Modbus Relay. stručný manuál Sepsal: František Ryšánek Modbus Relay...1

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Modbus Relay. stručný manuál Sepsal: František Ryšánek <rysanek@fccps.cz> Modbus Relay...1"

Transkript

1 Modbus Relay stručný manuál Sepsal: František Ryšánek Obsah Modbus Relay...1 Součásti zařízení...1 HW...1 SW...2 Základy ovládání...2 Úvodem...2 Administrátorské heslo...2 Obecné příkazy a klávesové zkratky...2 Konfigurace...3 Přepnutí disku z režimu RO do režimu RW a naopak...3 Konfigurace IP adresy a DNS...4 Konfigurace démona Relay...4 Aktualizace softwaru...4 Formát souboru relay.conf...5 Základy ovládání textového editoru vi...9 Součásti zařízení HW Průmyslové PC s potřebnými porty: Ethernet, RS-232 (dle potřeby i RS-422/RS-485) podle požadovaného výkonu, počtu portů a dalších omezení lze vybrat vhodný typ počítače a rozšiřujících desek. Read-only diskové médium na bázi flash (DiskOnChip nebo CompactFlash), lze použít i točivý harddisk. Napájecí zdroj 230V st. nebo 24V ss., popř. bez zdroje (vstup pro stabilizované napájení +5 a +12 V).

2 SW - operační systém Linux: minidistribuce založená na stolním Linuxu, s plnohodnotnou GNU libc a základní sadou běžných systémových utilit. - user-space knihovna Linux Modbus (interní produkt FCC PS s.r.o.) - aplikační démon relay - konfigurace všech softwarových částí se provádí editací textových konfiguračních souborů v operačním systému zařízení. Základy ovládání Úvodem Pro potřeby konfigurace, kontroly a případného ladění je třeba přihlásit se do operačního systému zařízení. Ovládání zařízení je dáno použitým operačním systémem, kterým je Linux volně šiřitelný OS UNIXového typu. Zařízení neobsahuje Xwindows, pouze příkazový řádek a obslužné aplikace, které běží v tomto prostředí. K zařízení lze připojit VGA monitor a PS/2 klávesnici (pokud použitý PC hardware obsahuje příslušné porty). Dále je standardně možný přístup po síti přes telnet, na přání také přes sériovou konzolu nebo po síti přes SSH. Jako telnetový klient v nouzi stačí standardní Telnet dodávaný jako součást Windows (emulace ANSI, ale ve VIčku nefungují kurzorové šipky). Pro přesnější emulaci Linuxové lokální konzole lze doporučit terminálový emulátor CRT nebo SecureCRT. CRT umí telnet, SecureCRT umí i RS-232 a SSH. Dalším vhodným terminálem je Putty. Doporučeným typem emulace je Linux, lze ale použít i ANSI nebo VT100 a příbuzné. Pro samotný běh zařízení není zapotřebí monitor ani klávesnice (ani vzdálený přístup). Stačí zapnout síťový vypínač. Administrátorské heslo Administrátorský účet má z výroby nastaveny tyto parametry: Login: root Heslo: abcd1234 Obecné příkazy a klávesové zkratky V případě místního přihlášení přes konvenční monitor a klávesnici je k dispozici šest virtuálních konzol, mezi kterými lze přepínat klávesovými kombinacemi Alt+F1 až Alt+F6. Konzola má scrollback buffer, kterým lze rolovat - s použitím klávesových kombinací Shift+PgUp a Shift+PgDown. Buffer má omezenou velikost a vyprázdní se přepnutím na jinou konzolu.

3 Výše popsané klávesové zkratky nefungují při přihlášení přes Telnet (nebo SSH nebo sériovou konzolu). Při vzdáleném přístupu však lze použít několik paralelních relací, odrolovaný text lze nalézt ve scrollback bufferu použitého telnetového klienta (resp. terminálového emulátoru). Nezávisle na způsobu přihlášení lze vracet již použité příkazy šipkami nahoru a dolů, při jejich editaci lze používat CTRL+A a CTRL+E (začátek a konec řádku), na lokální konzoli a v některých terminálových emulátorech fungují i klávesy Home a End. CTRL+C ukončí aktuální program. V příkazovém řádku funguje velké množství standardních unixových a Linuxových příkazů, např.: ls výpis souborů v daném adresáři (DOS: dir). Modifikace: ls l, ls al pwd aktuální cesta cd přechod do jiného adresáře (pozor na mezeru před argumentem, tj. např. cd.. cp mv rm kopírovat soubor (DOS: copy). Modifikace: cp R (recursive) přesunout nebo přejmenovat soubor (DOS: move, rename) smazat soubor (DOS: del). Modifikace: rm f, rm Rf (forced, recursive & forced) cat výpis obsahu souboru (DOS: type) less výpis obsahu souboru, stránkovaný, umí listovat i zpátky ps jednorázový seznam běžících procesů. Doporučená modifikace: ps -auxww top trvale běžící seznam procesů, periodicky se aktualizuje, třídí se podle zátěže (q = quit) kill šetrně ukonči proces (argumentem je PID). Modifikace: kill -9 (zabij natvrdo) mc Midnight Commander souborový manažer (DOS: nc, vc, m602), má i editor Rozdíly oproti DOSu: disky nemají písmenka, v systému je jediný společný kořenový adresář: /. Disky se montují na prázdné adresáře. Adresáře v cestě jsou odděleny obyčejným lomítkem, tj. nikoli zpětným lomítkem. Zpětné lomítko znamená escape sekvenci pro tvrdé vložení následujícího znaku. Konfigurace Přepnutí disku z režimu RO do režimu RW a naopak Výhodou flashdisků je odolnost vůči vybracím. Nevýhodou je omezený počet zápisových cyklů, který lze velmi snadno vyčerpat přímým ukládáním logů nebo swapováním. Proto je flashdisk za běhu systému standardně v režimu read-only, a je v tomto režimu připojen automaticky již při startu. Pokud potřebujeme upravit konfiguraci zařízení, nezbývá než přepnout disk po dobu změn do režimu pro plný přístup (read-write). A následně ho přepnout zpátky do režimu read-only, přinejmenším proto, aby byl svazek opět plně odolný vůči výpadkům napájení. K přepínání se používají dva jednoduché příkazy:

4 rw = povol zápis (nyní lze provádět změny konfigurace) ro = synchronizuj buffery na disk a zakaž zápis Konfigurace IP adresy a DNS IP adresa, maska, broadcast a gateway jsou uloženy pohromadě v souboru /etc/network, ze kterého si data vezme startovní skript /etc/init.d/network. Vlastní jméno počítače je uloženo v souboru /etc/hostname. Adresy nameserverů a doména jsou uloženy v tradičním souboru /etc/resolv.conf. V systému samozřejmě funguje tradiční příkaz ifconfig, kterým lze IP adresu přímo změnit. S ohledem na případný restart je ale vhodnější provést úpravu v konfiguračních souborech. Změnu nastavení sítě lze uplatnit i bez rebootu, pouze zavoláním příslušného init skriptu: /etc/init.d/network restart Změny v /etc/resolv.conf (nastavení DNS) se projeví i bez restartu. Po změně konfigurace IP adresy je vhodné restartovat Relay démona (v jednodušších případech to není nutné, chytí se sám). Konfigurace démona Relay Démon relay si bere konfiguraci ze souboru /etc/relay.conf. Po změně konfigurace je třeba zavolat doprovodný inicializační skript, který provede restart vlastního démona. Protože se jedná o klíčovou součást zařízení, je tento skript zahrnut symbolickým odkazem ve standardní cestě shellu, takže není třeba volat ho plným jménem z /etc/init.d/ : relay restart Aktualizace softwaru Samotný démon relay je tvořen jediným binárním spustitelným souborem /bin/relay.bin. Pokud půjde o aktualizaci pouze tohoto démona, lze ji provést prostou kopií souboru příkazy operačního systému. Jako médium pro přenos aktualizovaného souboru do cílového zařízení lze použít FTP (na zařízení běží FTP server), nebo lze připojit CD-ROM či floppy mechaniku. Případně, pokud to hardware podporuje, USB disk. Aktualizovat lze také celý operační systém, kompletním přepsáním obsahu flashdisku (tj. přepíše se např. i obsah konfiguračních souborů). V případě CompactFlash paměti lze toto provést v libovolném PC s USB čtečkou a bootovatelnou jednotkou CD-ROM, v případě DiskOnChipu je třeba připojit k cílovému zařízení jednotku CD-ROM, z ní nastartovat instalátor a flashdisk přepsat. Případně se lze dohodnout na zaslání flashdisku s aktualizovaným softwarem ovšem pozor v případě DiskOnChipu, jeho výměna představuje poměrně choulostivou operaci, která si může vyžádat vymontování motherboardu (připojit CD-ROM je méně práce). Potřebné kabely pro připojení disketové a CD-ROM mechaniky mohou být součástí standardní dodávky hadrwaru (záleží na zvoleném modelu motherboardu), u miniaturních průmyslových PC může být potřeba ještě standardní PC/AT zdroj.

