S muzikou na boso. v Dolním Rychnově Březen Strategie myslí na zaměstnance. Zpravodaj Domova pro seniory Vila Maria a Domu ošetřovatelské péče

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "S muzikou na boso. v Dolním Rychnově Březen 2009. Strategie myslí na zaměstnance. Zpravodaj Domova pro seniory Vila Maria a Domu ošetřovatelské péče"

Transkript

1 S námi není nikdo sám Zpravodaj Domova pro seniory Vila Maria a Domu ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově Březen 2009 Strategie myslí na zaměstnance S muzikou na boso Klienti naší léčebny a Domova pro seniory si za poslední měsíc užili dvou koncertů ve společenské místnosti léčebny zahrály dvě trojice, nejprve skupina Křesadlo z Chlumu sv. Maří a pak Veselí dědkové ze Sokolova. Obě trojice hrály na lidovou notu, v obou případech si někteří posluchači s hudbou zanotovali a dokonce i zatancovali a to na boso. Více o tom ve zpravodaji. Vedení Domu ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově přišlo s novým rokem s novou strategií společnosti, a to až do roku Není toho málo, co si léčebna předsevzala, jak se ale v samotném mottu dokumentu uvádí, jeho naplnění vězí především v samotných zaměstnancích, v jejich aktivní spoluúčasti. Jedna část nové strategie je zaměstnancům věnována. Další dvě části patří klientům a ekonomice. V tomto vydání se budeme věnovat strategii vůči zaměstnancům. Čtěte uvnitř zpravodaje

2 Karolína je celý Karel, říká Káťa Kateřina je v Domově pro seniory Vila Maria sociální pracovnicí. Teď se ale bude nejméně tři roky starat doma o svou dcerku. Karel je pracovníkem údržby v obou domech, léčebně i vile, rychnovského areálu. "Je celá po tatínkovi. Když chtěli v porodnici Karla po porodu k nám zavolat, ani se neptali, který z těch čekajících tatínků je Kutheil. Poznali ho podle Karolínky," říká čerstvá maminka Káťa. (ak) Našim zaměstnancům, Kateřině a Karlovi Kutheilovým, se 16. února narodila dcera Karolína. Je celá po Karlovi, říká její maminka. Karolínka se narodila v osm ráno a tehdy vážila tři kilogramy a tři gramy, měřila 49 centimetrů. Za první měsíc svého života už samozřejmě zas o něco povyrostla a něco i přibrala na váze. Tak co, je podobná Karlovi?

3 Klienti vzpomínají Čila Vypráví pan V.: Měli jsme malé hospodářství. Jedna naše kobyla měla hříbátko jménem Čila. To byl můj miláček. Jen mě Čila zahlédla, hned začala mlaskat. Vždy jsem měl pro ní nějakou laskominu. Ostatní se k ní nemohli vůbec ani přiblížit, každého hned kousla a kopla. S oblibou také mamince strhávala prádlo ze šňůry. Jednoho dne tatínek Čilu prodal sedlákovi do vedlejší vesnice. Po delší době jsme měli cestu přes sousední ves. Napadlo mě podívat se na Čilu. Sedlák ji držel zavřenou v kleci. Nikdo se k Čile nemohl přibížit. Každého hned kousla a kopla. Vlezl jsem si k ní do klece. Kobylka začala mlaskat a nechala se ode mne hladit. Nikdo z okolí tomu nemohl uvěřit. Zaznamenala Hana Kuncová Holky jí překvapily Klientka Domova pro seniory Vila Maria paní Marie Poulová měla 15. března narozeniny. Že za ní byl manžel, to není nic výjimečného - navštěvuje ji totiž každý den. Vzácná jí byla ale návštěva bývalých kolegyň z posledního jejího pracoviště - z Domácí péče v Karlových Varech. Byly to dámy z vedení této společnosti typu Home Care, kterou provozuje i naše společnost. Paní Poulová tam již v důchodovém věku pomáhala v kanceláři. Bývalé kolegyně jí navštěvují každoročně vždy na její narozeniny. "Holky mě překvapily," řekla oslavenkyně, "čekala jsem je o víkendu doma." Paní Marie totiž každou sobotu odjíždí se svým mužem na Březovou u Karlových Varů, kde bydlí. (hak) Marie Poulová slavila narozeniny i se svými bývalými kolegyněmi.

