prosinec 2014 /leden 2015

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "prosinec 2014 /leden 2015"

Transkript

1 stopy histor ie v Libereckém kraji Týdenní poznámkový kalendář Foto Milan Drahoňovský

2 0 LIBERECKÝ KRAJ XII I II vrtek Nový rok Den obnovy samostatného českého státu Karina Světový den míru Radmila Diana prosinec /leden Konec vánočních prázdnin. týden 0 0 Zámek Hrubý Rohozec na okraji Turnova ukazuje, jak se v průběhu staletí měnily nároky na panské sídlo. Z původní raně gotické tvrze založené po r. 0 dospěl několika přestavbami až do současné empírové podoby, která jeho obyvatelům rozhodně skýtala mnohem více pohodlí.

3 Dalimil Tři králové LIBERECKÝ KRAJ XII I II Vilma vrtek Čestmír Vladan Břetislav Bohdana leden Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb. týden 0 0 Církevní památky v pohraničí většinou neměly příliš šťastný osud, vysídlení původního obyvatelstva a politický vývoj měly za následek zpustnutí či úplný zánik většiny kostelů. I chrám sv. Marie Magdaleny v Mařenicích byl v roce ruinou určenou k demolici, o jeho záchranu se zasloužila skupina nadšenců.

4 Pravoslav Edita LIBERECKÝ KRAJ XII I II Radovan vrtek Alice Ctirad Drahoslav Vladislav leden. týden 0 0 Ačkoli se Liberecký kraj pyšní celou řadou velmi starých stavebních památek, samotné město Liberec v tomto ohledu doplatilo na své bohatství a mohutný rozvoj především na konci. století. Jako skromný pozůstatek starší zástavby se dochovala jen průčelí tzv. Valdštejnských domků, zbudovaných v letech.

5 Doubravka Ilona LIBERECKÝ KRAJ XII I II Běla vrtek Slavomír Zdeněk Milena Miloš leden. týden 0 0 Čím modernější technologie nás obklopují v každodenním životě, tím zálibněji si prohlížíme výrobky našich předků, kde poctivé řemeslo takříkajíc kouká z každého detailu. Muzeí s historickou hasičskou technikou je v Libereckém kraji hned několik, snímek ukazuje expozici v Novém Oldřichově.

6 Zora LIBERECKÝ KRAJ Ingrid Den pam. obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti XII I II 0 Otýlie vrtek Zdislava Robin Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce, Den ochrany osobních údajů Marika Hynek leden /únor loletní prázdniny Den pomoci malomocným. týden 0 0 Osadu Jizerka známe jako turistické srdce Jizerských hor, v dávné minulosti zažila zlatou horečku, byla chudou dřevařskou vesničkou i prosperující sklářskou osadou. Honosný Panský dům vybudovaný Franzem Riedelem roku po zániku huti postupně zchátral téměř do stavu ruiny, dnes ale opět dělá čest svému jménu sídlí v něm hotel vyšší kategorie.

7 la/hromnice Blažej Jarmila LIBERECKÝ KRAJ Den mokřadů Začátek jarních prázdnin Libereckého kraje Den bezpečného internetu Den proti rakovině I II III vrtek Dobromila Vanda Veronika Milada Den manželství 0 0 socha Krakonoše má před sebou nanejvýš pár měsíců, náměstí v Jilemnici ale každou zimu ozdobí nová. únor. týden chaři většinou pro své výtvory používají kámen nebo kov, aby jejich dílo přetrvalo celé generace. Sněhová

8 Apolena Mojmír Božena LIBERECKÝ KRAJ Den nemocných I II III vrtek Slavěna Věnceslav Valentýn Jiřina Den rádia Svátek zamilovaných 0 únor. týden 0 Výletní restaurace Liberecká výšina v lesích nad Lidovými sady se zdá být o několik století starší, než je její skutečný věk vystavěl ji Theodor Liebieg teprve roku 0. Vzhled napodobující středověký hrad zůstal zachován i po rozsáhlé přestavbě v letech.

9 Ljuba Miloslava Gizela LIBERECKÝ KRAJ I II III vrtek Patrik Oldřich Lenka/Eleonora Den sociální spravedlnosti Mezinárodní den mateřského jazyka, Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu Mezinárodní den boje proti kolonialismu Petr únor Evropský den obětí (Evropský den proti zločinu), Den sesterství. týden 0 0 Rozhledna Štěpánka na pomezí Jizerských hor a Krkonoš patří mezi nejkrásnější české rozhledny. Od položení základního kamene do ukončení stavby uplynulo dlouhých let dnes se však již nedozvíme, jestli důvodem k přerušení prací byla skutečně věštba, která předpověděla staviteli Kamilu Rohanovi smrt v roce dokončení rozhledny.

10 Svatopluk Matěj/Matyáš Liliana LIBERECKÝ KRAJ I II III vrtek Dorota Alexandr Lumír Bedřich 0 únor /březen. týden 0 Dlaskův statek na Malé Skále je typickou ukázkou tradiční lidové architektury Turnovska. Patrová roubená stavba s pavlačí z konce. století je součástí expozice turnovského Muzea Českého ráje, ve vnitřních prostorách jsou instalovány výstavy lidového interiéru a typických domácích výrob v jizeří.

11 Anežka Kamil ela vrtek Kazimír Miroslav Tomáš Gabriela Mezinárodní den žen březen LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den boje spisovatelů za mír Den jódu, Den modliteb. týden II III 0 IV 0 jen pozoruhodnou technickou památkou, ale i skutečným architektonickým skvostem je vodní elektrárna Spálov. avba je příkladnou ukázkou propojení estetiky s funkčností. I když nové generátory instalované při rekonstrukci v roce již s interiérem neladí tak jako ty původní, secesně zdobený sál stále ohromuje svojí elegancí.

12 Františka Viktorie Anděla vrtek Řehoř Den přístupu ČR k Severoatlantické smlouvě (NATO) Růžena Rút/Matylda Ida březen LIBERECKÝ KRAJ Evropský den památky obětem terorismu Evropský den mozku Den ledvin Den spotřebitelských práv, Mezinárodní den proti policejní brutalitě. týden II III 0 IV 0 Bílou paní dnes na hradě Bradlec nepotkáme zakletá panna byla vysvobozena a její neblahá služba skončila již před mnoha staletími. Z hradu založeného koncem. století zůstalo na vrchu km od Jičína jen torzo věže a několika zdí, většinu mohutné stavby rozebrali obyvatelé z okolních obcí na stavební kámen.

