obr. na obrázku je vidět nevzhledná růžová cestička u pravého oka.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "obr. na obrázku je vidět nevzhledná růžová cestička u pravého oka."

Transkript

1 materiály zpracované chovatelskou stanicí Bílé království ZDRAVÍ VAŠEHO PSA BĚŽNÁ PÉČE O PSA Proto, aby byl náš pes zdraví potřebuje odpovídající péči o jeho tělo. SRST Kartáčování čuvače postačí přibližně jednou za týden. V době línání je dobré vyčesávat denně. Odumírající srst svědí, a tak bude našemu psovi podrbání kartáčem velice příjemné. V případě, že najdeme nějaká zplstnatělá místa, opatrně je vystřihneme nůžkami. Česání kartáčem by bylo pro psa velice bolestivé. Často můžeme takové místo najít za ušima. Koupel za pomocí šampónu bychom měli dělat pouze tehdy, jestliže srst je hodně zašpiněná. Po koupeli je psa třeba dobře vysušit a nechat na teplejším místě. Platí to především koupeme li psa v zimním období. Zdánlivě suchá srst nestačí. Kůže psa bývá většinou vlhká ještě hodně dlouho. V takovém případě je dobré psa chránit před chladnějším místem ještě asi 20 hodin. V opačném případě hrozí i zápal plic. OČI Nahromaděný sekret v očních koutcích bychom měli odstraňovat denně. Někdy se stane, že nenadále oko psa slzí a zanechává nevzhlednou růžovou cestičku na srsti pod očním koutkem. V takovém případě se může jednat o ucpaný slzný kanálek a je třeba se poradit s veterinárním lékařem obr. na obrázku je vidět nevzhledná růžová cestička u pravého oka. UŠI Čuvačí ucho je klopené a tak může při špatné hygieně nastat menší, či větší problém Je to vlivem působení tepla a vlhkosti někdy i cizím tělesem. Pohazování hlavou a časté drbání psa v oblasti ucha (kdy většinou pes kňučí) je známkou toho, že není něco pořádku. Uši bychom měli kontrolovat asi jednou za měsíc. Ucho psa je dobré občas vyčistit vatou namočenou v ušním roztoku, který odstraňuje přebytečný maz. Neměli bychom zasahovat do hloubky. Čistit je třeba ušní záhyby a boltec. Častou příčinou pohazováním hlavy bývá také dráždění zvukovodu chloupky, které rostou směrem dovnitř ucha. Tyto chloupky můžeme vystříhávat nůžkami.

