SLUNCE A JEHO POZOROVÁNÍ I FYZIKA PLAZMATU

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SLUNCE A JEHO POZOROVÁNÍ I FYZIKA PLAZMATU"

Transkript

1 POZVÁNKA NA WORKSHOP PROJEKTU SE SLUNCEM SPOLEČNĚ SLUNCE A JEHO POZOROVÁNÍ I FYZIKA PLAZMATU června 2013, Hvězdárna Valašské Meziříčí Milí přátelé, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině, pracoviště Kysucká hvězdárna v Kysuckom Novom Meste pořádají ve dnech 28. až 30. června 2013 první z mimořádných vzdělávacích workshopů SLUNCE A JEHO POZOROVÁNÍ, I Fyzika plazmatu, určený studentům středních a vysokých škol, žákům nejvyšších ročníků základních škol a všem vážným zájemcům. Náplň workshopu bude na rozdíl od jiných obdobných akcí cílena na vážnější zájemce o sluneční fyziku, fyziku plazmatu a pozorování Slunce. Praktická část bude zaměřena již výhradně na digitální prostředky pro pozorování, kalibraci a zpracování dat včetně jejich interpretace. V případě příznivého počasí bude mít každý z účastníků možnost pořídit si sadu digitálních snímků aktivních oblastí na Slunci, případně protuberancí (dle vlastního výběru), a ty bude pod vedením odborných lektorů zpracovávat. Teoretická příprava bude probíhat pod odborným vedením prof. Petra Kulhánka z ČVUT Praha a bude zaměřena na problematiku plazmatu a magnetických polí v oblasti sluneční fyziky. Díky podpoře Fondu mikroprojektů máme možnost prvním 12 přihlášeným osobám uhradit nocleh v ubytovně hvězdárny a stravu v průběhu workshopu. Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se prosím včas, tj. do 12. června 2013! Na setkání s Vámi se těší Ing. Libor Lenža, ředitel Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Zlínského kraje

2 pátek 28. června 2013 Plánovaný program workshopu Slunce a jeho pozorování, I Fyzika plazmatu 16:30 17:00 Prezence účastníků, ubytování 17:00 17:20 Úvodní slovo organizátorů, organizační pokyny a program Libor Lenža 17:20 18:20 Fyzika plazmatu, část I Petr Kulhánek 18:20 20:00 Večeře 20:00 21:00 Fyzika plazmatu, část II Petr Kulhánek sobota 29. června :00 09:00 Snídaně 09:00 10:00 CCD pozorování Slunce a jeho zpracování Jiří Srba a Libor Lenža 10:00 12:00 Praktická pozorování a pořizování dat Jiří Srba, Libor Lenža, Martina Exnerová 12:00 13:30 Oběd 13:30 15:00 Praktická pozorování, zpracování dat Jiří Srba, Libor Lenža, Martina Exnerová 15:20 18:00 Fyzika plazmatu, část III Petr Kulhánek 18:00 19:30 Večeře 19:30 21:30 Fyzika plazmatu, část IV Petr Kulhánek 21:30 22:30 Zpracování dat Jiří Srba, Libor Lenža, Martina Exnerová neděle 30. června :00 09:00 Snídaně 09:00 11:00 Fyzika plazmatu, část V Petr Kulhánek 11:00 12:00 Praktická pozorování, zpracování dat Jiří Srba, Libor Lenža, Martina Exnerová 12:00 13:30 Oběd 13:30 15:00 CCD pozorování Slunce a jeho zpracování praktická pozorování Jiří Srba a Libor Lenža Změny v programu vyhrazeny! V případě nepříznivého počasí bude více prostoru věnováno teoretické části a problematice zpracování, kalibrace a interpretace dat z dostupných archivních pozorování.

