28. ČÍSLO BŘEZEN 2015

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "28. ČÍSLO BŘEZEN 2015"

Transkript

1 28. ČÍSLO BŘEZEN 2015 OBSAH 28. ČÍSLA: - reportáže z lyžařských kurzů - výsledky soutěží, recitace, zpěv - jarní kvíz o skvělé ceny - osmisměrka pro nejmenší - sportovní komentáře - šachisté míří na republiku - vaše příběhy - sběrové akce a další Očko informuje - Očko napoví - Očko je tu pro Vás!

2 Vaše pomoc Ukrajině Dne 12. února proběhla na naší škole potravinová sbírka pro válkou postiženou Ukrajinu. Ukázalo se, že žáků, rodičů a zaměstnanců školy ochotných pomoci je u nás opravdu hodně. Díky vám se podařilo shromáždit velké množství - 16 plných krabic od banánů - trvanlivých potravin, zdravotnických a hygienických potřeb. Sbírka byla odeslána přes humanitární organizaci Adra do ukrajinského Mukačeva, kde se sice přímo nebojovalo, ale z důvodu války v zemi se propouštějí zaměstnanci, nevyplácejí se mzdy, vše výrazně zdražuje a řada lidí nemá prostředky na základní životní potřeby. Všem, kteří do sbírky přispěli, velmi děkujeme. Mgr. Lukáš Synek, ředitel školy Velikonoční osmisměrka pro nejmenší Po vyškrtání všech slov zbude 8 písmen, které ti prozradí tajenku. beránek brko bylinka Eva kel kočka kytička luna M O T Ý L K A V A J Í Č K O E Á L R Č A K S S N I L E O I P T O N C Č O Y Á Á Č A K K L R N N K A R E E U E V A B Y L I N K A malina motýl pyl spánek vajíčko vánočka ves Osmisměrku připravila Klára Beránková ze 7.A Jaro je tady aneb Mimořádná soutěž o prémiovou kartičku!! Zima se už vzdává, žezlo jaru, země teplem probouzí se, slunce hřeje víc a. Milé jaro, vítej zpátky, rozezpíváš zvonky,, šeď se v zeleň promění, stesk za radost. Dokážeš do básně doplnit čtyři slova tak, aby báseň byla úplná? Jeden z vás se může těšit na mimořádnou přednostenku do školní jídelny. Platná bude až do konce školního roku! Zkus být básníkem a vystřiženou básničku s doplněnými slovy odevzdej nejpozději ve středu 1. dubna do 8.00 do schránky s nápisem OČKO umístěné před sekretariátem.

3 Lyžařský a snowboardový kurz Kristýna Smeliková, 7.A Jak jistě všichni víte, na začátku února sedmáci absolvovali lyžařský a snowboardový kurz ve ski areálu Gruň. Já jsem se rozhodla jezdit na snowboardu a nyní vás seznámím s tím, co jsme se všechno naučili. První den jsme zkoušeli stabilitu na malém kopci, učili jsme se sesouvat se z něj na backsidové a frontsidové straně. Backside znamená, že jsme byli otočeni zády ke svahu, frontside je obráceně, tedy čelem ke svahu. Druhý den už přišly na řadu pro začátečníky složitější techniky, jako je například padající list, což znamená sesouvání se ze strany na stranu po zadní a přední hraně snowboardu. Odpoledne jsme se učili už i obloučky, z nichž si spousta z nás odnesla mnoho modřin, a dokonce i nějaká lehčí zranění. Ve středu jsme vše procvičovali a trénovali na čtvrteční závod ve slalomu. Soutěžilo se v jednotlivých výkonnostních družstvech, pokročilí lyžaři i snowboardisté měli trasu o něco delší než my začátečníci. Každý z nás se snažil vyhrát a dostat se na stupně vítězů, ale nejdůležitější bylo závod ve zdraví přežít. Poslední den jsme si náš výcvik užili volnými jízdami, a tak jsme svištěli jako padající listy nebo jsme krájeli na svahu obloučky. Kurz se mi moc líbil, užili jsme si spoustu legrace a myslím, že všichni na něj budeme dlouho vzpomínat. Lyžáček Poslední týden v únoru se uskutečnil také lyžáček pro naše menší spolužáky. V pondělí 23. února odjela skupinka 30 malých lyžařů zdokonalovat své umění stejně jako starší žáci - na Gruň. Pondělní oběd si zasloužili po pěším pětikilometrovém výstupu od autobusu k chatě. Po ubytování a dobrém obědě následovalo rozdělení do týmů Brumíků, Sněhuláků a Čmeláků a začal výcvik a jízdy na vleku. Večer se děti seznámily s povinnostmi lyžařů na svahu a pak přišel zasloužený spánek. Úterní výcvik začali Brumíci a Sněhuláci na hlavním vleku, Čmeláci se zdokonalovali na pomě. Třetí den dopoledne všechna družstva procvičovala své umění, obloučky i pády. Počasí však nepřálo a kvůli mlze měly instruktorky problém vůbec vidět své děti na vzdálenost 10 metrů. Ve středu následovalo povinné odpolední volno od lyžování a místo něj šly děti na krátkou vycházku do okolí a navštívily i zrenovovaný hotel Charbulák. Čtvrteční ráno na Gruni vypadalo pohádkově. V noci připadlo 5 cm čerstvého sněhu, takže hned po snídani vyrazily týmy Brumíků a Sněhuláků, aby byly na vleku brzy a měly tak možnost vyzkoušet si jízdu na sjezdovce jako první. Během dopoledne všichni pilovali obloučky mezi slalomovými brankami a po obědě mohl začít závod ve slalomu O zlatou lyži Gruně, který však opět pohltila nepropustná mlha. Večerní vyhlášení a předání cen proběhlo úspěšně, stejně jako závěrečná diskotéka. (Ma)