2 materiály zpracované chovatelskou stanicí Bílé království tví ZUBY Chrup psa bychom měli kontrolovat asi jedenkrát týdně. Je třeba prohlédnout nejen zuby, ale i dásně (může tam být vraženo cizí těleso, které často vyvolá i zánět).pokud je cítit ze psí tlamy zápach, nebo najdeme- li ulomený či jinak poškozený zub, je třeba navštívit veterinárního lékaře. Nejčastějším problémem bývá u psů zubní kámen. Dnes už je na trhu spoustu dentálních kostí nebo přípravků, které napomáhají zubní povlak odstraňovat. Pes by měl alespoň jednou týdně dostat nějakou kousací kost. Okusováním tvrdšího předmětu dochází nejen k odstranění zubního povlaku, ale také k velice žádoucí masáži dásní. Někdy si můžeme všimnout, že psi rádi okusují v přírodě různé klacky. Ty odstraňují zubní povlak také, je však třeba dát pozor na to, aby dřevo nebylo chemicky ošetřené nebo nepocházelo z jedovatých dřevin. Pozor pro psa je toxická např. zahradní růže, která může vyvolat zánět dásně. V případě většího rozsahu zubního kamene je možné ho nechat odstranit odborně na veterinární klinice. Vše se pak provádí při plné narkóze psa. TLAPKY Tlapky bychom měli kontrolovat dle potřeby. Polštářek psí tlapy může být poraněn o skleněný střep, či ostrý kámen nebo může být mezi prsty osina z trávy. Polštářky psí tlapky bychom měli alespoň občas ošetřit mastnějším krémem nebo lékařskou vazelínou. Toto ošetření je třeba provádět celoročně. V letních měsících jsou náchylné polštářky psa na popraskání vlivem vyšších teplot. (rozpálený asfalt). V zimních měsících trpí polštářky psa při solení chodníků a silnic. (tlapky bychom před namazáním měli omýt vodou). DRÁPY Pokud se pes alespoň občas pohybuje po tvrdším povrchu není třeba zvláštní péče. Drápy se samy přirozeně obrušují. U psů, kteří se pohybují po měkkém povrchu (trávníku) a nemají možnost přirozeného obrušování, je nutné zakrácení drápků speciálními nůžkami. Zakrácení vám na požádání udělá veterinář při běžné psí prohlídce. ŘITNÍ OTVOR Po obou stranách řitního otvoru jsou uloženy anální váčky. Tyto žlázky se vyprazdňují při kálení psa vlivem tlaku tuhé stolice. V případě, že pes má řidší výkaly mohou se žlázky ucpat a hrozí jejich zánět. Ucpané anální žlázky můžete poznat podle chování psa. Nejčastěji se to projevuje tzv. sáňkováním pes si sedne a jezdí po zadku (drbe se o podložku). Někdy je velice nápadný i nepříjemný zápach. Stav naplněných žlázků bychom měli nechat překontrolovat veterinářem alespoň 2x ročně. (stačí při pravidelné běžné prohlídce). Při problémech vás veterinární lékař sám pozve k další návštěvě.

3 ODČERVENÍ A OČKOVÁNÍ --- materiály zpracované chovatelskou stanicí Bílé království Odčervovací prostředky jsou k dostání jako pasta nebo tabletky. Množství je závislé na váze psa. Dospělé psy odčervujeme nejméně 2x ročně, nejlépe týden před očkováním. Pokud se chystáme fenu nakrýt měli bychom ji odčervit před háráním. Dnes jsou k dostání běžně očkovací látky proti infekčnímu onemocnění jako je infekční zánět jater, leptospiróza, parvoviróza, psincový kašel, psinka a vzteklina. Ze zákona je povinné očkování pouze vztekliny (1x za rok). Váš pes by měl být ještě očkován tzv. trojkombinací (proti parvoviróze, psince a infekční hepatitidě). Některá tato vakcína obsahuje i očkování proti leptospiróze. Leptospiróza by měla být očkována u všech psů, kteří se pohybují venku. Trojkombinace je povinná pro psi, kteří se účastní výstav, zkoušek a soutěží. Revakcinovace je třeba také jednou ročně. Nejčastější označení očkovacích látek : DHPPi + L = proti viru parvovirózy, psinky, infekční hepatitidy, infekční laryngotracheitidy a infekční parainfluenzy. L proti leptospiróze L = proti leptospiroze R = proti vzteklině Očkovat bychom měli jen zdravá zvířata a po vakcinaci dodržet přibližně 3 dny klidu. PŘEHLED NEJČASTĚJŠÍCH INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍ (možná vakcinace) Leptospiróza Bakteriální onemocnění zasahující ledviny a játra. Některé druhy leptospirózy jsou přenosné i na člověka.základem infekce jsou výměšky volně žijících hlodavců nebo přes nakaženou vodu či moč infikovaného zvířete. Symptomy : apatie. Zvracení průjem (může být i s příměsí krve), žloutenka, tmavá moč, zánět ústní sliznice, poruchy centrálního nervového systému. Vzteklina Nevyléčitelné onemocnění postihující centrální nervovou soustavu a mozek. Tento virus je přenosný na člověka. K přenosu nemoci dochází při poranění nakaženým zvířetem. Symptomy : nápadná změna v chování (zuřivost nebo naopak přítulnost), lekavost neposlušnost, slintání a zvýšená teplota. Každoroční přeočkování proti vzteklině je ze zákona povinné. Infekční onemocnění jater Virové onemocnění postihující především játra.toto infekční onemocnění může mít velmi prudký průběh, kdy zvíře do druhého dne uhyne. Infekce vzniká přes moč, výkaly nebo sliny infikovaného zvířete. Symptomy : vysoká teplota, nechutenství, celková skleslost, výtok z očí, zánět mandlí, pohmatová bolest v přední části břicha.

