Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu"

Transkript

1 Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt MŠMT ČR EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu I nejvyšší věž byla začata od základů Klíčová aktivita III/2 (zkráceně NV) Sada č. 6 IDENTIFIKÁTOR: VY_32_INOVACE_SADA_6_Z, č. 56 Klíčová aktivita III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Zeměpis Tematický okruh ČR - kraje Téma Ústecký kraj Období tvorby VM Ročník 8. Autor PhDr. Renata Kubická Anotace o možnosti využití VM DUM umožňuje seznámit žáky s krajem se správním členěním, charakteristikou, průmyslem i památkami, PL slouží k procvičení učiva Ověření (dle TK)

2 Ústecký kraj český lev Porta Bohemicasymbol prosperity přemyslovský pluh znak města Ústí nad Labem

3 Poloha Ústeckého kraje v ČR

4 Okresy a okresní města v Ústeckém kraji

5 Charakteristické rysy kraje těžba hnědého uhlí v Mostecké pánvi výroba elektrické energie v tepelných elektrárnách Tušimice, Prunéřov, Počerady, Ledvice, Záluží povrchová těžba narušuje ráz krajiny a elektrárny znečišťují ovzduší (je zde snaha rekultivovat narušené plochy a zachovat přírodně cenná území- NP ČŠ) pánevní oblast patří k nejhustěji zalidněným v ČR nižší vzdělanost, vysoká nezaměstnanost (nabízí se méně kvalifikovaná práce) dosti vysoká kriminalita, rozvodovost zemědělství se prosazuje na Litoměřicku (Zahrada Čech -vinná réva, ovoce, zelenina, cukrová řepa), Lounskua Žatecku nejdůležitější oblast pěstování chmele (dešťový stín Krušných hor - nejsušší oblast)

6 chmel

7 Národní park České Švýcarsko Ve znaku národního parku České Švýcarsko je vyobrazena Pravčickábrána, v jejímž pozadí se vypíná nejvyšší hora národního parku, Růžovskývrch, České Švýcarsko je nejmladším NPv ČR-založen byl roku v NPje chráněno pískovcové skalní město s vzácnými druhy organismů koncem druhohor třetinu Čech zaplavil mořský záliv a 10 až 12 milionu let se usazovaly nánosy písků a jílů až 1 km mocné, pískovce vznikly jejich stmelením díky třetihornímu vrásněnívystoupily podél zlomů některé pískovcové kry až o stovky metrů nad okolí nejvýše Děčínský Sněžník, zlomy se k povrchu dostalo magma a vznikly znělcové a čedičové vrchy Růžovskývrch(619m) nejvyšší bod NP, dále byly pískovce modelovány vnějšími přírodními činiteli jádrem NP jsou Jetřichovické stěny skalní stěny se rozpadají na menší bloky, věže, sloupy, vznikají okna vznikly také brány Pravčickábrána u Hřenska je největší pískovcový skalní most v Evropě, výška otvoru je 16 m, šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7 8 m, a Malá Pravčická brána s výškou 2,3ma šířkou 3,3m skalní pískovcové soutěsky řeky Kamenice lze poznávat pěšky a na lodičkách

8 Labe v kaňonu na hranici dosahuje 115 m nadmořské výšky v NProste violka dvoukvětá, která přežívá z poslední doby ledové, violka bahenní, lilie zlatohlavá, čípek objímavý, konopice nádherná, typický náprstník červený a mechy, plavuně i kapradiny hnízdí zde čáp černý, holub doupňák, krkavec velký, sokol stěhovavý, vyskytuje se ledňáček říční, jelen evropský, vydra říční i losos obecný původní jedlobukový prales byl již dávno nahrazen smrky a modříny Pravčická brána Růžovský vrch

9 Malá Pravčická brána soutěsky řeky Kamenice Jetřichovické stěny

10 Významná osobnost Ústeckého kraje - Jan Evangelista Purkyně Jan Evangelista Purkyněse narodil roku 1787 na zámku v obci Libochovice na Litoměřicku. Po studiu lékařské fakulty v Praze se začal hluboce zaobírat fyziologií. Vrcholu dosáhl vypracováním buněčné teorie, podle níž se všechna živočišná i rostlinná těla skládají z buněk tvořených protoplazmou(což je Purkyňůvpojem převzatý vědou celého světa). Právě učení o buňce mu přineslo jeho evropskou proslulost. Dále Purkyně založil přírodovědecký časopis Živa, který dodnes vychází, překládal díla Gotheho či Schillera, spoluzakládal Sokol a scházel se s národními buditeli jako byli Božena Němcová a Karel Havlíček Borovský.

