PRODEJ Prodej je pochopitelně základní funkcí pokladního systému. Systému MERCATOR umožňuje prodej realizovat ve 3 režimech:

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PRODEJ Prodej je pochopitelně základní funkcí pokladního systému. Systému MERCATOR umožňuje prodej realizovat ve 3 režimech:"

Transkript

1 MERCATOR Moderní pokladní systém od společnosti SICONET a.s. Co je MERCATOR MERCATOR je PC pokladní systém určený především maloobchodním a velkoobchodním prodejnám společností, jejichž podnikovým systémem je systém SAP. Ergonomie systému a jeho škálovatelnost umožňuje nasazení jak v drobných prodejnách s jednou či několika pokladnami, tak v obchodních řetězcích s více prodejnami a mnoha pokladnami na každé prodejně. Hlavní výhody systému MERCATOR jsou především přímá integrace s informačním systémem SAP na úrovni modulů SD, MM, WM, FI, CO-PA, centrální nastavení pro každou prodejnu z informačního systému SAP a centrální reporting z informačního systému SAP. Zároveň si však každá prodejna ponechává díky architektuře tohoto systému autonomii a nezávislost na dostupnosti podnikového informačního systému. Hlavní funkce PRODEJ Prodej je pochopitelně základní funkcí pokladního systému. Systému MERCATOR umožňuje prodej realizovat ve 3 režimech: Prodej na zjednodušený daňový doklad Nejjednodušší a nejfrekventovanější způsob prodeje. Prodávané zboží je namarkováno pomocí snímače čárového kódu nebo zadáno pomocí tzv. horkých kláves nebo vyhledáno v seznamu zboží dle názvu, následně je zadán způsob platby (hotově v zadané měně nebo kartou) a je proveden automatický tisk účtenky (zjednodušeného daňového dokladu). Prodej na plnohodnotný daňový doklad Na rozdíl od předchozího režimu zadá obsluha před platbou identifikaci zákazníka. Na výběr je zadání jednorázového zákazníka, kdy vyplní firmu, adresu, IČO, nebo výběr ze seznamu odběratelů vedeného v informačním systému SAP. Tištěná účtenka pak obsahuje i tyto informace. Prodej přes zakázku dodávku fakturu SAP Při tomto způsobu prodeje obsluha před platbou označí, že se jedná o prodej na fakturu. Zákazníkovi je pak vystaven dodací list a faktura z informačního systému SAP, nicméně bez nutnosti práce v SAP, vše je zajištěno z uživatelského rozhraní pokladny. Tento režim umožňuje i vícero dodávek v rámci časového období a následnou hromadnou fakturaci. Tel: , Fax:

2 PARKOVÁNÍ A PŘEDÁVÁNÍ DOKLADŮ V rámci prodejny je možné ponechat prodejní doklady otevřené, tzv. je zaparkovat a vrátit se k nim později, a to i na jiné pokladně. VRÁCENÍ ZBOŽÍ A REKLAMACE Systém umožňuje jak vrácení nepoškozeného zboží, kdy je zboží vrácenou na prodejní sklad a zákazníkovi jsou vydány peníze, tak příjem zboží do reklamace, kdy je zákazníkovi vystaven protokol a zboží může či nemusí být naskladněno na reklamační sklad (nastavitelné). OBJEDNÁVKY Do systému lze zadat objednávku na výrobu či dodání zboží, které není skladem. ZÁLOHY V systému je možné evidovat zálohy na zboží (obvykle využíváno tam, kde jsou využívány objednávky). Zálohy se pak zúčtují při platbě při převzetí zboží. REPORTING Mezi základní funkce reportingu v pokladně patří zejména pokladní kniha s podrobným přehledem všech vydaných dokladů, přehled stavu pokladny v jednotlivých měnách a přehled úhrad kartou. V IS SAP je pak centrální reporting přes všechny prodejny umožňující detailní sledování prodeje. SLEVY, CENY a PLATBY Systém dle svého nastavení umožňuje využívat slevy položkové, dokladové, množstevní a zaměstnanecké. V oblasti cen nabízí ceny standardní a zákaznické ceníky. Jako formu platby pak nabízí úhradu hotovosti, kartou a dárkovým poukazem, umožňuje tyto platby v rámci jednoho nákupu kombinovat a u karet a dárkových poukazů nabízí jejich rozlišení dle druhu. obrazovka prodeje vyhledání zboží Tel: , Fax:

