Denní monitoring 25. /

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Denní monitoring 25. /26. 6. 2013"

Transkript

1 Denní monitoring 25. / ) AVÍZA + POZVÁNKY ČT24, , Brífink ČSSD ČT24 odvysílá v pátek 23. srpna od 9:30 živě tiskovou konferenci ČSSD. Tématem brífinku je příprava strany na předčasné parlamentní volby. ČT24, , 15:05 - Brífink prezidenta Miloše Zemana ČT24 odvysílá v pátek 23. srpna od 15:05 v přímém přenosu tiskovou konferenci prezidenta Miloše Zemana po jeho schůzkách s předsedy parlamentních stran ohledně přípravy předčasných parlamentních voleb. 2) OBSAH: DOMÁCÍ: Analytik Hreha měl zhodnotit Moravce, ČT a volební vysílání. Dopadlo to opravdu drtivě parlamentnilisty.cz, :42 MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Ostré kritice podrobil Českou televizi mediální analytik Radim Hreha v souvislosti s jejími pravidelnými předvolebními speciály. Vůbec v nich nereflektuje aktuální stav společnosti, stejně jako problémy běžného života normálních lidí. V běžných publicistických pořadech porušuje pluralitu, zve si do nich stále stejné "kamarády kamarádů z Bakalových médií". Prezident chce na Hradě mluvit s šéfy stran o rozpuštění sněmovny a termínu voleb rozhlas.cz, 23. srpna 2013 v 04:59 Prezident Miloš Zeman dnes bude jednat s předsedy parlamentních stran o termínu předčasných voleb. Ty by měly být podle dřívějšího vyjádření hlavy státu 25. a 26. října. Politikům by měl Zeman také oficiálně oznámit, že sněmovnou odhlasovaný návrh na rozpuštění dolní parlamentní komory podepíše příští týden ve středu. KSČM slibuje milionářskou daň a láká na Grebeníčka :47 Vedení KSČM ve čtvrtek schválilo program a kandidátky pro předčasné volby do sněmovny. Předseda strany Vojtěch Filip, který program představil, povede kandidátku v Jihočeském kraji. S heslem "práce místo sociálních dávek" chtějí komunisté usilovat o snížení počtu nezaměstnaných a zastavení ekonomického propadu země. Rádi by také prosadili vyhlášení referenda k církevním restitucím a právo na první zaměstnání.

2 Mynář: Premiérem bude nejvlivnější muž vítězné strany ROZHOVOR, tyden.cz, Strana práv občanů Zemanovci dál vyjednává s členy úřednické vlády Jiřího Rusnoka o jejich kandidatuře za tuto partaj v předčasných volbách. Do boje o sněmovnu možná vyrazí i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. V případě, že jeho partaj uspěje, nevylučuje koalici s ČSSD a možnou spolupráci s KSČM, řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Miloš Zeman podle jeho mínění o ČSSD žádné "pikle" nekuje. V případě, že sociální demokraté zvítězí ve volbách, jmenuje premiérem buď předsedu strany Bohuslava Sobotku, nebo její nejvýraznější osobnost. ČSSD nabídne jižní Moravě těžkou váhu: Sobotka, Hašek, Tejc :18, autor: lub, vrmaktualizováno :21 praha Hned tři vysoké stranické představitele nabídne sociální demokracie voličům v Jihomoravském kraji kandidátku povede předseda Bohuslav Sobotka následovaný statutárním místopředsedou Michalem Haškem a šéfem poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem. Kompletní kandidátní listiny dnes potom zveřejnila KSČM - předseda Vojtěch Filip bude jedničkou na jihočeské kandidátce, v Praze se do jejího čela postaví konzervativní Marta Semelová. Strana LIDEM rozhodla, že samostatně kandidátky sestavovat nebude. Malé strany mají napilno. Dobeš nemá peníze, Suverenita je zahlcená kvůli Klausovi tyden.cz, :30 Původní zpráva Pro malé nebo nově vzniklé politické strany mají předčasné volby šibeniční termín. Leckteré teď narychlo shánějí peníze na volební kampaň. Výjimku tvoří snad jen miliardář a šéf skupiny Agrofert Andrej Babiš, který do voleb dá "tolik peněz, kolik bude třeba". Senátor Tomio Okamura do propagace hnutí Úsvit přímé demokracie investuje 15 milionů korun - zčásti z úspor, zčásti si půjčí. Exministr Josef Dobeš pro Hnutí pro sport a zdraví sehnal zatím jen něco přes 600 tisíc korun. Probírka stáda: Z kandidátky pražské ČSSD mizí Petr Hulinský a spol. ceskapozice.cz, ČESKÁ POZICE zmapovala předvolební situaci sociální demokracie v Praze. Navzdory personálním změnám stále drží vliv stejná mocenská skupina. ČSSD v průzkumech oslabuje. Proto s volbami spěchá, říká šéf agentury idnes.cz, 23. srpna :11 Sněmovnu podle průzkumů po volbách ovládne levice. Favoritem je přitom ČSSD, která však zaznamenala v průzkumech v poslední době pokles. Podle šéfa agentury Focus to vysvětluje to, proč největší opoziční strana s termínem předčasných voleb spěchá. Sociální demokracii podle něj ubližuje spolupráce se Zemanem. /domaci.aspx?c=a130822_204822_domaci_zt Milionářská daň i právo na první práci, to slibuje voličům KSČM idnes.cz, 22. srpna :21 Lidé s příjmem nad milion korun ročně se musí připravit na radikální zvýšení daní v případě, že ve volbách uspěje KSČM. Komunisté, kteří ve čtvrtek schválili volební program, počítají podle předsedy

3 strany Vojtěcha Filipa s tím, že by se mělo vrátit více daňových pásem. "Pro příjmy nad milion, případně nad dva, by to bylo 35 procent," řekl Filip. /domaci.aspx?c=a130822_162320_domaci_kop Kubera: V ODS převládl byznys nad politikou ROZHOVOR, tyden.cz, :06 Vyhrožování nástupem komunismu v těchto volbách fungovat nebude, domnívá se šéf senátorského klubu ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera. Společnost je podle něj rozdělená na tři části, a proto podobná hesla na voliče nezaberou. "Ale stejně je dnes výročí 21. srpna a s ním spojená nastupující normalizace určitým způsobem symbolická. Padesátá léta asi v té podobě, jaká byla, nehrozí. Ale ztráta svobody hrozí evidentně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Kubera. Hradní spojkou ČSSD nikdy nebudu, prohlašuje pražský volební lídr soc. dem. Zavadil ihned.cz, Stal se volebním lídrem ČSSD v tradičně pravicové Praze. Jaroslav Zavadil kvůli kandidatuře končí v čele odborů. "Miloše Zemana znám obrazně řečeno od plenek. Vždycky mu budu říkat nepříjemné věci stylem: Jestli chceš, tak poslouchej, jestli ne, tak neber," říká Zavadil. LIDEM do tří týdnů rozhodnou, jestli se zapojí do voleb :23 Bývalá vládní strana LIDEM do dvou až tří týdnů rozhodne, zda budou její zástupci usilovat o zvolení na kandidátkách jiných stran, nebo se nebude v předčasných volbách vůbec angažovat. Samostatně do voleb nepůjde. Po jednání republikové rady LIDEM to řekla její úřadující předsedkyně Dagmar Navrátilová. Podle ní je možností také to, že LIDEM pouze podpoří některou jinou stranu. Profesorka Dvořáková vyjmenovala, co se musí změnit. Jinak je prý jedno, koho zvolíme parlamentnilisty.cz, :57 Profesorka politologie Vladimíra Dvořáková připouští, že ani nové volby nemusí zajistit výrazné zlepšení situace v naší zemi. "Bude potřeba ještě mnoho tlaku veřejnosti, aby došlo k nějakým základním legislativním změnám z hlediska fungování státu i z hlediska kontroly chování politiků," říká pro ParlamentníListy.cz. Vyjádření politiků ODS, že rozpuštění sněmovny ohrozí důležité zákony, nepovažuje Dvořáková za relevantní. Zbořil: Kalousku, lidé už jsou na velká slova alergičtí. ODSáci, pláčete na vlastním hrobě parlamentnilisty.cz, :50 Miroslav Kalousek neustále zdůrazňuje potřebu bránit parlamentní demokracii a vývoj po roce Podle politologa Zdeňka Zbořila jsou ale lidé už alergičtí na slova o velkých ideálech. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zbořil také řekl, že poslanci rozpustili sněmovnu zřejmě i z obavy o ztrátu voličů, a naznačil, co může potkat ČSSD.

4 Koupili jste od šmejdů hrnec? Zrušení smlouvy bude jednodušší :36 Původní zpráva Koupili jste na předváděcí akci, přes teleshopping nebo prostřednictvím internetu či inzerátu v novinách nějaké zboží? Rádi byste ho vrátili a odstoupili od smlouvy, ale nevíte jak? Do podobné situace se každý rok dostávají tisíce lidí. Policie navrhla obžalovat deset lidí včetně šéfky ERÚ Vitáskové za podvody se solárními elektrárnami rozhlas.cz, 22. srpna 2013 v 21:26 Policie navrhla obžalovat deset lidí v kauze solárních podvodů, mezi nimi i předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou. Obvinění se týká případu dvou fotovoltaických elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun na Chomutovsku, které za podivných okolností dostaly licenci těsně před koncem roku 2010, kdy ještě platily vysoké výkupní ceny. Salačová vytáhla miliony z účetnictví na úplatky, teď je má vyplatit znova lidovky.cz, 23. srpna :00 Uplácení kvůli zakázce na opravu Buštěhradského zámku může vyjít Ivanu Salačovou pořádně draho. A to doslova. Doběhl ji totiž mechanismus, pomocí něhož generovala peníze na "provize". Podnikatelce hrozí, že bude muset zaplatit znova, tentokrát už však nikoliv Davidu Rathovi, Kateřině Pancové a Petru Kottovi, k nimž podle obžaloby doputovaly v krabici od vína, ale konkurznímu správci /zpravy-domov.aspx?c=A130822_144854_ln_domov_ogo Rath: Peníze pro ČSSD jsem sháněl nepřetržitě, nešlo o nic zanedbatelného lidovky.cz, 22. srpna :00 Sociální demokraté se v průběhu soudu s Davidem Rathem ještě pořádně zapotí. Obžalovaný poslanec již během hlavního líčení vypověděl, že na odposleších se nebaví o úplatcích, nýbrž o penězích pro ČSSD. A v korespondenčním rozhovoru se serverem Lidovky.cz jde ještě dál: finance straně prý sháněl takřka nepřetržitě, o čemž chce u soudu podrobně mluvit. 15g-/zpravy-domov.aspx?c=A130821_154248_ln_domov_ogo Strašák Key Investments opět zabušil na dveře Davida Vodrážky ceskapozice.cz, Starosta Prahy 13 není z aféry venku. Hrozí, že městská část bude muset vrátit 106 milionů z peněz, které získala zpět od pochybné firmy. REGIONY: Nová pokuta pro Severozápad. Teď je to 641 milionů Insider, Petr Holub Poté, co byli politici v Ústeckém a Karlovarském kraji donuceni zaplatit aspoň 900 milionů ze dvoumiliardové pokuty za manipulace s penězi z evropských dotací, objevuje se nová více než půlmiliardová sankce.

