TISKOVÁ INFORMACE FORD KA TISKOVÁ MAPA. 1 Úvod a přehled vlastností 2 Předmluva Johna Fleminga Ka v kostce Umístění na trhu Historie Ka

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "TISKOVÁ INFORMACE FORD KA TISKOVÁ MAPA. 1 Úvod a přehled vlastností 2 Předmluva Johna Fleminga Ka v kostce Umístění na trhu Historie Ka"

Transkript

1 TISKOVÁ INFORMACE FORD KA TISKOVÁ MAPA 1 Úvod a přehled vlastností 2 Předmluva Johna Fleminga Ka v kostce Umístění na trhu Historie Ka 2 Styl Ka 10 Design exteriéru Design interiéru Personalizace vozu 3 Život s Ka 17 Nenáročný a šetrný Bezpečný a spolehlivý Připojený a zábavný Komfortní a praktický Přehled verzí 4 Jízda v Ka 24 Chování na silnici Pohonné jednotky Bezpečnost jízdy 5 Technologie v Ka 28 Podvozek, brzdy a aktivní bezpečnost Karoserie a pasivní bezpečnost Motory a převodovky 6 Technické údaje Ka 38 Internet:

2 - 2 - NOVÝ FORD KA 1 Úvod a přehled vlastností Nový Ford Ka je stylový a moderní automobil s dynamickým charakterem přesně jako jeho kultovní předchůdce Smělý, expresivní vzhled vozu spojuje kinetický design společnosti Ford s mladistvým, drzým duchem původního Ka Nezaměnitelná tvář a svalnaté proporce udělují vozu osobitý výraz Módní a moderní interiér pracuje se silnými kontrasty, vynalézavými detaily a svěžími barvami Lákavé personalizační pakety umožňují zákazníkům přizpůsobit vůz jejich představám Podvozek i řízení byly dlouho a pečlivě laděny s jediným cílem: vytvořit řidičsky nejpřitažlivější automobil ve své kategorii Rozsáhlý testovací program na silnicích i závodních tratích včetně slavné Severní smyčky Nürburgringu; část vývoje probíhala paralelně s vývojem nové Fiesty Hospodárné a ekologicky šetrné pohonné jednotky: zážehová 1,2 l Duratec (51 kw) a poprvé v historii modelu Ka vznětová 1,3 l Duratorq TDCi (55 kw) Oba motory produkují méně než 120 gramů CO 2 na kilometr jízdy Mimořádně tuhá karoserie a Systém inteligentní ochrany Ford IPS zaručují příkladnou úroveň bezpečnosti Provedení Ambiente a Titanium nabízejí velkorysou výbavu, kterou lze ještě rozšířit několika speciálně sestavenými pakety Hi-fi aparatura se šesti reproduktory a rozhraní Bluetooth pro bezdrátové připojení mobilního telefonu V této kategorii ojedinělé prvky výbavy, jako je například vyhřívané čelní okno nebo vyhřívaná sedadla

3 - 3 - Navázat na původní Ka byl nesnadný úkol. Přestože se začal prodávat v roce 1996, i dnes vypadá svěže a moderně, jeho mladicky nerozvážný styl si zamilovalo hodně přes milion zákazníků. Ka je pro evropský Ford svého druhu milníkem. Vdechl nový život do naší nabídky malých vozů a naučil nás, že stylová a zábavná auta mohou přivést k naší značce nové zákazníky. Ještě dnes se Ka těší větší loajalitě zákazníků než kterýkoli jiný vůz Ford. I přes trvající kouzlo původního modelu jsme si nicméně byli vědomi, že je na čase uvést na trh nový Ford Ka. Při rozhodování o výrobě nových modelů se nezřídka ukáže, že z ekonomického hlediska je optimální navázat spolupráci s vhodným partnerem. V tomto případě byl logickou volbou Fiat, který má obrovskou tradici v segmentu malých automobilů. Již předběžné diskuze ukázaly, že naše představy o projektu se navzájem výborně doplňují. Naše priority pro nový Ford Ka byly od začátku jasně dané. Vůz musí jezdit jako Ford, vypadat jako Ford, ale přitom si zachovat nebojácný a zábavný charakter, díky kterému se původní Ka stal tolik populárním. Namísto retro stylu se naši designéři vydali cestou moderního, svěžího vzhledu, postaveného na filozofii kinetického designu Ford. Díky sympaticky drzému úsměvu a charakteristické zadní části ihned víte, že se právě díváte na nový Ford Ka. Specialisté Fordu na ladění podvozků zajistili, aby nový model také jezdil jako Ka, aby nabídl hravost typickou pro původní model. Stejně jako všechny malé vozy Ford je Ka také praktický, komfortní, bezpečný a provozně nenáročný automobil. Nepochybujeme, že kombinace těchto vlastností s jedinečným charakterem Ka učiní z nového modelu jasného favorita nové generace mladých zákazníků. John Fleming, Prezident a generální ředitel, Ford of Europe

4 Ka v kostce Vzrušující nový Ford Ka je stylový, moderní a řidičsky podmanivý automobil. Nahrazuje původní model Ka, který v roce 1996 přinesl do segmentu nejmenších vozů novou úroveň stylu a radosti z jízdy. Druhá generace Ka zachovává všechny přednosti originálu, díky kterým se nejmenší model evropského Fordu dodnes těší obrovské popularitě kompaktní rozměry, svěží vzhled, inspirativní jízdní vlastnosti a funky charakter. Prezentuje je však v novém, moderním balení. Nepřehlédnutelným exteriérem a stylovým interiérem, mimořádnými jízdními vlastnostmi a nezaměnitelným charakterem nastavuje Ford Ka novou laťku v segmentu cenově dostupných malých automobilů. Je praktický, bezpečný, provozně nenáročný a šetrný k životnímu prostředí a otevírá novou kapitolu v úspěšné historii modelu Ka. Stylový a moderní S představením nového Ka se kinetický design dostává také do nejmenší modelové řady evropského Fordu. Stylový a módní vzhled nového automobilu kombinuje nejnovější designové trendy s mladistvým a odvážným duchem, jenž získal původnímu Ka zástupy obdivovatelů. Nový Ka byl navržen pro mladé zákazníky, kteří chápou automobil jako významnou součást svého osobního stylu. Vůz si zachoval kompaktní proporce svého předchůdce, ale přidává k nim svébytný, velmi expresivní výraz. Několik vizuálních detailů odkazuje na původní Ka, nicméně svým dynamickým vzezřením v duchu kinetického designu se novinka řadí do současné generace vozů Ford.

