Moravskoslezský krajský volejbalový svaz komise rozhodčích Vítkovická 3083/1, Moravská Ostrava METODICKÝ POKYN

Změny pravidel volejbalu schválené kongresem FIVB (nový text je vyznačen červeně)

k vyplňování a vedení Zápisu o utkání ve volejbalu v okresních soutěžích Frýdek-Místek dospělých 1. Všeobecná ustanovení

3.3. Míč - Platí beze změny proti " Pravidlům", s následující úpravou : Používá se míč velikosti 5.

Výtah nejdůležitějších kapitol Mezinárodních pravidel volejbalu

Basketbalová pravidla

MANUÁL. Rozhodčí třída C

8. Od posledního okamžiku, kdy míček leží nehybně před vyhozením do výšky, až do okamžiku, kdy je udeřen

METODICKÝ POKYN ČESKÝ VOLEJBALOVÝ SVAZ. pro výkon funkce čárového rozhodčího. Zátopkova 100/2, PS 40, Praha 6 Strahov Komise rozhodčích

Rozpis soutěží ČSVP

Hřiště: m m Branka 2 5 m (opatřená sítěmi), nebo 7,32 2,44 m po domluvě, viz níže

Předpisy pro mezinárodní soutěže

Práva a povinnosti rozhodčího. Práva a povinnosti rozhodčích. Práva rozhodčích. Práva rozhodčích. Práva rozhodčích

Rozpis soutěží

- Postranní čáry musí být 15 metrů dlouhé 7,5 metru na straně každého týmu.

PRAVIDLA VOLEJBALU. SEKCE I Hra

Mistrovství České republiky seniorek Rozpis soutěže. A. Všeobecná ustanovení

Český tenisový svaz. 1. Pravidla pro kategorie MINITENIS a BABYTENIS. 2. Soutěžní řád pro kategorie MINITENIS a BABYTENIS

Každá liga musí mít alespoň jednoho Garanta. Garantem Školních lig je Pražský svaz

PRAVIDLA VOLEJBALU

ČESKÝ VOLEJBALOVÝ SVAZ Bělohorská 19, Praha 6 Břevnov Komise rozhodčích

Oranžový minivolejbal

pravidla ledního hokeje v utkáních soutěží tříd

S p o r t o v ně technická komise R O Z P I S

P R O P O Z I C E halového turnaje starších přípravek FAIR PLAY CUP /26. ročník/

ČESKÝ VOLEJBALOVÝ SVAZ Zátopkova 100/2, Praha 6 Břevnov

PŘEDPIS DLOUHODOBÉ MISTROVSKÉ SOUTĚŽE KOMISE NOHEJBALU ROKYCANY ČESKÝ NOHEJBALOVÝ SVAZ

Z Á S A D Y R O Z P I S U

Zpravodaj KR OVS Frýdek-Místek č. 4/2014 ze dne 18. února 2014

ČESKÝ VOLEJBALOVÝ SVAZ Zátopkova 100/2, PS 40, Praha 6 Břevnov

Číslo testu: 802. Pravidlová komise FAČR Testy. Tento test vypracoval:

Česká verze pravidel basketbalu 3x3 Platí od

OFICIÁLNÍ PRAVIDLA VOLEJBALU

Královéhradecký krajský kuželkářský svaz Pardubický krajský kuželkářský svaz ROZPIS. Východočeského poháru mládeže. 7.

P R O P O Z I C E halového turnaje starších přípravek U11 (ročník 2007 a mladší) FAIR PLAY CUP /28. ročník/

Míčové hry. Přehazovaná - pravidla

Oficiální výklad pravidel FIBA. platné od

1. Pravidla pro kategorie MINITENIS a BABYTENIS. 2. Soutežní rád kategorií MINITENIS a BABYTENIS

PRAVIDLA PRO KATEGORII MLADŠÍCH PŘÍPRAVEK 5+1. Základní organizační ustanovení

Pravidla soutěže STARŠÍCH PŘÍPRAVEK OFS Brno - venkov (5+1)

Chance 3x3 Tour 2014

PROPOZICE 39. ROČNÍKU ZLÍNSKÉHO OKRESNÍHO PŘEBORU - FUTSAL. Hraje se podle propozic a souboru předpisů Svazu futsalu ČR pro ročník

TURNAJ PŘÍPRAVKY V MALÉ KOPANÉ ================================================================

Asociace školních sportovních klubů České republiky P R O P O Z I C E Krajské finále v Přehazované kat. III - dívky 16. dubna 2018 Hostinné