5 Kudy se bude jezdit do jižních Čech? ceskapozice.cz, Úsek dálnice D3 vedený Dolním Posázavím není ještě zcela pohřben, diskuse o vhodnosti variant by však mohla dostat spravedlivější řád. Důl Paskov asi nespasí nic. Odbory: Majitelé rýžovali, nyní ať pomohou idnes.cz, 23. srpna :46 Ani v první polovině letošního roku se společnost OKD nedokázala vymanit z hluboké ztráty, kterou při těžbě vyprodukovala. Za oběť boje s krizí podle všeho padne Důl Paskov, který může být uzavřen. Odbory by to považovaly za katastrofu. Dluhy i odložené nákupy. Města na Ústecku netrpělivě vyhlížejí miliony z Bruselu 23. srpna 2013 v 03:09 V Mostě a Litvínově zastavili modernizaci starých tramvají a odložil nákup tramvaje nové. I tak se projevila stopka pro evropské dotace v Ústeckém kraji. Brusel jejich proplácení zastavil na skoro dva roky potom, co úředníci našli chyby v projektech. Ústecký a Liberecký kraj na začátku týdne souhlasily s tím, že zaplatí část pokuty, která za to padla, zbytek uhradí stát. Evropské peníze by tak na účty měst a obcí mohly přijít během záři. Šumavu navštíví ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský 23. srpna 2013 v 00:30 Na Šumavu míří ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský. Plánuje tady návštěvu několika obcí a sejde se i s místními starosty. Jízdenky na vlak u soudu Regiojet chce náhradu za levnou konkurenci ct24.cz, :56, autor: mld Brno Železniční dopravce Regiojet chce žalovat konkurenční České dráhy kvůli cenám jízdenek. Předseda představenstva Regiojetu Radim Jančura tvrdí, že dráhy jezdí pod cenou a chce náhradu škod, které mu měly levné jízdenky způsobit celkem 270 milionů korun. Na spor o jízdenky upozornila Mladá fronta Dnes, podle které se Regiojet obrátí na soud proto, že Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se sporem také zabývá, nemá lhůtu, do kdy musí rozhodnout. RegioJet loni prohloubil ztrátu o zhruba 16 milionů na 76 milionů korun, tržby činily 267 milionů korun.

6 Více zastávek, zato bez nové linky železnici postihne další změna :50, autor: mld Praha Již třetí změna, z toho druhá mimořádná, upraví podobu letošního železničního jízdního řádu. Začne se školním rokem v pondělí 2. září. Podobně jako tomu bylo u první mimořádné změny, i tato se týká především Pardubického kraje. Cestující se nemusí bát, o spoje nepřijdou, naopak některé budou zastavovat i tam, kudy zatím projíždějí. Naopak v Praze se opět odkládá zavedení nové městské linky Masarykovo nádraží Čakovice, která měla jezdit od 1. srpna, ale nestalo se tak. Nový termín zahájení provozu je až v říjnu. Venkovská mlékárna místo velkovýrobců? V Mláce to zkoušejí :22, autor: ČT24 Mláce (Jindřichohradecko) Zajistit si odbyt mléka se farmář Jaroslav Auský rozhodl ve velkém stylu otevřel vlastní mlékárnu s prodejnou. Na stavbu dostal příspěvek z evropských fondů, část z potřebných 23 milionů si půjčil. Zkušenosti dalších malých potravinářských výrobců v regionu ovšem naznačují, že i přes očekávaný zájem zákazníků bude těžké podnik rozvíjet. Přituhuje i v alternativních školkách, rodiče bojují o místa pro děti idnes.cz, 22. srpna :10 Jsou tak trochu jiné. Učitelé v nich až tak nekladou důraz na disciplínu, jako spíš na rozvoj kreativity dětí nebo jejich vztahu k přírodě. Alternativní mateřské školy táhnou. A už i mezi nimi se bojuje o místa. /ostrava-zpravy.aspx?c=a130822_ _ostrava-zpravy_jog Za potíže lidí z majority nemůžeme, říkají Romové před demonstracemi 22. srpna :01 Lidé, přidejte se k nám, zastavme společně rostoucí neonacismus, vyzývají ostravští Romové. Nelíbí se jim, že na demonstrace chodí stále více i lidé jinak nesympatizující s extremismem. V sobotu se konají v Ostravě demonstrace Romů i radikálů ve stejný čas nedaleko od sebe. Kontejnerový terminál v Třebové roste, mohl by dát práci stovkám lidí 22. srpna :11 Kontejnerový terminál v České Třebové hodlá pražská firma Metrans výrazně rozšiřovat. A dokonce chce do města v budoucnu přemístit své sídlo. Práci v ní najde 600 lidí, k dalším místům pomůže.

7 ZAHRANIČNÍ: Situací v Egyptě se bude zabývat RB OSN. Muslimské bratrstvo svolává další protesty 23. srpna 2013 v 06:55 Situací v Egyptě by se dnes měla zabývat Rada bezpečnosti OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun už začátkem týdne odsoudil násilnosti a útoky na chrámy, nemocnice a veřejné budovy. Muslimské bratrstvo mezitím plánuje další protestní pochody. Kotlíkové dotace dorazily do středních Čech :48, autor: ČT24 Středočeský kraj - Už ve třetím kraji mohou lidé získat až 60 tisíc jako příspěvek na nový ekologický kotel. Po Moravskoslezském kraji a Ústecku dostanou státní miliony na čistší ovzduší i Středočeši. A stejně jako tam budou zájemci muset vystát frontu na úřadě. EKONOMIKA: Fischer k investičním fondům: Rozpočet může přijít o desítky miliard :25, autor: ketaktualizováno :42 Praha - Stát by mohl na daních "zchudnout" až o desítky miliard korun. V rozhovoru pro ČT to řekl ministr financí Jan Fischer. V balíčku prováděcích norem k občanskému zákoníku totiž v tichosti prošla i novela, která snižuje odvody podílníkům investičních fondů. Zároveň zjednodušuje podmínky, aby se běžné firmy změnily na mírněji daněné fondy. "Ten návrh je účelově zneužitelný, může se za něj skrýt jakákoli podnikatelská aktivita, nejen investiční fondy," prohlásil exministr financí Miroslav Kalousek. Vláda už proto chystá zákonné opatření. /ekonomika.aspx?c=a130822_181205_ekonomika_zt Cena vepřového půjde nahoru možná do rekordních čísel :32, autor: ketaktualizováno :46 Praha - Vepřové maso znovu citelně podraží. Nejpozději v řádu týdnů poskočí částka za kilogram o 13 až 17 korun nahoru. Může za to nedostatek prasat v Evropě, větší poptávka po vepřovém, ale i dohoda mezi německými chovateli a zpracovateli masa. Ceny by tak mohly být nejvyšší za posledních deset let. "Nejvíc asi podraží krkovička, plecko, kýta a bůček. Nepředpokládám, že se markantně zdraží vnitřnosti jako srdce," konstatoval vedoucí prodejny s masem Ladislav Krupička. V poslední době navíc podražily i další potraviny. Stavební spořitelny cítí šanci, chystají ofenzivu ihned.cz, Stavební spořitelny mají velkou šanci získat zpět klienty. Zájem o spoření sice i v prvním pololetí letošního roku upadal, k jeho oživení však může přispět rozpuštění sněmovny i vstřícný postoj ČSSD, pravděpodobného vítěze předčasných voleb.spořitelny se proto chystají na podzim rozjet velkou kampaň. "Lidem řekneme, aby se vrátili. Stavební spoření nadále zůstává nejvýhodnějším konzervativním způsobem střednědobého zhodnocování peněz," říká například šéf největší stavební

8 spořitelny ČMSS Vladimír Staňura. "Za současné situace je to pro lidi zajímavý spořicí produkt," přidává se i Jan Pokorný, šéf stavební spořitelny Modrá pyramida, která patří Komerční bance. 3) VYBRANÉ ČLÁNKY V PLNÉM ZNĚNÍ: Klausovci nová strana do voleb čeká na souhlas Klause MfD, "Klausovsky uvažující lidé" v čele s Janou Bobošíkovou se dávají před předčasnými volbami dohromady. Exprezidentovi pravicoví stoupenci chtějí podobně jako Zemanovci využít Klausovo jméno v názvu své strany. Experti na průzkumy veřejného mínění jim však příliš šancí na úspěch nedávají. Zemanovci proti Klausovcům? Možná i takový souboj nabídnou voličům za dva měsíce předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Jana Bobošíková, velká stoupenkyně bývalého prezidenta, totiž naplno rozjela slučování Klausových příznivců. Ti byli dosud rozdrobeni po více pidistranách, což jim exprezident také vyčítal. Pokud ovšem půjdou do voleb společně, existuje velmi reálná možnost, že je Václav Klaus podpoří. Suverenita Jany Bobošíkové se už tento týden dohodla na společné kandidátce s hnutím Uzdravme naši politiku (UNP), což je parta bývalých členů ODS. Za novou stranou s líbivým názvem je údajně bývalý pražský boss Tomáš Hrdlička, jehož ODS vyloučila a který vždy měl s exprezidentem Klausem dobré vztahy. "Prosím vás, už jsme o sobě slyšeli tolik fám. Není to pravda. My uděláme vše proto, aby na kandidátkách byli lidé, kteří jdou do politiky, aby něco udělali pro občany země, a nikoliv proto, aby naplnili svou peněženku," říká členka vedení UNP Eva Pitrová. Do klausovské aliance má ještě přibýt ultrakonzervativní hnutí D. O. S. T. v čele s Michalem Semínem, které naposledy demonstrovalo proti homosexuálům během nedávné Prague Pride. Mají šanci uspět? Nejpalčivější otázka zní, zda mají šanci ve volbách uspět. Pokud bude Václav Klaus souhlasit, chtějí se zaštítit jeho jménem a dát si ho do názvu. "To záleží na tom, jak se Václav Klaus rozhodne. Mně by se samozřejmě velmi líbilo, kdybychom se jmenovali Klausovci a Václav Klaus propůjčil své jméno. Mohli bychom se také jmenovat Suverenita a prosperita Klausovci," sní Jana Bobošíková. Její Suverenita měla v posledních sněmovních volbách 3,7 procenta hlasů. Ačkoliv je po ostudě a pádu Nečasovy vlády pravicový volič zklamaný a tápe, koho volit, sociologové si nejsou jisti, že "sáhne" po Klausovi. V závěru mandátu na Hradě ztratil hodně svých příznivců, ublížila mu amnestie a po velké podpoře Miloše Zemana v kampani ani nemůže věrohodně vystupovat jako pravicový rival. "Ptali jsme se na to přímo i nepřímo v několika průzkumech a určitě ve společnosti není nostalgie po Klausových časech a volání po jeho návratu," říká Jan Hartl z agentury STEM. "Už to rozhodně není celospolečenský fenomén, ale Václav Klaus může oslovit malou izolovanou skupinu svých skalních fandů. Není po něm velká poptávka, ale pokud se šikovně vytvoří nabídka, může uspět." Názvy jako v Jižní Americe Jestliže by v názvu "Klausovy koalice" opravdu bylo jeho jméno, česká politika se svým stylem posune na Východ či směrem k exotickým zemím v Jižní Americe. Dávat si do názvu partaje jméno politika je totiž obvyklé na Ukrajině, v Bulharsku nebo třeba Salvadoru či Ekvádoru. V Česku to poprvé zavedli

