NEWSLETTER 06/2012. Milí čtenáři, V POHYBU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "NEWSLETTER 06/2012. Milí čtenáři, V POHYBU"

Transkript

1 Milí čtenáři, červen bude velice zajímavý měsíc. Plný aktivity, radosti, vášně a objevování nového. Tělo si zvyká na teplé počasí, nasává energii ze slunce a říká si stále častěji o pohyb a zábavu. A naše duše zpívá a tančí. Každá buňka se těší na přicházející léto a vítá jeho posly ať už to jsou paprsky slunce, čerstvé jahody nebo lahodný vychlazený stříček v zahrádce. A STUDIO BEYOND také jen kvete a září, protože má Vás a těší se na každé setkání s Vámi. Užívejte si červen a krásně si počtěte. Vybíráme z obsahu: V POHYBU Ranní jóga venku sobotní cvičení v Ďáblickém háji Elegantní chůze - seminář Feldenkraisovy metody Jóga po porodu nové cvičení pro čerstvé maminky Ploché bříško speciál dejte svému bříšku tvar Aktivní a relaxační pobyt - cvičení, a očistné rituály v Jeseníkách ZDRAVÁ A KRÁSNÁ Zelené potraviny pro zdraví a krásu přednáška Miloše Hellingera Prevence překyselení organismu přednáška Jany Altnerové Zdravé srdce v červnu myslíme na své srdce UMĚNÍ ŽÍT Červnové energie - co se děje v červnu nejen kolem nás Dovolená! Hurá? zapomeňte na stres a užijte si chvíle volna naplno Jógové ásany - pokračujeme s jógou PRO DĚTI Baby masáže objevte kouzlo a umění doteku Příměstské tábory ve Studiu Beyond prázdniny v duchu olympijských her V POHYBU RANNÍ JÓGA V ĎÁBLICKÉM HÁJI Intenzivní jógová práce na sílu paží, pevné jádro, ploché bříško a štíhlé nohy. V plynulosti dechu věnujeme první hodinku intenzivní mandala vinyasa flow a přirozeně ji propojíme s druhou hodinkou harmonické hatha jógy. Místo konání: Ďáblický Háj (sejdeme se v 8:30 na rohu křižovatky Žernosecká a Horňátecká ulice, naproti benzínové pumpě, okraj Ďáblického háje) Kdy: vždy v níže uvedené soboty od 9-11 hod. červnové soboty ,16.6.

2 červencové soboty ,21.7.,28.7. srpnové soboty ,11.8.,18.8.,25.8. Místo konání: Sál Studia Beyond Kdy: neděle (neděle) 14:00-17:00 Cena: členky zdarma / 200,- Kč nečleni Hodina je otevřená i pro muže Rezervace na nebo na recepci studia. S sebou si přineste deku a podložku na ven, ranní svěžest a úsměv Těším se na Vás Jana Kopecká, cvičitelka ELEGANTNÍ CHŮZE Workshop Feldenkraisovy metody Přijďte se vyladit pro letní aktivity! Workshop Feldenkraisovy metody zaměřený na téma "elegantní chůze" pro Vás připravuje Tereza Skovajsová - certifikovaná lektorka Feldenkraisovy metody. Cena: 250,- Kč pro členky Studia Beyond / 500,- Kč pro ostatní Rezervace na nebo na recepci studia. JÓGA PO PORODU Pravidelná studiová hodina Do rozvrhu jsme zařadily pro čerstvé maminky každý čtvrtek od 12 hodin jógu po porodu. Pomůže Vám věnovat se opět zase sama sobě a postupně se vrátit k fyzické aktivitě a nabrat sílu a pružnost po těhotenství a porodu. Jóga po porodu upevňuje a posilňuje bederní a břišní svaly, které byly v graviditě přetěžovány a svaly dna pánevního, které byly při porodu poškozeny. Také povzbuzuje krevní oběh a zpevňuje zádové svaly. Cvičení se začíná zpravidla po ukončení šestinedělí, nebrání-li tomu zdravotní důvody. Při porodu císařským řezem se většinou začíná cvičit kolem 4. měsíce po porodu. Vždy je však třeba začátek cvičení zkonzultovat s lékařem a poradit se s ním. Jóga po porodu dodá novou sílu, energii, rovnováhu a ohebnost. Zároveň napomáhá posilování vazby mezi maminkou a dítětem, neboť miminka můžete mít s sebou v hodině. PLOCHÉ BŘÍŠKO SPECIÁL Intenzivní cvičení pro pevné břišní svaly a ploché bříško Cviků na ploché bříško je celá řada. Donutíme se však dát svalům intenzivně zabrat a neulévat se? Workshop je vhodný pro ty, kteří metodu neznají i pro ty, kteří navštěvují pravidelné lekce. Každý čtvrtek od 18:40 hodin se Vám to na 100% podaří. Motivovat ke cvičení Vás budou naše trenérky a nenechají Vám si ulevit Po cvičení budete odcházet s pocitem, že takhle intezivně jste si dlouho nezaposilovaly..

3 AKTIVNÍ A RELAXAČNÍ POBYT Cviky jsou zároveň vybrány tak, aby na sebe co nejefektivněji navazovaly a byly pro tělo šetrné a zdravé. Těší se na Vás Jana Kopecká a Julie Lonská, cvičitelky Ještě máme poslední volná místa na zájezd. Přihlásit se můžete na recepci studia. Těšit se můžete na 4 dny plné jógy, zdravotního cvičení, relaxací, očisty těla, mysli i duše v panenské přírodě Jeseníků. UDĚLEJTE SI ČAS JEN PRO SEBE! Program pobytu: 4 hodiny cvičení denně (jóga, pilates, zdravotní cvičení) výlety do blízkého okolí. každodenní příjemné rituály očisty těla (pomocí vody, mořské soli, léčivých olejů, čajové rituály) meditaci a relaxaci arteterapii - zábavnou a léčivou formu kreslení pečlivě sestavený vyvážený zdravý jídelníček ze surovin z biofarmy luxusní ubytování ve 4* penzionu Chalupa U pramene Kdy: Kde: Dolní Hedeč u Králíků (195 km od Prahy) Cena 6.000,- pro členky / 6.500,- pro ostatní Pobyt je určen pro ženy a muže každého věku. ZDRAVÁ a KRÁSNÁ ZELENÉ POTRAVINY PRO ZDRAVÍ A KRÁSU Zdraví a krása. To je téma, o kterém se mluví opakovaně. Která žena by nechtěla být zdravá a krásná? Myslím, že všechny. A myslím, že i každý muž. Zdraví a krásní mohou být všichni lidé, kteří žijí v souladu s přírodními zákony. Platí krásné pravidlo: Otec nemoci je nejistý, matkou je vždy strava. Zelené potraviny jsou pro nás naprosto přirozeným jídlem, jsou součástí našeho potravního řetězce. Napadlo by vás do benzínového auta načepovat naftu? A ruku na srdce, máte ve svém jídelníčku přirozené potraviny? Nebo hledáte výživové zkratky? Já si občas zahřeším. Bude mé tělo vypadat zdravě a krásně, když budu mít levé koleno z upečených buchet tety Lídy (to bych ji urazil, kdybych si nevzal). A budu mít ten jasný, čistý a přitažlivý pohled, když bude mé pravé oko ze svíčkové, kterou jsem nedokázal odmítnout na nedělní návštěvě u rodičů mé ženy? Žijeme v době výživových zkratek, které nám ale ve skutečnosti cestu ke zdraví a kráse prodlužují. Jak z toho ven? Stejně jako když si do nádrže omylem načepuji nějaký ten nepatřičný litr nafty navíc, načepuji tam to správné palivo, benzín. A plnou nádrž. Ať se to špatné rozpustí v tom dobrém. Zcela shodně to funguje se zelenými potravinami. Přirozenými zelenými potravinami v těle rozředím to nepřirozené. A nejen to, zelené potraviny (ječmen s řasou) dokáží v těle ještě jednu důležitou věc. Dokáží na sebe navázat vše nepotřebné, nepřirozené a odtáhnout to z těla ven. Zelené potraviny tělo nasytí a vyčistí. To je jeden z přírodních zákonů. Tělo bude zdravé a krásné, když bude dobře sycené a čištěné. Více o zdraví, kráse a zelených potravinách na přednášce Miloše Hellingera Dis. Kdy: (úterý) ve 20 hodin Kde: Sál Studia Beyond Cena: pro členky zdarma/ 50,- Kč pro ostatní Miloš Hellinger je poradce v životním stylu. Je to vášnivý sportovec, vystudovaný fyzioterapeut. Ve své práci s lidmi úspěšně kombinuje zelené potraviny, fyzický pohyb a myšlenku, že vše začíná myšlenkou

