OKNA WH OKNA. Program pro konstrukci oken. Manuál k projekční části. Winkhaus CR, s.r.o. Mirošovická Mnichovice

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OKNA WH OKNA. Program pro konstrukci oken. Manuál k projekční části. Winkhaus CR, s.r.o. Mirošovická 704 251 64 Mnichovice"

Transkript

1 Program pro konstrukci oken WH OKNA Manuál k projekční části OKNA Winkhaus CR, s.r.o. Mirošovická Mnichovice Tel.: Fax: Strana 1 (celkem 153)

2 Obsah: 1. ÚVOD INSTALACE A INSTALAČNÍ POŽADAVKY PROGRAMU INSTALAČNÍ POŽADAVKY INSTALACE PROGRAMU WH OKNA Instalační pokyny pro program WH OKNA a implicitních komponent Instalace dealerské verze programu PRVNÍ SPUŠTĚNÍ PROGRAMU WH OKNA ZAHÁJENÍ PRÁCE S PROGRAMEM NOVÁ NABÍDKA Vytváření položky nabídky Pracovní pole nabídky a Panel nástrojů (Obr. 25) b Nástroje programu WH OKNA c Pracovní plocha (Obr. 28) e Editor popisu pozice (Obr. 30) f Okno stavu konstrukce (Obr. 31) g Okno prohlížení vrstev / úrovní (Obr. 32) Příprava konstrukce Kalkulace Stanovení nákladové kalkulace Poměry rozměrů jednotlivých prvků Přidání další položky Tiskové sestavy Ukládání dokumentů NOVÁ ZAKÁZKA OBJEDNÁVKA OTEVŘÍT EXISTUJÍCÍ DOKUMENT SOUHRNNÁ OBJEDNÁVKA OPTIMALIZACE OBĚH DOKUMENTŮ V PROGRAMU WH OKNA GALERIE KONSTRUKCÍ KATEGORIE GALERIE VOLITELNÉ ROZMĚRY KATEGORIE GALERIE PEVNÉ ROZMĚRY KATEGORIE GALERIE S CENÍKEM ROLETY DODATEK A SKUPINY A TYPY KOVÁNÍ A1. SKUPINY KOVÁNÍ A2. TYPY KOVÁNÍ Skupina STŘÍBRO GRM Skupina STŘÍBRO GRK Skupina VCHODOVÉ (A VEDLEJŠÍ VCHODOVÉ) DVEŘE DODATEK B PŘÍKLADY VÝSTUPŮ Z PROGRAMU SESTAVY DODATEK C PANEL HLAVNÍHO MENU C1. AKTUALIZACE STATISTIK C2. EDITACE VÝSTUPŮ editor ActiveReports C3. VOLBY Nastavení programu C4. PŘEKLAD Seznam obrázků: Strana 2 (celkem 153)

3 1. ÚVOD Dámy a pánové, máme potěšení představit Vám program pro konstrukci oken WH OKNA firmy WINKHAUS. Tento program vznikl na základě zkušeností shromážděných našimi pracovníky v průběhu kontaktů s našimi klienty. NABÍDKA Program WH OKNA nabízí možnost: - přípravy nabídky pro klienta na základě: o kalkulace konstrukce podle materiálových nákladů o kalkulace konstrukce podle rastrových ceníků o kalkulace konstrukce podle aritmetických zákonů o vytvořené galerie hotových konstrukcí - vytištění nabídky včetně obrázků - odeslání nabídky klientovi internetem - kalkulace montáže, demontáže a zednického začištění - kalkulace parapetů, rolet a jiného příslušenství - přípravy smlouvy s klientem - přípravy faktury TECHNOLOGIE Program WH OKNA umožňuje: - přípravu kompletní technologie šikmých a obloukových oken - změny statutu nabídky na zakázku (konstrukce se nemusí opětovně vytvářet) - změnu stavu objednávek přijatých Internetem od dealera (zakázky přijaté od dealera se nemusí opětovně vytvářet) - vytištění všech výrobních výkresů - použití velkého počtu variant při výběru kování nebo jejich modifikaci podle vlastních potřeb Strana 3 (celkem 153)

4 DEALERSKÁ VERZE Program WH OKNA zabezpečuje: - elektronickou komunikaci mezi výrobcem a dealerem v oblasti odesílání objednávek oken a dveří, odesílání a aktualizaci dat - přípravu nabídky pro klienta na základě: o kalkulace konstrukce podle materiálových nákladů o kalkulace konstrukce podle rastrových ceníků o kalkulace konstrukce podle aritmetických zákonů o vytvořené galerie hotových konstrukcí - vytištění nabídky včetně obrázků - odeslání nabídky klientovi internetem - kalkulaci montáže, demontáže a zednického začištění OPTIMALIZACE Program WH OKNA zajišťuje: - řezání prvků podle různých optimalizačních strategií - editace a dodávání vlastních optimalizačních schémat, přizpůsobených potřebám podniku - vedení skladu užitečných zbytků (odpadů) - vytváření a tisk etiket na jednotlivé prvky okna a na hotový výrobek - vytištění mnoha optimalizačních reportů - třídění nařezaných prvků do stojanů - seskupování výrobních příkazů do optimalizačních balíčků - třídění optimalizovaných prvků v souladu s vlastní organizací výroby OBJEDNÁVÁNÍ ZBOŽÍ Pomocí program WH OKNA lze: - připravit objednávky na zboží pro jednotlivé dodavatele - připravit jednotlivé zakázky či objednávky a vytvářet souhrnné objednávky - připravit objednávky nezávislé na konkrétních zakázkách - editovat automaticky generované objednávky - exportovat objednávky ve formátu akceptovaném dodavatelem - elektronicky odesílat objednávky jednotlivým dodavatelům Strana 4 (celkem 153)

