OBČASNÍK ZE ŽIVOTA DĚTSKÉHO DOMOVA RADKOV DUBOVÁ

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OBČASNÍK ZE ŽIVOTA DĚTSKÉHO DOMOVA RADKOV DUBOVÁ"

Transkript

1 ÚNOR BŘEZEN 2013 OBČASNÍK ZE ŽIVOTA DĚTSKÉHO DOMOVA RADKOV DUBOVÁ Až budete číst tyto řádky, budeme mít za sebou první jarní den jarní rovnodennost. Mnozí z nás pokládají jaro jako nejkrásnější část roku. Jarní období je nezvratně spojeno s probouzející se přírodou, sněženkami, zlatým deštěm a kočičkami, rašícími pupeny, slunečním svitem a mnoha zvuky, které se okolo nás stále ve větší míře ozývají. Ať už to jsou ranní pokřiky ptáků, hučení potoků plných vody z tajícího sněhu, jarního vánku v probouzejících se korunách stromů nebo bzučení včel. Každý z nás vnímá jaro po svém, někdo zvuky, novým životem, pučící přírodou, jiný láskou. Právě láska je u nás spojena s jarem v lidových tradicích, kterých je v jarních měsících hned několik. Patří mezi ně Velikonoce o těch se dočtete v dnešním čísle ale i stavění MÁJKY, pálení čarodějnic, či FILIPOJAKBSKÁ NOC o těch se ale dozvíte zase příště. A teď už se můžete v klidu začíst do našich ZÁMECKÝCH NOVIN a současně si prohlédnout i spoustu nových fotografií. Holčapek Martin

2 V rámci projektu VÍM, CO CHCI VÍM JAK NA TO v Křesle pro hosta povyprávěla 17. února 2013 bývalá klientka domova v Radkově-Dubové Veronika Jursová dětem svůj životní příběh. Zaměřila se hlavně na to, jaké to bývalo v domově dříve, jak vysoká byla částka kapesného, kolik děvčat spalo na jedné ložnici, jak málo měla soukromí, když jich bylo na ložnici osm, jak děti chodily nakupovat ošacení a pod.. Seznámila nás se svým osudem od útlého mládí až po její plnoletost. Děti dychtivě hltaly její pravdivý, někdy až smutný životní osud. V době, kdy Veronika dosáhla plnoletosti pokračovala v dálkovém studiu, aby si dodělala maturitu. Tam si na škole našla přítele, ke kterému se časem nastěhovala a život jí nyní vychází podle jejich představ. Děti se do diskuze zapojily a všetečnými otázkami dostávaly někdy Veroniku do úzkých. Závěr již pokračoval v poklidné atmosféře, Veronika si prohlédla interiéry domova a všem popřála mnoho štěstí a úspěchů. Děti ji nakonec bouřlivým potleskem poděkovaly a popřály ji, aby se měla v dalším životě tak, jak si sama představuje. Holčapek Martin

