Pohádková romantika jižních Čech

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Pohádková romantika jižních Čech"

Transkript

1

2 Červená Lhota Restaurant Červená Lhota Restaurant se nachází v objektu, který leží přímo naproti zámku Červená Lhota. Restaurace je umístěna v budově, která je památkově chráněna a to nabízí klientům možnost vychutnat si jídlo v neopakovatelné atmosféře s přímým výhledem na zámek. Interiér je koncipován do stylu moderního designu a využívá jak tradičních materiálů a prvků, tak výrazových prostředků současného stylu respektujících minulost. Jeden ze salonků je situován s přímým výhledem na zámek a hosté si tak mohou vychutnat opravdu pohádkově romantickou atmosféru... Zdroj:

3 Kudy k nám? Autem Červená Lhota leží v jižních Čechách mezi městy Tábor a Jindřichův Hradec, mezi kterými neexistuje přímá silnice první třídy. Dostanete se sem tedy v posledním úseku jen po klikatých okreskách. E55 D1 E50 Od Tábora (např. z Prahy či Plzně) pojedete nejprve po silnici 1. třídy č. 3 (E 55) ve směru na České Budějovice až ke sjezdu na Jindřichův Hradec a Kardašovu Řečici, z Kardašovy Řečice na Pluhův Žďár a Jižnou. Od Českých Budějovic pojedete po silnici 1. třídy č. 3 E 55 (směr Tábor, Praha). 3 km za Veselím nad Lužnicí odbočíte doprava na silnici první třídy č. 23 (ve směru Kardašova Řečice, Jindřichův Hradec), z Kardašovy Řečice na Pluhův Žďár a Jižnou. Od Pelhřimova se k Červené Lhotě dostanete po silnici 1. třídy č. 34 (E 551) ve směru na Jindřichův Hradec. V Kamenici nad Lipou odbočíte na silnici druhé třídy přes Včelničku, Bohdalín, Mirotín, Mnich a Deštnou. Od Jindřichova Hradce existují tři možnosti (podle toho, zda upřednostňujete cestu pohodlnější či o trochu kratší). Buď pojedete po silnici druhé třídy č. 128 ve směru přes Deštnou nebo z ní brzy odbočíte doleva na okresní silnici přes Studnice a Pluhův Žďár, případně pojedete po silnici 1. třídy č. 23 směr Kardašova Řečice, před kterou však odbočíte doprava na okresní silnici přes Plašnou, Klenov, Pohoří a Pluhův Žďár. E55 D3 E551 E65 E551 D1 Autobusem Červená Lhota (zastávka se jmenuje Pluhův Žďár, Červená Lhota ) leží na autobusových linkách Praha-Tábor-Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec-Deštná-Mnich-Kamenice nad Lipou, Jindřichův Hradec-Deštné-Červená Lhota a Soběslav-Dírná-Chotěnice-Rosička. Spoje jsou však poměrně řídké a bohužel zejména o víkendech budete hledat vhodné spojení obtížně. E55 D3 Vlakem Přímo do Červené Lhoty nevede železniční trať, nejbližší zastávka je v Kardašově Řečici (mezi Jindřichovým Hradcem a Veselím nad Lužnicí), odtud se k zámku dostanete po turistické stezce (cca 10 km). E551

4 Zámek Červená Lhota Zámek Červená Lhota leží v jižních Čechách, zhruba 20 km od Jindřichova Hradce a stojí uprostřed rybníka na pevném skalnatém ostrově. Zámek je přístupný přes kamenný most spojující hráz s ostrovem. Zámek Červená Lhota je jedním z nejnavštěvovanějších zámků v České republice. Dnešní renesanční budova vznikla po roce 1530 a byla dále několikrát upravena. Zámecké interiéry prvního patra mají dispozici z 80. let 17. století. Představují dnes autentickou podobu šlechtického bytu posledních majitelů z doby kolem roku Součástí zámeckého areálu je přírodně krajinářský park, který získal svou dnešní podobu na přelomu 19. a 20. století. Jeho největší devízou je však bezpochyby Zámecký rybník, který díky půjčovně lodiček skýtá ze své hladiny netušené pohledy na zámeckou stavbu a okolní přírodu. Na návrší v parku stojí starobylá zámecká kaple Nejsvětější Trojice. Svatyně je funkčním římskokatolickým kostelem s pravidelným pořadem bohoslužeb. Je to oblíbené místo církevních svatebních obřadů. Zdroj:

5 Červená Lhota Vyhlídkové lety Červená Lhota Restaurant nabízí zprostředkování celoročních vyhlídkových letů typu fotolety, kdy můžete za letu fotografovat a natáčet běžnou technikou pod Vámi se linoucí krajinu. Jeden z nejzajímavějších letů je právě let nad Červenou Lhotou, kdy pohled dolů na tento romantický zámek je opravdu neopakovatelným zážitkem. Optimální období je od května do října, kdy je příroda nejbarevnější. Cena je stanovena za jednu minutu letu pro celé letadlo, tedy za všechna sedadla. Letecký výlet a cenové podmínky Vám zajistíme přímo v kanceláři Červená Lhota Restaurant. Ceny: od 250 CZK / 1 minutu letu, záleží na počtu míst v letadle, max. 10 osob Zdroj:

