Mein erstes Tschechisch Lernspielbuch

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Mein erstes Tschechisch Lernspielbuch"

Transkript

1 Mein erstes Tschechisch Lernspielbuch

2 Impressum Herausgeber NÖ Sprach-Kompetenzzentrum Autorin Lenka Večerka Gestaltung, Illustrationen GoMedia Werbeagentur Martin Seidenschwann, Philipp Uschan, Maria Felgenhauer Druck Bauer Druck Copyright NÖ Sprach-Kompetenzzentrum

3 PODZIM - HERBST Písničky - Kinderlieder Kočka leze dírou Kočka leze dírou pes oknem, nebude-li pršet, nezmoknem.

4 Měla babka čtyři jabka Měla babka čtyři jabka a dědoušek jen dvě. Dej mi babko jedno jabko budeme mít stejně! Měl dědoušek, měl oříšek a babička jupku. Pojď dědoušku na mazurku já si s tebou dupnu!

5 Pec nám spadla Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám ji postaví? Starý pecař není doma a mladý to neumí. Zavoláme na dědečka, ten má velké kladivo. Dá do toho čtyři rány a bude to hotovo.

6 Hádanka - Rätsel Kdo je to? Chodí v koruně král není, nosí ostruhy rytíř není, má šavli husar není, k ránu budívá ponocný není.

7 Říkadla & Rozpočitadla - Volks- & Aufzählreime Mašinka Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka. Jedna, dva, tři, čtyři, pět, pojedeme na výlet! Hů, hů, hůůů... Ššššššššš...

8 Cos to Janku Jeden, dva, tři, čtyři, pět, cos to Janku, cos to sněd? Brambory pečený, byly málo maštěný.

9 Foukej, foukej Foukej, foukej, větříčku, shoď mi jednu hruštičku. Shoď mi jednu nebo dvě, budou sladké obě dvě.

10 En ten tyky En ten tyky, dva špalíky, čert vyletěl z elektriky, bez klobouku, bos, Natloukl si nos.

11 Jazykolamy & omalovánky - Zungenbrecher & Anmalbilder Strč prst skrz krk. Třistatřiatřicet stříbrných křepelek přeletělo přes třistatřiatřicet stříbrných řek. Třistatřiatřicet stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřiatřicet stříbrných střech.

12 ZIMA - WINTER Koledy - Weihnachtslieder Tichá noc Tichá noc, svatá noc; náhle v ní jásot zní. Anděl sestoupil v pastýřův stan, zní teď s radostí do světa stran: Nám je dnes Spasitel dán, nám je dnes Spasitel dán. Tichá noc, svátá noc; V jesličkách v plenčičkách leží všemocný vesmíru Pán, Pannou Marií opatrován, pastýři obdarován, pastýři obdarován. Tichá noc, přesvatá noc; Vše jal sen, Josef jen S Pannou Marií u jeslí bdí, tam, kde spanilý Ježíšek spí, anděly opěvován, anděly opěvován.

13 Pásli ovce valaši Pásli ovce valaši při betlémském salaši: Hajdom, hajdom, tydlidom, hajdom, hajdom, tydlidom. Anděl se jim ukázal, do Betléma jít kázal. Hajdom, hajdom, tydlidom, hajdom, hajdom, tydlidom. Jděte, jděte, pospěšte, Ježíška tam najdete. Hajdom, hajdom, tydlidom, hajdom, hajdom, tydlidom. On tam leží v jesličkách, obvinutý v plenčičkách. Hajdom, hajdom, tydlidom, hajdom, hajdom, tydlidom. Maria ho kolíbá, svatý Josef mu zpívá. Hajdom, hajdom, tydlidom, hajdom, hajdom, tydlidom.

14 Říkadla & Rozpočitadla - Volks- & Aufzählreime Koleda, koleda, Štěpáne Koleda, koleda, Štěpáne, co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, upad jsem s ní na ledu. Psi se na mě sběhli, koledu mi snědli. Enyky, benyky... Enyky, benyky, kliky bé abr fabr dominé, helce pelce do pekelce ten musí jít z kola ven!