5 - 5 - Nápaditý interiér Interiér nového Fordu Ka se vyznačuje stejně stylovým a dynamickým pojetím jako exteriér. Uplatnily se zde tytéž zásady kinetického designu, které formovaly vnější podobu vozu. Silné kontrasty a výrazné barvy odrážejí moderní, snad i poněkud dobrodružný vkus typického zájemce o nový Ford Ka. Tyto prvky spolu s vynalézavými detaily vtiskly interiéru moderní a zábavný výraz, jaký nemá v segmentu B obdoby. Návrháři interiéru však neopomněli ani praktickou stránku věci. Čtyři dospělí cestující naleznou uvnitř veškeré pohodlí a velkorysou nabídku prostoru jak pro sebe, tak pro svá zavazadla. Řidiči všech věkových kategorií pak ocení vyvýšenou polohu sedadla, ergonomicky rozvržené ovládací prvky a znamenitý výhled všemi směry. Ka podle představ zákazníka Mladí zákazníci, kteří jsou cílovou skupinou modelu Ka, často vnímají automobil jako vyjádření svého osobního stylu. Designéři proto věnovali velkou péči sestavení personalizačního programu, v jehož rámci může zákazník vtisknout svému novému Ka osobitý a individuální vzhled. Celkem tři pakety nabízejí vzrušující kombinace několika různých vylepšení vnějšího i vnitřního designu. Každý paket sestává z lákavé kolekce několika dílčích prvků, od barevného lemování masky chladiče po luxusní kožená sedadla. Zákazník si tedy může sestavit svůj nový Ford Ka právě takový, jaký ho chce mít.

6 - 6 - Podmanivé jízdní vlastnosti Původní Ka byl obdivován pro svůj hravý jízdní projev, jehož zachování bylo jedním z důležitých cílů při vývoji druhé generace. Nový Ford Ka měl nabídnout zrovna tak podmanivé a zábavné svezení jako jeho předchůdce, stát se řidičsky nejpřitažlivějším automobilem své kategorie. Podvozkoví specialisté Fordu naladili zavěšení, odpružení, tlumení, geometrii náprav i řízení s typickou pozorností k detailům, díky které je dnes evropský Ford považován za lídra v jízdních vlastnostech osobních automobilů. Závěrečné zkoušky se odehrávaly na veřejných silnicích, v uzavřených testovacích areálech a také na závodních okruzích včetně legendárního Nürburgringu. Během vývojového procesu si zúčastnění inženýři často vyměňovali poznatky s týmem, který pracoval na nové Fiestě. Některé komponenty například pneumatiky byly dokonce vyvíjeny pro oba modely souběžně. Hospodárný a ekologicky šetrný Nový Ford Ka je nejen cenově dostupný a provozně nenáročný, ale vyznačuje se také příkladnou ohleduplností k životnímu prostředí. Zákazníci budou moci vybírat ze dvou hospodárných pohonných jednotek s nízkými emisemi skleníkových plynů. Zážehový agregát o objemu 1,2 litru a výkonu 51 kw doplní poprvé v historii modelu Ka vznětový motor, konkrétně turbodiesel 1,3 l Duratorq TDCi o výkonu 55 kw. V závislosti na stálém převodu mohou obě motorizace produkovat méně než 120 gramů CO 2 na jeden kilometr jízdy. Motorizace 1.2, která bude podle očekávání výrobce nejprodávanější, dosahuje o 21 procent nižší spotřeba paliva než stávající Ford Ka s motorem o objemu 1,3 l.

7 - 7 - Vznětová verze je přitom ještě úspornější: její kombinovaná spotřeba činí 4,2 l/100 km. Bezpečný a spolehlivý Svými rozměry se Ka sice řadí do kategorie malých automobilů, ale byl navržen tak, aby bezezbytku splnil přísné bezpečnostní standardy Fordu. Základ ochrany cestujících představuje karoserie, která musí být dostatečně pevná a přitom schopná pohltit část energie nárazu. Tuhou karoserii doplňuje Systém inteligentní ochrany Ford IPS, jenž v sobě integruje airbagy, zádržné systémy a bezpečnostní prvky sedadel. Výsledkem je bezpečnost bez jakýchkoli kompromisů. Nabízená provedení Nový Ford Ka bude nabízen ve dvou úrovních výbavy, Ambiente a Titanium. Každá z nich přitom představuje výhodnou kombinaci užitné hodnoty a komfortní výbavy. V závislosti na svých osobních preferencích může zákazník navíc zvolit některý z pečlivě sestavených rozšiřujících paketů. Například sada Bluetooth Connectivity Kit obsahuje rozhraní pro bezdrátové připojení mobilního telefonu, USB port pro připojení externího hudebního přehrávače do palubní audio soustavy a ovládací tlačítka na volantu. Součástí audio systému je přehrávač CD a šest kvalitních reproduktorů, které zajistí věrnou interpretaci zvuku, ať již se jedná o hudbu nebo o hlas volajícího. V segmentu malých vozů zcela ojedinělá nabídka vyhřívaného čelního okna a vyhřívaných sedadel pak znamená nedocenitelné pohodlí a bezpečnost v chladnějších ročních obdobích.

8 - 8 - Vývoj a výroba Nový Ford Ka vznikl ve spolupráci s italskou automobilkou Fiat a vyrábí se v moderním závodě Fiatu u polského města Tichy, kde sdílí výrobní linku s modelem Fiat Historie Ka Původní Ford Ka byl představen na mezinárodním autosalonu v Paříži v roce Okamžitě si získal uznání za vzrušující design ve stylu New Edge a především za schopnost přinést svému řidiči potěšení z jízdy, jaké bylo v té době mezi malými automobily nepředstavitelné. Prodeje v celé Evropě rychle nabíraly na obrátkách a Ka si získal popularitu, která mu zůstala až do samého konce životního cyklu. Ford vyrobil celkem kusů, z toho jen ve Velké Británii se prodalo půl milionu vozů Ka. Nabídka modelových variant se později rozrostla o modely StreetKa a SportKa. Ty dokázaly oslovit nové zákazníky a zároveň podpořit zájem o stávající verze. Ka se těší bezprecedentní věrnosti zákazníků, řada z nich si tento model pořídila třeba i několikrát za sebou. Z interních výzkumů automobilky Ford vyplývá, že Ka má nejloajálnější zákazníky z celého produktového portfolia Ford of Europe.

