Buď fit. od narození po školu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Buď fit. od narození po školu"

Transkript

1 Mudr. Věr a Kleplová Dobromila Pilná Našemu sluníčku Buď fit od narození po školu

2 MUDr. Věra Kleplová, Dobromila Pilná, 2006 Nakladatelství ANAG, 2006 ISBN

3 Obsah Obsah Předmluva...7 Členění kapitol podle věku...8 Správná posloupnost cviků každé cvičební jednotky...9 Využití prostředí přírody KOJENCI Co už umím? Schéma vývoje dítěte podle Doc. MUDr. Vladimíra Vlacha...32 Malé opakování...34 Pozor na falešné úspěchy...35 Nová škola...36 Od narození k přímému hledu...38 Konzultace s odborníkem...42 Co už umím...43 Od přímého hledu ke koníčkům...44 Konzultace s odborníkem...49 Co už umím...50 Od koníčků k přetáčení...51 Konzultace s odborníkem...57 Co už umím...58 Od přetáčení k lezení...59 Konzultace s odborníkem...67 Co už umím...68 Od lezení k chůzi...69 Konzultace s odborníkem...82 Co už umím...83 Už všechno umíte?...84 Míče pro a proti...85 Nošení...86 ( 3 )

4 Obsah BATOLATA Od chůze k běhu...90 Nejméně náročné cviky...91 Co už umím Středně náročné cviky Co už umím Nejnáročnější cviky Co už umím PŘEDŠKOLÁCI Od běhu ke skoku a pochodu Znáte opravdu své dítě? Umíš to jako Tomáš? Umím to jako Tomáš Umíš to jako Vítek? Umím to jako Vítek Umíš to jako Honzík? Umím to jako Honzík Umíš to jako Matýsek? Umím to jako Matýsek Já sám Já sám umím Představ si a vyjádři pohybem Už si umím představit Pochod Co už umím Těším se na školu Cvičení s malými míči S míčem už umím ( 4 )

5 Obsah ZÁVĚR OPAKOVÁNÍ Přetáčení Plazení Kraul Lezení Nakročení Stoj Stoj na jedné Skoky Stabilizace Pochod KONEC I ZAČÁTEK A hurá do školy Literatura Autorky ( 5 )

6 Už jsem zde Rodiče mi dali jméno... Narodilo jsem se... Vážím... Měřím... Foto dítěte

7 Předmluva PŘEDMLUVA Kniha Našemu sluníčku navazuje na tři soubory cvičení pro děti od kojeneckého věku až po školáky z roku 1998 a podnět k jejímu napsání vyšel od rodičů a prarodičů dětí. Původní tři publikace vyšly s těmito názvy: Jsem zde Očekávaný, žádaný, milovaný byla věnována kojencům a vývoji pohybu s upozorněním na drobné odchylky, které mohou působit potíže ve školním věku, Jsme zde Rodiče a děti byl soubor cvičení pro předškolní děti a byl dělen podle vývojových zásad reakce vzpřimovací, rovnovážné, obranné, Jsme zde Koordinace pohybu rozvíjel koordinační schopnosti, postřeh, myšlení. Tyto publikace byly věnovány mým dětem Janě a Pavlovi, protože oni dva cvičili a ověřovali všechny uvedené cviky jako první. ( 7 )

8 KOJENCI Cvik č. 15 Dítě leží na břiše na stole nebo na zemi, čelem k zrcadlu. Uchopíme zadeček dítěte do dlaní, prostřední prst vložíme do třísla. Dlaněmi provádíme osmičkový pohyb. Dítě přenáší váhu v oblasti pánve, eventuálně lehce pokrčí nohu na straně horního oblouku osmičky. Osmičkový pohyb se musí provádět pomalu, aby dítě stačilo změnu pohybu vystabilizovat. Bavíme se s dítětem, dítě nás sleduje v zrcadle. Cvik č. 16 Přetáčení na břicho. Uchopíme dítě za zadeček a bok a pomalu přetáčíme na břicho. Pokud dítě reaguje postupným přetočením trupu, ramen a paží a nezaklání hlavu, je všechno v pořádku. Pozor: Jakmile se objeví velké prohnutí v bederní oblasti a záklon hlavy, cvik dále neprovádějte. ( 48 )