15 Grafomotorická cvičení, procvičujeme Ž Grafomotorische Übungen, Aussprache von Ž Želva Že tu želvu nedoženu? Že tu želvu doženu! Že tu želvu želvovatou, že ji odtud vyženu!

16 Žába Žába, kůže kožená, kuňká, že je vážená. Jenže žabák na ni kuňkne a žába do louže žbluňkne.

17 Žížala Žížala tu líně běží, potom na pažitě leží a má kůži béžovou, vyžehlenou - jak novou.

18 Ježek Ježek v žitě, na pažitě běží hbitě, důležitě.

19 Jazykolamy & omalovánky - Zungenbrecher & Anmalbilder Všeci ševci v seči šili. Na cvičišti čtyři svišti piští. Letěl jelen jetelem.

20 JARO - FRÜHLING Písničky - Kinderlieder Utíkej, Káčo, utíkej Utíkej, Káčo, utíkej, honí tě kocour divokej. Káča utíká co může, kocour ji chytit nemůže.

21 Holka modrooká, nesedávej u potoka Holka modrooká, nesedávej u potoka, holka modrooká, nesedávej tam. V potoce se voda točí, podemele tvoje oči. Holka modrooká, nesedávej u potoka, holka modrooká, nesedávej tam. Holka modrooká, nesedávej u potoka, holka modrooká, nesedávej tam. V potoce je velká voda, vezme-li tě, bude škoda. Holka modrooká, nesedávej u potoka, holka modrooká, nesedávej tam.

22 Hádanka - Rätsel Co je to? Samá barva, samá pentle, na Velikonoce k nám přijde.

23 Říkadla & Rozpočitadla - Volks- & Aufzählreime Hody, hody doprovody Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný. Nedáte-li, malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný.

24 Pomlázka Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku, všechny holky, které znám, navštívím a vymrskám, než mi dají vajíčko, vyplatím je maličko. Elce pelce Elce pelce do pekelce my umíme kotrmelce. Popředu i pozpátku, my umíme pohádku.

25 Slunce Slunce volá na sněženku, podívej se, jak je venku! Slunce volá do oken, děti, haló, pojďte ven!

26 Déšť Ťap, ťap, ťapy ťap, ťape voda pod okap. Vezmu deštník, klobouk, boty, Budu ťapat taky tak.

27 U potoka U potoka roste kvítí, říkají mu petrklíč. Na koho to slovo padne, ten musí jít z kola pryč!

28 Jazykolamy & omalovánky - Zungenbrecher & Anmalbilder Pštros s pštrosicí a s pštrosáčaty šli do pštrosáčárny. Datel dutě zadutal nad dutou dutinu dubu.

29 LÉTO - SOMMER Písničky - Kinderlieder Kolo kolo mlýnský Kolo, kolo, mlýnský, za čtyři rýnský. Kolo se nám polámalo, mnoho škody nadělalo, udělalo BÁC! Vezmem sobě hoblík, pilku, zahrajem si ještě chvilku až to kolo spravíme, TÁÁÁKHLE se zatočímě!

30 Běží liška k Táboru Běží liška k Táboru, nese pytel zázvoru. Ježek za ní pospíchá, že jí pytel rozpíchá.

31 Hádanka - Rätsel Kdo je to? Čtyři rohy, žádné nohy, venku se toulá a přec je pořád doma.

32 Říkadla & Rozpočitadla - Volks- & Aufzählreime Vrnky, brnky Vrnky, brnky, vrnky, brnky, vrabec spadl dolů z trnky. Vrnky, vrnky, brnky, brnky, spadl z trnky mezi hrnky. Mezi hrnky na trávníku a Franta má po pikniku.

