pravidla ledního hokeje v utkáních soutěží tříd

PRAVIDLA BASKETBALU 2017 A signály rozhodčích

Pravidla soutěže STARŠÍCH PŘÍPRAVEK OFS Brno - venkov (5+1)

Basketbal Hra Rozměry Hřiště Čáry a rozměry Hraniční čáry Středová čára Středový kruh Čáry trestného hodu Vymezené území Tříbodové území

DAVID NECKÁŘ. Rozdíly ve vyplňování českého zápisu

FAAZ PRAHA

Oficiální výklad pravidel FIBA. platné od

Každá liga musí mít alespoň jednoho Garanta. Garantem Školních lig je Pražský svaz

Hřiště: m m Branka 2 5 m (opatřená sítěmi), nebo 7,32 2,44 m po domluvě, viz níže

OSTRAVA Avion Shopping park, Rudná 3114, Ostrava sobota 28. července 2018

OFS TŘEBÍČ HORÁCKÉ NOVINY ZIMNÍ LIGA 2019 STARŠÍ PŘÍPRAVKA

ZMĚNY PRAVIDEL HÁZENÉ IHF 2016 A JEJICH APLIKACE V ČSH

U 8. HALOVÝ TURNAJ kategorie U8

OFS TŘEBÍČ HORÁCKÉ NOVINY ZIMNÍ LIGA 2019 MLADŠÍ PŘÍPRAVKA

HALOVÝ TURNAJ OFS TŘEBÍČ STARŠÍ ŽÁCI ZIMNÍ LIGA 2017

Hrací plocha. Rozměry Hrací plocha musí mít tvar obdélníku. Délka: 90 m (100 yardů) m (130 yardů) Šířka: 45 m (50 yardů) - 90 m (100 yardů)

U 8 O POHÁR LESŮ ČR

Základní pravidla vybíjené

SOUTĚŽ STARŠÍCH PŘÍPRAVEK OFS

HRACÍ SYSTÉM TURNAJE HRACÍ ČAS BODOVÁNÍ A POSTUPOVÝ KLÍČ

17. února 2011 žáci ročníku 1999 a mladší

BASKETBALL SERVIS František Rón. ve spolupráci se. SDRUŽENÍM BASKETBALOVÝCH TRENÉRŮ České basketbalové federace

U 12. HALOVÝ TURNAJ PRO KATEGORII U ledna 2017

PROPOZICE HALOVÉHO TURNAJE OFS TŘEBÍČ PRO MLADŠÍ ŽÁKY

Pravidla basketbalu 2014

PRAVIDLA PRO MINIFOTBAL 1 HRACÍ PLOCHA. Nejde o oficiální verzi. Jde o zjdednodušenou verzi.

Pravidla basketbalu 2018

Propozice turnaje MINI žáků FK Bolatice

Vozíčkářské rugby Shrnutí pravidel

Pravidla basketbalu 2017

27. února 2014 Starší žáci ročníku 1999 a mladší

Halový turnaj k okresních výběrů žáků PROPOZICE TURNAJE. Sportovní hala Cheb, Skalná ročník

HALOVÁ KOPANÁ MLADŠÍ ŽACTVO

REVIZE PRAVIDEL FOTBALU

PRAVIDLA TCHOUKBALLU. Předmluva. Základní pravidla

ROZPIS MISTROVSKÝCH SOUTĚŽÍ v ledním hokeji pro sezónu 2017/2018

FUTSAL 3х3 a 4х4 (Mikrofutsal)

Pravidla Basketbalu. Platná od Z anglického originálu Official Basketball Rules, schváleného v Hong Kongu Copyright FIBA

TURNAJ PŘÍPRAVKY V MALÉ KOPANÉ ================================================================

Propozice turnaje starší přípravky FK Bolatice

FUTSAL 3х3 и 4х4 (MicroFUTSAL)

VIII. KRAJSKÁ LIGA PŘÍPRAVEK 2006 ZLÍNSKÉHO KRAJE (KLP 2006)

Propozice - Ondrášovka Cup v kategorii U13:

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/

SOUHRN HLAVNÍCH ZMĚN PRAVIDEL HOKEJBALU

21. února 2013 MINI žáci ročníku 2002 a mladší

ČESKÝ SVAZ HÁZENÉ. Pravidla miniházené.