9 Od přímého hledu ke koníčkům Odchylka, která vyžaduje konzultaci s odborníkem (šest týdnů až tři měsíce) V poloze na zádech: převážně drží hlavu na jedné straně, při pohledu vpřed není v přímce osa těla a středu obličeje, lokty ručiček nejsou stejně daleko od těla, velmi málo zvedá nožičky, při zvedání nožiček nejsou kolínka stejně vysoko, při zvedání nožiček se nadzvedá převážně jedna strana zadečku. V poloze na břiše: není schopno zvednout hlavičku, lokty nejsou stejně položené, padá na jedno rameno, na jedné straně se odchyluje tříslo od podložky, zadeček se naklání na jednu stranu. Co jsem uměl? ( 49 )

10 KOJENCI Co už umím? Foto dítěte ( 50 )

11 Od koníčků k přetáčení OD KONÍČKŮ K PŘETÁČENÍ Co platí vývojově pro toto období? V poloze na zádech ručky, které si dítě přikládalo na hrudník, nyní putují k ústům, začíná si poplácávat bříško, sahá si na kolena a na konci období si chytá prsty u nohou. Podstatné je, že se při práci paží dokáže udržet klidně na zádech, otáčet hlavu na obě strany a pohledem se věnovat tomu, co ho zajímá. Dokáže rozevřít prsty rukou a uchopit hračku, mává s ní, dává ji do úst, cucá ji. Postupně si dokáže hračku předat z ruky do ruky. Palec ruky, který byl při narození většinou vložený do dlaně, se uvolní k neobratnému úchopu. Při držení za ručky se dítě nejprve snaží o přitažení hlavy, které postupně přejde až do přitažení do sedu. Nohy se při tom krčí. Záda jsou ještě kulatá. Dítě se v sedu neudrží. Zvedáním nožek a zadečku se postupně natáčí do stran, až se mu podaří přetočit na břicho. Krátkou dobu přes jednu, ale velmi brzy se přetáčí na břicho přes obě strany. V poloze na břiše se opora o paže rozšiřuje a zároveň se dítě zvedá. Nejprve na předloktí a mírně rozevřené pěstičky, potom následují natažené paže s rozevřenými prsty. Přes práci paží začíná zapojovat bříško a naznačuje se opora o kolena. Je to příprava k tomu, aby se dítě dostalo do další vývojové fáze na čtyři. Symetrická opora o obě kolena se střídá s nakročením jedné nohy a oporou paže na opačné straně. Je to příprava na lezení. Dokáže dokonce v této pozici uvolnit paži, o kterou se neopírá, k cílenému úchopu hračky. Nožky má symetricky pokrčené do žabáka, plosky nohou si střídavě tře o sebe. ( 51 )

12 BATOLATA Cvik č. 99 Dospělý i dítě klečí proti sobě na jedné noze. Uchopíme dítě za koleno levé nohy a pravé rameno. Vychylujeme dítě vpřed a vzad. Opakujeme na druhou stranu. Cvik č. 100 Dospělý klečí na jedné noze. Dítě: podleze pod nohou, oběhne nás, přeleze přes nakročenou nohu, oběhne nás. ( 116 )

13 Nejnáročnější cviky Cvik č. 101 Dospělý i dítě stojí proti sobě. Oba předpažíme. Dotkneme se levou rukou nosu a zpět, dotkneme se pravou rukou nosu a zpět, dotkneme se levou rukou levého ucha a zpět, dotkneme se pravou rukou pravého ucha a zpět. Cvik č. 102 Dospělý i dítě stojí proti sobě. Držíme se za ruce. Oba současně provádíme dřep. ( 117 )

