Vliv na zdraví a psychiku Kastrace u psů-samců bývá doporučována z důvodů, které lze rozdělit na dvě skupiny:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vliv na zdraví a psychiku Kastrace u psů-samců bývá doporučována z důvodů, které lze rozdělit na dvě skupiny:"

Transkript

1

2 KASTRACE V tomto článku se vám budeme snažit podat maximum odborných a ucelených informací na dané ožehavé téma. Doufáme, že se zde dozvíte vše, co jste potřebovali vědět nebo možná i něco navíc, či vám alespoň pomůžeme lépe se zorientovat v problematice kastrací. Také doufáme, že vám článek pomůže podívat se na věc z pohledu naší organizace. Obsah Co je kastrace...3 Kastrace psa-samce...3 Vliv na zdraví a psychiku...3 Průběh kastrace...3 Vhodná doba ke kastraci...3 Nežádoucí účinky...4 Alternativy ke kastraci psa...4 Pohled Dogpointu na kastraci psa...4 Kastrace feny...5 Vliv na zdraví a psychiku...5 Průběh kastrace...5 Vhodná doba ke kastraci...6 Nežádoucí účinky kastrace...6 Alternativy ke kastraci feny...6 Pohled Dogpointu na kastraci feny...6 Kastrace a zákon o týrání zvířat...7 Dogpoint a smluvní povinnost kastrace...8 Nejčastější dotazy...8 Názory odborníků na kastrace...9 Slovo autora závěrem...11

3 Co je kastrace Kastrací rozumíme zákrok, při kterém jsou odstraněny pohlavní žlázy, které produkují pohlavní hormony. Tento zákrok je prováděn chirurgicky pod celkovou anestezií. Po kastraci není zvíře schopno se reprodukovat a feny dále nehárají. Kastrace psa-samce Vliv na zdraví a psychiku Kastrace u psů-samců bývá doporučována z důvodů, které lze rozdělit na dvě skupiny: Preventivní důvody Kastrace bývá doporučována pro snížení agresivity, teritoriálního chování, značkování, nechtěného toulání a s tím spojeného nežádoucího rozmnožení. Ovšem neexistují žádné studie vlivů na výše zmiňovaná chování. Agresivita (vůči psům/lidem) nebývá ve většině případů způsobena nadbytkem testosteronu, nýbrž předchozími (většinou negativními) zkušenostmi psa. Tyto poruchy chování je vždy lepší řešit vhodným výcvikem či kombinací kastrace a vhodného výcviku. Značkování a toulání je v téměř všech případech kastrací ovlivněno a nežádoucí chování mizí, nebo se při nejmenším radikálně zredukuje. Do této skupiny zajisté patří i preventivní zdravotní důvody, které jsou podrobněji rozepsány níže. Zdravotní důvody Kastrace může zabránit novotvarům varlat, poranění varlat (většinou dochází k silnému krvácení), torzi (stočení varlete) či hormonálně podmíněným chorobám jako je onemocnění prostaty a nádory žlázek okolo konečníku. I sem je možné zařadit kontrolu populace nechtěných psů ač se tento důvod může zdát zodpovědným majitelům zbytečný, právě neustálé množení psů je důvodem přeplnění útulků a následných eutanazií. Kastrace je doporučována u psů s genetickou vadou, kdy není sestouplé jedno, či obě varlata. V tomto případě totiž riziko budoucích nádorů silně vzrůstá. Průběh kastrace Zákrok se provádí v celkové anestezii. Podvazují se semenné provazce a varlata se odstraní. Objevuje se i zavádějící informace, že při kastraci psa bývá odstraněn celý penisnikoli! Zákrok trvá cca 30 minut, poté se pes pomalu probírá z narkózy a začíná komunikovat. Ještě několik hodin po zákroku vám může pes připadat oblblý, což je následek anestezie. První dny může dojít k otoku šourku, takže to může vypadat, že kastrace neproběhla. Tento otok během pár dní mizí. Vhodná doba ke kastraci Uvádí se, že u psa-samce je možné provést tento zákrok kdykoli, je-li pes aktuálně zdravý. Více v odstavci Pohled Dogpointu na kastraci psa.

4 Nežádoucí účinky Mezi nejčastěji zmiňované nežádoucí účinky patří obezita a lenost. Oba tyto jevy jsou způsobeny úzkostí majitelů z kastrace, kteří své pejsky po zákroku obdařují velkým pohodlím a mnoha chutnými úplatky za způsobenou újmu. U některých psů může dojít k lehkému nabytí na váze, leč to se dá velmi dobře korigovat dostatkem pohybu a přizpůsobení potravy. Po zákroku je jen minimální riziko, že se pes stane apatickým a lhostejným naopak kastrace může mít povzbuzující vliv. Rizika samotného zákroku jsou minimální, jelikož se nejedná o hlubší zásah do těla psa a samotná kastrace trvá cca 30 minut. Největším rizikem je vždy anestezie nikoli zákrok samotný! Pokud je dodržena minimálně dvanácti hodinová hladovka a je zamezen přístup k pití alespoň 2 hodiny před zákrokem, pak nehrozí ani zvracení. U dlouhosrstých plemen je zde možnost zhoustnutí srsti a u jiných může dojít ke zmatnění a prořídnutí srsti. Není to však pravidlem. Alternativy ke kastraci psa Chemická kastrace Tento termín je spíše znám jako aplikace hormonálních injekcí (či implantátu), protože se nepodávají chemické látky, nýbrž právě hormony. Při aplikaci hormonů dochází ke snížení produkce samčího hormonu testosteronu, počtu spermií a plodnosti. U psa následně dojde ke snížení libida a plodnosti. Tato alternativa neovlivňuje dlouhodobě léčbu zvětšené prostaty (na prostatu působí pouze během doby podávání injekcí) a nemá vliv ani agresivitu! Po vysazení se vše vrací do normálu včetně hrozících zdravotních rizik, jako u nekastrovaného psa. Tento způsob lze také využít před samotnou kastrací jako obraz toho, jak se bude pes po budoucím zákroku chovat. Vasektomie Vasektomie nepatří mezi běžně používané metody, ale je vhodné ji zmínit. Při tomto zákroku se chirurgicky odstraní část chámovodu (přeruší se transport spermií z varlat). Pes se stávám neplodným (pozor! 3 týdny po zákroku je ještě riziko, že k oplodnění dojde!), avšak navzdory neplodnosti pokračuje i nadále produkce hormonu testosteronu. Riziko vzniku nádorů se nesnižuje. Pohled Dogpointu na kastraci psa Pod rukama nám prošlo mnoho kastrovaných psů, včetně těch našich. Na psech nebyli znát žádné vedlejší účinky kastrace. Pro budoucí osvojitele našich svěřenců je kastrace podmínkou smlouvy. Avšak rozhodně nesouhlasíme s trendem kastrování čím dál tím mladších zvířat (např. kastrace štěňat v USA) a v každé smlouvě je doba pro kastraci psa určována individuálně. U psů-samců doporučujeme provádět kastraci v době pohlavní dospělosti nejpozději však do 2,5 let věku. Jedná-li se o psa, u kterého se vyšetřením prokázalo, že nemá sestouplé jedno, či obě varlata, doporučujeme s kastrací dlouho neotálet (nejedná-li se o štěně). V případě, že kastraci nelze ze zdravotních, či jinak podložených důvodů provést, lze tuto skutečnost do smlouvy při osvojení uvést.

5 Kastrace feny Vliv na zdraví a psychiku Kastrace fen může být doporučena opět z důvodů, které lze rozdělit do dvou skupin: Preventivní důvody Jedná se o zabránění hárání a nežádoucího zabřeznutí a také snížení rizika vzniku komplikací ve vyšším věku. Pokud se kastrace provádí mezi 1. a 2. háráním, tak je riziko pozdějšího vzniku nádorů mléčné žlázy snižuje až téměř 100x, při kastraci v pozdější době se riziko vzniku nádorů sice také snižuje, ale vliv kastrace už není tak výrazný. U kastrovaných fen se objevují méně často hormonální poruchy, jako např. cukrovka (diabetes mellitus). Kastrace se provádí i jako preventivní zdravotní opatření pro eliminaci výskytu chorob uvedených níže. Zdravotní důvody Kastrace se vždy provádí při vzniklých vážných problémech (např. pyometra zánět dělohy či při nádorech mléčných žláz, kdy se zároveň odstraňují i nádory, při cystách nebo nádorech na vaječnících nebo při poruchách pohlavního cyklu). Kastrace je velmi vhodná jako zdravotní prevence těchto chorob. Uvádí se, že kastrace má příznivý vliv na již projevenou cukrovku (pohlavní hormony ovlivňují hladiny insulinu a citlivost organismu vůči insulinu podanému při léčbě. Po kastraci se lépe daří kontrolovat hladiny krevního cukru a tím pádem lépe probíhá léčba. Ve výjimečných případech dokonce po kastraci cukrovka odezní). Na obrázku vpravo: pyometra. Průběh kastrace Při kastraci feny se obvykle odstraňuje děloha a vaječníky (ovariohysterektomie). Pouze příležitostně jsou vyjímány pouze vaječníky (ovariektomie) nebo pouze děloha. Tento zákrok je v dnešní době rutinní, ale více invazivní než u psa-samce a trvá o něco déle. Zákrok je prováděn vždy pod celkovou anestezií. Samotný zákrok trvá cca minut, poté se fena pomalu probírá z narkózy a začíná komunikovat. Ještě několik hodin po zákroku vám může váš pes připadat malátný, což je způsobeno odeznívajícími účinky anestezie.

