Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do"

Transkript

1

2 Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Ř poslanecké sněmovny, které dopadly pro spoustu lidí překvapivě už jen tím, že se do sněmovny dostalo sedm politických stran. Kromě voleb se říjen nesl i v duchu cestování, a mezinárodních úspěchů. Výměnný pobyt v Belgii, studijní stáž v Lotyšsku, úspěch v Polsku postřehy z USA a mnohé další. A v neposlední řadě navštívil naší školu pan primátor, aby osobně pogratuloval naším úspěšným reprezentantům v Microsoft Office Championship. To vše, a mnohem více v novém čísle Presíku. Za celou redakci šéfredaktor Marek Bělohoubek. Toto číslo připravili: Marek Bělohoubek 2.A Daniel Vrána 2.A šéfredaktor zástupce šéfredaktora 2.

3 Dobrý den v listopadu! Mgr. Zbyšek Nechanický Pedagogická rada vyhodnotí 13. listopadu výsledky snažení našich studentů za první čtvrtletí, rodiče na třídních schůzkách tentýž den dostanou informace a doma to jistě bude mít odezvu. Předpokládám, že značná část rodičů využívá informace z indexů žáka, který jim umožňuje vidět klasifikaci průběžně, a tak to zase snad nebude doma tak velké překvapení. Jsou za námi podzimní prázdniny. Škola se připravuje na výstavu Schola Pragensis ( ) v Kongresovém centru, dny otevřených dveří a na projektový den pro žáky základních škol. Vše je zaměřeno na upoutání pozornosti talentovaných žáků devátých a osmých tříd základních škol. První DOD se uskuteční ve středu 27. listopadu. Letos bude opět mimořádně záležet na úspěšnosti těchto dnů a schopnosti přesvědčit žáky a jejich rodiče, že studium v naší škole je správná volba. Blíží se vánoční prázdniny, lyžařský výcvikový kurz 1. ročníku, pololetí, maturitní ples (čtvrtek 30. ledna 2014), lístky na ples jsou již v prodeji Přeji hodně sil a úspěchů ve studiu. Program na listopad a prosinec 2013 a leden 2014: (změna vyhrazena) LISTOPAD (čtvrtek) zápis průběžné klasifikace za 1. čtvrtletí (středa) pedagogická porada hodnocení 1. čtvrtletí (středa) schůzky rodičů (neděle) státní svátek (čtvrtek) Schola Pragensis (pátek) Schola Pragensis (sobota) Schola Pragensis (středa) 1. den otevřených dveří PROSINEC (úterý)2. den otevřených dveří SSPŠ (pátek) ukončení výuky v roce vánoční prázdniny LEDEN (pondělí) zahájení výuky v roce (čtvrtek) 3. den otevřených dveří SSPŠ (pátek) uzavření klasifikace za 1. pololetí (pondělí) 4. den otevřených dveří SSPŠ (středa) pedagogická porada hodnocení 1. pololetí lyžařský výcvikový kurz (chata Lesana, Špindlerův Mlýn) (čtvrtek) ukončení 1. pololetí (čtvrtek) maturitní ples v Lucerně (pátek) pololetní prázdniny 3.

4 NÁVŠTĚVA PANA PRIMÁTORA V NAŠÍ ŠKOLE Ve středu 9. října 2013 zavítal na naši školu primátor Prahy pan RNDr. Tomáš Hudeček v doprovodu dvou pracovníků MHMP a fotografa. Informace o návštěvě, a sedmnáct zajímavých fotografií, se objevilo na www stránkách Prahy již ve čtvrtek. Důvodem návštěvy pana primátora bylo osobní předání dárku pro studenta Jiřího Houžvičku, jako ocenění jeho úspěchu na MOS World Championschip o letních prázdninách ve Washingtonu. Student Houžvička obdržel poukaz na třídenní pobyt v Českém domě v Bruselu, vše mu hradí Praha. Termín si dle svého uvážení domluví s odpovědnou pracovnicí MHMP. Pana primátora přivítal ředitel spolu se svým asistentem a správcem Virtuální školy Jakubem Moravcem. Po úvodním představení seznámil pan Moravec pana primátora se systémem Virtuální školy. Využívání systému hodnotil pan primátor velmi kladně. Následovala zkrácená prohlídka školy, ve Studentském klubu, respektive jeho části Audio video studio, si pan primátor vyzkoušel bicí. V učebně 402 mu studenti objasnili práci s programem Inventor, v učebně 406 pak pan profesor Zápotocký způsob výuky v programu Cinema4D. Následovala návštěva třídy 4.B v učebně 107, kde předal pan primátor dar Jiřímu Houžvičkovi a poté velmi otevřeně a v přátelském duchu diskutoval se studenty Jiřím Houžvičkou, Pavlem Vondrákem a Janem Hokerem. Před svým odjezdem pan primátor v rozhovoru s ředitelem zhodnotil svoji návštěvu školy, kdy ocenil vstupování studentů i velmi dobrou tvůrčí atmosféru na škole. O studentech prohlásil, že jsou antizlatá mládež, jejich vystupování je netypické a velmi na něho zapůsobilo. Je u nich patrný respekt a zároveň zdravé sebevědomí, nebojí se mluvit, umí zformulovat svoje názory. Nabyl přesvědčení, že takoví mladí lidé se rozhodně neztratí a určitě se prosadí. Setkání s panem primátorem hodnotili studenti velmi kladně, někteří konstatovali, že pan primátor se nechoval jako politik, ale jako normální člověk. Což při současné značné averzi vůči politikům je jistě příznivé zhodnocení. Líbila se jim i vstřícnost a uvolněnost při rozhovorech, kdy si pan primátor na nic nehrál. A jak hodnotili návštěvu pana primátora ti, kteří se s ním osobně setkali a měli možnost si s ním delší dobu promluvit? Některé názory na návštěvu pana primátora: Ředitel školy Ing. Radko Sáblík: Jsem velice potěšen, že si nejvyšší představitel zřizovatele naší školy našel čas a ocenil významný úspěch našeho studenta. Byl jsem též potěšený kladným zhodnocením naší školy od pana primátora. A také jsem byl pyšný na studenty školy, kteří dokázali velmi dobře zformulovat své názory a bezprostředně s panem primátorem konverzovat. 4.

5 Jakub Moravec, absolvent školy, asistent ředitele: Jako člověk působí pan Hudeček jako sympaťák, nevědět to o něm, neřekli by jste, že je primátor. Působil přirozeně, bez nějaké přezíravosti. Jiří Houžvička, student 4.B: Pan primátor nepůsobil jako klasický politik s naučenou řečí, naopak působil velmi uvolněně a jako příjemný člověk. Velice mile mě překvapil. Pavel Vondrák, student 4.B: Návštěva pana primátora byla pro mne docela velkým překvapením. Během té chvilky, co byl u nás ve třídě, na mě působil jako docela fajn člověk, jelikož si s námi povídal hodně neformálním stylem a nijak nedával najevo, že on je politik respektive primátor Prahy. Jan Hoker, student 4.B: Pan primátor byl velmi působivý, a to navzdory odlišným politickým hodnotám, byl překvapivě sympatický. Zejména mě potěšilo, jak s námi mluvil. Cítil jsem se skoro jako s vrstevníkem. Více se dočtete u rozhovorů se studenty, které se nacházejí v tomto vydání Presíku. MISTR SVĚTA V POWER-POINTU ROZHOVOR S HOUŽVIČKA Jiří, obor Informační technologie, třída 4.B Student Jiří Houžvička se stal v létě nejlepším studentem na světě v rámci soutěže MOS World Championschip. Poskytl již mnoho rozhovorů do médií, získal mnoho gratulací a naposledy i ocenění Prahy, zastoupené jejím primátorem. Při té příležitosti jsme mu položili pár otázek. Snad trochu jiných, než na jaké je v poslední době zvyklý. 5. Co říkáš tomu, že pan primátor Prahy přišel sám osobně za tebou do školy a předal ti dar od města Prahy, zřizovatele naší školy? Pořádně mě to překvapilo. Pan ředitel přede mnou vše tajil do poslední chvíle. Jinak jsem z této návštěvy ale i daru měl samozřejmě radost a byla to pocta. Jak na tebe pan primátor zapůsobil? Velmi dobře. Nepůsobil jako klasický politik s naučenou řečí, naopak působil velmi uvolněně a jako příjemný člověk. Velice mile mě překvapil. Jako dar od Prahy jsi dostal poukaz na třídenní pobyt v Českém domě v Bruselu. Kdy se tam chystáš vyrazit a máš nějakou představu o programu? Na doporučení nejspíše v předvánočním období. Na Bruselské trhy a akce spojené s vánocemi. Kolik rozhovorů jsi vlastně už poskytl a pro která média? Myslím, že něco kolem deseti. Pokud si dobře pamatuji, tak první byl pro Aktuálně.cz a poslední právě po návštěvě primátora týden nazpět pro pražský Deník.

6 Cítíš se alespoň trochu jako celebrita? Ne. Je to sice úspěch, ale člověk na sobě musí stále pracovat a nezaspat. V rámci Microsoft Academy na naší škole jsi lektorem, vzděláváš pedagogické pracovníky z jiných škol. Jaké to je, když jsi na druhé straně a pedagogové jsou vlastně tvými studenty? Při prvním školení jsem měl samozřejmě trému, ale nyní už je to v pořádku. Učitelé mě berou jako člověka, který rozumí tomu, co školí a dokáže jim své znalosti předat. Všichni pedagogové školy tě považují za velmi chytrého studenta, ale přidávají to pověstné ALE. Prý se učíš jen na předměty, které tě baví, a také s tvojí dochvilností a docházkou do hodin to není kdovíjaké. Mají pravdu? Případně, nedal sis pro maturitní ročník nějaká závazek v tomto směru? Je pravda, že má docházka není zrovna nejvzornější. Ať už je to zapříčiněno mým každodenním dojížděním nebo jinými věcmi. Má docházka se zlepšit musí a já budu dělat všechno proto, abych letošní maturitní ročník zvládl. Jaké předměty tě nejvíce baví a které naopak nemusíš? Asi to bude hardware, ale poslední dobou mi k srdci přirůstají třeba i operační systémy. Z netechnických předmětů mě baví ekonomika a právo kvůli jejich využití v reálném životě. Získal jsi na naší škole nějaké odborné certifikáty? A pokud ano, které to jsou a z jakých oblastí IT? Mám certifikace Cisco CCNA, Microsoft Office a Microsoft Technology Associate. Máš už představu, co bys chtěl studovat po maturitě a případně na jaké škole? Láká mě představa studia na některé ze zahraničních univerzit, ale rozhodnut zdaleka nejsem. Děkujeme za rozhovor. STUDENT, CESTOVATEL, PODNIKATEL, PROGRAMÁTOR ROZHOVOR S,VONDRÁK Pavel, obor Informační technologie, třída 4.B Student Pavel Vondrák je mladý muž mnoha různých aktivit. V loňském školním roce pro své spolužáky vedl seminář z programování, zúčastnil se studijní stáže ve Finsku i Francii, v létě reprezentoval školu i Českou republiku na MOS World Championschip ve Washingtonu a začátek nového školního roku strávil na konferenci moderních technologií v Londýně. Cesta tam byla odměnou za skvělé výsledky Studijní společnosti, kterou v loňském školním roce vedl spolu se svým spolužákem Janem Hokerem. Je též členem týmu školy, který vytváří vnitřní informační systém pro ZŠ Kamenice. Poměrně pestré aktivity má pan Vondrák, co říkáte? A ještě k tomu v loňském roce studoval s vyznamenáním. 6.

7 Nejprve jedna aktuální otázka, měl jsi možnost si popovídat s panem primátorem Prahy při jeho návštěvě naší školy. Jak na tebe pan primátor zapůsobil? Návštěva pana primátora byla pro mne docela velkým překvapením. Během té chvilky, co byl u nás ve třídě, na mě působil jako docela fajn člověk, jelikož si s námi povídal hodně neformálním stylem a nijak nedával najevo, že on je politik respektive primátor Prahy. Co říkáš tomu, že Praha ocenila studenta Houžvičku? A co ty sám říkáš na jeho úspěch? Mám radost, že ho alespoň někdo jiný, mimo naší školu, ocenil. Z Jirkova úspěchu mám samozřejmě radost. Ještě ve Washingtonu, před vyhlášením, jsme si říkali, že když vyhraje alespoň jeden z nás, tak to bude super. 7. Co se týká MOS World Championship ve Washingtonu, byl jsi ředitelem pověřený vedením tříčlenné studentské delegace. Jak si svou roli zvládl a co bylo nejobtížnější? Já sám nemohu posoudit, jestli jsem svojí roli zvládl dobře nebo ne. To je na jiných. Nejobtížnější pro mě bylo hospodaření se svěřenými penězi, jelikož jsem si musel hlídat, abych měl veškeré účtenky na to, co jsme ze školních peněz platili. Jak početné byly delegace z jiných států? Nebyli jste tam bez doprovodu tak trochu za exoty? Početně jsme nebyli nejmenší skupinka, ale je pravda, že se někteří podivovali nad tím, proč tam s námi není nějaký dozor. Za úplné exoty jsme tam nebyli. Na MOS World Championship se vyhlašovala jen první tři místa, na ty jsi ty nedosáhl. Dozvěděl ses nakonec své výsledky? A vlastně, v jaké kategorii jsi ty sám soutěžil? Soutěžil jsem v kategorii Word Své umístění jsem se bohužel nedozvěděl. Prý jsi cestoval v taxíku s vysokými funkcionáři společnosti Hewlett-Packard. Můžeš nám k tomu říci něco bližšího? Nabídku jet do Washingtonu prohlédnout si památky s vrcholnými manažery Hewlett- Packard jsme dostali od Maciej Wichary z polské delegace. Maciej byl vlastně náš neoficiální dozor. Na manažerech z HP se mi nejvíce líbilo, že si na nic nehráli a povídali si s námi o různých věcech. Podívali jsme se s nimi např. na Deklaraci nezávislosti. Co ti přišlo jako největší rozdíl v životě v USA a v České republice, pokud se to dá za těch pár dní pobytu ve Washingtonu vůbec posoudit? Objektivně se to nedá posoudit, ale i tak jsme viděli pár výrazných rozdílů. Na Američanech je nejúžasnější jejich american smile, který je doprovází na každém kroku. Nemají potřebu ostatním dávat najevo, že mají nějaké problémy každý má problémy. Pokaždé, když jsme někoho potkali, první na co se ptali, bylo, Jak se máte a usmáli se na nás. Další můj osobní poznatek je, že v USA nejsou věci o moc levnější než u nás. Ceny v obchodech trochu svádí, jelikož jsou uváděny bez DPH. Na druhou stranu jsou v amerických obchodech hodně oblíbeny akce typu 2+1, při kterých se dá často velmi ušetřit. Zároveň to ale nepřímo nutí ke kupování věcí v množství, v jakém to člověk ani nepotřebuje.

