90 let organizovaného šachu v Kyjově. Stručná historie kyjovského šachu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "90 let organizovaného šachu v Kyjově. Stručná historie kyjovského šachu"

Transkript

1 90 let organizovaného šachu v Kyjově V sobotu 26. října zakončili kyjovští šachisté 121. setkáním nekonečné série Budchess turnajů oslavy 90 let založení svého klubu. Přikládáme rekapitulaci těchto oslav. Na úvod mi dovolte pár vět z historie klubu. Stručná historie kyjovského šachu Před 90 lety, dne 8. srpna 1923, byl v hospodě U Vrtalů, dnešní restauraci Nový svět, ustanoven Šachový klub Kyjov. Prvním jednatelem klubu a jeho vůdčí osobou se stal Josef Svozílek. Ve dvacátých letech se ŠK Kyjov utěšeně rozrůstal, a již po pěti letech od založení měl kolem 80 aktivních členů. V roce 1926 zorganizoval největší akci ve své historii, IV. sjezd brněnské župy ústřední jednoty československých šachistů. V první polovině let třicátých zažil šachový klub období své největší slávy, která bylo korunováno velký šachovým zápasem Slovácko Brno v hotelu Slavia v roce V témže roce odehrál v Kyjově úspěšnou simultánku i nejslavnější československý šachista tohoto období Salo Flohr. O rok později se stává kyjovský šachista Lubomír Gillar vicemistrem brněnské župy na turnaji ve Zlíně. Období okupace těžce zasáhlo kyjovský šach. Úspěšní přeborníci klubu A. Kaufer, K. Stein, E. Redlich a předseda klubu Otto Hayek, všichni židovského původu, byli nuceni klub opustit a posléze skončili v koncentračních táborech, z nichž se ani jeden nevrátil. Přesto klubový život existoval dále. Protože byla omezena možnost klubových zápasů, založili kyjovští šachisté novou tradici a každoročně soupeřili o Pohár spořitelny města Kyjova. Ihned po osvobození se členové klubu vrhli na propagační činnost, a objížděli vesnice na Kyjovsku, kde šířili královskou hru. Násilné sjednocení tělovýchovy však vedlo v roce 1951 k rozpuštění Šachového klubu Kyjov. Od roku 1951 vystupují šachisté pod hlavičkou ZK ROH Sklárny Morávia Kyjov a od roku 1953 pak jsou včleněni jako šachový odbor do oddílu Jiskra Kyjov. Jednatelem se na dalších 40 let stává ing. Josef

2 Horák. Krátce, kolem roku 1954, vzniká šachový odbor i při oddílu Baník Kyjov. Zde začiná svoji sportovní kariéru Josef Augustin, mistr Československa na rok 1965, nejslavnější odchovanec šachů v Kyjově. Jeho úspěchy jsou příkladem pro kyjovskou mládež, a tak na přelomu 50. a 60. let zažívá kyjovský šach své další slavné období. Nejúspěšnějším šachistou 60. let se stává Ivan Šindler, který na vysoké úrovni kombinuje šach praktický, korespondenční i šachovou skladbu. Ta se v Kyjově značně rozmáhá a město je označeno jako významné centrum šachové skladby v rámci republiky. V sedmdesátých letech vzniká v Kyjově zajímavá buňka nevidomých a zrakově postižených šachistů. Tvoří ji ing. Josef Horák, Josef Šereda a Zdeněk Horák. Ve své kategorii získali mnoho úspěchů, včetně titulů vicemistrů republiky. Společně se stávají mistry Československa v soutěži družstev. Na konci sedmdesátých roků získávají šachisté po letech improvizací důstojné zázemí v Domě kultury. To se projevuje zvýšeným zájmem mládeže, které se podařilo vybojovat dorostenecké tituly alespoň na okresní úrovni. Od druhé poloviny 80. let začal pozvolný úpadek šachové hry v Kyjově, který vyvrcholil v roce 2002 zánikem šachového odboru při TJ Jiskra Kyjov. V roce 2003 obnovuje ing. Ivan Pařízek šachovou činnost. Vzniká nový oddíl Š. K Sokol Kyjov, který se programově hlásí k počátkům šachu v Kyjově. Daří se podchytit mládež a vytvořit organizační tým, který pořádá v letech 2008 a 2010 Mistrovství ČR družstev mladších žáků, po více než 60 letech akci celorepublikového významu. Od roku 2010 organizují kyjovští šachisté i pravidelný svatováclavský turnaj a další akce, k nimž letos přibyl i první ročník turnaje pro děti Kyjovský koník. Významné osobnosti kyjovského šachu Josef Svozílek ( ) zakladatel oddílu a 11x přeborník ŠK Kyjov. Činovník brněnské župy Ústřední jednoty československých šachistů, hlavní pořadatel sjezdu brněnské župy v roce 1926 v Kyjově. Spoluzakladatel Slováckého okrsku, neúnavný propagátor šachové hry. 28 let vedl kyjovský oddíl. Vladimír Hanák ( ) nejlepší kyjovský šachista 20. let. V roce 1924 se stal vicemistrem olomoucké župy, hlavní opora kyjovského klubu v prvních ročnících Trčalova memoriálu. V roce 1926 odchází do Olomouce, kde se v roce 1930 stává přeborníkem olomoucké župy. Pětinásobný mistr města Olomouce, činovník a organizátor šachu. Lubomír Gillar ( ) pětinásobný přeborník ŠK Kyjov v letech Vícemistr brněnské župy z roku 1934, středoslovenské župy (1935), olomoucké župy (1937), účastník XII. sjezdu ÚJČŠ v roce Po odchodu z Kyjova působil v Olomouci (v letech 1937 a 1940 mistr Olomouce) a Brně (přeborník Brna z roku 1957). V šedesátých letech dosáhl dalších úspěchů, v roce 1961 se probojoval do polofinále mistrovství ČSSR a získal 3. místo na přeboru Československé republiky družstev. Dlouholetý činovník, trenér mládeže. Na jeho počest se dnes v Brně hraje Gillarův memoriál, oblíbený mládežnický turnaj.