13. února 2014 Mladší žáci ročníku 2001 a mladší

HALOVÁ SEZÓNA ČR U15 + U /2019

29. listopadu 2012 Mladší žáci ročníku 2000 a mladší

P R O P O Z I C E halového turnaje starších přípravek FAIR PLAY CUP /26. ročník/

Věková kategorie: Turnaje se zúčastní hráči starší přípravky tzn U11 a mladší. Maximální počet hráčů v týmu je 12.

VÝKLAD P R A V I D E L

Propozice turnaje mladší přípravky FK Bolatice

Pravidla basketbalu 2008

HALOVÝ TURNAJ V KATEGORII PŘÍPRAVEK (ročník narození 2007 a mladší po dosažení věku 6-ti let) PROPOZICE TURNAJE

8. března 2012 MINI žáci ročníku 2000 a mladší

Zásobník otázek z pravidel florbalu a legislativy pro testování rozhodčích nováčků (verze 2018 celkem 95 otázek)

U 9 O POHÁR RADY KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE - FFA CUP 2018

P R O P O Z I C E halového turnaje starších přípravek U11 (ročník 2007 a mladší) FAIR PLAY CUP /28. ročník/

Transkript:

Pravidla 3 x 3 pro ČBF Oblast Východní Čechy 1. Úvodní ustanovení 1.1 Oficiální pravidla basketbalu s úpravami pro minibasketbal jsou platná pro všechny herní situace, které nejsou specifikovány zde, v těchto pravidlech. 1.2 Tato pravidla platí pro kategorie dívek, chlapců a smíšených týmů U11 a U12. 2. Hřiště 2.1 Hraje se současně na obou polovinách basketbalového hřiště. 3. Začátek utkání 3.1 Na jednom koši se rozcvičují obě družstva jednoho klubu. 3.2 Na každé straně hřiště je hra zahájena vhazováním na úrovni vrcholu tříbodové čáry (oblouku), a to vždy současně na obou polovinách hřiště (1 časomíra). 3.3 V prvním období vhazuje družstvo A a dále se družstva při vhazování na začátku období pravidelně střídají. Před prodloužením rozhodne o vhazujícím los, v případě dalších prodloužení se družstva opět pravidelně střídají. 3.4 Veškerá vhazování jsou prováděna dle pravidel nejblíže místu přestupku s výjimkou prostoru nad čarou pro vhazování. Ten je nejvzdálenějším místem od koše, kde se vhazování provádí, aby nebyla narušována hra na druhé polovině hřiště. 3.5 Každé období utkání musí začít se třemi (3) hráči každého družstva na každé polovině hřiště. 4. Utkání, hrací doba, vítěz utkání 4.1 Utkání se skládá z šesti (6) období hry na každé polovině hřiště. 4.2 Délka jednoho období hry je pět (5) minut hrubého času. Mezi dvěma obdobími je přestávka v délce tři (3) minuty, která začíná po provedení posledního trestného hodu. Délka každého prodloužení je pět (5) minut čistého času a střídání je povoleno dle pravidel minibasketbalu 5 x 5 z hráčů uvedených na obou zápisech. Skóre prodloužení se zapisuje na jednom ze zápisů, první 4 osobní chyby družstev v prodloužení se evidují vytvořením hvězdiček místo křížků do řádku 1. období hry pro případ více než 4 OCH týmů v průběhu prodloužení. Poté jsou všechny OCH trestány dvěma trestnými hody a tyto chyby se přenášejí do dalších prodloužení jako v basketbalu 5:5. Nesportovní, diskvalifikující či technické chyby jsou zapsány k hráčům na jednom či druhém zápise (oba jsou k dispozici zapisovateli) formou U, D nebo T s indexem období, v němž byly hráčům odpískány. 4.3 V případě záměrného zdržování hry (družstvo se nesnaží aktivně vystřelit na koš) rozhodčí zvednutím paže varuje družstvo a počítá posledních osm (8) vteřin na zakončení útoku. Doporučuje se hlasitá slovní komunikace rozhodčího jako upozornění pro hráče, což platí i v dalších případech rozhodování utkání. 4.4 Každé období hry má svůj výsledek vítězství 2 body, remíza 1 bod, porážka 0 bodů. Konečný výsledek na jedné polovině hřiště je součtem těchto klasifikačních bodů (např. 9:3, 8:4 apod.). V případě, že na obou koších zvítězí totéž družstvo nebo na jednom koši skončí utkání remízou, je celkovým vítězem družstvo, které alespoň na jedné polovině zvítězilo. V ostatních případech (bez ohledu na klasifikační body) se hraje prodloužení. Prodloužení odehraje jakákoliv kombinace 3 hráčů z obou zápisů o utkání, vyjma hráčů diskvalifikovaných v předchozím průběhu. 4.5 V utkání nemají družstva žádný oddechový čas. V průběhu každého prodloužení má každé družstvo jeden oddechový čas.

