PODROBNÁ PRAVIDLA ZAJEČOVSKÉHO POHÁRU 2015

Pravidla. Občanského sdružení Malá kopaná Jihlava (dále jen OS MKJ) Hrací plocha. Míč. Počet hráčů. Výstroj hráčů

Hrací plocha. Rozměry Hrací plocha musí mít tvar obdélníku. Délka: 90 m (100 yardů) m (130 yardů) Šířka: 45 m (50 yardů) - 90 m (100 yardů)

PRAVIDLA FOTBALU 1) HRACÍ PLOCHA. Rozměry hrací plochy. Pokutové území

PRAVIDLA PRO MINIFOTBAL 1 HRACÍ PLOCHA. Nejde o oficiální verzi. Jde o zjdednodušenou verzi.

OFS TŘEBÍČ HORÁCKÉ NOVINY ZIMNÍ LIGA 2019 STARŠÍ PŘÍPRAVKA

17. února 2011 žáci ročníku 1999 a mladší

HALOVÝ TURNAJ OFS TŘEBÍČ STARŠÍ ŽÁCI ZIMNÍ LIGA 2017

27. února 2014 Starší žáci ročníku 1999 a mladší

Hřiště: m m Branka 2 5 m (opatřená sítěmi), nebo 7,32 2,44 m po domluvě, viz níže

28. listopadu 2013 hráči ročníku 2005 a mladší

Věková kategorie: Turnaje se zúčastní hráči starší přípravky tzn U11 a mladší. Maximální počet hráčů v týmu je 12.

Pravidla malé kopané turnajů SlaviaTour

HALOVÝ TURNAJ V KATEGORII PŘÍPRAVEK (ročník narození 2007 a mladší po dosažení věku 6-ti let) PROPOZICE TURNAJE

Halový turnaj k okresních výběrů žáků PROPOZICE TURNAJE. Sportovní hala Cheb, Skalná ročník

Pravidla soutěže STARŠÍCH PŘÍPRAVEK OFS Brno - venkov (5+1)

U 8 O POHÁR LESŮ ČR

Tento malý průvodce českou házenou byl inspirován z velké části knihou Hrajte s námi českou házenou, Mašita A., z které jsou použity texty a

pravidla ledního hokeje v utkáních soutěží tříd

Propozice Ondrášovka Cupu 2017/18 pohár mládeže FAČR. kategorie U13. A. Všeobecná ustanovení

Náš turnaj o.s. satelitní turnaje na míru pro Váš tým. Radek Kuchař - Marketingová a administrativní podpora tel:

O SLEZSKÝ POHÁR III. ročník

BRNĚNSKÝ SVAZ MALÉ KOPANÉ, o. s. SAZEBNÍK POKUT A TRESTŮ ZKRATKY UVEDENÉ V SAZEBNÍKU POKUT A TRESTŮ

FOTBAL herní činnosti

P R O P O Z I C E halového turnaje starších přípravek FAIR PLAY CUP /26. ročník/

FUTSAL 3х3 a 4х4 (Mikrofutsal)

PRAVIDLA PAMAKO. Pravidlo 1 Hrací plocha

Turnaj o pohár FK DUKLY PRAHA

PRAVIDLA HRY PRO STARŠÍ ŽÁKY (7+1)

FK Jablonec, z.s. pořádá v sobotu halový fotbalový turnaj pro hráče narozené a mladší

O pohár města Rosice

HALOVÁ SEZÓNA ČR U15 + U /2019

U 12. HALOVÝ TURNAJ PRO KATEGORII U ledna 2017

U 7 THHK CUP

TURNAJ PŘÍPRAVKY V MALÉ KOPANÉ ================================================================

Pravidla malého fotbalu Pravidlo 1. Hrací plocha

Vnitřní řád a Herní pravidla Strahovské fotbalové ligy

Míčové hry - pravidla. Kopaná Stolní tenis

OFICIÁLNÍ PRAVIDLA INTERKROSU

TJ LOKOMOTIVA ČESKÉ BUDĚJOVICE. oddíl kopané P R O P O Z I C E 5. ROČNÍKU HALOVÉHO TURNAJE. Met Life Cup. tentokrát určeného pro MLADŠÍ DOROST

KOMA CUP I. ročník (2011/2012)

Pravidlo II: Hra brankáře, rozehra od brány 1. Brankář smí chytat úmyslnou malou domů do ruky. 2. Brankář chytá po celé šíři pokutového území.

