Ve fitness průmyslu koluje spousty mýtů a informací, které nejsou úplně pravdivé. Jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, je důvod, že lidé je

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Ve fitness průmyslu koluje spousty mýtů a informací, které nejsou úplně pravdivé. Jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, je důvod, že lidé je"

Transkript

1 BARBARGYM06/15

2 Ve fitness průmyslu koluje spousty mýtů a informací, které nejsou úplně pravdivé. Jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, je důvod, že lidé je chtějí slyšet. Chtějí slyšet, že trénink nemusí být moc těžký, že stačí jedna zázračná potravina nebo držet striktnější jídelníček jen pár týdnů. Většinu základních tipů, které změnit, na které si dát pozor, a jak fungovat na cestě za vaším cílem, najdete v tomto ebooku. Proč byste tomu měli věnovat nějakou pozornost a proč zrovna já si také jen ty věci nevymýšlím? Celý život jsem se věnoval sportu a naprostou většinu závodně. K tomu jsem jako každý studoval na školách a měl různé práce, ať už krátkodobé brigády, tak dlouhodobější pracovní poměry při škole. Většina z vás, která si prošla něčím podobným, mi dáte za pravdu, že nejlepší peníze při škole se vždy daly vydělat jako prodejce čehokoliv. Provize, někdy k tomu i plat, na hodinu třeba v callcentrech, byly nejlépe placené. Když jsem při studiu na vysoké škole začínal zjišťovat, že se opravdu dá živit trénováním, řekl jsem si, že už nechci nikdy nic prodávat, a jen dělat, co mě baví. Všichni asi víme, že to tak úplně nefunguje. Bez marketingu a dalších obchodních věcí bych už dlouho nikomu nemohl pomoci, protože bych jako trenér zkrachoval. Čeho se ale pevně držím, je, že jdu cestou, kterou považuji za správnou. Všechno, co jsem se naučil na všech možných seminářích, kurzech, knížkách, videích,... Nezajímá mě, že to, co říkám, se nehodí na billboard. Protože jako obchodník jsem nikdy nebyl moc dobrý, tak důvod, proč se můžu pořád živit jako trenér, je, že dokážu lidem dát výsledky, a pomoct jim dojít k jejich cíly. A to je důvod, proč máte k dispozici tento ebook. Aby vám pomohl se posunout a dojít blíž ke svému cíly.

3 0 02 Netrénujte déle než hodinu Když začnete cvičit, vaše tělo začne vyplavovat testosteron jeho hladina v organismu roste. Nejvyšší hodnoty dosáhne kolem 30-té minuty cvičení. Přibližně po 45-té minutě tréninku se hladina testosteronu vrací na svoji původní (základní) hodnotu. Reakcí organismu na další prodlužování tréninku je zvýšení hladiny cortisolu, což je tzv. stressový hormon, který přepne tělo na ukládání tuku, a úbytek svalové hmoty využívá ji na uvolnění energie. To je důvod, proč nikdo z lidí, které trénuji, nemají delší trénink než 60 minut. Budete velmi překvapení, jak rychle budete regenerovat, a začnete nabírat svalovou hmotu. Nedělejte více než konečných těžkých sérií v jednom tréninku Většina lidí v posilovnách pravidelně dělá 30 sérií pokaždé, když přijdou cvičit. Možná dokonce i víc. Při takovém počtu sérií je téměř nemožné udržet si dostatečnou míru soustředění, síly a energie do každé jednotlivé série. I když si to nechcete připustit, po několika prvních sériích vás pomyšlení na 25 dalších těžkých sérií automaticky donutí se u každé další série šetřit. Při menším počtu sérií budete automaticky cvičit tvrději a budete se méně šetřit.

4 03 Netrénujte do selhání u těžkých základních cviků Pokud trénujete tzv. do selhání (stádium, kdy už nemůžete udělat další kvalitní opakování bez dopomoci) cviky jako dřepy, benchpress, trhy, mrtvý tah a další těžké cviky, přímo si říkáte o co nejrychlejší přetrénování a zranění. Váš nervový systém tím téměř usmažíte. Centrální nervový systém se regeneruje mnohem déle než svaly. Pokaždé byste proto měli sérii končit tak, že máte pořád kontrolu, tj. dobrou techniku, a kdyby vám někdo dal k hlavě pistoli, dokážete udělat ještě jedno nebo i dvě opakování.

5 04 Netrénujete svalové skupiny dost často I když jsme zmínili přetrénování v předchozím bodě, přetrénovat se není úplně tak jednoduché, a obrovské procento lidí se do toho stádia nemá vůbec šanci dostat kvůli tomu, že netrénují dost tvrdě a dost často. Jednou z nejdůležitějších věcí pro budování svalů je tréninková frekvence. Čím častěji můžete určité svalové skupiny trénovat bez toho, abyste se přetrénovali, tím lepší budou vaše výsledky. Ve většině kulturistických časopisů se dočtete, abyste každou svalovou partii trénovali jednou týdně. To ale nedává žádný smysl a pro normálního člověka, který chce nabrat svalovou hmotu, to nebude fungovat. Stačí malé srovnání. Když se v životě snažíte v něčem zlepšit, děláte na tom jen jednou týdně? Pokud chcete být lepší střelec, běžec nebo plavec, tak byste přece také trénovali mnohem častěji než jen jednou týdně. Proč by mělo stačit na zlepšení či zvětšení vašich zad, hrudníku nebo bicepsů, cvičení jednou týdně? To přece nedává smysl. Úplný začátečník by měl pro lepší výsledky cvičit každou svalovou skupinu 3-4x týdně, pro většinu ostatních stačí 2-3x týdně. Stačí použít selský rozum. Myslíte si, že budete mít křídla, když je budete trénovat jen 50x nebo 100x ročně? Odpověď je jasná. Přidejte větší frekvenci tréninku a uvidíte tu změnu. Proč ale tolik kulturistů používá systém partie 1x týdně? Odpověď je celkem jednoduchá. Díky své genetice a velmi často spojené užívání steroidů. Dokážou v jednom tréninku danou svalovou partii tak zničit, že potřebují mnohem delší čas na regeneraci. Proto používají tolik cviků na jednu partii. Může se stát, že k tomu někdy dojdete, aby pro vás takový trénink měl efekt. Ano možné to je, ale naprostá většina lidí má k tomuto dlouhou cestu, a musí nejdřív zesílit a vybudovat základy. A zároveň nezapomínejte na jednoduché pravidlo, které platí jak pro trénink, tak stravu.