Stanovy SFL - Small Floorball League

MEZIKRAJSKÁ SOUTĚŽ ŽÁKŮ U13, U /2019

R O Z P I S okresních volejbalových soutěží dospělých řízených STK VV OVS Pardubice

Pravidla Školení školitelů. Pecka červen 2009 Martin Hudík, Milan Labašta

Asociace školních sportovních klubů České republiky P R O P O Z I C E POHÁR JOSEFA MASOPUSTA. okresní finále. 20. říjen 2011

R O Z P I S mistrovských soutěží dospělých pro krajský přebor I.třídy mužů a žen a krajský přebor II.třídy mužů a žen PARDUBICKÝ KRAJ

SMĚRNICE ČAST č. 4/2014 Stanovení náhrad pro rozhodčí a požadavky na jejich kvalifikaci

OSTRAVA Avion Shopping park, Rudná 3114, Ostrava sobota 28. července 2018

Rozpis. Krajský přebor Vysočiny. soutěžní ročník 2016/17. Kuželkářský svaz kraje Vysočina. Ve Velkém Meziříčí dne

SOUTĚŽNÍ ŘÁD MLÁDEŽE A ŽEN FOTBALOVÉ ASOCIACE ČESKÉ REPUBLIKY

Propozice 30.ročník Mezinárodního žákovského halového turnaje. Memoriál Evžena Hadamczika Sportovní hala Dubina

SMĚRNICE ČAST č. 5/2013 KE STANOVENÍ NÁHRAD PRO ROZHODČÍ V JEDNORÁZOVÝCH A DLOUHODOBÝCH SOUTĚŽÍCH A POŽADAVKY NA JEJICH KVALIFIKACI

VIII. KRAJSKÁ LIGA PŘÍPRAVEK 2006 ZLÍNSKÉHO KRAJE (KLP 2006)

Cíl hry: Cílem hry je získat počet bodů, který si hráči stanoví na začátku. Body lze získat za slova složená z písmen na vylosovaných kostkách.

Základní pravidla vybíjené

ROZPIS DLOUHODOBÝCH SOUTĚŽÍ MUŽŮ KNS PRAHA NA ROK 2017

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/

Moravskoslezský krajský volejbalový svaz komise rozhodčích Vítkovická 3083/1, 702 00 Moravská Ostrava METODICKÝ POKYN HRACÍ PROTOKOL pro mistrovské a nemistrovské soutěže MS KVS KR MS KVS vydává metodický pokyn Hrací protokol pro mistrovské a nemistrovské soutěže MS KVS pro zajištění jednotného postupu v utkáních řízenými orgány MS KVS. Tento metodický pokyn je závazný pro všechny oddíly, hráče, rozhodčí, trenéry a ostatní funkcionáře, kteří se zúčastňují krajských soutěží. A/ Pro utkání řízené jedním rozhodčím 1. Před 1. setem (utkáním): a) xx:00 až 16:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) neoficiální rozcvičení. b) Mohou se rozcvičovat bez míčů i s míči uvnitř hrací plochy, ale nesmí zahájit rozcvičení u sítě. Provádí administrativní úkony dle SŘV a Pravidel volejbalu. 16:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) kontrola hřiště. c) d) e) Rozhodčí kontroluje výšku a natažení sítě a správné umístění postranních pásek a antének. 15:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) losování. Přichází do prostoru před stolek zapisovatele a provádí losování a o jeho výsledku informuje zapisovatele. Kapitáni obou družstev jdou do prostoru před stolek zapisovatele a uskutečňují losování. Nejpozději ihned po losování se kapitáni a trenéři podepisují do zápisu o utkání. V případě, že družstvo bude hrát s liberem, zapíše trenér (kapitán), před podpisem, hráče libera do příslušné kolonky v zápise o utkání. Na základě výsledku losování jdou všichni členové družstva ke svým lavičkám. 14:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) oficiální rozcvičení u sítě. Zapískáním dává pokyn k zahájení oficiálního rozcvičení u sítě (5 minut pro každé družstvo samostatně nebo 10 minut pro obě družstva společně) a dohlíží na rozcvičení. V průběhu oficiálního rozcvičení kontroluje hrací plochu (sloupky, lavičky, povrch, prostory, teplotu, osvětlení apod.), míče (pro utkání i náhradní) a další vybavení (zápis, dresy hráčů, zvukovou signalizaci, apod.). Rozhodčí dává potřebné pokyny zapisovateli. Obě družstva zahájí rozcvičení u sítě. 4:00 minuty před začátkem 1. setu (utkání) konec oficiálního rozcvičení. Zapískáním ukončí oficiální rozcvičení družstev. Hráči se po skončení oficiálního rozcvičení ihned vrátí ke svým lavičkám. Jestliže si hráči potřebují vyměnit dresy, musí toto provést ve velmi krátkém čase bez jakéhokoliv zdržení mimo hrací plochu nebo v těsné blízkosti svých laviček. Všichni hráči a ostatní členové obou družstev musí být již oblečeni v úboru, ve kterém nastoupí do hry (účastní se utkání) a sedí na svých lavičkách.