4 PREVENCE PŘEKYSELENÍ ORGANISMU Zatížení kyselinami a jedy? Aneb jak na překyselení. nictvím činů zhmotňovat se zapáleným nadšením ve výsledky. Uvidíte, že vám to udělá dobře. Máme na to přibližně tři měsíce, než se dostaneme opět do fáze útlumu a mírné pasivity. Tak do toho! Současný hektický život klade vysoké nároky na náš organismus. Stres, špatná strava a nedostatek pohybu. Kdo by neznal problémy současné doby? Organismus potřebuje velké množství vitálních látek, aby se přirozeně zbavil kyselin a jedů. Víte, které látky to jsou? Na přednášce se dozvíte, co především překyseluje náš organismu a odkud pocházejí jedy. Dále si povíme, jaké jsou kyselinotvorné a zásadotvorné potraviny a jaké důsledky nastanou pro náš organismus, pokud bude naše strava převážně kyselinotvorná. Zaměříme se samozřejmě i na příznaky překyselení organismu, kterými může být například celulitida, nadváha, zadržování vody, bolesti a mnoho dalších. Dobrá zpráva na závěr je, že proti překyselení se dá bojovat. Jaká je tedy prevence překyselení? A jaké doplňky, bylinky a další opatření nám pomohou? To vše nám odhalí Jana Altnerová při své další přednášce a součástí budou i individuální konzultace. Kdy: (neděle) 12:00-13:30 Kde: Sál Studia Beyond Cena: pro členky 100,- / 150,- Kč pro ostatní Jana Altnerová je dlouholetá poradkyně v oblasti zdravého životního stylu a zdravého hubnutí. Pravidelně publikuje články a věnuje se přednáškové činnosti na téma zdraví a zdravé stravy. CO MŮŽEME UDĚLAT PRO ZDRAVÉ SRDCE Červen je měsíc, který podle čínské medicíny náleží srdci a tenkému střevu. Znamená to, že cokoliv nyní pro tyto orgány uděláme, bude mít maximální efekt. Okruh srdce odpovídá prvku ohně a pro ten je charakteristická jeho aktivní energie. Tělo chce být v pohybu, užívat si pozitivní letní náladu, radost a smích. Zároveň je potřeba konat a myšlenky prostřed- Naše srdce není jen výkonná pumpa, je to vládce, který udává směr našeho jednání. Řídí a uspořádává naše aktivity a pomáhá nám uplatňovat potenciál, který v nás dřímá. Je zodpovědné za naši výkonnost a schopnost soustředit se. Vedle toho ale i určuje náš charakter. Z tělesných funkcí řídí naši oběhovou soustavu, zažívání a pohlavní funkce. Pro zdravý okruh srdce o něj musíme pečovat a nesmíme dopustit, aby se vyčerpal. Na jedné straně je nezbytné jej aktivně posilovat, na straně druhé mu musíme dopřát i odpočinek. Jaké jsou příznaky poruch funkčního okruhu srdce: * stavy rozčílení * závislosti * problémy se spánkem * psychózy * stavy kolapsu * epilepsie A jak můžeme srdce podpořit? Recept je poměrně jednoduchý. Základem je smích a radost. Zdravé srdce má totiž pouze ten, kdo je spokojený. Pomůže nám k tomu rozumná aktivita, stanovování si realistických cílů a pravidelný režim. To nám přinese vnitřní klid a ten je jen krůčkem ke spokojenosti. Dále je také

5 potřeba dbát na kvalitní spánek a chodit spát před půlnocí, neboť tehdy si tělo nejintenzivněji odpočine. Vedle zdravého životního stylu mohou pomoci i bylinky a příroda. Z bylinkových preparátů na srdce jedinečně regeneračně a revitalizačně působí Venisfér. Účinné látky rostlin ze složení Venisféru navíc napomáhají k čistění krve, podporují její krvetvorbu, výživu a snižují její srážlivost. Mají protizánětlivé, antioxidační, antivirové, antibakteriální, antimikrobiální, protiplísňové a protirakovinné účinky. Užíváním Venisféru můžeme dále několikanásobně urychlit detoxikaci těla a zpomalit stárnutí tkání. Pro klidný spánek pak byl vyvinut přípravek Nervamin. me se letním láskám a nalaďme se na romantickou notu. A to platí nejen pro nezadané. I do zaběhnutého vztahu lze vnést pocity lehkosti, novosti a nadšení. Stačí, když toho druhého oceníme. Nezapomínáme na to občas? Přírodní pomocí jsou i zdravé oleje. Na srdce a tenké střevo působí blahodárně olej z konopí a z vlašských ořechů. Nejdůležitější ze všeho ale je, abyste se měli rádi, dopřávali si kvalitní čas sami pro sebe a uměli se na věci podívat s klidným nadhledem. Mír a pokoj totiž nemá svůj počátek v tom, že se nevyskytne žádný konflikt, ale ve schopnosti se umět s problémem vypořádat. UMĚNÍ ŽÍT ĆERVNOVÉ ENERGIE Červen je jeden z nejaktivnějších měsíců v roce. Je plný jangu, vody, ohně a klidu si v něm rozhodně moc neužijeme. Ostatně, byla by to škoda, neboť na tak velikou šanci posunout svůj život dopředu budeme zase nějakou dobu čekat. Využijme tedy červnovou energii pro velké věci, naše tajné sny, které již nějaký ten týden spřádáme a které v našich myšlenkách už mají své základní obrysy. Každodenní úkoly řešme rychle a efektivně, nehromaďme seznamy úkolů, ale vše řešme hned. Nezabývejme se teď maličkostmi a neplýtvejme touto silou. Pusťme se aktivně do práce. V ten okamžik nám síla vesmíru pomůže. A poslouchejme také svoji intuici. Netrapte se přemýšlením, jak vše dopadne, vložte se s plným srdcem do toho, rozpohybujte se a s chutí se pusťte do práce. Zároveň se tento měsíc zaměřte na radost. Pokud nás nepotěší druzí, udělejme si radost sami. Stačí malé radosti během všedního dne. Ale snažme se tento měsíc co nejvíce omezit naše věčné Já MUSÍM a nahraďme to činnostmi, které vyjadřují více to hezké, Já CHCI. Užívejme si letní uvolněnější náladu, otevře- Při tom veselém a rozlétnutém rozpoložení zároveň nezapomeňte na cíl, který jste si dali. Nejlepší je napsat si ho na papír a každé ráno věnovat minutu jeho přečtení a upomenutí se na něj. STAČÍ MINUTA KAŽDÉ RÁNO. Ve vší té bohulibé aktivitě myslete i na odpočinek. I když budete mít pocit, že máte sil na rozdávání, naordinujte si ho. Pokud jde o zdraví, tento měsíc si hlídejme srdíčko a tenké střevo. Také je třeba dávat si pozor na prochladnutí a na angíny. Více na téma zdraví a srdce naleznete výše v newsletteru. DOVOLENÁ! HURÁ? Někteří dovolenou a prázdniny jednoduše zbožňují, jiní se při stejné představě děsí. Příprava na dny volna může být stresující záležitostí i pro otrlé povahy. K čemu nám tedy dovolená je? Proč si ji nechceme jednoduše užít?

