Beznázevník. Časopis pro žáky 2. stupně ZŠ Ivana Sekaniny, Ostrava Poruba, září listopad 2014

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Beznázevník. Časopis pro žáky 2. stupně ZŠ Ivana Sekaniny, Ostrava Poruba, září listopad 2014"

Transkript

1 Beznázevník Časopis pro žáky 2. stupně ZŠ Ivana Sekaniny, Ostrava Poruba, září listopad 2014 První den ve škole po těchto prázdninách byl opravdu vzrušující. Mnozí jistě tak jako já nevěřili svým očím. Vešli jsme dovnitř novými moderními dveřmi. Když jsem já šla poprvé do školy, vchodové dveře jsem stěží otevřela, protože byly kovové, a proto těžké. Nyní máme uvnitř nové atrium s květinami a příjemným posezením, ba i horolezeckou stěnu. Tím ale novinky neskončily, jsou i nově vymalované třídy a chodby, vznikla další multimediální učebna. Nový zvonek teda teď moc v oblibě nemám, protože když začne zvonit, musíte si zacpat uši, ale už jsem si zvykla. Mohla bych jmenovat další a další úpravy, kterých jste si jistě už mohli všimnout sami. Všechny změny se udály tak rychle, že jsem to nestihla ani postřehnout. Stačily na to jen jedny prázdniny. Změny v přízemí začaly již dříve. Ano, teď už to bude čtvrtým rokem, kdy mají žáci druhého stupně krásné šatní skřínky místo dřívějších drátěných klecí. To ale na školách bývá. Ovšem, která škola se může chlubit horolezeckou zdí? Řekněte mi, kdo má takový luxus? Jenom my! Mrzí mě, že je to pro mě trochu pozdě. Abych řekla pravdu, teď už by bylo opravdu trapné si na ni vylézt, když už jsem tak stará, ale závidím mrňouskům a tak moc po tom toužím Za všechny změny můžeme jenom s radostí děkovat, vážit si jich a hlavně je neničit! Nathaly Al-Awa, 9.A

2 ZE ŽIVOTA ŠKOLY ADAPTAČNÍ KURZ 6. A Na adaptačním kurzu v Beskydech se mi moc líbilo. Potkala jsem spoustu nových kamarádů a naučila jsem se s nimi spolupracovat. Instruktoři pro nás připravili spoustu her, při kterých jsme zažili mnoho legrace. Všechny hry se mi líbily, ale nejvíce mě zaujala stezka odvahy, kterou jsem zažila poprvé. Škoda, že kurz trval jen dva dny. (Valentýna Tořová ) Líbilo se mi, že jsem se seznámil a skamarádil se se všemi z naší třídy a paní učitelkou. Naopak se mi nelíbilo, že nám nevyšlo moc počasí. Ale stejně byla nejlepší stezka odvahy. (Michal Svojanovský) Nejvíce mě bavilo stavění přistávajícího modelu pro pana Vajíčko. Jediné, co mi vadilo, bylo nedodržování pravidel některými spolužáky. Jinak jsem byl velice spokojený a klidně bych jel zase (Matěj Šupík) Hráli jsme tam hry, nejlepší bylo přelézání přes gumy, aguadukt, divadlo a další hry. Vařily se tam dobré obědy. (Adam Šmahlík) Na kurzu se mi nejvíce líbila hra Červená karkulka. Ale vadilo mi, že jsme si hru nemohli vymyslet sami. (Tomáš Dubovský ) Naučil jsem se důvěřovat kamarádům a nemyslet na sebe, ale i na ostatní. Super bylo taky to, že jsme se poznali. Líbilo se mi, že jsme si mohli se Standou tykat. A bylo to tak fajn, že bych klidně jel znovu. (Jakub Langer)

3 Vedoucí byli jedni z nejlepších. Chtěla bych jet znova s Kačkou, Adamem a Standou. Bez nich by to nebylo ono. (Zuzana Babišová) Pět věcí, které se mi líbily na adaptačním kurzu: Líbilo se mi, že jsme se nehádali, že jsme se dorozuměli, věřili si, neprali jsme se a jsem rád, že jsme se spřátelili. (Filip Klemens) Co jsem se naučila o kamarádech? Že kamarádi z naší třídy jsou velice hodní. Dobře se s nimi spolupracuje. Pomáhají si navzájem a nejde jim o výhru. Chtějí se zúčastnit a pobavit se. Ale nejdůležitější je spolupráce. Byly to nejhezčí dva dny, co jsem s kamarády kdyprožila. Všichni jsme odcházeli z penzionu a byli smutní z toho, že už jedeme domů. Ale byli jsme rádi, že jsme spolu. (Sylva Silberová) ADAPTAČNÍ KURZ 6. B Před necelým měsícem jsem byl se svou třídou na adaptačním kurzu na Ostravici v Beskydech. Ubytovali jsme se v penzionu Florian. Jeli jsme tam hlavně proto, abychom se seznámili se svými spolužáky a naší paní učitelkou. Byl jsem strašně nedočkavý a těšil jsem se. Ráno jsme měli sraz na nádraží ve Svinově. Když jsme se už všichni sešli, tak paní učitelka třídní šla koupit lístky na vlak. A byl s námi i pan učitel Moravec. Jeli jsme vlakem a dvakrát jsme přestupovali. Bylo to náročné, ale zvládli jsme to. Z vlaku jsme šli pěšky do penzionu. Když jsme tam přišli, přivítali nás, ubytovali a šli jsme do herny. Tam jsme se seznámili s vedoucími, Standou, Adamem a Katkou, kteří pro nás připravili program. (Martin Langer, Matyáš Peška)

