Zbigniew Kalina v Tandemu

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Zbigniew Kalina v Tandemu"

Transkript

1 Zbigniew Kalina v Tandemu ČRo - Středočeský kraj, , Jan ROSÁK, 09:04:27, Tandem Dobrý den, milí posluchači. Je čas pro Tandem, tak vás zdraví Jan Rosák. Před pár lety jsem měl štěstí, že si mě na hostování do příbramského divadla pozval významný režisér František Miška, zahrál jsem si tam v muzikálu, v detektivce. Už tenkrát nešlo přehlédnout v souboru mladého herce, který působil tak trošku jako Papinův hrnec. Každou chvíli obrazně řečeno vybuchoval nápady, pořád o něčem hovořil, na jevišti exceloval, ať hrál, co hrál. Živel každým coulem. No ten živel zatím naproti mně sedí ukázněně, ale věřte tomu, že dnešní Tandemu s ním nebude klidný. Hostem v našem rozhlasovém studiu je herec Zbigniew Kalina. Ahoj, Zbyšku, já tě vítám, ahoj. Ahoj, Honzo, děkuji za pozvání. Teda to je antré, to je nádherný, to si ani nezasloužím. Líbilo se ti? No nádherný. To mám radost, to jsem si připravil. No ale než tě pustím ještě víc je slovu, dáme si zahrát. Přestože to na Zbyškově hovoru není vůbec slyšet, tak on je v podstatě ze severu Moravy. Ty jsi se narodil v Ostravě nebo v Orlové? Vyrůstal jsem v Orlové, narodil jsem se konkrétně v Karviné, ale není to ale ani tak sever Moravy jako spíš Slezsko. Konkrétně je to Těšínské Slezsko a ty se chceš asi dostat k tomu, že má polskou národnost a v podstatě veškeré školy, které jsem vystudoval, tak byly polské školy a začalo to školkou a základní školou a střední školu jsem absolvoval jako gymnáziu s polským jazykem vyučovacím v Karviné. Takže u vás doma se mluvilo polsky. 0 U nás doma se nemluvilo čistě polsky, u nás doma se mluvilo a stále mluví slezským nářečím, což je směsice polštiny, češtiny, němčiny a jemně i jidiš. Je to... Malinko naznač, prosím tě, řekni aspoň jednu větu, abychom si udělali obrázek.

2 No dobré. Tak ješi kdoši poslúchoto povězdmi z mezi Bogumínem a Těšinym, tak všecki bardosrdečně zdrovím, tu z Pragy se mluví inom strašně po česku a strašně. Takže já se strašně užívám, že teraz mogdym do Českých rozhlasu mluvit po našemu, bo to je tak, jak my, tak jak my nejvince přirodzoné. Opravdu je to fakt nejvíc přirozený, jo? Nebo dneska už... No samozřejmě, takhle, takhle já vlastně, no ano, ano, to je moje přirozená mluva. Počkej a hrál jsi třeba v tomto jazyku taky divadlo? A víš že jo. Oni mě spíš tlačili do polštiny, když jsem byl v Karlových Varech, tak Petr Michálek napsal hru Binglstory a já jsem tam hrál nějakýho otce, už si to moc ani nepamatuju, ale vím, že chtěl, aby ten otec byl nějaký cizinec a tak samozřejmě vymyslel, že budu Polák, tak jsem spíš mluvil polsky, ale počkej v tom nářečí, ale já myslím, že jo, že jsem to někde použil, nebudu úplně schopnej říct kde konkrétně, ale jo, jo, mluvil. No ale když si začínal v podstatě s divadlem, to znamená asi v lidušce, že jo, v lidové škole umění... Do lidušky jsem chodil na klavír a na zpěv. Já jsem s divadlem vlastně začal, dá-li se to tak říct, ve školce. Moje mamka má obrovskej smysl pro humor a už když jsem byl ve školce, tak se mnou a s mojí kamarádkou, která byla narozená ve stejný den a rok jako já, jsme vytvořili takové komické duo a udělali jsme takovou komickou scénku, kde já byl hoch, měl jsem takové vozítko plné jablek a ona byla dívčice, která o mě usilovala a to byla taková krátká zpívaná scénka o tom, že ona mě chce, já ji ne a pointa byla v tom, že si může vzít jablko, ale může si vzít, ale to shnilé jablko. No a to vymyslela moje mamka, ono to jako zas nebylo dramaturgicky bůh ví co, ale, ale vypointované... Na začátek dobrý.... na začátek kariéry velmi slibný. A my jsme s tím obráželi s tou kamarádkou Reňou, polský svaz kulturní a osvětový má takové různé místnosti různě po tom Slezsku rozmístěné a tam byly takové besídky pro ty členy a my jsme to právě obrážely tady s touto scénkou a těm babičkám a dědečkům a vůbec těm vše lidem se to strašně líbilo a hrozně nám vždycky tleskali, no a tak začala ta moje kariéra. Tys měl první zájezdový představení.

3 Já měl v podstatě zájezdovku, já měl zájezdovku už na školce. A od té doby pořád pendluju po divadlech po Český republice. A vážně tě nebralo nikdy nic jinýho než divadlo, herectví? Nepřemýšlel jsi o něčem jiným? Ale to víš, že jo. Moje babička byla diabetička a mě vždycky fascinovalo, jak si píchala inzulín. Mně se to vždycky hrozně líbilo. A tak postupem času, i když jsem byl menší, tak jsem to zkusil a babičce jsem píchal ten inzulín, ano děsí tě to, viď, já vím, já byl takovej asi masochista nebo co, sadista, pardon... Spíš sadista.... ano, ano, ano. Babička byla masochista. Ne, prostě mě to nějakým způsobem přitahovalo a tak jsem si říkal, že bych mohl být třeba lékař. Nicméně ta mozková kapacita na to nestačila. No ale jako herec si doktora zahraješ, jestli sis ho ještě nezahrál, tak tě to stoprocentně čeká, jseš takovej typickej lékařskej typ. Já ti nevím. Anebo kněz. To mi taky říkají, že... Anebo kněz. Ano, ty už jsem si zahrál i v Mandragoře, i vlastně v Manon Lescaut taky. Tak. My se samozřejmě k tvým rolím určitě dneska v Tandemu dostaneme. Hostem Tandemu je herec Zbigniew Kalina, se kterým, jak jsem říkal, jsme se potkali v divadle v Příbrami, v Divadle Antonína Dvořáka. Ale on začal svou kariéru ve Slezsku tedy, je to tak, ano? Ano, ano. Ve Slezsku. Čili ta cesta určitě nebyla úplně jednoduchá. Herec, který chce prorazit v celostátním měřítku, to má do Prahy sice geograficky ne možná tak daleko, ale, ale fakticky