11 Průmyslové podniky Setuza Ústí nad Labem- zpracování olejnin Spolchemie Ústí nad Labem- výroba syntetických pryskyřic Lovochemie Lovosice u Litoměřic- výroba hnojiv Chemopetrol Záluží u Litvínova-produkce rafinérských, petrochemických a agrochemických výrobků Mostecká uhelná společnost Most- těžba hnědého uhlí Český porcelán Dubí u Teplic- výroba porcelánu ČEZelektrárny-Ledvice, Prunéřov, Tušimice-výroba elektrické a tepelné energie Elite Varnsdorf- výroba punčochového zboží

12 SETUZA Ústí nad Labem SETUZA a.s.je společnost se sídlem v Ústí nad Labem, která se prostřednictvím svých dceřiných společností zabývá především zpracováním olejnin. Vyrábí rostlinné jedlé tuky a oleje, drogistické výrobky, dále vyrábí technické produkty oleochemie. Historie firmy sahá až do 19.stol., kdy byla založena Georgem Schichtem, po znárodnění byl podnik přejmenován na SETUZA (Severočeské tukové závody). SpolchemieÚstí nad Labem Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost (Spolchemie) je jedním zpředních výrobců syntetických pryskyřic vevropě. Základní sortiment tvoří epoxidové pryskyřice a alkydové pryskyřice, včetně tvrdidel a rozpouštědel. Kromě syntetických pryskyřic vyrábí také další chemické látky (hydroxid draselný a sodný, allylchlorid, chlornan sodný, epichlorhydrin, perchloretylen, kyselina chlorovodíková atd.).

13 LovochemieLovosice u Litoměřic Lovochemiea.s., je největším výrobcem hnojiv v České republice, v současné době je jejím hlavním zaměřením výroba a prodej dusíkatých a vícesložkových hnojiv v tuhé i kapalné formě. Od roku 2010 je Lovochemie a.s. dceřinou společností AgrofertHoldingu a.s., kterou vlastní Andrej Babiš. Chemopetrol Záluží u Litvínova Chemopetrol je jedním z předních českých producentů v oblasti rafinérských, petrochemických a agrochemických surovin. Společnost na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty, olejové hydrogenáty, ostatní rafinérské produkty, olefiny a aromáty, agrochemikálie. Zároveň ze závodu vychází zápach, který se šíří až do sousedního Německa, a tak je častým důvodem stížností místních i německých obyvatel.

14 Mostecká uhelná společnost Most Mostecká uhelná společnost je jedním z největších producentů hnědého uhlí v České republice. Na jeho celkové těžbě se v roce 2001 podílela přibližně 33,91 %. V lomech a hlubinných dolech se těží hnědé uhlí, následně je toto uhlí zpracováno pro různé formy využití. Tříděné druhy jsou prodávány převážně malospotřebitelům, ale také, spolu s prachovým uhlím, průmyslovým a komunálním teplárnám. Do energetiky směřují průmyslové a topné směsi. Český porcelán Dubí u Teplic Český porcelán Dubí je tradičním výrobcem porcelánu již od poloviny 19. století, hlavním produktem je tzv. cibulový porcelán, který firma vyrábí ve více než 600 tvarech, dále hrnky ve více než 3000 dekorech a moderní jídelní soupravy.