4 V Ý S L E D K Y S O U T Ě Ž Í Recitační soutěž Školní kolo recitační soutěže pro žáky 1. stupně proběhlo 27. ledna ve školní aule. Porota ve složení paní učitelky Lonská, Holubová a Krupová ohodnotila malé recitátory ve třech kategoriích: žáky 1. tříd (0. kategorie), tříd (I. kategorie) a tříd (II. kategorie). Nejlépe se umístily Natálie Keprtová z 1.C, Zuzana Maršálková ze 3.A a Nikola Dostálová z 5.B. Pro všechny zúčastněné byly připraveny pěkné odměny. Žáci 2. stupně se sešli, aby předvedli své recitátorské schopnosti již o týden dříve. Ve III. kategorii pro žáky 6. a 7. tříd, která měla velice početné zastoupení, vyhodnotila porota ve složení paní učitelky Hradilová, Rzymanová a pan učitel Hrabec na 1. místě Kláru Beránkovou ze 7.A. Ve IV. kategorii určené žákům 8. a 9. tříd se naopak představilo jen šest žáků a vítězství si nakonec odnesla Denisa Říhová z 9.A, která tak obhájila loňské prvenství. Žáci umístění na prvních dvou místech byli vysláni reprezentovat školu v obvodním kole, které se uskutečnilo v polovině února. (Hr) 0. kategorie I. kategorie II. kategorie 1. Natálie Keprtová, 1.C 1. Zuzana Maršálková, 3.A 1. Nikola Dostálová, 5.B 2. Viktorie Heřmánková, 1.B 2. Mário Murín, 2.A 2. Tomáš Valošek, 5.A 3. Adéla Koňuchová, 1.A 3. Viktor Dufek, 2.B 3. Elen Vilášková, 4.A III. kategorie IV. kategorie 1. Klára Beránková, 7.A 1. Denisa Říhová, 9.A 2. Kristýna Smeliková, 7.A 2. Zuzana Durčáková, 8.A 3. Kristýna Zatloukalová, 6.A Jana M. Bretzová, 9.A Lucie Kohoutková, 9.A Obvodní kolo v recitaci 2. stupeň Obvodní kolo proběhlo na 8. ZŠ 17. února. Do soutěže byla z naší školy přihlášena čtyři děvčata, která se v silné konkurenci rozhodně neztratila, naopak ve III. kategorii dokonce obsadila dvě ze tří postupových míst. Ve III. kategorii naši školu reprezentovaly Klára Beránková a Kristýna Smeliková ze 7.A, obě děvčata byla na soutěž velmi dobře připravena, předvedla výborný výkon a zaujala porotu natolik, že byla vybrána do oblastního kola přehlídky dětských recitátorů. Ve IV. kategorii soutěžily Denisa Říhová z 9.A a Zuzana Durčáková z 8.A, obě předvedly velmi dobrý výkon, ale postup do dalšího kola nevybojovaly. Všem soutěžícím patří poděkování za přípravu na soutěž, za pěkná vystoupení a za vzornou reprezentaci naší školy. (Hr)