33 Franta Kráčí Franta do Trnovan, cestou trhá trnky, trochu trnek ztratil v rokli, nese prázdné hrnky.

34 Žába Žába skáče po blátě, koupíme jí na gatě, na jaký, na jaký, na zelený strakatý.

35 Zlatá brána Zlatá brána otevřená, zlatým klíčem podepřená. Kdo do ní vejde, tomu hlava sejde. Ať je to ten nebo ten, Ten musí jít z kola ven!

36 Šnečku, šnečku Šnečku, šnečku, vystrč růžky, dám ti krejcar na tvarůžky a trojníček na tabáček bude z tebe hajdaláček!

37 Jazykolamy & omalovánky - Zungenbrecher & Anmalbilder V naší peci piští myši, v naší peci psíci spí. Od poklopu ku poklopu, Kyklop kouli koulí.

38

Hlasová cvičení. Studijní materiál k přednáškám a cvičením Komunikativní dovednosti Zpracoval Ing. Mgr. Jiří Svoboda

Hlasová cvičení. Studijní materiál k přednáškám a cvičením Komunikativní dovednosti Zpracoval Ing. Mgr. Jiří Svoboda 2010 Hlasová cvičení Studijní materiál k přednáškám a cvičením Komunikativní dovednosti Zpracoval Ing. Mgr. Jiří Svoboda HLASOVÁ CVIČENÍ Zvládnutí hlasové techniky je nezbytným předpokladem každého člověka,

Více

KLUB SLŮNĚ. básničky, říkadla a písničky. Dobrý den Dobrý den, dobrý den, přejeme vám krásný den, dobrý den, dobrý den, my dnes zlobit nebudem.

KLUB SLŮNĚ. básničky, říkadla a písničky. Dobrý den Dobrý den, dobrý den, přejeme vám krásný den, dobrý den, dobrý den, my dnes zlobit nebudem. Dobrý den Dobrý den, dobrý den, přejeme vám krásný den, dobrý den, dobrý den, my dnes zlobit nebudem. Dobrý den,dobrý den, to byl dneska krásný den, dobrý den, dobrý den, nashledanou za týden. Zoubky Čistím

Více

Webová aplikace pro Pink Crocodile

Webová aplikace pro Pink Crocodile Webová aplikace pro Pink Crocodile Cíl Tento dokument popisuje požadavky na webovou aplikaci pro školku Pink Crocodile, která bude sloužit k výuce dětí se speciálními potřebami. Úvod Úkolem tohoto projektu

Více

Jazykolamy. Samohlásky

Jazykolamy. Samohlásky A Jazykolamy Samohlásky 1. Má máma má málo máku. 2. Já blázen blázním za ní jak ona blázen blázní za mnou. 3. Ráda vstávám v rána smavá, šťastná, zdravá, usměvavá. 4. Svatá Anna chladna z rána. 5. Abrahám

Více

Metodická příručka logopedického nácviku

Metodická příručka logopedického nácviku Metodická příručka logopedického nácviku autor: Mgr. Dana Stoulilová OBSAH ÚVOD... 4 METODICKÝ MATERIÁL PRO NÁPRAVU ROTACISMU... 4 SKUPINA Č. 1 - R SE VYSKYTUJE VE SKUPINĚ PO SOUHLÁSCE NA ZAČÁTKU SLOV...

Více

Já, myška Hryzalka. Kdo jsi ty? Žába Kuňkalka. Pojď, zůstaň se mnou. I přistěhovala se žába k myšce a žily v budce spolu. Přihopkal zajíc.