5 ŘÍZENÍ ZPRACOVATELSKÝCH CENTER A PIL Program WH OKNA nabízí širokou škálu: - řízení technicky vyspělých zpracovatelských center se zohledněním: o frézování odvodňovacích drážek o polohování závěsů o přišroubování výztuží o polohování kliky, pouzdra zámku o polohování sloupků - řízení pil na řezání profilů - řízení etiketovacích tiskáren - řízení stolu pro kování Lemuth - řízení svářeček (pro tlakové svařování) KOMUNIKACE S JINÝMI SYSTÉMY Pomocí programu WH OKNA zabezpečujeme: - komunikaci s jinými počítačovými programy v oblasti: o výměny informací o spotřebě materiálů o výměny informací o hotových výrobcích o dat pro fakturaci o export a import jiných dat podle přání klientů. - dodávání elektronické faktury za kování dle požadavků, což zajišťuje rychlý příjem zboží na sklad. SKLADOVÝ SYSTÉM Skladový modul programu WH OKNA poskytuje možnosti: - evidence jakosti a množství prvků pro výrobu hotových výrobků - evidence skladu dle metody FIFO, váženého průměru nebo pevné evidenční ceny - provádění standardních skladových operací, takových jako je příjem zboží a hotových výrobků, spotřeba materiálů, skladové přesuny, počáteční stav, různé typy inventarizace apod. - automatické generování spotřeby materiálů na skladě na základě výrobních příkazů v každé realizační etapě (jednotlivé příkazy resp. zakázky, objednávky, souhrnné objednávky nebo optimalizace) - příjem elektronických faktur na kování od firmy Winkhaus CR, s.r.o. - příjem jiných dokumentů od jiných dodavatelů - tiskové sestavy o stavu a obratu zboží - tisk skladových dokumentů - odesílání účetních dokumentů o skladových operacích pro finanční a účetní systémy Strana 5 (celkem 153)

6 JINÉ MOŽNOSTI PROGRAMU WH OKNA Program WH OKNA mimo jiné umožňuje také: - vytváření galerií předdefinovaných konstrukcí - vytváření ceníku a jeho odesílání do jiných aplikací - vytváření skriptů pro export dat z libovolné databáze programu - správa systému přístupových práv - vytváření vlastních tiskových sestav díky integrovanému editoru reportů SERVIS Servis software WH OKNA zajišťuje: - skupina zahraničních programátorů - 2 informační poradci v terénu a 2 pracovníci v sídle firmy Winkhaus CR, s.r.o. - help desk - servisní www-stránky a na těchto stránkách mezi jiným: o nejčastěji kladené dotazy (FAQ) o instalační verze programu o tiskové výstupy / reporty o vzorové databáze profilů i kování o návod k obsluze v českém jazyce o diskusní fórum na zahraničních stránkách Přejeme Vám příjemnou práci s naším programem! Strana 6 (celkem 153)

7 2. INSTALACE A INSTALAČNÍ POŽADAVKY PROGRAMU 2.1. INSTALAČNÍ POŽADAVKY Program vyžaduje následující hardware: počítač třídy Pentium II (nebo lepší), 128 MB RAM paměti (doporučujeme 256 MB), barevný monitor VGA grafická karta pracující s rozlišením minimálně 800x600 bodů asi 150 MB volného místa na pevném disku operační prostředí Microsoft Windows 98, ME, NT 4.0, 2000 nebo XP libovolná tiskárna obsluhovaná Windows (nedoporučuje se jehličková tiskárna) Program je přizpůsoben práci na pracovní stanici, v síti i přes Internet INSTALACE PROGRAMU WH OKNA Instalační pokyny pro program WH OKNA a implicitních komponent. Po vložení CD-ROM s programem WH OKNA do CD nebo DVD mechaniky se objeví okno instalátoru. Instalátor prověří složky nainstalované na počítači a v případě potřeby nainstaluje chybějící složky nebo je aktualizuje. V případě, když se nespustí instalační program automaticky, je možné spustit instalační soubor z disku CD-ROM s názvem setup.exe. Okno instalátoru se může lišit v závislosti na operačním systému Windows, který je nainstalován na počítači. Níže na Obr. 1 je znázorněno okno instalátoru pro systém Windows XP. Instalátor a složky, které budou prověřovány a aktualizovány v systému Windows98, vypadají velmi podobně. Strana 7 (celkem 153)

8 Obr. 1. Instalátor XP. Při označování příslušných polí výběru se můžeme rozhodnout, zdali chceme nainstalovat také další programy zlepšující práci operačního systému, doporučované informatiky firmy Winkhaus. V takovém případě instalátor sám prověří, které z nich vyžadují aktualizaci. Jsou to mimo jiné: internetový prohlížeč Microsoft Internet Explorer 6.0. Vyžaduje se jako aktualizace operačního systému a umožňuje nám plné využití elektronické komunikace mezi výrobcem a dealerem / obchodním zástupcem. Crystal Report nazývaný také Crystal Engine. Díky této aplikaci je možné tisknout celou řadu výstupů, např. rastrové ceníky. MDAC (Microsoft Data Access Components). Tato aplikace umožňuje komunikaci programu v síti se Serverem SQL MSDE (Microsoft SQL Server Desktop Engine) umožňuje simulaci SQL prostředí na počítačích s operačními systémy MS Windows Family Program si může v závislosti na typu operačního systému několikrát vyžádat restart systému, po kterém se vrací k instalaci dalších složek (zejména ve Windows 98). Po volbě jazyka, ve kterém budeme chtít nainstalovat program, zmáčkneme příkaz Instalovat. Objeví se okno informující o stavu instalace (Obr. 1) a zahájí se prověřování a instalace implicitních složek. Strana 8 (celkem 153)

9 Obr. 1. Stav instalace. Po ukončení instalace doplňkových složek instalátor zahájí instalaci programu WH OKNA. Ukáže se nám následující okno (Obr. 2.), ve kterém můžeme zvolit cílovou složku / instalační adresář, aktualizovat dříve nainstalované verze, nebo odinstalovat program. Obr. 2. Instalace WH OKNA. Strana 9 (celkem 153)