5 Recitace vítězství v okresním kole!! Do okresního kola 44. ročníku soutěže mladých recitátorů, které proběhlo 19. března v základní umělecké škole, se z naší školy probojovaly hned dvě žákyně ze 7.A, a to Klára Beránková a Kristýna Smeliková. Ve III. kategorii, v níž soutěžily, měly v konkurenci 17 dalších žáků a žákyň velice těžkou pozici. V prvním soutěžním kole předvedly velmi pěkné výkony a obě rozhodně patřily k tomu nejlepšímu, co diváci viděli a slyšeli. Jak se později ukázalo, již první kolo rozhodlo a soutěžící III. kategorie už své druhé texty nepřednášeli. Porotě úvodní kolo stačilo k tomu, aby z něj vybrala dva nejúspěšnější recitátory, kteří postoupili do krajského kola. Pro naši školu je skvělé, že jednou z postupujících se stala Klára Beránková. Oběma děvčatům děkujeme za svědomitou přípravu a reprezentaci školy a Kláře přejeme v krajském kole 14. dubna v Ostravě hodně štěstí. (Hr) Loutnička školní kolo Školní kolo oblíbené pěvecké soutěže se konalo 19. února v aule. Porota ve složení paní učitelky Holubová, Lonská, Šeligová a Rzymanová hodnotila malé zpěváky ve třech kategoriích. Vystupující podali kvalitní výkony, což ocenilo i nepočetné publikum z řad rodičů a prarodičů velikým potleskem. Žáci umístění na prvních dvou místech postoupili do dalšího kola, které proběhlo 18. března na 8. ZŠ. I. kategorie II. kategorie III. kategorie 1. Adéla Dluhošová, 1.B 1. Matyáš Paseka, 2.A 1. Tomáš Valošek, 5.A 2. Anna Smolenová, 1.B 2. Veronika Větřilová, 3.B 2. Jiří Skotnica, 4.B 3. Natálie Keprtová, 1.C 3. Žaneta Buryová, 3.A 3. Laura Táborská, 5.B Loutnička obvodní kolo V obvodním kole oblíbené soutěže v sólovém zpěvu si zazpívali nejlepší zpěváci ze všech škol Frýdku- Místku a okolí. Soutěží se ve čtyřech kategoriích, od nejmladších žáků až po ty nejstarší. Naši zpěváci vystupovali ve třech kategoriích. V první nás reprezentovaly Adéla Dluhošová a Anna Smolenová z 1.B, v druhé kategorii zpívali Matyáš Paseka z 2.A a Veronika Větřilová z 3.B. V poslední kategorii vystupovali Tomáš Valošek z 5.A a Jiří Skotnica ze 4.B. Všichni zpívali moc krásně, nic nezkazili, a proto jim všem patří velké poděkování. Konkurence byla silná, a tak to naši žáci neměli jednoduché. Hodnotit zpěv je velmi obtížné, protože výkony se nedají změřit metrem či stopkami! Takže vybrat ty nejlepší není jen tak! Proto můžeme být velmi pyšní na Adélku Dluhošovou, která si vyzpívala ve své kategorii 1. místo!!! Adélka si tedy zazpívá na Koncertě vítězů, který se letos nově koná v Rytířském sále frýdeckého zámku. Blahopřejeme. (Rz)

6 Jarní kvíz o skvělé ceny Nebaví vás stát v dlouhé frontě před školní jídelnou? Stačí zodpovědět pár otázek, řešení kvízu napsat na výherní kupon, včas jej vhodit do schránky a čekat, zda právě vy nebudete mít štěstí. Vylosovaní luštitelé obdrží kartičku platnou až do konce června nebo sladkou odměnu. Tentokrát jsme si pro vás připravili tajenku v holandštině! 1. Křemílek byl: a) větší než Vochomůrka H b) silnější než Vochomůrka K c) hubenější než Vochomůrka C 2. Mykologie se zabývá: a) houbami A b) horninami B c) zkamenělinami O 3. Jak doplníš přísloví? Kdo chce s vlky žíti: a) musí s nimi výti L b) musí s nimi píti P c) musí s nimi býti T 4. Petr Svoboda, náš slavný hokejista, byl: a) brankář V b) útočník Ř c) obránce F 5. Kdy se obvykle objevují pupeny? a) na podzim M b) na jaře J c) v létě S 6. Mezi Přemyslovce nepatří: a) Spytihněv E b) Karel IV. A c) Boleslav II. Y 7. Kdo je Kronos? a) bůh I b) titán A c) pohádková postava U

7 8. Kdo namaloval obraz Mony Lisy? a) Vincent van Gogh G b) Josef Lada H c) Leonardo da Vinci R 9. Kolik udělá vrabec kroků za sto roků? a) žádný L b) jen sto K c) přes deset tisíc M 10. První člověk na Měsíci byl: a) Jurij Alexejevič Gagarin Y b) Neil Armstrong I c) Vladimír Remek Ů 11. Přístroj pro měření slunečního záření se nazývá: a) barometr F b) heliometr D c) aktinometr J 12. Nejznámější knížka Boženy Němcové je: a) Náš drahý dědeček R b) Babička K c) Můj malý bratříček W 13. Římsky 2015: a) MDLX B b) MMXV S c) MMLV V V T Í P K Y Kvíz připravily Jana Stavárková a Kristýna Saforková ze 7.A Pane, volá radostně sluha, jaro je tady! No dobře, Jean, povzdechne si starý lord. Řekněte mu, že hned přijdu. Stěžuje si nešťastný zahrádkář svému sousedovi: Pepo, já se z toho snad zblázním, slimáci mi sežrali celou úrodu! Soused Pepa ho uklidňuje: Neboj se, oni to přežijí. O Velikonocích: Teto, ta vajíčka se ti asi nějak srazila, ne? Kdepak vajíčka, ta zdražila, vysvětluje teta, to jsou obarvené ořechy...