5. Družstva, hráči, náhradníci 5.1 Družstvo má minimálně 3, maximálně 8 hráčů. Každý hráč musí odehrát minimálně dvě (2) období. 5.2 Na zápise obou družstev by měl být uveden shodný počet hráčů jako na zápise prvního zápasu 5 x 5 a hráči musí být rovnoměrně rozděleni pro hru na obou polovinách hřiště (za rovnoměrný se považuje rozdíl maximálně jednoho hráče). V průběhu utkání nelze s výjimkou prodloužení hráče na zápisech měnit. Pro případ zranění či dalších nečekaných záležitostí lze utkání 3x3 v odůvodněných případech uvést na zápis 3x3 maximálně o 2 hráče méně, než bylo uvedeno na zápise 5x5. Je otázkou charakteru trenérů, aby tuto benevolenci nezneužívali. 5.3 V žádném z období s výjimkou prodloužení není povoleno střídání. V případě zranění hráče je rozehrané období ukončeno vítězstvím neprovinivšího se družstva. Je však povoleno maximálně dvouminutové přerušení hry se zastavením času sloužící k možnosti ošetření hráče a jeho případnému návratu do hry. V tomto případě je zároveň zastavena hra i čas na druhém koši a hra pokračuje až po vyřešení situace (návrat hráče do hry, případně ukončení období na jednom koši). 6. Chyby 6.1 Hráč se může dopustit libovolného počtu osobních chyb, které jsou zapsány do zápisu o utkání. Pokud se hráč v průběhu celého utkání dopustí dvou (2) nesportovních nebo dvou (2) technických chyb nebo jejich kombinace, je z dalšího průběhu utkání vyloučen bez dalšího disciplinárního řízení. 6.2 Po skončení každého období (s výjimkou prodloužení) provádí každé družstvo za každé tři (3) osobní chyby dva trestné hody a za každou nesportovní, technickou či diskvalifikující chybu soupeře (včetně chyb trenéra a náhradníků) rovněž dva trestné hod. Nesportovní, technické a diskvalifikující chyby se nepočítají do chyb družstva v období. V provádění trestných hodů se střídají ti hráči družstva, kteří byli na hřišti v okamžiku ukončení období. V provádění trestných hodů se družstva střídají v souladu s vhazováním míče na počátku daného období. 7. Hra s míčem 7.1 Po každé neúspěšné střelbě z pole: - pokud míč doskočí útočící družstvo, může se znovu pokusit o dosažení koše bez návratu za oblouk (6,75 m) - pokud doskočí míč bránící družstvo, musí vrátit míč driblinkem nebo přihrávkou za oblouk (6,75 m). 7.2 Po změně držení míče: pokud dojde ke změně držení míče u družstva uvnitř území ohraničeného obloukem (6,75 m), musí být míč vyvezen driblinkem nebo přihrávkou za oblouk (6,75 m). Hráč vhazující ze zázemí není považován za hráče za trojkovým obloukem a družstvo musí nejdříve získat kontrolu nad míčem ve hřišti dle pravidla 7.5, aby mohlo docílit regulérního koše. 7.3 Není stanoven časový limit pro útok. 7.4 Koš může být uznán jen v případě, pokud si hráči družstva po změně držení míče alespoň jednou přihráli. 7.5 Míč je považován za obloukem (6,75 m) v případě, že míč je pod kontrolou hráče za obloukem (žádná hráčova noha není uvnitř oblouku, ani se nedotýká čáry oblouku). 7.6 V případě situace rozskoku je míč přiznán bránícímu družstvu. Vyhazuje se z autu v místě nejbližším místu přestupku. 7.7 Po dosažení koše soupeř vyhazuje za koncovou čarou. 8. Body 8.1 Za každý proměněný koš ze hry se počítají dva body. Z trestného hodu se počítá jeden (1) bod.