9 - 9 - Ikona automobilového designu Původní Ford Ka je všeobecně pokládán za skutečnou ikonu automobilového designu devadesátých let. Odvážný, snadno zapamatovatelný vzhled mu získal celé zástupy obdivovatelů. V roce 1998 tehdejší britský premiér Tony Blair jmenoval Ford Ka jedním z prvních produktů milénia. Důvodem zařazení automobilu do prestižního výběru byl jeho kreativní a vynalézavý design. Ka však zabodoval také u akvarijních rybiček, když přijal nezvyklou roli rybího příbytku ve vstupu do Londýnského akvária! Nejmenší Ford získal rovněž řadu ocenění od odborného tisku: Cena evropského automobilového designu 1997, za design New Edge Nejkrásnější automobil světa 1996, Automobilia, Itálie Zlatý volant 1996, Bild am Sonntag, Německo Městské auto roku 1997, AutoZeitung, Německo Produkt roku 1996, Dirigentes, Španělsko Nejlepší auto roku 1997, Automóvil, Španělsko Nejlepší cenově dostupné auto roku , What Car?, Velká Británie Oblíbené auto roku 1996, Sunday Telegraph, Velká Británie Auto roku 1996, Autocar, Velká Británie

10 Styl Ka Zatím poslední aplikace kinetického designu, ale s mladistvým a svěžím duchem původního Ka Moderní vzhled s dynamickým a expresivním stylem Nezaměnitelná tvář a svalnaté proporce udělují vozu osobitý výraz Interiér v duchu kinetického designu, se silnými kontrasty, vynalézavými detaily a pestrými barvami Lákavé personalizační pakety umožňují zákazníkům přizpůsobit vůz jejich představám Rafinované barevné kombinace První Ford Ka je považován za designovou ikonu, takže práce na nástupnickém modelu byly pro náš tým vzrušující výzvou. Uplatnili jsme svoji filozofii kinetického designu a rozhodli se vytvořit moderní městský automobil, který si zachová neotřelý a zábavný charakter originálu. Výsledkem je aktuální a stylový design, jenž otevře modelu Ka cestu k nové generaci mladých zákazníků. Martin Smith, Executive Director Design, Ford of Europe 2.1 Design exteriéru S příchodem nové generace Ka nalézá filozofie kinetického designu uplatnění také v nejmenší modelové řadě evropského Fordu. Stylový a módní vzhled nového automobilu kombinuje nejnovější designové trendy s mladistvým a odvážným duchem, který získal původnímu Ka zástupy obdivovatelů. Nový Ka byl navržen pro mladé zákazníky, kteří chápou automobil jako významnou součást svého osobního stylu. Vůz si zachoval kompaktní proporce svého předchůdce, ale přidává k nim svébytný, velmi expresivní výraz. Několik vizuálních detailů odkazuje na původní Ka, nicméně svým dynamickým vzezřením v duchu kinetického designu se novinka řadí do současné generace vozů Ford.

11 Přátelský a zábavný charakter Primárním cílem designérů bylo zachovat přátelský a zábavný charakter původního Ka. Proto se na přídi i zádi nového modelu objevují typické grafické prvky, jež vytvářejí nezaměnitelnou tvář automobilu. Vpředu je to prominentní mřížka chladiče lichoběžníkového tvaru, klíčový prvek kinetického designu, která formuje ústa automobilu, zatímco dozadu protažené světlomety připomínají velké oči. Rozměrné logo automobilky Ford pak v tomto kontextu působí jako nos. Všechny tři prvky společně dávají novému Fordu Ka atraktivní, usměvavou tvář, která přímo vybízí ke svezení. Obdobný přístup byl uplatněn také vzadu. Dominantní sdružené svítilny jsou doširoka otevřené oči, madlo pátých dveří je nos a nárazník s lichoběžníkovou vložkou uprostřed představuje ústa. Prvky kinetického designu Přestože nezaměnitelná tvář a svalnaté proporce udělují novému Fordu Ka osobitý charakter, objevují se zde tytéž prvky kinetického designu jako na dalších vozech Ford z nedávné doby: Mondeo, Kuga a Fiesta. Svým sebejistým postojem, jakoby napnutými plochami a atleticky klenutými křivkami dává Ka jasně najevo svůj jedinečný dynamický potenciál. K důležitým prvkům kinetického designu patří také široké lemy blatníků, mohutné nástavce prahů a výrazné boky, podpořené šípovitou linkou, jež se klene přes kliku dveří vstříc zadním svítilnám. Také typická linie oken je inspirována filozofií kinetického designu, i když zde byla přizpůsobena nezapomenutelným tvarům původního Ka. Zrovna tak záď kombinuje znaky kinetického designu, jako je například okno třetích dveří se zkosenými hranami,

12 s vizuálními odkazy na stávající Ka. Mezi ty patří třeba jemné zakřivení třetích dveří nebo způsob, jímž střecha přechází v integrovaný spoiler. Svěží barvy exteriéru Mladistvý, poněkud drzý charakter nového Ka se odráží rovněž v barevné paletě laků karoserie, která byla pro tento nový model zvolena. Některé odstíny standardních i metalických laků jsou určeny speciálně pro Ka a odpovídají preferencím cílové skupiny zákazníků. Paleta je postavena na silných pastelových odstínech, obsahuje však také dvě barvy s perleťovým efektem: zářivě bílou Piste a fialovou Blush. 2.2 Design interiéru Interiér nového Fordu Ka se vyznačuje zrovna tak stylovým a dynamickým pojetím jako vnější podoba automobilu. I uvnitř vozu totiž nalezly uplatnění tvůrčí principy kinetického designu, takže interiér vizuálně a pocitově navazuje na svěží a moderní vzezření exteriéru. Návrháři záměrně použili silné kontrasty a výrazné barvy, které odpovídají poněkud odvážnějšímu vkusu typického zákazníka nového Ka. Ve spojení s mnoha nápaditými detaily tak vznikl módní a moderní interiér, jaký nemá v kategorii nejmenších automobilů obdoby. Nový Ford Ka nicméně nezapomíná ani na praktickou stránku věci: nabízí velkorysý vnitřní prostor a dostatek pohodlí až čtyřem dospělým cestujícím. Zvýšené umístění sedadel, vhodně rozmístěné ovládací prvky a znamenitý výhled všemi směry ocení řidiči všech věkových kategorií. Samozřejmostí je pak nabídka odkládacích prostor na drobné každodenní nezbytnosti, jako jsou hudební přehrávače, mobilní telefony, mince nebo sluneční brýle.

