Přeložila: IVANA ČEJKOVÁ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Přeložila: IVANA ČEJKOVÁ"

Transkript

1

2

3 Přeložila: IVANA ČEJKOVÁ C. C. Hunter: Zrozena o půlnoci Vydání první Copyright 2011 by C. C. Hunter This edition published by St. M artin s Press All rights reserved Vydalo nakladatelství Baronet a.s., Květnového vítězství 332/31, Praha 4, v roce 2011 jako svou publikaci Přeloženo z anglického originálu Bom at Midnight vydaného nakladatelstvím St. Martin s Press, New York Český překlad 2011 Ivana Čejková Přebal a vazba 2011 Ricardo a Baronet Ilustrace na přebalu 2011 Baronet a. s. Odpovědný redaktor Jiří Chodil Sazba a grafická úprava Ricardo, Sázavská 19, Praha 2 Tisk a vazba: S!&S FINIDR, s. r. o., Český Těšín Veškerá práva vyhrazena. Tato kniha ani jakákoli její část nesmí být přetiskována, kopírována či jiným způsobem rozšiřována bez výslovného povolení. Název a logo BARONET jsou ochranné známky zapsané Úřadem průmyslového vlastnictví pod čísly zápisu a ISBN BARONET Praha 2011

4 O. O. H u n te r 2 B.0 2 E.JsJA o v & b b t o a první k n ih u z cy k lu ÚT>OLÍ STÍ+ JŮ t l i BARONET

5 Věnováno Lily Dale Makepeaceové. Pohled na tvůj úsměv mi vždy bude připomínat, že kouzla a magie stále existují i v těchto starých dobrých časech.

6 l?oc>ěko ván í Říká se, že dítě musí mít kolem sebe spoustu lidí, aby se naučilo to, co potřebuje vědět pro život. Stejná je i příprava knihy od prvotní myšlenky až k vydání - ta také vyžaduje tým spolupracovníků. Chtěla bych hlavně poděkovat mé redaktorce Rose Hilliardové. Rose, nedovedeš si představit, co pro mě tvá důvěra znamená. Ale k této knize mi dopomohli i další lidé: manžel, jenž mě po celou dobu, kdy jsem ji psala, podporoval. Navždy tě za to budu milovat, lásko! Můj manažer Kim Lionetti, který mi pomohl mé sny převést do reality. A co dál, Kime? Mé díky patří i mým kamarádkám, které mi při psaní pomáhaly svými kritickými názory: Faye Hughesové, Jody Payneové, Suzan Hardenové a Teri Thackstonové. Díky vám za vaši podporu, ale hlavně za vaše přátelství.

7 Kapitola první To není žádná legrace! vykřikl otec. Ne, to tedy není, pomyslela si Kylie a sklonila se do ledničky, aby si našla něco k pití. Ve skutečnosti to bylo tak uhozené, že si přála, aby si mohla zalézt do lednice vedle hořčice a oschlých párků, zabouchnout za sebou dveře a neposlouchat ty rozzlobené hlasy vycházející z obývacího pokoje. Rodiče už zase po sobě štěkali. Jen aby to netrvalo dlouho, pomyslela si, když ji ovanul chlad z lednice. Dneska tedy byl den s velkým D. Kylii se stáhlo hrdlo a začala rychle polykat, aby zastavila slzy, které se jí hrnuly do očí. Nejstrašnější den v mém životě. A že už jsem několik takových pošahaných dnů v poslední době měla. Tak zaprvé: pronásleduje mě nějaký šílenec, zadruhé: Trey mi dal kopačky a zatřetí: rodiče mi oznámili, že se rozvádějí - takže fakt strašný dny. Vůbec se nedivím, že už se mi zase každou noc vracejí ty děsivý sny. Cos to udělala s mýma trenkama! rozlehl se kuchyní otcův hrozivý hlas.

8 Trenkama? Kylie si přitiskla ledovou plechovku sody na čelo. Proč bych ti měla něco dělat s trenkam a? zeptala se matka lhostejným hlasem, jako by se nic nedělo. Jo, tohle je přesně moje máma, pomyslela si Kylie. Lhostejná ke všemu. Chladná ja ko led. Kylie se zadívala z kuchyňského okna na dvorek, kde před chvilkou matku zahlédla, a najednou jí to všechno došlo. Otcovo doutnající spodní prádlo napůl viselo z grilu. No prima. To se matce povedlo! Místo aby mu ho usušila, tak ho hodila na gril. Fuj, už si z tohohle grilu teda nikdy nic nedám. Bojovala se slzami, uložila plechovku zpátky do ledničky a vyrazila ke dveřím. Možná, když si m ě všimnou, přestanou se chovat jako nějací puberťáci a konečně budou normálními rodiči, jako m ají ostatní spolužáci. Rozčílený otec stál uprostřed pokoje a v ruce držel několikerý trenýrky, zatímco matka seděla v křesle a v poklidu upíjela čaj z porcelánového hrnečku. Měla by ses objednat k psychiatrovi," vyštěkl na ni otec. Dva body pro tátu, pomyslela si Kylie. Jasně, máma by fakt potřebovala nějakou pomoc. Tak proč jsem to ale já, kdo musí dvakrát týdně sedět u cvokaře? Copak otec - jak všichni tvrdili, chlápek, kterýho jsem si omotala kolem prstu - chce dneska opravdu odejít a nechat mě tady s matkou samotnou? Je mi jedno, jestli chce matku - tu Ledovou královnu opustit. Ale proč proboha nevezme s sebou i mě? V krku se jí pomalu dělal další chuchvalec a slzy užuž stékaly po tváři.