9. Rozhodčí, zápis 9.1 Na každé polovině hřiště je jeden (1) rozhodčí na hřišti a jeden (1) rozhodčí u stolku (zapisovatel). Každý zapisovatel zapisuje průběh utkání na své polovině hřiště do speciálního zápisu vytvořeného pro hru 3 x 3. Čas měří jeden ze zapisovatelů. V prodloužení jsou oba zápisy k dispozici jednomu zapisovateli, druhý zapisovatel je časoměřičem. 9.2 Držení míče oznamuje rozhodčí na hřišti slovním vyjádřením, např. uvedením barvy dresu vhazujícího družstva. V prodloužení, které se hraje na čistý čas, je ale třeba kromě slovní komunikace používat zvuku píšťalky i v těchto situacích. 10. Pravidlo obranných tří vteřin 10.1 I v utkáních 3 x 3 platí pravidlo obranných tří vteřin. Jeho porušení bude trestáno zapsáním jedné osobní chyby provinivšímu se družstvu, v prodloužení pak běžným trestem 1 trestného hodu a vhazování z postranní čáry. 11. Nedohrání utkání pro malý počet hráčů 11.1 Klesne-li počet hráčů jednoho družstva vinou zranění hráče na jedné straně pod tři, dané období na tomto koši nepokračuje a soupeř v něm vyhrává poměrem 2:0 na body. V případě druhé nesportovní, technické chyby či jejich kombinace může za diskvalifikovaného hráče nastoupit náhradník, pokud však tým nemá dostatek hráčů, končí utkání na tomto koši skrečí a tím se nehraje prodloužení ani v případě, že na druhém koši stejný tým zvítězí! 12. Klasifikace do tabulky 12.1 Za vítězství jednoho družstva bez nutnosti prodloužení jsou přiznány týmu 2 body se skóre 40:20, za vítězství v prodloužení 2 body se skóre 40:30. Poražená družstva jsou hodnocena 1 bodem a obráceným skóre. Družstvo, které nedokončí zápas pro malý počet hráčů na jedné polovině hřiště, prohraje se skóre 10:40 (obráceně vítěz) a na obou polovinách 0:40 (obráceně vítěz). Výklady basketbalu 3 x 3 pro ČBF Oblast Východní Čechy Pravidlo 2 Hřiště 2.1. Hraje se současně na obou polovinách basketbalového hřiště. Příklad 1: Z jedné poloviny hřiště se míč zakutálí do druhé poloviny hřiště v době, když jedno z družstev má míč pod kontrolou. Rozhodčí přeruší hru a dále bude vhazovat družstvo, které mělo míč pod kontrolou v době přerušení hry. Pravidlo 7 Hra s míčem 7.1 Po každé neúspěšné střelbě z pole: - pokud míč doskočí útočící družstvo, může se znovu pokusit o dosažení koše bez návratu za oblouk (6,75 m) - pokud doskočí míč bránící družstvo, musí vrátit míč driblinkem nebo přihrávkou za oblouk (6,75 m). 7.2 Po změně držení míče: - pokud dojde ke změně držení míče u družstva uvnitř území ohraničeného obloukem (6,75 m), musí být míč vyvezen driblinkem nebo přihrávkou za oblouk (6,75 m). Hráč vhazující ze zázemí není považován za hráče za trojkovým obloukem a družstvo musí nejdříve získat kontrolu nad míčem ve hřišti dle pravidla 7.5, aby mohlo docílit regulérního koše.

