Parkinsonova choroba v rodině

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Parkinsonova choroba v rodině"

Transkript

1 Parkinsonova choroba v rodině Jarmila Verešová, Eva Winklerová pro občanské sdružení TŘETÍ VĚK U NÁS

2 Pokud nás navštíví Parkinsonova choroba, rozhodí naši mysl i tělo. Přichází neohlášeně, plíživě, pomalu je to host nezvaný a zůstává s rodinou navždy. Tento nezvaný host změní život nejen pacientův, ale i celé rodiny. Zpočátku se snažíme tohoto hosta ignorovat, nebrat ho příliš vážně, ale nakonec jej musíme přijmoutmezisebeanaučitsesnímžít.

3 Parkinsonova choroba Obraz Parkinsonovy nemoci je znám velmi dlouho. Poprvé tuto nemoc popsal James Parkinson v roce 1817 ve svém pojednání jako Esej o třaslavé obrně. Parkinsonovu nemoc nedokážeme vyléčit, dokážeme ale většinou účinně pozitivně ovlivnit její příznaky a tak zlepšit kvalitu života. U každého pacienta má tato choroba individuální obraz a průběh. Parkinsonova choroba je zapříčiněna postupnou ztrátou buněk v mozku, produkujících neurotransmiter dopamin, tedy látku, které je nosičem povelů.

4 Parkinsonova choroba Počet parkinsoniků v ČR je odhadován asi na dvanáct až patnáct tisíc. Postihuje všechny kultury a rasy Předpokládá se, že až 40% nemocných nevyhledává lékařskou péči, protože připisují příznaky Parkinsonovy nemoci za projev stáří. Obvykle začíná choroba ve středním věku. Průměrný věk pacientů v raných stádiích nemocnění se pohybuje mezi 45. a 65. rokem

5 Parkinsonova choroba Chcete-li se vcítit do pocitů parkinsonika, lze uvést příměr s procházkou po písčitém pobřeží zatímco Vy kráčíte po pevném mokrém písku, parkinsonik se brodí po pás vodou. Nejprve Vám tedy stačí, jeho únava ale samozřejmě rychle vzrůstá, brodění je čím dál obtížnější.

6 Rizikové faktory Většinou nelze dopředu předvídat, koho toto onemocnění postihne, protože stále ještě není vědecky prokázáno, co je vlastně jeho příčinou. Dědičnost - pokud se už nemoc v rodině objevila, je zvýšené riziko jejího vzniku. Drogy - bylo zjištěno, že heroin obsahuje určité látky, které mohou napomáhat vzniku Parkinsonovy choroby. Mikrotraumata - v oblasti hlavy. Opakované údery a zhmoždění hlavy, např. u sportovců (box, bojové sporty) mohou vyvolat neurologické onemocnění. Otravy, toxické látky - příliš častý styk s jedovatými látkami způsobuje změny v mozku.

7 Příznaky Parkinsonovy choroby Počáteční obtíže spojené s PN jsou obvykle necharakteristické, řadí se mezi ně bolesti zad a ramenních kloubů, horší výkonnost, pocit těžkých končetin, zácpa, narušený spánek, tichý a monotónní hlas, depresivní stavy, zhoršená možnost psaní atd Teprve později, a to i o řadu měsíců, se objevují čtyři typické a základní příznaky nemoci, tj. třes (tremor), svalová ztuhlost (rigidita), celková zpomalenost a chudost pohybů (bradykineze, akineze, hypokineze) a poruchy stoje a chůze

8 Příznaky Parkinsonovy choroby Nemocní si stěžují na strnulou šíji, ztuhlá ramena, tuhost svalů, tíhu končetin a obtížné dokončení pohybu. Nemocní mají krátké a šouravé kroky, během chůze těžko odlepují nohy od podložky. Chůze je spojena s počáteční přešlapováním na místě a zárazy před překážkou. Start pohybu vyžaduje vědomé úsilí a velkou míru soustředění. Pacient se poté cítí velmi unavený. Zpomaluje se jemná motorika ruky, pacient má problém s oblékáním, nedokáže zavázat tkaničku, zapnout knoflíky, obtížně manipuluje s příborem, psaní mu trvá delší dobu. Stav, kdy pacient po ulehnutí není schopen položit hlavu na podložku, se nazývá příznak fiktivní podušky

9 Příznaky Parkinsonovy choroby Mimika se oplošťuje, pacient má snížený rozsah pohybu mimických svalů. Vpokročilých stádiích chybí jakýkoliv emocionální projev tzv. maskovitý obličej. Za maskou se ale skrývá inteligentní člověk.