6 05 06 Dosáhnout výsledku s co nejmenším usílím Tělo je neuvěřitelné v tom, jak se dokáže na všechny možné podněty přizpůsobovat. Proto zase na druhou stranu vznikají dysbalance ze sezení u počítače, lidé mají zpomalený metabolismus apod. Kvůli tomu byste u tréninku a stravě měli dělat vše proto, abyste dosahovali výsledků s co nejmíň práce a s co nejmenší změnou v jídelníčku. Protože dříve či později, přijde stagnace, bod, kde se zastavíte, a abyste se posunuli dál, budete muset změnit jak jídlo, tak trénink, a velmi často to bude znamenat trénovat častěji a tvrději a jíst striktněji. Pokud rovnou naskočíte do nejtěžšího tréninku a do nějaké šíleně striktní diety, tak si zbytečně berete možnosti do budoucna, jak se posouvat dál. Pokud trénujete každý den a nic se neděje, vymýšlet plány, co s tím, bez toho, abyste vaše tělo úplně nezruinovali, už není úplně jednoduché. Úplně stejně jako překopávat jídlo, když žijete na 0g sacharidů, ale dolů už nejde ani gram. Zapomeňte na stroje a izolované cviky Pokud marníte čas s cvičením kickbacku na tricepsy, koncentrovaných bicepsových zdvihů, předkopáváním nebo stahováním protisměrných kladek, můžete rovnou zapomenout na to, že budete někdy velcí a silní nebo vysekaní. Trénink na strojích by měl ve vašem celkovém tréninku zabírat pouze malou část, jestli vůbec nějakou. A i tak jen izolované cviky. Cesta k tomu, abyste nabrali svaly a sílu, je používat těžké, tzv. vícekloubé cviky. Ty vám dovolí používat mnohem větší zátěž, protože při nich svaly zabírají v celém rozsahu pohybu. Totéž platí pro cvičení s vlastní vahou. V komerčních posilovnách těžko uvidíte někoho, kdo by například dělal dřepy na jedné noze, a v rukách držel jednoručky. Není to proto, že je to špatný cvik, ale protože skoro nikdo z těch, kdo do posiloven chodí cvičit, tento cvik není schopen udělat. Cviky na strojích, izolované cviky a cviky s vlastní vahou jsou nejlepší na konec tréninku k tomu, abyste dané svalové partie odcvičili do selhání, a podpořili tím tak co nejvíce růst svalů. Jak jsme se zmiňovali u cviků, jako je například dřep, to není dobrý nápad a riskujete tím zbytečně zranění, ale nakonec tréninku udělat 100x opakování zakopávaní v superserii s předkopáváním, vám stehna zaručeně prokrví a riziko zranění je minimální.

7 07 Váha není směrodatná Sledováním čistě váhy si můžete zadělat jedině tak na depresivní náladě. Pokud se bavíme o obézních lidech, tak sledování váhy je naopak motivační, jelikož například ze 140 se dostávají na svoji normální váhu například 100kg. Pokud nepatříte mezi obézní lidi, tak pohyb na váze může jít spíše na druhou stranu. Jinak řečeno, budete vážit víc a kolikrát to znamená, že děláte dobrou práci. Jeden z hlavních důvodů je, že se vám povede nabrat svaly. Což, jak jsme si řekli, má pozitivní vliv na vzhled vaší postavy i na celkovou kalorickou potřebu vašeho těla. Do celkové váhy se však také počítá voda. Díky vodě je velmi jednoduché se pohybovat na váze nahoru dolů až o několik kilo přes noc. Proto kolikrát to, že jste o 5kg lehčí neznamená, že jste nějaký tuk zhubli. A je tak potřeba, pokud se chcete za každou cenu vážit, si k váze vést také svoje míry, fotky před a po, a nebo případně měření z tanity, kalipru nebo jiných možností měření tuku.

8 08 Reálné cíle Reálné cíle jsou zásadní k tomu, abyste dosáhli svého cíle, kam se chcete dostat. Pokud si řeknete, že za dva měsíce se zbavíte 20% tuku, tak je to velmi nereálné, a jediné k čemu takový cíl vede, je, že po dvou měsících, kdy budete dělat kontrolní měření, budete zklamaní, a na celé cvičení se vykašlete, a to i přesto, že jste zhubli, a zpevnili si postavu. K těmto reálných cílům se potom váže také to, jak se k cvičení a stravě budete stavět. Chcete do konce roku buchty na břiše? Není problém toho dosáhnout, ale musíte si uvědomit, že v tom případě se budete muset cvičení a jídlo věnovat každý den. Připravovat si jídlo, kolikrát i vážit, na spoustu alkoholu a různých večírků zapomeňte, protože místo toho budete chodit včas spát, cvičit téměř každý den a ne jen 2x týdně apod. To, že nepřeskočíte tento krok, se zbavíte těch chvil, kdy jste naštvaní a zklamaní, že všechno, co jste proto dělali, bylo k ničemu. A i když svého cíle nedosáhnete, měli byste vždy mít možnost se podívat zpět, co jste proto dělali. Pokud jste nedokázali každý den odolat koblížkům a dortíkům a 8x se vám nechtělo jít cvičit. Tak to není špatným tréninkem nebo špatně nastavenou stravou, že nemáte výsledky, ale pouze tím, že nemáte pevnou vůli, a nedodrželi jste plán pro svůj cíl. Představte si to stejně jako například v callcentru. Pokud váš cíl za měsíc je prodat 50 tarifů a vy zavoláte za ten měsíc třem lidem, to procento, že dosáhnete své prémie, je dosti mizivé. Může se to někomu samozřejmě ale povést. Stejně jako u cvičení, vždy bude někoho, kdo bude mít lepší genetiku nebo bude lépe na trénink a stravu reagovat a pro stejný výsledek nebude muset vykonat tolik práce jako vy. Ale o tomto to všechno je a ta práce a cesta za lepší/ hezčí postavou by vás měla bavit. Jenom tak u toho vydržíte roky a ne jen pár měsíců.

9 Kolik je možné budovat svalů? Jako nováček v silovém tréninku je možné nabrat kg svalů ve vašem prvním roce cvičení, pokud uděláte všechno správně (trénink, stravu, regeneraci,...). 15kg je spíše za předpokladu dobré genetiky, ale je to možné. Všechno nad tohle číslo není reálné a to píšu z důvodu, abyste neměli zbytečná očekávání a přehnané cíle. První rok je vždycky ten nejlepší, jelikož tělo na všechno perfektně reaguje. Potom se už vše ale zpomaluje. Po 5 letech cvičení přidávat svalovou hmotu už jde velmi těžko a jde to po malých částech.

10 Kolik svalů můžete nabrat naturálně? Mike Mentzer tvrdil, že s pomocí správného tréninku a výživy, byste mohli dojít velmi blízko k vašemu genetickému potenciálu pro nárůst svalové hmoty během pár let cvičení. Většina lidí má potenciál nabrat kolem 15 kg svalů. Pokud se jedná o perfektní genetiku, je možnost nabrat kg svalů, což je po naturální stránce podle mých zkušeností maximum, a už se jedná o lidi s opravdu neuvěřitelnou genetikou. Toto je důležité si uvědomit v konfrontaci s tím, co tvrdí společnosti s fitness výživou a další osobnosti v tomto průmyslu tak, abyste si mohli nastavit reálné cíle, a nebyli z tréninku otrávení, že nemáte výsledky. 1.Rok: 10-15kg 2. Rok: 5-10kg 3. Rok: 2,5-5kg 4. a 5. Rok: 1,5-2,5kg Další roky (10-20): 1,5-5kg Tuky jsou důležité Je samozřejmě spousty druhů stravování, a pokud pomineme blbosti, které jenom mají lidi nalákat a něco prodat, tak fungují všechny. I když budete chtít použít typ stravování, kde převažují sacharidy a tuk tím pádem snižujete, pořád platí fakt, že se nechcete dostat na nule tuků. Na tucích fungují spousty hormonů ve vašem těle a především to má vliv také na testosteron, kterého chcete mít co nejvíce, abyste mohli budovat co nejvíce svalů a sílit. Proto se vyhýbejte nízkotučným variantám potravin a přidejte do surovin ve vašem jídelníčku ořechy, různé typy olejů (olivový, avokádový, kokosový,...) a určitě by neměl chybět rybí olej (omega 3) Nestřídat programy a cviky moc často To, že obecně lidé nemají výsledky z cvičení, může z velké části také právě velmi časté střídání cvičebních programů. Je spousta faktorů, které se v těle musí stát a kam tělo potřebuje dostat, aby pomocí adaptace na danou zátěž začalo sílit nebo zvyšovat svalovou hmotu, hubnout nebo vše dohromady apod. Proto je důležité, u kterého programu, který si vyberete, vydržet aspoň měsíc, abyste zjistili, zda to funguje či ne, a případně potom bud úplně změnili svůj trénink a nebo změnili jen určité části.