13 Elena/Herbert Vlastimil Eduard vrtek Josef Světlana Radek Leona/Lea LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den invalidů Den frankofonie, Den divadla pro děti a mládež, Mezinárodní den štěstí Jarní rovnodennost začátek jara Den poezie, Mezinárodní den zdravého spánku, Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace, Den Downova syndromu, Den lesů Den vody II III IV 0 březen. týden Sklářské výrobky ze severu Čech proslavily naši zem doslova po celém světě. Tradiční sklářská výroba je 0 důležitou součástí kulturního dědictví a v některých sklárnách i populární turistickou atrakcí.

14 Ivona Gabriel Marián vrtek Emanuel Dita ňa Taťána březen LIBERECKÝ KRAJ Den meteorologie Den tuberkulózy, Den Horské služby v ČR Den divadla Český den učitelů (výročí narození J. A. Komenského), Hodina země Začátek letního času. týden II III 0 IV 0 Turistické průvodce lákají návštěvníky Českého ráje na památkově chráněný Kopicův statek. Možná zajímavější než samotný objekt ale je přírodní sochařská galerie v údolí pod statkem. Autorem několika desítek skalních reliéfů je poslední majitel statku Vojtěch Kopic, který na jejich tvorbě pracoval od roku 0 až do své smrti v roce.

15 0 Arnošt Kvido Hugo vrtek Erika Richard Ivana Velikonoční neděle Miroslava březen /duben LIBERECKÝ KRAJ Světový den zálohování Apríl, Mezinárodní den ptactva Mezinárodní den dětské knihy, Den zvýšení povědomí o autismu Velikonoční prázdniny Mezinárodní den spodního prádla Velikonoční prázdniny Mezinárodní den proti nášlapným minám, Mezinárodní den mrkve. týden III 0 IV 0 V 0 Zřícenina hradu Jestřebí se vypíná z osamělého pískovcového skaliska nedaleko Máchova jezera. Původ hradu se datuje do.. století, roku byl dobit husity a přibližně o století později opuštěn. pěti stoletích chátrání a divoké těžby kamene je statika stavby i skalního ostrohu silně narušena a hrad je přístupný jen částečně.

16 Velikonoční pondělí Heřman/Hermína Ema vrtek Dušan Darja Izabela Julius duben Vendula Den vzdělanosti LIBERECKÝ KRAJ Den zdraví Mezinárodní den Romů Mezinárodní den solidarity osvobození politických vězňů, Den Parkinsonovy choroby Mezinárodní den letectví a kosmonautiky, Mezinárodní den boje proti hluku. týden III 0 IV 0 V 0 Albrecht z Valdštejna se nesmazatelně zapsal do historie regionu, ačkoli rozlehlé liberecké a frýdlantské panství (zahrnující i Českou Lípu a Jičín) mu patřily pouhých let. cha významné i rozporuplné osobnosti českých dějin zdobí rekonstruované náměstí T. G. Masaryka ve Frýdlantě.

17 Aleš Vincenc Anastázie vrtek Irena Rudolf Valérie Rostislav duben LIBERECKÝ KRAJ Den monitoringu diabetiků Mezinárodní den památek a sídel. týden III 0 IV 0 V 0 Zřícenina skalní tvrze se zvláštním názvem Jiljov stojí při břehu Dolského potoka u Holan na Českolipsku. První zmínky o existenci hrádku pocházejí z roku, proti nim ale stojí domněnky, že stavbu nechal jako repliku vybudovat teprve kolem roku hrabě Kounic v rámci romantických úprav zámku v Zahrádkách.

18 Marcela Alexandra Evženie vrtek Vojtěch Jiří Marek Oto duben LIBERECKÝ KRAJ Den země, Evropský den akcí proti rasismu Den knihy a autorského práva Mezinárodní den skautů a skautek, Den laboratorních zvířat Den veterinárních lékařů, Den malárie Den duševního vlastnictví, Den sdružených měst Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl. týden III 0 IV 0 V 0 Dvojice starobylých lip stojí v osadě Kotel nedaleko Osečné. arší z nich bývá nazývána tisíciletou lípou a dendrologové dávají tomuto označení za pravdu skutečný věk stromu odhadují na 0 let. Lípa se tak řadí k nejstarším stromům v ČR a její vykotlaný kmen má obvod téměř m.

19 Jaroslav Vlastislav LIBERECKÝ KRAJ Den grafiky Den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, Mezinárodní den smutku IV V VI 0 Robert vrtek Blahoslav Svátek práce Mezinárodní den tance, Den imunologie Den pracoviště, Valpuržina noc (pálení čarodějnic) Zikmund Alexej duben /květen Mezinárodní den ptačího zpěvu, Mezinárodní den svobody tisku, Den Slunce. týden Příběh věhlasného doktora Kittela patří k tajemným bájím Jizerských hor. J. J. A. E. Kittel se narodil roku 0 v rodině s dlouholetou ranhojičskou tradicí a své lékařské vědomosti patrně získal jako vojenský ranhojič a chirurg. Léčil nejchudší lid i šlechtu v širokém okolí, v léčbě dosahoval takových úspěchů, že lidé věřili v jeho nadpřirozené schopnosti i ve smlouvu s ďáblem. V Šumburku (dnes Krásná), kde se narodil i celý život působil, vystavěl kostel a především rozlehlý Burk, ve kterém provozoval špitál, lékárnu, laboratoř i pitevnu. Burk v současné době prochází celkovou rekonstrukcí, Kittelovo muzeum je umístěno v přilehlém domě.

20 Květoslav Klaudie Květnové povstání českého lidu LIBERECKÝ KRAJ Den hasičů (svátek sv. Floriána patrona hasičů) Den astmatu, Mezinárodní den porodních asistentek IV V VI Radoslav vrtek anislav Den vítězství Den vzpomínek na ty, kdo ztratili svůj život během druhé světové války, Mezinárodní den Červeného kříže Ctibor Blažena květen Den Evropy Den matek. týden V parčíku na náměstí Českých bratří v Liberci lze dosud rozeznat základy trojlodní neorománské stavby evangelického kostela z roku. ejně jako řada dalších kostelů byl v padesátých letech uzavřen, postupně zchátral a dokonce byl narušen požárem. Přes veškeré snahy o záchranu a existující studie nového využití byl nakonec v květnu roku odstřelen.