15 ČEZ elektrárny-ledvice, Prunéřov, Tušimice Elektrárna Ledviceje hnědouhelná elektrárna postavená v 60. letech na východním upatí Krušných hor mezi lázeňskými městy Bílina a Teplice. Elektrárna kromě výroby elektřiny zajišťuje taktéž dodávky tepla do nejbližšího okolí, zdrojem vody pro činnost elektrárny je řeka Labe. Elektrárny Prunéřovjsou největším uhelným elektrárenským komplexem v České republice a tudíž patří k největším dodavatelům elektřiny. Zároveň dodávají teplo do Chomutova, Jirkova a Klášterce nad Ohří. Leží na západním okraji severočeské hnědouhelné pánve v blízkosti Chomutova, komplex tvoří starší elektrárna Prunéřovpostavená v 60. letech a mladší Prunéřov II. z 80.let. Zdrojovou řekou je Ohře.

16 Elektrárna Tušimicese stejně jako Prunéřovdělí na dva bloky, starší z 60. let byl již odstaven a v r zde byl odstřelen zatím největší (196 m) železobetonový komín v ČR, TušimiceII. ze 70. let prodělaly v roce 2012 přestavbu, obě elektrárny jsou významné vysokou efektivitou, poněvadž hnědé uhlí se zde nemusí složitě dovážet, ale těží se přímo vedle elektrárny. EliteVarnsdorf Společnost ELITE a.s. patří s více jak 80letou tradicí k nejstarším výrobcům punčochového zboží v České republice. Své jméno získala až po znárodnění v roce Dnes společnost produkuje celý sortiment jemného punčochového zboží punčochové kalhoty, punčochy, podkolenky, ponožky a ťapky.

17 Cestovní ruch Hora Říp s rotundou svatého Jiří Hřensko nejníže položené místo v ČR Hrad Střekov strážný hrad na Labi Zámek Děčín, Duchcov Casanova, Ploskovice-barokní, tzv. malé Versailles Stadice odtud pocházel Přemysl Oráč Terezín Muzeum Ghetta, koncentrační tábor lázně Teplice kostel Nanebevzetí Panny Marie ze starého Mostu

18 Hora Říp je nejznámějším památným místem české historie a mytologie, na 455m vysoký vrch dle pověsti vystoupil praotec Čech a rozhodl se následně v této krajině usadit. Na hoře najdeme rotundu sv. Jiří, dále zde pramení 3 prameny, přičemž ten východní je údajně léčivý. Zajímavostí je, že díky čediči s příměsí magnetovce, lze na vrcholu hory pozorovat magnetickou anomáliivychýlení střelky kompasu. Hora Říp

19 rotunda sv. Jiří Románská rotunda sv. Jiří je jednou z nejstarších staveb na našem území-dle písemných pramenů kníže Soběslav po vítězné bitvě u Chlumce r nechal opravit na Řípu stojící kostelík a přistavil kruhovitou věž, tudíž stavba zde musela stát již před tímto datem. V století byla rotunda zasvěcená sv. Jiřímu, dříve však patřila sv. Vojtěchu. Dnes je rotunda oblíbeným poutním místem. Hřensko Malebná obec Hřensko je vstupní branou do národního parku České Švýcarsko, nachází se na soutoku řek Labe a Kamenice, zároveň se jedná o nejníže položenou obec České republiky (115 m.n.m.). Kaňon řeky Labe a vysoko tyčící se skály v údolí řeky Kamenice každoročně přitáhnou svou krásou mnoho návštěvníků.

20 Střekovská přehrada Zdymadlo na řece Labe bylo vybudováno na přelomu let 20. století a ve své době patřilo k nejmodernějším a největším zdymadlům v Evropě. Hlavním účelem této stavby bylo zajistit splavnost Labe v tomto úseku a zabránit případným povodním. Zajímavostí je rybí přechod mezi jezem a vodní elektrárnou, který má za úkol zajistit přirozený průchod rybám při migraci. Hrad Střekovse tyčí na 100 metrů vysoké znělcové skále nad řekou Labe. Jedná se o jednu z nejlépe dochovaných hradních zřícenin na našem území. Hrad byl vybudován za vlády Jana Lucemburského, později přešel do majetku Lobkowiczů, od 17.století je neobydlený, ale v období romantismu jej navštívil J.W. Goethe, R. Wagner nebo K.H. Mácha. Střekov

