ODPADY. Likvidace objemného odpadu možnosti mimo obecní svoz

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ODPADY. Likvidace objemného odpadu možnosti mimo obecní svoz"

Transkript

1 Likvidace objemného odpadu možnosti mimo obecní svoz Objemný odpad je odpad, který kvůli svým rozměrům nelze odložit do standardních nádob na směsný či tříděný odpad. Jedná se především o vybavení domácností, jako je například starý nábytek, koberce, linolea, matrace, staré lyže, kola, zrcadla, umyvadla, záchodové mísy apod. Naopak nepatří mezi objemný odpad např. lednice, televizory, počítačové monitory, zářivky a výbojky, autobaterie a jiný nebezpečný odpad. Občan má několik možností, jak se takového odpadu zbavit v souladu se zákonem a životním prostředím: V termínu, který obec stanoví, odloží objemný odpad na místě k tomu určeném. Odveze odpad do nejbližšího sběrného dvora, kde ho bezplatně odevzdá. Objedná si specializovanou firmu, která odpad vyzvedne v místě jeho bydliště. Tato varianta není narozdíl od dvou výše uvedených zdarma. Občan si může konkrétní prostory (půdu, sklep, dvůr apod.) vyklidit sám, firma pak přistaví kontejner velikosti úměrné objemu odpadu a cena se obvykle odvíjí od velikosti kontejneru a počtu dnů, na které byl kontejner pronajat. U většiny takto specializovaných firem si lze objednat i samotné vyklízení prostor a následný odvoz, platí se pak za práci obvykle zase dle objemu odpadu. Odkládání objemného odpadu jiným způsobem je porušením zákona o nakládání s odpady a hrozí za něj finanční sankce. Například za založení černé skládky hrozí viníkům vysoké pokuty. U objemného odpadu jako je například starý nábytek je také dobré zvážit, zda stále nemá určitou hodnotu. Inzerce na internetu je převážně bezplatná, a tak lze prodejem starých věcí vydělat peníze a ušetřit si práci a starosti s jejich likvidací.

2 Nebezpečné odpady v domácnosti a jejich likvidace Do směsného odpadu nikdy nevyhazujeme nebezpečné složky odpadu. Směsným odpadem rozumíme všechny odpadky, které nelze vytřídit jinam. Ovšem měli bychom si pamatovat, že pokud se do směsného odpadu občas připlete např. kelímek od jogurtu nestane se tolik, jako když se do něj dostane kterýkoliv nebezpečný odpad, třeba jen jedna tužková baterie. Nebezpečný odpad je takový odpad, který má jednu nebo více nebezpečných vlastností (např. je toxický, infekční, výbušný, hořlavý apod.). Takový odpad proto vyžaduje speciální zacházení a zneškodnění, aby neohrozil lidi a přírodu. Mezi nebezpečný odpad patří tedy baterie, akumulátory, nádoby od sprejů, zahradní chemie, mazací oleje a tuky kromě potravinářských olejů, ředidla a barvy, léky, rtuťové teploměry, kyseliny a hydroxidy, lepidla a pryskyřice, fotochemikálie, zářivky a výbojky, dále pak staré lednice a vyřazená elektrická a elektronická zařízení (televize, počítače, monitory apod.) Občan může nebezpečný odpad zdarma zlikvidovat některým z následujících způsobů: Odpad odnést do nejbližší stabilní sběrny nebezpečného odpadu (sběrné dvory), kde bude odpad odborně zpracován a zlikvidován tak, aby nedošlo ke kontaminaci přírody. Využít služeb mobilního sběru nebezpečného odpadu (termíny svozu jsou určeny minimálně dvakrát do roka). U nejběžnějších druhů nebezpečného odpadu jsou možnosti jeho bezplatného odevzdání podstatně širší: Prošlé či nepoužité léky a rtuťové teploměry lze odevzdat v každé lékárně. Nádoby na odevzdání suchých článků (baterií) jsou k dispozici ve většině škol a dále pak v řadě míst prodeje. Baterie lze odevzdávat I na sběrných místech kolektivního systému Ecobat, který zajišťuje zpětný odběr použitých přenosných baterií na území celé ČR. Použitý olej je možné vhodit do sběrných nádob, které najdeme u většiny benzínových čerpadel. Sběr použitých elektrozařízení zajišťují I někteří prodejci zde však může být odběr vázán na nákup nového výrobku případně účtován poplatek za manipulaci s odevzdávaným výrobkem (typicky odvoz starého spotřebiče).

