Nemohla uvěřit, že jí to zase provedl. Jeho sliby se jako obvykle ukázaly být plané. Bramsone! křikla.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Nemohla uvěřit, že jí to zase provedl. Jeho sliby se jako obvykle ukázaly být plané. Bramsone! křikla."

Transkript

1 1. Elinor přecházela vstupní halou svého londýnského domu sem a tam a její kroky narušovaly napjaté ticho. Majordoma Bramsona sice neviděla, ale byla si jistá, že číhá poblíž. Představila si ho, jak někde přešlapuje a lomí rukama. Opět letmo pohlédla na vysoké skříňové hodiny a otráveně si povzdechla. Nemohla uvěřit, že jí to zase provedl. Jeho sliby se jako obvykle ukázaly být plané. Bramsone! křikla. Ano, mylady, ozval se majordomus a vykročil ze salonu. Ve tváři měl netečný výraz. Všimla si, že smutně potřásl hlavou. Až příliš dobře známý soucit. Kdy se z ní stala žena, kterou lidé litují? Už to nedokáže déle snášet. Vyřiď Spencerovi, ať přistaví kočár, pravila. Bramson svraštěl čelo. Elinor si majordoma prohlížela jeho krátké šedé vlasy, černý plášť a kalhoty, zářivě bílou košili a nákrčník. Pohledem sklouzla na černobílou mramorovou podlahu a potom se podívala do zrcadla na protější straně. Měla na sobě černé šaty ozdobené korálky a bílé rukavičky. Její pleť byla světlá a v matném světle tmavě hnědé vlasy vypadaly téměř jako havraní. Obklopovalo ji klidné, strohé a vážné prostředí, a už toho měla dost. Dost! Není mrtvá. Ještě ne, avšak působila takovým dojmem. Není divu, že na ni Winn zapomněl. K čertu s ním! zaklela v duchu, což jí kupodivu zlepšilo náladu. K čertu s ním!

2 Kočár, mylady? podivil se Bramson. Jeho lordstvo už přijelo? Majordomus věděl, že její manžel tady ještě není. A všem v domácnosti kromě ní bylo jasné, že Jeho lordstvo nedorazí. Ona jediná mu jako hlupačka věřila. Ples u Ramsgatových navštívím bez lorda Keatinga, Bramsone, odpověděla. Muž zvedl tmavé obočí. Chápu. Dobře, mylady. Z jeho tónu bylo patrné, že čekal všechno možné, jen toto ne. Elinor se opět podívala do zrcadla. Pošli Bridget do mého pokoje. Chci se převléknout. Samozřejmě, mylady. Elinor stoupala po schodišti a měla pocit, jako by měla nohy o mnoho lehčí. Půjde na ples a protančí noc. Jestli tam bude pan Trollope, sebere odvahu a zatančí si s ním valčík? Dovolí mu, aby ji při tanci objal a tiskl k sobě? Mamá? Elinor sebou trhla a chytila se zábradlí, aby udržela rovnováhu. Karolině bylo teprve dvanáct, ale v nitru působila příliš dospěle. Ano, drahá? Elinor došla na odpočívadlo a zamířila ke své ložnici. Chystáš se převléknout? Elinor si povzdechla. Dokonce i její dcera věděla, že otec na matku zapomene. S Georgianou jsme napsaly jedno dějství hry a chtěly jsme ti ho předvést. Na chodbě se objevila Bridget a Elinor na ni pokývla. Najdi mi barevné šaty na dnešní večer, Bridget. Potřebuji modré nebo ne. Proč by ne? Chci červené. Nezůstaneš doma? zeptala se Karolina a zamračila se. Elinor krátce zvažovala, že své rozhodnutí změní. Své dcery miluje, ráda si s nimi hraje a je v jejich společnosti, a ráda sleduje, jak se mění v mladé dámy. Ještě před pár lety naříkala, že tráví veškerý čas se svými dětmi. Tenkrát měla dojem, že její jedinou zábavu představují příběhy o princeznách, které si vymýšlely. Toužila konverzovat se svými vrstevníky a věnovat se činnostem, při nichž nemusí sedět na podlaze nebo oblékat panenku. Ale děvčata ji potřebovala a jí to dělalo dobře.

