PRAKTICKÝ POMOCNÍK. 1. pololetí Ne, nebojte se zimy. Ani chladu. Jen mrazu v lidských očích bez hoře. Praktický pomocník 1.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PRAKTICKÝ POMOCNÍK. 1. pololetí 2013. Ne, nebojte se zimy. Ani chladu. Jen mrazu v lidských očích bez hoře. Praktický pomocník 1."

Transkript

1 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 1 Ne, nebojte se zimy. Ani chladu. Jen mrazu v lidských očích bez hoře. Fryčovická 462, Praha 9-Letňany PRAKTICKÝ POMOCNÍK 1. pololetí 2013 Náš účet č /4000 u LBBW Bank CZ a. s., Vítězná 1/126 Praha

2 2 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 ŽAP a jeho význam Klub ŽAP ženy s nádorovým onemocněním je dobrovolná nezisková, humanitární organizace. Reg.: MV ČR Cíle ŽAP: Především snaha o zlepšení kvality života onkologicky nemocných žen. Zvýšení všeobecné informovanosti o nádorovém onemocnění. Pomoc při řešení různých zdravotních i sociálních problémů. Rady týkající se poskytování protetických pomůcek a nároků u zdravotních pojišťoven. Zvýšení psychické i fyzické kondice. Naše aktivity: Pravidelně se scházíme, pořádáme přednášky, semináře, a děláme zdravotnickou osvětu. Připravujeme a zúčastňujeme se ozdravných edukačních pobytů a seminářů. Pořádáme speciální cvičení a cvičení a plavání v bazénu. Vydáváme informační materiály. K dispozici jsou přístroje LYMFOVEN na léčbu otoků. Máme bohatou knihovničku a videotéku, vedeme kroniku. Společně navštěvujeme kulturní akce, pořádáme celodenní výšlapy a poznávací zájezdy. Pro zdravou populaci zdarma organizujeme edukační přednášky a instruktáže samovyšetřování prsou. Účastníme se akcí proti rakovině, které pořádají jiné organizace. Členství: Členkou Klubu ŽAP se může stát každá žena s nádorovým onemocněním, i ta, která v rámci prevence má o členství zájem, souhlasí se stanovami a cíli Klubu ŽAP, zaplatí roční příspěvek 300 Kč, a bude se podle svých možností a sil podílet na činnosti klubu.

3 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 3 Milé Žapky, vstupujeme do Nového roku 2013, který je pro nás obzvlášť významný. Je totiž rokem dvacátého výročí založení našeho klubu. Přeji nám všem, abychom vydržely v plné svěžesti jako dosud. Přejme si hlavně zdraví, osobní spokojenost a dobrou pohodu. Vaše předsedkyně Marta Křečková Žij každý den přítomností, a učiň jej nejkrásnějším dnem svého života. V tomto čísle vybírá myšlenky Dana Hybšová ŽAPky oslavenkyně, užijte si své narozeniny a svátky v prvním pololetí roku 2013 co nejpříjemněji.

4 4 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 Kancelář je v základní škole Fryčovická 462, Praha 9-Letňany. Vstupní dveře jsou označeny naším logem. Úřední den: pondělí hodin. Telefon v úředních hodinách: Spojení: metrem C Letňany, pak autobusy 140, 186, 195 Fryčovická. Týden v klubu Pondělí: ergoterapie, úřední den Přijďte a pomozte každé pondělí od 13 do 16 hodin. Dana Hybšová vás uvítá v kanceláři, kde je třeba se zapojit při zhotovování výrobků do našich stánků. Úřední den: pondělí hodin. Místo čtvrtka jsou přesunuty úřední hodiny na pondělí. Úterý: členské schůzky a kavárnička v Chabrech Každé poslední úterý v měsíci v hodin se setkáváme na členských schůzkách v zapůjčených prostorách Českobratrské církve evangelické v Praze 6, Zikmunda Wintera 15. Schůzky v 1. pololetí 2013: 29. ledna, 26. února výroční, 26. března, 30. dubna, 28. května, 25. června. Projednáváme vše, co je potřeba do budoucnosti, shrnujeme minulé, sledujeme přednášky pozvaných hostů, uklidňujeme se poezií Na říjnové členské schůzce jsme vyslechly zajímavou prezentaci pro seniory, kterou s ukázkami přednesly paní Švandrlíková s kolegyní. Názorně předvedly automatický externí defibrilátor, který vyhodnotí stav srdce a dokáže je srovnat. Dozvěděly jsme se, jak můžeme rozpoznat příznaky, a jak se zachovat při mdlobách, akutním infarktu myokardu a mozkové mrtvici.

5 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 5 Kavárnička v Chabrech veselé úterky Každé třetí úterý v měsíci od 14 hodin. Již tradiční jsou v kavárničce čtvrtletní oslavy kulatých a půlkulatých výročí, a rok 2013 bude pro nás rekordní. Povzdychneme si, jak ten čas letí, ale všechno je relativní. Pozitivní a úžasné je, že jubilea oslavujeme. Jubilea v prvním čtvrtletí: K. Schmidová, H. Filipová, M. Červenková, I. Honzíková, H. Lamačová, E. Novotná, H. Melíšková, J. Rahmová, H. Slezáková, J. Čápová. Jubilea ve druhém čtvrtletí: K. Patočka, V. Krajíčková, I. Lněničková, S. Sojková, A. Grossová, H. Lišková, V. Karasová, H. Nesnídalová. Věřím, že každé setkání bude tak milé a veselé, jako bylo podzimní setkání s Blankou Zelenkovou. Už se na ta příští těšíme! Změna v dopravním spojení do Chaber: Na zastávku Metro Kobylisy nově jezdí pouze tramvaje č. 3, 10 a 17. Další informace beze změny: pro cestu z centra doporučujeme metrem C (prvním vozem) do stanice Kobylisy, po výstupu z eskalátoru doleva, a pak podle ukazatelů na autobus č. 162 směr Dolní Chabry. Výstupní zastávka Do rybníčků je na znamení. Vrátíte se asi 100 m zpět, kde je sokolovna s kavárničkou. Milu Středa: Zacvičme si! Tělocvična je ve Speciální škole Moskevská 29, Praha 10-Vršovice. Cvičíme jednou za čtrnáct dní vždy od hodin: Začínáme v novém roce: 9., 23. leden, 6. únor, 6., 20. březen, 3., 17. duben, 22. květen, 5., 19. červen. Užijte si i vy radosti z pohybu! Spojení: metrem A náměstí Míru, nebo metrem C I. P. Pavlova. Dále tramvají č. 4 nebo 22 stanice Vršovické náměstí. Škola je vedle prodejny Baťa. Ve vestibulu je potřeba zazvonit na zvonek Tělocvična. V lednu se na vás těší Věra

6 6 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 Čtvrtek: plaveme Každý čtvrtek mimo školní prázdniny a svátky. 1. skupina: hodin 2. skupina: hodin Spojení: Střední odborná škola stavební a zahradnická, Praha 9, Učňovská 1. Od metra B Vysočanská autobusem nebo tramvají na konečnou stanici Spojovací. Foto Jana Krejcarová Na členské schůzce v lednu budu vybírat 350, Kč na plavání od ledna do června. Věra Sobota: Výšlapy, kulturní akce O výletu na Říp jste četly v podzimním Žapodaji, výšlap do Mníšku pod Brdy si prožijte na str. 14. Která z vás nás chce zavést na své oblíbené místo, dejte vědět, zvolte termín a ukažte nám je. Lenka Kardová Na novoroční vycházku zve Jiřka Neprašová. Sobota 5. ledna 2013 Sraz: sejdeme se v 9.30 hodin dole na nástupišti metro B, Nové Butovice. Na této stanici jsou dva východy. Délka trasy: asi 3 km. Cílem vycházky je lidový Betlém ve staročeském stylu, vhodná je i pro děti. Občerstvení vezměte s sebou, restaurace na cestě neznám. Jiřina Neprašová Dívám se do budoucnosti, protože to je místo, kde hodlám strávit zbytek svého života.

7 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 7 Co už se stalo, a co očekáváme Akce otištěné v podzimním Žapodaji již nezveřejňujeme listopadu: Výroční konference 10 let spolu více na str listopadu: Avon akce v obchodním centru Oáza v Kladně. Instruktáže samovyšetřování prováděly Marta Křečková, Irena Bílková, Hanka Janková. S dopravou pomohl pan Burda. 6. prosince: Předvánoční odpoledne pro dobrou věc. Bazárek pořádaly Nutricia společně s Aliancí, zúčastnily se i Žapky. Probíhají předvánoční prodeje. Středa 12. prosince 2012: Jednání správní a dozorčí rady Aliance. Za ŽAP se zúčastní Marta Křečková a Jana Krejcarová. Konec března: velikonoční prodej. Duben: Pragomedica. 15. května 2013: Květinový den května 2013: Dokážeš to taky. Akce na první pololetí roku 2013 budeme upřesňovat na schůzkách. Prevence rakoviny prsu Edukační přednášky a nácviky samovyšetřování pro veřejnost a školy jsou neodmyslitelnou činností našeho Klubu. V tomto roce jsme měly 26 těchto akcí a proškolily jsme přibližně 820 zájemců. Inovujeme, doplňujeme a vytváříme nové materiály, které pomáhají ženám i mužům pochopit důležitost prevence tohoto onemocnění. Tato naše aktivita je velmi náročná na organizaci i čas, proto děkujeme všem členkám, které se na prevenci podílí. Naše ocenění je jen morální, ale vědomí, že pomáháme v boji s touto zákeřnou nemocí, nás určitě těší. Proto vám všem posíláme krásnou kytičku. Jarka Petrová Není to jen krajina, kterou zmeškáš, když příliš pospícháš kolem.