3 Integrace se systémem SAP Hlavní síla a konkurenční výhoda systému MERCATOR je v jeho plné integraci se systémem SAP v modulech SD, MM, WM, FI, CO-PA. Celý pokladní systém pracuje nad lokálními daty, která jsou synchronizována s informačním systém SAP v pravidelných nastavitelných časových intervalech (standardně 5 minut). Díky unikátnímu systému identifikace změn na straně SAP a na straně pokladního systému jsou přenášena pouze rozdílová data, což zajišťuje vysokou rychlost synchronizace v řádech jednotek sekund. Díky tomu zůstává pokladní systém nezávislý na dostupnosti systému SAP a zároveň zajišťuje konzistenci dat a jejich maximální aktuálnost. Data o prodejích, vratkách a pokladních pohybech jsou ihned po přenosu v informačním systému SAP zpracována a stav jejich zpracování je zpětně reflektován do pokladny, čímž je zajištěna konzistence mezi daty pokladny a informačním systémem SAP. Veškeré automatické zpracování v systému SAP a rozsah synchronizovaných dat se řídí rozsáhlým nastavením pokladního systému MERCATOR v SAP. V rámci tohoto nastavení jsou definována jak pravidla pro zpracování dokladů v SAP, tj. účty, účetní doklady, materiálové doklady, skladové příkazy atd., tak pravidla pro předávání dat do jednotlivých pokladen, tj. definice skladů, jejichž zásoby se mají přenášet, definice druhů materiálů atd. Integrace s MM a WM Do pokladny jsou na základě nastavení přenášena kmenová data materiálů a stav zásob zvolených závodů, skladů a druhů materiálu. Lze nastavit, zda bude možné na dané prodejně nahlížet (nikoliv prodávat) i do stavu zásob ostatních prodejen. Při přenosu zásob jsou zohledněny i případné šarže materiálu, konsignační zásoby apod. Pro pohyby provedené na pokladně, které mají za následek pohyb zásob ve skladě (prodej, vrácení zboží apod.) jsou v systému SAP po synchronizaci automaticky generovány materiálové doklady a v případě řízených skladů i skladové příkazy. Pravidla pro toto zpracování, jako např. druhy pohybů apod., jsou opět součástí nastavení. Integrace s SD Do pokladny jsou na základě nastavených pravidel synchronizováni odběratelé (možno všechny, či filtrace) a ceníky (standardní, případně zákaznické). V případě režimu prodeje zakázka - dodávka faktura (viz. PRODEJ) je pro každý obchodní případ vystavena v systému SAP odbytová zakázka, následně dodávka a faktura. Integrace s FI Veškeré finanční operace na pokladně jsou dle nastavených pravidel automaticky účtovány na jednotlivé účty v SAP a každý takto vzniklý účetní doklad si nese referenci na doklad pokladní, což umožňuje snadnou dohledatelnost a spárování dokladů pokladny a dokladů SAP. Tel: , Fax:

