Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "www.ostravskamuzejninoc.cz"

Transkript

1

2 A 11B a 22b Ostravské Muzeum Galerie výtvarného umění v Ostravě Radnice města ostravy Centrum kultury a vzdělávání Klub atlantik minikino kavárna Hasičské muzeum města Ostravy Antikvariát a klub Fiducia Industrial gallery Slezskoostravská galerie Galerie Magna Výtvarné centrum Chagall Muzeum a Galerie Mlejn Národní divadlo moravskoslezské DivadLo loutek ostrava Divadlo petra bezruče Cooltour Miniuni Svět miniatur Výstava Šangri-la Knihovna města Ostravy Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě Janáčkova filharmonie Ostrava Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě Tyflocentrum Ostrava Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě Střední umělecká škola Ostrava Středisko pro rozvoj umění Viridian Dopravní podnik Ostrava Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy Dolní oblast Vítkovice Landek park Alliance française Ostrava Nová Akropolis

3 V sobotu 25. května 2013 se od 17 hodin do půlnoci v rámci celé Ostravy společně představí 33 státních, neziskových a soukromých organizací, které se zapojují do kulturního života města i Moravskoslezského kraje. Také letos se můžete těšit na nové účastníky. Moravskoslezská vědecká knihovna otevře své skryté podzemní prostory. Miniuni Svět miniatur na Černé louce a výstava Šangri-la vás pro změnu přenesou do jiných zemí. TyfloCentrum Ostrava představí tajemné světy nevidomých. Občerstvit a pobavit se také můžete v Minikino Kavárně a v Klubu Atlantik. Jako novinku jsme letos připravili online rezervační systémy, abychom se vyhnuli čekání ve frontách. V brožurce hledejte symbol : : REZERVACE, který znamená, že si můžete místo na vybranou aktivitu zarezervovat dopředu. Všechny potřebné informace naleznete na webových stránkách a Facebooku asi týden před akcí. Nenechte si ujít výjimečný kulturní program zdarma, který pro vás organizace připravily, a vydejte se s námi na netradiční putování za dobrodružstvím a zábavou. Také letos budete mít k dispozici zvláštní autobusové linky, které vás mezi zúčastněnými institucemi přepraví zdarma. V letošním roce se Ostravská muzejní noc uskuteční popáté. Vzhledem k tomuto výročí jsme se rozhodli připravit slavnostní zahájení: před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí Programem budou provázet Robert Galia a Lukáš Červenka z Prvního Ostravského Hogo und Fogo Kabaretu. Za přítomnosti představitelů města festival slavnostně zahájíme společným pouštěním balónků.

4 1 Ostravské Muzeum, příspěvková organizace Prohlídky stálých expozic Uměleckohistorické sbírky, historie Ostravy, archeologie, paleontologie a geologie, mineralogie, příroda a krajina Ostrava Vyhlídky z věže staré radnice Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků na jednu prohlídku věže omezen na 10 osob. Poslední vyhlídka ve 23 hodin Křemen a jeho rodina v léčitelství Přednáška s ukázkami minerálů geoložky Evy Mertové Tiskneme na bavlnu Workshop pro děti i dospělé s potisky triček a tašek pod vedením Markéty Jarešové Poznáváme dřeviny na Černé louce a historii místa Komentovaná procházka botaničky Zdenky Rozbrojové. Sraz v hodin před Ostravským muzeem František Kowolowski LAPIS Instalace Františka Kowolowského v Galerii Lauby tematizuje problematiku času, institucionálního rámce a vztahu reaktivace historických a archeologických příběhů na poli současného umění. Autorův objekt polemicky pracuje s pamětí místa a také kritickým zhodnocením pravdivostních obsahů muzeálních sbírek s pomíjivostí přítomnosti. Výstava potrvá do Macao koloniální perla Dálného Východu Přednáška s projekcí uměleckého historika Davida Majera Cimbál a poezie v hudbě Koncertní vystoupení Daniela Skály (cimbál) a Norské trojky. Ostravské muzeum, Masarykovo náměstí 1, Ostrava tel.:

5 2 Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Volné prohlídky výstav: Ovčáček!!! Architektura znějící hudbou Výtvarné dílny Hrátky s květy Tvořivé dílny pro kreativní duše všech věkových skupin. Můžete si vyzkoušet čtyři různé techniky výroby šperků či dekorací. Vyrobíte si náušnice z papírových proužků (quilling), náramek Květy na drátku (korálkování), kouli plnou květů (papírová dekorace) a sladké květy (zdobení perníčků) Malování na tvář Vlastní stínohra s fotkou na památku Představení cirkusu LeVitare Cirkusový workshop HUSO Dvoučlenná hudební smršť Veselé písně o zvířátkách, dopravních nehodách a o tom, jak se nakonec všichni dobře poměli Tom Hubáček (akordeón, řev), Kuba Soldán (klarinet, řev) , a Workshop akrobatické a párové jógy : : REZERVACE Eva Kubenková, Petr Fridrich. Nezapomeňte pohodlné oblečení, které vás nebude škrtit v tříslech a trička do kalhot s malým výstřihem a podložku na zem Překvapení na závěr Poslední možný vstup do instituce je ve hodin. Občerstvení na zahradě Domu umění zajištěno. Galerie výtvarného umění v Ostravě, Jurečkova 9, Ostrava tel.: ,