3 Obecní sběr tříděného odpadu výhody využití a pravidla Ať už je důvod, proč třídit odpad, jakýkoli, každý je správný. Někdo třídí proto, že má rád přírodu a chce ji tímto chránit, jiný si řekne rekne: Třídí všichni, budu také třídit. A někdo třídí proto, že tříděním a následnou recyklací odpadů ušetří peníze. Každý z nás vyhodí za rok asi kg odpadů. Pokud však odpady už doma třídíme a dáváme je do barevných kontejnerů, umožníme tak recyklaci více než třetiny tohoto množství. Za rok tak můžete vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla. Mezi tzv. využitelné odpady (odpady, které je možné dále zpracovat) patří např. papír a lepenka, sklo, plasty (PET lahve, folie, kelímky), kovy (plechovky, hliník), kompostovatelný kuchyňský odpad atd. Vlastně jediné druhy odpadů, které bychom měli vyhazovat do koše na odpadky a poté do popelnice nebo kontejneru na směsný odpad, jsou takové, které nám zbydou po vytřídění všeho, co je možné dále využít (např. znečištěné, mastné obaly od potravin, voskovaný papír, textil, porcelán, žárovky, popel, zbytky masa a kostí apod.) Pokud budeme jednotlivé druhy odpadů správně třídit, umožníme tak jejich další zpracování. Odpady, které vhodíme do barevného kontejneru, odveze velké svozové auto na dotřiďovací linku. Odtud putují do zpracovatelských firem, kde z odpadů vznikají nové výrobky tento proces se nazývá recyklace odpadu. Odpady bychom měli třídit přímo doma, pozdější roztřídění odpadu není často možné smícháním se odpad znečistí nebo slepí. Např. zamaštěný papír už není možné zpracovat. Pořiďte si do domácnosti další koše na ukládání papíru, skla a plastů. Pokud se vám koše do bytu nevejdou, můžete je nahradit papírovou krabicí, do které postavíte tři tašky Další třeba menší krabice si založte na nápojové kartony, kovy, hliník a nebezpečné odpady jako jsou baterie takových odpadků není mnoho, a nesmrdí, a tak je stačí jednou za čas odvézt do sběrného dvora.

4 Ať už Obecní sběr tříděného odpadu je důvod, proč třídit odpad jakýkoli, každý je správný. Někdo třídí proto, že má rád přírodu a chce ji tímto chránit, jiný si řekne třídí všichni, budu také třídit, někdo třídí proto, že tříděním a následnou recyklací odpadů ušetří peníze. Z celkového množství pouze 1/3 tvoří směsný odpad. Z toho vyplývá, že budeme-li třídit, omezíme množství odpadu, který skončí na skládce a nelze již dále využít. Již při nákupu můžeme správnou volbou rozhodnout, kolik odpadu vyprodukujeme. Omezování vzniku odpadů má pozitivní vliv nejen na životní prostředí, ale i na naši peneženku (platíme za popelnice, za svoz odpadu, za jeho následné zpracování, případné skládkování nebo jinou likvidaci). Modré nádoby Do modrých nádob patří zejména: noviny, časopisy, kancelářský papír a sešity (včetně spon a svorek) reklamní letáky, knihy (bez potažených hřbetů brožury) krabice, lepenka, kartón, čisté papírové obaly (např. sáčky) Do modrých nádob nikdy nevhazujte: mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír uhlový (propisovací) papír voskovaný, pauzovací a dehtový papír vícevrstvé obaly (nápojové kartony) použité plenky a hygienické potřeby vázané knihy

