prosinec 2014 /leden 2015

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "prosinec 2014 /leden 2015"

Transkript

1 stopy histor ie v Libereckém kraji Týdenní poznámkový kalendář Foto Milan Drahoňovský

2 0 LIBERECKÝ KRAJ XII I II vrtek Nový rok Den obnovy samostatného českého státu Karina Světový den míru Radmila Diana prosinec /leden Konec vánočních prázdnin. týden 0 0 Zámek Hrubý Rohozec na okraji Turnova ukazuje, jak se v průběhu staletí měnily nároky na panské sídlo. Z původní raně gotické tvrze založené po r. 0 dospěl několika přestavbami až do současné empírové podoby, která jeho obyvatelům rozhodně skýtala mnohem více pohodlí.

3 Dalimil Tři králové LIBERECKÝ KRAJ XII I II Vilma vrtek Čestmír Vladan Břetislav Bohdana leden Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb. týden 0 0 Církevní památky v pohraničí většinou neměly příliš šťastný osud, vysídlení původního obyvatelstva a politický vývoj měly za následek zpustnutí či úplný zánik většiny kostelů. I chrám sv. Marie Magdaleny v Mařenicích byl v roce ruinou určenou k demolici, o jeho záchranu se zasloužila skupina nadšenců.

4 Pravoslav Edita LIBERECKÝ KRAJ XII I II Radovan vrtek Alice Ctirad Drahoslav Vladislav leden. týden 0 0 Ačkoli se Liberecký kraj pyšní celou řadou velmi starých stavebních památek, samotné město Liberec v tomto ohledu doplatilo na své bohatství a mohutný rozvoj především na konci. století. Jako skromný pozůstatek starší zástavby se dochovala jen průčelí tzv. Valdštejnských domků, zbudovaných v letech.

5 Doubravka Ilona LIBERECKÝ KRAJ XII I II Běla vrtek Slavomír Zdeněk Milena Miloš leden. týden 0 0 Čím modernější technologie nás obklopují v každodenním životě, tím zálibněji si prohlížíme výrobky našich předků, kde poctivé řemeslo takříkajíc kouká z každého detailu. Muzeí s historickou hasičskou technikou je v Libereckém kraji hned několik, snímek ukazuje expozici v Novém Oldřichově.

6 Zora LIBERECKÝ KRAJ Ingrid Den pam. obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti XII I II 0 Otýlie vrtek Zdislava Robin Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce, Den ochrany osobních údajů Marika Hynek leden /únor loletní prázdniny Den pomoci malomocným. týden 0 0 Osadu Jizerka známe jako turistické srdce Jizerských hor, v dávné minulosti zažila zlatou horečku, byla chudou dřevařskou vesničkou i prosperující sklářskou osadou. Honosný Panský dům vybudovaný Franzem Riedelem roku po zániku huti postupně zchátral téměř do stavu ruiny, dnes ale opět dělá čest svému jménu sídlí v něm hotel vyšší kategorie.

7 la/hromnice Blažej Jarmila LIBERECKÝ KRAJ Den mokřadů Začátek jarních prázdnin Libereckého kraje Den bezpečného internetu Den proti rakovině I II III vrtek Dobromila Vanda Veronika Milada Den manželství 0 0 socha Krakonoše má před sebou nanejvýš pár měsíců, náměstí v Jilemnici ale každou zimu ozdobí nová. únor. týden chaři většinou pro své výtvory používají kámen nebo kov, aby jejich dílo přetrvalo celé generace. Sněhová

8 Apolena Mojmír Božena LIBERECKÝ KRAJ Den nemocných I II III vrtek Slavěna Věnceslav Valentýn Jiřina Den rádia Svátek zamilovaných 0 únor. týden 0 Výletní restaurace Liberecká výšina v lesích nad Lidovými sady se zdá být o několik století starší, než je její skutečný věk vystavěl ji Theodor Liebieg teprve roku 0. Vzhled napodobující středověký hrad zůstal zachován i po rozsáhlé přestavbě v letech.

9 Ljuba Miloslava Gizela LIBERECKÝ KRAJ I II III vrtek Patrik Oldřich Lenka/Eleonora Den sociální spravedlnosti Mezinárodní den mateřského jazyka, Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu Mezinárodní den boje proti kolonialismu Petr únor Evropský den obětí (Evropský den proti zločinu), Den sesterství. týden 0 0 Rozhledna Štěpánka na pomezí Jizerských hor a Krkonoš patří mezi nejkrásnější české rozhledny. Od položení základního kamene do ukončení stavby uplynulo dlouhých let dnes se však již nedozvíme, jestli důvodem k přerušení prací byla skutečně věštba, která předpověděla staviteli Kamilu Rohanovi smrt v roce dokončení rozhledny.

10 Svatopluk Matěj/Matyáš Liliana LIBERECKÝ KRAJ I II III vrtek Dorota Alexandr Lumír Bedřich 0 únor /březen. týden 0 Dlaskův statek na Malé Skále je typickou ukázkou tradiční lidové architektury Turnovska. Patrová roubená stavba s pavlačí z konce. století je součástí expozice turnovského Muzea Českého ráje, ve vnitřních prostorách jsou instalovány výstavy lidového interiéru a typických domácích výrob v jizeří.

11 Anežka Kamil ela vrtek Kazimír Miroslav Tomáš Gabriela Mezinárodní den žen březen LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den boje spisovatelů za mír Den jódu, Den modliteb. týden II III 0 IV 0 jen pozoruhodnou technickou památkou, ale i skutečným architektonickým skvostem je vodní elektrárna Spálov. avba je příkladnou ukázkou propojení estetiky s funkčností. I když nové generátory instalované při rekonstrukci v roce již s interiérem neladí tak jako ty původní, secesně zdobený sál stále ohromuje svojí elegancí.

12 Františka Viktorie Anděla vrtek Řehoř Den přístupu ČR k Severoatlantické smlouvě (NATO) Růžena Rút/Matylda Ida březen LIBERECKÝ KRAJ Evropský den památky obětem terorismu Evropský den mozku Den ledvin Den spotřebitelských práv, Mezinárodní den proti policejní brutalitě. týden II III 0 IV 0 Bílou paní dnes na hradě Bradlec nepotkáme zakletá panna byla vysvobozena a její neblahá služba skončila již před mnoha staletími. Z hradu založeného koncem. století zůstalo na vrchu km od Jičína jen torzo věže a několika zdí, většinu mohutné stavby rozebrali obyvatelé z okolních obcí na stavební kámen.

13 Elena/Herbert Vlastimil Eduard vrtek Josef Světlana Radek Leona/Lea LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den invalidů Den frankofonie, Den divadla pro děti a mládež, Mezinárodní den štěstí Jarní rovnodennost začátek jara Den poezie, Mezinárodní den zdravého spánku, Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace, Den Downova syndromu, Den lesů Den vody II III IV 0 březen. týden Sklářské výrobky ze severu Čech proslavily naši zem doslova po celém světě. Tradiční sklářská výroba je 0 důležitou součástí kulturního dědictví a v některých sklárnách i populární turistickou atrakcí.

14 Ivona Gabriel Marián vrtek Emanuel Dita ňa Taťána březen LIBERECKÝ KRAJ Den meteorologie Den tuberkulózy, Den Horské služby v ČR Den divadla Český den učitelů (výročí narození J. A. Komenského), Hodina země Začátek letního času. týden II III 0 IV 0 Turistické průvodce lákají návštěvníky Českého ráje na památkově chráněný Kopicův statek. Možná zajímavější než samotný objekt ale je přírodní sochařská galerie v údolí pod statkem. Autorem několika desítek skalních reliéfů je poslední majitel statku Vojtěch Kopic, který na jejich tvorbě pracoval od roku 0 až do své smrti v roce.

15 0 Arnošt Kvido Hugo vrtek Erika Richard Ivana Velikonoční neděle Miroslava březen /duben LIBERECKÝ KRAJ Světový den zálohování Apríl, Mezinárodní den ptactva Mezinárodní den dětské knihy, Den zvýšení povědomí o autismu Velikonoční prázdniny Mezinárodní den spodního prádla Velikonoční prázdniny Mezinárodní den proti nášlapným minám, Mezinárodní den mrkve. týden III 0 IV 0 V 0 Zřícenina hradu Jestřebí se vypíná z osamělého pískovcového skaliska nedaleko Máchova jezera. Původ hradu se datuje do.. století, roku byl dobit husity a přibližně o století později opuštěn. pěti stoletích chátrání a divoké těžby kamene je statika stavby i skalního ostrohu silně narušena a hrad je přístupný jen částečně.

16 Velikonoční pondělí Heřman/Hermína Ema vrtek Dušan Darja Izabela Julius duben Vendula Den vzdělanosti LIBERECKÝ KRAJ Den zdraví Mezinárodní den Romů Mezinárodní den solidarity osvobození politických vězňů, Den Parkinsonovy choroby Mezinárodní den letectví a kosmonautiky, Mezinárodní den boje proti hluku. týden III 0 IV 0 V 0 Albrecht z Valdštejna se nesmazatelně zapsal do historie regionu, ačkoli rozlehlé liberecké a frýdlantské panství (zahrnující i Českou Lípu a Jičín) mu patřily pouhých let. cha významné i rozporuplné osobnosti českých dějin zdobí rekonstruované náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantě.

17 Aleš Vincenc Anastázie vrtek Irena Rudolf Valérie Rostislav duben LIBERECKÝ KRAJ Den monitoringu diabetiků Mezinárodní den památek a sídel. týden III 0 IV 0 V 0 Zřícenina skalní tvrze se zvláštním názvem Jiljov stojí při břehu Dolského potoka u Holan na Českolipsku. První zmínky o existenci hrádku pocházejí z roku, proti nim ale stojí domněnky, že stavbu nechal jako repliku vybudovat teprve kolem roku hrabě Kounic v rámci romantických úprav zámku v Zahrádkách.

18 Marcela Alexandra Evženie vrtek Vojtěch Jiří Marek Oto duben LIBERECKÝ KRAJ Den země, Evropský den akcí proti rasismu Den knihy a autorského práva Mezinárodní den skautů a skautek, Den laboratorních zvířat Den veterinárních lékařů, Den malárie Den duševního vlastnictví, Den sdružených měst Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl. týden III 0 IV 0 V 0 Dvojice starobylých lip stojí v osadě Kotel nedaleko Osečné. arší z nich bývá nazývána tisíciletou lípou a dendrologové dávají tomuto označení za pravdu skutečný věk stromu odhadují na 0 let. Lípa se tak řadí k nejstarším stromům v ČR a její vykotlaný kmen má obvod téměř m.