6 3 Radnice města ostravy Město Ostrava se k Ostravské Muzejní noci připojí tradičními prohlídkami prostor Radnice města Ostravy v netradiční čas a zábavným doprovodným programem na Prokešově náměstí, kde bude celoměstský program v slavnostně zahájen ve stylu kabaretu moderátory Lukášem Červenkou a Robertem Galiou. Letošní ročník zpestří mobilní planetárium instalované v sále Radniční restaurace a jako každý rok bude návštěvníkům zdarma přístupná i vyhlídková věž. Kapacita prohlídek radnice a věže je omezena Program pro děti se Středisky volného času Ostrava na Prokešově náměstí. Tvůrčí podvečer pro děti: malování na obličej, kreslení, soutěže, deskové hry, keramika, výroba masek a ozdob, chůze na chůdách a další zábavné činnosti s pedagogy středisek volného času Budova Radnice města Ostravy Skupinové prohlídky reprezentativních prostor budovy radnice včetně pracovny primátora s průvodcem, poslední prohlídka ve 23 hodin Mobilní planetárium : : REZERVACE Každých 30 minut pozvou astronomové z Hvězdárny a planetária J. Palisy návštěvníky na živě komentovaný let vesmírem a okolím vybraných planet Sluneční soustavy, poslední skupina ve 23 hodin Vyhlídková věž Nové radnice Večerní a noční vyhlídky z ochozu věže ve výšce 73 m do širokého okolí, k dispozici jsou dva kvalitní pevné dalekohledy, poslední vyhlídka ve 23 hodin První ostravský kabaret na Prokešově náměstí Konferenciéři Hogo a Fogo v podání Roberta Galii a Lukáše Červenky pozvou návštěvníky ke slavnostnímu zahájení celoměstské muzejní noci už v hodin. V průběhu večera pak provedou obecenstvo sérií kabaretních melodií, písniček, skečů a gagů. Na kabaretním pódiu vystoupí swingový kvintet, operetní zpěváci, kabaretní tanečnice z 30. let, francouzská šansoniérka, retro harmonikář, kouzelník a další zajímaví hosté. To vše pod širým nebem v příjemné jarní náladě umocněné výbornou kávou z mobilní kabaretní kavárny na náměstí. Ukončení programu ve 23 hodin. Magistrát města Ostravy, Prokešovo náměstí 8, Ostrava tel.: ,

7 4 Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, příspěvková organizace Volný vstup do expozic Výstavní síň Sokolská 26 Tomáš Lahoda Výstavní prostory Sokolská 26 Animace na Sokolské Malovaný pohádkový karneval (Klub Parník) Velká zábavná pohádková show s klaunem Hopsalínem a ilustrátorem dětských knih Adolfem Dudkem. (www.hopsalin.cz, Galerijní animace (Výstavní síň) Zpříjemněte si večer a přijďte si vychutnat poutavý program naší zkušené lektorky Pop Academy (Klub Parník) Jazz, Soul a R&B představí zpěváci jazzového oddělení. (www.popacademy.cz) One Voice Show Patrik Kee (Klub Parník) Ostravský zpěvák a improvizátor Patrik Kee Kedzierski, jeho hlas a Loopstation v jedinečné show. (www.patrikzpevak.cz) Sokolská 26 se představuje (Výstavní síň) Přijměte pozvání na diskuzi o našich aktivitách výstavy, galerijní animace, arteterapie Bellydance show (Klub Parník) Ostravská orientální tanečnice, lektorka a choreografka Lenka Dzidová za doprovodu orientálních bubnů Michaely a Daniela Plecháčkových. (www.shahnaz.cz, CKV MO, Sokolská třída 26, Ostrava, tel.:

8 5 klub Atlantik Výtvarná dílna Hany Rychecké pro děti i dospělé Kruhy, prostor, barvy a fůra času (sál a plácek před Atlantikem) Filmový maraton QQ studia Ostrava Animovaná tvorba QQ studia a studentů Ostravské univerzity, nový strhující dokument o ostravské Nové radnici a další lahůdky z tvorby úspěšného filmového studia (sál) Hrůzostrašná literární noc E. T. A. Hoffmann, E. A. Poe, N. V. Gogol a další na hororově laděném večírku (kavárna) Půlnoční seance CKV Klub Atlantik, Československých legií 7, Ostrava tel.:

9 6 MINIKINO KAVÁRNA Minikino kavárna je nejmenší ostravské kino s galerií, velmi oblíbenou a do noci otevřenou kavárnou a letní terasou v příjemném zákoutí centra Ostravy na Kostelní ulici Koncert kapely Joy K vínu, kávě k whisky, k poslechu i k tanci. Víno, ženy, Joy. Komorní a příjemný Kavárensko barový koncert. Minikino Kavárna, Kostelní 3, , Moravská Ostrava tel.:

10 7 Hasičské muzeum města Ostravy Historie a současnost hasičů v Ostravě a okolí výstava historické hasičské techniky projekce doprovodných filmových materiálů statická ukázka současné techniky HZS MSK soutěže pro děti v pumpování historickými hasičskými stříkačkami, stříkání na terče džberovou stříkačkou, hasičské kuželky ukázka činnosti pracoviště příjmu tísňových volání obsluhovaného profesionálním dispečerem 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, Ukázky hašení historickou technikou v dobových uniformách Ukázky jízdy s historickým hasičským automobilem Hudební doprovod dívčího flétnového tria Fakulty umění Ostravské univerzity Všechny ukázky a soutěže budou komentovány, pro dětské soutěže máme připraveny drobné upomínkové ceny. Hasičské muzeum města Ostravy, Zákrejsova 3/53, Ostrava tel.:

