Denní monitoring 25. /

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Denní monitoring 25. /26. 6. 2013"

Transkript

1 Denní monitoring 25. / ) AVÍZA + POZVÁNKY ČT24, , Brífink ČSSD ČT24 odvysílá v pátek 23. srpna od 9:30 živě tiskovou konferenci ČSSD. Tématem brífinku je příprava strany na předčasné parlamentní volby. ČT24, , 15:05 - Brífink prezidenta Miloše Zemana ČT24 odvysílá v pátek 23. srpna od 15:05 v přímém přenosu tiskovou konferenci prezidenta Miloše Zemana po jeho schůzkách s předsedy parlamentních stran ohledně přípravy předčasných parlamentních voleb. 2) OBSAH: DOMÁCÍ: Analytik Hreha měl zhodnotit Moravce, ČT a volební vysílání. Dopadlo to opravdu drtivě parlamentnilisty.cz, :42 MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Ostré kritice podrobil Českou televizi mediální analytik Radim Hreha v souvislosti s jejími pravidelnými předvolebními speciály. Vůbec v nich nereflektuje aktuální stav společnosti, stejně jako problémy běžného života normálních lidí. V běžných publicistických pořadech porušuje pluralitu, zve si do nich stále stejné "kamarády kamarádů z Bakalových médií". Prezident chce na Hradě mluvit s šéfy stran o rozpuštění sněmovny a termínu voleb rozhlas.cz, 23. srpna 2013 v 04:59 Prezident Miloš Zeman dnes bude jednat s předsedy parlamentních stran o termínu předčasných voleb. Ty by měly být podle dřívějšího vyjádření hlavy státu 25. a 26. října. Politikům by měl Zeman také oficiálně oznámit, že sněmovnou odhlasovaný návrh na rozpuštění dolní parlamentní komory podepíše příští týden ve středu. KSČM slibuje milionářskou daň a láká na Grebeníčka :47 Vedení KSČM ve čtvrtek schválilo program a kandidátky pro předčasné volby do sněmovny. Předseda strany Vojtěch Filip, který program představil, povede kandidátku v Jihočeském kraji. S heslem "práce místo sociálních dávek" chtějí komunisté usilovat o snížení počtu nezaměstnaných a zastavení ekonomického propadu země. Rádi by také prosadili vyhlášení referenda k církevním restitucím a právo na první zaměstnání.

2 Mynář: Premiérem bude nejvlivnější muž vítězné strany ROZHOVOR, tyden.cz, Strana práv občanů Zemanovci dál vyjednává s členy úřednické vlády Jiřího Rusnoka o jejich kandidatuře za tuto partaj v předčasných volbách. Do boje o sněmovnu možná vyrazí i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. V případě, že jeho partaj uspěje, nevylučuje koalici s ČSSD a možnou spolupráci s KSČM, řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Miloš Zeman podle jeho mínění o ČSSD žádné "pikle" nekuje. V případě, že sociální demokraté zvítězí ve volbách, jmenuje premiérem buď předsedu strany Bohuslava Sobotku, nebo její nejvýraznější osobnost. ČSSD nabídne jižní Moravě těžkou váhu: Sobotka, Hašek, Tejc :18, autor: lub, vrmaktualizováno :21 praha Hned tři vysoké stranické představitele nabídne sociální demokracie voličům v Jihomoravském kraji kandidátku povede předseda Bohuslav Sobotka následovaný statutárním místopředsedou Michalem Haškem a šéfem poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem. Kompletní kandidátní listiny dnes potom zveřejnila KSČM - předseda Vojtěch Filip bude jedničkou na jihočeské kandidátce, v Praze se do jejího čela postaví konzervativní Marta Semelová. Strana LIDEM rozhodla, že samostatně kandidátky sestavovat nebude. Malé strany mají napilno. Dobeš nemá peníze, Suverenita je zahlcená kvůli Klausovi tyden.cz, :30 Původní zpráva Pro malé nebo nově vzniklé politické strany mají předčasné volby šibeniční termín. Leckteré teď narychlo shánějí peníze na volební kampaň. Výjimku tvoří snad jen miliardář a šéf skupiny Agrofert Andrej Babiš, který do voleb dá "tolik peněz, kolik bude třeba". Senátor Tomio Okamura do propagace hnutí Úsvit přímé demokracie investuje 15 milionů korun - zčásti z úspor, zčásti si půjčí. Exministr Josef Dobeš pro Hnutí pro sport a zdraví sehnal zatím jen něco přes 600 tisíc korun. Probírka stáda: Z kandidátky pražské ČSSD mizí Petr Hulinský a spol. ceskapozice.cz, ČESKÁ POZICE zmapovala předvolební situaci sociální demokracie v Praze. Navzdory personálním změnám stále drží vliv stejná mocenská skupina. ČSSD v průzkumech oslabuje. Proto s volbami spěchá, říká šéf agentury idnes.cz, 23. srpna :11 Sněmovnu podle průzkumů po volbách ovládne levice. Favoritem je přitom ČSSD, která však zaznamenala v průzkumech v poslední době pokles. Podle šéfa agentury Focus to vysvětluje to, proč největší opoziční strana s termínem předčasných voleb spěchá. Sociální demokracii podle něj ubližuje spolupráce se Zemanem. /domaci.aspx?c=a130822_204822_domaci_zt Milionářská daň i právo na první práci, to slibuje voličům KSČM idnes.cz, 22. srpna :21 Lidé s příjmem nad milion korun ročně se musí připravit na radikální zvýšení daní v případě, že ve volbách uspěje KSČM. Komunisté, kteří ve čtvrtek schválili volební program, počítají podle předsedy

