Aukční. Auction catalogue. Mimořádná aukce vybraných děl umění a sbírky prof. E. A. Safarika 31. ledna 2016. výstavní síň Mánes

GENERAL INFORMATION MATCH: ALSA PRO ARENA MASTERS DATE: TIME SCHEDULE:

GENERAL INFORMATION MATCH: ALSA PRO HOT SHOTS 2018 DATE:

ADOLPH MENZEL (* ) Inventář osobního fondu

Vypsání závodu / Notice of Race strana/page 1/5. Compotech Cup. v lodních třídách / in classes. D-One, 7P CTL

JULIUS MAŘÁK (* ) Inventář osobního fondu

GENERAL INFORMATION MATCH: ALSA PRO OPEN 2018 DATE: TIME SCHEDULE: Prematch - Friday. registration:

EURO přeshraniční platba

TANEČNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

AUKČNÍ KATALOG AUCTION CATALOGUE

Introduction to MS Dynamics NAV

Mikoláš Aleš Mikoláš Aleš

S T A T U T Á R N Í M Ě S T O L I B E R E C

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE KAREL ŠPILLAR (* ) Inventář osobního fondu

Olomoucká obrazárna IV

Aukční. Auction catalogue. 18. dubna Kaiserštejnský palác Malostranské náměstí 23/37 Praha 1 Malá Strana

Contact person: Stanislav Bujnovský,

World cup #9 and #10 Czech republic

FRANTIŠEK KUPKA ÚROVEŇ A. I. Dvě vlasti

valid from 1st November 2011

GUIDELINES FOR CONNECTION TO FTP SERVER TO TRANSFER PRINTING DATA

MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 3 Rada městské části U S N E S E N Í

DRAŽEBNÍ VYHLÁŠKA vyhotovená dle 20 zák.č. 26/2000 Sb.pro dražbu dobrovolnou

Postup objednávky Microsoft Action Pack Subscription

Dokument B: Podobizna Františka Kupky a paní Eugénie Kupkové olej, 1908)

ŽÁDOST O UZNÁNÍ ZAHRANIČNÍHO VYSOKOŠKOLSKÉHO VZDĚLÁNÍ A KVALIFIKACE APPLICATION FOR THE RECOGNITION OF FOREIGN EDUCATION IN THE CZECH REPUBLIC

BANKOVNÍ ZÁRUKY A ARABSKÝ SVĚT

Malíř Vladimír Houdek nový laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého. Napsal uživatel čtk,ić Neděle, 02 Prosinec :17 -

Aukční vyhláška č. 01/09/2013

(pátek) od 12:30 hod. Malá Strana Přes Valdštejnskou zahradu a palác, okolím Valdštejnského nám. a dalších paláců až po Maltézské nám.

Aero Club of Czech Republic, Association of Modellers of Czech Republic, Modelklub Hradec Kralove and the City of Hradec Kralove

Co vím o Ázerbájdžánu?

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE ZDENĚK DVOŘÁK (* ) Inventář osobního fondu

Vánoční sety Christmas sets

Aukční vyhláška č. 1/

Aukční. Auction catalogue 24. DUBNA Kaiserštejnský palác Malostranské náměstí 23/37 Praha 1 Malá Strana

AUKČNÍ KARTA Praha 4 - Nusle, ul. Rostislavova rozestavěný ateliér

První ochutnávka (díl třetí)

Muzeum stoleté. Sbíráme Vaše vzpomínky

Malířstv. řství 19. století. zimní semestr 2012

Moravská galerie v Brně Husova Brno

České divadlo po 2. světové válce

Slovácké centrum kultury a tradic. Název projektu: Revitalizace objektu Jezuitské koleje č.p. 21

Metamorfózy politiky. Pražské pomníky 19. století. Tisková zpráva

Obsah&/&Content& Všeobecné)podmínky)(v)češtině)) Terms)and)Conditions)(in)english)) )

Zdroj: KUPKA, František a Dana MIKULEJSKÁ. František Frank Frantík François Kupka. Praha: Národní galerie, 2013.

Dějepisná olympiáda 37. ročník 2007/2008

R E A C H R E G I S T R A C E S T Ř E D A

Všeobecné obchodní podmínky

AIC ČESKÁ REPUBLIKA CZECH REPUBLIC

JOSEF PEKÁREK (* ) Inventář osobního fondu

kterou se provádí zákon č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů

Spranger, van Goyen, Hartmann a další

Litosil - application

Aukční katalog Auction catalogue Mimořádná aukce vybraných děl umění a sbírky prof. E. A. Safarika 31. ledna 2016 od 14:00 HODIN výstavní síň Mánes

Aukční katalog Auction catalogue INFORMACE KONTAKT INFORMATION CONTACT Adolf Loos Apartment and Gallery T +420 602 325 990 E loos@aloos.cz www.aloos.cz U Starého hřbitova 40/6 110 00 Praha 1 Josefov

Adolf Loos Apartment and Gallery pořádá exkluzivní aukci vybraných obrazů a uměleckých předmětů. Adolf Loos Apartment and Gallery will hold an exclusive auction of selected paintings and works of art. AUKCE VYBRANÝCH DĚL A SLAVNÉ SBÍRKY PROFESORA E. A. SAFARIKA AUCTION OF SELECTED ARTWORKS AND THE FAMOUS COLLECTION OF PROFESSOR E. A. SAFARIK Neděle 31. Ledna 2016 OD 14:00 HODIN Sunday 31 st January 2016 FROM 2 pm výstavní síň Mánes Masarykovo nábřeží 250 Praha 1 výstavní síň Mánes PŘEDAUKČNÍ VÝSTAVA EXPONÁTŮ PRE-SALE EXHIBITION NEDĚLE SUNDAY 24. 1. 10:00 18:00 HOD PONDĚLÍ Monday 25. 1. 10:00 18:00 HOD ÚTERÝ TUESDAY 26. 1. 10:00 18:00 HOD STŘEDA WEDNESDAY 27. 1. 10:00 18:00 HOD ČTVRTEK THURSDAY 28. 1. 10:00 18:00 HOD PÁTEK FRIDAY 29. 1. 10:00 18:00 HOD SOBOTA saturday 30. 1. 10:00 18:00 HOD NEDĚLE SUNDAY 31. 1. 10:00 13:30 HOD Registrace dražitelů v místě aukce od 13:00 hodin Bidder registration will start at 1 pm in the saleroom Parkování Parking: Žofín, Národní divadlo A