3 Nyní se Elinor vůbec necítila potřebná. Dcery měly guvernantky a učitele hudby a setkávaly se se svými přáteli. Nejednou se stalo, že jim Elinor poskytla rady nebo se pokusila zapojit do některých jejich aktivit, avšak připadala si zbytečná. A Karolina a Georgiana protočily panenky, když si myslely, že se nedívá. Možná je na čase, aby si našla vlastní zájmy a vnesla do svého života vzrušení, po kterém vždy toužila. Přečetla mnoho článků o statečných činech vojáků a generálů během války proti Napoleonovi. Bojovat nemůže, ale mohla by dělat něco méně nápadného. Něco, o čem jenom četla, a dokázat, že je víc než matka a hostitelka. Mohla by působit jako špionka. Ta představa ji nadchla. Řekla jsem ti, že dnes večer navštívím ples. Karolina se rozhlédla. A co otec? Půjdu bez něho. Dívka zamrkala. A co naše hra? Shlédnu ji zítra, drahoušku, odvětila Elinor a položila mladší dceři ruku na rameno. Měly byste jít se sestrou spát. Karolina se zamračila. Vypadá jako její otec, pomyslela si Elinor. Ale mamá, nejsme mimina. Ještě není příliš pozdě. Elinor otevřela ústa, aby vznesla námitku, načež je zavřela a pokrčila rameny. Proč by neměla dcery nechat, ať se baví? Unavovalo ji stále jim připomínat, že je čas ulehnout do postele. Už měla dost všech těch pravidel, které musí děti a manželky dodržovat. Dnes na ně zapomene a užije si ples. Dnešní večer představuje nový začátek. Bez Winna. Máš pravdu, připustila Elinor. Zůstaňte vzhůru, jak dlouho chcete, dodala. Políbila dceru na čelo a kráčela ke svému pokoji. Karolina ji následovala. Mamá? Není ti něco? Elinor se zasmála. Cítím se skvěle. Bridget jí podala vínově červené šaty. Ne. Byly příliš fádní. Vyberu si je sama. Její pozornosti neunikl pohled, který si Karolina vyměnila s Bridget. Dobře. Ať se podívají. Ať ji vidí celý Londýn. Přestane žít jako poustevnice, protože jejího manžela více než manželka a rodina zajímá vše ostatní. Hodně vdaných žen

4 chodí do společnosti bez svých mužů. A spousta mužů raději navštíví svoji milenku, než aby doprovodili svoji choť do opery nebo na večírek. Elinor si málem přála, aby měl Winn milenku. Byl by tak zajímavější a lidštější. Kdysi se vždy elegantně oblékla a se zatajeným dechem na něho čekala, až se vrátí domů. Ale za ty roky, kdy marnila nekonečné hodiny čekáním, klimbáním ve vstupní hale a nosila nejlepší šaty, v nichž ji vidělo jenom služebnictvo, zahořkla. Winn se nikdy nezmění. A proto chtěla dělat něco vzrušujícího, co by ji pohltilo tak, že by nepřemýšlela o svém skutečném životě. Elinor vstoupila do šatny a prohlížela si pečlivě složené šaty. Šedé, hnědé, levandulové, černé, další šedé. Proboha! Kdy se začala oblékat jako usedlá dáma v letech? Vtom zahlédla jasně červenou látku. Vytáhla šaty a bylo jí jedno, že přitom shodila béžové, které ležely nahoře. Mamá, co to je? vyhrkla Karolina udiveně. Její hlas zněl káravě. Elinor je rozložila. Výstřih byl sice o něco hlubší, než by se jí zamlouvalo, ale pohoršení určitě nevyvolají. Vezmu si je na ples, řekla a odnesla model s průsvitnými rukávy a hedvábnou sukní do pokoje. Postavila se zády k Bridget a komorná jí začala rozepínat šaty. Karolina sledovala, jak Bridget pomáhá Elinor opatrně do červených šatů, aby jí nerozcuchala účes. Komorná zavázala poslední stužku a Elinor si v zrcadle všimla, že Karolina zavrtěla hlavou. Mamá, v těchto jít nemůžeš. Elinor potlačila nutkání zasmát se. Proč ne? zeptala se a otočila se k Bridget. Kde mám růž? Mamá! Karolino! opáčila Elinor stejně rozhořčeným tónem. Nechci vypadat jako mrtvola. Bridget mezitím vytáhla z toaletního stolku kelímek s růží. Elinor se posadila, aby se nalíčila. Karolininy zelené oči se ještě víc rozšířily. Mamá, je ti trochu vidět poprsí, zašeptala. Elinor sklopila zrak k výstřihu. Nevadí. Nanesla si růž a potom uvolnila několik pramínků, takže jí splývaly kolem tváře. Hotovo.

5 Karolína zavrtěla hlavou. Co si pomyslí otec? Elinor pokrčila rameny. To je mi jedno, odpověděla. Svá slova mínila vážně. Londýn, podzim 1815 Špion s krycím jménem Baron se vyhoupl na šikmou střechu a sledoval, jak kus ulomené dřevěné konstrukce dopadl na zem, několikrát se přetočil a rozštěpil se na desetitisíce třísek. Mohl si představit, co by se stalo s jeho hlavou, kdyby se zřítil dolů on. Katastrofickým scénářům se zpravidla vyhýbal a za všech okolností se snažil zachovávat optimismus. Ten však záhy nato ztratil, když zaslechl hlasy. Ohlédl se. Ve ztrouchnivělých dveřích se objevili tři muži. Holohlavý na něho ukázal a druhý zvedl zbraň. Baron zabalancoval na římse a postupoval dopředu. Střílet člověka do zad není zrovna férové, prohodil. Tak se otočte! křikl jeden z mužů. To v žádném případě neudělá. Vtom se ozval výstřel podle zvuku zřejmě francouzská puška s křesadlovým zámkem. Baron, který zrovna obkročmo seděl na hřebenu střechy, zaklel a skrčil se. Na podobné akce začíná být starý. Muži vyrazili za ním a vratkými kroky stoupali po příkré střeše, což Baron uvítal. Raději s nepřítelem zápasí, než uhýbá před kulkami. Je konec, Barone! křikl plešatý muž, jehož tvář hyzdila řezná rána. Ještě není, pomyslel si Baron. Střecha končila několik kroků před ním. Dejte nám ten klíč a my vás zabijeme rychle, řekl muž se třemi ulomenými zuby a dlouhými nepoddajnými vlasy. Lákavá nabídka, ale zariskuji, opáčil Baron. Sklouzl níž a ocitl se téměř na okraji střechy. Podíval se na ulici pod sebou a zamračil se. Když se pak ohlédl, usoudil, že bude lepší skočit. Zemřete tak či onak, prohodil plešoun. Dejte nám klíč. Baron opatrně vstal, aby neztratil rovnováhu. Chcete ho? opáčil a postoupil o kousek dopředu: Pojďte si tedy pro něj, dodal, udělal poslední krok a zmizel.