5 Obecní sběr tříděného odpadu Ať už je důvod, proč třídit odpad jakýkoli, každý je správný. Někdo třídí proto, že má rád přírodu a chce ji tímto chránit, jiný si řekne třídí všichni, budu také třídit, někdo třídí proto, že tříděním a následnou recyklací odpadů ušetří peníze. Z celkového množství pouze 1/3 tvoří směsný odpad. Z toho vyplývá, že budeme-li třídit, omezíme množství odpadu, který skončí na skládce a nelze již dále využít. Již při nákupu můžeme správnou volbou rozhodnout, kolik odpadu vyprodukujeme. Omezování vzniku odpadů má pozitivní vliv nejen na životní prostředí, ale i na naši peneženku (platíme za popelnice, za svoz odpadu, za jeho následné zpracování, případné skládkování nebo jinou likvidaci). Zelené (bílé) nádoby Do zelených nádob patří zejména: nevratné skleněné láhve od nápojů skleněné nádoby skleněné střepy - tabulové sklo Do zelených nádob nevhazujte: keramiku porcelán autosklo žárovky, zářivky a výbojky drátěné sklo a zrcadla televizní a počítačové obrazovky lahvičky od léčiv Bílé sklo Pokud máte v obci zaveden oddělený sběr skla, potom při jeho třídění rozlišujte, jakou má barvu. Pro jeho sběr jsou ve většině míst dva kontejnery: bílý a zelený. Do bílého kontejneru patří čiré sklo a do zeleného kontejneru barevné sklo. Někde se ještě stále netřídí sklo dle barevnosti, proto je důležité sledovat barvy kontejneru nebo nálepku na kontejneru. POZOR, do bílého skla nepatří tabulové sklo, to patří do zeleného kontejneru.

6 Ať už Obecní sběr tříděného odpadu je důvod, proč třídit odpad jakýkoli, každý je správný. Někdo třídí proto, že má rád přírodu a chce ji tímto chránit, jiný si řekne třídí všichni, budu také třídit, někdo třídí proto, že tříděním a následnou recyklací odpadů ušetří peníze. Z celkového množství pouze 1/3 tvoří směsný odpad. Z toho vyplývá, že budeme-li třídit, omezíme množství odpadu, který skončí na skládce a nelze již dále využít. Již při nákupu můžeme správnou volbou rozhodnout, kolik odpadu vyprodukujeme. Omezování vzniku odpadů má pozitivní vliv nejen na životní prostředí, ale i na naši peneženku (platíme za popelnice, za svoz odpadu, za jeho následné zpracování, případné skládkování nebo jinou likvidaci). Žluté nádoby Do žlutých nádob patří zejména: stlačené či sešlápnuté PET láhve od nápojů (víčka mohou zůstat na lahvi, ale nedotažená) kelímky od potravin (obaly není nutné před vhozením do sběrných nádob vymývat), igelitové, polyethylenové tašky a sáčky mikrotenové sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů polystyrén vypláchnuté plastové nádoby od mycích prostředků Do žlutých nádob nevhazujte: gumu molitan kabely PVC, pneumatiky, linolea a jiné podlahové krytiny textil z umělých vláken nádobky od léčiv vícevrstvé obaly (nápojové kartony) novodurové trubky obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.)

7 Ať už Obecní sběr tříděného odpadu je důvod, proč třídit odpad jakýkoli, každý je správný. Někdo třídí proto, že má rád přírodu a chce ji tímto chránit, jiný si řekne třídí všichni, budu také třídit, někdo třídí proto, že tříděním a následnou recyklací odpadů ušetří peníze. Z celkového množství pouze 1/3 tvoří směsný odpad. Z toho vyplývá, že budeme-li třídit, omezíme množství odpadu, který skončí na skládce a nelze již dále využít. Již při nákupu můžeme správnou volbou rozhodnout, kolik odpadu vyprodukujeme. Omezování vzniku odpadů má pozitivní vliv nejen na životní prostředí, ale i na naši peneženku (platíme za popelnice, za svoz odpadu, za jeho následné zpracování, případné skládkování nebo jinou likvidaci). Černé nádoby s oranžovými pruhy Do černých nádob s oranžovými pruhy patří zejména: veškeré prázdné vícevrstvé obaly od nápojů, mléka, mléčných výrobků, džusů, vín a dalších potravin (TetraPack) - vyprázdněné a stlačené Do černých nádob s oranžovými pruhy nevhazujte: jiné obaly od nápojů (sklo, plasty, plechovky) nápojové kartony znečištěné nebezpečnými látkami (např. jejich dalším použitím při natírání, lakování lepení apod.) nevyprázdněné nápojové kartony