Aukční řád Dražební podmínky 1. Tento aukční řád je vydán za účelem organizace prodeje uměleckých děl aukční síní Adolf Loos Apartment and Gallery s. r. o. (dále jen dražebník ) formou aukcí. Aukce pořádané dle tohoto aukčního řádu jsou organizované podle mezinárodních zvyklostí v oblasti obchodu s uměním a v souladu s právními normami České republiky. Aukce jsou přístupné pro klienty aukční síně a další osoby se souhlasem aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery s. r. o. U Starého hřbitova 40/6, 110 00 Praha 1,Josefov, IČO: 28519213. Dražebník provádí dražbu na žádost vlastníků dražených předmětů dne 31. ledna 2016 od 14:00 hodin na adrese: Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1, Nové Město, 110 00. Tento aukční řád je pro všechny osoby zúčastněné na aukci závazný a účastí na aukci se osoby zavazují ho dodržovat. Celý aukční řád je k dispozici na výstavě dražených předmětů. 2. Dražební předměty jsou označeny a popsány včetně uvedení vyvolávací ceny v aukčním katalogu, který je přílohou a nedílnou součástí aukčního řádu. Předměty budou draženy v pořadí uvedeném v katalogu. Dražitel se musí před aukcí řádně zaregistrovat u dražebníka. K registraci je zapotřebí se prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, v případě, že je dražitel právnická osoba, výpisem z obchodního rejstříku. Registrovaný účastník se stává dražitelem a je mu přiděleno dražební číslo. Dražebník si vyhrazuje právo vyžádat si od dražitelů bankovní garanci či zálohu. 3. Dražebník zajistí při dražbě vyvolání předmětu jeho pořadovým číslem. Po vyvolání předmětu mohou dražitelé činit příhozy zvednutím dražebního čísla. Dražba předmětu se koná, pokud dražitelé činí příhozy. Za příhozy se přitom považuje: a) 1.000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena méně než 50.000 Kč, b) 5.000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 50.000 Kč, ale méně než 100.000 Kč c) 10.000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 100.000 Kč, ale méně než 1.000.000 Kč d) 50.000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 1.000.000 Kč a více Okamžitou aukční cenou se rozumí částka, za kterou je věc v průběhu narůstání příhozů vyvolávána. O pořadí příhozů rozhoduje osoba pověřená konáním dražby. 4. Vydražiteli je účtován k vydražené ceně aukční položky (tzv. kladívkové ceně) aukční poplatek (provize aukční síně) ve výši 20% (jedná se o položky č. 1-111 aukčního katalogu). U sbírky Eduarda A. Safarika je k vydražené ceně aukční položky (tzv. kladívkové ceně) účtován kvůli zvýšeným nákladům a poplatkům aukční poplatek (provize aukční síně) ve výši 22,5% (jedná se o položky č. 112-131 aukčního katalogu). Tyto provize jsou konečné a zahrnují jak DPH, tak 4% autorského poplatku. Po dohodě s dražebníkem je možno zaplatit celkovou částku bankovním převodem nebo hotově při převzetí věci v místě konání dražby či v kanceláři dražebníka, nejpozději však do deseti pracovních dnů po skončení aukce, pokud není písemně dohodnuto jinak. 5. Dražitel může dražit kteroukoli věc i bez osobní přítomnosti na dražbě: vyhotoví-li písemnou plnou moc na dražebníka zastoupením na dražbě určí-li věci, které za něho má dražebník dražit určí-li limit, do kterého za něho má dražebník přihazovat, a to pro každou věc zvlášť dražit po telefonu lze po písemné dohodě Formulář pro aukci v zastoupení s pokyny je k dispozici na konci aukčního katalogu a na webových stránkách dražebníka Adolf Loos Apartment and Gallery - www.aloos.cz. 6. Vydražené předměty budou vydány ihned po zaplacení v místě konání dražby, nebo na základě potvrzení o zaplacení ceny v galerii Adolf Loos Apartment and Gallery, U Starého hřbitova 40/6 Praha 1, Josefov, PSČ 110 00, v době od pondělí do pátku od 10:00 do 17:30 hodin. Doporučujeme si dohodnout předem termín vyzvednutí vydražené položky po telefonu 602 325 990. Nebezpečí škody na předmětu dražby přechází na vydražitele okamžikem, kdy byl předmět dražby předán smluvnímu přepravci dražebníka, který zajišťuje přepravu předmětu dražby na místo určené vydražitelem. Veškeré náklady spojené s vydražitelem objednanou přepravou předmětu dražby nese vydražitel. Nebezpečí škody na předmětu dražby přechází na vydražitele okamžikem, kdy byl předmět dražby předán vydražiteli či na základě pověření vydražitele předán smluvnímu přepravci dražebníka, který zajišťuje přepravu předmětu dražby na místo určené vydražitelem. V případě, že si vydražitel nevyzvedne vydražený předmět dražby do čtrnácti dnů po termínu dražby (nebude-li dohodnuto písemně jinak), je dražebník oprávněn účtovat vydražiteli skladné ve výši 100 Kč za každý den prodlení. Dražené předměty jsou kryty pojistkou dražebníka do okamžiku převzetí draženého předmětu vydražitelem, nejpozději však ve lhůtě čtrnácti dnů ode dne skončení aukce. 7. Vydražené předměty jsou hrazeny na účet společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vedený u ČSOB (Československá obchodní banka), číslo účtu: 226434311/0300, IBAN: CZ30 0300 0000 0002 2643 4311, SWIFT CODE: CEKOCZPP. Ceny položek uvedených v aukčním katalogu v EUR (dle kurzu 27 CZK/EUR) jsou pouze orientační a budou přepočítány dle aktuálního devizového kurzu EUR/CZK stanoveného Českou národní bankou v den konání aukce. Na vyžádání je možné zaplatit za vydražený předmět též v EUR nebo USD pro přepočet bude použit aktuální kurz valuta nákup. 8. Dražebník neodpovídá za případné tiskové chyby a barevné odchylky v tisku aukčního katalogu. Dražitel má možnost se před aukcí seznámit se stavem nabízených předmětů a vyžádat si případně i tzv. condition report (oznámení o stavu předmětu). 9. Odhad, odborné určení a popis předmětu dražby provádějí odborníci dražebníka. U uměleckých předmětů se uvádějí jen takové chyby a poškození, které ovlivňují uměleckou hodnotu. Každý zájemce má možnost si nabízené předměty před dražbou prohlédnout v průběhu předaukční výstavy. Reklamace týkající se ceny, jakosti, stavu a funkčnosti vydražených předmětů jsou po udělení příklepu vyloučeny. 10. K vývozu některých předmětů kulturní hodnoty je vyžadováno Vývozní povolení, které vydává příslušný odbor státní správy po posouzení kulturního charakteru. Adolf Loos Apartment and Gallery není oprávněna vydávat žádná prohlášení ani záruky o tom, zda dražený předmět kulturní hodnoty podléhá vývozním povolením. 11. Následující výrazy uvedené v aukčním katalogu mají podle mínění našich expertů tento význam: signováno připsáno studio/dílna škola okruh následovník napodobitel podepsáno rukou umělce pravděpodobné, ale nikoliv nutně autentické dílo umělce dílo vzniklé pravděpodobně v dílně, tj. v bezprostředním okolí umělce dílo vzniklé ve stylové a časové blízkosti umělce nebo regionální skupiny umělců dílo vzniklé v širokém okruhu vlivu umělce dílo vzniklé ve stylu umělce, ale případně později umělec tvořící ve stylu mistra, napodobení nebo opakování díla vzniklého neurčitého data po díle 4 5