5 Formát souboru relay.conf Příklad # Tato radka znamena komentar. ; Tohle je taky komentar. source port ttys0,9600,8n1,rtu,noflow id 6 => host frame_t 500ms pend_t 2s tx_t 3s id 0 id 4 => host id 1 id 5 => host id 2 id 7 => host senzor22.in.firma.cz:540 id 0 id 8 => host senzor22.in.firma.cz:540 id 1 # Prazdne radky jsou ignorovany. source port ttys1,9600,8n1,ascii,flow frame_t 5ch pend_t 500ms tx_t id 6 => host id 1 id 4 => host id 3 id * => port ttys2,19200,8n1,rtu,flow gw_timeout source host any:503 gw_nopath id 0xE => host nekdo.nekde.cz id 50 id 0x0F => port ttys2 Formálnější definice syntaxe Na samostatném řádku je určen zdroj dat (Modbus port typu slave). Na následujících řádcích jsou určena pravidla pro mapování Modbus Device ID s, tj. mj. cílové porty. Jeden řádek = jedno pravidlo = jeden cíl (Modbus port typu master). Pravidla přísluší k naposledy definovanému zdroji. Definice cíle se mohou opakovat (duplicita je detekována a ošetřena). Z logiky věci vyplývá, že prvním výkonným řádkem v konfiguračním souboru musí být definice zdroje dat. Duplicitní zdroje nejsou povoleny. Duplicitní cíle jsou povoleny, interně jsou všechny duplicitní cíle redukovány na jediný cíl, který si podrží vedlejší atributy z prvotní definice (vedlejší atributy udané v dalších definicích jsou potichu ignorovány). Není povoleno definovat cíl, který byl již definován jako zdroj jeden port nemůže být zároveň master a slave, ani zároveň lokální Modbus/TCP server a cílový port (vznikla by smyčka). Jak zdroj tak cíl může být typu TCP, RTU nebo ASCII. Formát zdroje: source <TCP host serial port> [options]

6 Formát pravidla a cíle: id <src id *> => <TCP host serial port> [options] [id <dst id>] Pomocí zástupného znaku * (hvězdička) lze zadat obecné či nespecifické pravidlo, které se uplatní na všechna ID v příchozích rámcích relay bude propouštět všechny dotazy. Uplatňují se přednostně specifická pravidla - teprve pokud není nalezeno žádné specifické pravidlo, uplatní se pravidlo obecné. Pokud nezadáme cílové ID pravidla (prostě vynecháme celý člen včetně klíčového slova id ), zůstaně ID nezměněno nebude se překládat. Formát definice sériového portu: port <device node>[,option[,option[,option]]] options: - baud rate (default: 9600) - Databits Parity Stopbits (default: 8N1) - FLOW NOFLOW (default: NOFLOW) - RTU ASCII (default: RTU) Device node je jméno speciálního souboru, pod kterým se v Unixu skrývá systémové zařízení. Nejlépe včetně cesty, jména v adresáři /dev i bez cesty. Například /dev/ttys0 je totéž jako COM1, /dev/ttys1 je totéž jako COM2 apod. (sériová konzolová zařízení v Unixu jsou číslována od nuly). Jako rychlost portu je možno vybrat z obecně známých typizovaných rychlostí, které jsou charakteristické pro UART 16550A, přesněji které jsou vyjmenovány v hlavičkových souborech systémové knihovny v Linuxu od 50 bd po bd. Datových bitů může být 5-8, parita O E N, stop bity 1 nebo 2. Flow control je buď hardwarová (RTS+CTS) nebo žádná. Formát definice TCP hostitele: host <DNS name IP Address>[:TCP_port] Nepovinné volby, společné pro sériové i TCP porty: 1) timeouty frame_t <timeout> = frame break timeout pend_t <timeout> = pending queue timeout (master ports only) tx_t <timeout> = transmit queue timeout 2) volby povolující hlášení gatewayových chyb směrem k masteru gw_nopath = Modbus gateway reports no path defined for this ID gw_timeout = Modbus gateway reports no response from the slave

7 Všechny druhy timeoutů se udávají ve formátu <číslo>[jednotka] bez mezery, např , 10ms nebo 9ch. Pokud chybí jednotka, použijí se implicitní mikrosekundy alternativně lze specifikovat jednotku ms, s nebo ch. Posledně jmenovaná znamená characters, tj. násobek ekvivalentu doby odeslání jednoho znaku na dané jmenovité rychlosti sériového portu (počítáno jako 10 bitů). Tato jednotka se hodí především u sběrnic typu Modbus/RTU tento standard specifikuje konec rámce jako pauzu v délce nejméně 3.5 znaku. Volba frame_t (frame break timeout) znamená maximální povolenou mezeru mezi dvěma znaky, které mají ještě patřit do jednoho rámce. Default pro tento timeout je závislý na typu sběrnice: RTU = 4 * ekvivalent 1 znaku (tj. na rychlosti 9600 bps cca 4-5 ms), norma říká 3.5ch ASCII = 30 sekund (norma říká, že rámce se rozhodně nemají ukončovat podle timeoutu) TCP = 100 ms (norma nestanoví konec rámce na základě timeoutu, ale v praxi běžně přijde jeden Modbus rámec zabalený v jediném TCP rámci, takže nízký timeout dává smysl) Volba pend_t (pending queue timeout) znamená, jak dlouho se má čekat na odpověď po odeslání transakce (resp. po vstupu do syscallu write()) na master portu. Na slave portech pending fronta vůbec není, takže u nich tento timeout nedává smysl. Default je 2 s takto dlouhý timeout se uplatní na pomalých linkách při TCP komunikaci, takto dlouhá odezva od koncového zařízení je méně pravděpodobná. Volba tx_t (transmit queue timeout) znamená, po jaké době se mají neodeslané transakce čistit z odesílací fronty konkrétního portu (master nebo slave). Z fronty odebírá transakce přirozeným způsobem odesílající thread, který volá write() a na master portech přeřazuje transakce do fronty právě zpracovávaných transakcí (pending queue). Jinak řečeno, pokud je vysílání z nějakého důvodu pomalejší než zařazování dalších transakcí, třeba proto, že se nevracejí odpovědi na odeslané transakce, může se stát, že transakce již zařazené k odeslání vytimeoutují dříve, než se jich ujme odesílací vlákno knihovny. Default je 500 ms pro všechny druhy portů. Pokud se týče signalizace chyb vzniklých na vzdálených sběrnicích, démon relay standardně žádné chybové odpovědi sám negeneruje pouze transparentně předává standardní chybové odpovědi koncových zařízení, neboť se jedná o standardní Modbusové rámce. Standard Modbus nicméně specifikuje dva druhy chybových odpovědí, které zde připadají v úvahu: 1) Gateway path unavailable Gateway neví, kam má dále poslat přijatý dotaz. V našem případě relay nemá definováno pravidlo, které by mohl uplatnit na zdrojové Modbus Unit ID. Pokud se tento problém vyskytne, jedná se patrně o chybu v konfiguraci celého systému (master, relay, slave). 2) Gateway target device failed to respond Od koncového zařízení nepřišla odpověď (relay zaznamenal timeout transakce). Koncové zařízení (slave) je patrně mrtvé, nebo neexistuje (chyba konfigurace). Konfigurační soubor relay.conf umožňuje povolit hlášení těchto chybových stavů. První hlášku povoluje volba gw_nopath. Tato chybová hláška pomůže odhalit případnou chybu v konfiguraci relaye (pokud nepoužíváme obecná pravidla). Druhou hlášku povoluje volba gw_timeout. Tato chybová hláška pomůže rozlišit chyby před relayem a za relayem. Také může částečně zrychlit provoz v rozsáhlejším Modbusovém systému