4 Veselí dědkové rozveselili V polovině března v Domě ošetřovatelské péče zahrála malá kapela, která si říká Veselí dědkové. A protože se zrovna blížil svátek Pepíků, kapelník Vláďa Mikan jim poblahopřál. Proč si vlastně říkají "dědkové"? "Když už máme takový melír ve vlasech, tak toho hned využijeme," říkají saxofonisté, kapelník a Josef Viták. Do tohoto obrazu nezapadá harmonikář, kterému všichni říkají křestním jménem František. Jako jediný z kapely si ještě užívá zaměstnání. A tak Veselí dědkové musí uzpůsobit vystoupení i zkoušky podle toho, jak jediný "nedědek" má právě volný čas. Harmonikář se však názvu kapely nebrání. "Někdy jsem unavený tak, že se cítím jako dědek," říká. V léčebně zahráli už podruhé v nezvyklém nástrojovém obsazení - dva saxofony a harmonika. Rytmiku však mají taky, ale tentokrát bubeníka nechali doma. "Měli jsme obavu, že to v prostředí léčebny bude s bubnama moc velký rachot," vysvětlují. Veselí dědci hrají už šest let při společenských událostech, jako jsou oslavy narozenin a další svátky. Pravidelně vystupují v sokolovském Hornickém domě. V březnu tu zahráli pro návštěvu z německého Schwandorfu, což je partnerské město Sokolova. V repertoáru mají známé lidové písně, které naše klienty a pacienty příjemně oslovily.

5 "Tyhle písničky jsou moje krevní skupina," byl dojatý pan Novák, obyvatel Vily Maria. Pacientka léčebny paní Šollová Veselým dědkům celý koncert nadšeně oddirigovala. Někteří diváci si dokonce při hudbě zatancovali. Pan Nový odložil pantofle s tím, že by se v nich přerazil. K tanci ho vyzvala praktikantka Zdeňka, která podle jeho příkladu také odložila boty a tanec byl ještě spontánnější. Při hudbě Veselých dědků se tancovalo naboso. S Křesadlem přijeli bývalí klienti Koncem února přijela do naší léčebny zahrát a zazpívat skupina "Křesadlo" z Chlumu sv. Maří. Zahrála našim pacientům a klientům lidové písně. Mnozí z nás si se skupinou zazpívali. Spolu s muzikanty nás přijeli navštívit naši bývalí pacienti, kteří jsou nyní v Domově pro seniory v Kynšperku, kde pracuje členka skupiny Křesadlo Jana Filipová. Dagmar Hanková, sociální pracovnice DOP