8 8 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 Poděkovat? Pochválit? A nebo jenom proč?... Proč hned tři otázky? Čtěte dále. Tak tedy: Děkujeme a chválíme ty ŽAPky, které vytrvale a po celý rok ať už doma, nebo každé pondělí v kanceláři pracují a tvoří drobné předměty, za které získáváme v prodeji nemalou finanční částku. (Maruška Hříbalová, Eva Slezáčková, Naďa Drastilová, Milena Králová, Dana Hybšová, Vlasta Dočkalová, Eliška Nešporová.) Děkujeme těm, které pravidelně každé pondělí přicházejí za každého počasí do kanceláře, aby se zapojily do tvoření podle svých sil a možností. (Dana Hybšová, Irena Bílková, Elvíra Brychová, Jarka Matějčková, Dana Pařízková, Helenka Jiroušková, Mirka Fillerová, Jarmila Eichlerová, Helena Jokešová.) Chválíme ŽAPky, které sice jenom občas, ale přece přijdou zaměstnat své ruce při výrobě drobných dárkových předmětů. (Eva Zelenková, Anička Burdová, Jana Šimková, Hana Filipová, Milu Dufková, Jarmila Měkutová.) Do které kategorie patří ty, které odslouží své hodiny v prodejním stánku? Letos to jsou: Jarka Petrová, Dana Hybšová, Blanka Zelenková, Jana Bednaříková, Jiřina Neprašová, Hanka Filipová, Eva Zelenková, Milu Dufková, Dana Pařízková, Naďa Drastilová, Lenka Kardová, Anička Burdová, Eliška Nešporová, Milena Králová, Zdena Plainerová, Jarmila Vaníková, Nela Jakubcová, Věra Urbanová, Helenka Jiroušková, Jarmila Eichlerová, Hana Janková, Míla Hromasová, Věra Otradovcová. Omlouváme se, pokud jsme nejmenovaly všechny. Je to tím, že nepíšeme docházku. A teď poslední otázka PROČ? Proč se potkáváme stále se stejnými jmény? a to není jenom o tvoření a prodeji! Stále stejná jména se opakují i u ostatních aktivit, jako např. instruktáž samovyšetřování, Květinový den, Pochod AVON, Dokážeš to taky, případně i Kavárnička v Chabrech. Proč některé členky dávají celému kolektivu maximum svého času, a proč se další jenom vezou? Je to divné, ale na tuto otázku se nám nepodařilo najít odpověď. Věřte, velmi nám záleží na tom, abychom spolu trávily více času, a bylo nám spolu dobře. Vždyť toto je smyslem existence našeho Klubu. Váš výbor

9 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 9 Zdravotnictví Zdravotnické prodejny ELIŠKA široká síť, např. Praha 2, Slezská 2127 (u náměstí Míru), otevřeno pondělí až pátek 8 19 hodin, sobota hodin, telefon , AMOENA velkoobchodní sklad Praha 5, Ohradské nám. 1621/5, Ing. Eva Tichá, objednávky tel , TIMO Sokolovská 100/94, Praha-Karlín, metro Křižíkova; také Sokolovská 310 (před Gongem). Paruky kadeřnictví EWALD, Thomayerova nemocnice, pavilon A1, poskytuje zvláštní slevu ve výši 500 Kč na paruku. Telefon BREAST UNI PRAGUE specializované pracoviště diagnostiky a léčby karcinomu prsu Konstantinova 1479/1, Praha 11 (u metra Háje). Odborně vede primářka MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD. Informace na objednávky telefon pondělí pátek 8 14 hodin. Seznam pracovišť, kde lze použít DOKLAD O ČLENSTVÍ v Klubu ŽAP: ALERGOLOGIE MUDr. Helena Kadlasová, Poliklinika Budějovická, telefon CÉVNÍ A INTERNÍ MUDr. Michaela Kruková, cévní a interní ambulance, Ústecká 789/36a, Praha 8. Objednávky na telefon , mobil GYNEKOLOGIE COP (Centrum onkologické prevence), Bulovka, telefon MUDr. Borek Sehnal, čtvrtek bez objednání, MUDr. Dušan Kolařík úterý, primář Daniel Driák pondělí. IMUNOLOGIE MUDr. Iva Veselá (nahradila MUDr. Vrbovou), Poliklinika Budějovická, telefon KOŽNÍ MUDr. Antonín Nechvátal, Motol, telefon ; (kartotéka). LYMFOSCINTIGRAFIE odborný asistent MUDr. Martin Wald, Motol, telefon (objednávková kancelář), denně 7 9 hodin. OSTEOPORÓZA obnovily jsme spolupráci s osteocentrem v nemocnici na Karlově náměstí. Naše členka se může objednat bez doporučení dalšího lékaře. V případě nejasností ze strany personálu se odvolejte na domluvu s vedoucím lékařem MUDr. Zikánem. Je třeba říci, že jste členky Klubu ŽAP. Všem novým pacientkám toto nezátěžové, ale důležité vyšetření doporučujeme. Telefon

10 10 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 Pracoviště s jinými podmínkami: LYMFOCENTRUM na Bulovce: Centrum má i lůžkovou část. Objednat se může kdokoli s lymfedémem. Pondělí, , úterý MUDr. Vojáčková, středa MUDr. Šebková, pátek MUDr. Vojáčková. Telefon: ; LYMFO: sestra Jana Lomozová. LYMFODRENÁŽE sestra Hana Váchová, Motol, telefon , na doporučení MUDr. Walda. Sestra Alena Jelínková změnila pracoviště. Pracuje v centru Mammahelpu v ulici K Vinohradské nemocnici v úterý od 10 hodin. Objednávky: Poradna je zaměřena na nácvik autolymfodrenáží, cvičení, bandážování, péči o jizvu podle osobní potřeby. Pracovní dny: středa a čtvrtek od hodin. Cena: 250 Kč/hod. Na další lymfodrenáže se objednejte u sestry Miluše Vondruškové na poliklinice na Karlově náměstí, budova A, 3. patro, dveře 307, telefon Doporučení lymfologa je nutné. Důležitá spojení v případě potřeby: Krizová linka Život 90 telefon Poradna linky seniorů telefon , Sdružení na ochranu nájemníků telefon , Bezplatná právní poradna telefon , Ochrana obyvatelstva Další doporučení: Vitamíny a minerály (doplňky výživy) nakupujte v prodejně California Fittness, ulice K. Engliše 3211/3, telefon Prodejní doba: pondělí čtvrtek , pátek hodin. Aromaterapeutické masáže objednávky u paní Kornelie Fišerové, telefon Spojení: Hurbanova 1184, Praha 4. Z metra Kačerov autobusem č. 189, 113, 215, vystupte ve stanici Sídliště Krč. Přejděte silnici, jděte zpět, zahněte vpravo do ulice Hurbanova, rovně asi 200 metrů, třípatrový dům vlevo, paní masérka bydlí v přízemí. Věř, že tvůj život stojí za to žít a tvá víra ti pomůže to uskutečnit.

11 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 11 Navždy nás opustily tyto členky: Milada Vojáčková Alžběta Hajšmanová Helena Melíšková Miluška Pospíšilová Jiřina Pechková Vzpomínáme Zdraví 10 let screeningu nádorů prsu v České republice Tohoto programu, tolik významného pro prevenci a zdraví, se ročně zúčastní více než žen. V roce 2010 bylo diagnostikováno zhoubných nádorů prsu, z toho u žen bez příznaků. U těchto záchytů bylo více než 70 % v raném stadiu T1. To znamená až 90 % šancí na vyléčení. Z toho plyne jediné. Čím více žen bude docházet na pravidelné prohlídky, tím bude podíl včas zachycených karcinomů vyšší a úmrtnost nižší. Důležité je adresné zvaní k prohlídkám, docílí se tím vyšší účasti žen, a tím i lepší efektivnosti programu. V současné době dochází na pravidelné prohlídky přibližně 50 % žen. Z pražských lékařů se o zavedení tohoto screeningu zasloužili zejména Prof. MUDr. Jan Daneš, CSc. a prim. MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD, která velmi úzce spolupracuje s Aliancí žen s rakovinou prsu a pacientskými organizacemi. Do programu je zapojena i firma Avon akcemi Pochod Avon, Ženy ženám a zakoupením modelů pro výuku samovyšetřování. Edukační přednášky pro veřejnost patří k základním činnostem i našeho klubu. Podrobnější informace na Jarka Petrová Jako podzim v přírodě, i podzim v životě má nespočet barev a krás.