4 Byla tam spousta aktivit, např. Pavučina: prolézali jsme mezi provazy, aniž bychom se jich dotkli. Nejvíc se mi líbilo kreslení filmů: vybraný žák nakreslil obrázek podle zadaného filmu a ostatní film museli uhádnout.(marie Pěchová) Když jsme dohráli, měli jsme svačinu a po svačině jsme měli postavit kokpit pro pana Vajíčko. Dostali jsme jen 4 dřevěné tyčinky, noviny a 4 kousky lepící pásky. Všichni jsme to dodělali a šli jsme na balkon se připravit, abychom mohli pouštět pány Vajíčka. Z různých družstev náš jako jediný byl lehce zraněný, ostatní ztroskotali. K večeru jsme se vydali na stezku odvahy. Šel jsem s Danďou a Maťou. Vyrazili jsme a po chvilce někdo zachrochtal v houští. O minutku později zakýchal a zlomil pár větviček. Vzali jsme nohy na ramena a utíkali, co to šlo. Cestou jsme potkali holky, které se bály a strašně křičely. Šli jsme napřed a pak vyběhl Adam v plynové masce a zeleném plášti. Spadl na zadek a všichni se polekali. Kráčeli jsme dál a všechny jsme viděli skryté za rohem. Pokračovali jsme k nim a upalovali do hotelu. Nakonec jsme zalehli a spali až do rána (Matyáš Peška) Také jsme hráli divadlo. Vylosovali jsme si telenovelu. Téma bylo Perníková chaloupka. Vybrali jsme si kostýmy, pak jsme si to společně natrénovali a vystupovali. Nedělali jsme blbosti, všichni jsme spolupracovali. (Iveta Krabicová) Na adaptačním kurzu se mi líbila stezka odvahy. Proč? Ze začátku jsme šli temným lesem. Když jsme vyšli z lesa ven, bylo nalevo pole a na pravé straně les. Najednou něco zachrochtalo v křoví. Doteď je záhadou, co to vlastně bylo. Potom jsme šli polní cestou doleva z kopce a tam bylo křoví, kde praskaly větve. Lekli jsme se, co to je? Přidali jsme do kroku a pokračovali dál po stezce. V dálce jsme viděli domy. Když jsme se blížili ke konci cesty, z křoví vyběhl kamarád Adam v plynové masce a dlouhém plášti a vybafnul na nás. Tím končila stezka odvahy. Po celou dobu nám správnou cestu označovaly svítící trubičky.

5 A jak kurz ohodnotili? Po příjezdu na chatu se mi tam vůbec nelíbilo. Po dvou aktivitách jsem úplně změnil názor. Poznal jsem nové kamarády, vyšlo nám počasí a užil jsem si adapťák. (Matěj Halata) Přijeli jsme tam, abychom se seznámil,i a to se taky splnilo. Teď jsme všichni kamarádi. (Vojtěch Polášek) Návštěva Divadla loutek Naše šesté třídy se vydaly do ostravského Divadla loutek. Dávali Staré pověsti české. Hráli tam herci i loutky. Hlavními postavami byli mistr Hanuš a Markétka i loutka kocoura. Viděli jsme různé pověsti, např.: O Krokovi a jeho dcerách (Kazi, Teta, Libuše), O praotci Čechovi a jeho lidu, O Horymírovi a Šemíkovi a O lucké válce. Všem se to moc líbilo. (Šuchma Patrik a Dékany Viktorie 6.A ) Sedmé ročníky shlédly představení Kráska a zvíře. Pro 8. třídy bylo objednáno na listopad představení Liška Bystrouška.

6 Sportovní odpoledne na školním hřišti V úterý jsme si my, žáci II. stupně, zasportovali. Disciplíny byly trochu netradiční. Každý si mohl zahrát mülky, ruské kuželky, házet kroužky na cíl a kroket. Odměny byly vyhlášeny v 17 hodin. Vítězi se staly Petra Zemanová z 6.B, Nikola Králová z 8.A a Valerie Tořová z 6.A. V umístění tříd zvítězila 6.A, jako třetí byla vyhodnocena 6.B. Prostě šesťáci byli nejlepší Projektový den V tento den se uskutečnil u nás Světový den jazyků. 6. třídy prezentovaly jazyky slovanské, 7. třídy jazyky germánské, 8. třídy jazyky románské a konečně 9. ročníky měly nejméně nám známé ugrofinské jazyky. Celý týden před tímto dnem své projekty předváděli žáci ve svých třídách. Ti nejlepší předstoupili před své spolužáky z ostatních ročníků 2. stupně v pátek Tento den byl velice zajímavý a všichni jsme se dozvěděli nové informace nejen o jazycích celého světa, ale též o pamětihodnostech a významných osobnostech daných zemí. Mohli jsme také ochutnat národní jídla, která si pro posluchače připravili někteří pilní spolužáci, například: finské vánoční pečivo, francouzský sýr, italský sýrový koláč, maďarskou pikantní pomazánku nebo pálivé maďarské klobásy. Doufám, že se podobný projektový den, ale třeba na jiné téma zase uskuteční. ( Barbora Smyčková)