3 Ivan Šindler ( ) vynikající praktický, korespondenční hráč. Úspěšný skladatel kompozičního šachu. V letech získal bronzovou medaili na Mistrovství Československa družstev v korespondenčním šachu, finalista Mistrovství ČSSR jednotlivců taktéž v koršachu. 2. místo získal v soutěži o Stříbrnou věž Zemědělských novin v roce 1967, v přeboru Československa v skladebním šachu obsadil 2x čtvrté místo. V letech vedl šachovou hlídku v týdeníku Slovácko. Josef Horák ( ) 3x se stal přeborník kyjovského klubu, který po Josefu Svozílkovi vedl téměř 50 let. Známý šachový funkcionář a rozhodčí. Významná osobnost na poli nevidomých a zrakově postižených šachistů. Mistr Československa družstev v této disciplíně (spolu s Dr. Floriánem, Josefem Šeredou a Zdeňkem Horákem), vicemistr Československa v šachu ZP. Účastník šachové olympiády ZP šachistů. Josef Augustin (1942) Nejúspěšnější odchovanec kyjovského šachu, mistr Československa v praktickém šachu na rok 1965, mistr světa v akademickém šachu družstev 1963, účastník šachové olympiády 1968, dnes člen Lokomotivy Brno. Oskar Strýček (1947) dvojnásobný vicemistr Československa v kompozičním šachu (1968,1971), kandidát mistra. V šedesátých letech úspěšný dorostenecký hráč Jiskry Kyjov. Publikoval 90 skladeb v 15 zemích světa. Dnes žije ve Frýdku Místku.

4 Pavel Matějíček (1948) vícenásobný finalista mistrovství Československa v korespondenčním šachu, vicemistr Moravy 1992 v koršachu, reprezentant Československa v koršachu, naposled Ingstav Brno, v Brně i v současné době bydlí. Josef Šereda (1949) mistr Československa družstev v šachu nevidomých a zrakově postižených, vicemistr Československa jednotlivců v ZP, účastník několika šachových olympiád ZP. Do Kyjova přišel z Boršic oklikou přes Vřesovice, dnes člen ŠK Ježov. Zdeněk Horák (1942) mistr Československa družstev v šachu nevidomých a zrakově postižených, účastník šachové olympiády ZP, dlouholetý činovník a organizátor na poli ZP, hlavní pořadatel memoriálu dr. Floriána, dnes TJ Morávia Násedlovice, kde i bydlí. Ivan Pařízek (1945) dlouholetý aktivní člen šachového oddílu v Kyjově, vedoucí šachového klubu, zakladatel Š. K Sokol Kyjov, spoluorganizátor dvou MČR družstev mladších žáků družstev v Kyjově. Kyjovský koník 8. května 2013 Ve středu 8. května se v malém sále Domu kultury uskutečnil první ročník turnaje pro děti a mládež, který jsme nazvali Kyjovský koník. Turnaj byl první částí oslav 90 let šachu v Kyjově a zároveň by měl být začátkem nové tradice, protože jej chceme v tomto termínu pořádat každoročně. Při přípravách jsme počítali s účastí 15 až 20 dětí, velmi nás tedy překvapilo, když se nakonec prezentovalo 34 dětí z blízkého i vzdálenějšího okolí Kyjova.