21 Svatava Pankrác LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem IV V VI Servác vrtek Bonifác Žofie/fie Den rodin Český den boje proti rakovině (Květinový den), Den koktejlů Den proti mozkové mrtvici Přemysl Aneta květen Den telekomunikací a informačních technologií Den památky obětí nemoci AIDS (pochody Světlo pro AIDS). týden Většina rozhleden v Jizerských horách je ve věku kolem sta let, v posledních letech ale přišel masivní nástup nové generace (0 Smrk, 0 Nisanka, 0 Císařský kámen, 0 U borovice, Heřmanice, ). Zatím nejmladším přírůstkem je Maják Járy Cimrmana v Příchovicích.

22 Nataša Ivo LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den muzeí IV V VI Zbyšek vrtek Monika Emil Mezinárodní den stepu Den kulturní diverzity pro dialog a rozvoj (Den kulturního rozvoje) Mezinárodní den pro biologickou diverzitu Vladimír Jana/Vanesa květen Evropský den národních parků. týden Mlátička, fofr nebo čert byly v meziválečném období běžnými pomocníky na každém statku. Technický pokrok a kolektivizace zemědělství je vyhnaly do kopřiv za stodolu a pak do šrotu, jen pár exemplářů staré zemědělské techniky se dostalo do skanzenů a muzeí. Zajímavou sbírku najdete například ve výletním areálu v Pěnčíně.

23 Viola Filip LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den počítačů, Den Afriky, Mezinárodní den ztracených dětí, Den boje proti dětské obezitě, Ručníkový den Mezinárodní den mléka IV V VI Valdemar vrtek Vilém Maxmilián/Maxim Mezinárodní den mírových jednotek OSN 0 Ferdinand Kamila květen Evropský den melanomu, Svátek sousedů Den koní, Den bez tabáku, Den otevírání studánek. týden Liberecká radnice je zmenšenou kopií radnice ve Vídni a na stejném místě má svůj vzor i socha rytíře, shlížející ze špičky věže. Původní rytíř nazývaný Roland byl v roce označen za nebezpečného a do prosince na jeho místě zářila pěticípá hvězda. té věž dočasně střežil český lev, než se na své místo roku 0 vrátil Roland (či přesněji řečeno jeho novorozený dvojník).

24 Laura Jarmil LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den dětí Mezinárodní den čistého ovzduší V VI VII Tamara vrtek Dalibor Dobroslav Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese Den životního prostředí, Den rozvoje a vzdělání dospělých Norbert Iveta/Slavoj červen. týden mníčky jsou srdeční záležitostí pro mnoho milovníků Jizerských hor. Mezi stovkami křížků připomínajících tragické události patří k výjimkám Emauzský obrázek, postavený jako vyjádření zbožnosti pro potěchu poutníků, cestujících po staré poutní cestě k Hejnickému klášteru.

25 Medard anislava LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den oceánů V VI VII Gita Vyhlazení obce Lidice vrtek Bruno Antonie Den proti dětské práci Antonín Roland červen Mezinárodní den žonglování Den dárců krve. týden Kopie Kristova hrobu v Jeruzalémě byly pro slávu křesťanství budovány v mnoha místech. O vznik Kaple Božího hrobu v Mimoni se zasloužil majitel tamního panství Jan Putz z Adlersthurnu, který se pro její stavbu rozhodl při své cestě do Jeruzaléma roku. návratu zjistil, že si přesně nezměřil všechny detaily, musel tedy do svatého města cestovat ještě jednou

26 Vít Zbyněk LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den odpůrců vojenské služby, Den proti násilí na seniorech Den afrického dítěte, Evropský den židovské kultury V VI VII Adolf vrtek Milan Leoš Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha Květa Alois červen Den uprchlíků Den otců, Den květů, Evropský den hudby, Mezinárodní den trpaslíků Letní slunovrat začátek léta. týden Sychrov patří mezi nejzachovalejší zámky v ČR a právem se těší zájmu návštěvníků. Snímek zachycuje zajímavý detail kladkostroje studny na nádvoří a kulatou Bretaňskou věž. Svým názvem i architektonickým pojetím upomíná na francouzský původ rodu Rohanů, kterému zámek patřil let až do r..

27 Pavla Zdeňka LIBERECKÝ KRAJ Den veřejné služby V VI VII Jan vrtek Ivan Adriana Mezinárodní den boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi Mezinárodní den podpory obětem násilí (mučení) Ladislav Lubomír červen Den památky obětí komunistického režimu Den politických vězňů, Den rybářství, Den sdělovacích prostředků. týden Tahákem expozice centra Brána Trojzemí v Hrádku nad Nisou je kostra muže, nalezená tváří dolu v mělkém hrobě vně zdí hrádeckého hřbitova. Analýzy prozradily, že muž zemřel ve druhé polovině. století ve věku kolem 0 let, není ale známo, proč byl pohřben jako osoba vyloučená z řad bohabojného obyvatelstva. Badatelé neznámému dali přezdívku vampýr Tobiáš.

28 0 Petr a Pavel Šárka Jaroslava vrtek Patricie Radomír Prokop Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje červen /červenec LIBERECKÝ KRAJ Den ozbrojených sil České republiky (Den armády) Začátek hlavních prázdnin Den UFO Mezinárodní den družstev Mezinárodní den obejmutí. týden VI 0 VII 0 VIII 0 Mohutná kulatá věž je charakteristickým znakem a zároveň i nejstarší stavební částí hradu Grabštejna, stojícího nad údolím Lužické Nisy nedaleko Hrádku n. N. Hrad s historií sahající do. století užívala po. světové válce armáda, vnitřní vybavení vzalo za své a stavba chátrala. Od 0. let probíhá citlivá rekonstrukce.

