HERNÍ PŘÍBĚH. New York, někdy v 90. letech

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "HERNÍ PŘÍBĚH. New York, někdy v 90. letech"

Transkript

1 PR A V I D L A

2 HERNÍ PŘÍBĚH New York, někdy v 90. letech Ocitáme se uprostřed války mezi organizovaným zločinem a Federály. Po několika letech vyšetřování, pozorování a činnosti v utajení byl zatčen Johnny Gota, Kmotr největšího zločineckého syndikátu v New Yorku. Gota čelí 246 obviněním od vydírání až po brutální vraždy. Přelomový soudní proces by mohl způsobit, že Don skončí zavřený v temné podzemní cele, 23 hodin denně, po zbytek svého života. Don kontaktuje své věrné členy Rodiny s tím, že pokud bude zproštěn viny, odejde do penze a své místo v čele Rodiny přenechá tomu, kdo se dokáže nejlépe postarat o její chod. Kápům je jejich úkol jasný: zkorumpování poroty, oddělání svědků a úplatky rozhodnou o konečném verdiktu soudu! A nejen to, honba za ctí a mocí právě začíná! Ale někteří z nich moc nezískají, ti ji ztratí! Hráči usedají do role Bossových podřízených, kteří mají za úkol udržet v chodu Rodinný byznys stejně jako snažit se očistit Dona. Mezi nimi se ale nacházejí přeběhlíci a zrádci. Ti usilují naopak o jeho odsouzení, aby si poté mohli Rodinu podřídit silou nebo aby získali odměnu od FBI, pro kterou začali tajně pracovat. Nostra City je hra, která ukazuje New Yorský zločinecký syndikát tak, jak ho známe z Gangsterských filmů: krutý a násilnický svět, kde je pod ochranou tradice mlčení a oddanosti povoleno vše.

3 OBSAH PRŮBĚH HRY 5 Karty Podšéf, Poradce a Primo 18 kápo Hráč podvedený během 19 PORADY 6 SOUDNÍ PROCES 19 Největší úplatkář 20 RECEPCE 20 4 HERNÍ MATERIÁL POPIS HERNÍCH PRVKŮ Karty Ulice Karty Vendetta Bankovky a Policejní razie Karty Titulů Karta Největšího úplatkáře Karty Bonusu na konci hry Karta Začínajícího hráče PŘÍPRAVA HRY 10 CÍL HRY 12 HERNÍ KOLO 12 BYZNYS 13 Policejní razie Podvedený hráč Karty Začínajícího hráče Dvoubarevné karty Atlantic City Maximální počet Inkasování PORADA 16 Vyhodnocení aukcí Vyšetřování KONEČNÝ VERDIKT A KONEC HRY 21 První verdikt Konečný verdikt Karty Bonusu na konci hry ÚČINEK KARET 22 ZAČÍNAJÍCÍ HRÁČ GANGSTEŘI VENDETTA INVESTIGATIONS

4 PRŮBĚH HRY Jako pomůcka pro pochopení pravidel jsou fáze hry psány vždy KAPITÁLKAMI a herní termíny (typy karet, efekty karet atd.) začínají Velkým písmenem. Hra se odehrává během 6 kol zvaných Měsíce, po jejichž Uplynutí dojde k Rozsudku SOUDNÍHO PROCESU vedeného proti Kmotrovi. Každý Měsíc je rozdělen na 4 fáze: BYZNYS je fáze, kdy Kápové opakovaně Inkasují za každý Kšeft, kterého se zúčastní. Měli by se podělit o výdělek s ostatními Kápy, kteří se na stejných Kšeftech podílejí. Když nevyplatí ostatním zasloužený podíl, hráči, kteří jsou tak Podvedeni, získají jednu nebo více karet Vendetta, které jim umožní pozdější odplatu. PORADA je chvíle, kdy se všichni Kápové sejdou u jednoho stolu, aby bojovali formou aukce o nové příležitosti, které jsou dostupné na Ulici. Jde o nové Rajony (městské části spojené s Kšefty), nové Gangstery, nákupy luxusního zboží, jež přinesou hráči Respekt. V neposlední řadě se hráči budou radit, jak se zbavit policejních Vyšetřování. Hráči budou postupně činit tajné peněžní nabídky za účelem získání daných příležitostí pro sebe. Během třetího Měsíce (Března) se bude konat volba, která mezi hráče rozdělí tituly, které jim přinesou Respekt. SOUDNÍ PROCES představuje pokusy hráčů o Podplacení soudců za účelem ovlivnění KONEČNÉHO VERDIKTU, jehož rozsudek bude znám na konci šestého Měsíce. Hráči budou postupně přidávat tajné úplatky na Korupční balíček ve formě Bankovek Viny nebo Neviny. Poslední fází Měsíce je RECEPCE, kdy se celá Rodina sejde u speciální oslavy (svatba, křtiny...). Tato fáze slouží pouze k údržbě, kdy se doplní karty Ulice a zaměstnaní Gangsteři využití během Měsíce se opět uvolní pro příští činnost. Na konci každého Měsíce, kromě posledního šestého, začne Nové kolo. Na konci šestého měsíce proběhne Koneční Verdikt, Který svým rozsudkem určí vítěze.

5 HERNÍ MATERIÁL 1 hrací deska 1 Žeton data 46 karet Ulice 5 Žetonů Kápů rozdílné barvy (černá, bílá, červená, žlutá, modrá) 27 karet Vendetta 3 karty Titulu (Podšéf, Poradce a Primo Kápo) 3 karty Největší úplatkář 3 karty Bonusu na konci hry 1 Žeton verdiktu 5 sad po čtyřech kartách Lokací (černá, bílá, červená, žlutá, modrá) 52 Bankovek (10 x 5000$, 24 x10000$, 12 x 20000$ a 6 x 50,000$) a 1 karta Policejní razie 1 karta Začínajícího hráče

6 POPIS HERNÍCH PRVKŮ Hrací deska ukazatel Respektu karty Ulice Ulice žetony Kápů Korupční balíček Ukazatel Verdiktu kalendář žeton Verdiktu žeton Data Karty Ulice Gangsteři Ikona Gangstera Jméno Schopnost Ikona fáze Volná pozice Využitá pozice Tyto karty reprezentují zločince kontrolované hráči. Každý z Gangsterů má speciální Schopnost, jejíž použítí je popsáno později. Karty mají dvě pozice: Volná pozice, která značí, že daný Gangster v daném Měsíci ještě nevstoupil do hry a Využitá pozice, která ukazuje, že daný Gangster již něco v daném Měsíci provedl. Rajony Ikona Rajonu Kšefty Oblasti Jméno Barva Oblasti Ikona Kšeftu Tyto karty reprezentují místa, kde se odehrávají nelegální aktivity Rodiny. Jsou určeny barvou Oblasti a ikonou Kšeftu.