9 Najednou se otec otočil, zahlédl ji a rychle zmizel v ložnici - asi proto, aby si sbalil těch pár zbývající věcí - tedy kromě spodků, které zrovna vysílaly kouřové signály z grilu na dvorku. Kylie stála ve dveřích a pozorovala matku, jež seděla v křesle a probírala se klidně papíry, tak jako to dělala obvykle. Jako by se vůbec nic nedělo, jako by ji právě neopouštěl manžel. Kylie se zadívala na zarámované fotografie nad pohovkou, na nichž byla ona s otcem, a slzy ji pálily v očích. Byly to snímky z jejich každoročního výletu, který si spolu užívali sami. Bez matky. M ěla bys něco udělat," pronesla Kylie. Udělat co? zeptala se matka bezbarvým hlasem. Měla bys ho přesvědčit, aby neodcházel. Řekni mu, že je ti líto, cos udělala s jeho prádlem." Že tě mrzí, že máš srdce jako kus ledu. Je mi jedno, co uděláš, ale hlavně mu řekni, ať nechodí pryč." Vůbec tomu nerozum íš." A pak se matka, s naprosto prázdným výrazem, vrátila zpátky ke své práci. Otec s kufrem v ruce prošel rychlým krokem obývacím pokojem a vyšel ven z domu. Kylie vyběhla za ním do dusného odpoledního horka, jaké umí být jen v Houstonu. Vezmi mě s sebou," zaškemrala a bylo jí úplně fuk, že jí po tvářích tečou slzy. Možná, že to ho trochu obměkčí. Byly časy, kdy jí slzičky u otce vždy zajistily to, co zrovna chtěla. Nebudu ti dělat žádný problémy, fakt ne," snažila se otce přesvědčit. Zatřásl hlavou a na rozdíl od matky se mu v očích objevily alespoň nějaké emoce. Vůbec tomu nerozumíš." Ne, ty tomu nerozumíš. Proč tohle všichni říkáte pořád dokola? Je mi už šestnáct! Nejsem malá holka.

10 A jestli tomu nerozumím, tak mi to vysvětlete. Řekněte mi to vaše tajemství, proč se pořád hádáte, a třeba to společně vyřešíme." Otec se zadíval na své boty, jako by tam hledal odpověď na její otázky. Povzdechl si a upřel zrak na Kylii. Tvoje m atk a... tě potřebuje." Potřebuje mě? Děláš si srandu? Vždyť mě ani nechce." A ty taky ne. To poznání jí zarazilo dech v plicích. Otec m ě skutečně nechce. Utřela si slzu z tváře a najednou ho zase uviděla. Ne otce, ale toho vojáka", jenž ji stále pronásledoval. Stál na druhé straně ulice, na sobě měl jako obvykle vojenský mundúr. Vypadal, jako by právě vystoupil z jednoho z těch filmů o válce v Zálivu, které tak milovala matka. Ale místo toho, aby střílel po všem, co se hýbalo, jen tiše stál na místě a díval se na Kylii smutnýma, strach vzbuzujícíma očima. Kylie si ho poprvé všimla před pár týdny a uvědomila si, že ji sleduje. Nikdy jí neřekl ani slovo a ona se s ním taky nepokusila ani promluvit. Ale jednoho dne ho chtěla ukázat matce, a když na něj zamířila prstem, máma ho neviděla... To byl den, kdy se Kyliin život změnil. Matka si totiž začala myslet, že Kylie chce jen upoutat její pozornost. Nebo si možná myslela ještě něco mnohem horšího. Jasně, byla přesvědčená, že začínám bláznit, došlo Kylii. Noční děsy, které ji mučily, když byla malé dítě, se zase vrátily a byly ještě horší než tenkrát. M atka tehdy prohlásila, že jí může pomoct jedině psychiatr. Ale jak by jí mohl pomoct, když si Kylie z těch šílených hororových snů nic nepamatovala. Věděla jen, že jsou děsivé. Děsivé natolik, že se budila křikem. Teď chtěla taky zaječet. Zakřičet na otce, aby se otočil a podíval se - aby si ověřil, že si to Kylie s tím šmírákem nevymýšlí. M ožná by pak přesvědčil i mat