3 Podrobné informace k části Fyzika plazmatu Fyzika plazmatu Přednáší: prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., České vysoké učení technické v Praze 1. Plazma základní pojmy I (definice plazmatu, Lorentzova síla, Debyeova délka, Larmorův poloměr, cyklotronní frekvence, střední volná dráha, magnetický a elektrický tlak) 2. Plazma základní pojmy II (adiabatické invarianty, magnetické zrcadlo, transportní děje Ohmův zákon, Fickův zákon, Fourierův zákon, difúze v magnetickém poli, ambipolární difúze) 3. Matematické modely plazmatu (částicový přístup, magnetohydrodynamika koncept zamrzlých polí a difúze, statistický přístup, molekulární dynamika, diferenční schémata, Particle in Cell metody, Monte Carlo metody) 4. Slunce jako plazmatický útvar (jádro, radiační a konvektivní zóna, tachovrstva, fotosféra, chromosféra, koróna) 5. Tekutinové dynamo (helicita, fluktuace, alfa efekt, omega efekt, αα dynamo, αω dynamo, diferenciální rotace) 6. Vlny v plazmatu magnetoakustický komplex (Alfvénovy vlny, rychlá a pomalá magnetoakustická vlna, pomalý a rychlý sluneční vítr, ohřev koróny) 7. Vlny v plazmatu elektromagnetický komplex (R, L, X, O vlna, mezní a rezonanční frekvence, index lomu, CMA diagram) 8. Rekonexe magnetických polí (samovolná rekonexe, Sweetův-Parkerův model, Petschekův model, turbulentní rekonexe, index rekonexe, difúzní region) 9. Charakteristické útvary (CME, protuberance, erupce, sluneční skvrny, uzavřené a otevřené siločáry, záření tepelné a netepelné) 10. Interakce slunečního magnetického pole s tělesy Sluneční soustavy (rázová vlna, magnetosféra, pseudomagnetosféra, KH nestabilita, ULF vlny, víry, polární záře, radiační pásy) 11. Magnetický vliv Slunce (Parkerova plocha, heliosféra, heliopauza, magnetické bubliny, divoká rekonexe)

4 ORGANIZAČNÍ INFORMACE PRO ÚČASTNÍKY Workshop se koná v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o., ulice, Valašské Meziříčí, ve dnech června Ubytování Pro včas přihlášené účastníky zajišťujeme a hradíme ubytování v ubytovně Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. (turistická ubytovna, 2 pokoje s 12 a 8 lůžky). Úhradu z rozpočtu projektu můžeme provést prvním 12 přihlášeným účastníkům. Stravování Pro prvních 12 přihlášených účastníků zajišťujeme a hradíme také stravování (snídaně, oběd, večeře). Stravování bude zajištěno hromadně formou jednotného menu v některé vhodné restauraci ve Valašském Meziříčí. Pokud máte nestandardní požadavky na stravu (např. vegetariánská strava apod.), prosím sdělte nám to. Doporučení pro účastníky S ohledem na zaměření a cíl workshopu velmi doporučujeme vzít si vlastní notebook pro instalaci programu na zpracování snímků projevů sluneční aktivity přes CCD kamery. Dále kalkulačku, psací potřeby, poznámkový blok. Vezměte si sebou také přezůvky. Vážné zájemce o účast prosíme o včasné vyplnění a odeslání níže uvedené přihlášky na adresu pořadatele. Přihlášky prosím odešlete do 12. června 2013! Kontakty: Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Valašské Meziříčí Telefon: Fax: Kontakt na projektový tým: Přihlášky na workshop:

5 PŘIHLÁŠKA NA WORKSHOP SLUNCE A JEHO POZOROVÁNÍ, I FYZIKA PLAZMATU Z důvodů uvedených v pozvánce vás prosíme o zaslání přihlášek do 12. června 2013 Jméno a příjemní: Adresa bydliště: Telefon: Adresa organizace (školy): Požaduji zajistit ubytování*: ANO NE Předpokládaný příjezd: Předpokládaný odjezd: Podpis: Datum: O zařazení do skupiny podporovaných účastníků (pořadatel hradí ubytování a stravu) budete neprodleně informováni. Kontakty: Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.,, Valašské Meziříčí Telefon: Fax: Přihlášky na workshop: * nehodící se škrtněte služby hrazené z projektu budou poskytnuty dle termínu došlých přihlášek do vyčerpání limitu na podporu