10 Příznaky Parkinsonovy choroby Postižením dechových funkcí trpí pacienti s PN již od počátku onemocnění. Dech je krátký a povrchní. Časté jsou i problémy s komunikací, obtížná artikulace(tichý, monotónní projev) Velmi často bývá přítomna nadměrná tvorba slin zvýšený mazotok kůže a poruchy spánku. Pacienti mají problémy s usínáním, často se v průběhu noci budí. Někteří nemocní trpí syndromem neklidných nohou, kdy je poloha vleže nutí k neustálým pohybům.

11 Příznaky Parkinsonovy choroby Psychické projevy se mohou u pacientů s PN vyskytovat již v počátečním stádiu. Deprese- vyznačují se pocity beznaděje,zoufalstvím, podceňováním se, skleslou náladou, snížením aktivity a významně snižují kvalitu pacientova života. Psychóza je porucha vnímání a myšlení. Demence objevuje se zapomnětlivost, porucha prostorové představivosti a orientace, snižuje se výkonnost a klesá intelekt.

12 Příznaky Parkinsonovy choroby Je však důležité zdůraznit, že během nemoci se nemusí u každého pacienta všechny příznaky vyskytovat. V průběhu nemoci se charakter obtíží může měnit v závislosti na léčbě nebo dle rozvoje onemocnění.

13 Diagnóza Parkinsonovy choroby Diagnóza PN je určována především z anamnézy a klinického neurologického vyšetření, hodnotící testy, zobrazovací metody.

14 Léčba Parkinsonovy choroby Tak jako příchod této nemoci je zdlouhavý, tak je zdlouhavá i léčba. Je k ní potřeba trpělivost a komplexní přístup. Parkinsonova nemoc je velmi závažná, proto je žádoucí dobré rodinné zázemí, které pomůže nemocnému překonat obtížnou životní situaci Farmakologická - nejúčinnějším a většinou prvním užívaným lékem je Levodopa lidský organismus ji přeměňuje na dopamin Je důležité pravidelně užívat předepsané léky, abyste rozvoj choroby co nejvíce zpomalili. Někdy je nutné vyzkoušet různé léky, než se přijde na to, co nejlépe zabírá. Rehabilitace - pravidelná pohybová léčba u nemocných trpících Parkinsonovou nemocí je stejně důležitá jako pravidelné podávání léků. Rehabilitační léčba obsahuje celou řadu cviků, které je nutné procvičovat. Patří mezi ně např. otáčení na bok, sed na lůžku, vstávání z lůžka, zpomalení nebo zastavení při chůzi, sed na židli, lehké cvičení s činkami, chůze aj. Nemělo by se zapomínat také na procvičování svalů v obličeji, cvičení hlavy a krční páteře.

15 Léčba Parkinsonovy choroby Neurochirurgická, biologická léčba spočívá v implantaci buněk, které jsou schopny tvořit dopamin do mozkové tkáně. Vhodný je také trénink mozku, luštění křížovek, četba, další vzdělávání. Dle některých studií lze ovlivňovat průběh choroby i vhodnou stravou, jako jsou ryby, vhodné pro dobrou činnost mozku, dostatek ovoce a zeleniny s velkým množstvím vitamínů. Vitamín B6 se podílí na tvorbě dopaminu v mozku, proto by měl být bohatě zastoupen ve stravě nemocného. Zdrojem vitamínu B6 jsou játra, vejce, vepřové maso, droždí, makrely, avokádo, banány, brambory, kapusta, mrkev, ořechy.

16 Léčba Parkinsonovy choroby Lázeňská péče je vhodná pro pacienty s mírným až středně těžkým postižením. Pacientům s PN poskytují lázeňskou léčbu např. v Dubí, Vráži, Libverdě, Klimkovicích, Mariánských Lázních. Ergoterapie - je součástí ucelené rehabilitace a jejím cílem je dosažení maximální soběstačnosti a nezávislosti klientů nejen v domácím, ale i pracovním a sociálním prostředí. Při nácviku pohybů zdůrazňujeme hlavně schopnost udržet nebo obnovit pohyby z denních činností. Pomáháme např. s nácvikem umývání, holení, oblékání, obouvání, zapínání knoflíků. Vhodné jsou též práce na zahradě. Na nácvik určité činnosti má pacient vždy dostatek času. Pro prevenci pádů je nutná úprava domácího prostředí. Některé nástroje je zapotřebí upravit např.: boty na suchý zip, speciální příbory, madla, přísavky, zdrhovadla na šatech, delší násady, nástavecnawc,úchytyvkoupelněadalší.