6 Co to k čertu udělal? otázal se jeden z mužů. Nenapadlo by mě, že je toho schopen, poznamenal další. Teď budeme muset klíč vyhrabat z hromady jeho zakrváceného těla. Počkej. Slyšeli jste, že by dopadl? Baron zaťal zuby a pevně se držel chrliče v podobě obludy se šíleným úšklebkem, který vyčníval ze zdi těsně pod střechou. Mám opravdu štěstí. Jeden z nich není úplný hlupák, zamumlal. Pevně se držel a snažil se nemyslet na to, jak mu nohy visí ve vzduchu. Běž se podívat, řekl jeden z trojice. Baron usoudil, že to byl ten s ulomenými zuby, a zadržel dech. Poslouchal blížící se kroky, které střídal klouzavý zvuk. Přikrčil se pod hlavu příšery a vší silou ji svíral. Krátce nato se nad ním objevil stín. Baron prudce vykopl a zasáhl nepřítele ze strany do hlavy. Ticho prořízl výkřik a pak se ozvalo plesknutí. Baronovi se podařilo dostat zpět na střechu. Sotva se postavil, musel odrazit úder muže, který předtím na něho vystřelil. Oba ztratili rovnováhu a spadli. Baron sklouzával po zádech níž, ale naštěstí se včas přetočil a chytil se štítu. Když se začal zvedat, muž ho nohou zasáhl do hlavy tak, až mu zazvonilo v uších. Teď s ním jenom lomcoval vztek, avšak později ho bude bolet hlava. Ten mizera se ho pokusil znovu kopnout. Tentokrát mu Baron sevřel chodidlo a trhl jím. Muž sjížděl po střeše, ale podařilo se mu zachytit se okapu. Tiše se zasmál. Potom se však okap se skřípěním ohnul a muž sklouzával níž a níž. Baron se pomalu zvedl a dlouze vydechl. Plešoun ho sledoval. Vykročil k němu, načež se prudce otočil a vracel se zpátky. Baron si povzdechl. Kéž by ho mohl nechat jít! Vyrazil za ním přes svislou střechu. Ve stejném okamžiku, kdy seskočil na rovnou plochu v úrovni dveří, zabouchly se. Utíkal k nim, vyrazil je a spěchal dolů po schodech za uprchlíkem. Opuštěnou starou budovou se rozléhal dusot. Nepřítel získával náskok. Krátce nato kroky utichly. Baron seběhl točité schodiště a vyběhl ven. Na poslední chvíli zabočil doleva a kulka, která proletěla kolem něho, se zaryla do dveří. Zatraceně!

7 Opodál ve stínu stál plešoun s mužem v elegantním černém plášti. V ruce se mu leskla pistole. Znovu se chystal vystřelit. Baron na nic nečekal a dal se na útěk s pronásledovateli v patách. V dálce začaly odbíjet hodiny na kostele St. Sepulchre. I když ve vězení Newgate nyní měli vlastní zvon, kterým oznamovali čas blížících se poprav, zvuk Baronovi připomínal umíráček. Prokličkoval uličkami a v okamžiku, kdy odbila desátá, proběhl bránou. K čertu, zaklel, zatímco se blížil k vysoké zdi. V momentě, kdy ji přelézal, dostihli ho pronásledovatelé a jeden ho chytil za kotník. Baron prudce vykopnul a narazil do čehosi měkkého. A vtom si vzpomněl na Elinor. Seskočil dolů a zamířil k Mayfairu. Má zpoždění. Slíbil své ženě, že ji doprovodí na ples k lordu a lady Ramsgatovým. Elinor mě zabije, pomyslel si. Zabočil za roh a při přebíhání ulice se jen těsně vyhnul projíždějícímu kočáru. Pak se ohlédl a znovu zaklel. Nepřátelé mu byli v patách a nevypadali, že by jim docházeli síly. Baron utíkal se skloněnou hlavou, aby ho nikdo nepoznal, až se přiblíží k Mayfairu. Málem si přál, aby se ho Elinor pokusila zabít. Výbuch vzteku by byl lepší než zklamaný pohled, který na něho vrhne. Netěšilo ho, když někoho zklamal. V práci se mu to nikdy nestalo. Avšak doma mohl trhat rekordy. S každou další ulicí, kterou proběhl, byl udýchanější a přibývalo kočárů a pouličních lamp. Ocitl se v Mayfairu. Schoval se do tmavého vchodu obchodu a podíval se doprava, kde se nacházelo sídlo Ramsgatových. Pak pohlédl doleva. Tím směrem stál jeho dům. Měl by se vrátit domů, nebo jít na ples? Elinor by k Ramsgatovým sama nešla. Je příliš zdrženlivá, ostýchavá a nervózní, aby navštívila ples bez doprovodu. Vtom zaslechl dusot kroků a ustoupil do stínu. Když ho záhy nato oba muži míjeli, srazil jednoho na zem. Druhý pokračoval dál, zatímco Baron zvedl plešouna a praštil s ním o výlohu. Sklo se rozbilo a zakrvácený muž ležel v bezvědomí na chodníku. Mezitím se muž v černém otočil a pistolí mířil Baronovi na hlavu. Dejte mi ten klíč, Barone. Víte, že nemůžu, opáčil agent s pohledem upřeným na zbraň. Stihl ji nabít? Chce ho zastrašit? Nemůžete utíkat věčně.