11 Cviky na břicho nezhubnete Chcete mít štíhlý pas nebo do konce pekáč buchet? Ustavičným cvičením břišních svalů toho nedosáhnete. Mám pro vás takovou novinku, která vám určitě udělá radost. Každý má 6 pack. To je anatomicky dané. Aby však vaše břišní svaly byly vidět, musíte se v prvé řadě zbavit tuku, který břicho zakrývá. Toto dosáhnete především cvičením velkých svalových partií, jako jsou nohy nebo záda, správně zvoleným cardiem a správným jídelníčkem. Samozřejmě, že břicho je potřeba cvičit, a to hlavně ze zdravotních důvodů pro ochranu beder apod., ale tím, že každý den uděláte tisíc sedů lehů, pas nezeštíhlí a nejspíš vás budou víc bolet záda. Kardio Nekonečné kardio je na nic. Výzkumy dokázaly, že neměnné kardio vám přinese více negativního než pozitivního. Důsledkem je ztráta svalové hmoty, opotřebení kloubů, úbytek síly a u žen dokonce možnost zhoršení funkce štítné žlázy. Je ale několik možností, které můžete použít a to: chůze, sprint (po rovince, do kopce či běh do schodů) nebo HIIT(tabata nebo jakýkoliv intervalový trénink). Pokud si každou tu část trochu více rozebereme, do první části si můžete zařadit dnes tak populární jogging. Tělo jako takové se neuvěřitelně rychle adaptuje na všechny změny, které dostává. Pokud je to jogging, většinou se jedná o zpomalení metabolismu kvůli tomu, aby si potřebnou energii nevypotřeboval a vydržela mu co nejdéle, a pak již zmíněné problémy. Pokud vás to baví, tak určitě nepřestávejte běhat, ALE nečekejte od toho zázraky pro hubnutí a ujistěte se, že běháte správně, že umíte atletickou abecedu apod. Pro hubnutí pořád nejlépe vychází sprinty nebo chůze. I když hlavní hrdina na ukrajování tuku z těla je v poslední době jakákoliv forma intervalových tréninků, tak HIIT mají jeden hlavní problém. Pokud máte hodně těžký silový trénink, který byste měli mít, jelikož svaly jsou váš nejlepší přítel, ať už z hlediska vzhledu či spalování tuků, tak HIITko napsat tak, abyste dokázali zregenerovat především nohy, je kolikrát celkem problém.

12 Zdravé potraviny V naprosté většině případů, pokud se na nějakém produktu píše fitness, zdravé, tak je to většinou mnohem horší než nějaké klasické potraviny a výrobky. To, že byste se neměli vyhýbat tukům, už víte, ale důležité je si taky uvědomit, že u většiny nízkotučných produktů se přidává extra cukr právě kvůli tomu, že bez tuku to nemá žádnou chuť. Stejně jako i u nízko sacharidových produktů se přidávají všemožné věci, aby chuť zachovali. Snažte se si kupovat co nejméně zpracované suroviny a radši se držte normálních produktů. Tedy příklad, kupte si klasické mussli nebo colu a nedejte si jí tolik než vypít 3 zero coly apod. Jak často jíst Přestaňte věřit článkům na internetu, že je nutné jíst každé 2-3 hodiny. Na to lidské tělo nikdy nebylo stavěno. Pravěcí lidé žili tak, že šli přes den lovit a sbírat, večer se najedli, co se do nich vešlo, aby mohli další den jít zase lovit. Moderní diety vytváří a propagují především firmy, které vyrábí všemožné doplňky stravy. Pokud normálně pracujete, není možné stihnout jíst každé 2-3 hodiny a pokud ano, určitě ne kvalitní a vyváženou stravu. Tedy nechceteli se stát otroky jídla. Všemožné zaručené diety jsou velmi často příčinou vzniku takzvaného jojo efektu a závislosti na jídle. Na druhou stranu, jako to ve fitness průmyslu bývá, a kde nejčastější odpověď je: to záleží. Najdete tisíce lidí, kteří na tomto způsobu stravování zhubli a zároveň jim to tak vyhovuje. Pokud patříte mezi ně, potom jen dobře a není potřeba nic měnit. Pro všechny ostatní doporučuju přečíst články o různých typech diet a vyzkoušet a vybrat si tu, která vám bude nejvíce sedět tak, abyste u dané diety vydrželi co nejdéle. Nepíšete si tréninkový deník Velký problém je v tom, že spousta lidí vůbec netuší, co a jak ve fitku dělají. Nejhorší případ je, když si budete vymýšlet trénink, co pojedete, v šatně. Trochu lepší, že máte nějaký tréninkový plán, ale nepíšete si k tomu nic během daného tréninku. Proč, je to špatně, je fakt, že nevíte, co vám v daném tréninku funguje, nefunguje, jde, nejde jak se pohybujete s váhami. Můžete se i zpětně podívat, že například cvičit nohy ráno vám nedělá dobře a jste daleko za svými normálními váhami. Tak si potom trénink a čas můžete do budoucna přizpůsobovat a zlepšovat se každý trénink.

13 Používat regresi i progresivní cviky, ale ego nechat před dveřmi. Viz bod s technikou. Naučte se nebrat si sebou ego do fitka. Držte si váhy, které jste schopni odcvičit s dobrou technikou. Nebo podle svého plánu se pokuste o svoje zlepšení a nové váhy. Ale necvičte s váhou, kde celý cvik odtaháte úplně jinými svaly, a tím pádem daný cvik potom ztrácí smysl. A zároveň se naučte poslouchat svoje tělo a ubrat si, když máte špatný den. Naučit se techniku Naučit se správnou techniku u všech cviků by měl být základ a celkem jasná věc. Bohužel tomu tak není. Za prvé neberte, že každý ve fitku, i ti z těch, kteří zvedají těžké váhy, mají dobrou techniku. Ne vždy to platí. Pokud nemáte trenéra, dejte si ten čas a nastudujte si techniku všech cviků, které máte ve svém tréninkovém plánu připravené. Pokud cvičíte sami, nebojte si daný cvik jednou za čas natočit, abyste se potom mohli podívat, a zkontrolovat, zda vše děláte správně. Nedodržování předepsaných pauz mezi seriemi a cviky V dnešní době, kdy má každý sebou telefon nebo tablet, kde má muziku, net, facebook apod., spousta lidí místo toho, aby cvičila nebo dodržovala 1min pauzu, tráví čas nad displejem místo toho, aby se věnovali tréninku. Dodržte předepsané pauzy, využijte je k protažení partií, které ten den necvičíte nebo k mobilizačnímu či korekčnímu cvičení nebo se v pauze soustřeďte na další sérii. Psát si a hrát si na telefonu můžete i kdykoliv potom. Nerozcvičovat se. Je až neuvěřitelné, jak málo lidí se před tréninkem rozcvičuje. Správné rozcvičení vás za prvé chrání proti zranění a připravuje vaše tělo k tréninku. Při rozcvičce nejde jen o zahřátí, ale také o přepnutí se do sympatického modu, připravit partie, které budete cvičit na to, že je budete něčím zatěžovat, a zároveň je to čas pro spoustu mobilizačních cviků. Na druhou stranu, pokud cvičíte například dřepy, kde jste si udělali rozcvičku a potom zahřívací série s tyčí, a postupně přidávali závaží než jste se dostali pracovní sérii. Další cvik na nohy, třeba bulharské dřepy, už můžete rovnou použít svoji váhu a rovnou cvičit pracovní série. I od toho je dobré mít tréninkový deník, kdy nemusíte hádat jaké činky si vzít, ale jdete na jistotu. Díky tomu zlepšujete efektivitu během tréninku.