7 Vítkovice U6 Nedávno třídy 7.A a 7.B navštívily Vítkovické muzeum techniky U6 ve Vítkovicích. V tomto muzeum jsme mohli nejen vidět různé technické exponáty, ale také jsme si vyzkoušeli, jak fungují. Viděli jsme, jak to vypadá v ponorce, jak se obrábí dřevo, mohli jsme si sednout do starších modelů aut a vyzkoušet jejich pohodlí. V muzeu se nám moc líbilo. Rádi bychom tam někdy ještě jeli. Barbora Smyčková VII.A Projekt KROKUS Krokus je křehká květina přinášející první pozdravy jara. Co má společné s projektem Krokus? Letos jsme se do tohoto evropského projektu zapojili i my. Žáci budou pěstovat v hodinách přírodopisu s Mgr. Reimerovou žluté krokusy, které mají připomínat 1 a půl milionu židovských dětí a tisíce dalších dětí, které zahynuly během holocaustu. Žlutá barva květů symbolizuje žlutou hvězdu, kterou Židé během 2. světové války museli nosit. Když žákům začátkem jara krokusy vykvetou, vzpomeneme si společně na děti, které zahynuly. Naši žáci si v hodinách dějepisu, občanské výchovy a literatury připomenou hrůzy nacismu, rasismus a intoleranci, přečtou si o životních osudech zavražděných dětí a uvědomí si, že nic podobného by se už nikdy nemělo opakovat. Projekt Krokus je evropský projekt, zatím se rozjíždí v 9 evropských zemích, ale předpokládá se, že se do něj zapojí všech 28 zemí EU. Všude žluté krokusy mají připomínat ony hrůzy, které by nikdy neměly být zapomenuty. Vzpomínka na tyto děti a jejich příběhy se předávají dalším generacím. A o to se snažíme i my. Mgr. L. Mazurková EXKURZE 6. ročníků do Ostravského muzea Šesté třídy se v pátek 10.října vydaly na exkurzi po ostravských památkách, prohlédli jsme si slavnou kavárnu Elektra, viděli jsme 2. největší chrám na Moravě, chrám Božího spasitele, Divadlo Jiřího Myrona. Zastavovali jsme se na Kuřím rynku a povídali si o středověké i o novodobé Ostravě na Masarykově náměstí, kde jsme si prohlédli sochu sv. Floriána a Mariánský morový sloup. Pak už nás čekali v Ostravském muzeu, kde si pro nás připravili prohlídku exponátů spojenou s další aktivitou, tedy s vyplňováním pracovních listů. Když jsme se seznámili s historickou expozicí, prošli jsme si i přírodovědné oddělení. Bylo to fajn, jen už jsme nestihli vykoupit Mc Donalda. Snad příště. (ML )

8 Češi ve Velké válce V červenci uplynulo 100 let od počátku prvního světového konfliktu, který tehdy nazvali Velkou válkou. Toto významné výročí si v pátek opět připomněli žáci našich devátých tříd. Navštívili jsme památník v Hrabyni. Vyslechli jsme si úvodní slovo Mgr. Polákové, která se stala naší průvodkyní po celé dopoledne. Připravila pro žáky pracovní listy, které po prohlídce výstavy Češi ve Velké válce samostatně vyplňovali. Poté jsme ještě prošli památníkem a seznámili jsme se s expozicí věnovanou 2. světové válce. Obě výstavy byly silně emocionální a zajímavé, bylo to velmi příjemné a užitečně strávené dopoledne. (ML) Výstava Češi ve Velké válce očima deváťáka 17. října 2014 jsme byli se školou na výstavě o první světové válce. Když jsme autobusem dojeli do Hrabyně, nejprve jsme se vydali k obrovské budově. Vedle ní byly vedle sebe postaveny různé tanky a děla, které se používaly v 2. světové válce. Jeden z tanků měl dostřel do výšky asi 12 km a do dálky 18 km. Poté, co jsme si všechny stroje prohlédli, jsme si to namířili do jedné z budov. Tam na nás už čekala Mgr. Poláková s prezentací. Usadili jsme se a vyslechli si nám už známá fakta o Velké válce. Při zahájení prezentace nám paní doporučila, ať si všechno zapisujeme, neboť se nám to později bude hodit a nelhala. Po krátké pauze na svačinu nám rozdala pracovní listy a my je s pomocí našich znalostí, zápisků a také pomocí vystavených exponátů měli doplnit. Přešli jsme do vedlejší místnosti, ve které byly vystaveny obrazy, fotografie, náhrobky, jak asi vypadal pokoj střední vrstvy v té době a spousta dalších věcí, týkající se 1. světové války. Měli jsme zjistit, jak se například jmenovala ruská čepice nebo jsme měli vyluštit křížovku. Když jsme všichni práci dokončili, vzali jsme si věci a vydali se do té velké budovy. Už na první pohled se zdála výjimečná, nejen svou velikostí, ale také vzhledem. Uvnitř nám paní opět řekla něco tentokrát o 2. světové válce a pak nás nechala, ať si prohlídneme vystavené věci. V jedné obdélníkové

9 vitríně byly vystaveny kousky půdy z různých koncentračních táborů. Někde byl písek, někde kameny a jinde zase štěrk. Nejvíce mě však zaujaly dopisy vojáků. Bylo dost těžké je přečíst, ale nakonec se mi to povedlo. Text byl plný pokory a respektu k nějakému člověku, muži. Bylo vidět, že je to něco, co nestihl dotyčný tomu člověku povědět. Na zdi byl také vytištěný text, nejspíš přísaha. Když jsme si všechno prohlédly, paní nám oznámila, že nás vezme na hřbitov obětí 2. světové války. Také zdůraznila, že je to jen jmenný hřbitov, neboť těla jsou uchována v místech, kde mrtví žili. Tady se nedostane jen tak veřejnost, tak si toho važte, řekla a otevřela nám dveře. Na místě bylo asi tisíc jmen, ne-li víc. Začínali jsme od ruských řazených podle azbuky, ale samozřejmě jsme brzy skončili u českých a hledali, zda se nějaké jméno neshoduje s tím naším. Já našla 3 shody. Když jsme se všichni shromáždili a potvrdili, že se nikdo neztratil, vydali jsme se dál. Šli jsme úzkou chodbou plnou vitrín, ve kterých byli vystavené vlajky, listiny a fotografie. Samozřejmě nechybělo ani vyprávění paní průvodkyně. Viděli jsme kousek z filmu o válce a pak se vydali rovnou na bojiště. Prošli jsme skrz dům, který byl válkou zničený. Pod podlahou byla prosklená vitrína, která nám ukazovala, že většina domů tam měla skrýš pro obyvatele, bohužel většinou, když se nevědělo, že jsou tam ti lidé schovaní, tak zemřeli. V domě bylo taky pár kusů nábytku, který v té době byl obvyklý, avšak původní byla jen vystavená komoda. Hned, co jsme vyšli z domu, jsme se dostali na umělé bojiště. Byla tam vystavena letadla, zákopy, zbraně a různé věci, které se většinou na bojišti nacházely. Na jedné ze zdí byla také obrovská fotografie typického města v té době. V dalších vitrínách jsme pak viděli, jaké uniformy nosili piloti, vojáci a tankisti. Byly tam jejich zbraně a různá náčiní, také boty a helmy. Naše další zastávka mě samotnou asi zaujala nejvíc. Ukázali, jak to asi vypadalo v koncentračním táboře. Spousta lidí, kteří se každý den dřou s nákladem do 270 schodů, na které nemůžou došlápnout plnou ploskou nohy, je velmi smutná a deprimující, ale tady byl ještě přidaný efekt. Dráty spojené dohromady tak, že vytvářely obrys lidské postavy prosvícené UV světlem, mě naprosto oslnily. Připomínalo mi to duše lidí, které bohužel nenašly klid, a stále tam ještě byly, aby pracovaly. Avšak hned poté, co jsem z místnosti odešla,se mi udělalo malinko špatně, neboť ta představa byla opravdu hrozná. Přiznám se, že dějepis je celkem má slabá stránka, ale tato výstava mě hodně zaujala a rozhodně to nebylo naposled, co jsem se tam byla podívat. Veronika Sládečková, 9.A