4 materiály zpracované chovatelskou stanicí Bílé království Parvoviróza Je vážné vysoce nakažlivé střevní virové onemocnění (postihuje častěji mladší psy). Pes se může nakazit přes výkaly a srst infikovaných zvířat. Přenos infekce je možný i na oblečení. Virus je aktivní dlouhé měsíce. Pokud se v domácnosti nacházel pes s klinickými příznaky psinky je nutná důkladná desinfekce všech prostor a prostředí. Nové štěně by do takového místa mělo přijít nejdříve za 6. měsíců. Symptomy : vodnatý, velmi silně zapáchající průjem s krvavou příměsí, zvracení, vysoká teplota, nechutenství, celková apatie Psinka Virové onemocnění s podobnými symptomy jako u parvovirózy. Infekce se přenáší skrz výměšky nakažených zvířat. Může se projevovat v několika formách : plicní katarální (postihuje zažívací trakt) nervové kožní Symptomy : zvýšená teplota, únava, apatie, kašel, výtoky z očí a nosu, praskání kůže na nose a tlapkách, průjem, zvracení, svalové křeče, záškuby, klapání zuby. Psincový kašel Nakažlivý zánět průdušnice a průdušek. Infekce se nejčastěji vyskytuje v místech s vysokou koncentrací psů (výstavy, cvičiště, ale i sídliště) a přenáší se kapénkami přes dýchací cesty. Symptomy : suchý, dávivý dráždivý kašel. U komplikovanější formy teplota, vlhký kašel a ztráta chuti k jídlu. DALŠÍ MOŽNÉ NEMOCI Každou nemoc lze rozpoznat především z náhlé změny chování. Nejčastější změny jsou : Neobvyklé agresivní chování = důvodem může být nějaké bolest. Nechutenství : může být projevem nemoci, ale také u psů důvodem toho, že je v blízkosti háravá fena (pes je schopný držet svou hladovku i několik dní) Přehřátí Hrozí především u psů, které jsou ponechány v autě (a to i ve stínu) nebo ve špatně větratelných místnostech.. Projevuje se plavavými pohyby, potácením, chroptěním a celkovou ochablostí První pomocí je umístění psa do chladnějšího prostředí, chlazení studenými obklady, případně polití studenou vodou. Otravy Při požití jakéhokoliv jedu se snažíme vyvolat u psa zvracení. Můžeme použít vysoce koncentrovaný roztok kuchyňské soli, který vpravíme do krku psa lžící.. Po vyvržení obsahu žaludku dáme psovi asi 10 tablet živočišného uhlí a dopravíme ho ihned k veterináři. Pokud známe příčinu otravy obal jedu vezmeme sebou. Příznaky otrav jsou různé. Nejčastěji se projevují bledostí sliznic, rozšířením, či zúžením očních zornic, malátnost, křeče, spavost.