8 Výčet tvých aktivit v úvodu tohoto rozhovoru je opravdu dost pestrý. Jak to všechno vlastně stíháš? A jak to budeš zvládat letos, když se ještě přidává příprava na maturitu? Stíhal jsem to s odřenýma ušima. Proto jsem v tomto školním roce omezil velké množství svých aktivit. Teď je pro mě nejdůležitější maturita. Jaké největší zážitky máš z konference v Londýně? Nejzajímavější zážitky se odehrávaly až po 22. hodině. Samozřejmě v rámci dobrých mravů. Díky Campus Party jsem poznal spoustu zajímavých lidí, se kterými jsem stále v kontaktu. Samozřejmě zážitkem byly i přednášky a workshopy. V loňském školním roce jsi vedl seminář z programování pro své spolužáky. O co přesně šlo a jak se ti dařilo na opačné straně vzdělávacího procesu, tedy ve funkci lektora? Šlo o seminář PHP, kde jsem ostatní studenty chtěl naučit základy PHP včetně objektového programování a ještě jim ukázat, jak funguje vývoj v týmu, což by se jim mohlo hodit do budoucího zaměstnání. A jak jsem si vedl? Nevím, doufám, že dobře. Spolu s asistenty ředitele a absolventy naší školy panem Bc. Hejhalem a panem Moravcem tvoříš tým, ve kterém naše škola jako partner ZŠ Kamenice, v rámci jejich projektu financovaného EU, vytváří jejich vnitřní informační systém. Jakou máš ty roli v tomto týmu a jak se ti se zmíněnými pány spolupracuje? V projektu Kamenice mám roli programátora. S Petrem Hejhalem a Kubou Moravcem se mi pracuje výjimečně dobře. Získal jsi již několik odborných certifikátů. Které to jsou a z jakých oblastí IT? To je už pomalu na odrážkovaný seznam. Od prváku mám certifikát Oracle Academy, který potvrzuje mé znalosti ohledně návrhu databází a jazyka SQL. Ve druháku jsem získal certifikát Microsoft Office Master, který se uděluje za úspěšné zvládnutí MOS certifikací. Co ti přináší spolupráce se školou a jak moc si ceníš aktivit, která škola nabízí nad rámec standardního vzdělávaní? Jelikož se snažím využít každé příležitosti, tak si jich velmi cením. Jaké předměty tě nejvíce baví a které naopak nemusíš? Jeden z mých nejoblíbenějších předmětů je PVA a poslední dobou mám velmi rád CJL. Máš už představu, co bys chtěl studovat po maturitě a případně na jaké škole? Po maturitě bych rád pokračoval v tom samém oboru. Docela mě zaujalo VUT Brno. Děkujeme za rozhovor. 8.

9 ZA ODMĚNU KONFERENCE V LONDÝNĚ ROZHOVOR S HOKER Jan, obor Informační technologie, třída 4.B Student Jan Hoker v loňském roce spolu se svým spolužákem Pavlem Vondrákem založili a vedli Studentskou společnost. Díky výborným výsledkům a prezentaci na soutěžích Studentských společností, upoutali pozornost firem a za odměnu byli posláni na významnou mezinárodní konferenci o moderních technologiích do Londýna. A právě k těmto aktivitám směřují naše otázky. Nejprve jedna aktuální otázka, měl jsi možnost si popovídat s panem primátorem Prahy při jeho návštěvě naší školy. Jak na tebe pan primátor zapůsobil? Pan primátor byl velmi působivý, a to navzdory odlišným politickým hodnotám, byl překvapivě sympatický. Zejména mě potěšilo, jak s námi mluvil. Cítil jsem se skoro jako s vrstevníkem. Co říkáš tomu, že Praha ocenila studenta Houžvičku? A co ty sám říkáš na jeho úspěch? Dle mého to přišlo velmi pozdě. Jiří Houžvička uspěl o prázdninách a při jeho návratu se mělo vítězství oslavit. V jiných zemích se soutěžící vítali už na letišti, i když nepřivezli vítězství, byla projevena nějaká úcta. U nás to přišlo velmi pozdě. V loňském školním roce jsi spolu se svým spolužákem Pavlem Vondrákem založil a vedl Studentskou společnost. Můžeš nám sdělit, co to ta Studentská společnost vlastně je, a v rámci jakého programu funguje? Studentská společnost je zvláštní forma podnikání. Zaštiťuje ji společnost Junior Achievement, což je celosvětová organizace, která řídí podobné studentské projekty. Jinak firma funguje jako každá jiná s tím, že neplatí daně, má platnost jen jeden rok, můžete jí založit od 15 let, vystavujete faktury, ale za získané peníze můžete maximálně kupovat majetek na rozvoj společnosti, jako jsou počítače atd. Co bylo náplní vaší Studentské společnosti? A jak se vám podnikání dařilo? Zaměřili jsme se na tvorbu webových stránek a prezentací. Měli jsme velmi důležité obchodní kontakty na reklamní agentury a jiná studia, která tvořila webové stránky. Takže jsme si mezi sebou předávali projekty i zákazníky a dokázali jsme zařídit jakýkoliv reklamní předmět, reklamu jako takovou, vizitky apod. Je asi těžké jednoznačně říct, že se nám to vydařilo, o tom si musí každý udělat svůj obrázek. Podařilo se nám vyhrát krajské kolo soutěže studentských společností. Obsadili jsme 4. místo v republikovém kole a podle poroty jen kvůli tomu, že jsme pouze dva a tak jsme neměli tolik práce s organizováním, jinak bychom byli první. Získali jsme velmi důležité kontakty, na jejichž základě jsme získali letní brigádu v HP a snad se vydaří i něco víc. Neuvažujete o tom, že byste si založili skutečnou společnost? Rozhodně se to v budoucnu někdy stane. Jsem přesvědčen o tom, že stát živí podnikatelé a živnostníci a každý podnikatel státu prospívá. 9.

10 Jak jste se dostali k tomu, že jste byli sponzorsky vysláni na konferenci moderních technologií do Londýna? To byla velká náhoda. Ředitelka telekomunikace O2 a nadace Think Big seděla v porotě na republikovém kole soutěže studentských společností. Troufnu si říct, že jsme se jí moc líbili a vzhledem k tomu, že Campus party, což je ta konference, je pořádaná společností O2, byli jsme první na seznamu z lidí, kdo měl za Českou republiku Londýn navštívit. Jaké největší zážitky máš z konference v Londýně? Jedním slovem úžasné. Bydleli jsme kousek od stadiónu Millenium Dome, což je obrovská hala, v jejímž vnitřku se nachází malé městečko s obchody a v jeho srdci je multifunkční stadion. Největší zážitky byli samozřejmě slavné osobnosti z IT, které se konference zúčastnili. Jaké předměty tě nejvíce baví a které naopak nemusíš? Ani jedno ani druhé. Můj předmět zájmu je samozřejmě IT a všechny odborné předměty mám rád, protože se dozvídám, co opravdu chci vědět, ale ostatní předměty jsou nutné, abych měl alespoň nějaké základní povědomí o světě. Ale samozřejmě asi všechny zajímá nejvíce odborné předměty, proto jsme se na školu hlásili. Máš už představu, co bys chtěl studovat po maturitě a případně na jaké škole? Mám docela jasnou představu své budoucnosti, ač mě každý přesvědčuje, ať na vysokou školu jdu, já vím, že vysoká škola není nic pro mě. Já se rád učím jen to, co mě opravdu zajímá a ostatní se prostě spíš neučím, a když tak to stejně hned zapomenu. Já budu nejspokojenější v práci nebo jako pracující podnikatel. Navíc mám v plánu i rodinný život a na to potřebuju příjem. Děkujeme za rozhovor. Studentské volby 2013 Tomáš Morkus 4.C KSČM 4.74% ODS 6.19% Svobodní 4.18% DSSS 7.15% Podíl hlasů celorepublikově ČSSD 8.01% Zelení 4.04% Úsvit 3.94% ANO 13.44% TOP % Piráti 17.73% Ve dnech 3. a 4. října se uskutečnily Studentské předčasné parlamentní volby. Výjimku netvořila ani naše škola. Volby byly pořádány pod záštitou studenta 3.L a předsedy studentské rady Petra Loudy. Největší popularitě se těšila Česká pirátská strana, která získala celkově 51% hlasů. Své favorizované strany přišlo podpořit 150 studentů. Celorepublikově studentské volby dopadly ve prospěch TOP 09, ovšem v těsném závěsu zůstala Česká pirátská strana, jež získala o pouhých 39 hlasů méně, což je v takovéto měřítku nicotný rozdíl. Do sněmovny by se ještě dostalo politické hnutí ANO, ČSSD a ODS. Těsně pod hranící pěti procent skončili komunisté. 10.

11 Otázkou zůstává, zda se již zletilí studenti rozhodnou jít k reálným volbám a zda podpoří stejné politické strany, kterým již projevili svou přízeň. Minulost dokázala, že studenti ke skutečným volbám chodí s větším rozmyslem nebo své právo nevyužívají. Tomuto faktu nasvědčuje nelichotivý výsledek České pirátské strany v posledních volbách do zastupitelstev krajů, přestože ve studentských volbách strana triumfovala. Hlasové podpory ze strany studentů se však může dočkat TOP 09, díky značné popularitě Karla Schwarzenberga a mediální kampani zaměřené především na mladé voliče. Celkové výsledky studentských voleb na SSPŠ: Česká pirátská strana (65), ANO 2011 (18), TOP 09 (17), Úsvit přímé demokracie (8), KSČM (6), ODS (5), Romská demokratická strana (5), DSSS (4), Koruna Česká (2), Strana zelených (2), Suverenita (2), KDU-ČSL (1), Lev 21 (1), SPOZ (1), Hlavu vzhůru (1), Pravý Blok (1). Romská dem. str. 6% Úsvit přímé dokracie 6% TOP 09 13% ÚSPĚCH NA MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽI V POLSKU Aramis Tochjan, 4.A Dne 16. října jsem se spolu s Jiřím Houžvičkou, Michalem Gerhátem a panem profesorem Lukášem Kotkem vydal na mezinárodní kolo soutěže IT Junior. Soutež se konala ve městě Staszów, které se nachází v Polsku a je vzdálené od Prahy zhruba 700 km. Přestože nám počasí nepřálo a po celých devět hodin jízdy pršelo, byla cesta pohodlná a plná zážitků. Několikrát jsme se zastavili na doplnění pohonných hmot a něco dobrého k jídlu. Když jsme dorazili do Staszówa, ubytovali jsme se v místním internátu necelých dvacet metrů od školy, kde se konala již zmíněná soutěž. Postupně přijížděli i ostatní soutěžící a tak se internát začal plnit studenty se zájmem o informační technologii. Na internátu jsme nebyli sami. Spolu s námi bydlely i místní dívky, které tou dobou měly měsíční kurz týkající se kadeřnictví. O zábavu bylo postaráno. Poté, co jsme se ubytovali, zapovídali jsme se se svými novými přáteli i o rozdílech mezi Českem a Polskem, zjistili jsme, že toho máme spoustu společného. Druhý den ráno bylo slavnostní zahájení soutěže, představení škol a soutěžících. Soutež byla na dosah a tak jsme začali trénovat své znalosti z oblasti IT. Soutěž trvala dva dny, nejprve praktická, poté teoretická část. Naše očekávání se naplnilo a po vyhlášení výsledků jsme získali hned dvě první místa. Za jednotlivce zvítězil Jiří Houžvička a za školu zvítězila Smíchovská střední průmyslová škola. Byli jsme nadšeni dalším úspěchem a nálada byla úžasná. Další den jsme se vrátili zpátky do České republiky. Byl to další skvělý zážitek do života. Ano 14% Podíl hlasů na SSPŠ ODS 5% KSČM 5% Piráti 51% 11.

12 STUDIJNÍ STÁŽ V LOTYŠSKU Martin Koňařík, vyučující výpočetní techniky Lotyšsko je pobaltský stát na severovýchodě Evropy, který je svou rozlohou (65 tisíc km2) jen o něco málo menší než Česká Republika. V této zemi však žijí pouze 2 miliony obyvatel, z toho více než polovina v hlavním městě Rize. Země je převážně rovinatá, bohatá na listnaté lesy. Lotyšsko bylo podobně jako naše země střídavě okupováno Německem a Ruskem, v druhé polovině minulého století bylo součástí Sovětského Svazu. Proto kromě lotyštiny je velmi často slyšet na ulicích ruština a mnozí, především starší lidé, ovládají ještě němčinu. Anglickému jazyku rozumí spíše mladší generace. Lotyšsko je součástí EU a od nového roku přechází tato země i na evropskou měnu. Během našeho 16ti denního pobytu v menším městě Ogre (cca 40km od Rigy) jsme měli možnost poznat především školu Ogres Valsts Tehnikums, která byla naším hostitelem. Je to škola s téměř 1200 studenty a velkým množstvím oborů (lesní hospodářství, truhlářství, módní návrhářství, potravinářská výroba, elektronika, informační technologie). Výuka v současné době probíhá ve třech budovách, které jsou od sebe cca 1km vzdáleny a škola připravuje velký projekt na dostavbu a modernizaci své hlavní budovy. Náplní naší práce byla především účast ve výuce v některých hodinách IT oboru (programování, operační systémy, počítačové sítě, elektrotechnika, softwareové aplikace, CAD). V některých ohledech můžeme pokládat obsah výuky na naší škole za pokročilejší, k výuce programování používají v Lotyšsku například TurboPascal a Delphi, tedy nástroje, které jsme používali cca před 10 lety, C# považují spíše za univerzitní záležitost. Microsoft tam totiž neposkytuje školám a jejím studentům takové výhody, jako je tomu u nás, takže by museli tyto nástroje kupovat. Taktéž tam nemají Cisco akademii a podobné certifikační programy. Na druhou stranu mají studenti oboru IT možnost pracovat ve výborně vybavené elektrotechnické laboratoři, kde mají k dispozici pájecí stanice, osciloskopy, a další přístroje. Škola ale nebyla jediným místem, které jsme poznali. Kromě prohlídky hlavního města a několika sportovních aktivit jsme trávili čas také exkurzemi. Navštívili jsme například továrnu na výrobu elektronických zařízení nebo společnost zabývající se velkými a zajímavými IT projekty. Taktéž jsme navštívili místní pobočku společnosti Microsoft a další střední a vyšší odbornou školu v Rize. Jako učitel jsem si kromě obsahu vyučovacích hodin všímal chování studentů i dospělých lidí. Musím konstatovat, že v tomto ohledu jsou naši studenti na výši a mladí lotyšané se ještě mají čemu učit. Nezdravení, absence 12.