3 strany Vojtěcha Filipa s tím, že by se mělo vrátit více daňových pásem. "Pro příjmy nad milion, případně nad dva, by to bylo 35 procent," řekl Filip. /domaci.aspx?c=a130822_162320_domaci_kop Kubera: V ODS převládl byznys nad politikou ROZHOVOR, tyden.cz, :06 Vyhrožování nástupem komunismu v těchto volbách fungovat nebude, domnívá se šéf senátorského klubu ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera. Společnost je podle něj rozdělená na tři části, a proto podobná hesla na voliče nezaberou. "Ale stejně je dnes výročí 21. srpna a s ním spojená nastupující normalizace určitým způsobem symbolická. Padesátá léta asi v té podobě, jaká byla, nehrozí. Ale ztráta svobody hrozí evidentně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Kubera. Hradní spojkou ČSSD nikdy nebudu, prohlašuje pražský volební lídr soc. dem. Zavadil ihned.cz, Stal se volebním lídrem ČSSD v tradičně pravicové Praze. Jaroslav Zavadil kvůli kandidatuře končí v čele odborů. "Miloše Zemana znám obrazně řečeno od plenek. Vždycky mu budu říkat nepříjemné věci stylem: Jestli chceš, tak poslouchej, jestli ne, tak neber," říká Zavadil. LIDEM do tří týdnů rozhodnou, jestli se zapojí do voleb :23 Bývalá vládní strana LIDEM do dvou až tří týdnů rozhodne, zda budou její zástupci usilovat o zvolení na kandidátkách jiných stran, nebo se nebude v předčasných volbách vůbec angažovat. Samostatně do voleb nepůjde. Po jednání republikové rady LIDEM to řekla její úřadující předsedkyně Dagmar Navrátilová. Podle ní je možností také to, že LIDEM pouze podpoří některou jinou stranu. Profesorka Dvořáková vyjmenovala, co se musí změnit. Jinak je prý jedno, koho zvolíme parlamentnilisty.cz, :57 Profesorka politologie Vladimíra Dvořáková připouští, že ani nové volby nemusí zajistit výrazné zlepšení situace v naší zemi. "Bude potřeba ještě mnoho tlaku veřejnosti, aby došlo k nějakým základním legislativním změnám z hlediska fungování státu i z hlediska kontroly chování politiků," říká pro ParlamentníListy.cz. Vyjádření politiků ODS, že rozpuštění sněmovny ohrozí důležité zákony, nepovažuje Dvořáková za relevantní. Zbořil: Kalousku, lidé už jsou na velká slova alergičtí. ODSáci, pláčete na vlastním hrobě parlamentnilisty.cz, :50 Miroslav Kalousek neustále zdůrazňuje potřebu bránit parlamentní demokracii a vývoj po roce Podle politologa Zdeňka Zbořila jsou ale lidé už alergičtí na slova o velkých ideálech. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zbořil také řekl, že poslanci rozpustili sněmovnu zřejmě i z obavy o ztrátu voličů, a naznačil, co může potkat ČSSD.

4 Koupili jste od šmejdů hrnec? Zrušení smlouvy bude jednodušší :36 Původní zpráva Koupili jste na předváděcí akci, přes teleshopping nebo prostřednictvím internetu či inzerátu v novinách nějaké zboží? Rádi byste ho vrátili a odstoupili od smlouvy, ale nevíte jak? Do podobné situace se každý rok dostávají tisíce lidí. Policie navrhla obžalovat deset lidí včetně šéfky ERÚ Vitáskové za podvody se solárními elektrárnami rozhlas.cz, 22. srpna 2013 v 21:26 Policie navrhla obžalovat deset lidí v kauze solárních podvodů, mezi nimi i předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou. Obvinění se týká případu dvou fotovoltaických elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun na Chomutovsku, které za podivných okolností dostaly licenci těsně před koncem roku 2010, kdy ještě platily vysoké výkupní ceny. Salačová vytáhla miliony z účetnictví na úplatky, teď je má vyplatit znova lidovky.cz, 23. srpna :00 Uplácení kvůli zakázce na opravu Buštěhradského zámku může vyjít Ivanu Salačovou pořádně draho. A to doslova. Doběhl ji totiž mechanismus, pomocí něhož generovala peníze na "provize". Podnikatelce hrozí, že bude muset zaplatit znova, tentokrát už však nikoliv Davidu Rathovi, Kateřině Pancové a Petru Kottovi, k nimž podle obžaloby doputovaly v krabici od vína, ale konkurznímu správci /zpravy-domov.aspx?c=A130822_144854_ln_domov_ogo Rath: Peníze pro ČSSD jsem sháněl nepřetržitě, nešlo o nic zanedbatelného lidovky.cz, 22. srpna :00 Sociální demokraté se v průběhu soudu s Davidem Rathem ještě pořádně zapotí. Obžalovaný poslanec již během hlavního líčení vypověděl, že na odposleších se nebaví o úplatcích, nýbrž o penězích pro ČSSD. A v korespondenčním rozhovoru se serverem Lidovky.cz jde ještě dál: finance straně prý sháněl takřka nepřetržitě, o čemž chce u soudu podrobně mluvit. 15g-/zpravy-domov.aspx?c=A130821_154248_ln_domov_ogo Strašák Key Investments opět zabušil na dveře Davida Vodrážky ceskapozice.cz, Starosta Prahy 13 není z aféry venku. Hrozí, že městská část bude muset vrátit 106 milionů z peněz, které získala zpět od pochybné firmy. REGIONY: Nová pokuta pro Severozápad. Teď je to 641 milionů Insider, Petr Holub Poté, co byli politici v Ústeckém a Karlovarském kraji donuceni zaplatit aspoň 900 milionů ze dvoumiliardové pokuty za manipulace s penězi z evropských dotací, objevuje se nová více než půlmiliardová sankce.