21 Děčín je okresní město situované na soutoku Labe a Ploučnice. Nejvýznamnější pamětihodností města je zámek Děčín pocházející ze 13. stol., přestavěný postupně do klasicistního stylu. Dalšími zajímavostmi jsou tzv. Dlouhá jízdapřístupová cesta k zámku vytesaná ve skále, Staroměstský most z 16. století vedoucí přes řeku Ploučnicia gotický kostel sv. Václava a Blažeje. Duchcov Jedná se o barokní zámek s klasicistní úpravou z 19. stol. Zámek proslavil GiacomoCasanova, který zde strávil poslední roky svého života a taky zde zemřel. Zámek obklopuje francouzský park se sochami Matyáše Brauna. Sochy tohoto autora byly v dřívějších dobách umístěny taktéž v zámeckém kostele, ale v roce 1945 byl tento kostel vypálen sovětskými vojsky a cenná díla nenávratně zničena.

22 Ploskovice V obci Ploskovicese nachází stejnojmenný barokní zámek s klasicistní přístavbou z 19. stol. a parkem. Od roku 1805 zámek patřil rodu Habsburků, kteří jej využívali jako letní sídlo, po revolučním roce 1848 se zde pobýval například Ferdinand V., po vzniku ČSR sloužil zámek jako letní sídlo československého Ministerstva zahraničních věcí. Jezdil zde často Eduard Beneš.

23 Ten budoucí kníže váš oře se dvěma voly. Je-li vám libo, vezměte koně, řízu, plášť a přehozy a jděte tomu muži vzkaz vyřídit ode mne i lidu a přiveďte sobě knížete a mně manžela. Muž ten má jméno Přemysl. Jeho potomstvo bude vládnout této zemi na věky věkův. Staré pověsti české Stadice jsou malou obcí, proslavenou zejména díky pověsti o Přemyslu Oráčovi. Dle pověsti Přemysl přestal po příchodu poselstva orat a vetkl do země lískovou otku, která hned obrostla listím. Poté otočil pluh a na něm pohostil poselstvo chlebem a sýrem. Než se vydal na cestu do Prahy, odehnal voly, kteří vstoupili do nedaleké Volské hory. S sebou pak si vzal jen lýkové střevíce a mošnu. Od poloviny 19. stol. je nedaleko obce postaven pomník připomínající tuto událost, deska s reliéfem je dílem sochaře Josefa Maxe.

24 Terezín Koncentrační tábor Terezín je souhrnné označení pro nacistická zařízení na území města Terezína. Skládal se z věznice gestapa (v Malé pevnosti) a Hlavní pevnosti (v Hlavní pevnosti). Od roku 1941 zde byli deportováni Židé, kteří ve městě byli shromažďováni a následně deportováni dále na východ do vyhlazovacích táborů, Židé zde taktéž Muzeum Ghetta Muzeum se nachází v budově terezínské školy, je součástí Památníku Terezín. Můžeme zde najít expozici s názvem Terezín vtakzvaném konečném řešení židovské otázky , která mapuje život Židů Terezínského ghetta za 2.sv. války.

25 Teplice jsou významným lázeňským městem Ústeckého kraje. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, cévní a nervová onemocnění. Nalezneme zde známé Císařské lázně, které kvůli svým zdravotním problémům navštívili dva známí císaři-františek Josef I. a Vilém I. Dále zde můžeme navštívit Kamenné lázně, Hadí lázně nebo Lázeňský dům Beethoven.

26 Kostel Nanebevzetí Panny Marie ze starého Mostu Jedná se o pozdně gotický chrám z konce 16. století, který je dnes národní kulturní památkou. Kostel je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejtěžší předmět, který byl kdy přepravován po kolejích. Kvůli těžbě uhlí bylo totiž nutné, aby byl kostel převezen, pokud má zůstat zachován, a tak se taky stalo roku 1975, kdy se tato památka přesunula po kolejích o celých 841 metrů.

