Make-up jako součást kostýmu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Make-up jako součást kostýmu"

Transkript

1 Make-up jako součást kostýmu Napsal: Tomš Papilus Maximus Pro kvalitní ztvárnění některých postav je make-up naprosto nezbytný. Pomineme-li běžné dámské líčení (zvýrazňování očí, rtů, maskování padesátky na krku, atp.), které není předmětem tohoto článku, mluvíme zde především o dvou základních typech plošný make-up napodobující jiné zabarvení kůže a kreslení různých obrazců atp. na různé části těla. Předně je třeba říci, že kvalitní make-up je věc levná, celkem rychle hotová a opravdu velmi efektní, takže je opravdu hloupost si ho neudělat, pokud patří k postavě (typicky skřeti bez zabarvené kůže). Plošné malování Plošné malování je základním předpokladem pro kvalitní ztvárnění hrané rasy. Skřeti a podobná chamraď prostě mají kůži zcela odlišné barvy než je lidská a tudíž sebelepší skřetí kostým bez důkladného make-upu je naprosto špatný. Stejně tak na jiných akcích než B5A bude něco podobného platit třeba pro Haradské, různé démony, atp.. U plošného malování, které má věrně napodobovat odlišnou barvu kůže, je až kriticky důležité jeho dokonalé provedení. Zabarvit se musí opravdu každý jen trochu viditelný kousíček těla. Typickými chybami jsou nenabarvený krk, uši, ruce a nohy, a pak především pokožka ve vlasech nebojte se si zanést make-up i do vlasů! Ven jde snadno a světlá kůže prosvítající skrz vlasy dokonale zkazí veškeré vaše snažení na zbytku vašeho těla!

2 Dokonale dotažený make-up.

3 Nebojte se jít s make-upem i do vlasů! Zde si dovolím ještě poznamenat, že pro dokonalý výsledek se nespokojte jen s jednou barvou makeupu. Přes základní barvu naneste ještě různé žíhání a přechody do barev podobného tónu, jako je barva základní například černý skřetí ksicht nebude úplně dokonale černý, ale může být více či méně žíhán do odstínů tmavě hnědé až okrové, či rudé až fialové, nebo třeba šedé. To už je ale fajnšmekrovina pro opravdové labužníky.

4 Takhle to dopadá, když se někdo nespokojí jen tak s nějakou obyčejnou černou. Přes barvu kůže je pak ještě možno nanést nějaké válečné malování (typickým příkladem je bílá ruka přes černou skřetí kůži u vojáků Sarumana Bílého ne aby někoho napadlo si ji udělat na B5A - tam se žádní sarumanovi skřeti neobjevovali!!)

5 Ani ň nenabarvené kůže a přes černou pokožku ještě navíc válečné malování. Teď co použít na plošný make-up. Existuje řada způsobů, které se obecně používají. Předem chci ale zdůraznit jednu věc pokožka každého z nás je trochu jiná, a tak zatímco z někoho jde třeba tempera dolů snadno, někteří zůstávají černí či zelení ještě týden. Stejně tak, pokud má někdo extrémně citlivou pokožku a trpí často exémy atp., měl by si nejdřív na malé části těla zkusit, jestli mu níže doporučované metody nezpůsobují nějakou nepříjemnou reakci a v případě, že make-up nesnese, buď změnit národ tak, aby make-up nepotřeboval, nebo si nějak rafinovaně upravit kostým. Seznam technik, které zde uvedu, nebude zdaleka úplný. Používají se i jiné techniky. Ty však u dost lidí nefungují správně (nekryjí, nedrží, nejdou dolů, ) a tak je nedoporučuji, pokud je nemáte sami dobře vyzkoušené. Níže uvedené techniky by u 99% lidí měly fungovat bez problémů.

6 Někdo holt moc make-upu nepotřebuje. Suché malířské křídy V současnosti nejpopulárnější a jen s těží překonatelná technika. Podrtíme suché malířské křídy na jemný prášek a promícháme s kapkou vody tak, aby vznikla jemná kašička. Tu pak nanášíme na pokožku. Takovýto make-up drží celý den a to i v dešti (pak ale trochu vybledne ). Dolů jde dobře vodou a mýdlem. Pokud je voda studená, zůstanou trochu zanesené póry a oční stíny. Teplá voda s mýdlem vás pak umyje dokonale i bez zuřivého drhnutí. Potřebné náčiní suché křídy požadovaných barev (1 křída cca 10kč ve výtvarných potřebách; z jedné křídy nabarvíte skoro celého člověka); hrnek a lžíce, či hmoždíř na drcení křídy; víčka od kompotu atp. na rozmíchávání s vodou (na každou barvu doporučuji jedno); na nanášení stačí ruce, ostré linky nutno dělat tenkým štětečkem; nezapomenout zrcátko, mýdlo a ručník. Alternativou pak ještě je nahradit vodu indulonou make-up pak bude lesklý (na rozdíl od matné varianty s vodou) a na někom prý údajně drží lépe.

7 Malířské křídy a pár víček na rozmíchávání. Zaschlá křída jde znovu rozředit vodou. Divadelní make-up Jsou 2 druhy na vodní bázi a na tukové bázi. Mělo by to být na balení uvedeno. Pokud není, je s největší pravděpodobností na vodní bázi. Ten na vodní bázi většinou ani moc nekryje, ani nedrží. Proto můžeme doporučit jen ten na tukové bázi, nejlépe ten na fotografii. Výhodou je zdravotní nezávadnost, široká škála barev (hlavně pěkná červená, která je někdy u kříd problém) a lesklý vzhled. Nevýhodou vysoká cena (cca 100,- a více za jedno balení, ze kterého uděláte tak 1-2 lidi; levně k mání v půjčovnách kostýmů nejlépe v Praze, v ulici Opatovická na P1). Dolů jde odličovacím mlékem, nebo jiným krémem a nebo hůř teplou vodou a mýdlem. Potřebné náčiní make-up, houbička na nanášení (stačí kousek molitanu, karimatky), hromada krému a papírových kapesníčků atp. na odlíčení, zrcátko.

8 Asi jediný osvědčený divadelní make-up, který vydrží celkem nepoškozen celý den bojů. Vojenské malování Je řada druhů. Všechny mají velmi solidní vydatnost a hodně dobře drží. Nevýhodou je opět cena (balení na 2 lidi od 100,- výše v armyshopech), úzká škála barev (černá, zelená, hnědá) a skutečnost, že některé drží až moc dobře a jen tak je dolu nedostanete. Všechny se smývají mýdlem a teplou vodou (některé ještě rejžákem). Zajímavostí je, že některé obsahují repelent. Potřebné náčiní malování, zrcátko, mýdlo, ručník. Různé druhy vojenského make-upu. Nejlépe drží a nejlépe se smývají ty 2 tubičky dole. Ten jelení lůj nahoře je sice dvoubarevný a s repelentem, ale z těla ho smýváte rejžákem ještě týden.

9 Válečné malování, obrazce, runy, tetování Použitelné techniky jsou suché křídy a různé druhy divadelního make-upu nanášené štětečkem. Možné je též využít některých druhů divadelního make-upu, který se dodává ve formě tužek atp Konec