19 Jaroslav Vlastislav LIBERECKÝ KRAJ Den grafiky Den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, Mezinárodní den smutku IV V VI 0 Robert vrtek Blahoslav Svátek práce Mezinárodní den tance, Den imunologie Den pracoviště, Valpuržina noc (pálení čarodějnic) Zikmund Alexej duben /květen Mezinárodní den ptačího zpěvu, Mezinárodní den svobody tisku, Den Slunce. týden Příběh věhlasného doktora Kittela patří k tajemným bájím Jizerských hor. J. J. A. E. Kittel se narodil roku 0 v rodině s dlouholetou ranhojičskou tradicí a své lékařské vědomosti patrně získal jako vojenský ranhojič a chirurg. Léčil nejchudší lid i šlechtu v širokém okolí, v léčbě dosahoval takových úspěchů, že lidé věřili v jeho nadpřirozené schopnosti i ve smlouvu s ďáblem. V Šumburku (dnes Krásná), kde se narodil i celý život působil, vystavěl kostel a především rozlehlý Burk, ve kterém provozoval špitál, lékárnu, laboratoř i pitevnu. Burk v současné době prochází celkovou rekonstrukcí, Kittelovo muzeum je umístěno v přilehlém domě.

20 Květoslav Klaudie Květnové povstání českého lidu LIBERECKÝ KRAJ Den hasičů (svátek sv. Floriána patrona hasičů) Den astmatu, Mezinárodní den porodních asistentek IV V VI Radoslav vrtek anislav Den vítězství Den vzpomínek na ty, kdo ztratili svůj život během druhé světové války, Mezinárodní den Červeného kříže Ctibor Blažena květen Den Evropy Den matek. týden V parčíku na náměstí Českých bratří v Liberci lze dosud rozeznat základy trojlodní neorománské stavby evangelického kostela z roku. ejně jako řada dalších kostelů byl v padesátých letech uzavřen, postupně zchátral a dokonce byl narušen požárem. Přes veškeré snahy o záchranu a existující studie nového využití byl nakonec v květnu roku odstřelen.

21 Svatava Pankrác LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem IV V VI Servác vrtek Bonifác Žofie/fie Den rodin Český den boje proti rakovině (Květinový den), Den koktejlů Den proti mozkové mrtvici Přemysl Aneta květen Den telekomunikací a informačních technologií Den památky obětí nemoci AIDS (pochody Světlo pro AIDS). týden Většina rozhleden v Jizerských horách je ve věku kolem sta let, v posledních letech ale přišel masivní nástup nové generace (0 Smrk, 0 Nisanka, 0 Císařský kámen, 0 U borovice, Heřmanice, ). Zatím nejmladším přírůstkem je Maják Járy Cimrmana v Příchovicích.

22 Nataša Ivo LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den muzeí IV V VI Zbyšek vrtek Monika Emil Mezinárodní den stepu Den kulturní diverzity pro dialog a rozvoj (Den kulturního rozvoje) Mezinárodní den pro biologickou diverzitu Vladimír Jana/Vanesa květen Evropský den národních parků. týden Mlátička, fofr nebo čert byly v meziválečném období běžnými pomocníky na každém statku. Technický pokrok a kolektivizace zemědělství je vyhnaly do kopřiv za stodolu a pak do šrotu, jen pár exemplářů staré zemědělské techniky se dostalo do skanzenů a muzeí. Zajímavou sbírku najdete například ve výletním areálu v Pěnčíně.

23 Viola Filip LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den počítačů, Den Afriky, Mezinárodní den ztracených dětí, Den boje proti dětské obezitě, Ručníkový den Mezinárodní den mléka IV V VI Valdemar vrtek Vilém Maxmilián/Maxim Mezinárodní den mírových jednotek OSN 0 Ferdinand Kamila květen Evropský den melanomu, Svátek sousedů Den koní, Den bez tabáku, Den otevírání studánek. týden Liberecká radnice je zmenšenou kopií radnice ve Vídni a na stejném místě má svůj vzor i socha rytíře, shlížející ze špičky věže. Původní rytíř nazývaný Roland byl v roce označen za nebezpečného a do prosince na jeho místě zářila pěticípá hvězda. té věž dočasně střežil český lev, než se na své místo roku 0 vrátil Roland (či přesněji řečeno jeho novorozený dvojník).

24 Laura Jarmil LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den dětí Mezinárodní den čistého ovzduší V VI VII Tamara vrtek Dalibor Dobroslav Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese Den životního prostředí, Den rozvoje a vzdělání dospělých Norbert Iveta/Slavoj červen. týden mníčky jsou srdeční záležitostí pro mnoho milovníků Jizerských hor. Mezi stovkami křížků připomínajících tragické události patří k výjimkám Emauzský obrázek, postavený jako vyjádření zbožnosti pro potěchu poutníků, cestujících po staré poutní cestě k Hejnickému klášteru.

25 Medard anislava LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den oceánů V VI VII Gita Vyhlazení obce Lidice vrtek Bruno Antonie Den proti dětské práci Antonín Roland červen Mezinárodní den žonglování Den dárců krve. týden Kopie Kristova hrobu v Jeruzalémě byly pro slávu křesťanství budovány v mnoha místech. O vznik Kaple Božího hrobu v Mimoni se zasloužil majitel tamního panství Jan Putz z Adlersthurnu, který se pro její stavbu rozhodl při své cestě do Jeruzaléma roku. návratu zjistil, že si přesně nezměřil všechny detaily, musel tedy do svatého města cestovat ještě jednou

26 Vít Zbyněk LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den odpůrců vojenské služby, Den proti násilí na seniorech Den afrického dítěte, Evropský den židovské kultury V VI VII Adolf vrtek Milan Leoš Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha Květa Alois červen Den uprchlíků Den otců, Den květů, Evropský den hudby, Mezinárodní den trpaslíků Letní slunovrat začátek léta. týden Sychrov patří mezi nejzachovalejší zámky v ČR a právem se těší zájmu návštěvníků. Snímek zachycuje zajímavý detail kladkostroje studny na nádvoří a kulatou Bretaňskou věž. Svým názvem i architektonickým pojetím upomíná na francouzský původ rodu Rohanů, kterému zámek patřil let až do r..

27 Pavla Zdeňka LIBERECKÝ KRAJ Den veřejné služby V VI VII Jan vrtek Ivan Adriana Mezinárodní den boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi Mezinárodní den podpory obětem násilí (mučení) Ladislav Lubomír červen Den památky obětí komunistického režimu Den politických vězňů, Den rybářství, Den sdělovacích prostředků. týden Tahákem expozice centra Brána Trojzemí v Hrádku nad Nisou je kostra muže, nalezená tváří dolu v mělkém hrobě vně zdí hrádeckého hřbitova. Analýzy prozradily, že muž zemřel ve druhé polovině. století ve věku kolem 0 let, není ale známo, proč byl pohřben jako osoba vyloučená z řad bohabojného obyvatelstva. Badatelé neznámému dali přezdívku vampýr Tobiáš.

28 0 Petr a Pavel Šárka Jaroslava vrtek Patricie Radomír Prokop Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje červen /červenec LIBERECKÝ KRAJ Den ozbrojených sil České republiky (Den armády) Začátek hlavních prázdnin Den UFO Mezinárodní den družstev Mezinárodní den obejmutí. týden VI 0 VII 0 VIII 0 Mohutná kulatá věž je charakteristickým znakem a zároveň i nejstarší stavební částí hradu Grabštejna, stojícího nad údolím Lužické Nisy nedaleko Hrádku n. N. Hrad s historií sahající do. století užívala po. světové válce armáda, vnitřní vybavení vzalo za své a stavba chátrala. Od 0. let probíhá citlivá rekonstrukce.

29 Chmel patří mezi tradiční zemědělské plodiny a úspěšné vývozní komodity naší vlasti. Vyhlášené chmelařské oblasti se v minulosti nacházely i na Českolipsku, sušárna s u nás neobvyklou kruhovou věží se jako technická památka dochovala v obci Dubá. VI 0 VII 0 VIII 0 Den upálení mistra Jana Husa Bohuslava Nora vrtek Drahoslava Libuše/Amálie Olga Bořek červenec LIBERECKÝ KRAJ Den polibku Den populace. týden

30 S historií státního zámku Lemberk je neodmyslitelně spjata postava svaté Zdislavy z Lemberka ( ). Osvícenou šlechtičnu provázela pověst zázračné léčitelky a dobrodinky, v Jablonném v dještědí založila špitál a dominikánský klášter. Roku byla papežem Janem Pavlem II. prohlášena za svatou. VI 0 VII 0 VIII 0 Markéta Karolína Jindřich vrtek Luboš Martina Drahomíra Čeněk červenec LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den alternativ ke spalovnám, Mezinárodní koupací den. týden

31 uhé dva roky ( 00) stačily budovatelům železniční trati Liberec Česká Lípa k překlenutí údolí říčky Rokytky v obci Novina 0 m dlouhým a m vysokým kamenným viaduktem. Elegantní stavba s klenutými oblouky na sloupech je vedena do oblouku a je obdivovanou technickou památkou. Historický vlak s parní lokomotivou bývá vypravován například při příležitosti tradiční Anenské pouti v Kryštofově Údolí. VI 0 VII 0 VIII 0 Ilja Vítězslav Magdaléna vrtek Libor Kristýna Jakub Anna červenec LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den šachu 0. týden

32 Kdy by neznal Bezděz? Královský hrad ve svých básnických dílech proslavili i Karel Hynek Mácha a Svatopluk Čech a jeho charakteristická silueta dominuje širokému okolí. V posledních letech probíhá rozsáhlá rekonstrukce hradu, nejzřetelnější změnou je nové zastřešení tzv. Manského paláce. VI 0 VII 0 VIII 0 0 Věroslav Viktor Marta vrtek Bořivoj Ignác Oskar Gustav červenec /srpen LIBERECKÝ KRAJ Den africké ženy Den suchého zipu. týden