Auction Terms & Conditions 1. These auction terms and conditions were produced in order to organize the sale of paintings and works of art in the form of auction by the salesroom Adolf Loos Apartment and Gallery Ltd. (further referred to as the Auctioneer ). Auctions organized according to these auction regulations are organized in respect of international customs relating art trade and are in compliance with the percepts of the law of Czech Republic. Auctions are accessible only to the clients of the salesroom, and also others who receive the salesroom s permission to attend. On request of the owners of the auctioned items, the salesroom Adolf Loos Apartment and Gallery Ltd., U Starého hřbitova 40/6, 110 00 Praha 1 Josefov, IČO: 28519213, organizes a public auction of works of art at the Exhibition Hall Manes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1, Nové Město 110 00 on 31 st January 2016 at 2 pm. These Auction Terms & Conditions are compulsory for everyone who participates in the auction, and by participating, one commits to comply with these Terms & Conditions. The complete set of auction regulations is available at the pre-auction exhibition. 2. All auctioned items are labeled and fully described in the auction catalogue that is an integral part of these Auction Terms & Conditions. The catalogue descriptions also include starting-selling prices. All the works of art will be auctioned in numerical order, as presented in the auction catalogue. The Bidder is obliged to register before the start of the auction. During registration, the Bidder must prove his identity by providing a valid photographic ID or a passport. Registered participant immediately becomes the Bidder, and will be assigned a paddle number. The Auctioneer reserves the right to request a bank guarantee or a deposit from the Bidder. 3. The Auctioneer commits to selling all auction items under a number assigned in this auction catalogue. After bidding is started, the Bidders bid using their paddles. The auction will continue until no further bids will be raised. The consecutive bids are raised as follows: a) 1.000 CZK if the monetary auction price is not more than 50.000 CZK, b) 5.000 CZK if the momentary auction price is at least 50.000 CZK, but not more than 100.000 CZK c) 10.000 CZK if the momentary auction price is at least 100.000 CZK, but not more than 1.000.000 CZK d) 50.000 CZK if the momentary auction price is at least 1.000.000 CZK and more The sequence of bids is controlled by the Auctioneer. 4. The successful Bidder is obliged to pay the final price immediately after the end of the auction. The Buyer is obliged to pay the auctioned price and the 20% auction fee (buyer s commission) for the lots 1-111, Please note that due to high costs associated with the works that are part of the professor Eduard A. Safarik collection, the buyer s commission is 22,5% for the lots 112-131. These commissions are final and include VAT, as well as 4% copyright fees Droit de Suite. After agreement of the Auctioneer, it is possible to pay the whole outstanding amount by a bank transfer, or in cash at the auction or the office of the Auctioneer. Unless agreed otherwise, the whole amount must be settled within maximum of ten working days after the end of the auction. 5. The Bidder can participate in this public auction also in absentia provided that: he will prepare and submit Power of Attorney for the Auctioneer Adolf Loos Apartment and Gallery to represent him at the auction he will clearly specify the items to be bid on for him by Adolf Loos Apartment and Gallery he will set up the upper limit of bidding for each item required after a written consent, the Bidder can also bid by phone A form and further instructions for absentee bidders are attached at the end of this auction catalogue, and are available on the website of the company Adolf Loos Apartment and Gallery - www.aloos.cz. 6. Sold paintings and works of art will be handed over to the Bidder immediately after a payment is made in the auction room, or after payment is confirmed at the gallery and office of Adolf Loos Apartment and Gallery, address: U Starého hřbitova 40/6, Praha 1 Josefov (open Monday Friday from 10am to 5.30 pm). We recommend you to arrange the collection date in advance by phone: +420 602 325 990. The Bidder is responsible for all the costs related to the transport of the auctioned item. Responsibility for any possible damage to the auctioned item is passed onto the Bidder immediately after collection, both in person or by a shipper contracted on behalf of the Bidder who will provide the transport of the auctioned item to a place indicated by the Bidder. If the Bidder does not collect the auctioned items at the headquarters of the Adolf Loos Apartment and Gallery within 14 days after the bidding (unless arranged otherwise in writing), the Auctioneer is entitled to charge the fee of 100 CZK for every additional day of storage. The auctioned items are insured by the Auctioneer until collected by the Bidder, however for no more than 14 days after the end of the auction. 7. The auctioned items are to be paid for to the bank account of the company Adolf Loos Apartment and Gallery Ltd. at bank: ČSOB. The account number is: 226434311/0300, IBAN CZ30 0300 0000 0002 2643 4311, SWIFT CODE: CEKOCZPP. All catalogue prices indicated in Euros are only orientational, are calculated at the rate of exchange 27 CZK/EUR, and serve as a guidance to the buyers. These prices will be recalculated in respect of the actual EUR/CZK rate of exchange of the Czech National Bank at the day of the auction. On request, it is possible to pay for all auctioned items in EUR or USD the final price will be calculated in respect of the current EUR/CZK or USD/CZK rate of exchange of the Czech National Bank. 8. The Auctioneer, Adolf Loos Apartment and Gallery Ltd., is not responsible for any print mistakes and colour differences in the auction catalogue. Participants in auction have the right to assess the condition of offered lots and ask for a condition report prior to the auction. 9. The estimate, professional expertise and auction item identification and description is provided by experts contracted by the Auctioneer. Only damage that has a bearing on the artistic value of the auctioned item is disclosed by the auction catalogue. All clients have an equal opportunity to view the auction items prior to auction, at the pre-auction exhibition. Any complaints regarding the price, quality, condition and functionality of the auctioned items will not be taken into account after the end of the bidding. 10. Our experts assign the following meaning to these terms used in the auction catalogue: signed signed by the artist s hand attributed probably, but not certainly, a work of art by a given artist studio/workshop work of art made at a workshop, in a close proximity of the artist school of work of art created in the style of the master and in the same period circle of work of art created in a wider circle of influence of the artist follower of work of art created by a follower of the master, can be an imitation or a repetition of a work of art of an unspecified date 6 7

Hlavní experti aukce Prof. PhDr. Jaromír Zemina (1930) přední český historik a teoretik umění, pedagog. V letech 1961 1992 pracoval v Národní galerii v Praze, kde po řadu let vedl Sbírku moderního umění. V současné době učí na katedře scénografie DAMU, působí v poradním sboru několika státních galerií a muzeí ČR, byl členem první Rady České televize. Připravil mnoho výstav českého a zahraničního umění, některé v cizině. Je členem sdružení kritiků ČR a AICA. Napsal několik odborných i beletristických knih. Prof. PhDr. Tomáš Vlček CSc. (1941) přední český historik a teoretik umění, výtvarník a pedagog. Zabývá se moderním a současným uměním, publikoval řadu vědeckých studií o umění. Působil jako ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, jako vedoucí Departmentu dějin a filosofie umění a prorektor Středoevropské university, hostující profesor ETH v Curychu, ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze. Působí jako vedoucí Katedry dějin umění a architektury TU v Liberci a jako školitel doktorského studia UJEP v Ústí nad Labem. Dále jako člen oborových rad ČR pro studia umění a literatury. Byl oceněn řadou národních a mezinárodních cen a členstvím ve významných institucích v oborech estetiky, umění, designu a architektury. PhDr. Jiří Machalický (1952) Přední český teoretik a historik umění. Od roku 1977 pracoval v Národní galerii. Mezi léty 1994 a 1997 byl nejdřív pověřeným ředitelem, pak ředitelem Grafické sbírky Národní galerie. Od roku 2001 do 2012 byl kurátorem pražského Musea Kampa. Externě přednášel na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a na Západočeské univerzitě v Plzni. Má za sebou četné publikace o moderním umění a uspořádal přes 120 výstav doma i v zahraničí. Bassano - dal Ponte Jacopo 132 Bauch Jan 56, 81 Beneš Vincenc 53 Beneš Vlastimil 69 Bím Tomáš 80 Blažíček Oldřich 46 Brovar Jakov Ivanovich 24 Briglia Pier Francesco 136 Čapek Josef 44 Černý Karel 68 de Vitto Camillo 12 de Jouderville Isaac 11 Diviš Alén 64, 65 Eberl Zdeněk František 51 Erdélyi Vojtěch 42, 43 Feigl Bedřich (Friedrich) 36 Fila Rudolf 99 Filla Emil 60 Foltýn František 48 rytíř von Führich Josef 14 Galimberti - Provázková Marie 45 Gross František 74 Grygar Milan 82-84 Haid Johann Elias 105 Haid Johann Jacob 106 von Hanzen Alexej Vasiljevič 25 Havelka Roman 33 Hawranek František Bedřich 12 Hayez Francesco 142 Hlinomaz Josef 79 Hudeček Antonín 22 Hynais Vojtěch 17 Janoušková Věra 78 Jakub František 28, 29 Jungh -Stuhlzeiter M. 23 Justitz Alfréd 40 Kars Georges (Jiří) 39 Kirnig Alois 16 Koblasa Jan 77 Kolář Jiří 88-96 Kolíbal Stanislav 76 Kopecký Vladimír 85 Kroupa (Kraupa) Václav 18 Kupka František 58 Kutálek Jan 74 Kupezky Johannes (Jan) 123-130 Lelienberg Cornelis 134 Libenský St. / Brychtová Jar. 75 Malich Karel 73 Mareček Bohumil 27 Marold Luděk 20 Mercier Philippe 138 Mucha Alfons 34 Multrus Josef 57 Muzika František 72 Načeradský Jiří 86 Neuschul Ernest 38 Novák Ladislav 97, 98 Obrovský Jakub 32 Orlik Emil 35, 37 Papi Jacques 87 Pelc Antonín 49, 50 Picasso Pablo 10 Piepenhagen August Bedřich 15 Piepenhagen Louisa 140 Preisler Jan 19 Preissler Valentin Daniel 110 Procházka Josef 33 Rambousek Jan 52 Reynek Bohuslav 27 Ronek Jaroslav 45 Saudek Jan 79 Schalek Malva 23 Scheyerer František 13 Sklenář Zdeněk 82, 99 Souček Karel 66 Šíma Josef 67 Šimon František Tavík 21 Špála Václav 45 Štyrský Jindřich 55 Tichý František 62, 63 Toyen (Marie Čermínová) 70, 71 Úprka Joža 26 Veith Eduard 30, 31 Veris Jaroslav 54 Vobecký František 41 Vogel Bernard 108-120 Wachsman Alois 59 Zrzavý Jan 47 INDEX UMĚLCŮ 8 9