3 V měsíci únoru se chování některých dětí značně pohoršilo. Nevím, jestli to je tím, že venku nesvítilo sluníčko a bylo zamračeno. Ale někteří kluci se mračili až přespříliš. Co si máme myslet o chování Adama, Filipa a Patrika, kteří bezdůvodně napadli Kubu. Tři na jednoho? Není to trošku moc? Ale Adamovo a Patrikovo nevhodné chování mělo pokračování. Na zastávce v Melči surově napadli mladšího spolužáka a dokonce si do něho kopli. Kluci, styďte se!! Všichni po pohovoru s panem ředitelem slíbili, že se jejich chování změní a Adam mě poprosil, abych jeho omluvný dopis napsal do Zámeckých novin. Vyhověl jsem mu a všichni si můžete nyní přečíst, co nám Adam napsal. (Jeho článek píši bez jakýchkoliv úprav) PRO STREJDY, TETY A PANA ŘEDITELE Milé tety, strejdové a pane řediteli. Chtěl bych se omluvit za to, jak se poslední dobou chovám. Hlavně bych se chtěl omluvit tetě Dáše a strejdovi Martinovi za to, jak se chovám. Protože pro ně je to velké zklamání a hlavně tihle dva mě vychovávají. Ale nejenom pro ně je tento dopis, ale pro všechny. Protože co si o nás pomyslí lidé venku? Že nejsme vychovaní! A tak dál. A to já nechci. Já chci, aby se všichni vychovatelé tady měli co nejlépe, jak jen to jde. Vždyť si myslím, že nejsme ten nejhorší domov. A ani to tak nechceme. A já slibuji od tohoto dopisu, že už nikdy, ale opravdu nikdy v životě neudělám takovou blbost. Přísahám!! A já to beru vážně, já si myslím, že jste fajn lidi a vždy budete. Já vím, že pan ředitel je tady krátkou dobu a už jsem udělal velkou blbost. Vím jenom jedno. Že pan ředitel je z nás, ale hlavně ze mě, nešťastný. Proto pane řediteli slibuji, že za tu dobu, co tu budete, už nikdy neprovedu takovou hloupost a blbost. Nikdy v životě, přísahám, moje poslední šance. Psal Adam Behár. Uvidíme všichni, jestli Adam to, co napsal, splní. Určitě bychom si to všichni přáli.

4 Caruso Show Zpíváte si rádi? Tak to by byla akce přímo pro vás. A vše vymyslel strejda Petr. No řekněte, koho by nebavilo si jen tak zazpívat a pobavit se, když za tuto činnost můžete získat hodnotné ceny. Jako příklad uvádím: Osm tisíc na ruku při odchodu z našeho domova nebo naopak celoživotní pobyt v našem zařízení. Kdo by si to nepřál?? Sami si s Filipem přiznáváme, že jsme vůbec nevěděli, kolik pěvecky nadaných dětí máme v domově. Sešlo se nás dvanáct a přidaly se k nám i tety. Jedna byla Gabka, to víme určitě, ale druhé říkali Aranko! Aranka měla krásné, černé husté vlasy, ale když se k někomu přiblížila, tak tomu dotyčnému vždy něco zmizlo. Že by to byla čorkařka? Možná byla, ale na konci akce vše všem vrátila. Než ale CARUSO začalo, museli jsme využívat každé volné chvilky k trénování. A řeknu vám, někdy jsme se při tom i hodně pohádali, že Filipe. Nastává den D a losujeme si pořadí, kdo bude vystupovat první, druhý, třetí Já jsem si vylosovala číslo 1 a hned mě popadla tréma. Myslela jsem si, že se mi budou děti smát. Mýlila jsem se! Nesmál se nikdo. Proč taky. Vždyť vystupovat před tolika dětmi není zrovna příjemné a k tomu ještě zpívat.

5 Poslední víkend sourozenců Kapitulčínových na Dubové se nesl v tak trošku sváteční atmosféře. Teta Gabka připravila s dětmi občerstvení na rozloučenou a na klubovně čtvrté skupiny se úderem šesté hodiny večerní začalo slavit. Byly vidět i slzičky. Od 4. února budou Patrik, David, Gabriela, Daniela a Veronika v domově v Čeladné. Přeji jim, aby se jim v novém působišti líbilo a aby si tam našli nové kamarády.

