HRACÍ SYSTÉM TURNAJE HRACÍ ČAS BODOVÁNÍ A POSTUPOVÝ KLÍČ

PODROBNÁ PRAVIDLA ZAJEČOVSKÉHO POHÁRU 2015

Hrací plocha. Rozměry Hrací plocha musí mít tvar obdélníku. Délka: 90 m (100 yardů) m (130 yardů) Šířka: 45 m (50 yardů) - 90 m (100 yardů)

U 12. HALOVÝ TURNAJ PRO KATEGORII U ledna 2017

Systémy soutěží Základní legislativa Pravidla florbalu Florbalové vybavení

REVIZE PRAVIDEL FOTBALU

Pravidla lední hokej BNB Arborea CUP 2013/2014

U 8 O POHÁR LESŮ ČR

ČÁST 2 DRUŽSTVA, HRÁČI A JEJICH VÝSTROJ

K pravidlu 520: Válcování soupeře, který vede míček, po hrazení, když soupeř usiluje proniknout mezerou, není

1. Na hrací ploše se nachází pouze jedna značka. Tato značka značí bod pro úvodní buly a leží v místě, kde se protíná podélná a příčná osa hřiště.

LIGOVÁ KOMISE ČESKOMORAVSKÉHO SVAZU HOKEJBALU

17. února 2011 žáci ročníku 1999 a mladší

Halový turnaj k okresních výběrů žáků PROPOZICE TURNAJE. Sportovní hala Cheb, Skalná ročník

v pozemním hokeji

Hřiště: m m Branka 2 5 m (opatřená sítěmi), nebo 7,32 2,44 m po domluvě, viz níže

VÝKLAD P R A V I D E L

Pravidla 3 x 3 pro ČBF Oblast Východní Čechy

Zimní halové ligy mladších žáků ÚKFS

ČÁST 4 - PRAVIDLA HRY

HALOVÝ TURNAJ V KATEGORII PŘÍPRAVEK (ročník narození 2007 a mladší po dosažení věku 6-ti let) PROPOZICE TURNAJE

27. února 2014 Starší žáci ročníku 1999 a mladší

HALOVÝ TURNAJ OFS TŘEBÍČ STARŠÍ ŽÁCI ZIMNÍ LIGA 2017

Český svaz ledního hokeje, komise rozhodčích strana 1/48. Otázky z teorie

5. Kapitán nesmí opustit hráčskou lavici, aby požádal o přeměření hole.

Dům dětí a mládeže Luhačovice, příspěvková organizace Masarykova 76, Luhačovice Telefon: , ,

U 8. HT pro ročník 2011

PRAVIDLA PRO MINIFOTBAL 1 HRACÍ PLOCHA. Nejde o oficiální verzi. Jde o zjdednodušenou verzi.

HŘIŠTĚ. Šířka = 2600 až Brankový rozhodčí. Brankoviště. Hráčská lavice družstva A Hráčská lavice družstva B. Střední bod pro.

21. února 2013 MINI žáci ročníku 2002 a mladší

FAAZ PRAHA

PROPOZICE NIŽBORSKÉ HOKEJBALOVÉ LIGY 2016/2017

PROPOZICE HALOVÉHO TURNAJE OFS TŘEBÍČ PRO MLADŠÍ ŽÁKY

8. března 2012 MINI žáci ročníku 2000 a mladší

Pravidla soutěže STARŠÍCH PŘÍPRAVEK OFS Brno - venkov (5+1)

PŘÍLOHA 2 - ODPOČÍTÁVÁNÍ ČASU A ROZCVIČENÍ

7. března 2013 Mladší žáci ročníku 2000 a mladší

Zásobník otázek z pravidel florbalu a legislativy pro testování rozhodčích nováčků (verze 2018 celkem 95 otázek)

28. listopadu 2013 hráči ročníku 2005 a mladší

Tato pravidla jsou schválena Českomoravským svazem hokejbalu.