29 Chmel patří mezi tradiční zemědělské plodiny a úspěšné vývozní komodity naší vlasti. Vyhlášené chmelařské oblasti se v minulosti nacházely i na Českolipsku, sušárna s u nás neobvyklou kruhovou věží se jako technická památka dochovala v obci Dubá. VI 0 VII 0 VIII 0 Den upálení mistra Jana Husa Bohuslava Nora vrtek Drahoslava Libuše/Amálie Olga Bořek červenec LIBERECKÝ KRAJ Den polibku Den populace. týden

30 S historií státního zámku Lemberk je neodmyslitelně spjata postava svaté Zdislavy z Lemberka ( ). Osvícenou šlechtičnu provázela pověst zázračné léčitelky a dobrodinky, v Jablonném v dještědí založila špitál a dominikánský klášter. Roku byla papežem Janem Pavlem II. prohlášena za svatou. VI 0 VII 0 VIII 0 Markéta Karolína Jindřich vrtek Luboš Martina Drahomíra Čeněk červenec LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den alternativ ke spalovnám, Mezinárodní koupací den. týden

31 uhé dva roky ( 00) stačily budovatelům železniční trati Liberec Česká Lípa k překlenutí údolí říčky Rokytky v obci Novina 0 m dlouhým a m vysokým kamenným viaduktem. Elegantní stavba s klenutými oblouky na sloupech je vedena do oblouku a je obdivovanou technickou památkou. Historický vlak s parní lokomotivou bývá vypravován například při příležitosti tradiční Anenské pouti v Kryštofově Údolí. VI 0 VII 0 VIII 0 Ilja Vítězslav Magdaléna vrtek Libor Kristýna Jakub Anna červenec LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den šachu 0. týden

32 Kdy by neznal Bezděz? Královský hrad ve svých básnických dílech proslavili i Karel Hynek Mácha a Svatopluk Čech a jeho charakteristická silueta dominuje širokému okolí. V posledních letech probíhá rozsáhlá rekonstrukce hradu, nejzřetelnější změnou je nové zastřešení tzv. Manského paláce. VI 0 VII 0 VIII 0 0 Věroslav Viktor Marta vrtek Bořivoj Ignác Oskar Gustav červenec /srpen LIBERECKÝ KRAJ Den africké ženy Den suchého zipu. týden

33 Pletení košíků či ošatek patřilo k běžným dovednostem obyvatel vesnice ještě v generaci našich babiček. Dnes jsou košíky v našich domácnostech většinou dovezené přes půl zeměkoule a šikovné ruce košíkářů i dalších řemeslníků ovládajících pozapomenuté profese můžeme obdivovat jen ve skanzenech nebo na jarmarcích. VII VIII IX Miluše Dominik/Dominika Kristián vrtek Oldřiška Lada běslav Roman srpen LIBERECKÝ KRAJ Den boje za zákaz jaderných zbraní, Mezinárodní den boje lékařů za mír Mezinárodní den původního obyvatelstva. týden

34 V Libereckém kraji je několik desítek starobylých hradů, zámků či tvrzí, ale pouze z nich je v péči Národního památkového ústavu. Ostatní jsou buď ponechány svému osudu, nebo se o ně starají obce či rozličná občanská sdružení. To je i případ skalního hradu Rotštejn v Českém ráji, který již od roku postupně zvelebuje a zpřístupňuje sdružení Ochrana Klokočských skal. VII VIII IX Vavřinec Zuzana Klára vrtek Alena Alan/Sylva Hana Jáchym srpen LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den mládeže Den leváků. týden

35 Reprezentativní budova libereckých městských lázní byla dokončena roku 0 a je jedním ze symbolů nejbohatšího období v historii města. m dlouhý bazén pozbyl atraktivitu po otevření nového městského bazénu, objekt byl nedostatečně udržován a v roce 0 uzavřen. Budova znovu ožila až po dlouhých letech, kdy se do velkoryse zrekonstruovaných prostor přestěhovala Oblastní galerie Liberec. VII VIII IX Petra Helena Ludvík vrtek Bernard Johana Bohuslav Sandra srpen LIBERECKÝ KRAJ Den humanitárních pracovníků Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky. týden

36 Historií je naštěstí již i tento snímek z konce devadesátých let, skýtající smutný pohled na odlesněnou pláň za chatou Smědava. Obrovské lesní plochy v Jizerských horách podlehly emisní zátěži a následnému napadení škůdci, zdálo se, že tvář hor se navždy změnila. Revitalizace ale má až nečekaný úspěch a nově vysázené porosty dnes mnohde dosahují výše kolem metrů. Bylo by snadné přidat aktuální snímek pro porovnání, ale raději si udělejte výlet a potěšte se pohledem na zdravý mladý les zblízka. VII VIII IX Bartoloměj Radim Luděk vrtek Otakar Augustýn Evelína Vladěna srpen LIBERECKÝ KRAJ. týden

37 Na km dlouhém úseku železniční trati mezi Tanvaldem a Kořenovem musí vlak překonat výškový rozdíl m a sklon trati dosahuje až. Pro bezpečné zdolání strmého úseku oběma směry byla trať opatřena dvojitým ozubeným hřebenem a provoz zajišťovaly uzpůsobené lokomotivy. Dnes je Zubačka atraktivní technickou památkou a v Kořenově má i své muzeum. VIII IX 0 0 X 0 Pavlína Linda/Samuel Adéla vrtek Bronislav Jindřiška/Rozálie Boris Boleslav srpen /září LIBERECKÝ KRAJ Konec hlavních prázdnin. týden

38 Tradice dožínek z vesnic mizí možná proto, že hlavním produktem našeho zemědělství už není chléb, ale bionafta. falšované dožínkové slavnosti s kulturními vystoupeními, programem pro děti i ukázkami zemědělských produktů a techniky si naštěstí pořád můžeme užít na každoročně pořádaném Semilském pecnu. VIII IX 0 0 X 0 Regína Mariana Daniela vrtek Irma září Denis/Denisa Marie Lubor LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den gramotnosti Den prevence sebevražd Den první pomoci Mezinárodní den čokolády. týden

39 Proč tady v údolí stojí rozhledna?, ptá se nezasvěcený návštěvník Jizerských hor na břehu říčky Bílé Desné. Válcová kamenná stavba ale ve skutečnosti byla manipulační věží přehradní nádrže se sypanou hrází a do dnešních dnů připomíná tragické protržení přehrady. září, kterému v obci Desná padlo za oběť životů. VIII IX 0 0 X 0 Radka Jolana Ludmila vrtek Naděžda Kryštof Zita Oleg září LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den demokracie Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy, Den církevního školství. týden

40 Obchodní dům Ještěd s trojicí pavilonů opláštěných plechovými panely v unikátní povrchové úpravě Atmofix patřil k nejdiskutovanějším stavbám 0. let. Ačkoli dominanta dolního centra Liberce měla řadu kritiků, s jejím bouráním většina občanů města nesouhlasila. Navzdory tomu a v souladu s developerskými úmysly ustoupila v roce 0 novému obchodnímu centru. VIII IX 0 0 X 0 Matouš Darina Berta vrtek Jaromír Zlata Andrea Jonáš září LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den míru, Mezinárodní den Alzheimerovy choroby Evropský den bez aut dzimní rovnodennost začátek podzimu Mezinárodní den antikoncepce, Mezinárodní den kulturního dialogu Den českého piva, Den cestovního ruchu (Den turistiky) Mezinárodní den neslyšících, Mezinárodní den modliteb za pronásledované křesťany. týden