14 Rozcvička: Nedělat rozcvičku před cvičením je jedna z nejčastějších chyb a zároveň taky jedna z těch, o kterých se skoro nepíše. Nový zázračný cvik nebo surovina je mnohem žádanější téma. Rozcvička by NIKDY neměla obsahovat statický strečink! Co by měla obsahovat, vám rovnou napíšu i pro mě v ideální návaznosti: Zahřátí a rozhýbání celého těla varianty skákacího panáka, švihadlo,... Foam rollin (SMR), mobilizační a korekční cvičení jen podotýkám, v dnešní době se tato část tak moc rozmohla, že pak už lidé skoro nemají čas na to jít cvičit. Zaměřte se na problémové části těla. Dynamický strečink spousta cviků, které vaše tělo a především svaly připraví k tréninku. Dané pohyby (cviky), s kterými budete začínat. Pokud budete cvičit nohy, ideálně si udělejte několik dřepů s vlastní váhou apod.

15 Závěrem Přestaňte řešit svůj jídelníček jako úlohu z jaderné fyziky. Nejrůznějších jídelníčků jsou tisíce. Jíst často, jíst občas, nejíst vůbec, pít jen šťávy, pít víno, nepít mléko, nepít vůbec, snídat a nevečeřet, nesnídat a obědvat večer, nejíst na noc, jíst jen v noci, nejíst maso, jíst jenom maso, žádné tuky, žádné sacharidy, hodně tuků, samé sacharidy a tak pořád dokola. A vždy se najde nejméně tucet lidí, na které každá z těch diet funguje. Důležité je přestat se strachovat z každého sousta a použít selský rozum a učit se poslouchat svoje tělo. U jídla je důležité najít svůj základ, který vám pomáhá se dostat k vašemu cíli, ale zároveň, který jste schopní držet dlouhodobě. U tréninku platí to samé. Dejte tomu čas. Něco jako trénink, kdy musí být vaše svaly zmatené, co se děje, je kravina. Začněte s nějakým systémem a dodržujte ho. Posouvejte se postupně od lehčích k těžším cvikům a mějte přehled o tom, jak vám cvičení jde. Pokud nebudete mít napsaná žádné čísla a ani nemáte představu s čím cvičíte, nikdy nemůžete objektivně posoudit, jestli se zlepšujete nebo ne. Pokud máš jakýkoli dotaz, neváhej a napiš! P.S.: Pokud nechceš, aby Ti cokoliv uniklo, přidej si nás na FB, twitter nebo youtube, a budeš vědět o všech dalších tipech a radách. Měj se fajn Tomáš

16

Ve fitness průmyslu koluje spousty mýtů a informací, které nejsou uplně pravdivé. Jeden z hlavních důvodů proč tomu tak je. Je důvod, že lidé je

Ve fitness průmyslu koluje spousty mýtů a informací, které nejsou uplně pravdivé. Jeden z hlavních důvodů proč tomu tak je. Je důvod, že lidé je BARBARGYM06/15 Ve fitness průmyslu koluje spousty mýtů a informací, které nejsou uplně pravdivé. Jeden z hlavních důvodů proč tomu tak je. Je důvod, že lidé je chtějí slyšet. Chtějí slyšet, že trénink

Více

Jak změřit % podkožního tuku a svalovou hmotu

Jak změřit % podkožního tuku a svalovou hmotu FitPlan.cz/shop To nejnutnější pro rychlé hubnutí Jak změřit % podkožního tuku a svalovou hmotu VŠE CO JSTE KDY SLYŠELI O HUBNUTÍ BYLO NEJSPÍŠ ŠPATNĚ Tento podrobný návod a průvodce vám krok za krokem

Více

SILOVÁ PŘÍPRAVA ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice

SILOVÁ PŘÍPRAVA ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice SILOVÁ PŘÍPRAVA ŠTĚPÁN POSPÍŠIL 4. 11. 8.2012 Jilemnice ROZDĚLENÍ SILOVÝCH SCHOPNOSTÍ > statické > dynamické > absolutní (maximální síla) > výbušná síla > rychlá síla > vytrvalostní síla 2 VÝZNAM SILOVÉHO

Více

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Pracovní sešit - krok za krokem Renata Králová Petr Zeman Co je to webinář? Webinář je seminář prostřednictvím internetu. Slouží především k představení vašich

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 1. 2. týden 1. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 2 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Člověk a zdravý životní styl

Člověk a zdravý životní styl Člověk a zdravý životní styl 14.Nordic walking v terapii a www.isspolygr.cz Vytvořil: Bohumil Smrček Strana: 1 Škola Ročník Název projektu Číslo projektu Číslo a název šablony Autor Tematická oblast Název

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 3. 4. týden 3. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 3 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Tréninkový plán listopad. První tréninkový den. Druhý tréninkový den. 2. Fáze

Tréninkový plán listopad. První tréninkový den. Druhý tréninkový den. 2. Fáze Tréninkový plán pro disciplíny požárního sportu Ahoj sportovci, hasiči a hasičky, toto jsou tréninkové plány reprezentace profesionálních hasičů, které sestavovali trenéři Ivan Ressler a Josef Pěnča. Tréninky

Více

Jak najít svůj cíl. a posilovat svoji důvěru v jeho dosažení

Jak najít svůj cíl. a posilovat svoji důvěru v jeho dosažení Jak najít svůj cíl a posilovat svoji důvěru v jeho dosažení Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz PhDr. Iva Málková, Mgr. Jana Divoká Kniha podléhá autorským právům. Je dovoleno ji šířit

Více

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena Soustředění 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz všechna práva vyhrazena Umění soustředit se Ano, někdy to je skutečně umění, dokázat se plně soustředit na to, co děláme. Jsou situace, kdy nám

Více

10 důvodů, PROČ se ženám nedaří zhubnout

10 důvodů, PROČ se ženám nedaří zhubnout 2014 10 důvodů, PROČ se ženám nedaří zhubnout Jiří Hladík GYM Ladies Studio Olomouc 30. 9. 2014 10 důvodů, PROČ se ženám nedaří zhubnout Spousta lidí hledá informace, zkouší koupit spoustu blbostí, které

Více

STRÁNKA BY NEMĚLA BÝT POUZE VIZITKOU, ALE MĚLA BY BÝT PRODEJCEM

STRÁNKA BY NEMĚLA BÝT POUZE VIZITKOU, ALE MĚLA BY BÝT PRODEJCEM Dnes se prakticky podíváme na to, co všechno musí letos vaše stránky umět, aby fungovaly a vydělávaly. STRÁNKA BY NEMĚLA BÝT POUZE VIZITKOU, ALE MĚLA BY BÝT PRODEJCEM Toto je první věc, která je velmi

Více

Prodej to! Návod jak na to. Filip Novák, DiS.

Prodej to! Návod jak na to. Filip Novák, DiS. Prodej to! Návod jak na to Filip Novák, DiS. Obsah 1 1. Obsah 2. Lidé nakupují to, co potřebují, ale i to, pro co se nadchnou a nepotřebují 3. Neprodávejte produkt, ale celou zkušenost 4. Demonstrujte

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Atletika. Posilování svalového aparátu

Atletika. Posilování svalového aparátu Atletika Posilování svalového aparátu http://www.shave.cz/jak-se-zbavit-pivniho-mozolu-104/ Cvičení a cviky na břicho Hodně lidí by chtělo mít na pláži krásně vyrýsované břicho. Na to potřebujete nejen

Více

Návod na vytvoření vlastního videa. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod na vytvoření vlastního videa. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod na vytvoření vlastního videa Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Sami nejlépe víte, že trh s finančními poradci je přesycen.každý poradce se snaží odlišit od ostatních, být nejlepší

Více

MĚSÍČNÍ TRÉNINKOVÝ PLÁN

MĚSÍČNÍ TRÉNINKOVÝ PLÁN MĚSÍČNÍ doporučuje úspěšná bodyfitnesska Petra Urbánková Tréninkový plán Fit-Pack Zacvičte si s profesionální bodyfitnesskou Petrou Urbánkovou Efektivní hubnutí je výsledkem kombinace pohybu a správné

Více

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem?