6 Červená Lhota Lety balonem Rádi Vám zajistíme nezapomenutelný a celoživotní zážitek v podobě letu balonem, kdy poznáte neopakovatelný pohled na svět z ptačí perspektivy. Během vzduchoplavby objevíte nová místa na zemi, to vše nad malebnou a nedotčenou jihočeskou krajinou. Mezi jedno z nejvyhledávanějších míst pro let patří právě Červená Lhota. Balónem lze letět vždy jen s ranním rozbřeskem nebo večer před západem slunce a vždy jen za vhodných povětrnostních podmínek. Samotný let trvá hodinu. S přípravou balonu pro start, s balením po přistání a křtem vzduchoplavce přibližně dvě a půl hodiny. Nezapomeňte na foťák nebo kameru, protože zážitky, které si z tohoto letu odnesete, budete pak moci sdílet i s vašimi blízkými. Cena: od CZK / os. (let max. pro dvě osoby) + dopravné z Jindřichova Hradce na Červenou Lhotu Zdroj:

7 Červená Lhota Půjčovna loděk Příjemným a romantickým zpestřením pro Vás může být projížďka na pramici po zámeckém rybníku kolem dokola zámku Červená Lhota. Loďky se půjčují přímo u vody, půjčovna spadá pod správu zámku, tudíž provozní doba půjčovny je stejná jako otevírací doba zámku. Cena: 150 CZK / loď/hodina nebo 80 CZK / loď/půlhodina Zdroj: pujcovna-lodek/

8 Červená Lhota Půjčovna kol Při chuti strávit Vaši dovolenou aktivně Vám přímo v objektu naší restaurace rádi zapůjčíme jak kola dámská, tak pánská a vy tudíž můžete ta Vaše ponechat v klidu doma. Cena: 200 CZK /den Cyklovýlety po cyklostezkách Červenou Lhotou prochází mezinárodní cyklotrasa č.32 z Prahy do Vídně. Jedním směrem vede přes Dírnou (3 km), Tučapy (9 km) a Tábor (34 km), na opačnou stranu na Pluhův Žďár (3 km), Studnici (9 km) a Jindřichův Hradec (17 km). Dále zde začíná cyklostezka č.1182, která vede ve směru na Deštnou. Cyklotrasa Jindřichův Hradec Červená Lhota průběh trasy: Jindřichův Hradec Hatín Holná Kardašova Řečice Pluhův Žďár Červená Lhota Cyklotrasa Jindřichův Hradec Červená Lhota (součást cyklostezky Greenways Praha Vídeň) průběh trasy: Jindřichův Hradec Studnice Pluhův Žďár Červená Lhota Zdroj: pujcovna-kol/

9 Červená Lhota Svatby Svatba je jedna z těžko opakovatelných událostí ve Vašem životě, proto by měla být zajištěna tak, aby se pro Vás i Vaše hosty stala nezapomenutelným zážitkem, na který budete všichni celý život vzpomínat. Červená Lhota Restaurant je připravena zajistit vaši svatbu včetně kompletního svatebního servisu. Zprostředkujeme Vám rezervaci obřadu na matrice, pomůžeme s výběrem svatebního místa, které nabízí více variant, dále rádi zajistíme fotografa a videokameramana, který bude celý Váš slavný den dokumentovat, zajistíme svatební dort a další svatební sladkosti, které si můžete vybrat z našeho podrobného katalogu, necháme uvázat svatební kytici pro nevěstu a ostatní hosty a zajistíme kompletní výzdobu vaší svatební tabule i celého obřadního místa. Kompletní gastronomický servis je jednou z nejdůležitějších bodů celého svatebního dne a my Vám rádi sestavíme svatební menu či raut na míru a navrhneme i Vaše další večerní občerstvení. Restaurace nabízí taktéž ubytování pro Vás i Vaše hosty, rádi pro Vás zajistíme i dopravu hostů a v neposlední řadě velkou spoustu doplňkových služeb, které na žádné svatbě nesmí chybět, jako slavnostní ohňostroj, nasvícení zámku, živá kapela během večera, DJ, moderátor, karaoke atp. Zdroj:

10 Červená Lhota Piknik Další netradiční nabídkou služeb Červená Lhota Restaurant je půjčování piknikových košů s širokou škálou drobných pochutin studené kuchyně a nápojů. Objednat piknikový koš lze předem telefonicky na určitou hodinu nebo i na místě přímo v restauraci. Piknikový koš červená lhota: 2 francouzská bageta se šunkou a sýrem 1 variace listových salátů, cherry rajčata s dijonským dressingem, bylinkové krutony 2 sendvič s domácí vaječnou pomazánkou 2 čokoládový dort 2 neperlivá voda 1 víno 0,7 l zapůjčení piknikového koše s vybavením a dekou Výborným doplňkem pro čas stráveným na pikniku je zahrát si známou francouzskou hru Pétanque. Pétanque může hrát prakticky každý a i terén hřiště je libovolný, proto neváhejte vyzkoušet i tento druh zábavy. Set na pétanque Vám rádi zapůjčíme u nás v restauraci a také Vám doporučíme vhodná zákoutí a místa pro hru. Zdroj:

11 Červená Lhota Paintball Chcete vyzkoušet trochu jiný druh zábavy? Červená Lhota Restaurant Vám zprostředkuje paintballovou hru, což je sport či zábava, při které je cílem vyřadit protivníka zasažením kuličkou s barvou vystřelenou z paintballové zbraně. Zorganizujeme pro Vás tuto hru od zajištění výstroje, přípravy terénu a hřiště až po přepravu osob na Červenou Lhotu. Na Červené Lhotě je spousta skrytých zákoutí, kde můžete popustit uzdu své fantazii a bojovat o život plni adrenalinu, dobrodružství a napětí. Tato hra je vhodná jako doplněk vaší firemní akce či soukromé oslavy. Cena: od CZK / cca 13 osob Zdroj:

12 OBSAH: JINDŘICHŮV HRADEC Jindřichův Hradec Město Státní hrad a zámek Pivovar a mlýn Radnice Langrův dům Dům gobelínů Nežárecká brána Bývalá jezuitská kolej Muzeum Jindřichohradecka Krýzovy jesličky Landfrasova tiskárna Hvězdárna Františka Nušla Úzkokolejka Aqua show sv. Florian Židovský hřbitov Kostel sv. Máří Magdaleny Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kostel sv. Jana Křtitele Kostel sv. Jakuba Sousoší nejsvětější trojice Večerní toulky bájným Hradcem Noční prohlídky hradem a zámkem s Bílou paní Discgolf Venkovní aquapark TÁBOR Tábor Město Žižkovo náměstí Renesanční kašna Pomník Jana Žižky z Trocnova Středověké podzemí Barokní zámek Měšice Městské hradby Housův mlýn Divadlo Oskara Nedbala Střelnice Bechyňská brána, vež Kotnov Vodárenská věž Expozice Táborský poklad Muzeum čokolády a marcipánu Muzeum Lega muzeum fotografie Šechtl & Voseček Hvězdárna Poutní kostel Klokoty Klášterní kostel Narození Panny Marie Hřbitovní kaple sv. Filipa a Jakuba a park pod Kotnovem Špitální kaple sv. Kříže Pravoslavný chrám Povýšení sv. Kříže Botanická zahrada ZOO TŘEBOŇ CHKO Třeboňsko Třeboň Město Zámek Pivovar Radnice Budějovická a Hradecká brána Schwarzenberská hrobka Bývalý augustiniánský klášter Bertiny lázně Lázně Aurora DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA V OKOLÍ Hrad Choustník Hrad Landštejn Zámek Stráž nad Nežárkou Zámek Jemčina Veselí nad Lužnicí Veselí nad Lužnicí Naučná stezka Veselské pískovny Hluboká nad Vltavou České Budějovice Holašovice

13 Jindřichův Hradec Město Jindřichův Hradec je okresní město v Jihočeském kraji, 43 km severovýchodně od Českých Budějovic na řece Nežárka. Město se nachází nad rybníkem Vajgar, v jehož hladině se zrcadlí nádherné panorama gotického hradu a renesančního zámku, němého svědka zašlé slávy jeho někdejších šlechtických obyvatel. Je skutečným klenotem uprostřed krajiny, protkané hladinami potoků, řek a zejména rybníků Třeboňské pánve až po zalesněné kopce České Kanady. Jeho historické jádro bylo pro svou vysokou historickou, architektonickou i kulturní hodnotu prohlášeno městskou památkovou rezervací. Město je vyhledávané pro své výjimečné památky i neporušené přírodní prostředí svého okolí. Zdroj:

14 Jindřichův Hradec Státní hrad a zámek Monumentální soubor budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, prohlášený v roce 1996 národní kulturní památkou, patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. V držení panského sídla i města se za sedm staletí vystřídaly generace tří předních šlechtických rodů. V letech prošel hrad a zámek generální opravou a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníky očekávají tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap. Prostory hradu a zámku často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi, které z něj vytvářejí i pro současnost významné kulturně společenské centrum. Zdroj:

15 Jindřichův Hradec Pivovar a mlýn Na hradbách mezi zámkem a nynějším muzeem byl postaven panský pivovar, přestavěný v polovině 16. století. Návštěvníkům je zpřístupněno několik výstavních prostor, ve kterých byla znovu oživena tradice výroby ručně tkaných tapisérií a obří tapisérie jsou zde pravidelně vystavovány. Kromě tapisérií jsou sezónně k vidění např. řemeslné výrobky a rovněž zde probíhá řada kulturních akcí. V roce 1580 začal Adam II. z Hradce stavět pod Pluhovou baštou nový pivovar, který patřil k největším v Čechách. V místě, kde ústí stoka z Vajgaru do Nežárky, byl postaven mlýn U čtrnácti, nejstarší v Jindřichově Hradci. Mlýn byl vybudován r. 1551, přestavěný v roce 1888 na vodní elektrárnu, která byla ve své době první v Čechách. Zdroj:

16 Jindřichův Hradec Radnice Dvoupatrová budova s mansardovou střechou, nad průjezdem je městský znak. Jako radnice sloužila budova do roku Pak byly městské úřady přestěhovány do protějšího domu 136/I, a na radnici bylo umístěno až do roku 1905 okresní hejtmanství. Než se sem znovu vrátil městský úřad, byl vnitřek radnice, především zasedací síň, upraven podle návrhu architekta Jana Kotěry. Po 2.světové válce přestala radnice sloužit svému původnímu účelu a teprve od roku 1991 jsou tu kanceláře odboru výstavby a územního plánování městského úřadu Zdroj:

17 Jindřichův Hradec Langrův dům na náměstí Míru čp. 138 a 139 Má dvě popisná čísla, protože původně tu stály dva pozdně gotické domy, teprve později spojené a renesančně přestavěné. Podle tradice je dům č. 139 jedním z nejstarších ve městě. V roce 1586 spojil oba domy bohatý hradecký měšťan Čech z Kozmáčova. V domě čp. 138 je umístěna výstavní a prodejní umělecká galerie, konají se zde koncerty a komorní divadelní představení. Je zde umístěna internetová kavárna. Zdroj:

18 Jindřichův Hradec Dům gobelínů Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel byl slavnostně otevřen 1. dubna v prostorách jindřichohradeckého zámeckého pivovaru. Dům gobelínů provozuje výstavní prostory s expozicemi tkalcovských stavů a strojů, dále expozice prezentující významné osobnosti tohoto oboru. V živé expozici je možné vidět zkušené tkadleny a restaurátorky při práci. Za skleněnou stěnou pak v pracovní dny uvidíte, jak se restaurují historické tapisérie. O víkendech se tu činí tkadleny, které Vám umožní nahlédnout do tajů tkalcovského řemesla. Návštěvníci mají možnost sami na tkalcovském stavu vyzkoušet svoji zručnost. Smyslem a cílem práce Domu gobelínů je mimo jiné uchování národního kulturního dědictví, udržení tradičních technologií tkaní ručním způsobem, vytváření sbírek, jejich prezentace, umělecko- -řemeslná výroba a předávání tradičních výrobních postupů dalším generacím. Zdroj: muzea/dum-gobelinu.html

19 Jindřichův Hradec Nežárecká brána Nežárecká brána je prvkem městského opevnění. Z původních tří městských bran se zachovala právě jen tato jediná. Původní středověká brána o dvou gotických patrech byla rozšířena o další patro pozdně renesanční podoby s klíčovými střílnami a sedlovou střechou. Na počátku 19. století vznikl ještě nástavec trojúhelníkového štítku, do něhož byly umístěny ciferníky hodin. V roce 1879 byly v bráně instalovány věžní hodiny. Brána je na západní straně ozdobena kamenným reliéfem městského znaku v renesanční kartuši, vnitřní strana brány byla na konci 17. století opatřena malovanými erby Jana Jiřího Jáchyma Slavaty a jeho manželky Marie Markéty z Rappachu. Zdroj:

20 Jindřichův Hradec Bývalá jezuitská kolej Kolej byla postavena stavitelem Martinem Vlachem. Jižní, nejmohutnější křídlo, bylo zdobeno sgrafity, ostatní křídla budovy, seskupená kolem otevřeného dvora, byla nižší. Jihovýchodní roh koleje sousedí se západní částí lodi kostela sv. Maří Magdaleny. Zakladatele připomíná kamenná pětilistá růže, umístěná ve zdi na chodbě prvního poschodí. V roce 1773, když byl zrušen jezuitský řád, byla jindřichohradecká kolej rozpuštěna. V roce 1779 byla kolej přeměněna na kasárnu a byl v ní ubytován granátnický prapor. V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce, při které byly v místnostech západního křídla sondami zjištěny malby dekorativního charakteru s takzvanými černými dekory. Jedná se zřejmě o ranně barokní malbu mimořádné výtvarné kvality. V zrestaurovaných prostorách je nyní umístěno muzeum fotografie. Zdroj: muzea/muzeum-fotografie-a-modernich-obrazovych-medii-o-p-s.html

21 Jindřichův Hradec Muzeum Jindřichohradecka Muzeum, které sídlí v renesanční budově bývalého jezuitského semináře, vzniklo v Jindřichově Hradci již v roce 1882 a patří tedy k nejstarším regionálním muzeím v Čechách. Za dobu své existence vytvořilo bohatý sbírkový fond, z něhož jsou dnes návštěvníkům ve výstavních sálech představovány významné archeologické nálezy, velmi vzácná kolekce gotických plastik, doklady cechovní a řemeslné výroby, část sbírky obrazů a nábytku a nová expozice měšťanské a lidové kultury. Nejznámějším exponátem jindřichohradeckého muzea jsou však bezesporu proslulé Krýzovy jesličky, největší mechanický lidový betlém na světě, zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Zdroj: muzeum-jindrichohradecka.html

22 Jindřichův Hradec Krýzovy jesličky Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů. Patří k nejnavštěvovanějším expozicím jindřichohradeckého muzea. Velkolepý betlém, který jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky v Krýzových jesličkách jsou vyrobeny z kašírovací hmoty (ze sádry, pilin, mouky a klihu) nebo ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru. Zdroj:

23 Jindřichův Hradec Landfrasova tiskárna Tuto budovu na Balbínově náměstí nechal pro svou tiskárnu přestavět Alois Landfras. Tuto budovu na Balbínově náměstí nechal pro svou tiskárnu přestavět Alois Landfras. Empírový vzhled, který se zachoval dodnes, dal budově její stavitel Josef Schaffer v roce Tehdy k původnímu domu přistavěl patro s portikem a balkónem. Landfrasové byli tiskařská rodina. Z tiskárny více než sto let proudily ke svým čtenářům tisíce svazečků knížek lidového čtení, jarmarečních a pouťových písní, modliteb a modlitebních knih i regionálních novin. Zdroj:

24 Jindřichův Hradec Hvězdárna Františka Nušla Hvězdárna Františka Nušla sídlí v Jindřichově Hradci již od roku Od je Hvězdárna pod Domem dětí a mládeže v Jindřichově Hradci, kde setrvává k plné spokojenosti všech až do současnosti. V roce 2002 byla slavnostně pojmenována na Hvězdárnu Prof. Františka Nušla, který byl významným vědcem a pedagogem a jindřichohradeckým rodákem. V červnu roku 2011 oslavila 50. výročí svého vzniku. Hvězdárna nabízí dětem a široké veřejnosti pravidelné návštěvní hodiny, které lze strávit jak u dalekohledů pohledy do vesmíru, tak v projekčním sálu u prezentací a přednášek. Hvězdárna pořádá také programy pro školní mládež i veřejnost, pozorování Slunce i noční oblohy. Hlavní téma: Sluneční soustava, Souhvězdí, Hvězdný vesmír, Země, slunce aj. Odborné programy pozorování sluneční fotosféry a proměnných hvězd. Exkurze mimo návštěvní dobu po objednání. Zdroj: -nusla.html