5

6 Setkání šachistů na radnici 13. září 2013 Samotné oslavy proběhly v pátek a v sobotu září V pátek podvečer se sešli šachisté a jejich příznivci v krásných prostorách kyjovské radnici, aby spolu se zástupci města si připomněli 90 výročí založení šachového klubu v Kyjově. Pozvání přijali zvláště bývalí hráči, kteří již nemají tolik příležitostí se setkávat. Přišli zástupci nejstarší generace, kteří hráli za Kyjov v letech padesátých, jako ing. Otakar Cibulec či Bohumil Šikula. Z hráčů hájících Kyjov v letech šedesátých se dostavil z Frýdku- Místku Oskar Strýček. Silná byla účast zástupců Jiskry Kyjov z let osmdesátých, když se dostavilo téměř kompletní družstvo na čele s kapitánem ing. Tomkem a dále Zdeněk Konečný, Richard Juřík či František Holomek. Mnozí, kteří se již ať z důvodů pracovních či zdravotních omluvili, zaslali alespoň pozdrav, jako např. Josef Augustin. Omluvil se i kyjovský starosta a toho času ministr v demisi Mgr. František Lukl. Zastoupila ho radní Mgr. Jana Truschingerová, která projevila čilý zájem o šachové dění v našem městě. Z dalších hostů se dostavil předseda OV ČSTV v Hodoníně (dnes ČUS) ing. Běťák a za krajský šachový svaz přijel ing. David Cypris, který o tomto setkání napsal pěknou reportáž na webu Jihomoravského šachového svazu. Zajímavou reportáž z akce zpracovala i místní kabelová televize. Součástí oslav bylo i ocenění zasloužilých šachistů. Kromě účastnického diplomu obdrželi i knihu 90 let organizavaného šachu. Právě křest této knihy byl dalším programem zdařilého podvečera. Její autor Antonín Káčerek doplnil knihu na místě prezentací publikace i přednáškou s promítáním historických fotografíí z minulosti oddílu. O spokojenou a uvolněnou atmosféru se postaralo i chutné a bohaté občerstvení.

7 Ukázka z knihy 90 let organizovaného šachu v Kyjově ( )

8 Turnaj družstev v rapid šachu 14. září 2013 Na další den si kyjovští šachisté pozvali přátele z okolních oddílů, bývalé šachisty klubu i amatérské hráče z Budchessu na přátelský turnaj čtyřčlenných družstev v rapid šachu. Turnaj se odehrál v restauraci Nový svět, dřívějším hostinci U Vrtalů. Celkové výsledky: Turnaj družstev body skóre 1. ŠK Hodonín 2,0 3,0 2,0 2,5 4,0 3,0 3,0 3,0 14,0 22,5 2. Š.K Sokol Kyjov 2,0 2,5 0,5 2,5 2,5 3,0 3,5 3,0 13,0 19,5 3. KK - ŠK Osvětimany 1,0 1,5 2,5 3,0 4,0 2,5 3,5 3,5 12,0 21,5 4. ŠK Skalica 2,0 3,5 1,5 3,0 3,0 2,0 3,0 4,0 12,0 22,0 5. Kvasaco Vacenovice 1,5 1,5 1,0 1,0 2,0 2,0 2,5 4,0 6,0 15,5 6. Jiskra Kyjov 0,0 1,5 0,0 1,0 2,0 2,5 2,0 3,0 6,0 12,0 7. Ždánice 1,0 1,0 1,5 2,0 2,0 1,5 2,0 4,0 5,0 15,0 8. Budchess Kyjov A 1,0 0,5 0,5 1,0 1,5 2,0 2,0 2,5 4,0 11,0 9. Budchess Kyjov B 1,0 1,0 0,5 0,0 0,0 1,0 0,0 1,5 0,0 5,0 Turnaj byl nadmíru vyrovnaný, když hned čtyři týmy si dělali naději na celkové vítězství. V závěrečném kole svedl los proti sobě doposud vedoucí týmy Hodonína a Skalice. Případné vítězství v zápase posouvalo šachisty ze Záhoří na vítěznou pozici. Zápas však skončil remízou a tím si Hodonín pojistil vítězství.