5 materiály zpracované chovatelskou stanicí Bílé království Torze přetočení žaludku Je to náhlý akutní stav, kdy je nutný okamžitý chirurgický zákrok. Přibližně za dvě hodiny již nastává smrt zvířete. Mezi prvotní příznaky torze patří neochota psa ulehnou (pes zmateně pobíhá), náznaky zvracení (bez vyvrhnutí obsahu), zvětšení objemu břicha, ztížené dýchání a celková apatie. Torze žaludku nejčastěji nastane při nevhodné době krmení (pes by neměl dělat prudké pohyby nejméně 2 hodiny po jídle). Otlaky Projevují se vypadáváním srsti, zarudnutím a ztvrdnutím kůže na nejrůznějších místech těla. Toto místo připomíná tvrdý mozol a nejčastěji se vyskytuje v oblasti loketního kloubu. Příčinou bývá tvrdá podložka na které pes leží. K léčbě otlaků postačí potírat postižené místo lékařskou vazelínou a zajistit měkkou podložku v pelechu psa. Kryptorchizmus Jedná se o onemocnění psů, kdy jedno nebo obě varlata nesestoupí do šourku. Důvodem může být to, že varlata nejsou vůbec vyvinutá nebo zůstanou v břišní dutině. Kryptorchizmus je vada vylučující z chovu. Dysplazie kyčelního kloubu (DKK) Je to vada utváření kloubní hlavice a jamky kyčelního kloubu. Chybné postavení kloubu se s postupujícím věkem zhoršuje.pro rozpoznání tohoto onemocnění je třeba zhotovení rentgenového snímku (je povinné při uchovnění jedince). Projevem DKK je únava po zátěži, neochota k delší chůzi, bolestivost, kulhání, natahování pánevní končetiny, kymácivá chůze a omezení hybnosti. Léčba spočívá v podávání analgetik a omezení fyzické zátěže psa. Vyšší stupeň DKK je vyřazující z chovu. Kýla Vyskytuje se většinou u štěňat. Ve vrhu jsou častěji postiženy psi. Kýla může být pupeční nebo stříselná (vyskytuje se zřídka) a lze ji nahmatat jako tvrdší kuličku pod pupíkem nebo v tříslech..pokud je kýla přibližně velikosti malé švestky je třeba její bezprostřední odstranění - dobře znatelná je přibližně ve 30 dnech stáří štěňat. Léčba :Včasná operace může předejít uskřípnutí střevní kličky. Zákrok se provádí pod narkózou. Je třeba zabránit napínání břišní stěny. obr. pupeční kýla velikosti švestky u 30 ti denního štěněte.

Česká zemědělská univerzita v Praze

Česká zemědělská univerzita v Praze Česká zemědělská univerzita v Praze Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů Katedra obecné zootechniky a etologie ZDRAVOTNÍ PORUCHY MORČAT A MOŽNOSTI JEJICH PREVENCE Vedoucí bakalářské

Více

Návod na kočku. Návod na kočku vypracovala pro použití OS podbrdska a dalších ochranářských organizací Barbora Kolmanová, jednatelka OS podbrdska.

Návod na kočku. Návod na kočku vypracovala pro použití OS podbrdska a dalších ochranářských organizací Barbora Kolmanová, jednatelka OS podbrdska. Návod na kočku Návod na kočku vypracovala pro použití OS podbrdska a dalších ochranářských organizací Barbora Kolmanová, jednatelka OS podbrdska. Obsah KDYŽ SI PŘINESETE DOMŮ KOČIČKU... 3 SEZNAMOVÁNÍ DVOU

Více

ONEMOCNĚNÍ SKOTU ORGÁNOVÉ NEMOCI... 4 ZÁNĚT KŮŽE... 4 LYSIVOST... 4 KOPŘIVKA... 4 LOKÁLNÍ ODÚMRŤ KŮŽE... 6 PROLEŽENINA... 6 PORANĚNÍ KŮŽE...

ONEMOCNĚNÍ SKOTU ORGÁNOVÉ NEMOCI... 4 ZÁNĚT KŮŽE... 4 LYSIVOST... 4 KOPŘIVKA... 4 LOKÁLNÍ ODÚMRŤ KŮŽE... 6 PROLEŽENINA... 6 PORANĚNÍ KŮŽE... ONEMOCNĚNÍ SKOTU OBSAH ORGÁNOVÉ NEMOCI... 4 ZÁNĚT KŮŽE... 4 LYSIVOST... 4 KOPŘIVKA... 4 LOKÁLNÍ ODÚMRŤ KŮŽE... 6 PROLEŽENINA... 6 PORANĚNÍ KŮŽE... 7 ABSCES... 7 FLEGMÓNA... 7 HEMATOM... 8 SRDEČNÍ SLABOST...