5 Kudy se bude jezdit do jižních Čech? ceskapozice.cz, Úsek dálnice D3 vedený Dolním Posázavím není ještě zcela pohřben, diskuse o vhodnosti variant by však mohla dostat spravedlivější řád. Důl Paskov asi nespasí nic. Odbory: Majitelé rýžovali, nyní ať pomohou idnes.cz, 23. srpna :46 Ani v první polovině letošního roku se společnost OKD nedokázala vymanit z hluboké ztráty, kterou při těžbě vyprodukovala. Za oběť boje s krizí podle všeho padne Důl Paskov, který může být uzavřen. Odbory by to považovaly za katastrofu. Dluhy i odložené nákupy. Města na Ústecku netrpělivě vyhlížejí miliony z Bruselu 23. srpna 2013 v 03:09 V Mostě a Litvínově zastavili modernizaci starých tramvají a odložil nákup tramvaje nové. I tak se projevila stopka pro evropské dotace v Ústeckém kraji. Brusel jejich proplácení zastavil na skoro dva roky potom, co úředníci našli chyby v projektech. Ústecký a Liberecký kraj na začátku týdne souhlasily s tím, že zaplatí část pokuty, která za to padla, zbytek uhradí stát. Evropské peníze by tak na účty měst a obcí mohly přijít během záři. Šumavu navštíví ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský 23. srpna 2013 v 00:30 Na Šumavu míří ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský. Plánuje tady návštěvu několika obcí a sejde se i s místními starosty. Jízdenky na vlak u soudu Regiojet chce náhradu za levnou konkurenci ct24.cz, :56, autor: mld Brno Železniční dopravce Regiojet chce žalovat konkurenční České dráhy kvůli cenám jízdenek. Předseda představenstva Regiojetu Radim Jančura tvrdí, že dráhy jezdí pod cenou a chce náhradu škod, které mu měly levné jízdenky způsobit celkem 270 milionů korun. Na spor o jízdenky upozornila Mladá fronta Dnes, podle které se Regiojet obrátí na soud proto, že Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se sporem také zabývá, nemá lhůtu, do kdy musí rozhodnout. RegioJet loni prohloubil ztrátu o zhruba 16 milionů na 76 milionů korun, tržby činily 267 milionů korun.

6 Více zastávek, zato bez nové linky železnici postihne další změna :50, autor: mld Praha Již třetí změna, z toho druhá mimořádná, upraví podobu letošního železničního jízdního řádu. Začne se školním rokem v pondělí 2. září. Podobně jako tomu bylo u první mimořádné změny, i tato se týká především Pardubického kraje. Cestující se nemusí bát, o spoje nepřijdou, naopak některé budou zastavovat i tam, kudy zatím projíždějí. Naopak v Praze se opět odkládá zavedení nové městské linky Masarykovo nádraží Čakovice, která měla jezdit od 1. srpna, ale nestalo se tak. Nový termín zahájení provozu je až v říjnu. Venkovská mlékárna místo velkovýrobců? V Mláce to zkoušejí :22, autor: ČT24 Mláce (Jindřichohradecko) Zajistit si odbyt mléka se farmář Jaroslav Auský rozhodl ve velkém stylu otevřel vlastní mlékárnu s prodejnou. Na stavbu dostal příspěvek z evropských fondů, část z potřebných 23 milionů si půjčil. Zkušenosti dalších malých potravinářských výrobců v regionu ovšem naznačují, že i přes očekávaný zájem zákazníků bude těžké podnik rozvíjet. Přituhuje i v alternativních školkách, rodiče bojují o místa pro děti idnes.cz, 22. srpna :10 Jsou tak trochu jiné. Učitelé v nich až tak nekladou důraz na disciplínu, jako spíš na rozvoj kreativity dětí nebo jejich vztahu k přírodě. Alternativní mateřské školy táhnou. A už i mezi nimi se bojuje o místa. /ostrava-zpravy.aspx?c=a130822_ _ostrava-zpravy_jog Za potíže lidí z majority nemůžeme, říkají Romové před demonstracemi 22. srpna :01 Lidé, přidejte se k nám, zastavme společně rostoucí neonacismus, vyzývají ostravští Romové. Nelíbí se jim, že na demonstrace chodí stále více i lidé jinak nesympatizující s extremismem. V sobotu se konají v Ostravě demonstrace Romů i radikálů ve stejný čas nedaleko od sebe. Kontejnerový terminál v Třebové roste, mohl by dát práci stovkám lidí 22. srpna :11 Kontejnerový terminál v České Třebové hodlá pražská firma Metrans výrazně rozšiřovat. A dokonce chce do města v budoucnu přemístit své sídlo. Práci v ní najde 600 lidí, k dalším místům pomůže.