14 PŘEDŠKOLÁCI OD BĚHU KE SKOKU A POCHODU Proti všem zvyklostem řadím do této skupiny děti od tří let do nástupu do školy. Zdravé dítě umí utíkat, jeho běh má fázi odrazu. Nezakopává. Skok má odraz. Dokáže skákat na jedné noze. Zvládne cval vpřed i stranou. Ze vzpřímeného kleku dokáže nakročit na jednu nohu, vrátit ji zpět a nakročit druhou nohou, pánev drží zpříma. Dokáže pochodovat se správným pohybem paží (pravá noha, levá ruka a opačně). Zlepšuje se rovnováha, obratnost, manipulace s předměty, orientace v prostoru i situaci. Rozšiřuje si své vědomosti, slovní zásobu. Učí se a umí básničky a písničky. Rozvíjí se představivost. Idividuální hra se mění ve hru ve skupině. Jestliže dítě chodí a mluví, je z hlediska rodičů všechno v pořádku. Pro jistotu bych se zeptala: Víte jak? Znáte opravdu své dítě? Leží při pohledu shora Osa těla i obličeje tvoří přímku. Hlava je mírně ukloněná. Osa obličeje a trupu se kříží. Dolní končetina se pravidelně kolenem a špičkou vtáčí dovnitř. správně nesprávně nesprávně ( 124 )

15 Kraul Lezení LEZENÍ Běží pejsek pro kočičku, běží spolu pro vodičku. Micka radši mléka misku, vodu lízej ty sám, pejsku. ( 197 )

16 ZÁVĚR OPAKOVÁNÍ STABILIZACE Letím, letím jako pták, letím, letím do oblak, letím jako holubička, udrží mne má nožička? ( 202 )

17 Autorky Autorky MUDr. Věra Kleplová Absolventka Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy Praha, lékařka oboru Fyziatrie, balneologie, léčebné rehabilitace, trenérka. Autorka regenerační, rekondiční a rehabilitační metody Bodová cvičební metoda MUDr. Kleplové. Padesát let práce s dětmi jak zdravými, tak s dětmi se zdravotními problémy dává velkou možnost pozorování dětí, sledování jejich vývoje i účinků cíleného cvičení na zdravotní stav i úspěšnost dítěte, v současné době již ve třetí generaci. Dobromila Pilná Výtvarnice, obor zlatnictví-klenotnictví. Kromě jiných expozic i 3. místo na výstavě Řemeslo a umění ve skle, v kategorii lehané sklo. Dlouhodobě trenérka moderní gymnastiky. Spoluautorka publikací Dobré ráno, dobrý den cvičení (nejen) pro seniory a Jsem zde žádaný, očekávaný, milovaný, Jsme zde rodiče a děti, Jsme zde koordinace pohybu. ( 207 )

18 Buď fit od narození po školu

Zdravá záda. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová

Zdravá záda. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová Zdravá záda Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy Mgr. Petra Lustigová Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy (Vhodné pro děti ve věku 4 6 let) Obsah I. GYMNASTICKÝ MÍČ 4 1.

Více

PŘEHLEDNÉ ČLÁNKY. MUDr. Renata Cíbochová Klinika dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol, Praha

PŘEHLEDNÉ ČLÁNKY. MUDr. Renata Cíbochová Klinika dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol, Praha PSYCHOMOTORICKÝ VÝVOJ DÍTĚTE V PRVNÍM ROCE ŽIVOTA MUDr. Renata Cíbochová Klinika dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol, Praha V článku je hodnocen psychomotorický vývoj v prvním roce života po jednotlivých

Více

Roční plán atletické přípravy pro děti. mladšího školního věku. (bakalářská práce)

Roční plán atletické přípravy pro děti. mladšího školního věku. (bakalářská práce) JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU Roční plán atletické přípravy pro děti mladšího školního věku (bakalářská práce) Autor práce: Bohuslava

Více

1. 4. týden. Chyba č. 1 Velké rozkročení nožiček (Odborně: Hyperabdukce kyčlí)

1. 4. týden. Chyba č. 1 Velké rozkročení nožiček (Odborně: Hyperabdukce kyčlí) 1. 4. týden Chyba č. 1 Velké rozkročení nožiček (Odborně: Hyperabdukce kyčlí) - nožičky skrčené pod bříškem - úhel rozkročení je 90 (stehna svírají úhel 90 ) - skrčené nožičky a kolena směřují do stran