6 Vzdělávání má pomoci k motivaci Vedení léčebny předestřelo strategii až do roku V ní bude usilovat o to, aby zaměstnanci sdíleli vizi a hodnoty společnosti. Vize není pro zaměstnance ničím novým. Každý si jí může přečíst na grafické tabuli již při vchodu do léčebny, je k vidění na webových stránkách společnosti. V této vizi chce společnost dominovat v sokolovském regionu spokojeností klientů, kvalifikovaným a motivovaným týmem. Tuto motivaci chce strategie zvyšovat. Na to má společnost vytvořen motivační systém, jenž není pouhou literou, ale s nímž se pracuje jako s "živým dokumentem". Porostou mzdy Ředitelka léčebny Magdaléna Scholzová k tomu říká: "Motivační systém již nějaký čas trvá, nyní jej chceme vylepšit." Jedním z nových prvků je nefinanční ohodnocení pracovníka. Jsou to poukázky na benefity v různých službách a obchodech. Za poukázky si mohou odměnění zaměstnanci hradit relaxaci, masáže, plavání v bazénu, či nakoupit si vitamíny. Růst motivace však strategie podporuje hlavně vytýčeným růstem mezd. "Tak, aby byly mzdy konkurenceschopné, motivující a vyšší než ve státním sektoru," praví dokument. V příštím roce tak mají mzdy v průměru narůst o šest procent. Ošetřovatelé budou vzdělaní Motivaci zaměstnaců a zájem o sdílení hodnot má podpořit vzdělávání personálu. Až do roku 2011 chce léčebna pro své pracovníky rozšířit odborné vzdělávání. "O finance na vzdělávání žádáme z programu Evropské unie. Chceme například proškolit všechny pracovníky v přímé péči v bazální stimulaci," říká ředitelka. Právě minulý měsíc s kurzem bazální stimulace, tedy s komunikací a zacházením s nepohyblivými pacienty, část zaměstnanců začala (čtěte v únorovém vydání). Nejvíce má být vzděláván ošetřovatelský personál. Tato oblast péče se nejvíce inovuje. Ošetřovatelé projdou školením o nejnovějších poznatcích v ošetřování proleženin, polohování klientů, používání nových rehabilitačních pomůcek, ale i v komunikaci se svým okolím.

7 "V ošetřování je stále něco nového, hlavně v komunikaci s klientem, s jeho rodinou a také se spolupracovníky," vysvětluje Magdaléna Scholzová. Kromě toho se budou zaměstnanci vzdělávat i interně na pracovišti. "Nebudeme pracovníky na školení a kurzy jen vysílat, ale budou mít možnost získávat nové vědomosti i přímo u nás. Tato školení se dějí ve spolupráci s naší psycholožkou," dodává ředitelka. Novotou je adaptace nováčků Motivovat může i přátelský vztah ke klientům. Zcela nově bude letos zaveden systém adaptace zaměstnanců. "Program adaptace jsme vymysleli spolu s vedoucími pracovníky. Jde v něm o to, aby se začínající pracovníci v adaptačním období co nejlépe zaškolili. To se bude dařit, když budeme mít zpětnou vazbu. Zaměstnanec vyplní po měsíci práce dotazník, z něhož pak poznáme, jak dalece porozuměl svému novému zaměstnání, v čem by se potřeboval ještě zaučit. Na závěr adaptačního období absolvuje ještě rozhovor s naší psycholožkou, což má opět dopomoci k lepšímu pochopení jeho práce," popsala ředitelka. Dobrou motivaci má stvrdit certifikát S růstem motivace, adaptace a angažovaného přístupu zaměstnanců chce společnost usilovat už letos a v příštím roce o získání certifikátu Investors people, zaměřeného na rozvoj lidských zdrojů. Jde o hledání slabých stránek v personálním řízení. Magdaléna Scholzová k tomu dodává: "Konzultanti, kteří v přípravě na získávání certifikátu navštíví naše zařízení, se budou vyptávat řídících pracovníků i dalších zaměstnanců. Provedou analýzu a pomohou nám v nastavení personálního řízení. Získání takového certifikátu je známkou toho, že práce u nás je produktivní a že pracovníci jsou u nás zároveň spokojení." (ak)