13 očního kontaktu, čepice na hlavě nejen ve škole, ale třeba i v místnosti, kde jedí lidé, to jsou věci, kterých si všimli i mladší členové naší výpravy. Na druhou stranu mne překvapilo, jak se slaví v Lotyšsku den učitelů. 5. října (nebo blízký pracovní den) nosí takřka všichni studenti svým učitelům do školy květiny. Krom toho dostává každý učitel při vstupu do budovy jakýsi diplom s verši a papírovou kytku. Odpoledne pak připravují studenti pro své učitele kulturní program s pohoštěním, při kterém hrají na hudební nástroje, zpívají sborově i jednotlivě a dokonce recitují vlastní básně. Při této příležitosti jsou vedením školy oceňováni i někteří pedagogové a opět nechybí množství květin pro všechny učitele. V každém případě jsem rád, že jsem mohl navštívit zemi, která díky své poloze a celkově menší turistické atraktivnosti nepatří mezi časté destinace. Poznat jiný národ, kulturu, zvyky a jazyk je vždycky obohacující. Také díky obětavému průvodci Sandisovi jsme si pobyt užili a za velký přínos pro všechny považuji i nutnost dlouhodobě mluvit jiným než rodným jazykem, tedy především anglicky a v mém případě i trochu zapomenutou ruštinou a němčinou. VÝMĚNNÝ POBYT V BELGII Matěj Muller, 3.A V první polovině října se uskutečnila první část výměnného programu mezi Smíchovskou střední průmyslovou školou a střední školou Rozenberg S. O. z vlámského města Mol na severu Belgie, blízko hranic s Nizozemskem. Zúčastnilo se 15 studentů z naší strany a oficiálním komunikačním jazykem byla Angličtina. Program byl nabitý již od prvního dne. Po našem velice skorém odletu, poměrně krátkém, hodinu a půl dlouhém letu a následnou dvouhodinovou jízdou autobusem jsme dorazili na místo, kde jsme se okamžitě začali seznamovat s našimi Belgickými protějšky, především s těmi, u kterých budeme po dobu celého týdnu bydlet. Po krátké přestávce na oběd jsme absolvovali prohlídku celého školního komplexu. Součástí Rozenbergu je totiž kromě střední školy i škola základní a mateřská. Den byl zakončen teambuildingovou hrou na dealery, narkomany a policisty, jejíž cílem bylo získat co nejvíce falešných peněz prodejem falešných drog. Následující dva dny byly ve znamení poznávání belgických měst, konkrétně Antverp a Bruselu. Vyjma toho, že jsme navštívili hned dvě muzea (Parlamentarium v Bruselu a přístavní Museum aan de Stroom v Antverpách) probíhala prohlídka těchto měst velmi netradičním způsobem, a to vždy pomocí nějaké hry, pročež týmy byly rovnoměrně složeny z českých i belgických studentů. V Antverpách jsme museli sledovat vyfotografované indicie a pomocí nich se dostat do cíle. Bruselská hra byla o něco zajímavější a mnohem kompetitivnější. Každý tým dostal jeden chytrý telefon s nahranou geocachingovou aplikací a mapu s vyznačenými různě bodově ohodnocenými lokalitami. Když se skupina dostala na dotyčné místo, telefon zkontroloval GPS souřadnice a přičetl patřičné skóre. Další body se daly získat i fotografováním různých graffiti belgických komiksových postaviček, kupř. Tintina. Následně přišlo sportovní dopoledne. Ku našemu překvapení se nekonalo na mnohokrát opěvovaném rozenbergském školním hřišti, ale na umělé pláží u blízkého jezera Zilvermeer. Cestu tam i zpět jsme absolvovali na kolech, neboť minimálně ve vlámské částí Belgie, podobně jako v Nizozemsku, je bicykl snad nejpoužívanějším dopravním prostředkem. Odpoledne jsme strávili 13.

14 vařením a večer jsme den zakončili vlámskou komedií Hasta la Vista! V pátek přišel na řadu opět geocaching, ale tentokrát bez smartphonů, ale s GPSkami nastavenými do holandštiny. Ve městě Mol bylo několik pamětihodností, o kterých měla být zodpovězena vždy nějaká otázka, jejíž odpověď se dala zjistit, jenom když u ní byl člověk fyzicky přítomen. Ač se několika skupinám podařilo se i s GPS navigací ztratit, všichni nakonec šťastně dorazili (většinou po paměti) do cíle. Po sobotě strávené s našimi hostitelskými rodinami odjíždíme v neděli kolem poledního s pocitem, že bychom si to klidně střihli ještě tejden. Pobyt se určitě povedl. Belgičani nás přijedou navštívit do Prahy v březnu 2014 a my se na ně už teď těšíme. MNICHOV Ing. Miroslava Trepková Ve středu 2. října 2013 navštívilo 47 studentů naší školy bavorské město Mnichov. Počasí nám přálo, takže jsme strávili den plný slunce v tomto krásném městě, kde žije 1,3 mil. obyvatel. Mnichov je sídlem průmyslových koncernů Siemens a BMW, právě komplex budov BMW WELT byl naším prvním cílem navštívili jsme Muzeum BMW. Odpoledne jsme se prošli historickým centrem města (Mnichov byl založen 1158), prohlédli budovu Nové radnice s nádherným orlojem na ústředním náměstí Marienplatz. Fanoušci fotbalu zajeli k nejmodernější sportovní stavbě - futuristické Allianz Areně, domovu úspěšného mnichovského fotbalového klubu Bayern. Postavena byla v roce Den jsme zakončili u sochy Bavorské bohyně, která měří 28 m (takže je ještě vyšší než socha Svobody), a trůní na Tereziánské louce, kde se každoročně koná ohromný Oktoberfest, tradiční festival piva a dobrého jídla, oslavující bavorskou kulturu. byl založen v roce 1158 bavorským vévodou Jindřichem Lvem sídlo průmyslových koncernů BMW a Siemens fotbalový klubu Bayern Mnichov obyvatel v centru města leží náměstí Marienplatz, na kterém se nachází Stará i Nová radnice a Mariánský sloup 14.

15 PRVNÍ MĚSÍC V USA Jakub Štorek Jakub Štorek by měl v letošním školním roce studovat ve třídě 3. B obor informační technologie. Na rok si ale odskočil do USA a nyní se s námi podělil o své první dojmy. K tomu pak přidal i úvahu na téma křesťanství, se kterým se tam v poměrně velké intenzitě setkal. Ani nevím jak, proč, ale před chvíli ve sprše jsem si uvědomil, že už jsem za tou velkou louží měsíc. Tak mě napadlo napsal nějaký ten článek Nebo spíš fejeton? Whatever Ani mě samotnému to nedochází. Čas utíká vážně rychle. Zítra mě mimochodem čeká první den v americké High School. Jsem excited! Ale trošku se bojím, ale spíš je to takový to čekání na něco neznámého a nového. Education zde za tou velkou louží je úplně jiné, ale to se když tak rozepíši v dalším článku. Každopádně první trimestr mám v první periodě Keramiku, v druhé Strength and conditioning, poté následuje Algebra. Poté mám dvacet minut čas na Lunch. Ve čtvrté periodě mě čeká chemistry in the community Z toho mám jako jediný strach. V poslední páté periodě budu navštěvovat ART. No zní to zajímavě! Tak doufám, že to interesting bude! Teď bych ale chtěl ve zkratce shrnout můj první měsíc. Bydlím u rodiny Svoboda nedaleko městečka New Prague. Host mom Maryann host dad Craig and 3 host sisters Katerina, Michaela and Madeline. Je to super rodina! Doufám, že nám vztah, co mezi sebou zatím máme, vydrží a ještě se zlepší! Jak je známo, lidé v USA jsou věřící. I moje rodina je křesťanská. Před večeří se modlí a v neděli chodí do kostela. Když se u nás řekne kostel, představíte si starej barák s křížem ticho, zimu a vlhko. Jediné, co je podobné, je ta zima, protože tady se všechno klimatizuje! A občas nějaký ten kříž. Jinak kostel je nová budova s bufetem, kde si můžete koupit burgery, hot dogy a jiný dobroty. Když vejdete do místnosti, kde se konají bohoslužby, tak podlaha je basketbalové hřiště, na které jsou poskládané židle před podiem. Před začátkem vždycky vyskočí na podium kapela. Kytarista potetovanej, a zpívá o Bohu. Jsou to vždycky pomalý křesťanský rockový songy. Pak na podium vyskočí pastor, který vypadá jako normální člověk. Žádné převlečení nic. A hodinu promlouvá k lidem, a mluví o bohu, utrpení atd. Vždyť to znáte. Každopádně je to zajímavé, a pro mě je to další cesta, jak poslouchat angličtinu a naučit se něco nového. Mimochodem, já křesťan nejsem, ale zase říct, že jsem ateista bez víry, to určitě ne. Trošku jsem se rozepsal o kostelu, nevadí, pokračujme. Byl jsem na mnoha místech. Zábavní park, State Fair Minnesota, Nascar, Monster Trucks... Pořád se tu něco děje! Předevčírem probíhalo u našeho baráku střílení. Lidé a známí z kostela a kamarádi si přivezli svoje nářadíčko a šili to do terčů! BOMBA! Prostě Amerika! Jedna deere hunter zbraň mě málem vyhodila rameno! Prostě bomba! 15.

16 Shrnu to tím, že lidé zde, co zatím pozoruji, jsou mnohem otevřenější a svoji! Žádní arogantní lidé. Kadeřnice nespěchá, aby tě co nejrychleji ostříhala, ale pokaždé se ptá, jestli je vše OK a nakonec vám oznámí, že kdyby nastal jakýkoli problém, tak ať zavoláte a vše se vyřeší! Na dni otevřených dveří ve škole nejsou staří učitelé, devadesát procent školy jsou učitelé mladí. Například mojí nové matikářce je dvacet let. Docela paradox, že mě bude učit holka o dva roky starší. Všichni se na vás smějí a děkují za maličkosti. A hlavně se radují z maličkostí. Celkově tu mezi lidmi panuje mnohem, mnohem pozitivnější energie, než v Čechách! Sám z toho mám dobrou náladu, a špatnou náladu jsem tu měl maximálně dvakrát, a to vždy jen na chvilku! Protože Američané vám ji hned zvednou! Také mně přijde, že lidé zde stojí pevněji na zemi, než co znám z Čech. Nechci říct, že Amerika je lepší. Amerika je totálně odlišná a jiná. Jediné, co je tu podobné, je krajina, tedy tady v Minnesotě. No nic. Zítra mě čeká první den školy Tak to jdu zalomit! KŘESŤANSTVÍ Jakub Štorek V dalším článku, bych chtěl napsat můj názor a postřehy ohledně křesťanství. Nikdy jsem si nemyslel, že bych o něčem takovém mohl psát. Žiji v rodině křesťanů, takže pochopitelně s tím mám každodenní styk. Taky chci říct, že to je můj vlastní názor, nikoli pohoršování, přesvědčování nebo něco takového... Taky tím nechci nikoho urazit. Kdo nechce, ať si to nečte. Sám si jdu vlastní cestou a poznávám. Nejsem křesťan. Všichni přece hledáme, někdo v kostele, někdo v alkoholu, někdo si zas jde vlastní cestou. Všechny přece zajímá, proč jsme tady, jestli je teda vůbec nějaký důvod, a jak to vlastně všechno funguje. Jestli si někdo řekne, že to je blbost, tak asi lže sám sobě. Nemám rád v náboženství systém, kterým se musíte řídit, abyste byl správný, dobrý, nebo dokonce posvěcen. Nesmíš tohle, nesmíš támhle to Jeden soused tady je křesťan, věří v Boha, ale nevěří v to, že musí každou neděli v šest hodin vstávat a chodit do kostela. Aby byl dobrý a Bůh ho vyslyšel. Má přece svojí hlavu, a ne se něčím furt jen řídit a nechat se unášet, a pořád si nechat něco vnucovat. Dělá to tak, jak to cítí! To je super! Křesťan tedy nejsem a nevěřím v jednoho Boha, Ježíše, pána, jak se píše v bibli. Ocitl jsem se tady mezi touto komunitou. Ze začátku jsem si říkal. Omg pánbíčkáři, ale to byl nepromyšlený první dojem ateistického Čecha. Takový názor by podle mě měl jakýkoliv ateista, který se prostě s křesťanstvím osobně nesetkal a nemá tu zkušenost s tím. Po promyšlení této situace jsem si vlastně uvědomil:,,kde se zas setkám osobně s křesťanstvím, než jen v knížkách a různých videích. 16.

17 Proč být zavřenej jen do sebe?. Tak jsem sebral odvahu, nevím, jestli to mám nazývat odvahou, ale prostě jsem se zapojil do procesu, jak to tu chodí, abych se zase naučil něco nového. Každou neděli s nimi chodím do kostela. My studenti chodíme do kostela od 6 P.M a vše trvá zhruba dvě hodiny. Kostel vevnitř vypadá jak v nějaké kanceláři, nepředstavujte si katedrálu Sv. Víta. V prvních cca 30 minutách přijde na pódium kapela s potetovaným kytaristou zpěvákem a hraje největší hity z křesťanského Rocku. Což je na jednu stranu fakt supr! Lidi se uvolní, zpívají, vše plné energie! Poté na podium vystoupí Pastor v civilu a vypráví o Bohu a o bibli. Po první zkušenosti jsem měl pocit, jako kdybych byl na Eventu APPLU. Sedíte pod podiem a za Pastorem projektor s textem. Fakt divný Toto kázání trvá asi hodinu. Potom jsme podle stupňů ve škole, a podle pohlaví, rozděleni do skupin. Převážně se tu řeší, co Pastor povídal, ale také praktické rady do života, jak se v dané situaci zachovat a tak. Což je taky zajímavé poslouchat a vezmete si z toho to svoje. Toto trvá každou Neděli jinak. Poté se rozjedete domů v autech. Jinak to tu ani nejde. Beru to nejen jako poznávání něčeho nového, ale také jako další možnost zdokonalení mojí angličtiny. Hlavně sem chodím rád, protože tady byli první lidé ve stejném věku, s kterými jsem se po příjezdu začal bavit a oni se mnou. Jsou to hodní, příjemní a super lidi s tím, že vám chtějí každou chvíli pomoc, i když máte jiné názory a trošku jiný pohled na svět. Oni chápou vás a já zase je. Křesťanství je to pro ně důležitá a nepostradatelná věc v životě. Křesťané jsou hodní lidé, někdy až moc. Mají taky svůj humor, ale rozhodně před nimi neříkejte, že Bůh je největší bullshit na světě. Jak by vám bylo, kdyby vám ve dvou letech někdo řekl, že Ježíšek je výmysl a všechno vám kupují rodiče? Čímž pádem vám vlastně lžou. Ve dvou letech by vás to totálně zranilo, až s vyšším věkem si začínáte říkat, že to v tomhle světě není asi úplně možné a začnete hledat. Až vám jednoho dne někdo řekne, jak to vlastně je. Ale není to v raném věku a už vám to ani moc neublíží. Takhle mně to trošku přijde i s křesťanstvím. Ježíšek je v česku dloooouho-dobá tradice a nikdo o ní nechce přijít a držíme se jí. (Nechcem přece tlustýho Santu!) Tak je i tady tradice Křesťanství se drží z generace na generaci, i když co jsem slyšel, tak to tu více a více upadá. Ne nadarmo mají na dolarech IN GOD WE TRUST, mimochodem, i v naší hymně se zpívá o Bohu. V minulosti přece náš národ nebyl tak ateistický, až komunismus křesťanství doslova vytloukl z lidí, což neříkám, že je dobře!! Křesťanství je součást jejich života a bude to tak až do smrti. Bavil jsem se s jedním starším pánem, který je křesťan okolo šedesát let, a i ten má jiný názor než pětatřicetiletá paní, ponořená zcela do bible a do víry. Říkal mi :,, We think we know everything but we know nothing... Což je pravda. Tento pán chodí do kostela každou neděli a modlí se. Kdyby ovšem věřil stoprocentně a věděl, že existuje, tak by tohle asi neřekl. Tím narážím na to, jak jsem psal o tom, že čím jste starší a rozumnější, tím víc vám začne všechno docházet. Což ale neříkám, že je pravidlo, a každý takový je, a že to je ta jediná pravda!! Žijí v tom a přináší jim to dobrou náladu a uvolnění! Na nic si nehrají a snaží se být nejlepší, jen co to jen jde pomáhat lidem a být POZITIVNÍ. S tímhle s nimi naprosto souhlasím! Žijeme přece ve svobodném světě, nesmíme se bát vyjadřovat svoje názory a stydět se za ně!! Než radši jít s davem... Tímto trošku i narážím na nadcházející volby...if you know what I mean.. 17.