Já, myška Hryzalka. Kdo jsi ty? Žába Kuňkalka. Pojď, zůstaň se mnou. I přistěhovala se žába k myšce a žily v budce spolu. Přihopkal zajíc. Přílohy Vstupní test 1. ročník Budka... 2 Vstupní test 2. ročník Jak pekli kaštany... 6 Vstupní test 3. ročník O zvířátkách a loupežnících... 9 Vstupní test 4. a 5. ročník Léčení ještěchvilkíny... 12 Výstupní

Více

Almanach 6.ročníku recitační soutěže Veselá básnička

Almanach 6.ročníku recitační soutěže Veselá básnička Obsah Strana 1. Školní kolo komise a celkové výsledky. 3 2. Školní kolo kategorie 1.třídy.. 4-5 3. Školní kolo kategorie 2.třídy.. 6-7 4. Školní kolo kategorie 3.třídy.. 8-10 5. Školní kolo kategorie 4.třídy..

Více

AMAZONKA HOP TROP. A 1. Byly krásný naše plány, C # mi byla jsi můj celej svět, čas je vzal a nechal rány,

AMAZONKA HOP TROP. A 1. Byly krásný naše plány, C # mi byla jsi můj celej svět, čas je vzal a nechal rány, AMAZONKA HOP TROP A 1. Byly krásný naše plány, # mi byla jsi můj celej svět, Hmi A čas je vzal a nechal rány, Hmi E starší jsme jen o pár let. 2. Tenkrát byly děti malý, ale život utíká, už na "táto" slyší

Více

ZŚ K. H. Máchy Doksy BBB červen 2015. Básním, básníš, básníme BBB 2015

ZŚ K. H. Máchy Doksy BBB červen 2015. Básním, básníš, básníme BBB 2015 Básním, básníš, básníme BBB 2015 BBB 2015 literární soutěž zaměřená na tvořivé psaní žáků 6. - 7. a 8. - 9. tříd škol Libereckého kraje vyhlašovaná ZŠ K. H. Máchy Doksy a Městskou knihovnou v Doksech od

Více

Dělání. Červená řeka. Amazonka. Ho ho Watanay - 1 - Interpret/autor: Princové jsou na draka/svěrák,uhlíř D G D G

Dělání. Červená řeka. Amazonka. Ho ho Watanay - 1 - Interpret/autor: Princové jsou na draka/svěrák,uhlíř D G D G mazonka Interpret/autor: Hop trop/ladislav "Huberťák" Kučera, Jaroslav "Samson" Lenk 1. Byly krásný naše plány, #mi mi byla jsi můj celej svět, Hmi čas je vzal a nechal rány, Hmi E starší jsme jen o pár

Více

Až to se mnu sekne... 3 Bába leze do bezu... 4 Blues bezpečnosti práce... 5 Blues pro tebe... 6 Co ste hasiči... 6 Černej nebožtíku...

Až to se mnu sekne... 3 Bába leze do bezu... 4 Blues bezpečnosti práce... 5 Blues pro tebe... 6 Co ste hasiči... 6 Černej nebožtíku... Šukasí zpěvník Až to se mnu sekne... 3 Bába leze do bezu... 4 Blues bezpečnosti práce... 5 Blues pro tebe... 6 Co ste hasiči... 6 Černej nebožtíku... 7 Dívka s modrou matrací... 7 Dnes v noci pláchnu starým

Více

Autorem portrétu Boženy Němcové na obálce e-knihy je Jan Vilímek.

Autorem portrétu Boženy Němcové na obálce e-knihy je Jan Vilímek. Znění tohoto textu vychází z díla Národopisné a cestopisné obrázky z Čech tak, jak bylo vydáno v Československém spisovateli v roce 1951 (NĚMCOVÁ, Božena. Národopisné a cestopisné obrázky z Čech. 1. vyd.