PREZENTACE PRAVIDEL FOTBALU

P R O P O Z I C E halového turnaje starších přípravek U11 (ročník 2007 a mladší) FAIR PLAY CUP /28. ročník/

pořádá HALOVÝ TURNAJ ŽÁKŮ pro ročník 2001 a mladší BRNO CUP 2013

U 8. HT pro ročník 2011

A.F.C. HUMPOLEC. HALOVÝ FOTBALOVÝ TURNAJ přípravek - ročník 2005 a ml. (mladší přípravka)

ROZDÍLY V PRAVIDLECH

Systémy soutěží Základní legislativa Pravidla florbalu Florbalové vybavení

Propozice 30.ročník Mezinárodního žákovského halového turnaje. Memoriál Evžena Hadamczika Sportovní hala Dubina

FUTSAL 3х3 и 4х4 (MicroFUTSAL)

PRAVIDLA MALÉ KOPANÉ 1. Hrací plocha 1.1. Hrací plocha: Hřiště velikosti 40x20m (bývalé házenkářské hřiště společnosti SPOS Milevsko) s umělým povrchem III. generace. 1.2. Brankové území má tvar obdélníku a je bíle vyznačeno na umělém povrchu čárami. Zde může brankář zachytit míč rukou při dodržení ostatních pravidel. Značka pokutového kopu je 7 m od středu branky směrem k polovině hřiště. 1.3. Branka je umístěna na brankové čáře v jejím středu (zároveň uprostřed brankoviště). Máli branka poškozenou síť, posuzuje rozhodčí dosažení branky na základě vlastního postřehu, na což upozorní oba kapitány. 2. Míč 2.1. Míč pro malý fotbal je shodný s míčem na kopanou (hraje se s míčem č.5). Každé mužstvo bude mít k utkání k dispozici minimálně jeden takovýto míč. Míče budou před zahájením utkání ukázány rozhodčímu a ten následně určí, kterým se bude hrát. Při shodnosti má přednost míč mužstva které je na rozpisu psáno jako domácí. K dispozici budou tedy minimálně 2 míče na utkání. (Trest za nedodržení pravidla s míčem viz tabulka trestů a postihů). 2.2. Míč může být vyměněn jen se souhlasem rozhodčího. 3. Počet hráčů 3.1. Hry se zúčastní dva týmy, každý má na hrací ploše nejvýše pět hráčů, z nichž jeden musí být brankář. Maximální počet náhradníků není omezen, pokud nestanoví pravidla jinak. Rovněž není omezen počet střídání. 3.2. K utkání musí tým nastoupit nejméně se čtyřmi hráči (3 a brankář). V průběhu utkání nemůže jejich počet klesnout pod minimum 3+1. Klesne-li počet hráčů pod 4, rozhodčí utkání ukončí a pořadatel rozhodne o výsledku (zranění hráče, vykartování hráčů apod.). 3.3. Hráč si smí vyměnit místo s brankářem, jen je-li míč mimo hru a je-li o tom rozhodčí předem uvědomněn. Ostatní střídání hráčů probíhá tzv. hokejovým způsobem, tj. i když je míč ve hře. Hráč, který nastupuje do hry, tak může učinit až poté, co hráč, který ze hry odchází, překročí postranní čáru ve směru ze hřiště ven. Všichni náhradníci musí být mimo hrací plochu tzn. za dřevěnými mantinely na střídačkách. Pouze při střídání hráč vstupuje na hrací plochu. 3.4. Počet hráčů uvedených na soupisce k utkání není omezen. Všichni hráči uvedení na soupisce (tedy i hráči na střídačce) podléhají pravomoci rozhodčího po celou dobu utkáni (od jeho zahájení až do podepsání zápisu - tedy i v poločasové přestávce). To znamená, že může být vyloučen i hráč ze střídačky. V případě vyloučení hráče ze střídačky pokračuje postižený tým ve hře s nezměněným počtem hráčů. 3.5. Každý tým smí vystřídat všechny hráče připravené k utkání a uvedené v zápise. 3.6. Kapitán týmu musí být zřetelně označen (nejlépe páskou na rukávu). Jeho práva a povinnosti - viz SŘ. Kapitán vykonává svou funkci i v době, kdy je vystřídán a není na hrací ploše. Pouze je-li vyloučen nebo zraněn natolik, že