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ZÁŽITKY PRO FIRMY užijte si vztahy se svými klienty, je to pro Vás jediná spolehlivá investice, která se Vám stonásobně vrátí...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY vznikla

Více

...a natrvalo. Hubněte zdravě... Pohyb. pilíř zdraví. www.stob.cz www.stobklub.cz

...a natrvalo. Hubněte zdravě... Pohyb. pilíř zdraví. www.stob.cz www.stobklub.cz Hubněte zdravě......a natrvalo Pohyb pilíř zdraví www.stob.cz www.stobklub.cz Chybí vám radost ze života? Máte pocit, že tělo i duše chátrá a žijete v uspěchané době bez zážitků, potěšení a chvil jen pro

Více

Pohybová aktivita Pohybem ke zvýšení kvality života

Pohybová aktivita Pohybem ke zvýšení kvality života Pohybová aktivita Pohybem ke zvýšení kvality života Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz Bc. Nikola Hanyšová, Bc. Jitka Horáková Kniha podléhá autorským právům. Je dovoleno ji šířit jako

Více

VSTUPNÍ DOTAZNÍK. Datum vyplnění dotazníku: Povolání: Telefon: E-mail: Výška: cm. Váha: kg. Míra v pase: cm. Míra přes boky: cm.

VSTUPNÍ DOTAZNÍK. Datum vyplnění dotazníku: Povolání: Telefon: E-mail: Výška: cm. Váha: kg. Míra v pase: cm. Míra přes boky: cm. VSTUPNÍ DOTAZNÍK Osobní údaje: Jméno a příjmení: Datm vyplnění dotazník: Rodné číslo: Věk: Povolání: Telefon: E-mail: Výška: cm. Váha: kg. Míra v pase: cm. Míra přes boky: cm. Cíl: 1. snížit hmotnost o

Více

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY

6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY 6 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ELEMENTŮ TVÉ STRAVY VODA // ODKYSELENÍ TĚLA (UDRŽENÍ SPRÁVNÝCH HODNOT PH V TĚLE) // BÍLKOVINY SACHARIDY TUKY VLÁKNINA MIKRO-ŽIVINY (VITAMÍNY, MINERÁLY, ENZYMY ) VODA NAPROSTO ZÁSADNÍ

Více

Jak posilovat? Výběr článků z webu

Jak posilovat? Výběr článků z webu Jak posilovat? Výběr článků z webu ÚVOD... 6 TRÉNINK... 7 Co je to opakování?... 7 Co je to série?...7 Jaký je rozdíl mezi základním a izolovaným cvikem?...7 Rozcvičení... 8 Stroje nebo činky...9 Tréninkový

Více

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se.

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se. CVIČENÍ PRO MUŽE Tréninkový plán vychází z potřeby zpevnit svalový korzet v průběhu úvodních 3 měsíců. Ve 4. A 5. měsíci se změní trénink ze zpevňovacího na kruhový, který zvyšuje vytrvalost. Zvýšený podíl

Více

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK Tréninkový deník na prázdniny 2014 Milý ragbisto, DOBŘE O SEBE PEČUJ Správný trénink jde ruku v ruce se správnou životosprávou a výživou. máš před sebou úžasné dva měsíce prázdnin. Zažiješ určitě spoustu

Více

Funkční hýžďové svaly

Funkční hýžďové svaly Funkční hýžďové svaly uleví od bolesti a zvýší výkon TEXT: DAGMAR MOSTECKÁ, WWW.BEBALANCED.CZ CHCETE ZVÝŠIT VÝKONNOST, PŘI BĚHU LÉPE VYPADAT A JEŠTĚ ULEVIT KYČLÍM A ZÁDŮM? PAK SE NAUČTE SPRÁVNĚ ZAPOJOVAT

Více

CRV Czech Republic je na facebooku!

CRV Czech Republic je na facebooku! CRV Czech Republic je na facebooku! Na to, abyste mohli prohlížet naše facebookové stránky, není třeba se registrovat. Stačí do internetového prohlížeče zadat adresu: http://www.facebook.com/pages/crv-czech-republic/198677136816177

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 5. 6. týden 5. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 3 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

ZPRAVODAJ ZHUBNĚTE DO PLAVEK SE SPRÁVNOU VÝŽIVOU

ZPRAVODAJ ZHUBNĚTE DO PLAVEK SE SPRÁVNOU VÝŽIVOU DUBEN 2014 NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ ZHUBNĚTE DO PLAVEK SE SPRÁVNOU VÝŽIVOU Několik jednoduchých změn ve vašem stravování dnes vám pomůže vypadat a cítit se perfektně, až přijde léto. Je to takhle: bezpečná a

Více

JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU

JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU Marie Slivová (od 28.8.2010 Michaličková) Kouč osobního rozvoje JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU 1 JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU Někteří vedoucí struktur

Více

Jak najít své EW? Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně

Jak najít své EW? Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně Proč a jak budovat svou EW skupinu?! Jednoduše a efektivně Každý úspěšný člověk, jestliže chce dosáhnout svého cíle, se musí věnovat své práci na 100%. Náš cíl je jasný. Vydělávat snadno, rychle a neomezené

Více

001:Torbjorn Karlsen: Základní principy tréninku

001:Torbjorn Karlsen: Základní principy tréninku 001:Torbjorn Karlsen: Základní principy tréninku Překlad z nové norské knížky Vytrvalost, vydanou norským olympijským výborem pro vrcholové sportovce a trenéry. Správné naplánování a realizace tréninku

Více

Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení

Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení KVĚTEN 2014 Je voda dostačující sportovní nápoj? Tipy na doplnění tekutin při cvičení Výživa pro lepší život Hydratace a cvičení: Okolo 60-70% lidského těla je složeno z vody. Je tedy v pořádku říci, že

Více

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM Autor: MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut STRAVA PŘED CVIČENÍM A PO CVIČENÍ VÝZNAMNĚ OVLIVŇUJE VÝKON, RYCHLOST REGENERACE, PÁLENÍ TUKŮ, ZOTAVENÍ PO VÝKONU, NÁRŮST SVALOVÉ HMOTY, A TAKÉ TŘEBA TO, JESTLI

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

UŽIVATELSKÝ MANUÁL. Posilovací podložka SLIDE BOARD

UŽIVATELSKÝ MANUÁL. Posilovací podložka SLIDE BOARD UŽIVATELSKÝ MANUÁL Posilovací podložka SLIDE BOARD DŮLEŽITÉ: Před použitím si přečtěte pozorně následující pokyny použití a ponechte si manuál připravený pro případ potřeby. Vážení zákazníci, příznivci

Více

Projekt pro školu. Naše planeta potřebuje pomoc

Projekt pro školu. Naše planeta potřebuje pomoc Projekt pro školu Naše planeta potřebuje pomoc Nezáleží na tom, ve které části světa žijete, stačí poslouchat zprávy nebo číst noviny, abyste si uvědomili, že naše planeta je v nebezpečí. Znečištěná voda,

Více

- Dobrou náladu, chuť se učit a dozvídat se nové a ověřené informace o výživě. Těšíme se na Vás! Za Institut dietologie a výživy,

- Dobrou náladu, chuť se učit a dozvídat se nové a ověřené informace o výživě. Těšíme se na Vás! Za Institut dietologie a výživy, Co si vzít na kurz s sebou? - Notebook (budete počítat jídelníčky v nutričním programu) - Kabelové připojení k internetu na pokojích stojí 100 Kč/den (v učebně, prostorech lobby a restaurace je k dispozici

