Rosťa Sluníčko vystřídá na našich stránkách animované postavičky z českých i. Rosťa Sluníčko. Afriky. Isima Nainsonzi. Naši milí čtenáři,

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Rosťa Sluníčko vystřídá na našich stránkách animované postavičky z českých i. Rosťa Sluníčko. Afriky. Isima Nainsonzi. Naši milí čtenáři,"

Transkript

1 Naši milí čtenáři, uběhlo 5 měsíců a my máme tu čest setkat se s vámi opět na stránkách dalšího čísla Chrastparku. Za tu dobu se toho seběhlo hodně rozloučili jsme se s loňskými deváťáky, přežili jsme prázdniny, zase se usadili do školních lavic a přivítali nové žáky nejen do prvních tříd. Většina z nás vyrostla o pěkných pár centimetrů a přibylo nám i spousta zážitků. Pojďme si spolu některé ty chvilky připomenout a pojďme zase nakouknout za hranice naší školy a ještě dál Redakční rada Rosťa Sluníčko Rosťa Sluníčko vystřídá na našich stránkách animované postavičky z českých i světových pohádek). Rosťa sluníčko je obyčejný kluk, který občas spáchá nějakou tu rošťárnu. Není hloupý, ale ani žádné eso. Má rád sport, skejt, kámoše a (světe div se) školu. Ve škole má totiž kamarády, bez kterých by byl jeho život děsná nuda. Rosťa je tak trochu jako každý z vás.. Isima Nainsonzi Náš společný syn z Afriky Čtvrtým rokem se naše škola účastní projektu Adopce na dálku a sponzoruje tím vzdělání africkému chlapci z Ugandy Isimovi Naisonzimu. Škola musí vybrat na projekt Isima celkem 7000Kč. Náš 9.ročník bude vybírání peněz organizovat. studium a stravu. Z celé školy půjdou peníze na jeho Michaela Picková (9.A) Lucie Letáčková (9.A)

2 Zpátky do školy!!! O škole A jsme tu zas - ve e škole, kde jsou prima, ale i horší zážitky, kde vidíš svoje kamarády a učitele, které si neviděl/a dva měsíce. Právě kamarádi, to je to co mnohé z nás na škole baví. Minulý rok od nás odešli deváťáci a rozloučili se s námi na každoroční Akademii. Ta se vloni opět zdařila - nakonec jako vždy. Tento rok si deváťáci áci užívají ve svých nových školách a poznávají další kamarády. My tu mezi tím máme nové žáky z devítek, které za rok také odejdou z dohledu pánů a paní učitelek. Na druhý stupeň přešly bývalé 5.třídy.. Hned v záři si užily Zajocha na chatě Lovraně. Samozřejmě k nám do školy přišli noví prvňáčci, kteří si tu školu moc užívají. Tím chci říci, že nám školní rok začal a s ním i plno kroužků (např.časopis, vybíjená, florbal..), zážitků, povinností a legrace!! Marta Lebdušková,6.B Akademie ve fotgrafiích Foto: VlaMok

3 Projekt Zajoch Jezdíme do Janských Lázní na chatu Lovrana. Jedná se o tři dny plné her a aktivit ( lanový park), kdy děti z 6.tříd poznají své nové třídní učitelky a také nové spolužáky ze Zaječic. Zatím proběhlé akce byly úspěšně zdokumentované na webové nástěnce šestých tříd. Aneta Sejkorová a Barbora Bartošová (z archívu Chrastparku) Zajošský rozhovor Pověřený účastník akce sehnal hejno ZAJOCHŮ a zadal jim několik dotazů. Kdy a kde proběhl letošní ročník zážitkového výletu pro šesťáky? Tři dny na začátku září. V Jánských Lázních! Na chatě Lovrana. V Krkonoších. Proč se tato akce organizuje? Do šestky přicházejí noví žáci ze Zaječic, Bítovan a taky letos z Luže. Je to dobrý, že se skamarádíme. No a taky jsme tam poznali nové třídní učitelky, p.modráčkovou a p.petružálkovou. A letos s námi byl jako šéf přes zdraví p. učitel Volejník, jinak trenér florbalu, jinak taky Zdenda. Hráli jsme hry a byli jsme pořád spolu, lítali jsme v lesích, hráli soutěže. Chodili jste v Krkonoších víc do kopce nebo z kopce? Do kopce. Jasně že do kopce. Nahoru a dolu. Jak ti chutnalo jídlo na Lovraně? Mňam, mňam. Svíčková a knedlíčky, řízeček s kašičkou výborné! Ráno rohlíky byly výborné. Všechno mi chutnalo.