8 Vy také ne. Baron se rozhodl zariskovat. Být snadným cílem se mu nezamlouvalo. Kolem nich projížděly kočáry. Na rušné ulici by si nepřítel určitě netroufl střílet. Baron přimhouřil oči. Nebo snad ano? Nenuťte mě, abych vás zastřelil. Ať je po vašem, prohodil Baron a vyrazil vpřed. Raději kličkoval, ale výstřel se neozval. Baron se letmo ohlédl. Muž cpal kulku do hlavně a klel. Příště mu tak snadno neunikne. Pronásledovatel vzhlédl, ušklíbl se a vydal se za ním. Baron uskočil před jedním kočárem a vzápětí málem narazil do dalšího, který se blížil z druhé strany. Baron zpomalil. Byli to jeho yorkshirští klusáci. Byl to jeho kočár! Seděla v něm Elinor? Baron doběhl na konec ulice, ale na rozhodování neměl čas. Vydal se k sídlu Ramsgatových. Muž mu byl stále v patách a černý plášť za ním vlál jako havraní křídla. Nedaleko domu Baron sešel z cesty, aby ho nikdo neviděl, a přelezl přes zeď do zahrady. Úhledně zastřižený trávník osvětlovaly lampiony. Baron si stoupl do stínu. Slyšel, jak nepřítel přelézá zeď. Tady zůstat nemůže. Zbývá mu tedy jediná možnost. Ta nejhorší. Oprášil si klopy a zamířil k domu, kde zářily lustry, a zněla hudba.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a Čarodějná hodina Sofie nemohla spát. Škvírou mezi záclonami procházel zářivý paprsek měsíčního světla a dopadal přímo na její polštář. Ostatní děti v sirotčinci už dávno spaly. Sofie zavřela oči a ležela

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Přísudek opakování a rozšíření

Přísudek opakování a rozšíření Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Přísudek

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Klíčová aktivita III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

mladší žáci PoznejBibli / 3 O: Vybarvi políčko s kroužkem a objevíš slovo, které označuje to, co ničí krásný Boží svět:

mladší žáci PoznejBibli / 3 O: Vybarvi políčko s kroužkem a objevíš slovo, které označuje to, co ničí krásný Boží svět: Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro děti PoznejBibli 1. PŘÍBĚH: Noe poslouchá Boha PŘEČTI SI: Genesis 6,5-22 KLÍČOVÝ VERŠ: Když na počátku

Více

Jak se v parku narodil dráček

Jak se v parku narodil dráček Jak se v parku narodil dráček Klárka a Matýsek jsou dobří kamarádi. Nejradši chodí ven do parku. Hrají si s dalšími kamarády na schovku SCHOVKA POD DEKOU, na honěnou HONIČKA SE ZÁCHRANOU nebo si jen tak

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_366 Jméno autora: Třída/ročník: Mgr. Tomáš Vaculík

Více

Procvičit a upevnit učivo o hláskách u, ú, ů. Opakování učiva o větě druhy vět, počet slov ve větě, pořádek vět.

Procvičit a upevnit učivo o hláskách u, ú, ů. Opakování učiva o větě druhy vět, počet slov ve větě, pořádek vět. Trampoty s hláskami u, ú, ů Cíl Procvičit a upevnit učivo o hláskách u, ú, ů. Opakování učiva o větě druhy vět, počet slov ve větě, pořádek vět. Pomůcky Před hodinou si připravím kartičky se slovy a větami,

Více

Prezentace 11-CJL -2-ročník Česká literatura 2. poloviny 19. stol. (Český kritický realismus 3)

Prezentace 11-CJL -2-ročník Česká literatura 2. poloviny 19. stol. (Český kritický realismus 3) Prezentace 11-CJL -2-ročník Česká literatura 2. poloviny 19. stol. (Český kritický realismus 3) Karel Klostermann (1848 1923) Nar. v Haagu v rodině lékaře, posléze přesídlili do Sušice. Studia medicíny

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

část sedmnáctá Konec?

část sedmnáctá Konec? část sedmnáctá Konec? A bylo to tady. Konec roku. Tedy abychom byli přesní konec školního roku. Poprvé v životě měl k té příležitosti Vojta připravené nové rifle a košili. Byla to zásluha Anežky. Přivezla

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

Osm Kusů Brokátu. Vyprávění cestovatele po mořích a horách.