33 Pletení košíků či ošatek patřilo k běžným dovednostem obyvatel vesnice ještě v generaci našich babiček. Dnes jsou košíky v našich domácnostech většinou dovezené přes půl zeměkoule a šikovné ruce košíkářů i dalších řemeslníků ovládajících pozapomenuté profese můžeme obdivovat jen ve skanzenech nebo na jarmarcích. VII VIII IX Miluše Dominik/Dominika Kristián vrtek Oldřiška Lada běslav Roman srpen LIBERECKÝ KRAJ Den boje za zákaz jaderných zbraní, Mezinárodní den boje lékařů za mír Mezinárodní den původního obyvatelstva. týden

34 V Libereckém kraji je několik desítek starobylých hradů, zámků či tvrzí, ale pouze z nich je v péči Národního památkového ústavu. Ostatní jsou buď ponechány svému osudu, nebo se o ně starají obce či rozličná občanská sdružení. To je i případ skalního hradu Rotštejn v Českém ráji, který již od roku postupně zvelebuje a zpřístupňuje sdružení Ochrana Klokočských skal. VII VIII IX Vavřinec Zuzana Klára vrtek Alena Alan/Sylva Hana Jáchym srpen LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den mládeže Den leváků. týden

35 Reprezentativní budova libereckých městských lázní byla dokončena roku 0 a je jedním ze symbolů nejbohatšího období v historii města. m dlouhý bazén pozbyl atraktivitu po otevření nového městského bazénu, objekt byl nedostatečně udržován a v roce 0 uzavřen. Budova znovu ožila až po dlouhých letech, kdy se do velkoryse zrekonstruovaných prostor přestěhovala Oblastní galerie Liberec. VII VIII IX Petra Helena Ludvík vrtek Bernard Johana Bohuslav Sandra srpen LIBERECKÝ KRAJ Den humanitárních pracovníků Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky. týden

36 Historií je naštěstí již i tento snímek z konce devadesátých let, skýtající smutný pohled na odlesněnou pláň za chatou Smědava. Obrovské lesní plochy v Jizerských horách podlehly emisní zátěži a následnému napadení škůdci, zdálo se, že tvář hor se navždy změnila. Revitalizace ale má až nečekaný úspěch a nově vysázené porosty dnes mnohde dosahují výše kolem metrů. Bylo by snadné přidat aktuální snímek pro porovnání, ale raději si udělejte výlet a potěšte se pohledem na zdravý mladý les zblízka. VII VIII IX Bartoloměj Radim Luděk vrtek Otakar Augustýn Evelína Vladěna srpen LIBERECKÝ KRAJ. týden

37 Na km dlouhém úseku železniční trati mezi Tanvaldem a Kořenovem musí vlak překonat výškový rozdíl m a sklon trati dosahuje až. Pro bezpečné zdolání strmého úseku oběma směry byla trať opatřena dvojitým ozubeným hřebenem a provoz zajišťovaly uzpůsobené lokomotivy. Dnes je Zubačka atraktivní technickou památkou a v Kořenově má i své muzeum. VIII IX 0 0 X 0 Pavlína Linda/Samuel Adéla vrtek Bronislav Jindřiška/Rozálie Boris Boleslav srpen /září LIBERECKÝ KRAJ Konec hlavních prázdnin. týden

38 Tradice dožínek z vesnic mizí možná proto, že hlavním produktem našeho zemědělství už není chléb, ale bionafta. falšované dožínkové slavnosti s kulturními vystoupeními, programem pro děti i ukázkami zemědělských produktů a techniky si naštěstí pořád můžeme užít na každoročně pořádaném Semilském pecnu. VIII IX 0 0 X 0 Regína Mariana Daniela vrtek Irma září Denis/Denisa Marie Lubor LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den gramotnosti Den prevence sebevražd Den první pomoci Mezinárodní den čokolády. týden

39 Proč tady v údolí stojí rozhledna?, ptá se nezasvěcený návštěvník Jizerských hor na břehu říčky Bílé Desné. Válcová kamenná stavba ale ve skutečnosti byla manipulační věží přehradní nádrže se sypanou hrází a do dnešních dnů připomíná tragické protržení přehrady. září, kterému v obci Desná padlo za oběť životů. VIII IX 0 0 X 0 Radka Jolana Ludmila vrtek Naděžda Kryštof Zita Oleg září LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den demokracie Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy, Den církevního školství. týden

40 Obchodní dům Ještěd s trojicí pavilonů opláštěných plechovými panely v unikátní povrchové úpravě Atmofix patřil k nejdiskutovanějším stavbám 0. let. Ačkoli dominanta dolního centra Liberce měla řadu kritiků, s jejím bouráním většina občanů města nesouhlasila. Navzdory tomu a v souladu s developerskými úmysly ustoupila v roce 0 novému obchodnímu centru. VIII IX 0 0 X 0 Matouš Darina Berta vrtek Jaromír Zlata Andrea Jonáš září LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den míru, Mezinárodní den Alzheimerovy choroby Evropský den bez aut dzimní rovnodennost začátek podzimu Mezinárodní den antikoncepce, Mezinárodní den kulturního dialogu Den českého piva, Den cestovního ruchu (Den turistiky) Mezinárodní den neslyšících, Mezinárodní den modliteb za pronásledované křesťany. týden

41 Na železobetonové pevnůstky lehkého opevnění známé jako řopíky narazíte prakticky ve všech pohraničních lesích. Budování obranné linie započalo narychlo v roce jako reakce na sílící nacionalismus a militantní politiku Německa. Do roku bylo dokončeno několik tisíc bunkrů, Mnichovská dohoda však plány na obranu vlasti zhatila. IX 0 X 0 XI 0 0 Den české státnosti Václav Michal Jeroným vrtek Igor Olívie/Oliver Bohumil František září /říjen LIBERECKÝ KRAJ Úplné zatmění měsíce Mezinárodní den překladatelů Mezinárodní den seniorů, Mezinárodní den lékařů, Den cyklistiky, Den vegetariánství, Mezinárodní den hudby, Mezinárodní den kávy Mezinárodní den nenásilí, Den hospodářských zvířat, Den úsměvu Mezinárodní den ochrany zvířat 0. týden

42 Roimund je jedním z mála hradů, u kterých je přesně zdokumentována doba vzniku svolení ke stavbě získal Jan z Donína na přelomu let a po čtyřech letech byl hrad dokončen. Hrad několikrát změnil majitele, byl dokonce i sídlem lupičské bandy a to možná bylo i důvodem k jeho zboření v. století. IX 0 X 0 XI 0 Eliška Hanuš Justýna vrtek Věra Štefan/Sára Marina Andrej říjen LIBERECKÝ KRAJ Den architektury, Den učitelů Den zraku, Mezinárodní den boje proti popáleninám Den pošty Den duševního zdraví, Den proti trestu smrti. týden

43 Jméno armádního generála Antonína chora mladé generaci sotva něco říká, starší si na něj vzpomenou jako na hrdinu druhé světové války. mníček nedaleko Ralska připomíná jeho tragickou smrt, ke které došlo v tehdejším vojenském prostoru při autonehodě za podivných okolností a v podivné době roku 0. IX 0 X 0 XI 0 Marcel Renáta Agáta vrtek Tereza Havel Hedvika Lukáš říjen LIBERECKÝ KRAJ Den artritidy Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof Den standardů Mezinárodní den bílé hole, Den žen žijících na venkově Den výživy, Den páteře, Mezinárodní den proti McDonald s Mezinárodní den proti chudobě, Den úrazů. týden

44 Černá udnice by mohla vyprávět, jak se během století změnil náš přístup k trávení volného času. Ve třicátých letech k rozhledně proudily doslova zástupy pěších a sál s kapacitou 00 osob praskal ve švech každý víkend, koncem. století ožíval už jen občas při zábavách a koncertech. Dnes je ve zchátralém stavu uzavřen a vyhlídky do budoucna nejsou zrovna optimistické. IX 0 X 0 XI 0 Michaela Vendelín Brigita vrtek Sabina Teodor Nina Beáta říjen LIBERECKÝ KRAJ Den proti osteoporóze, Den stromů, Den statistiky, Mezinárodní den kuchařů Mezinárodní den balbutiků Den OSN, Den pro rozvoj informací Konec letního času. týden

45 Kabinová lanovka s kyvadlovým provozem vozí turisty na vrchol Ještědu již od roku. Nosné lano původně podpíraly dva sloupy, při rekonstrukci v letech je nahradil jediný a zdvojnásobila se přepravní rychlost. Na šikmé dálce m překoná kabina během minut jízdy výškový rozdíl 0, m. IX 0 X 0 XI 0 0 Erik Šarlota/Zoe Den vzniku samostatného československého státu vrtek Silvie Tadeáš LIBERECKÝ KRAJ Den UNICEF, Den spoření Štěpánka Den veganství Felix říjen /listopad. týden

46 Každý z nás jednou ukončí svoje působení na světě a stane se jednou provždy minulostí. Hruboskalský lesní hřbitov zasazený do půvabné přírody je důkazem, že i místo posledního odpočinku může působit příjemnou a snad až optimistickou atmosférou. X 0 XI 0 XII 0 Tobiáš /Památka zesnulých Hubert Karel vrtek Miriam Liběna Saskie/Andělín Bohumír listopad LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den prevence ničení životního prostředí v průběhu válek a ozbrojených konfliktů. týden

47 Vísecká rychta v Kravařích se řadí mezi největší roubené stavby v Čechách. Celá budova ale nebyla obytná, část prvního patra a trojpodlažní půda sloužily k sušení chmele. Bývalá rychta je dnes součástí Vlastivědného muzea v České Lípě a jsou v ní umístěny expozice lidové architektury, interiérů, řemesel a náčiní. X 0 XI 0 XII 0 Bohdan Evžen Martin Den válečných veteránů vrtek Benedikt Tibor Sáva Leopold listopad LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den boje proti fašismu a antisemitismu Den vědy pro mír a rozvoj Den jakosti (kvality) Mezinárodní den nevidomých Den diabetiků Den obětí dopravních nehod, Den vězněných spisovatelů. týden