10 V okně instalátoru WH Okna si můžeme vybrat pět možností: - Instalovat - Aktualizovat - Odinstalovat - Řízení instalace - Volby V první záložce Instalovat si můžeme zvolit cílovou složku programu WH OKNA a zapsat název instalace. Doporučujeme standardní adresář pro instalaci c:\whokna. Pokud nám to však nevyhovuje, je možné napsat do pole cílová složka cokoli jiného. Při volbě příkazu Aktualizovat uvidíme instalace nainstalované v počítači a zvolíme si tu instalaci, kterou chceme aktualizovat (Obr. 3). Obr. 3. Aktualizace WH Okna. V příkazu Odinstalovat uvidíme také instalace nainstalované v počítači, ale v tomto případě označení dané instalace a zmáčknutí příkazu Odinstalovat způsobí, že tato instalace bude z počítače odstraněna (Obr. 4). Strana 10 (celkem 153)

11 Obr. 4. Odinstalování WH OKNA. Příkaz Řízení instalace umožní k Instancím nainstalovaným na tomto počítači přidat do daného seznamu instalací nebo z něj odstranit další verze WH OKNA (Obr. 5). Obr. 5. Vlastní instalace V případě, kdy si zvolíme Registrovat se objeví okno Nová instalace (Obr. 6), do nějž uvedeme : - Název instalace - Verzi - Cílovou složku Zaregistrování nové instalace programu způsobí vytvoření nových odkazů k programům Bazy a Okna na ploše, jejichž cílové prvky se musí nacházet v uvedené složce. Když si však vybereme volbu Odregistrovat ze seznamu, objeví se informační Strana 11 (celkem 153)

12 okno Potvrzení s informací, že odregistrování této instalace nezpůsobí odstranění aplikace z disku (Obr. 7). Obr. 6. Nová instalace. Obr. 7. Potvrzení. Poslední záložka Volby umožňuje volbu jazyka, ve kterém chceme provést instalaci (Obr. 8). Obr. 8. Volby Po ukončení instalace programu WH OKNA (Obr. 9), instalátor automaticky zahájí instalování software Microsoft SQL Server Desktop Engine. Strana 12 (celkem 153)

13 Obr. 9. Ukončení instalace WH OKNA. Okno instalátoru se může lišit v závislosti na operačním systému, ve kterém uživatel pracuje. (Obr. 10) zobrazuje okno Instalátoru Microsoft SQL Server Desktop Engine v systému Windows XP, zatímco Obr. 11 ukazuje okno instalátoru v systému Windows 98. Před zmáčknutím Instalovat si zvolíme typ instalace (Obr. 10 a Obr. 11). Můžeme si vybrat ze dvou typů: Instalovat Microsoft SQL 2000 Desktop Engine s Service Packem 3 Aktualizovat stávající instalaci MSDE SQL 2000 s SP3 První volbu si vybíráme v případě, kdy ještě není nainstalován Microsoft Server SQL a chceme tak učinit poprvé. Druhá volba umožňuje aktualizaci již nainstalovaného MSDE. V případě instalace Serveru na počítači se systémem Windows XP máme také možnost výběru přihlášení : Přihlášení dle práv v systému Windows Autentifikace Windows + SQL Server Když se instaluje Microsoft SQL Server Desktop Engine na počítači se systémem Windows 98, instalátor neumožní výběr přihlášení. V tomto případě můžeme jen zapsat uživatelské heslo pro autentifikaci SQL (Obr. 11). Stejného účinku dosáhneme při výběru volby Autentifikace Windows + SQL Server na počítači s operačním systémem Windows XP. Obr. 10. Instalátor MSDE XP. Strana 13 (celkem 153)

14 Obr. 11. Instalátor MSDE 98. Když instalátor ukončí instalaci a aktualizaci všech složek instalačního balíčku WH OKNA, zobrazí se informační okno o ukončení aktualizace systémových složek (Obr. 12). Obr. 12. Ukončení instalace Instalace dealerské verze programu Instalace dealerské verze programu WH OKNA se provádí stejně jak je popsáno výše. Strana 14 (celkem 153)

15 Složky instalátoru Aktualizace SP1a pro Windows XP aktualizace operačního systému tzv.. Service Pack 1a. Microsoft Data Access Components to je sestava knihoven, sloužících ke slučování různých zdrojů dat, např. program WH OKNA se spojí s SQL databází. Microsoft NET Framework programovací prostředí, ve kterém se nachází množství doplňkových knihoven, umožňujících např. psát části programu v různých jazycích a posléze je spojovat (např. Active Reports ve WH OKNA je naprogramován v C#), zatímco zbytek je v C++. U Microsoft NET Framework 1.1 se klade velký důraz na nízkou chybovost (program musí pracovat s vysokou stabilitou) a kontrolu paměti (menší šance, že program zanechá v paměti nějaké nežádoucí prvky, které by mohly být prohlíženy např. pomocí programů typu spy-ware.). Instalace WH OKNA Aby se nainstaloval program WH OKNA bez použití celého instalátoru, je možno použít soubor na instalačním CD-ROM s názvem setupmgr.exe ActiveReports.Net software obsluhující tisk. Umožňuje tisk z WH OKNA, vytváření nových tiskových výstupů, modifikaci stávajících. Microsoft SQL Server Engine databázový engine. Program WH OKNA využívá databáze vytvářené v tomto formátu. Databázový engine MSDE lze nainstalovat i bez použití instalátoru, je možné spustit soubor na instalačním CD- ROM s názvem msdesetup.exe Internet Explorer 6.0 SP1 aktualizace Internet Exploreru (internetový prohlížeč) DCOM tento software může pracovat v síti, tudíž program může využívat komponenty, které se nacházejí na jiných počítačích (počítače musí být spojeny sítí TCP/IP) instalace je nutná ve Windows 98 Instalátor Windows 2.0 část Windows, která zodpovídá za nainstalování a odinstalování programů ve Windows PRVNÍ SPUŠTĚNÍ PROGRAMU WH OKNA. Po ukončení instalace, při prvním spuštění programu BAZY se objeví okno výběru formátu databáze (Obr. 13). Obr. 13. Výběr formátu databáze. Po výběru volby NE bude program používat databázový formát DBF. V tomto případě vznikne verze programu, která byla připravena před instalací. Jestliže však si Strana 15 (celkem 153)