7 Dvě karty Rajonů jsou lehce odlišné: mají dvě barvy a počítají se za dvě Oblasti (viz sekce Inkasování). Nemají ikonu Kšeftu a přinášejí bonus Respektu. Respekt Ikona Respektu Název Bonus Respektu Tyto karty reprezentují přepych a postavení, které zvyšuje hráčův Respekt u zbytku Rodiny. Jiné karty (Rajony, Gangsteři, Vendetty) mohou přinášet zvýšení nebo snížení Respektu. Vyšetřování Ikona Vyšetřování Úplatek Jméno Ikona Viny Bonus Respektu Efekt Tyto karty reprezentují vyšetřování vedená různými agenturami. Když se jedna z těchto karet objeví na Ulici, způsobí Rodině negativní efekt. Hráči budou nuceni zaplatit stanovenou sumu (danou hodnotou Úplatku), aby se karty zbavili. Karty Vendetty Odplaty Ikona Vendetty Ikona Vendetty Jméno Jméno Účinek Úbytek Respektu Tyto karty reprezentují možné konflikty, které se objevují mezi členy Rodiny a které jsou většinou vyprovokovány hráči, kteří Podvedli své kumpány.

8 FBI Informátor Ikona Vendetty Název Nový cíl Tyto karty reprezentují změnu hráčova cíle a nové podmínky pro vítězství ve hře. Hněv Ikona Vendetty Název Připomenutí pravidel Tyto karty reprezentují hněv hráče, který je získá. Nemají žádný přímý efekt na hru (pouze přimět ostatní myslet si, že něco skrývá). Pokud je hráč jednou získá, nemohou být odkryty, zahrány ani odstraněny ze hry. Mezi kartami Vendetty je také jeden Gangster (Anthony Gota) a jeden Rajon (Atlantic City). Karty Bankovek a Policejní razie Hodnota Úplatku Ikona Viny Hodnota Policejní razie Tyto karty reprezentují obnosy peněz užívané hráči během hry. Bankovky v hodnotě 10,000$ a více mají také ikonu Viny (vinný nebo nevinný) a Hodnotu úplatku, který může být užit pro ovlivnění Konečného verdiktu SOUDNÍHO PROCESU. V dobíracím balíčku Bankovek je také jedna karta Policejní razie, která nemá žádnou hodnotu, ale způsobuje efekt během Inkasování.

9 Karty titulů Bonus respektu Název Podmínka jak získat kartu Tyto karty reprezentují pozice na nejvyšších stupních v Rodině. Poskytují bonus Respektu a přicházejí do hry po druhém Měsíci. Karty největšího úplatkáře Ikona největšího úplatkáře Název Bonus Respektu Připomenutí pravidel Tyto karty reprezentují hráče, kteří mají největší podíl na změně Verdiktu SOUDU. Přinášejí bonus Respektu a přicházejí do hry během čtvrtého Měsíce, dubna. Karty bonusu na konci hry Bonus Respektu Název Podmínka jak získat kartu Tyto karty poskytují bonus Respektu těm hráčům, kteří během KONĚČNÉHO VERDIKTU splní dané podmínky.

10 Karta začínajícího hráče Ikona prvního hráče Název Připomenutí pravidel Tato karta určuje, který hráč začíná každou z fází daného Měsíce. Může být předána jinému hráči během fáze BYZNYS. Tento hráč se stává Začínajícím hráčem na začátku další fáze. PŘÍPRAVA HRY Karty Gangsterů a Rajonů musí být roztřízeny do dvou odlišných balíčků. 20 karet Gangsterů je zamícháno. Před každého hráče jsou položeny tři karty Gangsterů lícem nahoru. 14 karet Rajonů je zamícháno. Před každého hráče je položena jedna karta Rajonu lícem nahoru, pod karty Gangsterů. Souhrn všech Gangsterů, Rajonů a karet Respektu před každým hráčem určuje jeho Teritorium. Každý hráč si vybere žeton Kápa, který umístí na pole 0 na ukazateli Respektu. Hráč poté dostane sadu čtyř karet Lokací stejné barvy, jako má jeho žeton Kápa. Každý hráč poté dostane své počáteční finance: dvě bankovky 5 000$, jednu $ bankovku Nevinen a jednu $ bankovku Vinen, které jsou položeny lícem dolů před každého hráče. Tyto Bankovky se stávají jeho Bankem.

11 Karty Ulice, které nebyly rozdány, jsou zamíchány a položeny lícem dolů na balíček vedle hrací desky. Čtyři karty z tohoto balíčku jsou sejmuty a položeny, lícem nahoru na čtyři Místa Ulice. Jakékoliv Vyšetřování tažené při této přípravě hry je odloženo a zamícháno zpět do balíčku. Bankovky, které nebyly rozdané a karta Policejní razie jsou zamíchány a položeny lícem dolů na balíček vedle hrací desky. Bankovky odložené během hry se budou odkládat na vedlejší balíček lícem nahoru. Tento odkládací balíček nesmí být prohledáván. Karty Vendetty jsou zamíchány a položeny do balíčku lícem dolů vedle hrací desky. Tři karty Bonusu na konci hry jsou položeny lícem nahoru do nového balíčku vedle hrací desky. Na ně jsou položeny tři karty Největšího úplatkáře. Na balíček jsou nakonec položeny tři karty Titulů, všechny lícem nahoru (nejprve se tedy vynesou karty Titulů, poté se zpřístupní karty Největšího úplatkáře a až poté přijdou na řadu karty Bonusu na konci hry, akorát před KONEČNÝM VERDIKTEM). Žeton Verdiktu je položen na ukazatel Verdiktu na následující pole: pro hru 3 hráčů pro hru 4 hráčů pro hru 5 hráčů Žeton Data je položen na první Měsíc kalendáře, leden. Nejstarší hráč se stává Začínajícím hráčem díky respektu, který z něho vyzařuje. Ihned obdrží kartu Začínajícího hráče, kterou položí do svého Teritoria. Ta ho označuje jako Začínajícího hráče.