Více

UKEMI-GEIKO PRŮPRAVNÁ CVIČENÍ A NĚKTERÉ VARIANTY NÁCVIKU PÁDŮ V JUDO. Seminární práce pro účely školení trenérů II. třídy judo

UKEMI-GEIKO PRŮPRAVNÁ CVIČENÍ A NĚKTERÉ VARIANTY NÁCVIKU PÁDŮ V JUDO. Seminární práce pro účely školení trenérů II. třídy judo UKEMI-GEIKO PRŮPRAVNÁ CVIČENÍ A NĚKTERÉ VARIANTY NÁCVIKU PÁDŮ V JUDO Seminární práce pro účely školení trenérů II. třídy judo Vypracoval: Roman DVOŘÁK Dne: 7. 8. 2012 Obsah I. Úvod...3 II. Základní rozdělení

Více

Regenerační a kompenzační cvičení pro příslušníky bezpečnostních sborů ČR

Regenerační a kompenzační cvičení pro příslušníky bezpečnostních sborů ČR ~ 1 ~ Regenerační a kompenzační cvičení pro příslušníky bezpečnostních sborů ČR METODICKÁ PŘÍRUČKA OBSAH Úvodem... 2 Kompenzační cvičení... 4 Ukázky jednotlivých cviků v domácím prostředí, kanceláři a

Více

PŘÍRUČKA PRO PACIENTY PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ Jak cvičit doma

PŘÍRUČKA PRO PACIENTY PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ Jak cvičit doma PŘÍRUČKA PRO PACIENTY PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ Jak cvičit doma Tato stručná příručka je určená pro pacienty po cévní mozkové příhodě, kteří absolvovali základní rehabilitaci a vrací se do domácího prostředí.

Více

POHYBOVÉ AKTIVITY PRO SENIORY

POHYBOVÉ AKTIVITY PRO SENIORY KARIN BAISOVÁ MARTIN KRUŽLIAK POHYBOVÉ AKTIVITY PRO SENIORY (Soubory vybraných pohybových aktivit a cvičení pro seniorský věk) VOLYNĚ 2014 Recenzovali: Doc. PaedDr. Jiří Michal, PhD. KTVŠ UMB, Banská Bystrica

Více

Metodika tréninku mládeže Five Star Golf Academy.

Metodika tréninku mládeže Five Star Golf Academy. Metodika tréninku mládeže Five Star Golf Academy. Osnova: I. Role trenéra. II. Charakteristika golfového tréninku dětí a mládeže. III. Struktura tréninku a dělení podle věku IV. Organizace tréninku: -

Více

ONTOGENEZE DĚTSKÉ ŘEČI A PSYCHOMOTORICKÝ VÝVOJ DÍTĚTE V PRVNÍM ROCE ŽIVOTA

ONTOGENEZE DĚTSKÉ ŘEČI A PSYCHOMOTORICKÝ VÝVOJ DÍTĚTE V PRVNÍM ROCE ŽIVOTA Masarykova univerzita Pedagogická fakulta Katedra speciální pedagogiky ONTOGENEZE DĚTSKÉ ŘEČI A PSYCHOMOTORICKÝ VÝVOJ DÍTĚTE V PRVNÍM ROCE ŽIVOTA BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Brno 2006 Vedoucí bakalářské práce : Vypracovala

Více

Vývojová psychologie pro sociální práci

Vývojová psychologie pro sociální práci Vývojová psychologie pro sociální práci Vývojová psychologie pro sociální práci Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s: Autoři: PhDr. et PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., MBA 1,2 RNDr. Hana Kuželová

Více

Rozcvičení... 8 Strečink... 9 Zklidnění...10 Správné držení těla...11

Rozcvičení... 8 Strečink... 9 Zklidnění...10 Správné držení těla...11 4 5 Obsah Předmluva.............................................................. 7 Rozcvičení, strečink a zklidnění............................................. 8 Rozcvičení........................................................................