9 Hrálo se na 15 minut systémem každý s každým. Individuální výsledky (není-li uvedeno jinak, pak z 8 zápasů) Hodonín: Pešák Roman 6 ½, Trávníček Petr 8, Vlčko Tomáš 5 ½, Misorin Vladimír 2 ½ Sokol Kyjov: Racek Michal 5, Matula Roman 4 ½, Šmíd Vladimír 4 ½, Čechal Jan 5 ½ Osvětimany: Vrtal Jaroslav 6 ½, Churý Petr 4 ½, Doležal Petr 5, Mrva Štěpán 5 ½ Skalica: Kovárik Oto 4 ½, Kubiš Ivan 6 ½, Hrubša Marián 5 ½, Danihel Jozef 5 ½ Vacenovice: Kladňák Martin 6, Neduchal Jiří 3, Blaha Jiří 3 ½, Bělík Petr 3 Jiskra Kyjov: Konečný Zdeněk 2 ½ ze 7, Tomek Jiří 1 z 6, Hejda Jaroslav 5 ze 7, Juřík Richard 2 ½ ze 6, Holomek František 1 z 6 Ždánice Zubalík Miroslav 4, Ledvina Libor 3 ½, Kořínek Jan 3 ½, Kořínek Vladimír 4 Budchess A: Kašpárek František ½ ze 4, Jurutka Vladimír 2, Pařízek Ivan 3, Káčerek Antonín 2 ½, Piťo Jiří 3 ze 4 Budchess B: Polášek Libor ½ ze 7, Bukvald Pavel ½, Bartoň Zdeněk 0 ze 6, Klimek Evžen 3, Sojka Martin 1 ze 3 Jiskra Kyjov Richard Juřík, Zdeněk Konečný, Jiří Tomek, Jaroslav Hejda Na jednotlivých šachovnicích nejvíce bodů získali: I. šachovnice Pešák (Hodonín) a Vrtal (Osvětimany) 6 ½ bodu, II. šachovnice Trávníček (Hodonín) 8 bodů z 8 zápasů!, III. šachovnice Vlčko (Hodonín) a Hrubša (Skalica) 5 ½, IV. šachovnice Čechal (Sokol Kyjov), Mrva (Osvětimany) a Danihel (Skalica) 5 ½ bodu.

10 V. svatováclavský přebor okresu Kyjov v rapid šachu září 2013 V rámci oslav vzniku oddílu se nesl o i další malé výročí V. ročník historického přeboru okresu Kyjov, který kyjovští organizují již tradičně na sv. Václava. Letos poprvé turnaj opustil Kyjov a uskutečnil se v dalším místě bývalého okresu Kyjov, kdysi šachové baště, ve Vracově. Přes tuto změnu prostředí do Vracova zavítalo solidních 54 hráčů, z toho plná třináctka nevynechala ani jeden ročník. Pět účastnivších se hráčů se pyšní ELO 2000 a více a tito se také seřadili na prvních pěti místech. V hojném počtu se dostavila i mládež a taktéž řada neregistrovaných hráčů. Mezi seniory byl nejlepší pan Vrtal z Osvětiman, který též obhájil prvenství mezi hráči Kyjovska, kategorii juniorů do 15 let opanoval ve skvělé formě hrající Daniel Marko z Bučovic. Mezi ryzími amatéry byl nejlepší Evžen Klimek z Kyjova, přeborníkem oddílu Sokol Kyjov v rapid šachu se stal Vladimír Šmíd. Svůj první turnaj odehrála nejmladší účastnice, pětiletá Věra Marie Krejčí. Její maminka Věra Medunová skončila na místě druhém. Turnaj vyhrál další z rodiny Eduard Meduna.

11

12 Eduard Meduna, Věra Medunová a Věra Marie Krejčí Část pořadatelského týmu: zleva Zdenál Bartoň, Tonda Káčerek a Evžen Klimek

13 Letní turnaj 30. května října 2013 Na počest prvního doloženého šachového turnaje v Kyjově, který byl zahájen 24. května 1923 o 7. hodině večer v zahradě hostince U Vrtalů, uspořádalo sdružení Šachy Kyjov letní turnaj. V roce 1923 pořádalo turnaj místní sdružení Volné myšlenky a výtěžek z turnaje putoval ve prospěch dětského domova. Šachisté totiž střádali po dvaceti halířích za každou odehranou partii. Turnaje se před 90 lety zúčastnilo 33 hráčů a zvítězili Jan Domanský z Kyjova a Benjamin Pokorný z Dolní Moštěnice, jinak bratr známého brněnského šachisty Ámose Pokorného. Letošní turnaj se odehrál na zahrádce kyjovské Budvarky. Tempo hry jsme stanovili na hodinu pro každého hráče na partii. I když nebyl povinný zápis partie, většina hráčů své partie zapisovala. Celkové pořadí ukazuje následující tabulka: poř. Letní turnaj - Kyjov body 1. Matula Roman Sokol Kyjov ,0 2. Sláma Michal Budchess Kyjov , ,5 3. Šmíd Vladimír Sokol Kyjov ,5 0, ,0 4. Doležal Petr ŠK Ježov , ,5 1 0,5 5,5 5. Okénka Bronislav Budchess Kyjov , ,5 6. Neduchal Jiří Kvaseco Vacenovice ,5 0 0,5 1 4,0 7. Klimek Evžen Budchess Kyjov x , ,5 4,0 8. Pařízek Ivan Sokol Kyjov ,5 1 0, ,0 9. Káčerek Antonín Sokol Kyjov , ,5 10. Jurutka Vladimír Sokol Kyjov , , ,0 Turnaj se nakonec protáhl až do podzimních měsíců, ale podařilo se jej odehrát bez jediné kontumace. Účastníci letního turnaje. Zcela napravo vítěz Roman Matula.