12 CÍL HRY Na začátku je cíl všech hráčů stejný. Zprostit Kmotra viny pokládáním Bankovek Neviny na Korupční balíček a získání většího počtu bodů Respektu než ostatní hráči. Pokud je na konci hry Kmotr Nevinen, vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů Respektu. Jestliže si hráč dobere Vendetta kartu FBI Informátor, jeho cíl hry se mění tento hráč má šanci zvítězit jen tehdy, pokud je Kmotr shledán Vinným. Aby skutečně vyhrál, musí mít více bodů Respektu než druhý možný FBI Informátor (FBI odmění jen toho nejlepšího). HERNÍ KOLO Během hry proběhne 6 kol zvaných Měsíce. Měsíc je rozdělen na čtyři rozdílné fáze: BYZNYS, PORADA, SOUDNÍ PROCES a RECEPCE. Začínající hráč začíná každou fázi Měsíce. Každá fáze musí být zahrána všemi hráči před tím, než začne další fáze. Hráči hrají v pořadí od Začínajícího hráče postupně dál po směru hodinových ručiček. Každá fáze (kromě RECEPCE) umožňuje hráči provést určitou akci. Aby mohl provést akci, musí hráč vybrat jednoho ze svých Volných Gangsterů a otočit jeho kartu do Využité pozice. Tomu se říká Využít Gangstera. Stejným způsobem je možené využít i Rajon během fáze BYZNYS. V každé fázi se může hráč rozhodnout nevyužít svůj tah a neprovést žádnou akci, aby zanechal své Gangstery volné pro další fáze. Hráč se může také rozhodnout provést více akcí najednou. Musí však mít dostatek Gangsterů, kteří mohou být ještě Využiti. Gangster, který byl Využit v jakékoliv fázi, zůstane využitý až do konce Měsíce. Tento Gangster tedy nebude schopen provést žádnou jinou akci v pozdějších fázích Měsíce. Občas bude text na kartách v rozporu s pravidly obsaženými v této knize. V tom případě vždy platí text napsaný na kartách.

13 BYZNYS Během této fáze se může hráč rozhodnout nevyužít svůj tah a neprovést žádnou akci, aby tak zanechal své Gangstery volné pro další fáze. Hráč se může také rozhodnout provést danou akci vícekrát. Musí však mít dostatek Gangsterů, kteří mohou být ještě Využiti. Tato fáze umožňuje hráči provést akci Inkasování, díky níž získávají hráči Bankovky a stávají se tak bohatšími. Tato akce se skládá z výběru ikony Kšeftu z těchto tří možností (,, ) nebo výběru barvy Oblasti z těchto čtyř možností ( Staten Island Brooklyn Queens Bronx ), sečtení všech Rajonů ve hře s ikonami či barvami odpovídajících hráčově výběru a dobrání množství Bankovek odpovídacících výsledku součtu. Tyto Bankovky jsou (ale nemusí být) rozděleny mezi ty hráče, kteří mají jeden nebo více sčítaných Rajonů. V následujícím pořadí, hráč: 1. Využije jednoho ze svých Volných Gangsterů; 2. Využije jeden ze svých Rajonů; 3. Oznámí ostatním hráčům, který druh Inkasování Rajonu zahraje. Oblast (barva) nebo Kšeft (ikona); 4. Zjistí počet všech Rajonů s vybranou ikonou či barvou, a to v Teritoriích všech hráčů. Rajony umístěné na polích Ulice se nepočítají; 5. Dobere tolik Bankovek, jaký je součet daných Rajonů; 6. Každému hráči dá z dobraných karet tolik Bankovek, kolik Rajonů má hráč s vybranou ikonou Kšeftu nebo barvou Oblasti. Toto dělení je nepovinné (viz Podvedený hráč); Sčítáme vždy všechny rajony v Teritoriích hráčů, i ty Rajony, které jsou již Využité. S již Využitým Rajonem však nelze začít akci Inkasování. Během rozdělování financí získaných Inkasováním nelze použít Bankovky ze svého Banku.

14 Poté, co všichni hráči provedou Inkasování, Začínající hráč začíná fázi PORADA. Příklad: Martin Vužije jednoho ze svých Gangsterů a oznámí, že provádí kšeftování v Bronxu. To může udělat díky tomu, že má kartu Rajonu Bronx a že ji Využije. Poté sečte všechny karty Rajonu Bronx ve hře, v tomto případě jednu svoji (tu, kterou právě Využil) a jednu kartu z Lukášova Teritoria. Ve hře jsou tudíš dvě karty Rajonů s barvoubronx, což mu umožňuje dobrat dvě karty Bankovek. Poté, co se na karty Bankovek podívá, může dokončít své Inkasování tak, že jednu z nich buď dá, nebo nedá Lukášovi. Policejní razie Pokud se během Inkasování objeví na vrcholu dobíracího balíčku Bankovek karta Policejní razie, žádná další Bankovka v tomto Inkasování není sejmuta. Tato situace může způsobit to, že jeden hráč je přinucen jiného Podvést při dělení vydělku, neboť nesmí použít Bankovky ze svého Banku. Podvedený hráč Když hráč rozděluje Bankovky získané Inkasováním, může být donucen nebo se sám rozhodnout nedát některé Bankovky jednomu nebo více hráčům, kteří na ně mají nárok. Hráč, který neobdržel přesný počet Bankovek, které měl získat, je považován za Podvedeného. Za každou neobdrženou kartu Bankovky si tento Podvedený hráč dobere jednu kartu Vendetty. Hráč, který nevyplatí jednu nebo více bankovek sám sobě, není nikdy považován za Podvedeného. Příklad: Martin se rozhodne provést Inkasování v Kšeftu. Sečte všechny rajony s ikonou. Sám vlastní jednu a Lukáš, jeden ze soupeřů, vlastní dvě. To dává celkem tři Rajony s. Martin proto postupně sejme tři Bankovky. Nyní se musí rozhodnout, zda se rozdělí s Lukášem. Ví, že Lukáš má nárok na dvě Bankovky neboť má dva Rajony s. Pokud dá dvě Bankovky Lukáškovi, rozdělil peníze správně a Inkasování je ukončeno. Pokud dá Lukášovi pouze jednu Bankovku, poté ho Podvedl a Lukáš si dobere jednu kartu Vendetty. Pokud Lukášovi nedá žádnou Bankovku, poté ho Podvedl a Lukáš si dobere dvě karty Vendetty. Karta Začínajícího hráče Majitel karty Začínající hráč může během Inkasování při dělení Bankovek předat tuto kartu jinému hráči místo jedné Bankovky. Tento hráč poté není považován za Podvedeného.

