NOVINY č.8 5.A VŠEZNÁLKOVY. Třídy PRO MAMINKY KE DNI MATEK

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "NOVINY č.8 5.A VŠEZNÁLKOVY. Třídy PRO MAMINKY KE DNI MATEK"

Transkript

1 VŠEZNÁLKOVY Třídy NOVINY č.8 5.A Ahoj děti, vítáme vás u dalšího a zároveň předposledního čísla našich Všeználkových novin v tomto školním roce. V osmém čísle se můžete těšit na hádanky a příběhy s obrázky, objeví se zde také matematické křížovky, přání ke Dni matek a básničky. Kdo se chce dovědět něco o tygrech, může si o nich přečíst zajímavé informace na páté straně. I v tomto čísle budeme pokračovat s již třetím tipem na výlet, tentokrát do Valašského muzea v přírodě. Pokud si budete chtít vybarvit obrázkové počítání podle legendy, budete potřebovat pastelky nebo fixy. Doufám, že se vám naše noviny líbí, zdraví vás žáci a paní učitelka z 5.A. Připravila: Lucie Bartošová PRO MAMINKY KE DNI MATEK Připravila: Tereza Horvátová 1.

2 Nakreslila: Tereza Kostková Léto Léto bude brzy tady a my nevíme si rady, do školy se nám chodit nechce, úkoly plníme jen lehce. S pátou třídou tento rok končíme a s prvním stupněm se loučíme. Připravila: Kristýna Křížková 2.

3 Třetí tip Valašské muzeum v přírodě Chtěli byste vidět, jak se žilo na malém městě v období od poloviny 19. století? Neváhejte navštívit Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Základní informace Valašské muzeum v přírodě se skládá z několika okruhů. Mezi ně patří Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina. Jakmile si prohlédnete skanzen, můžete si vyjít na procházku na Pustevny, které taky patří pod záštitu Valašského muzea. Dozvíte se mnoho nových informací a omrknete, jak se žilo kdysi. Také můžete navštívit skanzen v době různých akcí. Například přes léto se tam každou sobotu a neděli koná festival Národopisné léto. Co dva roky můžete navštívit dvoudenní Rožnovské slavnosti. Během akcí uvidíte ukázky tradičních zvyklostí a řemesel. Jako je například ukázka praní prádla, hrnčířské nebo kovářské dny, setkání řezbářů nebo různé jarmarky. Otevírací doba během sezóny Dřevěné městečko Mlýnská dolina Valašská dědina :00 17: :00 18: :00 17: :00 17: :00 18: :00 17: :00 17: :00 17:00 Vstupné Více informací najdete na Připravila: Veronika Krainová 3.

4 Matematické křížovky R J O A 2. T N K Ě E V = 53-45= 13+12= 43-36= = = 78+94= = = = R S M O T Y = = = = = = Připravil: Jan Kuric Vypočítej příklady a z výsledků sestav tajenku = = = 93 : 3 = = = 536 : 2 = 75 : 5 = = R Á P D N Y Z I N Připravil: Marko Banda 4.

5 Nejlepší kamarádi Jednoho den poslala maminka Michaela do obchodu, aby koupil zelí a hrášek. Mohl si taky koupit žvýkačku nebo oplatek. Když si vybíral sladkosti, narazil do něj nějaký kluk. Promiň, ozvalo se, jmenuju se Marek. Kluci si začali povídat a Michael se dozvěděl, že Marka také poslala jeho maminka nakoupit. To je ale náhoda, smáli se kluci. Druhý den pozval Marek Michaela k sobě domů. Nemůžu, řekl Michael, nevím si rady s domácím úkolem. Můžu ti pomoc, navrhl Marek. A tak Michael pozval Marka, a když už měli domácí úkol hotový, tak si hráli s auty a autobusy. Od svého prvního setkání v obchodě jsou nejlepší kamarádi a chodí spolu na nákupy. Jak se ti příběh líbil? Nelíbil se mi. Líbil se mi. Líbil se mi moc. Připravila: Aurélie Balogová Tygři Tygři jsou největší ze skupiny tzv. velkých koček a mají obrovskou hlavu. Tělo průměrného tygřího samce je dlouhé až 2m a k tomu ještě 1m dlouhý ocas. Tygři žijí v pralesích Asie, Sumatry a Jávy. Vzhledem k tomu, že je lovci zabíjejí pro kožešinu, stala se z nich vzácná zvířata. Dnes žijí tygři jenom ve zvláštních rezervacích. Dospělí tygři obvykle žijí samotářsky a samci se snaží vyhnat ostatní samce ze svého území (teritoria). Když se však tygři potkají, otřou se o sebe hlavami to je jejich způsob pozdravu. Samice se v jednom vrhu narodí 2 4 mláďata. Tygřata jsou hravá nespoutaná a do 2 3let jsou závislá na matce. Připravila: Nicol Vraňáková 5.