18 SPOLUPRÁCE SE ŠKOLOU POKRAČUJE ROZHOVOR S MORAVEC Jakub Pan Jakub Moravec maturoval s vyznamenáním v minulém školním roce. Zároveň se stal Studentem roku v ČR za školní rok 2012/2013. Již od třetího ročníku působil ve škole na 1,0 úvazku jako student a na 0,4 úvazku jako správce Virtuální školy. V současné době zahajuje studium na Fakultě elektrotechnické ČVUT, nicméně spolupráce se školou pokračuje. Nejprve jedna aktuální otázka, spolu s ředitelem školy jsi přivítal primátora Prahy na naší škole. Jak na tebe pan primátor zapůsobil? Jako člověk působí pan Hudeček jako sympaťák, nevědět to o něm, neřekli by jste, že je primátor. Působil přirozeně, bez nějaké přezíravosti. Co říkáš tomu, že Praha ocenila studenta Houžvičku? A co ty sám říkáš na jeho úspěch? Myslím, že v tomhle spočívá pravá prestiž naší školy. To, že vůbec kluci mohli vyjet - pochybuji, že by se jim to umožnilo jinde. Nejen Jirkovo vítězství, ale účast všech tří našich studentů v soutěži je obrovský úspěch. Určitě na tom měla také nemalý podíl příprava vedená paní Ing. Kaiferovou. Samotné ocenění mi přijde nesmírně důležité. Je potřeba podobné akce prezentovat na veřejnosti a odměňovat zúčastněné. Je to cesta k tomu, že se třeba této nebo podobné soutěže účastní další škola (uzná, že vynaložené výdaje za to stojí) a další studenti dostanou skvělé příležitosti. Co všechno v současné době v naší škole děláš nebo máš na starosti? S kým na tom spolupracuješ a jak tuto spolupráci hodnotíš? V současnosti děláme především na projektu OPPA Nejblíže spolupracuji s Rudou Szadkowským, společně vytváříme prostředí na virtuální škole. Krom něj je to samozřejmě dlouhý seznam lidí. V loňském roce jsi byl ředitelem vyslán na studijní stáž do Finska jako dozor pro studenty z nižších ročníků. Nebál ses dost velké zodpovědnosti? Potěšila tě důvěra ředitele a jak si svou roli zvládnul? Jak jsem svou roli zvládnul, by asi neměla být otázka na mě, ale třeba na studenty, kteří se stáže zúčastnili. Osobně jsem byl s celou stáží spokojený. Co tobě osobně přinášela a přináší spolupráce se školou v oblasti Virtuální školy a nyní i projektů financovaných EU? Především spoustu zkušeností. Jak pracovních, tak například z oblasti mezilidských vztahů. 18.

19 Mnoho studentů i pedagogů stále nadává na složitost systému Virtuální školy, respektive malou intuitivnost jeho ovládání, přívětivost. Ty znáš systém velmi dobře, co si ty osobně o něm myslíš? A proč k němu má mnoho studentů a pedagogů takový vztah? První věc je, že neznám informační systém, který by byl bez kritiky. Přiznávám, že pro učitele ještě není mnoho procesů v takové fázi optimalizace (a automatizace), aby bylo jednoduché s virtuální školou pracovat, na tom však průběžně pracujeme a brzy bude hotových pár věcí, které snad učitelům usnadní život. Na druhou stranu z pohledu studenta bych systému příliš nevytýkal. Jistě, nějaké technické detaily, ale myslím, že komfort všech podstatných informací na jednom místě toto daleko předčí. Když řeknu, že na ČVUT je pro každý předmět jiný informační systém, příliš nepřeháním. To, co je zde studentům poskytováno nenajdete na mnoho vysokých školách, tím spíše na středních. Spolupracuješ také individuálně s poskytovatelem systému Virtuální školy? Nespolupracuji. Byly takové plány i předběžné domluvy, ale bylo by toho již moc. V létě jsi absolvoval seminář z matematiky. Oč šlo a jak jsi s ním byl spokojený? Nešlo čistě o seminář matematiky, ale o seznamovací kurz vysoké školy. Kurz trval necelý týden a každý den jsme měli také pár hodin matematiky. Zbytek času vyplňoval sport a večerní zábava. Každému, kdo nastupuje na vysokou školu, bych zahajovací kurz rozhodně doporučil, nastoupit na školu se sehranou partou známých je neocenitelné. Mně to rozhodně pomáhá překonávat první měsíce. Původně jsi také zvažoval studium v zahraničí. Proč jsi dal nakonec přednost studium v Česku? Z organizačních důvodů. Začal jsem hledat pozdě a příležitosti, které byly, jsem propásl. Jak se těšíš na studium na FEL ČVUT? Opravdu hodně se těším na konec prvního zkouškového :) Děkujeme za rozhovor. 19.

20 PŘEDNÁŠKA NA MFF UK Jan Horáček, 2.L Den je ten, kdy šla 2.L na přednášku do Matematickofyzikální fakulty v Praze. Přednášející profesor nám řekl úvod do akustiky. Co je to vlastně akustika? Akustika je rozsáhlý vědní obor, zabývající se vznikem zvukového vlnění, jeho šířením, vnímáním zvuku sluchem a přenosu prostorem až po vnímání lidskými smysly. Akustika patří mezi nejstarší obory fyziky. Akustika se dále dělí podle oblasti zájmu. Lidské ucho je schopno vnímat zvuk o intervalu od 16Hz do Hz. Jaké máme obory v akustice? Např.: Fyzikální akustika studuje způsob vzniku a šíření zvuku. Hudební akustika zkoumá zvuky a jejich kombinace se zřetelem na potřeby hudby. Elektroakustika se zabývá záznamem zvuku, reprodukcí a šířením zvuku s využitím elektrického proudu. Také jsme se tam dozvěděli, že zvuk může zabíjet! Přednáška byla skvěle vyplněna rozmanitými pokusy o důkazu akustiky. PROTIDROGOVÁ PŘEDNÁŠKA Jiří Povolný, 2.D V úterý 15. října se druhé ročníky Smíchovské průmyslovky, a ještě některé ze základní školy, účastnily protidrogové přednášky. Zprvu jsem si myslel, že se to bude podobat ostatním, nezajímavým, přednáškám, kterých už jsem se zúčastnil několikrát. Ovšem opak byl pravdou, nejdříve jsme se usadily v Kulturním domě barikádníků, následně se nám představil zkušený psycholog, který hned po pár úvodních slovech prohlásil Tak a teď si jdeme vytvořit drogy. Zvedli jsme ruce vzhůru a začali jsme s nimi mávat. Po pár vteřinách nám sdělil Právě jste si vytvořili endorfiny, které se uvolňují jakýmkoliv pohybem. (endorfin je též známý jako hormon štěstí) Tento psycholog se nám nesnažil vnutit do hlavy, jako na ostatních přednáškách, že drogy jsou špatné, a že je za žádnou cenu nemáme brát. Místo toho nato šel lepším způsobem. Snažil se nám vysvětlit, jaká jsou rizika, čemu bychom se měli vyhnout po užití drog a hlavně abychom nikomu žádné drogy nevnucovali. Vše vyprávěl z jeho zkušeností od svých minulých pacientů, kteří s drogami bojovali, ať už úspěšně či nikoliv. Nakonec jsme si měli vytvořit zase pár endorfinů, ovšem teď nám dovolil dát pohlavek sedícímu vedle nás a to byl nejspíš pro většinu nejlepší zážitek z přednášky. Jsem rád, že jsem se zúčastnil, poněvadž, jak už jsem psal, smyslem této akce nebylo nás donutit drogy nebrat, ale když už, tak zodpovědně a opatrně. 20.

21 PŘEDNÁŠKA O DROGÁCH Daniel Turanský 2.A Ve středu jsme se zúčastnili protidrogové přednášky v kulturním domě ve Strašnicích. Zde jsme následně dostali informace o tom, jak mohou být drogy zvláště nebezpečné a za žádnou cenu se nevyplatí je zkoušet. Ale dnes už jsou drogy k sehnání téměř na každém rohu ulice. Přiznejme si, kdo kdy nevyzkoušel alespoň marihuanu nebo nějakou jinou lehkou drogu? Problém nastává, když z lehkých drog přejde člověk na tvrdé drogy jako je heroin apod. Pak už se dá jen těžko odvykat. PŘEDNÁŠKA O KRIMINALITĚ Petr Jedlička, 1.C Dne jsme byli všichni studenti prvních ročníků SSPŠ na přednášce týkající se kriminality. Na této přednášce nám vyprávěl příběhy týkající se kriminality převážně mladých lidí pan Josef Klíma, kterého určitě znáte z pořadu Na vlastní oči. Bylo zajímavé poslouchat, že v některých případech se do nepravosti můžete dostat náhodou a na druhé straně úplně stejně lehce se do ní dostat vědomě. Když to celé shrnu, tak mi z toho vychází velmi poučná přednáška, ze které si snad každý něco odnesl. PROUDY 2013 Petr Mráz 4.C Dne 27. září jsem se společně s dalšími spolužáky zúčastnil festivalu Proudy Festival sliboval spoustu zajímavostí a realita naštěstí nebyla jiná. Celá akce byla doslova napěchována novými technologiemi, jako jsou například holografické displeje a různá chytrá mobilní zařízení. Mezi vystavovatele patřily především vysoké školy, nechyběly však ani velké firmy. Za všechny uvádím společnost Samsung, která zde exkluzivně představila nový chytrý komunikátor Galaxy Note 3 a chytré hodinky Galaxy Gear. Součástí programu byla i hudební představení v zastoupení hudebníků jako jsou Monkey Business, Tata Bojs, B-Complex a další. Za návštěvu festivalu jsem velice rád a do budoucna doufám ve více podobných zajímavých a zároveň zábavných akcí. 21.

22 Studenti čtou a píší noviny Studenti čtou a píší noviny, tak se jmenuje projekt deníku Mladá Fronta Dnes, jehož cílem je seznámit studenty středních škol s novinářskou činností a hlavně dát studentům možnost psát vlastní příspěvky, přičemž nejlepší z nich jsou pak následně otištěny v novinách a vystaveny na internetovém portálu idnes. Do projektu se zapojilo více než 400 škol a ani naše škola není výjimkou. Tímto vám předkládáme nejlepší práce z naší školy. Může vůbec, vzhledem k množství kultur, náboženství a politických principů, vzniknout něco jako globální morálka? Marek Cáder, 4.L Není vůbec možné, aby vzniklo něco jako globální morálka. Je potřeba uvážit, že na světě je 7 miliard lidí a každý přemýšlí jinak. Těch 7 miliard lidí je pochopitelně rozděleno mezi rozličná náboženství, kultury, rasy a podle dalších všemožných rozdílů. Vezměme si třeba pouze Evropu. Není možné se ani v relativně malé skupině domluvit, zda se bude jezdit napravo nebo nalevo, zda se bude měřit v kilogramech nebo v librách, zda se bude platit Eurem či nikoli. K tomu všemu ještě nejen každý národ má své vlastní zvyky, které se ostatním mohou zdát nepochopitelné či hloupé. Různé zvyky mají i mnohem menší skupiny, jako obce či dokonce jednotlivé domácnosti. I v Česku jsou lidé, kteří neslaví Vánoce, neboť je považují za zbytečný a zastaralý křesťanský zvyk. Pro většinu lidí by byl značný problém, sžít se se svými spolužáky, kteří pocházejí z podobných ekonomických, sociálních a věkových skupin. Jak se pak máme sžít s dvanáctičlennou rodinou z Barmy či snad se somálským pirátem, který nás má ze své celoživotní výchovy za zločince, zbohatlíky a co především za nepřítele. Jiný kraj, jiný mrav. Málokdo se bude přizpůsobovat cizí kultuře dobrovolně, proč by to také dělal? Vždyť rozmanitost je krásná. Jen si jí nesmíme příliš pouštět k tělu. Globální morálka Martin Ševčík, 4.L Morálka, jak říká její definice, znamená celkovou představu správného jednání ve společnosti. Týká se věcí závažných a podstatných a tím se liší od pravidel zdvořilosti. Na rozdíl od práva je však soudně nevymahatelná. Základy morálky jsou nám vštěpovány již od útlého věku. Většina z nás vnímá, že nevěra je něco špatného, že podvádět se nemá, nehledě na to, zda to dodržujeme nebo ne. Vnímáme to tak z toho důvodu, že víme, že nevěra je nemorální. Tak jsme to byli naučeni. Přesuneme-li se ale do některých z arabských zemí, uvidíme, že zde je zacházení s ženami zcela jiné. Mnohoženství zde není nic neobvyklého. Ženy musí být stále zahaleny, protože vidět je může pouze jejich manžel. Jestliže je žena znásilněná, rodina manžela má právo ji ukamenovat. Evropanovi bude takové chování připadat nemorální a zvrácené. Jsme zvyklí chovat se zcela jiným způsobem. A zde začíná problém, kde se střetávají dvě zcela odlišné kultury se zcela 22.