15 Pořadí hráčů se během probíhající fáze nemění. Hráč, který kartu obdržel, se stává Začínajícím hráčem až na začátku další fáze. Karta Začínajícího hráče nesmí změnit majitele vícekrát než jedenou během Měsíce. Příklad: Pokud v předchozím případě dá Martin Lukášovi jednu Bankovku a kartu Začínajícího hráče, Lukáš není Podvedený a satane se Začínajícím hráčem na začátku PORADY. Dvoubarevné Rajony Mezi kartami Ulice se nacházejí dvě karty Dvoubarevných Rajonů: Connecticut a New-Jersey. Tyto karty nemají ikonu Kšeftu a nejsou tedy nikdy počítány mezi tento druh Inkasování. Při Inkasování pomocí Oblastí se však počítají za obě ze dvou barev. Atlantic City Atlantic City je karta Vendetty, která je ihned po získání umístěna do hráčova Teritoria. Poté je s ní nakládáno jako s kartou Rajonu, která se počítá při každém Inkasování pomocí ikon Kšeftů, ale nikdy pomocí barev Oblastí. Tato karta však nikdy nemůže být využita k tomu, aby začala Inkasování. Příklad: Aleš má ve svém Teritoriu tyto tři karty Rajonů:, New Jersey a Atlantic City. Queens Díky svým Rajonům může provést následující druhy Inkasování: oblast Queens, oblast Staten Island a kšeft. Během Inkasování ostatních hráčů má navíc ještě právo na podíl při těchto druzích Kšeftů: a, oba díky Atlantic City, ale nikdy je nemůže provést sám. Maximální počet Inkasování během jedné fáze Hráč nemůže provést více než jedno Inkasování za každou ikonu Kšeftu a může provést pouze jedno Inkasování pomocí Oblasti. Celkem tedy může provést 4 Inkasování v jednom tahu: jednou, jednou, jednou a pouze jedenou kšeftovat v nějaké Oblasti. Samozřejmě musí mít dostatek volných Gangsterů. Během jedné fáze však Inkasování stejného druhu může provést více hráčů.

16 Příklad: Lukáš má následující 2 karty Rajonů ve svém Teritoriu: Queens. a Bronx Užitím svých Rajonů může provést tato Inkasování: Bronx, Queens a Kšeft Avšak v jedné fázi nemůže provést Inkasování vbronxu a Queens zároveň. Stejně tak nemůže během jedné fáze provést dvě Inkasování Kšeftem.. PORADA Během této fáze se může hráč rozhodnout nevyužít svůj tah a neprovést žádnou akci, aby tak zanechal své Gangstery volné pro další fáze. Hráč se může také rozhodnout provést danou akci vícekrát. Musí však mít dostatek Gangsterů, kteří mohou být ještě Využiti. PORADA je sešlost, kde hráči podávají nabídky na příležitosti nacházející se ve městě. Na začátku fáze je hráčům povoleno diskutovat a jedat mezi sebou o tom, jak si teoreticky rozdělí karty na Ulici. Tato fáze umožňuje hráčům provést akci Aukce, díky níž budou moci hráči získat jednu nebo více karet nacházejících se na Ulici. Tato akce se skládá z tajného výběru jedné karty z Ulice a učinění tajné nabídky (určité množství Bankovek) na tuto kartu V následujícím pořadí, hráč: 1. Použije jednoho ze svých Volných Gangsterů; 2. Na zvoleného Gangstera položí lícem dolů kartu Lokace, která odpovídá místu na Ulici s kartou, o kterou má zájem; 3. Na stejného Gangstera, pod kartu Lokace, položí lícem dolů takový počet Bankovek ze svého Banku, který odpovída jeho nabídce (minimálně však jednu Bankovku).

17 Karty Lokací a Bankovek jsou pokládány lícem dolů. Počet Bankovek v nabídkách hráčů může být přepočítán. Hráč nesmí oznámit hodnotu bankovek ve své nabídce ani nabídce jiného hráče. Počet Aukcí, které může hráč provést, je limitován počtem jeho karet Lokací a počtem Volných Gangsterů nacházejících se v jeho teritoriu. Příklad: Martin má zájem o kartu na poli Ulice s číslem 2. Využije tedy jednoho ze svých Gangsterů a položí na něj lícem dolů kartu Lokace s číslem 2, stejně tak i takový počet Bankovek, jejichž hodnota je podle něho dostatečná k tomu, aby aukci vyhrál. Poté, co Začínající hráč provedl všechny svoje nabídky, učiní tak další hráč. To pokračuje, dokud nazahrají všichni hráči. V tomto okamžiku jsou odkryty všechny karty Lokací. Každý může tedy vidět, o co měli spoluhráči i on sám zájem. Aukce jsou vyhodnoceny v pořadí jako na Ulici: od místa s číslem 1 až po 4. Vyhodnocení Aukcí Pokud byl hráč jediný, který o kartu projevil zájem, vyhrává ji automaticky. Může si vybrat jednu kartu Bankovky ze své nabídky, kterou si ponechá. Zbytek odloží. Tento hráč nemusí prozradit hodnotu své nabídky. Pokud o kartu projevilo zájem více hráčů, odkryjí hodnotu vložených Bankovek. Ten kdo nabídl nejvíce, vyhrává. Všechny Bankovky jsou odloženy. V případě, že Aukce skončí remízou, nikdo kartu nazískává a všechny Bankovky jsou odloženy. Tato karta zůstává na místě na další PORADU. Karty vyhrané během PORADY jsou okamžitě umístěny tímto způsobem: Gangsteři, ve Volné pozici, do hráčova Teritoria vedle ostatních Gangsterů. Rajony, ve Volné pozici, do hráčova Teritoria vedla ostatních Rajonů. Karty Respektu, lícem vzhůru, vedle karet Gangsterů. Skóre respektu je aktualizováno na ukazateli Respektu. Poté, co jsou všechny Aukce provedeny, začíná Začínající hráč SOUDNÍ PROCES.