6 Desatero online bezpečnosti Mladí lidé by měli být seznámeni se zásadami pro bezpečný pohyb a komunikaci na internetu. Lze je shrnout do desatera online bezpečnosti: 1. Nedůvěřovat neznámým lidem na internetu. Na internetu se každý může vydávat za někoho jiného. 2. Nikdy nikomu na internetu nesdělovat osobní údaje a soukromé informace, jako je celé jméno, adresa bydliště, navštěvovaná škola, telefonní číslo. 3. Děti do 15 let: nikdy nechodit na osobní schůzku s člověkem známým jen z internetu. 4. Děti nad 15 let: nikdy nechodit o samotě na osobní schůzku s člověkem známým jen z internetu, vždy o schůzce informovat dospělého. 5. Zabezpečit profil v sociální síti pomocí nastavení soukromí tak, aby k osobním informacím nebo fotografiím měli přístup jen známí a prověření lidé. Chránit si svá hesla k ovým účtům a profilům v sociálních sítích. 6. Nikdy nikomu neposílat nebo nikde na internetu nezveřejňovat své příliš odvážné nebo intimní fotografie. 7. Na internetu (v profilu na sociální síti nebo chatu) se chovat s vědomím, že jednou zveřejněný soubor nebo text nelze nikdy spolehlivě smazat a může být kdykoliv použit jako prostředek k vydírání či škodit autorovi. 8. Vědomě vyvažovat čas strávený na internetu nebo hraním počítačových her s časem stráveným koníčky a osobním kontaktem s přáteli. 9. Nikoho při online komunikaci neurážet, nenapadat, nikomu nevyhrožovat. 10. Nikoho bez jeho souhlasu nenatáčet kamerou v mobilním telefonu a nefotografovat, bez výslovného svolení zobrazované osoby záznam nezveřejňovat.

7 VELIKONOČNÍ SYMBOLY A TRADICE Velikonoce, původní oslavy příchodu jara, vnášejí do našich životů krásné tradice plné symbolů. Muži pletou pomlázky, ženy barví vajíčka a téměř v každé rodině se oprašují recepty na beránka, mazanec nebo nádivku. Zajímá vás, jaké lidové zvyky a tradice jsou spojeny s Velikonocemi? Oslava těchto svátků začíná již ve středu a končí Velikonočním pondělím. SAZOMETNÁ STŘEDA - Středa před Božím hodem velikonočním patří ještě k postní době. Říkávalo se jí Škaredá, Sazometná či Smetná, protože se v tento den vymetaly komíny. Škaredá prý pochází z toho, že se Jidáš na Ježíše mračil. Proto se podle lidové tradice neměl nikdo mračit, jinak by se škaredil každou středu. ZELENÝ ČTVRTEK Kostely toho dne zvoní naposledy a pak umlknou až do Bílé soboty odlétají totiž do Říma. Hlasy zvonů nahrazovaly v tuto dobu řehtačky nebo klepačky. Podle tradice byste měli v tento den sníst něco zeleného- špenát, řeřichu nebo zelný salát VELKÝ PÁTEK Je dnem hlubokého smutku na památku ukřižování Ježíše Krista. Dodržoval se přísný půst (nejedlo se žádné maso). A co říká lidová víra? Toho dne se země otevírá, aby odhalila večer o Velkém pátku na krátkou dobu své poklady. BÍLÁ SOBOTA Před kostelem se světil oheň, uklízelo se, bílilo se, pekli se mazance a velikonoční beránci. BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ Provádělo se svěcení velikonočních pokrmů. Část posvěceného jídla pak lidé nosili na pole a dávali do studní. To proto, aby byla velká úroda a dostatek vody. Každá návštěva dostala kousek z posvěceného jídla. PONDĚLÍ VELIKONOČNÍ Dům od domu chodili mládenci za děvčaty s pomlázkami spletenými z vrbového proutí, zdobenými stuhami. Jimi šlehali dívky i ženy aby byly po celý rok zdravé, veselé a pilné. Za to dostávali chlapci malovaná vajíčka. V každé domácnosti se během Velikonoc objeví řada typických pokrmů. Jidáše, mazance, nádivky nebo řízky z kůzlečího a jehněčího masa. Sladký pečený zajíček nebo beránek nechybí nikdy. Beránek je symbolem člena Božího stáda, zajíček symbolizuje koloběh života.