4 určitě dál, ale byla ta tvoje cesta přímá? Myslíš přímá do Prahy? Ne, to rozhodně ne, to rozhodně ne. Já jsem začal, já jsem absolvoval Herecké studio paní Mileny Asmanové, které vzniklo při Národním divadle Moravskoslezském a musím říct, že na tu dobu... To jsi se přihlásil sám nebo maminka? To jsem se přihlásil sám a přihlásil jsem se v době, kdy jsem byl na gymnáziu, kdy jsem si říkal, že tomu herectví bych se chtěl věnovat, chtěl bych ho zkusit a měl bych udělat něco pro to, abych se dostal buď na JAMU nebo na DAMU. A viděl jsem na nástěnce na gymnáziu, že nějaká paní Asmanová, já jsem v té době jí moc neznal, protože do Ostravy do divadla jsem moc nejezdil, vypisuje konkurz, přijímací řízení do jejího studia hereckého a já jsem si říkal, to bude takovej nějakej kroužek, to bude fajn, to, to by mě mohlo připravit. No tak jsem udělal tamten, udělal jsem přijímačky, vzali mě, ale nepočítal jsem s tím, že to nebude jenom ledajaký kroužek, že to opravdu škola, do které budu muset chodit každý den odpoledne. Takže já jsem absolvoval cestu každý den z Orlové do Karviné do gymnázia dopoledne, odpoledne jsem jel z Karviné do Ostravy do školy a vracel jsem se většinou v 8 večer domů zpátky do Orlové. To bylo ve 3. ročníku, to jsem nějakým zázračným, to se mi nějak povedlo absolvovat ten 3. ročník. Čtvrtý maturitní ročník, to už bylo horší, ale mě to divadlo a ta škola takovým způsobem pohltila, že mě v podstatě do gymnázium absolutně mě to přestalo zajímat. Já, to divadlo mě naprosto pohltilo a vždycky jsem se strašně těšil odpoledne, až už vypadnu z toho gymnázia, i když tam jsme měli zlatý kantory a bylo to všechno fajn, nicméně to divadlo bylo to pravé a já jsem se vždycky těšil... Ta druhá škola byla lepší než ta první, takhle. Ta druhá škola byla mnohem zajímavější a inspirativnější pro mě. A vůbec jsem si nemyslel, že to zvládnu dohromady ty dvě školy, no zvládnul jsem to tím, že mě to úplně pohltilo. Zázrakem jsem odmaturoval, vůbec nevím jak, protože jsem se opravdu moc neučil a vždycky jsem se připravoval jenom do té herecké školy. No, tu jsem absolvoval a po absolvování jsem dostal nabídku do angažmá do Českého Těšína do divadla. No prosím tě, takže ty jsi úplně minul herecké školství jako DAMU, JAMU a tak? Já jsem tady tento druh vysokého školství minul. Já jsem teda se dostal na polonistiku, což byla filozofická fakulta Ostravské univerzity, tak to jsem dělal zároveň s 3. ročníkem zase toho herectví, ale opět se mi potvrdilo, že nejsem studijní typ a že mě toto zas až tak nezajímá ta polonistika a věnoval jsem jenom čistě tomu herectví.

5 My jsme se dostali k tomu, že ta tvoje cesta do Prahy nebyla opravdu přímá, ale že měla tolik zákrut, tak to jsem vážně netušil a to jsme se ještě vlastně nedostali k té zákrutě, ve které jsme se my dokonce potkali, to znamená příbramské. No tak třeba za chviličku. Zbigniew Kalina je dnes hostem Tandemu. Herec, který už má za sebou nejenom pár angažmá, ale také pár ocenění a dokonce těch nejvýznamnějších, ale to si nechám ještě za chviličku, to vás trošičku napnu, vážení posluchači, ale říkal jsem, že se Zbyškem jsme se potkali také v jednom angažmá, bylo to v Příbrami, ale ty jsi předtím ještě absolvoval Městské divadlo v Karlových Varech, viď. Ano, z Těšína jsem odešel do Karlových Varů, mezitím jsem ještě různě hostoval v Národním divadle Moravskoslezském v Komorní scéně aréna a v Ostravě a tak, no a potom byly Karlovy Vary, to bylo krásný období dvouleté, než zastupitelé města se rozhodli, že opravdu soubor nepotřebují a vytvoří stagionu, což byl velmi smutný konec. A potom jsem se dostal do příbramského divadla, kde jsem strávil, tuším, 8 let. 8 let si tam byl? 8 let. No ono to v podstatě z té Příbrami by mohl být do té Prahy v podstatě jenom jako na skok, to je za rohem. Ale není to tak jednoduché. Ty jsi, 8 let jsi určitě usiloval o to, že by si mohl i do nějakého jaksi významnějšího divadla, co si budeme povídat, Příbram je sice významná, ale jsou i významnější soubory. Co to potom jaksi způsobilo, že jsi dostal lano do Městských? Já jsem nějakým způsobem neusiloval o to se ze začátku dostat pryč. Ne? Po panu Miškovi přišel Milan Schejbal jako umělecký šéf a on mi dával takové příležitosti a tak velké a nádherné role, že já jsem tu potřebu ze začátku vůbec neměl. Naopak. Mně tam bylo velmi dobře, měl jsem své kolegy velmi rád a mám je ty svoje bývalé kolegy velmi rád a já jsem se tam cítil velmi dobře. Nicméně já jsem, já o sobě tvrdím, že jsem pracovně velmi promiskuitní typ a setrvávání dlouho na jednom místě mně potom působí takový ten efekt toho vyhoření, což je asi svým způsobem přirozené a já toužím po tom, poznávat stále nové lidi a nové kolektivy. Samozřejmě Milan Schejbal byl báječnej režisér a báječnej šéf v tom, že často mi umožňoval i hostování, že jsem si mohl odskočit z té Příbrami, takže jsem si různě odskakoval do Hradce Králové, anebo do Plzně hostovat, což bylo hrozně občerstvující a pro herce je to, pro herce v angažmá je to důležité, že si může udržet takovou, jak bych to řekl, duševní hygienu, že... No ale řeknu ti, nebývalo to, dřív jaksi to angažmá bylo takový svatý a herec, který byl promiskuitní trošku a malinko fluktuoval, tak nebyl populární.

6 Hele, ono to svým způsobem je, je stále angažmá, že je svaté, ale já myslím, že dobrý šéf musí poznat, kdy je dobrý toho herce někam pustit a nechat si ho i vydělat někde jinde, protože co si budeme povídat, ty platy v kultuře jsou úplně neuvěřitelně směšné. Takže i z tady tohoto hlediska je to, je to někdy dobré, no. No nedávno jsme si o tom povídali s člověkem z úplně jiného oboru a já když jsem mu řekl, kolik berou herci nebo brali za doby mého hostování v Příbrami herci ve stálém angažmá, tak říkal aha, tak to je zhruba plat pokladní v supermarketu. No, já myslím, že od té doby se na tom toho moc nezměnilo. Bohužel, bohužel. No ale zpátky k tobě. Potom jsi dostal asi pravděpodobně to lano nebo možná to bylo spíš jenom zatím na hostování do Městských divadel? Já jsem se v Příbrami po těch 8 letech rozhodl, že, že jsem zralý na změnu. A řekl jsem Milanu Schejbalovi, že potřebuju změnu a odešel jsem. A risknul jsem to, že zkusím volnou nohu. Musím říct, že ten rok, co jsem byl na volné noze, byl báječným rokem. Jsem si vědom toho, že jsem štěstí, protože nabídky chodily samy a byly to krásné nabídky, ať už hostování v Liberci ve Zpívání v dešti, nádhernou roli, nádhernou roli Cosma Browna, nebo, nebo jsem začal hostovat s Divadlem Aqualung v Praze, což je moje taky srdeční záležitost, hrozně fajn parta a Ondra Lážnovský, výborný režisér a kamarád. A potom přišla nabídka na hostování z Městských divadel pražských od Petra Svojtky, který mi nabídnul hostování v inscenaci Bedřich Smetana: The Greatest Hits, která se s obrovským úspěchem hraje doteď a máme ji všichni hrozně moc rádi. No a zhruba 2 týdny po premiéře Bedřicha Smetany si mě Petr pozval na pohovor a já jsem vůbec nevěděl, co má na mysli, já jsem si myslel, protože jsem měl problém s jedním silvestrovským termínem, kde se divadla přetahovaly, jestli mám hrát v Ostravě nebo v Praze, já jsem si říkal aha, tak Petr mě asi bude chtít alternovat a on se vytasil s úplně něčím jiným a nabídnul mi angažmá. No tak to se neodmítá. To se neodmítá. Zbigniew Kalina, můj host, herec, který je dnes v angažmá v Městských divadlech pražských, absolvoval v podstatě Herecké studiu Milena Asmanové při Národním divadle Moravskoslezském se zaměřením na muzikál a ten muzikál si myslím už jsi si párkrát taky střihnul a odtud pravděpodobně je také to, že jsi si teď, když máš možnost vybrat si písničku na přání, zvolil za její interpretku svojí kolegyni taky, viď. Ano, ano, to je krásný říct, že, že Dasha je mou kolegyní. To jsem si nikdy nemyslel, je to, já si toho strašně vážím.