8 s nestejně rychlými linkami a cyklickým pollingem, pokud se v něm občas vyskytují mrtvá koncová zařízení. Stačí na nejnižších relayích nastavit rozumně krátký pend_t plus ještě gw_timeout. Díky tomu se master dozví v nejkratší možné době, že vzdálený slave je nedostupný, a nemusí čekat na svůj dlouhý timeout, do kterého se musí vejít všechna koncová zařízení. Poznámka ohledně časové přesnosti Všechny timeouty jsou typicky lehce překračovány směrem nahoru, nikdy dolů. To vyplývá z chování použitých časovacích funkcí operačního systému. Kvůli způsobu implementace použité modbusové knihovny (non-realtime user-space knihovna, nikoli např. kernel-space ovladač) jsou pro časování použity obyčejné user-space časovače. Proto přesnost frame break timeoutu je v řádu cca jednotek ms (bez velké zátěže), pod větší zátěží se timeout protahuje až na cca 10 ms, což je perioda preemptivního systémového plánovače. Aplikace i knihovna jsou napsány pokud možno důsledně tak, aby se vlákna navzájem zbytečně neblokovala a především aby zbytečně nespotřebovávala procesorový čas v nekonečných smyčkách. Bez výraznější zátěže CPU plánovač přepíná úlohy prakticky při každém blokujícím systémovém volání a při každém použití meziprocesové synchronizace. Proto má Relay za normálních okolností přijatelné průchozí zpoždění u korektních transakcí může zvyšovat latenci snad jen frame break timeout v RTU, který ale pod přiměřenou zátěží není významně překračován. Frontové timeouty jsou o něco méně přesné mazání z fronty není zařízeno pomocí řetězených časovačů, ale pomocí časových značek na transakcích a periodicky spouštěného garbage collectoru (samostatný thread na každém portu, který se pravidelně probouzí součást knihovny). Perioda garbage collectoru je standardně 200 ms na master portech a 500 ms na slave portech jedná se o hodnotu, která se zadává při kompilaci knihovny. Doporučujeme vyvarovat se dotazů na slave zařízení, o kterých předem víme, že jsou mrtvá. Mrtvý slave brzdí svou sběrnici. Toto je zřejmě problém hlavně u master portů na sériových sběrnicích s více slave zařízeními. Typický Modbus/TCP slave je na své TCP sběrnici jediným koncovým zařízením, takže zablokuje pouze svůj vlastní port v aplikaci Relay a pak ještě dotazujícího se mastera dotazy od jiných masterů na ostatní zařízení běží bez problémů dál.

9 Základy ovládání textového editoru vi Úvod Konfigurace systému a démona Relay se nastavuje editací textových konfiguračních souborů. Vedle jednoduchého vestavěného editoru v souborovém manažeru mc obsahuje operační systém zařízení také tradiční unixový editor vi, přesněji jeho klon VIM minimal. Editor se spouští příkazem vi <jméno souboru> Dva režimy prohlížení a vkládání VIčko se od jiných editorů liší tím, že má dva základní režimy: prohlížecí a editační. V prohlížecím režimu se lze po textu pohybovat šipkami, ale písmenka napsaná na klávesnici se do textu nedoplňují. Háček je v tom, že v prohlížecím režimu má spousta písmenek speciální funkce pohyb, skok na začátek a konec řádku, mazání písmen/slov/řádků apod. Takže není problém i v prohlížecím režimu otevřený soubor nějak nabourat. V editačním=vkládacím režimu se editor chová podobně, jako kterýkoli příbuzný. Po startu je editor automaticky v prohlížecím režimu. Do vkládacího režimu se lze dostat příkazem i nebo na lokální konzoli klávesou Ins. Zpátky z vkládacího režimu do prohlížecího se lze dostat klávesou Esc. Jak z toho ven? Pokud se dostanete do problémů, např. pokud se Vám podařilo v prohlížecím režimu něco smazat, nebo si prostě nejste jisti, co se právě děje, nejjednodušší bude vystoupit a nastoupit. Vystoupit lze takto: - stiskněte jednou či vícekrát Esc, a počkejte asi 2 s editor vyskočí z vkládacího režimu (pokud v něm zrovna je), pokud je v prohlížecím režimu tak zruší případné rozepsané vícepísmenné kombo příkazy. Nespárovaný Escape vyvolá pouze varovné pípnutí (pokud je v terminálu povoleno). - pokud máte pocit, že by stačilo Undo, zkuste zmačknout u jste v prohlížecím režimu, takže písmenko u znamená Undo. Tato funkce umí vrátit i více kroků. - pokud byste raději vystoupili a nastoupili, zadejte sekvenci :q a Enter (= Quit), tj. dvojtečka kvé Enter

10 - pokud se editor brání, že byly v souboru provedeny změny, a že tyto nejsou uloženy, zadejte :q! a Enter (= konec, bez připomínek!) Vaše úpravy se neuloží a editor vyskočí zpátky do příkazového řádku. - pokud nicméně chcete změny uložit, máte možnost: příslušná sekvence je :w Enter (=Write) a pak teprve :q Enter, případně rovnou kombo :wq Enter Co to umí užitečného Na lokální konzoli fungují klávesy Home, End, PageUp a PageDown. Pohybové příkazy (v prohlížecím režimu) jsou: 0, $ = začátek a konec řádku b, e = začátek a konec slova w = konec slova, jako oddělovače fungují mezery, tečky, pomlčky W = konec slova, jako oddělovače se uvažují výhradně mezery G = jdi na konec souboru 1G = jdi na první řádek souboru <číslo>g = jdi na uvedený řádek v souboru Příkazy, spouštějící vkládací režim: (ukončuje ho vždy Esc) i = začít vkládat zde (insert) I = začít vkládat od začátku řádku (Insert) a = začít vkládat za tímto znakem (append) A = začít vkládat na konci řádku (Append) o = začít nový řádek za aktuálním řádkem O = začít nový řádek před aktuálním řádkem cw = změnit do konce slova cw = změnit do konce slova (oddělovače pouze mezery) c$ = změnit do konce řádku r<nový> = změň znak pod kursorem na <nový> (nevstupuje do vkládacího režimu) Mazací příkazy (v prohlížecím režimu): x, Del = smaž aktuální znak (pod kurzorem) dw = smaž do konce slova dw = smaž do konce slova (oddělovače pouze mezery) dd = smaž aktuální řádek d$ = smaž do konce aktuálního řádku Příkazy pro blokovou manipulaci yy = zkopíruj aktuální řádek do clipboardu yw = zkopíruj aktuální slovo do clipboardu y$ = zkopíruj vše do konce řádku do clipboardu y<pohyb dolů> = zkopíruj do clipboardu dva řádky p = vlož na aktuální pozici

11 Hledací příkazy /<výraz> = hledej <výraz> dolů?<výraz> = hledej <výraz> nahoru n = hledej další stejným směrem N = hledej další opačným směrem % = skoč na odpovídající párovou závorku Undo, redo. = znovu poslední vkládací/změnovou operaci u = zpět (undo) - pamatuje si více kroků. U = zpět (undo) pro všechny změny na lokálním řádku. Další příkazy J = připoj následující řádek za aktuální řádek Uložení dat a ukončení :w = uložit :w <soubor> = uložit pod jménem <soubor> (pozor, aktuální buffer si podrží staré jméno!) :w! = uložit, přestože je soubor read-only :q = konec :q! = konec, přestože má aktuální soubor neuložené změny :wq = uložit a konec Úvod do ovládání editoru VIM

Cvičení 2. Přesměrování vstupu a výstupu. Posloupnost příkazů. Příkazy pro informaci o uživatelích

Cvičení 2. Přesměrování vstupu a výstupu. Posloupnost příkazů. Příkazy pro informaci o uživatelích Cvičení 2 Přesměrování vstupu a výstupu Příkaz > abc výstup příkazu jde do souboru abc. Pokud soubor neexistuje je vytvořen. Pokud existuje je přepsán. Příkaz >> abc výstup příkazu jde do souboru abc.