nemůže svou funkci vykonávat, určí si tým zástupce, který funkci převezme. 3.7. Tým, který nastoupil s menším počtem hráčů, má právo jejich počet kdykoliv při hře doplnit - hráči však musí být zapsáni na soupisce před zahájením zápasu. Doplnění týmu lze pouze se souhlasem rozhodčího. 4. Výstroj hráčů 4.1. Tým nastupuje v jednotných dresech stejné barvy opatřených na zádech čísly, z nichž žádná dvě v jednom týmu nesmějí být shodná. Výstroj se skládá z dresu, trenýrek nebo tepláků a povolené sportovní obuvi. Hrát s obnaženou horní částí těla a bez obuvi není dovoleno. Doporučuje se hrát ve vlastním zájmu s chrániči holení včetně štulpen. (Trest za porušení pravidla s dresy viz tabulka trestů). 4.2. Oblečení brankáře musí být barevně odlišeno od oblečení obou týmů. 4.3. Hráč startuje v jakémkoli druhu povolené sportovní obuvi. Nejsou povoleny celokožené kopačky včetně podrážky, a kopačky jakéhokoli druhu se šroubovacími a nastřelovacími kolíky. Kopačky s koženým svrškem a umělou podrážkou s vylisovanými kolíky jsou povoleny. 4.4. Hráč nesmí mít na sobě nic, co by ohrozilo bezpečnost jeho nebo jiného hráče (pevný sádrový obvaz, prsten, hodinky, apod.). 4.5. Hráč v brýlích hraje na vlastní nebezpečí. 4.6. Hráč s krvácejícím zraněním musí opustit hrací plochu a vrátit se smí až tehdy, když je zranění řádně ošetřeno a krvácení zastaveno. 5. Rozhodčí 5. 1. Utkání musí řídit 2 rozhodčí a to 1 hlavní a jeden pomezní. Každý z nich se pohybuje po opačné straně hřiště. Pomezení rozhodčí signalizuje hlavnímu rozhodčímu auty, rohy, kopy od brány, fauly, nesrovnalosti ve střídání apod. Hlavní rozhodčí má pravomoc danou pravidly. Jeho pravomoc začíná v okamžiku, kdy dá pokyn ke hře a vztahuje se i na přestupky vzniklé mimo hru nebo v přerušené hře. Končí až po utkání podepsáním zápisu. Rozhodčí musí stát v prostoru hřiště tzn. uvnitř dřevěných mantinelů a musí se pohybovat tak, aby snadno a správně dovedl posoudit vzniklé situace. 5.2. Rozhodčí dbá na dodržování pravidel a jeho rozhodnutí související se hrou jsou konečná. Při neustálých nesportovních projevech na rozhodčího, může rozhodčí ukončit zápas, který bude kontumován v neprospěch provinivšího se mužstva. Při fyzickém napadení rozhodčího dojde k okamžitému vyloučení Hráče ze soutěže. 5.3. Gesta rozhodčího musí být jasná a zřetelná. Při napomínání a vyloučení musí být totožnost potrestaného mimo veškerou pochybnost. 5.4. Jedině kapitán je oprávněn hovořit s rozhodčím. V případě nejasnosti se může v přerušené hře slušnou formou obrátit na hlavního rozhodčího s dotazem. V případě potřeby rozhodčí slušnou formou odpoví, dbá přitom na plynulý průběh hry. 5.5. Hlavní rozhodčí musí předčasně ukončit utkání v těchto případech: 5.5.1. počet hráčů jednoho z týmů na hrací ploše klesl pod 4 (pod 3 a brankář). 5.5.2. v případě úmrtí hráče. 5.5.3. při násilí spáchaném na rozhodčím - inzultaci, kterou se rozumí: udeření,