16 zvolíme volbu ANO, objeví se následující okno Spojení s SQL serverem (Obr. 14). V závislosti na operačním systému je možné si zvolit Přihlašovací script Windows (v oper. systémech Windows XP, 2000, NT). U jiných systémů je třeba zadat uživatele (sa standardní uživatel MSSQL Serveru neboli system administrator) a heslo, které bylo uvedeno při instalaci MSSQL Serveru (Obr. 10 a Obr. 11). Dále uvádíme Název serveru. Na tomto místě je možné zapsat název počítače v síti nebo adresu IP. Tečka označuje místní / lokální počítač. Po výběru serveru je zapotřebí zvolit si Databázi. Při prvním spuštění je dostupná pouze NOVÁ DATABÁZE. Tato volba vytvoří novou databázi SQL. Zmáčknutím příkazu Start se objeví následující okno Nová databáze SQL (Obr. 15). V tomto okně zadáme název databáze, je také zapotřebí vybrat Profil firmy: nezávislý výrobce dealer výrobce spolupracující s dealery Obr. 14. Připojení k serveru SQL. Obr. 15. Nová databáze SQL. Po vytvoření nové databáze můžeme zprovoznit program s novou databází. Je zapotřebí mít na paměti, že nově vzniklá databáze je prázdná (neobsahuje žádná data). Strana 16 (celkem 153)

17 Abychom začali pracovat s programem, je zapotřebí databázi nahrát z archivu, nebo zadat implicitní informace. K obnovení dat z archivu (zadání dat) dochází po volbě z řádku menu nástroje / z archivu v programu BAZY volba přístupové cesty k souboru, potvrzení volby způsobí načtení dat z archivu. Vzorové databáze ve formátu archivu.ar3 je možno stáhnout z naší webové stránky Manuální zadávání dat do programu WH OKNA je podrobně popsáno v Části II tohoto manuálu. Strana 17 (celkem 153)

18 3. ZAHÁJENÍ PRÁCE S PROGRAMEM Pro spuštění programu je zapotřebí zvolit z menu Start/programy/program konstrukce oken/okna, nebo použít ikonku odkazu na panelu. Tehdy se objeví dialogové okno, ve kterém je zapotřebí zvolit: Způsob přihlášení zvolíme si mezi autentifikací SQL a autentifikací Windovs. V případě volby přihlášení SQL je zapotřebí zadat dané uživatelské jméno i heslo zaregistrované dříve na serveru SQL. Jestliže si zvolíme metodu přihlášení Windows, program WH OKNA automaticky vloží do příslušného políčka údaje uživatele, který je právě přihlášen v systému Windows. POZOR! Jestliže uživatel Windows nemá oprávnění k práci na serveru SQL, nebude možné zahájit práci v programu WH OKNA. Podrobnosti o oprávnění k přístupu a způsobech přihlášení se nacházejí v popisu panelu Menu v programu BAZY Uživatele při přihlášení SQL jde nejčastěji o uživatele sa Heslo heslo uživatele bude definováno v průběhu instalace programu nebo přiděleno správcem sítě (detailní informace o instalaci a přidělování oprávnění k přístupu uživatelům se nacházejí v popisu panelu Menu v programu BAZY. Název serveru jde-li o místní server, stačí zapsat tečku; v jiném případě je zapotřebí zadat název serveru (resp. PC, který plní úlohu serveru) v místní síti nebo jeho IP adresu. Databáze název databáze, kterou budeme používat v průběhu práce s programem. POZOR! Jestliže v okně Databáze se neobjevuje žádná databáze, znamená to, že nastává jedna z níže uvedených možností: 1. Na serveru, ke kterému jsme se připojili, ještě neexistuje žádná databáze programu WH OKNA (rada: novou databázi je možno vytvořit v programu BAZY). 2. Server SQL, ke kterému se chceme přihlásit, je vypnut nebo nedostupný (rada: spustit server SQL, spustit MSDE nebo kontaktovat správce místní sítě). 3. Zadáváme nesprávný název serveru nebo nesprávnou IP adresu. 4. Zadáváme nesprávný název uživatele nebo nesprávné heslo. 5. Přihlašovaný uživatel nemá oprávnění k přístupu na server SQL. 6. Používáme nesprávný mód přihlášení. Ke spuštění programu je zapotřebí kliknout na tlačítko Start (Obr. 16). Strana 18 (celkem 153)

19 Obr. 16. Přihlášení do programu WH OKNA. Po spuštění programu WH OKNA os objeví Hlavní menu (Obr. 17). Panel (hlavní menu) může být uživatelem modifikován. Hotové návrhy ploch, resp. pracovních panelů je možno stáhnout z webové stránky Níže je uveden příklad takovéto plochy. Obr. 17. Hlavní menu programu Strana 19 (celkem 153)

20 HLAVNÍ PANEL Z Hlavního menu je možné vybrat jednu z voleb: - Nová nabídka 1 - Nová zakázka 2 - Nová objednávka 3 - Otevřít existující dokument 4 - Souhrnná objednávka 5 - Optimalizace 6 - Partnerská komunikace 7 - Skladové operace 8 V další části Vám ukážeme, jak používat program WH OKNA a představíme jednotlivé volby. Strana 20 (celkem 153)

21 3.1. NOVÁ NABÍDKA Vytváření položky nabídky Vytváření nové nabídky nebo nového příkazu představují čtyři následná dialogová okna. Můžeme také vypustit procházení všemi čtyřmi okny Tvůrce cenové nabídky (popř. zakázky), jestliže po vyplnění prvního okna klikneme na tlačítko OK a zároveň podržíme klávesu Shift. Tehdy přejdeme přímo do hlavního pracovního pole nabídky. OKNO 1: Vlastnosti nabídky Pro přípravu nabídky je zapotřebí zvolit z Hlavního menu volbu Nová nabídka. Během popisu této volby budou postupně přidávány informace, které se nejen přímo váží k volbě Nová nabídka, ale také se týkají jiných voleb programu. Po volbě Nová nabídka se spustí generátor nové nabídky. Fungování editoru sestav: znázorní se dialogová políčka, do kterých je zapotřebí následně zavést informace o klientovi. Generátor tvoří čtyři po sobě jdoucí dialogová okna. Tady je první z nich (Obr. 18): Obr. 18. První okno Tvůrce nové položky nebo zakázky V políčku Objednatel je možnost výběru klienta z předem zavedeného seznamu. V případě, když neexistuje osoba nebo firma, kterou hledáme, je zapotřebí zvolit tlačítko Nový, abychom přidali dalšího klienta. Stejnou činnost vykonáváme, abychom do databáze zavedli prvního klienta. Strana 21 (celkem 153)