7 ZAHRANIČNÍ: Situací v Egyptě se bude zabývat RB OSN. Muslimské bratrstvo svolává další protesty 23. srpna 2013 v 06:55 Situací v Egyptě by se dnes měla zabývat Rada bezpečnosti OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun už začátkem týdne odsoudil násilnosti a útoky na chrámy, nemocnice a veřejné budovy. Muslimské bratrstvo mezitím plánuje další protestní pochody. Kotlíkové dotace dorazily do středních Čech :48, autor: ČT24 Středočeský kraj - Už ve třetím kraji mohou lidé získat až 60 tisíc jako příspěvek na nový ekologický kotel. Po Moravskoslezském kraji a Ústecku dostanou státní miliony na čistší ovzduší i Středočeši. A stejně jako tam budou zájemci muset vystát frontu na úřadě. EKONOMIKA: Fischer k investičním fondům: Rozpočet může přijít o desítky miliard :25, autor: ketaktualizováno :42 Praha - Stát by mohl na daních "zchudnout" až o desítky miliard korun. V rozhovoru pro ČT to řekl ministr financí Jan Fischer. V balíčku prováděcích norem k občanskému zákoníku totiž v tichosti prošla i novela, která snižuje odvody podílníkům investičních fondů. Zároveň zjednodušuje podmínky, aby se běžné firmy změnily na mírněji daněné fondy. "Ten návrh je účelově zneužitelný, může se za něj skrýt jakákoli podnikatelská aktivita, nejen investiční fondy," prohlásil exministr financí Miroslav Kalousek. Vláda už proto chystá zákonné opatření. /ekonomika.aspx?c=a130822_181205_ekonomika_zt Cena vepřového půjde nahoru možná do rekordních čísel :32, autor: ketaktualizováno :46 Praha - Vepřové maso znovu citelně podraží. Nejpozději v řádu týdnů poskočí částka za kilogram o 13 až 17 korun nahoru. Může za to nedostatek prasat v Evropě, větší poptávka po vepřovém, ale i dohoda mezi německými chovateli a zpracovateli masa. Ceny by tak mohly být nejvyšší za posledních deset let. "Nejvíc asi podraží krkovička, plecko, kýta a bůček. Nepředpokládám, že se markantně zdraží vnitřnosti jako srdce," konstatoval vedoucí prodejny s masem Ladislav Krupička. V poslední době navíc podražily i další potraviny. Stavební spořitelny cítí šanci, chystají ofenzivu ihned.cz, Stavební spořitelny mají velkou šanci získat zpět klienty. Zájem o spoření sice i v prvním pololetí letošního roku upadal, k jeho oživení však může přispět rozpuštění sněmovny i vstřícný postoj ČSSD, pravděpodobného vítěze předčasných voleb.spořitelny se proto chystají na podzim rozjet velkou kampaň. "Lidem řekneme, aby se vrátili. Stavební spoření nadále zůstává nejvýhodnějším konzervativním způsobem střednědobého zhodnocování peněz," říká například šéf největší stavební

8 spořitelny ČMSS Vladimír Staňura. "Za současné situace je to pro lidi zajímavý spořicí produkt," přidává se i Jan Pokorný, šéf stavební spořitelny Modrá pyramida, která patří Komerční bance. 3) VYBRANÉ ČLÁNKY V PLNÉM ZNĚNÍ: Klausovci nová strana do voleb čeká na souhlas Klause MfD, "Klausovsky uvažující lidé" v čele s Janou Bobošíkovou se dávají před předčasnými volbami dohromady. Exprezidentovi pravicoví stoupenci chtějí podobně jako Zemanovci využít Klausovo jméno v názvu své strany. Experti na průzkumy veřejného mínění jim však příliš šancí na úspěch nedávají. Zemanovci proti Klausovcům? Možná i takový souboj nabídnou voličům za dva měsíce předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Jana Bobošíková, velká stoupenkyně bývalého prezidenta, totiž naplno rozjela slučování Klausových příznivců. Ti byli dosud rozdrobeni po více pidistranách, což jim exprezident také vyčítal. Pokud ovšem půjdou do voleb společně, existuje velmi reálná možnost, že je Václav Klaus podpoří. Suverenita Jany Bobošíkové se už tento týden dohodla na společné kandidátce s hnutím Uzdravme naši politiku (UNP), což je parta bývalých členů ODS. Za novou stranou s líbivým názvem je údajně bývalý pražský boss Tomáš Hrdlička, jehož ODS vyloučila a který vždy měl s exprezidentem Klausem dobré vztahy. "Prosím vás, už jsme o sobě slyšeli tolik fám. Není to pravda. My uděláme vše proto, aby na kandidátkách byli lidé, kteří jdou do politiky, aby něco udělali pro občany země, a nikoliv proto, aby naplnili svou peněženku," říká členka vedení UNP Eva Pitrová. Do klausovské aliance má ještě přibýt ultrakonzervativní hnutí D. O. S. T. v čele s Michalem Semínem, které naposledy demonstrovalo proti homosexuálům během nedávné Prague Pride. Mají šanci uspět? Nejpalčivější otázka zní, zda mají šanci ve volbách uspět. Pokud bude Václav Klaus souhlasit, chtějí se zaštítit jeho jménem a dát si ho do názvu. "To záleží na tom, jak se Václav Klaus rozhodne. Mně by se samozřejmě velmi líbilo, kdybychom se jmenovali Klausovci a Václav Klaus propůjčil své jméno. Mohli bychom se také jmenovat Suverenita a prosperita Klausovci," sní Jana Bobošíková. Její Suverenita měla v posledních sněmovních volbách 3,7 procenta hlasů. Ačkoliv je po ostudě a pádu Nečasovy vlády pravicový volič zklamaný a tápe, koho volit, sociologové si nejsou jisti, že "sáhne" po Klausovi. V závěru mandátu na Hradě ztratil hodně svých příznivců, ublížila mu amnestie a po velké podpoře Miloše Zemana v kampani ani nemůže věrohodně vystupovat jako pravicový rival. "Ptali jsme se na to přímo i nepřímo v několika průzkumech a určitě ve společnosti není nostalgie po Klausových časech a volání po jeho návratu," říká Jan Hartl z agentury STEM. "Už to rozhodně není celospolečenský fenomén, ale Václav Klaus může oslovit malou izolovanou skupinu svých skalních fandů. Není po něm velká poptávka, ale pokud se šikovně vytvoří nabídka, může uspět." Názvy jako v Jižní Americe Jestliže by v názvu "Klausovy koalice" opravdu bylo jeho jméno, česká politika se svým stylem posune na Východ či směrem k exotickým zemím v Jižní Americe. Dávat si do názvu partaje jméno politika je totiž obvyklé na Ukrajině, v Bulharsku nebo třeba Salvadoru či Ekvádoru. V Česku to poprvé zavedli