Více

Dětská leukémie průvodce pro rodiče

Dětská leukémie průvodce pro rodiče MUDr. Lucie Šrámková Dětská leukémie průvodce pro rodiče Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Dětská leukémie Průvodce pro rodiče MUDr. Lucie

Více

Druhy zranění, první i odborná pomoc

Druhy zranění, první i odborná pomoc Druhy zranění, první i odborná pomoc Kategorie zranění, domácí lékárnička, fixace psa, postup při ošetřování psa (umělé dýchání, zástava krvácení, masáž srdce, stabilizační poloha) 1. Domácí lékárnička

Více

PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost

PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost Mgr. Hana Straková 1. vydání Učební a studijní texty vzniklé v rámci projektu Implementace ICT do výuky č. CZ.1.07/1.1.02/02.0012 GG OP VK, vydalo SOU a SOŠ SČMSD,

Více

MUDr. Zdeněk Velikovský ředitel KHS Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích

MUDr. Zdeněk Velikovský ředitel KHS Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích Vážení spoluobčané, současná situace v povodněmi zasažených oblastech Jihočeského kraje přináší mimořádná rizika pro lidské zdraví. Prostředí, vodní zdroje i potraviny mohou být kontaminovány, stresové

Více

PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY. Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo.

PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY. Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. PRVNÍ POMOC INFORMACE / POSTUPY / AKTIVITY Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. Tato publikace je vydávána jako součást projektu Vzdělávání pedagogů v

Více

Condrosulf 400. Bolí vás klouby? Máte artrózu? Léčivý přípravek je určen k léčbě a prevenci degenerativních onemocnění kloubů

Condrosulf 400. Bolí vás klouby? Máte artrózu? Léčivý přípravek je určen k léčbě a prevenci degenerativních onemocnění kloubů Bolí vás klouby? Máte artrózu? Condrosulf 400 Léčivá látka: chondroitinsulfát Tvrdé tobolky (60 x 400 mg) Nyní získáte v každé lékárně i bez lékařského předpisu! Léčivý přípravek je určen k léčbě a prevenci

Více

Příručka pro chovatele potkanů verze 1

Příručka pro chovatele potkanů verze 1 Potkan: příručka pro chovatele Verze 1 Příručka obsahuje informace pro chovatele potkanů. Její rozsah není konečný, bude postupně rozšiřována a doplňována. Každá další verze bude označena číslem, sledujte

Více

Veterinární zajištění kynologické ostrahy v PKB

Veterinární zajištění kynologické ostrahy v PKB Veterinární zajištění kynologické ostrahy v PKB Veterinary ensurance of kynological security in ICS Helena Macíková Bakalářská práce 2011 UTB ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky, 2011 4 ABSTRAKT

Více

ZEMÌDÌLSKÝ PORADCE VE STÁJI II.TELATA

ZEMÌDÌLSKÝ PORADCE VE STÁJI II.TELATA Výzkumný ústav živoèišné výroby, v.v.i., Praha Uhøínìves O. Doležal a kol. ZEMÌDÌLSKÝ PORADCE VE STÁJI II.TELATA Metodika byla vytvoøena v podpùrném programu 9.F.g. Metodická èinnost k podpoøe zemìdìlského

Více

JEDNODUCHÉ DOMÁCÍ LÉČEBNÉ PROSTŘEDKY

JEDNODUCHÉ DOMÁCÍ LÉČEBNÉ PROSTŘEDKY JEDNODUCHÉ DOMÁCÍ LÉČEBNÉ PROSTŘEDKY Dr. Agatha Trash OBSAH ČÁST I: Horké zábaly Horký zábal s ochlazením...2 Horká lázeň nohou se zábalem do přikrývky...3 Působení vodoléčby...4 Nemoc, nepohodlné příznaky