11 ku, že chodit ke cvokaři je naprostá hovadina. Tohle od nich nebylo fér. Ale život nikdy není fér, jak jí matka den co den připomínala. Když se Kylie znovu ohlédla, už tam nebyl. Ne ten voják, ale otec. Podívala se na příjezdovou cestu a zahlédla ho, jak si ukládá kufr na zadní sedadlo svého kabrioletu. Matka tohle auto nesnášela, ale otec ho miloval. Kylie se rozeběhla k autu. Přinutím babičku, aby si s matkou promluvila. Ona jí nějak dom luví..." Sotva ta slova vypustila z úst, uvědomila si další děsivý den ve svém životě. Už nemohla zajít za babičkou a požádat ji, aby jí pomohla vyřešit nějaký problém. Protože babička byla mrtvá. Odešla. Představa babičky, jak leží v chladné rakvi, jí zaplnila mysl a hrdlo se jí stáhlo úzkostí. Otec se na ni starostlivě podíval, stejným pohledem, jakým se na ni díval před třemi týdny v psychiatrické poradně. To je dobrý. Jen jsem zapomněla." Ta představa ji bolela. Cítila, jak jí po tváři stéká chladná osamělá slza. Otec došel k ní a objal ji. Držel ji o chvíli déle, než u něj bylo obvyklé, ale stejně ji po chvilce pustil. Jak ho můžu nechat odejít? pomyslela si Kylie. A ja k m ě může takhle opustit? Paže mu klesla podél těla a odtáhl se od ní. Zavolám ti, zlato." Otřela si slzy z tváří a nenáviděla se za svou slabost. Sledovala, jak se otcův kabriolet zmenšuje, až jí zmizel z dohledu úplně. Rozeběhla se, aby se skryla ve svém pokoji. Najednou se vzpomněla a zadívala se na místo přes ulici, jestli jí voják zase zmizí tím svým způsobem.

12 A vůbec ne. Stál tam pořád a tiše ji pozoroval. Děsil ji a zároveň v ní vzbuzoval zlost. Právě kvůli němu ji m atka donutila chodit k té cvokařce. Na druhé straně ulice se objevila paní Bakerová, jejich starší sousedka, a zamířila ke schránce, aby si vybrala poštu. Usmála se na Kylii, ale ani pohledem nezavadila o toho chlápka, který stál přímo na jejím trávníku kousek od ní. Zvláštní, pomyslela si Kylie. Tak zvláštní, až to v ní vyvolalo nepřirozený chlad, který jí probíhal kolem páteře. Stejný chlad, jaký pocítila na babiččině pohřbu... Sakra, o co tady vlastně jde?

13 l<a yixcack bruhd O hodinu později už Kylie scházela ze schodů s batůžkem na zádech a kabelkou přes rameno. S matkou se potkala na chodbě. Jsi v pořádku?" zeptala se matka. Jak bych asi tak mohla být v pořádku? Jo, v pohodě. Přežiju to, odpověděla Kylie. Při těch slovech se jí vybavilo, že tohle o své babičce už říct nemůže. Právě teď jí před očima vyvstala vzpomínka na její rudé rty, které jí namalovali zaměstnanci pohřební služby. Sakra, proč jsi mi tu zatracenou rtěnku nesetřela? Kylie téměř slyšela babiččina slova. Zatřásla hlavou, aby vzpomínku vymazala, a podívala se na matku. Ta se zamyšleně dívala na její batoh a mezi očima se jí objevila starostlivá vráska. Kam jdeš? zeptala se. Říkalas, že můžu jít na noc k Sáře. Nebo si to snad nepamatuješ? Tos byla tak zaujatá tím grilováním tátových trenek?" Matka tuhle její poznámku zcela ignorovala. A co budete dělat?" M ark Jameson pořádá večírek na ukončení školního roku." Tedy ne, že by to Kylie považovala za

14 důvod k oslavě. Kvůli Treyovi, jenž jí dal kopačky, a rodičům, kteří se rozváděli, bude mít stejně celé léto v háji. A když tohle všechno bude pokračovat dál, bude to ještě horší, pomyslela si. Budou tam i jeho rodiče?" vyzvídala matka a významně zvedla jedno obočí. V Kylii se sice pohnulo svědomí, ale navenek nehnula ani brvou. Copak tam někdy nebyli?" Tak fajn, právě matce lhala. Normálně by asi na nějakou party k Marku Jamesonovi vůbec nešla. Ale co, všude jinde jí bude lip než tady. Zaslouží si přece trochu radosti, ne? A kromě toho, máma taky otci lhala, když se jí ptal na ty trenky. A co když budeš mít v noci zase ty svoje děsivé sny?" M atka položila ruku na Kyliino rameno. Byl to naprosto bezděčný dotek, ale to bylo všechno, čeho se v posledních dnech Kylie od matky dočkala. Žádná velká a srdečná objetí, taková, jakých se jí dostávalo od otce. Žádné takové to popovídání mámy s dcerou. Jen naprostý chlad a letmé dotyky. Dokonce, ani když umřela babička, ji matka neobjala. Přitom Kylie po tom tolik toužila. Potřebovala to. Nakonec to byl otec, kdo ji přitiskl na hruď a nechal ji, aby se vyplakala. A nevadilo mu, že mu na saku zanechala ošklivé černé skvrny po řasence. Ale teď je otec taky pryč. Kylie se zhluboka nadechla a pevně chytila kabelku. Varovala jsem Sáru, že ji můžu v noci probudit hrozným řevem. Ale slíbila mi, že si z toho nebude nic dělat, vrazí mi do srdce dřevěný kolík a uloží mě zpátky do postele." Pak bys před ní asi m ěla uklidit všechny dřevěné kolíky, než půjdete spát," pokusila se máma o vtip.