10 Každoročně se účastníme literární soutěže, kterou již po třetí Magistrát města Ostravy a která je věnována vztahům mezi mladou generací a generací dříve narozených. I letos žáci tvořili dílka na téma Babička jako holka, dědeček jako kluk. Některé vám zde přinášíme: Babička za mlada Babička má mnoho krásných vzpomínek na pravidelné prázdninové pobyty u blízké rodiny horalů, kteří se narodili, žili a zemřeli na svém hospodářství v Beskydech na Podolánkách. Pan Blažek byl dřevař, celý život pracoval v lese a na svém hospodářství. Paní Blažková se starala vždy o 2-3 krávy, 2 prasata, chovali i ovce a slepice. Doma taky nechyběl pes a kočka. Když tam bývala babička na prázdninách, chodívala s paní Blažkovou každý den ráno pást krávy do lesa. Cestou sbíraly borůvky a houby. Za slunečného počasí i s jejich dětmi obraceli ráno pokosenou trávu, sušili ji. Sena muselo být docela dost, aby vystačilo na celou zimu pro zvířata. Muselo se nanosit na zádech v nůších až na půdu. Byla to velmi těžká práce, protože bylo třeba šlapat do strmého kopce. Nošení sena ale byla práce hospodářů. Často pomáhala nosit v koších nasekané dříví až ke starým kachlovým kamnům, ve kterých se topilo. Nejvíce mě vždy zaujalo povídání o tom, jak ji učila pani Blažková stloukat máslo v dřevěné máselnici a vyrábět domácí tvaroh. Stloukání másla bylo velice náročné, při tom docela bolely ruce. Výroba másla trvala skoro hodinu. Babička v dětství jezdila také pravidelně na dětské pionýrské tábory. Později, už za studentských let, pracovala na táborech jako praktikantka, oddílová a programová vedoucí. Život na táborech si užívala, protože měla štěstí na správnou studentskou partu. Jezdili spolu mnoho let. Dokonce tam také potkala svého budoucího manžela, který tam pracovala jako sporťák. S partou se scházeli pravidelně také mimo letní tábory. Je zajímavé srovnat trávení volného času mé babičky v mládí a dnešních mladých lidí. Tenkrát neexistovaly mobily, tablety, počítače a ostatní moderní technika. Jak tedy trávila volný čas? Začátek a konec prázdnin oslavovali s partou (spolužáky), opékali buřty, zpívali písničky s kytarou. Za hezkého počasí se domluvili a jezdili na kolech po okolí. Před domem si sami vybudovali hřiště, na kterém hráli vybíjenou. Protože na ulici nebyl téměř žádný provoz, mohli tam hrát badminton.v zimě jezdili s holkami vždy v neděli bruslit na dnes už neexistující zimní stadion J.Kotase. Moje babička na své mládí ráda vzpomíná. Má mnoho krásných a veselých zážitků, o které se se mnou ráda podělí. Je nám spolu dobře. Simona Vičanová, 9.A