kopnutí, úmyslné podražení, násilné vrážení, cloumání, vyražení píšťalky z úst, úmyslné udeření míčem, kamenem nebo jiným předmětem. 5.6. Hlavní rozhodčí má právo předčasně ukončit utkání: 5.6.1. pro tmu nebo špatnou viditelnost. 5.6.2. pro špatné povětrnostní podmínky (bouřka, průtrž mračen, vánice) a nezpůsobilost hrací plochy. 5.6.3. odmítne-li vyloučený hráč opustit hrací plochu i po uplynutí lhůty stanovené rozhodčím (rozhodčí stanoví kapitánovi mužstva lhůtu cca 1-2 minuty na zjednání pořádku). 5.6.4. hrají-li hráči tak, že je ohroženo jejich zdraví a je-li napomínání a vylučování neúčinné a nápravu nezjednají kapitáni na výzvu rozhodčího. 5.6.5. pro trvalý nezájem některého týmu na regulérnost utkání. 5.6.6. pro hrubé nesportovní projevy obecenstva, např. opakovaném vnikání do hřiště. 5.7. Hlavní rozhodčí musí mít u sebe vlastní píšťalku, fungující hodinky, červenou a žlutou (karty jsou k dispozici v prostoru mezi střídačkami). Čas může odměřovat jiná osoba (obě hrající mužstva musí souhlasit). Rozhodčí musí mít u sebe žlutou a červenou kartu. Není-li tomu tak, napomíná a vylučuje hráče ústně. Toto ústní udělení karty má stejnou platnost. To, že rozhodčí nemá karty (nebo jinou povinnou součást výbavy) uvedou kapitáni do zápisu o utkání. 6. Hrací doba 6. 1. Hraje se 2 x 25 minut s přestávkou nejvýše 5 minut. 6.2. Rozhodčí má právo nastavit každý poločas, byl-li čas promeškán vlnou zranění, ztráty míče nebo úmyslného zdržování (taktické střídání, zakopávání míče, apod.). Rovněž prodlouží poločas (utkání), je-li třeba provést pokutový kop nařízený ve hře. Není ale povinen nechat zahrát jiné volné kopy: výkop ze středu hřiště či kop od branky nebo nechat dokončit útočnou akci. 6.3. Rozhodčí nesmí čas utkání zkrátit. Od poločasové přestávky lze na přání obou mužstev upustit. 6.4. Čekací doba na soupeře je 10 minut od úředního začátku utkání. 7. Zahájení a přerušení hry 7.1. Losování před zahájením utkání se provádí tak, že tým, který vyhrál los, volí polovinu hrací plochy kterou bude v 1. poločase bránit. Druhý tým zahájí hru výkopem. 7.2. Na začátku utkání (v poločase, po brance) se hra zahajuje výkopem ze středu hřiště. Při každém dalším přerušení je hra navázána dle důvodu přerušení. 7.3. Minimální vzdálenost hráčů týmu, jež kop neprovádí, je 3 m od míče, pouze ve výjimečných případech lze odstup snížit, avšak pouze na povolení rozhodčího (není možné dodržet vzdálenost apod.). 7.4. Míč je ve hře teprve tehdy, když se po provedení kopu pohne, ale hráč provádějící rozehrání nesmí hrát s míčem znovu dříve, než se,jej dotkne jiný,