8 ZNOVU O VAŠICH PRÁVECH A POVINNOSTECH Již mnohokrát jsem se zmiňoval o vašich právech a povinnostech. Zopakujme si je opět. Respektuji a jsem respektován Společný život s více lidmi je založen na tom, že každý má svá práva, která jsou respektována, ale současně respektuje práva druhých nebo se tomu učí. Máte právo na soukromí Po příchodu do domova vám bude přidělen pokoj, kde budete bydlet s jiným chlapcem nebo dívkou. Ostatní děti i vychovatelé by měli respektovat, že se jedná o prostor, kde budete spát, máte právo být v něm sám. Můžete tam odejít, kdy budete potřebovat. O své věci pečuje každý sám. Jste zodpovědní za stav svého pokoje. Dohlížíte na jeho čistotu. Uklízíte si své věci, měníte povlečení a dbáte na to, abyste svými věcmi neobtěžovali děti, které na pokoji s vámi bydlí. Máte právo být se svými sourozenci Máte-li v domově bráchu nebo sestru, můžete požádat o společné umístění s nimi na pokoji, nebrání-li tomu závažné překážky. Nerozumíte-li něčemu, máte právo se ptát Nejdříve se obraťte na vychovatele, pokud on nezná odpověď, můžete se kdykoliv obrátit na pana ředitele. Můžete se obracet s žádostmi, stížnostmi nebo návrhy Každé dítě se může se svými požadavky obracet na vychovatele, ředitele nebo zaměstnance domova. Máte právo na to, aby vaše dopisy byly odeslány bez kontroly Dopisy rodičům, kamarádům nebo blízkým by měly být odeslány následují den a to bez kontroly jejich obsahu. Máte právo na to, aby vám zaslané dopisy byly předány bez kontroly Dopisy, které vám někdo zašle do domova nesmí být čteny cizí osobou. Balík, který vám dojde, smí zaměstnanci zkontrolovat, zda neobsahují alkohol, cigarety nebo předměty, které by byly nebezpečné ostatním dětem. Kdykoliv se můžete setkat se sociální pracovnicí Kdykoliv můžete požádat o osobní setkání se sociální pracovnicí a váš rozhovor bude proveden bez přítomností dalších osob. Právo účastnit se volnočasových aktivit v DD i mimo něj V době vašeho volna (pokud už máte hotovou přípravu na vyučování a splněny všechny povinnosti) máte právo zúčastnit se volnočasových aktivit.

9 Máte právo vyjádřit svůj názor Jako jeden z obyvatel domova máte právo vyjádřit svůj názor na dění v domově. Důležité také je, abyste dokázali vyslechnout názor ostatních a pokud s ním nesouhlasíte, učte se ho respektovat. Rovněž vždy nemusíte souhlasit s názorem vychovatele, ředitele nebo jiného pracovníka domova. Máte právo setkat se s rodiči Každé dítě má právo, aby ho v domově navštívili rodiče nebo blízké osoby (sourozenci, babička, děda ). Tato možnost vám nesmí být zakázána. Samozřejmě ale musíte chodit do školy a plnit si své povinnosti. Můžete telefonovat rodině a přijímat hovory od rodičů V domově můžete přijímat návštěvy kamarádů, spolužáků a přátel S vědomím vychovatele vás mohou navštívit kamarádi a přátelé. Taková návštěva má svá pravidla. Musíte respektovat, že v domově žijí jiné děti, které se zde učí nebo jsou nemocné. Má-li za vámi přijít návštěva, neměli byste rušit ostatní. Proto se vždy obraťte na vychovatele a domluvte se s ním. Návštěva kamarádů vám může být zakázána, pokud si neplníte své povinnosti, či nedodržíte, co jste slíbili. Můžete odejít na krátkodobý pobyt domů máte právo na krátkodobý pobyt u rodičů. Většinou se jedná o víkend nebo určitý čas o prázdninách. POSTUP JE NÁSLEDUJÍCÍ: Rodiče se musejí obrátit na sociální pracovnici a požádat o povolení pobytu. Sociální pracovník prošetří, zda podmínky doma umožňují, abyste přijeli na víkend a zda osoba, která žádá návštěvu je schopna vést za dobu pobytu u ní zodpovědnost. Máte právo na kapesné Výše kapesného vám může být snížena až o jednu třetinu, dopustíte-li se výchovným prohřešků. POVINNOSTI V DOMOVĚ Dodržovat stanovený pořádek a kázeň Plnit požadavky zaměstnanců spojené s režimem domova Šetrně zacházet se svěřenými věcmi Dodržovat zásady slušného chování V prostorách domova udržovat pořádek Udržovat pořádek a čistotu ve svých věcech Dodržovat ustanovení vnitřního řádu domova Dodržovat předpisy a pokyny k ochraně bezpečnosti a zdraví, s nimiž jste se řádně seznámili