12 12 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 Aliance 10 let spolu Výroční konference pacientských organizací žen s rakovinou prsu listopadu 2012 Za ŽAPky se zúčastnily Marta Křečková a Jana Krejcarová, prezentaci cvičení přednesla Věra Urbanová. Konference proběhla v nádherných prostorách Benediktýnského opatství v Emauzích. Po přivítání ředitelkou Evou Knapp a předsedkyní správní rady Jarmilou Novotnou proběhlo představení partnerů (Avon Cosmetics, s. r. o., GlaxoSmithKline, s. r. o., Koalice pro zdraví), kteří se v krátkosti prezentovali. Ředitelka Eva Knapp přítomným připomenula deset let činnosti Aliance, její projekty, výsledky a velmi užitečnou spolupráci s Europa Donna. Následovaly přednášky: Role genetiky v onkologii, Statistický přehled karcinomu prsu včasná diagnostika, Jak se pořád nebát rakoviny, Alternativní metody v onkologii vše v úžasném podání přednášejících. Slavnostní večer se konal v Kounicově paláci v Panské ulici, kde na nás dýchla historie a učarovaly nám nádherně zdobené sály i program, který pro nás Aliance připravila. Druhý den konference se představily mladé pacientky s projektem Bellis, který vznikl pod křídly Aliance, firma Cannaderm nás poučila o schválených odrůdách konopí a možnosti jeho použití v kosmetice a potravinách, firma MIRIA představila svůj projekt domácího oblečení pro pacientky. Na závěr proběhla prezentace úspěšných projektů pacientských organizací, kde ŽAPky, s grácií sobě vlastní v ukázce cvičení s gumovými pásy, prezentovala Věra Urbanová. Konference byla účastníky velice kladně hodnocena. Celá akce byla sledována médii zejména ČT 1, která v rámci hlavního sobotního zpravodajství v hodin uvedla samostatný vstup o konferenci s podrobnostmi o rakovině prsu a důležitosti prevence. Současně byl natočen rozhovor s ředitelkou Aliance pro Radiožurnál. Díky konferenci jsme navázaly velmi užitečné kontakty pro naši další činnost. Jana Krejcarová

13 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 13 Do klubové pošty jsme dostaly oznámení o novém projektu, který vzniká pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu. Jedná se o BELLIS YOUNG & CANCER se zaměřením na mladé pacientky do 40 let. Realizační tým tvoří mladé vyléčené pacientky, a součástí projektu je řešení problematiky péče o děti v nemoci, edukace, organizace relaxačně edukačních pobytů a další specifika. Pokud víte o mladé ženě s touto diagnózou či ochotnou pomoci, předejte jí prosím, tuto informaci. Kontakt: telefon: Lucie Švojgrová -jp- Hrozí ozáření na mamografu? Měření i výpočty ukázaly, že množství radiace zasahující štítnou žlázu při mamografickém vyšetření je zanedbatelné. Množství radiace zasahující vaječníky je ještě významně nižší díky utlumení podložkou prsu (detektorem) a další tkáně. Sekundární a primární radiace je zachycena prsem a podložkou prsu (detektorem), a jenom extrémně nízké množství sekundárního záření zasáhne nějaké části těla. Kalkulovaná dávka na štítnou žlázu při jednom ze čtyř snímků je nižší nežli 0,03 mgy. To je kolem 1 % dávky, která dopadá na prs a je rovna dávce, kterou obdrží štítná žláza za 3 dny z přirozené radiace prostředí všude okolo nás. Jinými slovy, je to ekvivalent záření, který tělo obdrží za 368 dní z přirozené všude existující radiace oproti 365 dnům bez tohoto vyšetření. Přírodní odchylky přirozené radiace prostředí závislé na lokalitě jsou mnohem významnější. Anička Burdová dostala toto odborné lékařské vyjádření na mamografickém vyšetření na Bulovce. V roce 2012 se rozrostl počet ŽAPek o sedm členek. Hana Nesnídalová Zdenka Plainerová Věra Karasová Jiřina Doudová Elvíra Brychová Božena Svatoňková Jaroslava Matějčková

14 14 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 Kultura:Nenechte si ujít Zajímá vás, jak se stolovalo a jedlo za Rakousko-Uherska? Pak navštivte výstavu Krmě jídlo žrádlo v Letohrádku Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5. Výstava trvá do 5. května 2013, vstupné je 70 Kč, pro osoby nad šedesát let 40 Kč. Chcete zdarma vidět krásné obrazy Mistrů? Jména Mánes, Brožík, Aleš, Schikaneder a další jsou zárukou silného prožitku. Pak navštivte v úterý či ve čtvrtek mezi hodinou první patro pojišťovny Kooperativa na Rohanském nábřeží, Pobřežní 665, Praha 8-Karlín. Doprava: metro Křižíkova, pak tramvají na stanici Karlínské náměstí. Doporučuje Jarka Benátské a české sklo Dva fenomény evropského sklářství: benátské a české sklo jsou vystaveny v galerii České spořitelny, palác Rytířská 29, Praha 1, do 17. února Otevřeno denně hodin. Vstup zdarma. Lenka K.

15 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 15 Pěvecký sbor seniorek Života 90 vás zve do pražského Hlaholu na Masarykově nábřeží 16 ve středu 19. prosince 2012 v hodin. Lenka K. Vánoční koncert Liga proti rakovině zve na vánoční koncert do Velké auly Karolína v úterý 11. prosince v hodin. Program: Slavnostní předání Výročních cen LPR Praha, Talichova komorní filharmonie. Pozvánka na koncert Společnost Antonína Dvořáka o. p. s. a vinohradský sbor Českobratrské církve evangelické vás zve na koncert, který se koná v modlitebně Českobratrské církve evangelické v Praze 2, Korunní 60. Upozorňujeme na změnu mimořádně druhé úterý v měsíci! 8. ledna 2013 ve hodin, Vjačeslav Grochovský jr. klavír, Petr Nouzovský violoncello. Eva Knapp a Jana Krejcarová Krásné zážitky jsme letos díky Klubu prožívaly při návštěvách 54 divadelních představení. Využily jsme 294 sponzorovaných vstupenek, které pro nás zajišťuje Lenka Kardová. Za tuto starostlivost, ti Lenko, patří velké díky. Těšíme se na společné návštěvy divadel, koncertů, výstav a dalších kulturních akcí. -jp- Víte, co znamená K + M + B napsané na dveřích? Ne, nejsou to známí tři králové. Je to připomínka pro důchodce, aby nezapomněli při odchodu z bytu na Klíče + Mobil + Brýle!!!

16 16 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 Dotazník Datum: sobota 24. listopadu 2012 Vedoucí: manželé Burdovi. Počasí: slunečné, příjemné. Trasa: Ze Stříbrné Lhoty lesními cestami přes Skalku, umístěnou na vyvýšeném ostrohu nad Mníškem pod Brdy, která sloužila jako poutní místo, s barokním kostelíkem sv. Máří Magdalény, klášterem, poustevnou a křížovou cestou. Počet účastníků: foto + fotograf (+ jezevčice). Účel: turistickokulturně-poznávací. Cíl: viz horní foto zámek v Mníšku. Zajímavosti: krásná podzimní příroda, pěkný dojem ze Skalky včetně občerstvení a poutavého výhledu na Mníšek, zajímavý kostel a zámek, hezké město s naučnou stezkou Po stopách Káji Maříka a dobrou cukrárnou. Překvapení: připravila Milu. Vzala nás na pěknou výstavu Taťány Krechové, své spolužačky a všestranné výtvarnice, která nás expozicí provedla a nabídla svá díla i spolupráci. Celkový dojem: skvělý. Zapsala Lenka Kardová, foto Karel Burda

17 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 17 Ohlédnutí 29. října 2012 Návštěva ateliéru Srncových. Zařídila Eva Knapp. Foto Jana Krejcarová Kamkoliv jdeš, vezmi s sebou celé své srdce. Děkujeme těm, kteří v rámci svých možností darují i malé finanční částky. V roce 2012 to jsou: Věra Karasová, Růža Gýnová, Marta Křečková, Dana Hybšová Zahradničení na střeše Rudolfina Všechno začalo jedním rajčetem. Moje kamarádka, která věděla o mé touze něco pěstovat a těšit se z toho, jednoho dne povídala: Ty bys mohla na té rovné střeše postavit květináč, a to bys koukala, jak by ti to rostlo! Musím ještě říci, že jsme v Rudolfinu bydleli. Tak jsem tam tedy dala květináč, zasadila do něj rajské jablíčko, a to byl začátek nepředstavitelně krásných a touhou naplněných dnů. Rajče rychle rostlo, nalévalo se a červenalo. Byla jsem lapena. Přidávala jsem další a nebudu napínat, došlo k velkým koncům. Na střeše jsem postupně měla babiččinu zahrádku plnou léčivých bylin, beden s krásnými jahodami. Můj muž stloukal prkna, natíral je, a já nosila do sedmého patra zem. Ráno od půl páté jsem s kýblem země vystupovala nahoru, a na desátém schodě odpočívala. Kos, který se usadil na hlavě sochy F. M. Bartholdyho, vyzpěvoval a už mě vyhlížel. Nahoru mě musela hnát po otci zděděná touha a krev lesáka, kterému příroda