7 To si klidně řekni, střihni si to. Dasha je úžasná, úžasná herečka a zpěvačka. Měl jsem to štěstí, že jsem se s ní poprvé potkal v Plzni v muzikálu Spamalot, Monty Python's Spamalot, a to je taky představení, které mám strašně rád, protože obecně druh humoru, který vytváří Monty Python's, ten úplně zbožňuji, tak jsem měl to štěstí, že tam v tom můžu být a že jsem se potkal s Dashou, kterou tímto velmi zdravím, Dashi, a by, bych hrozně rád, kdybysme si od ní něco pustili. No milerád, protože já si myslím, že to je zpěvačka, která ne že by byla nedoceněná, ale jaksi stojí pořád tak trošičku neoprávněně ve stínu jiných muzikálových hvězd, přestože ona by mohla být klidně v jejich čele. Asi tak. Potenciál na to má. Rozhodně, neuvěřitelný. Tak si to teď dokážeme. Zbigniew Kalina, herec, který je dnes v angažmá Městských divadel pražských, konkrétně od září 2012 jsem si přečetl, ano. Jseš spokojenej v angažmá, viď? No jo, no to víš, že jo. Tak herec v angažmá má, jak se říká, svý jistý, že jo, ale už to není tak, jak to bývávalo, že si nemůže zkusit nikde jinde jaksi příležitosti herecké, což dneska neexistuje. Ty si můžeš zkoušet své příležitosti a taky to samozřejmě děláš a myslím si, že ti to jde k duhu, protože herec, který si zkouší třeba příležitost zahrát si s jiným souborem, postupuje pořád dál. Co si budeme povídat. Určitě. Ty jsi, ty jsi už v roce 2008 se objevil nebo dokonce 2007 v širší nominaci na cenu Thalie. To bylo za Halibuta...

8 Penzion pro svobodné pány, ano.... Penzion pro svobodné pány. Tu inscenaci jsem viděl a to je taky to, co jsem říkal úplně tady v úvodu, špatně těsnící Papinův hrnec. Tak si mně připadal trošku. To tak unikalo bokama. Že ses tam vyřádil ale, viď. Já jsem to měl strašně rád to představení. To bylo, to bylo, to bylo fajn, no, to se sešla strašně fajn parta lidí Petra Duspivová, Sváťa Šuler, Helenka Karochová, to bylo, to bylo skvělý. Milan Schejbal, který to režíroval a Martin Pacek, který, který k tomu dělal pohybovou spolupráci, to tak jako nějak krásně do sebe zapadlo a hráli jsme to strašně rádi všichni. Inspiroval jsi se třeba Krejčíkovým filmem nebo inscenací? Já jsem ten film viděl, schválně jsem se předtím na to nekoukal, ale nicméně ten text divadelní, tam je tolik závorek a v těch závorkách, jak to pan Krejčík upravoval, je úplně přesně napsaný krok od kroku, jak on by si to představoval, aby to bylo a já jsem v podstatě neměl důvod na tom moc věcí měnit, protože on to měl tak geniálně vymyšlené, že samozřejmě tam člověk postupem času zkoušení tam dostává od sebe nové nápady... Hmm, no právě.... ale já jsem se tím textem velmi inspiroval. Tu cenu si nakonec dostal, myslím tedy cenu Thalie, konkrétně to je pro mladého činoherce do 33 let, tak se jmenuje ta kategorie, ale tu jsi dostal za úplně zase jinou záležitost za Shakespeara, respektive tedy jaksi v Shakespearově inscenaci. Ne, ne, ne, to zas byla jiná cena. Tu Thalii do 33 let, to v podstatě asi není úplně za nějaký konkrétní výkon. Je fakte, že v tom roce, co byl předtím, jsem měl spoustu krásných rolí, byl tam Přelet nad kukaččím hnízdem, byl tam, Malované na skle tam bylo, takže to bylo za nějaký takový, já tu cenu vnímám za nějaký takový výčet různých rolí, které ta komise shlédla...

9 Jo takhle.... a za nic vyloženě konkrétního to opravdu nebylo. Oni si zřejmě řekli, že ten Kalina možná asi něco v sobě má. On ten Kalina je zřejmě papiňák, tak mu to dáme. Ne, ne, já byl hrozně překvapenej, to bylo krásný. Je to důležitý pro tebe taková cena, takový ocenění? Důležitý. Bylo to pro mě neuvěřitelným způsobem překvapující, protože něco takovýho jsem absolutně nečekal, já jsem si myslel, že si ze mě dělají blázny... Ty mluvíš trochu jako Karel Gott, když dostane cenu vždycky. No tak já už se mu nedivím, proč tak mluví, protože, tak on, on je skvělej, o tom žádná, ale co jsem chtěl říct, že já jsem začal přemýšlet o tom, kolik já znám úžasných opravdu talentovaných herců na oblasti, o kterých moc lidí neví a já jsem si říkal, proč zrovna to dávají mně, když oni jsou daleko lepší. Tak jsem takové úvahy vedl, ale to je asi tak přirozené. No, takové úvahy vedou skromní lidé, mezi než se můžeš teď počítat a to tě šlechtí. Skoro to vypadá, jakože Zbigniew Kalina, můj host v Tandemu, je natolik úspěšný, že v podstatě jeho herecká kariéra je procházka jedním velikánským voňavým růžovým sadem rozkvetlým, ale jsou taky chvíle, kdy třeba, dejme tomu, ti není úplně do skoku a do zpěvu? No zrovna teď, protože už asi přes 2 týdny se nemůžu zbavit kašle a chrapotu a když víte, že večer, večer vás čeká představení, kde máte zpívat, naplno zpívat a nevíte, jestli ty hlasivky budou fungovat, to je strašné. To je, to je příšerné opravdu. No jo takhle jsem to zrovna nemyslel, já jsem myslel třeba, jestli si někdy se dostal do fáze, kdy sis nevěděl třeba s některou rolí rady, nevěděl jsi, jak jí popadnout. Ježkovy zraky, no hodněkrát, hodněkrát, ale ono to je taková fáze a ono se to vždycky tak nějak setřese no. Samozřejmě strašně důležité je, aby ten režisér věděl, aby věděl, co chce a nějakým způsobem vedl toho herce a i pevným způsobem. Je fajn, když dává volnost, ale, ale když cítíte, že režisér ví, jak to chce, tak můžete mít tu důvěru a můžete se nechat vést, to je strašně důležité, no. Když, když cítím, že režisér tápe, tak to je hrozně těžký, no. Herec je takovej ve svý podstatě línej člověk, kterej, kterej potom vytasí se s nějakým tím šuplíkem