9 populističtí republikáni Miroslava Sládka, kteří ovšem v 90. letech skončili, a po čase to obnovila Suverenita Blok Jany Bobošíkové a pak Strana práv občanů Zemanovci. Je však jasné, že narcistním povahám Zemana i Klause musí taková věc lahodit. Ovšem ani jméno "titána" v názvu nemusí pomoci, jak se ve sněmovních volbách 2010 přesvědčil Miloš Zeman, když ještě neměl funkci prezidenta. "Říkám si, ty starý jezevče..." Jeho neúspěšná SPOZ tehdy získala 4,3 procenta hlasů, což nestačilo na vstup do Sněmovny. "Lehce nadávám a říkám si: Ty starý jezevče z Vysočiny, proč jsi na šest měsíců vylézal z nory? Já tedy výsledky voleb respektuji, vítězným stranám gratuluji a vracím se zpět do nory," říkal tehdy opařený Zeman. Dnes už víme, že z nory po třech letech zase vylezl a rovnou na Pražský hrad. To ovšem lidé volili přímo jeho, nikoliv fanklub s jeho jménem v názvu. Pravicoví voliči tápou a odmítají jít k volbám MfD, Tři předvolební průzkumy se shodují: ČSSD může ve volbách získat absolutní převahu. Příznivci pravice jsou bezradní, často rezignovaní a pokukují po malých stranách. PRAHA Příznivce pravice čeká v říjnu nelehká volba. Buď může opakovaně skousnout skandály a neúspěchy spojené s bývalou vládou Petra Nečase, nebo nepůjde v předčasných sněmovních volbách volit a nechá svůj hlas propadnout. Tím v podstatě podpoří levici. Že rozhodnutí pro mnohé z nich není snadné, potvrzují i čerstvé předvolební průzkumy. Podle Daniela Prokopa z agentury Median, která svůj průzkum zveřejní dnes, jsou totiž tři čtvrtiny voličů ČSSD a KSČM z roku 2010 rozhodnuty svou volbu letos zopakovat. Levicové partaje tak těží z věrnosti svých příznivců. "Mezi voliči pravice, ODS a TOP 09, je to jen mezi 50 a 60 procenty," popisuje tápání lidí sympatizujících s pravicovými idejemi Daniel Prokop. Nepotvrzuje se přitom ani očekávání, že by zklamaní příznivci občanských demokratů přešli ke konkurenční, ale blízké TOP 09, jež není zatěžkána tolika aférami. Zatímco občanští demokraté podle průzkumu agentury Focus od května do srpna ztratili podporu 8 procent voličů, kteří jsou rozhodnutí k volebním urnám jít, TOP 09 se po celou dobu pohybuje kolem 14 procent a žádné hlasy jí nepřibývají. "Bývalí voliči ODS se tedy přelévají do kategorie nerozhodnutých nebo těch, co nepůjdou volit," říká Roman Skotnica, ředitel Focusu. Rozhodující pro volební výsledek na pravici tak nakonec bude, zda nespokojení příznivci ODS straně její aféry odpustí, nebo zda zůstanou doma. Třetí možností je útěk ke KDU-ČSL či hnutí ANO Andreje Babiše. Průzkumy se rozcházejí: Malé strany ve Sněmovně (ne)budou Zdali tomu tak skutečně bude, se však sociologové neshodnou. Právě u malých stran jsou totiž výsledky předvoleních průzkumů nejrozporuplnější. Poměrně vysoké šance dostat se do Sněmovny mají lidovci, kteří se pravidelně pohybují kolem potřebné pětiprocentní hranice. U ostatních stran to tak jasné není. Podle agentury ppm factum sympatie voličů s hnutím ANO a Stranou práv občanů Zemanovci kvapně stoupají a obě partaje by se do Sněmovny nejspíše dostaly. Ovšem čísla Focusu to popírají. Podle výsledků průzkumů Fokus se ANO naopak do Sněmovny nedostane. SPOZ má šanci o něco vyšší, Skotnica však upozorňuje, že oproti období těsně po prezidentských volbách sympatie voličů spíše ztrácí. Podpora malých stran navíc není zdaleka tak stabilní jako těch velkých. "Začínají posilovat neparlamentní strany ale zatím jsou často mezi zvažovanými, ne už tak často hlavní preferovanou stranou, o jejíž volbě je respondent přesvědčen," upozorňuje Prokop.

10 Teoretickou šanci na úspěch má ještě Strana zelených, která se může spolehnout na tvrdé jádro příznivců kolem dvou procent. Její úspěch bude záviset především na tom, zda se jí podaří přetáhnout liberální voliče TOP 09 nebo příznivce sociální demokracie, kteří v prezidentské volbě dali hlas Jiřímu Dienstbierovi a nyní nejsou spokojeni s příklonem strany k prezidentu Miloši Zemanovi. Ani v levé části politického spektra není nic rozhodnuto. Vítězství sociálních demokratů se sice zdá nezvratné, Skotnica však upozorňuje, že strana od jara oslabila. "Je zde zajímavý pokles ČSSD, což by vysvětlovalo, proč tato strana spěchá s předčasnými volbami. Spolupráci s prezidentem republiky část voličů nevnímá úplně pozitivně, jde o ty, kteří volili Dienstbiera v prezidentské volbě," míní Skotnica. Z druhé strany zase mohou sociálním demokratům hlasy ubírat Zemanovci. "Prezidentská partaj" by ovšem mohla mnohem více uškodit komunistům. Obě strany totiž cílí na nespokojené levicové voliče, kteří volají pro rychlých řešeních. Předseda KSČM Vojtěch Filip si sice ohrožení od Zemanovců příliš nepřipouští, z úst jeho spolustraníků však takové obavy zaznívají. "Určitě nám můžou Zemanovci sebrat hlasy," obává se jeden z nich. Věcem veřejným, LEV 21 expremiéra Jiřího Paroubka, Úsvitu senátora Tomia Okamury či sdružení Pro sport a zdraví exministra školství Josefa Dobeše přisuzují průzkumy šance zcela mizivé. Strana LIDEM se zase včera rozhodla nesestavovat vlastní kandidátku. ČEZ dal k ledu investici na Orlíku LN, Firma nemá jistotu, že se projekt unikátní přečerpávací elektrárny za současných podmínek na energetickém trhu vyplatí Dostavba Temelína není jediným energetickým projektem v Česku, který provází diskuse o rentabilitě. Kvůli nejasné budoucnosti energetického trhu v Evropě se společnost ČEZ rozhodla odložit rozhodnutí o výstavbě unikátní přečerpávací elektrárny na Orlíku. Vodní dílo bymělo využívat výhod klasického vodního zdroje, zároveň by ale umožňovalo skladování přebytečné elektřiny. Náklady lze odhadovat na dvě až tři miliardy korun. Firmě ČEZ se však do detailně připraveného projektu, v jehož rámci by se jen vyměnilo technické zařízení současné vodní elektrárny, za nynější situace na evropském energetickém trhu nechce. "Kromě dotovaných obnovitelných zdrojů se dnes v Evropě nevyplatí stavba prakticky žádného dalšího zdroje," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Česká energetická firma tak podle něj nemůže s klidným svědomím rozhodnout ani o investici do přečerpávací elektrárně na Orlíku. "Projekt je připraven, ovšem definitivní rozhodnutí o stavbě se odkládá na neurčito," uvedl Kříž. Přečerpávací elektrárna na Orlíku se přitom měla stát vzorem pro podobné projekty v zahraničí. Řada evropských zemí, včetně České republiky, totiž naléhavě hledá možnosti, jak skladovat elektřinu ve vodě a přitom nezasahovat do krajiny stavbou nových přečerpávacích elektráren. Ty dokážou v době přebytku elektřiny využívat levné energie k čerpání vody ze spodní do horní nádrže, aby pak naopak v případě potřeby energii vyráběly. V Česku tak například funguje známá elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách. Orlický projekt je však zcela unikátní v tom, že by se kvůli němu nemuselo kopat na zelené louce a budovat novou vodní nádrž. "Pod Orlickou přehradou leží přehrada Kamýk. Podstata nového projektu spočívá v tom, že by se v soustavě těchto dvou nádrží v dennímcyklu stejná voda využila několikrát přepouštěním z jedné nádrže do druhé a zpět," řekl LN ředitel vodních elektráren společnosti ČEZ Zdeněk Saturka. Na hrázi by se přitom vizuálně vůbec nic nezměnilo, stavba by neznamenala žádný zásah do krajiny. Výhodou by měla být i výsledná cena. Například slavné Dlouhé stráně stály podle kvalifikovaných odhadů kolem 30 miliard korun. Odhadované náklady orlického projektu jsou přibližně desetinové. Ani to údajně není v současné době zárukou, že se projekt vyplatí a nebude prodělečný. "Nikdo totiž zatím nedokáže říci, jaké zdroje budou politici dotovat za pět, natož za dvacet let," řekl Kříž.

11 Právě nejasná budoucnost evropské energetiky je podle něj hlavnímdůvodem, proč se v Evropě prakticky nestaví žádné nové klasické elektrárny a roste pouze výkon dotovaných obnovitelných zdrojů. Tyto zdroje pak vytlačují z trhu řadu konvenčních elektráren, neschopných čelit "dotované" konkurenci. A stejné pravidlo platí i v případě plánů na nové elektrárny. Zatímco instalovaný výkon jaderných elektráren ve světě vzrostl zejména zásluhou Číny, Ruska a Indie v roce 2012 o 1,2 gigawattu, přírůstek výkonu větrných elektráren dosáhl 45 gigawattů a solárních 32 gigawattů. "Tato situace ale logicky nemůže platit věčně, protože staré, klasické elektrárny mají omezenou životnost a pouze obnovitelné zdroje je nedokážou nahradit," řekl Kříž. Jenže bez jasného výhledu, jak bude regulován energetický trh v budoucnu, zejména v otázce dotací, zatím investoři se stavbou nových elektráren podle něj váhají. Projekt přečerpávací elektrárny na Orlíku I po přebudování Orlíku na elektrárnu s možností přečerpávání vody by měl zůstat instalovaný výkon stejný, tedy celkově 360 MW. Orlík by ale získal schopnost akumulovat přebytečnou elektřinu a v případě potřeby ji rychle dodávat do sítě. Světová unikátnost projektu spočívá v tom, že počítá pouze s výměnou současného technického zařízení vodní elektrárny za takové, které by vedle výroby elektřiny umožňovalo i její uskladnění. Dvě z celkových čtyř Kaplanových turbín o instalovaném výkonu 2 91 MW by byly nahrazeny dvojicí reverzních Francisových turbín o instalovaném výkonu 2 90 MW. 2 až 3 miliardy korun Cena přestavby Orlíku na přečerpávací elektrárnu Současné přečerpávací elektrárny v Česku: Vodní dílo Dalešice, které se skládá z horní nádrže Dalešice a dolní nádrže Mohelno, leží na řece Jihlavě asi 30 km od Třebíče. Dlouhé stráně s nejvyšším instalovaným výkonem v Česku (650 MW). Byla zprovozněna v roce 1996 a v roce 2007 prošla generální rekonstrukcí. Vodní elektrárna Štěchovice je třetí a nejmenší přečerpávací vodní elektrárnou v Česku. Vodní elektrárna Černé jezero, ležící na Šumavě. Roku 1960 byl čerpadlový provoz omezen, tento stav trvá dodnes. KOMENTÁŘE: Populismus horší levice HN, , Petr Fischer Hrozící levicové nebezpečí se už pomalu valí do Poslanecké sněmovny. I zahraniční agentury varují, že se do nejvyšších pater české politiky vrací komunistická mentalita (jako by odtud někdy úplně zmizela). Otázkou je, co přesně to znamená. A jak rozsáhlou hrozbu dnešní levice představuje, víme-li vůbec, kdo touto levicí je. Průzkumy dlouhodobě favorizují ČSSD a KSČM, tedy formálně levicové strany. Komunisté se dokonce stali druhou nejsilnější stranou. Jenže poslední čísla ukazují, že voliči KSČM intezivně přebíhají ke straně Miloše Zemana. Je ale Zemanova strana levicová? A v čem? Pojivo levice, pojivo demokracie Pokud zemanovce s KSČM něco spojuje, pak to nejsou ani tak sociální ohledy či ekonomické recepty, nýbrž populismus. Komunisté, vycházejíce z průzkumu veřejného mínění, by chtěli po volbách vyvolat referendum o narovnání majetkových vztahů státu s církvemi a náboženskými společnostmi. Přestože referendum by nemělo mít zpětný dopad.