17 Léčba Parkinsonovy choroby Canisterapie je terapie, při níž je využíván kontakt mezi psem a člověkem, který příznivě působí na zdraví člověk. Muzikoterapie je metoda, při které se využívá působení hudby na lidský organismus - hudební improvizace, hudební interpretace, zpěv písní, psaní písní a kompozice hudby, hudební vystoupení, pohybové aktivity při hudbě, hudba a imaginace, dechová cvičení při interaktivní hudbě. Pohybové aktivity při hudbě napomáhají svalové relaxaci a zlepšení respirace. Dochází k zvětšení rozsahu pohybů,, svalové síly, vytrvalosti.

18 Společnost Parkinson Společnost Parkinson byla založena z iniciativy lékařů a to v roce Byli to jmenovitě zejména prof. MUDr. E. Růžička, DrSc. a doc. MUDr. J. Roth CSc. Společnost nabízí pomoc nemocným, jejich rodinám, ale snaží se působit také celospolečensky. Mezi členy klubu patří nejenom nemocní, jejich rodiny, zdravotníci, ostatní sympatizanti a ti, kdo chtějí pomoci. V současné době existuje 21 klubů po celé České republice. Společnost nabízí také svůj časopis Parkinson, který má v získávání informací pomoci hlavně nemocným, kteří nemohou navštěvovat kluby, a webové stránky. Webové stránky poskytují nejen informace, ale i fórum a on-line poradnu (www.parkinson-cz.net).

19 Děkujeme za pozornost

ŽIVOT S PARKINSONOVOU NEMOCÍ. Život s Parkinsonovou nemocí je život, kde je každý den výzvou

ŽIVOT S PARKINSONOVOU NEMOCÍ. Život s Parkinsonovou nemocí je život, kde je každý den výzvou ŽIVOT S PARKINSONOVOU NEMOCÍ Život s Parkinsonovou nemocí je život, kde je každý den výzvou Některé dny můžete chodit rychle. Některé dny za sebou jen sotva taháte nohy a můžete se přinejlepším belhat.

Více

5 Přijímající organizace str. 16. 6 Komu pomáhají dobrovolníci str. 20. 7 Zásady přístupu ke klientům str. 27

5 Přijímající organizace str. 16. 6 Komu pomáhají dobrovolníci str. 20. 7 Zásady přístupu ke klientům str. 27 1 1 Základní pojmy str. 3 2 Zásady pro chování dobrovolníka v organizaci str. 6 3 Práva a povinnosti dobrovolníků str. 9 4 Pravidla dobrovolnického programu str. 12 5 Přijímající organizace str. 16 6

Více

12. Světový den Parkinsonovy nemoci 11. 4. 2009

12. Světový den Parkinsonovy nemoci 11. 4. 2009 : êz : êw IDEÁLNÍ PACIENT očima odborníků 27 / 09 vnímána pacienty versus... na slepé koleji 33 PRO PARKINSONOVU NEMOC 12. Světový den Parkinsonovy nemoci 11. 4. 2009 q Konference a 11. výročí založení

Více

Škála MDS UPDRS u pacientů s Parkinsonovou nemocí

Škála MDS UPDRS u pacientů s Parkinsonovou nemocí 18 Škály používané v neurologii Škála MDS UPDRS u pacientů s Parkinsonovou nemocí MUDr. Marek Baláž, Ph.D. 1, 2 1 1. neurologická klinika LF MU a FN u sv. Anny, Brno 2 Výzkumná skupina Aplikované neurovědy,

Více

Touretteův syndrom maturitní práce

Touretteův syndrom maturitní práce Klvaňovo gymnázium a střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov, Komenského 549; Kyjov Touretteův syndrom maturitní práce Autor: Obor vzdělání: Vedoucí práce: Olga Kyněrová 78-42-M/005 Zdravotnické

Více

Příručka pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou

Příručka pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou Britská Národní společnost pro ankylozující spondylitidu (NASS) Příručka pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou -------------------------------------------------------- Odpovědi a praktické rady Překlad:

Více

Zapomínat je lidské, ale neměli bychom zapomínat na osoby s demencí

Zapomínat je lidské, ale neměli bychom zapomínat na osoby s demencí Zapomínat je lidské, ale neměli bychom zapomínat na osoby s demencí Zapomínat je normální, ale zapomínat na osoby s Alzheimerovou chorobou, a také na náročnou péči ze strany jejich rodin, je špatné. A

Více

esprit co potřebují hyperaktivní děti téma:

esprit co potřebují hyperaktivní děti téma: esprit 62009 zdarma č a s o p i s p r o v š e c h n y, k t e r ý m du š e v n í s t r a s t i n e j s o u l h o s t e j n é 1 téma: co potřebují hyperaktivní děti Ilustrace Silvie Vurcfeldová Budoucnost