9 populističtí republikáni Miroslava Sládka, kteří ovšem v 90. letech skončili, a po čase to obnovila Suverenita Blok Jany Bobošíkové a pak Strana práv občanů Zemanovci. Je však jasné, že narcistním povahám Zemana i Klause musí taková věc lahodit. Ovšem ani jméno "titána" v názvu nemusí pomoci, jak se ve sněmovních volbách 2010 přesvědčil Miloš Zeman, když ještě neměl funkci prezidenta. "Říkám si, ty starý jezevče..." Jeho neúspěšná SPOZ tehdy získala 4,3 procenta hlasů, což nestačilo na vstup do Sněmovny. "Lehce nadávám a říkám si: Ty starý jezevče z Vysočiny, proč jsi na šest měsíců vylézal z nory? Já tedy výsledky voleb respektuji, vítězným stranám gratuluji a vracím se zpět do nory," říkal tehdy opařený Zeman. Dnes už víme, že z nory po třech letech zase vylezl a rovnou na Pražský hrad. To ovšem lidé volili přímo jeho, nikoliv fanklub s jeho jménem v názvu. Pravicoví voliči tápou a odmítají jít k volbám MfD, Tři předvolební průzkumy se shodují: ČSSD může ve volbách získat absolutní převahu. Příznivci pravice jsou bezradní, často rezignovaní a pokukují po malých stranách. PRAHA Příznivce pravice čeká v říjnu nelehká volba. Buď může opakovaně skousnout skandály a neúspěchy spojené s bývalou vládou Petra Nečase, nebo nepůjde v předčasných sněmovních volbách volit a nechá svůj hlas propadnout. Tím v podstatě podpoří levici. Že rozhodnutí pro mnohé z nich není snadné, potvrzují i čerstvé předvolební průzkumy. Podle Daniela Prokopa z agentury Median, která svůj průzkum zveřejní dnes, jsou totiž tři čtvrtiny voličů ČSSD a KSČM z roku 2010 rozhodnuty svou volbu letos zopakovat. Levicové partaje tak těží z věrnosti svých příznivců. "Mezi voliči pravice, ODS a TOP 09, je to jen mezi 50 a 60 procenty," popisuje tápání lidí sympatizujících s pravicovými idejemi Daniel Prokop. Nepotvrzuje se přitom ani očekávání, že by zklamaní příznivci občanských demokratů přešli ke konkurenční, ale blízké TOP 09, jež není zatěžkána tolika aférami. Zatímco občanští demokraté podle průzkumu agentury Focus od května do srpna ztratili podporu 8 procent voličů, kteří jsou rozhodnutí k volebním urnám jít, TOP 09 se po celou dobu pohybuje kolem 14 procent a žádné hlasy jí nepřibývají. "Bývalí voliči ODS se tedy přelévají do kategorie nerozhodnutých nebo těch, co nepůjdou volit," říká Roman Skotnica, ředitel Focusu. Rozhodující pro volební výsledek na pravici tak nakonec bude, zda nespokojení příznivci ODS straně její aféry odpustí, nebo zda zůstanou doma. Třetí možností je útěk ke KDU-ČSL či hnutí ANO Andreje Babiše. Průzkumy se rozcházejí: Malé strany ve Sněmovně (ne)budou Zdali tomu tak skutečně bude, se však sociologové neshodnou. Právě u malých stran jsou totiž výsledky předvoleních průzkumů nejrozporuplnější. Poměrně vysoké šance dostat se do Sněmovny mají lidovci, kteří se pravidelně pohybují kolem potřebné pětiprocentní hranice. U ostatních stran to tak jasné není. Podle agentury ppm factum sympatie voličů s hnutím ANO a Stranou práv občanů Zemanovci kvapně stoupají a obě partaje by se do Sněmovny nejspíše dostaly. Ovšem čísla Focusu to popírají. Podle výsledků průzkumů Fokus se ANO naopak do Sněmovny nedostane. SPOZ má šanci o něco vyšší, Skotnica však upozorňuje, že oproti období těsně po prezidentských volbách sympatie voličů spíše ztrácí. Podpora malých stran navíc není zdaleka tak stabilní jako těch velkých. "Začínají posilovat neparlamentní strany ale zatím jsou často mezi zvažovanými, ne už tak často hlavní preferovanou stranou, o jejíž volbě je respondent přesvědčen," upozorňuje Prokop.