12 I tak předseda Vojtěch Filip neodolá a vychází lidu vstříc, aby dokázal, že komunistům o lid opravdu jde. Právní a další problémy s tím spojené ho nezajímají. Podobně zemanovci před volbami míří na majetková přiznání a zestátnění veškerého nedoloženého majetku, bez ohledu na skutečný právní stav či možnosti. Jinými slovy: zemanovcům ani KSČM nezáleží ani tak na programech, jakkoliv je mají k dispozici, nýbrž na jednoduchých, přímočarých lákadlech, která naštvané voliče jistojistě přitáhnou. Dokonce i při čtení programu KSČM se člověk podiví, jak racionálně (v určitém řádu) je sestaven. I když s obsahem vůbec nemusí souhlasit, zdá se být jasné, že tu vládne jakási politická racionalita a nikoli emocionální kalkul. Racionalitou se ale volby nevyhrávají. Podobným, populistickým směrem je tažena i ČSSD, jejíž program (jako ten komunistický) naplňuje tradiční levicové představy sociálního státu. Od komunistů se liší jen nižší mírou centralismu a větší otevřeností při přerozdělování vytvořeného bohatství. ČSSD má navíc vstřícný vztah k byznysu, zejména k velkému. Dalo by se dokonce říct, že její vstřícnost vůči korporacím se dá směle srovnat se vstřícností ODS (stačí připomenout ČEZ), což byl jeden z hlavních nepolitických důvodů vzniku opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Je to ve skutečnosti to nejsilnější pojivo dnešní české liberální demokracie, která zkouší svým způsobem propojovat demokratické principy s kapitalismem. ČSSD by mohla přesvědčovat liberální voliče, že nepatří k populistům, že stojí více ve středu a že tam přece jako sociálnědemokratická strana patří. Že je racionální stranou, která srdce využívá jen k tomu, aby rozum nezatvrdl v technokracii. Jenže liberálů, kteří tomuto uvěří, tolik nebude, a to i proto, že Bohuslav Sobotka ani Michal Hašek nedokážou takovou vizi osobnostně podepřít. A vzhledem k tomu, že KSČM a zemanovci budou svým populismem přitahovat i tradiční voliče ČSSD, nebude na vybranou a i Lidový dům bude muset vířit emoce. Nebezpečí solitérů A tak se volby místo střetu o budoucí podobu vlády opět stanou bojem o silnější emoci. U KSČM a ČSSD se přece jen zdá, že kromě toho je tu ještě nějaký program. U zemanovců jde jenom o moc. Vzhledem k tomu, že skutečným lídrem této strany je Miloš Zeman, muž, který jako "věčný liberál" dokáže klouzat zleva doprava a zpět, není ani jisté, zda jde o nebezpečí levicové. Česká levice, zdá se, má pořád limity politického rozumu, populismus politických solitérů toužících po moci takové limity nezná. Čí Pražané Právo, , Alexander Mitrofanov Bude v Praze rozhodující volební duel mezi Jaroslavem Zavadilem a Karlem Schwarzenbergem? Záležet bude na tom, kdo další se do soutěže přihlásí. Dnes víme o lidoveckém kandidátovi Danielu Hermanovi. Snad líčí na skalní příznivce KDU-ČSL, kteří věří vedení, jež Hermana angažovalo. Ostatní se budou zajímat o to, jaké má názory a jak se choval ve funkcích, které zastával. Bývalý katolický kněz, bývalý sekretář Miloslava Vlka, bývalý mluvčí České biskupské konference, bývalý vedoucí kanceláře Jana Švejnara a bývalý (odvolaný) ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů v jedné osobě, která navíc proslula tvrdým antikomunismem, to je vábnička pro nemnohé. Přihlásil se také Jiří Paroubek. To pořadím na pásce nezatřese. Mluví se o zeleném Ondřeji Liškovi. SZ se v posledních dnech snaží přesvědčit sociální liberály, že po zradě ČSSD je ona jejich přirozeným útočištěm. S místopředsedou Martinem Bursíkem jí to půjde těžko. I když zelení šíří, že Bursík se jednání vedení strany příliš neúčastní. Mnohem zajímavější může být jméno v čele kandidátky ODS. Miroslava Němcová? Bohuslav Svoboda? Někdo jiný? Dokáže lídr modrých v hlavním městě odebrat hlasy Schwarzenbergovi? Svoboda je obviněn kvůli kauze Opencard a neví, zda přijde i obžaloba. Kandidovat s tímto břemenem by byl handicap. Němcová se v posledních dnech stylizuje do pozice plamenné obhájkyně parlamentní demokracie. To je navlas stejné pole, které chce ovládnout TOP 09. Tady se pravicoví lídři nevyhnutelně střetnou. Budou létat jiskry. Rozdrobení voličstva napravo by mohlo teoreticky pomoci zástupcům levice. I když Marta Semelová jako lídr KSČM to bude sousto jen pro superskalní komunisty. Za ní je ovšem coby

13 dvojka jako lákadlo pro voliče jiného typu Jiří Dolejš, který v prvním kole loňských senátních voleb Praze 8 porazil i soupeřku z ODS. Zavadil ale bude stát v souboji tváří v tvář voličům, jejichž složení v hlavním městě je takové, že stěží dokáže oslovit většinu zvoláním: "Moji Pražané mi rozumějí." Zavadil je Zemanův muž. Miloš Zeman dostal v Praze v lednových volbách 33,99 procenta preferencí, Karel Schwarzenberg 66 procent. Za uplynulou dobu se nestalo nic, co by zemanovské voliče v Praze mohlo posílit. Proč posílá ČSSD do velmi problematické pražské bitvy zrovna Zavadila? Jedno vysvětlení by tady bylo je to nulová váha kandidáta uvnitř strany, což znamená, že jeho případný debakl by nikoho v partaji nebolel. Navíc slabší výsledek v Praze by byl výhodný pro ty v ČSSD i mimo ni, kteří soupeří s Bohuslavem Sobotkou. Drtivá převaha voličů soc. dem. ve volebním klání se totiž může rovnat silný Sobotka v čele sebevědomé strany. ČSSD první na pásce, ale s malým náskokem před ostatními, to už bude prostor pro hradní tvořivost. V hlavní roli Senát Právo, Marná sláva. Kdo s čím zachází, s tím také schází. Místo rozumné podpory obnovitelných zdrojů kdysi politici rozjeli velký solární byznys. Panuje vážné podezření, že se do něj mnozí i aktivně zapojili, nejlépe prostřednictvím firem s anonymními akciemi. A dnes, kdy je poptávka po revizi pohledu na fotovoltaiku, se třesou. Jedni o ušlý zisk, jiní před lobbisty, další například před orgány činnými v trestním řízení. Ve hře jsou tučné miliardy, na něž si pánové a dámy s kasírtaškou nechtějí dát sáhnout. Celou kauzu do extrému, jak je v poslední době jejím zvykem, vyšroubovala místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Tvrdí, že solární baroni si tak moc nepřejí novelu zákona o fotovoltaice, že se uchýlili až k rozpuštění Sněmovny. Že by 140 poslanců bylo loutkových a jen ti ostatní staří poctivci? Ale nešť. Teď jsou prý pod tlakem senátoři. Stačí jediný jimi schválený pozměňovací návrh a předloha jde ke dnu. Němcová je přesvědčená, že se k tomu schyluje, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) nikoliv. Uvidíme. Aby své argumenty podepřela, odkázala Miroslava Němcová na vyjádření šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, že je na ni vyvíjen nátlak a musela jí být přidělena ochranka. Komu a proč však leží v žaludku? Od včerejška víme, že policisté navrhli obžalovat deset lití ze solárního podvodu. Paní Vitásková má konkrétně na krku napomáhání k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. Policie se domnívá, že zhatila přezkum vydání podezřelých licencí. Vitásková, která je ve vedení úřadu od července 2011, ale obvinění odmítá a považuje je za součást účelové kampaně s cílem poškodit ERÚ i ji osobně. Babo raď! Četným svodům jsou vystavováni jak politici, tak vysocí státní úředníci. Sotva věřit tomu, že zrovna Miroslava Němcová je tou, která oddělí zrno od plev. Nebo snad členy ODS solární byznys minul? Senát přesto bedlivě sledujme. Kdyby v něm vypukla davová psychóza či hromadné uplácení, mohl by veřejný zájem ohrozit. Pravděpodobné to ale není. Čekat jej mohou jiné zkoušky. Na několik měsíců bude při rozpuštěné Sněmovně stěžejním legislativním aktérem. Zvládne svoji roli? Nerozšoupne se, třeba i ve spolupráci s Rusnokovým kabinetem? Tady nějaká sabotáž sněmovního tisku, tady nějaké zákonné opatření Překvapil již zaříznutím Zemanova vysněného ústavního soudce Sváčka. Vše by mohla umocnit odlišná legitimita senátorů. Byli zvoleni většinovým systémem v jednomandátových obvodech a jejich vazba na politické strany je slabší než u poslanců. V jistém slova smyslu mohou být ve srovnání s kolegy z komory dolní i méně zkušení či otrlí. To bezpochyby protřelí lobbisté vědí. Kdyby chtěli páchat kolosální "zlo", dejme tomu to solární, brali by útokem jednu senátorskou kancelář za druhou.

14 Počítejme však i s poklidnějším a opatrnějším chodem Senátu. Jeho osazenstvo je zhusta "nad věcí", bez záliby v partyzánštinách. Asi i Miroslava Němcová v listopadu sezná, že Senát se za období od konce srpna nezavařil, nepředřel a spíš jen s rozhledem kontroloval sněmovními volbami zvrásněnou krajinu. Komu se hodí přehánění Právo, , Jan Keller Poté, co to letošní léto vyloženě přehnalo s tropickými vedry, blížící se podzim přenese přehánění plynule do politiky. Čím kratší čas pro předvolební agitaci, tím intenzivnějšího přehánění budeme svědky. Trend předznamenala předsedkyně dosluhující Sněmovny Miroslava Němcová, když přirovnala rozpuštění komory k vynucenému schválení okupace z roku 68. Přirovnání je to nesporně originální, v jednom bodě však přece jen tak trochu kulhá. Zatímco v roce 68 měl po ptákách celý národ, nyní má po ptákách Miroslava Němcová a jejích 199 kolegů. A tak bychom měli s chladnou hlavou přistupovat i k dalším zbytečně vyhroceným tvrzením. Je účelovým přeháněním, pokud je Miloš Zeman líčen jako nastupující tyran a přirovnáván pomalu k carovi. Zatím se přece dopustil jen jediné věci. Přispěl k odstranění vlády, která si počínala trestuhodně. Když proti Nečasově týmu protestovala tolik vzývaná občanská společnost a když demonstrovaly odbory, dozvídali jsme se, že nikdo z nich nemá mandát s vládou cokoliv udělat. Tak to prostě udělal Miloš Zeman. Je hezké mu vyčítat jeho postup, ale nikdo z jeho kritiků ani náznakem neporadil, jak to šlo provést jinak. Stejně tak se přehánějí rozpory mezi různými křídly a tendencemi v sociální demokracii. Ani Sobotka, ani Zaorálek, ani Hašek, ani další hejtmani přece nechtějí revidovat ani jediný bod z programu ČSSD. Mediální vyhrocování sporů mezi nimi vede jen k tomu, že si řada voličů řekne, že tak rozhádané straně přece svůj hlas neodevzdají. Místo toho, aby se přitáhli mladí a liberální voliči, odpudí se docela spolehlivě část těch, kdo zatím patřili k voličskému jádru. A něco takového bychom jistě nemohli vydávat za modernizaci. Jakmile jednou klesneme na úroveň Miroslavy Němcové či těch, kdo přirovnávají Zemana ke Gottwaldovi, nebudeme už schopni analyzovat, co se u nás skutečně děje a co reálně hrozí. Budeme šířit pomluvy a tvářit se, že jde o analýzu. A zcela bez přehánění - právě na tohle pravice toužebně čeká. Pochody proti Romům aneb Velká zkouška Právo, , Ondřej Slačálek Na sobotu připravují neonacisté větší počet vystoupení proti Romům. Demonstrace mají proběhnout simultánně v několika městech. Je to taková neonacistická utopie, odvozená patrně z nepříliš pozorného čtení knížek o druhé světové válce otevřeme více front a budeme na nich vázat síly našich nepřátel, tedy konkrétně policie. Když bude na demonstracích dost místních naštvaných lidí, které použijeme jako kanonenfutr (potravu pro děla, v tomto případě tedy ta vodní), podaří se nám dostat se až k Romům a... A co vlastně? Co si tak asi neonacisté přejí? Vzájemnou debatu o problémovém soužití? Vyříkání si místních sporů z očí do očí? Neonacistická utopie se jmenuje jinak pogrom. Chtějí se dostat k Romům proto, aby je napadli, tentokrát ne v malé skupině, jak jsou na to zvyklí, ale v davu. Všichni ti Čeští lvi, Dělnické strany sociální spravedlnosti a podobná uskupení jsou z velké části tvořena zkušenými pouličními rváči nebo frustrovanými válečníky od internetu, kteří si rádi do někoho kopnou. Místní lidé mají sloužit jako křoví. Můžeme sobotu brát jako velkou zátěžovou zkoušku. Kolik lidí neonacistům na jejich demagogii skočí? Už jsme v minulosti viděli situaci, kdy na jejich shromáždění přišly spíše tisíce než stovky lidí a