22 Chceme-li změnit údaje zvoleného klienta, můžeme kliknout na tlačítko Editace a provést modifikaci. Dealer / Kancelář v tomto políčku je možné zvolit název dealera nebo obchodní kanceláře z předdefinovaného seznamu. Termín realizace Požadované datum realizace (výroby) zvolíme z kalendáře, který je přístupný po kliknutí na toto políčko. Standardně se vždy zadává aktuální systémové datum. Termín odběru místo, ve kterém podle potřeby určujeme termín odběru objednaného zboží. Sleva [%] sleva, jakou případně poskytneme klientovi na výrobek. Sleva zadaná na tomto místě se bude vztahovat na každou položku nabídky. Sleva na montáž [%] sleva, jakou případně poskytneme klientovi na montáž. Sleva zadaná na tomto místě se bude vztahovat na každou položku nabídky resp. na celou nabídku. Priorita určuje, jak rychle má být zakázka realizována. Je to doplňkové políčko, s jehož pomocí můžeme v dalších etapách předělávání dokumentu provádět výběr nebo třídění. DPH na okna [%] procentuální sazba DPH na okna. DPH na montáž [%] procentuální sazba DPH na montáž. Záloha částka zálohy. Políčko se využívá během generování dokumentu smlouvy nebo faktury. Bez ceny výrobku zatržení tohoto políčka způsobí vynechání ceny výrobku. Volba se používá v případě, když připravujeme nabídku na montážních prací. Bez ceny montáže zatržení políčka způsobí vynechání ceny za montáž. Bez ceny demontáže zatržení políčka způsobí vynechání ceny za demontáž. Bez ceny začištění zatržení políčka způsobí vynechání ceny za zednické začištění po namontování oken. Sečíst cenu montáže s cenou okna zatržení tohoto políčka způsobí přičtení ceny montáže k ceně okna. Sečtíst náklady na okno s cenou montáže slouží k sečtení ceny za konstrukci s montáží, se zohledněním sazby DPH pro montáž (služby). Použít kotvy zatržení tohoto políčka způsobí použití skriptu s informacemi o počtu montážních kotev (pokud je implementován). Poznámky na tomto místě je možno uvést poznámku, týkající se daného klienta. Je to informace pro uživatele programu, která je přístupná ve volbě Otevřít existující dokument. OKNO 2: Přidání nové položky Jestliže byly zadány všechny informace, zmáčkneme tlačítko OK. V dalším (druhém okně editoru sestav) dialogovém okně (Obr. 19) je možné zvolit typ konstrukce, např.: okno, parapet, roleta atd. Jestliže uživatel chce připravit nabídku okenních skel, parapet, roletu nebo kování, není zapotřebí konstruovat celé okno, ale vybrat příslušnou volbu. Jestliže byly dříve vygenerovány rastrové ceníky, můžeme zvolit okno Z ceníku nebo Z galerie. Můžeme zvolit tuto volbu, jestliže jsme předem připravili galerii Strana 22 (celkem 153)

23 konstrukce typizovaných oken. Jestliže si klient objednává 5 stejných oken, v políčku Kolik kusů je zapotřebí zvolit číslo 5. Tento počet můžeme ovšem uvést i později. Standardně je zatržena volba Okno. Obr. 19. Okno Tvůrce nabídky nová pozice OKNO 3: Rozměry okna Po kliknutí na Dále se objeví třetí okno Tvůrce - Rozměry okna (Obr. 21). Obr. 20. Třetí okno Tvůrce nabídky rozměry okna V tomto okně je možné zadat cílové rozměry konstrukce (okna nebo dveří): šířku, výšku a šikminy. Jestliže z nějakých důvodů nebyly zadány rozměry konstrukce na Strana 23 (celkem 153)

24 tomto místě, nic není ztraceno, je možné to učinit později, v průběhu konstruování okna nebo dveří. Dimenzování šikmin spočívá v odříznutí rohů - např.: zadání v políčku Pravá horní: Šířka a Výška 400 mm způsobí odříznutí pravého horního rohu 400 mm na šířku a 400 mm na výšku (Obr. 21). Obr. 21. Pohled pracovní plochy s odříznutou rohovou částí (pro konstrukci šikmin ) OKNO 4: Základní parametry okna Zmáčknutím tlačítka Další dojde ke znázornění čtvrtého okna Tvůrce (Obr. 22). Obr. 22. Čtvrté poslední okno Tvůrce nové nabídky nebo zakázky Strana 24 (celkem 153)

25 Zvolte barvu profilu toto políčko slouží pro stanovení barvy, v jaké bude provedena konstrukce. Kliknutí na kurzorovou šipku v tomto políčku způsobí rozbalení seznamu, ze kterého je možno zvolit jednu barvu, dostupnou v databázi. V praxi tato volba není tolik využívána vzhledem k tomu, že některé profily nejsou dostupné ve všech barvách. Proto využíváme spíše pozdější volby konkrétních dostupných barev pro daný profil v hlavním pracovním poli nabídky (či zakázky). Níže v okně Tvůrce nabídky můžeme zvolit variantu Zvolte druh výztuhy (pro PVC profily). Často profilové systémy umožňují výběr druhu výztuže s ohledem na pevnost konstrukce. Standardně (implicitně) se vybírají výztuže nejlevnější (nejtenčí). Speciální volba automatický výběr umožňuje automaticky volit výztuže podle rozměrů okna. Pro použití této volby je ovšem nutné nadefinovat předem rozměrové závislosti v programu BAZY. Zmáčknutí tlačítka Dokončit znamená konec zadávání základních parametrů a přechod do fáze konstrukce (Obr. 23). POZOR! Okna Tvůrce nabídky (s výjimkou prvního) můžeme přeskočit, jestliže po zapsání údajů o odběrateli zmáčkneme tlačítko OK a přidržíme klávesu Shift. Než však bude představen způsob provádění (přípravy) jednotlivých konstrukcí, těch jednoduchých i těch pokročilejších, zasvěťme trochu času popisu jednotlivých nástrojů programu Pracovní pole nabídky Obr. 23. Pracovní pole nabídky Strana 25 (celkem 153)