48 Liberecké náměstí zažilo ve své historii celou řadu názvů a také mnoho rozličných shromáždění. Zřejmě nejpočetnější davy se scházely na tehdejším náměstí Bojovníků za mír v revolučních listopadových dnech roku, krátce poté se náměstí vrátilo k názvu Dr. E. Beneše, který neslo v letech. X 0 XI 0 XII 0 Otmar Den boje za svobodu a demokracii Mahulena Romana vrtek Alžběta Nikola/Nikolas Albert Cecílie listopad LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den tolerance Mezinárodní den studentstva Den prevence týrání a zneužívání dětí, Mezinárodní den mužů Mezinárodní nekuřácký den, Den filosofie Den industrializace Afriky Den televize, Den pozdravů. týden

49 Zřícenina hradu Ralsko se po řadu let nacházela v zakázaném pásmu, o rozlehlá území v okolí Mimoně se dělila sovětská armáda s uranovými doly. Armáda využívala m vysoký vrch k výcviku i jako hlídkové stanoviště a pramálo se starala o to, že hrad je od roku chráněn jako kulturní památka České republiky. X 0 XI 0 XII 0 Klement Emílie Kateřina vrtek Artur Xenie René Zina listopad LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách Den bez kožešin Mezinárodní den nekupování ničeho Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny. týden

50 Motomuzeum v Borku pod Troskami při hlavní silnici Turnov Jičín svoji expozici otevřelo v roce. V bývalém zemědělském objektu je vystaveno více než osm desítek motocyklů, dobře známou i dávno zapomenutou českou produkci doplňují stroje nejzvučnějších značek motocyklové historie. Sbírce dominuje spotrovní provedení Böhmerlandu, vyráběného v Krásné Lípě ve Šluknovském výběžku. XI 0 XII 0 I 0 0 Ondřej Iva Blanka vrtek Svatoslav Barbora Jitka Mikuláš listopad /prosinec LIBERECKÝ KRAJ Den boje proti AIDS Den počítačové gramotnosti, Mezinárodní den boje za vymýcení otroctví Mezinárodní den zdravotně postižených, Den bez pesticidů Mezinárodní den dobrovolníků. týden

51 Rozeklaný pískovcový hřeben nad Malou Skálou nese pozůstatky středověkého skalního hradu Vranova. Celý komplex byl velmi členitý a dosahoval pozoruhodné délky takřka 00 m. Z původních hradních budov a opevnění se dochovala jen torza, letohrádek vystavěný ve tvaru kaple a nazývaný Pantheon pochází až z počátku. století. XI 0 XII 0 I 0 Ambrož/Benjamín Květoslava Vratislav/Vratislava vrtek Julie Dana Simona Lucie prosinec LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den civilního letectva Mezinárodní den proti korupci Mezinárodní den lidských práv, Slavnostní předávání Nobelových cen Den dětství, Mezinárodní den hor 0. týden

52 Na výpravu za historií je nejpřirozenější vyrazit do muzea. Severočeské muzeum v Liberci bylo jako první uměleckoprůmyslové muzeum v Českých zemích založeno již roku, o čtvrt století později se přestěhovalo do nové reprezentativní budovy v romantickém stylu, která mu slouží a dělá čest dodnes. XI 0 XII 0 I 0 Lýdie Radana/Radan Albína vrtek Daniel Miloslav Ester Dagmar prosinec LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den vystěhovalců Mezinárodní den lidské solidarity. týden

53 avba domácích betlémů bývala běžným vánočním zvykem na venkově i ve městech. U některých tvůrců přerostla v celoživotní vášeň a vznikaly rozsáhlé kompozice s důmyslnými mechanizmy. Hned několik takových skvostů vystavuje Muzeum betlémů v Kryštofově Údolí, expozici doplňují historické hračky, školní potřeby a propriety venkovského života. XI 0 XII 0 I 0 Natálie Šimon Vlasta vrtek Štědrý den Adam a Eva. Svátek vánoční. Svátek vánoční Štěpán Žaneta prosinec LIBERECKÝ KRAJ Zimní slunovrat začátek zimy. týden

54 Zeptáte-li se na nejznámější objekt Libereckého kraje, devět z deseti dotázaných označí Ještěd. Charakteristická stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu navržená Ing. Arch. K. Hubáčkem se nesmazatelně zapsala do historie nejen české, ale i světové architektury. XI 0 XII 0 I 0 0 Bohumila Judita David vrtek Silvestr prosinec /leden LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den biologické rozmanitosti. týden

55 kud jste si již kalendář prolistovali, možná Vás nad některými fotografiemi napadlo, že se příliš nehodí k titulu odkazujícímu na historii. Ano, mohli bychom celý rok zaplnit třeba hrady, zámky a zříceninami máme jich v Libereckém kraji víc než dost. Ale nebyl by snad takový kalendář jednotvárný? A nikde není definováno, co všechno historie zahrnuje, kde končí nebo začíná. Každá doba žije svojí přítomností, ale stopy, které po ní zůstanou, se stávají historií. Vůbec nemusí jít o události hodné zápisu do učebnic nebo starožitnosti nevyčíslitelných hodnot. Kalendář není průvodcem po dějinách kraje, nenajdete v něm ani příliš mnoho historických podrobností. Témata jsme skládali jako co nejpestřejší mozaiku a věříme, že se pro Vás opět stanou inspirací k toulkám po Libereckém kraji. Šťastný a úspěšný rok a především mnoho krásných zážitků na Vašich výletech Vám přejí autoři kalendáře Milan Drahoňovský a Lubomír Tlustý Plánovací kalendář Rok má pracovních dnů ( včetně svátků), tj. při hodinové pracovní době 0 ( včetně svátků) pracovních hodin pracovních dnů/hodin (pro prac. dobu hodin) P Ú S Č P S N P Ú S Č P S N P Ú S Č P S N P Ú S Č P S N P Ú S Č P S N P Ú měsíc vč. sv. čtvrtletí vč. sv. LEDEN 0 ÚNOR BŘEZEN 0 DUBEN 0 KVĚTEN 0 ČERVEN 0 ČERVENEC 0 SRPEN 0 ZÁŘÍ 0 ŘÍJEN 0 LISTOPAD 0 PROSINEC

Významné dny v ČR a ve světě

Významné dny v ČR a ve světě Významné dny v ČR a ve světě LEDEN 1. 1. Nový rok 1. 1. Den obnovy samostatného českého státu 10. 1. Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb 27. 1. Den památky obětem holocaustu 28. 1. Mezinárodní den

Více

Rodinný plánovací kalendář. Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Rodinný plánovací kalendář. Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Rodinný plánovací kalendář Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Lenka Šilerová Leden 2014 1 2 3 4 5 6 10 11 12 13 14 15 16 1 1 1 20 21 22 23 24 25 26 2 2 2 30 31 Nový rok Karina/Vasil Radmila/Radomil

Více

Daňový kalendář 2012. LEDEN 2012 Po Út St Čt Pá So Ne 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Daňový kalendář 2012. LEDEN 2012 Po Út St Čt Pá So Ne 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 LEDEN 2012 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Mt Fuji 2. 1. 2012 daň z příjmů listopad 2011 9. 1. 2012 spotřební daň splatnost daně za listopad

Více

narozeninový kalendář

narozeninový kalendář narozeninový kalendář Staré Bojkovice, Sušilova ulice 1 St. svátek - Nový rok 2 Karina 3 Radmila 4 Diana 5 Dalimil 6 Tři králové 7 Vilma 8 Čestmír 9 Vladan 10 Břetislav 11 Bohdana 12 Pravoslav 13 Edita

Více

Rodinný plánovací kalendář Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu

Rodinný plánovací kalendář Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Rodinný plánovací kalendář Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu 2013 Leden 2013 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Nový rok/átní svátek

Více

POJĎTE S NÁMI NA VÝLET

POJĎTE S NÁMI NA VÝLET ZŠ NOVOSEDLICE 2015 POJĎTE S NÁMI NA VÝLET BOREČ, DUCHCOVSKÝ VIADUKT, VAŇOVSKÝ VODOPÁD, MALÁ PEVNOST TEREZÍN, KOMÁŘÍ VÍŽKA, MILEŠOVKA, GRÜNDWALDSKÉ VŘESOVIŠTĚ, POMNÍK PŘEMYSLA ORÁČE, MALHOSTICKÝ RYBNÍK,

Více

Veronika Jašíková, 10 let LEDEN 2008

Veronika Jašíková, 10 let LEDEN 2008 1 Út 2 St 3 Čt 4 Pá 5 So 6 Ne 7 Po 8 Út 9 St 10 Čt 11 Pá 12 So 13 Ne 14 Po 15 Út 16 St 17 Čt 18 Pá 19 So 20 Ne 21 Po 22 Út 23 St 24 Čt 25 Pá 26 So 27 Ne 28 Po 29 Út 30 St 31 Čt Veronika Jašíková, 10 let

Více

ID žáka Jméno Škola Př. 1 Př. 2 Př. 3 Př. 4 Př. 5 1 Radovan Základní škola, Ostrava- Poruba, J. Šoupala 1609, příspěvková organizace 0 0 0 0 2 2 Jan

ID žáka Jméno Škola Př. 1 Př. 2 Př. 3 Př. 4 Př. 5 1 Radovan Základní škola, Ostrava- Poruba, J. Šoupala 1609, příspěvková organizace 0 0 0 0 2 2 Jan ID žáka Jméno Škola Př. 1 Př. 2 Př. 3 Př. 4 Př. 5 1 Radovan Základní škola, Ostrava- Poruba, J. Šoupala 1609, příspěvková organizace 0 0 0 0 2 2 Jan Základní škola, Ostrava- Poruba, J. Šoupala 1609, příspěvková

Více

2015 Motýlí pastviny

2015 Motýlí pastviny Motýlí pastviny 2015 Pastviny, kde se daří motýlům, vyhledává i ťuhýk obecný. Hmyz a myši si napichuje do zásoby na keře. Beskydské zimě se vyhýbá, odlétá do Afriky. pondělí úterý středa čtvrtek pátek

Více

tiskoviny pro hasiče n a b í d k o v ý k a t a l o g

tiskoviny pro hasiče n a b í d k o v ý k a t a l o g 0 tiskoviny pro hasiče n a b í d k o v ý k a t a l o g Nakupujte na e-shopu...... navštivte www.optys.cz a pohodlně objednávejte Nad 500 Kč poštovné ZDARMA Více než 5 000 produktů skladem Osobní odběr

Více

Vám přeje obec Grygov

Vám přeje obec Grygov Šťanou 2014 ceu v roce Vám přeje obec Grygov Leden 2014 Radim Kubáček, 8 let 1 Nový rok Den obnovy samoatného átu... 2 Karina...Mše v kapli sv. Jana Nemuckého 3 Radmila...Vánoční prázdniny - koc 4 Diana...Tříkrálová

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Evidenční číslo materiálu: 466 Autor: Jan Smija Datum: 17. 4. 2013 Ročník: 8. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Zeměpis Tematický okruh: Česká republika Téma:

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Polská základní škola, Dr. Oszaka 156 Určeno pro 6. 9. r. Sekce Předmět

Více

Brno. Liberec. Karlovy Vary

Brno. Liberec. Karlovy Vary Brno Největší moravské město leží na soutoku Svitavy a Svratky. Jeho dominantou je hrad Špilberk. Je významným průmyslovým a kulturním centrem, městem veletrhů. Otázka: Které město leží pod horou Ještěd?