15 podařilo se jim vyvolat regulérní pouliční válku s policií. Také jsme ale viděli situace, kdy měli lidé svoji hlavu a také jasnou zkušenost, neonacisté nikoho nepřilákali a ztrapnili se jako například nedávno v Duchcově. Jistě, ne všechny demonstrace proti Romům svolávají neonacisté a ne na všech tvoří většinu. Podpořit je přicházejí nespokojení místní lidé, kteří mají často oprávněný pocit, že jejich problémy nikoho nezajímají. Mnohdy přicházejí s reálnými problémy soužití ty jsou ale na shromážděních zobecňovány na všechny Romy. Svou roli sehrávají také mnohá média, která vytvářejí obraz Romů (respektive "nepřizpůsobivých") jako cizí, divné a zlé skupiny. Zkusme si představit, kdyby podobným způsobem informovala třeba o Židech, Němcích nebo o Češích. Kdyby se každý vytunelovaný podnik, každá lež našich politických reprezentantů, každá vražda, znásilnění nebo krádež týkala nás všech, kdyby byly vnímány jako české zločiny. Právě o to se pokusila nedávno skupina internetových recesistů. Po vzoru různých protiromských facebookových skupin založili stránku, která psala přesně stejným způsobem, jakým píší rasisté o Romech jenže o Češích. Stop Čechům, zní název stránky, která velmi vtipně paroduje různá hlavní témata rasistických stránek: Češi roznášejí novou nemoc, Lžou, podvádějí, kradou vraždí jsou to Češi, Neumějí pořádně česky... A kdo zabil svatého Václava? Tušíte správně, Češi. Nečte se to moc příjemně, i když víme, že to je poněkud černý (a takový klasicky český) humor. A teď si představme, že o sobě denně čteme podobná slova, jen nejsou myšlená jako recese. Hněv, který stránka vyvolala, je nejlepším dokladem, že se strefila. A měla takový ohlas, že tuto sobotu proběhne krom protiromských shromáždění a naopak demonstrací proti rasismu i jedna recesistická demonstrace pochod proti Čechům. Do jaké míry podléháme svým strachům a jsme ochotni svést vinu na celou skupinu? A do jaké míry se nad nimi dokážeme zamyslet a zasmát (jedno bez druhého se často neobejde)? Dozvíme se už tuto sobotu.

Volební preference v pěti největších krajích ČR

Volební preference v pěti největších krajích ČR Volební preference v pěti největších krajích ČR V Praze vítězí TOP 09, v Ústeckém kraji KSČM a v Moravskoslezském, Jihomoravském a Středočeském kraji ČSSD Před nadcházejícími volbami, kdy ještě nejsou

Více

Vládní krize Bleskový výzkum (CAPI, CATI)

Vládní krize Bleskový výzkum (CAPI, CATI) Vládní krize Bleskový výzkum (CAPI, CATI) 18. června 2013 VÝZKUM TRHU, MÉDIÍ A VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ, VÝVOJ SOFTWARE Národních hrdinů 73, 190 12 Praha 9, tel.: 225 301 111, fax: 225 301 101 e-mail: median@median.cz

Více

Výsledky voleb do EP jsou velmi nejisté, ANO 2011 by ovšem jasně vyhrálo

Výsledky voleb do EP jsou velmi nejisté, ANO 2011 by ovšem jasně vyhrálo V Praze 16.5.2014 Výsledky voleb do EP jsou velmi nejisté, ANO 2011 by ovšem jasně vyhrálo Tisková zpráva Předpokládaná účast ve volbách do EP činí 29,6 %. Pětiprocentní hranici nutnou pro přidělení mandátů

Více

Tisková zpráva. Znalost a podpora malých stran nejdou ruku v ruce

Tisková zpráva. Znalost a podpora malých stran nejdou ruku v ruce V Praze 22.9.2013 Znalost a podpora malých stran nejdou ruku v ruce Dvě tře:ny občanů si přejí, aby v PSP zasedly i dosud mimoparlamentní strany a hnue. Zdaleka nejblíže k tomu má ANO 2011, které by mohlo

Více

VOLBY, VOLEBNÍ SYSTÉMY

VOLBY, VOLEBNÍ SYSTÉMY Pracovní list 03 24 VOLBY, VOLEBNÍ SYSTÉMY Úkol č. 1: Doplňování 1. Volby v ČR jsou jednou z možností, jak se mohou občané aktivně účastnit na 2. Prostřednictvím voleb občané rozhodují, kdo bude..a kdo

Více

STEM - Středisko empirických výzkumů, Sabinova 3, 130 02 Praha 3. Kamionová doprava. Bleskový průzkum STEM pro Ministerstvo životního prostředí

STEM - Středisko empirických výzkumů, Sabinova 3, 130 02 Praha 3. Kamionová doprava. Bleskový průzkum STEM pro Ministerstvo životního prostředí STEM - Středisko empirických výzkumů, Sabinova 3, 13 2 Praha 3 Kamionová doprava Bleskový průzkum STEM pro Ministerstvo životního prostředí V Praze dne 15. srpna 28 I. Údaje o výzkumu Typ výzkumu: bleskový

Více

Volby do EP by nyní vyhrálo ANO 2011

Volby do EP by nyní vyhrálo ANO 2011 V Praze 22.4.2014 Volby do EP by nyní vyhrálo ANO 2011 Tisková zpráva Předpokládaná účast ve volbách do EP činí 32,4 %, zvyšují ji příznivci ANO 2011 a Úsvitu. Pětiprocentní hranici nutnou pro přidělení

Více

VOLEBNÍ PROGNÓZA 16. 10. 2013

VOLEBNÍ PROGNÓZA 16. 10. 2013 VOLEBNÍ PROGNÓZA 16. 10. 2013 HLAVNÍ ZÁVĚRY Volby by vyhrála ČSSD, druhou nejsilnější stranou by bylo ANO 2011, třetí pak KSČM. Do Poslanecké sněmovny by se dostaly strany TOP 09, Úsvit přímé demokracie

Více

VYSVĚDČENÍ SPOLEČNOSTI ZA ROK 2013: LEPŠÍ ZNÁMKY NEŢ ZA ROK 2012 DOSTALA OD VEŘEJNOSTI

VYSVĚDČENÍ SPOLEČNOSTI ZA ROK 2013: LEPŠÍ ZNÁMKY NEŢ ZA ROK 2012 DOSTALA OD VEŘEJNOSTI INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 1/01 VYDÁNO DNE 10.. 01 VYSVĚDČENÍ SPOLEČNOSTI ZA ROK 01: LEPŠÍ ZNÁMKY NEŢ ZA ROK 01 DOSTALA OD VEŘEJNOSTI NAPROSTÁ VĚTŠINA HODNOCENÝCH OBLASTÍ. Změny na politické scéně,

Více

Historie české správy. Správní vývoj v letech 1945 1989 1. část

Historie české správy. Správní vývoj v letech 1945 1989 1. část Historie české správy Správní vývoj v letech 1945 1989 1. část Název školy Autor Název šablony Číslo projektu Předmět Tematický celek Téma Druh učebního materiálu Metodický pokyn SOŠ InterDact s.r.o. Most

Více

Otázka: Stát a ústavní systém ČR. Předmět: Základy společenských věd. Přidal(a): anisim. Stát

Otázka: Stát a ústavní systém ČR. Předmět: Základy společenských věd. Přidal(a): anisim. Stát Otázka: Stát a ústavní systém ČR Předmět: Základy společenských věd Přidal(a): anisim Stát Území Obyvatelstvo Zákony Vláda Suverenita Historie Státní symboly Kultura Rozlišujeme Národní stát ČR, na území

Více

Firmy v Česku přitvrzují podmínky pro odměňování šéfů

Firmy v Česku přitvrzují podmínky pro odměňování šéfů Page 1 of 5 2. 5. 2013 poslední aktualizace: 2. 5. 2013 02:06 Firmy v Česku přitvrzují podmínky pro odměňování šéfů Jan Sochor Editor HN V odměňování šéfů českých firem hraje stále větší roli to, jak se

Více

Výsledky voleb do zastupitelstev krajů a Senátu PČR 2012

Výsledky voleb do zastupitelstev krajů a Senátu PČR 2012 Výsledky voleb do zastupitelstev krajů a Senátu PČR 2012 Veronika Šprincová Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů 8. ledna 2013 Hlavní výsledky z hlediska zastoupení Zastupitelstva krajů žen a mužů

Více

V Teplicích mají návod, jak financovat sport: velké firmy musí převzít odpovědnost

V Teplicích mají návod, jak financovat sport: velké firmy musí převzít odpovědnost 1. V Teplicích mají návod, jak financovat sport: velké firmy musí převzít odpovědnost ihned.cz, 16.2.2011 http://sport.ihned.cz/c1-50306060-v-teplicich-maji-navod-jak-financovat-sport-velke-firmy-musiprevzit-odpovednost

Více

Kdo je podle Pražanů nejlepším kandidátem na primátora?

Kdo je podle Pražanů nejlepším kandidátem na primátora? Kdo je podle Pražanů nejlepším kandidátem na primátora? Závěrečná zpráva z výzkumu Analytické centrum s.r.o. Bulharská 20, 101 00 Praha 6. 10. 2014 Praha OBSAH: 1. Důvodová zpráva 3 2. O nás 3 3. Shrnutí

Více

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne z nebe, většinou v nás zraje delší dobu. Po loňských

Více

Nová budova Národní knihovny Názory obyvatel České republiky a Prahy

Nová budova Národní knihovny Názory obyvatel České republiky a Prahy Nová budova Národní knihovny Názory obyvatel České republiky a Prahy Prezentace STEM pro MHMP 8. 11. 27 Základní informace o průzkumech Prezentované výsledky vycházejí ze dvou bleskových výzkumů veřejného

Více

Ženy jsou pro 43,9% dotázaných důvěryhodnějšími politiky, než muži. Opačného názoru je pak 39,1% dotázaných.