10 a to potom je, je blbý. A je to blbý i pro kolegy, protože to není moc inspirativní, tak, tak se snažím jako ty šuplíky pořád schovávat někam, ale ne vždycky se to podaří. No jasně, no tak je dobře, když najdeš najednou v sobě šuplíček, o kterým jsi ani nevěděl, že jo, to je dobře. No a ty máš teda tím pádem radši režiséry taková uvozovky dole, uvozovky nahoře tvrdá ruka spíš jako? Ne, ne, tak jsem to nemyslel. Já mám rád režiséry, který opravdu vědí, jak si to představujou, jak si to konkrétně představujou... A jdou si za tím.... a dokážou to nějakým způsobem předat tomu herci, vysvětlit mu to, jakým stylem by měl tu roli hrát. To je hrozně důležitý. A já nemám rád to tápání od začátku a hledání vyloženě a zkusme si to takhle a zkusme si to takhle. Já mám rád od začátku opravdu jasnou vizi, jaký styl herectví kdo po nás chce. A nerad, nerad tápu, 3 měsíc zkouším to jako psychologický drama a potom zjistím, že by to spíš měla bejt komedie, to opravdu moc nemám rád. Ne, tak to máš pravdu a to s tebou stoprocentně souhlasím. Ale nevím, jestli by si teď chtěl třeba zmínit nějakou hezkou práci s dobrým režisérem, kterou máš takhle jako v paměti. Mě neuvěřitelným způsobem bavila práce na představení Kancl, které hrajeme v Rokoku. To byl zase ten případ toho, kdy to nádherně do sebe zapadá. Zapadá do sebe hra, která mě baví, humor, který mě baví, režisér, který mi imponuje a kolegové, kterých si vážím a ono to vždycky tak krásně do sebe zaklapne, a potom vznikne pěkné představení, takže všechny zvu do Rokoka na představení Kancl. No tak větší reklamu už si Kancl nemůže asi představit. Před písničkou pozval Zbyšek Kalina vás posluchače našeho Tandemu a tudíž potenciální divadelní diváky na představení Kancl do Rokoka. Ale to je určitě jenom jedno z představení, jednak které v Městských divadlech hraješ, a jednak na které bys chtěl třeba pozvat. Tak zkus teď udělat výčet toho, v čem teď tě zrovna můžou diváci vidět. Ježkovy zraky. Je toho strašně moc. Tak dobře. Tak mluvil jsem už tady, zmínil jsem Bedřicha Smetanu, Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Řekl bych, že to je taky jedno z těch vzácných představení, kde, kde to krásně funguje a všechny to bezmezně baví a těší to hrát a myslím, že je to na nás znát a vidět, že ta energie, která jde z jeviště, je báječná. Úžasný je Sen noci svatojánské. Zvu na A voda stoupá do Rokoka. Co ještě, no a

11 samozřejmě musím zmínit představení, které teď připravujeme s Arnoštem Goldflamem Bylo nás pět od Karla Poláčka. Momentálně jsme ve fázi zkoušení. Těžko říct, jak to dopadne, to člověk nikdy neví, tak jsme v té fázi, kdy, kdy si tak jako zkoušíme a cítíme se ještě trapně na tom jevišti, ale... Koho tam prosím tě hraješ? Tvůj kolega Juřica se chlubil, že hraje koňskou hlavu. Můj kolega Juřica režá, režá a já jsem původně, já měl sloní hlavu, která mi zůstala ještě... To je důstojný.... takže hraju slova Jumba. Kromě toho jsem ještě vyfasoval roli Černíka Jirsáka, takže Čeněk Jirsák, katolický pobožný jinoch, to mi půjde. Čeněk Jirsák. Jak nádherně prezentoval Bylo nás pět Karla Poláčka František Filipovský, to jsi možná ani neslyšel, slyšel jsi někdy? Slyšel jsem to. A já úplně slyším jak mluví Čeněk Jirsák, takže to si myslím, že si pošmákneš určitě. Jo, jojojo. Je to zábavný, je to zábavný. Je to teda hrozně těžký najít nějakou tu míru té stylizace dětské. Přece jenom dospělí, když hrajou děti, to je vošajstlich. Je to, je to hrozně těžký, tak pořád ještě hledáme míru, abysme nebyli úplně nějakým způsobem infantilní nebo, nebo nedej bože trapní. No uvidíme, snad se nám to podaří. Ty sis zahrál v Rychlých šípech? Ano, tam jsem hrál Rychlonožku. No tak vidíš, tak asi takhle. Řekl bych, že Rychlé šípy byly hodně avantgardní a Bylo nás pět se budeme snažit dělat více klasickým způsobem.

12 I když s Arnoštem Goldflamem to určitě úplná tradice nebude. Tak úplně, úplně ne. Je to, Arnošt Goldflam, já s ním zkouším poprvé, to je tak zlatej člověk. On je neuvěřitelným způsobem vtipný a laskavý, to je, to je hezká kombinace. Tak to ti přeju a myslím si, že se můžeme těšit, že se to projeví i na představení, na které se samozřejmě rádi do Městských divadel půjdeme podívat. Určitě nepřehlédnete jednoho z aktérů, toho, který nám dneska tak hezky tady a příjemně povídal, Zbigniewa Kalinu. Zbyšku, já ti děkuju. Zlom vaz na co sáhneš samozřejmě. Čert tě vez, Honzo. Děkuju za pozvání, bylo to hrozně příjemný. Měj se hezky, ahoj. Zpracovatel: Anopress IT a.s. https://absolventi.osu.cz/

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33 V poslední době se vám velmi daří. Vydali jste novou desku, sbíráte jedno ocenění za druhým a jste uprostřed vyprodaného turné. Co plánujete po jeho zakončení? 1 / 6 Turné se sice blíží ke svému závěru,

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam FAJN TROCHU OČISTNÉ ANO Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam se chtěl zamyslet nad možnými důsledky. Ve světle její reakce považoval za nutné to probrat detailněji. Nekaz to kouzlo, požádala

Více

Obsah MILOST. Milost je projevem Boží lásky k nám. UCTÍVÁNÍ. Oslavujeme Boha za to, že se o nás laskavě stará. SPOLEČENSTVÍ

Obsah MILOST. Milost je projevem Boží lásky k nám. UCTÍVÁNÍ. Oslavujeme Boha za to, že se o nás laskavě stará. SPOLEČENSTVÍ Obsah MILOST Milost je projevem Boží lásky k nám. 1. Máš přednost 9 2. Veliká bouřka 13 3. Žena u studny 17 4. Snídaně s Ježíšem 21 UCTÍVÁNÍ Oslavujeme Boha za to, že se o nás laskavě stará. 5. Kdykoli

Více

1 NA CHALUPU, KAM NECHCI

1 NA CHALUPU, KAM NECHCI 1 NA CHALUPU, KAM NECHCI Za výzo jsem dostal od mámy a Richarda Nintendo. Chtěl jsem ho nechat doma, aby bylo jasný, že si mě za dárek, i když je suprovej, nemůžou koupit. Stejně to vymyslel on, mamka

Více

ETICKÝ KOMPAS 2016/2017

ETICKÝ KOMPAS 2016/2017 Bylo to super! Skvělá lektorka, skvělé aktivity. Doporučuji. Velmi se mi líbily obě etické dílny. Přidala bych tam ještě nějaké hry. Paní Dana byla velmi sympatická a legrační. Nejvíce mě zaujaly Předsudky.

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání Ale já jsem se chtěla o Jirkovi Hrzánovi dozvědět něco bližšího. Tak jsem o něm začala psát sama. No, sama jak se to vezme. Pročetla jsem dostupné materiály, ale především jsem na něj nechala vzpomínat

Více

Teď se tě trošku zeptám na budoucnost. Třeba tady v domě jak tady dlouho budeš? Jak dlouho? Je to nějak omezený?

Teď se tě trošku zeptám na budoucnost. Třeba tady v domě jak tady dlouho budeš? Jak dlouho? Je to nějak omezený? Rozhovor č. 1 Marek Tak nejdřív bych se chtěla zeptat, jak už tady dlouho jsi v Domě na půli cesty? Tak 2 měsíce Před tím, než jsi přišel sem, tak jsi byl kde? Kde jsi žil? V dětském domově. A tam jsi

Více

JMENUJI SE: To je otisk mé ruky: Baví mě: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá.