hráč. 7.5. Míč není ve hře, když přejde celým objemem brankovou nebo postranní čáru. 8. Dosažení branky 8.1. Branka je dosažena, přejde-li míč celým svým objemem brankovou čáru mezi brankovými tyčemi a břevnem a hráči útočícího týmu neporušili pravidla. Pro uznání branky je důležité postavení míče a nikoliv brankáře. 8.2. O dosažení branky rozhoduje výhradně rozhodčí a jeho rozhodnutí je konečné. 8.3. Rozhodčí branku neuzná, dostane-li se míč přímo, tj. bez teče, do: 8.3.1. soupeřovy branky 8.3.1.1. z nepřímého volného kopu. 8.3.1.2. z vyhazování brankáře rukou. 8.3.1.3. z autového vhazování. 9. Postavení mimo hru 9.1. V malém fotbale neexistuje postavení mimo hru (offside). 10. Volné kopy 10.1. Volné kopy se dělí na: 10.1.1. Přímý volný kop, z něhož může být přímo dosaženo branky (aniž by se míče dotkl jiný hráč). Nařizuje se za: - kopnutí soupeře - podražení soupeře - držení soupeře - strčení do soupeře - skočení na soupeře - prudké nebo - nebezpečené vrážení do soupeře

- udeření soupeře - plivnutí na soupeře - hraní rukou. - skluz. Při skluzu nesmí dojít ke kontaktu s hráčem, pouze rozhoduje úmysl zabránit další hře soupeře. 10.1.2. Nepřímý volný kop, z něhož nemůže být přímo dosaženo branky. Hlavní rozhodčí jej signalizuje zdviženou paží nad hlavu. Nepřímý volný kop se nařizuje za: - bránění ve hře - nesportovní chování - nebezpečná hra vůči soupeři nebo vlastní osobě - technický přestupek brankáře (zachycení úmyslné malé domů, apod.) 10.2. Hráči týmu, které neprovádí volný kop, musí být minimálně 5 m od míče (v případě zahrávání z vlastního pokutového území, musí být hráči soupeře mimo toto území) dokud se míč nedostane do hry. Při porušení vzdálenosti může rozhodčí nechat kop opakovat a hráče, který nedodržel vzdálenost, napomene žlutou kartou. 10.3. Pokud je nepřímý volný kop nařízen za přestupek v soupeřově pokutovém území provádí se z hranice pokutového území rovnoběžně s brankovou čarou a to nejblíže místu přestupku. 10.4. Hráč, který kop provádí, se může míče znovu dotknout, až když jím hrál jiný hráč. Nestane-li se tak, nařídí rozhodčí nepřímý volný kop proti provinivšímu se týmu. 11. Pokutový kop 11.1. Pokutový kop se nařizuje za všechny přestupky, za které se nařizuje přímý kop a byly spáchány ve vlastním pokutovém území. Za odpískanou ruku ve vlastním pokutovém území musí být vždy nařízen pokutový kop. 11.2. Pokutový kop se provádí ze značky 7 metrů od středu branky a hráč který jej provádí, stejně tak ostatní hráči mají právo v případě vyražení míče míč opětovně tečovat do brány, pokud gól padne, branka se uzná. 11.3. Při provádění pokutového kopu musí být všichni hráči na hrací ploše mimo pokutové území a nejméně 3 m od značky pokutového kopu. 12. Kop od branky 12.1. Přejde-li míč brankovou čáru mimo prostor branky vinou útočícího týmu,

provádí se kop od branky. 12.2. Míč se vykopává z kteréhokoliv místa pokutového území. 12.3. Při provádění kopu od branky musí být všichni soupeřovi hráči mimo pokutové území a nejméně 5 m od místa kopu. 12.4. Míč se dostává do hry teprve když opustí pokutové území. 12.5. Z kopu od branky lze přímo dosáhnout branky. 13. Malá domů 13.1. Hlavni rozhodčí nařídí nepřímý volný kop proti týmu, jehož brankář se dotkne míče rukou (rukama) poté, co hráč jeho týmu provedl vhazování nebo mu úmyslně přihrál míč nohou od kolene dolů. Kolenem je malá domů povolena. 13.2. Brankář může vyhazovat po celém hřišti. 14. Osobní tresty 14. 1. Rozhodčí má právo napomenout hráče žlutou kartou mj., jestliže: - opakovaně porušuje pravidla hry - projevuje slovem nebo gesty nesouhlas s výrokem rozhodčího - dopustí se jiného nesportovního chování - fauly tvrdšího kalibru (fyzické útoky atd.) - vstupuje opakovaně na hřiště dříve, než hráč,který hru opouští odešel za postranní čáru, nebo vstupuje z nesprávného místa (pro střídání je vyhrazen prostor u střídaček a zde vrátka v mantinelech jinde nikoli). - úmyslně a zcela evidentně zdržuje hru - simuluje fauly 14.1.1 Hráč který obdržel žlutou kartu je vyloučen na dvě minuty a jeho tým hraje tyto dvě minuty o jednoho hráče oslaben. Po 2 minutách může hráč pokračovat v utkání a mužstvo doplní svůj počet na původní (čas oznámí rozhodčí). 14.2. Rozhodčí vyloučí hráče červenou kartou mj.: jestliže: - se dopustí hrubého faulu - chová se hrubě nesportovně (např. plivne na protihráče či rozhodčího)