18 18 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 a půda byla nadevše. Já bláhová! Dnes vím, že moje přetížená kolena a kyčle mi to nedarují. Také jsem konečně pochopila, proč mi přátelé z hřebčince na Šumavě posílají mast, která jedině zabírá. Mast na koňské nohy. Na všechno to pěstování jsem potřebovala země čím dál víc, členové orchestru České filharmonie mi vozili ze svých chat kompost, můj muž drandil s vozejkem přes Mánesův most k panu zahradníkovi do Valdštejnské zahrady, který měl zem jako tvaroh. Voda na střeše byla, hadicí jsem obsáhla potřebná místa. Jen jsme museli pečlivě podložit místa se zemí, dobře je izolovat, aby voda při zalévání neprosákla do Dvořákovy síně. Byla jsem přesně nad ní. Dařilo se mi! Na jaře, během Pražského jara, byla střecha i celá budova osvětlena reflektory, takže tam bylo krásně teploučko. Voda byla vlažná a přízemní mráz jsem neznala. Vypěstovala jsem okurky jako ruka a kopretiny jako talíře. Ke snídani jsem přinášela květináče plné malin, ano, tak daleko to došlo! Moje sestra, když odcházela s košíkem plným zeleniny, prohlásila: Teď si připadám, jako když jdu ze statku. Večer jsem trhala květiny a řezala zeleninu. Pode mnou dole na plató před budovou se o přestávce koncertu procházely dámy v dlouhých toaletách a vůně amfory z pánských dýmek stoupala ke mně nahoru. Milovala jsem to zvláštní hemžení. Byl to nádherný čas! Jednou jsem v jahodách našla vejce. Slepice? Nikdy, nikdy, nikdy! Vajíčko jsem opatrně snesla dolů a kamaráda, který měl dělat ráno myslivecké zkoušky, jsem se zeptala: Tak, Bobeši, ukaž, co umíš, co je to za vejce? Bez mrknutí oka prohlásil, že je to vejce divoké husy, co létá nad Vltavou. Stříbrný smrk, který rychle nabýval na výšce, jsme si odvezli na chaloupku, kterou jsme si potom pořídili. Moje zahradničení skončilo naším odstěhováním a rekonstrukcí Rudolfina. Firma, která ji prováděla, musela jeřábem sundávat bedny se zemí. Z toho krásného času mi zbyl jen obrovský klíč od střechy jako od kostela. Při jedné slavnostní příležitosti jsem ho měla pověšený na krku na stříbrném řetízku. Byl to originální šperk. Irena Prchalová, Každý den dýchám jinak PRAKTICKÝ POMOCNÍK 1. POLOLETÍ 2013 Vydává Klub ŽAP. Obsah vytvářejí přispěvatelky a výbor ŽAP Poradkyně Jarka Petrová, Eva Zelenková a Dana Hybšová Redakce, úprava a zlom Lenka Kardová. Tisk A. R. Garamond

19 Praktický pomocník 1. pololetí 2013 / 19 Výbor Křečková Marta předsedkyně služební O O Hybšová Dana místopředsedkyně O Zelenková Eva pokladní O Urbanová Věra laická fyzioterapeutka O Petrová Jaroslava edukátorka O Kardová Lenka kultura, tiskoviny O Otradovcová Věra zapisovatelka, kronikářka O T-mobil Krejcarová Jana spolupráce s Aliancí O Dufková Miluše knihovnice O Pavelková Libuše, Vaňourná Jiřina, Slezáčková Eva, Burdová Anna aktivistky Revizní komise Petrová Jaroslava předsedkyně O Drastilová Naděnka O Pařízková Dana T-mobil

20 20 / Praktický pomocník 1. pololetí 2013 Sponzoři a dárci roku 2012 Magistrát hlavního města Prahy; Městská část Praha 18; Liga proti rakovině Praha; AMEDIS, spol. s r. o.; TBG Metrostav Praha; CEPS, a. s.; Ret Constellation, s. r. o. AVON Cosmetics; BIOMEDICA; Divadlo Na Fidlovačce; Divadlo na Vinohradech; Divadlo U Hasičů; Městská divadla pražská; DOUWE EGBERTS; HELLADA Praha; RÜCKL CRYSTAL, a. s. Nižbor; UNILEVER ČR, spol. s r. o. Hotel CROWNE PLAZA Praha; A. R. GARAMOND; Termotisk, Praha 9 RNDr. Tomáš Holan; Mária Pekařová; Eliška Knejpová; Zdenka Kupečková; Dana Pařízková; Eva Slezáčková; Ing. Marta Votavová Za finanční i materiální pomoc srdečně děkujeme.

Vážené dámy, kamarádky, milé ŽAPky,

Vážené dámy, kamarádky, milé ŽAPky, Vážené dámy, kamarádky, milé ŽAPky, čas letí mílovými kroky, a my se v tomto roce scházíme na slavnostním setkání, abychom spolu oslavily 20. výročí registrace našeho Klubu ŽAP. Touto cestou chci poděkovat

Více

Asociace mamodiagnostiků České republiky, o. s. VÝROČNÍ ZPRÁVA

Asociace mamodiagnostiků České republiky, o. s. VÝROČNÍ ZPRÁVA Asociace mamodiagnostiků České republiky, o. s. VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 H I S T O R I E A P O S L Á N Í S D R U Ž E N Í Při jednáních, která byla vedena v minulých letech na Ministerstvu zdravotnictví ČR a

Více

Výroční zpráva 2010. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym.

Výroční zpráva 2010. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym.cz IČO 47610191 Každý život má svůj Mys dobré naděje Výroční zpráva 2010 Bankovní spojení:

Více

Obsah výroční zprávy 1. Zpráva o činnosti za 2013 2. Zpráva o financích 2013 3. Plán aktivit na 2014

Obsah výroční zprávy 1. Zpráva o činnosti za 2013 2. Zpráva o financích 2013 3. Plán aktivit na 2014 Výroční zpráva 2013 Aliance žen s rakovinou prsu, o. p. s. Člen Evropské koalice proti rakovině prsu Europa Donna Alliance of Women with Breast Cancer A representative of the European Breast Cancer Coalition

Více

Výroční zpráva 2009. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym.

Výroční zpráva 2009. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym.cz IČO 47610191 Každý život má svůj Mys dobré naděje Výroční zpráva 2009 Bankovní spojení:

Více

Výroční zpráva 2009. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym.

Výroční zpráva 2009. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym. Každý život má svůj Mys dobré naděje A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym.cz IČO 47610191 Výroční zpráva 2009 Bankovní spojení:

Více

Myšlenka hospice vychází z úcty k životu a z úcty k člověku jako jedinečné, neopakovatelné bytosti až do přirozeného konce.

Myšlenka hospice vychází z úcty k životu a z úcty k člověku jako jedinečné, neopakovatelné bytosti až do přirozeného konce. HOSPIC V MOSTĚ, O.P.S. VÝROČNÍÍ ZPRÁVA ZA ROK 2009 ----------------------------------------- DOPROVÁZENÍ V NEJTĚŽŠÍCH CHVÍLÍCH ŽIVOTA Myšlenka hospice vychází z úcty k životu a z úcty k člověku jako jedinečné,

Více

PARKINSON KLUB BRNO PLÁN ČINNOSTI 2015 PRAVIDELNÉ AKCE

PARKINSON KLUB BRNO PLÁN ČINNOSTI 2015 PRAVIDELNÉ AKCE PARKINSON KLUB BRNO PLÁN ČINNOSTI 2015 PRAVIDELNÉ AKCE 1. Rehabilitační cvičení parkinsoniků Tělocvična Každý čtvrtek 15.30-16.30 hod. (v termínech 15.1.-11.6. 2015 a 24.9.-10.12.2015) Tělocvična Sokolu

Více

NA PRAŽSKÝCH ARKÁDÁCH SE MOHOU ŽENY NAUČIT SAMOVYŠETŘENÍ PRSU

NA PRAŽSKÝCH ARKÁDÁCH SE MOHOU ŽENY NAUČIT SAMOVYŠETŘENÍ PRSU TISKOVÁ ZPRÁVA V Praze 21. října 2013 NA PRAŽSKÝCH ARKÁDÁCH SE MOHOU ŽENY NAUČIT SAMOVYŠETŘENÍ PRSU Od úterý 22. října se mají návštěvnice obchodního centra Arkády Pankrác příležitost dozvědět, jak si

Více

Dana Hybšová. 20 let činnosti. Klubu ŽAP Praha. aneb. Jak šel čas. 1993 2013 Stručná historie činnosti Klubu ŽAP

Dana Hybšová. 20 let činnosti. Klubu ŽAP Praha. aneb. Jak šel čas. 1993 2013 Stručná historie činnosti Klubu ŽAP Dana Hybšová 20 let činnosti Klubu ŽAP Praha aneb Jak šel čas 1993 2013 Stručná historie činnosti Klubu ŽAP Nežije zbytečně ten, kdo nezištně pomáhá druhým. PODĚKOVÁNÍ všem příznivcům, kteří jakýmkoliv

Více

POZVÁNKA. Ošetřovatelské dny prevence 29. 4. 30. 4. 2015

POZVÁNKA. Ošetřovatelské dny prevence 29. 4. 30. 4. 2015 SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ FAKULTA VEŘEJNÝCH POLITIK V OPAVĚ ÚSTAV OŠETŘOVATELSTVÍ POZVÁNKA Ošetřovatelské dny prevence 29. 4. 30. 4. 2015 Opava, Hauerova 4 SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ FAKULTA VEŘEJNÝCH

Více

Liga proti rakovině Praha

Liga proti rakovině Praha Liga proti rakovině Praha 22 let činnosti Ligy Prof. MUDr. Zdeněk Dienstbier, DrSc. Tři hlavní dlouhodobé programy: Soustavná informovanost veřejnosti o nádorové prevenci Snaha o zlepšení kvality života

Více

Výroční zpráva 2008. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym.