JMENUJI SE: To je otisk mé ruky: Baví mě: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá. To jsem JÁ 1I JMENUJI SE: Baví mě: To je otisk mé ruky: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá. 2I Jmenuji se......... a je mi... let. Žiju společně s: Bydlím v: Nejvíc

Více

Fantastický Svět Pana Kaňky

Fantastický Svět Pana Kaňky Fantastický Svět Pana Kaňky Adam Nehůdka je chlapec, jenž velmi rád četl knížky. Doma a ve škole se mu nikdy nic nedařilo, a tak byl poslán do Akademie pana Kaňky. Chodili tam chlapci, jejichž jména začínala

Více

Cesta za Vaším pokladem tedy ebookem ;)

Cesta za Vaším pokladem tedy ebookem ;) Cesta za Vaším pokladem tedy ebookem ;) Krásný den, V momentě, kdy jste se rozhodli napsat svůj ebook, ocitli jste se najednou na cestě. Tato cesta může být jednoduchá, bezproblémová a úžasná a možná dokonce

Více

Asi budu muset sehnat někoho jiného. Prince, který Amálku rozesměje a potom ji dostane za ženu!

Asi budu muset sehnat někoho jiného. Prince, který Amálku rozesměje a potom ji dostane za ženu! Král Kašpárek Myslivec Drak Princezna Komnata Les Nazdárek, děti, nazdárek, klaní se vám kašpárek! Naše divadlo vás přijelo pobavit a rozveselit. Že jste veselé samy od sebe? No vidíte. To princezna Amálka

Více

Antonyj ANTONYJ SUROŽSKIJ ( )

Antonyj ANTONYJ SUROŽSKIJ ( ) ANTONYJ SUROŽSKIJ (1914-2003) se narodil jako syn ruského diplomata ve švýcarském Lausanne. Ke křesťanství se obrátil, když mu bylo 15 let, vystudoval medicínu a stal se lékařem. V roce 1939 složil mnišské

Více

Deník mých kachních let. Září. 10. září

Deník mých kachních let. Září. 10. září Deník mých kachních let Září 10. září Kdybych začínala psát o deset dní dříve, bylo by zrovna 1. září. Den, na který jsem se těšila po několik let pravidelně, protože začínala škola. V novém a voňavém

Více

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková

PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková PORAĎ SI SE ŠKOLOU Lucie Michálková Copyright 2015 Lucie Michálková Grafická úprava a sazba Lukáš Vik, 2015 1. vydání Lukáš Vik, 2015 ISBN epub formátu: 978-80-87749-89-0 (epub) ISBN mobi formátu: 978-80-87749-90-6

Více

Potrestat nebo nepotrestat

Potrestat nebo nepotrestat 3 Potrestat nebo nepotrestat Náš třetí seminář ještě nezačal. Lidé byli pořád seskupeni do malých hloučků a hluboce zabraní do konverzace. Zaslechla jsem útržky vět. Za to, co řekla, má měsíc domácího

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Kněz se usměje a objímá brigádníka kolem ramen. Pojedete domů už na Velikonoce. Sám vás tam zavezu a předám rodině. K těm šatům přidáme ještě dárky

Kněz se usměje a objímá brigádníka kolem ramen. Pojedete domů už na Velikonoce. Sám vás tam zavezu a předám rodině. K těm šatům přidáme ještě dárky Škaredá středa Středa svatého týdne, říká se jí také škaredá středa. Proč? Máme před očima Jidáše, jednoho z dvanácti apoštolů, jak se domlouvá s farizeji. Na čem? Farizejové se rozhodli Ježíše zahubit.

Více

část sedmá Silvestrovský výlet

část sedmá Silvestrovský výlet část sedmá Silvestrovský výlet Poslední ministrantská schůzka přinesla ještě jedno překvapení. Štěpán přišel s nápadem, že by mohli vyjet společně na Silvestra na Vysočinu lyžovat. Společně ovšem znamenalo

Více

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz František Ber Jak Ježíšek naděloval radost e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část této

Více

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007 Úvod Zdravím vás všechny a vítám vás. Jsem moc rád, že jste dnes dorazili. Dnes začneme spolu mluvit o penězích. Vím, že je to velice kontroverzní téma. Ne jenom z pohledu lidí mimo církev. Nedávno zveřejnili

Více

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest?

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest? Rozhovor s... Zajímá nás i to, co se děje na prvním stupni. Proto jsme vyzpovídali paní učitelku Janásovou a paní učitelku Drštičkovou. Chtěli jsme hlavně vědět, jak se daří jim a jejich prvňáčkům. PANÍ

Více

Proč děláme práci, která nás nebaví?

Proč děláme práci, která nás nebaví? Proč děláme práci, která nás nebaví? Podle průzkumů se věnuje až 70% lidí zaměstnání, které je nenaplňuje a někdy i doslova sere. V poslední době nad touto otázkou hodně přemýšlím. Sám jsem vlastně dlouho

Více

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou.

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou. 40.V Ý S T U P Eva, Bára (EVA s BÁROU stojí na lávce, hraje Bářin magnetofon) Mami, byla jsi taky někdy takhle zamilovaná? Nemyslím do táty, myslím úplně poprvé? První láska! Když jsi cítila, že je to

Více

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

Lekce 18 Na návštěvě. V jídelně.

Lekce 18 Na návštěvě. V jídelně. Lekce 18 Na návštěvě. V jídelně. 18.1 Struktury Co bude k obědu/k večeři? Dejte mi míň masa. Můžu dostat víc knedlíků? Proč nechceš jíst vepřové? Nesmím jíst vepřové, protože jsem muslim. Olga se seznámila

Více

RSC Rock Solid Club solid rock pevná skála

RSC Rock Solid Club solid rock pevná skála 1 Čau děcka, já jsem Janka a jsem členem RSC klubu a chci vás s ním trochu seznámit. Zkratka RSC znamená Rock Solid Club a solid rock znamená v angličtině pevná skála. Každé úterý se scházíme u vás na

Více

Ježibaba: Čert: Vodník: Princ Král. Kašpárek: Princezna. les, smrk komnata podhradí, smrk. Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert

Ježibaba: Čert: Vodník: Princ Král. Kašpárek: Princezna. les, smrk komnata podhradí, smrk. Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert Ježibaba Čert Vodník Princ Král Kašpárek Princezna les, smrk komnata podhradí, smrk Kašpárek, ježibaba (princezna), vodník, čert Děti! Taky jste si všimly, že většina pohádek je o krásných princeznách

Více

Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá

Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá Předvánoční čas v Mateřské škole Ostrá Prosinec - měsíc, kdy se děti asi nejvíce těší na Ježíška, přinesl do naší mateřské školy nejen povídání o předvánočních a vánočních zvycích, poslouchání a zpívání

Více

Miroslav Adamec, ARAS: JUDr. Jiří Srstka, DILIA:

Miroslav Adamec, ARAS: JUDr. Jiří Srstka, DILIA: Miroslav Adamec, ARAS: A poprosím pana doktora Srstku, aby nám vysvětlil, jak je nebezpečný nechráněný styk námětu s Českou televizí. (Smích.) Jsme malinko v časovém skluzu. Pane doktore, dobrý den. Než

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

A Vike šel domů a vysadil dveře hlavního vchodu. Pak ohnul dvě pružné, pevné mladé břízky, které stá-

A Vike šel domů a vysadil dveře hlavního vchodu. Pak ohnul dvě pružné, pevné mladé břízky, které stá- Soutěž Následujícího dne v šest hodin ráno se Halvar a Vike posilnili několika miskami ovesné polévky, kterou matka Ylva uměla tak výborně vařit, a vydali se k hromadám kamení. Mezi oběma hromadami byl

Více

Klasické pohádky. Medvídek Pú. http://deti.e-papa.cz Page 1/5

Klasické pohádky. Medvídek Pú. http://deti.e-papa.cz Page 1/5 Klasické pohádky Medvídek Pú Page 1/5 Tady jde ze schodů za Kryštůfkem Robinem Michal Medvěd hlavou napřed, bum, bum, bum. Jinak to ani neumí, ale někdy mu připadá, že to přece jen musí jít taky jinak,

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

DIALOGY MALÝ OKRUH POZORNOSTI. Filmová a televizní fakulta amu a Česká televize uvádí. absolventský film Katedry hrané režie

DIALOGY MALÝ OKRUH POZORNOSTI. Filmová a televizní fakulta amu a Česká televize uvádí. absolventský film Katedry hrané režie DIALOGY MALÝ OKRUH POZORNOSTI Filmová a televizní fakulta amu a Česká televize uvádí absolventský film Katedry hrané režie P: Jedna z prvních věcí, které se herec musí naučit, je koncentrace. Existuje

Více

Deník,,správnýho psa

Deník,,správnýho psa Deník,,správnýho psa Ne, ne, ne a ještě jednou ne! Neolíznu tě! A nekoukej tak na mě! Opakoval jsem, ale marně. Aneta se na mě pořád koukala svýma smutnýma očima a musím říct, že tohle jí jde fakt dobře.