6 Vhodná doba ke kastraci Zdravou fenu lze kastrovat kdykoliv mimo dobu hárání. U malých plemen se uvádí vhodnost kastrace již před prvním háráním (názory veterinářů se zde bohužel odlišují), tj. v 6-12ti měsících. U velkých plemen se doporučuje počkat na alespoň první hárání. Obecně vzato lze kastrovat kdykoliv v průběhu života feny, ideální je však stav cca 1-2 měsíce po prvním nebo druhém hárání, kdy je stabilizovaná hladina hormonů. Nežádoucí účinky kastrace U některých fen (cca 1-2%) se po několika měsících či letech po zákroku může vyvinout močová inkontinence (je však nutné vyloučit jiné příčiny inkontinence!), která musí být léčena léky. Tyto léky spolehlivě zabírají a je jen minimální nutnost přistoupit k chirurgické korekci. Studie však ukazují, že je zde jistá závislost mezi vyšší hmotností kastrovaného zvířete, či rasou (především pak boxer, dobrman a malý knírač) a následnou inkontinencí. Alternativy ke kastraci feny Hormonální léčba Při hormonální kastraci fena nehárá. Po ukončení léčby se hárání navrací a to cca po 2-9 měsících. Hormonální léčbu lze provádět při prvních příznacích říjového cyklu nebo v pravidelných intervalech k oddálení říje. Nedoporučuje se podávat hormonální preparáty nedospělým fenám a přerušovat více jak dvě hárání po sobě. U tohoto typu léčby jsou však jistá rizika riziko vzniku zánětu dělohy a otoku mléčné žlázy a s tím spojené zvýšené riziko výskytu nádorů. Může také zapříčinit vznik cukrovky, Cishingova syndromu a falešné březosti. Pohled Dogpointu na kastraci feny V případě, že kastraci nelze ze zdravotních, či jinak podložených důvodů provést, lze tuto skutečnost do smlouvy při osvojení uvést, a nevyžadujeme tedy po osvojiteli tento zákrok absolvovat. U štěňat a mladých fen doporučujeme provést kastraci po prvním, nebo druhém hárání. Ve smlouvě je uvedeno, že kastrace může být provedena až v rozmezí do dvou let věku psa. Tato skutečnost se do smlouvy dopisuju pro každého psa individuálně. Opět, stejně jako u psů samců nedoporučujeme kastraci velmi mladých zvířat, respektive fen, které ještě neháraly. Také doporučujeme po odhárání počkat cca 1-2 měsíce (kvůli ustálení hladiny hormonů), než se přistoupí k samotnému zákroku. Za celou dobu našeho fungování jsme se zatím nesetkali, že by některé fena po kastraci trpěla inkontinencí.

7 Kastrace a zákon o týrání zvířat Mnoho lidí tvrdí, že kastrace je týráním zvířete. Ovšem zde záleží na subjektivním úhlu pohledu. Pro některé je to psychické a fyzické týrání, pro jiné je zas kastrace prevence a hlavně způsob, jak regulovat počty nechtěných zvířat. Z legislativního hlediska se o týrání nejedná. Mnoho odpůrců kastrace se odvolává na zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, dle jehož 4 odst. 1 písm. g) a h) je zakázáno: g) provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu nebo jiných vlastností zvířete, a to i v případě, že by uvedené zákroky byly provedeny za použití prostředků pro celkové nebo místní znecitlivění, prostředků snižujících bolest nebo jiných metod, nejde-li o případy uvedené v 7 odst. 3 a 4, zejména: 1. kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiných prostředků k omezení hlasitých projevů zvířat anebo z jiných než zdravotních důvodů amputovat drápy, zuby, jedové nebo pachové žlázy, 2. z jiných než zdravotních důvodů řezat paroží nebo jeho části ve vývojové fázi živé tkáně, 3. poškozovat kosti, svaly nebo nervy křídel ptáků starších 3 dnů tak, aby bylo zabráněno jejich létání, h) používat podnětů, předmětů nebo bolest vyvolávajících pomůcek tak, že působí klinicky zjevné poranění nebo následné dlouhodobé klinicky prokazatelné negativní změny v činnosti nervové soustavy nebo jiných orgánových systémů zvířat. Kastraci však nelze podřazovat pod pojem změna vzhledu či změna jiných vlastností (změnou vlastností se rozumí např. znemožnění letu ptákům, nikoliv však nemožnost rozmnožování) a je tedy s ohledem na 7 téhož zákona povolena po celkovém nebo místním znecitlivění, pokud je vykonávána odborně způsobilou osobou. Kastrace provedená odborně způsobilým člověkem (veterinárním lékařem) za použití anestezie tedy není považována z hlediska práva České republiky za týrání, ale naopak je považována za žádoucí. Toto dokládá i Evropská dohoda o ochraně zvířat v zájmovém chovu, která vstoupila v platnost pro Českou republiku dne 24. března Ve sbírce mezinárodních smluv byla vyhlášena pod číslem 19/2000 Sb.m.s. Čl. 10 stanoví výjimku pro zákaz z provádění chirurgických zákroků nejen z důvodu nezbytnosti, ale také zejména z důvodu zabránění rozmnožování. Členské státy dohody se také v čl. 12 zavázaly uvážit otázku omezení neplánovaného rozmnožování psů a koček podporováním jejich sterilizace. Platná dohoda o ochraně zvířat k nahlédnutí ZDE. Názor, že kastrace není týráním zvířat, zastává v souladu s uvedenou dohodou i Ústřední komise pro ochranu zvířat ve svém stanovisku ze dne , kdy považuje kastraci za žádoucí zejména tehdy, pokud je v dané lokalitě tendence k jejich přemnožení, při kterém zvířata ztrácejí péči člověka. Stanovisko ÚKOZ dostupné zde:

8 Dogpoint a smluvní povinnost kastrace Pokud si od organizace Dogpoint budete chtít osvojit psa, zajisté se setkáte s tím, že dle smlouvy bude vyžadována budoucí kastrace (není-li pes předáván již vykastrován). Kastracemi rozhodně psy netýráme, nýbrž se z naší strany jedná o preventivní opatření proti rozmnožování psů bez domova a legislativa ČR tento boj podporuje. Podle 13b zákona na ochranu zvířat proti týrání dává obci možnost pro regulaci počtu toulavých psů a koček provést podporu činnosti k uskutečnění regulace populace omezováním nekontrolovaných zdrojů potravy a neplánovaného rozmnožování psů a koček podporováním jejich sterilizace. Ostatní informace a pohledy organizace Dogpoint jsou uváděny u příslušných částí článku. Nejčastější dotazy Otázky zodpovězené v textu Odpověď na tyto konkrétní otázky najdete v našem článku. Mění kastrace povahu psa? Ovlivní kastrace agresivitu psa? Přibere pes/fena po kastraci? Jak kastrace probíhá? Je kastrace proti přírodě? Pokud to vezmeme z pohledu, že je to zásah, který by divoce žijícího psa nepotkal, pak ano kastrace je proti přírodě. Ovšem je nutné uvědomit si, že vše spojené s chovem psů, je vlastně proti přírodě počínaje držením v bytech či kotcích, přes očkování, šlechtění (za účelem změny vzhledových nebo povahových vlastností), až po krmení průmyslově vyráběnými krmivy. Lze kastrovat březí fenu? Ano lze. Pokud zjistíte, že vaše fena si odněkud přinesla nečekané dárečky, je možné ji nechat vykastrovat i s plody. Kastrace je šetrnější preventivní metoda než podávání abortiv, které jsou také samozřejmě jednou z možností přerušení březosti. S postupující graviditou je však operativní zákrok riskantnější a to kvůli většímu prokrvení dělohy a okolních cév. Je vždy na posouzení veterinárního lékaře, zda lze kastraci ještě provést. MVDr. Klára Egerová nám k tématu abortiva versus kastrace řekla: Abortiva jsou dvojího typu. První na bázi estrogenů, ta se dávají hned po nežádoucím nakrytí a postupně se od nich upouští, protože jsou docela riziková. Mohou způsobit zánět dělohy nebo i zhoršenou funkci kostní dřeně. Šetrnější jsou pozdní abortiva, kde jde skutečně už o vyvolání potratu. V první řadě jsou šetrnější proto, že se používají až po potvrzení březosti ultrazvukem, takže se v dobré polovině případů vůbec použít nemusí. A jsou šetrnější i celkově, sice dochází k dočasným příznakům nevolnosti u feny, ale nebývají závažné vedlejší účinky. K potratu dochází obvykle formou vstřebání embryí, takže bez jakýchkoliv vnějších známek. Nejšetrnější současný přípravek je Alizin, ten je ale až tak šetrný, že není vždy stoprocentně účinný. Je třeba po aplikaci ultrazvuková kontrola a někdy se musí podání