Osm Kusů Brokátu. Vyprávění cestovatele po mořích a horách. Vyprávění cestovatele po mořích a horách. Osm Kusů Brokátu Zeptal jsem se, k čemu se používá. Řekl na to : "K zahnání nemoci - to je první použití. Nikdy neonemocnět - druhé. Celý život být silný muž -

Více

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Terezín uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui setkaní s pamětnicí 28.4.2011 opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

Více

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 21.03.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_26_CJL_L Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 21.03.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_26_CJL_L Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 21.03.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_26_CJL_L Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací oblast: Jazykové vzdělávání a komunikace, Estetické vzdělávání

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

Určování slovních druhů, podstatná jména mluvnické kategorie, přídavná

Určování slovních druhů, podstatná jména mluvnické kategorie, přídavná Anotace Tematický celek zaměřený na tvaroslovné jevy je zpracován do textového souboru, který lze použít pro více vyučovacích hodin k procvičení dané problematiky. Cvičení mají za úkol upevnit znalosti

Více

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina.

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. Manžel i já vyrážíme učit ve třídách našich dětí, spolu s dalšími skoro padesáti

Více

Použití: Na reprezentačních akcích, při sborových akcích, na sněmu, camporee a při podobných slavnostních příležitostech (např. bohoslužba).

Použití: Na reprezentačních akcích, při sborových akcích, na sněmu, camporee a při podobných slavnostních příležitostech (např. bohoslužba). KROJOVÝ ŘÁD Kroj Pathfinderů má vyjadřovat příslušnost celosvětovému hnutí a jeho ideálům. Jednotné oblečení pro děti z různých sociálních vrstev znamená rovné podmínky pro každého, ať už pochází z jakéhokoli

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika 1 2 Taťana Březinová Tanec na paletě Eroika 3 Taťana Březinová, 2007 Eroika, 2007 ISBN 978-80-86337-70-8 4 Taťana Březinová Tanec na paletě 5 6 Poznámka autorky Knihou Tanec na paletě jsem se vyznala ze

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Naše třída POPIS SPOLUŽÁKA

Naše třída POPIS SPOLUŽÁKA VY_12_INOVACE _01_18_CJ_ KZ Naše třída POPIS SPOLUŽÁKA Zdálo se, že ptáci jsou trochu bez dechu z takové pedagogické ráznosti. Viděl, jak někteří sebou vrhli, jak jiní spolu vyměnili pohled, jak čerpali

Více

Vyhlášení výsledků literární soutěže očima žákyně 8.A Venduly Tlusté:

Vyhlášení výsledků literární soutěže očima žákyně 8.A Venduly Tlusté: Únor 2008 Vyhlášení výsledků literární soutěže Ve středu 13.2.2008 ve 13:30 hodin proběhlo v Paláci knih na Václavském náměstí slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže. Žáci, kteří se umístili na

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

NOCˇNÍ ŠKOLA www.egmont.cz

NOCˇNÍ ŠKOLA www.egmont.cz NOČNÍ ŠKOLA www.egmont.cz KNIHA DRUHÁ Night School. Legacy Copyright 2013 by CJ Daugherty Cover 2013 by VGO Oetinger All rights reserved Jackovi, mému navigátorovi Všechny postavy a události v této knize,

Více

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého.

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. Pomůcky: pracovní list, DUHA 9/2014 2015. Přivítání Přivítáme se, přeptáme se dětí, jak se jim daří, a rozdáme si pracovní listy

Více

PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová

PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová Předmatematické aktivity se zaměřením na rozvoj prostorové orientace a představivosti (D10) PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová Pomůcky: obrázky jsou budˇ nakreslení

Více

To je moc dlouho, povzdechla si Maruška. Ještě si nezvykla, že rodiče někdy chodí pryč. To Honzík už ano. Jenže on je přece velký kluk, starší bratr,

To je moc dlouho, povzdechla si Maruška. Ještě si nezvykla, že rodiče někdy chodí pryč. To Honzík už ano. Jenže on je přece velký kluk, starší bratr, Obr v nouzi Za okny hřmělo a bouřilo. Přes měsíc letěly mraky a vichr honil listí. To se bude dobře spát, pomyslel si Honzík, po krk zavrtaný ve svém peřinovém hradě na posteli. Mezi velkými, měkkými polštáři

Více

Miluji Vás, Mistryně.

Miluji Vás, Mistryně. Odkud jste? Miluji Vás, Mistryně. Miluji Vás, Mistryně! Montreal. Montreal. Kanada? Kanada. Jižní Afrika. Och, můj Bože! Japonsko. (Japonsko!) USA. Au Lac (Vietnam). Různí lidé. Jak se máte lidi? Dobře,

Více

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí NORSKÝ DENÍK 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí Tímto dnem pro nás začala výprava za dobrodružstvím do Norska. Nad ránem jsme se v letištní hale spojili se zbývajícími účastníky projektu z Břeclavi a po odbavení

Více

1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách.

1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách. 1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách. 2 Vyprávěj příběh a podle obrázků doplň slova ve správném tvaru. Svítilo a šli do. Cesta vedla kolem, pak po a kousek

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

Slovní druhy. Metodika: Pracovní list je určen ke skupinové i k samostatné práci. Jednotlivá cvičení jsou věnována jednotlivým slovním druhům.