Více

DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE!

DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE! DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE! Tento dodatek k uživatelské příručce obsahuje postup nastavení USB portu pro ADSL modem CellPipe 22A-BX-CZ Verze 1.0 01/2004 Úvod Vážený zákazníku, tento text popisuje

Více

Část první: Tipy a triky pro práci se systémem 17

Část první: Tipy a triky pro práci se systémem 17 Obsah Část první: Tipy a triky pro práci se systémem 17 Efektivní práce s příkazovou řádkou 17 1. Vyhledávání správných programů k danému účelu 17 2. Základní informace o programu 17 3. Vyhledání cesty

Více

Popis programu EnicomD

Popis programu EnicomD Popis programu EnicomD Pomocí programu ENICOM D lze konfigurovat výstup RS 232 přijímačů Rx1 DIN/DATA a Rx1 DATA (přidělovat textové řetězce k jednotlivým vysílačům resp. tlačítkům a nastavovat parametry

Více

Tomáš Borland Valenta

Tomáš Borland Valenta Architektura GNU/Linuxu Tomáš Borland Valenta Přehled stavebních prvků operačního systému GNU/Linux aneb od základů až po okna... Základní rozdělení Hardware Software Hardware Základní deska CPU Paměť

Více

udev a kamarádi... Středisko UN*Xových technologií

udev a kamarádi... Středisko UN*Xových technologií udev a kamarádi... Středisko UN*Xových technologií udev a kamarádi úvod Zařízení v Linuxu typicky adresář /dev tři typy zařízení znakové blokové síťové nejsou přítomny tvoří vazbu mezi userspace (programy)

Více

ADMINISTRACE UNIXU A SÍTÍ - AUS Metodický list č. 1

ADMINISTRACE UNIXU A SÍTÍ - AUS Metodický list č. 1 Metodický list č. 1 Cílem předmětu je seznámit posluchače s problematikou správy systémů typu UNIX a základním nastavením počítačových sítí. Zaměření kurzu je především na získání celkového přehledu a

Více

PRACUJEME S SHELLEM Ať žije BASH.

PRACUJEME S SHELLEM Ať žije BASH. PRACUJEME S SHELLEM Ať žije BASH. V této lekci nakoukneme do základů shellu Bash. Trocha nudné teorie. Název je akronym pro Bourne again shell, což poukazuje na jeho základ v dříve nejpoužívanějším unixovém

Více

OPC server pro RWP80. MC Control s.r.o. 20. února 2007

OPC server pro RWP80. MC Control s.r.o. 20. února 2007 OPC server pro RWP80 MC Control s.r.o. 20. února 2007 1 Obsah 1 Úvod 3 2 Připojení 3 2.1 Připojení přes sériový port............................ 3 2.2 Připojení přes TCP socket.............................

Více

Novinky u zařízení pro sériovou komunikaci. Michal Kahánek 25. 5. 2011

Novinky u zařízení pro sériovou komunikaci. Michal Kahánek 25. 5. 2011 Novinky u zařízení pro sériovou komunikaci Michal Kahánek 25. 5. 2011 Program Komunikační brány pro sběrnici Modbus Funkce ProCOM Vestavné sériové servery Uživatelské webové rozhraní EZPage Síťové servery

Více

Návod k instalaci, provozu a údržbě brány MODBUS. Návod k instalaci, provozu a údržbě. Brána Modbus

Návod k instalaci, provozu a údržbě brány MODBUS. Návod k instalaci, provozu a údržbě. Brána Modbus Návod k instalaci, provozu a údržbě Brána Modbus Obsah 1 Představení... 3 2 Úvodní informace... 3 3 Instalace... 5 4 Svorkovnice... 6 4.1 Svorky pro připojení k PC... 6 1 Představení... 1 2 Úvodní informace...

Více

Operační systémy. Cvičení 1: Seznámení s prostředím

Operační systémy. Cvičení 1: Seznámení s prostředím Operační systémy Cvičení 1: Seznámení s prostředím 1 Obsah cvičení Organizace cvičení Učebna K311 Unixová učebna K327 (Solárium) Přihlášení do Unixu Spouštění vzorových příkladů vzdáleně (Unix) lokálně

Více

Služba ve Windows. Služba (service) je program

Služba ve Windows. Služba (service) je program Služby Windows Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Libor Otáhalík. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské

Více

Programové vybavení počítačů operační systémy

Programové vybavení počítačů operační systémy Programové vybavení počítačů operační systémy Operační systém Základní program, který oživuje hardware a poskytuje prostředí pro ostatní programy Řídí využití procesoru, síťovou komunikaci, tisk, ovládá

Více

Registr 200x. Registr smluv 200x. Příručka uživatele. Stanislav Matz Tel. 777 046 086 e-mail: info@matz.cz w-stránky: www.matz.

Registr 200x. Registr smluv 200x. Příručka uživatele. Stanislav Matz Tel. 777 046 086 e-mail: info@matz.cz w-stránky: www.matz. Registr smluv 200x Příručka uživatele Stanislav Matz Tel. 777 046 086 e-mail: info@matz.cz w-stránky: www.matz.cz - 1 - Registr smluv 1. Stručný popis programu Program je určen pro Správy a údržby silnic

Více

OBSAH IMPLICITNÍ NASTAVENÍ OS WINDOWS VÝCHOZÍ TISKÁRNA. »ProServis Strana: 1

OBSAH IMPLICITNÍ NASTAVENÍ OS WINDOWS VÝCHOZÍ TISKÁRNA. »ProServis Strana: 1 »ProServis Strana: 1 OBSAH Obsah 1 Implicitní nastavení 1 OS Windows 1 Výchozí tiskárna 1 Virtuální PDF tiskárna 2 OS MS DOS 2 Možnosti a nastavení tisku 2 Paralelní tiskárny 2 Síťové tiskárny 3 Síťové

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: Číslo šablony: 12 Název materiálu: Ročník: Identifikace materiálu: Jméno autora: Předmět: Tématický celek: Anotace: CZ.1.07/1.5.00/34.0410

Více

SADA VY_32_INOVACE_PP1

SADA VY_32_INOVACE_PP1 SADA VY_32_INOVACE_PP1 Přehled anotačních tabulek k dvaceti výukovým materiálům vytvořených Ing. Janem Prašivkou. Kontakt na tvůrce těchto DUM: prasivka@szesro.cz Úvod do informatiky VY_32_INOVACE_PP1.PRA.01

Více

Automatický přenos dat z terminálů BM-Finger do Cloudu

Automatický přenos dat z terminálů BM-Finger do Cloudu Automatický přenos dat z terminálů BM-Finger do Cloudu Tento program využijete, pokud chcete zajistit automatický přenos dat z terminálů BM-Finger do docházkového systému Docházka 3000 hostovaného v cloudu