9 opakovat. Jedná se o poměrně drahý přípravek, takže u velké feny to pak leze dost do peněz. Preventivní kastrace v mladém věku pořád zůstává nejvhodnější metodou. Snímek březí feny ve 27. dnu březosti. V této době, po potvrzení březosti, lze abortiva podat. Názory odborníků na kastrace Oslovili jsme několik odborníků z rozličných oborů týkající se psů. Zajímaly nás jejich osobní názory a zkušenosti s kastracemi či kastrovanými psy. Aneb co člověk, to názor a to nejen i v laické veřejnosti. Zde si můžete přečíst názory a poznatky dotázaných. Alena Balcarová, výcvikářka u Haf Bez Obav "Při své práci i ve svém volném čase se setkávám se psy i fenami kastráty docela běžně, sama mám i dvě kastrované feny doma. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by to psovi/feně v běžném životě nebo při výcviku jakkoliv vadilo nebo překáželo, nebo že by si jejich "handikep" uvědomovali, problém to může občas být u samců, jelikož kastrát může jiným samcům vonět podobně jako fenka, ale není to pravidlem. U fen jsem se zatím s problémem nesetkala, užívají si stejně bohatý život jako dříve, mají stejně energie a drivu do cvičení, na skupinových procházkách ani na cvičáku nejsou "vyčleňované" ze společnosti a na rozdíl od jejich nekastrovaných kolegyň se nemusí 2x do roka omezovat v kontaktu se psy a návštěvě cvičáku kvůli hárání." Roman Šmatlák, výcvikář pracovních psů a majitel Dog Center Ajax Při mé práci nevidím problém v kastrování fen. Pokud mám psa (samce) ve výcviku, který má reálnou možnost prosadit se jako pracovní pes u ozbrojených složek, zde nejsem příliš pro tento zákrok. V tomto případě může být ke škodě, pes má snížený drive. Takovýto pes má omezené možnosti při následném prodeji. Povaha se nemění. Osobně kastrace schvaluji a nepovažuji je za týrání. Ovšem jsem spíše pro kastraci fen. Jsou-li na to finance, jsem pro kastraci všech fen. Ivana Bidlová-Janků, ředitelka záchranné veterinární služby PET MEDIC Já osobně nadále zastávám názor, že kastrace u fen je prospěšná, u psa bych to nedělala z preventivních důvodů, ale až v případě problémů například s prostatou. Nicméně můj názor je, že u fen je preventivní kastrace před 1 háráním nebo po něm přínosná hlavně z hlediska snížení procenta pozdějších zdravotních rizik (samozřejmě mám na mysli kompletní kastraci - ovariohysterektomii, nemá smysl, jako to někde na venkově dělávají, nechat vaječník nebo kus vaječníku, to je snad už lepší nekastrovat vůbec). Ze zásahů záchranky patří mezi nejčastější problémy pyometra, nádory

10 mléčné lišty a akutní zánět prostaty, hlavně v případech zanedbání onemocnění, kdy jde pak o život zvířete. Já sama mám smečku komplet kastrovanou, u holčiček z preventivních důvodů, u kluka - zlatého kokra a psychopata- i z povahových důvodů. Po kastraci je s ním lepší domluva, nicméně z něj není moula a debílek a i po kastraci se chová stejně, prostě jako pes- samec. Jen má menší sklony ke zkratovitému jednání a agresi, což je fajn, není to s ním jednoduché a na tohle kastrace dost zabrala. Ovšem kastrací rozhodně nedojde vždy k úpravě chování psa, jak se mnozí bohužel domnívají. Kateřina Michálková, provozovatelka veterinární převozové a odchytové služby VET-SERVIS Ze zdravotního hlediska v oblasti prevence před nádorovým onemocněním jak u fen tak i u psů, s kastrací plně souhlasím. Myslím si, že na kastraci reaguje každé zvíře jinak. Změny v chování zvířete nemusí být ani napoprvé viditelné. A zvíře samo Vám neřekne, co se změnilo, neboť mu v tom brání mezidruhová komunikační bariéra. Jsem toho názoru, že nevhodný přístup majitele ke zvířeti je mnohem více zasahující do jeho sociálního chování, než kastrace. Avšak je nutné počítat s novým vnímáním kastráta okolím, ve kterém žije. A podle toho by se měl majitel zvířete v prvních týdnech řídit. Za svou praxi jsem zažila několik zvířat, u kterých došlo ke změně chování po kastraci. Jako třeba starší pudlík, který se asi 2 měsíce styděl chodit ven a mladého, citlivého krysaříka a čivaváčka, které tahala pooperační jizva a tak se počůrávali. U těchto případů naštěstí došlo k vymizení potíží do několika měsíců od zákroku. Pozitivně se může kastrace projevit i při potlačení agrese. Avšak nelze spoléhat jen na ni, ale je třeba jí doplnit vhodnou prací majitele a zvířete. V mé praxi se mi velmi osvědčila aplikace Suprelorinu, jehož prostřednictvím lze zjistit, zda by mohla u daného jedince kastrace pomoci s úpravou chování dříve, než dojde k nevratné operaci. Mgr. Magdalena Šimečková, psí škola Koira, etologické poradenství pro problémové chování psů S kastrovanými psy se setkávám při mé práci v minimálním počtu, častěji feny než psi. Kastráti tvoří asi 10% klientů hotelu. Klientů psí školy, kteří mají za sebou tento zákrok, je ještě méně. Co se týče požadavků lidí, kteří by své psy chtěli nechat kastrovat kvůli behaviorálním problémům, tak obvykle za mnou nechodí přímo s tímto požadavkem. Toto řešení nabídnu většinou já, jako jednu z alternativ, prakticky vždy se setkám s nevolí. Myslím, že kastrace má v běžné populaci poměrně negativní obraz. Nejsem příznivce plošných kastrací. Jsou ovšem indikované případy, kdy ji mohu doporučit. Jedná se zejména o kastraci samců, kteří vykazují nevhodné sexuální chování a nadměrnou sexuální aktivitu a jsou již pohlavně dospělí. V tomto případě, kdy je pes evidentně nešťastný a jeho chování je obtěžující pro okolí, není schopen si se psy normálně hrát a komunikovat, má tendenci nakrývat jiné objekty a jeho chování je kompulzivní, nutkavé, doporučím kastraci. U fen mám s kastrací spíše negativní zkušenost s ohledem na jejich chování. Domnívám se, že kastrace má spíše negativní dopad a zvyšuje počet konfliktů mezi psy. Petra Šináglová, chovná stanice Louisianských leopardích psů WOLF SCREAM Pokud už má člověk na feně odchováno a je si jistý, že na tomto jedinci chovat už nechce, 100% doporučuji kastraci (my sami se momentálně rozhodujeme, zda naší fenu, Airin Albertu Besavej, ještě jednou připustit, či nechat vykastrovat). Rozhodně jsem pro kastraci až v dospělosti psa, nejsem příliš zastáncem kastrací po prvním hárání (nemám tedy prostudované žádné studie, ale myslím si, že pes vykastrovaný v tuto dobu nemá ustálenou povahu a možná ani fyzicky nedozraje, leč to je jen můj názor, realita je třeba jiná). Pokud se majitel jednoho z našich odchovaných štěňat rozhodne na psovi nechovat a bude jej chtít nechat vykastrovat, doporučíme mu, ať počká do dospělosti psa. V naší