8 Okresní kolo v házené starších žáků Naše škola se na domácí půdě účastnila okresního kola v házené žáků 8. a 9. tříd. Turnaj, do něhož se nakonec zapojily pouze tři týmy, proběhl 11. února. Naši hoši hráli velice dobře, hned první zápas svedli s družstvem 11. ZŠ B a po velmi vyrovnaném průběhu zaslouženě vyhráli 15:13. Druhý zápas byl již o něco těžší, družstvo 11. ZŠ A bylo složeno hlavně z žáků 9. tříd a naši hoši (převážně žáci 8. třídy) nedokázali držet krok se staršími a zkušenějšími soupeři a prohráli 23:18. Výkony klukům tudíž vynesly 2. místo, které bylo ohodnoceno pohárem a diplomem. Bohužel postup do krajského kola v Kopřivnici si nevybojovali. Nejlepší střelec našeho týmu byl Pavel Fuciman, následovali ho Jakub Ondrušík a Petr Bujnoch. Naši školu reprezentovali: Pavel Fuciman, Jakub Ondrušík a Vojtěch Kubů (8.A), Daniel Macek gólman, Petr Bujnoch a Daniel Gara (8.B), Václav Elišer a Martin Bartoš (8.C), Jan Adam Tarana (9.B) a Jan Rzyman (9.A). Všem klukům děkujeme za bojovnost a vzornou reprezentaci naší školy. (My) Naši šachisté opět postoupili na republiku! Našim šachistům se letos opět daří. Poté, co v prosincovém okresním kole vybojovali vynikající 2. místo, 15. ledna svůj úspěch zopakovali i v krajském kole. Středisko volného času Klíč pořádalo krajský přebor školních družstev tříd v šachu a v nabité konkurenci 13 nejlepších družstev Moravskoslezského kraje získali naši šachisté znovu 2. místo, když stejně jako v okresním kole zaostali jen za gymnáziem P. Bezruče. Za naši školu se této prestižní akce zúčastnili: Tomáš Filip (7.A), Radek Halamíček (6.A), Petr Gnojek (4.B) a Jakub Linha (8.A). Skvělé výkony podali všichni chlapci, přesto bychom chtěli vyzvednout výkon Petra Gnojka ze 4.B, který, přestože věkem stále patří do mladší kategorie, dokázal zvítězit nad staršími protihráči ve všech sedmi partiích. Druhým místem v krajském kole si kluci zajistili postup do celostátního přeboru. Ten se uskuteční na konci března v Kraskově v Čechách. Držíme palce!! (red) Věděli jste, že... šach ne však v dnešní podobě pochází už ze 6. století? nejpravděpodobněji šach vznikl v Indii a nazýval se čaturanga? z Indie se šach dostal do Persie a už v 7. století ho znali také Arabové? slova šach a mat jsou arabská a mat znamená umřel? dnešní podoba šachu má svůj původ ve Španělsku 15. století? v evropském šachu se stala dáma nejsilnější figurou na počest španělské královny Isabelly Kastilské? očko sport - očko sport - očko sport - očko sport - očko sport - očko sport očko