Slovní druhy. Metodika: Pracovní list je určen ke skupinové i k samostatné práci. Jednotlivá cvičení jsou věnována jednotlivým slovním druhům. Slovní druhy VY_32_INOVACE_ČJL_542 Autor: Melanie Hozová Mgr. Použití: 6.- 9. ročník Datum vypracování: 5.9. 2012 Datum pilotáže: 17.9.2012 Metodika: Pracovní list je určen ke skupinové i k samostatné

Více

Školtýn. Základní škola Týnec nad Labem. Ročník 12. 2. číslo

Školtýn. Základní škola Týnec nad Labem. Ročník 12. 2. číslo Školtýn Základní škola Týnec nad Labem Ročník 12 2. číslo 2012 2013 Obsah 1. Narozeninová oslava 2. Rozhovor s ředitelem školy 60 let 3. Afrika 4. Mikuláš 5. Vánoční šplh 6. Florbal 7. Kolínská laťka 8.

Více

V tašce jsem propašovala jeden žloutkový věneček. Zabalila jsem ho do dvou ubrousků, a když jsem ho vyndala, byl pořádně slisovaný.

V tašce jsem propašovala jeden žloutkový věneček. Zabalila jsem ho do dvou ubrousků, a když jsem ho vyndala, byl pořádně slisovaný. 9 Jednou ráno zazvonil ve tři čtvrtě na osm telefon. Volali z kanceláře trajektové přepravy. Ještě než začnu, musím se zúčastnit povinného kurzu první pomoci. Zapomněli mi dát vědět a teď se někdo odhlásil.

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

Hudba z chatrče. Paulo Coelho. Argo Vánoční povídka

Hudba z chatrče. Paulo Coelho. Argo Vánoční povídka Hudba z chatrče Paulo Coelho coelho2.indd 1 Argo Vánoční povídka coelho2.indd 2 Paulo Coelho coelho2.indd 3 coelho2.indd 4 Paulo Coelho Hudba z chatrče coelho2.indd 5 Argo, 2008 Copyright 2008 by Paulo

Více

SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ. Neorealismus

SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ. Neorealismus SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ Neorealismus Interaktivní výukový materiál Světová literatura 20. století V horních záložkách naleznete okruhy nejdůležitějších otázek, na které byste během studia měli

Více

Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning

Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning Naši zahraniční partneři: Základní škola ze španělské Zaragozy. Základní škola z polského města Tychy. Základní

Více

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Název a logo Advent-Orion je ochranná známka zapsaná do rejstříku ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem zápisu 198705. Advent-Orion, Praha 2012 Ilustrace

Více

DALŠÍ TOMOVA DOBRODRUŽSTVÍ

DALŠÍ TOMOVA DOBRODRUŽSTVÍ DALŠÍ TOMOVA DOBRODRUŽSTVÍ Vypráví: Ursula Marcová Ilustroval: German Frank 1. kapitola: Takový úkol? Maličkost! Tak brzy po ránu všichni bývalí loupežníci ještě spali. Tom už to v posteli nevydržel. Odpovědnost

Více

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou SVĚTLO Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou nám mnoho informací o věcech kolem nás. Vlastnosti světla mohou být ukázány na celé řadě zajímavých pokusů. Uvidíš svíčku?

Více

Anotace: Nové učivo- řecké báje a pověsti Slouží k seznámení s nejznámějšími řeckými bájemi- práce s textem.

Anotace: Nové učivo- řecké báje a pověsti Slouží k seznámení s nejznámějšími řeckými bájemi- práce s textem. Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.0624 Název šablony klíčové aktivity: I/2-Inovace zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti Název DUM: Odysseovy cesty Třída: 6..A Vypracoval/a:

Více

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Název školy: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Číslo a název projektu: Číslo a název šablony klíčové aktivity: Označení materiálu: Typ

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Příběh Makulky. Jana Svobodová

Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Příběh Makulky. Jana Svobodová Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Příběh Makulky Jana Svobodová Radim Bačuvčík VeRBuM, 2012 2 :. Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Jana Svobodová, 2012 Radim Bačuvčík VeRBuM, 2012 ISBN 978-80-87500-25-5

Více

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s Pak už všichni napjatě čekali, kdy se konečně objeví Laurio a začnou si spolu hrát. Ahoj, kamarádi! pozdravila Laurio, když konečně dorazila na Území kamarádů. Ahoj, Laurio! odpověděli všichni sborově

Více

Čas Robinsonů - ukázka

Čas Robinsonů - ukázka Čas Robinsonů - ukázka Thursday, May 7 2015, 1:17 AM Čas Robinsonů - ukázka Monika na ni spustila vodopád slov. Mluvila o manželovi Jirkovi, o malém Peťulovi, o kámošce Jiřině ze čtvrtého patra i o jezevčíkovi

Více

Očekávaný výstup Žák rozvíjí čtenářskou gramotnost. Žák vyhledá informaci v přiměřeně náročném textu. Speciální vzdělávací Žádné

Očekávaný výstup Žák rozvíjí čtenářskou gramotnost. Žák vyhledá informaci v přiměřeně náročném textu. Speciální vzdělávací Žádné Název projektu Život jako leporelo Registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor Hana Brázdilová Datum 1. 9. 2014 Ročník 7. Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor Český jazyk a

Více

Čekání na DUPV příběh pana P.P. Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Univerzita Karlova v Praze Lékařská fakulta v Hradci Králové Fakultní nemocnice Hradec Králové Autoři:Veronika

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

PROJEKT. p. Matějková - byt

PROJEKT. p. Matějková - byt PROJEKT p. Matějková - byt p. MATĚJKOVÁ - byt Při návrhu bytu jsme používali převážně neutrální tóny (béžová, hnědá, bílá, šedá) doplněné barevnými detaily a barevnou výmalbou. Zastáváme názor, že tímto