Ženy jsou pro 43,9% dotázaných důvěryhodnějšími politiky, než muži. Opačného názoru je pak 39,1% dotázaných. Většina obyvatel ČR považuje ženy za méně zkorumpovatelné, třetina Čechů by pak uvítala, pokud by se novou hlavou státu stala žena. Nejznámější a nejdůvěryhodnější političkou je podle většinového názoru

Více

Odbor bezpečnostní politiky. Praha 20. ledna 2015. Počet listů: 8

Odbor bezpečnostní politiky. Praha 20. ledna 2015. Počet listů: 8 Odbor bezpečnostní politiky Praha 20. ledna 2015 Počet listů: 8 Extremismus Souhrnná situační zpráva 4. čtvrtletí roku 2014 1 Obsah 1. Informace k vývoji extremistické scény ve 4. čtvrtletí roku 2014...

Více

Česká fotovoltaická průmyslová asociace Aliance pro energetickou soběstačnost

Česká fotovoltaická průmyslová asociace Aliance pro energetickou soběstačnost Česká fotovoltaická průmyslová asociace Aliance pro energetickou soběstačnost Vážený pan Ing. Jan Mládek, ministr Ministerstvo průmyslu a obchodu Na Františku 32 110 15 Praha 1 V Praze, dne 28. dubna 2014

Více

Jana Bobošíková: možná pokračovatelka Václava Klause

Jana Bobošíková: možná pokračovatelka Václava Klause 1 Jana Bobošíková: možná pokračovatelka Václava Klause Jana Bobošíková je spolu s Milošem Zemanem jediným z prezidentských kandidátů, jež se volby hlavy státu neúčastní poprvé. Dlouhodobě se profiluje

Více

Bleskový výzkum SC&C pro Českou televizi

Bleskový výzkum SC&C pro Českou televizi Bleskový výzkum SC&C pro Českou televizi Protesty ve společnosti Praha 19. října 2011 Marketingový a sociologický výzkum Držitel certifikátu ISO 9001:2001 - člen ESOMAR www.scac.cz SC & C Marketing & Social

Více

Fungování demokracie a lidská práva v ČR únor 2015

Fungování demokracie a lidská práva v ČR únor 2015 pd10312a TISKOVÁ ZPRÁVA Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Jilská 1, Praha 1 Tel.: 28 840 129 E-mail: nadezda.cadova@soc.cas.cz Fungování demokracie a lidská práva v ČR

Více

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 VOLEBNÍ MOTIVACE

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 VOLEBNÍ MOTIVACE KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 VOLEBNÍ MOTIVACE zpráva z předvolebního výzkumu veřejného mínění VÝZKUM VE DNECH PŘED VOLBAMI DO ZASTUPITELSTVA OBCÍ A MĚST Období sběru dat: 5. 10. 2014-9. 10. 2014 ZÁKLADNÍ INFORMACE

Více

ps80502 TISKOVÁ ZPRÁVA Politická kultura

ps80502 TISKOVÁ ZPRÁVA Politická kultura ps8050 TISKOVÁ ZPRÁVA Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Jilská, Praha Tel./fax: 86 840 9 E-mail: marketa.skodova@soc.cas.cz Politická kultura Technické parametry Výzkum:

Více

PODOBY DEMOKRACIE Přímá a nepřímá demokracie.

PODOBY DEMOKRACIE Přímá a nepřímá demokracie. PODOBY DEMOKRACIE Přímá a nepřímá demokracie. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. PODOBY DEMOKRACIE PŘÍMÁ DEMOKRACIE = možnost občanů bezprostředně rozhodovat

Více

Občané o americké radarové základně v ČR

Občané o americké radarové základně v ČR TISKOVÁ ZPRÁVA Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Jilská 1, Praha 1 Tel./fax: 2 0 129 E-mail: jan.cervenka@soc.cas.cz Občané o americké radarové základně v ČR Technické

Více

Usnesení 22. kongresu ODS

Usnesení 22. kongresu ODS Usnesení 22. kongresu ODS Praha 22. 10. 2010 I. Technická část usnesení 1. Vnitřní záležitosti 22. kongresu ODS 1.1. zapisovatelkami určuje Kateřinu Pokornou a Kateřinu Filipiovou 1.2. schvaluje Marka

Více

HODNOCENÍ VLÁDY TISKOVÁ ZPRÁVA

HODNOCENÍ VLÁDY TISKOVÁ ZPRÁVA TISKOÁ ZPRÁA Centrum pro výzkum ve ejného mínění Sociologický ústav A ČR Holešovičkách 41, Praha 8 Tel./fax: 2/86 84 129, 13 E-mail: [rezkova@soc.cas.cz] HODNOCENÍ LÁDY Technické parametry ýzkum: Naše

Více

Krajské volby 2012 PLZEŇSKÝ KRAJ

Krajské volby 2012 PLZEŇSKÝ KRAJ Krajské volby 2012 zpráva z předvolebního výzkumu veřejného mínění pro PLZEŇSKÝ KRAJ období sběru dat: 7. 9. 2012 9. 9. 2012 SC & C a STEM/MARK pro Českou televizi září 2012 Strana 1 Zadavatel výzkumu

Více

Korupce změnil se její charakter nebo náš názor?

Korupce změnil se její charakter nebo náš názor? Korupce změnil se její charakter nebo náš názor? Miroslav Scheinost Institut pro kriminologii a sociální prevenci Praha 4. olomoucká sociologická podzimní konference Olomouc, FF UP 23. 24. října 2014 Korupce

Více

Program ODS. Modrý svět. Já vám řeknu, že některá fakta jsou tak výmluvná, že ani nemusím lhát

Program ODS. Modrý svět. Já vám řeknu, že některá fakta jsou tak výmluvná, že ani nemusím lhát Program ODS Modrý svět Já vám řeknu, že některá fakta jsou tak výmluvná, že ani nemusím lhát Mirek Topolánek, Metro 28. března 2006 1. Nesmyslná daňová reforma, rekordní zadlužení státu a 270 mld. korun

Více

Češi se obávají o své finanční zajištění v důchodu, důchodovou reformu chtějí

Češi se obávají o své finanční zajištění v důchodu, důchodovou reformu chtějí Češi se obávají o své finanční zajištění v důchodu, důchodovou reformu chtějí Důchodová reforma je horkým bramborem všech polistopadových vlád a je i jednou z hlavních priorit nynější vlády, která disponuje

Více

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK.

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK. TÝDENÍK PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008 Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 2 Já nevím, co pořád chtějí. Jestli je

Více

Radek John ministr vnitra

Radek John ministr vnitra Radek John ministr vnitra Boj o rozpočet 2010 a 2011 Snížení na rok 2011 o 8,3 mld. Kč (původní návrh 10,5 mld.) 62 60 58 56 54 52 50 48 2008 2009 2010 2011 Rozpočet MV v mld Rozpočet na rok 2011: - 3,8

Více

Extremismus Souhrnná situační zpráva 1. čtvrtletí roku 2014

Extremismus Souhrnná situační zpráva 1. čtvrtletí roku 2014 Odbor bezpečnostní politiky Praha 15. dubna 2014 Počet listů: 7 Extremismus Souhrnná situační zpráva 1. čtvrtletí roku 2014 1 Obsah 1. Informace k vývoji extremistické scény v 1. čtvrtletí roku 2014...

Více

Jiří Paroubek: Vybrané aktivity v Ústeckém kraji od roku 2005

Jiří Paroubek: Vybrané aktivity v Ústeckém kraji od roku 2005 Jiří Paroubek: Vybrané aktivity v Ústeckém kraji od roku 2005 V letech 2005 2006, tedy v době, kdy byl Jiří Paroubek předsedou české vlády, získal díky jeho aktivitám Ústecký kraj cca 11 mld. Kč Peníze

Více

Účast zástupců světovým mocností na pohřbu Václava Havla vzbudila u většiny Čechů pocit národní hrdosti

Účast zástupců světovým mocností na pohřbu Václava Havla vzbudila u většiny Čechů pocit národní hrdosti Účast zástupců světovým mocností na pohřbu Václava Havla vzbudila u většiny Čechů pocit národní hrdosti Domácí veřejnost si prvního prezidenta České republiky Václava Havla uchová v paměti zejména jako

Více

OBČANÉ STÁLE VÍCE PREFERUJÍ SOCIÁLNÍ POLITIKU

OBČANÉ STÁLE VÍCE PREFERUJÍ SOCIÁLNÍ POLITIKU INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY 11/214 vydáno dne. 11. 214 OBČANÉ STÁLE VÍCE PREFERUJÍ SOCIÁLNÍ POLITIKU ZAMĚŘENOU NA ROZŠIŘOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB, NIKOLI NA ZVYŠOVÁNÍ FINANČNÍCH DÁVEK Více než polovina

Více

Češi odmítají výstavbu mešit

Češi odmítají výstavbu mešit Češi odmítají výstavbu mešit S náboženskými konflikty, které byly mnohdy příčinou velkého krveprolití, se potýká lidstvo odnepaměti. Nejinak je tomu i v současnosti, kdy např. na Blízkém východě přetrvávají

Více

Český politický systém Liberálně-konzervativní akademie 26/27 Struktura přednášky Moderní česká politika několik úvodních poznámek Ústavní předpoklady Politické strany a stranický systém Volební systémy

Více

POLITICKÉ STRANY. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová.

POLITICKÉ STRANY. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. POLITICKÉ STRANY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. POLITICKÝ PLURALISMUS = existence mnoha politických stran a zájmových skupin působí ve společnosti

Více

Parlamentní institut

Parlamentní institut Parlament České republiky Kancelář Poslanecké sněmovny Parlamentní institut VLIV PŘÍMÉ VOLBY PREZIDENTA NA POLITICKÝ SYSTÉM (ZÁKLADNÍ TEZE) Informační podklad: č. 1.143 Mgr. Štěpán Pecháček březen 2003

Více

Nezávislost centrální banky. Vzdělávací prezentace, Jiří Böhm, červen 2010

Nezávislost centrální banky. Vzdělávací prezentace, Jiří Böhm, červen 2010 Nezávislost centrální banky Vzdělávací prezentace, Jiří Böhm, červen 2010 1 Politická krátkozrakost V praxi lze často pozorovat jednání politiků, které popisuje tzv. teorie politického cyklu Vládnoucí

Více

Poslanecký návrh ZÁKON. ze dne... kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb. o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a

Poslanecký návrh ZÁKON. ze dne... kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb. o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a Poslanecký návrh ZÁKON ze dne... kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb. o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 424/1991

Více

ANALÝZA VÝSLEDKŮ VOLEB DO SENÁTU V ROCE 2014 Z HLEDISKA ZASTOUPENÍ ŽEN

ANALÝZA VÝSLEDKŮ VOLEB DO SENÁTU V ROCE 2014 Z HLEDISKA ZASTOUPENÍ ŽEN ANALÝZA VÝSLEDKŮ VOLEB DO SENÁTU V ROCE 2014 Z HLEDISKA ZASTOUPENÍ ŽEN Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz Mgr. Veronika Šprincová

Více

ČESKÁ REPUBLIKA. Do slepé mapy doplň názvy krajů a krajských měst: Vyznač do mapy sousedící státy: Vybarvi státní vlajku:

ČESKÁ REPUBLIKA. Do slepé mapy doplň názvy krajů a krajských měst: Vyznač do mapy sousedící státy: Vybarvi státní vlajku: ČESKÁ REPUBLIKA Do slepé mapy doplň názvy krajů a krajských měst: Vyznač do mapy sousedící státy: Vybarvi státní vlajku: Která historická území tvoří ČR? http://www.zemepis.com/images/slmapy/krajem.jpg

Více

Zde jsou naše dotazy pro výzkum názorů.