Více

Fyzioterapeutický program pro pacienty s nemocí

Fyzioterapeutický program pro pacienty s nemocí Fyzioterapeutický program pro pacienty s nemocí Charcot Marie Tooth Mgr. Eliška Geržová Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice Praha - Motol Vydáváno za finanční podpory Úřadu

Více

Ivana a Jan Knaislovi JÓGA PRO LIDI S POSTIŽENÍM (4 - tělesné) Rozdělení příručky

Ivana a Jan Knaislovi JÓGA PRO LIDI S POSTIŽENÍM (4 - tělesné) Rozdělení příručky Ivana a Jan Knaislovi JÓGA PRO LIDI S POSTIŽENÍM (4 - tělesné) Rozdělení příručky Tato knížka chce svým čtenářům poskytnout základní informace o cvičení klasické jógy a naučit je některé jednoduché cviky,

Více

Sportovní. příprava dětí. zásobník cvičení. Tomáš Perič a kolektiv

Sportovní. příprava dětí. zásobník cvičení. Tomáš Perič a kolektiv Sportovní příprava dětí zásobník cvičení 2 Tomáš Perič a kolektiv Sportovní příprava dětí 2 zásobník cvičení Tomáš Perič a kolektiv Grada Publishing Poděkování Za trpělivost při focení děkuji Kryštofovi,

Více

3. Jednoduchá protahovací a uvolňovací cvičení a základní relaxační polohy.

3. Jednoduchá protahovací a uvolňovací cvičení a základní relaxační polohy. J Ó G O V Á A R E L A X A Č N Í C V I Č E N Í P R O 2. S T U P E Ň Š K O L AUTOR A GARANT: DOC. P AEDDR. M I LADA KREJČ Í, CSC. Milí studenti! Vítám vás na těchto stránkách a těším se na spolupráci. Obsah

Více

Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku. Bakalářská práce

Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku. Bakalářská práce MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Katedra podpory zdraví Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Vypracovala:

Více

SEMESTRÁLNÍ PRÁCE PSYCHOLOGIE SPORTU

SEMESTRÁLNÍ PRÁCE PSYCHOLOGIE SPORTU ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA TĚLESNÉ A SPORTOVNÍ VÝCHOVY SEMESTRÁLNÍ PRÁCE PSYCHOLOGIE SPORTU PSYCHOLOGICKÁ ANALÝZA A CHARAKTERISTIKA VYBRANÉHO SPORTU 11. dubna 2007 Večerková

Více

NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění

NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění Motto: Každý je tak starý jak se cítí, cítí se úměrně svému zdraví a zdraví má úměrně tomu, co je pro ně ochoten udělat.

Více

REGENERACE V BADMINTONU úvod Martina Novotná

REGENERACE V BADMINTONU úvod Martina Novotná REGENERACE V BADMINTONU úvod Martina Novotná Badminton není jen trénink, turnaj a zase trénink. To by si měl uvědomit nejen samotný hráč, ale především i jeho trenér. A to neplatí jen pro hráče na vrcholové

Více

Závěrečná práce - trenérství MG II. třídy. Kompenzační cvičení v MG. Martina Šťastná

Závěrečná práce - trenérství MG II. třídy. Kompenzační cvičení v MG. Martina Šťastná Závěrečná práce - trenérství MG II. třídy Kompenzační cvičení v MG Martina Šťastná Obsah 1. Úvod... 2 2. Stav dosavadních poznatků... 3 2.1. Seznámení s tematikou, definice základních pojmů... 3 3. Následky

Více

POPIS CVIKŮ A JEJICH ZAŘAZENÍ DO OBTÍŽNOSTI 2015

POPIS CVIKŮ A JEJICH ZAŘAZENÍ DO OBTÍŽNOSTI 2015 POPIS CVIKŮ A JEJICH ZAŘAZENÍ DO OBTÍŽNOSTI 2015 VÝKLAD PRO VOLTIŽNÍ ZÁVODY FEI 1. vydání, platné od 1. ledna 2015 Copyright 2012 Fédération Equestre Internationale Česká jezdecká federace Zátopkova 100/2

Více

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA SILOVÝCH SCHOPNOSTÍ Havel, Z., Hnízdil, J., aj.