4 Integrace s CO-PA Nastavení systému umožňuje propojení dat pokladny s objekty modulu CO-PA. Centrální nastavení Veškeré nastavení prodejen a pokladen je realizováno ze systému SAP centrálně, pokladny tedy neobsahují žádný manažerský modul. Oprávnění pro nastavení prodejen je řízeno objekty oprávnění jednotlivých uživatelů SAP a je tedy možné definovat nejen správce všech prodejen, ale též delegovat práva pro jednotlivé prodejny různým uživatelům SAP. Reporting v SAP V systému SAP je pro MERCATOR integrován reporting umožňující sledovat provedené pokladní operace a jejich zpracování v SAP. Součástí je i automatický monitoring a notifikace o případných chybách ve zpracování dokladů v SAP definovaným osobám. Architektura systému a komunikace se SAP Na straně pokladního systému je v lokální síti buď instalován databázový server, nebo tuto funkci plní jedna z pokladen na síti. Ostatní pokladny se pak k tomuto serveru či hlavní pokladně připojují. Systém umožňuje v pravidelných intervalech replikovat tuto databázi buď na jiný server, nebo na jinou pokladnu, aby v případě výpadku hlavního serveru či pokladny bylo možné změnou konfigurace přesměrovat pokladny na jinou databázi. V systému SAP jsou po importu potřebných zdrojových kódů (součástí dodávky MERCATOR) publikovány webové služby pro komunikaci s pokladním systémem. Tyto služby mohou být publikovány buď přímo na aplikačním serveru SAP, nebo prostřednictvím SAP Web Dispatcher, případně pomocí SAP PI. Komunikace mezi pokladním systémem a SAP je realizována prostřednictvím rezidentního samostatného programu na hlavním databázovém serveru (případně hlavní pokladny nebo i jiného serveru) pomocí protokolu HTTP nebo HTTPS voláním výše zmiňovaných webových služeb. Komunikace všech pokladen v rámci jedné lokální sítě je tedy zajištěna prostřednictvím jednoho komunikačního kanálu, což usnadňuje zabezpečení této komunikace na firewallech. Pokladna 1 Pokladna 2 SAP Web Services Hlavní pokladna nebo DB Server SOAP SAP ERP Pokladna 3 Pokladna n Tel: , Fax:

5 Požadavky na hardware Počítač s Windows 7 a novější (HW odpovídající požadavkům na provoz takového OS). Doporučujeme: All-In-One PC, případně dotykový monitor, pokladní zásuvku, zákaznický display, pokladní tiskárnu a snímač čárových kódů. Tel: , Fax:

Nejmodernější technologické řešení. informační systém. money. Průvodce systémem. www.money.cz

Nejmodernější technologické řešení. informační systém. money. Průvodce systémem. www.money.cz Nejmodernější technologické řešení money informační systém S5 Průvodce systémem www.money.cz Obsah 01 Řešení pro vaši společnost 3 02 Flexibilní podnikový systém 4 03 Vícevrstvá aplikace 5 04 Vlastnosti

Více

SOFTWARE PRO OČNÍ OPTIKY

SOFTWARE PRO OČNÍ OPTIKY SOFTWARE PRO OČNÍ OPTIKY 1. CO JE OPTIK? OPTIK je řešení, které vzniklo spojením informačního systému ABRA a software OPTIK. Dohromady tak vytváří jeden celek, který umožňuje zpracovávat procesy prodejen

Více

INFORMAČNÍ SYSTÉM ABRA

INFORMAČNÍ SYSTÉM ABRA INFORMAČNÍ SYSTÉM ABRA PÁR SLOV NA ÚVOD Rád bych prostřednictvím těchto řádků poděkoval za váš zájem o informační systémy ABRA. Naším hnacím motorem je heslo PROTOŽE MÍT SYSTÉM JE ZÁKLAD a tímto krédem

Více

Informační systém ESO9

Informační systém ESO9 Informační systém ESO9 Obsah 1. VÝHODY INFORMAČNÍHO SYSTÉMU ESO9... 3 1.1.1 Generační odlišnost... 3 1.1.2 Personalizace... 3 1.1.3 Vzdálená obsluha a správa systému... 3 1.1.4 Otevřenost... 4 1.1.5 Provázání