Zde jsou naše dotazy pro výzkum názorů. Zde jsou naše dotazy pro výzkum názorů. VAŠE ODPOVĚDI ZVÝRAZNĚTE BUĎ PODTRŽENÍM VAŠÍ ODPOVĚDI, NEBO ZTUČNĚNÍM. CHTE-LI SE VYJÁDŘIT OBŠÍRNĚJI, JE MOŽNÉ TAK UČINIT V RÁMCI ODPOVĚDI ČÍSLO 3, V KAŽDÉ OTÁZCE.

Více

1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL PŘÍKLAD: Libor slíbil, že pojede do Brna svou služební dodávkou a sveze svého kamaráda, který potřeboval z Brna odvézt

1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL PŘÍKLAD: Libor slíbil, že pojede do Brna svou služební dodávkou a sveze svého kamaráda, který potřeboval z Brna odvézt 1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL zakoupené zboží. Mezitím se situace změnila. Libor do Brna Libor trpí, má výčitky svědomí, přece to slíbil. Cítí povinnost kamaráda svézt, přestože se mu to nehodí. Naznačí

Více

- ŠIROKÝ předmětem je stát, polit.instituce a i politická teorie (systémy, historie)

- ŠIROKÝ předmětem je stát, polit.instituce a i politická teorie (systémy, historie) Otázka: Základní problematika politických stran Předmět: Základy společenských věd Přidal(a): Kateřina Novotná význam, systém, dělení; teorie vstupu člověka do politiky, politické zájmy; liberalismus x

Více

KARTY 31. 5. 14. 6. 2010

KARTY 31. 5. 14. 6. 2010 KARTY 31. 5. 14. 6. 2010 KARTA PI.1 strana 1 ROZHODNĚ SPÍŠE SPÍŠE ROZHODNĚ DŮVĚŘUJI DŮVĚŘUJI NEDŮVĚŘUJI NEDŮVĚŘUJI 1 2 3 4 VŮBEC NEZÁLEŽÍ NA TOM, KDO JE U MOCI KARTA Q.14 strana 5 VELMI ZÁLEŽÍ NA TOM,

Více

Výroční zpráva předsedkyně olomouckého krajského sdružení Strany svobodných občanů za rok 2012 REVIDOVANÁ VERZE

Výroční zpráva předsedkyně olomouckého krajského sdružení Strany svobodných občanů za rok 2012 REVIDOVANÁ VERZE Výroční zpráva předsedkyně olomouckého krajského sdružení Strany svobodných občanů za rok 2012 REVIDOVANÁ VERZE 1 Výroční zpráva předsedkyně olomouckého krajského sdružení Strany svobodných občanů. - revidovaná

Více

ZKOUŠKA PRO ÚČELY UDĚLOVÁNÍ STÁTNÍHO OBČANSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY

ZKOUŠKA PRO ÚČELY UDĚLOVÁNÍ STÁTNÍHO OBČANSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY ZKOUŠKA PRO ÚČELY UDĚLOVÁNÍ STÁTNÍHO OBČANSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY MODELOVÝ TEST Z ČESKÝCH REÁLIÍ Tato část zkoušky má 30 úloh. Maximální počet bodů je 30. Vyberte u testových úloh 1 30 jedno správné řešení

Více

Ministerstvo financí zveřejnilo v prosinci 2014 zprávu Strategie řízení a financování státního dluhu,

Ministerstvo financí zveřejnilo v prosinci 2014 zprávu Strategie řízení a financování státního dluhu, 22. prosince 2014 Ministerstvo financí zveřejnilo v prosinci 2014 zprávu Strategie řízení a financování státního dluhu, podle které i přes deficit 80 miliard v roce 2014 a deficit 100 miliard plánovaný

Více

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 PRAHA

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 PRAHA KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014 PRAHA zpráva z předvolebního výzkumu veřejného mínění VOLEBNÍ POTENCIÁL STRAN Období sběru dat: 26. 9. 2014-2. 10. 2014 ZÁKLADNÍ METODOLOGICKÉ INFORMACE ZÁKLADNÍ INFORMACE O VÝZKUMU

Více

PŘEHLED JUDIKATURY ve věcech voleb, referend a politických stran

PŘEHLED JUDIKATURY ve věcech voleb, referend a politických stran PŘEHLED JUDIKATURY ve věcech voleb, referend a politických stran Úvod... 13 I. SOUDNÍ JUDIKATURA VE VĚCECH VOLEB 1.1 Základy volebního práva A. K některým pojmům a principům volebního práva 1. K pojmu

Více

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting Písek by Night Šedá eminence Lidský Setting 12. - 16. srpna 2009 Obsah Obsah...2 Lidský setting...3 Zastupitelstvo...3 LARPolicie...3 Mafie...4 Měna ve světě Písek by Night Fufníky...4 Banka...5 2 Lidský

Více

1. Jednotná právní úprava zaměstnaneckého vztahu úředníků veřejné správy

1. Jednotná právní úprava zaměstnaneckého vztahu úředníků veřejné správy III. Informace o průběhu přípravy návrhu zákona o právních poměrech a vzdělávání zaměstnanců ve veřejné správě (zákon o úřednících) a o možnostech dalšího postupu 1. Jednotná právní úprava zaměstnaneckého

Více

BULLETIN. 175. Žofínské fórum. Jak dál v energetice. K čemu nová energetická koncepce?

BULLETIN. 175. Žofínské fórum. Jak dál v energetice. K čemu nová energetická koncepce? BULLETIN 175. Žofínské fórum Jak dál v energetice. K čemu nová energetická koncepce? 5. února 2015 175. Žofínské fórum Jak dál v energetice. K čemu nová energetická koncepce? 5. února 2015 Obsah: - Přednášející

Více

Postoje občanů ČR k NATO a USA

Postoje občanů ČR k NATO a USA Tisková konference pořádaná v rámci 15. výročí vstupu České republiky do NATO Postoje občanů ČR k NATO a USA CEVRO Institut, úterý 11. března 2014 Pozadí a cíle výzkumu V souvislosti s 15. výročím vstupu

Více

Index očekávání firem: výhled na 1Q 2015 a dál

Index očekávání firem: výhled na 1Q 2015 a dál Index očekávání firem: výhled na 1Q 2015 a dál Petr Manda výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB Martin Kupka hlavní ekonom ČSOB Index očekávání firem S jakou náladou vstupují firmy do nového

Více

Jabok, ETF 2010 Michael Martinek

Jabok, ETF 2010 Michael Martinek Jabok, ETF 2010 Michael Martinek Sociální politika jako součást politiky Politický systém České republiky Politická situace ČR Ekonomická a sociální situace ČR 2 Do 1918: 1918 1939: 1939 1945: 1945 1948:

Více

Vliv legislativních úprav na financování politických stran a politických kampaní v České republice JAKUB KONRÁD, ANNA MATUŠKOVÁ

Vliv legislativních úprav na financování politických stran a politických kampaní v České republice JAKUB KONRÁD, ANNA MATUŠKOVÁ Vliv legislativních úprav na financování politických stran a politických kampaní v České republice JAKUB KONRÁD, ANNA MATUŠKOVÁ POLICY PAPER 30. 6. 2015 Edit 31. 7. 2015 VLIV LEGISLATIVNÍCH ÚPRAV NA FINANCOVÁNÍ

Více

Postoje populace ČR k ekonomické krizi a k předvolebním tématům

Postoje populace ČR k ekonomické krizi a k předvolebním tématům Postoje populace ČR k ekonomické krizi a k předvolebním tématům Vybrané výsledky aktuálního výzkumu Ipsos Tambor pro Zlatou korunu u příležitosti konání VII. Finančního fóra Zlaté koruny Květen 2010 Nobody

Více

Volby do Parlamentu, zastupitelstva obce a do Senátu

Volby do Parlamentu, zastupitelstva obce a do Senátu Volby do Parlamentu, zastupitelstva obce a do Senátu V roce 2006 se v naší republice uskutečnily hned troje volby. Nejdříve to byly volby do Parlamentu ČR, které se konaly ve dnech 2. 3. 6. 2006. Předvolební

Více

Jan Fischer: Pravice s lidskou tváří

Jan Fischer: Pravice s lidskou tváří Jan Fischer: Pravice s lidskou tváří Statistik Jan Fischer si získal sympatie české veřejnosti během působení v premiérském křesle úřednické vlády od dubna 2009 do května 2010 svou profesionalitou, umírněností

Více

Test obecné finanční gramotnosti

Test obecné finanční gramotnosti Test obecné finanční gramotnosti Finanční inteligence je něco, co se ve škole nenaučíte. A přitom je to obor stejně důležitý ne-li důležitější než algebra v matematice nebo historie literatury v češtině.

Více

AK Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Vše pro insolvenci PŘEHLED MEDIÁLNÍCH VÝSTUPŮ ČERVEN 2015

AK Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Vše pro insolvenci PŘEHLED MEDIÁLNÍCH VÝSTUPŮ ČERVEN 2015 AK Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři Vše pro insolvenci PŘEHLED MEDIÁLNÍCH VÝSTUPŮ ČERVEN 2015 ČERVNOVÉ TISKOVÉ ZPRÁVY Češi podepisují nevýhodné smlouvy, nečtou je a nerozumí pojmům PRAHA, 23. června

Více

Průvodce změnami v rodičovských dávkách od 1. ledna 2011

Průvodce změnami v rodičovských dávkách od 1. ledna 2011 Průvodce změnami v rodičovských dávkách od 1. ledna 2011 Obsah: 1. Porodné 2. Peněžitá pomoc v mateřství 3. Rodičovský příspěvek 4. Daňová sleva na dítě 5. Sociální příspěvek 6. Jak klesne rodičovský příspěvek

Více

KRAJSKÁ ORGANIZACE PRAHA NÁRODNÍ SOCIALISTÉ LEVICE 21. STOLETÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI KRAJSKÉ ORGANIZACE LEV 21 PRAHA V ROCE 2012

KRAJSKÁ ORGANIZACE PRAHA NÁRODNÍ SOCIALISTÉ LEVICE 21. STOLETÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI KRAJSKÉ ORGANIZACE LEV 21 PRAHA V ROCE 2012 KRAJSKÁ ORGANIZACE PRAHA NÁRODNÍ SOCIALISTÉ LEVICE 21. STOLETÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI KRAJSKÉ ORGANIZACE LEV 21 PRAHA V ROCE 2012 ZPRACOVALI: PŘEMYSL VOTAVA KATEŘINA PRŮDKOVÁ V PRAZE DNE 10. LEDNA 2013 Úvod

Více

BOJ S KORUPCÍ KONKRÉTNÍ ČINY, NE MARKETINGOVÉ KAMPANĚ

BOJ S KORUPCÍ KONKRÉTNÍ ČINY, NE MARKETINGOVÉ KAMPANĚ BOJ S KORUPCÍ KONKRÉTNÍ ČINY, NE MARKETINGOVÉ KAMPANĚ 14. února 2012 Petr Nečas předseda Vlády ČR Karolína Peake místopředsedkyně Vlády ČR O kolik peněz přijde Evropská unie kvůli korupci? Boj proti korupci

Více

DOTAZNÍK - DÁRCOVSTVÍ V ČESKÉ REPUBLICE

DOTAZNÍK - DÁRCOVSTVÍ V ČESKÉ REPUBLICE DOTAZNÍK - DÁRCOVSTVÍ V ČESKÉ REPUBLICE Dobrý den, dotazník, který máte právě před sebou, má za cíl zmapovat motivy a faktory, které mohou ovlivňovat rozhodování jednotlivce, zda poskytne finanční dar

Více

PARLAMENTNÍ VOLBY 2010

PARLAMENTNÍ VOLBY 2010 PARLAMENTNÍ VOLBY 2010 Příloha č. 1 ke smlouvě uzavřené mezi Nadací Open Society Fund, Praha a Naši politici, o.s. 1/ Nadační příspěvek bude vyplacen v Kč příjemci nadačního příspěvku ve 2 splátkách, a

Více

BULLETIN. 178. Žofínské fórum O aktuálních otázkách s prezidentem republiky Milošem Zemanem.