9 Z V A Š I C H P Ř Í S P Ě V K Ů V prosincovém čísle jsme vás oslovili, abyste napsali o tom, jak jste prožili Vánoce. Z vašich příspěvků jsme vybrali práci Kristýny Saforkové ze 7.A. Ale poslali jste nám i další příspěvky. Byly o vašich koníčcích, výletech s rodinou, zavzpomínali jste i na prázdniny. Pište dál, v příštím čísle otiskneme třeba vaše vyprávění. Příspěvky můžete zasílat na adresu nebo vhazovat do krabice s nápisem Očko. Těšíme se na vaše příběhy! Vzpomínka na Vánoce Kristýna Saforková, 7.A Začal nejkrásnější den v roce, Štědrý den. Probudila jsem se do krásného rána. Slunce svítilo o sto šest a na zemi se leskl sníh. Sněhulák, kterého jsme postavili před týdnem, už nejspíš spadl pod tíhou rozmoklého sněhu. Říkám si: Tak dneska konečně dostanu dárky. Jsem vzhůru již v šest hodin ráno. I když bych dnes mohla spát déle, nechce se mi. Jakmile zapneme televizi, naskočí pohádka. Zdobíme stromeček, nejdřív baňky a potom teprve elektrické svíčky. Na snídani máme povidlové koláče. Mezi snídaní a dobou oběda neděláme skoro nic, ale těsně před obědem pomáháme prostřít. Odpoledne je celkem nabité různými činnostmi. Kolem čtvrté hodiny vyrazíme já, taťka a bratr na hřbitov, kde zapálíme svíčky na třech různých hrobech. Po příjezdu domů se jdu umýt a obléknout. Přesně v šest hodin večer zasedáme k večeři. Nejprve máme hrachovou polévku a po ní následuje hlavní chod. Ryba, kterou mamka vaří, mi chutná hodně, i když normálně ryby nemusím. Po večeři nás naši zaženou do dětského pokoje a jdou otevřít okno Ježíškovi. Zaslechneme nějaký slaboučký zvuk. Zvoneček. S bratrem se předháníme, kdo bude dříve u stromečku. Dívám se, kolik mám letos dárků. Jdu si stoupnout blíž, abych viděla, jestli není nějaký z větších dárků můj. Ale většinu z nich dostane nakonec bratr. Přesto jsem ze všech nových věcí nadšená a doufám, že mé rodině se líbí dárky, které jsem jim dala já. Už se těším na příští Vánoce, až se zase celá rodina sejdeme u vánočního stromečku. Pobyt u koní Tereza Dámková, 6.A Jednoho dne v srpnu jsem brzy ráno vstala, přichystala se a vyrazila ke koním, kde už na mě čekala vedoucí a kamarádka. Společně jsme rozdali seno do boxů a šly jsme si dát krátkou pauzu, aby se mohli koně nažrat. Pak jsme je postupně pouštěly do ohrad a začaly jsme kydat hnůj. Bylo to dost náročné, protože na ranči je přes 20 boxů. Poté jsem si vzala klisnu Jays, kamarádka kobylku Fendu, vedoucí svou klisnu Spirit, vyhřebelcovaly jsme je a vyrazily do jízdárny. Asi po půl hodině nás vedoucí vzala na hodinovou vyjížďku, na které jsme klusaly a chvílemi i cválaly.

10 Když jsme se vrátily, musely jsme v hale vykrokovat koně a poté je dát zpátky do ohrad. Večer jsme rozdaly seno, aby měli koně dost žrádla i na noc. Zametly jsme a pouštěly koně opět do boxů. Spaly jsme na seníku, kde jsme měly spacáky. Celý pobyt trval o prázdninách pět dní a od té doby tam každý víkend chodím pomáhat a za odměnu jezdit. Hodina klavíru Klára Beránková, 7.A,,Ťuk, ťuk, ťuk, zaklepala jsem na dveře. Vejdu do učebny paní učitelky Mackowské, u které hraji na klavír dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek. Po příchodu si všimnu černého klavíru, který má zvednuté křídlo, aby se na něj dalo hrát. Nedá se přehlédnout pěkná skříňka s notami od různých skladatelů, zrcadlo, ve kterém se paní učitelka upravuje, a samozřejmě to nejlepší dárky a fotky všeho druhu. Jsou vystaveny na dvou poličkách. Pokaždé se na ně dívám, jestli nějaký ten dáreček či fotečka nepřibyly. Ach ta vůně! povzdechnu si nad vůní, která připomíná kaštan a broskev. Vždy mi zpříjemní celý den, protože provoní celou učebnu. Vyzařuje z ní radost a úspěch, avšak někdo může mít jiné pocity. Každou hodinu má paní učitelka jiný parfém, který pokaždé nádherně voní. Cítím chlad od klapek klavíru. Je zajímavé, že mě vždy začnou studit prsty, když se kláves dotýkám lehkými doteky. Usednu na židli, jež mírně zachraptí, protože už není nejnovější. Seřídím si ji tak, aby se mi dobře hrálo. Každou hodinu si snažím už osm let, co chodím na klavír, užít, jako by byla první. Výlet do Litovle Jana Stavárková, 7.A Náš rodinný výlet do Litovle na Hané, kam jsme se vydali, protože sbíráme turistické vizitky, začal tak, jak to vždycky u nás chodí, totiž že jsme málem nestihli vlak. Táta na první den našeho výletu naplánoval trasu z Dobratic, kde na nás čekaly dvě vizitky (Černá věž a Zahradní železnice) přes Keltskou svatyni u Ludéřova až do Náměště na Hané. Odtud nám jel vlak do Litovle, kde jsme byli ubytovaní. Druhý den, jak jinak, zase,,procházka, jak říká taťka. Prohlédli jsme si celou Litovel a vyzvedli si další vizitky. Poté jsme se prošli po břehu Moravy lužním lesem až do Mladečských jeskyň a arboreta Bílá Lhota. Třetí den byl pro mě asi nejzajímavější, protože můj bratr zůstal doma kvůli nevolnosti. Aspoň mě nikdo neotravoval. Navštívili jsme hrad Bouzov, který pro mě byl asi jeden z nejhezčích. Čtvrtý den jsem se už těšila domů, ale ještě jsme museli navštívit Uničov. Ale mělo to jednu výhodu - nemusela jsem v pátek do školy. Doma jsem upadla do krásného spánku, protože celý výlet mě naprosto zmohl.