Více

Architektura systému GNU/Linux. Bohdan Milar bohdan.milar@liberix.cz

Architektura systému GNU/Linux. Bohdan Milar bohdan.milar@liberix.cz Architektura systému GNU/Linux Bohdan Milar bohdan.milar@liberix.cz Úvod Liberix, o.p.s. Nestátní nezisková organizace Založena na jaře 2005 Hlavní cíl - Podpora a propagace svobodných informačních technologií

Více

Příloha č. 1 k Č.j.: OOP/10039/2-2011 Specifikace zařízení

Příloha č. 1 k Č.j.: OOP/10039/2-2011 Specifikace zařízení Příloha č. 1 k Č.j.: OOP/10039/2-2011 Specifikace zařízení Zadavatel požaduje dodávku 16 kusů serverů a 4kusů síťových datových úložišť. Servery se požadují bez dodání operačního systému. Specifikace minimálních

Více

TC-502L. Tenký klient

TC-502L. Tenký klient TC-502L Tenký klient Popis přístroje Tenký klient s kompletní podporou pro připojení do systémů Windows 7, Vista, Windows 2008, Windows 2003, Windows XP Pro, Linux servery. Disponuje 1x rozhraním LAN 10/100,

Více

Nastavení tiskárny pro tisk štítků Geis Str. 1/16

Nastavení tiskárny pro tisk štítků Geis Str. 1/16 Str. 1/16 Obsah 1. Instalace tiskárny štítků... 2 Instalace tiskárny s rozhraním USB:... 2 Instalace tiskárny se síťovým rozhraním:... 4 2. Přímý tisk na tiskárnu... 9 3. Dump mode... 10 Pro tiskárnu Zebra

Více

LAN adaptér. Návod k použití

LAN adaptér. Návod k použití LAN adaptér Návod k použití Popis adaptéru Adaptér je určen k propojení loggeru řady S/Rxxxx a PC počítače pomocí sítě Ethernet. V případě vzniku alarmu na loggeru umí LAN adaptér vyslat informační e-mail

Více

Pár odpovědí jsem nenašla nikde, a tak jsem je logicky odvodila, a nebo jsem ponechala odpověď z pefky, proto je možné, že někde bude chyba.

Pár odpovědí jsem nenašla nikde, a tak jsem je logicky odvodila, a nebo jsem ponechala odpověď z pefky, proto je možné, že někde bude chyba. Odpovědi jsem hledala v prezentacích a na http://www.nuc.elf.stuba.sk/lit/ldp/index.htm Pár odpovědí jsem nenašla nikde, a tak jsem je logicky odvodila, a nebo jsem ponechala odpověď z pefky, proto je

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

Systém sběru dat z RS232 do MS Excel

Systém sběru dat z RS232 do MS Excel Systém sběru dat z RS232 do MS Excel QTREE-DC/RS232 Verze 1.0 Základní informace Ing. Josef Třeštík - TREE Březen 2004 1/11 1 Úvod QTREE-DC/RS232 je program pro sběr dat z měřidel, která jsou k počítači

Více

KAPITOLA 1 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

KAPITOLA 1 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KAPITOLA 1 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KLÍČOVÉ POJMY technické vybavení počítače uchování dat vstupní a výstupní zařízení, paměti, data v počítači počítačové sítě sociální

Více

Kalendář Českého zahrádkářského svazu a časopisu Zahrádkář

Kalendář Českého zahrádkářského svazu a časopisu Zahrádkář Kalendář Českého zahrádkářského svazu a časopisu Zahrádkář Vážení uživatelé, program Kalendář ČZS je poskytován Českým zahrádkářským svazem a časopisem Zahrádkář jako propagační dárek - tedy zcela bezplatně.

Více

4 Microsoft Windows XP Jednoduše

4 Microsoft Windows XP Jednoduše Obsah ÚVOD Nové zkušenosti s novými Windows XP 11 Vaším cílem je: 11 A. Hraní her, využívání encyklopedií a výukových programů, účetnictví 11 B. Procházení WWW stránek Internetu, využívání elektronické

Více

Soft-PLC systémy ICP DAS se softwarem ISaGRAF

Soft-PLC systémy ICP DAS se softwarem ISaGRAF Soft-PLC systémy ICP DAS se softwarem ISaGRAF Přehled produktů ICP DAS Prostředky pro měřm ěření a sběr r dat Zásuvné karty pro ISA a PCI sběrnici Externí vstupy a výstupy pro sběrnici RS-485 s ASCII protokolem

Více

MAGic 9.50. Základní funkce a klávesové zkratky. Jako výchozí je MAGic klávesa (MAGicKey) nastavena na klávesu CAPSLOCK.

MAGic 9.50. Základní funkce a klávesové zkratky. Jako výchozí je MAGic klávesa (MAGicKey) nastavena na klávesu CAPSLOCK. MAGic 9.50 Základní funkce a klávesové zkratky Jako výchozí je MAGic klávesa (MAGicKey) nastavena na klávesu CAPSLOCK. OBECNÉ Spustit program MAGic Zobrazit/Skrýt okno aplikace MAGic Propustit následující

Více

Operační systémy 2. Struktura odkládacích zařízení Přednáška číslo 10

Operační systémy 2. Struktura odkládacích zařízení Přednáška číslo 10 Operační systémy 2 Struktura odkládacích zařízení Přednáška číslo 10 Základní pojmy Paměťové médium periferní zařízení nejvyšší důležitosti samotný OS je obvykle uložen na paměťovém zařízení. Proto je

Více

UPS MONITOR Zařízení pro monitorování záložních zdrojů s protokolem Smart UPS APC

UPS MONITOR Zařízení pro monitorování záložních zdrojů s protokolem Smart UPS APC UPS MONITOR Zařízení pro monitorování záložních zdrojů s protokolem Smart UPS APC 1. Popis zařízení UPS monitor je zařízení pro sledování stavu UPS - záložních zdrojů s protokolem SMART a jejich ovládání.

Více

FortiaViewer verze 5.0

FortiaViewer verze 5.0 FortiaViewer verze 5.0 Prohlížeč obrázků formátu BMP a JPG ve složce, který je malý, nevyžaduje instalaci a můžete si jej vypálit do každé složky s fotografiemi na CD nebo DVD Příručka uživatele FORTIA

Více

Návod pro SMS Operátor off-line klient

Návod pro SMS Operátor off-line klient Verze: 1.10 Strana: 1 / 1 Návod pro SMS Operátor off-line klient 1. Co je to off-line klient SMS Operátor Off-line klient SMS Operátor je aplikace k systému SMS Operátor pro posílání SMS, která umožňuje:

Více

V okně Network nastavte požadované parametry IP. IP adresa musí být z rozsahu sítě, kde GNOME485 budete provozovat. Totéž se týká masky a brány.

V okně Network nastavte požadované parametry IP. IP adresa musí být z rozsahu sítě, kde GNOME485 budete provozovat. Totéž se týká masky a brány. Připojte převodník GNOME485 na napájecí zdroj s napětím v rozsahu 5..30V DC. Dodržte polaritu napájení, jinak může dojít k poškození. Rozsvítí se zelená kontrolka nad napájecími vodiči. Připojte komunikační

Více

SW-01 Převodník RS485 na USB

SW-01 Převodník RS485 na USB SW-01 Převodník RS485 na USB Technické parametry Konektory (PC, RP-02) USB a RJ-4 Napájení USB kabel Délka dodaného USB kabelu 2 m Délka propojovacího kabelu k ústředně 1 m Prodloužení kabelů je možné:

Více

POKLADNÍ ZÁSUVKY VIRTUOS

POKLADNÍ ZÁSUVKY VIRTUOS POKLADNÍ ZÁSUVKY VIRTUOS Uložení bankovek pořadač bankovek - robustní plastová konstrukce s nastavitelnou velikostí přepážek na uložení až pěti bankovek vedle sebe; bankovky jsou v přihrádkách přidržovány

Více

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige 870HN-53b)

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige 870HN-53b) GTS Czech s.r.o., Přemyslovská 43, 130 00 Praha 3, Česká republika tel. 800 990 990 // info@gts.cz Návod nastavení modemu a spuštění služby (platné pro Zyxel Prestige 870HN-53b) Úvod Vážený zákazníku,

Více

Operační systémy 1. Přednáška číslo 10 26. 4. 2010. Struktura odkládacích zařízení

Operační systémy 1. Přednáška číslo 10 26. 4. 2010. Struktura odkládacích zařízení Operační systémy 1 Přednáška číslo 10 26. 4. 2010 Struktura odkládacích zařízení Základní pojmy Paměťové médium periferní zařízení nejvyšší důležitosti samotný OS je obvykle uložen na paměťovém zařízení.