POHÁR PŘEDSEDY ŘK FAČR PRO MORAVU

13. února 2014 Mladší žáci ročníku 2001 a mladší

OFICIÁLNÍ PRAVIDLA HOKEJBALU 2018

PRAVIDLA AHL2011 PRO SEZÓNU 2018 / 2019

ročník 2003 a mladší neděle 7. února 2016 od 8.15 hodin hala TJ Turnov Skálova ulice

FUTSAL 3х3 a 4х4 (Mikrofutsal)

KNIHA PŘÍKLADŮ K PRAVIDLŮM LEDNÍHO HOKEJE

Fotbalová asociace České republiky Pravidlová komise Diskařská 2431/4, , Praha 6 Strahov. platné od

1. Pravidlo 1 - Hrací plocha výklad k pravidlům fotbalu a instrukce (zásady, směrnice) pro rozhodčí - komerční reklamy

HALOVÁ SEZÓNA ČR U15 + U /2019

VIII. KRAJSKÁ LIGA PŘÍPRAVEK 2006 ZLÍNSKÉHO KRAJE (KLP 2006)

HALOVÁ SEZÓNA ČR U13 + U /2018

Propozice Ondrášovka Cupu 2017/18 pohár mládeže FAČR. kategorie U10. A. Všeobecná ustanovení

Propozice - Ondrášovka Cup v kategorii U11:

U 7 THHK CUP

HRACÍ SMĚRNICE JHL pro soutěžní ročník 2018/19

7. prosince 2011 Mladší žáci ročníku 1999 a mladší

Pravidlo II: Hra brankáře, rozehra od brány 1. Brankář smí chytat úmyslnou malou domů do ruky. 2. Brankář chytá po celé šíři pokutového území.

PRAVIDLO 4 VÝSTROJ HRÁČŮ

platné od Změny a doplňky Pravidel fotbalu FIFA Změny a dodatky jsou v textu vyznačeny modře.

Věková kategorie: Turnaje se zúčastní hráči starší přípravky tzn U11 a mladší. Maximální počet hráčů v týmu je 12.

SFL Small Floorbal League

U 11 ZIMNÍ JAKO CUP 2018

SETKÁNÍ ŠKOLITELŮ ROZHODČÍCH. 21.srpna 2011, BRNO

Číslo testu: 802. Pravidlová komise FAČR Testy. Tento test vypracoval:

PROPOZICE. Okresní finále Sportovní ligy škol ve florbalu. kategorie II. ZŠ otevřená čtvrtek 21. března 2019

OBSAH ČÁST 1 HŘIŠTĚ ČÁST 2 - DRUŽSTVA, HRÁČI A JEJICH VÝSTROJ

Propozice turnaje mladší přípravky FK Bolatice

Propozice Ondrášovka Cupu 2017/18 pohár mládeže FAČR. kategorie U8

SOUTĚŽE MLÁDEŽE DO 12 let sezóna 2013/14

30. listopadu 2011 hráči ročníku 2000 a mladší

ZMĚNY PRAVIDLA 11 OFSAJD

Tabulka trestů ČÁST 5 - TRESTY TRESTY DEFINICE A POSTUP. Trest Hráči Brankáři Poznámky MENŠÍ TREST

29. února 2012 Mladší žáci ročníku 1999 a mladší

O POHÁR RADY KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE 2016 II. ROČNÍK

PROPOZICE. Halový turnaj. FC Viktoria Plzeň ročník 2009

HALOVÁ SEZÓNA ČR U13, U /2017

Roman Budina /OLK/, Petr Mokrejš /ZLK/.