4 Nasavrky Dne jeli žáci sedmé třídy do Nasavrk na dějepisnou exkurzi, abychom poznali, jak žili naši předci (Kelti). Navštívili jsme keltské muzeum, kde nám o Keltech řekli všelijaké informace. Po prohlídce muzea nám pustili film, který se jmenoval Příběh kamene a byl o tom, jak několik Keltů jelo pro kamenné mlýnky a cestou zpět byli přepadeni. Jednoho zabili, ale zbytek zachránil jejich pán. Vrátili se do oppida a pohřbili zabitého a také darovali jeden mlýnek svému pánu za záchranu. Poté se příběh posouvá do 20.století, kde mlýnek na poli v Hradišti u Nasavrk nalézá sedlák. Mlýnek dále putuje do expozice nasavrckého zámku. Po prohlídce jsme šli keltskou stezkou. Když jsme jí prošli, tak na nás čekal pan Zeman s autobusem. Počasí bylo krásně podzimní, nálada perfektní. Klára Dvořáková 7.A Říjnový sběr papíru Sbírali jsme starý papír, naplnili jsme 2 obrovské kontejnery! Vydělali jsme si na nákup nových encyklopedií celkem ,- Kč. To je paráda! Víte, kolik jsme zachránili stromů a víte, jaký hřejivý pocit máme? Organizátoři sběru třída 8.A Dva dny žijeme projektově V listopadu budeme vyrábět vlastníma rukama adventní a vánoční dárečky, aby si je mohly naši rodiče ve škole při jarmarku koupit. Kromě toho nám manželé Kocúrkovi předvedou, jak žili mezi americkými indiány. Nejmagičtější akce roku brzy vypukne Red.

5 9.A i B rozumí r penězům V letošním školním roce se žáci 9. ročníků zapojili do projektu ROZUMÍME PENĚZŮM. Smyslem projektu je pomoci dětem rozumět situacím, které souvisejí s financemi a se kterými se každodenně setkáváme. Finanční vzdělávání má žákům napomoci k tomu, aby se uměli o finančních záležitostech rozhodovat, měli k tomu dostatek důvěryhodných informací, vyznali se v základní finanční terminologii, nabízených produktech a službách. V úterý jsme absolvovali první projektový den a názvem HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI. Nejdříve jsme si vybrali role, založili modelové domácnosti, seznámili se s jejich charakteristikou a finančním stavem, vymysleli pro své domácnosti jména a erby ( domovní znamení). Pak jsme si navzájem své domácnosti představili. Tato část nás velmi bavila a líbila se nám. Druhá část už byla více odborná. Učili jsme se pochopit základní strukturu rozpočtu domácnosti, rozlišovat typy rozpočtu a pak jsme se snažili založit rozpočty našich modelových domácností, počítali jsme čistou mzdu a zjišťovali, za co všechno domácnosti musí vynakládat peníze a kolik co stojí. 9.B REDAKCE ChrastParku v Chrudimském deníku Žáci redakce našeho školního časopisu ChrastPark navštívili redakci Chrudimského deníku. Zajímali se o tvorbu novin a seznámili se s jejich internetovou podobou. Provedla je šéfredaktorka p. Netolická a redaktorka P. Janoušková. Otevřela se nám možnost přispívat do Chrudimska a informovat o událostech z našeho města či školy. Red.

6 TŠ Rozhovor s lektorkou Michaelou Chvojkovou : Bohemia CHrast A jejími dvěma tanečnicemi: (odchytla jsem si naší lektorku Míšu Chvojkovou a dvě moje spolutanečnice Míšu Dostálovou a Terču Mošnerovou a udělala jsem s nimi tento rozhovor..) 1.Co tě přivedlo k tancování? Když mi bylo 11 let ráda jsem se koukala na taneční pořady v televizi a ráda jsem se jednotlivé pohyby učila. A tak se maminka rozhodla, že mě přihlásí do TŠ Bohemia Chrast. 2.Jak tě napadlo začít učit tanec? V 18 letech jsem závodně s tancem skončila a po vystudování VŠ mě oslovil p.černý. 3.Je to tvá hlavní práce? Vedle práce lektorky v TŠ je mou hlavní profesí učitelka na střední Hotelové škole Bohemia Chrudim. 4.Máš ráda své tanečníky? Samozřejmě a moc, i když jsou někdy více upovídané než by měli být.. (smích), ale vzájemně se považujeme za druhou rodinku..;) 5.Máte úspěchy? Začínali jsme úplně od začátku, ale postupná práce nám přináší výsledky. Zejména v clipovém tancování. V minulé taneční sezoně jsme získali titul Mistra ČR v kategorii děti solo, small group a team. 6. A váš největší úspěch? Náš největší úspěch se konal kdy jsme postoupili na mistrovství EU do Vídně kde jsme získali 7.finálové místo v small group a 14.místo v TEAM. Do semifinále se také probojovala Aneta Sejkorová - 17.místo. 7.A další velké úspěchy? -4.místo v kt. free style na mistrovství SR -3.místo v kt. free style duo Anna Vágnerová a Marta Lebdušková -1.místo Grabd Prix Mohelnice-Anna Vágnerová -1.místo Grand Prix SR-Marta Lebdušková -A další 8.Děkuji..za tvé odpovědi ;) a ahoj. Není za co a také děkuji..ahoj ;)