41 Na železobetonové pevnůstky lehkého opevnění známé jako řopíky narazíte prakticky ve všech pohraničních lesích. Budování obranné linie započalo narychlo v roce jako reakce na sílící nacionalismus a militantní politiku Německa. Do roku bylo dokončeno několik tisíc bunkrů, Mnichovská dohoda však plány na obranu vlasti zhatila. IX 0 X 0 XI 0 0 Den české státnosti Václav Michal Jeroným vrtek Igor Olívie/Oliver Bohumil František září /říjen LIBERECKÝ KRAJ Úplné zatmění měsíce Mezinárodní den překladatelů Mezinárodní den seniorů, Mezinárodní den lékařů, Den cyklistiky, Den vegetariánství, Mezinárodní den hudby, Mezinárodní den kávy Mezinárodní den nenásilí, Den hospodářských zvířat, Den úsměvu Mezinárodní den ochrany zvířat 0. týden

42 Roimund je jedním z mála hradů, u kterých je přesně zdokumentována doba vzniku svolení ke stavbě získal Jan z Donína na přelomu let a po čtyřech letech byl hrad dokončen. Hrad několikrát změnil majitele, byl dokonce i sídlem lupičské bandy a to možná bylo i důvodem k jeho zboření v. století. IX 0 X 0 XI 0 Eliška Hanuš Justýna vrtek Věra Štefan/Sára Marina Andrej říjen LIBERECKÝ KRAJ Den architektury, Den učitelů Den zraku, Mezinárodní den boje proti popáleninám Den pošty Den duševního zdraví, Den proti trestu smrti. týden

43 Jméno armádního generála Antonína chora mladé generaci sotva něco říká, starší si na něj vzpomenou jako na hrdinu druhé světové války. mníček nedaleko Ralska připomíná jeho tragickou smrt, ke které došlo v tehdejším vojenském prostoru při autonehodě za podivných okolností a v podivné době roku 0. IX 0 X 0 XI 0 Marcel Renáta Agáta vrtek Tereza Havel Hedvika Lukáš říjen LIBERECKÝ KRAJ Den artritidy Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof Den standardů Mezinárodní den bílé hole, Den žen žijících na venkově Den výživy, Den páteře, Mezinárodní den proti McDonald s Mezinárodní den proti chudobě, Den úrazů. týden

44 Černá udnice by mohla vyprávět, jak se během století změnil náš přístup k trávení volného času. Ve třicátých letech k rozhledně proudily doslova zástupy pěších a sál s kapacitou 00 osob praskal ve švech každý víkend, koncem. století ožíval už jen občas při zábavách a koncertech. Dnes je ve zchátralém stavu uzavřen a vyhlídky do budoucna nejsou zrovna optimistické. IX 0 X 0 XI 0 Michaela Vendelín Brigita vrtek Sabina Teodor Nina Beáta říjen LIBERECKÝ KRAJ Den proti osteoporóze, Den stromů, Den statistiky, Mezinárodní den kuchařů Mezinárodní den balbutiků Den OSN, Den pro rozvoj informací Konec letního času. týden

45 Kabinová lanovka s kyvadlovým provozem vozí turisty na vrchol Ještědu již od roku. Nosné lano původně podpíraly dva sloupy, při rekonstrukci v letech je nahradil jediný a zdvojnásobila se přepravní rychlost. Na šikmé dálce m překoná kabina během minut jízdy výškový rozdíl 0, m. IX 0 X 0 XI 0 0 Erik Šarlota/Zoe Den vzniku samostatného československého státu vrtek Silvie Tadeáš LIBERECKÝ KRAJ Den UNICEF, Den spoření Štěpánka Den veganství Felix říjen /listopad. týden

46 Každý z nás jednou ukončí svoje působení na světě a stane se jednou provždy minulostí. Hruboskalský lesní hřbitov zasazený do půvabné přírody je důkazem, že i místo posledního odpočinku může působit příjemnou a snad až optimistickou atmosférou. X 0 XI 0 XII 0 Tobiáš /Památka zesnulých Hubert Karel vrtek Miriam Liběna Saskie/Andělín Bohumír listopad LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den prevence ničení životního prostředí v průběhu válek a ozbrojených konfliktů. týden

47 Vísecká rychta v Kravařích se řadí mezi největší roubené stavby v Čechách. Celá budova ale nebyla obytná, část prvního patra a trojpodlažní půda sloužily k sušení chmele. Bývalá rychta je dnes součástí Vlastivědného muzea v České Lípě a jsou v ní umístěny expozice lidové architektury, interiérů, řemesel a náčiní. X 0 XI 0 XII 0 Bohdan Evžen Martin Den válečných veteránů vrtek Benedikt Tibor Sáva Leopold listopad LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den boje proti fašismu a antisemitismu Den vědy pro mír a rozvoj Den jakosti (kvality) Mezinárodní den nevidomých Den diabetiků Den obětí dopravních nehod, Den vězněných spisovatelů. týden

48 Liberecké náměstí zažilo ve své historii celou řadu názvů a také mnoho rozličných shromáždění. Zřejmě nejpočetnější davy se scházely na tehdejším náměstí Bojovníků za mír v revolučních listopadových dnech roku, krátce poté se náměstí vrátilo k názvu Dr. E. Beneše, který neslo v letech. X 0 XI 0 XII 0 Otmar Den boje za svobodu a demokracii Mahulena Romana vrtek Alžběta Nikola/Nikolas Albert Cecílie listopad LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den tolerance Mezinárodní den studentstva Den prevence týrání a zneužívání dětí, Mezinárodní den mužů Mezinárodní nekuřácký den, Den filosofie Den industrializace Afriky Den televize, Den pozdravů. týden

49 Zřícenina hradu Ralsko se po řadu let nacházela v zakázaném pásmu, o rozlehlá území v okolí Mimoně se dělila sovětská armáda s uranovými doly. Armáda využívala m vysoký vrch k výcviku i jako hlídkové stanoviště a pramálo se starala o to, že hrad je od roku chráněn jako kulturní památka České republiky. X 0 XI 0 XII 0 Klement Emílie Kateřina vrtek Artur Xenie René Zina listopad LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách Den bez kožešin Mezinárodní den nekupování ničeho Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny. týden