11 Malý doktor navštívil školní družinu Před jarními prázdninami proběhl ve školní družině projektový den Malý doktor. Žáci pracovali pod vedením maminek-zdravotnic ve třech skupinách. První skupinu vedla paní Marciňová, která s dětmi probírala resuscitaci neboli oživování člověka. Vše kolem této problematiky dětem vysvětlila a prakticky ukázala na modelové figuríně. Téměř všechny děti si oživování také samy vyzkoušely. Druhá skupina pracovala pod vedením paní Najmanové, která dětem podávala praktické informace, jak se mají zachovat například při nalezení klíštěte na těle, při uštknutí hadem nebo při bodnutí vosou či včelou. Třetí skupinu vedla paní Smolenová, která s dětmi probírala téma astmatu a alergií. Vysvětlila jim, jak by mohly pomoci při záchvatu, ukázala jim pomůcky, které astmatici používají. Všechny děti prošly postupně všemi stanovišti a na závěr si mohly vyzkoušet test ze zdravovědy. Všem maminkám velice děkujeme za jejich čas a pěknou práci, kterou na projektovém dni odvedly. (Ci) Den učitelů aneb Den naruby a Ámos Šestky Jako každým rokem i letos si 28. března připomínáme narození jednoho z nejvýznamnějších Čechů. Roku 1592 se narodil Jan Ámos Komenský, Učitel národů. Naše škola tento den oslavuje už několik let po svém, a to takzvaným Dnem naruby, kdy se výuky ujímají naši nejstarší žáci a zkouší si učitelskou práci na vlastní kůži. Den naruby se letos koná v pátek 27. března a vás, žáky ročníku, budou učit žáci 9.A a 9.B. Na závěr Dne naruby proběhne tradiční vyhodnocení ankety Ámos Šestky, i letos budou učitelé hodnoceni ve více kategoriích. O všem vás budou informovat členové školního parlamentu. Dlouhodobé sběrové akce - sběr starého papíru - sběr víček - Ukliďme si svět sběr starých elektrospotřebičů - Recyklohraní sběr vybitých baterií - sběr nepotřebných mobilních telefonů Upozornění pro luštitele: Není důležité odevzdat řešení co nejdříve, důležité je, aby byla odpověď bezchybná. Tajenku poslední křížovky mělo správně pouhých pět luštitelů z celkového počtu 78 odevzdaných kuponů!! xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx ZDE ODSTŘIHNI xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx **** KVÍZ KUPON KVÍZ KUPON - KVÍZ KUPON - KVÍZ **** Tajenka kvízu:... Jméno a příjmení, třída:...

12 NEPŘEHLÉDNI!!! Správné řešení Jarního kvízu napiš na kupon předtištěný na předchozí stránce a odevzdej ho nejpozději ve středu 1. dubna do 8.00 do schránky s nápisem OČKO umístěné před sekretariátem. Nejméně tři vylosovaní výherci se opět mohou těšit na kartičku, která jim až do konce června umožní přednostní vstup do školní jídelny. A pokud na obědy nechodíte, čeká vás sladká odměna. Výherci z minulého kola byli: Richard Principe (3.A), Tereza Nováková (5.A), Martin Rýpar (5.A), Tomáš Valošek (5.A) a Vojtěch Volný (8.A). Správné řešení prosincové křížovky znělo: TALV ON LAHE, tedy ZIMA JE PRIMA v estonštině. Inzerce hledám vyměním Sháníte něco? Chcete si vyměnit něco ze své sbírky? Hledáte kamaráda? Neváhejte! Očko vám pomůže! Své inzeráty můžete zasílat na redakční adresu nebo vhazovat do schránky připravené naproti sekretariátu školy. Zažili jste něco zajímavého? Máte nějakou veselou příhodu z jarních prázdnin nebo z velikonoční pomlázky? Líbilo se vám na exkurzi nebo na výletě? Povedla se vám slohová práce a chtěli byste se s ní pochlubit? Píšete básně? Reprezentovali jste naši školu a získali jste cenné umístění? Chcete se podělit se svými zážitky s ostatními čtenáři Očka? Napište nám!!! Své příspěvky můžete zasílat na nebo se obrátit na některého z členů redakční rady. Redakční rada se schází ve čtvrtek od 9:40 v učebně informatiky vedle sekretariátu, můžeš se přidat a osobně se podílet na tvorbě školního časopisu. Březnové číslo Očka připravila redakce ve složení: Kristýna Smeliková, Klára Beránková, Jana Stavárková, Kristýna Saforková Autor výtvarného návrhu: Kristýna Smeliková. Očko informuje - Očko napoví - Očko je tu pro Vás