Stanovy SFL - Small Floorball League

SOUHRN HLAVNÍCH ZMĚN PRAVIDEL HOKEJBALU 2018 1. Došlo ke změnám některých pravidel s ohledem na aktuální trendy viz tabulka níže. 2. Rozšířený výklad a přílohy 3. Přečíslování pravidel kvůli přehlednosti Číslo pravidla Stávající znění, případně měněná část, (název) možné úpravy pravidla 101 Rozměry hřiště Stávající znění pravidla: Maximální velikost: 60 m dlouhé a 30 m široké. Minimální velikost: 52 m dlouhé a 26 m široké. Rohy musí být zaobleny v poloměru 7 až 8,5 m. Nové změní, případně nová část, specifikace Zůstává stávající znění pravidla Poznámka k textu Výklad ČMSHb: Konkrétní rozměry a parametry hřiště spolu s dalším upřesněním pro jednotlivé soutěže řeší Normy licence hokejbalového hřiště (stadionu) ČMSHb. Hřiště má být 52 m dlouhé a 26 m široké, anebo co nejblíže tomuto rozměru. 109 - Modré čáry Ve výkladu k pravidlu 112 a 113 doplněn nový bod 4. 4. V případě konání utkání na zimním stadiónu či hrací ploše, která v běžném provozu slouží jako ledová plocha, zůstává v platnosti místní značení modrých čar na hrací ploše. 202 Výstroj hráčů Ve výkladu doplněn nový bod 4. 4. Hráčům je povoleno v utkání nastoupit jak ve stulpnách tak i v podkolenkách. V tomto případě jsou povoleny malé měkké chrániče kolen vně oblečení. Případné chrániče z tvrdších materiálů se musí nosit zcela pod stulpnami nebo podkolenkami. 219 - Míček Míček je zhotoven z plastu nebo z jiného materiálu schváleného Mezinárodní hokejbalovou federací (ISBHF) a musí být Míček je zhotoven z plastu nebo z jiného materiálu schváleného Mezinárodní hokejbalovou federací (ISBHF) a schválené barvy. Doplnění bodu 4. Přečíslování pravidla. Úprava pravidla s ohledem na aktuální stav Výklad ČMSHb: 1. Při venkovní teplotě vzduchu do 18 C musí být v soutěžním utkání Str. 1 / 8

převážně oranžové barvy. Rozměry míčku: - Průměr - 6,6 až 7 cm - Hmotnost - 60 až 77 g Rozměry míčku: - Průměr - 6,4 až 6,6 cm - Hmotnost - 50 až 69 g používány míčky měkké. 2. Při venkovní teplotě vzduchu nad 18 C mohou být v soutěžním utkání používány míčky tvrdé. 3. V případě sporů o použití daného typu míčků před nebo během utkání rozhodnou o jejich použití s konečnou platností rozhodčí. 4. S ohledem na venkovní teploty je doporučení, případně nařízení k použití jednotlivých typů míčků v kompetenci řídících orgánů ČMSHb. 410 Hrací doba Doplnění výkladu k pravidlu 420, přečíslování: 3. Na otevřených hřištích si družstva vymění strany v polovině třetí třetiny a v polovině prodloužení, nedohodnou-li se před zahájením třetí třetiny nebo prodloužení jinak. 3. Na otevřených hřištích si družstva mohou v polovině třetí třetiny vyměnit strany, požádá-li o to jedno z družstev rozhodčí před začátkem třetí třetiny. V případě, že dojde k výměně stran v polovině třetí třetiny, automaticky se mění strany i v polovině případného prodloužení. 410 Hrací doba Doplnění výkladu k pravidlu 420, přečíslování 4. Padne-li gól nebo mají-li být uloženy tresty v situaci, kdy se v polovině třetí třetiny měly vyměnit strany a nedošlo k tomu vinou nepřerušení hry ze strany rozhodčích nebo časomíry, přičemž hra pokračovala dál, gól je uznán a signalizované tresty se uloží. Strany si družstva vymění v tomto přerušení. 411 - Prodloužení Změna znění pravidla a přečíslování: a) Pokud utkání hrané do rozhodnutí po základní hrací době skončí nerozhodně, pokračuje prodloužením o deset minut čistého a) Pokud utkání hrané do rozhodnutí po základní hrací době skončí nerozhodně, pokračuje prodloužením s «náhlou smrtí». b) Náhlou smrtí se rozumí, že prodloužení končí, Změna pravidla s ohledem na aktuální stav. Doplnění a úprava pravidla. Zavedeno nové pravidlo 514 Tresty v prodloužení, které specifikuje herní situace při vyloučení v prodloužení a při přenášení trestů ze základní hrací doby Str. 2 / 8