Více

Z á k l a d n í š k o l a V s e t í n, T r á v n í k y 1 2 1 7

Z á k l a d n í š k o l a V s e t í n, T r á v n í k y 1 2 1 7 Z á k l a d n í š k o l a V s e t í n, T r á v n í k y 1 2 1 7 Vsetín 2010 Roční plán EVVO na školní rok 2010/2011 Výchozí situace: Účast žáků v přírodovědných olympiádách Dlouhodobě realizovaný projekt

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_135 Datum: 7.4.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_135 Datum: 7.4. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

VLŠ 2011 docházka doplněná

VLŠ 2011 docházka doplněná VLŠ 0 docházka doplněná Záznamový list o účasti ve VLŠ 0 Družstvo č. Maňák Jaroslav Bušanský Petr Bártů David Coufal Vojtěch Fichtnerová Adéla Hajský Stanislav Horáček Denis Hůlková Anna Karpíšek Matěj

Více

Obecní úřad Dolní Lutyně

Obecní úřad Dolní Lutyně Obecní úřad Adresa sjovatelka obec@dolniluty.org 0 Třanovského fax aroa aroa@dolniluty.org 0 Vážení sluobčané, míoaroa fismol@dolniluty.org 0 doį vį te do rukou druhż obecnķ kalendį ř, který by Vám měl

Více

Rozhledny. VY_32_Inovace_13_03_informace_o_všech_rozhlednách.notebook. March 23, 2013. Škola. Bc. Helena Jurašková. Anotace.

Rozhledny. VY_32_Inovace_13_03_informace_o_všech_rozhlednách.notebook. March 23, 2013. Škola. Bc. Helena Jurašková. Anotace. Pořadové číslo a název projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2671 "Učení nás baví" Rozhledny Škola Základní škola praktická, Liberecká 31, Jablonec nad Nisou, příspěvková organizace Autor Bc. Helena Jurašková Číslo

Více

Hoši základní školy 60 m

Hoši základní školy 60 m Hoši základní školy 60 m 1,1 Hoši základní školy 60 m Změřený čas Penalizace Výsledný čas Jméno Škola Celkové pořadí Body Startujících Žolík 17 00:08,17 00:08,17 Tomáš Pačiska ZŠ TGM Bystřice nad Pernštejnem

Více

4.A. Ústní zkoušky společné ( státní ) části MZ 2015. středa, 20.5.2015

4.A. Ústní zkoušky společné ( státní ) části MZ 2015. středa, 20.5.2015 Ústní zkoušky společné ( státní ) části MZ 2015 4.A předseda místopředseda třídní Mgr. Irena Vejsadová Mgr. Zuzana Bašusová Ing. Hana Schorná středa, 20.5.2015 11:00-11:20 11:20-11:35 4.A Bechyňská Kamila

Více

Pořadí Počet kol Číslo Příjmení Jméno Kategorie Trať 1kolo 2kolo 1 2 117 Pátek Jan MD40 22 00:19:50.8 00:39:43.7 2 2 120 Žák Pavel MD40 22 00:19:56.

Pořadí Počet kol Číslo Příjmení Jméno Kategorie Trať 1kolo 2kolo 1 2 117 Pátek Jan MD40 22 00:19:50.8 00:39:43.7 2 2 120 Žák Pavel MD40 22 00:19:56. Pořadí Počet kol Číslo Příjmení Jméno Kategorie Trať 1kolo 2kolo 1 2 117 Pátek Jan MD40 22 00:19:50.8 00:39:43.7 2 2 120 Žák Pavel MD40 22 00:19:56.0 00:39:44.7 3 2 123 Fojtíček Karel MD40 22 00:19:53.7

Více

A. Seznam nemovitých památek na území města Liberec dle databáze Národního památkového ústavu

A. Seznam nemovitých památek na území města Liberec dle databáze Národního památkového ústavu A. Seznam nemovitých památek na území města Liberec dle databáze Národního památkového ústavu Část obce čp. Památka Ulice,nám./umístění č.or. Liberec XVII-Kateřinky Liberec XXXI-Krásná Studánka socha krucifix

Více

číslo Jméno rok narození M/Z Jednota čas 4 miková julie 2006 z obřany 3 miková dominika 2002 z obřany 5 miková eliška 2000 z obřany 6 mika ivo 1966 m

číslo Jméno rok narození M/Z Jednota čas 4 miková julie 2006 z obřany 3 miková dominika 2002 z obřany 5 miková eliška 2000 z obřany 6 mika ivo 1966 m 4 miková julie 2006 z obřany 3 miková dominika 2002 z obřany 5 miková eliška 2000 z obřany 6 mika ivo 1966 m obřany 37 mařík jan 2000 m dolní dobrouč 16 maříková zuzana 1997 z dolní dobrouč 27 jakubcová

Více

Prague Junior Note 2013

Prague Junior Note 2013 Kategorie nejmladších I. cena 8 Koča Filip 24 25 24 22 25 24 24 121 24,200 I. cena 4 Halíková Veronika 24 24 22 20 24 23 23 116 23,200 II. cena 1 Číhalová Rozálie 24 22 22 21 23 23 22 112 22,400 II. cena

Více

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011)

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Brožury Adršpašsko-Teplické skály Anenské slatinné lázně, Lázně Bělohrad Brány Orlických hor Cesta kamene turistický produkt Cestujeme po

Více

Dokumenty. Profesoři jmenovaní s účinností od 20. května 2008

Dokumenty. Profesoři jmenovaní s účinností od 20. května 2008 Dokumenty Profesoři jmenovaní s účinností od 20. května 2008 1. doc. Ing. Pavol B a u e r, Dr., pro obor silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika, na návrh Vědecké rady Vysokého učení technického

Více

Křišťálová brusle 2015

Křišťálová brusle 2015 Přípravka prvky - bez omezení věku 1 Vitmayerová Alexandra HaKC Most,z.s 1,0 2 Mátlová Tereza SK Kraso Česká Lípa 2,0 3 Učňová Mariana UKK Ústí nad Labem 3,0 4 Koukolová Agáta Kraso brusle Černošice 4,0

Více

Základní umělecká škola Brandýs n. Labem - Stará Boleslav

Základní umělecká škola Brandýs n. Labem - Stará Boleslav KRAJSKÉ KOLO SOUTĚŽE VE HŘE NA DECHOVÉ NÁSTROJE DŘEVĚNÉ DNE 20. A 21. 3. 2012 20. března 2012 ZAHÁJENÍ V 9.00 HOD. 9.10 hod. Kategorie 1 Bláhová Klára Horká Ema Chaloupková Kateřina Chvapilová Aneta Mislerová

Více

Rozhledny. Číslo. Předmět. Vlastivěda

Rozhledny. Číslo. Předmět. Vlastivěda Pořadové číslo a název projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2671 "Učení nás baví" Rozhledny Škola Základní škola praktická, Liberecká 31, Jablonec nad Nisou, příspěvková organizace Autor Bc. Helena Jurašková Číslo

Více

Svijanská jedenáctka

Svijanská jedenáctka Námět turistického pochodu Svijanská jedenáctka Turistický výlet na místa, kam se často pěšky nechodí. Přesto i zde se dá najít řada zajímavostí: vesnické kostelíky, údolí Jizery s mohutnými stromy, jezera

Více

PYTHAGORIÁDA. okresní kolo 21. a 22. 5. 2014

PYTHAGORIÁDA. okresní kolo 21. a 22. 5. 2014 PYTHAGORIÁDA okresní kolo 21. a 22. 5. 2014 5. ročník 1 Cihlář Jakub ZŠ Beroun Wagnerovo nám. 15 bodů 2Červená Julie ZŠ Loděnice 14 bodů 2 Kohout Roman ZŠ Hýskov 14 bodů 2 Komancová Eliška ZŠ Liteň 14

Více

OTEVŘENÉ MISTROVSTVÍ ČECH 2012 NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ŠKOLA

OTEVŘENÉ MISTROVSTVÍ ČECH 2012 NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ŠKOLA NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ŠKOLA Country Competitors Teams Teams SD Gold Silver Bronze 16 11 14 3 4 1 1 39 5 9 7 9 7 8 TONG-IL Č.BUDĚJOVICE 14 4 5 2 2 2 2 WON-HYO TŘEBOŇ 9 2 6 3 3 0 1 DAN-GUN PRAHA 8 2 3 2 4 1 2 19

Více

Parcela Název k.ú. OPSUB - název ID vlastnictví podíl obce. stavba - název části obce. Název. Stavba využití. Stavba (formátováno)

Parcela Název k.ú. OPSUB - název ID vlastnictví podíl obce. stavba - název části obce. Název. Stavba využití. Stavba (formátováno) Ivančice Alexovice Čech Josef 932287732 1 4 1565 orná půda Alexovice 655821, č. 1346 Ivančice Alexovice Čech Vladimír 932285732 1 4 1565 orná půda Alexovice 655821, č. 1346 Ivančice Alexovice Florian Bedřich

Více

HARRACHOV TIPY NA VÝLETY

HARRACHOV TIPY NA VÝLETY HARRACHOV TIPY NA VÝLETY Möglichkeiten für interesante Ausflüge Interesting places to see Propozycje wycieczek Tips voor uitstapjes TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ ZÁMEK FRÝDLANT ZOO LIBEREC

Více

Cesta napříč regionem

Cesta napříč regionem Autor: Mgr. Marcela Langerová Karty míst Moravskotřebovska a jevíčska 1 Třebařov První písemná zmínka je z roku 1267. Kostel Nejsvětější Trojice Boží muka Sousoší Nejsvětější Trojice http://www.trebarov.cz/images/morfeoshow/

Více

Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně. Destinační agentura Krušné hory, o. p. s.

Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně. Destinační agentura Krušné hory, o. p. s. Jak se naučná stezka doplňuje s nabídkou pro turisty na české straně Destinační agentura Krušné hory, o. p. s. Proč navštívit plavební kanál a jeho okolí? Přehrada Fláje Dřevěný kostel v Českém Jiřetíně

Více

Výsledková listina 41. ročníku Běhu 17. listopadu

Výsledková listina 41. ročníku Běhu 17. listopadu Výsledková listina 41. ročníku Běhu 17. listopadu Kategorie Ročník Počet startujících MŠ a 1. st. ZŠ dívky 2001-2007 38 MŠ a 1. st. ZŠ chlapci 2001-2007 33 Nejmladší ţákyně Nejmladší ţáci 1999-2000 1999-2000

Více

Naučná stezka - 14 zastavení na Praze 14

Naučná stezka - 14 zastavení na Praze 14 Zastavení první... Hloubětín Na místě Hloubětína žili lidé již v 10. století. Jméno obce historické prameny spojují s postavou vladyky Hlupoty. Dnešní podobu získal Hloubětín až v roce 1907. K Praze byl

Více

Vzdělávací materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání pro život, Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách, CZ.1.07/1.5.00/34.

Vzdělávací materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání pro život, Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách, CZ.1.07/1.5.00/34. Vzdělávací materiál vznikl v rámci projektu Vzdělávání pro život, Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách, CZ.1.07/1.5.00/34.0774 ANOTACE Číslo a název šablony: III/2 Inovace a zkvalitnění

Více

skupina: Boutineau Lukáš Popelka Martin Šiklová Kristýna (ZŠ Dopplerova - 351)

skupina: Boutineau Lukáš Popelka Martin Šiklová Kristýna (ZŠ Dopplerova - 351) Rozdělení žáků do skupin nástrojové výuky PHV Školní rok 2014/2015 Učitel: Petr Svoboda Tel: 777 692 965 E-mail: petrsvoboda3@seznam.cz Vyučuje: Út,Pá ZUŠ Hostivař Vyučuje: Po, Čt Dopplerova, odloučené

Více

FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY SNĚMOVNA LIDU

FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY SNĚMOVNA LIDU FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY SNĚMOVNA LIDU 3 Z pověření předsednictva ústředního výboru Komunistické strany Československa a předsednictva ústředního výboru Národní fronty

Více

VZHŮRU DO EVROPY! EUROPASS. EURES Program LEONARDO DA VINCI. Evropský portál pro mládež Program MLÁDEŽ. etwinning. Portály o Evropské unii

VZHŮRU DO EVROPY! EUROPASS. EURES Program LEONARDO DA VINCI. Evropský portál pro mládež Program MLÁDEŽ. etwinning. Portály o Evropské unii VZHŮRU DO EVROPY! Evropský portál pro mládež Program MLÁDEŽ EUROPASS EURES Program LEONARDO DA VINCI etwinning Portály o Evropské unii Evropská dobrovolná služba EURODESK Program SOCRATES PLOTEUS Podprogram

Více

Výsledková listina krajského kola v přespolním běhu žáků ZŠ

Výsledková listina krajského kola v přespolním běhu žáků ZŠ Active - středisko volného času Žďár nad Sázavou KR AŠSK Žďár nad Sázavou Výsledková listina krajského kola v přespolním běhu žáků ZŠ Pořadatel: Active - středisko volného času Žďár nad Sázavou Termín

Více

Více podrobností a další akce najdete i na www.zstaborska.cz v KALENDÁRIU.

Více podrobností a další akce najdete i na www.zstaborska.cz v KALENDÁRIU. Žákovský diář školní rok 2005/2006-1 - ŽÁKOVSKÝ DIÁŘ PRO ŠKOLNÍ ROK 2005/2006 Prosím, pokud můj diář najdete, odevzdejte jej na uvedenou adresu školy. Určitě mi moc chybí. Děkuji. Tento diář patří: Školní

Více

TJ Sokol Díly 8.5.2013 Běh osvobození - Výsledkové listiny

TJ Sokol Díly 8.5.2013 Běh osvobození - Výsledkové listiny TJ Sokol Díly 8.5.2013 Běh osvobození - Výsledkové listiny ID: M 2008-2013 Kategorie: Předškolní děti 2008 a ml. Hoši 100m 1 46 Cihlář David 2009 Horšovský Týn 00:00:25,00 2 3 Reiniger Ondřej 2008 TJ Sokol

Více

VYSOČINA CUP PODZIM 2014 Strana 2 z 32. Účast oddílů : Závodníci Starty Závodníci Starty

VYSOČINA CUP PODZIM 2014 Strana 2 z 32. Účast oddílů : Závodníci Starty Závodníci Starty VYSOČINA CUP PODZIM 2014 Strana 2 z 32 Účast oddílů : Přihlášení Přijatí Oddíl Závodníci Starty Závodníci Starty Muži Ženy Celk. Muži Ženy Celk. Muži Ženy Celk. Muži Ženy Celk. JPK 16 14 30 34 30 64 16

Více

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 1. 1. 2014)

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 1. 1. 2014) Brožury (větší letáky) Adršpašsko-Teplické skály Anenské slatinné lázně, Lázně Bělohrad Brány Orlických hor Cesta kamene turistický produkt Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 1. 1. 2014)

Více

Kategorie: dívky 3leté Trať: 50m

Kategorie: dívky 3leté Trať: 50m Kategorie: dívky 3leté Trať: 50m 1 Nováková Lucie 15 Čelákovice 20,0 2 Štefíková Silvie 7 Milovice 23,4 3 Kalinová Ella 23 Čelákovice 24,7 4 Uhrová Nela 12 Čelákovice - 5 Bohuslavová Aneta 14 Čelákovice

Více

KRONIKA JIMRAMOVA 1996. Obrazová dokumentace

KRONIKA JIMRAMOVA 1996. Obrazová dokumentace KRONIKA JIMRAMOVA 1996 Obrazová dokumentace Výstavba nové haly a.s. GAMA Oprava fasády č.p. 41 Nová prodejna v Dolní ulici Čistička odpadních vod Kabelizace telefonní sítě Kabelizace telefonní sítě Žabárna

Více

1 km Dívky 7-10 let Ladronka 24.6.2015

1 km Dívky 7-10 let Ladronka 24.6.2015 Dívky 7-10 let Ladronka 24.6.2015 1 145 Noháčová Anička 2007 00:04:40 00:04:39 2 30 Valachová Lucie Tereza 2006 00:04:46 00:04:46 00:00:06 3 126 Vašinová Klára 2005 00:04:47 00:04:45 00:00:07 4 52 Káclová

Více

TJ SOKOL SENOHRABY. TRIATLON Senohraby. Senohraby - EUROAGENTUR Hotelový resort SEN

TJ SOKOL SENOHRABY. TRIATLON Senohraby. Senohraby - EUROAGENTUR Hotelový resort SEN Žákyně starší 1999-2000 1 6 Ondrášková Adriana 2000 18:22 2 3 Placatková Bára 2000 TS Příbram 19:23 3 2 Kotěšovcová Pavla 2000 TRI SKI Horní Počernice 19:36 4 7 Vojtěchová Josefína 2000 SK Slavia Praha

Více

Rozpis studentů u maturitní zkoušky

Rozpis studentů u maturitní zkoušky Gymnázium, Praha 4, Na Vítězné pláni 1160 Třída: 4.E (rok nástupu 2010) Předseda: PhDr. Sylvie Ošťádalová Místopředseda: Mgr. Hana Římalová Třídní: RNDr. František Staněk, CSc. Místnost: 302 Michal Barchánek

Více

VÝSLEDKOVÁ LISTINA Pohár města Benešova

VÝSLEDKOVÁ LISTINA Pohár města Benešova Disciplína: VzPu (vleže) 30 Pořadatel SSK 0175 Benešov do 12 let 1 Míšek Karel 37896 0348 ASK Brandýs 1999 99 100 98 297 I 2 Nepejchal Filip 37922 0045 DDM Kolín 1999 99 98 99 296 I 3 Gürtler Filip 37892

Více

Charakteristika předmětu:

Charakteristika předmětu: Vzdělávací oblast : Vyučovací předmět: Volitelné předměty Člověk a společnost Historický seminář Charakteristika předmětu: Vzdělávací obsah: Základem vzdělávacího obsahu předmětu Historický seminář je

Více

2) Organizační zabezpečení školního roku 2014-2015

2) Organizační zabezpečení školního roku 2014-2015 2) Organizační zabezpečení školního roku 2014-2015 I. Charakteristika školy 1. Žáci a) počet žáků 396 1.st. 266 2.st. 130 b) počet tříd 19 z toho 1. stupeň 12 2. stupeň 7 c) počet oddělení školní družiny

Více

Přehled přihlášených oddílů

Přehled přihlášených oddílů Přehled přihlášených oddílů Zkratka BEZR GOČÁR HABRM HORÁK JIRÁS NHK SEVER SION SNP SVDVO SVK WRO ŠTEFC ŠTEFÁ Název ZŠ Bezručova ZŠ a MŠ Josefa Gočára ZŠ Habrmanova ZŠ M.Horákové ZŠ a MŠ Jiráskovo náměstí

Více

KAPLE SVATÝCH CYRILA A METODĚJE VALAŠSKÉ KLOBOUKY

KAPLE SVATÝCH CYRILA A METODĚJE VALAŠSKÉ KLOBOUKY KAPLE SVATÝCH CYRILA A METODĚJE VALAŠSKÉ KLOBOUKY Jedna z nejvýznamnějších sakrálních památek jižního Valašska je zasvěcená naším národním patronům apoštolům svatému Cyrilu a Metoději. Průvodcovská služba:

Více

Stav revitalizace brownfields 2014

Stav revitalizace brownfields 2014 DATABÁZE BROWNFIELDS Stav revitalizace brownfields 2014 Revitalizované nebo z větší části revitalizované objekty 40 Objekty ve fázi revitalizace 10 Objekty ve fázi přípravy na revitalizaci (zpracován projekt,

Více

REPUBLIKOVÉ FINÁLE V PŘESPOLNÍM BĚHU 2011 Pořadí družstev - dívky

REPUBLIKOVÉ FINÁLE V PŘESPOLNÍM BĚHU 2011 Pořadí družstev - dívky REPUBLIKOVÉ FINÁLE V PŘESPOLNÍM BĚHU 2011 Pořadí družstev - dívky Pořadatel: ŠSK při Active SVČ, Dolní 3, Žďár nad Sázavou Termín: 25. října 2011 Místo konání: lyžařský areál Martina Koukala u Pilské nádrže,

Více

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Tento Vánoční strom tu stojí nejen jako symbol nejkrásnějších svátků roku, Vánoc, ale připomíná nám všem také tradici, která se začala odvíjet

Více

Časový rozpis testů výkonnosti LIBEREC 23.3.2013

Časový rozpis testů výkonnosti LIBEREC 23.3.2013 úprava ledové plochy SKUPINA č. 1 Čas.rozpis 1. Herčíková Michaela 13.05.2004 BK Kraso Mladá Boleslav 1 2. Mosiurczaková Adéla 05.01.2006 BK Kraso Mladá Boleslav 1 7:30 3. Kitlerová Tereza 15.02.2007 BK

Více

EVROPSKÁ UNIE. Přejeme ti, ať je tento rok úspěšný nejenom v této oblasti.