11 Stračena Jednou mi babička vyprávěla příběh, který se jí stal v dětství. Tento příběh se odehrává v době, kdy jí bylo asi 12,let. V tehdejší době měl každý na venkově dobytek. Jednoho dne, když babička musela jít pást krávy, zeptala se kamarádky, jestli půjde s ní. Jak to tak bývá, zapovídaly se a nevšímaly si, co se děje kolem.po delší době, když už probraly všechno možné a chtěly jít zpátky domů, zjistily, že jim jedna kráva chybí. A zrovna ta nejmilejší, které říkaly Stračena. Babička dostala veliký strach, protože se bála, že se krávě něco stalo a také proto, že dostane vynadáno od maminky. Hledaly ji všude možně, ale nemohly ji najít. Najednou se něco ozvalo ze studny, která nebyla pořádně zakrytá. No, a v té studni byla Stračena. Jenže babička s kamarádkou a rodinou nebyly tak zručné, aby ji vytáhly. Musely tedy přivolat hasiče, aby ji vytáhli. Naštěstí se jim to podařilo. Jakmile prababička zjistila, že Stračena je v pořádku, tak pořádně vynadala babičce, která ji musela slíbit, že už si bude dávat velký pozor při hlídání krav i ostatního dobytka. Tohle je jeden z jejich nejoblíbenějších příběhů, které mi babička vyprávěla a na který ráda vzpomíná. Matěj Křiva, 8.B Co mi vyprávěla babička Jarmila Když začala 2. světová válka, byla jsem malá holka, bylo mi tehdy 6 let. Podrobnosti si moc nepamatuji, jen vím, že maminka plakala, všichni byli smutní, moc nemluvili a báli se, co bude. Vůbec se mi to nelíbilo. Spíše se mi vybavuje konec války v městečku, kde jsem bydlela. Pamatuji si hrozivé nálety, kdy jsme se museli všichni schovat do sklepa. Byla tam tma a těsno, moje mladší sestřičky plakaly. Jednou jsem viděla dvě svoje kamarádky, jak na ně před domem mířil německý voják samopalem a křičel. Hrozně jsem se tehdy bála. Někteří lidé za války se s námi přestali stýkat a přátelit, někteří zůstali hodní a chodili k nám na návštěvu, pomáhali, kde bylo třeba. Dnes si ještě vzpomínám, jak to bylo nebezpečné a přitom správné, že jsme ve spodním sklepě schovávali jednu židovskou rodinu s dvěma holčičkami a nebo to, jak mě tatínek občas odvedl za roh našeho domu, dal mi do ruky balíček a musela jsem s ním utíkat do druhé ulice do jednoho domu. A kdyby mě tehdy někdo potkal, měla jsem říct, že jsem to našla u kostela. Teprve později, když válka skončila, jsem se od něho dověděla, že touto cestou posílal drobnou pomoc pro partyzány. Konec války si už pamatuji lépe, snad proto, že to byly šťastné okamžiky. Všichni křičeli a smáli se, rozhlas hrál hudbu, lidé se sbíhali na náměstí a do ulic. Tatínek mě zvedl do výše a říkal: Konec, konec. Bohužel mi v paměti utkvěla i jedna ošklivá vzpomínka a ta mi zůstala v paměti hodně dlouho. Pamatuji si, jak dav lidí zakopal na náměstí dřevěné kůly a k nim přivázal několik lidí, kteří se prý kamarádili s Němci. Všichni pak na tyhle přivázané plivali, tahali je za vlasy a já jsem utekla domů, protože jsem se na to nemohla dívat, jak ubližují i mojí paní učitelce, která byla hodná, jen měla německého manžela. A ten, co nejvíce křičel a plival, ten byl později odsouzen za kolaboraci s gestapem. Jsem rád, že moje dětství je šťastné, že jsem nemusel prožívat na vlastní kůži útrapy války. Zároveň jsem pyšný na svou babičku i celou svou rodinu, že se zachovali tak statečně a lidsky. Antonis Pupakis, 9.A

12 Loučíme se s vámi Doufáme, že se vám první díl našeho školního časopisu líbil a že nám budete posílat další příspěvky. Rádi uvítáme vaši vlastní tvorbu, tedy příběhy, básničky atd. Za vše již předem děkujeme. Na tomto čísle se podíleli: Sylva Silberová 6.A Carolina Kubicová 6.A Viktorie Dékany 6.A Marek Stískala 6.A Patrik Šuchma 6.A Roman Skřípek 7.A Barbora Smyčková 7.A Příspěvky poskytli: Žáci 6.A a 6.B Nathaly Al-Awa, 9.A Veronika Sládečková, 9.A Simona Vičanová, 9.A Antonis Pupakis, 9.A Matěj Křiva, 8.B pod vedením paní učitelky Mazurkové.

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Vánoční projekt první a osmá třída

Vánoční projekt první a osmá třída Jiří Nenáhlo Zdeněk Kubík Lukáš Kubík Adam Borek David Vošický Zdobil L. Kubík Naše skupina: Vojtěch Paťha Ondřej Dvořák Štěpán Fiala Tomáš Slunečko Jan Vít Program: 1. hodina: Seznámili jsme se a povídali

Více

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost Cesta do Zagarola Město Zagarolo, které je partnerským městem obce Nelahozeves, pozvalo zastupitele naší obce a ţáky nelahozeveské školy na návštěvu. Zastupitelé zde byli na oficiální návštěvě. Ţáci byli

Více

Exkurze do Galerie moderního umění v HK

Exkurze do Galerie moderního umění v HK Vážení čtenáři, jsme velice rádi, že držíte v rukou náš časopis. Vydáváme ho proto, abychom vás informovali o tom, co se v naší škole děje, a taky proto, že vás chceme pobavit v našich kvízech. Hodně jsme

Více

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 ZŠ Rudná ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 Můj milý deníčku... 8. A na horách Autoři: Žactvo Korektor: Martin Isoz 8. června 2011 1 Pondělí 6. 6. 2011 1.1 MI & VI Pondělní den byl dnem úvodním. V osm hodin

Více

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow.

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow. Základní škola Ořech a její KFOŠ A je tu zase prosinec. Prý měsíc klidu, pohody a radostného očekávání vánoc. No, mnozí z nás dobře víme, že umí být občas pořádně hektický a náročný. I když vždy krásný.

Více

Dětský čin roku - jubilejní 10. ročník projektu

Dětský čin roku - jubilejní 10. ročník projektu Dětský čin roku - jubilejní 10. ročník projektu (září 2014 ) Andrea Wagnerová - semifinalistka soutěže Když jsem byla loni ve 4. třídě, chodili jsme se třídou těšit seniory. Byli tam i dědečci a babičky

Více

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy VŠEZNÁLKOVY NOVINY č.8 Třídy 4.B Milí čtenáři, toto číslo Všeználkových novin je speciální. Je nejzvláštnější ze všech čísel tohoto roku. A víte proč? Celé je totiž věnováno naší škole, která má letos

Více

Slovo úvodem... Milí čtenáři, žáci a. líbit. není jediné. Nové. Jungmannka. Beseda Boj proti drogám

Slovo úvodem... Milí čtenáři, žáci a. líbit. není jediné. Nové. Jungmannka. Beseda Boj proti drogám Z á k l a d n í š k o l a J i h l a v a, J u n g m a n n o v a 6, p ř í s p ě v k o v á o r g a n i z a c e Jungmannka Vydání 3 Slovo úvodem... LISTOPAD 2013 Milí čtenáři, žáci a je také to, že středu

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ Dne 25. 5. 2015 se uskutečnila akademie k 80. výročí naší školy. Všechny třídy se zúčastnily

Více

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v HASIČI VE ŠKOLE Dne 28. 5. 2010 to vypadalo, jakoby v naší škole hořelo. Uslyšeli jsme sirénu, do tříd přišli hasiči v maskách a vyváděli nás ven. Před školou stojí hasičské auto. Co se děje? Snad nehoří?!