6 DOPLŇ CHYBĚJÍCÍ SLOVA Z NÁPOVĚDY DO JARNÍ BÁSNIČKY Kdo chce znát, jak Kdo se voní, ten se musí předklonit. nepokloní, bude z něho škarohlíd. Včelky bzučí kolem, prohlédnou si každý, pak na chvilku letí domů, za chvilku se vrátí zpět. Proč to včelky? Proč do květů koukají? Třešní bude plný, medu bude plný úl. nápověda: stůl, květ, kytky, dělají, jaru, stromů Připravila: Michaela Bačová O NEPOSLUŠNÝCH KAČÁTKÁCH U malého rybníka žila tři malá neposlušná kačátka, která si nechtěla mýt peříčka, čistit si zoubky a ani se nechtěla koupat. Stále jen vymýšlela, co by mohla dělat jiného, aby nemusela do vody, protože koupání a umývání bylo pro ně největší stres. Vymlouvala se, že voda bude studená nebo špinavá, že nesvítí sluníčko a že je zima. Běhala okolo rybníka a schovávala se do křoví. Maminka kačena jim sice nosila jídlo z vody na břeh, protože měla o kačátka strach, ale jinak s nimi nic nezmohla. A tak byla kačátka sice najedená, ale strašně špinavá a nepříjemně zapáchala jako bahno okolo rybníka. Žádná kačátka s nimi nechtěla kamarádit... pokračování v dalším čísle Všeználkových novin! Připravila: Vendula Suchá Sestavíš verše (verš = řádek) básničky ve správném pořadí, aby se rýmovala? Čištění zoubků Čistím zoubky řízy, řízy, Vpravo, vlevo, vpředu, vzadu, Ať jsou bílé jako sníh, ať jsou bílé jako břízy. horní a pak dolní řadu. ať má každý radost z nich! Připravil: René Obluk 6.

7 Robot Robert a nová země Jednoho krásného jarního dne si venku hrály děti na schovávanou, honěnou, atd... Po chvíli začal foukat vítr jako blázen. Vypadalo to skoro jako vichřice. Asi po pěti minutách zčernala obloha a zablýsklo se. Děti začaly pištět. Z blesku vypadl robot. Náhle byla obloha jako dřív. Děti přistoupily k robotovi blíž. Robot řekl: Dobrý den, jsem robot Robert, kde to jsem? Děti nechápaly, ale odpověděly: Jste na planetě Zemi, přesně v České Republice. Robert se zasmál. Ha, ha, ha, to jsem nikdy neviděl, ani neslyšel a kdo jste vy? řekl Robert svým hlasem. Děti řekly: My jsme děti, Péťa, Dana, Simona, Karel, Honza a Julča! Velmi rád vás poznávám. My tebe také, řekly děti. Robe, chceš se tady porozhlídnout? Ano, bude mi ctí, řekl Robert. Děti vzaly věci a šly s Robertem. Tohle jsou domy kde žijeme, spíme a jíme tam, ukazovaly mu děti celé město. Robert byl rád, že si našel kamarády tak rychle! Napsala: Tereza Kostková Nakreslil: Jakub Nota 7.

8 VYLUŠTÍŠ HÁDANKY A NAJDEŠ K NIM SPRÁVNÉ OBRÁZKY? 1. Strakatá je samé peří, na rybníce vlnky čeří. Místo zpěvu káč káč kváká, ráda capká v loužích bláta. 2. Které zvíře nosí oči na ocase? 3. Leze trávou šedý had šlapej po něm bude rád. 4. Sedí panna na blátě, je v zeleném kabátě. Každý hádá - je to. 4. Neštěká, nekouše a přece do domu nepustí. 5. Kdo nikdy nesundá hřeben z hlavy? Připravila: Kateřina Bažová Nakreslily: Nikola Bajgarová, Aurélie Balogová a Tereza Kostková 8.