EVROPSKÁ UNIE. Přejeme ti, ať je tento rok úspěšný nejenom v této oblasti. VZHŮRU DO EVROPY! Evropský portál pro mládež EUROPASS EURES Program LEONARDO DA VINCI etwinning Portály o Evropské unii Evropská dobrovolná služba EURODESK Program SOCRATES PLOTEUS Program MLÁDEŽ 2006

Více

závod č. 95 / Slalomy v Kadani, Kadaň

závod č. 95 / Slalomy v Kadani, Kadaň C1M VÝSLEDKOVÁ LISTINA 5.7.2008 1. 1 12044 FOUKAL Pavel 87 1 Dukla B. 89,40 0 89,40 85,00 0 85,00 174,40 48 2. 2 14009 VANĚK Jiří 87 2 Kralupy 95,40 2 97,40 92,30 0 92,30 189,70 40 3. 1/ ZS 6 82002 CEPEK

Více

Výukový materiál. Šablona: III/2 Materiál: VY_32_INOVACE_05_Vl11 Vytvořeno: červenec 2012. Ověřeno ve výuce Datum: 13. 11. 2012 Třída: 4.- 5.

Výukový materiál. Šablona: III/2 Materiál: VY_32_INOVACE_05_Vl11 Vytvořeno: červenec 2012. Ověřeno ve výuce Datum: 13. 11. 2012 Třída: 4.- 5. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3052 Škola: Základní škola a Mateřská škola Bílý Kostel nad Nisou, příspěvková organizace, 463 31 Chrastava Šablona: III/2 Materiál: VY_32_INOVACE_05_Vl11

Více

Pavla Blaumüllerová (4.A) Iveta Blažková (4.A) Eliška Brychtová (4.A) Marie Čermáková (4.A) Pavla Blaumüllerová (4.A) Iveta Blažková (4.

Pavla Blaumüllerová (4.A) Iveta Blažková (4.A) Eliška Brychtová (4.A) Marie Čermáková (4.A) Pavla Blaumüllerová (4.A) Iveta Blažková (4. Třída: 4.A (rok nástupu 2011) Třída: *4.A (rok nástupu 2010) Třída: *4.B (rok nástupu 2010) Třída: **4.B (rok nástupu 2009) Termín: pondělí 18. 5. 2015 dopoledne Předseda: Mgr. Magda Fenárová Místopředseda:

Více

Slalomy o ŠTÍT MĚSTA TÁBORA

Slalomy o ŠTÍT MĚSTA TÁBORA Závod č. 53 Slalomy o ŠTÍT MĚSTA TÁBORA závod č. 53 Pořadatel závodu: VS Tábor Název závodu: Slalomy o ŠTÍT MĚSTA TÁBORA BHZ: 4 Druh závodu: Slalom postupový Datum závodu: 08.5.2010 Začátek závodu 9:30

Více

Výsledky atletických závodů - 4.10. 2014 40 m dívky Kategorie 2009 a mladší 40 m dívky Kategorie 2007-2008 40 m dívky Kategorie 2005-2006

Výsledky atletických závodů - 4.10. 2014 40 m dívky Kategorie 2009 a mladší 40 m dívky Kategorie 2007-2008 40 m dívky Kategorie 2005-2006 Výsledky atletických závodů - 4.10. 2014 40 m dívky 1 Vivien René Knapová 2009 Akademie Praha 6 8,7 2 Barbora Hejnová 2009 ASK Slavia Praha 9,2 3 Isabella Sekyrová 2009 Akademie Praha 6 11,6 40 m dívky

Více

Hodnocení soutěže Dospělí BAM STT

Hodnocení soutěže Dospělí BAM STT Hodnocení soutěže Dospělí BAM STT Místo Start. č. Tanečník Tanečnice waltz tango valčík slowfox quickstep Suma 1. 30 Both Pavel Wáwrová Kristina 11111/1,0 11111/1,0 11111/1,0 11111/1,0 11111/1,0 5 2. 22

Více

ZŠ Veronské náměstí. Julie Ježková, 15 let Cirkus, 30 30 cm, pastelka

ZŠ Veronské náměstí. Julie Ježková, 15 let Cirkus, 30 30 cm, pastelka Julie Ježková, 15 let Cirkus, 30 30 cm, pastelka Kamila Řezáčová, 13 let Motýl 2, 10 15 cm, voskovka Karolína Černínová, 8 let Když je stromu zima, 21 30 cm, vodovka tuš Karolína Járová, Ondřej Kočí, 13

Více

Plavecko - běžecký závod KRAJSKÉ KOLO 11. května 2010, Čelákovice. Kategorie: A Plavání: 50 m Běh: 500 m Nejlepší Celkové

Plavecko - běžecký závod KRAJSKÉ KOLO 11. května 2010, Čelákovice. Kategorie: A Plavání: 50 m Běh: 500 m Nejlepší Celkové Kategorie: A Plavání: 50 m Běh: 500 m Čas Příjmení a jméno Škola Handicap Čas 1 Noll David ZŠ a MŠ Nymburk 00:30,7 1 00:30,7 00:00,0 01:41,2 01:41,2 4 02:11,9 2 Zikmund Tomáš ZŠ Pod sv. horou Příbram 00:33,4

Více

JMENNÝ SEZNAM ŽÁKŮ V UČEBNĚ

JMENNÝ SEZNAM ŽÁKŮ V UČEBNĚ JMENNÝ SEZNAM ŽÁKŮ V UČEBNĚ RED IZO: 600012751 Název školy: Gymnázium, Jevíčko, A. K. Vitáka 452 Zkušební místo: Gymnázium, Jevíčko, A. K. Vitáka 452 Název zkoušky: Anglický jazyk - didaktický test Učebna

Více

Klub českých turistů ve Šluknově ze SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ organizuje pro rodiny s dětmi VI.ročník celoročního turistického soutěžení.

Klub českých turistů ve Šluknově ze SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ organizuje pro rodiny s dětmi VI.ročník celoročního turistického soutěžení. Klub českých turistů ve Šluknově ze SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ organizuje pro rodiny s dětmi VI.ročník celoročního turistického soutěžení Táta, máma a já Vyberte si aktivity z doporučeného přehledu turistických

Více

Bechyně byla založena na soutoku řek Smutné a Lužnice Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové.

Bechyně byla založena na soutoku řek Smutné a Lužnice Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové. Bechyně byla založena na soutoku řek Smutné a Lužnice Janem Lucemburským kolem roku 1323. Nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové. Dnes má městečko asi 5 000 obyvatel a je známé hlavně lázeňstvím

Více

ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ V SOUTĚŽÍCH A OLYMPIÁDÁCH

ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ V SOUTĚŽÍCH A OLYMPIÁDÁCH ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ V SOUTĚŽÍCH A OLYMPIÁDÁCH ŠKOLNÍ ROK 2013/2014 Školní kolo soutěže PIŠQWORKY (8. a 9. třída) 1. místo Ladislav Drápal 2. místo Ondřej Burian 3. místo Michal Jirák 4. 8. místo: Pavla

Více

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_132 Datum: 2.4.

Předmět: Regionální turistické služby. Ročník: IV. Téma: Regiony ČR. Vypracoval: Mgr. Jaromír Šebek Materiál: VY_32_INOVACE_132 Datum: 2.4. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Regionální turistické služby Ročník: IV.

Více

vzniká koncem 19. století a trvá do konce 1. svět. války měla být východiskem z krize, ve které se ocitla architektura v období historismu reakce

vzniká koncem 19. století a trvá do konce 1. svět. války měla být východiskem z krize, ve které se ocitla architektura v období historismu reakce vzniká koncem 19. století a trvá do konce 1. svět. války měla být východiskem z krize, ve které se ocitla architektura v období historismu reakce proti průmyslové civilizaci Secesi charakterizuje přesycenost

Více

Kalendář událostí 3 obcí 2014

Kalendář událostí 3 obcí 2014 Kalendář událostí 3 obcí 2014 Ples SDH Prostřední Lánov - ples hasičů s tombolou 11. 1. 2014 Lánov Pořadatel: SDH Prostřední Lánov, Petr Paulů, 604 230 934 Myslivecký ples - tradiční ples myslivců s bohatou

Více

OBSAH: 1. VZNIK, ZAKLADATELÉ, POSLÁNÍ 2. PERSONÁLNÍ OBSAZENÍ, KONTAKT 3. CÍLE 4. AKTIVITY V ROCE 2014 5. FINANČNÍ ZPRÁVA 6.