10 BŘEZNOVÉ BOBOVÁNÍ První březnovou neděli s magickým datem jsme se rozhodli, že si půjdeme ještě zablbnout na sníh. Padla věta, že bychom si m o h l i j í t z a bobovat. Konečně po dlouhé době vysvitlo sluníčko, tak jsme vyrazili do přírody. Boby s sebou a huráááá. Po necelých dvou kilometrech jsme dorazili ke svahu a tam se všichni vyřádili. Počasí bylo nádherné, děti si užívaly sluníčka a pobytu na čerstvém vzduchu. Adam s Filipem našli pod kopcem sedačky ze starého auta, tak si jimi vylepšili boby. Seděli jakoby v auto bobech a náramně se jim to líbilo. Při zpáteční cestě jsme pozorovali koně na pastvě a dokonce jsme si některé i pohladili. Bobování a celé odpoledne se nám vydařilo.

11 CIRKUS TROCHU JINAK NA DUBOVÉ V neděli 3. března zavítal na Dubovou všem známý Ladislav Sobol. A nepřijel sám. Spolu s ním přijeli členové CIRKUSU TROCHU JINAK. A proč se všichni u nás objevili? Flík měl nápad. V dubnu proběhne Nejmilejší koncert. A protože naše některé děti již s cirkusovým uměním měly co do činění, nabídl jim, že by mohly náš domov reprezentovat na Nejmilejším koncertě právě s tímto vystoupením. Všichni se sešli v tělocvičně a pozorovali Vincenza, jaké kousky dovede s malými míčky při žonglování, zasmáli jsme se klaunovi Arnoštovi. Obdivovali jsme Leontýnku a Veroniku, co všechno dovedou udělat s obručemi, jak dovedou chodit po laně a jaká akrobatická cvičení zvládnou. Dětem se jejich vystoupení moc líbilo. Později byly děti rozděleny do čtyř skupin, aby si všechna tato cirkusová čísla vyzkoušely. A šlo jim to náramně. Létající talíře na tyči, hula-hop, žonglování, provazochodectví, akrobacie tím vším všichni prošli. Cirkusáci nakonec vyhodnotili vystoupení našich

12 dětí, rozdali jim potřebné nářadí a náčiní a požádali je, aby v každé volné chvilce nacvičoval každý svou disciplínu. A já jen můžu říct, že se děti připravují svědomitě, s chutí a elánem a určitě se na Nejmilejším koncertě s tímto číslem prosadí.

Školní časopis Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek

Školní časopis Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek 2015 Školní časopis Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek EDITORIAL Byla zima mezi nami a včil už je za horami. Hu, hu, hu, JARO UŽ JE TU! Tak těmito slovy kdysi vítaly děti jaro. Přinášelo jim totiž

Více

Občasník ZŠ Beneše 2/13-14 Cena 5 Kč

Občasník ZŠ Beneše 2/13-14 Cena 5 Kč BENÍKOVINY Občasník ZŠ Beneše 2/13-14 Cena 5 Kč Milí čtenáři, v druhém čísle našeho školního časopisu opět přinášíme zprávy z naší školy a samozřejmě i vaše příspěvky. Vzhledem k tomu, že jsme v minulém

Více

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem +p 1 Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem Redakce: třída B3.I + B2.I + B1.I Počet výtisků:

Více

BAŤÁK VELIKONOCE 13. REPREZENTAČNÍ PLES VÝLET DO BELGIE VODÁCKÝ A CYKLISTICKÝ KURZ RECYKLACE ODPADU PRÁZDNINY KOUPALIŠTĚ JIŽNÍ SVAHY DVOUMĚSÍČNÍK

BAŤÁK VELIKONOCE 13. REPREZENTAČNÍ PLES VÝLET DO BELGIE VODÁCKÝ A CYKLISTICKÝ KURZ RECYKLACE ODPADU PRÁZDNINY KOUPALIŠTĚ JIŽNÍ SVAHY DVOUMĚSÍČNÍK BAŤÁK STUDENTSKÝ ČASOPIS SPŠ ZLÍN DVOUMĚSÍČNÍK KVĚTEN-ČERVEN VELIKONOCE STÁTNÍ MATURITA 13. REPREZENTAČNÍ PLES VÝLET DO BELGIE VODÁCKÝ A CYKLISTICKÝ KURZ RECYKLACE ODPADU PRÁZDNINY KOUPALIŠTĚ JIŽNÍ SVAHY

Více

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013 Sedm příběhů, které stojí za osudy dětí Obsah TeNTO časopis je TišTěN Na ekologickém papíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Příběh první:

Více

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením Zpracoval: O. s. INSTAND Autor: Mgr. Martina Chlápková Odborný garant: PhDr. Jaroslava Sýkorová

Více

Botanická zahrada v Troji. Tip na výlet - strana 20. Plánek Botanické zahrady. Tip na výlet - strana 20

Botanická zahrada v Troji. Tip na výlet - strana 20. Plánek Botanické zahrady. Tip na výlet - strana 20 Měšický zpravodaj Únor 2013 Plánek Botanické zahrady Tip na výlet - strana 20 Botanická zahrada v Troji Tip na výlet - strana 20 POEZIE NASTÁVAJÍCÍHO PŘEDJAŘÍ První podléška Prostá, svěží a hezká se vynořuje

Více

Fajn prázdniny všem žákům přeje Jednička

Fajn prázdniny všem žákům přeje Jednička Datum vydání: 18. června 2013 Číslo: 1/2013 Ročník: III Cena: 10,- Kč Nejdůležitější body: Průzkum k DÚ - strana 2 Věřte - nevěřte (o léku Pravopisoreversum) - strana 2 Co plánujete na prázdniny - strana

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje beseda s paní TISCHLER, dámou, která přežila 3 koncentrační tábory ze školních kronik pohřeb Karla Hynka Máchy rozhovor Ing. Vlasta Lišková zástupkyně

Více

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou:

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou: VIP Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl podporou: Tato publikace byla vytvořena s finanční podporou programu Evropské unie Základní práva a občanství

Více

OBČASNÍK ZE ŽIVOTA DĚTSKÉHO DOMOVA RADKOV DUBOVÁ

OBČASNÍK ZE ŽIVOTA DĚTSKÉHO DOMOVA RADKOV DUBOVÁ Č. 1 PROSINEC 2013 - ÚNOR 2014 OBČASNÍK ZE ŽIVOTA DĚTSKÉHO DOMOVA RADKOV DUBOVÁ MILÍ ZAMĚSTNANCI, MILÉ DĚTI. VESELÍ SILVESTROVSKÉ NOCI PATŘÍ JIŽ MINULOSTI A MY VŠICHNI JSME VSTOUPILI NEODVOLATELNĚ OTEVŘENÝMI

Více

Konečně nebo bohužel? KONEC! Jak se dva Hrníčci potkali. Dopis Škole na rozloučenou. Organizace školního roku 2013/14. www.zsheyrovskeho.