Více

To se opravdu muselo? No, tak chodili všichni až na jednu spolužačku, jejíž rodina měla hospodářství, jinak všichni.

To se opravdu muselo? No, tak chodili všichni až na jednu spolužačku, jejíž rodina měla hospodářství, jinak všichni. 1 Pro svůj projekt jsem si vybrala svoji maminku. Je jí 37 let, pochází z Podkrkonoší z malé vesničky Havlovice, kde od šesti do dvanácti let navštěvovala tamní mateřkou a základní školu. Ve dvanácti letech

Více

Patronus 15/05. Školní hřiště od Veni

Patronus 15/05. Školní hřiště od Veni Patronus 15/05 Školní hřiště od Veni Rozhovor s profesorem Severusem Snapem (Ředitel klubového Zmijozelu) 1) Jak moc jste si podobní s knižním Snapeem? Jaký na něj vůbec máte svůj názor? S knižním Severusem

Více

2. Čisté víno (Sem tam)

2. Čisté víno (Sem tam) 1. Čekání na zázrak (Sem tam) H # 1. Už padá půlnoc, zní jen můj těžký krok, oblohou snáší se k zemi mráz, vítr ztichl, zbyl jenom úplněk, () i čas zůstal na chvíli stát. 2. jinak nic, pouze průhledný

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

1 (AT) Heidenreichstein - Litschau 13,1 km

1 (AT) Heidenreichstein - Litschau 13,1 km 1 (AT) Heidenreichstein - Litschau 13,1 km 12 Itinerář Informace celk. dist. místo 0,0 0,0 Heidenreichstein, Tagesstätte Zuversicht 0,1 0,1 Heidenreichstein, Güterweg Altmanns 1,4 1,3 Altmanns, Altmannser

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Člověk musí žít tak, podle toho na co má a jaké má podmínky. Zdena Freundová

Člověk musí žít tak, podle toho na co má a jaké má podmínky. Zdena Freundová Člověk musí žít tak, podle toho na co má a jaké má podmínky. Zdena Freundová Zpracovali: Rozálie Matějková, Kateřina Pecáková, Marie Havelková a Natalia Al-Imamová Pedagogické vedení: Jiří Šrail Škola:

Více

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska.

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska. Byla to láska Kytička milostné poezie Obsah: Když jsem byla hodně malá Pomalu vrůstám do tebe Kdybych to dovedl Byla to láska Magdaléna Štěpán Křivánek GRANO SALIS NETWORK 2004 www.granosalis.cz Když jsem

Více

Paměťnároda. Helena Medková

Paměťnároda. Helena Medková Paměťnároda Helena Medková 1946 Narodila se v roce 1946 v Praze. Její rodiče ji již od malička vedli k hudbě. Hrála na klavír a její sestra na housle. Studovala na konzervatoři a poté na Akademii múzických

Více

Honzík. dobrodružství v městečku Postýlkov

Honzík. dobrodružství v městečku Postýlkov Honzík a jeho dobrodružství v městečku Postýlkov Je brzy ráno. Sluníčko nakukuje do Honzíkovy ložnice. Honzík leží v posteli a spí. Áááááá Honzík se vzbudí a zívne si. Otočí se na bok. Pak se s úlekem

Více

o klukovi, který neuměl zlobit

o klukovi, který neuměl zlobit Pracovní list k inscenaci o klukovi, který neuměl zlobit o klukovi, který neuměl zlobit 1) nahlédni za oponu / pročti komiks Diváci se pohodlně usazují do svých sedaček a čekají, až se ozve třetí zvonění,

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Výšlap s Líbou reportáž slovem i obrazem

Výšlap s Líbou reportáž slovem i obrazem Výšlap s Líbou reportáž slovem i obrazem Líba Fáryová organizuje Ondrovy výšlapy už několik let. Občas jsem měla touhu se přidat, ale já jsem více přemýšlivý než sportovní typ. V červnu 2012 jsem si přece

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Leden 2012 Motto: Učíme se pro život Obsah : Beseda s policií.........1 Sportovní dopoledne..........2 INFO ze ZŠ a MŠ v nemocnici..3-4

Více

LEKCE 2 RODINA. Popište obrázky.

LEKCE 2 RODINA. Popište obrázky. 2 LEKCE 2 RODINA Popište obrázky. DIALOG ČÍSLO DIALOG ČÍSLO DIALOG ČÍSLO DIALOG ČÍSLO 36 MINIDIALOGY 2 Poslouchejte, opakujte podle nahrávky a pak nahlas čtěte. MINIDIALOGY Minidialog 1 A: Dobrou chuť.

Více

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici Kašpárek (Vypravěč) Princ Janči Chůva (Babička) Žába Princezna Janička Král Čert Světnice Vesnice Komnata Podhradí Les Přídavné kulisy: studna Smrk Kašpárek nebo vypravěč: Byl jednou jeden princ. Janči

Více

Scénář Kráčmera Krnov. obraz Scéna dialogy 1 Přistání na Cvilíně

Scénář Kráčmera Krnov. obraz Scéna dialogy 1 Přistání na Cvilíně Scénář Kráčmera Krnov obraz Scéna dialogy 1 Přistání na Cvilíně Kráčmera letí balonem a najednou slyší policejní vrtulník. Kráčmera se otočí a vidí jak se k němu rychle přibližuje, rozhodne se uhnout,

Více

meander MEANDER_Maaičin_deníček_BLOK_ indd :42:36

meander MEANDER_Maaičin_deníček_BLOK_ indd :42:36 meander MEANDER_Maaičin_deníček_BLOK_06092016.indd 3 06.09.2016 11:42:36 MEANDER_Maaičin_deníček_BLOK_06092016.indd 4 06.09.2016 11:42:36 MYSLÍŠ, ŽE SI MOJE KAMARÁDKY PŘEDSTAVUJÍ, ŽE SE MNOU MAJÍ SEX?

Více

VII. Vonásek k tabuli. Milan Kocmánek & Leopold Králík. Jak bych ti to vysvětlil, Vašíku, to bylo něco jako váš dnešní školní psycholog!