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

Sport Atletika. Vybíjená KVĚTEN-ČERVEN 2014. Divadlo na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. Žáci 4. třídy: V úterý 3.6. se žáci 1.

Sport Atletika. Vybíjená KVĚTEN-ČERVEN 2014. Divadlo na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. Žáci 4. třídy: V úterý 3.6. se žáci 1. KVĚTEN-ČERVEN 2014 Divadlo na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou Žáci 4. třídy: V úterý 3.6. se žáci 1. stupně vydali do divadla. Představení bylo o paní Krásihaldě, která měla dvě opice Máňu a Fráňu.

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Úvodník. Volejbalové soustředění

Úvodník. Volejbalové soustředění 1 Úvodník Vítáme vás u dalšího čísla našich Deváťáckých novin. Konec roku je už tady a my deváťáci se připravujeme na to, až v jeho závěru vstoupíme na pódium, řekneme svůj projev a opustíme naši milovanou

Více

Školtýn. Základní škola Týnec nad Labem. Ročník 12. 2. číslo

Školtýn. Základní škola Týnec nad Labem. Ročník 12. 2. číslo Školtýn Základní škola Týnec nad Labem Ročník 12 2. číslo 2012 2013 Obsah 1. Narozeninová oslava 2. Rozhovor s ředitelem školy 60 let 3. Afrika 4. Mikuláš 5. Vánoční šplh 6. Florbal 7. Kolínská laťka 8.

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5.

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5. Příloha č. 3 Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí Chlapec T., 3. třída Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 9 7 5 5 9 35 3 Tab. 2 Výsledky druhého vyšetření chlapce T. 9 8 5 5 9 36

Více

Naše 4.třída. Jenda,Radim,Mirek,Tomáš,David,Vojta,Kryštof,Filip, Jirka,Lukáš,Vilda, Tereza,Soňa,Jana,Petra,Martina,Bára,Markéta,Veronika

Naše 4.třída. Jenda,Radim,Mirek,Tomáš,David,Vojta,Kryštof,Filip, Jirka,Lukáš,Vilda, Tereza,Soňa,Jana,Petra,Martina,Bára,Markéta,Veronika Naše 4.třída Jenda,Radim,Mirek,Tomáš,David,Vojta,Kryštof,Filip, Jirka,Lukáš,Vilda, Tereza,Soňa,Jana,Petra,Martina,Bára,Markéta,Veronika Vážení rodiče, v případě,že nesouhlasíte s uvedenými informacemi

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Motto: Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole R.Fulghum (americký psycholog a spisovatel) JARO 2013 Jaro! Jaro!

Více

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI představuje letní adaptační kurz pro žáky z Vietnamu i z Čech PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI 11. 8. 15. 8. 2014 Jizerské hory penzion U Kačáka Obsah: 1. Cíl projektu 2. Realizace projektu Přípravná

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

Anglické divadlo (24. září 2012)

Anglické divadlo (24. září 2012) Anglické divadlo (24. září 2012) Jackie and the Giant (1. stupeň) Napínavý příběh o malé dívce Jackie, která prchá před zlým obrem a na své cestě se setkává s obrem hodným, který jí může pomoci. V obřím

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Exkurze do Želešic - 20.4.2010

Exkurze do Želešic - 20.4.2010 Exkurze do Želešic - 20.4.2010 Byli jsme pozváni na exkurzi do naší kmenové školy MŠ a ZŠ Želešice. Pan ředitel nás provedl celou velkou školu a ukázal nám všechny místnosti. Od tříd, učeben, kabinetů,

Více

Děti a tety z našeho Domova:

Děti a tety z našeho Domova: Všichni jsme prožívali vánoční svátky se svými blízkými, ať už doma nebo na našem Domově. Mnozí z vás o svých Vánocích napsali a namalovali hezké příspěvky: Děti a tety z našeho Domova: Na Štědrý den se

Více

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ Rozvojový program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zvyšování kvality výuky ve škole prostřednictvím změny sociálního klimatu ve škole, inovace školního vzdělávacího programu Veselá školička.

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Eva Zemanová, ředitelka školy a kolektiv učitelek MŠ Kly Úvod Dne 30. 10. 2012 proběhl v naší mateřské škole Projektový den. Celým dnem nás provázela včelka

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 48

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 48 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 48 Obsah: Slovo ředitele školy. Zahájení školního roku. vystoupení v domově důchodců vyhodnocení sběru, bludiště a malování.