Výroční zpráva 2008. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym. A L E N neziskové sdružení žen postižených rakovinou 128 00 Praha 2 Vyšehrad, Vratislavova 22 http://alen.tym.cz IČO 47610191 Každý život má svůj Mys dobré naděje Výroční zpráva 2008 Bankovní spojení:

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. sdružení zdravotně postižených, Plzeňská 104, 267 01 Králův Dvůr. http://zvonek.kraluvdvur.cz/

VÝROČNÍ ZPRÁVA. sdružení zdravotně postižených, Plzeňská 104, 267 01 Králův Dvůr. http://zvonek.kraluvdvur.cz/ VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 sdružení zdravotně postižených, Plzeňská 104, 267 01 Králův Dvůr http://zvonek.kraluvdvur.cz/ bankovní spojení: č. ú. 364900309/0800 IČO 26609355 1 se sídlem v Králově Dvoře u Berouna

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. sdružení zdravotně postižených, Plzeňská 104, 267 01 Králův Dvůr. http://zvonek.kraluvdvur.cz/

VÝROČNÍ ZPRÁVA. sdružení zdravotně postižených, Plzeňská 104, 267 01 Králův Dvůr. http://zvonek.kraluvdvur.cz/ VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 sdružení zdravotně postižených, Plzeňská 104, 267 01 Králův Dvůr http://zvonek.kraluvdvur.cz/ bankovní spojení: č. ú. 364900309/0800 IČO 26609355 1 Vážené dámy a pánové, milí přátelé,

Více

dovolujeme si obrátit se na Vás znovu po roce se žádostí o pomoc - předání

dovolujeme si obrátit se na Vás znovu po roce se žádostí o pomoc - předání Vážení přátelé - dobrovolní hasiči, dovolujeme si obrátit se na Vás znovu po roce se žádostí o pomoc - předání informací o letošním ročníku veřejné sbírky a preventivní akce Ligy proti rakovině Praha,

Více

Střešovický. evangelík. na červen 2013

Střešovický. evangelík. na červen 2013 Střešovický evangelík na červen 2013 Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze 6 Střešovicích Náměstí Před Bateriemi 22, 162 00 Telefon fary a faráře Pokorného 224 312 107, kurátora Fendrycha

Více

Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR screeningové programy

Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR screeningové programy Příloha č. 4 - Vzorové dopisy a) Přední strana Zde vedle loga MZ Vážený pane, muž varianta 1 (50-70 let; bez K) neabsolvoval toto pro Vaše zdraví důležité preventivní vyšetření: V České republice každoročně

Více

KOLOREKTÁLNÍ KARCINOM: VÝZVA PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL, SCREENING A ORGANIZACI LÉČEBNÉ PÉČE

KOLOREKTÁLNÍ KARCINOM: VÝZVA PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL, SCREENING A ORGANIZACI LÉČEBNÉ PÉČE KOLOREKTÁLNÍ KARCINOM: VÝZVA PRO ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL, SCREENING A ORGANIZACI LÉČEBNÉ PÉČE Brno, 29. května 2015: Moravská metropole se již počtvrté stává hostitelem mezinárodní konference Evropské dny

Více

Výroční zpráva 2012 Rekondiční pobyt v Beskydech 2012

Výroční zpráva 2012  Rekondiční pobyt v Beskydech 2012 Výroční zpráva 2012 Rekondiční pobyt v Beskydech 2012 Statutární zástupce: Výbor sdružení: Dozorčí výbor: Odborná garance: Administrativa: Spolupracující: Členská základna: Bc.Vörösová Marcela předsedkyně

Více

Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR screeningové programy

Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR screeningové programy toto pro Vaše zdraví důležité preventivní vyšetření: vyšetření zaměřené na včasný záchyt zhoubného nádoru děložního čípku. V České republice každoročně onemocní zhoubným nádorem děložního čípku přibližně

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

Samovyšetření prsní žlázy

Samovyšetření prsní žlázy Samovyšetření prsní žlázy SAMOVYŠETŘENÍ PRSNÍ ŽLÁZY Není samovyšetření prsu v době moderní techniky již přežitkem? Samovyšetření prsu má i nadále mezi ostatními diagnostickými metodami nezastupitelné místo.

Více

OLDŘICHOVICKÝ ZPRAVODAJ

OLDŘICHOVICKÝ ZPRAVODAJ OLDŘICHOVICKÝ ZPRAVODAJ 4. čtvrtletí 2010 Zastupitelstvo obce Oldřichovice přeje všem spoluobčanům v roce 2011 mnoho pracovních i osobních úspěchů Volby do obecního zastupitelstva Ve dnech 15.-16. října

Více

Organizace HealthCare Institute si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci s názvem

Organizace HealthCare Institute si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci s názvem Organizace HealthCare Institute si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci s názvem úterý 24.11.2015, středa 25.11.2015 - Clarion Congress Hotel Prague-Vysočany Hlavní téma konference: 1. diskusní blok

Více

XIX. ROŽNOVSKÉ ALERGOLOGICKO - IMUNOLOGICKÉ DNY

XIX. ROŽNOVSKÉ ALERGOLOGICKO - IMUNOLOGICKÉ DNY XIX. ROŽNOVSKÉ ALERGOLOGICKO - IMUNOLOGICKÉ DNY Pod záštitou České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP Rožnov pod Radhoštěm 23.-24. května 2014 SYMPOZIUM LÉKAŘŮ Vážení a milí kolegové,

Více

PLÁNOVANÉ AKTIVITY KVĚTEN 2014. nám. Přerovského povstání 1 750 02 Přerov

PLÁNOVANÉ AKTIVITY KVĚTEN 2014. nám. Přerovského povstání 1 750 02 Přerov PLÁNOVANÉ AKTIVITY KVĚTEN 2014 nám. Přerovského povstání 1 750 02 Přerov tel. 581 204 437, mob. 777 929 215 e-mail: info.dusevnizdravi@gmail.com web: www.dusevnizdravi.com Ředitelka organizace: Bc. Kateřina

Více

MODERNÍ VÝUKA ONKOLOGIE JAKO SOUČÁST NÁRODNÍHO ONKOLOGICKÉHO PROGRAMU. J. Vorlíček Česká onkologická společnost ČLS JEP

MODERNÍ VÝUKA ONKOLOGIE JAKO SOUČÁST NÁRODNÍHO ONKOLOGICKÉHO PROGRAMU. J. Vorlíček Česká onkologická společnost ČLS JEP MODERNÍ VÝUKA ONKOLOGIE JAKO SOUČÁST NÁRODNÍHO ONKOLOGICKÉHO PROGRAMU J. Vorlíček Česká onkologická společnost ČLS JEP I. Proč je v současné onkologii tak potřebná výuka S čím dnes musí počítat řízení

Více

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow.

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow. Základní škola Ořech a její KFOŠ A je tu zase prosinec. Prý měsíc klidu, pohody a radostného očekávání vánoc. No, mnozí z nás dobře víme, že umí být občas pořádně hektický a náročný. I když vždy krásný.

Více

www.slusovice.eu a www.slusovice.cz

www.slusovice.eu a www.slusovice.cz INFOKANÁL KABELOVÉ TELEVIZE SLUŠOVICE Všechny informace najdete také na webových stránkách www.slusovice.eu a ÚŘEDNÍ HODINY MĚSTSKÉHO ÚŘADU SLUŠOVICE INFORMACE PONDĚLÍ STŘEDA 08:00 08:00 17:00 17:00 Telefon:

Více

Organizace HealthCare Institute si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci s názvem

Organizace HealthCare Institute si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci s názvem Organizace HealthCare Institute si Vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci s názvem úterý 24.11.2015, středa 25.11.2015 - Clarion Congress Hotel Prague-Vysočany Hlavní téma konference: 1. diskusní blok

Více

EDUKAČNÍ KURZ PRO ŽENY S PKU V PŘÍPRAVĚ NA MATEŘSTVÍ

EDUKAČNÍ KURZ PRO ŽENY S PKU V PŘÍPRAVĚ NA MATEŘSTVÍ Klinika dětí a dorostu FNKV ve spolupráci se společností Nutricia a.s. Vás zve na EDUKAČNÍ KURZ PRO ŽENY S PKU V PŘÍPRAVĚ NA MATEŘSTVÍ Období přípravy na mateřství je jedním z nejkrásnějších v životě ženy.