8 Odevšad Připomněli si výročí Louise Brailla Desítky nevidomých a slabozrakých lidí a také další návštěvníci krajské knihovny v Karlových Varech si v březnu připomněli výročí 200 let od narození vynálezce slepeckého písma Louise Brailla. V krajské knihovně, kde jsme našli zázemí a kde je i oddělení pro nevidomé a slabozraké, se lidé mohli zúčastnit například soutěže v rychlosti psaní na stroji pro nevidomé, uvedl ředitel karlovarského Tyflocentra Pavel Rogaczewski. Mladá fronta DNES Oldřich Nový psal komedie Kdybyste prolistovali katalogy, které vydala divadelní agentura DILIA, překvapilo by vás, kolikrát je v nich uveden OLDŘICH NOVÝ ( ) jako překladatel, upravovatel, autor nebo textař písní. Hervého Mam'zelle Nitouche, Goldoniho lhář, Straussův Cikánský baron, Websterův Plukovník chce spát, vlastní hudební komedie Pro tebe všecko a Tři a jedna - to je jen několik titulů, s nimiž je jméno Oldřicha Nového spjato, píše Ondřej Suchý v březnu na stránkách internetových Pozitivních novin (www.pozitivni-noviny.cz) v seriálu o píšících hercích. Válečný hřbitov v Podhradu se dočká opravy Město Cheb hodlá opravit zchátralý válečný hřbitov v nedalekém Podhradu. Uloženy jsou zde ostatky obětí především první světové války. Dotaci z Ministerstva obrany ve výši 867 tisíc korun získalo před nedávnem. Celý projekt bude stát přibližně 1,1 milionu korun. O hřbitov z roku 1915 se již desítky let nikdo nestaral. Zničené náhrobky ukrývají ostatky padlých více národností. Největší část je Rusů, je jich tam pochováno 420, 46 Italů a 225 muslimů. Pak je tam ještě 13 obětí z druhé světové války. Takže v podstatě o toto území jde v Podhradu, kde by mělo dojít k nějaké údržbě, opravě náhrobků, oplocení celého areálu, odstranění náletů, prostě celkové zkulturnění té zeleně, která tam je, vysvětlil místostarosta Miroslav Plevný. Součástí akce by měla být i výsadba dubové aleje. zapad.cz

9 Kraj rozděloval Křesadla Krajské ceny pro dobrovolníky Křesadlo převzali na loketském hradě od představitelů kraje lidé ocenění za nezištnou službu druhým v loňském roce. Oceněni byli Petra Břicháčková z Prahy za obětavou službu blízké osobě, Jaroslav Fujdiar z Karlových Varů za pomoc bezdomovcům, Jaroslava Mrázková z Toužimi za dlouholetou pomoc nemocným lidem a šíření dobrovolnictví, Dominika Lamperová z Nejdku za osobní službu opuštěným dětem, Alois Kůrka mladší ze Sedlece za záchranu kostela a Valerie Hofmanová z Mariánských Lázní za péči o nemocné seniory v jejich domácnostech. sokolov.cz Zdravotníci potřebují školit v etice Lékaři a sestry sokolovské nemocnice se budou školit v přístupu a chování k pacientům. Během tří let mají projít intenzivním vyučováním s cílem přiblížit zdejší péči evropské úrovni - zlepšit slovník při jednání s pacienty, dbát na jejich intimitu a důstojnost, podrobně jim vysvětlovat okolnosti zákroků a léčby a podobně. Budou se také učit hovořit s německými nemocnými a za hranicemi se naopak zdravotníci naučí základům češtiny. Na projekt získala krajská nemocniční společnost 8,7 milionu korun z Evropské unie v rámci česko-saského programu Cíl 3. V Sokolově zavlála vlajka Tibetu Před Městským úřadem Sokolov zavlála v úterý vlajka Tibetu, násilím okupovaného komunistickou Čínou. Sokolov se tak připojil ke stovkám měst po celém světě, které v den výročí krvavého potlačení tibetského povstání proti okupaci čínskou armádou vyvěšují symbolicky vlajku této země. Komunistická Čína před padesáti lety násilím obsadila Tibet, její vojáci tam povraždili desetitisíce lidí a tato okupace trvá dodnes. (sokolov.cz)