8 Sběrné dvory Sběrný, nebo také recyklační dvůr je místo, kde můžete odevzdat odpady, které se nevejdou do běžných kontejnerů, nebo druhy odpadů, na které nemáme v naší obci sběrné nádoby. Každý dvůr má svého správce a ten vám poradí, do kterého kontejneru můžete odložit odpady, které jste přinesli, nebo přivezli. Dvory mají stanovenu provozní dobu i vymezené druhy sbíraných odpadů vše zjistíte přímo na vratech do dvora, nebo se můžete zeptat na vašem obecním či městském úřadě, popř. u firmy, která u vás sváží odpady. Na sběrný dvůr můžete odvážet většinou tyto druhy odpadů: Kovy: železný šrot, hliníkové předměty, barevné kovy, plechovky, hrnce apod. Kompostovatelný odpad: větve, listí, tráva, zbytky jídel, čajové sáčky, zbytky ovoce a zeleniny, slupky apod. Prosím, nevhazujte: maso, kosti, oleje z potravin, tekuté a silně mastné potraviny, obaly od potravin, uhynulá domácí zvířata. Objemné odpady: starý nábytek (křesla, židle, skříně, válendy apod.), podlahové krytiny (koberce, linolea), umyvadla, toalety, nefunkční sporáky, pračky. Elektrotechnika: televize, rádia, počítače, mikrovlnné trouby, ledničky apod. Stavební suť: cihly a beton z drobných rekonstrukcí v bytě. Nebezpečné odpady jsou sbírány na dvorech vybavených speciálními ekosklady. Je to vlastně taková budka s nádobami a dvojitou podlahou to proto, aby nebezpečné látky nemohly uniknout. Mezi nejčastější druhy nebezpečných odpadů patří: léky, zářivky, výbojky, akumulátory, galvanické články (baterky), ledničky, mrazničky, barvy, lepidla, oleje a nádoby jimi znečištěné atd. Pojízdná sběrna nebezpečných odpadů je speciálně upravený nákladní automobil vybavený speciálními kontejnery na nebezpečný odpad. Tyto sběrny zajíždí pravidelně do obcí, mají svůj jízdní řád a zastávky. O tom, kdy k vám sběrna přijede, se opět dozvíte na vašem obecním či městském úřadě, popř. u firmy, která u vás sváží odpady. Velkoobjemové kontejnery Jak již název napovídá, slouží k odkládání velkého odpadu, který se nevejde do běžných popelnic či kontejnerů. Nejčastěji je uvidíte na sběrných dvorech nebo ve vašem okolí v době jarního úklidu, podzimní sklizně na zahrádkách či při rekonstrukci domu. Kontejnery mají objem od 5 až do 30 m 3.

9 Možnosti využití zrecyklovaného odpadu Při recyklaci jsou zpracovány odpady na nové materiály. Každý z nás svým chováním přímo ovlivňuje další život odpadu pokud ho správně roztřídí, umožní tak jeho recyklaci a znovupoužití; pokud ho vyhodíte do popelnice, odpad se uloží na skládce nebo se jinak bez dalšího využití zlikviduje. Recyklace papíru Slisovaný sběrový papír poslouží k výrobě nového papíru, stejně jako když se vyrábí ze dřeva, přidává se do směsi na výrobu papíru. Papír je možné takto recyklovat asi pětkrát až sedmkrát. Výrobky z recyklovaného papíru: novinový papír, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír apod. Recyklace skla Vytříděné sklo se rozdrtí a přidá do výchozí směsi k výrobě nového skla. Nejčastěji se takto vyrábí lahve na minerálky a pivo a jiné skleněné výrobky. Ušetří se při tom mnoho energie a surovin, přičemž sklo se dá takto používat vlastně donekonečna. Recyklace plastů Každý druh plastů je zpracováván jinou technologií, protože mají odlišné složení a vlastnosti. Z PET lahví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií (sáčků a tašek) se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpady. Pěnový polystyren slouží k výrobě speciálních cihel. Ze směsi plastů lze vyrábět odpadkové koše, zahradní nábytek, zatravňovací dlažbu, protihlukové stěny u dálnic apod. Recyklace kovů Kovové odpady ze sběren druhotných surovin či sběrných dvorů putují do hutí, kde se přetaví. Potraviny a barvy, které v nich zbyly, shoří při teplotě 1700 C. Z některých plechovek tak vznikne znovu stejný výrobek, nebo třeba různé odlitky, tyče a desky. Recyklace nápojových kartonů Nápojové kartony je možné recyklovat dvěma způsoby: V papírnách papír tvoří většinu tohoto obalu, takže je možné ho zpracovávat stejně jako starý papír. Zbytky hliníku a polyethylenu lze využít přímo v papírně při výrobě páry nebo pro ohřev vody či dále zpracovat na palety apod. Na speciální lince nápojové kartony se rozdrtí a drť se za tepla lisuje do desek, které je možné použít např. jako stavební izolace. Taková linka funguje také v ČR.