50 Motomuzeum v Borku pod Troskami při hlavní silnici Turnov Jičín svoji expozici otevřelo v roce. V bývalém zemědělském objektu je vystaveno více než osm desítek motocyklů, dobře známou i dávno zapomenutou českou produkci doplňují stroje nejzvučnějších značek motocyklové historie. Sbírce dominuje spotrovní provedení Böhmerlandu, vyráběného v Krásné Lípě ve Šluknovském výběžku. XI 0 XII 0 I 0 0 Ondřej Iva Blanka vrtek Svatoslav Barbora Jitka Mikuláš listopad /prosinec LIBERECKÝ KRAJ Den boje proti AIDS Den počítačové gramotnosti, Mezinárodní den boje za vymýcení otroctví Mezinárodní den zdravotně postižených, Den bez pesticidů Mezinárodní den dobrovolníků. týden

51 Rozeklaný pískovcový hřeben nad Malou Skálou nese pozůstatky středověkého skalního hradu Vranova. Celý komplex byl velmi členitý a dosahoval pozoruhodné délky takřka 00 m. Z původních hradních budov a opevnění se dochovala jen torza, letohrádek vystavěný ve tvaru kaple a nazývaný Pantheon pochází až z počátku. století. XI 0 XII 0 I 0 Ambrož/Benjamín Květoslava Vratislav/Vratislava vrtek Julie Dana Simona Lucie prosinec LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den civilního letectva Mezinárodní den proti korupci Mezinárodní den lidských práv, Slavnostní předávání Nobelových cen Den dětství, Mezinárodní den hor 0. týden

52 Na výpravu za historií je nejpřirozenější vyrazit do muzea. Severočeské muzeum v Liberci bylo jako první uměleckoprůmyslové muzeum v Českých zemích založeno již roku, o čtvrt století později se přestěhovalo do nové reprezentativní budovy v romantickém stylu, která mu slouží a dělá čest dodnes. XI 0 XII 0 I 0 Lýdie Radana/Radan Albína vrtek Daniel Miloslav Ester Dagmar prosinec LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den vystěhovalců Mezinárodní den lidské solidarity. týden

53 avba domácích betlémů bývala běžným vánočním zvykem na venkově i ve městech. U některých tvůrců přerostla v celoživotní vášeň a vznikaly rozsáhlé kompozice s důmyslnými mechanizmy. Hned několik takových skvostů vystavuje Muzeum betlémů v Kryštofově Údolí, expozici doplňují historické hračky, školní potřeby a propriety venkovského života. XI 0 XII 0 I 0 Natálie Šimon Vlasta vrtek Štědrý den Adam a Eva. Svátek vánoční. Svátek vánoční Štěpán Žaneta prosinec LIBERECKÝ KRAJ Zimní slunovrat začátek zimy. týden

54 Zeptáte-li se na nejznámější objekt Libereckého kraje, devět z deseti dotázaných označí Ještěd. Charakteristická stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu navržená Ing. Arch. K. Hubáčkem se nesmazatelně zapsala do historie nejen české, ale i světové architektury. XI 0 XII 0 I 0 0 Bohumila Judita David vrtek Silvestr prosinec /leden LIBERECKÝ KRAJ Mezinárodní den biologické rozmanitosti. týden

55 kud jste si již kalendář prolistovali, možná Vás nad některými fotografiemi napadlo, že se příliš nehodí k titulu odkazujícímu na historii. Ano, mohli bychom celý rok zaplnit třeba hrady, zámky a zříceninami máme jich v Libereckém kraji víc než dost. Ale nebyl by snad takový kalendář jednotvárný? A nikde není definováno, co všechno historie zahrnuje, kde končí nebo začíná. Každá doba žije svojí přítomností, ale stopy, které po ní zůstanou, se stávají historií. Vůbec nemusí jít o události hodné zápisu do učebnic nebo starožitnosti nevyčíslitelných hodnot. Kalendář není průvodcem po dějinách kraje, nenajdete v něm ani příliš mnoho historických podrobností. Témata jsme skládali jako co nejpestřejší mozaiku a věříme, že se pro Vás opět stanou inspirací k toulkám po Libereckém kraji. Šťastný a úspěšný rok a především mnoho krásných zážitků na Vašich výletech Vám přejí autoři kalendáře Milan Drahoňovský a Lubomír Tlustý Plánovací kalendář Rok má pracovních dnů ( včetně svátků), tj. při hodinové pracovní době 0 ( včetně svátků) pracovních hodin pracovních dnů/hodin (pro prac. dobu hodin) P Ú S Č P S N P Ú S Č P S N P Ú S Č P S N P Ú S Č P S N P Ú S Č P S N P Ú měsíc vč. sv. čtvrtletí vč. sv. LEDEN 0 ÚNOR BŘEZEN 0 DUBEN 0 KVĚTEN 0 ČERVEN 0 ČERVENEC 0 SRPEN 0 ZÁŘÍ 0 ŘÍJEN 0 LISTOPAD 0 PROSINEC

ROČNÍK 34, ČÍSLO 202 LISTOPAD

ROČNÍK 34, ČÍSLO 202 LISTOPAD ROÍK, ÍLO 0 LITOAD 00 Město Mníšek pod Brdy ZDARMA městečka pod kalkou BUĎ DOBRÝ ROK TE ŘÍŠTÍ! obota. prosince 00, od.00 hod. Vánoční KOFLÍKOVÝ TRH Kulturní program - MŠ, ZŠ, Rorejs, Křoví, vernisáž vánočních

Více

KAM. Za jaro dám na zvonění. po Česku ZDARMA. Turistická sezona je tu. Ve znamení drakobijce. Do pohádky i do pedálů

KAM. Za jaro dám na zvonění. po Česku ZDARMA. Turistická sezona je tu. Ve znamení drakobijce. Do pohádky i do pedálů Turistický magazín KAM ročník VII., duben 2013 po Česku ZDARMA Za jaro dám na zvonění Turistická sezona je tu Ve znamení drakobijce Do pohádky i do pedálů www.kampocesku.cz KAM na výlet KAM pro děti KAM

Více

Obec Třanovice a Mikroregion Podblanicko Publikace vydána s podporou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Spolku pro obnovu venkova ČR

Obec Třanovice a Mikroregion Podblanicko Publikace vydána s podporou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Spolku pro obnovu venkova ČR Tvář venkova Tvář venkova Obec Třanovice a Mikroregion Podblanicko Publikace vydána s podporou Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Spolku pro obnovu venkova ČR ISBN 978-80-254-8685-6 Úvod Svět jako vesnice.