f) 3:00 minuty před začátkem 1. setu (utkání) pozdravení. Zaujme postavení v blízkosti sítě na straně stolku zapisovatele čelem do hřiště. Družstva na pokyn rozhodčího nastoupí na koncové čáry svého pole čelem k síti a vzájemně se pozdraví. Po pozdravu odcházejí zpět ke svým lavičkám. g) 1:30 minuty před začátkem 1. setu (utkání) záznam postavení. Rozhodčí kontroluje činnost zapisovatele při záznamu základního postavení obou družstev, a jestli je všech šest hráčů v takovém postavení, jak je nahlášeno kapitány resp. trenéry družstev. Po provedené kontrole dává pokyn k případné výměně hráče libera. Ptá se zapisovatele, jestli již také ukončil svou činnost a je připraven k zahájení utkání. Podává míč podávajícímu hráči a zaujímá své postavení na stanovišti prvního rozhodčího. Na pokyn rozhodčího nastoupí do hřiště základní sestavy a kapitáni resp. trenéři družstev nahlásí zapisovateli základní postavení hráčů svého družstva. Jako první vždy podávající družstvo. Zapíše do zápisu o utkání postavení základní sestavy pro první set obou družstev dle nahlášení kapitány resp. trenéry. h) 0:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) zahájení 1. setu. 2. V přestávkách před 2. - 4. setem: Ověří přítomnost kapitánů ve hře a zapískáním dává pokyn k podání a tím k zahájení utkání. a) 3:00 minuty před zahájením následujícího setu ukončení setu a výměna polí. Na konci každého setu šest hráčů každého družstva v dané sestavě na základě pokynu rozhodčího si mění svá pole a to tak, že překročí prodlouženou rovinu sítě po pravé postranní čáře (ze svého pohledu čelem k síti) a jakmile ji překročí, jdou přímo ke svým lavičkám. Náhradníci a ostatní členové družstva přecházejí na základě pokynu rozhodčího přestávky a zajistí pod svou kontrolu hrací míč. b) 0:30 minuty před zahájením následujícího setu zápis a kontrola postavení. Dává pokyn k nástupu hráčů obou družstev na hřiště pro následující set. Po provedení záznamu základního postavení (signalizuje zapisovatel) dává pokyn k případné výměně hráče libera. Na pokyn rozhodčího nastoupí do hřiště základní sestavy a kapitáni resp. trenéři družstev nahlásí zapisovateli základní postavení hráčů svého družstva pro následující set. Jako první vždy podávající družstvo. Zapíše do zápisu o utkání postavení základní sestavy pro následující set obou družstev dle nahlášení kapitány resp. trenéry a signalizuje rozhodčímu, že ukončil svou činnost a je připraven k zahájení setu. Podává míč hráči na podání. c) 0:00 minuty před zahájením následujícího setu zahájení setu. Ověří přítomnost kapitánů ve hře a zapískáním dává pokyn k podání a tím k zahájení setu.