Více

MÁM SVŮJ SVĚT, ALE MÁM VÁS RÁD

MÁM SVŮJ SVĚT, ALE MÁM VÁS RÁD Jmenuji se Adam, v červnu mi budou čtyři roky a jsem autista. Jsem blonďatý chlapeček s modrýma očima. Nikdo by na první pohled neřekl, že jsem autista. Žiju si svůj život za sklem, nechápu váš svět, nevím

Více

48 4. 8. s k s a k u a t u s t k s ý k ý o d o d d í d l í l Ostrava

48 4. 8. s k s a k u a t u s t k s ý k ý o d o d d í d l í l Ostrava 48. skautský oddíl 48. skautský oddíl Ostrava Tři kříže... 26 Už to nenapravím... 30 V bufetu... 14 Velrybářská výprava... 54 Vlčácký (hudsonský) šífy... 65 Vojanda... 24 Vzhůru bratři... 56 Zachraňte

Více

Karel Poláček Bylo nás pět

Karel Poláček Bylo nás pět Karel Poláček Bylo nás pět Do školy chodím každý den kolem jednopatrového domu, na kterém je štít s nápisem Martin Bejval. A pod tím jest tiskacím písmem napsáno: Povoznictví a obchod uhlím. Ten nápis

Více

Karel Jaromír Erben (1811-1870)

Karel Jaromír Erben (1811-1870) Karel Jaromír Erben (1811-1870) Dlouhý, Široký a Bystrozraký Byl jeden král, a byl už starý a neměl než jednoho syna. Jednou toho syna k sobě povolal a řekl mu: Můj milý synu! Víš dobře, že zralé ovoce

Více

VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ

VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ SBORNÍK VÍTĚZNÝCH PRACÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE DĚTSKÝCH AUTORŮ ZLÍNSKÉHO KRAJE 2005/2006 VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ SBORNÍK VÍTĚZNÝCH PRACÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE DĚTSKÝCH

Více

Básním ásníš ásníme. o přírodě a lásce

Básním ásníš ásníme. o přírodě a lásce Básním ásníš ásníme o přírodě a lásce Sborník nejlepších prací žáků Libereckého kraje z let 2006-2008 Všem, kteří pokoušejí krásu i ošklivost, tíhu i lehkost slova, všem, kteří vkládají své myšlenky na

Více

Základní škola Březolupy ŠKOLÁK. Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014. Mikulášská družina

Základní škola Březolupy ŠKOLÁK. Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014. Mikulášská družina Základní škola Březolupy ŠKOLÁK Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014 Mikulášská družina Milé čtenářky a milí čtenáři, do rukou se Vám dostává další číslo našeho časopisu a věříme, že Vám přinese

Více

VY_12_INOVACE_ČJL2_01-36 ZÁZNAMOVÝ ARCH ověření nově vytvořených/inovovaných materiálů

VY_12_INOVACE_ČJL2_01-36 ZÁZNAMOVÝ ARCH ověření nově vytvořených/inovovaných materiálů VY_12_INOVACE_ČJL2_01-36 ZÁZNAMOVÝ ARCH ověření nově vytvořených/inovovaných materiálů Název školy Základní škola Benešov, Jiráskova 888 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1278 Název projektu Pojďte s námi

Více

Dlouhý, Široký a Bystrozraký

Dlouhý, Široký a Bystrozraký Dlouhý, Široký a Bystrozraký Byl jeden král, a byl už starý a neměl než jednoho syna. Jednou toho syna k sobě povolal a řekl mu: "Můj milý synu! víš dobře, že zralé ovoce opadává, aby udělalo místo jinému.

Více

PUNTÍKY KRÁLÍK HRÁBĚ BLUDIŠTĚ HOUSENKA LÍSTKY BALÓN PASTELKA STŘECHA CIHLY HOLČIČKA MĚSÍC HVĚZDY

PUNTÍKY KRÁLÍK HRÁBĚ BLUDIŠTĚ HOUSENKA LÍSTKY BALÓN PASTELKA STŘECHA CIHLY HOLČIČKA MĚSÍC HVĚZDY PUNTÍKY KRÁLÍK HRÁBĚ BLUDIŠTĚ HOUSENKA LÍSTKY BALÓN PASTELKA STŘECHA CIHLY HOLČIČKA MĚSÍC HVĚZDY Předškoláci.cz 2 / 60 www.predskolaci.cz Slovo úvodem Proč vznikla e-kniha Předškoláci.cz? Aby byla volně