10 Teoretickou šanci na úspěch má ještě Strana zelených, která se může spolehnout na tvrdé jádro příznivců kolem dvou procent. Její úspěch bude záviset především na tom, zda se jí podaří přetáhnout liberální voliče TOP 09 nebo příznivce sociální demokracie, kteří v prezidentské volbě dali hlas Jiřímu Dienstbierovi a nyní nejsou spokojeni s příklonem strany k prezidentu Miloši Zemanovi. Ani v levé části politického spektra není nic rozhodnuto. Vítězství sociálních demokratů se sice zdá nezvratné, Skotnica však upozorňuje, že strana od jara oslabila. "Je zde zajímavý pokles ČSSD, což by vysvětlovalo, proč tato strana spěchá s předčasnými volbami. Spolupráci s prezidentem republiky část voličů nevnímá úplně pozitivně, jde o ty, kteří volili Dienstbiera v prezidentské volbě," míní Skotnica. Z druhé strany zase mohou sociálním demokratům hlasy ubírat Zemanovci. "Prezidentská partaj" by ovšem mohla mnohem více uškodit komunistům. Obě strany totiž cílí na nespokojené levicové voliče, kteří volají pro rychlých řešeních. Předseda KSČM Vojtěch Filip si sice ohrožení od Zemanovců příliš nepřipouští, z úst jeho spolustraníků však takové obavy zaznívají. "Určitě nám můžou Zemanovci sebrat hlasy," obává se jeden z nich. Věcem veřejným, LEV 21 expremiéra Jiřího Paroubka, Úsvitu senátora Tomia Okamury či sdružení Pro sport a zdraví exministra školství Josefa Dobeše přisuzují průzkumy šance zcela mizivé. Strana LIDEM se zase včera rozhodla nesestavovat vlastní kandidátku. ČEZ dal k ledu investici na Orlíku LN, Firma nemá jistotu, že se projekt unikátní přečerpávací elektrárny za současných podmínek na energetickém trhu vyplatí Dostavba Temelína není jediným energetickým projektem v Česku, který provází diskuse o rentabilitě. Kvůli nejasné budoucnosti energetického trhu v Evropě se společnost ČEZ rozhodla odložit rozhodnutí o výstavbě unikátní přečerpávací elektrárny na Orlíku. Vodní dílo bymělo využívat výhod klasického vodního zdroje, zároveň by ale umožňovalo skladování přebytečné elektřiny. Náklady lze odhadovat na dvě až tři miliardy korun. Firmě ČEZ se však do detailně připraveného projektu, v jehož rámci by se jen vyměnilo technické zařízení současné vodní elektrárny, za nynější situace na evropském energetickém trhu nechce. "Kromě dotovaných obnovitelných zdrojů se dnes v Evropě nevyplatí stavba prakticky žádného dalšího zdroje," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Česká energetická firma tak podle něj nemůže s klidným svědomím rozhodnout ani o investici do přečerpávací elektrárně na Orlíku. "Projekt je připraven, ovšem definitivní rozhodnutí o stavbě se odkládá na neurčito," uvedl Kříž. Přečerpávací elektrárna na Orlíku se přitom měla stát vzorem pro podobné projekty v zahraničí. Řada evropských zemí, včetně České republiky, totiž naléhavě hledá možnosti, jak skladovat elektřinu ve vodě a přitom nezasahovat do krajiny stavbou nových přečerpávacích elektráren. Ty dokážou v době přebytku elektřiny využívat levné energie k čerpání vody ze spodní do horní nádrže, aby pak naopak v případě potřeby energii vyráběly. V Česku tak například funguje známá elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách. Orlický projekt je však zcela unikátní v tom, že by se kvůli němu nemuselo kopat na zelené louce a budovat novou vodní nádrž. "Pod Orlickou přehradou leží přehrada Kamýk. Podstata nového projektu spočívá v tom, že by se v soustavě těchto dvou nádrží v dennímcyklu stejná voda využila několikrát přepouštěním z jedné nádrže do druhé a zpět," řekl LN ředitel vodních elektráren společnosti ČEZ Zdeněk Saturka. Na hrázi by se přitom vizuálně vůbec nic nezměnilo, stavba by neznamenala žádný zásah do krajiny. Výhodou by měla být i výsledná cena. Například slavné Dlouhé stráně stály podle kvalifikovaných odhadů kolem 30 miliard korun. Odhadované náklady orlického projektu jsou přibližně desetinové. Ani to údajně není v současné době zárukou, že se projekt vyplatí a nebude prodělečný. "Nikdo totiž zatím nedokáže říci, jaké zdroje budou politici dotovat za pět, natož za dvacet let," řekl Kříž.

Krajskevolby.cz pomohou v rozhodování

Krajskevolby.cz pomohou v rozhodování Hejtmani se ohlížejí za končícím volebním obdobím, STRANA 2 Předvolební rozhovory: Eichler, Netolický, Kadlecová, Plass, Hlaváč STRANY 3, 15, 17, 18, 19, 20 Nezávislý měsíčník pro kraje, města a obce ČR

Více

Deník krajskevolby.cz odstartoval

Deník krajskevolby.cz odstartoval Představitelé politických stran komentují blížící se krajské volby KOMENTÁŘE, STRANA Studenti cvičně volili piráty, TOPku a extrémisty PUBLICISTIKA, STRANA 19 Nezávislý měsíčník pro kraje, města a obce

Více

informační bulletin Občanské demokratické strany 4 / 2010 23. května odstartujeme posledních 120 hodin pro vítězství. Zveme všechny členy a příznivce.

informační bulletin Občanské demokratické strany 4 / 2010 23. května odstartujeme posledních 120 hodin pro vítězství. Zveme všechny členy a příznivce. informační bulletin Občanské demokratické strany 4 / 2010 23. května odstartujeme posledních 120 hodin pro vítězství. Zveme všechny členy a příznivce. AKTUALITY Akce pro rodiny s dětmi měla úspěch Mámo,

Více

moravské hospodářství

moravské hospodářství moravské hospodářství měsíčník pro firmy a veřejnou správu ZÁŘÍ 2012 www.moravskehospodarstvi.cz 2 Co v říjnu čeká voliče a politické strany? 7 Nadstandard v moravských nemocnicích 12 Technické obory vykročily

Více

4/2012 ČLÁNKY - INFORMACE - AKTUALITY - NÁZORY- FOTOGRAFIE OBSAH:

4/2012 ČLÁNKY - INFORMACE - AKTUALITY - NÁZORY- FOTOGRAFIE OBSAH: 4/2012 ČLÁNKY - INFORMACE - AKTUALITY - NÁZORY- FOTOGRAFIE ÚVODNÍ SLOVO JANOUŠEK A PODOBNÍ ČEŠI SI PŘEDLONI PŘIPLATILI NA ZDRAVÍ 42 MILIARD PŘÍŠERNÝ DOKLAD TOHO V ČEM ŽIJEME ANONYMNÍ AKCIE NÁZORY EXPERTŮ

Více

Časopis Mladých sociálních demokratů 2/2013

Časopis Mladých sociálních demokratů 2/2013 Časopis Mladých sociálních demokratů 2/2013 Rozhovor s Vladimírem Špidlou / Kvóty v podnicích, dělená rodičovská péče - Co na to sociální demokraté? / Je lepší mít armádu pracujících, nebo armádu nezaměstnaných?