7 1.Baví tě to na trénincích? Ano a moc..je sranda a plno se toho naučíme do našeho vystoupení Michaela Jacskona, s kterým budeme vystupovat v tanečních na věnečku..;) 4.Co si myslíš o vašich výkonech? Pořád se zlepšujeme a zlepšujeme. 5.Scházíte se i mimo taneční parket? Ano my pořádáme neustále nějaké akce nebo jak říkáme PÁRTY!!! 6.Jaký máš pocit když si na nějaké soutěži nebo vystoupení? Obávám se, že to zkazím..ale pak vím, že to stejně nějak zatancuji, a když už stojím před těmi všemi lidmi a oni tleskají a povzbuzují nás.. je to bezvadný pocit ta atmosféra..to je to, co k tomu patří a to co 2.Máš ráda svojí lektorku? Jistě,Míša nás všechny naučila suprově tancovat a za to jí dlužíme velký DÍK!! ;) 3.Máte dobrý kolektiv? Určitě..holky mám moc ráda jsou nejlepší!! nás všechny na soutěžích baví..!!! ;) samozřejmě musí být i sranda..(smích), ale s holkama je pořád..!!! 7. tak děkuji a ahoj. Není zač..;)ahoj.. držíme při sobě..!! Marta Lebdušková 6.B Diamond Cats Dne nás navštívily holky z pěvecko taneční skupiny Diamon Cats. Holky byly perfektní! Jsou to čtyři dívky ve věku let. Jmenují se Kristýna Pecková, Týna Šlingrová, Nikol Šneiderová a Hana Hladíková. Jedná se o bývalé členky skupiny 5 Angels. Jejich první píseň se jmenovala One,two step. Další informace o tanečně hudebním seskupení naleznete na Klára Dvořáková 7.A

8 LODNÍ DENÍK Aneb škola v přírodě 2010 Štíří důl Odjížděli jsme v 8:30 od školy. Nálada byla bujará, všichni byli natěšení v očekávání věcí příštích. Dorazili jsme do cíle ve větrném a studeném počasí. To nám ale nevadilo a po obědě jsme se vydali poznávat blízké okolí ubytovny. Po svačině jsme každý nakreslili mloka štíra, podle kterého se tato oblast jmenuje. Výtvory jsme vystavili v jídelně Dopoledne jsme se prošli do Hluboké, pohráli jsme si na hřišti a těšili jsme se na oběd. Zdejší kuchyně je totiž naprosto unikátní a skvělá. Odpoledne jsme se věnovali sportovním soutěžím jako je házení talířů, běh dvojic se svázanými nohami, kopaná a další. Večer jsme skládali puzzle mloka. Docela se nám dařilo a všichni jsme to zvládli. Následovala soutěž TALENTMÁNIA, kde mnozí žáci předvedli své umění v tanci, zpěvu a dalších disciplínách. Postupovalo se do dalšího kola následující den Dnešní dopoledne nás čekala CESTA ŠTĚSTÍ kolem rybníku Řeka. Zvládli jsme to za dvě hodiny, i když cesta nebyla jednoduchá. Museli jsme počkat, až lesní dělníci se svou mechanizací naloží vytěžené dřevo, místy bylo bahna víc, než jsme čekali, ale všichni jsme to bez jakékoli újmy zvládli. Odpoledne připravili páťáci pro druháky BAREVNÉ HRY nakreslili jim různé disciplíny na asfaltovou cestu a věnovali se jim až do svačiny. Absolvovali jsme i skládání tajenky podle indicií skrytých v keřích. Oslavili jsme i narozeniny spolužáka Jirky a dokončili jsme soutěž TALENTMÁNIA. Rozdaly se diplomy a ceny a pak rychle do sprchy a spát Dopoledne jsme skládali mapu okolí KROK ZA KROKEM. Protože konečně vysvitlo sluníčko, zbytek dopoledne jsme věnovali hrám před chatou. Odpoledne jsme soutěžili v TRAKAŘÍCH a DRAKIÁDĚ. Večer jsme uspořádali rozlučkovou DISKOTÉKU Po snídani jsme naložili zavazadla, vyfotili se před hlavní budovou, dostali jsme pamětní medaile a hurá domů. Cestou jsme si ještě udělali malou zastávku v Polničce, kde jsme obdivovali plastiku koně a pozorovali jsme parkurový trénink. Před školou už netrpělivě přešlapovali někteří z rodičů, na které jsme se po týdnu také těšili. 5.třída