Více

CMS. Centrální monitorovací systém. Manuál

CMS. Centrální monitorovací systém. Manuál Centrální Monitorovací Systém manuál CMS Centrální monitorovací systém Manuál VARIANT plus, spol. s.r.o., U Obůrky 5, 674 01 TŘEBÍČ, tel.: 565 659 600 technická linka 565 659 630 (pracovní doba 8.00 16:30)

Více

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ. MEIV - 2.3.1.1 Windows server 2003 (seznámení s nasazením a použitím)

ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ. MEIV - 2.3.1.1 Windows server 2003 (seznámení s nasazením a použitím) Object 12 3 Projekt: ODBORNÝ VÝCVIK VE 3. TISÍCILETÍ Téma: MEIV - 2.3.1.1 Windows server 2003 (seznámení s nasazením a použitím) Obor: Mechanik Elektronik Ročník: 4. Zpracoval(a): Bc. Martin Fojtík Střední

Více

T-Mobile Internet. Manager. pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE

T-Mobile Internet. Manager. pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE T-Mobile Internet Manager pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE Obsah 03 Úvod 04 Požadavky na hardware a software 04 Připojení zařízení k počítači 05 Uživatelské rozhraní 05 Výběr sítě 06 Připojení k internetu

Více

Osnova kurzu OBSLUHA PC ZÁKLADNÍ ZNALOSTI. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ

Osnova kurzu OBSLUHA PC ZÁKLADNÍ ZNALOSTI. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště, Trutnov, Školní 101, tel.: +420 499 813 071, fax: +420 499 814 729, e-mail: skola@spssoutu.cz, URL: http://www.spssoutu.cz Osnova kurzu OBSLUHA PC ZÁKLADNÍ

Více

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige VMG1312-B30B)

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige VMG1312-B30B) GTS Czech s.r.o., Přemyslovská 43, 130 00 Praha 3, Česká republika tel. 800 990 990 // info@gts.cz Návod nastavení modemu a spuštění služby (platné pro Zyxel Prestige VMG1312-B30B) Úvod Vážený zákazníku,

Více

Linux připojování zařízení. 6 praktická část

Linux připojování zařízení. 6 praktická část Linux připojování zařízení 6 praktická část I/O zařízení Všechny periférie Čistě vstupní klávesnice, myš, tablet, CD-ROM, scanner, Čistě výstupní monitor, tiskárna, Vstupně-výstupní hard disk, disketa,

Více

UŽIVATEL, SKUPINA, PROCES

UŽIVATEL, SKUPINA, PROCES UŽIVATEL, SKUPINA, PROCES Systém bez uživatele je jedině Matrix? Uživatelé se seskupují a řídí práci. Group = skupina uživatelů Trocha teorie: LINUX je systémem víceuživatelským. Tzn. Že k dané instanci

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0410 Číslo šablony: 17 Název materiálu: Ročník: Identifikace materiálu: Jméno autora: Předmět: Tématický celek:

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo a název šablony Číslo didaktického materiálu Druh didaktického materiálu Autor Jazyk Téma sady didaktických materiálů Téma didaktického materiálu Vyučovací předmět Cílová skupina (ročník) Úroveň

Více

Monitorovací systém Dozorce

Monitorovací systém Dozorce Monitorovací systém Dozorce Program Dozorce je určen k detailnímu monitorování všech činností uživatelů na PC a k vzdálené obsluze počítačů. K provádění vzdálených operací bude, na základě nastavení, vyžadováno

Více

BIOS. Autor: Bc. Miroslav Světlík

BIOS. Autor: Bc. Miroslav Světlík BIOS Autor: Bc. Miroslav Světlík Škola: Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola Teplice, Benešovo náměstí 1, příspěvková organizace Kód: VY_32_INOVACE_ICT_837 1. 11. 2012 1 1. BIOS

Více

Komunikační driver Sauter EY2400. Reliance. Komunikační driver SAUTER EY2400 verze 2.4.3

Komunikační driver Sauter EY2400. Reliance. Komunikační driver SAUTER EY2400 verze 2.4.3 Reliance Komunikační driver SAUTER EY2400 verze 2.4.3 OBSAH 1. Úvod... 4 1.1. Základní pojmy... 4 2. Komunikační driver Sauter EY2400... 5 2.1 Základní Vlastnosti... 5 Start driveru... 5 Připojení stanice

Více

Příručka progecad Professional 2013

Příručka progecad Professional 2013 6.2 Upravit Obrázek 58: Nabídka Upravit 27. Zpět Upravit Zpět _u z vrátí zpět poslední operaci Tato funkce je jistě známá z mnoha počítačových aplikací, která vrací zpět poslední operaci. Někde je však

Více

Super Hot Multiplayer vzdálené sledování finančních dat. Konfigurace sítě. Strana: 1 / 8

Super Hot Multiplayer vzdálené sledování finančních dat. Konfigurace sítě. Strana: 1 / 8 Konfigurace sítě Strana: 1 / 8 Úvod Podle 50 zákona č.202/1990 Sb. musí být VTZ připojeno k systému dálkového stahování dat. V případě VTZ SuperHot je toto řešeno připojením zařízení ke vzdálenému databázovému

Více

KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KLÍČOVÉ POJMY Internet World Wide Web FTP, fulltext e-mail, IP adresa webový prohlížeč a vyhledávač CÍLE KAPITOLY Pochopit, co je Internet

Více

Možnosti využití Windows Server 2003

Možnosti využití Windows Server 2003 Možnosti využití Windows Server 2003 Seminář z cyklu "Krůček vpřed v uskutečňování standardu služeb ICT" 1 2 3 4 5 6 Konfigurace serveru jako řadiče domény Připojení stanice do domény Vytváření doménových

Více

Jak funguje GNU/Linux

Jak funguje GNU/Linux Jak funguje GNU/Linux Úvod do operačního systému a filozofie Jiří Jánský SUT SH 12.10.1010 GNU/Linux I. Proč Linux používájí geekové Za více námahy více muziky Příklad s přepsáním titulků Svobody Open

Více

DP-G321AirPlus TM G bezdrátový víceportový tiskový server. Napájecí adaptér 5 V ss, 2.5 A

DP-G321AirPlus TM G bezdrátový víceportový tiskový server. Napájecí adaptér 5 V ss, 2.5 A Toto zařízení lze nakonfigurovat pomocí libovolného aktuálního webového prohlížeče, např. Internet Explorer 6 nebo Netscape Navigator 7.0 Než začnete AirPlus G 802.11g/2.4 GHz bezdrátový víceportový tiskový

Více

Instalace webové služby Mydlinka

Instalace webové služby Mydlinka Instalace webové služby Mydlinka Aktualizace dokumentu: 21.10.2014 Obsah 1 Co je to webová služba Mydlinka 2 Požadavky na instalaci a provoz 2.1 SAS 2.2 Databáze 2.3 Operační systém 2.4 Softwarové vybavení

Více

TCP2RTU. Transparentní převodník protokolu MODBUS TCP Master na MODBUS RTU Slave. Tři varianty: pro RS422, RS485 a RS232