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

Dan Živna: CO S ODPADY Nikola Komínková CO S ODPADY Dan Živna KONEC SVĚTA Nikola Komínková SÁŇKOVÁNÍ

Dan Živna: CO S ODPADY Nikola Komínková CO S ODPADY Dan Živna KONEC SVĚTA Nikola Komínková SÁŇKOVÁNÍ Dan Živna: CO S ODPADY My doma také recyklujeme odpadky. Sbíráme sklo, papír a plasty. Až toho máme moc, tak to odneseme do sběrných nádob. Nádoby se jmenují: SKLO, PLASTY, PAPÍR. My doma ještě třídíme

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

Školní zpravodaj. ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK

Školní zpravodaj. ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK Školní zpravodaj ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK 1/2009-2010 Jsme zpět! Po dvouměsíční přestávce s vámi opět zasedáme do školních lavic. Prázdniny uplynuly jako voda a je to tu zase. ŠKOLA! A s ní opět náš časopis,

Více

jsme navštívili Úřad práce ve Frýdku-Místku

jsme navštívili Úřad práce ve Frýdku-Místku To ten čas ale rychle utíká. Před chvílí jsme si ještě užívali letní prázdniny a teď už můžeme pomalu kupovat vánoční dárky. Listy padají a kolem nás je příjemné prostředí a spoustu barviček. I počasí

Více

Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105. Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30

Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105. Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30 Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105 Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30 Ověření ve výuce: dějepis Třída: IX. Datum: 13. 02. 2011 Předmět: dějepis Ročník: IX. Klíčová slova: Protektorát Čechy

Více

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu Dana Koucká III. ročník Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Stáž byla podpořena z prostředků programu OPPA Waldorfské lyceum v Praze říjen 2010 Zpráva o pobytu na zahraniční

Více

Deváťácké noviny č. 19; školní rok 2012/2013

Deváťácké noviny č. 19; školní rok 2012/2013 1 Úvodník Tak je tady červen a do konce školního roku zbývá už jenom měsíc. To znamená, že zanedlouho přijdou letní prázdniny, na které se těší každý z nás. Nejen děti, ale i učitelé si určitě rádi odpočinou.

Více

Pasecký Školníček Na téma Škola v přírodě

Pasecký Školníček Na téma Škola v přírodě září/říjen 2013 Pasecký Školníček Na téma Škola v přírodě Připravili žáci zájmového kroužku Internetový časopis Na úvod časopisu, jsme Vám připravili OSMISMĚRKU. Vyškrtej všechna slova z nápovědy a zbylá

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

V Y K Ř I Č N Í K. Ročník: XVIII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2014/2015 Číslo: 7

V Y K Ř I Č N Í K. Ročník: XVIII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2014/2015 Číslo: 7 V Y K Ř I Č N Í K Ročník: XVIII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2014/2015 Číslo: 7 Dětský aquatlon Čáslav 2015 Ve čtvrtek 30. dubna 2015 se v Čáslavi konal 1. ročník plavecko-běžeckého poháru škol

Více

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí 5) Vstupní anketa pro žáky před akcí Vstupní žákovská anketa před projektem proběhne v 9. ročníku na úvod prvního dne po 8. h. po kontrole žáků v jednotlivých zemích, v nižších ročnících na začátku dne.

Více

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015 Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem Září 2015 O čem si přečtete: Zahájení školního roku 2015/2016 Plavání Návštěva útulku

Více

..září / leden 2015..

..září / leden 2015.. ..září / leden 2015.. IV. ročník, 29. číslo Reportér P.E.S. strana 2 FOTOGALERIE strana 4 Den název otevřených článku dveří + stran strana 8 1 P. E. S. 2014 Každý školní rok začínáme oblíbenou akcí P.

Více

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen Hans Christian Andersen MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_ 04_18 Tématický celek: Evropa

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí NORSKÝ DENÍK 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí Tímto dnem pro nás začala výprava za dobrodružstvím do Norska. Nad ránem jsme se v letištní hale spojili se zbývajícími účastníky projektu z Břeclavi a po odbavení

Více

Deváťácké noviny č. 11; školní rok 2013/2014

Deváťácké noviny č. 11; školní rok 2013/2014 1 ÚVODNÍK Uběhlo čtrnáct dní a my vám přinášíme další číslo Deváťáckých novin. Začátek února se předvedl spíše jarním počasím než zamrzlými rybníky a zasněženou krajinou. Doufáme, že napadne nějaký sníh

Více

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Terezín uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui setkaní s pamětnicí 28.4.2011 opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ ČÍSLO ZDARMA Den otevřených dveří Škoda Auto Cukrárna Za Rohem Při víkendové procházce městem jsme společně s klientem p. Benešem dostali chuť na něco sladkého. Cukrárna na

Více

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015 Projekt Technické školky MŠ Ostrovačice, květen 2015 V tomto domě je umístěna naše mateřská škola, obecní úřad a také zde sídlí pan starosta Tomáš Hájek, který nás má rád a často se za námi chodí podívat.

Více

Ještě poslední kraťoučké ohlédnutí za koncem roku minulého, to už jsme v červnu nestihli.

Ještě poslední kraťoučké ohlédnutí za koncem roku minulého, to už jsme v červnu nestihli. Základní škola Ořech a její KFOŠ Prázdniny utekly jako voda. Ještě poslední kraťoučké ohlédnutí za koncem roku minulého, to už jsme v červnu nestihli. Nebudeme se vracet ke všem červnových akcím, byly

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Březen duben 2008 Pravidelné schůzky se konají na adrese: Skálova 35 (nad Salonem Kleopatra) v tyto dny: Pondělí: 15:30 17:30 herna od května pouze za nepříznivého

Více

ŠEST ŽEN, ŠEST CITACÍ

ŠEST ŽEN, ŠEST CITACÍ aktivita ŠEST ŽEN, ŠEST CITACÍ ANOTACE: Žáci se prostřednictvím skutečných příběhů židovských žen za druhé světové války seznámí s problematikou holocaustu a diskutují na dané téma. VZDĚLÁVACÍ OBLASTI

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze Barevné hraní Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com na volné noze Klíčová slova mateřská škola; interaktivní tabule; spolupráce; tvoření; digitální výukové materiály Úvod Pobyt ve školce

Více

Úterý 27. 7. 2010. Středa 28. 7. 2010

Úterý 27. 7. 2010. Středa 28. 7. 2010 Úterý 27. 7. 2010 Po příjezdu nás všech do tábora, jsme se šli ubytovat na naše chatky. Při nastěhování se nám líbilo, že máme různě barevně vymalované chatky. První věc, která nás čekala po vybalení věcí,

Více

Deníček našich dětiček

Deníček našich dětiček Deníček našich dětiček Tak tohle, kluci (a holky?) je začátek kroniky naší rodiny. Začínám trochu pozdě Zábojkovi už je rok a čtvrt a Matěj už sedm měsíců (přesněji 200 dní) roste u mě v bříšku, tak vám

Více

Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi.

Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi. 7.1. 2013 PEČENÍ ČOKOLÁDOVÝCH MUFFINŮ Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi. 7. 2. 2013 NÁVŠTĚVA NÍZKOPRAHOVÉHO ZAŘÍZENÍ Společně s dětmi jsme navštívili

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Výroční zpráva, školní rok 2013 2014, 3. třída. třídní učitelka: Helena Štěpánková

Výroční zpráva, školní rok 2013 2014, 3. třída. třídní učitelka: Helena Štěpánková Výroční zpráva, školní rok 2013 2014, 3. třída třídní učitelka: Helena Štěpánková V tomto školním roce začínala 3.třída s 18 žáky epochou polních prací. Odjeli jsme na statek do Starých Ždánic, kde jsme

Více

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není odpad. Děti zjistily hravou formou, co to je separace odpadu a kompostování.

Více

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Čtyři naši studenti strávili část letního semestru v Rusku. Studovali na škole v Iževsku, což je v rámci ruské federace hlavní město Udmurtské republiky

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ Bělostná pokrývka krajinu tiše zahalila, nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Všechna srdce se vánoční náladou naplnila Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ LYŽAŘSKÝ KURZ 24. 28. 1. 2011

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 www.zspelechovska.cz skola@zspelechovska.cz V letošním roce vyučujeme 172 žáků v 9 ročnících, máme 15 učitelů a dvě vychovatelky školní družiny. O bezproblémový

Více

Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů

Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů Brožíkova síň Staroměstské radnice v Praze patřila první prosincový čtvrtek dětským hrdinům,

Více

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče Druhé město, Brno 2013 Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a

Více

ČASOPIS DĚTÍ Z DD OPAVA

ČASOPIS DĚTÍ Z DD OPAVA ČASOPIS DĚTÍ Z DD OPAVA Dětský domováček ÚNOR 2015 Autor : Barbora S. Co je nového? Tak si to představte Ze začátku jsem si myslela, ţe tato rubrika nebude pravidelná, vţdyť, co nového by se pořád mohlo

Více

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny:

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny: Tělo a stres garant: Radovan Faktor členové expertní skupiny: Martina Miňhová Bára Stoláriková Nikola Žůrková Marek Hanuš Zdeněk Lerch Jan Čížek Michal Kdolský Daniel Punčochář Zdeněk Janoušek Filip Wágner

Více

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Název školy: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Číslo a název projektu: Číslo a název šablony klíčové aktivity: Označení materiálu: Typ

Více

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY 1 ÚVODNÍK HALÓ, HALÓ, jsou tady noví deváťáci a s nimi i další ročník Deváťáckých novin. Prvním číslem vás provedou Bára, Péťa a Monča. Jak jste možná zaregistrovali, na školních stránkách se přes prázdniny

Více

Co si představíš pod samotným pojmem komunismus, co se ti vybaví?

Co si představíš pod samotným pojmem komunismus, co se ti vybaví? Identifikace pamětníka: žena 61 let matka dělnice, otec hajný vyučení dělnice (obuvnice), nyní důchodkyně místo narození, předchozí bydliště Česká Kamenice nynější bydliště Janov u Litomyšle Co si představíš

Více

Pracovní stáž Garantem stáže

Pracovní stáž Garantem stáže Pracovní stáž Garantem stáže Společnost pro celistvou na smysl zaměřenou pedagogiku Franze Ketta, o. s., Kostelní nám. 1, Ostrava 1 (akreditace MŠMT) Místo pobytu: Jižní Tyrolsko leží na jižní straně Alp

Více

Náš duhový deník (Duhovka)

Náš duhový deník (Duhovka) Náš duhový deník (Duhovka) 20. 3. 2013 Dnes nám začala hodina matematiky celkem normálně, ale v průběhu hodiny k nám přišel pan učitel a zeptal se nás, jestli se chceme zúčastnit soutěže Finanční gramotnost

Více

V Y K Ř I Č N ÍK. Ročník: XVII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2013/2014 Číslo:4. Sedmičky na horách

V Y K Ř I Č N ÍK. Ročník: XVII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2013/2014 Číslo:4. Sedmičky na horách V Y K Ř I Č N ÍK Ročník: XVII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2013/2014 Číslo:4 Sedmičky na horách soutěž ZŚ ĆÁSLAV-NÁM. MÁ TALENT. Talent Mnoho žáků naší školy má různé koníčky, zájmy a ráda by

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_366 Jméno autora: Třída/ročník: Mgr. Tomáš Vaculík

Více

OBCHODNÍ AKADEMIE V UHERSKÉM HRADIŠTI ÚTŘIVÉČKO Č. 3

OBCHODNÍ AKADEMIE V UHERSKÉM HRADIŠTI ÚTŘIVÉČKO Č. 3 OBCHODNÍ AKADEMIE V UHERSKÉM HRADIŠTI ÚTŘIVÉČKO Č. 3 2014 Milé spolužačky a milí spolužáci, v měsíci lednu 2014 jste všichni ve svých ročnících zahájili letní semestr. O průběhu zimního semestru jste mohli

Více

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ SRPEN 2012 ČÍSLO ZDARMA Černý Důl - kuchyně HURÁ naše první společná dovolená ČERNÝ DŮL: 21.7. 28.7.2012 Chráněné bydlení bylo založeno v roce 2007. Po pěti letech se podařilo

Více

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY ARENY Učebnice str. 58 Uhlovodíky obsahující v molekulách alespoň jedno benzenové jádro Vlastnosti: zapáchají, jsou jedovaté, mají karcinogenní účinky, hořlavé Benzenové jádro

Více