27

28 Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. ochemie_ctk.jpg 27_0118.jpg?ver=1 Vn/archivHN-Mostecka-uhelna.jpg %20Ceske%20Svycarsko1.jpg

29 KkZHHLJRzV0/TZCSJi1L9ZI/AAAAAAAAAAU/1GOFSOzMZ0I/s1600/terezin-bird-view.jpg svycarsko.cz/uploaded/odpocinkove_aktivity/soutesky%20reky%20kamenice%20- %20Hrensko%20%20-%20Ceske%20Svycarsko%20%20%20%2031.jpg

cestujeme na vlastní pěst

cestujeme na vlastní pěst SEVEROZÁPADNÍ ČECHY na vlastní pěst turistický průvodce Jozef Petro cestujeme na vlastní pěst www.petro.cz Obsah Místo úvodu 2 Ústí nad Labem 4 Teplice 6 Děčín a České Švýcarsko 9 Říp 12 Litoměřice 13

Více

Služby (obslužná sféra)

Služby (obslužná sféra) Služby (obslužná sféra) - většina velkoprodejen je součástí obchodních center, nabízejících i další sluţby (opravny, kina, restaurace, jsou specializované (např. hobby, sport nebo elektromarkety) nebo

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRAJ VYSOČINA JIHOMORAVSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ

Více

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko.

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko. Projekt č. 101 Česko německá ekologická vodní turistika Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko Prosinec 2010 1 PARTNEŘI PROJEKTU HLAVNÍ PARTNEŘI : DALŠÍ

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov nad Ploučnicí, Zámecká 51 Státní zámek Benešov nad Ploučnicí 08.09.2012-09.09.2012 10.00-17.00 hod. Zámecký areál v Benešově nad

Více

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad Slovo na úvod Obsah Ústecký a Karlovarský kraj nabízejí návštěvníkům

Více

Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu

Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu [ Ministerstvo obrany ČR Agentura vojenských informací a služeb, 2005] [ Česká republika] [ Armáda České republiky] [ Výcviková

Více

Koncepce rozvoje kultury a památkové péče v Ústeckém kraji 2014-2020

Koncepce rozvoje kultury a památkové péče v Ústeckém kraji 2014-2020 Koncepce rozvoje kultury a památkové péče v Ústeckém kraji 2014-2020 1 ÚVODNÍ INFORMACE Koncepce rozvoje kultury a památkové péče v Ústeckém kraji 2014 2020 byla zpracována v průběhu roku 2013-2014 a zohledňuje

Více

Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu

Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu [ Česká republika [ Armáda České republiky [ Ministerstvo obrany ČR Agentura vojenských informací a služeb, 2005 [ Výcviková

Více

SBORNÍK STUDENTSKÝCH PRACÍ Z EXKURZE GEOGRAFIE V PRAXI (ZX506)

SBORNÍK STUDENTSKÝCH PRACÍ Z EXKURZE GEOGRAFIE V PRAXI (ZX506) SBORNÍK STUDENTSKÝCH PRACÍ Z EXKURZE GEOGRAFIE V PRAXI (ZX506) Obsah 1 Program exkurze...5 2 Referáty studentů... 13 2.1 Geomorfologie severních Čech... 13 2.1.1 Úvod... 13 2.1.2 Geomorfologické členění...

Více

STŘEDNÍ ŠKOLA OBCHODU A SLUŽEB, ÚSTÍ NAD LABEM, KEPLEROVA 7, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE MOJE MĚSTO MOJE ČTVRŤ

STŘEDNÍ ŠKOLA OBCHODU A SLUŽEB, ÚSTÍ NAD LABEM, KEPLEROVA 7, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE MOJE MĚSTO MOJE ČTVRŤ STŘEDNÍ ŠKOLA OBCHODU A SLUŽEB, ÚSTÍ NAD LABEM, KEPLEROVA 7, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE MOJE MĚSTO MOJE ČTVRŤ Obsah: 1. Město... str. 3 1.1. Historie města 1.2. Osobnosti 1.3. Státní instituce 1.4. Nevládní

Více

1. Kdo se zabývá propagací České republiky jako ideální destinace pro trávení dovolené?

1. Kdo se zabývá propagací České republiky jako ideální destinace pro trávení dovolené? 2.4 Otázky a odpovědi 1. Kdo se zabývá propagací České republiky jako ideální destinace pro trávení dovolené? Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism je státní příspěvkovou organizací Ministerstva