TCP2RTU. Transparentní převodník protokolu MODBUS TCP Master na MODBUS RTU Slave. Tři varianty: pro RS422, RS485 a RS232 Transparentní převodník protokolu MODBUS TCP Master na MODBUS RTU Slave Tři varianty: pro RS422, RS485 a RS232. TCP2RTU Katalogový list Vytvořen: 6.2.2008 Poslední aktualizace: 19.2.2008 10:26 Počet stran:

Více

MONTÁŽNÍ NÁVOD RSLAN. Komunikační převodník RS485-TCP/IP

MONTÁŽNÍ NÁVOD RSLAN. Komunikační převodník RS485-TCP/IP MONTÁŽNÍ NÁVOD RSLAN Komunikační převodník OBSAH 1 Technické parametry... 3 2 Upozornění... 3 3 Rozměry převodníku RSLAN... 4 4 Popis konektorů... 5 4.1 Konektor RJ45... 5 4.2 Konektor RJ11... 5 5 Zapojení

Více

WEBOVÉ STRÁNKY www.krestanskevanoce.cz

WEBOVÉ STRÁNKY www.krestanskevanoce.cz WEBOVÉ STRÁNKY www.krestanskevanoce.cz Domovská stránka Křesťanských Vánoc je založena na databázi, která vedle běžných funkcí redakčního systému internetové prezentace umožňuje též uložit údaje o jednotlivých

Více

PREMIER E Agent. Jak to funguje?

PREMIER E Agent. Jak to funguje? PREMIER E Agent PREMIER E Agent je samostatná aplikace, která slouží jako doplněk k informačnímu systému PREMIER. Je dostupná jako samostatná instalace a její používání je vázáno na jakoukoli licenci k

Více

MS WINDOWS I. řada operačních systémů firmy Microsoft *1985 -? Historie. Práce ve Windows XP. Architektura. Instalace. Spouštění

MS WINDOWS I. řada operačních systémů firmy Microsoft *1985 -? Historie. Práce ve Windows XP. Architektura. Instalace. Spouštění MS WINDOWS I řada operačních systémů firmy Microsoft *1985 -? Historie Práce ve Windows XP Architektura Instalace Spouštění HISTORIE I MS-DOS 1981, první OS firmy Microsoft, pro IBM PC 16b, textový, jednouživatelský,

Více

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu

Stručný manuál pro webový editor. Ukládáni základních informací, tvorba menu Stručný manuál pro webový editor Ukládáni základních informací, tvorba menu Po přihlášení ( zadejte zaslané přihlašovací jméno a heslo ) se Vám zobrazí stránka, kde jsou následující údaje: 1. blok, který

Více

TAOS321. Administrace. příručka správce systému. informační terminál systému JSVV

TAOS321. Administrace. příručka správce systému. informační terminál systému JSVV TAOS321 informační terminál systému JSVV Administrace příručka správce systému Text odpovídá verzi firmware: TAOS321 1.0 2014, Technologie 2000 spol. s r.o. Jablonec nad Nisou TAOS321 informační terminál

Více

Odemykací systém firmy Raab Computer

Odemykací systém firmy Raab Computer Odemykací systém firmy Raab Computer Systém RaabKey se používá pro otevírání dveří bez klíčů - pomocí bezkontaktních čipových klíčenek - čipů. Po přiblížení čipu ke čtečce na vzdálenost cca 3 až 5 cm dojde

Více

Příručka aplikace INVIO pro administrátory Str. 1/22

Příručka aplikace INVIO pro administrátory Str. 1/22 Str. 1/22 Obsah 1. Popis aplikace... 2 2. Programové verze aplikace... 4 Specifika instalace verze databáze SQL 2005 Express... 4 Specifika instalace verze databáze SQL 2008 R2 Express... 5 3. Instalace

Více

VirtualBox desktopová virtualizace. Zdeněk Merta

VirtualBox desktopová virtualizace. Zdeněk Merta VirtualBox desktopová virtualizace Zdeněk Merta 15.3.2009 VirtualBox dektopová virtualizace Stránka 2 ze 14 VirtualBox Multiplatformní virtualizační nástroj. Částečně založen na virtualizačním nástroji

Více

Komunikace s automaty MICROPEL. správa systému lokální a vzdálený přístup do systému vizualizace, umístění souborů vizualizace

Komunikace s automaty MICROPEL. správa systému lokální a vzdálený přístup do systému vizualizace, umístění souborů vizualizace Komunikace s automaty MICROPEL správa systému lokální a vzdálený přístup do systému vizualizace, umístění souborů vizualizace MICROPEL 02/2014 Základní správu automatu tvoří činnosti: Nastavení základních

Více

Úvod do OpenWRT. Ondřej Caletka. 1. března 2014. Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko.

Úvod do OpenWRT. Ondřej Caletka. 1. března 2014. Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko. Úvod do OpenWRT Ondřej Caletka 1 března 2014 Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 30 Česko Ondřej Caletka (CESNET, z s p o) Úvod do OpenWRT 1 března 2014 1 / 14 Co je OpenWRT Distribuce

Více

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Úvod k instalaci Tato instalační příručka je určena uživatelům objednávkového modulu Offline VetShop verze 3.4. Obsah 1. Instalace modulu Offline VetShop...

Více

WELL 8820IP. VoIP telefon, 2xEth., SIP, H.323, MGCP, IAX2. Uživatelská příručka

WELL 8820IP. VoIP telefon, 2xEth., SIP, H.323, MGCP, IAX2. Uživatelská příručka WELL 8820IP VoIP telefon, 2xEth., SIP, H.323, MGCP, IAX2 Uživatelská příručka OBSAH 1 POPIS TELEFONU WELL 8820IP 3 1.1 VZHLED TELEFONU WELL 8820IP...3 1.1.1 Přední panel a klávesnice... 3 1.1.2 Zadní pohled...

Více

MAGic 12.0. Základní funkce a klávesové zkratky. Jako výchozí je MAGic klávesa (MAGicKey) nastavena na klávesu CAPSLOCK. OBECNÉ Spustit MAGic

MAGic 12.0. Základní funkce a klávesové zkratky. Jako výchozí je MAGic klávesa (MAGicKey) nastavena na klávesu CAPSLOCK. OBECNÉ Spustit MAGic MAGic 12.0 Základní funkce a klávesové zkratky Jako výchozí je MAGic klávesa (MAGicKey) nastavena na klávesu CAPSLOCK. OBECNÉ Spustit MAGic CTRL+ALT+M Zobrazit/Skrýt okno aplikace MAGicKey+U MAGic Propustit

Více

Programování v jazyku LOGO - úvod

Programování v jazyku LOGO - úvod Programování v jazyku LOGO - úvod Programovací jazyk LOGO je určen pro výuku algoritmizace především pro děti školou povinné. Programovací jazyk pracuje v grafickém prostředí, přičemž jednou z jeho podstatných

Více

Převodník DH485E. Návod pro instalaci. Identifikační systém ACS-line. Verze hardware DH485.3 od verze firmware: 1.10

Převodník DH485E. Návod pro instalaci. Identifikační systém ACS-line. Verze hardware DH485.3 od verze firmware: 1.10 Převodník DH485E Identifikační systém ACS-line Návod pro instalaci Verze hardware DH485.3 od verze firmware: 1.10 popis DH485E verze HW-3.doc - strana 1 (celkem 8) Obecný popis: Modul DH485 slouží jako

Více

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA

Messenger. Novell 1.0 UMÍSTĚNÍ DOKUMENTACE K PROGRAMU NOVELL MESSENGER. www.novell.com STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA Novell Messenger 1.0 STRUČ NÁ ÚVODNÍ PŘ ÍRUČ KA www.novell.com Novell Messenger je produkt, který nezávisle na platformě slouží k rychlému zasílání zpráv v podnicích pomocí adresáře Novell e-directory