23 odlišnými vzorci chování. Lidé z obou kultur budou očekávat od druhých zcela jiné způsoby chování díky společnosti, ve které se narodili a ve které žijí. Myšlenka globální morálky mi z toho důvodu přijde utopická. Na světě je příliš mnoho lidí žijících v různých kulturách a majících odlišnou mentalitu. Některé kultury se liší více a některé méně. Pochybuji ovšem, že by bylo možné najít způsob, jak stanovit jeden jediný vzorec chování, který by byl považován za morální a který by byl dodržován tak velkým počtem jedinců. A i kdybychom si představili, že by se takový způsob našel, má otázka je, zda je něco takového správné. Právě rozdíly, ať už mentality lidí, přírodou jejich zemí, či historických památek, dělají ze světa rozmanité a zajímavé místo, které stojí za to poznávat. Nastolením globální morálky by se strhl řetězec událostí, který by vedl pouze k tomu, že veškeré tyto rozdíly by zmizely, a v čem by tedy spočívala ta zábava? Domníváte se, že zklamání z politiky je typické pro nynější společnost? Pokud lidé nadávají na politiky, jsou dostatečně objektivní? Nikola Raisová, 3.L Podle mého názoru lidé, kteří nadávají na politiky, mají dostatečnou objektivitu, neboť naši milí politici se nás snaží zničit a rozkrást náš stát například tím, že neustále zvedají ceny nahoru, ovšem platy stagnují. Málokterý člověk se dostane na tzv. průměrný plat, neboť jsou v něm zahrnuti i ti, kteří vydělávají měsíčně přes českých korun a výše. Další problém představuje ono diskutovatelné mýtné na dálnici. Většina dnešních rodin žije od výplaty k výplatě a teď by ještě měly platit stanovené mýtné?! A už vůbec neřeším, že řada lidí každý den dojíždí za prací do vzdálených měst. Vyvolává to pocity, že už politici nevědí, jak od nás získat další peníze, a tak například požadují technickou kontrolu, která by měla být každý rok. Opravdu si nemyslím, že jim záleží na naší bezpečnosti. Tzv. politici-lobbisti se prý pouze snaží o získání dalšího prostředku, kterým by naplnili náš státní rozpočet, jehož dluh se i přes všechny tyto snahy neustále záhadně zvětšuje. Přála bych politikům, aby si vyzkoušeli život nás občanů, alespoň na rok, bez svých příjmů a majetku, třeba by se jim rozsvítilo. A co například firmy Škoda nebo Liaz, které stát prodal, anebo je rovnou zrušil. Na druhou stranu si myslím, že existuje možnost změnit něco v této zemi, pokud bude většina lidí volit stále stejné strany. Ptám se, proč nepustit mezi politiky mladé lidi. Můžete oponovat tím, že mladí lidé nemají zkušenosti ovšem, třeba by se ledacos změnilo Současní politici utrácejí peníze za své předražené kampaně a vymýšlí slogany, které neplní a většinou nás tím spíše dráždí. Starší generace často říkají, že za socialismu bylo vše lepší a že práce byla pro všechny. Opak je pravdou, každý režim má své chyby. Práce byla pro všechny, ovšem možnosti pro seberealizaci byly bez správného politického názoru minimální. V nynějším politickém systému alespoň nemusíme čekat ve frontě na banány a máme svobodnou volbu myšlení. Jsem si vědoma toho, že korupce vždy byla, je a bude. Ale musím konstatovat, že občané jsou nyní dosti objektivní. Problémem však zůstává, že se již nedokážeme správně orientovat v této korupcí prolezlé síti politiků-lobbistů. 23.

24 JE LEPŠÍ KAMARÁDSKÝ UČITEL? Michal Šesták, 4.L Na tuto otázku by asi většina lidí odpověděla ano. Je přece mnohem příjemnější vědět, že mé dítě nikdo netyranizuje. Mně se kamarád učitel zobrazuje jako jakýsi zdroj nevědomosti. Pokusme si představit, jak probíhá vyučování s tímto kamarádským učitelem. Děti ho mají rády, poslouchají, tedy alespoň do určité meze, baví se s ním jako k sobě rovnému. Zároveň ale učitel musí snižovat kvalitativní nároky na své žáky či studenty, aby je nemusel nějak moc výrazně nutit do učení. To by pak už kamarádi nebyli. No a zde právě vidím ten zádrhel, učitel by měl spíše plnit hlavy žáků vědomostmi bez ohledu na svou oblíbenost. Ideální učitel se mi zdá být člověk s přirozenou autoritou, zápalem o věc, jíž bude vyučovat, a bude své povolání mít rád. Jak by probíhaly hodiny s takovým učitelem, to asi popisovat nemusím. S tímto by se mnou určitě hodně lidí souhlasilo. Co kdybych ale šel ještě dál a řekl, že je lepší učitel tyran než učitel kamarád? Učitel tyran plní osnovy a neohlíží se na malicherné výmluvy žáků, tedy kvalita učiva neubude, alespoň pokud je ten dotyčný učitel vzdělán. Podávám tady mé školní zkušenosti jako důkaz: Na základní škole jsem se v podstatě neučil, a přesto jsem měl ze všeho dobré známky. Výjimku tvořily český jazyk a dějepis, kde nás učily velmi přísné učitelky. Jedna z nich nám dokonce nadávala do debilů, nám to ale nevadilo, protože byla svým způsobem vtipná. Tak jsem se v širší míře učil pouze tyto dva předměty, ne že bych si teď něco z nich pamatoval víc než ostatní, avšak důsledkem tohoto snažení mě tyto oblasti vědění začaly bavit. Od té doby neberu učení češtiny jako otrockou práci, ale jako učení něčeho, co mě zajímá. Mohu s radostí říci, že na mé současné škole se nachází spousta učitelů tvrďáků. Ctíme jiné kultury: Do jaké míry máme ctít kulturní, náboženské a společenské zvyky jiných národů? Máme se snažit přizpůsobit, když žijeme jinde, a požadovat od jiných, aby se přizpůsobili našim pravidlům, když žijí u nás? Ondřej Kuklík, 4.L Vzhledem k moderní civilizaci, kde není problém se přestěhovat z jednoho konce světa na druhý, vznikl tento poměrně zajímavý problém. Jak se říká jiný kraj, jiný mrav, jsou rozdíly mezi životními styly některých kultur opravdu velké. Dle mého názoru největší problémem představují různá náboženství a jejich soužití v blízkém okolí. Když jednomu jeho víra říká, že existuje pouze jeho bůh a druhému zase říká víra, že nesmí věřit v nikoho jiného, než ve svého boha, soužití těchto dvou lidí bude o něco složitější. V těchto ohledech musí lidé byt tolerantní. Jedna věc je tolerovat názory na víru druhých, ale druhá věc je tolerovat jejich zvyky. Naprosto chápu, že Evropané nechtějí slyšet, jak v jejich zemi někdo vykonává masové vraždění zvířat a nazývá to náboženským zvykem. Pro nás je to nepředstavitelné a většina lidí nechce pochopit, že pro jiné je to naprosto normální zvyk. V tomto ohledu bych řekl, platí pravidlo koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Pokud chce člověk, který má z našeho pohledu bizarní zvyky, zapadnout do naší společnosti, musí se do určité míry přizpůsobit on a ne společnost. Na druhou stranu společnost musí lidem s rozdílnými zvyky dát šanci se přizpůsobit a ne je zavrhnout jen díky jinému pohledu na svět. 24.

25 Má vůbec hodnotu můj jediný hlas? Pavel Francl, 3.L Když jsme se ve škole v hodině občanské nauky učili o demokracii, snažili jsme se přijít na problémy, které s sebou naše demokracie nese. Problémy, na které jsme přišli, mě velice zaujaly. První, co ve třídě padlo, bylo, že volit může každý. Volit může každý bez ohledu na to, zda se o politické dění zajímá, či nezajímá. Volit může každý bez ohledu na to, zda si svědomitě a s rozvahou prostudoval, nebo nesvědomitě, či vůbec neprostudoval volební programy jednotlivých stran. A tak se tedy sám sebe ptám: Má vůbec hodnotu můj jediný hlas?. A zde se dostávám k dalšímu problému, který ve třídě zazněl. Problém jsem pochopil nějak takto: Hodně občanů si myslí, že jejich jediný hlas nemá téměř žádnou hodnotu a z toho důvodu raději budou volit namísto strany, která u nich vzbuzuje nějaké sympatie, ba dokonce se jim libí jejich volební program, stranu, která dle tradice má alespoň šanci na úspěch. A zde je ta pověstná hranice mezi tím vyjádřit svoji individualitu, nebo jít s proudem! Když si tuto deziluzi do hlavy vnutí při volbách statisíce občanů, tak pak opravdu ta strana, která nepatří k těm největším a není sponzorována a zviditelňována nejrůznějšími lobbisty, nemá šanci na úspěch. Netroufám si tvrdit, že volit tradiční, stabilní a dlouho existující strany je krokem zpět. To rozhodně ne. Zkušenosti a dlouholetá praxe v oboru je důležitý faktor, který nelze při volbě zanedbat. Nechci zde konkretizovat a ukazovat na jednotlivce, ale domnívám se, že pro některé politiky už ve vedení našeho státu není místo. Myslím si, že někteří už dostatečně ovlivnili historii naší demokracie a měli by ustoupit do ústraní. Zároveň se ale obávám, aby nezkušenost a nerozhodnost nově vzniklých stran nenapáchala větší zlo než její předchůdci. Domnívám se, že jedním z řešení pro usnadnění při výběru té či oné strany je zajímat se o to, co se okolo mě děje. Pojďme něco změnit a uvažovat tentokrát trochu jinak. Pojďme se všichni zajímat o dění na naší politické scéně. Pojďme se každý rozhodovat dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí! Pojďme si každý zvolit naše zástupce dle našeho nejlepšího uvážení momentálního a bezesporu i dlouhodobého úsudku. A pokud se tedy sám sebe ptám, zda má vůbec můj jediný hlas hodnotu, musím odpovědět, že má. A dokonce každého z nás! Globální policie - Ctíme jiné kultury Mám ctít jiné kultury, náboženství a společenské zvyky? Tomáš Chýle, 4.L Říká se:,,jiný kraj, jiný mrav, což je velice zajímavé a chytré přísloví. ALE?! Do jaké míry toto přísloví platí? Vnucování arabských, asijských a jiných kultur, které na evropský kontinent nepatří, se mi nelíbí. V jejich zemích naše kultura není moc respektována. Chce-li člověk v těchto zemích naše náboženství či naše společenské zvyklosti šířit, bude spíše ukamenován, než by ji s pokorou přijímali. To samé se děje v celé Evropě. Naše menšiny si tu chtějí stavět mešity, budhistické chrámy, ženy chodí zahalené a podobně. Úřady jim to respektují a schvalují, ale jakmile se proti tomuto začneme bránit, hned jde o rasismus. V jejich zemi jim toto respektuji, jsou k tomuto vedeni od malička a mají svá pravidla. Samozřejmě také do určité míry to jde respektovat. Jde o vzájemnou shovívavost, což jiné kultury 25.

26 těžko snášejí. Jejich kultura, zvyklosti, náboženství jsou nejlepší a těžko mezi sebe přijmou někoho jiného s jinými společenskými zvyklostmi. Tolerovat či netolerovat? Ale jen do určité míry. Každý máme právo se rozhodnout, jestli budeme ctít toto náboženství, tyto společenské zvyky nebo tuto kulturu. Většinou však ctíme tu, kde jsme vyrůstali a kde žijeme. ALE, přece jen jde o vzájemný respekt Na každé kultuře je něco pro a proti. Měly by se navzájem respektovat a netvrdit, že tato kultura nebo tato kultura je lepší a tato zase horší. Studuji nikoli proto, že mě to baví, ale proto, že musím. Jaký mají rodiče vliv na Vaše studia, mají se o vaší školu zajímat? Tomáš Jančárek, 4.L Škola, místo, kde alespoň každý z nás musí strávit určitou část svého života. Někoho škola baví více či méně, někdo má zájem studovat co nejdéle a dosáhnout titulu, někomu stačila škola základní a na další pokračování již nemá náladu. Nehledě na to, jak velkou část svého života jsme ochotni obětovat pro vzdělání, pravděpodobně jen málo z nás si může dát ruku na srdce a říct, že ho učení vyloženě baví. Ale je to vůbec naše chyba, že učení vnímáme jako povinnost? Můj názor je, že je velice těžké se něco naučit a mít chuť k učení, když mnoho z nás ani pořádně neví, proč to dělají. Ve škole po nás chtějí, abychom se učili mnoho věcí zpaměti, bez důvodu, a nikdo se nás neptá, jestli nás dané téma vůbec zajímá. V důsledku toho, se studenti danou látku, která je nebaví a nezajímá, buď našprtají nazpaměť, anebo si napíšou tahák, a vůbec si nedají informaci do souvislosti s tím, k čemu jim může být užitečná. Tímto stylem učení se docílí akorát toho, že se nám učivo, které jsme se celé nedělní odpoledne poctivě učili nazpaměť, do týdne vykouří z hlavy. Chybí nám motivace a cíl, ke kterému bychom mohli směřovat a tím pádem postrádáme smysl učení, což vede k tomu, že nás studium irituje. Místo toho, aby nás ve škole zahrnovali mnohdy do života neužitečnými informacemi, by mohli například zavést hodiny o tom, jak si v životě cíl stanovit, jak k učení přistupovat, aby nás zaujmulo, nebo jakým způsobem je nejefektivnější se učit. Myslím, že takovéto rady do života by mě obohatily mnohem více, než informace o tom, kdy a kde se narodit ten a ten spisovatel. Dalším důležitým aspektem je vyučující. Upřímně se nějakým kantorům divím, že vůbec učí, protože z jejich stylu učení a výrazu na tváři, který není zrovna radostný, bych soudil, že je učení vůbec nenaplňuje a nezajímají se, jaký dojem na studentech zanechávají. Z vlastní zkušenosti vím, že učitel, s takovýmto přístupem, dokáže daný předmět studentovi kompletně znechutit a ještě prohloubit studentův nezájem. Naopak, když učitel dokáže studenty svým přednesem zaujmout, může mladým lidem otevřít oči, ve kterých dříve viděli předmět nezajímavý. Rodiče mohou mít na studenta velký vliv, jelikož to jsou, většinou, jeho nejbližší osoby a tráví s nimi spoustu času, a to zvláště v útlém věku, kdy se dítě vyvíjí a mění své názory a pohled nejenom na učení. Rodiče jsou pro jejich ratolesti mnohdy vzorem, a proto nesou velkou zodpovědnost za studentovu budoucnost, jelikož se dítě více, či méně, s chováním a přístupem rodiče ztotožní. Bohužel, vliv rodičů nemusí mít vždy positivní efekt, protože když je student již od mládí veden tak, že učení není důležitá věc, je velice pravděpodobné, že tento názor bude mít také. V lepším případě se student s negativním přístupem ke studiu svých rodičů neztotožní a bude mít názor úplně opačný, jelikož vidí, jak rodiče s jejich přístupem dopadli, a řekne si, že takový život rozhodně vést nechce. Samozřejmě není možné obecně napsat, jak rodiče ovlivňují studentský život svých potomkův, jelikož záleží na povaze daného studenta i rodiče, ale myslím, že by rodiče měli projevit zájem o studia svého dítěte. Na druhou stranu, všeho moc škodí a přehnaný zájem nemusí být pro 26.