Dvouměsíčník pro žáky, učitele, rodiče a přátele ZŠ Mikoláše Alše

Dvouměsíčník pro žáky, učitele, rodiče a přátele ZŠ Mikoláše Alše Alšík Dvouměsíčník pro žáky, učitele, rodiče a přátele ZŠ Mikoláše Alše 42013 2014 Alšík se nám zamiloval! Ano, je to tak. Zanedlouho tu bude květen, tedy máj lásky čas. Proto v našem zamilovaném speciálu

Více

V tomto čísle nepřehlédněte:

V tomto čísle nepřehlédněte: Den ptačího zpěvu 195 Školní setkání krtků 199 Energetické nápoje? 201 V tomto čísle nepřehlédněte: -193- Osmáci v Praze 204 Co se zlobivci? 206 Znáte školu? 214 Malý, ale stojí zato! Co všechno víte o

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 22. 10. 2007 * ročník V * školní rok 2007/2008 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

Cesta k hezké škole pokračuje

Cesta k hezké škole pokračuje Velikonoce 174 Den Země 177 O cestování 181 V tomto čísle nepřehlédněte: Rozhovor s Klárou 185 Praotec Čech 190 Víčka pomáhají 191 Cesta k hezké škole pokračuje Proč byla v některých třídách zalepená okna?

Více

Šimonovy pracovní listy 16

Šimonovy pracovní listy 16 www.predskolaci.cz Předškoláci.cz 2 / 60 www.predskolaci.cz Slovo úvodem Proč vznikla e-kniha Pohádky? Aby byla volně a zdarma šířena pro nekomerční účely. Komu je e- kniha určena? Všem, kteří věnují čas

Více

Myšmaš. JARNÍ ČÍSLO 2011 aneb my z Masarykovy školy

Myšmaš. JARNÍ ČÍSLO 2011 aneb my z Masarykovy školy Myšmaš JARNÍ ČÍSLO 2011 aneb my z Masarykovy školy 1 43 ÚVODNÍ SLOVO: Poslední dobou jsem v Myšmaši nepsala do úvodního slova, protože jsem neměla, co říct, co sdělit. Ale teď. Pracuji na historii naší

Více

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4 Uvnitř čísla: Úvodník 2 Ze života školy 3-4 PLÁTEK Rozhovory 5 Turistický kroužek 6 Rok 2011 Číslo 1 Adapťáky 7-12 Sport 13 Příběh 14 Křížovka 15 Zookoutek 16 Slunce svítí na noviny. Co to asi znamená?

Více

PROJEKT MALÝ PRINC 7. A

PROJEKT MALÝ PRINC 7. A PROJEKT MALÝ PRINC 7. A 2009/2010 Zdroj obrázku: http://2.bp.blogspot.com/_pjqdevlpajq/ryoldl2t8zi/aaaaaaaaaho/8xmyn B9MsxM/S226/Mal%C3%BD%2Bprinc.jpg 2 Tuto knihu tvoří výběr textů, které napsali žáci

Více

ŽURNÁLEK Z PODJEŠTĚDÍ

ŽURNÁLEK Z PODJEŠTĚDÍ ŽURNÁLEK Z PODJEŠTĚDÍ OBČASNÍK DĚTÍ Z JABLONNÉHO Č.7/2015 Vydává Městská knihovna Jablonné v Podještědí www.knihovnajablonnevp.webk.cz 1 Otíkovo okénko Ahoj děti! Také vám ten školní rok tak rychle utekl?

Více

Píšeme o tom, za co jsme rádi, co nám dává pěknou a úsměvnou vzpomínku, protože každá hezká vzpomínka vede ještě ke krásnější vzpomínce.

Píšeme o tom, za co jsme rádi, co nám dává pěknou a úsměvnou vzpomínku, protože každá hezká vzpomínka vede ještě ke krásnější vzpomínce. Píšeme o tom, za co jsme rádi, co nám dává pěknou a úsměvnou vzpomínku, protože každá hezká vzpomínka vede ještě ke krásnější vzpomínce. A my tady na těchto stránkách chceme ukázat jak je nám fajn. O prázdninách

Více

květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení.

květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení. květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení. Mnoho poutavých a napínavých příběhů, bajek i pohádek Křížovky, kvizy a rozhovory Příjemné počtení

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem ŠKOLÁK ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov Číslo 3 Ročník sedmý 2014 Školní rok 2013/14 Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem Lidé spolu komunikují už odpradávna. Jako jediní ze zvířat jsme si ale vytvořili

Více

9/2014. Rubriky: Aktuality Památkový inspektor Okénko do devítky Zvíře Zábava Výročí 30 let založení Ležákovky a spoustu dalších.