11 chovné stanici jsme zatím neměli žádné štěně, které by bylo od začátku nevhodné do chovu, takže jsme nemuseli řešit smluvně podmíněnou kastraci u štěňat, která jsou z chovu vyřazena kvůli vadě, která může štěně výrazněji ovlivnit. Jisté ale je, že všichni, co se domnívají, že jejich fena musí mít jednou na život štěňata, tak ať si dají asi rovnou facku. Naše chovná fena, Airin, začala po štěňatech trpět šílenými falešnými březostmi. Je hubená, má pohyb a dodržujeme všechny rady na zmírnění falešné březosti, ale prostě nic nefunguje a fena se trápí. MVDr. Klára Egerová, Veterinární ordinace Ťapina, Brno Kastrace psů z preventivních důvodů - jsem pro. Většina nevykastrovaných psů trpí ve vyšším věku zvětšením prostaty a s tím souvisejícími problémy, někdy to přechází v záněty, někdy v nádory (a zrovna operovat nádor prostaty je poměrně náročná záležitost.) Kastrace, chirurgická nebo v dnešní době už i chemická (implantát Suprelorin) tomu spolehlivě zabrání. Erotomanie a agresivita je nejčastější důvod, se kterým lidé chodí, a pomáhá to tehdy, když se to udělá v mladém věku, později než v takových pěti letech to obvykle nemá efekt. Co se týče úhynů při anestezii, setkala jsem se s tím, někdy se s tím setká každý. Vyloženě anestezie byla příčinou snad jen jednou u kočky, zřejmě špatná reakce na anestetikum. Ostatní případy byly z důvodu nějakých jiných komplikací při operaci, případně to nebyla kastrace zdravého zvířete, ale pokročilá pyometra. Ale nebývá to nijak často, jsou to jednotlivé případy za celou dobu mojí praxe. Slovo autora závěrem V prvé řadě bych chtěla avizovat, že ač bohužel nejsem veterinárně vzdělaný člověk, tak i přesto jsem se snažila do tohoto článku zapojit vyčerpávající informace z odborných knih, následnou konzultaci s veterinárními lékaři a také jsem připojila své zkušenosti z několikaleté praxe práce se psy. Snahou bylo obsáhnout co nejvíce vyčerpávajících informací k této problematice, avšak bylo nutné, v rámci zkrácení textu, vyhnout se podrobným rozpisům jednotlivých problematik. Je tedy možné, že zde nenajdete odpovědi na všechny vaše otázky či úvahy. Jakožto člen organizace, která se zabývá pomocí opuštěným a týraným psům, jsem rozhodně pro kastraci, jakožto preventivního nástroje v boji se zdravotními problémy a zbytečným množením, díky kterému praskají útulky ve švech. Nezasvěcené veřejnosti nepřijde situace se stavem nechtěných psů tak kritická, jako to bohužel na vlastní kůži pociťuje většina útulků a podobně zaměřených organizací jako je Dogpoint. Bohužel u mnoha lidí nelze změnit jejich pohled na problematiku opuštěných psů a chápání kastrace jako nutnosti pro boj s narůstajícím počtem bezprizorních zvířat. Plošné řešení problému tedy bude vždy ústit v příkazy, zákazy nebo v nejhorším případě i k hromadnému utrácení nechtěných zvířat. Nejhůře pak z iniciativy státních nařízení, jako je tomu již v jiných zemích. Největším problémem je zde lidská psychika, především pak nadmíra antropomorfizace našich zvířecích přátel. V druhé řadě pak pro některé lidi i finanční stránka kastrace. Náprava lidstva prozřením a chováním se zodpovědně je bohužel utopická a z dřívějších dob je u určitých generací zakořeněna myšlenka, že lepší než kastrace je zbavit se nechtěných mláďat. Tato myšlenka je pak velmi často realizována.

Evropský den onemocnění prostaty 15. září 2005 Aktivita Evropské urologické asociace a České urologické společnosti

Evropský den onemocnění prostaty 15. září 2005 Aktivita Evropské urologické asociace a České urologické společnosti Evropský den onemocnění prostaty 15. září 2005 Aktivita Evropské urologické asociace a České urologické společnosti prim. MUDr. Jan Mečl Urologické oddělení Krajská nemocnice Liberec Co je to prostata?

Více

Poznáváme homeopatii. Jak šetrně léčit psy a kočky. MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer

Poznáváme homeopatii. Jak šetrně léčit psy a kočky. MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer Poznáváme homeopatii Jak šetrně léčit psy a kočky Máme doma štěně, kotě Růst a dospívání Stáří Domácí homeopatická lékárna Ukázka knihy z internetového

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA o činnosti Českolipským kočkám a pejskům z. s. za rok 2014

VÝROČNÍ ZPRÁVA o činnosti Českolipským kočkám a pejskům z. s. za rok 2014 VÝROČNÍ ZPRÁVA o činnosti Českolipským kočkám a pejskům z. s. za rok 2014 1/6 Název: Českolipským kočkám a pejskům z. s. Sídlo: Skalice u České Lípy 504, 471 17 IČ: 22707701 DIČ: CZ22707701 Č. účtu: 259446298/0300

Více

[ Kapitola 7 ] Růst a vývoj VĚK POČÍTADLO

[ Kapitola 7 ] Růst a vývoj VĚK POČÍTADLO [ Kapitola 7 ] Růst a vývoj 7 8 9 KOTĚ PUBERTA DOSPĚLOST VĚK -O- POČÍTADLO STÁŘÍ 055 01 6 LIDSKÝ 0 1 KOČIČÍ 146 Růst a vývoj Stádia ve vývoji kotěte Součástí kočky je řada jedinečných rysů, které se u

Více

Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce

Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce Nabídka laboratoře AXIS-CZ Hradec Králové s.r.o. pro samoplátce 1) Riziko srdečně cévního onemocnění Hlavní příčinou úmrtí v Evropě jsou kardiovaskulární (srdečně-cévní) onemocnění. Mezi tato onemocnění

Více

ALKOHOL, pracovní list

ALKOHOL, pracovní list ALKOHOL, pracovní list Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. ALKOHOL V naší kultuře se alkohol pojímá jako tzv. sociální pití. Je

Více

Civilizační choroby. Jaroslav Havlín

Civilizační choroby. Jaroslav Havlín Civilizační choroby Jaroslav Havlín Civilizační choroby Vlastnosti Nejčastější civilizační choroby Příčiny vzniku Statistiky 2 Vlastnosti Pravděpodobně způsobené moderním životním stylem (lifestyle diseases).

Více

27. 4. 2013 Praha Smíchov Něco málo o genetice potkanů

27. 4. 2013 Praha Smíchov Něco málo o genetice potkanů 27. 4. 2013 Praha Smíchov Něco málo o genetice potkanů Některé obrázky použité v prezentaci pochází z různých zdrojů na internetu a nejedná se o má díla. Byly použity k ilustraci a prezentace nejsou určeny

Více

246/1992 Sb. ZÁKON České národní rady ze dne 15. dubna 1992 na ochranu zvířat proti týrání. 8 Veřejná vystoupení zvířat

246/1992 Sb. ZÁKON České národní rady ze dne 15. dubna 1992 na ochranu zvířat proti týrání. 8 Veřejná vystoupení zvířat 246/1992 Sb. ZÁKON České národní rady ze dne 15. dubna 1992 na ochranu zvířat proti týrání 8 Veřejná vystoupení zvířat (1) Veřejným vystoupením se rozumí jednorázové nebo opakované provádění činnosti se

Více

Díky peru Caninsulin VetPen... nebyla léčba CUKROVKY PSŮ A KOČEK. nikdy snadnější

Díky peru Caninsulin VetPen... nebyla léčba CUKROVKY PSŮ A KOČEK. nikdy snadnější Díky peru Caninsulin VetPen... nebyla léčba CUKROVKY PSŮ A KOČEK nikdy snadnější Vaše domácí zvíře má cukrovku Zjištění, že váš oblíbený pes či kočka má cukrovku, může být zpočátku šokující, avšak uvědomme

Více

Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení nebo svodu Klubu chovatelů psů leonbergerů ČR

Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení nebo svodu Klubu chovatelů psů leonbergerů ČR Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení nebo svodu Klubu chovatelů psů leonbergerů ČR (Zpracován v souladu se zákonem č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání a vyhláškou 192/2004 Sb. ze dne

Více

Klinické hodnocení ARAMIS pro muže s rakovinou prostaty

Klinické hodnocení ARAMIS pro muže s rakovinou prostaty Klinické hodnocení ARAMIS pro muže s rakovinou prostaty Brožura pro účastníky DĚKUJEME VÁM, že jste se rozhodl zúčastnit klinického hodnocení ARAMIS pro muže s rakovinou prostaty. V této brožuře najdete

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Téma / kapitola Mendelova 2. stupeň Základní Zdravověda

Více

Když onemocní můj pes: Osteosarkom

Když onemocní můj pes: Osteosarkom Když onemocní můj pes: Osteosarkom Osteosarkom je nejobvyklejší kostní tumor u psa. Bývá většinou velmi invazivní (prorůstá do okolních tkání) a časně metastázuje (oddělují se dceřinné skupiny buněk a

Více

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství

Maturitní témata. Předmět: Ošetřovatelství Maturitní témata Předmět: Ošetřovatelství 1. Ošetřovatelství jako vědní obor - charakteristika a základní rysy - stručný vývoj ošetřovatelství - významné historické osobnosti ošetřovatelství ve světě -