27 studenta pozitivem. Řekl bych, že nejlepší je zlatá střední cesta, hlavně je důležité dítěti naslouchat a nechat ho projevit svůj názor. Za sebe ale můžu s jistotou říct, že moji rodiče mě ve studiu vždy na sto procent podporovali, a vždy mi stáli dobrý vzorem, za což jsem jim velice vděčný. Každý z nás by si měl najít něco, co ho ve škole baví, jinak bude studiem jen bezmyšlenkovitě proplouvat a nebude vidět v učení smysl. Z vlastní zkušenosti jsem zjistil, že stanovení cíle (např. dobré výsledky při přijímacím řízení na vysokou školu), může být velmi dobrým nástrojem, jak se motivovat k učení. Rodiče nám k tomuto mohou napomoct a jejich názor a opora je, ve většině případů, velmi užitečná. Může vůbec, vzhledem k množství kultur, náboženství a politických principů, vzniknout něco jako globální morálka? Vojtěch Langmajer, 4.L Globální? Vzpomenu si na globální oteplování. Jediné, co máme všichni společné, a lišíme se jen v přístupu k vědeckým objevů a teoriím. Bylo by asi skvělé, kdybychom se dokázali globálně domluvit. Mohli bychom se domluvit na zákazu vývoje jaderných zbraní, mohli bychom se domluvit a vyřešit problémy rozvojových zemí a zajistit si globální rovnoprávnost i mír. Můžeme všechno, ale musíme chtít a především chtít se domluvit. Jak řešit rozdíly náboženství? Asi největší problém. Pro nás, relativně tolerantní společnost, je asi nepředstavitelné začít žít v podmínkách utlačující jedno pohlaví. Pro některá náboženství by bylo zase jistě nepředstavitelné brát ženy jako muže, jako plnohodnotné bytosti. Zde si uvědomuji, kde přesně máme hranice tolerance a kam nebudeme ochotni zajít. Každý z nás má něco, v čem se nebude chtít přizpůsobit. Když se bude řešit politika, tak vidím celou situaci příjemněji. Již teď žijeme v politických i ekonomických společenství, ve světe společné domluvy. Jsou státy, které na to nejsou zvyklé, a otázkou jest, jak moc pozitivně by byl systém přijat totalitními vůdci. Když se zamyslíme do budoucna, tak můžeme jistě říci, že ano. Bude se jednat o nově vychovanou globální společnost žijící v jednom velkém systému. Pokud však vznikne globální morálka, budou vznikat i globální hodnoty a globálně stejné potřeby, jako je tomu v určitých náboženstvích. Vznikne jeden velký systém, globální a otázkou k zamyšlení je, kdo ho povede. Ctíme jiné kultury: Do jaké míry máme ctít kulturní, náboženské a společenské zvyky jiných národů? Máme se snažit přizpůsobit, když žijeme jinde, a požadovat od jiných, aby se přizpůsobili našim pravidlům, když žijí u nás? Vojtěch Navrátil, 4.L Ctíme jiné kultury Má otázka zní, proč ctít cizí kulturu ve vlastní zemi, která má svou. Například zahalování muslimských žen, které brečí, že jim v Evropě chtějí toto jejich privilegium spojené s jejich vyznáním zakázat. Vždyť je přece přirozené, že pokud chci někde žít, musím se přizpůsobit tamním zákonům a zvyklostem. Třeba já, jako křesťan, bych byl v Egyptě také celkem omezován kvůli tomu, že mám jinou víru a s ní spojené zvyklosti, které se s těmi jejich příčí. Nebo si představte, že by se Evropanka procházela 27.

28 centrem Mekky nezahalená v bikinách, které by jí sotva zakrývaly její vnady. Vždyť to je pro muslimy nepřípustné, a dotyčná by také mohla být posuzována společensky provokující, nebo v horším případě přijít k úhoně. Proto si myslím, že když se naše ženy musí alespoň částečně zahalovat v muslimských zemích, měly by muslimky akceptovat, že některé cizí státy si třeba zahalování naopak nepřejí. A argumenty, že se jedná o náboženský útlak, bych prostě neuznával, protože je přece nikdo nenutí žít v dané zemi. Na druhou stranu jim jejich víru zakázat nemůžeme, a myslím si, že ani nechceme. Pouze se po četných teroristických útocích podobně zahalených žen, kdy si člověk nemůže být ani jistý, zda se jedná o ženu, nemůžeme divit těmto plánovaným zákazům. Tato myšlenka se netýká pouze islámu, použil jsem ji pouze jako vhodný příklad k nastínění své myšlenky. Náboženství prostě nemá mít přednost před zákonem země, kde člověk žije. To by si totiž mohl vymyslet nějaké to náboženství každý, aby mohl mít jisté výsady vůči ostatním. Jak by to podle Vás v praxi potom vypadalo? Nezavládla by potom svým způsobem jistá anarchie? Být či nebýt strojově chladným? Jakub Kolář, 4.L Jistí psychologové zjistili, že pozitivní motivace je v běžném pracovním životě lepší něž-li negativní. Vřelá atmosféra mezi lavicí a katedrou by tomu tedy měla ve školách, které jsou přípravou na život, býti základem. Každý student se svými učiteli vytváří vztah, ve kterém je má především přesvědčovat o tom, čemu všemu se naučil. Má zkušenost je taková, že nejvíce úsilí vynakládám při studiu ve chvíli, kdy nevím, co od pedagogů očekávat za překvapení či úskok. Když se potom během vyučování přesvědčujeme, poznáváme, občas se při tom i společně zasmějeme, a učitel si potom dokonce zapamatuje jakým jménem koho ve třídě oslovovat, pak říkám, že právě v tu chvíli vzniká vztah, kterému je přiřazena nezanedbatelná hodnota pozitivního charakteru. Vždyť kdybychom to nechtěli a spokojili se pouze se suchým výkladem vyčteným z učebnic, školy by se proměnily v čítárny a učitelů by snad ani bylo potřeba. Snaha věci zjednodušovat je přirozená, a proč si tedy nevybrat tu kratší, snazší a pohodlnější cestu? Snad proto, že by vzdělávání bylo jen v iniciativě studentů a prokrastinace by se stala diagnózou tisíců. S drsným alibismem předávám odpovědnost za vedení studentů do rukou učitelů, protože nakonec to oni musí rozhodnout a držet se svého přesvědčení. Já jako ideální pracovní prostředí shledávám stav, kdy vím, s kým jednám a kdy je jasné, co ještě je v pořádku a co už je přes míru. Klasik řekl:,,člověk je tvor společenský. S tímto souhlasím a nalézám v tom podklad pro opodstatnění vřelých vztahů mezi lavicemi a katedrou, studenty a učiteli. Je pro Vaši budoucnost vhodnější studovat tak dlouho, dokud to jde, nebo raději co nejdříve budovat kariéru a nastartovat profesní růst? Jiří Kvaček, 4.L Neuplyne měsíc, aby mi někdo z dospělých neřekl, jak krásně se mám. Vždy se nad tím tak trochu zarazím. Říkám si, co to povídá, vždyť nevím co dřív dělat, a to, že zítra píši tři testy, se člověku také moc nelíbí. Avšak je to pravda. Jen když do toho krátce zapojím matematiku, tak člověk je na škole třeba 18 let na to, aby měl dost znalostí pro život a nějaký ten titul. V porovnání s délkou pracovního nasazení, v dobrém případě třeba 40 let, je jasné, že to není ani polovina. Z čehož jednoduše plyne, že člověk by měl 28.

29 studovat, co nejdéle to jde, jelikož práce si užije dost. Otázkou je, zdali se nezkusit vypracovat na nějaké hezké místo a pak si, jak praví Češi, jen užívat. To je ale asi moje naivní představa, která v reálném životě asi často nefunguje. Osobně se budu snažit studovat, co nejdéle to půjde. Respektive tak dlouho, abych se mohl kvalitně uplatnit na trhu práce a nerad říkal: že já jsem ještě nestudoval dále. V dnešní míře nezaměstnanosti a problémů se sehnáním kvalitní práce, bych ani nechtěl ukončit studium a hledat práci. Skoro si to ani neumím představit, jelikož člověk už je naučený na určitý styl života a změna mě nijak neláká. Ale stejně jí mohu jen oddálit. Doufám jen, že se za těch pár let, pokud tedy půjde vše tak, jak bych si představoval, bude situace trošku lepší a míra nezaměstnanosti menší a tedy i větší možnosti uplatnění. Jednoduše, jak se říká, a říká se správně. Škola je základ života! A v dnešní době teprve. Každý chce do svých firem odborníky a spolehlivé lidi, co rozumí danému problému, a k tomu by mi právě měla pomoci škola. Ale především je to jen na mně. STUDENT ROKU 2012/2013 NA SSPŠ ROZHOVOR S KOPECKÝ Jan, obor Informační technologie, třída 3.C 29. Student Jan Kopecký se stal ve školním roce 2012/2013 Studentem roku na naší škole. Tak rozhodli ve svém internetovém hlasování pedagogové. V září 2013 se svým kolegou ze třídy Jakubem Štychem a panem Martinem Beránkem z IT oddělení školy strávil týden ve Finsku, kde s tamními studenty pracoval na konkrétním projektu. Nejprve gratulace k získání titulu Student roku na SSPŠ. Jak si takového uznání ceníš? Za gratulaci děkuji. Těžko říct, jak si takového titulu mohu cenit. Samozřejmě jsem rád, že učitelé zvolili zrovna mě a považují mě za dobrého studenta. To je určitě příjemné potěšení a také jistá motivace. Na druhou stranu to s sebou přináší jakési očekávání a možná i nároky. Přece jen to je ten Student roku. Z jaké základní školy si na naší školu přišel a proč sis vybral právě naší školu pro své středoškolské studium? Možná trochu nezvykle jsem studoval na dvou základních školách. První stupeň jsem studoval na ZŠ Zvole a druhý stupeň potom na ZŠ Vrané nad Vltavou. Na obě školy mám krásné vzpomínky a jsem dodnes moc rád, že jsem tehdy nezvolil nějaké gymnázium, které by mě možná dovedlo úplně jinam. A proč jsem si vybral tuto školu? Samozřejmě prvním signálem byl obor, který se zde učí. K IT mám vztah již od útlého dětství i přes to, že jsem svůj první počítač dostal až ve čtvrté třídě (a že ho ostatní spolužáci již dávno měli). Na prvním stupni základní školy jsem dělal správce počítače ve školní družině (ano, funkce hodná velmistra) a na druhém stupni jsem již učil učitele, jak s počítači zacházet. Když jsem se v 8. a 9. třídě stal lektorem a později vedoucím projektu Internet spojuje generace, kde jsme učili seniory zacházet s počítačem, nikdo už nepochyboval o tom, kam povedou mé další kroky. Tím posledním, co mě přesvědčilo nastoupit na tuto školu, byl ale bez pochyb Den otevřených dveří, který mě naprosto nadchnul. Pokud mohu porovnávat s SPŠ Panská, kterou jsem také navštívil, tak naše Dny otevřených dveří jsou na opravdu jiné úrovni.

30 Co si na naší škole ceníš nejvíc? V prvním ročníku to byl bez pochyb školní bufet a studentský klub, ale v poslední době musím jednoznačně konstatovat, že největší výhodou naší školy jsou certifikace. Můžeme se tak naučit mnoho věcí nad rámec výuky a získat také hmatatelný důkaz, že něco umíme. Jaké předměty tě nejvíce baví a které naopak nemusíš? Vzhledem k mé současné profesní orientaci to byly Webové aplikace, které bohužel ve třetím ročníku chybí. Z předmětů, které máme ve 3. ročníku, se jedná o Programování, Počítačové sítě a Matematiku. Nemohu říci, že bych nějaký předmět neměl rád, ale mezi ty trochu méně oblíbené bych zařadil Fyziku a Ekonomiku. Zabýváš se webovými aplikacemi, mohl bys svůj zájem v oblasti IT konkretizovat? Původně to byl čistě můj koníček. Vytvářel jsem si webové stránky pro různé účely a občas i pro zábavu. Od loňských praxí se webovou tvorbou zabývám, řekněme profesionálně. Praxi jsem si odpracoval ve firmě, která se zabývá nejen tvorbou webových stránek, ale byl jsem zařazen právě do tohoto oddělení. Po ukončení praxe mi byla nabídnuta další spolupráce, kterou jsem přijal. Mé původní znalosti byly čistě v oblasti HTML a CSS, ale dnes již ovládám Javascript, s ním spojené jquery a také PHP. K tvým koníčkům patří také Geocaching. Mohl bys ho trochu čtenářům Presíku představit? A co tě právě na této zábavě nejvíce přitahuje? Geocaching je hra na pomezí turistiky a sportu, Zjednodušeně již nechodím jen na procházku, ale většinou vyrazím za nějakým cílem - keškou. Geocaching je založený na využití GPS technologie a vznikl téměř okamžitě potom, co byla 1. května 2000 odstraněna umělá odchylka GPS signálu pro civilní využití. Je založen na skrývání a následném hledání pokladů - kešek. Hráč má možnost uložit kdekoliv (jsou zde podmínky, jako je bezpečný přístup ke keši nebo umístění na veřejně přístupném pozemku) skrýš - tzv. keš. Po jejím uložení zaměří její GPS polohu a zavěsí ji na internet (www.geocaching.com). Další hráči si mohou souřadnice dané keše uložit do svého mobilního telefonu nebo navigace a pomocí navigačního softwaru se vydají keš hledat. V keši jsou uloženy předměty, které hráči mezi sebou vyměňují. Když hráč keš najde, tak se zapíše do logbooku, který je umístěn v keši. Tím doloží, že keš opravdu našel. Hráči potom mohou volitelně své nálezy zaznamenávat na webových stránkách hry a srovnávat tak své nálezy s ostatními hráči. Ke Geocachingu jsem se dostal skrze svého známeho, který Geocaching zrovna zkoušel. Nejkrásnější je na Geocachingu bez pochyby fakt, že člověk navštíví místa, kterých by si při běžné procházce nebo projížďce na kole určitě nevšiml. Nedávno ses vrátil z Finska. Jak ses k tomuto projektu vůbec dostal? Jako slepý k houslím. Oslovil mě Jakub Štych, potažmo paní profesorka Spurná, jestli bych se nechtěl znovu podívat do Finska. Nemohl jsem nabídku nepřijmout. 30.

31 Jak se ti spolupracovalo se spolužákem Jakubem Štychem a členem IT oddělení školy panem Martinem Beránkem? O Jakubovi jsem věděl, že je to nadaný grafik, což se nám jen potvrdilo. Dokázal vytvořit jednoduchý, svěží a moderní vzhled, který by měla mít každá dnešní webová aplikace. Později se ale ukázalo, že není jen grafik, ale také dobrý kóder, což mi umožnilo věnovat se především PHP programování a HTML kódování nechat na Jakubovi. Bez Martina bychom asi neměli moc šancí na úspěch. Připravil nám skvělé objektové podhoubí, na kterém bylo PHP programování radost. Zařídil všechny záležitosti jako hosting, pracovní prostor atp., bez kterých bychom nic nenaprogramovali. Jakub Štych a Martin Beránek O čem vlastně byl projekt, na kterém jste spolupracovali se svými finskými kolegy? Naším úkolem bylo vytvořit komunikační platformu, která by dokázala propojit naši školu a školy, se kterými spolupracujeme. Měla by sloužit především jako prostor, kde bude možné domlouvat veškeré společné akce, návštěvy, stáže apod. Údajně jste s Jakubem Štchem požádali ředitele, abyste mohli projekt dokončit v příštím školním roce jako váš maturitní projekt. Co by mělo být vaším konečným výstupem? Ano, panu řediteli jsme takový projekt navrhli a bylo nám vyhověno. Naším konečným výstupem by měl být funkční systém, který bude připraven k použití nejen naší, ale i partnerskými školami. Máš už představu, co bys chtěl studovat po maturitě a případně na jaké škole? Chtěl bych samozřejmě pokračovat ve studiu IT a to pravděpodobně na fakultě Informačních technologií na ČVUT, kde je výuka IT na vysoké úrovni. Doufám, že mi toto studium všechny okolnosti dovolí a budu ve svých studiích pokračovat. Děkujeme za rozhovor. Jak se žilo léta Tomáš Morkus 4.C Celosvětové nadšení z konce druhé světové války se pomalu rozplývá v propasti dějin. Všichni očekávají novou, lepší budoucnost, doufajíc, že lidstvo již konečně došlo k ponaučení. Ovšem během několika dalších let začíná nabírat na obrátkách jedna z nejdéle trvání válek mezi dvěma tehdy největšími mocnostmi studená válka. V Československu v prvních poválečných volbách s jasnou převahou hlasů vítězí Komunistická strana, hlavní příčinou je především představení 31.