Konečně nebo bohužel? KONEC! Jak se dva Hrníčci potkali. Dopis Škole na rozloučenou. Organizace školního roku 2013/14. www.zsheyrovskeho. Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2013/14 Konečně nebo bohužel? KONEC! Organizace školního roku 2013/14 Začátek školního vyučování pondělí 2. září 2013 Podzimní prázdniny úterý

Více

TISKNOU A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE

TISKNOU A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE Poškolák TISKNOU A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE Loňský rok jsme se rozhodli využít možnosti získat finanční prostředky z fondů Evropské unie, neboť tyto prostředky jsou často jediným zdrojem

Více

ALMANACH 2007-2008 Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb

ALMANACH 2007-2008 Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2007-2008 1. Obsah Září...3 Slovo úvodem...4 Říjen...5 Závody na kolech a koloběžkách...6 Netradiční drakiáda...6 Malované pohádky...6 Pyžámkový den ve školní družině...7 Listopad...8 Dětský čin

Více

V ÈÍSLE... Ü Nejen o tom, jak se studuje

V ÈÍSLE... Ü Nejen o tom, jak se studuje Č. 122-2/2011 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Pythagoriáda. Dne 26. 01. 2011 se žák 5.A Matej Andar zúčastnil okresního kola matematické soutěže Pythagoriáda, kde ve velké konkurenci

Více

Březen 2008. Cena 3,-Kč. Z obsahu

Březen 2008. Cena 3,-Kč. Z obsahu Z obsahu Březen 2008 Cena 3,-Kč Společenská rubrika Festival Mitte Europa Informace k Czech POINTu Zprávy z MŠ a ZŠ Zprávy od SDH Velikonoční bohoslužby Kulturní přehled Velikonoční zvyky Společenská kronika

Více

speciální velikonoční číslo proč slavíme Velikonoce velikonoční luštění školní Missky a Missáci rozhovor s paní starostkou velikonoční luštění o ceny

speciální velikonoční číslo proč slavíme Velikonoce velikonoční luštění školní Missky a Missáci rozhovor s paní starostkou velikonoční luštění o ceny speciální velikonoční číslo proč slavíme Velikonoce velikonoční luštění školní Missky a Missáci rozhovor s paní starostkou velikonoční luštění o ceny co se děje návštěva brumovických dětí zpráva z lyžáku

Více

Slovo k Velikonocům. Než vyrazíte na pomlázku, vězte, že

Slovo k Velikonocům. Než vyrazíte na pomlázku, vězte, že 1 Vážení občané, po velice mírné zimě, jejíž průběh překvapil snad všechny, nastává čas jarního velikonočního období plného nezvykle teplého sluníčka a květů. Příroda nám ukázala svoji přívětivější tvář,

Více

Zpravodaj Městyse Švábenice číslo 1/2014

Zpravodaj Městyse Švábenice číslo 1/2014 Zpravodaj Městyse Švábenice číslo 1/2014 Když rozkvetou první jarní květy a vůní jara naplní se vzduch, tehdy je všem známo, že odešel již zimní duch. Všechno voní, bzučí, zpívá, sluníčko se na to dívá.

Více

BROŽURA PŘÍKLADŮ DOBRÉ PRAXE JAK JDE TO

BROŽURA PŘÍKLADŮ DOBRÉ PRAXE JAK JDE TO BROŽURA PŘÍKLADŮ DOBRÉ PRAXE JAK NA JDE TO 1 Jak na to a Jde to. Brožura příkladů dobré praxe. Projekt: Nejsme chudinky, jsme hrdinky! Reg. číslo projektu: CZ.1.04/3. 4. 04/88.00315 Vydalo roku 2014 Koordinační

Více

VĚSTNÍK SVĚDECTVÍ PRAVDĚ ČÍSLO 4 DUBEN 2014 SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ V PRAZE 4 LHOTCE

VĚSTNÍK SVĚDECTVÍ PRAVDĚ ČÍSLO 4 DUBEN 2014 SPOLEČENSTVÍ KŘESŤANŮ V PRAZE 4 LHOTCE ČÍSLO 4 DUBEN 2014 VĚSTNÍK Připravujeme se oslavit Velikonoce. Budeme znovu naslouchat příběhu Ježíše z Nazareta, jeho věrnosti, poctivosti a statečnosti. Spolu s Ježíšem budeme prožívat pašije. V Jeruzalémě