Více

money S5 Řešení pro firmy s internetovým prodejem Moderní informační systém www.money.cz informační systém www.money.cz

money S5 Řešení pro firmy s internetovým prodejem Moderní informační systém www.money.cz informační systém www.money.cz money S5 informační systém Řešení pro firmy s internetovým prodejem Moderní informační systém www.money.cz ww ww.m moneey.cz www.money.cz ŘEŠENÍ PRO FIRMY S INTERNETOVÝM PRODEJEM Popularita internetových

Více

Program pro vedení skladového hospodářství

Program pro vedení skladového hospodářství STRANA: 1 ALVA Computer s.r.o. Program pro vedení skladového hospodářství Verze 2011 Dokumentace STRANA: 2 ALVA Computer s.r.o. Obsah: 1. Úvodní popis programu...4 1.1. Spuštění programu...6 1.2. Horké

Více

Obsah dokumentu. Hotelový systém ACS-line, http://www.acsline.cz. strana 2 (celkem 14)

Obsah dokumentu. Hotelový systém ACS-line, http://www.acsline.cz. strana 2 (celkem 14) Obsah dokumentu Obsah dokumentu...2 Popis výrobního systému ACS-line...3 Přínosy elektronické sběru výrobních dat:... 3 Princip výrobního systému... 3 Obecné schéma výrobního systému:... 3 Zakázkový systém

Více

Zavedení ERP a souvisejících agend

Zavedení ERP a souvisejících agend ELMO Schoř, s.r.o. Web: www.elmoschor.cz E-mail: info@elmoschor.cz ČSN EN ISO 9001:2001 ČSN EN ISO 9001:2009 ČSN EN ISO 14001:2005 ČSN OHSAS 18001:2008 IČ: 25445421 sídlo společnosti: Máchova 3, 410 02

Více

Katalog školení společnosti. Vema, a. s. Vema, a. s.

Katalog školení společnosti. Vema, a. s. Vema, a. s. Katalog školení společnosti Vema, a. s. Vema, a. s. Okružní 871/3a, 638 00 Brno http://www.vema.cz 2010 Obsah Obsah 1. TYPY ŠKOLENÍ A JEJICH NÁVAZNOSTI... 6 1.1 Školicí materiály... 7 1.2 Termíny školení...

Více

ALTEC a. s. Poděbradova 2014 544 01 Dvůr Králové nad Labem Tel.: 499 309 011 Fax: 499 309 010 E-mail: info@altec.cz. www.altec.cz

ALTEC a. s. Poděbradova 2014 544 01 Dvůr Králové nad Labem Tel.: 499 309 011 Fax: 499 309 010 E-mail: info@altec.cz. www.altec.cz A P L I K A C E A P L I K A C E ALTEC a. s. Poděbradova 2014 544 01 Dvůr Králové nad Labem Tel.: 499 309 011 Fax: 499 309 010 E-mail: info@altec.cz www.altec.cz Modul Controlling je moderním nástrojem

Více

JOURNAL 20. Magazín zákazníků společnosti PREMIER system listopad 2014. www.premier.cz

JOURNAL 20. Magazín zákazníků společnosti PREMIER system listopad 2014. www.premier.cz JOURNAL 20 Magazín zákazníků společnosti PREMIER system listopad 2014 ODVOZENÁ VARIANTA LOGOTYPU (BAREVNOSTI) PRO MULTIMÉDIA Úvod...................................................... 3 Novinky v X5.1..............................................

Více

ABRAAKADEMIE KATALOG VZDĚLÁVÁNÍ 2014 ŠKOLICÍ STŘEDISKO PRAHA. www.abra.eu

ABRAAKADEMIE KATALOG VZDĚLÁVÁNÍ 2014 ŠKOLICÍ STŘEDISKO PRAHA. www.abra.eu ABRAAKADEMIE KATALOG VZDĚLÁVÁNÍ 2014 ŠKOLICÍ STŘEDISKO PRAHA www.abra.eu Vážení uživatelé informačních systémů ABRA Právě jste otevřeli katalog vzdělávání, které pro vás ve školicím středisku ABRA Akademie