9 NÁSTRAHY V NAŠEM OKOLÍ Svět Je plný nebezpečí Může nás to zastihnout kdekoliv, kdykoliv a to i když to nejméně čekáme. Myslíte si, že ne? Proč by se někdo strefil zrovna do vás? Představ si situaci: Jdeš ze školy domů a zastaví u tebe cízí člověk v autě. Nabídne ti odvoz domů. Co odpovíš? Jsou dvě varianty: špatná: souhlasíš a nasedneš do auta, on tě, ale neodveze domů, ale na nějaké místo, kde by ti mohl i ublížit. správná: nesouhlasíš a vymluvíš se, že už to máš jenom kousek. Kdyby tě pořád obtěžoval či přemlouval, jdi k nejbližšímu domu a tam třeba zazvoň a přivolejte Policii. M. Hubinková+ K. Horčičková 9.B Kyberšikana K čemu nám jsou různé portály na internetu? K tomu, abychom se měli čím bavit? Každý z nás má nějaký profil někde na internetu, má tam datum narození, fotky a v těch nejhorších případech číslo mobilního telefonu! Stalo se vám, že jste si všimli nějakého videa, kde např.někoho mlátí, shazují apod.? Myslím, že ANO! Teď mě napadá třeba facebook. Napíšeme si tam např: Pápánkuju výborňoučkou sekanou! Mňamky! Pár vašich známých vám tam dá komentář typu: Mmm, dal bych si. Mňaminka. apod. Převedeme to do reality. Sedíš ve škole a naproti tobě si někdo sedne a ty zopakuješ tuhle větu. Co si o tobě ten dotyčný pomyslí? Že jsi trapný/trapná. Internet je jiný svět. Plný ideálů, krásných věcí a schovávání se za něco, co nejsme. To jsme se stále nedostali úplně k té typické KYBERŠIKANĚ. Co je vlastně kyberšikana? Šikana po internetu, různá videa, volání na mobilní telefon, výhružky přes internet a mobil apod. A jak to končí? Totálním zdeptáním toho dotyčného a v tom nejhorším případě sebevraždou. Každý z nás chce být na internetu něčím zajímavý. Starším věkem, nádhernými fotkami apod. Jak to končí? Někdy dobře a někdy kyberšikanou. Tak asi nejlepší řešení by bylo nedávat telefonní číslo ani adresu na internet. Jo, taky si říkáte, že oni jsou šikovní a klidně se vám tam dostanou? To je přesně špatnost internetu. Bez něj nemůžeme být, ale s ním můžeme mít problém. Klára Pflegerová 9.B

10 Facebook mor, kterého se jen tak nezbavíte Také jste propadli této moderní sociální síti? Možná si to zatím ani neuvědomujete. V USA je Facebook skoro jako občanský průkaz a nemít ho, je společenská sebevražda. Mnohdy se tam facebookový účet používá jako ID (např. pro studentský průkaz), takže je jeho vlastnictví doslova povinnost (poznámka redakce: V USA Facebook vznikl původně jako studentský server jeho účelem bylo předávání si informací o odpadajících hodinách, o písemných pracích a referátech. V českém prostředí je FB využívaný odlišně.). Doufám, že u nás se jeho obliba tak daleko nedostane. Obzvláště oblíbené u mladých lidí je informovat své FB přátele o jejich společenských akcích. Ne zřídka se obyčejné pivo s přáteli projeví hned v několika zprávách. V poledne se těšíte, večer jdete a další zprávy pak přijdou po návratu ohledně průběhu této akce. Já vím, je třeba přátelům ukázat, že jste super společenští lidé, ale někdy mi to přijde dost směšné. Nejhorší (paradoxně) je, že Facebook vám při kontrole aktualizací přátel zabere jenom pár minut nebo i méně. Tento nevinný čas vám pak dovoluje kontrolu provádět pokaždé, když se dostanete k počítači připojenému k internetu. Pokud pak jste u počítače delší dobu, snadno se přistihnete, že na Facebook nakukujete každou chvíli. Sečteno podtrženo, Facebook sebere nechutně velké množství času. Nechutně velké množství času? Pouhým čtením novinek přátel (a jejich psaním) opravdu vyhodíte hodně času, nicméně možná jsem použil silné slovo. Nechutně velkým množstvím se stane až tehdy, když začnete používat pitomé aplikace, budete vyplňovat stupidní kvízy a hrát hry, jejichž účel je jediný - zabít čas. To se jim samozřejmě díky prvkům z RPG her (především zlepšování své herní postavy) velmi dobře daří a člověka tato honba za ničím, jako např. ve hre Mafia Wars, začne rychle bavit. Přidejte možnost soupeřit s přáteli a člověk je lapen. Zdroj: Petr Neufinger