6 Už od Vánoc se těšíme na jarní slunce, delší víkendy a letní dovolenou. Vidíme se nadšeně na pláži, s dětmi u vody, nebo na procházce místy, kam běžně nechodíme. Potom začneme vše promýšlet, diskutovat, ptát se, váhat a organizovat a pocit radosti se pomalu vytrácí. Jak to tedy chcete mít? Máte připravenou REÁLNOU vidinu SVÉHO volného dne? Ne JEJICH volného dne. Svého. Ne? Tak tím začnete! Protože to je VAŠE dovolená a nikdo za Vás nevypne, nezačne běhat 10km anebo si jen tak užívat. To můžete udělat jen Vy! Máte pocit, že to nikdo jiný za Vás neudělá? Nebo dokonce, že to Vy a jen Vy naplánujete nejlépe ze všech? Už touto myšlenkou spustíte (vy)čerpání své energie. Když se nad tím zamyslíte EXISTUJE NĚJAKÝ DÚVOD, PROČ BYCHOM NA TO MĚLY BÝT SAMY? Pokud jste se rozhodly pro dámskou jízdu nebo relaxujete raději sama, daleko od ostatních lidí, organizování neuniknete. Plánování ale může mít různou podobu a opravdu tak záleží jen na Vás, jak bude čas snění a příprav probíhat. Jedete s rodinou? Proč ji do toho nezapojit? Může být milým překvapením, že Váš partner je také gramotný a umí telefonovat. Chystáte se na dovolené úplně VYPNOUT? Někdo to zvládne ze dne na den, ale většině z nás to trvá déle. A že to někteří neumí vůbec? Možná je to tak dobře. Kdo ví, na co by člověk všechno přišel, kdyby přestal řešit každodenní věci, že? Rychlá změna běžných návyků, ať už těch užitečných či méně užitečných, umí rozpoutat celý řetězec dalších změn. Chcete být 3 týdny bez telefonu? Vážně? Chcete teď začít denně běhat 10km? Přestanete číst noviny, internet a budete si jen užívat? A proč to budete dělat? Co pro Vás tedy znamená si jen užívat? Anebo se těšíte na dovolenou, na dovolené se těšíte domů a doma se zase budete těšit na dovolenou? Začarovaný kruh těšení se, ze kterého není cesty i tak můžou vypadat dva týdny u moře. Ale není to škoda? Někdy stačí myslet na TEĎ a ne na PŘEDTÍM A POTOM. Uvědomit si moment a sebe v daném okamžiku. Očekávání, ať už od místa dovolené či od našich blízkých, umí také udělat své. Jako bychom čekaly, že věci budou jiné tím, že se přeneseme z jednoho místa na druhé. Sedm tipů, jak si užít dovolenou: 1. Rozmyslete si, co chcete na dovolené zažít. Není nikde psáno, že nemůžete jet sama, s partou kamarádek nebo jen s partnerem prostě bez dětí (existují tábory, prarodiče, ). Partneři by spolu měli mluvit bez dětí a nejen o dětech. 2. Zachovejte si alespoň některé aktivity svého běžného denního režimu. Není třeba okamžitě vše měnit. 3. Nic nepřehánějte. Nic. 4. Mějte od své dovolené reálná očekávání! Nečekejte, že za týden volna z Vás spadne napětí nastřádané za celý rok! 5. Vyjasněte si očekávání své rodiny ještě před dovolenou! Mluvte s nimi o nich a poslouchejte je! 6. Buďte k sobě velkorysé a hodné!:) Užijte si dovolenou! 7. P.S. A jestli se rozhodnete jet poprvé samy: Vězte, že to možná bude Vaše nejlepší dovolená! Proč? Budete mít konečně možnost na nikoho a nic se neohlížet a trávit jí tak, jak jste si to vysnila! Pokud si tedy předtím ujasníte, že (a jak) to tak chcete!:) Dovolenou jen a jen dle VAŠICH představ a krásné léto Vám přeje, Andrea Mgr.Andrea Řezníčková (www.terapeutipraha.cz) je systemickou psychoterapeutkou pod supervizí a spolupracuje se Studiem Beyond.

7 JÓGOVÉ ÁSANY ÁSANA je sanskrtský výraz pro tělesnou pozici. Obecně ásana znamená zaujmout na delší čas určitou tělesnou polohu a cítit se v ní příjemně a uvolněně. Patandžali nazývá ásanou pouze meditační sed, zatímco tělesná cvičení označuje jako jóga vjájáma. Běžně se však za ásany považují i dynamické jógové cviky. Ásany hluboce ovlivňují tělo i mysl. Jejich cvičením docílíme blahodárného účinku, který získávají zvířata, když tyto pozice zaujímají zcela instinktivně. Ásany působí na svaly, klouby, dech, oběhový, nervový a lymfatický systém, na všechny orgány i žlázy. Ovlivňují rovněž mysl, psychiku a čakry. Jsou to psychosomatická cvičení, která posilují a vyvažují celou nervovou soustavu, a tak harmonizují a stabilizují náš psychický stav. Při provádění ásan hraje významnou roli i dýchání. Sladíme-li dech s pohybem, je průběh pohybu harmonický, dýchání se prohlubuje a dochází k povzbuzení krevního oběhu i látkové výměny. 2. Je vhodné ásanu nejprve provést jednou či dvakrát bez delší výdrže a sladit pohyb těla s dechem. Při tom se zcela přesně stanoví, k jaké fázi pohybu patří nádech a k jaké výdech. Takový způsob cvičení zklidňuje nervovou soustavu, povzbuzuje činnost žláz, zvětšuje dechovou kapacitu a rozpouští tělesný i duševní stres. Mysl se uvolní, zklidní a projasní. Můžeme se začít více soustředit i na jemnohmotnou část našeho těla (mentální, emocionální tělo). 3. Teprve pak setrváme v ásaně delší čas a dýcháme v ní normálně. Zároveň protahované svaly by měly být v pozici co nejvíce pasivní. Soustředíme se na tu část těla, na níž ásana působí, a směrujeme tam i vědomí dechu. 4. Pak provedeme protipozici nebo vyrovnávací cvik, čímž může být i relaxace. Jeli například trup stlačen nebo v předklonu, v následující ásaně se protáhne nebo napřímí. Všeobecně platí že ásana zesiluje účinky té, které předcházela. Dále je její protipozicí a je také průpravou k pozici následující. Podle André Van Lysbetha není tedy vhodné mít velký časový odstup mezi jednotlivými ásanami, ale je důležité se mezi pozicemi uvolnit. Doporučuje, abychom sledovali svůj dech a tep srdce a s další ásanou začali, když se dostaneme zpět do normální dechové tepové frekvence. Důležité zásady při provádění ásan: 1. Ásany se provádějí vždy v souladu s dechem: Pohyby rozpínající hrudník a dutinu břišní jsou vždy spojeny s nádechem. Pohyby stahující hrudník a dutinu břišní jsou vždy spojeny s výdechem. V počáteční fázi pracujeme čistě s fyzickým tělem. Měli bychom se snažit dostat se do pozic bez velkého úsilí a námahy. Snažíme se zapojit, co nejméně svalů potřebných k provedení ásany. Velmi dobře působí, když si pozici nejprve představíme v mysli. Jógové ásany nám pomáhají pracovat s vlastním tělem. Oslabené tělo negativně ovlivňuje naše myšlenky a pocity. Silné a pohyblivé tělo přináší člověku i psychický pocit síly a pohyblivosti. Silné paže vyjadřují vůli k jednání a schopnost ubránit se; silné nohy jsou známkou toho, že pevně stojíme ve svém životě a něco také dokážeme přestát. Rovnovážné pozice procvičují nejen náš rovnovážný smysl, ale přinášejí také vnitřní vyváženost. Níže uvádím jen některé příklady z jógových ásan a dovoluji si uvést afirmace, které k nim přiřadila Gertrud Hirschi. Její přístup podle mně

8 velmi zapadá do konceptu hatha jógy svoji komplexností. Její afirmace velmi výstižně vystihují duchovní podstatu ásan, což nám může pomoci ke koncentraci, bytí v přítomnosti, bytí ve vědomí. Paschimottanasana - Plný úcty a vděčnosti se skláním před láskou a inteligencí, jež jsou podstatou zákonů Stvoření. Bhujangasana - Posiluji záda a užívám si svou sílu a výdrž. Sarvangasana V největších hlubinách a v největších výšinách veškerá dualita pomíjí. Dhanurasana Vydržím to a zvítězím. Matsyasana Můj srdeční most spojuje všechny mé vnitřní síly a ony pak působí pro mé dobro. Sumeruásana Cítím a vychutnávám si svou sílu. Vrksásana Soustředěně spočívám ve svém středu. Savásana Mám toho mnoho na rozdávání a dávám to s velkorysým srdcem; jsem otevřený všemu dobrému, krásnému a obšťastňujícímu a nechávám se tím naplnit; můj život je bohatý a plný radosti. - masáže obsahující prvky z indických a švédských masáží a jógy - správné metody držení miminka Účinky: - prohloubení vazby mezi rodiči a dětmi - navázání neverbální komunikace - zklidnění se - děti se učí relaxovat, soustředit se, lépe spolupracují a usínají, jsou odolnější vůči nemocem i škodlivým vlivům okolního prostředí - správný psychomotrický vývoj dítěte - správné vzpřímení při stoji a chůzi - když se objeví problémy: léčení dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie, lehlé mozkové dysfunkce (ADHD), Downova syndromu; zlepšení stavu astmatiků, alergiků, ekzematiků Věřím, že během cvičení ásan vnímáme poznáváme společné, ale zároveň se stáváme více tolerantními a respektujeme i rozdíly mezi námi, jsme více schopni přijímat ostatní takové, jací jsou. Na cvičení s Vámi se těší Jana Kopecká, cvičitelka jógy PRO DĚTI BABY MASÁŽE Milé maminky, objevte spolu s vaším děťátkem kouzlo a umění doteku. Připravily jsme pro Vás kurz 6 hodin masáží pro děti a kojence podle Jany Hašplové a správné manipulace s kojencem podle Evy Kiedroňové. Co nového se naučíte a dozvíte: - základní informace o rostlinných olejích, aromaterapii a muzikoterapii - dotykové hry a škádlivky Kurz je věkově neomezený a je určen i pro nastávající maminky. Termíny konání: KAŽDÝ ČTVRTEK OD 13:30-14:30 ( 24.5.,31.5.,7.6.,14.6.,21.6.,28.6.) V případě absence bude možné si termín nahradit v podzimním kurzu. Začínáme znovu v září. Co s sebou: miminko v náručí nebo v bříšku, jednorázovou nepropustnou podložku; deky a olejíčky dostanete ve studiu. Místo konání: sál Studia Beyond CENA: 6 hodin/ 900,- členky / 1000,- ostatní