Více

KLINICKÁ RADIOBIOLOGIE

KLINICKÁ RADIOBIOLOGIE JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH ZDRAVOTNĚ SOCIÁLNÍ FAKULTA KLINICKÁ RADIOBIOLOGIE Kolektiv autorů Editoři: prof. MUDr. Pavel Kuna, DrSc. doc. MUDr. Leoš Navrátil, CSc. AUTORSKÝ KOLEKTIV Fenclová

Více

Výroční zpráva 2009. Celonárodní organizace příbuzných duševně nemocných

Výroční zpráva 2009. Celonárodní organizace příbuzných duševně nemocných Celonárodní organizace příbuzných duševně nemocných Výroční zpráva 2009 SYMPATHEA, o. p. s. Bulharská 26 101 00 Praha 10 - Vršovice tel.: +420 776 061 541 www.sympathea.cz e-mail: sympathea@sympathea.cz

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA RUAH O.P.S. 2013. Slovo na úvod. Vážené dámy, vážení pánové,

VÝROČNÍ ZPRÁVA RUAH O.P.S. 2013. Slovo na úvod. Vážené dámy, vážení pánové, VÝROČNÍ ZPRÁVA RUAH O.P.S. 2013 Slovo na úvod Vážené dámy, vážení pánové, je mojí milou povinností shrnout pro Vás další rok fungování společnosti RUAH o.p.s. Rok 2013 byl prvním rokem, kdy jsme začali

Více

TÝDEN ZDRAVÍ A SOCIÁLNÍCH SLUŽEB 2014 2. 9. října 2014

TÝDEN ZDRAVÍ A SOCIÁLNÍCH SLUŽEB 2014 2. 9. října 2014 PŘEDNÁŠKY Zdravé město Krnov ve spolupráci s komunitním plánováním Krnov a ostatními orgranizacemi Vás zve na TÝDEN ZDRAVÍ A SOCIÁLNÍCH SLUŽEB 2014 2. 9. října 2014 7. ŘÍJNA, ÚTERÝ 18:00, studovna Městské

Více

PROGRAM MENS SANA o.p.s. květen 2015

PROGRAM MENS SANA o.p.s. květen 2015 PROGRAM MENS SANA o.p.s. květen 2015 Důležité informace: Od 1. 11. 2014 do 31. 10. 2015 MENS SANA, o.p.s. realizuje projekt z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost s názvem Pracovat je normální

Více

Roku 2008 si připomínáme 150. výročí narození Braunerové a o to více nás iniciativa sdružení těší.

Roku 2008 si připomínáme 150. výročí narození Braunerové a o to více nás iniciativa sdružení těší. Dne 17. 5. 2008 ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy zahájilo svoji činnost oficiální schůzkou zakládajících členů občanské sdružení Salon Zdenky Braunerové. Sdružení bylo zaregistrováno dne 28. 11.

Více

PODPOROVÁNO EU. Pozvánka a program. Konference a semináře pro nelékařské obory Onkologická onemocnění. z pohledu ošetřovatelské péče

PODPOROVÁNO EU. Pozvánka a program. Konference a semináře pro nelékařské obory Onkologická onemocnění. z pohledu ošetřovatelské péče Pozvánka a program PODPOROVÁNO EU Konference a semináře pro nelékařské obory Onkologická onemocnění z pohledu ošetřovatelské péče 18. dubna 2012 Havlíčkův Brod Pořádá Aesculap Akademie pod záštitou a ve

Více

MĚSTO BLANSKO. Komise Rada Zdravého města, škola podporující zdraví ZŠ Salmova a rehabilitační oddělení Nemocnice Blansko Vás zvou na 8.

MĚSTO BLANSKO. Komise Rada Zdravého města, škola podporující zdraví ZŠ Salmova a rehabilitační oddělení Nemocnice Blansko Vás zvou na 8. MĚSTO BLANSKO Komise Rada Zdravého města, škola podporující zdraví ZŠ Salmova a rehabilitační oddělení Nemocnice Blansko Vás zvou na 8. DNY ZDRAVÍ Kdy: 4. - 9. 10. 2008 V BLANSKU Jarmark zdraví čtvrtek

Více

Preventivní programy v onkologii. Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. Masarykův onkologický ústav Brno

Preventivní programy v onkologii. Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. Masarykův onkologický ústav Brno Preventivní programy v onkologii Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. Masarykův onkologický ústav Brno mediální obraz onkologie dnes.. skutečné pojištění.. onkologie zítra snad prevence, časný záchyt, cena /přínos

Více

08.00-10.00 - zápis neobjednaných pacientů, ambulance 8.00-12.00 13.00-15,00 - pouze objednaní pacienti

08.00-10.00 - zápis neobjednaných pacientů, ambulance 8.00-12.00 13.00-15,00 - pouze objednaní pacienti Dermatoonkologická ambulance Centrum pro diagnostiku a léčbu kožních nádorů Ošetření bez lékařského doporučení: NE Ošetření bez objednání: ANO zápis neobjednaných pacientů k vyšetření pouze v určených

Více

Besedy pro zdraví. Dětská obezita

Besedy pro zdraví. Dětská obezita Besedy pro zdraví Dětská obezita Agentura J.L.M. 2008-2010 Téma Prevence dětské obezity Cíl 1) Dlouhodobě a systematicky poskytovat dětem základních škol formou odpovídající jejich věku informace o prevenci,

Více

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- ul. 17 listopadu 147, telefon 558 647846 telefony: 721 061 601, 736 620 467 (zájezdy) e-mail: seniori.fm@seznam.cz Úřední hodiny Kancelář SD Po, St 8-12 hod. Infostředisko 1.poschodí Polikliniky ve FM

Více

Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné. domova se zvláštním režimem

Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné. domova se zvláštním režimem Vítáme Vás u prezentace Oázy pokoje pro psychicky nemocné domova se zvláštním režimem Naše moderní zařízení je situováno vblízkosti centra Frýdku-Místku. Chůzí do deseti minut můžete dojít: k Basilice

Více

Kdo patří do cílové skupiny, pro koho jsou dopisy určeny a kdy jim přijdou do schránek?

Kdo patří do cílové skupiny, pro koho jsou dopisy určeny a kdy jim přijdou do schránek? Co si máme pod tímto projektem představit a proč vznikl? Jedná se o projekt, který ministerstvo zdravotnictví připravilo spolu se zdravotními pojišťovnami a zaměřuje se na prevenci před třemi konkrétními

Více

Evropský den onemocnění prostaty 15. září 2005 Aktivita Evropské urologické asociace a České urologické společnosti

Evropský den onemocnění prostaty 15. září 2005 Aktivita Evropské urologické asociace a České urologické společnosti Evropský den onemocnění prostaty 15. září 2005 Aktivita Evropské urologické asociace a České urologické společnosti prim. MUDr. Jan Mečl Urologické oddělení Krajská nemocnice Liberec Co je to prostata?

Více

w w w.nemocnicenachod.cz Ambulantní pracoviště

w w w.nemocnicenachod.cz Ambulantní pracoviště w w w.nemocnicenachod.cz Ambulantní pracoviště -2- ÚVOD Tímto seznamem ambulancí Vás chceme seznámit s rozsahem a typem poskytované ambulantní péče v Oblastní nemocnici Náchod a.s.. Doufáme, že pro Vás

Více

Dny zdraví v Chrudimi

Dny zdraví v Chrudimi 2013 Dny zdraví v Chrudimi Chrudim - říjen 2013 Podpora ZDRAVÍ a s ním související KVALITA ŽIVOTA jsou hlavními oblastmi zájmu Zdravých měst, obcí a regionů ČR. Cestou dlouhodobému a komplexnímu vytváření

Více

Benefiční výstava pro Nadaci Rakovina věc veřejná Pavel Grégr, Martin Paladino, Ondřej Růžička

Benefiční výstava pro Nadaci Rakovina věc veřejná Pavel Grégr, Martin Paladino, Ondřej Růžička Benefiční výstava pro Nadaci Rakovina věc veřejná Pavel Grégr, Martin Paladino, Ondřej Růžička 4. 11. 2009 23. 12. 2009 Restaurace Fluidum Lucemburská 6, Praha 3-Vinohrady Pavel Grégr, Léto 100x120 cm

Více

UROLOGY WEEK 2012 Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze

UROLOGY WEEK 2012 Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze přednosta prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc. Urologická klinika VFN a 1. LF UK se letos

Více

Práce sestry na úseku domácí péče

Práce sestry na úseku domácí péče Program Práce sestry na úseku domácí péče Certifikovaný kurz MZ ČR 1. kurz 2014 Praha Česká republika Pořádá Aesculap Akademie ve spolupráci se smluvními zařízeními Úvod Studijní plán V rámci celoživotního

Více

Pouze život,který žijeme pro ostatní, stojí zato. Albert Einstein

Pouze život,který žijeme pro ostatní, stojí zato. Albert Einstein HOSPIC V MOSTĚ, O.P.S. VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2011 Pouze život,který žijeme pro ostatní, stojí zato. Albert Einstein Obecně prospěšná společnost byla založena 7.dubna 2000 a 28. července 2000 byla zapsána

Více

Životický portál. Od 23. března do 29. března 2015

Životický portál. Od 23. března do 29. března 2015 Životický portál Od 23. března do 29. března 2015 BLAHOPŘÁNÍ v měsíci březnu oslaví narozeniny Jméno KARKOŠKA Lubomír MARŠÁLKOVÁ Vlasta GORČÍKOVÁ Marie MACÍČEK Jiří Číslo popisné 180 213 170 165 Věk 87

Více

Rozbor léčebné zátěže Thomayerovy nemocnice onkologickými pacienty a pilotní prezentace výsledků péče

Rozbor léčebné zátěže Thomayerovy nemocnice onkologickými pacienty a pilotní prezentace výsledků péče Rozbor léčebné zátěže Thomayerovy nemocnice onkologickými pacienty a pilotní prezentace výsledků péče Výstupy analýzy dat zdravotnického zařízení a Národního onkologického registru ČR Prof. MUDr. Jitka

Více

Zápis z Valné schůze Jindřichohradecký symfonický orchestr 1. 2. 2015

Zápis z Valné schůze Jindřichohradecký symfonický orchestr 1. 2. 2015 Zápis z Valné schůze Jindřichohradecký symfonický orchestr 1. 2. 2015 obsah Valné schůze: 1. Úvod, prezence 2. Zpráva o vedení účetnictví za rok 2014 3. Zpráva revizní komise za rok 2014 4. Prezentace

Více

CENTRUM ROSA PROGRAM NA BŘEZEN 2015

CENTRUM ROSA PROGRAM NA BŘEZEN 2015 CENTRUM ROSA PROGRAM NA BŘEZEN 2015 Od 5. 3. je otevřeno Café Rosa kavárna 2. 3. 2015 (pondělí) 3. 3. 2015 (úterý) 13:30 14:30 Zdravá záda pod vedením fyzioterapeutky Mgr. Kristýny 4. 3. 2015 (středa)

Více

Zpráva o činnosti Nadačního fondu onkologie pro 21.století.