10 10 let u firmy: Jana Dvořáková Na krizi má čtvrtý úsměv Původně dětská sestra. A od dětí se přes dobrovolnickou péči o seniory dostala k profesi zdravotní sestry v léčebně s dlouhodobě nemocnými pacienty. "Pracovala jsem v sokolovské porodnici, pak jsem ale kvůli směnám přešla na dětskou ambulanci v poliklinice. Při tom jsem se do nemocnice vracela k rehabilitační péči o nemocného staršího pána. Když těžce onemocněla i jeho žena, pečovala jsem o oba. Od státu jsem za to nic neměla, byla to dobrovolná práce," vzpomíná setřička Jana. Dobrovolnictví v práci s nemocnými seniory jí ale pomohlo k nabídce, kterou dostala z právě otevřené léčebny v Dolním Rychnově. Z kraje to ale pro ni nebylo jednoduché. "Potkávala jsem tu pacienty, často těžce nemocné, které jsem znávala z dřívějška, mnohé se společenským renomé. To mě zaskočilo. Pak jsem si ale řekla, že moji pomoc potřebují, že jsem tu já pro ně, ne oni pro mě," dodává. A když přece na ní přijde krize? "Nahodím úsměv číslo čtyři a jedu dál!" (ak)

11 Společenská rubrika S námi není nikdo sám, a tak rádi blahopřejeme k narozeninám všem klientům, kteří slaví v měsíci březnu narozeniny. V domově pro seniory Vila Maria blahopřejeme paní Libuši Bartošové a paní Marii Poulové. V Domě ošetřovatelské péče slaví v březnu narozeniny klienti: Anna Palivová, Jarmila Hanová, Josef Chovanec, Jaroslav Johanis, Vlasta Hegrová, Julie Szolárová, Marie Bartschová a Zuzana Rokosová. Paní Vlasta Myšková slaví kulaté 80. narozeniny. Všem klientům srdečně blahopřejeme! Rádi bychom pogratulovali i zaměstnancům, kteří v březnu oslavili narozeniny. Jsou to: Evženie Rosenbaumová, Ilona Štáhlovská, Blažena Lindenthalová, Iva Holíková, Hana Kuncová a Karel Kutheil Srdečně blahopřejeme!

12 [Zadejte obsah poznámky v textu. Poznámka v textu je samostatný doplněk hlavního dokumentu. Je na stránce umístěna obvykle vlevo, vpravo, nahoře nebo dole. Chcete-li u textového pole poznámky v textu změnit formátování, použijte kartu Nástroje textového pole. Takhle se na Vile Maria slaví KULATÉ NAROZENINY! Oslavencem byl klient Domova pro seniory, František Kovačevič, kterému pracovnice vily spolu se spolumajitelkou DOP-HC paní Sabinou Hajnou poblahopřály k 70. narozeninám. Zadejte obsah poznámky v textu. Poznámka v textu je samostatný doplněk hlavního dokumentu. Je na stránce umístěna obvykle vlevo, vpravo, nahoře nebo dole. Chcete-li u textového pole poznámky v textu změnit formátování, použijte kartu Nástroje textového pole.] S námi není nikdo sám Zpravodaj léčebny dlouhodobě nemocných DOP, domácí služby HC a Domova pro seniory Vila Maria v Dolním Rychnově. Zpravodaj je určen vnitřní potřebě zařízení.

20 let. Domácí péče Home Care. v Dolním Rychnově

20 let. Domácí péče Home Care. v Dolním Rychnově 20 let Domácí péče Home Care v Dolním Rychnově 1993-2013 Obsah Domácí zdravotní péče - Home Care... str. 4 Na začátku domácí péče byla Maria Scholzová / Antonín Kunc... str. 6 Domácí ošetřovatelská péče

Více

Dobrovolníci mění svět

Dobrovolníci mění svět Dobrovolníci mění svět sborník příkladů dobré praxe Vážené čtenářky, vážení čtenáři, právě otevíráte publikaci, která vznikla v rámci Evropského roku dobrovolnictví vyhlášeného Evropskou komisí pro rok