Více

Diabetes neboli Cukrovka

Diabetes neboli Cukrovka Diabetes mellitus Diabetes neboli Cukrovka Skupina onemocnění s nedostatkem nebo sníženým účinkem hormonu inzulinu Diabetes mellitus 1. typu Diabetes mellitus 2. typu Narušený metabolismus- vstřebávání

Více

Eradikace BVD v Německu naše zkušenosti

Eradikace BVD v Německu naše zkušenosti Eradikace BVD v Německu naše zkušenosti MVDr. Kirsten Stemme Základní údaje o BVD Virus BVD - pestivirus - různé genotypy a subtypy - dva rozdílné biotypy (necytopatogenní, cytopatogenní) podle Heckerta

Více

Zápisní řád KCHHMO. Preambule

Zápisní řád KCHHMO. Preambule Zápisní řád KCHHMO Preambule Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů (nadále KCHHMO) je členským subjektem Českomoravské kynologické jednoty a spadá pod jeji plemennou knihu. KCHHMO zajišťuje chovatelský

Více

Extramurální znamená, že močovod probíhá kompletně mimo močovod dál dozadu:

Extramurální znamená, že močovod probíhá kompletně mimo močovod dál dozadu: Co je to označováno pojmem ektopický ureter? (ektopie = uložené nebo jsoucí mimo obvyklé místo) Je to tedy vrozená vývojová anomálie vývodních močových cest, projevující se vyústěním močovodů na nesprávném

Více

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA

Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA Mgr. Šárka Vopěnková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VY_32_INOVACE_02_3_20_BI2 HORMONÁLNÍ SOUSTAVA NADLEDVINY dvojjediná žláza párově endokrinní žlázy uložené při horním pólu ledvin obaleny tukovým

Více

Umí paliativní medicína zmírnit utrpení nevyléčitelně nemocných?

Umí paliativní medicína zmírnit utrpení nevyléčitelně nemocných? Umí paliativní medicína zmírnit utrpení nevyléčitelně nemocných? Ondřej Sláma Masarykův onkologický ústav Brno Téma utrpení a důstojnosti užívají stoupenci i odpůrci eutanázie Nevyléčitelné onemocnění

Více

O nemocné s poruchou zraku zvláštnosti

O nemocné s poruchou zraku zvláštnosti Ošetřovatelská péče O nemocné s poruchou zraku zvláštnosti Části oka Oční koule =bulbus Bělima =scléra Rohovka=cornea Živnatka=uvea Čočka=lens Sítnice=retina Duhovka=iris Sklivec=corpus vitreum Přídatné

Více

GDV u psů a jeho prevence

GDV u psů a jeho prevence GDV u psů a jeho prevence MVDr. Lucie Urbanová, MVDr. Michal Crha Ph.D., prof. MVDr. Alois Nečas Ph.D., MBA Definice zvětšení žaludku s jeho následným otočením podél mezenteriální osy ve směru hodinových

Více

VY_32_INOVACE_11.15 1/6 3.2.11.15 Pohlavní soustava Pohlavní soustava

VY_32_INOVACE_11.15 1/6 3.2.11.15 Pohlavní soustava Pohlavní soustava 1/6 3.2.11.15 Cíl znát stavbu ženské a mužské pohlavní soustavy - umět vysvětlit její funkci - odvodit její význam - uvést onemocnění, příčiny, prevenci, ošetření Továrna na spermie a vajíčka - mužské

Více

O. S. Zachraň kočku. Výroční zpráva za rok 2013

O. S. Zachraň kočku. Výroční zpráva za rok 2013 O. S. Zachraň kočku Výroční zpráva za rok 2013 Rok 2013 byl pro nás rokem velkých změn. Po šesti letech jsme ukončili naše působení pod občanským sdružením Uměním na pomoc zvířatům a založili jsme vlastní

Více

Časná a pozdní toxicita léčby lymfomů, životní styl po léčbě lymfomu. David Belada FN a LF UK v Hradci Králové

Časná a pozdní toxicita léčby lymfomů, životní styl po léčbě lymfomu. David Belada FN a LF UK v Hradci Králové Časná a pozdní toxicita léčby lymfomů, životní styl po léčbě lymfomu David Belada FN a LF UK v Hradci Králové 1.Toxicita léčby lymfomů Co je to toxicita léčby? Jaký je rozdíl mezi časnou a pozdní toxicitou?

Více

STANDARDNÍ LÉČBA. MUDr. Evžen Gregora OKH FNKV Praha

STANDARDNÍ LÉČBA. MUDr. Evžen Gregora OKH FNKV Praha STANDARDNÍ LÉČBA MUDr. Evžen Gregora OKH FNKV Praha STANDARDNÍ LÉČBA OBECNĚ 1/ Cíl potlačení aktivity choroby zmírnění až odstranění příznaků choroby navození dlouhodobého, bezpříznakového období - remise

Více

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ

běh zpomalit stárnutí? Dokáže pravidelný ZDRAVÍ Dokáže pravidelný běh zpomalit stárnutí? SPORTEM KU ZDRAVÍ, NEBO TRVALÉ INVALIDITĚ? MÁ SE ČLOVĚK ZAČÍT HÝBAT, KDYŽ PŮL ŽIVOTA PROSEDĚL ČI DOKONCE PROLEŽEL NA GAUČI? DOKÁŽE PRAVIDELNÝ POHYB ZPOMALIT PROCES

Více

CHOVÁNÍ A WELFARE CÍLE PREZENTACE KRÁLÍK DOMÁCÍ VZTAH S ČLOVĚKEM. Welfare drobní savci I králík, MVDr. Jekl. Majitelé/klienti.

CHOVÁNÍ A WELFARE CÍLE PREZENTACE KRÁLÍK DOMÁCÍ VZTAH S ČLOVĚKEM. Welfare drobní savci I králík, MVDr. Jekl. Majitelé/klienti. CHOVÁNÍ A WELFARE Majitelé/klienti Omezenené znalosti Péče o zvíře Normální chování Častá onemocnění Záchranná centra Welfare drobných savců králík, morče MVDr. Vladimír JEKL, Ph.D., DipECZM (Small Mammal)

Více

Vliv komplexního přístupu v terapii žen s nadváhou a obezitou. Mgr. Pavla Erbenová

Vliv komplexního přístupu v terapii žen s nadváhou a obezitou. Mgr. Pavla Erbenová Vliv komplexního přístupu v terapii žen s nadváhou a obezitou Mgr. Pavla Erbenová Obezita je stále narůstající břemeno dnešní doby. Epidemie obezity, někdy nazývaná také jako mor třetího tisíciletí, však

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Téma / kapitola Mendelova 2. stupeň Základní Zdravověda

Více

UROLOGY WEEK 2012 Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze

UROLOGY WEEK 2012 Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze přednosta prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc. Urologická klinika VFN a 1. LF UK se letos

Více

NEMOCI. Odhalení nemocí

NEMOCI. Odhalení nemocí NEMOCI Odhalení nemocí Rotvajleři jsou všeobecně zdraví psi, ale může se samozřejmě vždycky přihodit, že náš pes začne mít nějaké potíže. Určitě si toho všimnete, protože se bude chovat jinak než normálně.

Více

ZÁPISNÍ ŘÁD KLUBU CHOVATELŮ ŠVÝCARSKÝCH HONIČŮ

ZÁPISNÍ ŘÁD KLUBU CHOVATELŮ ŠVÝCARSKÝCH HONIČŮ ZÁPISNÍ ŘÁD KLUBU CHOVATELŮ ŠVÝCARSKÝCH HONIČŮ I. Všeobecná ustanovení 1. Chov švýcarských honičů je chovem kontrolovaným. Kontrolovaným chovem se rozumí, že klub stanovuje podmínky chovnosti a výběr krycího

Více

Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu. EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512

Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu. EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Střední škola ekonomiky, obchodu a služeb SČMSD Benešov, s.r.o. ZDRAVOVĚDA Pohlavní

Více

Klinické hodnocení u bolestí spojených s endometriózou. Bolest, kterou cítíte, je skutečná... i když to ostatní nevidí. A822523

Klinické hodnocení u bolestí spojených s endometriózou. Bolest, kterou cítíte, je skutečná... i když to ostatní nevidí. A822523 Klinické hodnocení u bolestí spojených s endometriózou Bolest, kterou cítíte, je skutečná... i když to ostatní nevidí. A822523 Studie SOLSTICE se provádí v přibližně 200 výzkumných centrech na celém světě.