9/2014. Rubriky: Aktuality Památkový inspektor Okénko do devítky Zvíře Zábava Výročí 30 let založení Ležákovky a spoustu dalších. Rubriky: 9/2014 Aktuality Památkový inspektor Okénko do devítky Zvíře Zábava Výročí 30 let založení Ležákovky a spoustu dalších. ŠÉFREDATOR Zdeňka Nováková REDATOŘI Tereza Vránová Radek Bříza Nicola Mrkvičková

Více

1) Jablíčkový den 2) Koncert Kindertour 3) Vídeň 4) Sportovní úspěchy 5) Zábavné odpoledne 6) Jihlavští rodáci 7) Jak znáte pohádky 8) Zimní období

1) Jablíčkový den 2) Koncert Kindertour 3) Vídeň 4) Sportovní úspěchy 5) Zábavné odpoledne 6) Jihlavští rodáci 7) Jak znáte pohádky 8) Zimní období 1) Jablíčkový den 2) Koncert Kindertour 3) Vídeň 4) Sportovní úspěchy 5) Zábavné odpoledne 6) Jihlavští rodáci 7) Jak znáte pohádky 8) Zimní období 9) Prosincová přehlídka oblohy 10) Zasmějte se s námi

Více

Úvod Loučení Loučení - básnička Prověřovací otázky pro deváťáky Charakteristika 9. třídy Poznáte, kdo je kdo? Z per našich žáků Výtvory žáků

Úvod Loučení Loučení - básnička Prověřovací otázky pro deváťáky Charakteristika 9. třídy Poznáte, kdo je kdo? Z per našich žáků Výtvory žáků 1 OBSAH Úvod..3 Loučení.4 Loučení - básnička 5 Prověřovací otázky pro deváťáky 6 11 Charakteristika 9. třídy 12-14 Poznáte, kdo je kdo?...15-17 Z per našich žáků..18-33 Výtvory žáků.34-42 2 Úvod Je tu

Více

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun.

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun. JSEM SPECIÁLNÍ PEDAGOG A PRACUJI S FILÍPKEM, KTERÉMU JE ŠEST LET Je to jemný a citlivý chlapec, ale v malém okamžiku se dokáže proměnit ve velkého rošťáka. Jeho kukadlům se nedá odolat. Když se mi zrovna

Více

LISTOPAD 2014 BÉDA. Máme unikátní rozhovor Je na straně 9 5,- ŠKOLNÍ ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY BEDŘICHA SMETANY MĚSTA LANŠKROUN

LISTOPAD 2014 BÉDA. Máme unikátní rozhovor Je na straně 9 5,- ŠKOLNÍ ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY BEDŘICHA SMETANY MĚSTA LANŠKROUN ČÍSLO 3 ROČNÍK 20 LISTOPAD 201 BÉDA Máme unikátní rozhovor Je na straně 9 5,- ŠKOLNÍ ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY BEDŘICHA SMETANY MĚSTA LANŠKROUN Obrázek, Lambada 3 Pasování na čtenáře Výlet za Kelty Pravěká

Více

Bav se, hraj, pomáhej, vyhrávej! Filmová noc

Bav se, hraj, pomáhej, vyhrávej! Filmová noc 1 Bav se, hraj, pomáhej, vyhrávej! Naše škola byla již loni oslovena Fondem Sidus, který pomáhá dětským oddělením nemocnic po celé České republice. Letos jsme se této akce zúčastnili také, žáci prodávali

Více

Sborník oceněných literárních a výtvarných prací žáků ZŠ a MŠ Bohumín na tř. Dr. E. Beneše 456 Hledání Stromové Dévy

Sborník oceněných literárních a výtvarných prací žáků ZŠ a MŠ Bohumín na tř. Dr. E. Beneše 456 Hledání Stromové Dévy Sborník oceněných literárních a výtvarných prací žáků ZŠ a MŠ Bohumín na tř. Dr. E. Beneše 456 Hledání Stromové Dévy Projekt byl podpořen dotačním programem Moravskoslezského kraje Podpora environmentálního

Více

zas někdy nashledanou :)

zas někdy nashledanou :) Uvnitř čísla Úvodník 2 Bomba výlety 3-6 PLÁTEK Sport 7 Akce školy 9-10 Zookoutek 11 Rok 2011 Číslo 2 Megakřížovka 12 Reportáž od Marka 15 Deváťáci - redaktoři - se s Vámi loučí a přejí mnoho zábavy u čtení