1 Picasso Pablo (1881 Malaga 1973 Mougins) Faune et chévre (Faun a koza) 1959 linoryt na papíru Arches č. 14/50 207 x 112 mm signováno vpravo dole: Picasso a dále autorem namalován červenou pastelkou obrázek květiny s věnováním pour Roger Gilbert, Picasso 4. 2. 62 Provenience: ze sbírky JUDr. Milana Richtra (generálního prokurátora ČSSR a pozdějšího člena Charty 1977) Literatura: Georges Bloch, Picasso 1904-1967, Catalogue of the Printed Graphic Work, Bern 1968, č. 949 Brigitte Baer, Picasso, Peinter Graveur, díl VI., Catalogue Raisonné de l oeuvre gravé et des monotypes, Bern, 1994, č. 1267 Přiloženo Vyjádření k pravosti Národní galerie v Praze, Sbírka grafiky a kresby NG č.j. NG800 / 2014 / SOČ. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 200.000 Kč Starting / Selling price: 7.410 EUR (Odhadní cena: 300.000-400.000 Kč) (Estimate price: 11.110-14.810 EUR) Vyvolávací / Prodejní cena: 200.000 Kč Starting / Selling price: 7.410 EUR (Odhadní cena: 300.000-500.000 Kč) (Estimate price: 11.110-18.520 EUR) 2 de Jouderville Isaac (1612 1645) Portrét dívky olej na dubové desce 35 x 29 cm signatura nezjištěna (malíř většinu svých obrazů nesignoval) Konzultováno s uznávaným znalcem Rembrandtovy školy Prof. Ernstem van de Weteringem z Holandska. Představitel Zlatého věku holandské malby 17. století. V listopadu 1628 se stal Rembrandtovým žákem a odešel s ním i do Amsterdamu (r. 1631). 10 11

Ze sbírky Jindřicha Waldese 3 Hawranek František Bedřich (1821 Praha 1899 Praha) Horská krajina s mlýnem kvaš, kombinovaná technika na kartonu výřez pasparty: 27,5 x 39 cm signováno vpravo dole: Hawranek vzadu štítek Waldesovy obrazárny č. 241* a razítko Národní galerie v Praze *Štítek waldesovy obrazárny Provenience: ze sbírky sběratele, mecenáše umění, továrníka Jindřicha Waldese konfiskováno gestapem (1940), převedeno do Zemské a následně Národní galerie restituce Národní galerie v Praze 1996 (tzv. Waldesova) Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 60.000 Kč Starting / Selling price: 2.220 EUR (Odhadní cena: 70.000-90.000 Kč) (Estimate price: 2.590-3.330 EUR) 4 de Vitto Camillo připsáno (1790?) Erupce Vesuvu tempera, kvaš na kartonu 49,5 x 68,5 cm signatura nezjištěna dole nápis: Eruz del 1839 dal Trio dez Cavallo Vyvolávací / Prodejní cena: 15.000 Kč Starting / Selling price: 560 EUR (Odhadní cena: 30.000-50.000 Kč) (Estimate price: 1.110-1.850 EUR) Vyvolávací / Prodejní cena: 210.000 Kč Starting / Selling price: 7.780 EUR (Odhadní cena: 250.000-350.000 Kč) (Estimate price: 9.260-12.960 EUR) Malíř-krajinář, působil nejprve v Praze, poté ve Vídni. Zastoupen svými obrazy v rakouské Národní galerii Belvedere a Národní galerii v Praze. 5 Scheyerer František ( 1762 Praha 1839 Vídeň) Krajina s pastevci 1815 87 x 106,5 cm signováno a datováno vlevo dole: F. Scheyerer / 815 Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. 12 13

Ze sbírky Jindřicha Waldese J. Waldes, E. Kupková, H. Waldesová, F. Kupka Vynikající autorova práce se vzácným motivem postav. 7 Piepenhagen August Bedřich (1791 Soldin 1868 Jenerálka u Prahy) Krajina s mlýnem olej na dubové desce 19,2 x 24,2 cm signováno vlevo dole iniciály: AP vzadu starý štítek 6 rytíř von FÜhrich Josef (1800 Chrastava 1876 Vídeň) Mariina pouť přes hory 105 x 77 cm signováno nečitelně vpravo dole vzadu štítek evidenční číslo Národní galerie v Praze O 2173* a štítek Waldesovy obrazárny č. 202** Provenience: sběratel, mecenáš umění a továrník Jindřich Waldes 1940 konfiskováno gestapem (přešlo do Zemské a následně do Národní galerie v Praze) 1996 Waldesova restituce (zapůjčeno panem Georgem Waldesem do Národní galerie v Praze jako dlouhodobá zápůjčka) Vyvolávací / Prodejní cena: 1.050.000 Kč Starting / Selling price: 38.890 EUR (Odhadní cena: 1.200.000-1.400.000 Kč) (Estimate price: 44.440-51.850 EUR) Přiloženo potvrzení autenticity Prof. Phdr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. zadní strana se štítky **Štítek waldesovy obrazárny *Štítek Národní galerie Akademický malíř a grafik Josef von Führich byl nejvýznamnějším českým představitelem nazarénského hnutí, které se vyznačovalo zejména náboženskými tématy. Působil v Praze a od roku 1840 ve Vídni jako profesor historické kompozice na tamější Akademii. Roku 1861 byl povýšen do šlechtického stavu. Roku 1819 vystavil v Praze dva obrazy, které vzbudily velkou pozornost, a chrastavský hrabě Clam-Gallas mu umožnil studovat na pražské Akademii u Josefa Berglera. Pracoval na výzdobě řady kostelů a ilustroval díla německých romantiků (Goethe, Schiller, Tieck, Wieland aj.). Roku 1829 zaujala jeho kresba knížete Metternicha, který mu umožnil studijní pobyt v Římě. Tam se setkal s německým hnutím nazarénů, do kterého se aktivně zapojil. Spoluzakladatel hnutí Friedrich Overbeck ho pozval ke spolupráci na jednom z jejich nejvýznamnějších projektů, nástěnných malbách vily Casino Massimo. Roku 1831 se vrátil do Prahy a o tři roky později ho Metternich pozval do Vídně, kde spravoval Lambergovu galerii, pro kterou jel Führich v roce 1838 nakupovat obrazy do Benátek. Vedle kresebných cyklů a ilustrací, které ho proslavily, maloval rozměrné olejomalby s náboženskými motivy. Jeho poslední velkou prací byl návrh barevných oken pro vídeňskou katedrálu sv. Štěpána z roku 1872. August Piepenhagen žil od roku 1811 v Praze. Od roku 1836 vedl svoji soukromou školu. Od roku 1822 obesílal pražské výstavy, 1842 vystavoval v Berlíně, 1857 v Mnichově, 1842, 1843, 1866 a 1868 ve Vídni. Podnikl studijní cesty po Německu, Švýcarsku, Francii a Belgii. První souborná výstava byla uspořádána 1917 v Praze, další na přelomu 1960-61 v Národní galerii v Praze. Dojmy z alpské přírody, získané v době mládí i seznámení se švýcarským uměním, které mu zprostředkoval malíř J. H. Wuest, žijí v celém Piepenhagenově díle. Maloval většinou v malých formátech. Jeho obrazy jsou barevně kouzelné, nebo zase držené v jednotném hnědavém tónu. Vyvolávací / Prodejní cena: 200.000 Kč Starting / Selling price: 7.410 EUR (Odhadní cena: 300.000-400.000 Kč) (Estimate price: 11.110-14.810 EUR) Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Přiložen znalecký posudek uznávané znalkyně Doc. PhDr. Marie Mžykové CSc.: Pohled na venkovské prostředí s mlýnem, lemovaným rozsochatými stromy, pochází z fáze Piepenhagenovy předromantické tvorby na přelomu 30. a 40. let 19. století, kdy se již trvale stýkal s Josefem Navrátilem (jeho žena Kateřina byla v roce 1831 kmotrou Navrátilovy dcery). Kultivovaná krajinářská práce zaujme uceleným pohledem na specifickou část venkova z předindustriální éry, jakou představuje prostředí vodního mlýna v jistém koutu Čech. 14 15