Více

Funkce pohlavního systému muže - tvorba spermií = spermatogeneze - realizace pohlavního spojení = koitus - produkce pohlavních hormonů

Funkce pohlavního systému muže - tvorba spermií = spermatogeneze - realizace pohlavního spojení = koitus - produkce pohlavních hormonů Funkce pohlavního systému muže - tvorba spermií = spermatogeneze - realizace pohlavního spojení = koitus - produkce pohlavních hormonů Stavba Varlata testes = mužské pohlavní žlázy - párové vejčité orgány,

Více

PROVOZNÍ ŘÁD ZÁCHYTNÉHO MÍSTA PRO OPUŠTĚNÁ A TOULAVÁ ZVÍŘATA MĚSTA CHODOV

PROVOZNÍ ŘÁD ZÁCHYTNÉHO MÍSTA PRO OPUŠTĚNÁ A TOULAVÁ ZVÍŘATA MĚSTA CHODOV PROVOZNÍ ŘÁD ZÁCHYTNÉHO MÍSTA PRO OPUŠTĚNÁ A TOULAVÁ ZVÍŘATA MĚSTA CHODOV Část I. Základní ustanovení Název a sídlo Záchytné místo pro zatoulaná a opuštěná zvířata Města Chodov Komenského 1077, 354 35

Více

PODKRUŠNOHORSKOU OBLASTNÍ VÝSTAVU PSŮ LOVECKÝCH PLEMEN

PODKRUŠNOHORSKOU OBLASTNÍ VÝSTAVU PSŮ LOVECKÝCH PLEMEN ČESKOMORAVSKÁ KYNOLOGICKÁ JEDNOTA VÝSTAVNÍ VÝBOR CHOMUTOV pořádá PODKRUŠNOHORSKOU OBLASTNÍ VÝSTAVU PSŮ LOVECKÝCH PLEMEN spojenou s KLUBOVOU VÝSTAVOU KLUBU CHOVATELŮ ČESKÝCH FOUSKŮ a SPECIÁLNÍ VÝSTAVOU

Více

Život s Cushingovým syndromem

Život s Cushingovým syndromem Život s Cushingovým syndromem Váš pes a Cushingův syndrom Tato příručka vám má pomoci zodpovědět jakoukoli otázku, týkající se Cushingova syndromu a jeho léčby. Poskytuje některé konkrétní informace o

Více

III. Chovní jedinci.

III. Chovní jedinci. CHOVATELSKÝ ŘÁD a ZÁPISOVÝ ŘÁD SPC, o.s - ( Shar-pei club, o.s. ) I. Úvodní ustanovení 1. Pro členy Shar-pei clubu je v plném rozsahu závazný chovatelský a zápisní řád ČMKU, doplněný o dodatky pro chov

Více

Výběrové šetření o zdravotním stavu české populace (HIS CR 2002) Chronická nemocnost (X. díl)

Výběrové šetření o zdravotním stavu české populace (HIS CR 2002) Chronická nemocnost (X. díl) Aktuální informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky Praha 12.2.2003 7 Výběrové šetření o zdravotním stavu české populace (HIS CR 2002) Chronická nemocnost (X. díl) Chronická

Více

Bezpečnostně právní akademie Brno

Bezpečnostně právní akademie Brno Bezpečnostně právní akademie Brno Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Eva Hrobařová Název materiálu: Nemoci vylučovací soustavy Označení materiálu:

Více

Kvalita života s dialýzou. Vítejte na našem dialyzačním středisku

Kvalita života s dialýzou. Vítejte na našem dialyzačním středisku Kvalita života s dialýzou Vítejte na našem dialyzačním středisku Úvod V předchozích brožurách jste nahlédl/a do široké škály informací, které by Vám měly pomoci přizpůsobit se životu s dialýzou. Je třeba

Více

Jak správně napájet psa při závodech?

Jak správně napájet psa při závodech? Jak správně napájet psa při závodech? Závody denní (týdenní) chléb pro řadu majitelů psů. Patříte k nim právě Vy? Agility, canicross, coursing, dogfrisbee, dogtrekking, dostihy, flyball, mushing. Vidíte

Více

CUKROVKA /diabetes mellitus/

CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ CUKROVKA /diabetes mellitus/ Řadíme ji mezi neinfekční chronická onemocnění Na jejím vzniku se podílí nezdravý způsob života Významnou úlohu sehrává dědičnost Významným rizikovým

Více

PLEMEN SHIH-TZU A LHASA APSO. CLUBSIEGERSCHAU 7. 9. 2014 hotel STEP, Malletova ul., Praha 9. Program výstavy:

PLEMEN SHIH-TZU A LHASA APSO. CLUBSIEGERSCHAU 7. 9. 2014 hotel STEP, Malletova ul., Praha 9. Program výstavy: PROPOZICE KLUB LHASA APSO ČR KLUBOVÁ VÝSTAVA PLEMEN SHIH-TZU A LHASA APSO CLUBSIEGERSCHAU 7. 9. 2014 hotel STEP, Malletova ul., Praha 9 Rozhodčí: NAĎA KLÍROVÁ (změna rozhodčího vyhrazena) Uzávěrka Meldeschluss

Více

Vliv moderních operačních metod na indikaci lázeňské péče

Vliv moderních operačních metod na indikaci lázeňské péče Michálkovická 18, Slezská Ostrava Vliv moderních operačních metod na indikaci lázeňské péče Bouřlivý rozvoj medicíny, jehož jsme v posledních několika desetiletích svědky, s sebou přináší nové operační

Více

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd

PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Název šablony: PRIR2 Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Vzdělávací oblast/oblast dle RVP: 6 Člověk a příroda Okruh dle RVP: 6 3 - Přírodopis Tematická oblast: Přírodopis Člověk sada 2

Více

Co znamená aktivní sledování?

Co znamená aktivní sledování? Aktivní sledování Tento základní přehled je určen pro muže, kteří chtějí získat podrobnější informace o přístupu k léčbě rakoviny prostaty, jenž se nazývá aktivní sledování. Tyto informace mohou být užitečné

Více

Savci. ZÁŘÍ 8h. přírodniny a jejich pozorování bezpečnost práce v laboratoři a při pozorování v terénu. Savci. ŘÍJEN 7h

Savci. ZÁŘÍ 8h. přírodniny a jejich pozorování bezpečnost práce v laboratoři a při pozorování v terénu. Savci. ŘÍJEN 7h ZÁŘÍ ŘÍJEN 7h LISTOPAD Obecná biologie a genetika 3 rozpozná, porovná a objasní funkci základních orgánů (orgánových soustav) rostlin i živočichů Biologie člověka 21 orientuje se v základních vývojových

Více

Charakteristiky vybraných deformit pátere Detská kyfóza Scheuermanova nemoc Hyperlordóza Plochá záda Skoliotické držení - skolióza

Charakteristiky vybraných deformit pátere Detská kyfóza Scheuermanova nemoc Hyperlordóza Plochá záda Skoliotické držení - skolióza DEFORMITY PÁTERE Obsah prednášky Charakteristiky vybraných deformit pátere Detská kyfóza Scheuermanova nemoc Hyperlordóza Plochá záda Skoliotické držení - skolióza Detská kyfóza (školní kulatá záda) Prícina:

Více

16. ročník Příloha 5/2012

16. ročník Příloha 5/2012 16. ročník Příloha 5/2012 Vyhláška 267/2012 Sb., ze dne 27. července 2012, o stanovení Indikačního seznamu pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost Ministerstvo zdravotnictví stanoví

Více

9.00-11.00 Anatomická stavba pohlavních orgánů, pitva pohlavních orgánů krávy, ovce, kozy. (Ing. R. Filipčík, Ph.D.

9.00-11.00 Anatomická stavba pohlavních orgánů, pitva pohlavních orgánů krávy, ovce, kozy. (Ing. R. Filipčík, Ph.D. 1. den (10 hodin) 8.00-9.00 Úvod - význam inseminace, historie, ukazatele reprodukce, hodnocení výsledků reprodukce skotu, ovcí a koz (Ing. M. Hošek, Ph.D.) 1h (teorie OZO) 9.00-11.00 Anatomická stavba

Více

8. krajská výstava psů plemen FCI, národních plemen, mimo NO,

8. krajská výstava psů plemen FCI, národních plemen, mimo NO, KJ ČR Kynologická organizace 1 Brno 8. krajská výstava psů plemen FCI, národních plemen, mimo NO, která se uskuteční dne 25.7. 2015 v Brně Žebětíně stadion Eliot Kohoutovická 177,641 00 Brno GPS: 49 12'38.103"N,

Více

Fyziologie těhotenství

Fyziologie těhotenství Fyziologie těhotenství Oplodnění K oplození vajíčka dochází ve vejcovodu - spermie jsou vstříknuty do zadní poševní klenby o odtud musí projít až k vnitřnímu ústí vejcovodu (pohyb spermií = 3-6 mm/min.)