Více

jim nabídnuta možnost umístit jejich děti do mateřských škol s navýšenou

jim nabídnuta možnost umístit jejich děti do mateřských škol s navýšenou ROČNÍK 23 ČÍSLO 6/2014 ZDARMA Žižkovské pivobraní 2014 Degustace piva proběhne 6. a 7. června na Parukářce str. 20 NA 20 MÍSTECH PRAHY 3 PROBĚHLA NOC LITERATURY str. 11 Diváky vážnost v divadle spíše obtěžuje

Více

CHARITNÍ NOVINY TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2014 ZDARMA. Vydává Oblastní charita Pardubice 3. ročník 2014/2015. Vážení přátelé,

CHARITNÍ NOVINY TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2014 ZDARMA. Vydává Oblastní charita Pardubice 3. ročník 2014/2015. Vážení přátelé, CHARITNÍ NOVINY Vydává Oblastní charita Pardubice 3. ročník 2014/2015 Vážení přátelé, těší mě, že pokračujeme v tradici a vydáváme třetí číslo našich Charitních novin. Na prvním místě chci jménem všech

Více

Osobnosti Karlovarského kraje: Geolog, lékař a jednatel firmy

Osobnosti Karlovarského kraje: Geolog, lékař a jednatel firmy Ročník 12 číslo 12 prosinec 2014 132 000 výtisků ZDARMA do schránek Pod pokličku záchranky. Očima inspektora Jezdil jsem v autě zdravotnické záchrané služby aneb reportáž z terénu. strana 3 Karlovarský

Více

Kraj pomáhá lidem, ale musí šetřit

Kraj pomáhá lidem, ale musí šetřit Ekopak Cheb Chebská firma dokazuje, Obce by měly pro veřejně prospěšné práce Hejtman Josef Novotný že plasty jsou kvalitní více využívat drží slovo, stavební materiál. nezaměstnaných. navštívil Ašsko a

Více

Ať žije naše zlatá Bára!

Ať žije naše zlatá Bára! Moderní bezplatné vysokonákladové noviny pro volný čas ročník 5 31. srpna 2012 www.tydeniky.cz Obrovskou radost všem svým příznivcům, blízkým, ale i občanům České republiky udělala ve čtvrtek 9. srpna

Více

NOVINY. Dnes v listě: Poděkování dárcům krve Sběrné dvory Koncerty: Katapult, Wohnout i vážná hudba Festival Jeden svět Zápis do mateřské školy Sport

NOVINY. Dnes v listě: Poděkování dárcům krve Sběrné dvory Koncerty: Katapult, Wohnout i vážná hudba Festival Jeden svět Zápis do mateřské školy Sport Číslo 6 Ročník XVII Zdarma 3. dubna 2015 Pelhřimovské NOVINY Zpravodaj Městského úřadu Pelhřimov, kulturních zařízení a technických služeb e-mail: noviny@kzpe.cz, telefon: 564/103 303, 777/012 396, www.pelhrimovsko.cz

Více

Zlatá stuha poprvé opentlila Dolní Žandov. Stal se Vesnicí roku

Zlatá stuha poprvé opentlila Dolní Žandov. Stal se Vesnicí roku KRAJSKÉ LISTY www.kr-karlovarsky.cz Karlovarský kraj opět finančně podpoří sport Do kdy mohou spotovní oddíly a pořadatelé akcí požádat kraj o peníze na činnost a projekty? strana 2 ročník 12 číslo 9 září

Více

Zpravodaj Domova pro seniory Vila Maria a Domu ošetřovatelské péče. v Dolním Rychnově Červen 2011

Zpravodaj Domova pro seniory Vila Maria a Domu ošetřovatelské péče. v Dolním Rychnově Červen 2011 S námi není nikdo sám Zpravodaj Domova pro seniory Vila Maria a Domu ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově Červen 2011 Začalla horka,, klliientii viilly sii vyrobiillii nanuky Předsttaviilla se Tanečníí

Více

Koupaliště se otevře i letos

Koupaliště se otevře i letos Informační měsíčník města Lovosice náklad 4 000 ks do všech domácností ZDARMA ročník 3 číslo 6 6. června 2013 Rozhovor Servis Děti Sport Ředitelka Deusová Lovosičané se chystají Výměnné pobyty - Turci,

Více

Na titulní straně obálky je použita fotografie Východ slunce na Sinaji Pavly Romaňákové

Na titulní straně obálky je použita fotografie Východ slunce na Sinaji Pavly Romaňákové V ý r o č n í z p r á v a 2 0 1 1 OBSAH 20 let 1991 2011 Úvodní slovo Vlastimila Vajďáka, ředitele Charity Zlín... 2 Dopis Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého... 3 Vznik a poslání Charity Zlín...