Zpráva o činnosti Nadačního fondu onkologie pro 21.století. Zpráva o činnosti Nadačního fondu onkologie pro 21.století. Do konce roku 2011 měla správní rada toto složení: Místopředseda: PhDr. Zdeněk Koutný Členka: Mgr. Irena Marečková Revizor: JUDr. Václav Haloun

Více

DĚTSKÝ MAŠKARNÍ REJ. v sobotu 15. března 2014 od 14:00 hodin. o. s. Karabina a SK Zvole zvou všechny maškary na. Vyhlašuji "J a r n í s b í r á n í"

DĚTSKÝ MAŠKARNÍ REJ. v sobotu 15. března 2014 od 14:00 hodin. o. s. Karabina a SK Zvole zvou všechny maškary na. Vyhlašuji J a r n í s b í r á n í Přijďte se podívat mezi nás. Pravidelné tréninky: oddíl Trénink Orientační běh Tomáš Hájek st 17-18.30, 18.45-20.15 Šachy Jana Straková út 17-19, pá 15-17 děti, ne 19-21 dospělí Wushu Tomáš Veselý út 16-19,

Více

Blahopřejeme Všem, kteří se narodili v srpnu, přejeme vše nejlepší a splnění přání v dalším roce.

Blahopřejeme Všem, kteří se narodili v srpnu, přejeme vše nejlepší a splnění přání v dalším roce. Spolek neslyšících Břeclav, o.s., Kapustova 12, 690 06 Břeclav sociální služby - 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav člen Českomoravské jednoty neslyšících www.cmjn.cz, www.snbreclav.cz tel/fax: 519 332 251,

Více

Zápis z výroční schůze Společnosti pro Bioimplantologii ČLS JEP

Zápis z výroční schůze Společnosti pro Bioimplantologii ČLS JEP Zápis z výroční schůze Společnosti pro Bioimplantologii ČLS JEP Datum: 13.4.2012, 14:00 Místo: konferenční salónek hotelu Holiday Inn, Brno Dne 13.4.2012 se v konferenčním salónku hotelu Holiday Inn Brno

Více

Zdravotnictví a sociální péče

Zdravotnictví a sociální péče Zdravotnictví a sociální péče I. Nestátní zdravotnická zařízení poskytující lůžkovou péči Zřízená Magistrátem hl. m. Prahy Městská nemocnice následné péče, 160 následná péče ošetřovatelsko rehabilitační

Více

NADAČNÍ FOND VITA HUMANA

NADAČNÍ FOND VITA HUMANA NADAČNÍ FOND VITA HUMANA VÝROČNÍ ZPRÁVA 2006 Nadační fond VITA HUMANA Výroční zpráva za rok 2006 Základní údaje o nadačním fondu Název Nadační fond VITA HUMANA Sídlo Svatá Kateřina 73, okres Blansko, PSČ

Více

Zdravotnictví. I. Nestátní zdravotnická zařízení poskytující lůžkovou péči. Zřízená hlavním městem Prahou. Zřízená městskou částí

Zdravotnictví. I. Nestátní zdravotnická zařízení poskytující lůžkovou péči. Zřízená hlavním městem Prahou. Zřízená městskou částí Zdravotnictví I. Nestátní zdravotnická zařízení poskytující lůžkovou péči Zřízená hlavním městem Prahou název počet lůžek obor Městská nemocnice následné péče, Praha 9 Vysočany 160 LDN následná péče Zřízená

Více

MAMOGRAFICKÝ SCREENING V ČR: DOSAVADNÍ VÝSLEDKY A PERSPEKTIVY PROJEKTU

MAMOGRAFICKÝ SCREENING V ČR: DOSAVADNÍ VÝSLEDKY A PERSPEKTIVY PROJEKTU Mamografický screening Onkologická sympozia: Praha 4 MAMOGRAFICKÝ SCREENING V ČR: DOSAVADNÍ VÝSLEDKY A PERSPEKTIVY PROJEKTU Adam Svobodník 1, Jan Daneš, Miroslava Skovajsová 3, Helena Bartoňková 4, Daniel

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2013/2014

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2013/2014 VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2013/2014 SOUKROMÁ STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA MĚLNÍK, o.p.s. /CHARAKTERISTIKA typ školy Soukromá střední zdravotnická škola IZO 110009967 zřizovatel Asociace

Více

Centrum pomoci rodinám s vícerčaty Klub dvojčat a vícerčat, o.s. VÝROČNÍ ZPRÁVA

Centrum pomoci rodinám s vícerčaty Klub dvojčat a vícerčat, o.s. VÝROČNÍ ZPRÁVA Centrum pomoci rodinám s vícerčaty Klub dvojčat a vícerčat, o.s. VÝROČNÍ ZPRÁVA 2012 O NÁS Naše cíle a poslání poskytovat rodinám podporu a informace o dvojčatech a vícerčatech, např. o jejich vývoji a

Více

Současné trendy v epidemiologii nádorů se zaměřením na Liberecký kraj

Současné trendy v epidemiologii nádorů se zaměřením na Liberecký kraj Institut biostatistiky a analýz, Lékařská a přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita, Brno Současné trendy v epidemiologii nádorů se zaměřením na Mužík J. Epidemiologie nádorů v ČR Epidemiologická

Více

Nabídka na léto. Léto, prázdniny, dovolená, zážitky,. poznejte náš region a užijte si hotel Sladovna nebo Pivovarský penzion.

Nabídka na léto. Léto, prázdniny, dovolená, zážitky,. poznejte náš region a užijte si hotel Sladovna nebo Pivovarský penzion. Nabídka na léto Léto, prázdniny, dovolená, zážitky,. poznejte náš region a užijte si hotel Sladovna nebo Pivovarský penzion Pobytové balíčky Letní hýčkání - zaměřeno na páry Sport a relax - skupinová i

Více

XVIII. kongres České internistické společnosti ČLS JEP

XVIII. kongres České internistické společnosti ČLS JEP XVIII. kongres České internistické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s dalšími odbornými společnostmi a s Interní sekcí České asociace sester TOP Hotel Praha Blažimská 1781/4, Praha 4 25. 28. září 2011

Více

Blahopřejeme všem, kteří se narodili v prosinci. Přejeme vše nejlepší a splněná přání v dalším roce.

Blahopřejeme všem, kteří se narodili v prosinci. Přejeme vše nejlepší a splněná přání v dalším roce. 1 Spolek neslyšících Břeclav, o.s., Kapustova 12, 690 06 Břeclav sociální služby - 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav člen Českomoravské jednoty neslyšících www.cmjn.cz, www.snbreclav.cz tel/fax: 519 332

Více

Informace ze zdravotnictví Karlovarského kraje

Informace ze zdravotnictví Karlovarského kraje Informace ze zdravotnictví Karlovarského kraje Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky Karlovy Vary 1 30. 3. 2007 Lázeňská péče v Karlovarském kraji v roce 2006 Balneologic Care in

Více

Termín: Čtvrtek 18. prosince 2014

Termín: Čtvrtek 18. prosince 2014 Termín: Čtvrtek 18. prosince 2014 Cena: 600,- za dopravu + vstupné (dle zájmu): Schönbrunn ZOO (panda, koala) Hofburg Dům motýlů Albertina galerie - podrobné informace a ceny vstupenek viz příloha letáku

Více

Změny oproti pondělí 3. června:

Změny oproti pondělí 3. června: Stav městské hromadné dopravy v Praze stav k 05.00 v úterý4. 6. 2013 Změny oproti pondělí 3. června: - uzavření stanice Muzeum na trati A - změna ve vedení náhradní tramvajové linky XBna základě omezení

Více

CHARITNÍ LISTY. ročník 1 číslo 4 červen 2008 PROJEKT REKONSTRUKCE VÍCEÚČELOVÉHO CHARITNÍHO DOMU V HALENKOVĚ

CHARITNÍ LISTY. ročník 1 číslo 4 červen 2008 PROJEKT REKONSTRUKCE VÍCEÚČELOVÉHO CHARITNÍHO DOMU V HALENKOVĚ CHARITNÍ LISTY ročník 1 číslo 4 červen 2008 PROJEKT REKONSTRUKCE VÍCEÚČELOVÉHO CHARITNÍHO DOMU V HALENKOVĚ Vzhledem k tomu, že se blíží ukončení rekonstrukce charitního domu v Halenkově, dovolte mi krátkou

Více

Tisková zpráva: Výsledky celostátního hodnotícího projektu NEMOCNICE ČR 2013. 1. místo: Fakultní nemocnice v Motole (kategorie Fakultní nemocnice)