10 Spalování plastů a papíru plasty! Při jejich spalování se uvolňují škodlivé dioxiny a celá řada dalších zdraví škodlivých látek. Řada lidí přikládá do kamen PET lahve nebo jiné plastové obaly a domnívá se, že je vše v pořádku. Rozhodně to však není dobrý nápad, protože většina odpadu, který se v domácnosti najde, obsahuje celou řadu chemických přísad, které se při spalování uvolňují ve formě plynu. Při spalování v kamnech, kotli či na otevřeném ohništi může vznikat mnohem více nebezpečných škodlivin než v průměrné spalovně či průmyslovém podniku. Při spalování plastických hmot (jako jsou např. lahve, kelímky, domácí zboží a hračky) se uvolňuje oxid uhelnatý, chlorovodíkový plyn dioxiny a chlorované furany. Ty mohou být příčinou vzniku rakoviny nebo způsobit poškození plodu už před narozením. Dioxiny se hromadí a setrvávají v našich potravních řetězcích po dlouhé roky. Polystyrény (například z šálků, jídelních tácků, kartonů na vajíčka a plastických příborů) mohou být absorbovány kůží a výpar z hoření může poškodit oči a sliznice. Při spalování polyuretanů (žaluzie, pěny, látky, kterými se povrchově upravuje dřevo, a lepidla) se uvolňují mraky žlutého kouře, které obsahují kolísající množství kyanovodíku a fosgenu. Bělené papírové produkty jako karton a balicí materiály uvolňují halogenové uhlovodíky, které jsou spojovány s krevními abnormalitami a poškozením jater. Hladké barvené papíry a kartony potištěné syntetickými inkousty často obsahují těžké kovy. Těžké kovy jsou spojené s vadami při narození stejně jako ODPADYNespalujte s postižením jater a ledvin, také mohou způsobovat poškození organismu před narozením nebo poškození jater či ledvin. Při spalování gumy, dřeva ošetřeného impregnačními prostředky, drátů s izolací, baterií olejů, azbestu a elektronických součástek se uvolňují další jedovaté plyny. Když dýcháte kouř, vy, vaše rodina a sousedé jste vystavováni potenciálně jedovatým substancím. Proto nikdy nezneškodňujte odpad spalováním v kamnech, kotlích či v otevřených ohništích nebo uložením na černou skládku! Spalování odpadů (všech plastů, papíru, gumy, textilií a ostatních) je zakázáno zákonem o ochraně ovzduší. Z něj navíc vyplývá, že nesmí docházet k obtěžování obyvatelstva zápachem. Dalším problémem může být obtěžování nadměrně hustým kouřem. Porušení povinností daných tímto zákonem může být postihováno jako přestupek nebo jako správní delikt podle zvláštního právního předpisu pokutou ve výši od 500,- do ,-.

Město Český Těšín. Zpětný odběr a recyklace elektrozařízení. a kam s odpady v našem městě

Město Český Těšín. Zpětný odběr a recyklace elektrozařízení. a kam s odpady v našem městě recyklace brozura:sestava 1 26.11.2008 13:04 Stránka 1 Město Český Těšín Zpětný odběr a recyklace elektrozařízení a kam s odpady v našem městě Projekt informační brožura o zpětném odběru elektrozařízení

Více

Bc. Zbyněk Lukáš. Problematika odpadového hospodářství se zaměřením na základní školy

Bc. Zbyněk Lukáš. Problematika odpadového hospodářství se zaměřením na základní školy UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra technické a informační výchovy Bc. Zbyněk Lukáš II. NMgr. ročník prezenční studium Obor: Matematika a technická a informační výchova Problematika