11 Astrid Lindgrenová Aby byly vaše hlavy chytré Spisovatelka Datum narození: / datum úmrtí: / Místo narození: Vimmerby, Švédsko Astrid Lidgrenová se narodila jako dcera farmáře. Dětství a mládí prožila ve Vimmerby na jihu Švédska v kraji Smaaland.. Pracovala zprvu v redakci regionálních novin. V devatenácti letech odešla do Stockholmu. Zde absolvovala školu pro sekretářky a dostala práci v advokátní kanceláři. Později se provdala a starala se o dvě děti. Vyprávěla jim vymyšlené pohádky, které si postupně zapisovala a tak se z ní stala spisovatelka. Díla: Britt-Mari se svěřuje, 1944 Pipi Dlouhá Punčocha, 1945 Pipi se nalodí, 1946 Děti z Bullerbynu, 1946 Mistrovský detektiv Blomquist, 1946 Pipi Dlouhá Punčocha v Tichomoří, 1948 Skřítek Nils Karlsson, 1949 Kalle Blomquist žije nebezpečně, 1951 A další Zdroje tohoto článku: wikipedia.cz, spisovatele.cz Martin Křičenský 8B. Rys Rys ostrovid je největší evropská kočkovitá šelma. Žije v Evropě a v Asii. Její příbuzné šelmy jsou: kočka domácí, puma, kočka divoká a jaguár. Zajímavá poznámka: Víte proč má rys na uších štětinky? Asi si myslíte, že jsou jenom tak na parádu? Ne, to se mýlíte, protože štětinky má proto, aby lépe slyšel. Hedvika Vighová, 7.A

12 Camp rock 1 Camp rock vypráví příběh Mitchie, talentované dívky, která chce na nejlepší rockový tábor. Letem filmovým světem Nejdříve jí rodiče řeknou, že nemůže, ale poté její matka získá práci kuchařky na táboře a vezme ji s sebou. Tam Mitchie potká Shanea - skrývající se hvězdu, která na tábor přijela proto, aby tu našla inspiraci... Mithie se snaží získat sympatie nejpopulárnější dívky tábora, Tess. Aby se připojila k její skupině, dělá, že je někdo jiný než ve skutečnosti. Ale lež má krátké nohy... Anežka Doležalová, 7.A DISNEY CHANNEL!!! Známý satelitový program pod názvem Disney Channel je v plném proudu. Plno známých seriálů a filmů se dostávají do televizních obrazovek aby pobavili malé děti a děti ve věku do 15let. Tento program vlastní plno známých a proslavených filmů a seriálu jako např. High school musical, Hannah Montana, Kouzelníci z waverly, Gepardí kočky, Camp rock a plno dalších.v této době nám do televizních obrazovek také přišla poslední a nejdojemnější řady Hannah Montana navěky kde odhalí své dlouho utajované tajemství..také se k nám dostává nová a zábavná řada Sladký život na moři dřív známé jako Sladký život Zacka a Codyho Tyto známé,zábavné seriály jsou k vidění právě na Disney Channel..tak pojďte a dívejte se!! Marta Lebdušková 6.B Harry Potter a relikvie smrti 17.listopadu přišlo do českých kin sedmé a poslední pokračování dobrodružství Harryho Pottera (Herry Potter a relikvie smrti) konkrétně 1.díl. Část začíná ve chvíli, když se Harry, Ron a Hermiona vydávají na nebezpečnou misi, jejímž cílem je najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Spoléhat musí jen sami na sebe a to víc než kdy dříve, protože jim už profesoři nepomohou a budou také bez ochrany profesora Brumbála. Navíc jsou mezi nimi temné síly, které se je snaží rozdělit. Mezitím se svět kouzelníků stane nebezpečným místem pro všechny nepřátele Pána zla. Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a terorizují a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěl postavit. To nejcennější, co Voldemort chce, ale stále hledají: Harryho Pottera. Vyvolený se stal loveným. Harryho jedinou nadějí je, že najde viteály dřív, než Voldemort najde jeho chcete vidět víc? Zajděte si do kina. Ale nečekejte pohádku! Poslední díl Herryho Pottra má blíž k hororu!!!