9 PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY VE STUDIU BEYOND Ještě máme volná místa v příměstských táborech. Pokud tedy hledáte zajímavý a zábavný program pro svoje děti na prázdniny, jsme tu pro vás. Celé prázdniny se ponesou v duchu olympijských her, které začínají letos v červenci v Londýně. Tábory budou plné zábavných a napínavých her, jako je hledání pokladu, orientační běh nebo tzv. silácké olympijské hry. Kromě hraní čeká na děti spousta cvičení od gymnastické průpravy, atletický pětiboj až po dětskou jógu a tanečky. Pohybové bloky budou proloženy výukou angličtiny, výtvarným kroužkem a dalšími tvořivými činnostmi. Vydáme se i do bazénu a uděláme si vlastní táborák, kde si v čarodějném kotlíku společně uvaříme vynikající polívku. Každý tábor bude završen zábavnou pyžamovou párty, po které děti ve studiu přespí. V případě velmi teplého počasí se vydáme také na blízké koupaliště Na Stírce. Pro rodiče bude připraveno vzpomínkové cédéčko s fotkami a pro děti dárek. Postaráme se o Vaše děti každý prázdninový týden od pondělí do pátku od 8:00 19:00 hodin. Tábor je otevřen pro děti od 4 9 let. Maximální kapacita je 12 dětí. O děti se bude starat odborný personál. Teplý oběd je zajištěn v restauraci pod studiem. Cena: V ceně je zahrnuta strava a pitný režim na celý den (2 x svačina, oběd, pití), odměny a výherní ceny pro děti, cd se záznamem fotek z každého dne pro rodiče. Poslední večer (ze čtvrtka na pátek) budou děti přespávat v tělocvičně a užijí se "pyžamovou party". Cena: 1.900,- Kč/týden pro členky / 2.100,-Kč/týden pro ostatní

10 Moje cíle na červen: méně, zato realisticky Do konce června chci (být, mít, umět, zažít, vidět): Každý den pro to udělám:

Pravidelné používání vířivek umožní lidem cítit se a žít lépe

Pravidelné používání vířivek umožní lidem cítit se a žít lépe Benefity a terapeutický efekt léčebného bazénu Bolesti hlavy Stres Nespavost Zažívací potíže Bolesti zad Celulitida Těžké nohy Reflexní zóny Pravidelné používání vířivek umožní lidem cítit se a žít lépe

Více

Popis jednotlivých regeneračních cvičení V TĚLOCVIČNĚ

Popis jednotlivých regeneračních cvičení V TĚLOCVIČNĚ KLINIKA LÉČEBNÉ REHABILITACE FNO Popis jednotlivých regeneračních cvičení V TĚLOCVIČNĚ RANNÍ JÓGA VYKROČTE DO SVÉHO PRACOVNÍHO DNE PLNÍ ENERGIE Lekce jemné lehce dynamické jógy. Zaměříme se na cvičení

Více

DOPOLEDNÍ RELAX V HOPSÁČKU

DOPOLEDNÍ RELAX V HOPSÁČKU DOPOLEDNÍ RELAX V HOPSÁČKU INDICKÁ MASÁŽ HLAVY MASÁŽ LÁVOVÝMI KAMENY RELAXAČNÍ A SPORTOVNÍ MASÁŽ MASÁŽE DĚTÍ DÉLKA MASÁŽE JE POUZE ORIENTAČNÍ A ODVÍJÍ SE VŽDY OD INDIVIDUÁLNÍCH POTŘEB KLIENTA. ROVNĚŽ VÝBĚR

Více

Zdravotní tělesná výchova Obsah

Zdravotní tělesná výchova Obsah Zdravotní tělesná výchova Obsah Odborné učiliště Chelčického 2, Praha 3 zpracoval: Mgr. Milan Kubic 1 Zdravotní tělesná výchova ZTV vychází ze tří na sebe navazujících fází: - Fáze dechová - Fáze pohybová

Více

OBSAH PŘEDMLUVA 5 ÚVOD 7 I. TRIMESTR 9

OBSAH PŘEDMLUVA 5 ÚVOD 7 I. TRIMESTR 9 OBSAH PŘEDMLUVA 5 ÚVOD 7 I. TRIMESTR 9 Překážky ve cvičení 9 Ranní nevolnost, nauzea, zvracení 9 Vyčerpání, nespavost, strach 10 Co máte dělat v tomto období 10 Kdy nesmíte v žádném případě cvičit 11 Cvičení

Více

Body&Mind představuje skupinu moderních tělesných cvičení uznávající význam vzájemných vztahů mysli a duše. Je založen na tzv.

Body&Mind představuje skupinu moderních tělesných cvičení uznávající význam vzájemných vztahů mysli a duše. Je založen na tzv. Body&Mind představuje skupinu moderních tělesných cvičení uznávající význam vzájemných vztahů mysli a duše. Je založen na tzv. holistickém (komplexním) přístupu k člověku, a tedy též k lidskému pohybu.

Více

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obličejová cvičení aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu Mgr. Monika Šulistová N a k l a d a t e l s t v í a v y d a v a t e l s t v í R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obsah Úvod...6

Více

Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život

Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_05_01 Tématický celek: Člověk Autor: Mgr. Andrea Teplá Datum: září 2011 Anotace:

Více

MÁ OBLÍBENÁ PROCEDURA ÚSMA SVÉDAN

MÁ OBLÍBENÁ PROCEDURA ÚSMA SVÉDAN MÁ OBLÍBENÁ PROCEDURA ÚSMA SVÉDAN Jolana Hlavová 2012 Ájurvédská Instituce Dhanvantri, Praha ÚVOD Dnešní životní styl plný stresu a napětí, špatných stravovacích návyků velice ovlivňuje naše zdraví. Nevhodně

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

Procvičování kloubů CX - 01

Procvičování kloubů CX - 01 Procvičování kloubů CX - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Posilování, rozvoj a zlepšování svalů ramen. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití: Přidržte

Více

KURZ PRO PEDAGOGY STRESS MANAGEMENT A NÁCVIK RELAXAČNÍCH TECHNIK ORAVA LÉTO 2012

KURZ PRO PEDAGOGY STRESS MANAGEMENT A NÁCVIK RELAXAČNÍCH TECHNIK ORAVA LÉTO 2012 KURZ PRO PEDAGOGY STRESS MANAGEMENT A NÁCVIK RELAXAČNÍCH TECHNIK ORAVA LÉTO 2012 JÓGA Cvičení inspirované světově známým systémem Jóga v denním životě Nácvik relaxačních technik (Jacobsonova progresivní

Více

Doporučení Vezměte si, prosím, pohodlný oděv. Cvičí se na boso. Veškeré pomůcky jsou pro vás zajištěny.