13 Vynalézavé detaily Zásady kinetického designu jsou patrné v jasně definovaných tvarech, silných dynamických křivkách a plných plochách v celém interiéru. Štíhlá palubní deska křídlového průřezu plynule přechází do středové konzoly s charakteristickou grafikou a nepřehlédnutelným logem Ka. Napříč celým interiérem se jako jednotící designové téma objevují lichoběžníkové tvary: jsou na středové konzole, volantu, potazích sedadel a dokonce i na dveřních výplních. Dominantním aspektem vnitřního designu je lesklý bílý povrch středové konzoly a dveřních madel. Tato nezvyklá povrchová úprava vytváří silný kontrast s okolními materiály v interiéru, což odpovídá moderním trendům v designu spotřební elektroniky. V modelu Titanium je stejným způsobem zpracován rovněž kryt přístrojů a ramena volantu. Osobitost interiéru zdůrazňují pečlivě provedené detaily, jako je například atraktivní grafika v horní části středové konzoly. Pozornost k sobě přitahují rovněž minimalisticky pojaté výdechy ventilačních otvorů, které svým tvarem připomínají lis na citrusy a při manipulaci je třeba uchopit je podobným způsobem jako bowlingovou kouli. Expresivní barvy, silné kontrasty Odvážné kombinace barev a silně kontrastní témata jsou společnými znaky nabízených provedení interiéru. Zákazník bude moci vybírat ze dvou barevných ladění: tmavou volbu představuje modro-šedá kombinace, světlejší variantou je odstín khaki. Celkový dojem dotvoří některý z mnoha vzorů sedadel, vybraných tak, aby ladily s vnitřním prostředím i vnějším lakem karoserie. Sedadla jsou opatřena světlými vložkami kontrastní barvy, v některých případech velmi sytého pastelového odstínu. V modelech Ambiente se na těchto vložkách objevuje vzor

14 v podobě moderní grafiky, zatímco jednolitá barva ve verzi Titanium umocňuje dojem silného kontrastu se sousedními plochami. Výjimečná pozornost k detailu je patrná na kvalitě a textuře všech materiálů použitých uvnitř nového Fordu Ka. Povrch horní části palubní desky imituje svým vzhledem texturu přírodních látek, jako je například plátno, a přitom je navržen tak, aby si zachovat atraktivní matné vzezření po celou dobu životnosti automobilu. Dojem, že tento interiér patří mnohem většímu a dražšímu vozu, nijak nevyvracejí ani tenké a rovnoměrné spáry mezi jednotlivými díly vnitřního obložení. 2.3 Personalizace vozu Mladá cílová skupina nového Fordu Ka chápe osobní automobil jako významnou součást svého osobního stylu. Pověřený tým proto věnoval značnou péči sestavení pestrého programu stylových doplňků, které umožní zákazníkovi vytvořit svůj vlastní, jediný a nezaměnitelný Ford Ka. Ihned po zahájení prodeje bude možné objednávat pakety z programu Ford Individual, které nabízejí vzrušující kombinaci vnějších i vnitřních designových doplňků ve třech různých tématech. Tři různé designové směry Každý ze tří paketů přináší specifický vnější design spolu s řadou odpovídajících prvků v interiéru, jako jsou kupříkladu barvy a vzory čalounění sedadel, barevně sladěné vnitřní výplně nebo speciální volanty, hlavice řadicí páky a podlahové rohože. Jednotlivé pakety jsou navrženy tak, aby se doplňovaly s určitými barvami karoserie. Pakety vnějších a vnitřních doplňků lze objednávat samostatně, nicméně druhé jmenované budou k dispozici výhradně pro model Titanium.

15 Tři témata Individual jsou: Digital Art Pulsující styl pouliční módy, postavený na svěžím odstínu zelené barvy. Vnější paket sestává ze vzorovaných pruhů na karoserii, zeleného lemování masky chladiče a krytů vnějších zpětných zrcátek ve stejném odstínu. Vnitřní paket obsahuje sedadla se vzorovanými vložkami a zelenými opěrkami hlavy, zelených dveřních výplní, středové konzoly, madel, krytu přístrojového panelu, volantu a prstenců okolo výdechů ventilační soustavy. Na hlavici řadicí páky a ruční brzdě se objevuje zelená kůže v kombinaci s hliníkovou povrchovou úpravou, výsledný dojem dotvářejí velurové rohože s obšitím zelené barvy. Grand Prix Vzrušující sportovní téma s motivem šachovnicové vlajky, červená nebo bílá převládající barva (v závislosti na zvoleném odstínu karoserie). Vnější paket je tvořen vzorovanými pruhy na karoserii, barevným lemováním masky chladiče a barevnými kryty vnějších zpětných zrcátek. Nadto lze přidat zadní spoiler a bílá kola z lehkých slitin. Do vnitřního paketu náleží červená sedadla s vyraženým bílým vzorem a bílými opěrkami hlavy, červené výplně dveří a volant potažený kůží červené barvy. Hlavice řadicí páky a ruční brzda jsou vyvedeny v kombinaci červené kůže a hliníkového povrchu, červenou barvu má i obšití velurových rohoží. Tattoo Módní, zábavný design se vzorem připomínající tetování, vyvedený v zářivých metalických barvách. Vnější paket je složen z velkého loga tetování na střeše a menšího na blatnících. Vnitřní paket přináší stříbřitě šedé textilní vložky sedadel a logo vyražené na opěradlech, stříbřitě šedé opěrky hlavy i výplně dveří a antracitový kožený volant. Tutéž barvu má také kožený potah hlavice řadicí páky a ruční brzdy, v obou případech kombinovaný s hliníkem. Velurové rohože se kromě stříbřitého obšití vyznačují rovněž vyraženým logem. Na přání lze přidat ještě kožené čalounění sedadel.