15 Jo, jasně. Jen na krátkou chvíli Kylie zaváhala, jestli má matku skutečně nechat přes noc samotnou, když je otec právě opustil. Ale ne, matka bude určitě v pohodě. Tuhle Ledovou královnu nic nerozhodí. Než vyšla z domu, rychle zalétla pohledem na druhou stranu ulice, jestli tam náhodou zase nezahlédne chlápka ve vojenském mundúru. Když usoudila, že vzduch je čistý, vyběhla ze dveří a zadoufala, že dnešní mejdan jí pomůže zapomenout, jak děsivě si s ní život zahrává. Tady máš. Nemusíš to do sebe nalít, ale podrž mi to. Sára Jettonová strčila Kylii do ruky pivo a odběhla. V obývacím pokoji u Marka Jamesona, kde se večírek konal, bylo namačkáno aspoň třicet lidí a všichni mluvili jeden přes druhého, vykládali si zážitky ze školy a smáli se. Kylie pevně sevřela ledovou sklenici a rozhlížela se kolem sebe. Téměř všechny, kteří tu byli, znala ze školy. U dveří se znovu rozdrnčel zvonek. Zřejmě tu dnes večer chce být naprosto každý, pomyslela si Kylie. Aspoň podle toho, jak je tu nacpáno. Jameson, kluk z vyššího ročníku, jehož rodiče se nikdy nestarali o to, co vlastně dělá, pořádal ty nejdivočejší mejdany ve městě. Uplynulo deset minut a Sára se neobjevila. Z přehrávače se rozduněla hlasitá hudba a všichni okolo se začali pohupovat do rytmu, což se Kylii nelíbilo. M račila se na sklenici piva, kterou stále ještě držela v ruce. Najednou do ní někdo vrazil, pivo vycáklo a pomalu stékalo do výstřihu její bílé halenky. Sakra! No promiň, ozvalo se za ní. Kylie se otočila, zadívala se do Johnových sametově hnědých očí a snažila se usmívat. Být milá na

16 kluka, který se o ni ve škole zajímal, by nebyla taková fuška, nebýt toho, že John je nejlepším kam arádem Treye. Tenhle fakt srážel její nadšení na bod mrazu. To je dobrý, řekla. Přinesu ti jiný. John vystřelil ke stolku, jako by byl v její přítomnosti trochu nervózní. To je dobrý, zavolala na něj ještě Kylie, ale při hlasité hudbě a řevu lidí ji neslyšel. Zvonek u dveří se opět rozdrnčel. Několik lidí okolo ní se v rytmu tance posunulo a umožnilo jí tak výhled na vchodové dveře. Kylie zůstala stát jako opařená a zírala na Treye, který sebevědomě vešel dovnitř. A vedle něj - tedy lip řečeno obmotaná a nalepená okolo něj - vešla chůzí modelky jeho nová přihlouple se usmívající přítelkyně. No prima. Kylie se otočila a přála si, aby se mohla přenést rychlostí blesku třeba až na Tahiti. Nebo radši rovnou domů do svého pokoje, to by bylo nejlepší, pomyslela si. Jen kdyby tam byl i táta. Oknem zahlédla na dvorku Sáru a hned za ní vyrazila. Sára musela zahlédnout hrůzu v Kyliiných očích, protože k ní hned vystartovala. Co se stalo? Je tady Trey s tou svou novou holkou. Sára se zamračila. Jo, tak proto vypadáš tak nažhaveně. Kdyby sis šla trochu zašpásovat s nějakým klukem, Trey se užere závistí. Kylie obrátila oči v sloup. Nezůstanu tady. N e budu se dívat, ja k se m uchluje s tou svojí kočičkou. To už se muchlujou? zeptala se Sára. No, zatím ne. Ale znám Treye... Jak si dá jedno pivo, už přemýšlí jak se dostat holce do kalhotek. Na mě to zkoušel taky.

17 A sakra. Sára ukázala ke stolu na druhé straně místnosti. Gary přinesl zrovna margarity. Dej si jednu a bude ti líp. Kylie se kousla do rtu, aby nevykřikla, že lip už jí nebude nikdy, protože lip už bylo, a že její život je dokonale v troskách. Hej, šťouchla do ní Sára. Obě dvě dobře víme, co bys teď měla udělat. Popadni Treye a vytáhni ho nahoru do ložnice. Pořád po tobě ještě šílí. Dneska, jak skončila škola, se mě na tebe ptal." Vědělas, že tady bude?" Kylie najednou měla pocit, že ji Sára zradila a zamračila se na ni. No, ne úplně jistě. A le... jen takové mrazení." Mrazení? Kylie zírala na svou nejlepší kamarádku a uvědomila si, jak se během posledních šesti měsíců obě změnily. Sára vyhledávala všechny mejdany, flirtovala s každým klukem a o panenství už přišla. Kylie byla v tomhle jiná. Večírky ji nebavily, donedávna ještě chodila s Treyem a žádný jiný kluk ji nepřitahoval. A rozhodně se s ním nevyspala, protože jí připadalo, že na to má ještě dost času. Se Sárou byly sice jako dvě sestry, ale v poslední době si tak trochu přestávaly rozumět. Kylie navíc Sáru podezřívala, že by jí nejradši strčila do postele nějakého kluka, jedno jakého, protože panny považovala za něco méněcenného. Ale co má dělat, když jí sex připadá tak nechutný? No, to není zase tak úplně pravda, pomyslela si. Byla zvědavá, jaké to je vyspat se s klukem. Když se s Treyem muchlovali, lákalo ji zalézt si s ním do postele. Ale pak si vzpomněla, jak Sára popisovala, ja ké to" bylo poprvé a jaké zvláštní pocity to" v ní vyvolávalo, a hned ji to přešlo. Sára jí vysvětlila, proč tenkrát souhlasila, že uspokojí Bradový potřeby". Brad byl prý její největší ži