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_12_INOVACE_119 Jméno autora: Třída/ročník: Datum vytvoření:

Více

Alícia Hamm. 2012: Čas rovnováhy 22.8.2012-9.9.2012

Alícia Hamm. 2012: Čas rovnováhy 22.8.2012-9.9.2012 Alícia Hamm 2012: Čas rovnováhy 22.8.2012-9.9.2012 ČAS ROVNOVÁHY (1) Možná bychom měli najít nové slovo pro "čas". Je tolik významů tohoto slova, že je vždy třeba vysvětlovat, co jsme měli na mysli, když

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

Neverbální komunikace II. Střední průmyslová škola Ostrov

Neverbální komunikace II. Střední průmyslová škola Ostrov Neverbální komunikace II Střední průmyslová škola Ostrov DRUHY NONVERBÁLNÍ KOMUNIKACE 1. haptika - dotyk 2. gestika - pohyby těla a rukou 3. mimika - pohyby obličeje 4. oční kontakt 5. posturika - postoj

Více

Kapitola 1: Pochybnosti

Kapitola 1: Pochybnosti Zrození Prolog Jedni jsou osrstění, druzí bledí. Jedni zběsile funí jako zvířata, druhým nebije srdce. I když se od sebe tak liší, přesto mají něco společného - jsou to predátoři. Mocná Matka příroda je

Více

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5.

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5. Příloha č. 3 Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí Chlapec T., 3. třída Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 9 7 5 5 9 35 3 Tab. 2 Výsledky druhého vyšetření chlapce T. 9 8 5 5 9 36

Více

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Obsah OBSAH Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Proděláváte syndrom mrzutého muže? 10 Zažíváte mužskou depresi? 10 Jak používat tuto knihu 11 Část 1: Problém 12 Kapitola 1: Syndrom

Více

Řadový dům na malém městě

Řadový dům na malém městě Řadový dům na malém městě HN hodnotí prostorný byt 4 + kk v Buštěhradu na Kladensku. Nezvykle prostorný řadový dům. Ale bohužel jen s jednou koupelnou. To byly dvě hlavní věci, které zaujaly hodnotitele

Více

O myšce a jitrničce. VY_ 12_INOVACE_Čg.Vo.25

O myšce a jitrničce. VY_ 12_INOVACE_Čg.Vo.25 Anotace: Pracovní list je určen pro čtení s porozuměním. Učí žáky tvořivě pracovat s textem, doplňovat a vyhledávat v něm. Druh učebního materiálu: pracovní list Očekávaný výstup:-pracuje tvořivě s literárním

Více

Identit. Místnost, kde není světlo ani tma.

Identit. Místnost, kde není světlo ani tma. Identit Místnost, kde není světlo ani tma. Tužka ležela na stole. Stůl stál v místnosti. Seděl u stolu a díval se na tužku. Věděl, že tužkou se píše, že zanechává za sebou stopu. Přesto se k ní naklonil

Více

A) IF předmět před Baltíkem

A) IF předmět před Baltíkem PODMÍNKY možná řešení příkladů Podmínka je logický výraz, tedy výraz, o němž můžeme v dané chvíli říci, že platí (má pravdivostní hodnotu 1, Ano) nebo neplatí (má pravdivostní hodnotu 0, Ne). Rozhodování

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

E: Studenti z 6.G mě učí češtinu každou chvilku. Co byste chtěli slyšet?

E: Studenti z 6.G mě učí češtinu každou chvilku. Co byste chtěli slyšet? ROZHOVOR S ERICOU SHERMAN S: Tak nejdříve nám Eriko o sobě něco řekni. Jak se jmenuješ, kde žiješ a podobně. E: Jmenuji se Erika a jsem z Chicaga, kde jsem vyrůstala na předměstí. Studovala jsem vysokou

Více

Cvičení s expanderem

Cvičení s expanderem 38 MÍČ A EXPANDER Cvičení s expanderem Výchozí pozice 1Posaďte se na podlahu s míčem za zády. Ujistěte se, že upínací očka pro expander jsou po stranách vašeho těla. 2Uchopte expander mezi palce a dlaně

Více

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSE LADA ČESKÁ TELEVIZE blahopřání do obálky pohlednice balicí papíry dárkové tašky dárkové krabičky rozety a stuhy omalovánky pexesa vystřihovánky dopisní papíry diplomy lampiony

Více

TVARY V LOŽNICI. Místnost do L

TVARY V LOŽNICI. Místnost do L Místnost do L TVARY Mnoho lidí se podvědomě vyhýbá místnostem do L, ale jen kvůli tomu, že jim připomínají nůž. Taková místnost by se jim podle nich mohla zařezávat do života. Skutečnost je však jiná.

Více

2013 "Jdi za světlem" All Rights Reserved

2013 Jdi za světlem All Rights Reserved Obsah Slovo úvodem Kartářská etika 4 Zavírací karta 5 Stínová karta 5 Kvintesence 5 Nesrozumitelná karta. 5 Určení času. 6 Výklad bez otázky Andělské výklady Výklad na otázku ANO/NE.. Triangl (tři karty)

Více

Příběhy se šťastným koncem Našlo se koťátko!