13 Dračí hrad Jak se Drak pokusil pomstít králi na pokračování Kdysi dávno žil jeden král, který dřív vyhnal jednoho Draka a nakázal mu, aby se nikdy nevracel. Ale o deset let později se Drak rozhodl:,,proč bych měl dál trpět a poslouchat jeho rozkaz, abych se nikdy nevracel?! Vyletěl ze své sluje přímo do království, a aby se pomstil, ukradl králi kouzelné žezlo a vrátil se zpět do svého dračího hradu. Král nechal poslat několik výprav, které měly za úkol získat žezlo zpět, ale žádná z nich neuspěla a království jen přicházelo o potřebné bojovníky (po ukradení žezla začalo království napadat mnoho temných rytířů). Když král zjistil, že nezíská žezlo vlastními silami, rozhodl se, že požádá o pomoc. Poslal tedy své posly do spřátelených království, jestli by mu mohli na pomoc poslat své bojovníky. Tak vznikla malá skupinka hrdinů, kteří se dali do služeb krále, aby pro něj získali kouzelné žezlo. Království Sim poslalo válečníka Argila: Argilos je silný a i bez brnění není tak snadné mu ublížit. Argilos je také velmi statečný, zkušený a houževnatý bojovník. Jako správný bojovník umí použít všechny zbraně. Království Fishn poslalo trpaslíka Fista: Fist je poměrně silný bojovník a jeho obrana je velmi účinná a zvlášť pokud má brnění. Fist velmi rád používá obouruční sekeru. Amazonské království vyslalo princeznu Neriu: Amazonka Neria patří k velmi obratným, zkušeným válečníkům. Přesto, že není moc silná a odolná je dobrá stopařka a lovkyně. Nejraději má luk a nikdy si nezvolí obouruční zbraň. Království Morzano vypravilo Arkánu: Arkána je velmi statečná, zkušená a houževnatá bojovnice. Jako správná bojovnice ovládá všechny zbraně. Je docela silná a odolná. Království Barbarů vyslalo Parbata: Parbat je i bez brnění a zbraní nejsilnější válečník. Barbarové jsou velký a drsný národ. Umí používat všechny zbraně. Kvůli jeho nízké inteligenci neumí Parbat používat dva kouzelné předměty: Kouzelný klíč, který odemyká všechny zamčené dveře a Plášť neviditelnosti. A poslední království Mjů poslalo Arspela: Arspel je divoký a zkušený válečník. Má rád luky. Stejně jako Neria je docela slabý a málo odolný. Když skupinka dorazila do hradu, poklekla před králem a všichni najednou prohlásili:,,já vám žezlo přinesu můj pane, abyste už nestrádal. Víme, že to žezlo má moc držet nepřátele zpět. A odešli. Vydali se do města, kde bylo vše, co mohli ke svému úkolu potřebovat. Byl tam pasíř s brněním, pekař s jídlem a loučemi, kouzelník s magickými předměty, zbrojíř se zbraněmi, hostince, koně, rozcestníky a věštírny. Nejdřív si museli nakoupit zboží a projít městem. A o několik mil dál našli vchod do DRAČÍHO HRADU. Pokračování příště Andrea Křiklavová, 5.A

14 Vánoce, vánoce přicházejí Vánoční cukroví Když si budete chtít taky vlastnoručně,, upéct cukroví nebo nebudete mít moc surovin, tak můžete vyzkoušet tento jednoduchý recept. Křupinky Tabulka čokolády a například: oříšky müsli celozrnné lupínky atd. V páře rozpustíme čokoládu a poté do ní přisypáváme zbytek surovin. Nasypeme tolik, aby se hmota neroztekla, když ji dáme na pečící papír. Dáme tedy na pečící papír menší kolečka hmoty a necháme ztuhnout asi přes noc. Až ztuhnou, dáme do misky, na talířek, do krabice, atd. Dobrou chuť! A. Doležalová 7.A Tati, celý den jsem nejedl maso, abych viděl zlaté prasátko, tak proč jsem ho neviděl? stěžuje si o Štědrém večeru Filípek. To víš, chlapče, dnešní doba. Jak je něco ze zlata, hned ti to ukradnou!

15 Můj táta je kutil, chlubí se kamarádům Jenda. Když nám o Vánocích nesvítily svíčky na stromečku, začal je opravovat. A nakonec to dopadlo tak, že když je zapojil do zásuvky, svíčky nic a začal nám svítit taťka! Jožka se modlí před Vánocemi a na konci modlitby zakřičí: "Ježíšku, dones mi kolo!" "Ježíšek není hluchý," domlouvá mu sestra. "Ale naše babička jo." Martin Křičenský a Osmisměrka Amerika, bonbon, erby, eso, kola, lak, lama, ledy, Leo, les, lesy, lék, los, maso, mák, Nela, nok, nůž, opona, orel, pasta, pes, pole, rok, rosa, sopka, sova O L B P B O O L N E D L L U R O S A E S E É O S N M O S O P K A A E P N Y V A M E R L A A Ř A S Á I B O R E L L O I T K O CH K B D Á K O L A N Ů Ž Z Y Y Í L A K

16 Redakce školních novin ZŠ Chrast s použitím zdrojů z internetu a knih 2010

Sabina Stloukalová, 7. B

Sabina Stloukalová, 7. B Sabina Stloukalová, 7. B Úvodník Ahoj všichni, cítíte tu vánoční atmosféru? Já teda pořádně, hodně to na mě padlo. Nazdobené a nasvícené ulice, vánoční slevy, natěšené děti, prostě všechno, co k adventnímu

Více

Školní ples. Lyžařské kurzy. Zápis prvňáčků. Valentýnská diskotéka. Perličky z naší školičky. Adopce na dálku

Školní ples. Lyžařské kurzy. Zápis prvňáčků. Valentýnská diskotéka. Perličky z naší školičky. Adopce na dálku Školní ples Lyžařské kurzy Zápis prvňáčků Valentýnská diskotéka Perličky z naší školičky Adopce na dálku NEPŘEHLÉDNĚTE! Rozhovor s hercem Martinem Havelkou! www.zsms.streliceubrna.cz skolnirevue@centrum.cz

Více

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE 3x LONDÝN Voices for a better world KRESBY ŠTĚPÁNA MAREŠE Rozhovor na dálku se známým kreslířem FILMOVÝ MARATON Jaké to

Více

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4 Uvnitř čísla: Úvodník 2 Ze života školy 3-4 PLÁTEK Rozhovory 5 Turistický kroužek 6 Rok 2011 Číslo 1 Adapťáky 7-12 Sport 13 Příběh 14 Křížovka 15 Zookoutek 16 Slunce svítí na noviny. Co to asi znamená?