Doporučení Vezměte si, prosím, pohodlný oděv. Cvičí se na boso. Veškeré pomůcky jsou pro vás zajištěny. Statistiky uvádí, že potíže se zády, šíjí a rameny přivádí do ordinací lékařů stále více lidí. 80% populace již zažilo bolesti v zádech. Nemoci s tím související přispívají značným dílem k rozsahu pracovní

Více

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný Zklidňuj ující dýchání MUDr.Petr Možný Příznaky hyperventilace Bušení srdce, zrychlená činnost srdce, pálení u srdce Závratě, točení hlavy; zhoršená koncentrace; rozostřené vidění; mravenčení nebo necitlivost

Více

Duševně zdravý člověk je

Duševně zdravý člověk je DUŠEVNÍ HYGIENA Duševně zdravý člověk je vyrovnaný samostatný zdravě kritický k sobě i okolí umí jednat s lidmi ovládá a zdravě prožívá své emoce odlišuje skutečnost od snů plní své povinnosti umí odpočívat

Více

Zvýšení výkonu Zdravý životní styl Odbourání stresu a napětí Motivační a odměňovací nástroje

Zvýšení výkonu Zdravý životní styl Odbourání stresu a napětí Motivační a odměňovací nástroje Zvýšení výkonu Zdravý životní styl Odbourání stresu a napětí Motivační a odměňovací nástroje CENTRUM CELOSTNÍ SOMATICKÉ PÉČE Vědomá práce s tělem ovlivňuje psychický i fyzický stav člověka, zvyšuje výkonnost

Více

TĚHOTENSKÉ PLAVÁNÍ 1) Uvolnění zádových svalů

TĚHOTENSKÉ PLAVÁNÍ 1) Uvolnění zádových svalů TĚHOTENSKÉ PLAVÁNÍ 1) Uvolnění zádových svalů Velká většina těhotných žen trpí bolestmi nejčastěji v oblasti hrudní a bederní páteře. V důsledku stále rostoucí dělohy dochází k nepřirozenému prohýbání

Více

STRES STRES ZÁTĚŽ, TÍSEŇ, TLAK, ÚZKOST BÝT VYSTAVEN VNĚJŠÍM SILÁM, TLAKŮM NEJBĚŽNĚJŠÍ PŘEDSTAVA: STRES JE SÍLA, KTERÁ ZPŮSOBUJE TĚLESNÉ NEBO PSYCHICKÉ VYČERPÁNÍ A UTRPENÍ STRES PROŽÍVÁ ČLOVĚK, KTERÝ JE

Více

Cvičení rodičů s dětmi

Cvičení rodičů s dětmi Cvičení rodičů s dětmi MAZLÍCI Vhodné pro miminka od 4 m do 18m. Podněcujeme přirozený rozvoj dítěte a správnou manipulaci s ním. Formou her, říkadel a písniček, včetně cvičení na gymbalónech a s vhodnými

Více

DOVOLENÁ NA DEJMONU 22. 8. 29.8. 2009 ESOTERICKÝ SEMINÁŘ O ČAKRÁCH, BIOPOLI A MIMOSMYSLOVÝCH SCHOPNOSTECH

DOVOLENÁ NA DEJMONU 22. 8. 29.8. 2009 ESOTERICKÝ SEMINÁŘ O ČAKRÁCH, BIOPOLI A MIMOSMYSLOVÝCH SCHOPNOSTECH DOVOLENÁ NA DEJMONU v maleb ném prostředí Beskyd - Čeladné 22. 8. 29.8. 2009 ESOTERICKÝ SEMINÁŘ O ČAKRÁCH, BIOPOLI A MIMOSMYSLOVÝCH SCHOPNOSTECH Pro všechny, jež chtějí načerpat psychické i fyzické síly

Více

Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran

Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran Životní styl ovlivňuje prevenci i léčbu chronických ran Máme společný cíl. Vyléčit vaši ránu. Pravidelné návštěvy u lékaře a dodržování léčebných postupů jsou samozřejmě správné kroky jak pro prevenci,

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 1. 2. týden 1. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 2 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Wellness aktuality Březen 2015

Wellness aktuality Březen 2015 Wellness aktuality Březen 2015 Vážení návštěvníci Rezidence a Wellness Blatov, všichni se těšíme na přicházející první jarní měsíc. Letos jsme spoustu jarních kytiček na zahrádkách i v lese zahlédli již

Více

Qi Gong víkend. Beskydy 11-13. 10. 2013

Qi Gong víkend. Beskydy 11-13. 10. 2013 Qi Gong víkend Beskydy 11-13. 10. 2013 Společnost Feng Shui for Life v spolupráci s centrem,,berkana a školou jógy Karakal pro Vás připravila jedinečnou Qi Gong akci, plnou cvičení, Zenových meditací a

Více

Soubor kompenzačních cvičení

Soubor kompenzačních cvičení Soubor kompenzačních cvičení součást přípravy každého sportovce - silné a protažené svaly - rovnováha - pohyb, jako dárek pro každý den - způsob, jak mohu předcházet zranění soustředění plynulost kontrola

Více

Dech proud životní energie

Dech proud životní energie Koloběhy přírody Dech proud životní energie Každý správně provedený nádech dělá ze včerejška sen o štěstí a ze zítřka dokonalou extázi. Mary Burmeister Životní energie je tělem přijímána různými způsoby:

Více

JÓGA A MEDITACE ZDEŇKEM ORDELTEM. MÍSTO KONÁNÍ: Nádherné a energeticky silné místo hotel Buchlov v těsném sousedství hradu Buchlov

JÓGA A MEDITACE ZDEŇKEM ORDELTEM. MÍSTO KONÁNÍ: Nádherné a energeticky silné místo hotel Buchlov v těsném sousedství hradu Buchlov JÓGA A MEDITACE VÍKENDOVÝ SEMINÁŘ SE ZNÁMÝM ČESKÝM CESTOVATELEM, BADATELEM, ODBORNÍKEM NA MAYSKOU KULTURU, ŠAMANAEM, JOGÍNEM, ŠARMANTNÍM MUŽEM A PŘEDEVŠÍM SKVĚLÝM ČLOVĚKEM ZDEŇKEM ORDELTEM MÍSTO KONÁNÍ:

Více

EDUKAČNÍ KURZ PRO ŽENY S PKU V PŘÍPRAVĚ NA MATEŘSTVÍ

EDUKAČNÍ KURZ PRO ŽENY S PKU V PŘÍPRAVĚ NA MATEŘSTVÍ Klinika dětí a dorostu FNKV ve spolupráci se společností Nutricia a.s. Vás zve na EDUKAČNÍ KURZ PRO ŽENY S PKU V PŘÍPRAVĚ NA MATEŘSTVÍ Období přípravy na mateřství je jedním z nejkrásnějších v životě ženy.

Více

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních 14. ZJEDNODUŠENÍ DENNÍHO REŽIMU Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních návyků zvláště ráno a večer. Takové pravidelné návyky vás mohou nabít energií pro celý den a zároveň

Více

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ Dokáže pravidelný běh zpomalit stárnutí? SPORTEM KU ZDRAVÍ, NEBO TRVALÉ INVALIDITĚ? MÁ SE ČLOVĚK ZAČÍT HÝBAT, KDYŽ PŮL ŽIVOTA PROSEDĚL ČI DOKONCE PROLEŽEL NA GAUČI? DOKÁŽE PRAVIDELNÝ POHYB ZPOMALIT PROCES

Více

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014)

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Správným jídlem lze pozitivně ovlivnit schopnost koncentrace, duševní schopnosti a odolnost vůči stresu. Ing. Tereza

Více

Oceňuji, co cvičení pilates udělalo pro mne. Dovolte mi, abych vám ukázala, co dovede udělat pro vás. Mgr. Renata Sabongui, majitelka ochranné

Oceňuji, co cvičení pilates udělalo pro mne. Dovolte mi, abych vám ukázala, co dovede udělat pro vás. Mgr. Renata Sabongui, majitelka ochranné OBSAH ÚVOD 5 KDO JE RENATA SABONGUI? 5 CO JE TO PILATES? 5 CO V TÉTO KNIZE NALEZNETE? 6 SLOVA TĚCH, KDO CVIČENÍ JIŽ ZNAJÍ 6 PROČ CVIČIT TOTO CVIČENÍ? 8 CVIČENÍ 11 SEZNAM CVIKŮ NA DVD 12 SPRÁVNÉ DÝCHÁNÍ

Více

Jóga KARIBIK MEXIKO TULUM 20.2. - 6.3.2014

Jóga KARIBIK MEXIKO TULUM 20.2. - 6.3.2014 Jóga KARIBIK MEXIKO TULUM 20.2. - 6.3.2014 OBSAH Náplň programu... 3 Popis praxí... 4 Organizační detaily... 5 Ceny... 6 Strana 2 Jóga v Karibiku Náplň programu: Zveme Vás na jogový, meditační a relaxační

Více

Relaxační klasická masáž

Relaxační klasická masáž Relaxační klasická masáž Masáže jsou považovány za jeden z vůbec nejstarších osvědčených léčebných prostředků užívaných již o tisíciletí k odstranění bolesti zad, šíje, k nastolení dobré nálady a k uvolnění