25 Jindřichův Hradec Úzkokolejka Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm, zato s délkou úctyhodných 79 km. Obě tratě, Jindřichův Hradec Nová Bystřice i Jindřichův Hradec Obrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu, každodenní osobní a nákladní dopravě. Jsou však také významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu. Jindřichohradecké místní dráhy dále nabízejí i tyto služby: pravidelné motorové i parní vlaky pro veřejnost výletní vlaky na objednávku s parní i motorovou lokomotivou vlaky svatební, pro uzavřené společnosti, pro foto a film doprovodné programy k vlakům (občerstvení, pikniky, zábava, hudba, živá vystoupení situovaná do dávné i nedávné historie) ubytování na venkovských staničkách navazující doprava historickým autobusem tisk dobových železničních lepenkových jízdenek Zdroj:

26 Jindřichův Hradec Aqua show sv. Florian Unikátní aqua show, která je druhá svého druhu v Evropě, je každý den od 8:00 hodin vždy v celou hodinu spuštěna v novém centru sv. Florián v Jindřichově Hradci. Kombinace světelných efektů, videoprojekce a obrazců za pomoci padající vody poskytuje nádhernou podívanou. Unikátní aqua show je nainstalována v objektu bývalé hasičárny v Růžové ulici v Jindřichově Hradci v pasáži. Vstup do centra je z Růžové ulice nebo zadním vchodem od zimního stadionu, kde je pro parkování zákazníků k využití záchytné městské parkoviště. Ve třech podlažích tohoto objektu je vybudováno m 2 obchodních ploch, ordinací a kanceláří. Návštěvníkům jsou k dispozici obchody, provozovny služeb, restaurace a kavárna. Zdroj:

27 Jindřichův Hradec Židovský hřbitov Jihozápadně od města na výšině nad levým břehem Nežárky, kdysi části panské zahrady sloužící jako sokolnické cvičiště, byl okolo roku 1400 založen židovský hřbitov. V 16. století došlo k jeho rozšíření, v roce 1773 byl ohrazen zdí. Nejstarší dochovaný náhrobek tradiční kvadrátní formy pochází z roku K zajímavějším z dalších čtyřiceti kamenických prací ze století se řadí manželský náhrobek ve tvaru Mojžíšových desek z doby 1729 až 1731, dva náhrobky se symbolem žehnajících rukou z let 1769 a 1772, z mladších pak náhrobek s Davidovou hvězdou z roku Zdroj:

28 Jindřichův Hradec Kostel sv. Máří Magdaleny Kostel sv. Maří Magdalény, založený Jindřichem z Hradce počátkem 13. století, patřil k nejstarším stavbám tohoto druhu ve městě a je možné, že se jedná o nejstarší kostel ve městě vůbec. Protože kostel nebyl velký, býval často nazýván kaplí. Byl součástí špitálu, směřujícího k Nežárecké bráně. V roce 1615 však kostel shořel. V letech nechal Vilém Slavata na jeho místě vystavět od základů novou pozdněrenesanční kapli sv. Maří Magdalény s přepychovými štuky v klenbě a nádhernou výzdobou. Kaple je nyní využívána k výstavním, kulturním a společenským účelům. Zdroj:

29 Jindřichův Hradec Kostel Nanebevzetí p. Marie Nádvořím kostela, jehož 68,3 m vysoká věž tvoří dominantu celé staré části Jindřichova Hradce, prochází 15. poledník východní délky. Věž pochází z 15. století, svou nynější podobu získala podobně jako řada další městské architektury po ničivém požáru města v roce V letních měsících je věž, z níž je překrásná vyhlídka na město i okolí, přístupná veřejnosti. Původně gotický kostel byl postaven ve 2. polovině 14. století, o sto let později byl opravován a rozšířen o tzv. Špulířskou kapli se zajímavou krouženou žebrovou klenbou s figurálními svorníky a plastickými ozdobami se zvířecími motivy. Zdroj:

30 Jindřichův Hradec Kostel sv. Jana Křtitele Zajímavá architektura, bohatství nástěnných maleb, řada náhrobků, z nichž nejcennější je gotický náhrobek Magdaleny z Gleichenu (1492) z červeného mramoru a renesanční náhrobky pánů Špánovských z Lisova z první poloviny 17. století a raně barokní mobiliář kostela, vytvářejí z celého komplexu ojedinělou památku středoevropského významu. Kostel, který je ve správě jindřichohradeckého muzea, byl v nedávné době zpřístupněn, rovněž budova kláštera prošla rekonstrukcí. Kostel slouží jako koncertní síň, jižní boční loď kostela využívá muzeum k výstavním účelům. Zdroj:

31 Jindřichův Hradec Kostel sv. Jakuba Připomíná se r. 1518, kdy u něho byla zřízena křížová cesta o jedenácti zastaveních. V minulém století byla rozšířena na 14. zastavení. Vypráví se, že ze zámku sem vede tajná chodba a podle pověsti je v těchto chodbách skrytý poklad. Roku 1793 byl zrušen, a ve čtyřicátých letech 19. století sloužil za prachárnu. Roku 1856 byl stržen a na jeho místě vystavěn J. Kocábem, novogotický kostel. Pod ním byl vylámán sklep, který sloužil jako hrobka Černínů. Zdroj:

32 Jindřichův Hradec Sousoší Nejsvětější trojice Sousoší Nejsvětější Trojice (Nanebevzetí P. Marie) na Náměstí Míru pochází z let a postavil je dačický sochař Matouš Strahovský. Dvacet metrů vysoký sloup je typickým produktem baroka, jeden z mnoha tzv. mariánských sloupů, stavěných s podporou katolické církve na našich náměstích. Spodní část sousoší tvoří trojboký pilíř s výklenky, kde jsou umístěny sochy sv. Rosálie, sv. Anny s P. Marií a sv. Josefa s Ježíškem. Na volutách stojí sv. Prokop, sv. Jiří a sv. Vojtěch, nad nimi jsou sv. Hypolit, sv. Expeditu a sv. František Xaverský a ještě výš sv. Florian, sv. Jan Nepomucký a sv. Václav. Kolekci svatých završují archandělé, Michael, Gabriel a Rafael, hlavice nese postavy Boha otce a Boha syna, kteří drží korunu nad Pannou Marií. Duch svatý se vznáší ve svatozáři. Zdroj:

33 Jindřichův Hradec Večerní toulky bájným Hradcem Pojďte se zatoulat večerním Hradcem a přijměte za průvodce některou z historických postav města. Spolu s dalšími postavami Vám nabídnou pohled do méně známé historie Hradce Jindřichova, historie tvořené legendami a zajímavými lidmi. Cílem je nabídnout návštěvníkům i obyvatelům města atraktivní a poněkud jiný pohled na různé zajímavosti z historie města, které byly doposud neprávem opomíjeny. Během několika hraných scének, v pěkných interiérech a exteriérech podtržených dobovými kostýmy, projdete Jindřichův Hradec několika staletími a seznámíte se se zajímavými lidmi. Rezervace míst je nutná v Informačním středisko města, Panská 136, tel , Minimální počet osob na každý termín je 15, maximální 42. Zdroj:

34 Jindřichův Hradec Noční prohlídky hradem a zámkem s Bílou paní Noční prohlídky - tajuplná divadelní pohádková romance pro dospělé i pro děti na Státním hradu a zámku Jindřichův Hradec. Budete mít možnost navštívit setmělá nádvoří, černou kuchyni, kapli svatého Ducha, zámecký rondel, svůj příběh Vám bude vyprávět zámecká kašna, a pokud budete hodní a budete se hodně smát nebo bát, na závěr se Vám zjeví Bílá paní. Noční prohlídky v Jindřichově Hradci zůstávají jako největší turistická atrakce Jindřichohradecka a mohou být vyvrcholením Vaší super dovolené na jihu Čech. Rezervace vstupenek nutná: na nebo na telefonu (10:00-19:00) Rezervované vstupenky vyzvedávejte nejpozději 30 minut před začátkem představení. Zdroj:

35 Jindřichův Hradec Discgolf V Mertových sadech přímo v centru města se otevřelo nové discgolfové hřiště. Discgolf je jedním z nejrozšířenějších sportů s létajícím diskem, odvozeným z klasického golfu. Cílem hry je podobně jako v golfu dokončit jamku co nejmenším počtem úderů tedy hodů. Discgolf může hrát každý. Je ideální sportovní aktivitou pro celou rodinu. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku ani fyzické zdatnosti, stačí jen dobrá nálada a chuť hrát. Jako rekreační sport v sobě discgolf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou a pomáhá tak k udržení dobré tělesné kondice i k odreagování se od starostí všedních dnů.

36 Jindřichův Hradec Venkovní aquapark Kompletně zrekonstruovaná budova plaveckého bazénu v Jindřichově Hradci a nově přistavený aquapark jistě potěší návštěvníky všech věkových kategorií. Budova plaveckého bazénu zahrnuje vlastní plavecký bazén o šesti plaveckých drahách délky 25 m, hloubky cm se zvedacím zařízením pro plavání invalidů, dva dětské bazény a relaxační bazén o velikosti 28 m 2 a dva relaxační bazény pro dospělé o celkové velikosti vodní plochy 200 m 2. Součástí relaxačních bazénů jsou chrliče, divoká řeka, protiproud, relaxační vzduchové lavice, dvě vířivky, 45 metrový tobogán a parní kabina. V relaxačních a dětských bazénech je voda udržována na úrovni koupelové vody, tj. nad 28 C. V relaxačních bazénech pro dospělé je slaná ( mořská ) voda. Voda v bazénech je upravována ozonizací a UV zářením, což znamená snížení používání chloru a příznivější vliv vody na pokožku. Společně s venkovním letním aquaparkem se stejnými atrakcemi jako uvnitř tvoří celková využitelná vodní plocha úctyhodných 1423 m 2, z čehož 202 m 2 je určeno pro děti. V činnosti je vlastní plavecká škola vyučující plavání předškolní a školní mládež i dospělé. Plavecká škola má v suterénu budovy i vaničkové koupele hojně využívané nejmenšími návštěvníky kojenci a batolaty. Dále jsou zde umístěny 3 typy saun klasická finská, bylinková a infrasauna. Služby doplňují klasické masáže, kosmetika, kadeřnictví, mokrý a suchý bufet a v létě restaurace.velmi oblíbené jsou kurzy kondičního a rehabilitačního cvičení veřejnosti ve vodě. Zdroj:

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU BŘEZEN 2013 REGION JIŽNÍ ČECHY Jihočeská centrála cestovního ruchu B. Němcové 12/2 370 76 České Budějovice Telefon: +420 387 201 283 e-mail: info@jccr.cz www.jiznicechy.cz

Více

průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava www.isumava.cz

průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava www.isumava.cz průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava únor 2012 Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s. 384 73 Stachy 422, info@rras.cz, www.rras.cz tel. 380 120 263, 380 120

Více

Toulky Jindřichovým Hradcem

Toulky Jindřichovým Hradcem Základní škola a Mateřská škola Nová Bystřice Hradecká 390, 378 33 Nová Bystřice Absolventská práce Toulky Jindřichovým Hradcem Jolana Holopová 9. A Vedoucí práce: Josefa Rykrová, Marika Hauserová Školní

Více

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz Č E S K É D Ě D I C T V Í U N E S C O nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz České dědictví UNESCO Brno 4 Český Krumlov 8 Holašovice 12 Kroměříž 16 Kutná Hora 20 Lednicko valtický areál

Více

Turistické noviny - léto/podzim

Turistické noviny - léto/podzim Turistické noviny - léto/podzim Tipy kam vyrazit v Moravském krasu a v regionu středozápadní Moravy Přijíždíte do malebného koutu naší republiky. Do kraje, kde se střetávají dvě historické země, do oblasti,

Více

Marketingová strategie cestovního ruchu a kultury města Tábor

Marketingová strategie cestovního ruchu a kultury města Tábor 1 Marketingová strategie cestovního ruchu a kultury města Tábor Listopad 2009 2 OBSAH A. ÚVOD... 4 1. Zadání marketingové koncepce... 4 2. Metodika a použité výzkumy... 4 B. Analytická část marketingové

Více

Poznejte krásy Českého Krumlova a okolí

Poznejte krásy Českého Krumlova a okolí Poznejte krásy Českého Krumlova a okolí Hotel Bellevue Přijeďte objevit středověkou atmosféru středověkého města rozprostřeného v meandrech řeky Vltavy a navštivte náš hotel - Bellevue hotel Český Krumlov,

Více

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad Slovo na úvod Obsah Ústecký a Karlovarský kraj nabízejí návštěvníkům

Více

133 premiér. CzechTourism www.133premier.cz, 2008 Uvedené informace jsou podle stavu k srpnu 2008.

133 premiér. CzechTourism www.133premier.cz, 2008 Uvedené informace jsou podle stavu k srpnu 2008. 13 13 33premier.cz 133 premiér Neváhejte a objevte, co nového na vás čeká v České republice. Připraveny jsou pro vás zábavné dětské parky, adrenalinové či sportovní areály s bohatou nabídkou nejrůznějších

Více

VÝLETNÍ NOVINY REGION TŘEBÍČSKO

VÝLETNÍ NOVINY REGION TŘEBÍČSKO VÝLETNÍ NOVINY REGION TŘEBÍČSKO 2015 ZDARMA NOVINKA! Na. Třebíč ČERVENEC 4. - 5. 7. 2015 / Areál baziliky sv. Prokopa Svatoprokopská pouť Slavnostní mše svatá, historické pouťové atrakce, řemeslný jarmark,

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O.

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. Bc. Radka Malá Třebíčsko jako potenciální destinace (nejen) pro české turisty Diplomová práce 2014 Diplomová práce Třebíčsko jako potenciální destinace (nejen)

Více

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko.

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko. Projekt č. 101 Česko německá ekologická vodní turistika Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko Prosinec 2010 1 PARTNEŘI PROJEKTU HLAVNÍ PARTNEŘI : DALŠÍ

Více

Moravskoslezský kraj. pro rodiny s dětmi

Moravskoslezský kraj. pro rodiny s dětmi Moravskoslezský kraj pro rodiny s dětmi Troub UNI LIT Těše Neza Šp 9 Moravskoslezský kraj pro rodiny s dětmi Držíte v rukou malého průvodce Moravskoslezským krajem, který poslouží nejen vám dospělým pro

Více

Koloveč Muzeum techniky a řemesel Městské muzeum a galerie Nepomuk. Domažlice. Klatovy. Kdyně. Muzeum Šumavy

Koloveč Muzeum techniky a řemesel Městské muzeum a galerie Nepomuk. Domažlice. Klatovy. Kdyně. Muzeum Šumavy Domažlice Muzea a archeologické památky Koloveč Muzeum techniky a řemesel Městské muzeum a galerie Nepomuk Klatovy Přestože návštěvníky Šumavy přitahuje zejména nádherná příroda, k tradičním turistickým

Více

Brány královských věnných měst otevřené...