Více

Yorkšírský teriér. Armin Kriechbaumer Jürgen Grünn. Jak o něj. správně pečovat a rozumět mu. Rady odborníků pro správný chov

Yorkšírský teriér. Armin Kriechbaumer Jürgen Grünn. Jak o něj. správně pečovat a rozumět mu. Rady odborníků pro správný chov Armin Kriechbaumer Jürgen Grünn Yorkšírský teriér Jak o něj správně pečovat a rozumět mu Rady odborníků pro správný chov Příručka vhodná i pro začátečníky Armin Kriechbaumer Yorkšírský teriér Jak o něj

Více

Veš dětská a její životní cyklus. Šíření vši dětské

Veš dětská a její životní cyklus. Šíření vši dětské Veš dětská a její životní cyklus Jedná se o hnědý, kapkovitě protáhlý a bezkřídlý hmyz žijící pouze ve vlasech lidí, nejčastěji dětí. Délka jejich těla se pohybuje mezi 2-4mm. Vši mají tři páry nohou se

Více

POMOC PO POVODNÍCH. stručný manuál pro účinnou pomoc dobrovolníků v oblastech zasažených povodněmi

POMOC PO POVODNÍCH. stručný manuál pro účinnou pomoc dobrovolníků v oblastech zasažených povodněmi POMOC PO POVODNÍCH stručný manuál pro účinnou pomoc dobrovolníků v oblastech zasažených povodněmi Autorský kolektiv: Miroslav Dvorský, MUDr. Pavel Hoffer, RNDr. Miloš Holzer, Ing. Aleš Máchal, Milan Orálek,

Více

Informovanost vysokoškolské mládeže o zdravotních rizicích spojených s pobytem v zahraničí, znalosti a využívání možností prevence

Informovanost vysokoškolské mládeže o zdravotních rizicích spojených s pobytem v zahraničí, znalosti a využívání možností prevence Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Zdravotně sociální fakulta Informovanost vysokoškolské mládeže o zdravotních rizicích spojených s pobytem v zahraničí, znalosti a využívání možností prevence

Více

VETERINÁRNÍ PRAXE U DROBNÝCH SAVCŮ

VETERINÁRNÍ PRAXE U DROBNÝCH SAVCŮ SBORNÍK k odbornému semináři na témata VETERINÁRNÍ PRAXE U DROBNÝCH SAVCŮ I. 30. května 2009 posluchárna Kliniky chorob psů a koček FVU Brno, Palackého 1-3, 612 42 Brno N E Z A P O M E N U T E L N Ý Vasotop

Více

DÍTĚ V NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČI OČIMA PEDIATRA. Informace pro zájemce o NRP a náhradní rodiny

DÍTĚ V NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČI OČIMA PEDIATRA. Informace pro zájemce o NRP a náhradní rodiny DÍTĚ V NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČI OČIMA PEDIATRA Informace pro zájemce o NRP a náhradní rodiny Monika Čermáková Dítě v náhradní rodinné péči očima pediatra Informace pro zájemce o NRP a náhradní rodiny Středisko

Více

Vademecum zdraví. také na. internetu. Všechna předchozí čísla i něco navíc! Navštivte. www.vademecum-zdravi.cz

Vademecum zdraví. také na. internetu. Všechna předchozí čísla i něco navíc! Navštivte. www.vademecum-zdravi.cz Vademecum zdraví také na internetu @ Všechna předchozí čísla i něco navíc! Navštivte www.vademecum-zdravi.cz Editorial Vážení čtenáři, v poslední době se stále častěji hovoří o tom, že Česká republika

Více

NEBOJTE SE PRVNÍ POMOCI. MUDr. Juljo Hasík

NEBOJTE SE PRVNÍ POMOCI. MUDr. Juljo Hasík NEBOJTE SE PRVNÍ POMOCI MUDr. Juljo Hasík Vážení přátelé, každý z nás se jistě zamyslel, když vidí v televizi záběry z různých neštěstí a havárií, zda by byl schopen při takové příležitosti nějak pomoci.