Více

CZ.1.07/2.4.00/12.0066

CZ.1.07/2.4.00/12.0066 UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA GEOGRAFIE KOMPLEXNÍ GEOGRAFICKÁ EXKURZE JIŽNÍ ČECHY 7. 5. 11. 5. 2012 Sborník referátů Podpora sítě GEONET - sítě pro vědeckou a vzdělávací

Více

Geografie pro průvodce v cestovním ruchu

Geografie pro průvodce v cestovním ruchu Geografie pro průvodce v cestovním ruchu PaedDr. František Popelka Vysoká škola polytechnická Jihlava Praha 2007 1 Geografie pro průvodce v cestovním ruchu Vydalo: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Praha,

Více

Památky. na území MAS Šluknovsko. Hrad Tolštejn

Památky. na území MAS Šluknovsko. Hrad Tolštejn Projekt spolupráce je zaměřen na rozvoj venkovského cestovního ruchu, vzájemnou Památky na území Zámek Šluknov Hrad Tolštejn Křížové cesty Poprvé se zmínka o zámku ve Šluknově objevuje roku 1573. Zámek

Více

Město Šluknov. Strategický plán rozvoje města Šluknov

Město Šluknov. Strategický plán rozvoje města Šluknov Město Šluknov Strategický plán rozvoje města Šluknov 2007 2015 Zpracovatelé: Ing. Kučera Ladislav, tel. 774032601 Srbská Kamenice 12 407 15 Srbská Kamenice Ing. Petrášek Jiří, tel.774032600 Duben červenec

Více

Analýza ubytovacích a stravovacích kapacit Mikroregion Milada

Analýza ubytovacích a stravovacích kapacit Mikroregion Milada Analýza ubytovacích a stravovacích kapacit Mikroregion Milada Obsah: 1. Popis mikroregionu Milada... 4 1.2 Představení jednotlivých obcí... 5 1.3 Analýza ubytovacích a stravovacích zařízení v mikroregionu

Více

Děčín a okolí. Turistické informace. Památky a tipy na výlety. Přírodní zajímavosti. Restaur ace a ubytování. Orientační plánek města.

Děčín a okolí. Turistické informace. Památky a tipy na výlety. Přírodní zajímavosti. Restaur ace a ubytování. Orientační plánek města. Děčín a okolí Turistické informace Památky a tipy na výlety Přírodní zajímavosti Restaur ace a ubytování Orientační plánek města Nákupní centr a Sport a rekreace Půjčovny aut Důležitá telefonní čísla Děčín

Více

1. Zjistěte, zda jsou uvedená tvrzení pravdivá nebo nepravdivá:

1. Zjistěte, zda jsou uvedená tvrzení pravdivá nebo nepravdivá: 9.2 Turistický potenciál regionů Pracovní list č. 2 1. Zjistěte, zda jsou uvedená tvrzení pravdivá nebo nepravdivá: a. CzechTourism je státní příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj České

Více

11.09.2010-19.09.2010 10.30-12.00 a 13.30-17.00 hod. 11.09.2010-12.09.2010 9.00-17.00 hod. Čechách. 18.09.2010 10.00-15.30 hod.

11.09.2010-19.09.2010 10.30-12.00 a 13.30-17.00 hod. 11.09.2010-12.09.2010 9.00-17.00 hod. Čechách. 18.09.2010 10.00-15.30 hod. DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2010 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVRENO POPIS PAMÁTKY Vodní hrad Budyně nad Ohří. Původně dřevěný hrad nechal Budyně

Více

Strategický plán rozvoje města Bíliny Profil města

Strategický plán rozvoje města Bíliny Profil města Obsah Úvod... 2 1. Identifikace řešeného území... 3 2. Základní charakteristika města... 4 3. Historie... 6 4. Analýza stávajícího stavu... 11 4.1 Obyvatelstvo, domácnosti, bydlení... 11 4.1.1 Obyvatelstvo...11