OBSAH: 1. VZNIK, ZAKLADATELÉ, POSLÁNÍ 2. PERSONÁLNÍ OBSAZENÍ, KONTAKT 3. CÍLE 4. AKTIVITY V ROCE 2014 5. FINANČNÍ ZPRÁVA 6. VÝROČNÍ ZPRÁVA za rok 2014 OBSAH: 1. VZNIK, ZAKLADATELÉ, POSLÁNÍ 2. PERSONÁLNÍ OBSAZENÍ, KONTAKT 3. CÍLE 4. AKTIVITY V ROCE 2014 5. FINANČNÍ ZPRÁVA 6. PODĚKOVÁNÍ Výroční zpráva za rok 2014 Strana 2 (celkem

Více

Oficiální výsledková listina

Oficiální výsledková listina Místo konání: Plzeň Datum konání: 20/09/2014 Kategorie: Muži Plzeňská padesátka České spořitelny Oficiální výsledková listina 1. 2502 HEJHAL Petr 1977 CZE Dukla Praha 00:42:15.2 00:00:00.0 2. 3166 DUŠÁK

Více

Více možností. Přihlásit

Více možností. Přihlásit 1 z 7 10.7.2013 12:47 Více možností Přihlásit Kam pojedete? Praha Střední Čechy Jižní Čechy Šumava Plzeňsko a Český les Západočeské lázně Severozápadní Čechy Českolipsko a Jizerské hory Český ráj Krkonoše

Více

Rozpis studentů u maturitní zkoušky

Rozpis studentů u maturitní zkoušky Třída: 6.N - sexta N (rok nástupu 2009) Termín: pondělí 18. 5. 2015 dopoledne Předseda: RNDr. Veronika Kvapilová Místopředseda: Mgr. Ivana Opálková Třídní: Mgr. Martin Šnévajs Místnost: A28 - kmenová 313

Více

Okresní zimní olympiáda - sjezd

Okresní zimní olympiáda - sjezd I. Dívky PořadíJméno závodníka ročník Sportovní oddíl 1.kolo 2.kolo Součet Odstup 1 Sylva Hojáková ZŠ a MŠ Železná Ruda 34,53 0,00 0:34,53 0,00 2 Kristina Lébová ZŠ a MŠ Železná Ruda 34,58 0,00 0:34,58

Více

Kolo Umístění waltz polka cha-cha jive Suma. 1. kolo 4. 5. / 48 XXXXXXX X XX XXX X XXXXXXXX XXXX X X 28

Kolo Umístění waltz polka cha-cha jive Suma. 1. kolo 4. 5. / 48 XXXXXXX X XX XXX X XXXXXXXX XXXX X X 28 Mistrovství ČR E Mistrovství ČR kategorie E 1 Startovní číslo: 1 Město: Podbořany (CZ) Hablovič Jakub Šubiková-Zahradská Olga TK Dance Art 1. kolo 4. 5. / 48 XXXXXXX XX XXXX X XXXXXX X XX XXXX X 28 2.

Více

Přespolní běh HANDICAP REGIONÁLNÍ PŘEBOR. Přespolní běh. Výsledková listina. Mladší chlapci A

Přespolní běh HANDICAP REGIONÁLNÍ PŘEBOR. Přespolní běh. Výsledková listina. Mladší chlapci A Mladší chlapci A 1 58 Hanuš Jiří Úštěk 01:59 2 88 Baláž Daniel ZŠ praktická, Bílina 02:00 3 91 Gaži Julius Dlažkovice 02:16 4 93 Čonka Martin Kadaň 02:18 5 89 Bárta Daniel Kadaň 02:21 6 90 Dunka David

Více

Předškoláci - hoši + dívky (2008-2014) - 100m

Předškoláci - hoši + dívky (2008-2014) - 100m Předškoláci - hoši + dívky (2008-2014) - 100m 19 Lacková Eliška 2008 Sokol Říčany 22,09 1 11 Kovář Jan 2008 ZŠ Ortenovo náměstí 22,51 2 69 Filounek Jan 2008 Sokol I Smíchov 23,45 3 15 Vlčková Kristýna

Více

Asociace školních sportovních klubů České republiky

Asociace školních sportovních klubů České republiky Asociace školních sportovních klubů České republiky výsledky Brno, 28. 11. 2013 Místo: plavecký bazén TJ Tesla, Brno Lesná Měření: stopky, ruční- přerušované Bazén: 25m, 6 drah Sbor rozhodčích: - Vrchní

Více

SYMPOZIUM UMĚLECKOPRŮMYSLOVÝCH ŠKOL ČESKÉ REPUBLIKY 2007

SYMPOZIUM UMĚLECKOPRŮMYSLOVÝCH ŠKOL ČESKÉ REPUBLIKY 2007 SYMPOZIUM UMĚLECKOPRŮMYSLOVÝCH ŠKOL ČESKÉ REPUBLIKY 2007 PROGRAM 8. 6. 1 OBSAH Společné aktivity...2 Program pro účastníky na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Kamenický Šenov...3 Program pro účastníky

Více

Krajský přebor škol - Šternberk - 16.5.2012

Krajský přebor škol - Šternberk - 16.5.2012 Krajský přebor škol - Šternberk - 16.5.2012 DI+HI 1 1. ZŠ Svatoplukova, Šternberk 15 2 ZŠ a G mesta Konice 14 3 ZŠ Boženy Nemcové Zábreh 10 4 3. ZŠ Nám. Svobody, Šternberk 8 5 ZŠ Demlova Olomouc 6 DII+HII

Více

I. Oblastní soutěž Praha

I. Oblastní soutěž Praha I. Oblastní soutěž Praha 11. března2007 Místo konání: Sportovní hala ZŠ Petřiny Jih, Šantrochova 2/1800, Praha 6 Pořadatel: Taekwon-do ITF Sonkal Praha Informace Počet oddílů : 7 Počty závodníků : junior

Více

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 Březen 2013 1 ZŠ Jarní 4 5 6 7 8 Téma: MOJE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA 11 Téma: Z POHÁDKY DO POHÁDKY 12 13 14 15 DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 18 19 20 21 22 Téma: CESTUJEME ZA ZVÍŘÁTKY Z CELÉHO SVĚTA Dráčci

Více

EMISNÍ PLÁN PAMĚTNÍCH MINCÍ NA LÉTA 2016-2020. Doc. Ing. Lubomír Lízal, Ph.D. Člen bankovní rady ČNB 21. října 2014

EMISNÍ PLÁN PAMĚTNÍCH MINCÍ NA LÉTA 2016-2020. Doc. Ing. Lubomír Lízal, Ph.D. Člen bankovní rady ČNB 21. října 2014 Doc. Ing. Lubomír Lízal, Ph.D. Člen bankovní rady ČNB 21. října 2014 Legislativa Na základě zákona má Česká národní banka výhradní právo vydávat bankovky, oběžné mince i mince pamětní. Pamětní mince jsou

Více

Výsledky vzdělávání žáků ve školním roce 2014/2015

Výsledky vzdělávání žáků ve školním roce 2014/2015 Výsledky vzdělávání žáků ve školním roce 2014/2015 Na začátku školního roku 2014/2015 studovalo na Gymnáziu Ţidlochovice celkem 229 ţáků. Z toho však jeden ţák poţádal o přerušení studia. V průběhu prvního

Více

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec

Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec Strana č. 1 Telefonní seznam ŘEDITELSTVÍ JUNIOR náměstí Svobody 318 Recepce Junior, náměstí Svobody 318 Matušková Denisa Polášková Hedvika 651 652 státní 518 384 527 518 384 266 518 670 651 518 670 652

Více

Závody Aliance dětského plavání 20. dubna 2013. Výsledková listina

Závody Aliance dětského plavání 20. dubna 2013. Výsledková listina Závody Aliance dětského plavání 20. dubna 2013 Praha, Výstaviště Holešovice Výsledková listina 20. 4. 2013 Aliance dětského plavání Ročník 2008: Kraulové nohy s deskou 25 m Pořadí: Jméno: Klub: čas 1 Emma

Více

Turistický prázdninový tábor 2013

Turistický prázdninový tábor 2013 Turistický prázdninový tábor 2013 Kdo a kde pořádá? Turistický oddíl v Krušných horách v Mariánské u Jáchymova 2) Kdo zodpovídá? Mgr. Karel Sláma vedoucí tohoto oddílu. 3) Komu je určen a kdy se koná?

Více

77 Jelínek Martin LK Jasan Aš 2008 I 00:01:54 1. 184 Farkaš Filip Aš 2011 I 00:03:20 3. 72 Jelínek Jáchym Aš 2012 I 00:04:27 4.

77 Jelínek Martin LK Jasan Aš 2008 I 00:01:54 1. 184 Farkaš Filip Aš 2011 I 00:03:20 3. 72 Jelínek Jáchym Aš 2012 I 00:04:27 4. Kategorie: I nejmladší kluci ročníky narození: 2008 a mladší Délka trati: 400 m 77 Jelínek Martin LK Jasan Aš 2008 I 00:01:54 1. 82 Klepáček Daneček Aš 2009 I 00:02:22 2. 184 Farkaš Filip Aš 2011 I 00:03:20

Více

Péče o kulturní dědictví v podmínkách Ústeckého kraje. Mgr. Ivana Štěrbová Odbor kultury a památkové péče

Péče o kulturní dědictví v podmínkách Ústeckého kraje. Mgr. Ivana Štěrbová Odbor kultury a památkové péče Péče o kulturní dědictví v podmínkách Ústeckého kraje Mgr. Ivana Štěrbová Odbor kultury a památkové péče Památky Ústeckého kraje v číslech 1 archeologická památkové rezervace 5 městských památkových rezervací

Více

Rozpis žáků k maturitní zkoušce

Rozpis žáků k maturitní zkoušce Třída: 4.A - Zdravotnický asistent (rok nástupu 2011) Třída: *4.A - Zdravotnický asistent (rok nástupu 2010) Termín: úterý 21. 4. 2015 dopoledne Předseda: Mgr. Zuzana Volná Místopředseda: Mgr. Štěpánka

Více

ARCHITEKTONICKÁ OVĚŘOVACÍ STUDIE BUDOUCÍHO VYUŽITÍ OBJEKTU LIEBIEGOVA PALÁCE U Tiskárny 81, Liberec 09/2014

ARCHITEKTONICKÁ OVĚŘOVACÍ STUDIE BUDOUCÍHO VYUŽITÍ OBJEKTU LIEBIEGOVA PALÁCE U Tiskárny 81, Liberec 09/2014 ARCHITEKTONICKÁ OVĚŘOVACÍ STUDIE BUDOUCÍHO VYUŽITÍ OBJEKTU LIEBIEGOVA PALÁCE U Tiskárny 81, Liberec 09/2014 RUPRECHTICE BEDŘICHOV SITUACE ŠIRŠÍCH VZTAHŮ S výstaviště LIDOVÉ SADY BEDŘICHOV Severočeské muzeum

Více