Vyvolávací / Prodejní cena: 1.900.000 Kč Starting / Selling price: 70.370 EUR (Odhadní cena: 2.500.000-3.500.000 Kč) (Estimate price: 92.590-129.630 EUR) 9 Hynais Vojtěch (1854 Vídeň 1925 Praha) Venuše s amoretty 1880 62,3 x 44 cm signováno vlevo nahoře: V Hynais / Paris 1880, na rubu plátna razítko firmy PAUL FOINET / (VAN DYCK)* Portrét v. Hynaise od j. Vilímka 8 Kirnig Alois (1840 Praha 1911 Praha) V lese 1870 olej, plátno, lepenka 40 x 49 cm signováno a datováno vpravo dole: A. Kirnig 1870 Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc., Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a PhDr. Michalem Zachařem. Vojtěch Hynais studoval na vídeňské Akademii u Wurzingera a Feuerbacha, na Akademii výtvarných umění v Paříži u J. L. Géroma a později v ateliéru P. J. Baudryho. Dosáhl četných uměleckých a společenských poct. Byl mu udělen čestný doktorát, Zlatá medaile Fugnerova, stal se členem České akademie věd a umění, důstojníkem řádu Čestné legie. Roku 1900 získal na Světové výstavě v Paříži zlatou medaili. 1893 byl povolán na pražskou Akademii výtvarných umění jako profesor. Patřil do generace Národního divadla, usilující o výtvarné vyjádření představ národního obrození o českých dějinách. Hynais je jednou z největších a nejpodnětnějších postav generace Národního divadla, malíř velké dekorativní invence, jeho malířské kvality jsou světově srovnatelné. *Detail zadní strany s razítkem Malíř-krajinář Alois Kirnig v letech 1855-1862 a 1865-1866 studoval na pražské Akademii u Maxe Haushofera, mezi tím v letech 1863-1864 v Mnichově u Eduarda Schleicha. Cestoval po Německu a Itálii. 16 Vyvolávací / Prodejní cena: 50.000 Kč Starting / Selling price: 1.850 EUR (Odhadní cena: 60.000-80.000 Kč) (Estimate price: 2.220-2.960 EUR) Literatura: Marie Mžyková: Vojtěch Hynais, Praha 1989, 2. vydání 1990, vydal Odeon, reprodukováno celostránkově na str. 17, č. 7 Přiloženo potvrzení autenticity od Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Přiložena expertiza Doc. PhDr. Marie Mžykové CSc. (uznávané znalkyně díla Vojtěcha Hynaise a autorky jeho monografie), která mimo jiné uvádí: Předmětem vyobrazení je rozkošnicky se protahující akt mladé rusovlásky, slastně zavírající oči. V intimním prostředí ložnice vedle ní vpravo přisedl jeden z amorettů, jiný k ní nahoře přilétává, aby se s ní polaskal. Pro mladého umělce, jako byl Hynais, jenž přišel dobývat francouzskou uměleckou scénu, byl uvolněný sensualismus Venuše s amoretty přinejmenším odvážný a to i proto, že byl v těsném přátelském i pracovním kontaktu s malířem Paulem Baudrym. Venuše s amoretty je utvářena v mistrovské dynamice štětcové malby a v porovnání s akademickou produkcí dané doby je obrazem mnohem životnějším. Proto lze tuto malbu řadit mezi Hynaisova nejkvalitnější díla. Vedle toho je příkladem umělcova neobyčejného nadání... a právě z hlediska časného datování jde o dílo neobyčejně cenné, rozšiřující poznání Hynaisovy rané tvorby a ozřejmující jeho výjimečný, vyzrálý talent. Toto jedinečné dílo si tudíž žádá přiměřené docenění, jež by mělo být předmětem Hynaisovy připravované česko-anglické monografie. 17

10 Kroupa (Kraupa) Václav (1825 Praha 1895 Praha) Kartářka 62 x 50 cm signováno vlevo dole: W. Kroupa Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr.Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 220.000 Kč Starting / Selling price: 8.150 EUR (Odhadní cena: 250.000-350.000 Kč) (Estimate price: 9.260-12.960 EUR) Žák pražské akademie v letech 1841-1854 u Maxe Haushofera. V základech malířství se vzdělával u svého otce Jana Kroupy. Cestoval po Čechách, Moravě, Haliči, Uhrách, Rakousích, Solnohradě, Tyrolsku a Německu. Náměty čerpal ze života venkovského lidu, kromě toho maloval české a alpské krajiny. Později maloval také oltářní obrazy. Mnoho jeho děl bylo reprodukováno v časopisech Světozor a Květy. *Detail zadní strany s razítkem Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Člen a předseda SVU Mánes. Nejvýznamnější osobnost zakladatelské generace moderního českého malířství. Ve svém díle prošel vývojem od plenérismu a secesního symbolismu k cézannovské obrazové konstrukci. Vyvolávací / Prodejní cena: 280.000 Kč Starting / Selling price: 10.370 EUR (Odhadní cena: 350.000-450.000 Kč) (Estimate price: 12.960-16.670 EUR) 11 Preisler Jan (1872 Popovice 1918 Praha) Dívčí poprsí olej, plátno, dřevo 40 x 29,5 cm signatura nezjištěna vzadu staré štítky z výstav* a malířovo pozůstalostní razítko vystavováno: K. V. U. Aleš - Brno, 1935, majitel mag. P. Schmolka, pojistná cena 16 000, č. 28 18 19