- se dopustí hrubého a nebezpečného faulu - používá hrubých a urážlivých výroků - úmyslné zamezí rukou či faulem dosažení branky - dopustí se podruhé přestupku, za který následuje napomínání a předtím již napomínán byl - fyzické napadnutí (rozhodčího, protihráče atd.) 14.2.1. Hráč který obdržel červenou kartu je vyloučen do konce utkání (stop má automaticky i v následujícím utkání, eventuelně o dalším postihu rozhodne pořadatel) a jeho tým hraje pět minut o jednoho hráče oslaben. Po 5-ti minutách se mužstvo doplní zpět na původní počet (čas oznámí rozhodčí). 14.3. Pokud rozhodčí udělí dvěma hráčům současně (vždy 1 a 1 z mužstev) žlutou nebo červenou kartu, mužstva hrají ve stejném počtu hráčů, pouze vyloučení hráči mají stop na 2 minuty (v případě ČK již v utkání nehrají.). Při vícenásobném vyloučení nesmí počet hráčů jednoho mužstva klesnout pod 3+1 (jako v hokeji) 15. Autové vhazování 15.1. Když míč přejde celý svým objemem přes postranní čáru, bude vrácen do hry klasickým autovým vhazováním (tzn. rukou). Hráč, který míč vhazuje do hry: - musí stát mimo hrací plochu za postranní čárou - při vhazování musí mít obě nohy na zemi - musí míč vhodit do hry s rukama za hlavou a švihem do hry, není povoleno tzv. hození míče jak brambory 15.2. Pokud bude aut rozehrán nesprávným způsobem, vhazuje druhé mužstvo. O sporným momentech rozhoduje rozhodčí.

16. Čas na rozehrání 16.1. Všechny situace vzniklé na hřišti, které souvisejí s rozehráním míče zpět do hry, musí být rozehrány do 4 sekund (auty, rohy, kopy apod.). Pokud tomu tak není rozhodčí hru přeruší a míč získává druhý tým. V této době nemusí být rozehrána hra brankáře v případě, že chytil míč během hry do ruky, nesmí však úmyslně rozehrávku prodlužovat. Posouzení na úmyslném zdržování hry je na rozhodčím zápasu. 17. Pořadí v tabulce 17.1. Rozhoduje: 1. Počet bodů 2. Vzájemný zápas, resp. tabulka vzájemných zápasů bodově rovných týmů (pak pro tuto tabulku platí opět stejná pravidla jako pro tabulku celé skupiny). 3. Brankový rozdíl ze všech utkání ve skupině. 4. Větší počet vstřelených branek. 5. Dodatečný vzájemný zápas nebo zápasy. Za vítězství se udělují 3 body, za remízu 1 bod oběma mužstvům a při kontumaci zápasu při nedostavení se jednoho z týmů se udělují 3 body a při kontumaci v neprospěch obou týmů (0:5) se neuděluje žádnému týmu bod. 17.2. V průběhu soutěže je tabulka sestavována bez ohledu na vzájemné zápasy. 18. VE VŠECH OSTATNÍCH PŘÍPADECH PLATÍ PRAVIDLA KOPANÉ.