18 votní láska. Tenkrát. Teď, po dvou týdnech od chvíle, kdy se s ním vyspala a kdy byl její největší láskou až do smrti smrťoucí, ji odhodil jako použitou fusekli. Tedy co je na tomhle ale zvláštního, že jo? Od té doby měla Sára už další čtyři kluky a se dvěma z nich se taky vyspala. Teď už ale taky nemluvila o tom, že by sex byl něco výjimečného. Hele, já vím, že máš strach z rodičů," ozvala se Sára. Ale právě proto se musíš trochu uvolnit a užívat si. Sára si zasunula pramen dlouhých hnědých vlasů za ucho. Přinesu ti margaritu. Uvidíš, že ti bude chutnat." Sára se vydala ke stolku, kde se bavila skupinka teenagerů. Kylie chtěla vyrazit za ní, ale najednou si v davu zase všimla svého vojáka. Vypadal jako vždycky děsivě a tajemně, když ho pozorovala vedle skupinky spolužáků, která popíjela margaritu. Rychle se otočila a chtěla vyběhnout z pokoje, ale vrazila do nějakého kluka. Ze sklenice vy šplouchlo další pivo a steklo jí do výstřihu. Sakra, teď mi prsa smrdí jako sudy v pivovaru," zamumlala si pro sebe. To je ale sen každýho kluka," ozval se hlas před ní. Ale omlouvám se. To jsem nechtěl." Kylie poznala Treyův hlas je ště dřív, než zahlédla jeho širokou hruď a zachytila jeho specifickou kořennou vůni. Teď už se na setkání s ním připravila, takže když zvedla oči, dokázala naprosto neutrálním hlasem říct: To je dobrý. Už mě polil John." Snažila se nedívat se na Treye... jak je sexy, když mu do očí padají světle hnědé vlasy, jak ji jeho zelené oči vábí, aby se k němu naklonila blíž, a jak ji je ho ústa lákají, aby na ně přitiskla své rty. Takže je to pravda," zamračil se Trey. Co má být jako pravda?"

19 Že jste se vy dva s Johnem dali dohromady." Kylie na chvíli uvažovala o tom, že si vymyslí nějakou historku. Představa, že tímhle Treye zraňuje, se jí líbila. A pak si vzpomněla, jaké hloupé hry spolu hrají rodiče. Ne, takhle se ona tedy nikdy chovat nebude. Nikdy se na takovou úroveň nesníží. S nikým jsem se nedala dohromady." Otočila se, aby konečně vyšla z místnosti. Trey ji ale chytil za paži. Jeho dotek, ten pocit horké ruky na jejím lokti způsobil, že ji píchlo u srdce. Teď, když stála tak blízko něj, ji jeho vůně udeřila plnou silou. Panebože, ja k tuhle vůni miluju, zasněně pronesla v duchu. Doslechl jsem se o tvé babičce," řekl. A Sára mi taky říkala, že se vaši rozvádějí. Je mi to fakt líto, Kylie." Hrozilo, že jí slzy zaplaví nejen oči, ale i hrdlo. Užuž se málem rozplakala, zabořila tvář do jeho hrudi a prosila ho, aby ji pevně držel. Nikde jinde neměla větší pocit bezpečí než v jeho náručí. Pak ale zahlédla tu holku, jeho novou hračku, jak se k nim blíží se dvěma sklenicemi piva. Do pěti minut ji Trey odtáhne nahoru do ložnice a bude se snažit strhat z ní všechno prádlo. A to kraťoučké tričko s velkým výstřihem a šortky, které skoro nic nezakrývaly, to mu teda velkou práci nedá. Díky," zamumlala Kylie a konečně vyrazila za Sárou. Naštěstí voják usoudil, že margarita není zrovna jeho nej oblíbenější nápoj, a zmizel. Vezmi si radši tohle." Sára sebrala Kylii sklenici s pivem a nahradila ji margaritou. Orosená sklenice jí připadala nepřirozeně studená. Kylie se naklonila k Sáře a zašeptala: Všimla sis toho podivnýho chlápka, který tu před chvílí stál? M ěl na sobě nějakej vojenskej ohoz."