Více

5 RAD A TIPŮ, JAK VYDĚLÁVAT PENÍZE NA BURZE. burzaprokazdeho.cz Petr Novák pecan.novak@gmail.com

5 RAD A TIPŮ, JAK VYDĚLÁVAT PENÍZE NA BURZE. burzaprokazdeho.cz Petr Novák pecan.novak@gmail.com 5 RAD A TIPŮ, JAK VYDĚLÁVAT PENÍZE NA BURZE Chcete vědět: Co dělat, abychom vydělávali na burze peníze? Co nedělat, abychom vydělávali na burze peníze? Tak v tom případě Vás mohu ujistit o tom, že máte

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

5 RAD A TIPŮ. Jak vydělávat peníze na burze. #Burza pro každého - 5 rad a tipů. >> zpět na Obsah. elektronická publikace 2015

5 RAD A TIPŮ. Jak vydělávat peníze na burze. #Burza pro každého - 5 rad a tipů. >> zpět na Obsah. elektronická publikace 2015 Název kapitoly 5 RAD A TIPŮ Jak vydělávat peníze na burze elektronická publikace 2015 1 Pár slov úvodem Pár slov úvodem Investování a obchodování na kapitálových trzích se věnuje již od roku 2006. Je absolventem

Více

O pracovní rehabilitaci

O pracovní rehabilitaci ÚŘAD PRÁCE O pracovní rehabilitaci Těžké slovo: pracovní rehabilitace Když je člověk osobou se zdravotním postižením, mám právo na pracovní rehabilitaci. Pracovní rehabilitace je služba úřadu práce. Pomůže

Více

OBSAH TRÉNINKOVÉ JEDNOTKY

OBSAH TRÉNINKOVÉ JEDNOTKY 1 Kategorie: 1 Zaměření: Rychlost, odrazová síla Po-5.5.2014 16.00-18.00 Letní stadion Úvod: Zapracování: Atletická ABC-Silové skoky-dřepy, kliky, břicho 20 Hlavní: Rychlost - 1.série - Starty z poloh

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA Odpověď na každé NEVÍM Je to už pěkných pár let a stejně na tu lekci nikdy nezapomenu. Byla a stále je pro mne důležitá

Více

nemusíte si půjčovat Myslím, abyste byli dobří,

nemusíte si půjčovat Myslím, abyste byli dobří, Nečekám, že budete nemusíte si půjčovat konali dobro. Existuje dělat něco dalšího. Protože nevím, zda můžete, víte? Situace každého je jiná. Proto nenutíme lidi, aby dělali dobré věci, i když je to dobré.

Více

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Pitný režim. Vítejte na našem dialyzačním středisku Pitný režim Vítejte na našem dialyzačním středisku Proč musím omezovat příjem tekutin? Jednou z hlavních funkcí ledvin je udržet v těle rovnováhu tekutin. Pokud ledviny selžou, tělo se těžko zbavuje jejich

Více

Klíčové kompetence vedoucího pracovníka v procesu řízení školy

Klíčové kompetence vedoucího pracovníka v procesu řízení školy Název projektu: Reg. č. projektu: Rozvoj klíčových kompetencí zástupců ředitele na školách a školských zařízeních CZ.1.07/1.3.49/01.0002 Modul : Klíčové kompetence vedoucího pracovníka v procesu řízení

Více

Výběr cvičebního náčiní

Výběr cvičebního náčiní Výběr cvičebního náčiní Tréninková zátěž je jedna z mnoha proměnných izotonického tréninku. Další proměnnou je typ cvičebního náčiní, které během tréninku používáme. Obecně platí, že dvěma nejuznávanějšími

Více

Přehled svalů Obr. 1 Svalstvo trupu při pohledu zepředu. Obr. 2 Svalstvo trupu při pohledu ze zadu

Přehled svalů Obr. 1 Svalstvo trupu při pohledu zepředu. Obr. 2 Svalstvo trupu při pohledu ze zadu Přehled svalů Obr. 1 Svalstvo trupu při pohledu zepředu Obr. 2 Svalstvo trupu při pohledu ze zadu Obr. 3 Svalstvo horní končetiny ze zadní strany Obr. 4 Svalstvo horní končetiny ze zevní strany Obr. 5

Více

Předškolní a mimoškolní pedagogika Odborné předměty Výchova a vzdělávání Zásady efektivního učení

Předškolní a mimoškolní pedagogika Odborné předměty Výchova a vzdělávání Zásady efektivního učení VÝUKOVÝ MATERIÁL: VY_32_INOVACE_ DUM 12, S 17 JMÉNO AUTORA: DATUM VYTVOŘENÍ: 13.2. 2013 PRO ROČNÍK: OBORU: VZDĚLÁVACÍ OBLAST. TEMATICKÝ OKRUH: TÉMA: Bc. Blažena Nováková 1. ročník Předškolní a mimoškolní

Více

12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků,

12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků, 12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků, kterými začít s posilováním Verze 0.2 Zajímá tě, jak začít cvičit, aby to bylo maximálně efektivní a přitom udržitelné z hlediska zdraví? Níže Ti předám stručné

Více

Obsah ÚVOD. Definice fitness. Vliv kulturistiky na současnou fitness praxi. Historie kulturistiky. Definice síly. Druhy síly

Obsah ÚVOD. Definice fitness. Vliv kulturistiky na současnou fitness praxi. Historie kulturistiky. Definice síly. Druhy síly Obsah ÚVOD Definice fitness Vliv kulturistiky na současnou fitness praxi Historie kulturistiky Definice síly Druhy síly Rozložení svalstva na těle Velikost zatížení Počet opakování cviků a počet sérií

Více

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VE VÝŽIVĚ DĚTÍ A SPORTUJÍCÍ MLÁDEŽE. Pavel Suchánek

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VE VÝŽIVĚ DĚTÍ A SPORTUJÍCÍ MLÁDEŽE. Pavel Suchánek NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VE VÝŽIVĚ DĚTÍ A SPORTUJÍCÍ MLÁDEŽE Pavel Suchánek Jaké jsou výkonnostní požadavky na sportovce? Rychlost, ryclost na větš Akcelerace, výbušnost Síla, vytrvalost Dlouhodobá vysoká

Více

Pro efektivní dosažení výsledků je velmi důležité, abyste ještě před začátkem diety následovali tyto užitečné rady:

Pro efektivní dosažení výsledků je velmi důležité, abyste ještě před začátkem diety následovali tyto užitečné rady: Pro efektivní dosažení výsledků je velmi důležité, abyste ještě před začátkem diety následovali tyto užitečné rady: Mějte vždy po ruce diář, do kterého zapisujte každou změnu váhy přičemž váhu měříme ráno

Více

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních 14. ZJEDNODUŠENÍ DENNÍHO REŽIMU Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních návyků zvláště ráno a večer. Takové pravidelné návyky vás mohou nabít energií pro celý den a zároveň

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

SEMINÁŘ. Bikiny fitness Bodyfitness Physique žen. Praha, 20. 9. 2014 Autor: Ludmila Čížová

SEMINÁŘ. Bikiny fitness Bodyfitness Physique žen. Praha, 20. 9. 2014 Autor: Ludmila Čížová PŘEDSOUTĚŽNÍ SEMINÁŘ Bikiny fitness Bodyfitness Physique žen Praha, 20. 9. 2014 Autor: Ludmila Čížová SPECIFIKA A ROZDÍLY JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ BODYFITNESS V ČR první soutěž roku 2000 (Mistrovství světa