26 Obr. 23 představuje hlavní plochu, na které se provádí příprava konstrukce. Vkrátce představíme jednotlivé prvky tohoto pohledu a Panel nástrojů (Obr. 24) Menu se skládá z 5 voleb plus informací o programu: Obr. 24. Panel nástrojů 3.1.2b Nástroje programu WH OKNA a) Vodorovný panel (Obr. 25) Obr. 25. Panel nástrojů vodorovný - Otevřít nový dokument - Uložit tento dokument - Vyjmout - Kopírovat - Vložit (tyto volby jsou analogické jako ve Windows) - Náhled tiskových sestav vytvořených v Code Reporteru nebo Active Reports - Tisk sestav - Informace o programu a verzi - Kalkulace položky nabídky nebo zakázky - Kalkulace všech položek nabídky nebo zakázky - Součet (cena) všech položek nabídky nebo zakázky a generování faktury - Stanovení ceny z ceníku nebo na základě nákladů na materiál - Obsluha skladu Strana 26 (celkem 153)

27 - Přepínání mezi nákladovou kalkulací a konstrukcí výrobku - Zapnutí nebo vypnutí globálních rozměrů - Zapnutí nebo vypnutí detailních rozměrů - Zapnutí nebo vypnutí dimenzování sloupků, štulpů apod. - Zapnutí nebo vypnutí tzv. automatického vystřeďování sloupků, štulpů, atd. v určených poměrech, např.: 1:1, 1:2, 1:3 atd. V závislosti na tom, kam umístíme vkládaný element, nám program automaticky vypočítá nejbližší možný poměr, který je možno posléze samozřejmě změnit. - Zapnutí módu vkládání spojovacích nebo rozšiřovacích profilů - Zapnutí módu vkládání sloupků - Zapnutí modu vkládání mřížky okenního křídla (uvedené 3 módy vkládání spojovacích profilů, sloupků a mřížek plní spíše informační funkci, poněvadž program během konstrukce sám rozezná, jaký prvek bude zapotřebí a přepíná se do příslušného módu. V nejednoznačných situacích, tzn. když konstrukce umožňuje vložení rozšíření nebo sloupku, je doporučeno dvojí kliknutí na místě, na kterém se má nacházet vkládány prvek. Způsobí to zapnutí příslušného módu vkládání). - Zapnutí/vypnutí módu poměru rozměrů, např.: rozdělení dvoukřídlého okna v poměru křídel 2:3. - Zapnutí/vypnutí modu dimenzování ve světlé šířce prvků, např.: rozdělení dvoukřídlého okna (z jedné strany křídlo a z druhé pevné zasklení neboli fix) ve vzájemném poměru skel 2:3. Zapnutí módu světlosti dává možnost automatického nastavování stejné světlosti všech skel v křídlech dvou-, tří a vícedílného okna. b) Svislý panel (levá část monitoru) (Obr. 26) Zleva: Obr. 26. Panel nástrojů svislý - Vlastnosti. Volba tohoto nástroje (kliknutí na tuto ikonu), a dále kliknutí na libovolný prvek konstrukce (např. na sloupku) způsobí znázornění vlastnosti zvoleného konstrukčního prvku okna. - Odstranění. Kliknutí na tuto ikonu a dále kliknutí na libovolný prvek konstrukce (např. sloupku) způsobí odstranění tohoto prvku. Strana 27 (celkem 153)

28 - Vkládání šikmých příček (levých). Volba tohoto nástroje a kliknutí na zvolené místo konstrukce způsobí vložení tohoto prvku. Jestliže ještě nebyl zvolen rám, volba tohoto prvku způsobí vložení spojovacího nebo rozšiřujícího profilu. Jestliže už byl vložen rám nebo křídlo, volba tohoto prvku způsobí vložení sloupku. Avšak jestliže už bylo vloženo okenní sklo, volba tohoto prvku způsobí vložení mřížek. - Vkládání šikmých příček (pravých) - spojovacích profilů, sloupků nebo mřížek podle výše uvedeného schématu. - Vkládání svislých prvků použití viz. výše. - Vkládání vodorovných prvků použití viz. výše. - Vkládání polí Tento nástroj se využívá nejčastěji při vkládání mřížek. Umožňuje vložit několik stejnorodých polí a opět se řídí pravidlem pro vkládání šikmých příček. - Vkládání štulpů (falešných sloupků) - Vkládání rámů - Vkládání křídel - Vkládání zasklení - Vkládání dveřních výplní, panelů, palubek - Výběr kování. Volba tohoto nástroje a dále kliknutí na zvoleném místě konstrukce způsobí, že se objeví dialogové okno pro výběr kování. - Vkládání rolet - Vkládání parapetů - Implementace šikmin - Implementace obloukových segmentů - Implementace symetrických oblouků 3.1.2c Pracovní plocha (Obr. 27) Obr. 27. Pracovní plocha (konstrukční) Strana 28 (celkem 153)

OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 1 OKNA 2000. Kalkulační program pro okna a dveře UŽIVATELSKÝ MANUÁL. Verze 4.96

OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 1 OKNA 2000. Kalkulační program pro okna a dveře UŽIVATELSKÝ MANUÁL. Verze 4.96 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 1 OKNA 2000 Kalkulační program pro okna a dveře UŽIVATELSKÝ MANUÁL Verze 4.96 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 2 Obsah OKNA 2000... 1 OBSAH... 2 INSTALACE PROGRAMU... 4 ADMINISTRÁTOR

Více

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v operačním systému Windows 7 Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Operační systém MS Windows 7... 3 2. Základní pojmy OS... 4 3. Popis