Více

Odpady víme co s nimi Zpětný odběr elektrozařízení

Odpady víme co s nimi Zpětný odběr elektrozařízení Technické služby Karviná, a. s. www.tsk.cz Odpady víme co s nimi Zpětný odběr elektrozařízení Čisté město - ideální místo pro život Statutární město Karviná Projekt informační brožura byl podpořen z finančních

Více

1. Sběrný dvůr Technický areál obce Tlumačov, ul. U Cementárny

1. Sběrný dvůr Technický areál obce Tlumačov, ul. U Cementárny Nakládání s komunálním odpadem řeší v Tlumačově obecně závazná vyhláška číslo 2/2007, o systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu, včetně systému nakládání

Více

zpravodaj pro klienty společnosti EKO-KOM, a.s.

zpravodaj pro klienty společnosti EKO-KOM, a.s. 04 zpravodaj pro klienty společnosti EKO-KOM, a.s. / 07 Vážení klienti, dovolte mi na úvod, abych Vám alespoň krátce přiblížil činnost a výsledky systému EKO-KOM, a to zejména z pohledu firem, jež svými

Více

Granulát Materiál, který se vyrábí většinou z ropy a využívá se k výrobě plastů. Pro výrobu různých plastů slouží různé granuláty.

Granulát Materiál, který se vyrábí většinou z ropy a využívá se k výrobě plastů. Pro výrobu různých plastů slouží různé granuláty. A Alternativní palivo Některé druhy odpadu lze upravit a dále využívat jako takzvané alternativní palivo. Jedná se o odpady, kde by využití materiálu nebylo efektivní nebo možné. Zařízeními, kde se může

Více

Zpracovalo sdružení Arnika v rámci projektu Topíme ohleduplně k přírodě i k sousedům

Zpracovalo sdružení Arnika v rámci projektu Topíme ohleduplně k přírodě i k sousedům Analýza současné situace znečišťování ovzduší lokálními topeništi v obci Ludvíkovice u Děčína a návrhy na další možná opatření vedoucí ke snížení emisí z lokálních topenišť Zpracovalo sdružení Arnika v

Více

Svoz separovaných odpadů od občanů

Svoz separovaných odpadů od občanů Svoz separovaných odpadů od občanů Oddělováním jednotlivých složek odpadů snižujeme objem komunálního odpadu, který se ukládá na skládky, šetříme energie, snižujeme spotřebu ropy a šetříme přírodní zdroje.

Více

TŘÍDĚNÍ ODPADŮ VE MĚSTĚ TÁBOŘE aneb NORMÁLNÍ JE TŘÍDIT!

TŘÍDĚNÍ ODPADŮ VE MĚSTĚ TÁBOŘE aneb NORMÁLNÍ JE TŘÍDIT! aneb NORMÁLNÍ JE TŘÍDIT! pracovní listy a metodika pro učitele 1. stupně ZŠ Autoři: Mgr. Josef Makoč, Mgr. Barbora Janíčková Ilustrace: Mgr. Honza Smolík Grafická úprava: Dita Baboučková Vydalo: Kalypta

Více

nebezpečné složky komunálního odpadu sběrné dvory

nebezpečné složky komunálního odpadu sběrné dvory hk_13_8 26.8.2008 15:41 Stránka 1 sběrné dvory mobilní svoz nebezpečných složek nebezpečné složky odpadu Odpad vykazující jednu a nebo více nebezpečných vlastností dle zákona o odpadech (např. nepotřebné

Více

Hlásná Třebaň VÝSLEDKY VOLEB PREZIDENTA ČR I. KOLO. zpravodaj třebaňských občanů a chatařů. Únor 2013. Obsah 2 2013

Hlásná Třebaň VÝSLEDKY VOLEB PREZIDENTA ČR I. KOLO. zpravodaj třebaňských občanů a chatařů. Únor 2013. Obsah 2 2013 Hlásná Třebaň zpravodaj třebaňských občanů a chatařů VÝSLEDKY VOLEB PREZIDENTA ČR I. KOLO Z 657 zapsaných voličů se zúčastnilo voleb v naší obci 474 voličů. 3 hlasy byly neplatné. Počet platných hlasů

Více

J Í L O V É. Článek 1 Základní pojmy

J Í L O V É. Článek 1 Základní pojmy M Ě S T O J Í L O V É Obecně závazná vyhláška č. 8/2011, kterou se stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, včetně systému nakládání se stavebním

Více

Město Příbram. Praktický rádce občana aneb JAK CHRÁNIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ V PŘÍBRAMI

Město Příbram. Praktický rádce občana aneb JAK CHRÁNIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ V PŘÍBRAMI Město Příbram Praktický rádce občana aneb JAK CHRÁNIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ V PŘÍBRAMI 2009 Praktický rádce občana aneb Jak chránit životní prostředí v Příbrami 2008 Mgr. Linda Klvaňová Recenzenti: Odbor životního

Více

POMÁHEJTE S NÁMI Nebuďte lhostejní ke svému životnímu prostředí!