16 Široké možnosti individualizace Řadu položek individuálního stylu bude možné objednávat samostatně: Lemování masky chladiče a kryty vnějších zpětných zrcátek v jedné ze čtyř výrazných barev Chromované kliky dveří a víka zavazadlového prostoru, chromovaná koncovka výfuku Kožené čalounění sedadel v barvách odpovídajících světlému či tmavému ladění interiéru Kožený volant, hlavice řadicí páky a madlo ruční brzdy Speciální středová konzola s odkládací schránkou a elastickými síťkami, barevně sladěná se zvoleným provedením interiéru Držák přenosné satelitní navigace na levém A-sloupku Prémiové velurové rohože s logem Ka Zadní spoiler v barvě karoserie Kola z lehkých slitin o průměru 14, 15 a 16 palců v několika různých vzorech, patnáctipalcové ráfky na přání i v bílé barvě

17 Život s Ka Provozně nenáročné, hospodárné pohonné jednotky šetrné k životnímu prostředí Emise CO 2 u zážehové i vznětové motorizace pod 120 g/km Mimořádně pevná karoserie a Systém inteligentní ochrany Ford zajišťují vynikající ochranu posádky Prostor a pohodlí pro čtyři Praktický, chytře řešený interiér Dvě hodnotná provedení, široká nabídka atraktivních paketů výbavy Audio systém se šesti reproduktory, rozhraní Bluetooth V daném segmentu ojedinělé funkce jako vyhřívání sedadel a čelního okna Zájemci o Ka vyžadují nezaměnitelný a stylový automobil, ale zároveň chtějí vůz, který zapadne do jejich životního stylu a pomůže jim zůstat v kontaktu s přáteli. Nový Ford Ka splňuje všechny tyto požadavky. Nabízí široký výběr výbavy na přání včetně nejmodernější komunikační a zábavní techniky. Život s Ka samozřejmě přináší řadu dalších výhod: stejně jako všechny malé vozy Ford je i nový Ka bezpečný, praktický, hospodárný a ekologicky šetrný automobil. Maureen Graham, Brand Manager, Small Cars, Ford of Europe 3.1 Nenáročný a šetrný Nový Ford Ka byl již od počátku navrhován s ohledem na hospodárný provoz a ohleduplnost k životnímu prostředí. Zážehový motor 1,2 l, který bude podle výrobce nejžádanější pohonnou jednotkou, vykazuje o 21 procent nižší spotřebu paliva než předchozí Ka s motorem 1,3 l, když mu na 100 km jízdy postačí v kombinovaném režimu pouhých 5,1 l benzínu. Ka je nově k dispozici také s úsporným vznětovým agregátem o zdvihovém objemu 1,3 l, jehož kombinovaná spotřeba činí jen 4,2 l/100 km.

18 Emise CO 2 pod 120 g/km Ruku v ruce se snížením spotřeby jde i pokles emisí CO 2 : benzínovou i naftovou verzi nového Ka lze pořídit v provedení, které neprodukuje více než 120 gramů oxidu uhličitého na kilometr jízdy. V případě zážehového agregátu to představuje snížení emisí CO 2 o 21 procent ve srovnání s odcházejícím modelem. Velmi nízké jsou rovněž exhalace výfukových zplodin. Obě pohonné jednotky vyhovují emisní normě Euro IV. Turbodiesel lze navíc (na některých trzích) dovybavit filtrem pevných částic, který téměř stoprocentně eliminuje emise jemných sazí. Řada opatření směřuje ke snížení nákladů na údržbu a opravy vozu. Platí to třeba o náraznících navržených tak, aby odolaly opakovaným drobným kolizím v nízkých rychlostech, jimž se automobily provozované ve městech čas od času nevyhnou. 3.2 Bezpečný a spolehlivý Nový Ford Ka se svými rozměry možná řadí k malým automobilům, ale i přesto musí vyhovět stejně přísným bezpečnostním standardům jako ostatní modely evropského Fordu. Základem ochrany cestujících je tuhá karoserie, vyvinutá s pomocí nejmodernějších počítačových simulací. Další stupeň ochrany zajišťuje Systém inteligentní ochrany Ford IPS, který v sobě sjednocuje airbagy, zádržné systémy a další technologie pasivní bezpečnosti. Ford Ka je standardně vybaven dvěma čelními airbagy, přičemž na přání lze dodat ještě boční a také okenní ochranné vaky. Zadní sedadla jsou opatřena úchyty ISOFIX pro bezpečné, rychlé a snadné upevnění odpovídající dětské sedačky. Na některých trzích budou úchyty ISOFIX dodávány v rámci standardní výbavy, zatímco jinde budou k dispozici na přání, ale bez příplatku.

19 S jistotou až k cíli Funkce opožděného zhasínání čelních světlometů umožňuje bezpečný a pohodlný odchod od vozidla za tmy na neosvětleném parkovacím místě, například na příjezdové cestě před garáží. V závislosti na nastavení systému mohou čelní světlomety a boční světla zůstat svítit až tři a půl minuty po uzamknutí vozu. Vozidla s centrálním zamykáním mají i funkci pozdravu, která po odemknutí aktivuje vnější i vnitřní osvětlení automobilu. Značnou pozornost věnoval vývojový tým ochraně nového Fordu Ka před nenechavci. Díky zesíleným a chráněným zámkům dveří nebo elektronickému imobilizéru vůz odpovídá přísným požadavkům britského institutu Thatcham. 3.3 Připojený a zábavný Mobilní telefony a hudební přehrávače tvoří nedílnou součást životního stylu mladých lidí. Nový Ford Ka proto přijíždí vybaven vším potřebným pro komunikaci a zábavu svých pasažérů. Objedná-li zákazník sadu Konektivta, obdrží rozhraní Bluetooth pro bezdrátové připojení mobilního telefonu, USB konektor pro přehrávání hudebních souborů v audio soustavě vozu, ovládání nejdůležitějších komunikačních a zábavních funkcí na volantu a také technicky náročnější přístrojový panel, který předkládá vybrané informace na displeji palubního počítače. Hands-free systém Bluetooth Rozhraní Bluetooth s hlasovým ovládáním dává řidiči možnost uskutečňovat, přijímat nebo i odmítat telefonické hovory prostřednictvím buď tlačítek nebo volantu, nebo hlasových pokynů. Systém podporuje připojení až tří mobilních telefonů, vlastní vyzváněcí tóny a dokonce i konferenční hovory s trojicí účastníků.