18 Vyšetřování Stejně jako Gangsteři, Rajony a karty Respektu (viz RECEPCE) se mohou na Ulici objevit karty Vyšetřování. S těmi je však potřeba naložit jiným způsobem. Počínaje Měsícem, ve kterém se Vyšetřování objevilo na Ulici, působí tato karta Efekt na všechny hráče, a to po celou dobu své přítomnosti na Ulici. Efekt samotný je popsán na každé z karet. Aby se hráči Vyšetřování zbavili, musí jeden nebo více hráčů provést Aukci o jeho místo na Ulici tak, jak je popsáno výše. V těchto Aukcích se však jednotlivé nabídky hráčů neporovnávají, ale sčítají. Pokud je Nabídka hráčů větší nebo rovna Hodnotě úplatku na kartě Vyšetřování, tato karta ihned mizí z Ulice a její efekt končí. Kartu vyhrává ten hráč, který Nabídl nejvíc. Umístí si ji do svého Teritoria vedle karet Respektu a posune svůj Žeton respektu o jedno pole na Ukazateli respektu. Pokud jsou si nejvyšší Nabídky rovny, nikdo ji nevyhrává a karta je odstraněna ze hry. Pokud je součet Nabídek nižší než Hodnota úplatku, karta zůstává na svém místě. Všechny Bankovky z této aukce jsou odloženy jako obvykle. Pokud Nabídku na Vyšetřování učinil pouze jeden hráč, nezíská zpět žádné Bankovky z této Nabídky. Každé vyšetřování, které se nepodaří v této fázi odstranit z Ulice, přinese na konci Měsíce jeden Bod Viny (viz RECEPCE) Čím více Vyšetřování se na Ulici objeví, tím těžší to hráči mají. Dávejte si pozor, ať vás nezahltí. Karty Podšéf, Poradce a Primo Kápo Karta Podšéfa je umístěna na první volné pole Ulice na konci druhého Měsíce (viz RECEPCE). Hráči ji budou moci získat během následující PORADY. Hráč, který vyhraje kartu Podšéfa, získá tři body Respektu a musí ihned dát libovolnému hráči kartu Poradce. Hráč, který dostane kartu Poradce, získá dva body Respektu a musí ihned dát libovolnému hráči, jinému než Podšéfovi, kartu Primo Kápo. Hráč, který dostanu kartu Primo Kápo, získá jeden bod Respektu.

19 Každý hráč, který nezíská titul během tohoto rozdělování, je považován za Podvedeného a ihned si dobere jednu kartu Vendetty. Rozdělování karet Titulů se uskuteční ihned poté, co některý hráč vyhraje kartu Podšéfa. Po tomto rozdělení hráči pokračují ve vyhodnocení zbývajících Aukcí. Hráč Podvedený během PORADY Hráč je během této fáze považován za Podvedeného, pokud se zúčastní alespoň jedné Aukce, ale nevyhraje ani jednu kartu. Tento hráč si ihned dobere jednu kartu Vendetty. Hráč, který získá během PORADY kartu Titulu (Podšéf, Poradce nebo Primo Kápo), Vyšetřování, Atlantic City nebo jinou kartu Ulice, není považován za Podvedeného. SOUDNÍ PROCES Během této fáze se může hráč rozhodnout nevyužít svůj tah a neprovést žádnou akci, aby tak zanechal své Gangstery volné pro další fáze. Hráč se může také rozhodnout provést danou akci vícekrát. Musí však mít dostatek Gangsterů, kteří mohou být ještě Využiti. Během této fáze se budou hráči snažit podplatit členy Poroty soudu, aby tak (v závislosti na svém cílu hry) Kmotra očistili nebo přispěli k jeho odsouzení. Tato fáze umožňuje hráčům provést akci Úplatek, která jim umožní ovlivnit KONEČNÝ VERDIKT buď pro, nebo proti Kmotrovi. Hráč v této fázi pokládá Bankovky ze svého Banku lícem dolů na Korupční balíček na hrací desce. V následujícím pořadí, každý hráč: 1. Využije jednoho ze svých Volných Gangsterů. 2. Položí jednu Bankovku lícem dolů na Korupční balíček na hrací desce. Poté, co všichni hráči projdou touto fází, přesune se hra do poslední fáze Měsíce: RECEPCE

20 Největší úplatkář Počínaje čtvrtým Měsícem (dubnem), hráč který provede během SOUDNÍHO PROCESU jako jediný jednu nebo více akci Úplatek, získá kartu Největšího úplatkáře. Karta mu přinese jeden bod Respektu. Pokud akci Úplatek provede více hráčů než jeden, Největším úplatkářem se nestává nikdo. Karty Největšího úplatkáře, které nikdo během hry nezíská, jsou při Konečném Verdiktu odstraněny ze hry. RECEPCE Hráči v této fázi nemohou provádět žádné akce. Tato fáze slouží pouze jako údržba, při které se hrací deska připraví pro nadcházející Měsíc. V následujícím pořadí: 1. Hráči vrátí své Gangstery a Rajony do Volné pozice; 2. Každý hráč zkontroluje počet Bankovek ve svém Banku. Pokud má více než 6 Bankovek, musí jich odložit tolik, aby mu zbylo právě 6. Hráč si může vybrat, které Bankovky odloží. 3. Za každou kartu Vyšetřování, která je stále na některém z polí Ulice, posune Začínající hráč žeton Verdiktu o jedno pole doprava. Avšak jen tehdy, pokud již žeton není na posledním místem vpravo. 4. Pokud jsou na Ulici nějaká pole volná, Začínající hráč je následujícím způsobem doplní: Sejme novou kartu Ulice z balíčku a umístí ji lícem nahoru na volné pole. 5. Žeton Data je posunut na pole následujícího Měsíce. Během RECEPCE druhého Měsíce (února) je karta Titulu Podšéf ihned položena na první volné pole Ulice, počínaje místem 1. Může být získána během příští PORADY. Pokud na Ulici nejsou žádná voná místa, tato karta nahradí první kartu Rajonu, Gangstera nebo Respektu. Nahrazená karta je ihned odstraněna ze hry. RECEPCE šestého měsíce je nahrazena KONEČNÝM VERDIKTEM.

21 VERDIKT & KONEC HRY První Verdikt Na konci RECEPCE třetího měsíce (března) Začínající hráč Vyhodnotí Korupční balíček. Začínající hráč v následujícím pořadí: 1. Vezme Bankovky z Korupčního balíčku; 2. Zamíchá je; 3. Po jedné je odkrývá a oznamuje jejich ikonu Viny (Vinný nebo Nevinný) a Hodnotu Úplatku. Jiný hráč ihned posunuje Žetonem verdiktu doprava (Vinný) nebo doleva (Nevinný) na Ukazateli verdiktu o oznámený počet polí. Během Vyhodnocování Korupčního balíčku musí být započítány všechny Bankovky. Pokud z jakéhokoliv důvodu Žeton Verdiktu skončí na konci jedné ze stran ukazatale, Bankovky způsobující posun na danou stranu ztrácejí svůj efekt. Po tomto Vyhodnocení jsou všechny Bankovky (Korupční balíček, Dobírací balíček, Policejní razie a Odkládací balíček) zamíchány, aby tak vytvořily nový Dobírací balíček bankovek. Konečný verdikt Během posledního Měsíce se místo fáze RECEPCE uskuteční KONEČNÝ VERDIKT. V následujícím pořadí: 1. Postupně od Začínajícího hráče proběhne poslední kolo hry, aby je ti, kteří ještě mají karty Vendetta, mohli zahrát, pokud chtějí. 2. Karty Největšího úplatkáře, které dosud nikdo nevyhrál, jsou nadobro odstraněny ze hry. 3. Hráči zkontrolují, zda naplnili podmínky k získání karet Bonus na konci hry. Po získání karty je ihned aktualizován jejich Respekt. Pokud podmínku k získání karty splní více hráčů, nevyhrává ji nikdo. 4. Vyhodnocení Korupčního balíčku proběhne stejně jako při Prvním Verdiktu. 3. Za každou kartu Vyšetřování, která je stále na některém z polí Ulice, posune Začínající hráč žeton Verdiktu o jedno pole doprava (Vinný). Avšak jen tehdy, pokud již žeton není na posledním místě vpravo. 6. Všichni FBI informátoři odhalí svou totožnost. 7. Je určen vítěz hry.