Více

Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15

Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15 ZPRAVODAJ STATUTÁRNÍHO MĚSTA OPAVY 06/2013 06 ČÍSLO Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15 Uvnitř najdete Vandalové zničili alej na Slezské magistrále na str. 4 Na nepořádek ve

Více

Informační měsíčník města Lovosice náklad 4 000 ks do všech domácností ZDARMA ročník 4 číslo 7 10. července 2014. Fotostrana

Informační měsíčník města Lovosice náklad 4 000 ks do všech domácností ZDARMA ročník 4 číslo 7 10. července 2014. Fotostrana Informační měsíčník města Lovosice náklad 4 000 ks do všech domácností ZDARMA ročník 4 číslo 7 10. července 2014 Aktuality Aktuality Fotostrana Sport Kraj městu nedal Lovosice mají nové Červnové festivaly

Více

Zapůjčená. Unikátní projekt: lůžka zvyšují úroveň hospitalizace. Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta

Zapůjčená. Unikátní projekt: lůžka zvyšují úroveň hospitalizace. Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta číslo 02 ČERVen 2011 dvouměsíčník nejen pro odbornou veřejnost www.linet.cz Jak zdravotnická technika zlepšuje péči o pacienta Zdravitnictví Inteligentní komunikační systém pro lůžka budoucnosti Linis

Více

MOZAIKA UDÁLOSTÍ ZE ŽIVOTA CHARITY V PRAŽSKÉ ARCIDIECÉZI

MOZAIKA UDÁLOSTÍ ZE ŽIVOTA CHARITY V PRAŽSKÉ ARCIDIECÉZI Milí přátelé, speciální vydání Bulletinu Arcidiecézní charity Praha vychází pololetně a přináší vám zprávy o tom nejzajímavějším, co se v naší Charitě v uplynulém období stalo. Na následujících stránkách

Více

55plus. Život se musí prožívat naplno. Jan Přeučil:: svět. Operace šedého zákalu mikrořezem. Proč je nutné provést důchodovou reformu?

55plus. Život se musí prožívat naplno. Jan Přeučil:: svět. Operace šedého zákalu mikrořezem. Proč je nutné provést důchodovou reformu? svět VÝHOD SPOLEČENSKÝ PRŮVODCE AKTIVNÍCH SENIORŮ k v ě t e n 2012 27 Kč Operace šedého zákalu mikrořezem Proč je nutné provést důchodovou reformu? www.s v e t -v y h o d.cz Jan Přeučil:: Život se musí

Více

Draci létali nad městem již podevatenácté

Draci létali nad městem již podevatenácté týdeník POZVÁNKA 36. GASTRODEN Hotelové školy Světlá a Obchodní akademie Velké Meziříčí 16. říjen 2013 9.00 17.00 hodin DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ přijímací zkoušky nanečisto Subvenium nabízí SEMINÁŘE Jak být

Více

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením Zpracoval: O. s. INSTAND Autor: Mgr. Martina Chlápková Odborný garant: PhDr. Jaroslava Sýkorová

Více

Těžaři věnují kraji patnáct milionů

Těžaři věnují kraji patnáct milionů DŮLNÍ NOVINY NOVINY CZECH COAL GROUP číslo 5 30. května 2014 ZDARMA Břehule se vrátily hnízdit na Vršany Strom partnerství zasadili starostové ve Strupčicích Těžaři věnují kraji patnáct milionů Ze zedníka

Více

Průvodník. Informační bulletin partnerství beskydy pro všechny zpravodaj o sociálním podnikání a sociálním cestovním ruchu. Obsah.