Více

Program ProVIS pro Windows

Program ProVIS pro Windows Veřejná informační služba, spol. s r.o. Farského 14, 326 00 Plzeň Program ProVIS pro Windows verze 1.61 Příručka pro ovládání Ing. Ivo Křepinský Plzeň, červen 2014 ProVIS příručka pro ovládání 1 Obsah

Více

WinQbase. Evidence měřidel. Uživatelská příručka

WinQbase. Evidence měřidel. Uživatelská příručka WinQbase Evidence měřidel Uživatelská příručka MEATEST WinQbase 1. ÚVOD 4 1.1 INSTALACE A AKTIVACE SYSTÉMU 4 1.2 POPIS SYMBOLŮ UŽÍVANÝCH V PROGRAMU 9 1.3 VYUŽITÍ POČÍTAČOVÉ SÍTĚ 11 2. HLAVNÍ NABÍDKA 12

Více

EKONOMICKÝ SYSTÉM WINELCO

EKONOMICKÝ SYSTÉM WINELCO UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA EKONOMICKÝ SYSTÉM WINELCO Verze 12.06 Strana 1 (celkem 117) OBSAH 1. ÚVOD... 4 1.1. Použití systému, základní popis.... 4 1.2. Požadavky na počítač... 4 1.3. Instalace... 5 1.4. Technická

Více

MRP Základ vizuálního systému

MRP Základ vizuálního systému MRP - Soubor účetních agend MRP Základ vizuálního systému P. O. BOX 35 76315 Slušovice telefon: +420 577 001 258 telefax: +420 577 059 250 internet: http://www.mrp.cz průvodce uživatele programem MRP

Více

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah ProFact 3.0 Uživatelský manuál Obsah 1. Instalace ProFact 3.0 str. 2 2. Instalace ProFact 3.0 v síti str. 2 3. Aktivace ProFactu na plnou verzi str. 2 4. Popis základních ovládacích prvků str. 3 5. První

Více

S B N. verze 2.2. Začínáme s programem. VYDAS software s.r.o. Zámostí 16 338 08 Zbiroh. tel: 724 919 877. http://www.vydas.cz software@vydas.

S B N. verze 2.2. Začínáme s programem. VYDAS software s.r.o. Zámostí 16 338 08 Zbiroh. tel: 724 919 877. http://www.vydas.cz software@vydas. S B N Správa bytů a nemovitostí verze 2.2 Začínáme s programem VYDAS software s.r.o. Zámostí 16 338 08 Zbiroh tel: 724 919 877 http://www.vydas.cz software@vydas.cz Obsah Obsah...I Úvodem... 1 Technická

Více

Elektronický obchod BINARGON 3.9 Konfigurátor sestav Redakční systém

Elektronický obchod BINARGON 3.9 Konfigurátor sestav Redakční systém Elektronický obchod BINARGON 3.9 Konfigurátor sestav Redakční systém Obsah 1 ZÁSADY BEZPEČNOSTI PRÁCE...2 2 NÁSTROJE - IE POUZE...2 3 PŘIHLÁŠENÍ DO ADMINISTRACE...2 3.1 ÚVODNÍ STRÁNKA...3 4 NASTAVENÍ SYSTÉMU...3

Více

created by Miroslav Suchý USER S GUIDE CZ BG DE EN FR HU PL RO RU

created by Miroslav Suchý USER S GUIDE CZ BG DE EN FR HU PL RO RU created by Miroslav Suchý USER S GUIDE 2013 CZ BG DE EN FR HU PL RO RU OBSAH WRYKRYS 2013 1. ÚVOD 11 1.1. HW a SW požadavky programu WRYKRYS 11 1.2. Instalace programu WRYKRYS 11 1.3. Obsah podsložek

Více

OBSAH: Kapitola č. 1 Úvod...5

OBSAH: Kapitola č. 1 Úvod...5 OBSAH: Kapitola č. 1 Úvod...5 1) Práce s příručkou...5 2) Popis aplikace...5 3) Doporučená konfigurace...5 a) Intranetový / internetový server...6 b) Stanice sítě...6 4) Licenční podmínky...6 Kapitola

Více

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Projekt Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje

Více

Začínáme. Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Z A Č Í N Á M E S P R O G R A M Y J A P O

Začínáme. Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Z A Č Í N Á M E S P R O G R A M Y J A P O Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Začínáme Tato příručka má za cíl seznámit vás s instalací a nastavením základních parametrů programů JAPO. V další části se podrobně věnuje

Více

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015 Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015 Obsah Obsah 2 1. Co je to NAVIGAL? 3 2. Nároky na systém 3 2.1. Co je potřeba na provoz programu NAVIGAL? 3 2.2. Co všechno

Více

1. Licenční podmínky :

1. Licenční podmínky : ÚVOD ÚVOD UPOZORNĚNÍ Před autorizací programu se ve vlastním zájmu podrobně seznamte s licenčním ujednáním. Otevřením přiložené obálky s Dokladem pravosti obsahujícím ID kód produktu vyjadřujete souhlas

Více

KASPERSKY LABS LTD. Kaspersky Anti-Virus 4.5 for Microsoft NT Server

KASPERSKY LABS LTD. Kaspersky Anti-Virus 4.5 for Microsoft NT Server KASPERSKY LABS LTD. Kaspersky Anti-Virus 4.5 for Microsoft NT Server Manuál KASPERSKY ANTI-VIRUS 4.5 FOR MICROSOFT NT SERVER Manuál Kaspersky Labs Ltd. Navštivte Web Site: http://www.kaspersky.com/ Datum

Více

Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010

Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010 Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010 Medicus - krok správným směrem... Dostala se vám do ruk ou příručk a k programu Medicus firmy CompuGroup Medical Česk á republik a s.r.o., divize Lék ařsk

Více

Softwarové řešení pro návrh a tisk karet

Softwarové řešení pro návrh a tisk karet CARDPRESS Softwarové řešení pro návrh a tisk karet Uživatelská příručka Obsah web: www.cardhouse.cz mail : sales@cardhouse.cz tel.: +420 475 214 754 1) Úvodní informace... 1 Požadavky na konfiguraci počítače...1

Více

I. Obsah příručky. I. OBSAH PŘÍRUČKY... 2 II. ÚVODNÍ INFORMACE... 5 A. Stručná charakteristika systému...5 B. Technické požadavky...