20 Sára se na ni překvapeně podívala a zamrkala. Kolik jsi těch piv vypila? Její smích ostře prorážel noční vzduch. Kylie sevřela pevně prsty kolem ledové sklenice v obavě, že asi opravdu začíná bláznit. Alkohol, který držela, jí v téhle chvíli nepřipadal jako nejlepší nápad. O hodinu později, když do domu vešli tři policisté a nechali všechny shromáždit u zadního vchodu, držela Kylie stále tu samou netknutou sklenici margarity. Tak jdeme, děcka, řekl jeden z policistů. Čím dřív vás dostaneme na okrsek, tím dřív si vás můžou rodiče vyzvednout." V tu chvíli se Kylii znovu potvrdilo, že se v těchhle dnech celý její život sype jako domeček z karet a stojí za starou bačkoru. Kde je táta? zeptala se Kylie mámy, která právě vešla na policejní služebnu. Volala jsem přece tátovi." Volaný účastník je právě nedostupný... ozývalo se z telefonu, když Kylie navolila jeho číslo. Copak jí táta neřekl, že mu má zavolat kdykolivl Tak proč tu teď není, aby si ji vyzvedl? Matčiny oči se zúžily do tenkých štěrbinek. Volal mně." Chci tátu," trvala na svém Kylie. Ne, potřebuju ho, pomyslela si a zrak se jí zastřel, jak se jí do očí hrnuly slzy. Potřebovala, aby ji někdo objal, potřebovala někoho, kdo by ji chápal. Nemůžeš mít vždycky to, co chceš, zvlášť... Proboha, Kylie, jak jsi tohle mohla udělat?" Kylie si setřela slzy z tváří. Neudělala jsem nic špatného. Copak ti to policajti neříkali? Klidně ti

21 ukážu, jak jdu rovně, dotknu se špičky nosu a dokonce ti odříkám abecedu pozpátku. Fakt jsem nic nepila. Našly se tam nějaké drogy, vyštěkla na ni matka. Já žádný nebrala." Ale víš, děvenko, co tam policajti vůbec nenašli? Nebyli tam žádní rodiče. Lhala jsi m i! Možná, že jsem stejná jako ty, co? odpověděla Kylie, stále ještě překvapená, že pro ni otec nepřijel. Proč jen pro ni nemohl přijet on? Co tím máš na mysli, Kylie? Řekla jsi tátovi, že nevíš, co se stalo s jeho trenkama. Ale přitom jsi mu je sama hodila na rozpálený gril. V matčiných očích se objevil pocit viny. Zatřásla hlavou. Doktorka Dayová má pravdu." Co má moje cvokařka společného s tímhle mejdanem?" zeptala se Kylie. Ne, neříkej mi, žes jí dneska volala. Panebože, mami, jestli se objeví tady, kde jsou všichni moji spolužáci Neboj se, není tady. Ale tohle není jen o tomhle večírku." Matka se zhluboka nadechla. Sama to s tebou nezvládnu." Nezvládneš co?" zeptala se Kylie a kolem žaludku se jí usadil nepříjemný pocit. Přihlásím tě na letní tábor." Jakej letní tábor?" Kylie si přitiskla kabelku na hruď. Ne, do žádnýho tábora nepojedu. Nikam nepojedu." Tady nejde o to, co chceš ty, Kylie." Matka jí naznačila, aby vyšla z místnosti. Jde o to, co je pro tebe dobré. Je to tábor pro problematickou mládež." Problematickou? Děláš si srandu? Já nem ám žádný problémy," trvala na svém Kylie. No, aspoň ne takové, které by mohl napravit nějaký tábor. I kdyby

22 jela na deset táborů, žádný jí nepřivede zpátky otce domů, nezbaví ji toho podivného vojáka a nedonutí Treye, aby ji miloval. Ty nemáš žádné problémy? Tak proč musím jezdit o půlnoci někam na policejní stanici, abych si vyzvedla svoji šestnáctiletou dceru? Ne, hned zítra ráno tě přihlásím na letní tábor. A už o tom nebudeme diskutovat." Nikam nepojedu, říkala si stále dokola Kylie, když vyšly před policejní stanici. Matka si může myslet, co chce, ale otec s tím nebude souhlasit. Nedovolí, aby ji matka poslala na nějaký tábor, kde budou sami delikventi. To by otec nedopustil. Nebo snad ano?

23 Kapitola třetí O tři dny později už stála Kylie s kufrem v ruce na parkovišti, kde bylo připraveno několik autobusů, aby rozvezli mladistvé delikventy" na letní tábory. Kylie se nevěřícně rozhlížela kolem sebe a nemohla uvěřit, že tu doopravdy stojí. Matka to skutečně udělala! A otec se k matce přidal a souhlasil s tím, aby Kylie na tábor odjela. Ona, která nikdy nevypila víc než dva hlty piva, nikdy nevykouřila ani jednu cigaretu, natož aby si dala jediného jointa, se právě teď chystala nastoupit do autobusu a odjet na tábor s problematickými puberťáky. Matka natáhla ruku a dotkla se Kyliina ramene. Myslím, že tě právě volají." Chce se mě snad máma tak rychle zbavit? Kylie se odtáhla, byla tak rozzlobená, tak rozrušená, že nevěděla, co má dělat. Prosila, žadonila, křičela, ale na matku nic neplatilo. M usela na tábor odjet. Nenáviděla tu představu času stráveného uprostřed nějakých puberťáků, ale nemohla proti tomu vůbec nic udělat. Bez jediného slova se otočila, zapřísáhla se,