Průvodník. Informační bulletin partnerství beskydy pro všechny zpravodaj o sociálním podnikání a sociálním cestovním ruchu. Obsah. Informační bulletin partnerství beskydy pro všechny zpravodaj o sociálním podnikání a sociálním cestovním ruchu l i s t o p a d 2 0 0 7 Průvodník Vážení čtenáři, pomalu se blížíme ke konci roku a i projekt

Více

informátor Sociálně-právní ochrana dětí DUHOVÝ DŮM Ostrava Fotografka Dita Pepe str. 6 str.9 str. 13 2/2013

informátor Sociálně-právní ochrana dětí DUHOVÝ DŮM Ostrava Fotografka Dita Pepe str. 6 str.9 str. 13 2/2013 informátor 2/2013 Sociálně-právní ochrana dětí str. 6 DUHOVÝ DŮM Ostrava str.9 Fotografka Dita Pepe str. 13 1 úvod Venku všechno kvete, po dlouhé zimě je tady nádherné jaro a brzy přijde i léto.teplo a

Více

FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY

FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY Sborník inspirace z Čech i zahraničí www.fitforflexi.cz FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY Sborník inspirace z Čech i zahraničí Flexi-slaďování práce a rodiny. Sborník inspirace

Více

Zápisy se blíží: Jak přihlásit své dítě do školky?

Zápisy se blíží: Jak přihlásit své dítě do školky? Zápisy se blíží: Jak přihlásit své dítě do školky? 3 2014 K.Vary Horní Drahovice Zahrada zprávy z magistrátu NOVINKA! č.zakázky: 2014012 cena: 220.000,-Kč Oplocená zahrada v zahrádkářské kolonii s malou

Více

Ročník XXIV. č. 9 2. května 2014 5 Kč, fotografií

Ročník XXIV. č. 9 2. května 2014 5 Kč, fotografií Jarní běhání... ČTRNÁCTIDENÍK KADAŇSKÝCH OBČANŮ Příští KN Uzávěrka příspěvků a inzerátů je ve středu 7. května 15. května...9. strana Pozvánka Kam za kulturou... 3. strana Nabízejí více......zpráv aktualit

Více

vesnička květen 2015

vesnička květen 2015 vesnička květen 2015 2 Milí přátelé, každý z nás dospělých si přejeme hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. Co si přejí náctileté děti? Až vyrostu, chci být šťastný, zdravý, v bezpečí, nešikanovaný, být

Více

11 2. listopadu 2007 Ročník XVII.

11 2. listopadu 2007 Ročník XVII. Zpravodaj Města Litomyšle 11 2. listopadu 2007 Ročník XVII. Rodinné centrum celé v novém Rodinné (dříve Mateřské) centrum, které bylo 18. října slavnostně otevřeno na Toulovcově náměstí, je zařízení určené

Více

Z mateřské školy Liptál

Z mateřské školy Liptál V dnešním čísle najdete: Květen - červenec 2009 Liptál - vesnice roku 2006 Z jednání zastupitelstva Kanalizace v obci Společenská kronika Informace OÚ Liptál a Lidečko, Vesnice roku... Úspěchy našich občanů

Více

Radniční list. Starostův sloupek. Z Hradu si Prachatičtí odvezli první místo za regeneraci. V. ročník, číslo 5 (květen 2003) www.prachatice.

Radniční list. Starostův sloupek. Z Hradu si Prachatičtí odvezli první místo za regeneraci. V. ročník, číslo 5 (květen 2003) www.prachatice. V. ročník, číslo 5 (květen 2003) Starostův sloupek Prachatice si 17. dubna odvezly z Pražského hradu významné ocenění, které mimo jiné přináší právo užívat titul Historické město roku 2002. Byl to pro

Více