Více

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy Sestavil: PhDr. Slavomír Horák s pomocí internetové stránky www.vokno.cz/lexikon aktualizace:

Více

Integrovaná strategie území místní akční skupiny. MAS Naděje o.p.s. na období 2014 2020

Integrovaná strategie území místní akční skupiny. MAS Naděje o.p.s. na období 2014 2020 Integrovaná strategie území místní akční skupiny MAS Naděje o.p.s. na období 2014 2020 1 Obsah 1. Seznam použitých zkratek... 4 2. Seznam tabulek... 4 3. Seznam grafů... 4 4. ÚVOD... 5 4.1 Identifikace

Více

PODŘIPSKO. Stručný průvodce Hoštka25 obcemi regionu. Litoměřice. vosice. Polepy. Terezín. Brozany. Štětí. Roudnice nad Labem. Budyně. Velvary.

PODŘIPSKO. Stručný průvodce Hoštka25 obcemi regionu. Litoměřice. vosice. Polepy. Terezín. Brozany. Štětí. Roudnice nad Labem. Budyně. Velvary. vosice PODŘIPSKO Litoměřice Polepy Terezín Ohře Brozany nad Ohří 261 Vrutice 608 Stručný průvodce Hoštka25 obcemi regionu Vrbice Libotenice Labe Doksany Hrobce Židovice 240 Chodouny Černěves Záluží Kyškovice

Více

NATURA 2000, Mariánskolázeňsko

NATURA 2000, Mariánskolázeňsko NATURA 2000, Mariánskolázeňsko Studijní opora k akci č. 2.2 Exkurze NATURA 2000 v rámci projektu č. CZ.1.07/1.3.05/03.0030 Název projektu: Zeměpis v nové perspektivě aneb tudy cesta vede Celkový počet

Více

SBORNÍK STUDENTSKÝCH PRACÍ

SBORNÍK STUDENTSKÝCH PRACÍ SBORNÍK STUDENTSKÝCH PRACÍ Geografie v praxi ČR (exkurze) Brno, 2011 1 Obsah A KOMENTOVANÍ ZASTÁVEK PO TRASE... 3 1 BECHYNĚ GEOGRAFIE VYBRANÉ OBCE... 3 2 JADERNÁ ELEKTRÁRNA TEMELÍN JAKO REGIONÁLNÍ ZAMĚSTNAVATEL

Více

Zeměpis České republiky

Zeměpis České republiky Variace 1 Zeměpis České republiky Autor: Mgr. Jaromír JUŘEK Kopírování a jakékoliv další využití výukového materiálu je povoleno pouze s uvedením odkazu na www.jarjurek.cz. 1. Základní údaje o ČR Název

Více

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1 MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS Benešov nad Ploučnicí, Zámecká 51 Státní zámek Benešov nad Ploučnicí 09.09.2007-10.09.2007 9.00-17.00 hod. Zámecký areál v Benešově nad Ploučnicí tvoří

Více

Integrovaná strategie rozvoje území Místní akční skupiny Podřipsko 2014-2020

Integrovaná strategie rozvoje území Místní akční skupiny Podřipsko 2014-2020 Integrovaná strategie rozvoje území Místní akční skupiny Podřipsko 2014-2020 1 Obsah OBSAH... 2 1. ANALÝZA ÚZEMÍ MAS PODŘIPSKO... 4 1.1 GEOGRAFICKÉ VYMEZENÍ PODŘIPSKA... 4 1.2 HISTORICKÉ VYMEZENÍ PODŘIPSKA...

Více

FAKULTNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC, HÁLKOVA 4 ZÁVĚREČNÁ PRÁCE. Litoměřice a jejich okolí

FAKULTNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC, HÁLKOVA 4 ZÁVĚREČNÁ PRÁCE. Litoměřice a jejich okolí FAKULTNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC, HÁLKOVA 4 ZÁVĚREČNÁ PRÁCE Litoměřice a jejich okolí Olomouc, červen 2014 Vedoucí práce: Ondřej KRYL Šárka KASALOVÁ Fakultní základní škola Olomouc, Hálkova 4 2 Obsah Abstrakt...

Více