24 že nebude před ostatními brečet, narovnala se a hrdě zvedla hlavu a zamířila k autobusu, kde žena u dveří držela cedulku s nápisem: KEMP ÚDOLl STÍNŮ Sakra. Do jakého Zapadákova ji posílají? Když Kylie nastoupila do autobusu, sedělo v něm asi osm nebo devět kluků a holek, kteří zvedli hlavu a zvědavě si ji prohlíželi. Pocítila divné napětí v hrudi a kolem páteře zase ten podivný chlad. Za celých svých šestnáct let nikdy neměla tak silnou touhu se otočit a utéct co možná nejdál. Odolala té touze vzít do zaječích a zadívala se do očí těch... ach, panebože, vždyť všichni vypadají j a ko úplní pošuci. Jedna holka měla vlasy obarvené do tří různých odstínů - růžové, limetkově zelené a černé. Druhá zase neměla nic v jiné barvě než černé - černé rty, černé oční stíny, černé kalhoty a černou košili s dlouhými rukávy. Copak ta nána neví, že gotici jsou už úplně outl Kdo jí nakukal, aby se takhle oblékala? Copak nečetla, že teď jsou v módě úplně jiné barvy? A pak tu seděl vpředu jeden kluk, jehož obočí se pyšnilo řadou kovových kroužků. Kylie se naklonila, aby viděla z okna, a přemýšlela, jestli tam ještě zahlédne matku. Kdyby totiž matka viděla, mezi jaké týpky ji poslala, nejspíš by se jí to nelíbilo a tábor by možná ještě zrušila. Posaď se, řekl někdo a stoupl si za ni. Kylie se otočila a prohlížela si řidičku autobusu. Dřív si toho nevšimla, ale teď usoudila, že i ona je tak trochu potrhlá. Možná dokonce více než jenom trochu. Šedivé vlasy měla obarvené napurpurovo a vyčesané do výšky a lakem slepené je měla tak, že se zdálo, jako by na hlavě měla fotbalovou helmu. Byla malá a vypadala jako nějaký skřítek. Kylie se

25 zadívala na její nohy a skoro čekala, že uvidí zelené vysoké boty se zakroucenou špičkou a rolničkou. Ale neměla je. Pak se zadívala na sedadlo řidiče. Jak tahle žena m ůže vůbec řídit autobus? No tak, řekla žena, musím vás dovézt do tábora ještě před obědem, tak si už někam kecni. Protože všichni ostatní už seděli, usoudila Kylie, že ta žena mluví k ní. Postoupila dál do autobusu a měla náhle znovu dojem, že její život už nikdy nebude takový, jaký byl. Můžeš si sednout vedle mě, ozval se kdosi. Kluk vedle ní měl vlnité blonďaté vlasy, dokonce ještě světlejší, než měla Kylie, ale oči, kterýma si ji prohlížel, byly velmi tmavé, skoro až černé. Poklepal rukou na sedadlo vedle sebe. Kylie se snažila, aby na něj tak překvapeně nezírala, ale ta kombinace světlé a černé ji fascinovala a přitahovala. Pak najednou zastříhal obočím, tak divně jim zamával, jako kdyby... jako kdyby to, že si sedne vedle něj, mu dávalo svolení k tomu, aby ji m ohl třeba osahávat. Nebo cokoliv jiného. To je dobrý, Kylie udělala dalších pár kroků uličkou v autobuse a táhla za sebou kufr. Zavazadlo se jí zachytilo ale za sedadlo, kde seděl ten blonďák; otočila se proto, aby ho uvolnila, a když se znovu podívala na toho kluka, zastavil se v ní dech. Jeho oči teď byly jasně zelené. Světle zelené jako jarní tráva. Jak je to možné? pomyslela si. Polkla a zadívala se mu na ruce, jako kdyby si myslela, že za tu krátkou chvilku si stihl vyměnit kontaktní čočky. Ale v rukou nic neměl. Znovu tak podivně zastříhal obočím a Kylie si uvědomila, že na něj stále zírá. Rychle uvolnila kufr a pokračovala dál.

26 Třásla se chladem, úplněji ovládl, a došla k volnému sedadlu, které si sama vybrala. Než se posadila, všimla si dalšího kluka, sedícího úplně vzadu. Seděl sám, měl světle hnědé vlasy, patku hozenou přes čelo, takže mu zakrývala tmavé obočí a zelené oči. Naštěstí normálně zelené oči. Ale v modrém triku si ho musel každý hned všimnout. Kývl na ni. Vypadal docela normálně. Díkybohu, pomyslela si Kylie. Zdálo se, že kromě ní je to jediná normální osoba tady v autobusu. Posadila se a znovu se podívala na blonďatého kluka. Byl otočený dopředu, takže neviděla, jakou barvu mají jeho oči zrovna teď. Ale všimla si, že holka, která měla trojbarevnou hlavu, něco držela v ruce. Kylii se znovu zastavil dech. Ta holka měla v rukou ropuchu. Ne nějakou obyčejnou zelenou žábu ale opravdovou ropuchu. Velkou a odpornou ropuchu! Co to může být za holku, která si takhle obarví vlasy a ještě ke všemu jede na tábor s ropuchou? Bože, třeba je to taková ta ropucha, co vylučuje nějakou drogu, kterou lidi lížou, aby se dostali do rauše, napadlo ji. Slyšela o tom v nějakém stupidním krim i nálním pořadu v televizi, ale byla přesvědčená, že si to vymysleli. Kylie nevěděla, co je horší: jestli lízat ropuchu, nebo si ji s sebou vozit na letní tábor. Položila si kufr na sedadlo vedle sebe, aby si k ní nikdo nemohl přisednout, zhluboka se nadechla a zadívala se ven z okýnka. Autobus se pomalu rozjel a Kylie přemýšlela, jak ta malá žena vůbec může dosáhnout na pedály. Víš, jak nám říkají?" ozval se hlas z místa, kde seděla trojbarevná hlava s ropuchou. Kylie si nemyslela, že by dívka mluvila s ní, ale přesto se otočila jejím směrem. A holka se jí dívala