času s «náhlou smrtí». b) Náhlou smrtí se rozumí, že prodloužení končí, jakmile jeden tým dosáhne prvního gólu. Nepadne-li v prodloužení gól, provádějí se samostatná střílení k určení vítěze utkání. 414 - Vhazování Změna znění pravidla 440 g) Jsou-li při přerušení hry trestáni hráči a trest nebo tresty jsou na časomíře zaznamenány pouze jednomu týmu, následně se vhazuje na jednom ze dvou bodů vhazování v koncovém jakmile jeden tým dosáhne prvního gólu. Nepadne-li v prodloužení gól, provádějí se k určení vítěze utkání samostatná střílení. Výklad ČMSHb: 1. V případě prodloužení utkání hraného do rozhodnutí v základní části soutěže se prodlužuje o pět minut čistého času, pokud se jedná o utkání vyřazovací části, pak se utkání prodlužuje o deset minut čistého času. 2. Prodloužení v základní části se hraje se čtyřmi hráči v poli a brankářem na každé straně, viz Soutěžní řád ČMSHb, článek 311, výklad k bodu 2. 3. Prodloužení ve vyřazovací části se hraje s pěti hráči v poli a brankářem na každé straně, viz Soutěžní řád ČMSHb, článek 311, bod 2. 4. V případě že utkání skončí nerozhodně i po odehrání prodloužení, následují k určení vítěze samostatná střílení, v zápasech základní části v systému tří na každé straně, ve vyřazovací části po pěti, viz Soutěžní řád ČMSHb, článek 311, bod 3. 5. V případě rozhodujícího utkání finálové série se utkání prodlužuje kontinuálně po 15 minutách, dokud jedno z družstev nedosáhne rozhodujícího gólu náhlou smrtí, v těchto utkáních se k určení vítěze nebudou využívat samostatná střílení. Nové znění pravidla 414 g) (přečíslované pravidlo 440): Jsou-li při přerušení hry trestáni hráči a trest nebo tresty jsou na časomíře zaznamenány pouze jednomu týmu, následně se vhazuje na jednom ze Str. 3 / 8 do prodloužení. Systém prodloužení v základní části bude aplikován pouze od soutěží dorostu věkově výš. Rozhodující finálová utkání (3. nebo 5., podle systému play-off) se prodlužuje do doby, dokud jedno z družstev nedosáhne vítězného gólu. Propozicemi lze uplatnit i na ostatní série. Celé pravidlo je cíleno k zatraktivnění utkání s cílem rozhodnutí zápasů góly ve hře a ne v tzv. dovednostní soutěži. Odebrání výjimky zakázaného uvolnění, kři kterém se vhazovalo před vlastní obranou modrou. Položení ZU jako technického přestupku na úroveň OFF, po kterém

pásmu tohoto týmu. Toto ustanovení má jen čtyři výjimky: 1.Je-li uložen trest po dosažení gólu, vhazuje se na středním bodu vhazování. 2.Je-li uložen trest na konci nebo na začátku třetiny či prodloužení, vhazuje se na středním bodu vhazování. 3.Má-li být bránící tým potrestán a útočící hráči přeběhli do útočného pásma za úroveň vnějších vrcholů kruhů vhazování v koncovém pásmu, vhazuje se ve středním pásmu. 4.Jestliže se právě netrestaný tým dopustí zakázaného uvolnění, vhazuje se ve středním pásmu u modré čáry týmu, který se zakázaného uvolnění dopustil. dvou bodů vhazování v koncovém pásmu tohoto týmu. Toto ustanovení má jen tyto výjimky: 1.Je-li uložen trest po dosažení gólu, vhazuje se na středním bodu vhazování. 2.Je-li uložen trest na konci nebo na začátku třetiny či prodloužení, případně při výměně stran v polovině třetí třetiny či prodloužení, vhazuje se na středním bodu vhazování. 3.Má-li být bránící tým potrestán a útočící hráči přeběhli do útočného pásma za úroveň vnějších vrcholů kruhů vhazování v koncovém pásmu s cílem se zapojit do šarvátky, konfliktu nebo skrumáže, vhazuje se ve středním pásmu. 4. Dojde-li k předčasnému vystřídání brankáře, pokud to není těmito pravidly výslovně upraveno jinak (viz pravidlo 411 e). 5. V případě, že tým, který hraje v oslabení šetří čas totoho oslabení ve vlastním pásmu, s cílem vypršení vlastního trestu a odehrání kompletní přesilové hry po následném potrestání soupeře, vhazuje se v obranném pásmu týmu, který se provinil tímto způsobem zdržování hry. se vhazuje při vyloučení již teď v pásmu. Podpora útočné hry, doplnění a úprava pravidla dle aktuálního stavu. 414 - Vhazování Doplnění výkladu k pravidlu 440 a přidání nového bodu, přečíslování. 416 Postavení mimo hru Pokud po se po střele útočícího hráče v útočném pásmu odrazí míček od brankové konstrukce nebo od brankové sítě mimo hřiště, následné vhazování se provede na jednom ze dvou bodů pro vhazování v útočném pásmu. Změna názvu pravidla 416 - Ofsajd Budou nahrazeny všechny výrazy postavení mimo hru v pravidlech za název ofsajd. Postavení mimo hru se již nepoužívá. Str. 4 / 8