20 Díky USB portu v dolní části středové konzoly se posádka nemusí vzdávat své oblíbené hudby ani na cestách automobilem. K palubní aparatuře lze takto připojit přehrávač MP3, ipod, mobilní telefon nebo USB disk s hudebními skladbami. Systém dokáže přehrávat soubory ve formátu MP3, WMA nebo WAV. Šestice reproduktorů Zákazníci Fordu Ka dostanou na výběr dva hudební pakety, přičemž každý z nich obsahuje šest reproduktorů, radiopřijímač, přehrávač CD s podporou MP3 a konektor 3,5 mm pro připojení vnějšího zdroje zvuku. Paket Advanced, určený pro model Titanium, přináší ještě vyspělejší reproduktory i hlavní audio jednotku a přidává k nim zesilovač 4 x 30 W a subwoofer o výkonu 100 W. 3.4 Komfortní a praktický Expresivní, osobité atmosféry v interiéru nového Fordu Ka nebylo dosaženo na úkor praktických hledisek nebo uživatelského pohodlí. Vysoká linie střechy poskytuje nadbytek prostoru i řidičům vzrostlé postavy a veškeré pohodlí zde naleznou také tři další dospělí cestující. Na dojmu vzdušnosti a prostoru se podílí rovněž design jednotlivých prvků v interiéru, zejména palubní desky a sedadel. Výše položené sedadlo dává řidiči perfektní výhled a všechny klíčové ovládací prvky včetně řadicí páky se nacházejí v blízkosti volantu. I méně zkušení řidiči se budou za volantem nového Fordu Ka rychle cítit jako doma. Samotný volant lze seřídit jak výškově, tak podélně, a standardně montovaný elektrický posilovač řízení (EPAS) je zárukou jeho lehkého a precizního chodu. Čtyři hlavní přístroje před řidičem se vyznačují jasnou, přehlednou grafikou. Přímo uprostřed se nachází rozměrný displej palubního počítače. Nejrůznější spínače a tlačítka jsou ergonomicky rozmístěny na středové konzole podle toho, jak často jsou používány. Zcela nahoře tak nalezlo své místo ovládání audio soustavy, aby řidič nebyl při volbě rozhlasové stanice či úpravě hlasitosti rozptylován více, než je nezbytně nutné.

21 Prostor pro všechno Interiér nového Fordu Ka nabízí řadu odkládacích prostor, počínaje velkoryse dimenzovanou schránkou před spolujezdcem přes kapsy ve dveřích až po malou přihrádku ve spodní části středové konzoly, která je jako dělaná pro odložení hudebního přehrávače či mobilního telefonu. Objem hlavního zavazadlového prostoru činí 224 litrů v základní konfiguraci, ale po rychlém a snadném sklopení zadních sedadel naroste na více než 700 litrů. Důkladně naladěné odpružení a tlumení zajišťuje odpovídající komfort jízdy, úroveň hluku pronikajícího k cestujícím zůstává ve všech jízdních režimech pozoruhodně nízká. V daném segmentu ojedinělá výbava Zákazníci v regionech s mírným kontinentálním klimatem, kam patří i Česká republika, v zimě nezřídka musejí odstraňovat námrazu z oken a ani usednutí na promrzlé sedadlo není z nejpříjemnějších. Nový Ford Ka nicméně přináší komfortní výbavu, jaká je v segmentu malých automobilů zcela ojedinělá. Na přání lze dodat vyhřívání čelního okna a také vyhřívání předních sedadel, která se postarají o příjemný začátek cesty i v těch nejchladnějších zimních ránech.

www.toyota.cz RAV4 s integrovaným systémem Active Drive

www.toyota.cz RAV4 s integrovaným systémem Active Drive www.toyota.cz RAV4 s integrovaným systémem Active Drive Kvalita není pro Toyotu jen slibem, je to její životní styl Nic není tak dobré, aby se to nedalo dělat lépe. I to je jedním z důvodů, proč se neustále

Více

Magazín NOVÁ ŠKODA SUPERB. Začátek nové éry LÉTO 2015. Magazín pro zákazníky a příznivce značky ŠKODA

Magazín NOVÁ ŠKODA SUPERB. Začátek nové éry LÉTO 2015. Magazín pro zákazníky a příznivce značky ŠKODA Magazín Magazín pro zákazníky a příznivce značky ŠKODA LÉTO 2015 NOVÁ ŠKODA SUPERB Začátek nové éry Finanční služby skupiny Volkswagen Group Úvěr Leasing Pojištění Mobilita RAPID SEDAN A RAPID SPACEBACK

Více

Tisková zpráva, Strana 1 z 7

Tisková zpráva, Strana 1 z 7 Tisková zpráva, Strana 1 z 7 Nová ŠKODA Superb: Nová éra Vlajková loď značky ŠKODA: Nová měřítka v automobilové střední třídě Charakter: Výrazná, moderní, emocionální - nová ŠKODA Superb představuje revoluci

Více

Technické údaje 30 Údaje o motoru 30 Spotřeba paliva a emise CO 2 31 Hmotnosti 32 Varianty uspořádání sedadel 33 Rozměry 34

Technické údaje 30 Údaje o motoru 30 Spotřeba paliva a emise CO 2 31 Hmotnosti 32 Varianty uspořádání sedadel 33 Rozměry 34 Nové Vito. Kombi. Obsah Vito kombi 4 Interiér 10 Flexibilita 10 Komfort a funkčnost 12 Vito CREW 14 Technika 16 Motory a BlueEFFICIENCY 16 Podvozek a pohon všech kol 4x4 18 Technické údaje 30 Údaje o motoru

Více

Skříňová dodávka & Mixto.