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

LETNÍ / OKURKOVÝ CAFETERIA SYSTEMS

LETNÍ / OKURKOVÝ CAFETERIA SYSTEMS LETNÍ / OKURKOVÝ NEWSLETTER 2012 MADE BY CAFETERIA SYSTEMS ÚVODEM Vážené klientky, vážení klienti, Ještě než se rozjedete na dovolené, expedice, chalupy a chaty, rodinné oslavy a svatby svých přátel, dovolte

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 5. 6. týden 5. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 3 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Procvičování kloubů LK - 01

Procvičování kloubů LK - 01 Procvičování kloubů LK - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Procvičování, posilování a rozvoj svalů ramen a rukou. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití:

Více

Bulletin září 2011. Cítit se skvěle na duši i těle. Zdravotní středisko Lhotská 2072/3, 193 00 Praha 9 - Horní Počernice

Bulletin září 2011. Cítit se skvěle na duši i těle. Zdravotní středisko Lhotská 2072/3, 193 00 Praha 9 - Horní Počernice Bulletin září 2011 Cítit se skvěle na duši i těle Zdravotní středisko Lhotská 2072/3, 193 00 Praha 9 - Horní Počernice ROZHOVOR aneb PŘEDSTAVUJEME... V tomto čísle Bulletinu představujeme slečnu Martinu

Více

Masáže Resort Green Valley

Masáže Resort Green Valley Masáže Resort Green Valley Základní popis nabízených masáží ZÁKLADNÍ POPIS NABÍZENÝCH MASÁŽÍ klasická relaxační, regenerační a sportovní masáž Je založena na tzv. švédské masáži. Využívá různé typy tření

Více

Příměstské tábory KC KAMPA 2013

Příměstské tábory KC KAMPA 2013 Příměstské tábory KC KAMPA 2013 Turnusy a program 1. turnus 8. 12. července 2013 2. turnus 15. 19. července 2013 3. turnus 19. 23. srpna 2013 4. turnus 26. 30. srpna 2013 Harmonogram dne Obecné informace

Více

...a natrvalo. Hubněte zdravě... Pohyb. pilíř zdraví. www.stob.cz www.stobklub.cz

...a natrvalo. Hubněte zdravě... Pohyb. pilíř zdraví. www.stob.cz www.stobklub.cz Hubněte zdravě......a natrvalo Pohyb pilíř zdraví www.stob.cz www.stobklub.cz Chybí vám radost ze života? Máte pocit, že tělo i duše chátrá a žijete v uspěchané době bez zážitků, potěšení a chvil jen pro

Více

Logopedie Logopedie se zabývá nápravou vrozených či získaných poruch komunikačních schopností. Na rozvoj komunikačních dovedností se zaměřujeme v předmětu Řečová výchova. Žákům s rozsáhlejšími řečovými

Více

Volnočasové aktivity pro veřejnost 2014/2015

Volnočasové aktivity pro veřejnost 2014/2015 Moravské Budějovice Volnočasové aktivity pro veřejnost 2014/2015 Děti s rodiči Hraní v orlovně Každé pondělí dopoledne od 6. října. Rodiče si mohou se svými dětmi přijít pohrát do prostor orlovny a využít

Více

NEWSTART. pro každého

NEWSTART. pro každého NEWSTART pro každého NEWSTART Osm základních stavebních kamenů vašeho zdraví Nutrition Excercise Water Sunshine Temperance Air Rest Trust Výživa Pohyb Voda Slunce Střídmost Vzduch Odpočinek Důvěra Výživa

Více

Nabídka masáží hotelu Zadov

Nabídka masáží hotelu Zadov Nabídka masáží hotelu Zadov Relaxační masáž Relaxační masáž přináší pocity pohody a psychického uvolnění. Masáž je zaměřena na zklidnění, celkové ozdravění organismu, rozproudění energie a pozitivní naladění

Více

Projekt ZDRAVÁ ABECEDA v MŠ Vlkava

Projekt ZDRAVÁ ABECEDA v MŠ Vlkava Projekt ZDRAVÁ ABECEDA v MŠ Vlkava Ve školním roce 2014/25 se Mateřská škola Vlkava připojila jako partnerská školka do programu ZDRAVÁ ABECEDA (více na www.zdravaabeceda.cz). Jde o projekt zaměřený na

Více

ALKOHOL, pracovní list

ALKOHOL, pracovní list ALKOHOL, pracovní list Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. ALKOHOL V naší kultuře se alkohol pojímá jako tzv. sociální pití. Je

Více

KOMPENZAČNÍ PROGRAM. Seminární práce

KOMPENZAČNÍ PROGRAM. Seminární práce KOMPENZAČNÍ PROGRAM Seminární práce Trenérská škola II.ročník Vypracoval: Zbyněk Mařák Specializace : Lední hokej Datum: 16.5.2011 1 OBSAH 1. Lední hokej 2. Kompenzační cvičení 2.1. Kompenzační cvičení:

Více

Wellness aktuality Říjen 2013

Wellness aktuality Říjen 2013 Wellness aktuality Říjen 2013 Vážení návštěvníci Rezidence a Wellness Blatov, věříme, že jste si užili krásných, slunečních dní v teplém září. Dodaná energie vám všem pomohla překonat úskalí ze začátku

Více

Služby pro děti s poruchou pozornosti a hyperaktivní děti (ADHD) z Nového Jičína a okolí a jejich rodiče.

Služby pro děti s poruchou pozornosti a hyperaktivní děti (ADHD) z Nového Jičína a okolí a jejich rodiče. ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Název projektu: Služby pro děti s poruchou pozornosti a hyperaktivní děti (ADHD) z Nového Jičína a okolí a jejich rodiče. Cílová skupina: Cílovými skupinami projektu byly děti s poruchou

Více

Pilates Míč Návod k použití

Pilates Míč Návod k použití Pilates Míč Návod k použití Děkujeme za zakoupení našeho produktu. Upřímně doufáme, že s používáním tohoto sportovně-terapeutického náčiní budete spokojeni. Před prvním použitím si prosím přečtěte tento

Více

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se.

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se. CVIČENÍ PRO MUŽE Tréninkový plán vychází z potřeby zpevnit svalový korzet v průběhu úvodních 3 měsíců. Ve 4. A 5. měsíci se změní trénink ze zpevňovacího na kruhový, který zvyšuje vytrvalost. Zvýšený podíl

Více

Plánujeme dosažení cíle

Plánujeme dosažení cíle Plánujeme dosažení cíle vhodným způsobem Pracovní e-book k projektu STOBkolo na www.stobklub.cz PhDr. Iva Málková, Mgr. Jana Divoká Kniha podléhá autorským právům. Je dovoleno ji šířit jako celek, nikoli

Více

*100% přírodně čisté éterické oleje 10 ml

*100% přírodně čisté éterické oleje 10 ml Kód Název Cena včetně DPH *100% přírodně čisté éterické oleje 10 ml 1647917 1. čakra intimní atmosféra 180,00 1647919 2. čakra harmonizující 180,00 1647933 3. čakra antiseptická 180,00 1647941 4. čakra

Více

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY

ALKOHOL A JEHO ÚČINKY ALKOHOL A JEHO ÚČINKY CO JE TO ALKOHOL? Alkohol je bezbarvá tekutina, která vzniká kvašením cukrů Chemicky se jedná o etanol Používá se v různých oblastech lidské činnosti např. v lékařství, v potravinářském

Více

1/9 ZDRAVÝ ÚŘAD. Co je ZDRAVÝ ÚŘAD. Cíle vzdělávacích programů. Přínosy pro účastníky. Autorský a lektorský tým

1/9 ZDRAVÝ ÚŘAD. Co je ZDRAVÝ ÚŘAD. Cíle vzdělávacích programů. Přínosy pro účastníky. Autorský a lektorský tým ZDRAVÝ ÚŘAD Co je ZDRAVÝ ÚŘAD ZDRAVÝ ÚŘAD je souhrn vzdělávacích a motivačních programů a aktivit zaměřených na podporu zdravého životního stylu zaměstnanců úřadů veřejné a státní správy. e-learningové

Více

MASÁŽE NASTÁVAJÍCÍCH MAMINEK A MIMINEK

MASÁŽE NASTÁVAJÍCÍCH MAMINEK A MIMINEK Hlava a obličej Hlava děťátka je velmi křehkou a citlivou částí těla, ještě po porodu se dále vyvíjí. Mezera mezi lebečními kostmi v horní části lebky je pokryta vazivovou membránou (nazývá se fontanela),

Více

10 pravidel pro správné sezení

10 pravidel pro správné sezení Ergonomie sezení Řada z nás tráví v zaměstnání většinu pracovní doby vsedě. Připočteme-li navíc dobu strávenou vsedě u jídla, v dopravních prostředcích nebo televize, prosedíme neuvěřitelných 80 000 hodin