Více

2 /2010. Tomáš Sokol: Ota Motejl byl prima chlap. Očekávaná velká novela. zákona o veřejných. zakázkách. Evropské mezinárodní.

2 /2010. Tomáš Sokol: Ota Motejl byl prima chlap. Očekávaná velká novela. zákona o veřejných. zakázkách. Evropské mezinárodní. 2 /2010 Očekávaná velká novela zákona o veřejných zakázkách Evropské mezinárodní právo soukromé epravo.cz magazine 2/2010 Tomáš Sokol: Ota Motejl byl prima chlap Insolvenční zákon k některým aktuálním

Více

Mládek a Chovanec si podělí peníze na internet Jan Sedlák Praha Čtrnáct miliard korun,

Mládek a Chovanec si podělí peníze na internet Jan Sedlák Praha Čtrnáct miliard korun, 28 deník pondělí 13. 7. 2015 číslo 1908 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Bolestivá změna Politika mi vzala svobodu byznysmena, říká starosta Příbrami Jindřich Vařeka ROZHOVOR str. 10 11 Glóbus

Více

Sítě 4G: Přichází opravdu rychlý mobilní internet

Sítě 4G: Přichází opravdu rychlý mobilní internet to podstatné pro firmy a veřejnou správu leden ÚNOR 2014 www.moravskehospodarstvi.cz 2 Ekonomika poroste. Ale jak rychle? www.facebook.com/moravskehospodarstvi 9 Sítě 4G: Přichází opravdu rychlý mobilní

Více

Přehled zpráv. Jednooký Kalousek...11 31.1.2011 Euro ~ str. 10 ~ Monitor

Přehled zpráv. Jednooký Kalousek...11 31.1.2011 Euro ~ str. 10 ~ Monitor Přehled zpráv Vláda by měla uvažovat o demisi...11 31.1.2011 ceska-media.cz ~ str. 00 ~ Společnost-Tribuna Robert Hoker Jednooký Kalousek...11 31.1.2011 Euro ~ str. 10 ~ Monitor Masteři místo inženýrů...12

Více

Počty nevyřízených věcí se snižují

Počty nevyřízených věcí se snižují 9 / 2008 Zpravodajský měsíčník pro státní správu a podnikatele Síla koruny oslabuje průmysl Jak je na tom elektronizace justice Zajímavosti Národní technické knihovny Počty nevyřízených věcí se snižují

Více

Začal školní rok a určitě by se slušelo

Začal školní rok a určitě by se slušelo Č A S O P I S M L A D Ý C H S O C I Á L N Í C H D E M O K R A T Ů Vážení přátelé, dostáváte do rukou další číslo časopisu Ventil. Vzhledem k tomu, že přichází po prázdninách, najdete v něm informace o

Více

Havrlant a spol. usilují o e-shop CZC

Havrlant a spol. usilují o e-shop CZC deník úterý 26. 5. 2015 číslo 1875 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Vadné airbagy v Česku Servisem bude muset projít několik tisíc automobilů českých motoristů byznys str. 4 Tragická smrt génia

Více

VČERA NÁM LHALI ZÍTRA NÁS OKRADOU... DVOJÍ METR VLÁDY: Nízké daně pro bohaté, škrty a zdražování pro chudé

VČERA NÁM LHALI ZÍTRA NÁS OKRADOU... DVOJÍ METR VLÁDY: Nízké daně pro bohaté, škrty a zdražování pro chudé ČASOPIS NOVÉ ANTIKAPITALISTICKÉ LEVICE číslo 5 LÉTO 2010 NOVÁ LEVICE VČERA NÁM LHALI ZÍTRA NÁS OKRADOU... DVOJÍ METR VLÁDY: Nízké daně pro bohaté, škrty a zdražování pro chudé AKTUÁLNĚ 2 Připravme se na

Více

Policie nakupuje chaoticky, vnitro s tím nic nezmůže Pavel Otto Praha Způsob, jakým utrácí

Policie nakupuje chaoticky, vnitro s tím nic nezmůže Pavel Otto Praha Způsob, jakým utrácí deník pondělí 17. 8. 2015 číslo 1933 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Velká očekávání Martin Kasa chce mít s prodejní sítí Pilulka padesát lékáren Rozhovor str. 10 11 Ruské karty Platební karty

Více

Leasing v době temna Na pozici jedničky se vrátíme, říká

Leasing v době temna Na pozici jedničky se vrátíme, říká dnes v listu < změny a budoucnost v dopravě trendy v kamionech splavnost Labe příloha doprava a logistika special_doprava a logistika_11_02_10.indd 1 10.2.2010 18:39:17 jednou větou < Již žádné elektrárny,

Více

Hypotéka za polovinu? Jde to i v Česku Tereza Zavadilová Praha

Hypotéka za polovinu? Jde to i v Česku Tereza Zavadilová Praha 225x62-Artesa-podval.indd 1 7.2.12 13:45 deník úterý 24. 7. 2012 číslo 1173 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Zachránkyně Yahoo! Googirl Marrisa Mayerová chce zvládnout mateřskou i vedení firmy

Více

Vláda prošla rekonstrukcí

Vláda prošla rekonstrukcí V politice všechno nejde tak úsečně jako v manažerské praxi, říká hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler ROZHOVOR STRANY 6 A 7 Když se daří podnikatelům v kraji, vrací se to v rozvoji regionu, tvrdí

Více

číslo 1906 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l www.e15.cz Závazky splníme Řecká vláda poprvé ukázala věřitelům náznak pokory 06/2014 2030