419 Hybridní zakázané uvolnění 431 Zahrání míčku vysokou holí 508 Provádění trestného střílení 514 Tresty v prodloužení Str. 5 / 8 Přečíslování pravidla Zavedení pravidla do praxe Zůstane ve stávajícím znění. Zůstává jako doporučená a vyzkoušená alternativa pro soutěže od dorostu výše. Případné použití by měly upravovat propozice. Změna znění pravidla 492 d), přečíslování Gól není uznán, jestliže útočící hráč zasáhne míček holí nad úrovní příčné tyče branky. Změna výkladu pravidla 509, bod 6., přečíslování 6. Brankář družstva, které provádí trestné střílení, musí odejít k vlastní hráčské lavici. Nové pravidlo, zavedeno kontinuálně se změnou pravidla 411 Prodloužení a zavedením prodloužení v utkáních základní části. Změna znění pravidla 431 d) Gól není uznán, jestliže útočící hráč zasáhne míček holí nad úrovní příčné tyče branky, a to ani v případech, kdy dojde k zásahu gólmana a následnému doražení míčku do branky, případně odrazu od brankáře, bránícího hráče nebo rozhodčího. 6. Brankář družstva, které provádí trestné střílení, nemusí odejít k vlastní hráčské lavici a může zůstat ve svém brankovišti. V případě, že by se však snažil provádění trestného střílení nebo soupeřova brankáře rušit, rozhodčí trestné střílení ukončí a provinivšímu se brankáři uloží osobní trest. a) Pravidlo se týká pouze trestů, které jsou ukládány v prodloužení zápasů základní části soutěže, případně trestů, které jsou přenášeny v zápasech základní části ze základní hrací doby do prodloužení. b) Prodloužení v zápasech základní části se hraje se čtyřmi hráči v poli a jedním brankářem, pokud nepřetrvávají tresty z konce základní hrací doby nebo nebyly uloženy před začátkem prodloužení, přičemž mají vliv na počet hráčů na hrací ploše. c) Pokud je družstvo v prodloužení potrestáno, Doplnění a úprava výkladu. Plynulost hry, odbourání zbytečného chození brankáře na hráčskou lavici a zpět. Nové pravidlo obsahuje situace s počty hráčů při vyloučení v prodloužení zápasů základní části, včetně situací, kdy si družstva přenáší do tohoto prodloužení tresty ze základní hrací doby.

hraje se v počtu hráčů 4 na 3. d) Pokud je na konci základní hrací doby přesilová hra 5 na 4 nebo 4 na 3, prodloužení bude zahájeno týmy v počtu hráčů 4 na 3. e) Pokud bude družstvo v prodloužení oslabeno o dva hráče (nebo takto budou družstva vstupovat do prodloužení), provinivšímu se týmu zůstanou tři hráči v poli, zatímco týmu soupeře bude povolen pátý hráč v poli. V prvním přerušení hry poté, kdy už oslabení o dva hráče skončilo, se počet hráčů upraví buď na 4 na 4, nebo 4 na 3. Totéž se týká situace, kdy tresty uplynou během hry, kdy s uplynutím trestů může při pokračující hře počet hráčů dosáhnout 5 na 4, nebo 5 na 5. Počet hráčů na hrací ploše pak bude opět upraven v prvním přerušení hry na počet 4 na 4 nebo 4 na 3. f) Pokud družstva na konci základní hrací doby hrají v počtu 4 na 4 s hráči v poli na trestné lavici, prodloužení začne v počtu 4 na 4 a tito hráči opustí trestnou lavici normálním způsobem do počtu 5 na 4 nebo 5 na 5. Počet hráčů na hrací ploše bude upraven v prvním přerušení hry na počet 4 na 3 nebo 4 na 4. g) Souběžné tresty v prodloužení nemají vliv na počet hráčů na hrací ploše i v případě, že družstva takto vstupují do prodloužení. h) Pokud týmy hrají v počtu 3 na 3 na konci základní hrací doby, prodloužení začne v počtu 3 na 3. Poté, co počet hráčů na hrací ploše dosáhne situace 5 na 4 nebo 5 na 5, bude počet hráčů upraven v prvním přerušení hry na počet 4 na 3 Str. 6 / 8