32 Sovětského svazu jako osvoboditele od nacismu. Po náhlé abdikaci Eduarda Beneše, usedá do prezidentská křesla bývalý předseda vlády a člen komunistické strany Klement Gottwald. V roce 1953 Klement Gottwald umírá při návratu do své vlasti z epochálního pohřbu Josefa Stalina. Na místo prezidenta je dosazen Antonín Zápotocký, jenž byl strůjcem nechvalně známé měnové reformy, která tehdy vyvolala řadu nepokojů. Zápotocký však v roce 1957 skonává na infarkt. Prezidentem je zvolen Antonín Novotný. Celá 50. léta se dají označit jako období sovětizace. Do domácností se pomalu se začíná vkrádat jeden ze symbolů druhé poloviny 20. století, a to televize, což samozřejmě souvisí se zahájením vysílání první československé stanice. Filmový průmysl byl zestátněn překvapivě ještě před tím, než se komunistická strana chopila moci. Myšlenka zestátnění filmového průmyslu byla součástí Benešových dekretů. Ač většina filmů sloužila k propagandě a měla politický podtext, byly natočeny i snímky, které se doposud vysílají a lidé je mají velice v oblibě - jako například silvestrovský Dobrý Voják Švejk nebo pohádky s Janem Werichem v hlavní roli. Většina snímku je již točena barevně. Světlo světa také spatřuje zejména dětmi zbožňovaná postava Hurvínek ovšem pouze v rozhlasové podobě. Za oceánem otřásá hudebními žebříčky Elvis Presley. Veliké oblibě se těší rock n roll, který si postupně podmaňuje celý svět. Lidé z Československa si mohli rokenrolové písně poslechnout na rádiu Svobodná Evropa, které začátkem 50. let zahájilo své vysílání. Rádio se v programu mimo jiné zaměřovalo na politickou, hospodářskou, sociální a kulturní situaci za železnou oponou. U nás je hudba silně ovlivněna propagandou a většina hudebních děl má pět chválu na Sovětský svaz a dělnickou třídu. Což má za následek, zrod tzv. undergroundové scény, její rozsah je prozatím zanedbatelný. O módních trendech lze v této době těžko hovořit. Jestliže se dámy chtěly alespoň trochu vzhledově lišit, nezbývalo jim nic jiného, než z přídělových šatů ušít model dle své fantazie. Celebrity určující trend, v Československu takřka neexistovaly. Za hranicemi konkrétně v USA byla situace jiná, lidé se inspirovali 32.

33 stylem ikon tehdejší doby. Tvář západní civilizace představovaly osobnosti jako Elvis Presley nebo Marilyn Monroe. Celá dekáda se z technického hlediska nese v duchu odhalování tajů vesmíru. O čemž svědčí i vyslání první družice jménem Sputnik na oběžnou dráhu, aby odpověděla na otázku, zda je vůbec možné dostat nějaké těleso do vesmíru, respektive na oběžnou dráhu Země. Tato událost odstartovala technologický závod mezi USA a SSSR v dobývání neznáma. CO VŠECHNO NABÍZÍ UČEBNICE HEADWAY PRE INTERMEDIATE Zuzana Stuchlíková, vyučující cizích jazyků Pravidelně měníme učebnice, jakmile se objeví nové vydání. Letos jsme zavedli již čtvrté vydání učebnice Headway Pre-Intermediate. Je zajímavé se podívat, co tato nová učebnice všechno nabízí, kromě samotných knih, to znamená Student s Book a Workbook a obvyklého CD s poslechovými cvičeními. K pracovnímu sešitu (Workbook) má student k dispozici ještě ichecker CD-ROM, který je rozdělen do tří částí: 1) Audiobanka ke každé lekci je zde 4 až 5 poslechových cvičení s různými úkoly. Student tak může kdykoliv zcela samostatně procvičovat poslech s následným vyhodnocením své práce. 2) Testy sady testů na procvičování gramatiky a slovní zásoby. Ke každé lekci jsou dvě části testů. V první části vypracuje student 30 úkolů a teprve pak přechází ke druhé části, která je velmi zajímavá. Obsahuje dalších 20 úkolů, v každém je dán začátek věty a student tvoří souvětí výběrem z nabízených alternativ. Přechází od jednoho úkolu k druhému a tím vytváří příběh, jednotlivá souvětí na sebe totiž navazují. Jednotlivé příběhy tvoří seriál. Tuto část považuji za velmi cennou ze dvou důvodů. Jednak nabízí procvičení gramatiky a slovní zásoby v kontextu a jednak silně motivuje tím, že apeluje na studentovu zvědavost, student chce vědět, jak bude příběh dále pokračovat a motivuje ho to práci dokončit. Po vypracování obou části je možno si zkontrolovat správnost a opravit chyby. 3) Odkazy velmi pohodlné vylepšení servisu pro studenty. Nic nemusí hledat a přímo tady mají odkaz na - obrovský zdroj dalších aktivit jako jsou cvičení či hry. Druhý odkaz je www. oxforenglishtesting.com, kde jsou tipy ke zkouškám, audio nahrávky, online slovník apod. Zde je potřeba se registrovat. K učebnici (Student s Book ) má student k dispozici itutor DVD-ROM, nabízející materiál, který je strukturován dvěma způsoby. 1) V části nazvané Lekce najdeme ke každé lekci jednotlivé sekce zaměřené na čtyři komunikační dovednosti čtení, poslech, mluvení a psaní tak, jak jsou v samotné učebnici. Přehled gramatiky je tu ještě ve formě audionahrávky s interakcí. Na konci celé gramatické sekce je test na procvičení. Další částí každé lekce je video, které student sleduje a vypracovává k němu úkoly. Tato videa rády využíváme v hodinách, máme k nim připravené také své vlastní úkoly. Záleží tak na každém vyučujícím, jestli využije již připravených úkolů nebo vlastních, případně kombinuje obojí. 33.

34 2) V části Dovednosti najdeme tentýž materiál, ale jinak uspořádaný. Klikneme na jednu ze čtyř komunikačních dovedností, ukáže se přehled všech dvanácti lekcí a sekce, které jsou na tuto dovednost zaměřeny. Slovní zásoba je na itutoru nabízena ke každé lekci v jiné formě než v učebnici (Student s Book). Je uspořádána abecedně, s možností slyšet také správnou výslovnost a s příkladem slova v kontextu. Závěrem leze říci, že dnešní jazykové učebnice nabízí spoustu materiálu, díky technologiím se každý výukový materiál rozbíhá a větví do nekonečných linií, je rozmanitý, zábavný, umožňuje dokonalé procvičení všech čtyř komunikačních dovedností a upevnění jazykových prostředků., tj. gramatiky a slovní zásoby. Další široká škála zdrojů je na internetu. Záleží jen a jen na motivaci studenta, na jeho píli a na tom, kolik času je ochoten studiu cizího jazyka věnovat. ZAJÍMAVOSTI VYHAZOV KVŮLI FACEBOOKU? KLIDNĚ. Čerpáno MF Dnes, 26. září 2013 Jeden člověk z deseti přišel o práci kvůli fotce či komentáři na sociální síti. Zjistila to poslední studie prováděná v Číně, Indii, Nigérii, Brazílii, USA a Velké Británii. Vulgární fotka, nemístné narážky, text plný chyb jedno zaváhání na sociální síti a slibná pracovní nabídka může být passé. V současnosti je životopisek každého vše, co je o něm dohledatelné na internetu, co lajkujete, co sdílíte, co tweetujete, co nahráváte na Facebook, kde vás označují přátelé. Potencionálnímu zaměstnavateli pak stačí zadat vaše jméno a příjmení do Googlu nebo Seznamu a mají věrný obraz vaší osobnosti. Například desítky fotek z diskotéky vám body rozhodně nepřidají. A fotografie, v níž máte jointa v ústech, už může být vážný problém. Podobně problematické je negativní vystupování vůči poslednímu zaměstnavateli. SEDM RAD, JAK SE CHOVAT NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH Čerpáno MF Dnes, 26. září ). Kromě Facebooku buďte taky na profesní síti Linkedln, pro nastupující generace bude při hledání práce klíčová. Dobře zvažte, jaké pracovní zkušenosti uvedete, není chyba, pokud váš profil bude dočasně obsahovat jen informaci o studiu, které právě absolvujete. 2). Hlídejte si svoje soukromí. Projděte si veškeré nastavení profilu, mějte kontrolu nad tím, na jaké fotce se objevíte, kdo vás na síti může najít, kam až se dostane, pokud není vaším kamarádem. 3). Přemýšlejte o tom, co sdílíte. Opravdu se dokážete postavit za veškerý obsah, který máte na své časové ose facebookového profilu? Podívejte se, co jste publikovali před rokem, před třemi. Není nutné, aby všichni věděli, jak moc vám vadí důchodci v MHD nebo že si bez jointa nedovedete představit ráno. To jsou věci, o něž se podělíte s kamarády v hospodě, kde však zapadnou a za hodinu o nich nikdo neví. V digitálním světě tvoří vaši osobnostní stopu. 34.

WASHINGTON, DC (Microsoft Office Specialist World Championship 2013)

WASHINGTON, DC (Microsoft Office Specialist World Championship 2013) WASHINGTON, DC (Microsoft Office Specialist World Championship 2013) Na přelomu července a srpna 2013 proběhl mezinárodní šampionát ve znalosti produktů MS Word, MS Excel a MS Powerpoint ve Washingtonu,

Více

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí 5) Vstupní anketa pro žáky před akcí Vstupní žákovská anketa před projektem proběhne v 9. ročníku na úvod prvního dne po 8. h. po kontrole žáků v jednotlivých zemích, v nižších ročnících na začátku dne.

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Čtyři naši studenti strávili část letního semestru v Rusku. Studovali na škole v Iževsku, což je v rámci ruské federace hlavní město Udmurtské republiky

Více

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače.

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače. Celá dnešní hodina byla věnována evaluaci kurzu někteří klienti svá hodnocení nadiktovali, někteří je dokázali napsat sami většinou ve wordu, někteří zvládli i sami poslat emailem: Tito klienti svá hodnocení

Více

Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů

Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů Brožíkova síň Staroměstské radnice v Praze patřila první prosincový čtvrtek dětským hrdinům,

Více

Pololetí. Prázdniny. Pedagogické rady pátek 28. srpna 2015 ve 12,00 hod. úterý 10. listopadu 2015 v 15.00 hod. Úterý 26. ledna 2016 v 15.

Pololetí. Prázdniny. Pedagogické rady pátek 28. srpna 2015 ve 12,00 hod. úterý 10. listopadu 2015 v 15.00 hod. Úterý 26. ledna 2016 v 15. Pololetí I. pololetí úterý 1. září 2015 - čtvrtek 28. ledna 2016 II. pololetí pondělí 1. února 2016 - čtvrtek 30. června 2016 Prázdniny Podzimní čtvrtek 29. října 2015 - pátek 30. října 2015 Vánoční 23.

Více

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Cíl projektu Jazykové vědomosti jsou důležitou investicí do budoucnosti dítěte, které hrají velkou roli nejen při

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 %

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Počet odpovědí: 76 Souhrn Uveď své pohlaví Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Uveď třídu 1A 10 13 % 1B 8 11 % 2A 11 15 % 3A 10 13 % 3B 14 19 % 4A 13 17 % 4B 9 12 % Měli by přednášku Sex, AIDS, Vztahy slyšet i

Více

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI představuje letní adaptační kurz pro žáky z Vietnamu i z Čech PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI 11. 8. 15. 8. 2014 Jizerské hory penzion U Kačáka Obsah: 1. Cíl projektu 2. Realizace projektu Přípravná

Více

SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org

SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org SYLABUS RODINNÉHO KURZU ČEŠTINY Centrum pro integraci cizinců, o.p.s. www.cicpraha.org 1 - SEZNÁMENÍ, PŘEDSTAVOVÁNÍ - rodič se umí představit - rodič umí představit své dítě - rodič umí hláskovat své jméno

Více

AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí. Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz

AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí. Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz STUDENT AGENCY Téměř 20 let praxe kulturně-výměné pobyty au pair pobyty pracovní

Více

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu Dana Koucká III. ročník Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Stáž byla podpořena z prostředků programu OPPA Waldorfské lyceum v Praze říjen 2010 Zpráva o pobytu na zahraniční

Více

Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014

Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014 Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014 Isar Cup Počet týmů: 72 Number of games: 5 Kategorie: mladší přípravka, starší přípravka, mladší žáci, starší žáci A-B, mladší dorostenci A-B,

Více

Vánoční projekt první a osmá třída

Vánoční projekt první a osmá třída Jiří Nenáhlo Zdeněk Kubík Lukáš Kubík Adam Borek David Vošický Zdobil L. Kubík Naše skupina: Vojtěch Paťha Ondřej Dvořák Štěpán Fiala Tomáš Slunečko Jan Vít Program: 1. hodina: Seznámili jsme se a povídali

Více

Nezisková organizace Okénko byla založena v únoru roku 2012. Na chodu Okénka se podílí přes 20 dobrovolníků.

Nezisková organizace Okénko byla založena v únoru roku 2012. Na chodu Okénka se podílí přes 20 dobrovolníků. Veronika Marešová: Okénko a čeština v Londýně V první části svého vstupu bych ráda představila Okénko- neziskovou organizaci, jejímž cílem je podporovat českou i slovenskou komunitu ve Velké Británii a

Více

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, IČO 750 111 91, ČSOB 220196017/0300 SOCIÁLNÍ SLUŽBY ČESKÁ Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, Česká republika DOTAZNÍK

Více

(EU PROGRAMM ERASMUS+)

(EU PROGRAMM ERASMUS+) ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (EU PROGRAMM ERASMUS+) Outdoor Education Course OUTDOOR LEADERSHIP PORTUGAL 16/03/2015 20/03/2015 Vypracoval : Mgr. Tomáš Sobotka Příprava na kurz: Příprava spočívala ve studiu materiálů,

Více

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí NORSKÝ DENÍK 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí Tímto dnem pro nás začala výprava za dobrodružstvím do Norska. Nad ránem jsme se v letištní hale spojili se zbývajícími účastníky projektu z Břeclavi a po odbavení

Více

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva Inclusion Europe Evropskáasociacelidísmentálním postiženímajejichrodinnýchpříslušníků InclusionEuropezastupujeosoby smentálnímpostiženímajejichrodiny. ČlenskýmiorganizacemiInclusionEurope jsouorganizacesebeobhájcůarodičovské

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne PŘÍLOHA č. 1 DOTAZNÍK PRO ŽÁKY Název školy: Třída: Jsem: chlapec - dívka 1. Co podle tebe znamená výraz šikana? a) opakované posmívání a zesměšňování b) bití c) braní a poškozování věcí d) vymáhání věcí

Více

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2008 / 2009

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2008 / 2009 MOZAIKOVNÍK školní rok 2008 / 2009 Organizace školního roku 2008/2009 Zahájení školního roku 1. září 2008 Ukončení 1.pololetí 29. ledna 2009 Ukončení 2. pololetí 29. června 2009 PRÁZDNINY Podzimní prázdniny

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Co je to vlastně Baltík?