22 - Pokud se Žeton verdiktu nachází na modrém poli (Neviny), je Kmotr prohlášen za Nevinného. Hráč s nejvyšším Respektem, který není FBI informátor, vyhrává hru. Pokud dojde k remíze v počtu bodů Respektu, vyhrává hráč s nejvyšší kartou Titulu (tou, za nejvíc bodů). - Pokud Žeton verdiktu skončí na červeném poli (Viny), je Kmotr shledán Vinným. FBI informátor s nejvyšším Respektem vyhrává hru. Pokud dojde k remíze v počtu bodů Respektu, vyhrává hráč s nejvyšší kartou Titulu (tou, za nejvíc bodů). - Pokud je Kmotr shledán Vinným a ve hře se nenachází žádný FBI informátor, všichni hráči prohrávají. Don vstupuje do programu pro ochanu svědků a poskytuje policii takové informace, které znamenají totální zánik Rodiny. Karty bonusu na konci hry Tyto karty přinášejí bonus hráčům, kteří během KONEČNÉHO VERDIKTU splní podmínky pro jejich získání. Pokud má na danou kartu nárok více hráčů, bonus nezíská nikdo. - Kartu Skvělá parta (Fine Team) získá hráč s největším počtem Rajonů a Gangsterů ve svém Teritoriu. - Kartu Moudrost a ctnost (Wisdom and Virtue) získá hráč s největším počtem nepoužitých karet Vendetta. - Kartu Největší boháč (Full of cash) získá hráč s nejvyšší hodnotou peněz ve svém Banku. ÚČINEK KARET ZAČÍNAJÍCÍ HRÁČ Hráč, který vlastní kartu Začínající hráč, začíná každou z fází daného Měsíce. Při Inkasování během fáze BYZNYS může Začínající hráč předat tuto kartu soupeři místo jedné Bankovky. Hráč, který ji odbrží, není považován za Podvedeného. Tato karta však nahrazuje pouze jednu Bankovku. Pořadí hráčů ve fázi BYZNYSU bude odlišné až příští Měsíc. Karta začínajícího hráče může být takto předána pouze jedenkrát za Měsíc. Hráč, který ji obdrží, si ji tedy musí nechat až do příštího Měsíce. GANGSTEŘI Každý Gangster má Schopnost popsanou na své kartě. Některé Schopnosti se vážou na určitou akci (Inkasování, Aukce, Úplatek). Gangster, který byl využit pro danou akci, automaticky aktivuje svoji Schopnost. Gangster nemůže být Využit pouze za účelem aktivování své Schopnosti. Takový Gangster může být využit i pro akci,

23 která se neváže k jeho Schopnosti, ale daná Schopnost se tak neaktivuje. Příklad: Gisella Agnello (BYZNYS: Pokud ji zasáhne Policejní razie, dober si jednu kartu Vendetty. Pokud je Gisella Využita pro Inkasování, její Schopnost se aktivuje a umožní hráči dobrat si jednu kartu Vendetty, jestliže ho zasáhne Policejní razie při dobírání Bankovek. Pokud je Gisella Využita pro Aukci nebo Úplatek, její Schopnost se neaktivuje. Některé Schopnosti (Schopnosti Vendetta) se aktivují mimo akce. V tom případě Gangster Využitý k aktivování dané Schopnosti nebude moci být během tohoto Měsíce Využit pro aktivování akce. Naopak, pokud je Využit k provedení akce, nebude moci aktivovat svoji Schopnost. Příklad: Francesca Donata (VENDETTA: Dober si jednu Vendetta kartu navíc, když jsi Podveden. Hráč, který vlastní tohoto Gangstera, ho může Využít k provedení akce (Inkasování, Aukce nebo Úplatek) a jeho Schopnost tak v tomto kole již využít nemůže, nebo ho může Vyučít ve chvíli, kdy je Podveden. V tom případě již nebude v tomto kole dostupný pro provedení žádné akce. VENDETTA Když je hráč Podveden, dobere si jednu kartu Vendetta. Hráč je podveden, pokud: 1. Nedostane při Inkasování takový počet Bankovek, na kolik měl právo. 2. Nezíská ani jednu kartu během PORADY, přestože se zůčastnil alespoň jedné Aukce. 3. Nezíská ani jednu kartu Titulu při jejich rozdělování. Hráč může v kterémkoliv momentě zahrát tolik karet Vendetta, kolik vlastní. K jejich zahrání není potřeba Využívat Gangstery. Pokud je k provedené efektu potřeba znát pořadí zahraných karet, jsou vyhodnoceny od Začínajícího hráče po směru hodinových ručiček. Karta FBI informátor mění podmínky výhry hráče, který ji získal. Tuto kartu si hráč ponechá v ruce až do KONEČNÉHO VERDIKTU. Karty Hněvu nemají přímí efekt na hru. Jednou získané již nemohou být zahrány ani odloženy. Během KONEČNÉHO VERDIKTU se však počítají do bonusu Moudrost a ctnost.