číslo 1906 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l www.e15.cz Závazky splníme Řecká vláda poprvé ukázala věřitelům náznak pokory 06/2014 2030 deník čtvrtek 9. 7. 2015 číslo 1906 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Závazky splníme Řecká vláda poprvé ukázala věřitelům náznak pokory trhy & Zahraničí str. 6 Popularita ANO opadne Babišův příběh,

Více

25,510 0,045 Kč. 18,796 0,006 Kč. ve vládě statistou Komentář str. 14. iphone ipad. jednou větou

25,510 0,045 Kč. 18,796 0,006 Kč. ve vládě statistou Komentář str. 14. iphone ipad. jednou větou deník úterý 8. 10. 2013 číslo 1476 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Peníze z Uralu České L-410 zůstávají stálicemi ruského nebe ruský byznys str. 6 Tvrdý obchod s elektrem E-shop není vždy levnější

Více

11/2012. měsíčník Roztok a Žalova. Tak a je po volbách. Úřad pět dní v týdnu? Kraj opět míří doleva, v Roztokách zvítězila pravice

11/2012. měsíčník Roztok a Žalova. Tak a je po volbách. Úřad pět dní v týdnu? Kraj opět míří doleva, v Roztokách zvítězila pravice 11/2012 měsíčník Roztok a Žalova Tak a je po volbách Úřad pět dní v týdnu? Kraj opět míří doleva, v Roztokách zvítězila pravice Na 138 zemětřesení denně si nikdy nezvyknete Pozoruhodný (ekonomicko-společenský)

Více

Stát možná koupí Důl Frenštát

Stát možná koupí Důl Frenštát SOBOTA - NEDĚLE Vláda ani parlament nejsou firma Zdeněk Jičínský, právník a publicista 7.-8. BŘEZNA 2015 3 9 Strašidlo v prostěradle a zloděj koní TOULKY ROČNÍK 25 ČÍSLO 56 CENA 12 Kč Jiří Krytinář: Byl

Více

časopis s Ostravaky o Ostravě II / 2012

časopis s Ostravaky o Ostravě II / 2012 časopis s Ostravaky o Ostravě II / 2012 editoriál Milí čtenáři, právě držíte v rukou letošní druhé číslo našeho časopisu. Vznikalo na začátku července, v době, o níž se rádo říká, že je léto v plném proudu.

Více

Stát chystá revoluci v úvěrech Vladan Gallistl, Tereza Zavadilová Praha Banky i další společnosti,

Stát chystá revoluci v úvěrech Vladan Gallistl, Tereza Zavadilová Praha Banky i další společnosti, deník čtvrtek 26. 2. 2015 číslo 1815 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Elita z Řeže Češi jsou v čele vývoje reaktorů nové generace téma str. 6 7 Les plný Leninů V jižní Litvě roste les, v němž

Více

Rozhovor se Sašou Křížkem Více na str. 5. Jaké je to být asistentem lídra do PSP ČR Více na str. 6-7

Rozhovor se Sašou Křížkem Více na str. 5. Jaké je to být asistentem lídra do PSP ČR Více na str. 6-7 ZPRAVODAJ OVV ČSSD PRAHA 8 Interní zpravodaj obvodní organizace ČSSD Praha 8 www.cssdpraha8.cz Číslo 9, ročník X. listopad 2013 Rozhovor se Sašou Křížkem Více na str. 5 Jaké je to být asistentem lídra

Více

číslo 1846 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l www.e15.cz

číslo 1846 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l www.e15.cz deník pondělí 13. 4. 2015 číslo 1846 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Dotace pro obecní trať Stamiliony od EU dostane poprvé i obecní železnice byznys str. 4 Evropská agrární disproporce Bez

Více

Praha 9 chystá obří projekt sociálního bydlení Daniel Novák Praha

Praha 9 chystá obří projekt sociálního bydlení Daniel Novák Praha deník pátek 12. 7. 2013 číslo 1414 l volný prodej 10 Kč l řízená distribuce l Benzinové kauce budou Unie schválila nástroje proti daňovým únikům, na pohonné hmoty neplatí události str. 2 Milion hodin v

Více

ŠKRTAJ, LŽOU A KRADOU

ŠKRTAJ, LŽOU A KRADOU ČASOPIS NOVÉ ANTIKAPITALISTICKÉ LEVICE číslo 9 KVĚTEN 2011 NOVÁ LEVICE VYJDĚME DO ULIC! ŠKRTAJ, LŽOU A KRADOU AKTUÁLNĚ 2 ŠKRTAJ, LŽOU A KRADOU Českou politika v dubnu 2011 nelze nazvat jinak než bizarní.

Více

Kdy se dočkáme rychlostní silnice I/11 a obchvatů Opavy?

Kdy se dočkáme rychlostní silnice I/11 a obchvatů Opavy? Noviny volebního sdružení Volby do zastupitelstva 10. 11. října 2014 ekonomika Základní úkol: zbavme město dluhů podnikání Město pomáhá podnikatelům veřejný prostor Slezanku musíme oživit Vychází v říjnu

Více

Koho si vybrat? Česká scéna Ekonomika Zahraniční scéna Kalendárium Komentáře Kultura. 2/ 2013 Diplomatické fórum P Ř E D Č A S N É V O L B Y 2 0 1 3

Koho si vybrat? Česká scéna Ekonomika Zahraniční scéna Kalendárium Komentáře Kultura. 2/ 2013 Diplomatické fórum P Ř E D Č A S N É V O L B Y 2 0 1 3 2/ 2013 Diplomatické fórum Česká scéna Ekonomika Zahraniční scéna Kalendárium Komentáře Kultura Vážené čtenářky, vážení čtenáři, zdravím Vás jménem celého Diplomatického fóra. I tento rok jsme Vám připravili

Více