11 8 Antikvariát a klub Fiducia Martin Strakoš: Architektonická procházka Od Nové radnice k Domu kultury města Ostravy Sraz pro účastníky architektonické procházky se uskuteční na Prokešově náměstí v centru Ostravy po zahájení Ostravské muzejní noci v sobotu 25. května 2013 v hodin. Procházku autor zaměří na téma ostravských veřejných budov věnovaných kultuře. Trasa povede kolem bývalého secesního Domu katolických tovaryšů od architekta Františka Fialy ( ), žáka Otto Wagnera. Dále si prohlédneme historizující průčelí Divadla Jiřího Myrona, pozůstatek někdejšího Národního domu podle projektu smíchovského architekta Josefa Srba (1864?). Zaměříme se i na poslední přestavbu zmíněného divadla z let podle návrhu Iva Klimeše s interiéry Radima Ulmanna. Poté se vydáme k Divadlu Antonína Dvořáka, v němž se odráží složitý vývoj architektury celého 20. století. Krátce se zmíníme o nedalekém Divadle loutek, kde jsme byli hosty během architektonické procházky v rámci Ostravské muzejní noci v loňském roce. Projdeme kolem Domu umění, který si uchoval do značné míry podobu, jakou mu dali ve 20. letech 20. století mladí architekti František Fiala ( ) a Vladimír Wallenfels ( ). Zmíníme se též o budově Polského domu od Stanisława Bandrowského a zbořeného Německého domu od Felixe Neumanna ( ). Po překonání frýdlantské dráhy zamíříme s těmi, kteří projeví vytrvalost, k Domu kultury města Ostravy z let podle návrhu Jaroslava Fragnera ( ). Po prohlídce exteriéru i interiéru budovy bude následovat malé překvapení Muzejní ateliér pro děti a jejich rodiče Speciální ateliér povede výtvarnice Marcela Lysáčková. Výstava Jolana Havelková a Michal Škoda / Mimo plán Výstava je součástí festivalu Archikultura. Výstava Conrad Armstrong: NOT PICTURED Výstava amerického umělce Conrada Armstronga v Galerii Dole. Antikvariát a klub Fiducia, Nádražní 30 (vchod z Mlýnské ulice), Ostrava tel.:

12 9 Industrial gallery Industrial Gallery sídlí v centru Ostravy na Zahradní ulici 10. Galerie prezentuje autory nové generace, absolventy vysokých škol s cílem rozvíjet jejich koncepty na začátku umělecké kariéry. Vedle děl nastupujících umělců se galerie zaměřuje na tvorbu již etablovaných umělců. Nabízí tedy průřez špičkového mezinárodního umění od nejmladší generace přes střední až po nejstarší aktivně tvořící umělce. Prezentuje celou škálu médií vizuální kultury, volného a užitého umění s rozmanitým přístupem. Jakub Hošek v Industrial Gallery Během Ostravské muzejní noci vás zveme na probíhající výstavu I An Curtis Wish List Jakuba Hoška do Industrial Gallery a na setkání s autorem, který vystoupí i jako Dj! Gothic Disneyland Dj s Koncert a live projekce. Do pozdní noci návštěvníky rádo pohostí Industrial Cafe, ve kterém mohou milovníci umění ochutnat slané i sladké dobroty a vypít si nejen šálek výborné kávy. Industrial Gallery, Zahradní 10, Moravská Ostrava tel.:

13 10 Slezskoostravská galerie Slezskoostravská galerie je kulturním zařízením městského obvodu Slezská Ostrava. Vznikla v roce Svoji činnost zahájila sérií výstav s architektonickou tématikou (např. Extra muros ). Od roku 2009 byla koncepce galerie rozšířena o výstavy fotografické (např. Životní balady a romance Pavla Popelky ) zaměřené na scénografii (např. Labyrint srdce i světa Milivoje Husáka) nebo slavné osobnosti (např. Krásná Barbora, odvážná Božena o životě a díle Boženy Němcové). Ukázalo se, že to byl krok správným směrem. Návštěvnost vzrostla, do galerie začaly chodit organizované školní výpravy a návštěvníci se začali pravidelně vracet. Od roku 2010 hrálo hlavní roli ve výstavním plánu výtvarné umění (např. Obrázky z českých dějin a pověstí Renaty Fučíkové nebo společná výstava Ivana Titora a Igora Kirzbergera). Od roku 2011 dávala dramaturgie galerie přednost umělcům, kteří jsou svým životem, prací nebo pedagogickou činností svázaní s Ostravou (např. Karel Lepík nebo Eva Damborská). V roce 2012 proběhlo sedm velkých výstav, které svým rozsahem zaplnily všechny prostory galerie (např. Ostrava art ). Mimo ně galerie uspořádala několik výstav doplňkových nebo příležitostných instalací. Všechny měly doprovodné programy, jako jsou komentované prohlídky s autorem, projekce, koncerty, autorská čtení, tvůrčí dílny nebo besedy. V galerii se příležitostně konají také konference (např. Celostátní setkání heraldiků ), společenské akce ( Víno a umění ) nebo semináře, které umožňuje její bezbariérová úprava ( Tělesný hadicap a legislativa ) Volná prohlídka architektonické výstavy Slavné vily Den Slezské na Slezskoostravském hradě Indiánská stezka pro děti, kulinářská soutěž Slezský bigos, ABBA revival a revival Kroky Michala Davida a Martin Chodúr. Slezskoostravská galerie, Slezskoostravská radnice, Těšínská 35, Slezská Ostrava, tel.:

14 11 Galerie Magna Výstava skleněných objektů Jozefa Jankoviče a Pala Macha Objekt / Subjekt Výstava, při které se v koncepci a tvorbě spojili dva umělci z různých oblastí, sochař Jozef Jankovič (1937) a sklář malíř Palo Macho (1965), přináší několik experimentů najednou. V tomto případě nejde jen o trans generační dialog, ale i o dialog dvou poměrně odlišných a rozdílných světů a způsobů myšlení. Co je mělo navzájem spojit, bylo sklo. Jako materiál velmi specifické vizuality, ale i jako technologie s určitými dopředu danými možnostmi zpracování Tvůrčí dílny Návštěvníci galerie si mohou vyzkoušet různé výtvarné techniky. Galerie Magna, Bieblova 3, Ostrava tel.: , Výtvarné centrum Chagall Autorská výstava: Helena Salichové Komentované prohlídky prodejních galerií. Výtvarné centrum Chagall, Repinova 16, Ostrava tel.:

15 12 Muzeum a Galerie Mlejn Komentované prohlídky každou celou hodinu (muzeum) Začínáme v 17 hodin, poslední prohlídka ve 23 hodin. Promítání dobových filmů. Ukázky mletí obilí na kamenech, mlýncích, šrotovnících Volná prohlídka výstavy Tereza z Davle fotografie (galerie) Křest knihy říkadel pro děti autorky Mariany Ha Muzeum a Galerie Mlejn, Nádražní 3136/138 A, Moravská Ostrava tel.:

16 13 Národní divadlo moravskoslezské Spacák? Karimatka? Kartáček? Špunty do uší? Půlnoční svačina? Polštářek? Zážitkový program v baletním sále, malírně, zkušebnách a velkém jevišti nejkrásnějšího ostravského divadla Divadla Antonína Dvořáka. První oficiální ostravské přenocování v zákulisí divadla pro 30 dětí od 7 do 9 let (bez rodičů)! S tímhle do divadla?! Přihláška s instrukcemi a jedním povinným úkolem pro děti bude od pátku 3. května od 12 hodin ke stažení na webových stránkách divadla www. ndm.cz. Tuto vyplněnou přihlášku můžete od pondělí 6. května vhodit do speciální truhličky, která bude až do naplnění kapacity umístěná v předprodeji NDM (vedle Divadla Jiřího Myrona). Bez předchozí registrace a potvrzení ze strany divadla se nebude možno programu účastnit z kapacitních a provozních důvodů. Děkujeme za pochopení. Národní divadlo moravskoslezské, Čs. legií 148/14, Moravská Ostrava tel.:

17 14 DivadLo loutek ostrava Divadlo loutek Ostrava je jedinou profesionální scénou zaměřenou na tvorbu pro děti a mládež v Moravskoslezském kraji. Během sezóny odehraje DLO více než 600 představení a nastuduje 5 nových inscenací. DLO uvádí i večerní představení pro dospělé publikum. Vedle stávající budovy vyrostla v roce 2011 nová přístavba s alternativní scénou, amfiteátrem, galerií loutek s cukrárnou a orlojem. Obě budovy se pyšní titulem Dům roku. Doporučujeme, abyste si místo v prohlídkové skupině osobně rezervovali, a to přímo v den konání akce, v čase od hodin v pokladně DLO. Každá inscenovaná prohlídka je určena pouze 20 návštěvníkům , 18.00, 19.00, 20.00, Karkulka hledá babičku Inscenovaná prohlídka hlavní budovy divadla. Každou hodinu dobrodružná výprava do labyrintu divadla. Podaří se Karkulce zahnat vlka a najít babičku, aby jí popřála k narozeninám? Pro rodiče a děti do 10 let , 18.30, 19.30, 20.30, Dobrý duch divadla hledá Thálii Inscenovaná prohlídka nové přístavby alternativní scény DLO. Každou hodinu ožívá nová přístavba soubojem dobrého a zlého ducha divadla. Thálie zmizela a zbloudilé postavy hledají cestu zpět do svých (inscenací) her. Vše se v dobré obrátí cestou z podzemí až do věže. Pro děti a dospělé od 10 let. Divadlo loutek Ostrava, Pivovarská 3164/15, Ostrava tel.:

18 15 Divadlo petra bezruče Divadlo Petra Bezruče patří mezi nejuznávanější divadla v České republice. Pozornost diváků i odborníků přitahuje originální dramaturgií a špičkovým hereckým souborem. Bezruči mají stálou scénu v Ostravě, ale hostují po celé České republice Pohádka pro malé i velké Maxipes Fík : : REZERVACE Rudolf Čechura, Jiří Šalamoun / Maxipes Fík velepsina s malou Ájou / za lesem je domeček / kam ten zajíc běží? / a v domečku holčička / Ája / rodiče jí dali malinké roztomilé štěňátko, kterému začala říkat Fík / ale štěňátko rostlo / rostlo / a rostlo / až se z něj vyklubal obří Maxipes / povídání o hrdinském rekovi Fíkovi, který zmoudřel / sbíral vavříny na závodišti a seděl za volantem auta / za lesem je domeček / co to ten zajíc zase vyvádí? / a v domečku holčička a Maxipes Po představení se budou děti moci vyfotit s Fíkem nebo ve Fíkově autíčku na jevišti v kulisách inscenace. Divadlo Petra Bezruče, 28. října 120, Ostrava, skype: Divadlo Petra Bezruče tel.: ,

19 16 Cooltour Multižánrové centrum Cooltour je první experimentální prostor pro současné umění v Ostravě, které si klade za cíl podporovat začínající umělce a mladé tvůrčí osobnosti, uskutečňovat nebo pomáhat jiným při realizaci společensky prospěšných projektů, rozvíjet nové talenty a obohacovat lokální kulturní prostředí Výstava studentů Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě Divadelní představení Slovosledi uvádí Všichni Teigeho muži Autorská inscenace vytvořená metodou storytellingu. Herci přestávají hrát a stávají se autory a vypravěči příběhů, vrací se a znovuobjevují tradici vyprávění. 20. léta 20. století. Mondénní a neodolatelná asonance se snoubí s metaforou, tím galantním světákem. Když zazvoní třicet budíčků, probouzí se umění života poetismus a všichni jeho muži. Jací vlastně byli? Na tváři lehký žal, hluboký v srdci smích. Možná tvořili denně a nebo jen na cestách. Psali si básně tužkou na hospodské účtenky nebo jen perem v poklidu své pracovny. Ženy je nejspíš obdivovaly a dost možná i velmi milovaly. Jak vlastně žili, když poetismus mizel a oni byli ještě tak mladí? Karel Teige, Jaroslav Seifert, Konstantin Biebl, Vítězslav Nezval, Vladimír Holan a Toyen. Storytelling: Barbora Voráčová Vyprávějí: Dominika Šindelková, Eva Burešová, Matěj Záhořík, Jiří Šmirk a Milan Cimerák. Inscenaci zaštiťuje sdružení Storytelling. vstupné 60, Cooltour, Výstaviště Černá louka, pavilon C1 (vchod z ulice U Výstaviště), Ostrava tel.:

20 17 Miniuni Svět miniatur Nejznámější světové i tuzemské stavby přímo v centru Ostravy! Volná prohlídka všech modelů v areálu Miniuni Svět miniatur je především venkovní areál v centru města Ostrava, kde můžete zhlédnout 34 modelů významných světových i tuzemských staveb, jako je například Eiffelova věž, Staroměstská radnice, londýnský Big Ben, sedm starověkých divů světa, šikmá věž v Pise a jiné. Areál křižují železniční tratě s vláčky. Najdete zde i letiště a vodní plochu s parníkem. Modely jsou postaveny v měřítku 1:25. Každoročně se v areálu koná spousta naučných a zábavných programů hlavně pro děti i jejich rodiče, např. Jahodový den pro děti, Hrajeme deskové hry, školní výlety nebo podzimní tvůrčí dílna apod. Miniuni se nachází za Divadlem Antonína Dvořáka, vedle Výstaviště Černá louka. tel.:

21 pořádá Unikátní výstava 18 OSTRAVA Černá louka Pavilon C HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO RÁJE Výstava ASIE AFRIKA Šangri-la AMERIKA AUSTRÁLIE ANTARKTIDA Hledání ztraceného ráje inz_92x103_sangri-la_27.3.indd :51 Expozice ŠANGRI-LA na ostravském výstavišti Černá louka představuje země pod magickým Himálajem v jejich fantastické barevnosti. Provádí unikátními kulturami i odlišnými vegetačními zónami. Věnuje se nejvyšším horám světa i zajímavému životu pod nimi. ŠANGRI-LA je největší autorská výstava svého druhu ve Střední Evropě. Představuje magickou cestu za bájným údolím věčného štěstí ŠANGRI-LA, skrytým údajně v nitru Himálaje. Podává komplexní přehled o čtyřech zemích: NEPÁL TIBET BHÚTÁN INDIE Tajemný sněžný Yetti Na výstavě bude k vidění obrovský fenomén Himaláje tajemný sněžný Yetti. Vyfotit se s ním mohou nejen děti. Od Hra na tibetské mísy Od Zuzana Ondomišiová: Tibet Výstava Šangri-la, výstaviště Černá louka, pavilon C, 1. patro, Ostrava tel.:

22 19 Knihovna města Ostravy, příspěvková organizace Knihovna aneb cesta tam a zase zpět Letos v knihovně zažijete dobrodružství ze světa fantazie, na vlastní kůži si můžete vyzkoušet těžký život hobita na lupičské výpravě. A nejen to, ke slovu se dostanou i libé tóny, delikátní chutě, vizuální okouzlení a na své si přijde i váš mozek. Pokud nás chcete potěšit, dostavte se v kostýmu ze Středozemě! Hledání dračího pokladu (jednotlivá oddělení ústředí KMO) V knihovně se nachází legendární trpasličí mapa k dračímu pokladu. Kdo nalezne mapu a odvahu, může se směle vydat na tajuplnou stezku k dračímu doupěti. Budete čelit hrůzám Středozemě, dojde i na hádanky ve tmě a hobity. A nakonec se vám snad podaří připravit draka o část jeho pokladu Nejen pro hobití uši (společenský sál KMO) Hudební a taneční smršť v podání našich i zahraničních interpretů: Teresa Polk Negro spirituals, vietnamské písně, tradiční mongolská hudba, Red Hot Chillies Ostrava a další. Můžete se však těšit i na tradiční čínský čajový obřad. Ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců Moravskoslezského kraje Přes celý svět tam a zase zpět (pasáž ústředí KMO) Pasáž se změní na cestu napříč kulturami. Poznejte různé národy, jejich kulturu, zvyky, ochutnejte jejich kuchyni! Ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců Moravskoslezského kraje , J. R. R. Tolkien stvořitel Středozemě (studovna ústředí KMO) Hlavně o životě, ale i dílu J. R. R. Tolkiena, literárního otce Středozemě. Přednáší Bohdan Volejníček alias BoboKing, doplněno o ukázky z knih a filmů Tradičně i netradičně (všechna oddělení ústředí KMO) Samozřejmě nabízíme všechny tradiční služby knihovny nejen v netradičním čase, ale i odění. Možná přijde i kouzelník Gandalf a pomůže vám nahlédnout do vlastního osudu. Knihovna města Ostravy, 28. října 2, Ostrava tel.:

23 20 Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, příspěvková organizace Sfárejte za vědomostmi : : REZERVACE Netradiční prohlídka skrytých prostor v podzemí knihovny. Vstup jen na vlastní nebezpečí! Začátky prohlídek budou každých 30 minut, poslední ve 23 hodin Knihovní nej Ve studovně budou k vidění ty nejzajímavější knihy z fondu knihovny např. nejstarší, největší či nejdražší exempláře. Zároveň bude možno si prohlédnout i různé knižní kuriozity. Kromě toho se návštěvníci dozví zajímavosti o tom, z čeho všeho se skládá kniha a jak může také vypadat. K dispozici budou k vyzkoušení i čtečky elektronických knih. Po celou dobu akce bude možno se v knihovně registrovat, vyzvedávat si rezervované publikace i vracet knihy. Na počkání také vyhledáme a půjčíme knihy ze skladu na Prokešově náměstí (pod pravým křídlem radnice). Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, Prokešovo nám. 9, Ostrava tel.:

24 21 Janáčkova filharmonie Ostrava, příspěvková organizace Animační program (nádvoří JFO a zkušebna orchestru, místnost 217) Zábavná produkce určená (nejenom) pro rodiny s dětmi, imaginární cesta kolem světa speciálně upraveným kamionem, hudební abeceda, veselé muzicírování, spousta her a kvízů, tombola, tvůrčí dílna pro malé i velké Hudební představení (koncertní sál, místnost 221) Hudební představení dětské folklórní kapely Hudební kinokavárna I (koncertní sál, místnost 221) Filmová projekce s překvapením Hudební kinokavárna II (koncertní sál, místnost 221) Filmová projekce s překvapením Hudební stezka Individuální procházka historií i současností filharmonie. Expozice mapující činnost filharmonie aneb kapesní průvodce světem orchestru. Janáčkova filharmonie Ostrava, 28. října 124, Ostrava tel.: ,