VII. Vonásek k tabuli. Milan Kocmánek & Leopold Králík. Jak bych ti to vysvětlil, Vašíku, to bylo něco jako váš dnešní školní psycholog! 16 ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2006 Jak bych ti to vysvětlil, Vašíku, to bylo něco jako váš dnešní školní psycholog! No vidíš, Vonásku, a takhle pěkně jsi mě kdysi vytáčel v každé vyučovací hodině! Vonásek

Více

3Jak. Mach a Šebestová. udělali z dědečka Tarzana

3Jak. Mach a Šebestová. udělali z dědečka Tarzana 24 3Jak Mach a Šebestová udělali z dědečka Tarzana Jak a Mach a Šebestová udělali z dědečka Tarzana Jednou se babička chystala do nemocnice na kontrolu žlučníku a hned u snídaně povídá dědečkovi, oškrábej

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Ondřej, mamka a děda Meda se třemi psy

Ondřej, mamka a děda Meda se třemi psy Ondřej, mamka a děda Meda se třemi psy Když bylo Ondřejovi pět a mamka se ho zeptala, co by si přál k narozeninám, okamžitě vyhrkl: Mami, kup mi psa! Ale Ondro, moc dobře víš, že pejsek potřebuje péči,

Více

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla Jednoho dne na jeho límci. tento malý hmyz ven, měl učitel narozeniny. Ti lidé se zase předem domluvili: Co kdybychom vyhlásili soutěž o nejlepší oblečení jako dárek na učitelovy narozeniny? Musely ho

Více

Binky a kouzelná kniha Binky and the Book of Spells

Binky a kouzelná kniha Binky and the Book of Spells Upozornění pro čtenáře a uživatele této knihy Všechna práva vyhrazena. Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být reprodukována a šířena v papírové, elektronické či jiné podobě bez předchozího

Více

ALBATROS MaS ve skole_ _cz.indd :30:45

ALBATROS MaS ve skole_ _cz.indd :30:45 ALBATROS Miloš Macourek Adolf Born Mach a Šebestová ve škole Mach a Šebestová ve škole MILOŠ MACOUREK ADOLF BORN Albatros Miloš Macourek heir, 1982 Illustrations Adolf Born, 1982 ISBN 978-80-00-02867-5

Více

SALESIÁNI V BULHARSKU

SALESIÁNI V BULHARSKU SALESIÁNI V BULHARSKU ZPRAVODAJ ČESKÉ SALESIÁNSKÉ MISIE V BULHARSKU 28/ m ě s í č n í k k v ě t e n 2015 Nad Kaloferem (Stará Planina). - PK - Christos voskrese! Milí přátelé, vážení čtenáři, srdečně Vás

Více

Občasník ZŠ Krčín speciální vydání březen 2016 neprodejné

Občasník ZŠ Krčín speciální vydání březen 2016 neprodejné Občasník ZŠ Krčín speciální vydání březen 2016 neprodejné Redakce se představuje Krčíňoviny poprvé vyšly v roce 2005. Od té doby se začala pravidelně scházet redakce Krčíňovin a prvním úkolem bylo najít

Více

Divadelní žabka. Za účastníky napsala paní učitelka Tománková

Divadelní žabka. Za účastníky napsala paní učitelka Tománková 4 Březen / duben 2009 Naši milí čtenáři! Po delší odmlce vás znovu všechny vítám na stránkách školního časopisu Školáček. Je vidět, že se vám časopis zalíbil, neboť si jej chodíte stále víc a víc půjčovat.

Více

MŮJ STRACH. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza

MŮJ STRACH. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza MŮJ STRACH Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza Byla jsem hrozně vyděšená, hlavně z toho, že lidé, které jsem zázrakem potkala, mě jednoduše opustí. Proč by někdo

Více

Můj strach. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje.

Můj strach. Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. Můj strach Nejstrašnější bída je samota a pocit, že mě nikdo nepotřebuje. - Matka Tereza Byla jsem hrozně vyděšená, hlavně z toho, že lidé, které jsem zázrakem potkala, mě jednoduše opustí. Proč by někdo

Více

Chci vás obeznámit s našimi hospodářskými novinkami. Blíží se zima a před námi vyvstala nutnost udělat přístřešek pro auto.

Chci vás obeznámit s našimi hospodářskými novinkami. Blíží se zima a před námi vyvstala nutnost udělat přístřešek pro auto. Drazí přátelé! Vážená ARCHO!! Jsem tomu velmi ráda, že my, resp. naše služba, máme tak skvělé přátele v Čechách! Jsme ohromně vděčni za vaše modlitby, za vaši pomoc pro nás! Naše děti jsou oblečeny, obuty,

Více

Co byste o této dívce řekli?

Co byste o této dívce řekli? Co byste o této dívce řekli? Jaké má vlastnosti? Co dělá? Jaká je to žákyně? Z jaké pochází rodiny? Upřesníte ještě něco v charakteristice této dívky? Doplníte teď něco na charakteristice dívky? Kdo by

Více

O ČEM JE KNIHA. Tato kniha je o dívce, která vypravuje svůj příběh ze života. Pokut chceš, pojď se připojit k příběhu s ní. 1.

O ČEM JE KNIHA. Tato kniha je o dívce, která vypravuje svůj příběh ze života. Pokut chceš, pojď se připojit k příběhu s ní. 1. O ČEM JE KNIHA Tato kniha je o dívce, která vypravuje svůj příběh ze života. Pokut chceš, pojď se připojit k příběhu s ní. 1. Kapitola,,Děti, budu Vám vyprávět příběh. řekla Tereza,,A co? řekly obě děti.,,budu

Více

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí.

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. Jenom proto, že je hezky, každý čeká, že budete venku a skotačitˮ nebo tak něco. A když venku netrávíte každou vteřinu, hned

Více

22. základní škola Plzeň

22. základní škola Plzeň 22. základní škola Plzeň Třída: 7. A Jméno: Lenka Hirmanová Datum:29. 11. 2008 1 Skoro každý měl ve školce stejný sen, co by chtěl dělat Jako malá jsem měla různé zájmy, i když některé se moc nezměnily.

Více

Čekám svůj den. 1. Pěší pták (M. David / P. Vrba) 2. Můžeš lhát ( P. Krejča / P. Vrba) 3. Můra (P. Janda / P. Vrba)

Čekám svůj den. 1. Pěší pták (M. David / P. Vrba) 2. Můžeš lhát ( P. Krejča / P. Vrba) 3. Můra (P. Janda / P. Vrba) Čekám svůj den 1. Pěší pták (M. David / P. Vrba) 2. Můžeš lhát ( P. Krejča / P. Vrba) 3. Můra (P. Janda / P. Vrba) 4. Čekám svůj den (P. Krejča / P. Vrba) 5. Nic víc (P. Janda / P. Vrba) 6. Na háku (M.

Více

Tim 2,2 o.s. - www.web4kids.cz. 10. Omluva

Tim 2,2 o.s. - www.web4kids.cz. 10. Omluva 10. Omluva Tim 2,2 o.s. - www.web4kids.cz Podívej, kdo sem jde, upozornil Štefan přítele. Ten se napřímil a pohlédl k cestě. Po ní pomalu přicházel Viktor. No, ty lenochu, zasmál se mu Gimo naproti, když

Více

m.cajthaml Na odstřel

m.cajthaml Na odstřel m.cajthaml Na odstřel Ach Bože! zakřičel směrem všude tam, kde nic nebylo. William Eastlake I. Já ho vůbec neznal. Teda předtím jsem ho vůbec neznal. I když bydlíte v jednom městě, tak nemůžete znát všechny

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

21 Seznam příloh. Příloha č.1 - Úspěchy v soutěžích. Příloha č.2 - Mistrovství ČR v šachu, tabulka. Příloha č.3 - Přednáška o polárních oblastech

21 Seznam příloh. Příloha č.1 - Úspěchy v soutěžích. Příloha č.2 - Mistrovství ČR v šachu, tabulka. Příloha č.3 - Přednáška o polárních oblastech 21 Seznam příloh Příloha č.1 - Úspěchy v soutěžích Příloha č.2 - Mistrovství ČR v šachu, tabulka Příloha č.3 - Přednáška o polárních oblastech Příloha č.4 - Ocenění školy za charitu Příloha č.5 Návštěva

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

MŮJ ŽIVOT S JERRYM PAVLA TOOLE

MŮJ ŽIVOT S JERRYM PAVLA TOOLE MŮJ ŽIVOT S JERRYM PAVLA TOOLE Copyright 2016 Pavla Toole Grafická úprava a sazba Lukáš Vik, 2016 1. vydání Lukáš Vik, 2016 ISBN epub formátu: 978-80-7536-065-6 (epub) ISBN mobi formátu: 978-80-7536-066-3