nebo 4 na 4. 523 Rány pěstí nebo hrubost Doplnění nového znění, přečíslování V případě pěstního souboje dvou hráčů, obdrží oba hráči trest 5+OK. 525 Vysoká hůl Doplnění pravidla, výkladu, přečíslování Pokud se čepel hokejky nebude dotýkat země a zasáhne protihráče do obličeje či krku, musí být udělen trest bez ohledu na to, zda ji hráč držel nad úrovní ramen. Hráč je zodpovědný za hru svou holí. 529 Nedovolené bránění Doplnění pravidla, úprava pravidla, přečíslování Specifikace a přesunutí nebo zdvojení označení bodyčku i do pravidla o nedovoleném bránění. Doplnění pravidla o tresty 5+OK a TH. 530 - Kopnutí Doplnění pravidla, výkladu a trestů, přečíslování 537 Napadání rozhodčích a nesportovní chování hráčů 538 Napadání rozhodčích a nesportovní chování funkcionářů družstev 542 Vystřelení nebo vyhození míčku ze hřiště Doplnění bodu, přečíslování Doplnění bodu, přečíslování Specifikace situací, za které by se nemělo udělovat TH, ale pozuzovat je dle pravidla zbytečná hrubost. Pokud hráč na hřišti či v bezprostřední blízkosti hřiště pokračuje ve způsobu chování, za které mu byl předtím uložen osobní trest do konce utkání, uloží se mu: TH. Pokud funkcionář na hřišti či v bezprostřední blízkosti hřiště pokračuje ve způsobu chování, za které mu byl předtím uložen osobní trest do konce utkání, uloží se mu: TH. Změna a doplnění pravidla 554 c), přečíslování c) Hráči, který vystřelí, vykopne nebo napálí míček rukou nebo holí mimo hřiště ze svého obranného pásma (po modrou čáru), se uloží: Specifikace trestu, kdy se dva hráči bijí. Znění bude upřesněno, pod toto pravidlo by měly spadat situace, kdy dojde k zásahu hokejkou do obličeje či krku. Hráč je zodpovědný za hru svou holí. Typický bodyček je obecně vnímaný a označovaný při bránění hráče s míčkem jako nedovolené bránění, je tak i signalizován rozhodčími a nazýván hráči, přičemž zapsán je v pravidlu 517 Napadení (dle starého číslování 522). Výklad situace jako je nechtěné kopnutí při snaze hrát míček, zahrnutí úmyslného šlápnutí na soupeře jako TH Doplnění o souslednost trestů. Doplnění o souslednost trestů. Výklad ČMSHb: Trest se neukládá v případech, kdy míček vletí na střídačku, trestnou lavici, Str. 7 / 8

542 Vystřelení nebo vyhození míčku ze hřiště 547 Nedovolená nebo nebezpečná výstroj Úprava pravidla a výkladu pro vyhození míčku brankářem, přečíslování Úprava pravidla 555, doplnění aktuálního stavu, přečíslování menší trest. Po vyhození na hráčskou lavici, trestnou lavici nebo boxu časoměřičů se trest neukládá. Doplnění o situace, které jsou momentálně dány propozicemi. Přílohy Doplněné přílohy vztahující se a vysvětlující určitá pravidla, ukládání trestů, doplnění o povinná hlášení atd. box časoměřičů nebo se odrazí od mantinelu, sítě, tvrzeného skla nebo branky. Sjednocení výkladu s hráčským vyhozením míčku. Zpracoval: Jaroslav Pikula, předseda TK ČMSHb Str. 8 / 8