ROZVOJ A DIAGNOSTIKA SILOVÝCH SCHOPNOSTÍ Havel, Z., Hnízdil, J., aj. Pedagogická fakulta UJEP v Ústí nad Labem, Katedra tělesné výchovy ROZVOJ A DIAGNOSTIKA SILOVÝCH SCHOPNOSTÍ Havel, Z., Hnízdil, J., aj. Ústí nad Labem 2009 Vědecký redaktor: PhDr. Jan Šíma, CSc. Autoři:

Více

Inline je in Hurá ven. Praktická příručka výcviku jízdy na inlinech

Inline je in Hurá ven. Praktická příručka výcviku jízdy na inlinech Inline je in Hurá ven Praktická příručka výcviku jízdy na inlinech Výstup řešení projektu: ALARM Identifikační kód CEZ: 04499457501 Zpracovatel: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. (CDV) Odpovědný řešitel:

Více

SKRIPTA PLAVÁNÍ. PRO NESLYŠÍCÍ TRENÉRY III. třída. Autoři: Boris Neuwirt Libor Kohut

SKRIPTA PLAVÁNÍ. PRO NESLYŠÍCÍ TRENÉRY III. třída. Autoři: Boris Neuwirt Libor Kohut Tento projekt je spolufinancován evropským sociálním fondem EU a státním rozpočtem České republiky SKRIPTA PLAVÁNÍ PRO NESLYŠÍCÍ TRENÉRY III. třída Autoři: Boris Neuwirt Libor Kohut 1 1. Úvod 1.1. - specifikace

Více

Rytmická gymnastika a pohybová skladba (programy cvičení s hudbou) Vydáno v rámci projektu FRVŠ 998/2010 Učební text

Rytmická gymnastika a pohybová skladba (programy cvičení s hudbou) Vydáno v rámci projektu FRVŠ 998/2010 Učební text Rytmická gymnastika a pohybová skladba (programy cvičení s hudbou) Vydáno v rámci projektu FRVŠ 998/2010 Učební text Recenzenti: Mgr. Alena Skotáková, PhD. Mgr. Brigita Stloukalová, PhD. Autoři: Viléma

Více

Výuka plavání dětí předškolního věku

Výuka plavání dětí předškolního věku MASARYKOVA UNIVERZITA FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ Katedra atletiky, plavání a sportů v přírodě Výuka plavání dětí předškolního věku Bakalářská práce Vedoucí práce: PaedDr. Miloš Lukášek, Ph.D. Vypracovala:

Více

Závěrečná práce školení trenérů 2. třídy orientačního běhu Základy běžeckého protahování

Závěrečná práce školení trenérů 2. třídy orientačního běhu Základy běžeckého protahování Závěrečná práce školení trenérů 2. třídy orientačního běhu Základy běžeckého protahování, OK Slavia Hradec Králové Obsah 1 Úvod... 3 Úvod do problematiky... 3 Vymezení práce... 5 Osobní motivace... 5 Motivace

Více

Orientační hodnocení psychického vývoje dítěte pro sociální práci

Orientační hodnocení psychického vývoje dítěte pro sociální práci Orientační hodnocení psychického vývoje dítěte pro sociální práci Orientační hodnocení psychického vývoje dítěte pro sociální práci Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s: Autoři: PhDr. et

Více

SEMINÁRNÍ PRÁCE PRŮPRAVNÁ CVIČENÍ V NE-WAZA

SEMINÁRNÍ PRÁCE PRŮPRAVNÁ CVIČENÍ V NE-WAZA ČESKÝ SVAZ JUDO ŠKOLENÍ TRENÉRŮ II. TŘÍDY SEMINÁRNÍ PRÁCE PRŮPRAVNÁ CVIČENÍ V NE-WAZA Vypracoval: Bc. Marek Lanč Rok: 2012 SOUHRN Předkládaná seminární práce stručně představuje vybraná průpravná cvičení

Více