Více

JAK ŘEŠIT CUKROVKU DIABETES MELLITUS II. TYPU

JAK ŘEŠIT CUKROVKU DIABETES MELLITUS II. TYPU JAK ŘEŠIT CUKROVKU DIABETES MELLITUS II. TYPU JAK SE PROBLÉMY S CUKROVKOU II. TYPU PROJEVUJÍ: Hormon řídící přeměnu cukru v těle se nazývá inzulín a je produkován slinivkou břišní. Lépe řečeno Langerhansovými

Více

Život s karcinomem ledviny

Život s karcinomem ledviny Život s karcinomem ledviny Život s karcinomem ledviny není lehký. Ale nikdo na to nemusí být sám. Rodina, přátelé i poskytovatelé zdravotní péče, všichni mohou pomoci. Péče o pacienta s karcinomem buněk

Více

Cílová skupina žáci středních odborných škol (nezdravotnického zaměření)

Cílová skupina žáci středních odborných škol (nezdravotnického zaměření) Autor Mgr. Monika Kamenářová Tematický celek Pohlavní soustava Cílová skupina žáci středních odborných škol (nezdravotnického zaměření) Anotace Materiál má podobu pracovního listu s úlohami, s jeho pomocí

Více

Etologie myši domácí

Etologie myši domácí Etologie myši domácí Zoologické zařazení Třída: Mammalia - savci Řád: Rodentia - hlodavci Čeleď: Muridae - myšovití Rod: Mus myš (38 druhů) - myš domácí (Mus musculus) Domestikace synantropní druh rozšíření

Více

Demografický vývoj, indikátory stárnutí

Demografický vývoj, indikátory stárnutí Demografický vývoj, indikátory stárnutí Ing.M.Chudobová, Mgr.V.Mazánková Lékařský dům Praha 19.listopad 2008 Hlavní rysy demografického vývoje (1) Počet obyvatel roste Podle prognózy ČSÚ do roku 2015 poroste,

Více

Příloha IV. Vědecké závěry a zdůvodnění změny podmínek rozhodnutí o registraci

Příloha IV. Vědecké závěry a zdůvodnění změny podmínek rozhodnutí o registraci Příloha IV Vědecké závěry a zdůvodnění změny podmínek rozhodnutí o registraci 27 Vědecké závěry Celkové shrnutí vědeckého hodnocení postkoitálních antikoncepčních léčivých přípravků obsahujících levonorgestrel

Více

Trpíte defekty artikulární chrupavky? My máme řešení. ChondroFiller. Informace pro pacienty

Trpíte defekty artikulární chrupavky? My máme řešení. ChondroFiller. Informace pro pacienty Trpíte defekty artikulární chrupavky? My máme řešení. ChondroFiller Informace pro pacienty Vážený paciente, trpíte bolestmi kolenního, hlezenního nebo ramenního kloubu máte diagnostikovaný defekt kloubní

Více

DEFINICE: CÍL PRVNÍ POMOCI: STRUKTURA PRVNÍ POMOCI

DEFINICE: CÍL PRVNÍ POMOCI: STRUKTURA PRVNÍ POMOCI PRVNÍ POMOC DEFINICE: Soubor jednoduchých a účelných opatření, která mohou být poskytnuta kdekoli a kdykoli, která slouží k bezprostřední pomoci při náhlém postižení zdraví. CÍL PRVNÍ POMOCI: Provádět

Více

Bacteria shrink tumors in humans, dogs

Bacteria shrink tumors in humans, dogs Bacteria shrink tumors in humans, dogs Mitch, L. (2014): Bacteria shrink tumors in humans, dogs, Science. Crlíková Hana Svobodová Vendula OPVK (CZ.1.07/2.2.00/28.0032) Bakterie injekce škodlivých bakterií

Více

Když onemocní můj pes: Lymfom - lymfosarkom

Když onemocní můj pes: Lymfom - lymfosarkom Když onemocní můj pes: Lymfom - lymfosarkom Co je lymfom? Jedná se o nádorové onemocnění lymfatického (mízního) systému. Nazývá se také maligní lymfom, lymfosarkom, LSA. Lymfom je druhý nejobvyklejší zhoubný

Více

PREDIKCE, PREVENCE A PERSONIZOVANÝ PŘÍSTUP U TYREOIDÁLNÍCH CHOROB

PREDIKCE, PREVENCE A PERSONIZOVANÝ PŘÍSTUP U TYREOIDÁLNÍCH CHOROB PREDIKCE, PREVENCE A PERSONIZOVANÝ PŘÍSTUP U TYREOIDÁLNÍCH CHOROB V. Zamrazil Endokrinologický ústav, Praha Subkatedra endokrinologie IPVZ, Praha TYREOPATIE MODEL APLIKACE PPPM SOUČASNÝ STAV KLINICKÉ TYREOIDOLOGIE

Více

MEZINÁRODNÍ CHOVATELSKÝ ŘÁD F.C.I.

MEZINÁRODNÍ CHOVATELSKÝ ŘÁD F.C.I. MEZINÁRODNÍ CHOVATELSKÝ ŘÁD F.C.I. PREAMBULE 1. Mezinárodní chovatelský řád Fédération Cynologique Internationale (FCI) je závazný pro všechny členské země a smluvní partnery. Tento chovatelský řád FCI

Více

MONITORING KOMPLETACE ČESKÁ REPUBLIKA A SLOVENSKO

MONITORING KOMPLETACE ČESKÁ REPUBLIKA A SLOVENSKO MONITORING KOMPLETACE ČESKÁ REPUBLIKA A SLOVENSKO ŘÍJEN OD 09.10. DO 15.10.2010 1 PRAŽSKÝ DENÍK V Krči mají výjimečný ultrazvuk Thomayerova nemocnice získala zařízení, které ve střední a východní Evropě

Více

MONITORING KOMPLETACE ČESKÁ REPUBLIKA A SLOVENSKO

MONITORING KOMPLETACE ČESKÁ REPUBLIKA A SLOVENSKO MONITORING KOMPLETACE ČESKÁ REPUBLIKA A SLOVENSKO ŘÍJEN OD 04.10. DO 08.10.2010 1 PRIMA Operace bez krve. Čeští lékaři se učí operovat prostřednictvím ultrazvuku. Moderátorka: Česká republika získala nový

Více

Zajímavý koncentrát hojivých látek Co lékaři s krví provedou, že začne mít tak pozoruhodné. Zvětšit obrázek. Včera 8:00. z 5 7.1.

Zajímavý koncentrát hojivých látek Co lékaři s krví provedou, že začne mít tak pozoruhodné. Zvětšit obrázek. Včera 8:00. z 5 7.1. Nejprve to vypadalo na úžasný lék na artrózu. Lékaři píchali pacientům jejich krev, kterou upravili. Málokdo však věděl, že specialisté používají injekce i na léčbu tenisových loktů, poraněných kolen,

Více

Aktivní sledování. Obsah tohoto základního přehledu:

Aktivní sledování. Obsah tohoto základního přehledu: Aktivní sledování Obsah tohoto základního přehledu: Co znamená aktivní sledování? U koho je aktivní sledování možné? Jaké jsou výhody a nevýhody aktivního sledování? Co se stane, jestliže z testů vyplyne,

Více

Bonitační řád Pannonia Klub / dále jen Klub / I. Základní ustanovení

Bonitační řád Pannonia Klub / dále jen Klub / I. Základní ustanovení Bonitační řád Pannonia Klub / dále jen Klub / I. Základní ustanovení 1. Cílem bonitačního řádu / dále jen řád / je stanovení jednotného postupu pro pořádání a organizování bonitací a jednotného výkladu

Více

Výběrové šetření o zdravotním stavu české populace (HIS CR 2002) Užívání léků (XX. díl)

Výběrové šetření o zdravotním stavu české populace (HIS CR 2002) Užívání léků (XX. díl) Aktuální informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky Praha 7.8.2003 49 Výběrové šetření o zdravotním stavu české populace (HIS CR 2002) Užívání léků (XX. díl) V předchozí aktuální

Více

Fludeoxythymidine ( 18 F) 1 8 GBq k datu a hodině kalibrace voda na injekci, chlorid sodný 9 mg/ml

Fludeoxythymidine ( 18 F) 1 8 GBq k datu a hodině kalibrace voda na injekci, chlorid sodný 9 mg/ml Příbalová informace Informace pro použití, čtěte pozorně! Název přípravku 3 -[ 18 F]FLT, INJ Kvalitativní i kvantitativní složení 1 lahvička obsahuje: Léčivá látka: Pomocné látky: Léková forma Injekční

Více

Středoevropská speciální výstava slovenských čuvačů Brno, 25. 10. 2014

Středoevropská speciální výstava slovenských čuvačů Brno, 25. 10. 2014 Středoevropská speciální výstava slovenských čuvačů Brno, 25. 10. 2014 Místo konání : Kynologický klub Zetor Brno, Jedovnická 7a, Brno, GPS : 49 12'56.248"N, 16 40'31.312"E Se zadáváním titulů: Vítěz středoevropské

Více

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř. 17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Přírodovědné

Více

PROPOZICE 3. 5. 2015

PROPOZICE 3. 5. 2015 Klubová výstava a VII. ročník Memoriálu Doc. Viléma Kurze se zadáváním titulů Klubový vítěz, Klubová vítězka PROPOZICE 3. 5. 2015 při MVP Praha na výstavišti Praha-Letňany Uzávěrka přihlášek: 26. 4. 2015