25 22 Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě Hasičské muzeum města Ostravy Flétnové trio Radnice města Ostravy Dechové kvinteto První ostravský kabaret na Prokešově náměstí Pěvecké vystoupení. Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě, Podlahova 3, Ostrava tel.: , Tyflocentrum Ostrava Chcete prožít něco nevšedního? V TyfloCentru Ostrava si můžete vyzkoušet, jaké to je žít beze zraku. Čeká vás stezka každodenních činností, které musíte zvládnout potmě: nalít a odnést si sklenici vody, vybrat si podle barvy oblečení, nachystat a navážit si suroviny na koláč, zkusit si napsat své jméno v Braillově písmu, projít se s bílou holí. Na jejím konci bude pro vás připravena odměna střelba ze zvukové pistole Nevšední stezka po všedních činnostech TyfloCentrum Ostrava, o. p. s., Sadová 1577/5, Ostrava tel.:

26 23 Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě oslaví letos již 60 let od svého založení. Jedná se o vzdělávací zařízení, které se svou aktivní činností stalo vyhledávaným kulturním a uměleckým centrem města Ostravy. Je pořadatelem celé řady uměleckých projektů a aktivit, které obohacují kulturní nabídku Ostravy a celého Moravskoslezského kraje. Svou činností pomáhá plnit sny mnoha talentovaným dětem Začínáme Drumshow (prostor před školou) Ve víru tance taneční oddělení (Janáčkův sál) Komorní foyer (foyer) Kytarový orchestr Od Telemanna až k argentinskému tangu. Akordeonové varieté Dějiny hudby v kostce (Janáčkův sál) Netradiční průřez dějinami hudby Komorní foyer (foyer) Soubor zobcových fléten. Harfa královský to nástroj Ukázka práce studentů hudebně dramatického oddělení (Janáčkův sál) Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, Českobratrská 958/40, Ostrava, tel.: , ,

27 24 Střední umělecká škola Ostrava, příspěvková organizace Střední umělecká škola Ostrava je střední odbornou školou s výtvarným zaměřením. Škola vznikla v roce 1990 jako první výtvarně zaměřená střední škola na Ostravsku. Jejím zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. V rámci kmenového oboru 82 Umění a užité umění nabízí škola možnost denního studia v jednom z pěti oborů vzdělání: užitá fotografie média; užitá malba; grafický design; výtvarné zpracování keramiky a porcelánu; tvarování průmyslových výrobků průmyslový design Art Park SUŠ Ostrava (zahrada a přilehlé prostory Střední umělecké školy, Ostrava, Poděbradova 33) Dokažte, že umělcem může být na chvíli každý! Žáci a učitelé školy připravili pro návštěvníky pestrou škálu interaktivních uměleckých aktivit: práci na hrnčířském kruhu tisk maloformátové grafiky malování na obličej živé obrazy a obživlé sochy hudební produkci dua Heinz-Pastor beats n guitares retro-pokojík určený k odpočinku a relaxaci A nakonec FANTASKNÍ KRAJINA pro každého! Střední umělecká škola Ostrava, Poděbradova 959/33, Matiční 18, Ostrava tel.:

19.5.2012. příspěvková organizace

19.5.2012. příspěvková organizace 19.5.2012 V sobotu 19. května 2012 se od 17 hodin do půlnoci v rámci celé Ostravy společně představí 31 soukromých i státních organizací, které se pravidelně zapojují do kulturního života města i celého

Více

20 Miniuni Svět miniatur. 21 Knihovna města Ostravy, 24 Janáčkova filharmonie Ostrava,

20 Miniuni Svět miniatur. 21 Knihovna města Ostravy, 24 Janáčkova filharmonie Ostrava, 1 Ostravské muzeum, příspěvková organizace 2 Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace 3 Radnice města Ostravy 4 Český rozhlas Ostrava 5 Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava,

Více

www. ostravska muzejni noc.cz

www. ostravska muzejni noc.cz www. ostravska muzejni noc.cz Galerie výtvarného umění v Ostravě Ostravské muzeum Centrum kultury a vzdělávání Antikvariát a klub Fiducia Galerie Magna Výtvarné centrum Chagall Muzeum a galerie Mlejn Galerie

Více

e-turistické NOVINY VYSOČINA TOURISM ZVE NA KOLO www.region-vysocina.cz léto 2015 ZVEME VÁS: ROBINSON PARK V JIHLAVĚ str.3

e-turistické NOVINY VYSOČINA TOURISM ZVE NA KOLO www.region-vysocina.cz léto 2015 ZVEME VÁS: ROBINSON PARK V JIHLAVĚ str.3 e-turistické NOVINY www.region-vysocina.cz léto 2015 VYSOČINA TOURISM ZVE NA KOLO KŘÍŽEM KŘÁŽEM VYSOČINOU NA KOLE 2015 Pokud máte rádi pohyb, a zejména pak jízdu na kole, potom právě pro vás chystá organizace

Více

Sobota 24. května 2008

Sobota 24. května 2008 Sobota 24. května 2008 18.00 00.30 hodin www.brnenskamuzejninoc.cz Muzejní noc se během čtyř let stala skutečným fenoménem brněnského kulturního života. Samozřejmě všechny pořadatele těší narůstající zájem

Více

Ostrava 2015. Kandidatura na titul Evropské hlavní město kultury ZPRÁVA O ČINNOSTI

Ostrava 2015. Kandidatura na titul Evropské hlavní město kultury ZPRÁVA O ČINNOSTI Ostrava 2015 Kandidatura na titul Evropské hlavní město kultury ZPRÁVA O ČINNOSTI úvod Ostrava je město, kde se kultura nejen konzumuje, ale kde také vzniká. V Ostravě vyrůstají, studují, žijí a tvoří

Více

Pouť ke svatému Jiljí

Pouť ke svatému Jiljí Září 2015 / www.svitavy.cz DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ VERNISÁŽ DIVADELNÍ 13 14 15 16 GALERIE KRUH PŘÁTEL ABONENTNÍ VENKOVKA HUDBY CYKLUS Pouť ke svatému Jiljí Již od nepaměti (přesněji od roku 1991) je první

Více

Obsah. "Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..."