BULLETIN. 178. Žofínské fórum O aktuálních otázkách s prezidentem republiky Milošem Zemanem. BULLETIN 178. Žofínské fórum O aktuálních otázkách s prezidentem republiky Milošem Zemanem. Export, kondice eurozóny a nezbytnost pronikání na nové trhy. 20. 4. 2015 178. Žofínské fórum O aktuálních otázkách

Více

Odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality. Praha 14. července 2015. Počet listů: 9

Odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality. Praha 14. července 2015. Počet listů: 9 Odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality Praha 14. července 2015 Počet listů: 9 Extremismus Souhrnná situační zpráva 2. čtvrtletí roku 2015 1 Obsah 1. Informace k vývoji extremistické scény v

Více

Tisková zpráva Průzkum Hospodářské komory ČR: pětina firem se již nyní chystá snižovat počet zaměstnanců, zvyšovat mzdy bude jen 15 % podniků

Tisková zpráva Průzkum Hospodářské komory ČR: pětina firem se již nyní chystá snižovat počet zaměstnanců, zvyšovat mzdy bude jen 15 % podniků Tisková zpráva Průzkum Hospodářské komory ČR: pětina firem se již nyní chystá snižovat počet zaměstnanců, zvyšovat mzdy bude jen 15 % podniků Praha, 13. prosince 2011 Téměř jedna pětina firem se chystá

Více

Flattr v Česku Je vhodný čas, aby jej vyzkoušela 'tradiční' česká média? 6. listopadu 2012

Flattr v Česku Je vhodný čas, aby jej vyzkoušela 'tradiční' česká média? 6. listopadu 2012 Flattr v Česku Je vhodný čas, aby jej vyzkoušela 'tradiční' česká média? 6. listopadu 2012 Kdo jsem David Antoš září 2012 konzultant BCG proto je celá prezentace zelená duben 2012 skupina Český Flattr

Více

1) Práva, povinnosti a odpovědnost občana v demokratické společnosti. občané se podílejí na politickém rozhodování

1) Práva, povinnosti a odpovědnost občana v demokratické společnosti. občané se podílejí na politickém rozhodování Otázka: Občan v demokratické společnosti Předmět: Základy společenských věd Přidal(a): LucieK 1) Práva, povinnosti a odpovědnost občana v demokratické společnosti občané se podílejí na politickém rozhodování

Více

sc3 Hledáme pro výzkum obyvatele sídliště Dědina a jejího okolí. Kde přesně bydlíte?

sc3 Hledáme pro výzkum obyvatele sídliště Dědina a jejího okolí. Kde přesně bydlíte? sc1 Bydlíte na území MČ Praha 6? 82 sc1 Bydlíte na území MČ Praha 6? Ano Frequency Cumulative 82 1, 1, 1, sc2 Jakým způsobem bydlíte? 82 sc2 Jakým způsobem bydlíte? Ve vlastním domě či v domě, který patří

Více

1867 prosincová ústava rakouskouherské vyrovnání (dualismus) konstituční monarchie

1867 prosincová ústava rakouskouherské vyrovnání (dualismus) konstituční monarchie Otázka: Ústavní vývoj v ČR Předmět: Základy společenských věd Přidal(a): Marťas charakteristika ústav v letech 1918 2014 1500 Vladislavské zemské zřízení 1627 obnovení zemského zřízení dědičná moc Habsburků

Více

Požadavky na vysokorychlostní železniční systém z pohledu dopravce

Požadavky na vysokorychlostní železniční systém z pohledu dopravce Požadavky na vysokorychlostní železniční systém z pohledu dopravce listopad 2007 Bc. Marek Binko Má-li mít vysokorychlostní železniční systém vůbec nějaký smysl, musí být navržen tak, aby byl obchodně

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

PRO VOLBY DO ZASTUPITELSTVA OLOMOUCKÉHO KRAJE

PRO VOLBY DO ZASTUPITELSTVA OLOMOUCKÉHO KRAJE POLITICKÝ PROGRAM PRO VOLBY DO ZASTUPITELSTVA OLOMOUCKÉHO KRAJE 2012 1. Pojetí kraje a daňová autonomie Kraje v nynější podobě byly vytvořeny na základě ústavního zákona 1 s právní účinností od 1. ledna

Více

Volební program TOP 09 ENERGETIKA. Jan Husák

Volební program TOP 09 ENERGETIKA. Jan Husák 17/09/2013 Volební program TOP 09 Jan Husák Energetika = klíčová oblast ekonomiky, Přímý vliv na bezpečnost a suverenitu státu. Strategické odvětví - nutnost dlouhodobého politického konsenzu napříč politickým

Více

Daně z pohledu veřejného mínění listopad 2014

Daně z pohledu veřejného mínění listopad 2014 ev22 TISKOVÁ ZPRÁVA Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Jilská, Praha Tel.: 286 80 29 E-mail: jan.cervenka@soc.cas.cz Daně z pohledu veřejného mínění listopad 20 Technické

Více

Závěrečná zpráva ze kvantitativního sociologického výzkumu

Závěrečná zpráva ze kvantitativního sociologického výzkumu říjen SPOR O KÁCENÍ STROMŮ V NÁRODNÍM PARKU ŠUMAVA POHLEDEM ČESKÉ POPULACE Závěrečná zpráva ze kvantitativního sociologického výzkumu Spor o kácení stromů v Národním parku Šumava pohledem české populace

Více

Parlamentní republika

Parlamentní republika Parlamentní republika Parlament - z fr. parler = mluvit, hovořit -ústřední orgán s celostátní působností - zástupci voleni lidem - v USA kongres, v Německu Bundestag Republika - z lat. res publica = věc

Více

Parlament České republiky POSLANECKÁ SNĚMOVNA 2010 VI. volební období. Těsnopisecká zpráva o schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu

Parlament České republiky POSLANECKÁ SNĚMOVNA 2010 VI. volební období. Těsnopisecká zpráva o schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu Parlament České republiky POSLANECKÁ SNĚMOVNA 2010 VI. volební období Těsnopisecká zpráva o schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu Schválený pořad 7. schůze Poslanecké sněmovny 1. Vládní návrh zákona, kterým

Více

Peníze nerostou na stromech

Peníze nerostou na stromech HOSPODAŘENÍ Peníze nerostou na stromech V minulých podkapitolách jsme si řekli, jak výrobky a služby vznikají, k čemu je využíváme, i to, jak vzniká jejich cena. Víme, že k tomu, abychom mohli něco koupit,

Více

9. ročník Složky státní moci (pracovní list)

9. ročník Složky státní moci (pracovní list) Základní škola a Mateřská škola Dolní Hbity, okres Příbram 9. ročník Složky státní moci (pracovní list) Mgr. Jana Vršecká VY_32_INOVACE_VO.Vr.18-1 - Předmět: Výchova k občanství Stupeň vzdělávání: druhý

Více

VÝZNAM KOMPETENCÍ PRO UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ NA TRHU PRÁCE

VÝZNAM KOMPETENCÍ PRO UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ NA TRHU PRÁCE VÝZNAM KOMPETENCÍ PRO UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ NA TRHU PRÁCE HANA KRBCOVÁ ředitelka divize personalistika ČEZ, a. s., viceprezidentka People Management Fora Kompetence pro život, Konírna Poslanecké sněmovny

Více

průzkum STAROSTOVÉ sběr: 30.6. - 31.7. 2015 Praha 18 478 S 1/6 Znáte jednotlivé starosty / starostky? (řazeno od nejznámějších)

průzkum STAROSTOVÉ sběr: 30.6. - 31.7. 2015 Praha 18 478 S 1/6 Znáte jednotlivé starosty / starostky? (řazeno od nejznámějších) 14% OŠ průzkum TAROTOVÉ sběr: 30.6. - 31.7. 2015 1 1/6 Znáte jednotlivé starosty / starostky? (řazeno od nejznámějších) 100% 2 10 1 13 4 3 7 11 14 5 9 8 6 15 12 80% 60% 40% 20% 0% znám neznám nejsem si

Více

(stávající poslanec ČSSD V. Aubrecht) (stávající senátor ODS J. Kubera) Důsledky účelových náborů - nová atmosféra

(stávající poslanec ČSSD V. Aubrecht) (stávající senátor ODS J. Kubera) Důsledky účelových náborů - nová atmosféra KRIZE ZAVEDENÝCH STRAN V ČR aneb i Mickey Mouse se může stát významným politikem Michal Klíma (Metropolitní univerzita Praha) konference Volby 2010 kontinuita či diskontinuita 25. listopadu 2010 Stranický

Více

VOLBY 2013 - PARDUBICKÝ KRAJ

VOLBY 2013 - PARDUBICKÝ KRAJ VOLBY 2013 - PARDUBICKÝ KRAJ zpráva z předvolebního výzkumu veřejného mínění VOLEBNÍ POTENCIÁL STRAN a POSTOJE V OBLASTI ŠKOLSTVÍ Období sběru dat: 19. 9. 2013 25. 9. 2013 ZÁKLADNÍ METODOLOGICKÉ INFORMACE

Více

Vypracoval: Josef Froněk (OV-TE)

Vypracoval: Josef Froněk (OV-TE) Vypracoval: Josef Froněk (OV-TE) 1960 schválen zákon o III. pětiletém plánu Nesplnitelné úkoly Vypínání elektrické energie Selhání zásobování uhlím Ochromení železniční dopravy uhelné prázdniny Pomoc jiným

Více

Webové noviny Pro každého zadarmo ke stáhnutí

Webové noviny Pro každého zadarmo ke stáhnutí Webové noviny Pro každého zadarmo ke stáhnutí Dne 11. března 2010 1. Vydání V tuto chvíli čtete první vydání Webových novin, které pro vás budou vycházet pravděpodobně každý čtvrtek. Kdyby nevyšli tak

Více

Ukázka analýzy publicistiky Českého rozhlasu za období 03.10.14-09.10.14

Ukázka analýzy publicistiky Českého rozhlasu za období 03.10.14-09.10.14 Ukázka analýzy publicistiky Českého rozhlasu za období 03.10.14-09.10.14 Obsah 1 Zdrojová data a metodika... 2 2 Kontext vysílání... 3 3 Popis vysílání publicistiky... 3 3.1 Zastoupení reprezentantů české

Více

Rozpočet a finanční vize měst a obcí

Rozpočet a finanční vize měst a obcí Rozpočet a finanční vize měst a obcí Příprava rozpočtu samospráv 2015 změny a vývoj, aktuality Miroslav Matej odbor Financování územních rozpočtů 11. září 2014 Obsah prezentace I. Aktuální vývoj daňových

Více

10 let České republiky v EU. ŠETŘENÍ Svazu průmyslu a dopravy ČR a České spořitelny a. s.

10 let České republiky v EU. ŠETŘENÍ Svazu průmyslu a dopravy ČR a České spořitelny a. s. 10 let České republiky v EU ŠETŘENÍ Svazu průmyslu a dopravy ČR a České spořitelny a. s. Duben 2014 Byl pro vaši firmu vstup České republiky do Evropské unie přínosný? šetření SVAZU PRŮMYSLU A DOPRAVY

Více