Skříňová dodávka & Mixto. Vito. Skříňová dodávka & Mixto. Obsah Skříňová dodávka Vito 4 Vito Mixto 12 Řešení pro jednotlivé obory/ Nástavby a vestavby 16 Interiér 18 Komfort a funkčnost 18 Technika 20 Motory 20 BlueEFFICIENCY 22

Více

Viano. TREND, AMBIENTE a AVANTGARDE.

Viano. TREND, AMBIENTE a AVANTGARDE. Viano. TREND, AMBIENTE a AVANTGARDE. Viano 3 Via no. Svoboda pohybu. Obsah To, že velikost je relativní, víme už od dob Alberta Einsteina. Že může být velikost také komfortní, účinná a šetrná k životnímu

Více

Užitkové vozy. Caravelle. Caravelle 01

Užitkové vozy. Caravelle. Caravelle 01 Užitkové vozy aravelle aravelle 01 Vaše motto: každý host si zaslouží jen to nejlepší. Již při příjezdu. Příjemný pobyt by měl začít už při příjezdu. Volkswagen aravelle odveze Vaše hosty tak, jak to očekávají

Více

PEVNÝ ZÁKLAD PRO VAŠI STAVBU

PEVNÝ ZÁKLAD PRO VAŠI STAVBU PEVNÝ ZÁKLAD PRO VAŠI STAVBU DAF VŽDY SPRÁVNÉ ROZHODNUTÍ Žádná kategorie dopravy není tak různorodá a náročná jako doprava ve stavebnictví. Společnost DAF vyvinula skutečně komplexní řadu vozidel pro toto

Více

www.hlavacek.cz Obsah 4 Podzimní prohlídky 6 Nová ŠKODA Fabia 8 Bazar AUTO Hlaváček 10 Nová KIA Sorento 12 Nová ŠKODA Octavia Scout

www.hlavacek.cz Obsah 4 Podzimní prohlídky 6 Nová ŠKODA Fabia 8 Bazar AUTO Hlaváček 10 Nová KIA Sorento 12 Nová ŠKODA Octavia Scout Obsah 4 Podzimní prohlídky 6 Nová ŠKODA Fabia Editorial 8 Bazar AUTO Hlaváček 10 Nová KIA Sorento Vážení zákazníci, 12 Nová ŠKODA Octavia Scout 14 ŠKODA Octavia G-TEC 15 Tipy na zimní pneu 16 Škoda Economy

Více

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Superb

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Superb SIMPLY CLEVER ŠKODA Superb Elegance se setkává s účelností a opravdová velikost s dokonalými liniemi. ŠKODA Superb a Superb Combi. Design byl vytvářen s ohledem na eleganci a celkovou harmonii stejně jako

Více

číslo 2, ročník I zima 2004

číslo 2, ročník I zima 2004 číslo 2, ročník I Nový Volkswagen Golf GTI Nové Audi A3 Sportback Nová Škoda Octavia Combi nejvýkonnější reprezentant své řady (čtěte na str. 6) otevírá zcela nový segment (čtěte na str. 8) nekompromisní

Více

SIMPLY CLEVER. Nová ŠKODA Octavia

SIMPLY CLEVER. Nová ŠKODA Octavia SIMPLY CLEVER Nová ŠKODA Octavia Ať už Vaše každodenní cesty vedou kamkoli, všude se právě děje spousta nevšedních věcí. Malé i větší zázraky života a přírody můžete vnímat doslova na každém kroku. Stačí

Více

HYUNDAI i40. Žralok lovící ve vodách střední třídy 7NEJLEPŠÍCH OSOBNOSTOST. Octavia Green E Line. Oblíbený crossover po omlazení

HYUNDAI i40. Žralok lovící ve vodách střední třídy 7NEJLEPŠÍCH OSOBNOSTOST. Octavia Green E Line. Oblíbený crossover po omlazení Č. 2, ROČNÍK 11, VYCHÁZÍ 7. ÚNORA 2012 ČASOPIS PRO ŠIROKOU MOTORISTICKOU VEŘEJNOST / ZDARMA TEST Větší než byste čekali TEST SUZUKI SX4 Oblíbený crossover po omlazení HYUNDAI i40 Žralok lovící ve vodách

Více

Tisková zpráva, Strana 1 ze 4

Tisková zpráva, Strana 1 ze 4 Tisková zpráva, Strana 1 ze 4 ŠKODA AUTO v Paříži představí nový model Rapid Nová ŠKODA Rapid nová třída značky ŠKODA ŠKODA Rapid slaví v Paříži světovou výstavní premiéru Nový kompaktní model bude uveden

Více

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Octavia SIMPLY CLEVER ŠKODA Octavia Jedinečné spojení kvality, designu a dostupnosti. Prostor pro všechny Vaše cíle. Elegantní vzhled se známou tváří. ŠKODA Octavia. Maska chladiče s výrazným chromovaným rámečkem

Více

Actros. Dálková doprava. 18 26 tun. Těžká nákladní doprava. Do 250 tun.

Actros. Dálková doprava. 18 26 tun. Těžká nákladní doprava. Do 250 tun. Actros. Dálková doprava. 18 26 tun. Těžká nákladní doprava. Do 250 tun. RoadStars: Nastupte a uvidíte. RoadStars. Nová interaktivní komunikační platforma Mercedes-Benz pro řidiče, podnikatele a fanoušky

Více

ŠkodaSuperb Combi SIMPLY CLEVER

ŠkodaSuperb Combi SIMPLY CLEVER ŠkodaSuperb Combi SIMPLY CLEVER Design definuje prostor. Linie se setkají a spoutají svět mezi sebou. Tvary se protnou a vytvoří novou dimenzi. Umělecké dílo, které nemusíte obdivovat jen zvenčí, ale můžete

Více

Obsah. 4 Jarní prohlídky 5 Nový Yeti. 6 Rozhovor: Operativní leasing 7 Reportáž: Škoda Park 8 ŠKODA Muzeum 11 ŠKODA Fabia Tour 13 Nová KIA Sportage