Obsah. Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným... Obsah Matrika...2 Stomatologická pohotovost...2 Představujeme partnerská města Jeseníku...3 Spolupráce mezi městy a regionem Jesenicka...4 Loučení se školním rokem...4 Vyšlo 14. číslo sborníku Jesenicko...5

Více

Novoměstská radnice VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014

Novoměstská radnice VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 Novoměstská radnice VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 2 / Novoměstská radnice / Výroční zpráva 2014 / OBSAH Činnost Novoměstské radnice... 4 Zhodnocení činnosti... 4 Plány a záměry pro příští období na rok 2015...5

Více

07 08/2014. mč Praha 7. Narozeninové oslavy Prahy 7. Představujeme: kam v létě na pivo? Nulová tolerance hernám Profil: Radomíra Sedláková

07 08/2014. mč Praha 7. Narozeninové oslavy Prahy 7. Představujeme: kam v létě na pivo? Nulová tolerance hernám Profil: Radomíra Sedláková 07 08/2014 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 Narozeninové oslavy Prahy 7 Představujeme: kam v létě na pivo? Nulová tolerance hernám Profil: Radomíra Sedláková inzerce Hledáte nového

Více

Vánoční pozvánky pro celou rodinu

Vánoční pozvánky pro celou rodinu 12 /2013 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 Vánoční pozvánky pro celou rodinu Adventní akce základních škol Sedmičkový jarmark Profil: Wabi Daněk inzerce VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ ŠATNY NÁBYTEK

Více

KULTURNÍ CENTRUM PARDUBICE Výroční zpráva 2013. Mgr. Romana Vojířová, ředitelka Kulturního centra

KULTURNÍ CENTRUM PARDUBICE Výroční zpráva 2013. Mgr. Romana Vojířová, ředitelka Kulturního centra VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 KULTURNÍ CENTRUM PARDUBICE Výroční zpráva 2013 Předkládá: Zpracovali: účetní uzávěrka: Mgr. Romana Vojířová, ředitelka Kulturního centra Pardubice Mgr. Romana Vojířová, ředitelka Kulturního

Více

01/2010 03/2010. březen měsíc čtenářů téma: rozpočet 2010 velikonoce se blíží profil: leoš válka. Zdarma, vydává mč Praha 7

01/2010 03/2010. březen měsíc čtenářů téma: rozpočet 2010 velikonoce se blíží profil: leoš válka. Zdarma, vydává mč Praha 7 01/2010 03/2010 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 březen měsíc čtenářů téma: rozpočet 2010 velikonoce se blíží profil: leoš válka inzerce Listárna obsah 3 Hobulet 03/2010 Obsah: téma

Více

11 /2013. mč Praha 7. Květinářství na Sedmičce. Jak se volilo v Praze 7 Pozvánky pro celou rodinu Profil: Hanka Křížková

11 /2013. mč Praha 7. Květinářství na Sedmičce. Jak se volilo v Praze 7 Pozvánky pro celou rodinu Profil: Hanka Křížková 11 /2013 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 Květinářství na Sedmičce Jak se volilo v Praze 7 Pozvánky pro celou rodinu Profil: Hanka Křížková inzerce BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE NEXT BEZPEČNÝ

Více

Květen 2014 1. Muzejní noc 2014 9. Programy: kino 12. HUDba 16. Senioři 26

Květen 2014 1. Muzejní noc 2014 9. Programy: kino 12. HUDba 16. Senioři 26 Květen 2014 1 Dobový den aneb Začalo to v Sarajevu 2 V divadle nás čeká Horečka májové noci a dvě derniéry 3 Smrt obchodního cestujícího je pětašedesát let starým odrazem dnešní doby 4 Fenomén rozhlas

Více

Říjnové pozvánky pro celou rodinu

Říjnové pozvánky pro celou rodinu 10 /2013 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 Říjnové pozvánky pro celou rodinu Volby do Poslanecké sněmovny Vybíráte kadeřnictví na Sedmičce? Profil: Ladislav Čaba inzerce Premiérka

Více

www.divadloalfa.cz říjen 2014 I www.zurnalmag.cz

www.divadloalfa.cz říjen 2014 I www.zurnalmag.cz www.divadloalfa.cz říjen 2014 I www.zurnalmag.cz 28. 10. 2014 Plzeňská radnice Měšťanská beseda Loosovy interiéry 9.00 15.30 h prohlídky s průvodcem, vstupenky v Meetingpointu, nám. Republiky od 20. 10.

Více

Muzea, galerie i hvězdárna myslí také na děti

Muzea, galerie i hvězdárna myslí také na děti 7 8 I 2014 Spočítejte si svoji úsporu na: www.levnykubik.cz www.salina-brno.cz MĚSÍČNÍK JAKO BRNO! ZDARMA STR. 10 11 ZOO BRNO: ORLINEC PŘED PREMIÉROU, DALŠÍ EXPOZICE SE DOKONČUJÍ STR. 3 STR. 14 15 STR.