12 Marold Luděk (1865 Praha 1898 Praha) Domácí lekce 1891 kvaš na papíře výřez pasparty: 37,5 x 23,5 cm signováno a datováno vpravo dole: LMarold 91 Konzultováno s uznávanou znalkyní autora Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Luděk Marold dokonale ovládl veristický způsob naturalistického přepisu skutečnosti. Jeho akvarely kombinované s kvašem směřovaly k dekorativním arabeskám tvarů Art nouveau secese. Vyvolávací / Prodejní cena: 65.000 Kč Starting / Selling price: 2.410 EUR (Odhadní cena: 75.000-95.000 Kč) (Estimate price: 2.780-3.520 EUR) 14 Šimon František Tavík (1877 Železnice u Jičína 1942 Praha) Pohled na Notre-Dame v Paříži barevný lept 30,5 x 37,5 cm signováno vpravo dole: T. F. Šimon Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 8.000 Kč Starting / Selling price: 300 EUR (Odhadní cena: 15.000-25.000 Kč) (Estimate price: 560-930 EUR) 13 Marold Luděk (1865 Praha 1898 Praha) Rozhovor kvaš na papíře 24 x 32,5 cm signováno vpravo dole: L. Marold Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s uznávanou znalkyní autora Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 45.000 Kč Starting / Selling price: 1.670 EUR (Odhadní cena: 60.000-70.000 Kč) (Estimate price: 2.220-2.590 EUR) 15 Šimon František Tavík (1877 Železnice u Jičína 1942 Praha) Sběrači mušlí u Mont-Saint-Michel barevný lept 28,5 x 36 cm signováno vpravo dole: T. F. Šimon a uprostřed iniciály vzadu č. 95 Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 9.000 Kč Starting / Selling price: 330 EUR (Odhadní cena: 15.000-25.000 Kč) (Estimate price: 560-930 EUR) 20 21

16 Hudeček Antonín (1873 Loucká u Mšena 1942 Častolovice) Letní krajina 1900-1905 80 x 120 cm signováno vpravo dole: Ant. Hudeček Vyvolávací / Prodejní cena: 800.000 Kč Starting / Selling price: 29.630 EUR (Odhadní cena: 900.000-1.100.000 Kč) (Estimate price: 33.330-40.7400 EUR) 17 Jungh-Stuhlzeiter M. Kytička 1904 olej na dřevě 16,5 x 27,5 cm signováno a datováno vlevo dole: M. Jungh-Stuhlzeiter 1904 vzadu věnování Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Vyvolávací / Prodejní cena: 5.000 Kč Starting / Selling price: 190 EUR (Odhadní cena: 10.000-15.000 Kč) (Estimate price: 370-560 EUR) Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. Přiložena expertiza PhDr. Michala Zachaře: Námětem obrazu je realistický výjev z všedního dne na venkově, patrně na Okoři, který pojal Hudeček jako dekorativní goblénově rozvibrovaný záznam jistě viděné skutečnosti. Postihl sumárně a lahodně krajinu plného léta a vyvedl ji hájemstvím sluncem požehnaného odlehlého koutu k jasnému uměleckému účinku. Obraz patří do skupiny obdobných děl s pracovní tématikou z let 1900 až 1905, zejména se váže k obrazu Na pastvě z roku 1904. V námětech nezapře Hudeček tehdejší přátelství a kontakt s Jožou Úprkou, ve stylu zase vídeňskou zkušenost, výrazem je ovšem naprosto svébytný a lehce zádumčivější. Tyto náměty se vyskytují zejména v raném Hudečkově díle devadesátých a raných desátých let. Obraz vyniká až zjemnělým lehce pointilistickým štětcovým rukopisem, apartním secesním koloritem i přesvědčivostí divácky efektního motivu. Po prvních pokusech o figurální malbu i akty se Antonín Hudeček plně věnoval malbě krajin, lesa a selských stavení. Byl ovlivněn J. Mařákem, A. Slavíčkem a do jisté míry i francouzským impresionismem. Od roku 1877 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů M. Pirnera a V. Brožíka. Od roku 1895 měl atelier v Praze a připojil se - společně s Antonínem Slavíčkem - ke skupině malířů, kteří pod vedením Julia Mařáka malovali krajiny, zejména v okolí Okoře. Roku 1898 vystavoval na první výstavě spolku Mánes a roku 1900 poprvé ve Vídni. V roce 1902 cestoval po Itálii a Sicílii, po návratu maloval krajiny z okolí Kolína a pohledy na Prahu. Po dalším zájezdu na Sicílii v roce 1909 začal malovat v okolí Police nad Metují. Dvakrát navštívil ostrov Rujana, od roku 1920 pravidelně pobýval v Tatrách a v Banské Bystrici a od roku 1927 také na Podkarpatské Rusi. Roku 1930 byl jmenován řádným členem České akademie věd a umění a za životní dílo dostal její cenu. 18 Schalek Malva (1882 Praha Osvětim 1944) Kytice ve váze olej na lepence 36 x 28 cm signováno vpravo dole: Malva Schalek Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 19.000 Kč Starting / Selling price: 700 EUR (Odhadní cena: 30.000-50.000 Kč) (Estimate price: 1.110-1.850 EUR) Malva Schalek se narodila v Praze v německy mluvící židovské rodině. Do školy chodila v Praze a Vrchlabí a následně studovala malířství v Mnichově a Vídni. Ve Vídni žila a tvořila až do července 1938, kdy byla zatčena nacisty. Byla deportována do terezínského ghetta, kde vytvořila na sto akvarelů a kreseb. Z Terezína, kde odmítla portrétovat kolaborujícího doktora, pak byla Malva Schalek 18. května 1944 deportována do Osvětimi, kde téhož roku zemřela. Je známo pouze cca 30 olejů malířky, z nichž dva byly nalezeny v Historische Museum Vídeň. Její dílo charakterizoval Tom L. Freudenheim, ředitel Baltimore Museum of Art jako snad nejlepší umělecké dílo, které přežilo holocaust. 22 23

19 Brovar Jakov Ivanovich (1864 Kapitonovka u Kiewa 1941 St. Petersburg) Na venkově 1905 76 x 124,5 cm signováno a datováno vpravo dole azbukou: Brovar 1905 P ř i l o ž e n o p o t v r z e n í a u t e n t i c i t y P r o f. P hd r. To m á š e V l č k a C S c. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Malíř je představitelem ruské realistické krajinomalby. Vyvolávací / Prodejní cena: 190.000 Kč Starting / Selling price: 7.040 EUR (Odhadní cena: 300.000-400.000 Kč) (Estimate price: 11.110-14.810 EUR) Malíř A. V. Hanzen byl vnukem a žákem malíře marin I. K. Ajvazovského, po studiích odešel malovat na Kavkaz a do Feodosie. Hanzen byl jmenován řádným členem Akademie krásných umění v Petrohradě. Byl dvorním malířem cara Nikolaje II., kterého doprovázel na cestách na jachtě Standart po Severním moři a Baltu. Jeho obrazy visely v Carském Selu, v carském paláci Gatčina, Alexandrovském paláci apod. Po roce 1919 za revoluce opustil Rusko a žil v Jugoslávii, kde zemřel na Lapadu. 20 von Hanzen Alexej Vasiljevič (1876 Oděsa 1937 Lapad u Dubrovníku) Rozbouřené moře 64,5 x 90,5 cm signováno vpravo dole: A. Hanzen Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 220.000 Kč Starting / Selling price: 8.150 EUR (Odhadní cena: 250.000-350.000 Kč) (Estimate price: 9.260-12.960 EUR) 24 25