POMÁHEJTE S NÁMI Nebuďte lhostejní ke svému životnímu prostředí! POMÁHEJTE S NÁMI Nebuďte lhostejní ke svému životnímu prostředí! ZEMĚ, VODA, VZDUCH ANEB NAŠE MATKA PŘÍRODA Využijte tyto informační materiály k vysvětlení pojmů třídění odpadu, znečištění ovzduší i vodních

Více

aneb pár rad pro spotřebitele, kteří to s životním prostředím myslí dobře Eko-info centrum Ostrava

aneb pár rad pro spotřebitele, kteří to s životním prostředím myslí dobře Eko-info centrum Ostrava EKOLOGICKY ŠETRNÁ DOMÁCNOST aneb pár rad pro spotřebitele, kteří to s životním prostředím myslí dobře Eko-info centrum Ostrava Tento materiál samozřejmě není vyčerpávajícím výčtem, co všechno můžeme ve

Více

S ODPADEM V BRNĚ 2011 RÁDCE PRO OBČANY A PODNIKATELE TŘINÁCTÉ VYDÁNÍ

S ODPADEM V BRNĚ 2011 RÁDCE PRO OBČANY A PODNIKATELE TŘINÁCTÉ VYDÁNÍ ČISTÉ MĚSTO aneb KAM S ODPADEM V BRNĚ 2011 RÁDCE PRO OBČANY A PODNIKATELE TŘINÁCTÉ VYDÁNÍ www.soliton.cz RNDr. Miroslav Sedláček Čisté město aneb Kam s odpadem v Brně 2011 Třinácté aktualizované a doplněné

Více

SBĚRNÉ DVORY NA ÚZEMÍ MĚSTA BRNA

SBĚRNÉ DVORY NA ÚZEMÍ MĚSTA BRNA VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA STAVEBNÍ ÚSTAV VODNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ KRAJINY FACULTY OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF LANDSCAPE WATER MANAGEMENT SBĚRNÉ DVORY NA ÚZEMÍ

Více

[Praktický poradce] pro ochranu životního prostředí v Praze. Často kladené otázky na ochranu životního prostředí v Praze

[Praktický poradce] pro ochranu životního prostředí v Praze. Často kladené otázky na ochranu životního prostředí v Praze [Praktický poradce] pro ochranu životního prostředí v Praze Agentura Koniklec, o. s. Nové aktualizované vydání 2011 Často kladené otázky na ochranu životního prostředí v Praze Publikace obsahuje téměř

Více

Má třídění odpadu smysl? Sborník žákovských a studentských prací

Má třídění odpadu smysl? Sborník žákovských a studentských prací Střední škola gastronomie a služeb, Přerov, Šířava 7 Má třídění odpadu smysl? Sborník žákovských a studentských prací Mgr. Bc. Hana Budská (ed.) Přerov 2013 Publikace byla vydána s podporou Statutárního

Více

ZPRAVODAJ město Morkovice - Slížany

ZPRAVODAJ město Morkovice - Slížany město Morkovice - Slížany ŘÍJEN 2006, ČÍSLO 3, RO ČNÍK X www.morkovice-slizany.cz To je úlovek! Zasíláme pozdrav z rybářských závodů, konaných 16. září na přehradě v Luhačovicích, kterých se zúčastnili

Více

PLÁN ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ

PLÁN ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ PLÁN ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ MĚSTO ČESKÝ TĚŠÍN Verze se zapracovanými připomínkami vznesenými krajským úřadem Moravskoslezského kraje Červenec 2005 Zpracovatel:.A.S.A., spol. s r. o. Ing. Pavla Pajtlová