Více

MUDr.Vlasta Rudolfová

MUDr.Vlasta Rudolfová Hrudní páteř MUDr.Vlasta Rudolfová a kolektiv Rokycany 1998 Ilustrace Bohuš Zoubek 1 Cvičení pro hrudní páteř. Cviky v leže na zádech 1. Leh na zádech, pokrčená kolena, celá páteř na podložce, obě lopatky

Více

PROGRAMY. občanského sdružení. pro děti, mládež, rodinu a komunitu VOLNOČASOVÉ SOCIÁLNÍ VZDĚLÁVACÍ

PROGRAMY. občanského sdružení. pro děti, mládež, rodinu a komunitu VOLNOČASOVÉ SOCIÁLNÍ VZDĚLÁVACÍ 02/09 občanské sdružení Posláním o. s. Neposeda je napomáhat svou činností k rozvoji občanské společnosti na území Prahy 21 a okolí, zejména podporováním aktivit pro děti, mládež a rodinu. Naším cílem

Více

Bulletin duben 2013. Cítit se skvěle na duši i těle. Náchodská 442/149, 193 00 Praha 9 - Horní Počernice

Bulletin duben 2013. Cítit se skvěle na duši i těle. Náchodská 442/149, 193 00 Praha 9 - Horní Počernice Bulletin duben 2013 Cítit se skvěle na duši i těle Náchodská 442/149, 193 00 Praha 9 - Horní Počernice Rady pro chovatele kocourků a kočiček Čistotné kočky Pomozte svým kočkám udržovat čistotu a naučte

Více

REALIZACE SEMINÁŘE JE V ROCE 2014 PODPOŘENA Z DOTAČNÍHO PROGRAMU MZ ČR NÁRODNÍ PROGRAM ZDRAVÍ PROJEKTY PODPORY ZDRAVÍ, Č.

REALIZACE SEMINÁŘE JE V ROCE 2014 PODPOŘENA Z DOTAČNÍHO PROGRAMU MZ ČR NÁRODNÍ PROGRAM ZDRAVÍ PROJEKTY PODPORY ZDRAVÍ, Č. REALIZACE SEMINÁŘE JE V ROCE 2014 PODPOŘENA Z DOTAČNÍHO PROGRAMU MZ ČR NÁRODNÍ PROGRAM ZDRAVÍ PROJEKTY PODPORY ZDRAVÍ, Č. PROJEKTU 10426 Doba nedávno minulá Anička 1970 Venčení psa 30 min Chůze do školy

Více

ÚVODEM. Vážené klientky, vážení klienti,

ÚVODEM. Vážené klientky, vážení klienti, NEWSLETTER SRPEN 2011 ÚVODEM Vážené klientky, vážení klienti, Poslední prázdninový měsíc bychom vám rádi zpestřili několika novinkami naší cafeterie. Relax v pivní lázni či finské sauně, řízená degustace

Více

Katalog dárků. Svět wellness Infinit. www.svet-wellness.cz. dárkové poukazy svět wellness

Katalog dárků. Svět wellness Infinit. www.svet-wellness.cz. dárkové poukazy svět wellness Katalog dárků Svět wellness Infinit www.svet-wellness.cz FITNESS PRO JEDNU OSOBU časově neomezeno V Infinit na vás čeká moderní, plně klimatizované fitness centrum s posilovacími a kondičními stroji a

Více

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. EU peníze školám. Inovace výuky v PrŠ Horní Česká

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. EU peníze školám. Inovace výuky v PrŠ Horní Česká Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Zpracoval: Předmět: Název

Více

Strečink a cvičení s míčem

Strečink a cvičení s míčem Strečink a cvičení s míčem Strečink pro hráče ledního hokeje Strečink je účinná metoda pro zlepšení pohyblivosti svalů a vazivových tkání, snižuje riziko poranění, zmenšuje svalovou bolestivost po tréninku,

Více

AC SPARTA PRAHA STREČINK

AC SPARTA PRAHA STREČINK AC SPARTA PRAHA STREČINK Význam strečinku: Zvyšování výkonnosti (projevuje se ve zvyšování efektivnosti prováděných pohybů) Udržování pružnosti svalů a šlach Předcházení svalové nerovnováze (protažení

Více

ABY NÁS ZÁDA NEBOLELA. 1. díl

ABY NÁS ZÁDA NEBOLELA. 1. díl ABY NÁS ZÁDA NEBOLELA Marta Benešová, lektorka sboru žen ČASPV Obrázky: Draha Horáková 1. díl Už v době, kdy se člověk naučil chodit vzpřímeně začal zřejmě velký problém se zády a s páteří, neboť vzpřímenou

Více

Program na září 2015

Program na září 2015 Program na září 2015 25.srpna úterý a 2. září středa od 9:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00 hod. Zápis do aktivit Klubu Ratolest - Cvičení/Plavání/Výtvarka/Zpívánky, na plavání záloha 100,-Kč, na ostatní

Více

Předmět: Cvičení s hudbou

Předmět: Cvičení s hudbou Předmět: Cvičení s hudbou Charakteristika volitelného předmětu cvičení s hudbou 2. stupeň Obsah tohoto vyučovacího předmětu vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a zdraví stanovených RVP ZV a realizuje

Více

Doporučené cviky po svalových skupinách

Doporučené cviky po svalových skupinách Horní část těla prsní sval Dolní část těla lýtkové svaly - šíjové svaly (trapéz. sval) - svaly ramene - svaly paží a zápěstí - hamstringy (zadní str. st.) - dolní část trupu - quadriceps (přední strana

Více

Kvalita života s dialýzou. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Kvalita života s dialýzou. Vítejte na našem dialyzačním středisku Kvalita života s dialýzou Vítejte na našem dialyzačním středisku Úvod V předchozích brožurách jste nahlédl/a do široké škály informací, které by Vám měly pomoci přizpůsobit se životu s dialýzou. Je třeba

Více

ÚTERÝ PORADNA PRO DOPOLEDNE S PSYCHOLOGEM

ÚTERÝ PORADNA PRO DOPOLEDNE S PSYCHOLOGEM Rodinné centrum Mozaika Zveme všechny maminky, tatínky, babičky, dědečky a děti do Rodinného centra Mozaika v Letohradě. Březen PONDĚLÍ PÁTEK herna otevřena 8:00 12:00 ČTVRTEK herna otevřena 8:00-12:00

Více

Člověk a zdravý životní styl

Člověk a zdravý životní styl Člověk a zdravý životní styl 14.Nordic walking v terapii a www.isspolygr.cz Vytvořil: Bohumil Smrček Strana: 1 Škola Ročník Název projektu Číslo projektu Číslo a název šablony Autor Tematická oblast Název

Více

Elipsovité zařízení SF - 05

Elipsovité zařízení SF - 05 Elipsovité zařízení SF - 05 Cvičební a rozvoj koordinace těla Zvyšuje pohyblivost horních i dolních končetin a zlepšuje ohebnost kloubů. Pevně uchopte rukojeti oběma rukama a postavte se na pedály. Pohybujte

Více

Civilizační onemocnění. Stres a syndrom vyhoření. SOŠ InterDACT s.r.o. Most. Bc. Jana Macho

Civilizační onemocnění. Stres a syndrom vyhoření. SOŠ InterDACT s.r.o. Most. Bc. Jana Macho Civilizační onemocnění Stres a syndrom vyhoření SOŠ InterDACT s.r.o. Most Bc. Jana Macho Název školy Autor Název šablony Číslo projektu Předmět SOŠ InterDact s.r.o. Most Bc. Jana Macho III/2_Inovace a

Více

MATEŘSKÉ CENTRUM RADOST, o.s. Lípová 2, 682 01 Vyškov INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ. prázdniny

MATEŘSKÉ CENTRUM RADOST, o.s. Lípová 2, 682 01 Vyškov INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ. prázdniny MATEŘSKÉ CENTRUM RADOST, o.s. Lípová 2, 682 01 Vyškov INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ prázdniny Pravidelný program V prostorách MC Radost v době letních prázdnin pravidelný program není. Probíhat budou jen kurzy

Více

Léčení těla fyzioterapie

Léčení těla fyzioterapie Léčení těla fyzioterapie Obsah Léčení těla fyzioterapie... 3 Speciální ošetření... 3 Masáže... 3 Speciální masáže... 4 Léčení duše... 6 Rozvoj osobnosti semináře... 6 Denní lázně balneoterapie... 7 Detoxikace

Více

Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 2. - vsedě II.

Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 2. - vsedě II. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Sedíme na zemi, pokrčíme jednu dolní končetinu tak, aby se její chodidlo dotýkalo zevnitř druhého stehna. Vnější stranu lýtka a stehna bychom

Více

Funkční hýžďové svaly

Funkční hýžďové svaly Funkční hýžďové svaly uleví od bolesti a zvýší výkon TEXT: DAGMAR MOSTECKÁ, WWW.BEBALANCED.CZ CHCETE ZVÝŠIT VÝKONNOST, PŘI BĚHU LÉPE VYPADAT A JEŠTĚ ULEVIT KYČLÍM A ZÁDŮM? PAK SE NAUČTE SPRÁVNĚ ZAPOJOVAT

Více

Zdraví a pohyb v kostce

Zdraví a pohyb v kostce Zdraví a pohyb v kostce Základní aspekty zdraví a pohybové aktivity člověka M. Svobodová Ukončený kurz pedagogických pracovníků měl, dle průzkumu, velký přínos: 1/ pro výuku tělesné výchovy (praktická

Více

Faměrovo náměstí 29, 618 00 Brno d r ž i t e l c e r t i f i k á t u I S O 9 0 0 1

Faměrovo náměstí 29, 618 00 Brno d r ž i t e l c e r t i f i k á t u I S O 9 0 0 1 FLORA SERVIS Faměrovo náměstí 29, 618 00 Brno d r ž i t e l c e r t i f i k á t u I S O 9 0 0 1 venkovní FItnESS zařízení ObSAH: FITneSS zařízení SkuPIna 1.............. 4-11 FITneSS zařízení SkuPIna 2...............

Více

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační cvičení - posilovací Označení materiálu: Datum vytvoření:

Více

První radonové lázně světa

První radonové lázně světa První radonové lázně světa BRÁNA DO KRUŠNÝCH HOR Lázeňské město Jáchymov leží v západní části České republiky na úpatí Krušných hor v malebném údolí panenské přírody, která příznivě působí na vaše zdraví

Více

Příloha č.1 Cviky podle L. Mojžíšové (1985, 1987) Rady cvičícím

Příloha č.1 Cviky podle L. Mojžíšové (1985, 1987) Rady cvičícím Příloha č.1 Cviky podle L. Mojžíšové (1985, 1987) Rady cvičícím Cviky provádějte raději z počátku s odborně vyškoleným fyzioterapeutem, který má osvědčení pro práci metodou Mojžíšové, vyvarujete se chyb

Více

Emoční zátěž. ěž, rizika a obraz syndromu Burn-out v podmínkách ARO a JIP. Mgr. Jana Woleská FN Motol Praha

Emoční zátěž. ěž, rizika a obraz syndromu Burn-out v podmínkách ARO a JIP. Mgr. Jana Woleská FN Motol Praha Emoční zátěž ěž, rizika a obraz syndromu Burn-out v podmínkách ARO a JIP Mgr. Jana Woleská FN Motol Praha EMOČNÍ ZÁTĚŽ Je způsobena situacemi, které vyvolávají afektivní citovou odezvu tvoří: Pocity Přístupy

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Jestliže pro zahřátí zvolíte pohupování nebo pochodování vsedě na velkém míči, je nutné dodržet správný sed na míči.

Jestliže pro zahřátí zvolíte pohupování nebo pochodování vsedě na velkém míči, je nutné dodržet správný sed na míči. cvik 1 Jestliže pro zahřátí zvolíte pohupování nebo pochodování vsedě na velkém míči, je nutné dodržet správný sed na míči. Správný sed (nejen) na míči: kyčelní klouby jsou o trochu výše než klouby kolenní

Více

Komplexní prezentace a praktické ukázky pro zdravý způsob života

Komplexní prezentace a praktické ukázky pro zdravý způsob života zvýšíme výkon vašich zaměstnanců Komplexní prezentace a praktické ukázky pro zdravý způsob života BENEFITY pro Vaši společnost Základní rozpis naší nabídky. Pro komplexní nabídku kontaktujte našeho obchodního

Více

NABÍDKA ZÁJMOVÝCH KROUŽKŮ školní rok 2015/2016

NABÍDKA ZÁJMOVÝCH KROUŽKŮ školní rok 2015/2016 NABÍDKA ZÁJMOVÝCH KROUŽKŮ školní rok 2015/2016 Pokud se do kroužku nepřihlásí dostatečný počet žáků, nebude otevřen. Forma úhrady poplatků za kroužky: v hotovosti při 1. hodině kroužku nebo na účet školy:

Více

1. REKVALIFIKAČNÍ MASÉRSKÝ KURZ

1. REKVALIFIKAČNÍ MASÉRSKÝ KURZ INPROV, s.r.o Čichnova 23, 624 00 Brno-Komín Mobil: 601 331 995 Zapsáno v OR u KS Brno, oddíl C, vložka 44777 Vážený přátelé, Již 23-tým rokem Vám nabízíme plán vzdělávacích akcií zejména pro maséry, kosmetičky,

Více

PRŮVODCE CENTREM PÉČE O MATKU A DÍTĚ. Místo konání: Krytý plavecký bazén Náchod, Pražská 178

PRŮVODCE CENTREM PÉČE O MATKU A DÍTĚ. Místo konání: Krytý plavecký bazén Náchod, Pražská 178 PRŮVODCE CENTREM PÉČE O MATKU A DÍTĚ Provozovatel: Sportovní zařízení města Náchoda, příspěvková organizace Pražská 178, 547 01 Náchod IČ 627 31 891 Místo konání: Krytý plavecký bazén Náchod, Pražská 178

Více

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. Prava a povinnosti cizinců na českém Time pracovním management trhu NÁCVIKOVÁ WORKSHOP LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351)

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 3. 4. týden 3. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 3 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Certifikovaný trénink. Praktik NLP pro. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com

Certifikovaný trénink. Praktik NLP pro. PDF created with pdffactory trial version www.pdffactory.com Certifikovaný trénink Praktik NLP pro Syntéza psychologických poznatků zaměřená na praxi Strategie učení pro XXI. století Systémový model komunikace Způsob, jak získat přístup k neomezenému potenciálu

Více

MUDr.Vlasta Rudolfová

MUDr.Vlasta Rudolfová Krční páteř MUDr.Vlasta Rudolfová a kolektiv Rokycany 1998 Ilustrace Bohuš Zoubek 1 Léčebná tělesná výchova ovlivňující krční páteř Potíže s krční páteří nelze ovlivnit cvičením pouze krční páteře, ale

Více

OBSAH O TÉTO KNIZE 7 PŘEDMLUVA 9 ÚVOD DO JÓGY KUNDALÍNÍ PRO TĚHOTNÉ 11 ZÁKLADNÍ POJMY PRO TY, KTEŘÍ SE JEŠTĚ S JÓGOU NESETKALI 15

OBSAH O TÉTO KNIZE 7 PŘEDMLUVA 9 ÚVOD DO JÓGY KUNDALÍNÍ PRO TĚHOTNÉ 11 ZÁKLADNÍ POJMY PRO TY, KTEŘÍ SE JEŠTĚ S JÓGOU NESETKALI 15 KZ0022_final.qxd 13.8.2009 14:26 StrÆnka 3 OBSAH O TÉTO KNIZE 7 PŘEDMLUVA 9 ÚVOD DO JÓGY KUNDALÍNÍ PRO TĚHOTNÉ 11 ZÁKLADNÍ POJMY PRO TY, KTEŘÍ SE JEŠTĚ S JÓGOU NESETKALI 15 Čakry, vůně, drahokamy 15 Čakry

Více

WELLNESS PROCEDURY A MASÁŽE JAKO SOUČÁST LÁZEŇSKÉ PÉČE

WELLNESS PROCEDURY A MASÁŽE JAKO SOUČÁST LÁZEŇSKÉ PÉČE WELLNESS PROCEDURY A MASÁŽE JAKO SOUČÁST LÁZEŇSKÉ PÉČE české lázeňství je spolu s léčivými prameny označováno za rodinné stříbro v současnosti je úloha lázeňství v léčbě onemocnění a prevenci téměř nezastupitelná

Více

Zdravotní TV. Mgr. Jan Veverka a PaedDr. Jaroslav Dobýval

Zdravotní TV. Mgr. Jan Veverka a PaedDr. Jaroslav Dobýval Zdravotní TV Mgr. Jan Veverka a PaedDr. Jaroslav Dobýval Zdravotní tělesná výchova forma tělesné výchovy určená pro zdravotně oslabené jedince (z hlediska zdravotnické klasifikace se jedná o III. zdravotní

Více