Více

VÁNOČNÍ KRIZE (divadlo na téma vánoc a krize inspirováno životem)

VÁNOČNÍ KRIZE (divadlo na téma vánoc a krize inspirováno životem) VÁNOČNÍ KRIZE (divadlo na téma vánoc a krize inspirováno životem) Seznam rolí: Mamka: Jana Taťka: Vítek (děti) Bára : David: Jáchym: Johanka: František: Antonín: Jirka: Babička: Listonoš: Pepa strýček

Více

A ZAS KÁCET PŮJDEME DÁL Once More A-lumbering Go; amer. lid.; Stanislav Mareš; CD 7

A ZAS KÁCET PŮJDEME DÁL Once More A-lumbering Go; amer. lid.; Stanislav Mareš; CD 7 odkazy na desky a : 1. Od Yukonu k Ontariu 1991 + komplet 30 let, 2015 2. Od Kentucky k Sakramentu 1993 + komplet 30 let, 2015 3. Od Skalistých hor k Vysočině 1994 + komplet 30 let, 2015 4. Trail do Kalifornie

Více

CESTA DO LESA FILMOVÝ SCÉNÁŘ. Autoři: Tomáš VOREL, Bára SCHLESINGER

CESTA DO LESA FILMOVÝ SCÉNÁŘ. Autoři: Tomáš VOREL, Bára SCHLESINGER 1 CESTA DO LESA FILMOVÝ SCÉNÁŘ Autoři: Tomáš VOREL, Bára SCHLESINGER Copyright: VorelFilm 2010 Registration: Dilia 2010 2 O:1 LES - DEN Kamera let mezi stromy, klouže po pasekách a spolu s větrem hladí

Více

pohádka o Raškovi Ota Pavel

pohádka o Raškovi Ota Pavel pohádka o Raškovi Ota Pavel SVAZEK 4 2 Kentaur / Polygrafia, a.s. Jiří Pavel, 1995 ISBN 80-85285-67-3 3 80-85285-67-3 /1/ V NEVELKÉM MĚSTĚ FRENŠTÁTĚ UPROSTŘED BESKYDSKÝCH HOR žil švec Oldřich Raška. Měl

Více

Velká sbírka jazykolamů

Velká sbírka jazykolamů Velká sbírka jazykolamů Do této sbírky jsem vybral úctyhodných 234 jazykolamů, které na webu www.jalam.cz nahrály stovky dobrovolných přispěvatelů. Tímto všem zúčastněným děkuji a odměňuji jejich snahu

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/54.0041

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/54.0041 číslo 2 2014-2015 1 Název projektu: Všechno v mém životě souvisí Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/54.0041 2 Milí čtenáři, připravili jsme si pro Vás další číslo, které je tentokrát zaměřené na

Více

ČESKÝ JAZYK PRO 5. ROČNÍK

ČESKÝ JAZYK PRO 5. ROČNÍK ČESKÝ JAZYK PRO 5. ROČNÍK autor: Mgr. Eva Cacková informační zdroj: Dokážeš psát bez chyb?, Zita Janáčková, Brno, Nová škola, 1998 Český jazyk pro 5. ročník Pracovní sešit, Vlastimil Styblík a kol., Praha,

Více

NOVINKY SLOVO STAROSTY

NOVINKY SLOVO STAROSTY NOVINKY z e S e z i m o v a Ú s t í V TOMTO VYDÁNÍ: SLOVO STAROSTY ROZLOUČENÍ TAJEMNÍKA NÁVRH ROZPOČTU DIPLOM ZA TŘÍDĚNÍ ODPADU MĚSTSKÝ KAMEROVÝ DOHLÍŽECÍ SYSTÉM INFORMACE, VÝSTAVY, PLES MĚSTA A DALŠÍ

Více