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje beseda s paní TISCHLER, dámou, která přežila 3 koncentrační tábory ze školních kronik pohřeb Karla Hynka Máchy rozhovor Ing. Vlasta Lišková zástupkyně

Více

ČASOPIS ZŠ KOTLÁŘSKÁ. Zář. Září 2014 ZÁŘÍ ČÍSLO 1, ROČNÍK VI. UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ PLÁN NA ZÁŘÍ PRÁZDNINY OČIM A ŽÁKŮ DNY TŘÍDNÍHO UČITELE V IX.

ČASOPIS ZŠ KOTLÁŘSKÁ. Zář. Září 2014 ZÁŘÍ ČÍSLO 1, ROČNÍK VI. UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ PLÁN NA ZÁŘÍ PRÁZDNINY OČIM A ŽÁKŮ DNY TŘÍDNÍHO UČITELE V IX. ČASOPIS ZŠ KOTLÁŘSKÁ ZÁŘÍ ČÍSLO 1, ROČNÍK VI. UVNITŘ TOHOTO VYDÁNÍ Zář Září 2014 PLÁN NA ZÁŘÍ 3 PRÁZDNINY OČIM A ŽÁKŮ 4 DNY TŘÍDNÍHO UČITELE V IX. A, B 7 ROZHOVORY - TOM A JULČA 8 BRNO - AKTUALITY 9 GUM

Více

Kvasnice číslo 16, ročník 2008. Ze školních lavic

Kvasnice číslo 16, ročník 2008. Ze školních lavic 16 2008 Ze školních lavic Prvního září jsme slavnostně zahájili nový školní rok. Při této příležitosti jsme ve škole poprvé přivítali jedenáct nových prvňáčků. V osm hodin jsme se sešli ve třetí třídě

Více

DOPIS Z AFRIKY. ročník 2/ číslo 2(4) Základní škola Mokrá - červen 2009 strana 1

DOPIS Z AFRIKY. ročník 2/ číslo 2(4) Základní škola Mokrá - červen 2009 strana 1 ročník 2/ číslo 2(4) Základní škola Mokrá - červen 2009 strana 1 Nazdárek - kašpárek školáci. Nemožné se stalo skutkem a je tu již čtvrté číslo našeho školního půlročníku. Čtyři jsou třeba listy čtyřlístku,

Více

ročník 7/ číslo 2 (14) Základní škola Mokrá červen 2014 strana 1

ročník 7/ číslo 2 (14) Základní škola Mokrá červen 2014 strana 1 ročník 7/ číslo 2 (14) Základní škola Mokrá červen 2014 strana 1 Tadydydydadydá Čtrnácté číslo je tady. Pěkně vypečené, v červnu upečené. Poděkování všem kuchařům si střihneme tentokrát pěkně na začátek.

Více

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE ŠKOLNÍ ČASOPIS ROKU 2010 Úspěchy časopisu 3x VÍDEŇ Vánoční Vídeň pohledem redaktorek

Více

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament Č. 120-10/2010 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Den D pro prvňáčky. 1. září 2010 bylo prvním dnem ve škole i pro šestnáct prvňáčků na Šumburku. Přejeme jim na jejich cestě za poznáním

Více

Zima Eliška Šiková Zima, zima, zima, chytá se nás pořád rýma. V zimě pořád jenom sněží proto jsme tak všichni svěží.

Zima Eliška Šiková Zima, zima, zima, chytá se nás pořád rýma. V zimě pořád jenom sněží proto jsme tak všichni svěží. ročník 4/ číslo 1(7) Základní škola Mokrá únor 2011 strana 1 Ahoooj tak jsme zase tady a zdravíme všechny čtenáře a příznivce našeho školního časopisu. Sedmé číslo právě opustilo tiskárnu. Sedmička je

Více

Každý ví... časy se mění.

Každý ví... časy se mění. Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2015/16 ÚVODNÍ SLOVO: ROK NA ČAJDĚ Před rokem jsem nastoupil do své nové funkce na toto malé, přesto velmi sympatické, milé, přívětivé a do nového

Více

2. číslo prosinec 2011

2. číslo prosinec 2011 2. číslo prosinec 2011 ZŠ Pulická DOBRUŠKA Milí čtenáři! ÚVOD Zdravíčko přátelé! Určitě jste si všimli, že v 1. čísle našeho časopisu byl jiný nadpis, než je teď. A proč? Protože tento nadpis je víc IN!

Více

Zprávy z ředitelny. Školní krounský občasník 2 červen/2010

Zprávy z ředitelny. Školní krounský občasník 2 červen/2010 Školní krounský občasník 2 červen/2010 Zprávy z ředitelny Ve středu 1. září 2010 zahájilo školní rok celkem 176 žáků. Opožděně, ale přece bych je chtěl (stejně jako všechny zaměstnance) přivítat ve škole.