Více

Popis jednotlivých regeneračních cvičení V TĚLOCVIČNĚ

Popis jednotlivých regeneračních cvičení V TĚLOCVIČNĚ KLINIKA LÉČEBNÉ REHABILITACE FNO Popis jednotlivých regeneračních cvičení V TĚLOCVIČNĚ RANNÍ JÓGA VYKROČTE DO SVÉHO PRACOVNÍHO DNE PLNÍ ENERGIE Lekce jemné lehce dynamické jógy. Zaměříme se na cvičení

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice

VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL. 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŢIVA SPORTOVCE ŠTĚPÁN POSPÍŠIL 4. 11. 8.2012 Jilemnice VÝŽIVA > stejně důleţitá sloţka přípravy jako trénování > výţiva není pouze o svalové tkáni, ale i ostatních tkáních a orgánech > sportovec musí

Více

Plánujeme dosažení cíle

Plánujeme dosažení cíle Plánujeme dosažení cíle vhodným způsobem Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz PhDr. Iva Málková, Mgr. Jana Divoká Kniha podléhá autorským právům. Je dovoleno ji šířit jako celek, nikoli

Více

Rady a tipy jak být ve vyhledavačích na první místě. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Rady a tipy jak být ve vyhledavačích na první místě. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Rady a tipy jak být ve vyhledavačích na první místě. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Rád bych vám nyní představil způsoby a tipy, jak umístit váš web na první pozice ve vyhledavačích.

Více

REGISTRACE - ARGUMENTY

REGISTRACE - ARGUMENTY REGISTRACE - ARGUMENTY Já už jsem toho vyzkoušel(a) tolik a nikde jsem nebyl(a) úspěšný(á) V přímém prodeji jde především o vytrvalost a cílevědomost. Pokud je kvalitní produkt prodává se sám. Máte možnost

Více

ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE

ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE Poradna pro zdravou výživu a odvykání kouření MOJE ZMĚNA ŽIVOTNÍHO STYLU ZAZNAMNÍK JMÉNO DATUM KONTAKT NA VÝŽIVOVÉHO PORADCE Výchozí hmotnost Cílová hmotnost Cíle krátkodobé: 1. měsíc... 2. měsíc... 3.

Více

Jak udělat webový projekt

Jak udělat webový projekt Jak udělat webový projekt a vydělat na něm první milion... plus stručné vysvětlení, kam se vývoj webových technologií ubírá Nápad! Nápad! 1. Nápad dostane programátor => nelze na něm vydělat! 2. Nápad

Více

ZÁKLADY SÍLY MLÁDEŽE V LH. PhDr. RADIM JEBAVÝ, Ph.D.

ZÁKLADY SÍLY MLÁDEŽE V LH. PhDr. RADIM JEBAVÝ, Ph.D. ZÁKLADY SÍLY MLÁDEŽE V LH PhDr. RADIM JEBAVÝ, Ph.D. VÝZNAM A CÍL SILOVÉ PŘÍPRAVY V HOKEJI Síla je základní pohybovou schopností, bez které není možný žádný pohyb. Snížení rizika zranění. OBECNÉ ZÁSADY

Více

ABC BRANÍK STREČINK. Autor Ivana Králová

ABC BRANÍK STREČINK. Autor Ivana Králová ABC BRANÍK STREČINK Autor Ivana Králová Strečink ve fotbale a jeho význam: - kompenzační prostředek, který v rámci regenerace při pravidelné aplikaci pozitivně ovlivňuje negativní vlivy jednostranného

Více

12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků,

12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků, 12 nejúčinnějších a nejzákladnějších kroků, kterými začít s posilováním Verze 0.1 Zajímá tě, jak začít cvičit, aby to bylo maximálně efektivní a přitom udržitelné z hlediska zdraví? Níže Ti předám stručné

Více

Jídlo a doplňky výživy

Jídlo a doplňky výživy Jídlo a doplňky výživy Co běžně jím a jaké doplňky výživy při závodech používám Jak si chráním některé exponované částí těla Zpracoval : Jiří Jíra Hledík Fotografie : Jakub Cejpek Patřím mezi ty ultramaratonce,

Více

Doporučené cviky po svalových skupinách

Doporučené cviky po svalových skupinách Horní část těla prsní sval Dolní část těla lýtkové svaly - šíjové svaly (trapéz. sval) - svaly ramene - svaly paží a zápěstí - hamstringy (zadní str. st.) - dolní část trupu - quadriceps (přední strana

Více

KOMU JE KNIHA URČENA?

KOMU JE KNIHA URČENA? 7 Kapitola 0. O této knížce KOMU JE KNIHA URČENA? Tuto učebnici jsem vytvářel na základě mých přednášek a úvodních kursů na Vysoké škole manažerské informatiky a ekonomiky. Většina mých studentů měla malou

Více

PROČ MĚŘIT SRDEČNÍ FREKVENCI?

PROČ MĚŘIT SRDEČNÍ FREKVENCI? PROČ MĚŘIT SRDEČNÍ FREKVENCI? INFORMACE EFEKTIVITA BEZPEČNÝ POHYB MOTIVACE Měřič srdeční frekvence vám napomáhá porozumět fungování vašeho organismu a přináší tak mnoho nových informací, které lze dlouhodobě

Více

rodiče sám - sama kupuji ji nikdo - nesvačím 3. Kdo ti připravuje svačinu?

rodiče sám - sama kupuji ji nikdo - nesvačím 3. Kdo ti připravuje svačinu? Dotazník pro žáky školy zdravý životní styl stravování zpracovali a vyhodnotili žáci z volitelného předmětu DOMÁCNOST SVAČINY: 1. Nosíš do každý den občas někdy vůbec školy svačinu? 1. tř. - 17 15 2 0

Více

Návod na použití. IN 1794 insportline Twist Stepper Big

Návod na použití. IN 1794 insportline Twist Stepper Big Návod na použití IN 1794 insportline Twist Stepper Big OBSAH DŮLEŽITÁ BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ.... 2 POPIS PRODUKTU.... 3 ÚPRAVA PNUTÍ......3 INSTRUKCE PRO GUMOVÁ TÁHLA....4 INSTRUKCE PRO POSUVNÉ PEDÁLY...5

Více

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností Plánování zaměřené na člověka 3. část 10. listopadu 2013 Obsah kurzu Co jsme se naučili u domácích úkolů? Nástroje plánování zaměřeného na člověka: Příběh,

Více

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích TEST LOGIKY Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích Forma: papír - tužka Čas na administraci: max. 25 min. Časový limit: ano Vyhodnocení: ručně cca 10 minut jeden testovaný

Více

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. EU peníze školám. Inovace výuky v PrŠ Horní Česká

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. EU peníze školám. Inovace výuky v PrŠ Horní Česká Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Zpracoval: Předmět: Název

Více

10 věcí, které byste měli vědět o kojení

10 věcí, které byste měli vědět o kojení 10 věcí, které byste měli vědět o kojení 2008 Kolektiv MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha, Czech Republic www.fit-porod.cz www.porod-na-videu.cz www.jak-otehotnet.cz

Více

KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK KLIK S ROZPAŽENÍM. Lze provádět od 2. týdne. Lze provádět od 7. týdne

KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK KLIK S ROZPAŽENÍM. Lze provádět od 2. týdne. Lze provádět od 7. týdne KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK POČET OPAKOVÁNÍ 0 INTENZITA střední Lze provádět od. týdne Začněte na všech čtyřech, pak přeneste váhu vpřed, tak, aby byla téměř celá na pažích. Pokrčte a překřižte nohy.