Příklad 1: Hráč A1 vystřelí na koš z pole a střela je neúspěšná. Hráč B2 míč doskočí a přihraje ho spoluhráči B4, který má jednu nohu za čarou 6,75 a druhou nohu má na čáře. Začne driblovat a vstřelí koš. Koš neplatí. Jedná se o přestupek družstva B. Míč je předán ke vhazování na prodloužené čáry TH pro družstvo A. Příklad 2: Hráč A1 vystřelí na koš z pole a střela je neúspěšná. Hráč B2 míč doskočí a přihraje ho spoluhráči B4, který má jednu nohu za čarou 6,75 a druhou nohu má na čáře. Začne driblovat a vystřelí na koš. Střelba je neúspěšná. Pokračuje se dále, družstvo B má stále šanci dostat míč za čáru 6,75m. Rozhodčí slovně upozorní družstvo B na to, že se ještě nedostal za čáru 6,75m. Příklad 3: Hráči A2 jsou odpískány kroky. Družstvo B bude vhazovat z kteréhokoliv místa za koncovou, či postranní čarou. Míč je přihrán spoluhráči družstva B pod koš, který následně vystřelí na koš. Jedná se o přestupek. Nebylo dodrženo pravidlo jedné přihrávky (pravidlo 7.4). Vhazování bude provedeno družstvem A v místě nejblíže přestupku. Příklad 4: Družstvo A má míč pod kontrolou, když je odpískán faul nebo přestupek některého z hráčů družstva B. Míč je předán ke vhazování hráči A3, který přihraje míč na svého spoluhráče A2 pod koš. Ten následně vystřelí a dá koš. Koš platí, protože po odpískání přestupku nebo chyby pokračovalo vhazováním družstvo A, které mělo míč pod kontrolou před zapískáním. Pravidlo 11 Nedohrání utkání pro malý počet hráčů 11.1 Klesne-li počet hráčů jednoho družstva vinou zranění hráče na jedné straně pod tři, dané období na tomto koši nepokračuje a soupeř v něm vyhrává poměrem 2:0 na body. V případě druhé nesportovní, technické chyby či jejich kombinace může za diskvalifikovaného hráče nastoupit náhradník, pokud však tým nemá dostatek hráčů, končí utkání na tomto koši skrečí a tím se nehraje prodloužení ani v případě, že na druhém koši stejný tým zvítězí! Příklad 1: Družstvo B přijede na utkání s 6 hráči. V prvním utkání se hráč B1 zraní a nemůže nastoupit do utkání 3 x 3. Utkání 3 x 3 se hraje pouze na jeden koš. Na druhém koši se zapíší výsledky 2:0 pro družstvo A. Pokud družstvo B vyhraje na koši, kde se hraje, v žádném případě se nehraje prodloužení. Výklad k 29.11. 2013 Situace: Hráč A vystřelí na koš, koš je úspěšný a hráč A je zároveň faulován hráčem B Koš družstva A platí, družstvu B je zapsána osobní chyba, která se počítá do chyb družstva a následně má družstvo B míč k dispozici pro vyhazování na koncové čáře. Zápis 3x3 Do kolonek body po období se vyplňuje pouze stav 2:0, 0:2 nebo 1:1, nikoliv skutečně dosažený stav bodů. Kolonku konečný výsledek rozhodčí nevyplňují, vyplňuje STK.