Více

Pří PP. Příručka první pomoci. MUDr. Ondřej Franěk & Mgr. Pavla Trčková

Pří PP. Příručka první pomoci. MUDr. Ondřej Franěk & Mgr. Pavla Trčková Pří PP Příručka první pomoci [Část A: Základy první pomoci - Náhlá onemocnění] MUDr. Ondřej Franěk & Mgr. Pavla Trčková Příručka byla vytvořena v projektu: CZ.1.07/1.3.06/03.0005 Záchrana života na vlastní

Více

PROJEKT První pomoc => šance pro život

PROJEKT První pomoc => šance pro život PROJEKT První pomoc => šance pro život Obsah TISKOVÁ ZPRÁVA... 1 1. ZAHÁJENÍ PROJEKTU... 2 1.1 INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM... 3 1.2 VYŠETŘENÍ RANĚNÉHO, FYZIOLOGICKÉ FUNKCE... 6 1.2.1 VYŠETŘENÍ RANĚNÉHO...

Více

9. ročník ŘÍJEN 2014 ZDARMA KRISTÝNA JANÁČKOVÁ. Věřím na anděly

9. ročník ŘÍJEN 2014 ZDARMA KRISTÝNA JANÁČKOVÁ. Věřím na anděly 9. ročník ŘÍJEN 2014 ZDARMA KRISTÝNA JANÁČKOVÁ Věřím na anděly Inzerce Podpořte imunitu proti chřipce a nachlazení Lék Wobenzym posiluje oslabenou imunitu snižuje nemocnost Více na www.wobenzym.cz Wobenzym

Více

HOMEOPATICKÁ LÉČBA PSŮ A KOČEK

HOMEOPATICKÁ LÉČBA PSŮ A KOČEK Dr. DON HAMILTON, D.V.M. HOMEOPATICKÁ LÉČBA PSŮ A KOČEK www.alternativa.cz Homeopatické léčba psů a koček Homeopathic Care for Cats and Dogs: Small Doses for Small Animals Copyright 1999 by Don Hamilton

Více

AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE. informace pro pacienty a jejich blízké. kolektiv autorů

AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE. informace pro pacienty a jejich blízké. kolektiv autorů AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE informace pro pacienty a jejich blízké kolektiv autorů AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE informace pro pacienty a jejich blízké kolektiv autorů Kolektiv autorů AKUTNÍ MYELOIDNÍ LEUKÉMIE

Více

bezpečnost při poskytování první pomoci nevrhej se bezhlavě do záchrany zastav se a mysli!

bezpečnost při poskytování první pomoci nevrhej se bezhlavě do záchrany zastav se a mysli! bezpečnost při poskytování první pomoci nevrhej se bezhlavě do záchrany zastav se a mysli! bezpečnost při nehodě zapni výstražná světla, zastav mimo vozovku vypni motor obleč si reflexní vestu, ochranné

Více

pro klienty a pracovníky terénních programů a kontaktních center III/2013

pro klienty a pracovníky terénních programů a kontaktních center III/2013 pro klienty a pracovníky terénních programů a kontaktních center III/2013 Šťastný nový rok 2014 přeje redakce Redakční rada: Aleš Herzog (ALA), Aleš Termer (TRMX), Martin Strnad (MASTR), Káča Černohorská

Více

Standardy první pomoci

Standardy první pomoci Standardy první pomoci Autorský kolektiv: Vedoucí Členové MUDr. Pavel SRNSKÝ MUDr. Juljo HASÍK MUDr. František PICEK MUDr. Josef ŠTOREK Ing. Pavel ŠTAJER, CSc. Odborní recenzenti: Česká pediatrická společnost

Více