22 Mareček Bohumil (1884 Praha 1962 Praha) Ležící akt 1916 61 x 76 cm signováno a datováno vlevo nahoře: B. Mareček 1916. vzadu: REPARAVIT 1928 B. M. a starý štítek: K. J. Rubeš Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 15.000 Kč Starting / Selling price: 560 EUR (Odhadní cena: 30.000-40.000 Kč) (Estimate price: 1.110-1.480 EUR) 21 Úprka Joža (1861 Kněždub 1940 Hroznová Lhota) Myjavanka 1911 68 x 36 cm signováno s přípisem a datováno vpravo dole: J. U. Myjavanka 1911 Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. 23 Reynek Bohuslav (1892 Petrkov 1971 Petrkov) Svatá rodina suchá jehla výřez pasparty: 13,5 x 10 cm signováno vpravo dole: Reynek Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a PhDr. Jiřím Machalickým. Vyvolávací / Prodejní cena: 10.000 Kč Starting / Selling price: 370 EUR (Odhadní cena: 14.000-18.000 Kč) (Estimate price: 520-670 EUR) Vyvolávací / Prodejní cena: 180.000 Kč Starting / Selling price: 6.670 EUR (Odhadní cena: 250.000-400.000 Kč) (Estimate price: 9.260-14.810 EUR) 26 27

24 Jakub František (1875 Praha 1940 Praha) Hrající si děti olej na dřevě 43 x 84 cm signováno vpravo dole: F. Jakub Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 50.000 Kč Starting / Selling price: 1.850 EUR (Odhadní cena: 60.000-90.000 Kč) (Estimate price: 2.220-3.330 EUR) 25 Jakub František (1875 Praha 1940 Praha) Po koupeli 1924 152,5 x 96 cm signováno a datováno vpravo dole: F. Jakub 1924 Konzultováno s Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. a Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Žák pražské Akademie u prof. Pirnera a Hynaise. Tvořil pod vlivem francouzského malíře Le Sidanera. Vystavoval mimo Prahu (J. U. V.) i v Německu, Anglii, Jugoslávii a Itálii. Vyvolávací / Prodejní cena: 230.000 Kč Starting / Selling price: 8.520 EUR (Odhadní cena: 300.000-400.000 Kč) (Estimate price: 11.110-14.810 EUR) 28 29

Námět obrazu pochází ze slavné hudebně dramatické tetralogie Prsten Nibelungův skladatele Richarda Wagnera (1813 1883). Wagner v ní vychází z německého středověkého mýtu a jde mu především o to, aby postihnul duši a osudy člověka, který by se zrodil a žil proti jakékoliv morálce a zvyklostem společnosti. Na dně Rýna hlídají Dcery Rýna Woglinda, Wellgunda a Flosshilda zlatý poklad. Vypravují o něm přes otcův zákaz trpaslíku Alberichovi, svěří mu i tajemství, že pokladu se může zmocnit je ten, kdo se na věky zřekne lásky. A ukuje-li z rýnského zlata prsten, dosáhne i velké moci. Alberich, který z počátku toužil po některé z Rusalek, je najednou uchvácen touhou p o z l a t ě. P r o k l e j e l á s k u a z l a t o u l o u p í... Premiéra hry byla 22. 9. 1869 v Mnichově. Eduard Veith studoval u Ferdinanda Laufbergera ve Vídni. Od roku 1890 byl členem Wiener Kunstlerhaus. Roku 1920 jmenován profesorem. Vymaloval například strop Národního divadla či proslulých lázní Dianabad ve Vídni, dále Národní opery v Berlíně. 26 Veith Eduard (1856 Nový Jičín 1925 Vídeň) Dívka s květinami akvarel na papíře výřez pasparty: 13,5 x 12 cm signováno vpravo nahoře: E. Veith, Wien Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. Vyvolávací / Prodejní cena: 22.000 Kč Starting / Selling price: 810 EUR (Odhadní cena: 30.000-40.000 Kč) (Estimate price: 1.110-1.480 EUR) 30 Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. 27 Veith Eduard (1856 Nový Jičín 1925 Vídeň) Dcery Rýna a trpaslík Alberich (Prsten Nibelungův) 1909 128 x 96 cm signováno a datováno vlevo dole: E. Veith 1909 Wien Vyvolávací / Prodejní cena: 750.000 Kč Starting / Selling price: 27.780 EUR (Odhadní cena: 1.000.000-1.500.000 Kč) (Estimate price: 37.040-55.560 EUR) 31

28 Obrovský Jakub (1882 Bystrc u Brna 1949 Praha) Po koupeli 1910 180,5 x 80 cm s i g n o v á n o a d a t o v á n o i n i c i á l y v p r a v o d o l e : J. O. 1 9 1 0 vzadu nápis a č. 183 Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a Doc. PhDr. Marií Mžykovou CSc. Vyvolávací / Prodejní cena: 700.000 Kč Starting / Selling price: 25.930 EUR (Odhadní cena: 800.000-900.000 Kč) (Estimate price: 29.630-33.330 EUR) 29 Havelka Roman (1877 Jemnice 1950 Znojmo) Odpočinek olej na lepence 17,5 x 29 cm signováno vlevo dole: R. Havelka Vzácně se vyskytující secesní krajina s postavami představitele Mařákovy školy. Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a PhDr. Michalem Zachařem. Vyvolávací / Prodejní cena: 15.000 Kč Starting / Selling price: 560 EUR (Odhadní cena: 30.000-40.000 Kč) (Estimate price: 1.110-1.480 EUR) Jakub Obrovský studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze u Celdy Kloučka, E. K. Lišky a Stanislava Suchardy (1897 1901) a na Akademii výtvarných umění u Maxe Pirnera (1901 1905), kde se roku 1919 stal profesorem a ve druhé polovině 30. let jejím rektorem. Jako malíř tvořil v akademicko-symbolistním směru, zaměřoval se na dekorativní nástěnnou malbu a ženské figurální motivy. 30 Procházka Josef (1909 Horní Kruty 1984 Praha) Krčský les olej na malířské lepence 34,5 x 49 cm signováno vlevo dole: Jos. Procházka vzadu autorské razítko Přiloženo potvrzení autenticity Prof. PhDr. Tomáše Vlčka CSc. Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a PhDr. Michalem Zachařem. Vyvolávací / Prodejní cena: 35.000 Kč Starting / Selling price: 1.300 EUR (Odhadní cena: 50.000-75.000 Kč) (Estimate price: 1.850-2.780 EUR) 32 33

31 Mucha Alfons (1860 Ivančice 1939 Praha) Podobizna dívky, pravděpodobně dcery Jaroslavy běloba,uhel na papíře výřez rámu : 46 x 35 cm signováno vpravo dole: Mucha Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou Vyvolávací / Prodejní cena: 200.000 Kč Starting / Selling price: 7.410 EUR (Odhadní cena: 300.000-400.000 Kč) (Estimate price: 11.110-14.810 EUR) *Detail zadní strany se štítky Malíř židovského původu narozený v Praze. Roku 1899 se Orlik stal členem Vídeňské secese. Orlik Emil Jeho tvorba se brzy stala nedílnou součástí časopisu Ver Sacrum asociovaného s touto uměleckou skupinou. Na stránkách tohoto plátku jí byl dokonce věnován prostor i skrz esej, kterou (1870 Praha 1933 Berlín) Františkánská zahrada v Praze napsal jeho blízký přítel Rilke. Tato první fáze Orlikovy umělecké kariéry byla završena jeho první samostatnou výstavou v prostorách Moravského muzea dekorativního umění v Brně roku 1900. před rokem 1905 Krátce poté se rozhodl na rok odjet do Japonska. Po roku stráveném v zahraničí se navrátil zpět ke své evropské umělecké kariéře a opět se připojil k vídeňským secesionistům, jako byli Gustav 77,5 x 67,5 cm Klimt či Josef Hoffmann. Začal přednášet, psal o svých zážitcích ze zahraničí a také vystavoval - signováno na rubu: Orlik například v berlínské galerii Paul Cassirer nebo pražském Rudolfinu. V této době Orlik stále vzadu staré štítky a čísla* ještě žil v Praze, i když stále více času trávil ve Vídni, kam se nakonec definitivně přestěhoval Provenience: restituce SUPP Ministerstvo kultury v říjnu 1904. Tehdy také vytvořil svůj nejslavnější portrét (technikou dřevorytu) norského dramatika Henrika Ibsena. Krátce poté také dokončil dřevoryty zobrazující jeho blízké přátele Josefa Hoffmanna (1903) a Bernharda Pankoka (1904). Za zmínku stojí i další výjímečné portréty z této Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou doby, a to podobizny Gustava Mahlera (1902), Ferdinanda Hodlera a Camilla Pissarra (1906). a PhDr. Jiřím Machalickým. Roku 1905 byl Emil Orlik požádán Otto Eckamannem, aby se připojil ke Škole grafického a knižního umění, která spadala pod Muzeum dekorativního umění v Berlíně. Orlik po svém příjezdu do Vyvolávací / Prodejní cena: 300.000 Kč Berlína pokračoval ve spolupráci s Maxem Reinhardtem, a stal se tak jedním z nejvýznamnějších Starting / Selling price: 11.110 EUR členů Berlínské secese. Vytvořil rovněž mnoho scénických a kostýmových designů pro rozličné produkce Reinhardtova Německého divadla. (Odhadní cena: 400.000-500.000 Kč) (Estimate price: 14.810-18.520 EUR) 34 35 32