Více

ABRA AKADEMIE KATALOG VZDĚLÁVÁNÍ 2013 ŠKOLICÍ STŘEDISKO PRAHA

ABRA AKADEMIE KATALOG VZDĚLÁVÁNÍ 2013 ŠKOLICÍ STŘEDISKO PRAHA ABRA AKADEMIE KATALOG VZDĚLÁVÁNÍ 2013 ŠKOLICÍ STŘEDISKO PRAHA 1 PROTOŽE MÍT SYSTÉM JE ZÁKLAD. WWW.ABRA.EU/SKOLENI CO NAJDETE V KATALOGU? JAK SE MOHU PŘIHLÁSIT? VÁŽENÍ UŽIVATELÉ INFORMAČNÍCH SYSTÉMŮ ABRA,

Více

ACE-ÚČTO PRO WINDOWS OBECNÝ POPIS

ACE-ÚČTO PRO WINDOWS OBECNÝ POPIS ACE-ÚČTO PRO WINDOWS OBECNÝ POPIS Jedná se o aplikační programový produkt určený k počítačovému vedení účetnictví a souvisejících ekonomických agend u příspěvkových organizací, nevýdělečných organizací

Více

ibyznys - internetový obchod a objednávkový systém definice systému

ibyznys - internetový obchod a objednávkový systém definice systému ibyznys - internetový obchod a objednávkový systém definice systému Úvod do elektronického obchodování Elektronické obchodování prostřednictvím celosvětové internetové sítě prošlo v předchozích letech

Více

PROCE55 Warehouse. Přehled

PROCE55 Warehouse. Přehled Přehled Obsah Představení PROCE55 Warehouse... 3 Integrace PROCE55... 4 PROCE55 Scheduling... 4 PROCE55 Maintenance... 4 PROCE55 Quality... 4 Specifické vlastnosti PROCE55 Warehouse... 5 Flexibilní struktura

Více

Katalog (platný od 1.1.2015)

Katalog (platný od 1.1.2015) Software a služby pro správu domů a bytů Katalog (platný od 1.1.2015) Představujeme společnost Společnost STARLIT byla založena v červnu 1991 a od počátku se věnuje výhradně problematice správy bytů. V

Více

Účetnictví odběratelů a dodavatelů

Účetnictví odběratelů a dodavatelů 3 Účetnictví odběratelů a dodavatelů V té to ka pi to le: Kmenová data Zákaznická faktura Příchozí platby a proces jejich párování Likvidace dodavatelských faktur Platební program Proces párování dokladů

Více

Podnikatelský systém. Uživatelská dokumentace. verze 2015.04

Podnikatelský systém. Uživatelská dokumentace. verze 2015.04 Podnikatelský systém Uživatelská dokumentace verze 2015.04 Obsah Vítejte!... 5 Hlavní menu a panel nástrojů... 6 Práce s firmami a daňovými obdobími... 8 Založení nové firmy... 8 Otevření firmy... 9 Smazání

Více

KASA A VELKOOBCHOD. pokladní systémy. Specializované nadstavby. pro jednoduché účetnictví ÚČTO (firma Tichý a spol.) uživatelská příručka

KASA A VELKOOBCHOD. pokladní systémy. Specializované nadstavby. pro jednoduché účetnictví ÚČTO (firma Tichý a spol.) uživatelská příručka Specializované nadstavby pro jednoduché účetnictví ÚČTO (firma Tichý a spol.) pokladní systémy KASA A VELKOOBCHOD uživatelská příručka ESI-E s.r.o. Mařatkova 918/2, 142 00 Praha 12 - Modřany tel.: 724003746