Více

Evropský den jazyků. Návštěva z Francie a Itálie. Cesta do pravěku. Rozhovor s paní učitelkou Zatloukalovou. Holky versus kluci.

Evropský den jazyků. Návštěva z Francie a Itálie. Cesta do pravěku. Rozhovor s paní učitelkou Zatloukalovou. Holky versus kluci. Evropský den jazyků Návštěva z Francie a Itálie Cesta do pravěku Rozhovor s paní učitelkou Zatloukalovou Holky versus kluci Mikulášský kvíz Představujeme stálé redaktory www.zsms.streliceubrna.cz skolnirevue@centrum.cz

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Z obsahu:: ~ Parllament školly a jeho zástupcii v redakčníí radě ~ rozhovor se starostou našeho města ~ rozhovor s učiitellem Valleriie Lažo a zumba

Více

Školní časopis Představujeme I. A Co se děje ve třídách Žijí s námi Spi, ježečku, spi... Novoroční přání cestovatelem ve škole Rozhovor s Nocování

Školní časopis Představujeme I. A Co se děje ve třídách Žijí s námi Spi, ježečku, spi... Novoroční přání cestovatelem ve škole Rozhovor s Nocování Školní časopis Co se děje ve třídách Novoroční přání Spi, ježečku, spi... Představujeme I. A Žijí s námi Rozhovor s cestovatelem Nocování ve škole 4. číslo Leden - 2014 Novoroční přání KRÁSNÉ VÁNOCE Moji

Více

Žijeme ve škole. Stalo se: Stane se:

Žijeme ve škole. Stalo se: Stane se: 1 Žijeme ve škole Stalo se: 27.-28.11. proběhl projekt na téma Tolerance 27.11. jsme zahájili advent průvodem světýlek 1.12. se čtyři zástupci redakce účastnili v Brně vyhlášení výsledků celostátní soutěže

Více

Začátek redaktorem. Markéta Malá

Začátek redaktorem. Markéta Malá První pocity z prvního dne ve škole byli velmi dobré. Všimla jsem si výmalby některých z tříd. Překvapila mě změna vzhledu u některých z žáků. Dále jsem si všimla televize umístěné v přízemí. Velkou změnou

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 11. 11. 2008 * ročník VI * školní rok 2008/2009 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

ÚVODNÍ SLOVO: Organizace školního roku 2010/11. Zapojili jsme se do projektu Česko čte dětem. www.zsheyrovskeho.cz

ÚVODNÍ SLOVO: Organizace školního roku 2010/11. Zapojili jsme se do projektu Česko čte dětem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2010/11 ÚVODNÍ SLOVO: Vážení čtenáři našich novin, zdá se, že to není tak dávno, co naše škola zářila novotou a s velkou slávou vítala první stovku

Více

Fajn prázdniny všem žákům přeje Jednička

Fajn prázdniny všem žákům přeje Jednička Datum vydání: 18. června 2013 Číslo: 1/2013 Ročník: III Cena: 10,- Kč Nejdůležitější body: Průzkum k DÚ - strana 2 Věřte - nevěřte (o léku Pravopisoreversum) - strana 2 Co plánujete na prázdniny - strana

Více

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou:

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou: VIP Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl podporou: Tato publikace byla vytvořena s finanční podporou programu Evropské unie Základní práva a občanství

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem ŠKOLÁK ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov Číslo 3 Ročník sedmý 2014 Školní rok 2013/14 Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem Lidé spolu komunikují už odpradávna. Jako jediní ze zvířat jsme si ale vytvořili

Více

tvrtletník č.5/2015 TadyTam TADY? TAM!

tvrtletník č.5/2015 TadyTam TADY? TAM! tvrtletník č.5/2015 TadyTam TADY? TAM! Milí čtenáři, říkala jsem si, že vydám časopis v listopadu nebo v prosinci. Dobře, tak v lednu. Nakonec budu ráda, když se k vám dostane do konce zimy. Omlouvám se,

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Z obsahu: nahlédnutí do školních kronik hostivické SVĚTÉLKOVÁNÍ o co si píší Ježíškovi děti 21.století? mikulášská nadílka ŽP II.stupně - adopce

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS PROSINEC 2014. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. www.zs2.nmnm.cz

ŠKOLNÍ ČASOPIS PROSINEC 2014. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. www.zs2.nmnm.cz ŠKOLNÍ ČASOPIS PROSINEC 2014 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Vítězný obrázek na téma Vánoce od Kristýnky Petrové Vánoce Já mám z Vánoc nejraději, když se kolem všichni

Více

Náš úspěch v celostátní výtvarné soutěži Živá zahrada. březen duben 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem

Náš úspěch v celostátní výtvarné soutěži Živá zahrada. březen duben 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Náš úspěch v celostátní výtvarné soutěži Živá zahrada březen duben 2013 Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Jen tak na okraj V minulém úvodníku jsem vítala s nadšením ladovskou

Více