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ELEKTROTECHNICKÁ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ELEKTROTECHNICKÁ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ELEKTROTECHNICKÁ KATEDRA TECHNOLOGIÍ A MĚŘENÍ DIPLOMOVÁ PRÁCE Nakládání s elektroodpadem v Plzeňském kraji 2014 Abstrakt Tématem této diplomové práce je nakládání

Více

PRAKTICKÝ RÁDCE. Jak chránit životní prostředí na Karlovarsku. Ekocentrum Karlovy Vary

PRAKTICKÝ RÁDCE. Jak chránit životní prostředí na Karlovarsku. Ekocentrum Karlovy Vary PRAKTICKÝ RÁDCE Jak chránit životní prostředí na Karlovarsku Ekocentrum Karlovy Vary OBSAH:... Chyba! Záložka není definována. Seznam použitých zkratek 2 1. ZELEŇ... 4 2. ŽIVOČICHOVÉ... 8 3. VODA... 15

Více

Technologie ochrany životního prostředí

Technologie ochrany životního prostředí Univerzita J.E.Purkyně v Ústí nad Labem Fakulta životního prostředí Technologie ochrany životního prostředí Část III Technologie zneškodňování odpadů Ing. Miroslav Richter, Ph.D., EUR.ING Ústí nad Labem,

Více

Střední odborná škola pro ochranu a tvorbu životního prostředí Veselí nad Lužnicí, Blatské sídliště 600/I

Střední odborná škola pro ochranu a tvorbu životního prostředí Veselí nad Lužnicí, Blatské sídliště 600/I Střední odborná škola pro ochranu a tvorbu životního prostředí Veselí nad Lužnicí, Blatské sídliště 600/I Maturitní práce ANALÝZA ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ MĚSTA SEZIMOVO ÚSTÍ Veselí nad Lužnicí Duben 2009

Více

Název práce: TŘÍDĚNÍ KOMUNÁLNÍHO ODPADU A JEHO NÁSLEDNÝ SVOZ

Název práce: TŘÍDĚNÍ KOMUNÁLNÍHO ODPADU A JEHO NÁSLEDNÝ SVOZ Dopravní fakulta Jana Pernera, Univerzita Pardubice II. ročník (obor TŘD), st. skupina: KS - PRAHA Brejcha Radim pracovní skupina: Název práce: TŘÍDĚNÍ KOMUNÁLNÍHO ODPADU A JEHO NÁSLEDNÝ SVOZ Prohlášení:

Více

Plán odpadového hospodářství Týnec nad Sázavou

Plán odpadového hospodářství Týnec nad Sázavou Týnec nad Sázavou dle zák. 185/2001, 44, v platném znění Příslušný kraj: Středočeský květen 2012 Vypracoval: ing.pavel.novak@seznam.cz; tel. 603 161 021 Obsah A. ÚČEL PLÁNU ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ OBCE

Více

PRAKTICKÝ RÁDCE. Jak chránit životní prostředí na Podblanicku

PRAKTICKÝ RÁDCE. Jak chránit životní prostředí na Podblanicku PRAKTICKÝ RÁDCE Jak chránit životní prostředí na Podblanicku Praktický rádce Jak chránit životní prostředí na Podblanicku Sestavila: Mgr. Lucie Kropáčková Recenzenti: Jana Kořínková, Ing. Karel Kříž, Ing.

Více

Mlýn Holubov / foto archiv. la voda po vybudování přehrady ve Vraném. Existenci původně vodního mlýna na Vltavě potvrzuje Streinzova Topografie vydaná

Mlýn Holubov / foto archiv. la voda po vybudování přehrady ve Vraném. Existenci původně vodního mlýna na Vltavě potvrzuje Streinzova Topografie vydaná Mechenický 2 ctvrtletník c. ZDARMA / ROČNÍK DRUHÝ Malé dějiny Měchenic (5) V roce 1933 se dále rozšířilo veřejné osvětlení o pět nových světel. V obci přibylo dalších šest nových domů tedy i přes doznívající

Více

Čl. II Základní pojmy definované pro účely OZV

Čl. II Základní pojmy definované pro účely OZV MĚSTO VIMPERK Obecně závazná vyhláška města Vimperk č. 2/2015 o nakládání s komunálním a se stavebním odpadem Zastupitelstvo města Vimperk se usneslo podle 84, odst. 2, písm. h) zákona č. 128/2000 Sb.,

Více