3. V přestávce před rozhodujícím setem: a) 3:00 minuty před zahájením rozhodujícího setu ukončení setu, příprava rozhodujícího setu. Kapitáni: Na konci setu před rozhodujícím setem šest hráčů každého družstva na pokyn rozhodčího jdou přímo ke svým lavičkám (nemění si strany). přestávky a zajistí pod svou kontrolu hrací míč. Kapitáni obou družstev se dostaví před stolek zapisovatele k losování. Dostaví ke stolku zapisovatele a provede losování s kapitány družstev. Na základě výsledku losování dá rozhodčí pokyn družstvům ke změně svých stran v případě vylosování opačných stran. Seznámí zapisovatele s výsledkem losování, který jej zapíše do zápisu o utkání. b) 0:30 minuty před začátkem rozhodujícího. setu záznam postavení. Rozhodčí kontroluje činnost zapisovatele při záznamu základního postavení obou družstev, a jestli je všech šest hráčů v takovém postavení, jak je nahlášeno kapitány resp. trenéry družstev. Po provedené kontrole dává pokyn k případné výměně hráče libera. Ptá se zapisovatele, jestli již také ukončil svou činnost a je připraven k zahájení utkání. Podává míč podávajícímu hráči a zaujímá své postavení na stanovišti prvního rozhodčího. Na pokyn rozhodčího nastoupí do hřiště základní sestavy a kapitáni resp. trenéři družstev nahlásí zapisovateli základní postavení hráčů svého družstva. Jako první vždy podávající družstvo. Zapíše do zápisu o utkání postavení základní sestavy pro rozhodující set obou družstev dle nahlášení kapitány resp. trenéry. c) 0:00 minuty před zahájením rozhodujícího setu zahájení setu. 4. Výměna polí v rozhodujícím setu: Ověří přítomnost kapitánů ve hře a zapískáním dává pokyn k podání a tím k zahájení setu. a) jakmile v rozhodujícím setu jedno družstvo dosáhne osmi bodů výměna polí. 5. Po skončení hry: Jakmile jedno družstvo dosáhne osmi bodů, tak šest hráčů každého družstva v dané sestavě na základě pokynu rozhodčího si mění svá pole a to tak, že překročí prodlouženou rovinu sítě po pravé postranní čáře (ze svého pohledu čelem k síti) a jakmile ji překročí, okamžitě zaujímají v poli nezměněné postavení. Náhradníci a ostatní členové družstva přecházejí na základě pokynu prvního rozhodčího Kontroluje u obou družstev, jestli je všech šest hráčů v nezměněném postavení, tak jak skončilo před výměnou polí. Dává pokyn k podání a tím k pokračování hry. a) ihned po skončení hry dokončení zápisu o utkání. Po skončení hry se šest hráčů každého družstva postaví na koncové čáře svého pole čelem k síti a po pozdravení soupeře jdou tito hráči obou družstev co nejblíže k síti, současně k nim přicházejí i ostatní náhradníci a navzájem si pod sítí podají ruce. Poté hráči odcházejí z hřiště a jdou ke svým lavičkám.

Kapitáni: Kapitáni obou družstev poděkují rozhodčímu podáním ruky. Po pozdravení a podání si rukou obou družstev odcházejí ke stolku zapisovatele, kde setrvají do ukončení zápisu o utkání rozhodčím. Zaujme postavení v blízkosti sítě u stanoviště prvního rozhodčího, čelem ke stolku zapisovatele. Po pozdravení a podání si rukou obou družstev odcházejí ke stolku zapisovatele k dokončení zápisu o utkání. Rozhodčí si musí uvědomit, že jejich činnost tímto ještě nekončí a že jsou povinni dohlížet na zachování sportovního chování všech účastníků utkání po celou dobu, než je v zápise o utkání podpisem rozhodčího utkání ukončeno. B/ Pro utkání řízené dvěma rozhodčími 1. Před 1. setem (utkáním): a) xx:00 až 16:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) neoficiální rozcvičení. Mohou se rozcvičovat bez míčů i s míči uvnitř hrací plochy, ale nesmí zahájit rozcvičení u sítě. b) 16:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) kontrola hřiště. První a druhý rozhodčí kontrolují výšku a natažení sítě a správné umístění postranních pásek a antének. c) 15:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) losování. První i druhý přichází do prostoru před stolek zapisovatele. První rozhodčí provádí losování a o jeho výsledku informuje zapisovatele. Kapitáni obou družstev jdou do prostoru před stolek zapisovatele a uskutečňují losování. Nejpozději ihned po losování se kapitáni a trenéři podepisují do zápisu o utkání. V případě, že družstvo bude hrát s liberem, zapíše trenér, před podpisem, hráče libera do příslušné kolonky v zápise o utkání. Na základě výsledku losování jdou všichni členové družstva ke svým lavičkám. d) 14:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) oficiální rozcvičení u sítě. První rozhodčí zapískáním dává pokyn k zahájení oficiálního rozcvičení u sítě (5 minut pro každé družstvo samostatně nebo 10 minut pro obě družstva společně) a dohlíží na rozcvičení. V průběhu oficiálního rozcvičení první rozhodčí kontroluje hrací plochu (sloupky, lavičky, povrch, prostory, teplotu, osvětlení apod.), míče (pro utkání i náhradní) a další vybavení (zápis, dresy hráčů, zvukovou signalizaci, apod.). První i druhý rozhodčí dává(ají) potřebné pokyny zapisovateli. Obě družstva zahájí rozcvičení u sítě. e) 12:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) záznam postavení základní sestavy. Druhý rozhodčí zajistí, aby oba trenéři předložili záznam postavení základní sestavy pro první set (je-li to stanoveno předpisem). Druhý rozhodčí zkontroluje, jestli zapisovatel zapsal všechny údaje správně do příslušných kolonek v zápisu o utkání a zda souhlasí se sestavou družstev. Zapisovatel zapíše do zápisu o utkání postavení základní sestavy pro první set obou družstev