Brány královských věnných měst otevřené... Brány královských věnných měst otevřené... Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad Labem, připomene se vám

Více

Turistické cíle České a Slovenské republiky 2012

Turistické cíle České a Slovenské republiky 2012 Turistické cíle České a Slovenské republiky 2012 infoglobe Informační cestovatelský portál Infoglobe vám opět přináší zajímavý katalog, tentokrát zaměřený na Turistické cíle České a Slovenské republiky

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov nad Ploučnicí, Zámecká 51 Státní zámek Benešov nad Ploučnicí 08.09.2012-09.09.2012 10.00-17.00 hod. Zámecký areál v Benešově nad

Více

Turistický občasník Kraje blanických rytířů. Vostrovecké slavení připomene renesanci

Turistický občasník Kraje blanických rytířů. Vostrovecké slavení připomene renesanci 5 rytířské n o v i n y Turistický občasník Kraje blanických rytířů Farni Muzeum v Kondraci rozjíždí už třetí sezonu strana 5 Vostrovecké slavení připomene renesanci strana 4 Zajímavosti Ratměřic přijíždí

Více

Poznejte krásy Benešova a okolí

Poznejte krásy Benešova a okolí Chcete-li prožít příjemné chvíle v blízkosti hlavního města Prahy, přírody a kulturních památek, navštivte náš hotel - Bellevue hotel Karlov, Member of Asten Hotels. Najdete nás v historickém jádru Benešova.

Více

přírody informační průvodce mikroregionem svazek obcí podblanické krásy poznej

přírody informační průvodce mikroregionem svazek obcí podblanické krásy poznej informační průvodce mikroregionem B laník laník svazek obcí poznej krásy přírody podblanické 10 míst Podblanicka, která byste určitě neměli vynechat MALÝ A VELKÝ BLANÍK S ROZHLEDNOU MUZEUM VENKOVA V KAMBERKU

Více

Doplňková analýza potenciálu cestovního ruchu v turistické lokalitě Hranicko

Doplňková analýza potenciálu cestovního ruchu v turistické lokalitě Hranicko Doplňková analýza potenciálu cestovního ruchu v turistické lokalitě Hranicko březen 2009 Obsah 1. Úvodem... 4 2. Charakteristika turistické lokality Hranicko... 4 3. Systém řízení cestovního ruchu na Hranicku...

Více

CHRUDIM. Design Elza reklama, www.elzareklama.cz, foto Stanislav Novotný, Karel Dvořák

CHRUDIM. Design Elza reklama, www.elzareklama.cz, foto Stanislav Novotný, Karel Dvořák CHRUDIM InformaËnÌ centrum Chrudim Star radnice Resselovo n mïstì 1 37 01 Chrudim Tel./fax: (+20) 69 6 821 E-mail: info@chrudim-city.cz Skype: navstevnik.cz www.navstevnik.cz Design Elza reklama, www.elzareklama.cz,

Více

Tipy na v lety. Projekt spolufi nancuje Středočeský kraj

Tipy na v lety. Projekt spolufi nancuje Středočeský kraj Tipy na v lety Projekt spolufi nancuje Středočeský kraj Zážitky na venkově 11 7 9 14 18 19 8 22 17 26 10 21 27 25 16 15 27 23 6 5 13 12 27 27 24 20 Tip na výlet najdete na uvedeném čísle stránky: 5 6 7

Více

JIŽNÍ ČECHY harmonické HRADY A ZÁMKY JAKO V POHÁDCE

JIŽNÍ ČECHY harmonické HRADY A ZÁMKY JAKO V POHÁDCE JIŽNÍ ČECHY harmonické HRADY A ZÁMKY JAKO V POHÁDCE w w w. j i z n i c e c h y. c z Tento projekt Tvorba tiskových materiálů vč. elektronických verzí pro propagaci Jihočeského kraje v ČR i zahraničí 1.

Více

Děčín a okolí. Turistické informace. Památky a tipy na výlety. Přírodní zajímavosti. Restaur ace a ubytování. Orientační plánek města.

Děčín a okolí. Turistické informace. Památky a tipy na výlety. Přírodní zajímavosti. Restaur ace a ubytování. Orientační plánek města. Děčín a okolí Turistické informace Památky a tipy na výlety Přírodní zajímavosti Restaur ace a ubytování Orientační plánek města Nákupní centr a Sport a rekreace Půjčovny aut Důležitá telefonní čísla Děčín

Více

PÍSECKO. sobot a. den. Kontakt: Informační centrum Písek Heydukova 97 397 01 Písek, tel.: 382 213 592 e-mail: icpisek@mupisek.cz www.icpisek.

PÍSECKO. sobot a. den. Kontakt: Informační centrum Písek Heydukova 97 397 01 Písek, tel.: 382 213 592 e-mail: icpisek@mupisek.cz www.icpisek. 1.V Í K E N D PÍSECKO PÍSEK PÍSECKÉ HORY PUTIM ORLICKÁ PŘEHRADA ZVÍKOV MILEVSKO Z rozhledny na vrchu Jarníku, ale i z dalších míst na tomto vrchu a v okolních Píseckých horách se otvírá široký výhled na

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov, Benešov 1 Benešov, Malé náměstí 74 Konopiště - státní zámek Muzeum Podblanicka - pobočka Benešov 08.09.2012-09.09.2012 10.00-16.00

Více

Tábor. národní kulturní památka

Tábor. národní kulturní památka Tábor národní kulturní památka Tábor je jihočeské město se slavnou historií a množstvím architektonických památek i přírodních krás. Je neodmyslitelně spojeno s husitským hnutím a jeho velkými osobnostmi-zejména

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. Eva Sacco Messnerová

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. Eva Sacco Messnerová VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. Eva Sacco Messnerová Kulturní dědictví a jeho úloha v cestovním ruchu v jižních Čechách Bakalářská práce 2015 Kulturní dědictví a jeho úloha v cestovním ruchu

Více

Brány královských věnných měst otevřené... princům a princeznám

Brány královských věnných měst otevřené... princům a princeznám Brány královských věnných měst otevřené... princům a princeznám Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad Labem,

Více