14 10 let výročí Budchessu října 2013 Přesně před deseti lety, se v restauraci Budvarka na Svatoborské ulici v Kyjově odehrál první amatérský turnaj série Budchess. Z nenápadného turnaje se stala tradice a tak série turnajů trvá měsíc co měsíc bez jediného přerušení již deset let. Zakládajícího turnaje se zúčastnili Michal Sláma, Libor Hlaváček, Evžen Klimek, Vladimír Jurutka, Tonda Káčerek, Vítek Mišurec a zvítězil Pavel Punkva Bukvald. Duší celého podniku a hlavním organizátorem se stal Evžen Klimek. Po deseti letech se kyjovští i přespolní šachisté opět sešli, aby načali druhou desítku let této série turnaj tak pojali o něco slavnostněji, k tradičním putovním cenám přidali pivo zdarma (poskytl provozovatel restaurace Budvarka Milan Vařacha), k tomu se podávala vynikající krkovička. Zavítal mezi nás i milý host, předseda Šachového svazu Viktor Novotný. Společně s ním jsme drželi palce G-Teamu Nového Boru v posledním kole na jeho vítězné cestě v Evropském klubovém poháru. Gratulujeme alespoň tímto způsobem k vynikajícímu úspěchu novoborského šachu! Zleva Viktor Novotný, Evžen Klimek a Milan Vařacha Ale nyní alespoň stručně k turnaji. Tentokráte hrálo 22 šachistů, zúčastnilo se 21. Tento zdánlivý rozpor musíme vysvětlit. Jeden ze zakladatelů série Libor Vont Hlaváček utrpěl úraz a je upoután k domovu na Velehradě. Naše IT středisko okamžitě zapracovalo a vymyslelo způsob, jak tuto situaci řešit. Pomocí dvou počítačů, šachového programu, webkamery a sluchátka jsme se s ním spojili online a Libor celý turnaj v pohodě odehrál.

15 První on-line partie v historii turnaje zprostředkoval Pavel Punkva Bukvald (u stolu) s Liborem Vontem Hlaváčkem (na monitoru a na obrázku) Turnaj se rozhodoval ve třetím a čtvrtém kole. Petr Trávníček napřed porazil Viktora Novotného a pak remizoval s Romanem Matulou a tím si vytvořil dobrou výchozí pozici k celkovému vítězství. A protože Viktor Novotný v předposlední kole porazil Romana Matulu, bylo dáno následující pořadí: V. Misorin, V. Novotný, L. Ledvina, P. Trávníček, R. Matula, J. Kořínek

16 I. Petr Trávníček (Hodonín) 6 bodů, II. Viktor Novotný (Nový Bor) 5 ½, III. Roman Matula (Kyjov) 5. Následovali hráči, kteří získali 4 body: Josef Šebesta (Vacenovice), Libor Ledvina (Kyjov), Jiří Neduchal (Vacenovice), Vladimír Misorin (Hodonín), Vladimír Kořínek (Ježov), Ivan Pařízek (Kyjov), Vladimír Jurutka (Kyjov). A ještě dodatek na závěr: první on-line partii v našem turnaji sehrál Libor Hlaváček s Michalem Slámou a skončila remízou. Účastníci turnaje ze dne 26. října 2013 Pár slov na závěr října 2013 Devadesáté výročí organizovaného šachu v Kyjově se pomalu stává minulostí. Občanskému sdružení Šachy Kyjov se podařilo zorganizovat několik úspěšných akcí a pevně věříme, že i splnit přání dlouholetého předsedy oddílu ing. Josefa Horáka, který před dvaceti roky napsal při příležitosti 70 let založení klubu: Dnes šachový klub živoří. Hráči se dají spočítat na prstech, není kde hrát. Družstvo je často nekompletní a výsledky proto nevalné. Ani nebylo možné uspořádati turnaj na oslavu tak významného výročí. Snad se ještě v našem městě najdou další milovníci královské hry, kteří dají šachovému životu nový impuls. Dlouhá historie Šachového klubu by si to zasloužila. (Kyjovské noviny, prosinec 1993) Na závěr bych chtěl poděkovat alespoň některým členům a příznivcům naše hnutí, bez nich by oslavy neproběhly tak důstojným způsobem: Zdeněk Bartoň, Pavel Bukvald, Vladimír Jurutka, Evžen Klimek a Ivan Pařízek. Poděkování patří i Městu Kyjovu a zvláště starostovi Mgr. Františku Luklovi, bez jejich podpory bychom oslavy v takovém rozsahu nikdy nemohly zorganizovat. Antonín Káčerek, předseda o. s. Šachy Kyjov