Více

7 2011 INFORMAČNÍ NOVINY PRO ZÁKAZNÍKY A PARTNERY SPOLEČNOSTI JEŽEK SOFTWARE

7 2011 INFORMAČNÍ NOVINY PRO ZÁKAZNÍKY A PARTNERY SPOLEČNOSTI JEŽEK SOFTWARE LEGISLATIVA» NÁVODY» ŠKOLENÍ» TIPY, TRIKY» SOUTĚŽE» NÁVODY» AKCE VYDÁNÍ LISTOPAD 7 2011 OSTNAC INFORMAČNÍ NOVINY PRO ZÁKAZNÍKY A PARTNERY SPOLEČNOSTI JEŽEK SOFTWARE HLAVNÍ TÉMA UPGRADE DUEL 8 Ve zpravodaji

Více

Obchodní materiál. Informační systém WAM S/3 ekonomika, lidské zdroje, obchod. MIKROS, a.s. www.mikros.cz. v. 060523_podrobný

Obchodní materiál. Informační systém WAM S/3 ekonomika, lidské zdroje, obchod. MIKROS, a.s. www.mikros.cz. v. 060523_podrobný Obchodní materiál Informační systém WAM S/3 ekonomika, lidské zdroje, obchod MIKROS, a.s. www.mikros.cz v. 060523_podrobný Obsah 1. Představení společnosti 3 1.1. Základní údaje 3 1.2. O společnosti MIKROS,

Více

ibyznys - internetový obchod a objednávkový systém definice systému

ibyznys - internetový obchod a objednávkový systém definice systému ibyznys - internetový obchod a objednávkový systém definice systému Úvod do elektronického obchodování Elektronické obchodování prostřednictvím celosvětové internetové sítě prošlo v předchozích letech

Více

Změny a nové funkce programu APSi za rok 2009

Změny a nové funkce programu APSi za rok 2009 Změny a nové funkce programu APSi za rok 2009 28-12-2009 Při tisku inventurních archů si lze vybrat zda bude sestava seřazena podle čísla zboží, názvu zboží, čísla regálu + čísla zboží nebo čísla regálu

Více

Ek onomický s ystém POHOD STORMWARE s.r.o.

Ek onomický s ystém POHOD STORMWARE s.r.o. Příručka uživatele Příručka uživatele Ekonomický systém POHODA Příručka uživatele 2010 STORMWARE s.r.o. Příručka k programu POHODA pro Windows ve verzi Říjen 2010, release 9600 Příručka popisuje program

Více

Ek onomický s ystém POHOD STORMWARE s.r.o.

Ek onomický s ystém POHOD STORMWARE s.r.o. Příručka uživatele Příručka uživatele Ekonomický systém POHODA Příručka uživatele 2012 STORMWARE s.r.o. Příručka k programu POHODA pro Windows ve verzi Říjen 2012, release 10200 Příručka popisuje program

Více

ZK SKLAD MINI. Úvod. Základní vlastnosti programu. verze 2.45. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit

ZK SKLAD MINI. Úvod. Základní vlastnosti programu. verze 2.45. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit sq ZK SKLAD MINI verze 2.45 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování. Vzhledem

Více

Jazz Restaurant Lite Příručka uživatele JAZZ RESTAURANT LITE. Příručka uživatele 1 / 52 WWW.JAZZWARE.CZ

Jazz Restaurant Lite Příručka uživatele JAZZ RESTAURANT LITE. Příručka uživatele 1 / 52 WWW.JAZZWARE.CZ JAZZ RESTAURANT LITE Příručka uživatele 1 / 52 JAZZ RESTAURANT LITE Příručka uživatele 2008-2011 Václav Petřík JAZZWARE.CZ Příručka k programu Jazz Restaurant Lite pro Windows ve verzi 5.17 Příručka popisuje

Více

ACE-ÚČTO PRO WINDOWS STRUČNÝ OBECNÝ POPIS

ACE-ÚČTO PRO WINDOWS STRUČNÝ OBECNÝ POPIS ACE-ÚČTO PRO WINDOWS STRUČNÝ OBECNÝ POPIS Jedná se o aplikační programový produkt určený k počítačovému vedení účetnictví a souvisejících ekonomických agend u příspěvkových organizací, nevýdělečných organizací

Více