Oba trenéři předají druhému rozhodčímu záznam postavení základní sestavy pro první set. f) 4:00 minuty před začátkem 1. setu (utkání) konec oficiálního rozcvičení. První rozhodčí zapískáním ukončí oficiální rozcvičení družstev. Hráči se po skončení oficiálního rozcvičení ihned vrátí ke svým lavičkám. Jestliže si hráči potřebují vyměnit dresy, musí toto provést ve velmi krátkém čase bez jakéhokoliv zdržení mimo hrací plochu nebo v těsné blízkosti svých laviček. Všichni hráči a ostatní členové obou družstev musí být již oblečeni v úboru, ve kterém nastoupí do hry (účastní se utkání) a sedí na svých lavičkách. g) 2:00 minuty před začátkem 1. setu (utkání) pozdravení. První i druhý rozhodčí zaujmou postavení v blízkosti sítě na straně stolku zapisovatele čelem do hřiště. Po pozdravení družstev zaujímají každý své stanoviště. Družstva na pokyn prvního rozhodčího nastoupí na koncové čáry svého pole čelem k síti a vzájemně se pozdraví. Po pozdravu odcházejí zpět ke svým lavičkám. h) 0:30 minuty před začátkem 1. setu (utkání) kontrola postavení. První rozhodčí dává pokyn hráčům ke vstupu do hřiště. Druhý rozhodčí kontroluje u obou družstev, jestli je všech šest hráčů v takovém postavení, jak je uvedeno v záznamu postavení základní sestavy (nejprve u podávajícího družstva). Po provedené kontrole každého družstva dává pokyn k případné výměně hráče libera. Ptá se zapisovatele, jestli již také ukončil svou činnost a je připraven k zahájení utkání. Druhý rozhodčí podává míč podávajícímu hráči. i) 0:00 minut před začátkem 1. setu (utkání) zahájení 1. setu. 2. V přestávkách před 2. - 4. setem: zahájit utkání. První rozhodčí zapískáním dává pokyn k podání a tím k zahájení utkání. a) 3:00 minuty před zahájením následujícího setu záznam postavení základní sestavy. Na konci každého setu šest hráčů každého družstva v dané sestavě na základě pokynu rozhodčího si mění svá pole a to tak, že překročí prodlouženou rovinu sítě po pravé postranní čáře (ze svého pohledu čelem k síti) a jakmile ji překročí, jdou přímo ke svým lavičkám. Náhradníci a ostatní členové družstva přecházejí na základě pokynu rozhodčího Trenéři obou družstev předkládají záznam postavení základní sestavy pro následující set (je-li to stanoveno předpisem) tak, aby zapisovatel mohl provést zápis tohoto postavení do zápisu o utkání dříve než druhý rozhodčí dá pokyn k nástupu hráčů na hřiště pro následující set. přestávky. V okamžiku, kdy je ukončena poslední rozehra daného setu, druhý rozhodčí zajistí pod svou kontrolu hrací míč. b) 0:30 minuty před zahájením následujícího setu kontrola postavení.