Více

03 /2012. vybíráme mateřskou školu přednášky a semináře Profil: michal liška. Zdarma, vydává mč Praha 7. Časopis o životě na Sedmičce

03 /2012. vybíráme mateřskou školu přednášky a semináře Profil: michal liška. Zdarma, vydává mč Praha 7. Časopis o životě na Sedmičce 03 /2012 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 vybíráme mateřskou školu přednášky a semináře Profil: michal liška inzerce MODERNÍ SKLAD & BEZPEČNÝ SKLEP Bezpečný sklep - sklad k pronájmu

Více

Rumunská velvyslankyně se zajímala o výročí osvobození Kroměříže i o krásy města SLOVO ÚVODEM

Rumunská velvyslankyně se zajímala o výročí osvobození Kroměříže i o krásy města SLOVO ÚVODEM Informační měsíčník města Kroměříže ZDARMA DO VŠECH DOMÁCNOSTÍ 2015 6 Dětské dopravní hřiště ožilo při soutěžích zdravotníků a cyklistů čtěte na str. 3 a 6 Smlouvy uzavírané městem budou k dispozici na

Více

MĚSÍČNÍK STATUTÁrního MĚSTA OSTRAVY DUBEN 2012. Rada vyzvala k jednání

MĚSÍČNÍK STATUTÁrního MĚSTA OSTRAVY DUBEN 2012. Rada vyzvala k jednání Uvnitř listu 4 Burza práce nejen pro nezaměstnané 5 Kdo získal titul Dům roku 2011? 6 Jarní úklid i pro autovraky 8 Mapy změn na Svinovských mostech 11 Divadelní Thálie pro Ostravu 13 Úředníci ve službách

Více

Pavilon Expo dnes a před 50 lety.

Pavilon Expo dnes a před 50 lety. Letošní osmičkový rok přináší nejen výročí historická, ale i kulturní. Takovým by se dalo nazvat připomenutí doby 50 let, která uplynula od světové výstavy v Bruselu. Tehdejší Československá republika

Více

PRIO. Porubská radnice informuje občany. Porubská stavba získala ocenění Dům roku. Jarní akce na Hlavní třídě pokračují. www.moporuba.

PRIO. Porubská radnice informuje občany. Porubská stavba získala ocenění Dům roku. Jarní akce na Hlavní třídě pokračují. www.moporuba. Porubská radnice informuje občany PRIO Květen 2014 Bezplatný měsíčník pro obyvatele městského obvodu Poruba www.moporuba.cz Sociální služby jsou kvalitnější. Více na straně 3 Průběžná ulice Foto: Jiří

Více

Silesia Merida bike marathon opět prověří schopnosti bikerů z Česka i zahraničí na str. 10

Silesia Merida bike marathon opět prověří schopnosti bikerů z Česka i zahraničí na str. 10 /mestoopava zpravodaj statutárního města opavy 5/2014 číslo 5 Silesia Merida bike marathon opět prověří schopnosti bikerů z Česka i zahraničí na str. 10 Uvnitř najdete Opava je na sociálních sítích a chystá

Více

Obsah. Jiří Glabazňa. Kontakty... 40

Obsah. Jiří Glabazňa. Kontakty... 40 Obsah Matrika... 2 Stomatologická pohotovost... 2 Provoz správy a údržby komunikací TS Jeseník... 4 Digitalizace kina v červnu... 5 Gloria musealis 2012.... 6 Česko-polské cyklistické dny... 6 Křest knihy

Více

Radniční list. Starostův sloupek. Ostatky světce vybízejí k odvaze a statečnosti. Města Prachatice, XV. ročník, číslo 5 (květen 2013)

Radniční list. Starostův sloupek. Ostatky světce vybízejí k odvaze a statečnosti. Města Prachatice, XV. ročník, číslo 5 (květen 2013) Radniční list Měsíčník Města Prachatice, XV. ročník, číslo 5 (květen 2013) Starostův sloupek Zima snad už definitivně skončila. Jarní úklid jsme kvůli její neoblomnosti a vytrvalosti během března i dubna

Více

Slovo k zamyšlení. Září a tradice INTERNETOVÝ INFORMAČNÍ MĚSÍČNÍK / ZÁŘÍ 2014 NOVINKY Z JIZEREK

Slovo k zamyšlení. Září a tradice INTERNETOVÝ INFORMAČNÍ MĚSÍČNÍK / ZÁŘÍ 2014 NOVINKY Z JIZEREK INTERNETOVÝ INFORMAČNÍ MĚSÍČNÍK / ZÁŘÍ 2014 Slovo k zamyšlení Vážení čtenáři a návštěvníci Jizerských hor. Co napsat o voňavém a babím létem prozářeném září? Hledala jsem opět inspiraci v prožitcích a

Více

Dědictví regionu na jednom místě?

Dědictví regionu na jednom místě? Zápraží se rozšířilo DOLNÍ BŘEŽANY / JESENICE Řemeslo má zlaté dno 3 4 LADŮV KRAJ Neckyáda VESTEC 7 MASO UZENINY BEZ LEPKU OD RADEVA Tel.: 777 336 805, 777 333 899 e-mail: g.radev@seznam.cz Ke Mlýnu 1,

Více

HLÁSKA. Zpravodaj Statutárního města Opavy! Červenec srpen 2004

HLÁSKA. Zpravodaj Statutárního města Opavy! Červenec srpen 2004 HLÁSKA Zpravodaj Statutárního města Opavy! Červenec srpen 2004 Z obsahu: Špičkoví kulturisté se představí v Opavě str. 2 " Provoz linek MHD o letních prázdninách str. 3 " Kulturní a sportovní kalendář

Více

KONGRES RICHARDA WAGNERA 2012. Výstava DAVIDA LACHAPELLA. nečerpán Praha 6 - Dejvice, IČO:28918592

KONGRES RICHARDA WAGNERA 2012. Výstava DAVIDA LACHAPELLA. nečerpán Praha 6 - Dejvice, IČO:28918592 Příloha č. 2 k usnesení Rady HMP č. 978 ze dne 26. 6. 2012 Partnerství hlavního města Prahy v oblasti kultury a volného času - výše částek do 2.000.000,-Kč jednomu a témuž subjektu za rok - projekty s

Více