Obsah. 4 Jarní prohlídky 5 Nový Yeti. 6 Rozhovor: Operativní leasing 7 Reportáž: Škoda Park 8 ŠKODA Muzeum 11 ŠKODA Fabia Tour 13 Nová KIA Sportage obsah editorial Obsah 4 Jarní prohlídky 5 Nový Yeti 6 Rozhovor: Operativní leasing 7 Reportáž: Škoda Park 8 ŠKODA Muzeum 11 ŠKODA Fabia Tour 13 Nová KIA Sportage Vážení zákazníci, s radostí Vám představujeme

Více

ŠKODA RAPID SPACEBACK

ŠKODA RAPID SPACEBACK SIMPLY CLEVER ŠKODA RAPID SPACEBACK ŠKODA AUTO SIMPLY CLEVER J OD ROKU 1895 Prostor se nedá uchopit, ale každodenně se nás dotýká. A tak do něj můžeme promítnout svoje emoce a kreativitu, aby se z něj

Více

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Yeti

SIMPLY CLEVER. ŠKODA Yeti SIMPLY CLEVER ŠKODA Yeti Objevte nepoznaný svět plný zážitků s vozem ŠKODA Yeti. Některá místa na mapě nenajdete. Malá dobrodružství mohou čekat hned za Vaším domem. Perfektní pro dlážděné cesty, nákupní

Více

SIMPLY CLEVER. Nová ŠKODA Octavia

SIMPLY CLEVER. Nová ŠKODA Octavia SIMPLY CLEVER Nová ŠKODA Octavia Ať už Vaše každodenní cesty vedou kamkoli, všude se právě děje spousta nevšedních věcí. Malé i větší zázraky života a přírody můžete vnímat doslova na každém kroku. Stačí

Více

Labyrint možností. Otev ená stíha ka. Klikaté cesty. Slalom v oblacích. Pr vodce modelovou adou 3 BMW E90 a E91 (sedan a kombi) BMW M3 Cabrio

Labyrint možností. Otev ená stíha ka. Klikaté cesty. Slalom v oblacích. Pr vodce modelovou adou 3 BMW E90 a E91 (sedan a kombi) BMW M3 Cabrio 1/2008 www.bmwrevue.cz, cena 85 Kč/125 Sk Labyrint možností Pr vodce modelovou adou 3 BMW E90 a E91 (sedan a kombi) Klikaté cesty Kylie Minogue Otev ená stíha ka BMW M3 Cabrio Slalom v oblacích Red Bull

Více

Nový Sprinter. Valníky a podvozky.

Nový Sprinter. Valníky a podvozky. Nový Sprinter. Valníky a podvozky. Nejlepší Sprinter všech dob. Výkonný a pracovitý nový Sprinter je víc než jen vozidlo. Je to pravý partner, na kterého se můžete ve všem spolehnout a který Vám důsledně

Více

01_2009. Nová Toyota Avensis: Kouzlo dokonalosti

01_2009. Nová Toyota Avensis: Kouzlo dokonalosti 01_2009 MAGAZÍN SPOLEČNOSTI TOYOTA MOTOR CZECH Formule 1 Rok plný změn Stop & Start Ani kapka nazmar Toyota Hilux Neporaziteľný pick-up Test Maturita v dolech Nová Toyota Avensis: Kouzlo dokonalosti Toyota

Více

A U T O MAGAZÍN ČÍSLO

A U T O MAGAZÍN ČÍSLO A U T O ČÍSLO MAGAZÍN 01 11 AUDI A6 AVANT: REPREZENTATIVNÍ VŮZ S POHLEDNOU KAROSERIÍ, NADČASOVÝM DESIGNEM A VYSOKÝM KOMFORTEM AUTO HELLER: UŽ DVACET LET S VÁMI OCENĚNÍ ZA NEJVYŠŠÍ KVALITU SERVISU SLOVO

Více

MERCEDES-BENZ TŘÍDY C UPGRADE DO VYŠŠÍ TŘÍDY

MERCEDES-BENZ TŘÍDY C UPGRADE DO VYŠŠÍ TŘÍDY HOFFMANN & ŽIŽÁK 01 14 MERCEDES-BENZ TŘÍDY C UPGRADE DO VYŠŠÍ TŘÍDY HI-TECH Elektronika přímo na tělo! PO EVROPĚ ZA GOLFEM Poznejte klasiku i čerstvou krev MERCEDES-BENZ GLA: SPOLEHLIVÁ JÍZDA ZA VŠECH

Více

podzim 2014 06 12 Průjezdná geometrie Iveco Daily 2014: Generační skok vpřed Servis funguje absolutně bez problémů

podzim 2014 06 12 Průjezdná geometrie Iveco Daily 2014: Generační skok vpřed Servis funguje absolutně bez problémů podzim 2014 06 12 14 Iveco Daily 2014: Generační skok vpřed Průjezdná geometrie Servis funguje absolutně bez problémů Věděli jste, že kreslit se dá i závěrkou fotoaparátu? Výsledek můžete vidět na titulní

Více

SIMPLY CLEVER. Nová ŠKODA Rapid Spaceback

SIMPLY CLEVER. Nová ŠKODA Rapid Spaceback SIMPLY CLEVER Nová ŠKODA Rapid Spaceback Prostor z nové perspektivy. Prostor, kde se cítíme nejlépe, je obvykle ten, který jsme spoluvytvářeli. Odrážejí se v něm naše emoce, temperament i kreativita, a

Více

Zázrak z říše levných automobilů

Zázrak z říše levných automobilů Č. 6, ROČNÍK 11, VYCHÁZÍ 5. ČERVNA 2012 ČASOPIS PRO ŠIROKOU MOTORISTICKOU VEŘEJNOST / ZDARMA PŘEDSTAVUJEME Rodinné auto, které vás nezadluží na dlouhá léta Dacia Lodgy Zázrak z říše levných automobilů

Více

JAGUAR 3.0 V6 KOMPRESOR

JAGUAR 3.0 V6 KOMPRESOR SPECIFIKACE A CENY DUBEN 2015 VÝBĚR MOTORŮ MOTORY JAGUAR 3.0 V6 DIESEL JAGUAR 3.0 V6 KOMPRESOR JAGUAR 3.0 V6 KOMPRESOR AWD JAGUAR 5.0 V8 KOMPRESOR Počet válců/ventilů na válec 6/4 6/4 6/4 8/4 Vrtání/zdvih

Více