33 Feigl (Friedrich) Bedřich (1884 Praha 1965 Londýn) Paris Café třicátá léta 20. století olej na desce 56 x 70 cm signováno vpravo dole: Feigl vzadu starý štítek Paris Café No. 13 Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Významný český malíř židovského původu. Studoval v Praze na Akademii výtvarných umění v ateliéru Vlaho Bukovace a Františka Thieleho. V roce 1906 cestuje po Evropě s E. Fillou a A. Procházkou. V Berlíně se seznámí s uměním Maxe Liebermanna a berlínskou novou secesí. V roce 1907 se zúčastnil první pražské výstavy skupiny Osma, kde uvedl nejpočetnější soubor obrazů, bylo jich celkem 18. Od roku 1910 žil v Berlíně a New Yorku. Ve třicátých letech pobýval v Palestině. Před nacisty emigroval do Londýna. Jeho dílo je umístěno v prestižních světových galeriích. Vyvolávací / Prodejní cena: 200.000 Kč Starting / Selling price: 7.410 EUR (Odhadní cena: 300.000-400.000 Kč) (Estimate price: 11.110-14.810 EUR) Prezident Československé republiky T. G. Masaryk osobně požádal Emila Orlika o svůj portrét. vystavováno: 2009 Galerie výtvarného umění v Chebu: Zamlčená moderna. Iluze a sny 2010 Kunstmuseum Bayreuth: Die Totgeschwiegene Moderne 2012 Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě: Zamlčená moderna. Iluze a sny 2015 Národní galerie v Praze: Oskar Kokoschka a Praha literatura: Lubomír Slavíček,... z vřelé lásky ke mně drahému Brnu a k mým spoluobčanům.... Gomperzova sbírka a její odkaz v kontextu dobového sběratelství, in:... z lásky k umění a sobě pro radost... Umělecká sbírka Heinricha Gomperze, Brno 2004 Patrik Šimon-Adam Hnojil, Zamlčená moderna. Iluze a sny. 1880 1930, Praha 2009 Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a PhDr. Jiřím Machalickým. 34 Orlik Emil (1870 Praha 1933 Berlín) Prezident Československé republiky Tomáš G. Masaryk 70 x 50 cm signováno, datováno a popsáno vpravo uprostřed: Orlik / 24. I. 1930 / LÁNY Provenience: Baron Gomperz, Oslavany Vyvolávací / Prodejní cena: 300.000 Kč Starting / Selling price: 11.110 EUR (Odhadní cena: 400.000-500.000 Kč) (Estimate price: 14.810-18.520 EUR) 36 37

35 Neuschul Ernest (1895 Ústí nad Labem 1968 Londýn) Portrét prezidenta Československa Dr. Edvarda Beneše 1938 117 x 89,5 cm signováno vpravo dole: Neuschul, popsáno vlevo dole: Dr. Beneš Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 70.000 Kč Starting / Selling price: 2.590 EUR (Odhadní cena: 100.000-150.000 Kč) (Estimate price: 3.700-5.560 EUR) Představitel židovské malířské školy. V Praze vystudoval malířskou akademii. V letech 1915 1916 se ve Vídni účastnil kurzů na Graphische Lehr und Versuchsanstalt. V roce 1919 měl v Praze první autorskou výstavu. V roce 1921 se oženil s německou tanečnicí Lucií Lindemannovou vystupující jako javánská tanečnice pod uměleckým jménem Taka Taka. Spolu například vystupovali i před španělským králem Alfonsem XIII. V témže roce se stal členem Metznerbundu (Spolku německých výtvarných umělců v Čechách). V roce 1921 vystavoval v Praze, Berlíně a Düsseldorfu, v dalších letech v Římě, Chicagu, Madridu, Barceloně a Ústí nad Labem. V letech 1925 až 1933 působil v Berlíně, kde byl členem Novembergruppe, Vereingigung Bildender Kunstler e. V. Berlin či Říšského spolku výtvarných umělců Německa. V roce 1932 byl jmenován profesorem na berlínské Universität der Kunste. Po nástupu nacistů v Německu byl pro svůj židovský původ perzekvován, došlo k zabavení a ničení jeho obrazů a byla mu odejmuta profesura. Neuschul poté odešel do Československa. Stal se předsedou Společnosti československo-sovětského přátelství. V témže roce na zámku v Lánech vytvořil Portrét prezidenta Tomáše G. Masaryka. O rok později odjel na pozvání sovětských umělců do Moskvy, kde se uskutečnila jeho výstava. Během pobytu v Sovětském svazu byl jmenován profesorem na malířské akademii v Charkově, stal se členem Moskevského svazu umělců a vytvořil mimo jiné dvojportrét Josifa Stalina a Georgi Dimitrova. V létě 1937 uspořádal Neuschul v Ústí nad Labem svoji v pořadí již čtvrtou autorskou výstavu. Místní nacisté však jeho obrazy zničili a Neuschul s rodinou počátkem roku 1938 odešel do Prahy. V roce 1938 vytvořil tento Portrét prezidenta Edvarda Beneše. Roku 1939 emigroval do Anglie. Do své smrti uspořádal ještě několik individuálních výstav, z nichž význačná byla zejména výstava v Jeruzalémě v roce 1959 a Berlíně v roce 1966. Kars v letech 1889 1905 pobýval na Akademii výtvarných umění v Mnichově u F. Stucka. Po ročním pobytu v Praze odjel 1906 07 nejprve do Paříže, potom do Španělska. Na rok se opět vrátil do Prahy, ale roku 1908 odjel znovu do Paříže a stal se naturalizovaným Francouzem. Za druhé světové války se uchýlil do Švýcarska a v zajetí těžké melancholie volil dobrovolný odchod ze života. Do r. 1908 jsou Karsovy začátky impresionistické, později jej zkoumání prostředků intenzívnější výrazovosti přivedlo k syntéze linie a barvy, vázaných na přírodní model, ale řízených rytmem a logikou osobního stylu. 36 Kars Georges (Jiří) (1882 Kralupy nad Vltavou 1945 Ženeva) Mallorca 1927 50 x 65 cm signováno a datováno vpravo dole: Kars 27 vzadu razítko z výstavy Konzultováno s Prof. PhDr. Jaromírem Zeminou. Vyvolávací / Prodejní cena: 270.000 Kč Starting / Selling price: 10.000 EUR (Odhadní cena: 350.000-500.000 Kč) (Estimate price: 12.960-18.520 EUR) 38 39