Více

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy Sestavil: PhDr. Slavomír Horák s pomocí internetové stránky www.vokno.cz/lexikon aktualizace:

Více

sezona ZDARMA Navštivte Regionální infocentrum ve Vrchlabí Zlato a drahé kovy v horských dolech Významné osobnosti našeho regionu

sezona ZDARMA Navštivte Regionální infocentrum ve Vrchlabí Zlato a drahé kovy v horských dolech Významné osobnosti našeho regionu jaro/léto/podzim 2008 Krkonoše - svazek měst a obcí zdarma Krkonošská sezona ZDARMA Zajímavosti a užitečné rady pro návštěvníky Krkonoš Pěšky, na kole i cyklobusem... pěknou přírodou s dobrou náladou Navštivte

Více

cestujeme na vlastní pěst

cestujeme na vlastní pěst ŠUMAVA na vlastní pěst turistický průvodce Jozef Petro cestujeme na vlastní pěst www.petro.cz Obsah Místo úvodu 2 Domažlice 4 Klatovy 7 Železná Ruda 8 Vimperk a okolí 13 Boubín 15 Kvilda, Modrava, Antýgl

Více

Přehled zpráv 9.5.2013-27.5.2013

Přehled zpráv 9.5.2013-27.5.2013 Přehled zpráv 9.5.2013-27.5.2013 MÚ Česká Lípa Českolipský deník Do Lípy míří nová vysoká škola... 3 25.5.2013 Českolipský deník str. 1 Titulní strana MÚ Česká Lípa MICHAEL POLÁK Oslaví jubileum... 4 25.5.2013

Více

Karel Liebscher: Údolí pod Domoradicemi, asi 1904, lavírovaná kresba

Karel Liebscher: Údolí pod Domoradicemi, asi 1904, lavírovaná kresba 11/2006 Karel Liebscher: Údolí pod Domoradicemi, asi 1904, lavírovaná kresba Na titulní straně Domoradice (místní část Vysokého Mýta, 4 km jihozápadně od města) Archeologické nálezy svědčí o dávném osídlení

Více

Jeseník. a další. měsíční zpravodaj 7/2014. město a lázně. kulturní přehled. Devatero pohádek Karla Čapka. Cena 12 Kč

Jeseník. a další. měsíční zpravodaj 7/2014. město a lázně. kulturní přehled. Devatero pohádek Karla Čapka. Cena 12 Kč měsíční zpravodaj Jeseník město a lázně 7/2014 Devatero pohádek Karla Čapka V Jeseníku zahraje famózní Demeterová Prázdniny s Brontosaurem kulturní přehled Cena 12 Kč a další Obsah Matrika...2 Stomatologická

Více

červenec 2006 ročník II

červenec 2006 ročník II červenec 2006 ročník II Kraj navštívila čínská delegace (strana 4) Velehrad - Dny lidí dobré vůle (strana 5 a 7) Profesor Balátě ví, jak uspořit teplo (strana 10) Lázeňské divadlo zahájilo sezonu (strana

Více

Na slovíčko se starostkou Sušice JUDr. Jiřinou Rippelovou Paní starostko, mohla byste

Na slovíčko se starostkou Sušice JUDr. Jiřinou Rippelovou Paní starostko, mohla byste 2/99 29. ledna 1999 Cena 4,80 Kč Na slovíčko se starostkou Sušice JUDr. Jiřinou Rippelovou Paní starostko, mohla byste se našim čtenářům stručně představit? Je mi 40 let, jsem vdaná, mám dva syny jeden

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRAJ VYSOČINA JIHOMORAVSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ

Více

NOVINY. Pelhřimovské PELHŘIMOVSKÉ DOŽÍNKY

NOVINY. Pelhřimovské PELHŘIMOVSKÉ DOŽÍNKY Číslo 14 Ročník XIV Zdarma 24. srpna 2012 Pelhřimovské NOVINY Zpravodaj Městského úřadu Pelhřimov, kulturních zařízení a technických služeb e-mail: noviny@kzpe.cz, telefon: 565/322 123, 777/012 396, www.pelhrimovsko.cz

Více

Broumovský zpravodaj. kostel sv. Máří Magdaleny v Božanově

Broumovský zpravodaj. kostel sv. Máří Magdaleny v Božanově Broumovský zpravodaj srpen 2005 kostel sv. Máří Magdaleny v Božanově Obsah... Genius českého baroka... str. 3 Zprávy z radnice... str. 4 5 Společenská kronika... str. 6 750 let Křinic... str. 6 Stěhování

Více

ZÁPIS DO KRONIKY MĚSTA KOPŘIVNICE

ZÁPIS DO KRONIKY MĚSTA KOPŘIVNICE ZÁPIS DO KRONIKY MĚSTA KOPŘIVNICE ZA ROK 1999 1. OBSAH I. ÚVOD 1. Obsah 2-3 2. Úvod 4 II. PRUBĚH ROKU 1. Kopřivnický kalendář 5-10 2. Počasí 10-13 III. OBYVATELSTVO 1. Všeobecné údaje 14 2. Demografické

Více

Nové vedení NP Šumava má mezinárodní podporu

Nové vedení NP Šumava má mezinárodní podporu Informace pro obyvatele Kašperských Hor Ročník 8 2/2011 Nové vedení NP Šumava má mezinárodní podporu Zástupci šumavských bavorských a hornorakouských spolků požadují zelenou a otevřenou Šumavu Společné

Více

PAMĚŤ MÍST. Konference pořádaná u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Vlacha a 125. výročí Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně

PAMĚŤ MÍST. Konference pořádaná u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Vlacha a 125. výročí Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně PAMĚŤ MÍST Konference pořádaná u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Vlacha a 125. výročí Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně Foto: Jaroslav Hroudný OBSAH: PhDr. Ladislav Valihrach: Milí Žarošáci,

Více

METROPOL čte v kraji 90 000 čtenářů navštivte zpravodajský portál www.tydeniky.cz. VÝCHODOČESKÝ METROPOL - přehled distribučních míst

METROPOL čte v kraji 90 000 čtenářů navštivte zpravodajský portál www.tydeniky.cz. VÝCHODOČESKÝ METROPOL - přehled distribučních míst KRÁLOVÉHRADECKÝ A PARDUBICKÝ KRAJ ČÍSLO 6 ROČNÍK I 21. KVĚTNA 2010 kadeřnictví kosmetika masáže modelace nehtů www.amazing-studio.cz V čele zoo ve Dvoře Králové stojí žena ředitelka Dana Holečková. Láska