KRONIKA CHRUDIMSKÝCH ŠACHISTŮ

KRONIKA CHRUDIMSKÝCH ŠACHISTŮ KRONIKA CHRUDIMSKÝCH ŠACHISTŮ 2006/2007 SEZÓNA 2006 2007 Pozvánka Členská schůze ŠO TJ Chrudim čtvrtek 14. 9. 2006 od 19.00 hodin v hraci místnosti PROGRAM: a) Zahájení f) Zpráva o činnosti mládeže b)

Více

70 let atletiky v Hranicích 1940 2010

70 let atletiky v Hranicích 1940 2010 70 let atletiky v Hranicích 1940 2010 U příležitosti oslavy výročí 70 let organizované atletiky v Hranicích a 50 let existence oddílu atletiky SK Hranice, rozhodl se výbor oddílu vydat publikaci, která

Více

1. Žádost o grantový příspěvek

1. Žádost o grantový příspěvek 1. Žádost o grantový příspěvek Název/Jméno: Beskydská šachová škola, z.s. Kontaktní osoba (u organizace): Ing. Pavel Benčo, ředitel Adresa: 17.listopadu 71, Frýdek-Místek, 738 01 Email: p.benco@chessfm.cz

Více

BŘECLAVSKÉHO VESLOVÁNÍ

BŘECLAVSKÉHO VESLOVÁNÍ 1924-2014 DEVADESÁT LET BŘECLAVSKÉHO VESLOVÁNÍ SLOVÁCKÝ VESLAŘSKÝ KLUB Vážení sportovní přátelé, letos je tomu již 90 let, co byl v Břeclavi založen veslařský klub. Bohatá historie našeho klubu obsahuje

Více

Èasopis Èeské obce sokolské SOKOL. Parkour moderní sport v nabídce Ústřední školy Členové sokolské obce mají možnost seznámit se s tímto novým sportem

Èasopis Èeské obce sokolské SOKOL. Parkour moderní sport v nabídce Ústřední školy Členové sokolské obce mají možnost seznámit se s tímto novým sportem Èasopis Èeské obce sokolské SOKOL leden 2014 Přebor ČOS v TeamGymu Junior Bojovalo se i o nominaci na mistrovství České republiky Parkour moderní sport v nabídce Ústřední školy Členové sokolské obce mají

Více

OBSAH. Úvodní slovo předsedy oddílu str. 2. Z historie basketbalu str. 7 8. Prehistorie kroměřížské košíkové str. 9 20

OBSAH. Úvodní slovo předsedy oddílu str. 2. Z historie basketbalu str. 7 8. Prehistorie kroměřížské košíkové str. 9 20 OBSAH Úvodní slovo předsedy oddílu str. 2 Oddíl basketbalu TJ Slavia Kroměříž se představuje str. 3 6 Z historie basketbalu str. 7 8 Prehistorie kroměřížské košíkové str. 9 20 Moderní historie kroměřížského

Více

Půlstoletí sportování v TJ Jiskra Nejdek

Půlstoletí sportování v TJ Jiskra Nejdek ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ ROČNÍK VIII ŘÍJEN 2006 Zdravé město, sportovní duch Každý opravdový život po sobě nechává nějaké dědictví. Dříve nebo později člověka napadne, jaké to dědictví vlastně je a jestli je možné

Více

SOKOL. Osudové desetiletí Sokola. Èasopis Èeské obce sokolské

SOKOL. Osudové desetiletí Sokola. Èasopis Èeské obce sokolské Èasopis Èeské obce sokolské SOKOL listopad 2014 Tradiční výstup na Blaník Sokolové se připomenuli výročí vzniku samostatného československého státu na českém památném vrchu Memoriál Jana Gajdoše 2014 Na

Více

Ročenka Sokolské župy Jihočeské 2013. Sokolské župy. Jihočeské - 1 -

Ročenka Sokolské župy Jihočeské 2013. Sokolské župy. Jihočeské - 1 - ROČENKA Sokolské župy Jihočeské 2013-1 - Obsah Úvod... 3 Historie Sokola... 4 Historie Sokolské župy Jihočeské... 5 Předsednictvo Sokolské župy Jihočeské... 6 Členská základna Sokolské župy Jihočeské...