Tisková zpráva: Výsledky celostátního hodnotícího projektu NEMOCNICE ČR 2013. 1. místo: Fakultní nemocnice v Motole (kategorie Fakultní nemocnice) Tisková zpráva: Výsledky celostátního hodnotícího projektu NEMOCNICE ČR 2013 Předkládáme Vám výsledky celostátního hodnotícího projektu Nemocnice ČR 2013 byly nemocnice komplexně hodnoceny ze čtyř klíčových

Více

NÁDOROVÁ RIZIKA. poznejme OBSAH

NÁDOROVÁ RIZIKA. poznejme OBSAH poznejme NÁDOROVÁ RIZIKA OBSAH Úvod... 3 Proč bychom se měli dozvědět o svých vlastních rizicích?... 4 Jaké jsou naše služby?... 4 Kdo by měl být vyšetřen?... 5 Jaký je postup při vyšetřování?... 6 Informace

Více

Koncepce oboru Dětská chirurgie

Koncepce oboru Dětská chirurgie Koncepce oboru Dětská chirurgie Deklarace dětské chirurgie podle světové federace společností pediatrických chirurgů (W.O.F.A.P.S.): Děti nejsou jen malí dospělí a mají interní i chirurgické problémy a

Více

VALNÁ HROMADA SUR 29. - 30. 5. 2015 VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI 2014/2015

VALNÁ HROMADA SUR 29. - 30. 5. 2015 VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI 2014/2015 VALNÁ HROMADA SUR 29. - 30. 5. 2015 Centrum Mariapoli Vinoř VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI 2014/2015 SR pracovala v tomto složení: Věra Rašková (předsedkyně), Kamil Kalina (1. místopředseda), Marie Pečená (2.

Více

FAKULTNÍ NEMOCNICE OLOMOUC CO JE LYMFEDÉM EDUKAČNÍ MATERIÁL PRO PACIENTY

FAKULTNÍ NEMOCNICE OLOMOUC CO JE LYMFEDÉM EDUKAČNÍ MATERIÁL PRO PACIENTY FAKULTNÍ NEMOCNICE OLOMOUC CO JE LYMFEDÉM EDUKAČNÍ MATERIÁL PRO PACIENTY LYMFATICKÝ SYSTÉM LYMFATICKÉ KAPILÁRY ODVÁDĚJÍ BUNĚČNÉ ODPADNÍ LÁTKY TOXINY, MINERÁLY, PATOGENNÍ ORGANISMY, PŘEBYTEČNOU VODU Z MEZIBUNĚČNÉHO

Více

Otevřené brány. Vážení spoluobčané,

Otevřené brány. Vážení spoluobčané, Vážení spoluobčané, přinášíme Vám desáté a poslední číslo Obecního zpravodaje v letošním roce. Advent jsme zahájili akcí Rozvěcování vánočního stromku. Tato akce se konala 29. 11. 2014 a nutno podotknout,

Více

kongres České lymfologické společnosti ČLS JEP www.lympho.cz 14. - 15. října Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava

kongres České lymfologické společnosti ČLS JEP www.lympho.cz 14. - 15. října Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava LYMPHO 2011 kongres České lymfologické společnosti ČLS JEP 14. - 15. října Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava www.lympho.cz Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé, dovolte nám, abychom

Více

KURANĎÁČEK č. 38. květen 2015 MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA 5 BARRANDOV KURANDOVÉ 669. Pracujeme v programu

KURANĎÁČEK č. 38. květen 2015 MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA 5 BARRANDOV KURANDOVÉ 669. Pracujeme v programu KURANĎÁČEK č. 38 květen 2015 MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA 5 BARRANDOV KURANDOVÉ 669 Pracujeme v programu www.mskurandove.cz info@mskurandove.cz Tel: 251 819 468, 724 341 771 Fax: 251 814 39 Vážení rodiče, ve dnech

Více

Prevence. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Prevence. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Prevence Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Prevence (1) Zaměření se proti nemocem a snaha jim předcházet Opírá se o nejnovější poznatky v etiopatogenezi, výsledky epidemiologických studií Je zaměřena

Více

Těšíme se na setkání s Vámi v Brně. Jsme přesvědčeni, že příští ročník obou konferencí bude stejně úspěšný, jako ten letošní.

Těšíme se na setkání s Vámi v Brně. Jsme přesvědčeni, že příští ročník obou konferencí bude stejně úspěšný, jako ten letošní. Vážení obchodní přátelé, dovolte, abychom Vás jménem pořádající instituce a organizačního výboru pozvali k účasti na XXXVIII. Brněnské onkologické dny a XXVIII. Konferenci pro nelékařské zdravotnické pracovníky,

Více

HIV/AIDS, prevence onkologických nemocnění

HIV/AIDS, prevence onkologických nemocnění Ochrana reprodukčního zdraví a prevence HIV/AIDS, prevence onkologických nemocnění celorepublikový projekt, akreditace MŠMT Č.j.: 28 218/2009-25-609 pod záštitou Kanceláře WHO v ČR Výchova ke zdraví, prevence

Více

Vý roč ní zprá vá zá rok 2013 obečne prospe s ne společ nosti AD VITAM

Vý roč ní zprá vá zá rok 2013 obečne prospe s ne společ nosti AD VITAM Vý roč ní zprá vá zá rok 2013 obečne prospe s ne společ nosti AD VITAM V souladu se zákonem o obecně prospěšných společnostech zveřejňuje AD VITAM, o.p.s. svoji výroční zprávu na webových stránkách společnosti.

Více

Hořovické maminky o.s.

Hořovické maminky o.s. Hořovické maminky o.s. Občanské sdružení Hořovické maminky je zájmové, nevládní a neziskové občanské sdružení, které bylo vybudováno za účelem rozšíření nabídky péče a zkvalitnění prevence pro rodiny s

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2011

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2011 Sídlo sdružení : Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, U Nemocnice 499/2, Praha 2, 128 08 Sdružení je registrováno u MV ČR pod č.j. VS/1-1/86183/11-R IČO: 227 68 751 Bank.spojení: Fio banka, a.s., číslo

Více

Dobrovolnický program VFN

Dobrovolnický program VFN Dobrovolnický program VFN Konference I slova léčí Ing. Gabriela Jičínská, 27.2.2013 Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Příspěvková organizace v přímé řídící působnosti MZ ČR Poskytuje základní, specializovanou

Více

ZPRAVODAJ č. 2. 5. - 7. června 2015. Toto číslo obsahuje: 1. Přehled skladeb nové skladby RaD, ženy. 2. Pozvánky na nácvičné srazy

ZPRAVODAJ č. 2. 5. - 7. června 2015. Toto číslo obsahuje: 1. Přehled skladeb nové skladby RaD, ženy. 2. Pozvánky na nácvičné srazy 5. - 7. června 2015 ZPRAVODAJ č. 2 Toto číslo obsahuje: 1. Přehled skladeb nové skladby RaD, ženy 2. Pozvánky na nácvičné srazy 3. Přihláška a objednávka úboru skladba Pro radost Nové skladby Rodiče a

Více

Somatopedická společnost,o.s. občanské sdružení

Somatopedická společnost,o.s. občanské sdružení Somatopedická společnost,o.s. občanské sdružení VýroČní zpráva 2009 stránka 1 z 5 Poslání a cíle organizace Somatopedická společnost,o.s. je profesně orientované občanské sdružení, založené v roce 1991,

Více

PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014

PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014 PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014 15. 2. a 26. 2. 2014 TVOŘIVÉ ODPOLEDNE PRO SENIORY Pro seniory DPS Hladnovská, Ostrava Muglinov a DPS Heřmanická, Slezská Ostrava jsme přichystali tvořivé odpoledne, ve kterém

Více

Zápis z valné hromady členů občanského sdružení 1/2013

Zápis z valné hromady členů občanského sdružení 1/2013 Zápis z valné hromady členů občanského sdružení 1/2013 ze dne: 14. prosince 2013 počet přítomných členů: 36 (viz prezenční listina) Program: 1. Zahájení 2. Zpráva o činnosti Sdružení za rok 2013 3. Zpráva

Více

Březen 2014. Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz. Školní ples

Březen 2014. Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz. Školní ples Březen 2014 Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz Školní ples Tak trochu jinak jsme letos pojali školní ples, který se konal ve stylu hudby 80. a 90. let. O zahájení se postaraly děti z

Více

SAMOVYŠETŘENÍ PRSNÍ ŽLÁZY

SAMOVYŠETŘENÍ PRSNÍ ŽLÁZY SAMOVYŠETŘENÍ PRSNÍ ŽLÁZY NENÍ SAMOVYŠETŘENÍ PRSU V DOBĚ MODERNÍ TECHNIKY JIŽ PŘEŽITKEM? Samovyšetření prsu má i nadále mezi ostatními diagnostickými metodami nezastupitelné místo. Mělo by být součástí

Více

Český červený kříž s podporou Transfúzní služby ocenil v Bruntále dárce krve

Český červený kříž s podporou Transfúzní služby ocenil v Bruntále dárce krve Nenuď se doma nebo někde na ulici!!! Zdraví + občan a stát: Český červený kříž s podporou Transfúzní služby ocenil v Bruntále dárce krve Český červený kříž dnes odpoledne ocenil s podporou Transfúzní služby,

Více