Více

Motto: ŽIVOT JE POHYB. Slyšíte Petru Janů?... j ó ó, t o j e m l á d e ž!!!... j ó ó, t o j e m l á d e ž!!! 26 / 08

Motto: ŽIVOT JE POHYB. Slyšíte Petru Janů?... j ó ó, t o j e m l á d e ž!!!... j ó ó, t o j e m l á d e ž!!! 26 / 08 Motto: ŽIVOT JE POHYB Slyšíte Petru Janů?... j ó ó, t o j e m l á d e ž!!!... j ó ó, t o j e m l á d e ž!!! 26 / 08 Horní Bečva, Štikov, Baťův kanál Pohybem ke slunci života. Štikovská rokle Hotel DUO

Více

MUDr. Petr Vondráček

MUDr. Petr Vondráček Zllatý standard péče o paciienty s Duchenneovou a Beckerovou svalovou dystrofiií (DMD/BMD) MUDr. Petr Vondráček Klinika dětské neurologie, Fakultní nemocnice Brno a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA PEDAGOGIKY KVALITA VYUŽÍVÁNÍ VOLNÉHO ČASU U OSOB S MENTÁLNÍM A KOMBINOVANÝM POSTIŽENÍM V PLZNI BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Eva Moulisová Sociální péče, obor

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH VĚD Ústav porodní asistence. Darina Lesková. Panická porucha.

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH VĚD Ústav porodní asistence. Darina Lesková. Panická porucha. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH VĚD Ústav porodní asistence Darina Lesková Panická porucha Bakalářská práce Vedoucí práce: MUDr. Aleš Grambal Olomouc 2011 Prohlašuji, že jsem bakalářskou

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL TĚLESNÁ AKTIVITA

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL TĚLESNÁ AKTIVITA ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ Studijní program: Veřejné zdravotnictví B5347 Linda Kubáňová Studijní obor: Ochrana veřejného zdraví 5345R006 ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL TĚLESNÁ AKTIVITA

Více

INFORMACE PRO PACIENTY DUBEN 2012 KLINICKÝ STANDARD KOMPLEXNÍ PÉČE O PACIENTY S BRONCHOGENNÍM MALOBUNĚČNÝM KARCINOMEM PLIC

INFORMACE PRO PACIENTY DUBEN 2012 KLINICKÝ STANDARD KOMPLEXNÍ PÉČE O PACIENTY S BRONCHOGENNÍM MALOBUNĚČNÝM KARCINOMEM PLIC NÁRODNÍ SADA KLINICKÝCH STANDARDŮ 37 KLINICKÝ STANDARD KOMPLEXNÍ PÉČE O PACIENTY S BRONCHOGENNÍM MALOBUNĚČNÝM KARCINOMEM PLIC INFORMACE PRO PACIENTY DUBEN 2012 Klinický standard byl akceptován zainteresovanými

Více

F0 - Organické duševní poruchy včetně symptomatických

F0 - Organické duševní poruchy včetně symptomatických F0 - Organické duševní poruchy včetně symptomatických mohou začínat v kterémkoli věku, kromě raného dětství o začínají většinou v dospělém nebo pozdějším věku organické = vznikají na podkladě poškození

Více

konference nedašov 2011 Sborník příspěvků

konference nedašov 2011 Sborník příspěvků konference nedašov 2011 Sborník příspěvků KONFERENCE NEDAŠOV 2011 Zdravotní a sociální služby poskytované seniorům v pobytových zařízeních Sborník příspěvků Michaela Lutišanová [ed.] Praha 2011 Konference

Více

Podpora studentů a uchazečů o studium se specifickými studijními potřebami

Podpora studentů a uchazečů o studium se specifickými studijními potřebami Podpora studentů a uchazečů o studium se specifickými studijními potřebami Příručka pro pedagogické pracovníky a poradce obsahující základní doporučení ohledně přístupu ke znevýhodněným studentům Určeno

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA

MASARYKOVA UNIVERZITA MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra speciální pedagogiky Současné možnosti vzdělávání žáků s poruchou autistického spektra Bakalářská práce Brno 2008 Vedoucí práce: PhDr. Dagmar Přinosilová,