Více

Oceňuji, co cvičení pilates udělalo pro mne. Dovolte mi, abych vám ukázala, co dovede udělat pro vás. Mgr. Renata Sabongui, majitelka ochranné

Oceňuji, co cvičení pilates udělalo pro mne. Dovolte mi, abych vám ukázala, co dovede udělat pro vás. Mgr. Renata Sabongui, majitelka ochranné OBSAH ÚVOD 5 KDO JE RENATA SABONGUI? 5 CO JE TO PILATES? 5 CO V TÉTO KNIZE NALEZNETE? 6 SLOVA TĚCH, KDO CVIČENÍ JIŽ ZNAJÍ 6 PROČ CVIČIT TOTO CVIČENÍ? 8 CVIČENÍ 11 SEZNAM CVIKŮ NA DVD 12 SPRÁVNÉ DÝCHÁNÍ

Více

2. Cviky s činkami. Cviky na šíji a ramena. K 10: Tlak s jednoručními činkami v sedu

2. Cviky s činkami. Cviky na šíji a ramena. K 10: Tlak s jednoručními činkami v sedu Cviky na šíji a ramena 39 K 10: Tlak s jednoručními činkami v sedu ramenní svaly, především jejich boční část šíjové svaly a svaly zadní části paže Posaďte se vzpřímeně na židli. Paže zvedněte a ohněte

Více

JAK SPRÁVNĚ HUBNOUT 1/6. Diety, návody, zkušenosti. Tipy a rady jak hubnout. Vaše příběhy. +Bonus (úspěch Michaely)

JAK SPRÁVNĚ HUBNOUT 1/6. Diety, návody, zkušenosti. Tipy a rady jak hubnout. Vaše příběhy. +Bonus (úspěch Michaely) JAK SPRÁVNĚ HUBNOUT 2014 1/6 +Bonus (úspěch Michaely) Diety, návody, zkušenosti. Tipy a rady jak hubnout. Vaše příběhy. Vítejte v prvním díle e-booku Jak správně hubnout 2014 E-book bude vycházet pravidelně

Více

Koncepce fitness programu FAKTORY

Koncepce fitness programu FAKTORY Koncepce fitness programu FAKTORY Představujeme Vám ojedinělý koncept funkčního cvičení venku v přírodě, který je určený pro širokou veřejnost různého věku s různou kondicí. Byl vytvořen ve spolupráci

Více

PRVNÍ STRATEGIE: PRODEJNÍ SEKVENCE

PRVNÍ STRATEGIE: PRODEJNÍ SEKVENCE PRVNÍ STRATEGIE: PRODEJNÍ SEKVENCE Ukážu vám první ze tří strategií, která mi spolehlivě znásobila zisky z mého podnikání, prodejní sekvenci. Tato strategie je skvělá v tom, že se dá velmi rychle implementovat.

Více

Fi ve riders co s. r. o

Fi ve riders co s. r. o Fi ve riders co s. r. o Firma vznikla v letošním roce jako spojení dlouholetých znalostí a zkušeností v oblasti kondičních a posilovacích strojů. Její představitelé nejsou na našem i evropském trhu neznámí.

Více

Pojď hrát hokej Část 2 Příprava na ledě

Pojď hrát hokej Část 2 Příprava na ledě Praktická příručka k projektu Pojď hrát hokej Část 2 Příprava na ledě PŘÍPRAVA NA LEDĚ V RÁMCI HOKEJOVÉHO DNE Tato provozní příručka obsahuje zásady pro uskutečnění přípravy na ledě a praktické informace

Více

60 a tři sexy nadpisy článků, po kterých vaši čtenáři touží

60 a tři sexy nadpisy článků, po kterých vaši čtenáři touží 60 a tři sexy nadpisy článků, po kterých vaši čtenáři touží Jak., který Příklad: Jak napsat článek, který vám přivede návštěvnost Jak. v x jednoduchých krocích Příklad: Jak založit blog ve třech jednoduchých

Více

O čem je Historická příležitost?

O čem je Historická příležitost? Pro partnery O čem je Historická příležitost? Historická příležitost je více jak 24týdenní online program o tom, jak vydělat na neopakovatelné politicko-ekonomické změně důchodového systému v České republice,

Více

Jak (ne)relapsovat? Udržujeme změnu životního stylu. Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz PhDr. Iva Málková, Mgr.

Jak (ne)relapsovat? Udržujeme změnu životního stylu. Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz PhDr. Iva Málková, Mgr. Jak (ne)relapsovat? Udržujeme změnu životního stylu Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz PhDr. Iva Málková, Mgr. Jana Divoká Kniha podléhá autorským právům. Je dovoleno ji šířit jako

Více

Sportovní výkon aneb jak se připravují nejlepší

Sportovní výkon aneb jak se připravují nejlepší Zveme Vás na seminář pro trenéry, rodiče a stolně tenisové nadšence na téma Sportovní výkon aneb jak se připravují nejlepší Prezentuje: Pavel Bugaj osobní trenér a výživový poradce Kondiční trenér reprezentace

Více

Informace pro uchazeče o práci

Informace pro uchazeče o práci Informace pro uchazeče o práci Práva a povinnosti uchazeče o práci jsou v zákoně o zaměstnanosti číslo 435/2004 Sbírky Těžké slovo: uchazeč o práci Těžké slovo: práva Těžké slovo: povinnosti Těžké slovo:

Více

ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ ŠKOLENÍ TRENÉRŮ ATLETIKY 3. TŘÍDY ZÁVĚREČNÁ PRÁCE. Týdenní tréninkový plán pro skupinu mládeže 13-14 let

ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ ŠKOLENÍ TRENÉRŮ ATLETIKY 3. TŘÍDY ZÁVĚREČNÁ PRÁCE. Týdenní tréninkový plán pro skupinu mládeže 13-14 let ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ ŠKOLENÍ TRENÉRŮ ATLETIKY 3. TŘÍDY ZÁVĚREČNÁ PRÁCE Týdenní tréninkový plán pro skupinu mládeže 13-14 let 31.10.2004 Luděk Cigler AC Kovošrot Praha Úvod Ve své práci bych se chtěl zaměřit

Více

27. 4. 2013 Praha Smíchov Něco málo o genetice potkanů

27. 4. 2013 Praha Smíchov Něco málo o genetice potkanů 27. 4. 2013 Praha Smíchov Něco málo o genetice potkanů Některé obrázky použité v prezentaci pochází z různých zdrojů na internetu a nejedná se o má díla. Byly použity k ilustraci a prezentace nejsou určeny

Více

Stav affiliate marketingu v České a Slovenské republice

Stav affiliate marketingu v České a Slovenské republice mariorozensky.cz Stav affiliate marketingu v České a Slovenské republice Možná jste již zaslechli mé oblíbené tvrzení, že pouze 2 % obchodníků využívají affiliate marketing. Affiliate trh sice neustále

Více

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. Prava a povinnosti cizinců na českém Time pracovním management trhu NÁCVIKOVÁ WORKSHOP LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351)

Více

Mnoho z nás tráví spoustu pracovního času sezením u počítače. Jiní si naopak

Mnoho z nás tráví spoustu pracovního času sezením u počítače. Jiní si naopak Mnoho z nás tráví spoustu pracovního času sezením u počítače. Jiní si naopak nesednou, jak je den dlouhý, nebo vykonávají tentýž pohyb či úkon stále dokola. Právě jim strečink pomáhá ulevit od ztuhlosti

Více

> PRAXE > ÚVOD. > INFOSERVIS Nalistujte si 120 Doporučená literatura 120 Internetové adresy 120 Rejstřík 122 Závěrem OBSAH

> PRAXE > ÚVOD. > INFOSERVIS Nalistujte si 120 Doporučená literatura 120 Internetové adresy 120 Rejstřík 122 Závěrem OBSAH OBSAH Slovo úvodem 5 > ÚVOD Snadná cesta ke zdraví a pohodě 7 Zdraví a štíhlí s nordic fitness 8 Fit po severském způsobu 9 Dělejte něco pro zdraví 12 Rozhovor: Pozitivní účinek nordic walkingu při diabetu

Více