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

1. ČÍSLO PROSINEC 2008 OBSAH PRVNÍHO ČÍSLA:

1. ČÍSLO PROSINEC 2008 OBSAH PRVNÍHO ČÍSLA: 1. ČÍSLO PROSINEC 2008 OBSAH PRVNÍHO ČÍSLA: - co víte o Vánocích - vánoční básně - anketa, vtipy - vánoční křížovka o skvělou cenu - sport - fotbal, Mikulášská a Čertovská laťka - výsledky soutěží, úspěchy

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu Milí čtenáři, sluníčko už nás všechny láká

Více

PÁTOVINY. Březen, duben Č. 2 /2015. Časopis žáků Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406

PÁTOVINY. Březen, duben Č. 2 /2015. Časopis žáků Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406 PÁTOVINY Březen, duben Č. 2 /2015 Z OBSAHU ČÍSLA JAK NÁS VIDÍ NA NÁVŠTĚVĚ NAIVNÍHO DIVADLA JIRKA V PAPÍROVÉM SVĚTĚ PERNŠTEJNI NA TRŮNU V DENÍKU ČLENOVÉ REDAKCE PÁTOVIN, KTERÉ VYCHÁZEJÍ V RÁMCI VOLITELNÉHO

Více

Základní škola, Trutnov 2, Mládežnická 536

Základní škola, Trutnov 2, Mládežnická 536 Základní škola, Mládežnická 536, Trutnov 4 Je to neuvěřitelné, ale ještě před dvaceti lety jsme uměli přežít bez mobilních telefonů, internetu a počítačů. Dnes už nemůžeme pochopit, že jsme si dokázali

Více

Iva KOCIÁNOVÁ, Vlasta MACKOVÁ, Lucie OBRDLÍKOVÁ

Iva KOCIÁNOVÁ, Vlasta MACKOVÁ, Lucie OBRDLÍKOVÁ MěsíčníkaktualitnejenoZŠÚpice-Lány Školníčasopis Úl Květen2014 14.ročník Sportovec měsíce: Petr LUŠTINEC 9. A Sběrač bylin: Alena JURSÍKOVÁ 6. B Sběrač papíru: Lucie SOUČKOVÁ 6. B Hádanky na Moodle: Hana

Více

Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka. Výroční zpráva

Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka. Výroční zpráva Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka Výroční zpráva školní rok 2009-2010 Obsah 1. Základní údaje o škole... 4 Charakteristika školy... 5 Vybavení školy... 5 2. Obory vzdělání

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

školy Milí deváťáci, Občasník Pasování budoucích prvňáčků Kolem školy 1 ŠKOLNÍ SLAVNOST Číslo

školy Milí deváťáci, Občasník Pasování budoucích prvňáčků Kolem školy 1 ŠKOLNÍ SLAVNOST Číslo kolem 2 Číslo Občasník školy Ročník XXIV. Červen 2015 zš t. g. masaryka Vimperk 1. máje 268 www.zstgmvimperk.cz Milí deváťáci, začátek, tedy povinnou školní docházku máte za sebou, všechno jste zvládli.

Více

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem

Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem +p 1 Obsah čísla: Co se dělo a co se bude dít? Anketa + rozhovory Sportovní rubrika Literární příloha + kulturní rubrika Velikonoční tipy Slovo závěrem Redakce: třída B3.I + B2.I + B1.I Počet výtisků:

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Milí čtenáři školního časopisu, léto a s ním i

Více

17., 18. a 19. prosince 2013. v době od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00, Zpravodaj města Chropyně 10/2013. Vážení spoluobčané, Poděkování redakce

17., 18. a 19. prosince 2013. v době od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00, Zpravodaj města Chropyně 10/2013. Vážení spoluobčané, Poděkování redakce Zpravodaj města Chropyně Vážení spoluobčané, už je skoro za námi další rok. Již za několik dní budeme slavit Štědrý den a následující vánoční svátky. Advent je doba určená k zamyšlení a vzpomínkám. Žijeme

Více

KUNOVJAN. Nová přírodní zahrada v mateřské škole. Městský zpravodaj ročník 25. napište nám: kunovjan@email.cz

KUNOVJAN. Nová přírodní zahrada v mateřské škole. Městský zpravodaj ročník 25. napište nám: kunovjan@email.cz KUNOVJAN Městský zpravodaj ročník 25 Nová přírodní zahrada v mateřské škole (podrobnosti na STRANě 5) www.mesto-kunovice.cz napište nám: kunovjan@email.cz Číslo: 5/2015 Přečtěte si: Ocenění kantorkám str.