Co je to vlastně Baltík? Ve dnech 20. - 22. 4. 2012 se v prostorách Holického Gymnázia uskutečnil 10. ročník celostátní soutěže Mlady programátor v programovacím jazyce Baltík. Co je to Baltík a jak soutěž probíhá? Co je to vlastně

Více

Asertivita 5.5 ASERTIVNÍ PRÁVA

Asertivita 5.5 ASERTIVNÍ PRÁVA 5.5 ASERTIVNÍ PRÁVA Kaţdý má právo mít a vyjádřit své vlastní názory, jeţ se mohou lišit od ostatních lidí. Má právo být vyslechnut a brán váţně. Můţe s námi nesouhlasit. Má právo vyjádřit hněv, přiznat

Více

VÝSTUPY DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ (ČERVEN-ZÁŘÍ 2010) Dotazníky pro děti Dotazníky pro 15+ Dotazníky pro učitele Dotazníky pro vedoucí

VÝSTUPY DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ (ČERVEN-ZÁŘÍ 2010) Dotazníky pro děti Dotazníky pro 15+ Dotazníky pro učitele Dotazníky pro vedoucí VÝSTUPY DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ (ČERVEN-ZÁŘÍ 2010) Dotazníky pro děti Dotazníky pro 15+ Dotazníky pro učitele Dotazníky pro vedoucí Dotazníky pro děti celkem 3 625 dotazníků různé věkové skupiny (od 5 do

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Rok v Lotrinsku

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Rok v Lotrinsku ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Rok v Lotrinsku. Základní údaje o studentovi Jméno: Vojtěch Příjmení: Hanzal Název domácí školy: Vyšší odborná škola DAKOL a Střední škola DAKOL, o.p.s. Obor studia: hotelnictví Ročník

Více

Tisková zpráva. Znalost a podpora malých stran nejdou ruku v ruce

Tisková zpráva. Znalost a podpora malých stran nejdou ruku v ruce V Praze 22.9.2013 Znalost a podpora malých stran nejdou ruku v ruce Dvě tře:ny občanů si přejí, aby v PSP zasedly i dosud mimoparlamentní strany a hnue. Zdaleka nejblíže k tomu má ANO 2011, které by mohlo

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas TŘÍDA : 8.A / 22 žáků 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím Ano 22 Ano 21 Ano 14 Ne Ne Ne 7 nevím 1 Nevím 1 Beseda byla poučná 6x Dobře vše vysvětlila 7x Byla zajímavá 5x Ví, o čem mluví,

Více

Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA

Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA Vlasta Jediný opravdu český týdeník pro ženy Vlasta je tradiční a proto důvěryhodná. Vlasta je moderní a proto stále milovaná a žádaná. Vlasta je partnerkou

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK.

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK. TÝDENÍK PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008 Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 2 Já nevím, co pořád chtějí. Jestli je

Více

I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI. JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s.

I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI. JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s. I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s. Je to skvělý pocit, když se vám povede udělat něco dobrého pro lidi kolem sebe.

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT Zapřemýšlej o tématu, kterému by ses chtěl/a věnovat. Co pálí tvé okolí? Co se nelíbí tobě, tvým spolužákům, kamarádům? Nebo tvým rodičům, sourozencům, ostatním v rodině? A

Více

Volební preference v pěti největších krajích ČR

Volební preference v pěti největších krajích ČR Volební preference v pěti největších krajích ČR V Praze vítězí TOP 09, v Ústeckém kraji KSČM a v Moravskoslezském, Jihomoravském a Středočeském kraji ČSSD Před nadcházejícími volbami, kdy ještě nejsou

Více

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková v loňském roce jsem se zúčastnila projektu "ŠANCE PRO DĚČÍNSKO", který měl zvýšit možnosti mého uplatnění na trhu práce. Po úspěšném ukončení dvou vzdělávacích modulů tohoto projektu jsem získala certifikáty

Více

Výsledky dotazníkového šetření 2013 dotazník pro rodiče

Výsledky dotazníkového šetření 2013 dotazník pro rodiče Výsledky dotazníkového šetření 2013 dotazník pro rodiče Zákonní zástupci žáků naší školy byli vyzváni k vyplnění anonymních dotazníků, týkajících se vztahů (v souvislosti se školou), výchovy a vzdělání,

Více

AUTOEVALUACE 2008/2009. DOTAZNÍK PRO RODIČE žáků 2. stupně. květen 2009. Celkem na 2. stupni: 152 žáků. Dotazník vyplnilo: 97 rodičů

AUTOEVALUACE 2008/2009. DOTAZNÍK PRO RODIČE žáků 2. stupně. květen 2009. Celkem na 2. stupni: 152 žáků. Dotazník vyplnilo: 97 rodičů AUTOEVALUACE 28/29 DOTAZNÍK PRO RODIČE žáků 2. stupně květen 29 Celkem na 2. stupni: 152 žáků Dotazník vyplnilo: 97 rodičů Počet vyplněných dotazníků. 1 8 6 4 2 97 55 vyplnilo nevyplnilo 1. Jak hodnotíte

Více

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow.

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow. Základní škola Ořech a její KFOŠ A je tu zase prosinec. Prý měsíc klidu, pohody a radostného očekávání vánoc. No, mnozí z nás dobře víme, že umí být občas pořádně hektický a náročný. I když vždy krásný.

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Vše, co se dá měřit, se dářídit! Ovšem to, co je pro maximální výkon nezbytné, je jen těžko měřitelné. HRANICE maximálního výkonu

Vše, co se dá měřit, se dářídit! Ovšem to, co je pro maximální výkon nezbytné, je jen těžko měřitelné. HRANICE maximálního výkonu Vše, co se dá měřit, se dářídit! Ovšem to, co je pro maximální výkon nezbytné, je jen těžko měřitelné. HRANICE maximálního výkonu Co jsme si připravili Hranice maximálního výkonu Výsledky, úspěch a životní

Více

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Evropa na dosah - závěrečná zpráva projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Dne 9.května 2013 se na naší škole uskutečnil celoškolní projektový den pod názvem Evropa

Více

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Stěhuji se Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Vzkaz dětem Tato knížka je tvoje. Kresli a zapisuj si do ní vše, co tě napadne a na co se chceš zeptat. Vzkaz rodičům a

Více

Exotický nádech studia na FEKT VUT v Brně

Exotický nádech studia na FEKT VUT v Brně Exotický nádech studia na FEKT (FEKT) má za sebou dlouholetou spolupráci se zahraničními univerzitami z celého světa. Jednou z hlavních partnerských zemí je Sýrie, tato země z Blízkého východu posílá do

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 www.zspelechovska.cz skola@zspelechovska.cz V letošním roce vyučujeme 172 žáků v 9 ročnících, máme 15 učitelů a dvě vychovatelky školní družiny. O bezproblémový

Více

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let KIDSCREEN-27 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let Page 1 of 5 Dobrý den, Datum: Měsíc Rok Jak se ti daří? Jak se cítíš? Rádi bychom se to od tebe dozvěděli. Přečti

Více

Matematika s chutí Proč? S kým? A jak?

Matematika s chutí Proč? S kým? A jak? Matematika s chutí Proč? S kým? A jak? První otázka Proč jsme se rozhodli realizovat projekt Matematika s chutí? Důvod první: Motivace a vztah k matematice Od roku 2003 (PISA věnovaná především matematice)

Více

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI Když nemůžeš zůstat doma se svou vlastní rodinou, je stát odpovědný za to, aby o Tebe bylo řádně postaráno a abys měl/a všechny věci, které potřebuješ ke svému životu.

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Vranov nad Dyjí 12.-14.6.2015 Za podpory z kampaně P&G Press trip s ambasadorkou Mirkou Knapkovou Na vodě s Mirkou Aktivity na pláži Výlet do okolí DĚKUJEME!

Více

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze Barevné hraní Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com na volné noze Klíčová slova mateřská škola; interaktivní tabule; spolupráce; tvoření; digitální výukové materiály Úvod Pobyt ve školce

Více

Březen 2014. Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz. Školní ples

Březen 2014. Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz. Školní ples Březen 2014 Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz Školní ples Tak trochu jinak jsme letos pojali školní ples, který se konal ve stylu hudby 80. a 90. let. O zahájení se postaraly děti z

Více

Hodnocení celoškolní akce

Hodnocení celoškolní akce Projekt Zvýšení technologické úrovně řemeslných oborů reg. č. CZ.1.07/1.1.32/01.0028 Spolufinancováno z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky Hodnocení celoškolní akce Projektový

Více

SLET MANAŽERŮ A TECHNICKÝCH EXPERTŮ- 2012

SLET MANAŽERŮ A TECHNICKÝCH EXPERTŮ- 2012 SLET MANAŽERŮ A TECHNICKÝCH EXPERTŮ- 2012 13. 9-14. 9. 2012 Ing. Jitka Ondeková ondekova@cert-aco.cz CO JE E-LEARNING E-LEARNING je forma vzdělávání moderním, úsporným a efektivním způsobem, elektronickou,

Více

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2009 / 2010. Pracoviště II. stupně:

MOZAIKOVNÍK. školní rok 2009 / 2010. Pracoviště II. stupně: MOZAIKOVNÍK školní rok 2009 / 2010 Pracoviště I. stupně: Základní škola Mozaika, o.p.s. U Stadionu 1166 516 01 Rychnov nad Kněžnou tel.: 732 234 209 (sborovna) 739 007 826 603 709 174 (p. ředitelka) Pracoviště

Více

ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE Poslanecká sněmovna PČR Praha 28. 4. 2014 DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ ČR

ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE Poslanecká sněmovna PČR Praha 28. 4. 2014 DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ ČR ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE Poslanecká sněmovna PČR Praha 28. 4. 2014 DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ ČR 1. STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY dotazník obsahuje 8 + 1 otázek zkoumaná statistická veličina: četnost cílem šetření bylo zjistit:

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

18. dubna 2007 Michel Platini vyhlásil pořadatele Eura 2012. POLSKO UKRAJINA

18. dubna 2007 Michel Platini vyhlásil pořadatele Eura 2012. POLSKO UKRAJINA 18. dubna 2007 Michel Platini vyhlásil pořadatele Eura 2012. POLSKO UKRAJINA Česko - Polsko 16. června 2012 hodina 20:45 ve Vratislavi Česko Rusko 8. června 2012, hod. 20:45 Česko Řecko 12. června 2012,

Více

ZŠ KUNOVICE, U PÁLENICE

ZŠ KUNOVICE, U PÁLENICE ZŠ KUNOVICE, U PÁLENICE ŠKOLA, KDE SI SVŮJ POCIT ÚSPĚCHU ZAŽIJE KAŽDÉ DÍTĚ ŠKOLA,KDE UČITELÉ I ŽÁCI PŘEMÝŠLEJÍ NAD TÍM, CO, JAK A PROČ DĚLAJÍ CO NA ŠKOLE OCEŇUJÍ RODIČE CO NA ŠKOLE OCEŇUJÍ RODIČE Zdroj:

Více

KONFERENCE Poznámky pro účastníky

KONFERENCE Poznámky pro účastníky PROZKOUMEJTE velké životní otázky KONFERENCE pro účastníky Brno, Česká republika 13. 14. ledna 2012 SETKÁNÍ 1 Vize pro službu mladým lidem SETKÁNÍ 2 Co je Alfa pro mládež? Kurz Alfa pro mládež představuje

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne z nebe, většinou v nás zraje delší dobu. Po loňských

Více

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince.

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince. Tbilisi Doprava z letiště centrum Tbilisi Taxík - 15-35 GEL Vlak 0,5 GEL/osoba, vlakové nádraží je přímo naproti letišti. Cílová stanice ve městě je Station Square. Další důležité nádraží je Didube. Točené

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning

Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning Naši zahraniční partneři: Základní škola ze španělské Zaragozy. Základní škola z polského města Tychy. Základní

Více

Evaluace kurzů projektu Postilión za 2. monitorovací období

Evaluace kurzů projektu Postilión za 2. monitorovací období Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace Postilión - projekt zvyšování kvality vzdělávání v oblasti poštovnictví a logistiky s důrazem na konkurenceschopnost

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj Co je u nás nového a co chystáme Naši milí přátelé, leden 2015 vítáme vás v novém roce a doufáme, že jste první měsíc prožili v poklidu a ve zdraví. My jsme po Novém roce navázali na naši práci

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu.

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Od: Jan Rudzinskyj O létání sním od malička co si pamatuji. Za komunistů jsem se dozvěděl, že nejsem vhodný kandidát pro létání (asi bych jim s tím Blaníkem

Více

Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín. Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 2014

Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín. Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 2014 Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 214 Rozdaných dotazníků: 76 Odevzdaných dotazníků: 7 Z toho: Počet odevzdaných dotazníků

Více

Místo pro život. Nejsou dvě historie lidská a přírodní, ale jen jedna, která je posledních pár miliónů let společná. Václav Cílek

Místo pro život. Nejsou dvě historie lidská a přírodní, ale jen jedna, která je posledních pár miliónů let společná. Václav Cílek Místo pro život Nejsou dvě historie lidská a přírodní, ale jen jedna, která je posledních pár miliónů let společná. Václav Cílek Místo pro život Člověk se chová k prostředí, ve kterém žije, podle toho,

Více

České vysoké učení technické. Fakulta dopravní. Vztah Čechů k zahraničním studentům

České vysoké učení technické. Fakulta dopravní. Vztah Čechů k zahraničním studentům České vysoké učení technické Fakulta dopravní Semestrální práce z předmětu statistika Téma Vztah Čechů k zahraničním studentům Autoři Abramova Karina Zhakupova Altynay Praha 2011 2012 Úvod My jsme si vybrali

Více

Školní zpravodaj. ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK

Školní zpravodaj. ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK Školní zpravodaj ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK 1/2009-2010 Jsme zpět! Po dvouměsíční přestávce s vámi opět zasedáme do školních lavic. Prázdniny uplynuly jako voda a je to tu zase. ŠKOLA! A s ní opět náš časopis,

Více

Biblická škola CBH Studium při pobočce BTS. Základy křesťanské víry. Praktické vzdělávání. Blokové studium a Workshopy. Odborné vzdělávání

Biblická škola CBH Studium při pobočce BTS. Základy křesťanské víry. Praktické vzdělávání. Blokové studium a Workshopy. Odborné vzdělávání Základy křesťanské víry Modul I. (vyučování před křtem / 12. lekcí) Modul II. (vyučování pro členy / 12. lekcí) Modul III. (vyučování pro vedoucí / 12. lekcí) Biblická škola CBH Studium při pobočce BTS

Více

Vítáme Vaše dítě v kurzu vedeném

Vítáme Vaše dítě v kurzu vedeném Welcome Letter [Czech] Vítáme Vaše dítě v kurzu vedeném [stupeň nebo druh studia] [jméno učitele] Účelem tohoto dopisu je přivítat Vašeho syna nebo dceru do naší třídy. Chtěli bychom, abyste Vy i Vaše

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

NABÍDKA STUDIJNÍCH OBORŮ školní rok 2015/2016

NABÍDKA STUDIJNÍCH OBORŮ školní rok 2015/2016 Střední škola automobilní, mechanizace a podnikání, Krnov, Adresa : 794 01 Krnov, Opavská 49 NABÍDKA STUDIJNÍCH OBORŮ školní rok 2015/2016 Telefon : 552 304 079 554 611 557 Fax : 554 625 946 E-mail : Internet

Více