Více

Jak získat reference, které prodávají

Jak získat reference, které prodávají Jak získat reference, které prodávají Dovolte spokojeným zákazníkům, aby Vám přivedli další klienty Publikace je chráněna autorským právem 1 Obsah Jak získat nové doporučení str. 3 Překážky v získávání

Více

Reflexe absolventského výkonu v autorské inscenaci VDN Časoprostor

Reflexe absolventského výkonu v autorské inscenaci VDN Časoprostor JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V BRNĚ Divadelní fakulta Ateliér Výchovná dramatika pro Neslyšící Reflexe absolventského výkonu v autorské inscenaci VDN Časoprostor Autor práce: Věra Lištvanová Vedoucí

Více

... ne, pane doktore, byla bych velmi nerada, kdybyste si mé povídání špatně vysvětloval,

... ne, pane doktore, byla bych velmi nerada, kdybyste si mé povídání špatně vysvětloval, ... ne, pane doktore, byla bych velmi nerada, kdybyste si mé povídání špatně vysvětloval, my jsme byly s maminkou vlastně šťastné, měly jsme, a teď já ovšem také mám, ty všední denní problémy, kdo je nemá,

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Výtvarná soutěž ŽÍZEŇ ANEB VODA NAD ZLATO. Vím Chci vědět Dozvěděl/a jsem se VÍM CHCI VĚDĚT DOZVĚDĚL/A JSEM SE

Výtvarná soutěž ŽÍZEŇ ANEB VODA NAD ZLATO. Vím Chci vědět Dozvěděl/a jsem se VÍM CHCI VĚDĚT DOZVĚDĚL/A JSEM SE Výtvarná soutěž ŽÍZEŇ ANEB VODA NAD ZLATO Vím Chci vědět Dozvěděl/a jsem se VÍM CHCI VĚDĚT DOZVĚDĚL/A JSEM SE Kvíz k vodě 1. Kolik vody zaujímá povrch planety? a) 61% b) 81% c) 71% 2. Jaký je chemický

Více

To je blbost, prohlásila Molly ve sluchátku. Mělo by

To je blbost, prohlásila Molly ve sluchátku. Mělo by KAPITOLA 1 To je blbost, prohlásila Molly ve sluchátku. Mělo by se jim říkat robotolihně. To jsou olihněboti! trval jsem na svém. Protože takhle se jim říká v NanoŠprtovi číslo 83: Čas olihní vypršel.

Více

Heterosexuálové v průvodu Prague Pride. Proč se vlastně o toto téma zajímají?

Heterosexuálové v průvodu Prague Pride. Proč se vlastně o toto téma zajímají? Heterosexuálové v průvodu Prague Pride. Proč se vlastně o toto téma zajímají? Viktoria Valeeva Teplé léto si mohou užívat i heteráci takový transparent jsem viděla na letošním průvodu Prague Pride, ke

Více

Mentální obraz Romů AKTIVITA

Mentální obraz Romů AKTIVITA Cíle studenti jsou schopni vyjádřit představy asociace spojené se slovy průměrný Rom uvědomují si, že mentální obraz nemusí být plně v souladu se skutečností jsou schopni analyzovat svoje postoje a odhalit

Více

MONIKA PETRÁKOVÁ & FILIP ČENŽÁK

MONIKA PETRÁKOVÁ & FILIP ČENŽÁK MONIKA PETRÁKOVÁ & FILIP ČENŽÁK Heslo: Jazz Dock Pan Nakladatel, 2013 Monika Petráková, 2013 Filip Čenžák, 2013 ISBN 978-80-260-4878-7 JULIE 1. ledna 2013 Ano, opravdu jsem vzhůru, ale oči nechávám pro

Více

Když jsem mámě říkala, že by měla jít za svým snem a otevřít si vlastní pekařství, vůbec jsem si neuvědomila, že se kvůli tomu budu muset stěhovat,

Když jsem mámě říkala, že by měla jít za svým snem a otevřít si vlastní pekařství, vůbec jsem si neuvědomila, že se kvůli tomu budu muset stěhovat, Když jsem mámě říkala, že by měla jít za svým snem a otevřít si vlastní pekařství, vůbec jsem si neuvědomila, že se kvůli tomu budu muset stěhovat, opustit všechny své kamarády a začít chodit do nové školy.

Více

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas TŘÍDA : 8.A / 22 žáků 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím Ano 22 Ano 21 Ano 14 Ne Ne Ne 7 nevím 1 Nevím 1 Beseda byla poučná 6x Dobře vše vysvětlila 7x Byla zajímavá 5x Ví, o čem mluví,

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

České divadlo po 2. světové válce

České divadlo po 2. světové válce České divadlo po 2. světové válce Tematická oblast Kroužek divadelních ochotníků Hvozdná Datum vytvoření 19.9.2012 Ročník Čtvrtý Stručný obsah Už více než sto let hrají ochotníci ve Hvozdné divadlo. Způsob

Více

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ 1 Copyright Radomír Hanzelka, 2013 www.radomirhanzelka.cz Všechna práva vyhrazena Vytiskla a vydala: Nová Forma s.r.o. www.novaforma.cz Vydání první ISBN 2

Více

Seznam příloh. Rozhovor Liliya, 23. Já: Popiš svými vlastními slovy co nejpodrobněji, jak probíhalo tvé biřmování:

Seznam příloh. Rozhovor Liliya, 23. Já: Popiš svými vlastními slovy co nejpodrobněji, jak probíhalo tvé biřmování: Seznam příloh Rozhovor Liliya, 23 Já: Popiš svými vlastními slovy co nejpodrobněji, jak probíhalo tvé biřmování: Biřmování předcházela příprava. Chodili jsme asi rok do kostela, kde byl náš farář. Scházeli

Více

Zpětná vazba ke kurzu KM - ZŠ Kunratice, sobota 17. ledna 2015

Zpětná vazba ke kurzu KM - ZŠ Kunratice, sobota 17. ledna 2015 Zpětná vazba ke kurzu KM - ZŠ Kunratice, sobota 17. ledna 2015 1. Jak jsi spokojen/a s prací lektorek? 1. Ano, líbilo se mi, že čas byl vyplněný více metodami (lekcemi v rámci E U - R) které byly zkrácené

Více

Televizní expert. Michael Sodomka

Televizní expert. Michael Sodomka Televizní expert Michael Sodomka AKT I Scéna 1 Prázdná hospoda, pouze hospodský stojí za barem, vchází druhý muž, Karlík, míří za hospodským. Nazdar! Čau, Karliku. Moc plno tu teda nemáš. No nemám. Co

Více

Kristův kříž: Křesťanova hlavní věc!

Kristův kříž: Křesťanova hlavní věc! Kristův kříž: Křesťanova hlavní věc! Čtení: Lukáš 9:18 27 Asi před deseti lety se promítal film o třech přátelích z New Yorku, kteří se blížili ke čtyřicítce a měli velký zmatek ve svých životech, zaměstnáních,

Více

České divadlo po 2. světové válce

České divadlo po 2. světové válce České divadlo po 2. světové válce Tematická oblast Městská divadla pražská Datum vytvoření 27. 4. 2013 Ročník Čtvrtý Stručný obsah Historie Městských divadel pražských Způsob využití Rozšíření základního

Více

M. M. Cabicar PSTRUŽÍ SMRŤ

M. M. Cabicar PSTRUŽÍ SMRŤ 1 M. M. Cabicar PSTRUŽÍ SMRŤ 2 Copyright: Autor: M. M. Cabicar Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2014 ISBN: 978-80-7512-100-4 (epub) 978-80-7512-101-1 (mobipocket) 978-80-7512-102-8 (pdf) 3 Seděli

Více