Více

školní rok 2011/ 2012

školní rok 2011/ 2012 školní rok 2011/ 2012 ZA ODMĚNU DO KRASU 30. 8. jsme společně s kamarády z Ústavu sociální péče pro děti a mládež Kociánka vyrazili směrem na Křtiny, Jedovnice a Moravský Kras. Tento výlet měl být pro

Více

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4 Uvnitř čísla: Úvodník 2 Ze života školy 3-4 PLÁTEK Rozhovory 5 Turistický kroužek 6 Rok 2011 Číslo 1 Adapťáky 7-12 Sport 13 Příběh 14 Křížovka 15 Zookoutek 16 Slunce svítí na noviny. Co to asi znamená?

Více

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY Vážení čtenáři, již podruhé Vás oslovujeme ročenkou naší školy, abyste s námi mohli sdílet radosti i strasti uplynulého školního roku. Je toho opravdu hodně, co u nás, mimo

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 27. 10. 2009 * ročník VII * školní rok 2009/2010 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

2. číslo prosinec 2011

2. číslo prosinec 2011 2. číslo prosinec 2011 ZŠ Pulická DOBRUŠKA Milí čtenáři! ÚVOD Zdravíčko přátelé! Určitě jste si všimli, že v 1. čísle našeho časopisu byl jiný nadpis, než je teď. A proč? Protože tento nadpis je víc IN!

Více

z v n e k školní rok 2008/2009

z v n e k školní rok 2008/2009 sedmnáctý s v i b i c k ý z v n e k školní rok 2008/2009 Děkujeme sponzorům: TORAS Marketing, s. r. o. Čapkova 13/12 737 01 Český Těšín MONT Karviná, a. s. Areál EDě, č. p. 1260 736 71 Dětmarovice Ing.

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

Číslo 6. 7., ročník XIV, Červen, Červenec 2009

Číslo 6. 7., ročník XIV, Červen, Červenec 2009 informační měsíčník obce velké losiny Číslo 6. 7., ročník XIV, Červen, Červenec 2009 OBEC SI ZAKOUPÍ KOMERČNÍ PROSTOR V LÁZEŇSKÉM DOMĚ Výstavba lázeňského domu na Lázeňské ulici značně pokročila a dnes

Více

Obsah IX/01. Úvodník 3

Obsah IX/01. Úvodník 3 Obsah Úvodník 3 Ze života školy a parlamentu 4 Exkurze, výlety, školní akce 8 Projekty 17 Soutěže 21 Studenti a věda 22 Sport 24 Filmy, seriály, fandom 27 Příspěvky studentů 29 2 IX/01 Úvodník Abych se

Více

ÚVODNÍ SLOVO. Záleží ti na něm? 2 Lercháč časopis se skrytým talentem

ÚVODNÍ SLOVO. Záleží ti na něm? 2 Lercháč časopis se skrytým talentem 5/2008 ročník II. Záleží ti na něm? ÚVODNÍ SLOVO Nikoho nemám, nikdo mě nemá rád, cítím se sám, jsem sám. Snad každý z nás během svého života dospěje na čas do jakéhosi tragického bodu, kdy se vše zdá

Více

Část I. Základní charakteristika školy

Část I. Základní charakteristika školy Část I. Základní charakteristika školy Základní škola Břeclav, Na Valtické 31 A, 691 41 Zřizovatel školy: Město Břeclav Ředitel školy: Mgr. Dagmar Krystíková Telefon: 519 334 211 e-mail: reditel@zsvalticka.cz

Více

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem šk. rok 2012 2013 / č. 41 / vydáno 15. listopadu 2012 Vážení rodiče, přinášíme další číslo Zpravodaje, ve kterém najdete nejdůležitější informace

Více

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014.

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014. Kronika přehled aktivit a činností v školním roce 2013/2014. Září 2013 Od roku 1871, kdy naše gymnázium vzniklo (i když by se dalo říci, že se narodilo podruhé) už uběhlo drahně let a my druhého září,

Více

2. května 2011 ZDARMA ročník 20/číslo 96

2. května 2011 ZDARMA ročník 20/číslo 96 2. května 2011 ZDARMA ročník 20/číslo 96 ZE ŽIVOTA OBCE Z RADY A ZASTUPITELSTVA OBCE ŠKOLY INFORMUJÍ Z TJ SIGMA LUTÍN ZAJÍMAVOSTI ZE ŽIVOTA OBCE SPOZ je 55 let Již od roku 1956 patří Sbor pro občanské

Více

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014 AKTUÁLNÍ DĚNÍ Přerovští gymnazisté ve Španělsku Ve dnech 14. až 18. května se žáci GJB a SPgŠ Přerov zúčastnili mezinárodního setkání partnerských škol v rámci projektu Comenius. Ve španělském Cádizu se

Více