Více

PŘÍLOHA I. Page 1 of 5

PŘÍLOHA I. Page 1 of 5 PŘÍLOHA I SEZNAM NÁZVŮ, LÉKOVÁ FORMA, KONCENTRACE VETERINÁRNÍHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU, ŽIVOČIŠNÉ DRUHY, ZPŮSOB(Y) PODÁNÍ, DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI V ČLENSKÝCH STÁTECH Page 1 of 5 Členský stát Žadatel

Více

Diabetes mellitus 1. typu a přidružené autoimunitní choroby

Diabetes mellitus 1. typu a přidružené autoimunitní choroby Diabetes mellitus 1. typu a přidružené autoimunitní choroby Venháčová J., Venháčová P. Diabetologické centrum Dětská klinika FN a LF UP Olomouc SRPDD červen 2011 Nejčastější přidružené autoimunitní choroby

Více

HLAVNÍ SPONZOR VÝSTAVY

HLAVNÍ SPONZOR VÝSTAVY HLAVNÍ SPONZOR VÝSTAVY Třídy: Pro zařazení psa do třídy je rozhodující věk psa v den konání výstavy (tj. v den posouzení psa na výstavě). Ostatní podmínky musí být splněny v den podání přihlášky. štěňat:

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Z AKCE DNY ZDRAVÍ. Termín pořádání : 18.10. 2010. Místo: ŘÍČANY STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Z AKCE DNY ZDRAVÍ. Termín pořádání : 18.10. 2010. Místo: ŘÍČANY STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV CENTRUM ODBORNÝCH ČINNOSTÍ Odbor podpory zdraví a hygieny dětí a mladistvých, Oddělení podpory zdraví dislokované pracoviště Praha ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Z AKCE DNY ZDRAVÍ Termín pořádání

Více

33. K L U B O V É S E T K Á N Í

33. K L U B O V É S E T K Á N Í 33. K L U B O V É S E T K Á N Í Moravskoslezského klubu chovatelů a přátel leonbergerů které se koná 10. 12. září 2010 v Zubří u Nového Města na Moravě Program: Pátek 10.9. - od 14 00 příjezd na setkání

Více

NEZANEDBÁVEJTE PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY ANI V DOSPĚLOSTI

NEZANEDBÁVEJTE PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY ANI V DOSPĚLOSTI VĚK TYP VYŠETŘENÍ POZN. od 19 let každé dva roky dvakrát ročně preventivní prohlídka u praktického lékaře vyšetření u zubního lékaře jedenkrát ročně preventivní gynekologická prohlídka ženy ve 30, ve 40,

Více

Ošetřovatelská péče u klienta s onemocněním Diabetes mellitus

Ošetřovatelská péče u klienta s onemocněním Diabetes mellitus Ošetřovatelská péče u klienta s onemocněním Diabetes mellitus Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Duben 2010 Mgr. Helena Škrabová OŠETŘOVATELSKÁ

Více

KLUBOVOU VÝSTAVU CDC se zadáváním titulu Klubový vítěz

KLUBOVOU VÝSTAVU CDC se zadáváním titulu Klubový vítěz Czech Deerhound Club pořádá dne 5.9.2015 KLUBOVOU VÝSTAVU CDC se zadáváním titulu Klubový vítěz CAJC, CAC ČR Uzávěrka přihlášek: 23.8.2015 Místo konání : Chlumec nad Cidlinou Rozhoduje datum poštovního

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Obezita a její rizika Anotace Pracovní list informuje žáka o podstatě, příčinách a rizicích obezity. Zadané

Více

Národní onkologické centrum V. A. Fanardžyana

Národní onkologické centrum V. A. Fanardžyana Národní onkologické centrum V. A. Fanardžyana Klinické studie provedené v Národním onkologickém centru, s nádorovým onemocněním mléčné žlázy, konečníku, střeva, plic a děložního čípku. STANDARDNÍ CHEMOTERAPIE,

Více

Doporučení Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv

Doporučení Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Strana 1 (celkem 6) Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Institute for State Control of Veterinary Biologicals and Medicines Hudcova 56a, Brno-Medlánky Postal Code: 621 00, Czech

Více

Časná a pozdní toxicita léčby lymfomů. David Belada FN a LF UK v Hradci Králové

Časná a pozdní toxicita léčby lymfomů. David Belada FN a LF UK v Hradci Králové Časná a pozdní toxicita léčby lymfomů David Belada FN a LF UK v Hradci Králové Co je to toxicita léčby? Toxicita léčby lymfomů Jaký je rozdíl mezi časnou a pozdní toxicitou? Dá se toxicita předvídat? Existuje

Více

Veterinární ortopedie zažívá, stejně jako většina jiných oborů veterinární

Veterinární ortopedie zažívá, stejně jako většina jiných oborů veterinární Co nového v ortopedii malých zvířat? Veterinární ortopedie zažívá, stejně jako většina jiných oborů veterinární medicíny v posledních letech, závratný rozvoj a to nejen v zahraničí, ale také u nás. V následujícím

Více

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK

PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK PNEUMOKOKOVÉ INFEKCE A MOŽNOSTI PREVENCE aneb CO MŮŽE ZPŮSOBIT PNEUMOKOK Očkování! Nejvýznamnější možnost prevence infekčních chorob! Lepší infekční chorobě předcházet než ji léčit! Významný objev v medicíně,

Více

David Rumpík1, Stanislav Los Chovanec1, Taťána Rumpíková1 Jaroslav Loucký2, Radek Kučera3

David Rumpík1, Stanislav Los Chovanec1, Taťána Rumpíková1 Jaroslav Loucký2, Radek Kučera3 David Rumpík1, Stanislav Los Chovanec1, Taťána Rumpíková1 Jaroslav Loucký2, Radek Kučera3 Klinika reprodukční medicíny a gynekologie Zlín 1 Imalab s.r.o. Zlín 2 Beckman Coulter ČR, a Imunoanalytická laboratoř,

Více

Medicína Trendy zdraví

Medicína Trendy zdraví Stránka č. 1 z 5 Medicína Trendy zdraví o nás Medicína Kosmetika Domácnost Rodina Přírodní léčba Výživa a gastronomie Sport a wellness Poradna HLEDEJ» Nejčtenější Rotaviry mají na svědomí průjem a zvracení

Více

5.3.4. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Přírodopis - ročník: TERCIE

5.3.4. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Přírodopis - ročník: TERCIE 5.3.4. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Přírodopis - ročník: TERCIE Téma Učivo Výstupy Kódy Dle RVP Školní (ročníkové) PT K Obratlovci kmen: Strunatci podkmen: Obratlovci

Více

Minimální požadavky na ochranu telat, prasat O ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely Směrnice 16-18

Minimální požadavky na ochranu telat, prasat O ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely Směrnice 16-18 Minimální požadavky na ochranu telat, prasat O ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely Směrnice 16-18 Ing. Pavel Stonawský akreditovaný poradce MZe ČR EKOTOXA OPAVA s.r.o. pracoviště Olomouc, Blanická

Více

Až dvěma pětinám lidí s depresí nezabírají antidepresiva, u dalších sice léky pomohou některé příznaky nemoci zmírnit, ale například potíže se

Až dvěma pětinám lidí s depresí nezabírají antidepresiva, u dalších sice léky pomohou některé příznaky nemoci zmírnit, ale například potíže se Duben 1 Až dvěma pětinám lidí s depresí nezabírají antidepresiva, u dalších sice léky pomohou některé příznaky nemoci zmírnit, ale například potíže se spánkem přetrvávají. Čeští lékaři a sestry se proto

Více

IV. Určování plodných a neplodných období

IV. Určování plodných a neplodných období IV. Určování plodných a neplodných období Každá zdravá žena ve věku pohlavní zralosti může v průběhu menstruačního cyklu na svém těle pozorovat víceméně pravidelně se opakující změny, které souvisejí s

Více

VÝŽIVA A MANAGEMENT VÝKRMU KANEČKŮ

VÝŽIVA A MANAGEMENT VÝKRMU KANEČKŮ VÝŽIVA A MANAGEMENT VÝKRMU KANEČKŮ (Ing. Pavel GRAUER, Trouw Nutrition BIOFAKTORY, s.r.o.) Použití chirurgické kastrace kanečků je stále více diskutovaným tématem. Chirurgická kastrace je však v současné

Více

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE (AISBL)

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE (AISBL) FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE (AISBL) Place Albert 1er, 13, B 6530 Thuin (Belgique), tel : +32.71.59.12.38, fax : +32.71.59.22.29, http://www.fci.be PREAMBULE MEZINÁRODNÍ CHOVATELSKÝ ŘÁD F.C.I.

Více