Více

KRONIKA CHRUDIMSKÝCH ŠACHISTŮ

KRONIKA CHRUDIMSKÝCH ŠACHISTŮ KRONIKA CHRUDIMSKÝCH ŠACHISTŮ 2005/2006 SEZÓNA 2005 2006 Zápis z členské schůze ŠO TJ Chrudim ze dne 15. 9. 2005 1/ ZAHÁJENÍ SCHŮZE V 19,15 hodin v šachové klubovně zahájil členskou schůzi předseda oddílu

Více

70. LET KOPANÉ A SPORTU V DOLNÍCH BOJANOVICÍCH

70. LET KOPANÉ A SPORTU V DOLNÍCH BOJANOVICÍCH 70. LET KOPANÉ A SPORTU V DOLNÍCH BOJANOVICÍCH 1932 2002 1 In memoriam S úctou vzpomínáme všechny členy a příznivce naší tělovýchovné jednoty, kteří se zasloužili o rozvoj kopané a sportu v Dolních Bojanovicích

Více

KRONIKA CHRUDIMSKÝCH ŠACHISTŮ

KRONIKA CHRUDIMSKÝCH ŠACHISTŮ KRONIKA CHRUDIMSKÝCH ŠACHISTŮ 2003/2004 SEZÓNA 2003 2004 Členská schůze šachového oddílu TJ a DDM Chrudim se konala dne 18. 9. 2003 v salonku Restaurace Alfa. Byla zahájena v 19.15 hodin předsedou oddílu

Více

SOKOL. SokolGym 2015 25 let znovu spolu. Èasopis Èeské obce sokolské

SOKOL. SokolGym 2015 25 let znovu spolu. Èasopis Èeské obce sokolské Èasopis Èeské obce sokolské SOKOL leden 2015 Tak se znovu obnovoval Sokol Ustavující sjezd ČOS, konaný 7. ledna 1990, očima přímé účastnice Úspěchy a cíle Martina Zozuláka Rozhovor s úspěšným reprezentantem

Více

Informace občanům obce

Informace občanům obce Informace občanům obce 2013 Vážení spoluobčané, Zdravím Vás na prahu roku 2014, což je poslední rok volebního období tohoto zastupitelstva. V uplynulém roce se nám podařilo spustit do provozu čističku

Více

Ocenění města Slavičín v soutěži energeticky úsporných projektů

Ocenění města Slavičín v soutěži energeticky úsporných projektů KVĚTEN/2014 periodický tisk územního samosprávného celku Ročník XXXVIII zpravodaj SLAVIČÍNS KÝ Ocenění města Slavičín v soutěži energeticky úsporných projektů Není žádným tajemstvím, že město Slavičín

Více

SOKOL. Rok 1968 v historii Sokola. Èasopis Èeské obce sokolské

SOKOL. Rok 1968 v historii Sokola. Èasopis Èeské obce sokolské Èasopis Èeské obce sokolské SOKOL 78 2014 V Tyršově domě k návrhu zákona o podpoře sportu V sídle ČOS se konala veřejná rozprava k návrhu zákona o podpoře sportu Sokolští táborníci jako Vikingové i detektivové

Více

OHLÉDNUTÍ ZA VOLEBNÍM OBDOBÍM.

OHLÉDNUTÍ ZA VOLEBNÍM OBDOBÍM. 1 Září říjen / 2014 OHLÉDNUTÍ ZA VOLEBNÍM OBDOBÍM. Vážení spoluobčané, čtvrtý rok volebního období 2010 2014 končí. Dovolte nám tedy shrnout a sdělit Vám úkoly a práci, která je za námi, anebo v rozpracování.

Více

esokol leden E LEktronICkÝ z pravodaj Č EskÉ o BCE s okolské

esokol leden E LEktronICkÝ z pravodaj Č EskÉ o BCE s okolské E LEktronICkÝ z pravodaj Č EskÉ o BCE s okolské esokol leden e 2013 ZPRAVODAJSTVÍ Jednání výboru ČOS 2 Slavnostní předání 3 sokolských vyznamenání Konkurz na skladbu 4 pro světovou gymnaestrádu Sraz župních

Více

autor: Ing. Přemysl Šedivý strana 1

autor: Ing. Přemysl Šedivý strana 1 autor: Ing. Přemysl Šedivý strana 1 90 LET FOTBALU V JÍLOVÉM U PRAHY Celkový pohled na město z výše asi 150 metrů. Jílové je prostě krásné a malebné městečko. 1922-2012 Pohled na zaplněné tribuny 30. 6.

Více

KRONIKA KOLÍNA MĚSTA. Schváleno radou MěstNV Kolín. dne 28.4.87 usnesení čq135

KRONIKA KOLÍNA MĚSTA. Schváleno radou MěstNV Kolín. dne 28.4.87 usnesení čq135 KRONIKA MĚSTA KOLÍNA 1985 Schváleno radou MěstNV Kolín dne 28.4.87 usnesení čq135 l; "'u ti- ';... ' 20. SPORT A T:ĚLÓV1CHOVA Sportovní a tělovýchovná činnost v Kolíně byla v roce 1985 tak bohatá, rdznorodá

Více

Slovo starosty občanům

Slovo starosty občanům Z obsahu: MĚSTSKÉHO ÚŘADU V RAJHRADĚ ČERVEN 2006 Slovo starosty občanům Výstavba města Informace z Mateřské školy Den matek v Rajhradě Sokol informuje Rajhradské klobouky Zájezd Orelské jednoty Pozdrav