Více

ČÍSLO: 3. ROČNÍK: XXXI. DATUM VYDÁNÍ: 20. 6. 2013 Z Š P

ČÍSLO: 3. ROČNÍK: XXXI. DATUM VYDÁNÍ: 20. 6. 2013 Z Š P PAPRSEK ČÍSLO: 3. ROČNÍK: XXXI. DATUM VYDÁNÍ: 20. 6. 2013 Z Š P r a c h a t i c e, V o d ň a n s k á 2 8 7 KALENDÁŘ USKUTEČNĚNÝCH AKCÍ duben, květen, červen 1.4. Státní svátek duben 2.4. Cestička do školy

Více

Zábava, vtípky a perličky...

Zábava, vtípky a perličky... 2. ročník / březen 2012 ZŠ a MŠ SOKOLOVSKÁ SVITAVY Ze života naší školy Den navíc Futsaloví borci z 8. a 9. třídy Rozhovory s... (najdete uvnitř) Píšeme - básníme tvoříme Oči od Hanky Kösslerové Přátelství

Více

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 číslo 43 červenec - listopad 2012 Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. Milí čtenáři, při psaní těchto úvodních řádek jsem si uvědomil, že jsem zapomněl do krmítka nasypat

Více

Podzim je u konce. LISTOPAD 2003 VI. ročník číslo 2

Podzim je u konce. LISTOPAD 2003 VI. ročník číslo 2 LISTOPAD 2003 VI. ročník číslo 2 Podzim je u konce Písemky už jsou dávno za námi, a nové číslo našeho-vašeho časopisu je tady. Musíme se přiznat, že jsme se (-davcoz-) s minulým číslem dost potrápili a

Více

Kvasnice číslo 12, ročník 2007

Kvasnice číslo 12, ročník 2007 12 2007 Ze školních lavic Na začátku září se konečně dočkali všichni, kteří se nemohli dočkat, až se otevřou dveře naší školy. Zvláště někteří prvňáčci chodili na konci prázdnin okukovat, jestli je naše

Více

Sborníček z posledních literárních a slohových prací žáků ZŠ J. Š Baara sestavila Mgr. Z. Ditrichová

Sborníček z posledních literárních a slohových prací žáků ZŠ J. Š Baara sestavila Mgr. Z. Ditrichová Sborníček z posledních literárních a slohových prací žáků ZŠ J. Š Baara sestavila Mgr. Z. Ditrichová Co s tím úkolem...? Ţe jsem báseň napsat měla, docela jsem zapomněla. Teď tu čumím na papír. Co mám

Více

Obsah. Úvod 3. Akrostich.. 4. Letní básnění. 5. Léto.. 8. Úvahy 8.A. 9. Můj ideální svět. 12. Rozloučení 9. tříd. 13. Příběh přeplněný písmenkem P.

Obsah. Úvod 3. Akrostich.. 4. Letní básnění. 5. Léto.. 8. Úvahy 8.A. 9. Můj ideální svět. 12. Rozloučení 9. tříd. 13. Příběh přeplněný písmenkem P. Obsah Úvod 3 Akrostich.. 4 Letní básnění. 5 Léto.. 8 Úvahy 8.A. 9 Můj ideální svět. 12 Rozloučení 9. tříd. 13 Příběh přeplněný písmenkem P. 15 Test. 16 Křížovky 19 Osmisměrky.. 21 2 Úvod Milí žáci a učitelé,

Více

ŠKOLÁK. O prázdninách se (ne)učte! Číslo 4 ročník třetí. užijte si LÉTA! Uvnitř tohoto vydání: ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov GAZA -1-

ŠKOLÁK. O prázdninách se (ne)učte! Číslo 4 ročník třetí. užijte si LÉTA! Uvnitř tohoto vydání: ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov GAZA -1- ŠKOLÁK Číslo 4 ročník třetí ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov Uvnitř tohoto vydání: Str. Jak cestují osmáci.. 2-3 Devítka se loučí 4-8 Prázdniny utečou jak voda 9 Smutnění 10 Rozhovor s panem učitelem

Více

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo Příběhy Třetí sféry: Temní mágové Jakub Jiří Rýdlo úvod Toto je teprve moje druhá knížka, tak možná bude obsahovat ještě relativně dost chyb a překlepů. Co je ale hlavní, pokusím se o skutečně kvalitní

Více