I. PŘEDMLUVA. Více si o Dahlgaardovi a kámenu Trickerion přečtěte na www.trickerion.com! II. CÍL HRY

I. PŘEDMLUVA. Více si o Dahlgaardovi a kámenu Trickerion přečtěte na www.trickerion.com! II. CÍL HRY I. PŘEDMLUVA Hlavní město iluzionistů bývalo před desetiletími rušnou metropolí, z jejíž někdejší slávy však zbyly jen trosky. Zlaté časy skončily záhadným zmizením Dahlgaarda Velikého, mecenáše města

Více

BANG! Emiliano Sciarra. Hra pro 4 7 hráčů ve věku od 10 let

BANG! Emiliano Sciarra. Hra pro 4 7 hráčů ve věku od 10 let BANG! Emiliano Sciarra Hra pro 4 7 hráčů ve věku od 10 let Bang! je hra střelecký souboj ve stylu Spaghetti Western, se skupinou Zločinců a Šerifem, který je jejich primárním cílem. Zástupci pomáhají inkognito

Více

Hrací potřeby. Cíl hry

Hrací potřeby. Cíl hry Hrací potřeby 1 hrací plán - představuje mapu pralesa rozdělenou na šestiúhelníková pole. První čtyři pole už jsou odkrytá, ostatní pokrývá prales a budou odkrývána v jednotlivých tazích tím, že se na

Více

SVĚT VE VÁLCE - JARO 1942

SVĚT VE VÁLCE - JARO 1942 VĚK 12+ 2-5 HRÁČŮ SVĚT VE VÁLCE - JARO 1942 V srpnu 1984 vydal Milton Bradley hru Axis & Allies Classic. Seznámení s touto hrou byla pro mne velká událost. Věnoval jsem hře mnoho času a energie a odměnou

Více

DĚLNICKÁ ČTVRŤ Nejprve si doberete jednu kartu, poté můžete vyložit další 2 akční karty a ve fázi Nákup můžete koupit jednu další kartu.

DĚLNICKÁ ČTVRŤ Nejprve si doberete jednu kartu, poté můžete vyložit další 2 akční karty a ve fázi Nákup můžete koupit jednu další kartu. popis karet království BANKA Tato karta peněz má proměnlivou hodnotu. Banka má hodnotu za každou kartu peněz, která je v tuto chvíli ve hře. Banka přitom bude počítat také sama sebe. V tomto případě je

Více

BANG! OBSAH 103 karty tří různých typů (odlišitelných podle zadní strany): CÍL HRY Každý hráč má svůj vlastní cíl:

BANG! OBSAH 103 karty tří různých typů (odlišitelných podle zadní strany): CÍL HRY Každý hráč má svůj vlastní cíl: BANG! 3. vydání Emiliano Sciarra Hra pro 4-7 hráčů od 10 let. BANG! je hra popisující přestřelku ve stylu spaghetti westernů mezi skupinou psanců a šerifem, který je jejich primárním cílem. Zástupci šerifa

Více

OBSAH POSTAVY A CÍL HRY PŘÍPRAVA

OBSAH POSTAVY A CÍL HRY PŘÍPRAVA Emiliano Sciarra Hra pro 4 7 hráčů od 10-ti let. BANG! je hra ve westernovém stylu mezi skupinou banditů a šerifem. Také jsou tu pomocníci, kteří šerifovi pomáhají vyhubit nepřátele, a odpadlík, jehož

Více

Hry a peníze programy pro rozvoj finanční gramotnosti

Hry a peníze programy pro rozvoj finanční gramotnosti Hry a peníze programy pro rozvoj finanční gramotnosti Úvod Dostala se vám do ruky sbírka Hry a peníze: programy pro rozvoj finanční gramotnosti. Určena je především vedoucím dětských kolektivů, kteří se

Více

JAK SE STÁT VESMÍRNÝM PRŮZKUMNÍKEM V SEDMI LEKCÍCH ÚVOD. Záznam z přednášek na Akademii kosmických letů. Počet hráčů. Důležité upozornění

JAK SE STÁT VESMÍRNÝM PRŮZKUMNÍKEM V SEDMI LEKCÍCH ÚVOD. Záznam z přednášek na Akademii kosmických letů. Počet hráčů. Důležité upozornění Hra obsahuje dva sešity Pravidla hry a příručku Jak se stát vesmírným průzkumníkem. Touto příručkou byste měli určitě začít. Obsahuje návod uzpůsobený tak, abyste se podle něj mohli hru co nejpříjemněji

Více

Jubilejní vydání k 20. vyrocí, navíc

Jubilejní vydání k 20. vyrocí, navíc Jubilejní vydání k 20. vyrocí, navíc s novymi variantami hry 6 bere. Hra pro 2-10 hráčů od 10 let. Délka hry: cca 45 minut Autor Wolfgang Kramer Není to hra pro krávy! Obsah: 104 hracích karet 10 karet

Více

hry a návody pro 15 18 leté

hry a návody pro 15 18 leté hry a návody pro 15 18 leté Helena Křenková a kol. Co s tím? Při přemýšlení nad tím, jak řešit to, že celkem dost lidí má problémy s penězi, třeba si nevýhodně půjčuje, někoho napadlo, že by se daly vymýšlet

Více

Jak jsi mi změnil život

Jak jsi mi změnil život Jak jsi mi změnil život Rolová hra o vás samých Jan jonka Kijonka Snad každý měl někdy přání aby jeho život byl lehčí, zajímavější nebo víc vzrušující než ten jeho stávající. Možná patříte mezi ty, kteří

Více

Český překlad: Ing. Petr Šmerák 2008 7 runebound@gmail.com 7 ICQ: 213033024 Exkluzivně pro ADC Blackfire Entertainment, s.r.o.

Český překlad: Ing. Petr Šmerák 2008 7 runebound@gmail.com 7 ICQ: 213033024 Exkluzivně pro ADC Blackfire Entertainment, s.r.o. Český překlad: Ing. Petr Šmerák 2008 7 runebound@gmail.com 7 ICQ: 213033024 Exkluzivně pro ADC Blackfire Entertainment, s.r.o. CÍL HRY Je srpen 1942 a Japonsko okupuje velkou část Šalamounových ostrovů.

Více

Magnetické šipky pravidla

Magnetické šipky pravidla Magnetické šipky - určeno všem hráčům, kterým došly v průběhu večera žetony ke hraní - po výhře v magnetických šipkách hráči obdrží výherní kupón na čerpání žetonů - po výhře v magnetických šipkách si

Více

Herní řád soutěžního pořadu,,míň JE VÍC!