Více

AKADEMIE ALTERNATIVA TANEČNĚ - POHYBOVÁ TERAPIE

AKADEMIE ALTERNATIVA TANEČNĚ - POHYBOVÁ TERAPIE AKADEMIE ALTERNATIVA TANEČNĚ - POHYBOVÁ TERAPIE VLIV TANEČNĚ - POHYBOVÉ TERAPIE NA SNÍŽENÍ ÚZKOSTI A ZLEPŠENÍ SVALOVÉHO NAPĚTÍ U DOSPĚLÝCH LIDÍ S NARUŠENOU KOMUNIKAČNÍ SCHOPNOSTÍ ABSOLVENTSKÁ PRÁCE 2015

Více

psychiatrie minimum z psychiatrie Přílohu připravili členové Psychiatrické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím Gasset a partnery.

psychiatrie minimum z psychiatrie Přílohu připravili členové Psychiatrické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím Gasset a partnery. psychiatrie minimum z psychiatrie Přílohu připravili členové Psychiatrické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím Gasset a partnery. Obsah 2 Nad současností a budoucností české psychiatrie

Více

Život se schizofrenií. Příručka pro pacienty a jejich pečovatele

Život se schizofrenií. Příručka pro pacienty a jejich pečovatele Život se schizofrenií Příručka pro pacienty a jejich pečovatele Příručka pro pacienty a jejich pečovatele Obsah 1. Úvod do schizofrenie.......................................................... 3 Co je

Více

Sociální a školní práce s problémovými dětmi

Sociální a školní práce s problémovými dětmi Vyšší odborná škola a Střední zdravotnická škola MILLS, s. r. o. Čelákovice Sociální a školní práce s problémovými dětmi Sociální Práce Vedoucí práce: ThDr. et Mgr. Ladislava Marešová Vypracovala: Lucie

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA DELFINOTERAPIE

MASARYKOVA UNIVERZITA DELFINOTERAPIE MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY DELFINOTERAPIE Bakalářská práce Brno 2008 Vedoucí bakalářské práce: PhDr. Dagmar Opatřilová, Ph.D. Vypracovala: Petra Kosová Prohlašuji,

Více

PEČOVATELSTVÍ 2. ročník Sociální činnost

PEČOVATELSTVÍ 2. ročník Sociální činnost PEČOVATELSTVÍ 2. ročník Sociální činnost Mgr. Hana Straková 1. vydání Učební a studijní texty vzniklé v rámci projektu Implementace ICT do výuky č. CZ.1.07/1.1.02/02.0012 GG OP VK vydalo SOU a SOŠ SČMSD,

Více

Možnosti integrace a vzdělávání autistických dětí

Možnosti integrace a vzdělávání autistických dětí Vyšší odborná škola a Střední zdravotnická škola MILLS, s.r.o. Možnosti integrace a vzdělávání autistických dětí Sociální práce Vedoucí práce: Mgr. Jitka Havlíčková Vypracovala: Lenka Najmanová Čelákovice

Více

ÚVOD DO SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY

ÚVOD DO SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY 1 ÚVOD DO SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY Doc. PhDr. Iva Švarcová, CSc. Praha, VŠCHT 2015 Inovace studijního programu Specializace v pedagogice (Registrační číslo projektu: CZ.2.17/3.1.00/36318) 2 Obsah: 1. Speciální

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra speciální pedagogiky. BARBORA SLOŽILOVÁ Jednoleté specializační studium

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra speciální pedagogiky. BARBORA SLOŽILOVÁ Jednoleté specializační studium UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra speciální pedagogiky BARBORA SLOŽILOVÁ Jednoleté specializační studium Obor: speciální pedagogika pro učitele, pedagogické a výchovné pracovníky

Více

NEUROTICKÉ PORUCHY V DĚTSKÉM VĚKU

NEUROTICKÉ PORUCHY V DĚTSKÉM VĚKU ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ Katedra psychologie NEUROTICKÉ PORUCHY V DĚTSKÉM VĚKU (zaměřeno na mladší školní věk) Diplomová práce Dagmar Kallupová Učitelství pro 1. stupeň ZŠ (2009-2014)

Více

setrvává v paternalistické roli a jen nerada připouští, že se pacient má stát partnerem v léčebném procesu. Většina pacientů je ale zvyklá na takový

setrvává v paternalistické roli a jen nerada připouští, že se pacient má stát partnerem v léčebném procesu. Většina pacientů je ale zvyklá na takový 1 ÚVOD Vztah mezi nemocným a lékařem a jejich úroveň komunikace vstupují do celého diagnosticko-léčebného procesu, neboť tvoří prostředí, v němž léčba probíhá, a jsou i jedním z prostředků, jimiž se uskutečňuje.

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY

MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY Edukace žáků s Downovým syndromem v základní škole speciální Diplomová práce Brno 2008 Vedoucí diplomové práce: PhDr. Dagmar Přinosilová,

Více