Více

Účinek slunečních paprsků na naše zdraví

Účinek slunečních paprsků na naše zdraví Účinek slunečních paprsků na naše zdraví Silné zuby a kosti Fotochemické účinky slunce na kůži mají za následek tvorbu vitaminu D. Prostřednictvím stravy dodáme svému organismu pouze čtvrtinu požadované

Více

Úvodník. Den učitelů. Oslavme Den učitelů. Připomínáme: 28. 3. 100. výročí narození Bohumila Hrabala

Úvodník. Den učitelů. Oslavme Den učitelů. Připomínáme: 28. 3. 100. výročí narození Bohumila Hrabala Úvodník Den učitelů Milí žáci a učitelé, po vánočním čísle časopisu držíte v rukou číslo velikonoční. Redaktorky se opět vyznamenaly. Snažily jsme se, abyste se pobavili. Zajímá Vás, kdo je na naší škole

Více

občanské sdružení rozum a cit zpravodaj zima2012 www.rozumacit.cz

občanské sdružení rozum a cit zpravodaj zima2012 www.rozumacit.cz občanské sdružení rozum a cit zpravodaj zima2012 www.rozumacit.cz V současné době nabízíme naše služby v těchto projektech: Poradenské centrum Poskytujeme: informace o náhradní rodinné péči sociálně-právní

Více

Vztahový labyrint v náhradní rodině. Vlastní rodina přijatých dětí. Mgr. Veronika Uhlířová

Vztahový labyrint v náhradní rodině. Vlastní rodina přijatých dětí. Mgr. Veronika Uhlířová Vztahový labyrint v náhradní rodině Vlastní rodina přijatých dětí Mgr. Veronika Uhlířová Příručka vznikla za podpory Nadace Terezy Maxové dětem. Vydalo: Občanské sdružení Rozum a Cit, 2012 Kontaktní adresa:

Více

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Ř poslanecké sněmovny, které dopadly pro spoustu lidí překvapivě už jen tím, že se do sněmovny dostalo sedm

Více

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo Příběhy Třetí sféry: Temní mágové Jakub Jiří Rýdlo úvod Toto je teprve moje druhá knížka, tak možná bude obsahovat ještě relativně dost chyb a překlepů. Co je ale hlavní, pokusím se o skutečně kvalitní

Více

dvouměsíčník YMCA v ČR, červenec - září 2007, ročník IX 15 Kč / 0,5 FOTO: J. V. HYNEK

dvouměsíčník YMCA v ČR, červenec - září 2007, ročník IX 15 Kč / 0,5 FOTO: J. V. HYNEK dvouměsíčník YMCA v ČR, červenec - září 2007, ročník IX 15 Kč / 0,5 YMCA & TS Festival aneb něco pro všechny Setkání seniorů YMCA na tábor spolu i po 70 letech YMCA o prázdninách zážitky, přátelství, poznávání...

Více

ZPRAVODAJ POMOCNÝCH TLAPEK o.p.s.

ZPRAVODAJ POMOCNÝCH TLAPEK o.p.s. ZPRAVODAJ POMOCNÝCH TLAPEK o.p.s. deváté číslo srpen 2007 Pomocné tlapky o.p.s jsou obecně prospěšnou společností, která si klade za cíl chovat, cvičit a předávat asistenční psy našim zdravotně postiženým

Více

RYBNÍČEK. Březnové slunce má krátké ruce.

RYBNÍČEK. Březnové slunce má krátké ruce. IX. ročník, č.1 Březen 2013 RYBNÍČEK časopis Domova důchodců Sámova 2481, Roudnice nad Labem Březnové slunce má krátké ruce. Jak hluboko v dubnu namokne, tak hluboko v máji vyschne. Chladno a večerní mlhy

Více