Více

průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava www.isumava.cz

průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava www.isumava.cz průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava únor 2012 Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s. 384 73 Stachy 422, info@rras.cz, www.rras.cz tel. 380 120 263, 380 120

Více

první foto hranická historická knihovna historie.hranet.cz

první foto hranická historická knihovna historie.hranet.cz Kdysi a nedávno / sešit 1 / 2009 rediguje Jiří J. K. Nebeský Třída 1. máje 1623, 753 01 Hranice web: www.nedavno.cz e-mail: redakce@nedavno.cz typografie: Tichý typ jazyková korektura: Zuzana Jurková vydalo

Více

ZIMA 2014. Kapitoly z historie přírodovědného oddělení libereckého muzea díl II. Miloslav Nevrlý, bývalý vedoucí přírodovědného oddělení SM

ZIMA 2014. Kapitoly z historie přírodovědného oddělení libereckého muzea díl II. Miloslav Nevrlý, bývalý vedoucí přírodovědného oddělení SM ZIMA 2014 ČTVRTLETNÍK SEVEROČESKÉHO MUZEA V LIBERCI Informační a programové periodikum. K dostání zdarma v síti informačních center a muzeí Libereckého kraje a Eurorionu Nisa. V nákladu 2 000 ks vydává

Více

Vlastivědný časopis Benešovska, Vlašimska, Voticka, Českého Meránu a Dolního Posázaví

Vlastivědný časopis Benešovska, Vlašimska, Voticka, Českého Meránu a Dolního Posázaví Vlastivědný časopis Benešovska, Vlašimska, Voticka, Českého Meránu a Dolního Posázaví Vydává Podblanické ekocentrum ČSOP a Muzeum Podblanicka Ročník XV. (XXXVII.) č. 2 2011 Kandík psí zub v národní přírodní

Více

Nižborský list. Nižbor zasáhla ničivá povodeň. Opravená kaple ve Stradonicích slavnostně otevřena. Čtvrtletník pro Nižbor, Stradonice a Žloukovice

Nižborský list. Nižbor zasáhla ničivá povodeň. Opravená kaple ve Stradonicích slavnostně otevřena. Čtvrtletník pro Nižbor, Stradonice a Žloukovice Čtvrtletník pro Nižbor, Stradonice a Žloukovice ZDARMA Nižborský list Vydává obec Nižbor Číslo 2 - červen 2013 Ročník 9 Opravená kaple ve Stradonicích slavnostně otevřena V sobotu 11. května byla slavnostně

Více

dní v Praze léto 2010 FOTOHÁDANKY FOTOHÁDANKY volný čas a kultura KAM NA VÝLET? KRÁLOVSKÁ OBORA tipy, kalendář, soutěže, informace

dní v Praze léto 2010 FOTOHÁDANKY FOTOHÁDANKY volný čas a kultura KAM NA VÝLET? KRÁLOVSKÁ OBORA tipy, kalendář, soutěže, informace 90 léto 2010 KRÁLOVSKÁ OBORA KAM NA VÝLET? volný čas a kultura tipy, kalendář, soutěže, informace 90 kalendář Letní scéna Divadla Ungelt pod otevřeným nebem na hradčanském Novém Světě červen srpen 2010

Více

www.mesto-desna.cz Úspěch desenské školy

www.mesto-desna.cz Úspěch desenské školy www.mesto-desna.cz ZPRAVODAJ PRO OBČANY MĚSTA DESNÁ cena 10 Kč Březen 2014 RYBY Tereza 20. 2. 20. 3. Bachtíková Filosofií Ryb je nechci být milionářem, chci jen žít jako jeden z nich. V srdcích Ryb není

Více

Městská část Praha 14

Městská část Praha 14 Městská část Praha 14 K R O N I K A Kyjí, Hostavic, Hloubětína a Černého Mostu 1 2 K R O N I K A městské části Praha 14 Rok 2006 3 4 5 SAMOSPRÁVNÉ ROZDĚLENÍ hl. m. Prahy 6 7 Samosprávné rozdělení hlavního

Více

277 Vydává město Mimoň = Měsíčník 7,- Kč ZÁŘÍ 2010

277 Vydává město Mimoň = Měsíčník 7,- Kč ZÁŘÍ 2010 277 Vydává město Mimoň = Měsíčník 7,- Kč ZÁŘÍ 2010 Okénko starosty Léto se nám přehouplo do poslední třetiny, prázdniny a většina dovolených jsou minulostí. Doufám, že jste se všichni vrátili v pořádku

Více

NÁVRH KONCEPCE REVITALIZACE CISTERCIÁCKÉHO KLÁŠTERA VE VYŠŠÍM BRODĚ LENKA ZIKEŠOVÁ DIPLOMNÍ PROJEKT I FA ČVUT I 2013/2014 I ÚSTAV NAVRHOVÁNÍ 1

NÁVRH KONCEPCE REVITALIZACE CISTERCIÁCKÉHO KLÁŠTERA VE VYŠŠÍM BRODĚ LENKA ZIKEŠOVÁ DIPLOMNÍ PROJEKT I FA ČVUT I 2013/2014 I ÚSTAV NAVRHOVÁNÍ 1 NÁVRH KONCEPCE REVITALIZACE CISTERCIÁCKÉHO KLÁŠTERA VE VYŠŠÍM BRODĚ LENKA ZIKEŠOVÁ DIPLOMNÍ PROJEKT I FA ČVUT I 2013/2014 I ÚSTAV NAVRHOVÁNÍ 1 VEDOUCÍ PRÁCE: doc. Ing. arch. Miroslav Cikán I ASISTENT:

Více

KARLOVARSKÉ. radniční listy 3. 3. číslo VI. ročník březen 2001

KARLOVARSKÉ. radniční listy 3. 3. číslo VI. ročník březen 2001 KARLOVARSKÉ radniční listy 3 3. číslo VI. ročník březen 2001 Poslední premiérou uplynulého roku v Městském divadle byla Balada pro banditu. Více o loňském dění ve městě najdete na str. 5 7 Foto: Ondřej

Více

Praha zblízka. Školní výlety. Exkurze. Zahraničí. Ozdravné pobyty. Mateřské školky

Praha zblízka. Školní výlety. Exkurze. Zahraničí. Ozdravné pobyty. Mateřské školky Praha zblízka Školní výlety Exkurze Zahraničí Ozdravné pobyty Mateřské školky Praha zblízka Praha je čítankou historických slohů. Najdeme tu románskou rotundu, gotickou katedrálu, souhvězdí barokních

Více