I. Obsah příručky. I. OBSAH PŘÍRUČKY... 2 II. ÚVODNÍ INFORMACE... 5 A. Stručná charakteristika systému...5 B. Technické požadavky... I. Obsah příručky I. OBSAH PŘÍRUČKY... 2 II. ÚVODNÍ INFORMACE... 5 A. Stručná charakteristika systému...5 B. Technické požadavky...5 III. VÝKLAD ZÁKLADNÍCH POJMŮ... 7 IV. POPIS VSTUPU DAT OBECNĚ... 9 A.

Více

Release AreaGuard Neo 1.0. Základní dokument 1.1. Změna názvu dokumentu na Nápověda, popsány nové funkce aplikace přidané v aktuální verzi

Release AreaGuard Neo 1.0. Základní dokument 1.1. Změna názvu dokumentu na Nápověda, popsány nové funkce aplikace přidané v aktuální verzi 1. Informace o dokumentu Název: Nápověda AreaGuard Neo Soubor: Napoveda_AGNeo.pdf 1.1. Revize nápovědy Verze Změny Release AreaGuard Neo 1.0. Základní dokument 1.1 1.1. Změna názvu dokumentu na Nápověda,

Více

9.2.1. Okamžité zjištění stavu stanic... 26 9.2.2. Kontrola stavu stanic pomocí s-test... 27 9.3. Vyhodnocení dat z WorkSpy v OptimAccess GUI...

9.2.1. Okamžité zjištění stavu stanic... 26 9.2.2. Kontrola stavu stanic pomocí s-test... 27 9.3. Vyhodnocení dat z WorkSpy v OptimAccess GUI... Obsah 1. Úvod... 4 1.1. Obecný popis řešení OptimAccess... 4 1.2. Klíčové funkce modulů OptimAccess... 4 1.2.1. OptimAccess Standard... 4 1.2.2. OptimAccess Extension... 4 1.2.3. OptimAccess WorkSpy...

Více

Systémová příručka. Autor: Marek Klimša & Jiří Mutina Verze dokumentu: 8/2015 Poslední aktualizace: 10. Srpna 2015

Systémová příručka. Autor: Marek Klimša & Jiří Mutina Verze dokumentu: 8/2015 Poslední aktualizace: 10. Srpna 2015 Autor: Marek Klimša & Jiří Mutina Verze dokumentu: 8/2015 Poslední aktualizace: 10. Srpna 2015 Obsah 1. První pohled 3 1.1 Seznamte se 3 1.2 Co je Daňová kancelář? 3 2. Nároky na systém, změny systémových

Více

MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI

MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI uživatelská příručka Verze dokumentu: 1.0 Jazyk dokumentu: český Vytvořeno: Realizační team projektu Datum: 2. 12. 2014 Upraveno: Aktualizace URL Datum: 19. 1. 2015 e-business

Více

TRIFID 2014 STANDARD

TRIFID 2014 STANDARD TRIFID 2014 STANDARD Instalace a nastavení Výpočetní systém pro obchod (c) 2014 TRIFID Software, Vysoké Mýto Rokycanova 114, tel./fax 465 424 587, www.trifid-sw.cz Příručka obsahuje popis instalace a nastavení

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA. Autor: Bronislav Ceh & Marek Klimša Verze dokumentu: 10/2011 Aktualizace: 2. ledna 2013

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA. Autor: Bronislav Ceh & Marek Klimša Verze dokumentu: 10/2011 Aktualizace: 2. ledna 2013 UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Autor: Bronislav Ceh & Marek Klimša Verze dokumentu: 10/2011 Aktualizace: 2. ledna 2013 Obsah 1. První pohled 3 1.1 Seznamte se 3 1.2 Co je Daňová kancelář? 3 1.3 Moduly 4 2. Základní

Více

O programu HiFile HiFile HiFile

O programu HiFile HiFile HiFile Uživatelská příručka O programu HiFile je multimediální databázová aplikace pro zpracování a archivaci obrazových dokumentů. Má tyto základní vlastnosti: plně český dynamický databázový a archivační software

Více

P D S - 5 P. Psychologický diagnostický systém. popis technických částí popis ovládání programu. GETA Centrum s.r.o. 02 / 2013

P D S - 5 P. Psychologický diagnostický systém. popis technických částí popis ovládání programu. GETA Centrum s.r.o. 02 / 2013 P D S - 5 P Psychologický diagnostický systém Instrukční manuál popis technických částí popis ovládání programu GETA Centrum s.r.o. 02 / 2013 GETA Centrum s.r.o. Nad Spádem 9/206, 147 00 Praha 4 - Podolí

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie Obsah : GRAFICKÉ UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ WINDOWS... 2 1. Význam využití Windows... 2 2. Verze Windows není Windows jako Windosws... 3 3. Technické požadavky na provozování

Více

P e rsonalis ti ka a mz dy P AMICA STORMWARE s.r.o.

P e rsonalis ti ka a mz dy P AMICA STORMWARE s.r.o. Příručka uživatele PAMICA PERSONALISTIKA A MZDY PŘÍRUČKA UŽIVATELE Personalistika a mzdy PAMICA Příručka uživatele 2009 STORMWARE s.r.o. Příručka k programu PAMICA pro Windows ve verzi Září 2009, release

Více

Příručka k programu. verze 2013. Ing. Bronislav Gabryš ml., dr. h. c. Konstrukční kancelář SoliCAD, s.r.o. Kbel 26 Benátky nad Jizerou 294 71

Příručka k programu. verze 2013. Ing. Bronislav Gabryš ml., dr. h. c. Konstrukční kancelář SoliCAD, s.r.o. Kbel 26 Benátky nad Jizerou 294 71 Příručka k programu Ing. Bronislav Gabryš ml., dr. h. c. Konstrukční kancelář SoliCAD, s.r.o. Kbel 26 Benátky nad Jizerou 294 71 telefon: +420 777 654 223 internet: http://www.solicad.com e-mail: info@solicad.com

Více