Druhý rozhodčí dává pokyn k nástupu hráčů obou družstev na hřiště pro následující set a kontroluje u obou družstev, jestli je všech šest hráčů v takovém postavení, jak je uvedeno v záznamu postavení základní sestavy (nejprve u podávajícího družstva). Po provedené kontrole každého družstva dává pokyn k případné výměně hráče libera. Ptá se zapisovatele, jestli již také ukončil svou činnost a je připraven k zahájení setu a podává míč podávajícímu hráči. Ihned po pokynu k nástupu na hřiště druhým rozhodčím nastoupí šest hráčů základní sestavy na hřiště do správného postavení dle záznamu postavení základní sestavy. c) 0:00 minuty před zahájením následujícího setu zahájení setu. 3. V přestávce před rozhodujícím setem: zahájit set. První rozhodčí zapískáním dává pokyn k podání a tím k zahájení setu. a) 3:00 minuty před zahájením rozhodujícího setu záznam postavení základní sestavy. Kapitáni: Na konci setu před rozhodujícím setem šest hráčů každého družstva na pokyn rozhodčího jdou přímo ke svým lavičkám (nemění si strany). Trenéři obou družstev předkládají záznam postavení základní sestavy pro následující set (je-li to stanoveno předpisem) tak, aby zapisovatel mohl provést zápis tohoto postavení do zápisu o utkání dříve, než první rozhodčí dá pokyn k nástupu hráčů na hřiště pro následující set. přestávky. Kapitáni obou družstev se dostaví před stolek zapisovatele k losování. První i druhý rozhodčí se dostaví ke stolku zapisovatele a první rozhodčí provede losování. Na základě výsledku losování dá první rozhodčí pokyn družstvům ke změně svých stran v případě vylosování opačných stran. První rozhodčí seznámí zapisovatele s výsledkem losování, který jej zapíše do zápisu o utkání. Druhý rozhodčí zajistí pod svou kontrolu hrací míč. b) 0:30 minuty před zahájením rozhodujícího setu kontrola postavení. První rozhodčí dává pokyn k nástupu hráčů obou družstev na hřiště pro následující set. Druhý rozhodčí kontroluje u obou družstev, jestli je všech šest hráčů v takovém postavení, jak je uvedeno v záznamu postavení základní sestavy (nejprve u podávajícího družstva). Po provedené kontrole každého družstva dává pokyn k případné výměně hráče libera. Ptá se zapisovatele, jestli již také ukončil svou činnost a je připraven k zahájení setu a podává míč podávajícímu hráči. Ihned po pokynu k nástupu na hřiště prvním rozhodčím nastoupí šest hráčů základní sestavy na hřiště do správného postavení dle záznamu postavení základní sestavy. c) 0:00 minuty před zahájením rozhodujícího setu zahájení setu. zahájit set. První rozhodčí zapískáním dává pokyn k podání a tím k zahájení setu.

4. Výměna polí v rozhodujícím setu: a) jakmile v rozhodujícím setu jedno družstvo dosáhne osmi bodů výměna polí. 5. Po skončení hry: Jakmile jedno družstvo dosáhne osmi bodů, tak šest hráčů každého družstva v dané sestavě na základě pokynu prvního rozhodčího si mění svá pole a to tak, že překročí prodlouženou rovinu sítě po pravé postranní čáře (ze svého pohledu čelem k síti) a jakmile ji překročí, okamžitě zaujímají v poli nezměněné postavení. Náhradníci a ostatní členové družstva přecházejí na základě pokynu prvního rozhodčího První i druhý rozhodčí kontrolují u obou družstev, jestli je všech šest hráčů v nezměněném postavení, tak jak skončilo před výměnou polí. pokračovat ve hře. První rozhodčí zapískáním dává pokyn k podání a tím k pokračování hry. a) ihned po skončení hry dokončení zápisu o utkání. Kapitáni: Po skončení hry se šest hráčů každého družstva postaví na koncové čáře svého pole čelem k síti. Na základě pokynu prvního rozhodčího jdou tito hráči obou družstev co nejblíže k síti, současně k nim přicházejí i ostatní náhradníci a navzájem si pod sítí podají ruce. Poté hráči odcházejí z hřiště a jdou ke svým lavičkám. Kapitáni obou družstev poděkují prvnímu i druhému rozhodčímu. Po pozdravení a podání si rukou obou družstev odcházejí ke stolku zapisovatele, kde setrvají do ukončení zápisu o utkání prvním rozhodčím. První i druhý rozhodčí zaujmou postavení v blízkosti sítě u stanoviště prvního rozhodčího, každý na jedné straně sítě, čelem ke stolku zapisovatele. Po pozdravení a podání si rukou obou družstev odcházejí ke stolku zapisovatele k dokončení zápisu o utkání. První i druhý rozhodčí si musí uvědomit, že jejich činnost tímto ještě nekončí a že jsou povinni dohlížet na zachování sportovního chování všech účastníků utkání po celou dobu, než je v zápise o utkání podpisem prvního rozhodčího utkání ukončeno. Tento metodický pokyn Hrací protokol pro mistrovské a nemistrovské soutěže MS KVS byl převzat a modifikován na základě Metodického pokynu Hrací protokol pro republikové mistrovské a nemistrovské soutěže. Ing. Jan Slezák v. r. předseda KR MSKVS