Více

Externí zařízení - procvičování

Externí zařízení - procvičování Externí zařízení - procvičování EU peníze středním školám Didaktický učební materiál Anotace Označení DUMU: VY_32_INOVACE_IT1.19 Předmět: Informatika a výpočetní technika Tematická oblast: Úvod do studia

Více

Microsoft Windows 7. Mgr. Krejčí Jan (UJEP) Microsoft Windows 7 23. října 2011 1 / 28

Microsoft Windows 7. Mgr. Krejčí Jan (UJEP) Microsoft Windows 7 23. října 2011 1 / 28 Microsoft Windows 7 Mgr. Krejčí Jan 23. října 2011 Mgr. Krejčí Jan (UJEP) Microsoft Windows 7 23. října 2011 1 / 28 Osnova 1 Microsoft Corporation 2 Operační systém Windows 7 Základní nastavení Práce se

Více

Převodník PRE 10/20/30

Převodník PRE 10/20/30 Převodník PRE 10/20/30 PRE10/20/30 slouží pro připojení zařízení Elektrobock (centrální jednotka PocketHome, termostatu PT41 aj.) do sítě Ethernet. Připojené zařízení je tak možno ovládat z libovolného

Více

Úvod do informačních služeb Internetu

Úvod do informačních služeb Internetu Úvod do informačních služeb Internetu Rozdělení počítačových sítí Počítačové sítě se obecně rozdělují do základních typů podle toho, na jak velkém území spojují počítače a jaké spojovací prostředky k tomu

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo šablony: 9 Název materiálu: Ročník: Identifikace materiálu: Jméno autora: Předmět: Tématický celek: Anotace: CZ.1.07/1.5.00/34.0410

Více

Návod k použití programu MONITOR III ver.1.2.

Návod k použití programu MONITOR III ver.1.2. dl49002 pro strana 1 / 11 Návod k použití programu MONITOR III ver.1.2. UPOZORNĚNÍ! Program MONITOR III se po instalaci zobrazí v plné verzi. Oprávnění pro využití všech jeho funkcí je dáno HW klíčem dodaného

Více

Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávání v informačních a komunikačních technologií

Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávání v informačních a komunikačních technologií VY_32_INOVACE_33_05 Škola Střední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č. Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací oblast Vzdělávání v informačních a komunikačních

Více

PROGRAMOVATELNÉ AUTOMATY FATEK

PROGRAMOVATELNÉ AUTOMATY FATEK PROGRAMOVATELNÉ AUTOMATY FATEK NÁVOD PRO INSTALACI A PRVNÍ SPUŠTĚNÍ Obsah: 1. Připojení automatu přes port RS232 2. Připojení automatu přes port USB 3. Připojení automatu přes Ethernet Připojení automatu

Více

Siemens (3V) Ericsson (5V) Alcatel (3.6V) C10, C35, C45, C55 T10s 501 S10, S25, S35 T20e (3V) M35, M50, MT50 T18s A60

Siemens (3V) Ericsson (5V) Alcatel (3.6V) C10, C35, C45, C55 T10s 501 S10, S25, S35 T20e (3V) M35, M50, MT50 T18s A60 1. Popis zařízení UPS monitor UPS monitor je jednoduché zařízení sloužící ke sledování stavu UPS (Uninterruptible Power Supply) záložních napájecích zdroj ů. Zařízení má vestavěný generátor času a kalendá

Více

Modbus SecuriPro Protocol Bridge

Modbus SecuriPro Protocol Bridge Popis zařízení Modbus SecuriPro Protocol Bridge Přehled : Tento dokument popisuje funkčnost zařízení, jeho nastavování a popis adresového prostoru. verze dokumentu: 1.0 autor: Dušan Ferbas Jiří Šindelář

Více

Ukázka zpracování učebních osnov Informační a komunikační technologie

Ukázka zpracování učebních osnov Informační a komunikační technologie Ukázka zpracování učebních osnov Informační a komunikační technologie ZŠ pro sluchově postižené Praha 5, Holečkova ulice Škola má deset ročníků, 1. stupeň tvoří 1. až 6. ročník, 2. stupeň 7. až 10. ročník.

Více

Registrátor teploty a vlhkosti vzduchu a ovlhčení listů

Registrátor teploty a vlhkosti vzduchu a ovlhčení listů Registrátor teploty a vlhkosti vzduchu a ovlhčení listů Přístroj je určen k registraci teploty a vlhkosti vzduchu včetně délky trvání orosení listů zejména v sadech. Data se ukládají do vnitřní paměti

Více

GGset Návod k instalaci a používání v1.1

GGset Návod k instalaci a používání v1.1 program pro nastavování BG analog Brave GGset Návod k instalaci a používání v1.1 Instalace a odinstalace programu Dva soubory (soubor s koncovkou.exe a soubor s koncovkou.ini) z vybrané jazykové mutace

Více

Nápověda a postupy. Instalace a aktivace PDF-XChange Viewer Pro. Instalace a aktivace software. Nápověda a postupy. 1 z 9 27.8.

Nápověda a postupy. Instalace a aktivace PDF-XChange Viewer Pro. Instalace a aktivace software. Nápověda a postupy. 1 z 9 27.8. Nápověda a postupy Zde najdete návody a tipy pro práci, které Vám mohou usnadnit práci s produkty PDF-XChange. V případě, že si myslíte, že by zde neměl některý dotaz nebo problematika chybět, napište

Více

Instalace propojení dotykového PANELu a SYSTÉMU pomocí Ethernetu (náhrada propojení USB kabelem)

Instalace propojení dotykového PANELu a SYSTÉMU pomocí Ethernetu (náhrada propojení USB kabelem) Instalace propojení dotykového PANELu a SYSTÉMU pomocí Ethernetu (náhrada propojení USB kabelem) Propojení panelu a řídicího systému pomocí adaptéru LANTRONIX (převod z USB na lokální síť Ethernet) se

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro editaci ŽS. Verze 1.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro editaci ŽS. Verze 1. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM Manuál pro editaci ŽS Verze 1.0 2012 AutoCont CZ a.s. Veškerá práva vyhrazena. Tento dokument

Více

CENTRÁLNÍ REGULAČNÍ SYSTÉM PŘÍRUČKA UŽIVATELE

CENTRÁLNÍ REGULAČNÍ SYSTÉM PŘÍRUČKA UŽIVATELE CENTRÁLNÍ REGULAČNÍ SYSTÉM PŘÍRUČKA UŽIVATELE ROBUR s.r.o. Tel: 541 228 266 Fax: 541 227 620 Servis: 800 153 491 e-mail: servis@robur.cz OBSAH OBSAH... 2 REŽIM DIAGNOSTIKY... 3 Základní ovládací prvky...

Více

s anténou a podstavcem CD-ROM obsahující návod a informace o záruce Ethernetový kabel (CAT5 UTP nekřížený) ADSL kabel (standardní telefonní kabel)

s anténou a podstavcem CD-ROM obsahující návod a informace o záruce Ethernetový kabel (CAT5 UTP nekřížený) ADSL kabel (standardní telefonní kabel) ČESKY Toto zařízení lze nastavit pomocí libovolného aktuálního webového prohlížeče, např. Internet Explorer 6 nebo Netscape Navigator 6.2.3. DSL-G664T Bezdrátový ADSL směrovač Než začnete 1. Pokud jste

Více

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ A KOMUNIKACE

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ A KOMUNIKACE POČÍTAČOVÉ SÍTĚ A KOMUNIKACE OBOR: EKONOMIKA A PODNIKÁNÍ ZAMĚŘENÍ: VÝPOČETNÍ TECHNIKA FORMA: DENNÍ STUDIUM 1. Počítačové sítě, základní rozdělení počítačových sítí a. vznik a vývoj počítačových sítí b.

Více

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM Operační systém OPERAČNÍ SYSTÉM Masarykova MŠ a ZŠ Operační systém - zajišťuje komunikaci mezi hardwarem a softwarem organizuje přístup a využívání zdrojů počítače ( čas procesoru, přístup k datům na discích,

Více