Více

SOKOL. Vyvrcholení oslav 90. výročí Tyršova domu Při této součásti projektu SokolGym 2015 se konaly akce po celý týden. Časopis České obce sokolské

SOKOL. Vyvrcholení oslav 90. výročí Tyršova domu Při této součásti projektu SokolGym 2015 se konaly akce po celý týden. Časopis České obce sokolské Časopis České obce sokolské SOKOL Přerovští loutkáři slaví stovku Souběžně s oslavami se V Přerově konala i VIII. národní přehlídka sokolských loutkových divadel červen 2015 Vyvrcholení oslav 90. výročí

Více

ODPOLEDNÍ KONCERT SKUPINY SPIRITUÁL KVINTET. Záštitu nad akcí převzala firma:

ODPOLEDNÍ KONCERT SKUPINY SPIRITUÁL KVINTET. Záštitu nad akcí převzala firma: ADAMOVSKÝ ZPRAVODAJ ROČNÍK XII ČÍSLO 6 ČeRVEN 2014 ZDARMA Oprava lávky Sadová Standa Hložek Bližší informace k opravě a přechodnému uzavření celé lávky najdete v příštím čísle zpravodaje. ODPOLEDNÍ KONCERT

Více

Novojicínský. Vicemistry prijal ˇ starosta mesta ˇ Ivan Týle. Cervenec 2008. Mesícník ˇ ˇ mesta ˇ

Novojicínský. Vicemistry prijal ˇ starosta mesta ˇ Ivan Týle. Cervenec 2008. Mesícník ˇ ˇ mesta ˇ Novojicínský Cervenec 2008 Mesícník mesta Vicemistry prijal starosta mesta Ivan Týle g Basketbalisté Nového Jičína byli dne 9. června 2008 přijati starostou města Mgr. Ivanem Týle v obřadní síni radnice

Více

ČERNOVÍRSKÁ ROČENKA 2012

ČERNOVÍRSKÁ ROČENKA 2012 ČERNOVÍRSKÁ ROČENKA 2012 ČERNOVÍRSKÁ ROČENKA 2012 Text: PhDr. Jindřich Hovadík za spolupráce členů olomoucké Komise městské části č. 1 Černovír Klášterní Hradisko, funkcionářů jednotlivých organizací a

Více

SOKOL. Parkour Workshop umění pohybu. Èasopis Èeské obce sokolské

SOKOL. Parkour Workshop umění pohybu. Èasopis Èeské obce sokolské Èasopis Èeské obce sokolské SOKOL duben 2014 Senioři ze sokolské všestrannosti se již podruhé setkali v Praze Víkendové setkání navázalo i tentokrát na tradici sokolských tajných výletů Česká hymna v Doha

Více

Domácí péče. Naši činnost lze rozdělit do dvou skupin : Mgr.Věra Stašová, vedoucí penzionu. Naše Bojkovsk

Domácí péče. Naši činnost lze rozdělit do dvou skupin : Mgr.Věra Stašová, vedoucí penzionu. Naše Bojkovsk Penzion plesal Dne 19. 2. 2004 byl vedením penzionu uspořádán II. reprezentační ples. Ples zahájila krátkým proslovem vedoucí penzionu Mgr. Věra Stašová a po slavnostním předtančení ve stylu mazurky jídelna

Více

rádiem Kiss nebo Helax. Připravuje se i rozšíření nabídky občerstvení o hotová lehká letní

rádiem Kiss nebo Helax. Připravuje se i rozšíření nabídky občerstvení o hotová lehká letní Kde najdete tu svou? Frýdlant nad Ostravicí Frýdlant n. O., Staré Hamry Lhotka Baška Pržno Pržno, Metylovice Malenovice Malenovice, Kunčice p. O. Pstruží Ostravice Čeladná Janovice Bílá Zpravodaj pro 13

Více

Investiční akce 2013/2014

Investiční akce 2013/2014 4 Kontaktní informace Obec Bílá Třemešná 544 72 Bílá Třemešná 315 okres Trutnov Internetová adresa: http://www.bilatremesna.cz/ Výběr z obsahu OBEC BÍLÁ TŘEMEŠNÁ... 1 SOKOL BÍLÁ TŘEMEŠNÁ... 6 HASIČI A

Více

Spolupráce knihovny se Slezskou univerzitou

Spolupráce knihovny se Slezskou univerzitou Spolupráce Knihovny Petra Bezruče se Slezskou univerzitou, konkrétně s Ústavem bohemistiky a knihovnictví, probíhala neformálně již řadu let. Kromě vzájemné výměny zkušeností, účasti pedagogů ústavu na

Více