Herní řád soutěžního pořadu,,míň JE VÍC! Herní řád soutěžního pořadu,,míň JE VÍC! I. Soutěž a pořadatel soutěže 1. Pořad Míň je víc! je všeobecná znalostní televizní soutěž, v níž vždy tří soutěžní páry soutěží o to, který z nich uvede takovou

Více

PRAVIDLA ŠACHU FIDE. ÚVOD strana 2. ZÁKLADNÍ PRAVIDLA HRY strana 2. TURNAJOVÁ PRAVIDLA strana 8. A. Rapid šach strana 13. B. Bleskový šach strana 13

PRAVIDLA ŠACHU FIDE. ÚVOD strana 2. ZÁKLADNÍ PRAVIDLA HRY strana 2. TURNAJOVÁ PRAVIDLA strana 8. A. Rapid šach strana 13. B. Bleskový šach strana 13 PRAVIDLA ŠACHU FIDE Obsah: ÚVOD strana 2 PŘEDMLUVA strana 2 ZÁKLADNÍ PRAVIDLA HRY strana 2 Článek 1: Povaha a cíle šachové hry strana 2 Článek 2: Počáteční postavení kamenů na šachovnici strana 2 Článek

Více

Podpora družin vedením oddílu

Podpora družin vedením oddílu Podpora družin vedením oddílu Tato oblast je třetím a posledním pilířem, na němž stojí družinový systém.pár slov o struktuře oddílu nám pomůže najít možnosti, jak družiny podporovat. Struktura oddílu Strukturou

Více

PRAVIDLA STOLNÍHO TENISU Č A S T

PRAVIDLA STOLNÍHO TENISU Č A S T PRAVIDLA STOLNÍHO TENISU Č A S T 2012-2013 OBSAH PRAVIDLA STOLNÍHO TENISU Stůl 2.1 Síťka 2.2 Míček 2.3 Pálka 2.4 Definice některých pojmů 2.5 Správné podání 2.6 Správné vrácení míčku 2.7 Postup hry 2.8

Více

ŘÁDY A PRAVIDLA 2. STÁLÁ ZAŘÍZENÍ

ŘÁDY A PRAVIDLA 2. STÁLÁ ZAŘÍZENÍ XXIX PRAVIDLA TENISU (1. 3. 2010) PRAVIDLA TENISU Obsah Předmluva 1. Dvorec 2. Stálá zařízení 3. Míč 4. Raketa 5. Stav ve hře 6. Stav v sadě 7. Stav v zápase 8. Podávající a přijímající 9. Volba stran

Více

Rozšířený obchod. Náhrada za slabý list (karty v ruce)

Rozšířený obchod. Náhrada za slabý list (karty v ruce) Tato alternativní pravidla jsou určena hráčům, kteří již mají s hrou World of Tanks: Rush určité zkušenosti a chtěli by svůj zážitek ze hry prohloubit, a také obecně zkušeným hráčům moderních společenských

Více

TVORBA POSTAVY. Víc než jen archetyp?

TVORBA POSTAVY. Víc než jen archetyp? TVORBA POSTAVY Tato kapitola obsahuje návrhy, které mají pomoci hráčům Shadowrunu při vytváření zajímavých, realistických a dobře hratelných postav runnerů. Vedle těchto možností systému tvorby postavy

Více

Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union www.swiss-contribution.cz

Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union www.swiss-contribution.cz Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union www.swiss-contribution.cz Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. www.nadacepartnerstvi.cz Dlužím

Více

MINIMUM PODNIKATELE. Ing. Bc. Tomáš Sýkora, Ing. Jaroslav Havelka DRAFT

MINIMUM PODNIKATELE. Ing. Bc. Tomáš Sýkora, Ing. Jaroslav Havelka DRAFT MINIMUM PODNIKATELE Ing. Bc. Tomáš Sýkora, Ing. Jaroslav Havelka Olomouc, 2011 1 OBSAH 1. ÚVOD. CO JE PODNIKÁNÍ... 3 2. PODNIKATEL. KDO TO JE PODNIKATEL. PŘEDPOKLADY ÚSPĚŠNÉHO PODNIKATELE, PODNIKATEL VERSUS

Více

Založení živnosti krok za krokem

Založení živnosti krok za krokem Založení živnosti krok za krokem Projekt Podporujme podnikatelky Polabí! www.podnikatelky-polabi.cz Čelákovice, září 2013 Tato publikace vznikla v rámci projektu Podporujme podnikatelky Polabí!, který

Více

hry a návody pro 11 15 leté

hry a návody pro 11 15 leté hry a návody pro 11 15 leté Helena Křenková a kol. Co s tím? Při přemýšlení nad tím, jak řešit to, že celkem dost lidí má problémy s penězi, třeba si nevýhodně půjčuje, někoho napadlo, že by se daly vymýšlet

Více

Byla to past. Ta bachratá kupecká bárka sli- bující bohatou kořist nebyla nic jiného než volavka. Jakmile ji

Byla to past. Ta bachratá kupecká bárka sli- bující bohatou kořist nebyla nic jiného než volavka. Jakmile ji Byla to past. Ta bachratá kupecká bárka slibující bohatou kořist nebyla nic jiného než volavka. Jakmile ji Dračice zahákovala a kapitán Vlad a jeho muži přešplhali na sousední palubu, z útrob větší lodi

Více

PRAVIDLA POKERU Čtyři barvy Třináct hodnot VÝHERNÍ KOMBINACE

PRAVIDLA POKERU Čtyři barvy Třináct hodnot VÝHERNÍ KOMBINACE PRAVIDLA POKERU Poker se hraje s balíčkem 52 karet. Ty se dělí na čtyři barvy, každá z nich obsahuje 13 hodnot. Čtyři barvy Všechny barvy stejné hodnoty jsou si rovny, žádná z nich nemá vyšší hodnotu nad

Více

Rozvoj klíčových kompetencí hrou

Rozvoj klíčových kompetencí hrou Rozvoj klíčových kompetencí hrou Jan a Iveta Vodičkovi Inkluzívní škola 2 Vydalo Osmileté gymnázium Buďánka o.p.s. Česká pedagogická komora v rámci projektu Inkluzívní škola, realizovaného díky podpoře

Více

Část 2. 49 praktických aktivit a metod pro výchovu k lidským právům

Část 2. 49 praktických aktivit a metod pro výchovu k lidským právům Část 2 49 praktických aktivit a metod pro výchovu k lidským právům Přehled aktivit Úroveň Obecná lidská práva Bezpečnost Děti Demokracie Diskr. a xenofobie Globalizace Chudoba Média Mír a násilí Občanství

Více

METODICKÉ POKYNY PRO PRACOVNÍ LISTY Č. 9-16

METODICKÉ POKYNY PRO PRACOVNÍ LISTY Č. 9-16 METODICKÉ POKYNY PRO PRACOVNÍ LISTY Č. 9-16 název projektu: Investování hrou registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/54.0016, číslo výzvy: 54 číslo a název oblasti podpory: Oblast podpory 1.1 - Zvyšování

Více