Příběhy se šťastným koncem Našlo se koťátko! Příběhy se šťastným koncem Našlo se koťátko! také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz Příběhy se šťastným koncem Našlo se koťátko! e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena.

Více

Už brzy budou! DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL. autor Mgr. Šárka Štěpánková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace. předmět Český jazyk. ročník 2.

Už brzy budou! DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL. autor Mgr. Šárka Štěpánková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace. předmět Český jazyk. ročník 2. Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Už brzy

Více

SUMMER NIGHT LASER ZUMBA SHOW

SUMMER NIGHT LASER ZUMBA SHOW SUMMER NIGHT LASER ZUMBA SHOW Podolí 18. 8.2012 Léto je léto.. zpívá se v jedné známé písni a letní akci jsme nevynechali ani tentokrát. Připravili jsme pro vás SUMMER NIGHT ZUMBA SHOW jednu velkou ZUMBA

Více

BAREVNÉ, MATERIÁLOVÉ A TVAROVÉ LADĚNÍ INTERIÉRU

BAREVNÉ, MATERIÁLOVÉ A TVAROVÉ LADĚNÍ INTERIÉRU BAREVNÉ, MATERIÁLOVÉ A TVAROVÉ LADĚNÍ INTERIÉRU Při přípravě a tvorbě interiéru si každý z nás dopředu klade otázku jak má daný prostor působit a k čemu sloužit. My se dnes v rámci našeho seriálu zaměříme

Více

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích TEST LOGIKY Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích Forma: papír - tužka Čas na administraci: max. 25 min. Časový limit: ano Vyhodnocení: ručně cca 10 minut jeden testovaný

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

Příloha č. 3. Specifikace rozsahu zateplení

Příloha č. 3. Specifikace rozsahu zateplení Veřejná zakázka malého rozsahu na zhotovení projektové dokumentace a energetického auditu stavby Realizace úspor energie - SŠ zemědělská a VOŠ Chrudim včetně výkonu autorského dozoru Příloha č. 3 Všechny

Více

Titul: TV_1461_Výnimočná láska a nesmierna múdrosť žijúceho Majstra_III Zdravím, Mistryně. bojovaly

Titul: TV_1461_Výnimočná láska a nesmierna múdrosť žijúceho Majstra_III Zdravím, Mistryně. bojovaly Zdravím, Mistryně. bojovaly Koncept Zdravím! Dnes jsou na Supreme Master Television Letmé zprávy o tom, jak mohou nové informace pomoc ukončit válku v Afghánistánu. Proto, Mistryně, obecněji, proč vznikají

Více

Nechci nic měnit, ale chci změnit svůj život

Nechci nic měnit, ale chci změnit svůj život Nechci nic měnit, ale chci změnit svůj život Znáte ten pocit, když se úplně nečekaně zahlédnete v zrcadle? Není to moc příjemné. Je to úplně něco jiného, než když přijdete do koupelny a víte, že tam to

Více

Vedlejší věty Anotace:

Vedlejší věty Anotace: Vedlejší věty Základní škola a mateřská škola Lázně Kynžvart Autor: Mgr. Jana Špryňarová NÁZEV: VY_32_INOVACE_19_CJ3 Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2181 Anotace: Materiál tvoří i-učebnice. Je možné

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

Dospívání jednoho mladíka

Dospívání jednoho mladíka Dospívání jednoho mladíka Osobité a věrné svědectví o dobrodružstvích, radostech a strastech života jednoho dozrávajícího chlapce (se sklony pro hašteřivost) Jak je zachytil a sepsal André Daim S věnováním

Více

Česká asociace squashe občanské sdružení IČ : 481 32 217 Zátopkova 100/2, 160 17 Praha 6 Strahov Tel./fax.:+420 2 2051 1098, 777/ 638 360

Česká asociace squashe občanské sdružení IČ : 481 32 217 Zátopkova 100/2, 160 17 Praha 6 Strahov Tel./fax.:+420 2 2051 1098, 777/ 638 360 Zkrácená Pravidla squashe Tato zkrácená verze Pravidel squashe byla vytvořena, aby pomohla hráčům pochopit základy. Všichni hráči by si měli přečíst kompletní verzi Pravidel squashe. Čísla v závorkách

Více

Jak se modlit za nevěřícího manžela

Jak se modlit za nevěřícího manžela Jak se modlit za nevěřícího manžela Mo Tizzardová Poděkování Z celého srdce děkuji Jan Hodgeové, která se stala mou přítelkyní, pomohla mi uvědomit si, jak moc mě Bůh miluje, a stála při mně a modlila

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Jak překonat rozchod. Radek Šíra

Jak překonat rozchod. Radek Šíra Jak překonat rozchod Radek Šíra 2 Radek Šíra, 2013 OBSAH Úvod... 4 1. Typy rozchodů... 5 1.1. Navrhovatel a obránce... 5 1.2. Délka vztahu... 6 2. Měsíc nové naděje... 8 2.1. Týden zármutku... 8 2.2. Týden

Více

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce Bible pro děti představuje První Velikonoce Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Janie Forest Upravili: Lyn Doerksen Přeložila: Jana Jersakova Vydala: Bible for Children www.m1914.org BFC PO Box 3 Winnipeg,

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Přídavná jména Český jazyk třída pro jazykovou přípravu Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Slovům, která nám říkají, jak se věci, lidé nebo zvířata jmenují,

Více