27 přímo do očí. Musela si m ě asi s někým splést, pomyslela si. Kdo nám jak říká? zeptala se a dávala si pozor, aby její hlas nezněl ani moc přátelsky ani moc kousavě. Poslední věc, po které by toužila, byla klábosit tady s těmi blázny. Děcka, která jedou na ostatní tábory. V okolí městečka Fallen je asi šest jiných kempů. Oběma rukama si odhodila vlasy z čela. Teprve teď si Kylie uvědomila, že někde nechala ropuchu. Nevšimla si, že by s sebou měla nějakou krabici nebo přepravku, kam by ji mohla dát. Skvělý. M ožná jí takhle bláznivá obrovská a hnusná ropucha skočí rovnou do klína. Ne, že by se ropuch bála, nebo že by jí byly odporné. Tedy moc odporné. To ne. Jenom ji nechtěla mít na klíně. Říkají o nás, že jsm e zabedněnci," pokračovala dívka. Proč? Kylie radši zvedla nohy pod sebe, kdyby po podlaze poskakovala ta ropucha. Tomuhle kempu se taky říká Zátoka kostí, odpověděla holka. Protože se tu kdysi dávno našly nějaký dinosauři kosti. Hahaha, ozval se blonďák. Taky nám ale říkají nadrženci." Z ostatních sedadel se ozval smích. Co je na tom k smíchu? zeptala se gotička v černém a její tón hlasu v Kylii vyvolal podivný třes. Ty nevíš, co je to nadrženec? zeptal se blonďák. Když si sedneš vedle mě, ukážu ti to. Otočil se ke Kylii; zadívala se, jaké má oči teď. Svatá matko boží! Teď byly zlaté. M usí nosit kontaktní čočky, usoudila. Jinak to není možné. Musí mít nějaké zvláštní čočky, co mění barvu.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET ZKOPÍRUJTE IDENTIFIKČNÍ ČÍSLO Z KONTKTNÍHO LISTU ČÍSLO ZEMĚ ČÍSLO STRTOVNÍH O BODU ČÍSLO DRESY JMÉNO TZTELE ČÍSLO DRES PSČ TELEFONNÍ ČÍSLO EU Děti Online II (31/03/2010) JK VYPLNIT TUTO ČÁST DOTZNÍKU Věk

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Jak se modlit za nevěřícího manžela

Jak se modlit za nevěřícího manžela Jak se modlit za nevěřícího manžela Mo Tizzardová Poděkování Z celého srdce děkuji Jan Hodgeové, která se stala mou přítelkyní, pomohla mi uvědomit si, jak moc mě Bůh miluje, a stála při mně a modlila

Více

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 1 M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 2 Copyright: Autor: M. M. Cabicar Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2014 ISBN: 978-80-7512-091-5 (epub) 978-80-7512-092-2 (mobipocket) 978-80-7512-093-9 (pdf)

Více

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících datum narození: bydliště: pohlaví druh postižení: rodina: postižení v rodině: psycholog, jiný odborník): probírali jste otázku sexuálního

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

Neříkej ne! Nikol Pelclová

Neříkej ne! Nikol Pelclová Kapitola 1: Vrať mi pero Neříkej ne! Nikol Pelclová Vrať mi to pero!, řekla Monika. Ale to už do třídy přišla paní učitelka a Martin jí to pero musel vrátit. Ve třídě se nedělo nic neobvyklého, ale když

Více

část sedmnáctá Konec?

část sedmnáctá Konec? část sedmnáctá Konec? A bylo to tady. Konec roku. Tedy abychom byli přesní konec školního roku. Poprvé v životě měl k té příležitosti Vojta připravené nové rifle a košili. Byla to zásluha Anežky. Přivezla

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 %

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Počet odpovědí: 76 Souhrn Uveď své pohlaví Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Uveď třídu 1A 10 13 % 1B 8 11 % 2A 11 15 % 3A 10 13 % 3B 14 19 % 4A 13 17 % 4B 9 12 % Měli by přednášku Sex, AIDS, Vztahy slyšet i

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY ARENY Učebnice str. 58 Uhlovodíky obsahující v molekulách alespoň jedno benzenové jádro Vlastnosti: zapáchají, jsou jedovaté, mají karcinogenní účinky, hořlavé Benzenové jádro

Více

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého.

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. Pomůcky: pracovní list, DUHA 9/2014 2015. Přivítání Přivítáme se, přeptáme se dětí, jak se jim daří, a rozdáme si pracovní listy

Více

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Název a logo Advent-Orion je ochranná známka zapsaná do rejstříku ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem zápisu 198705. Advent-Orion, Praha 2012 Ilustrace

Více

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili?

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Ahoj kamarádi, určitě jste přemýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Jestli uvěřili tomu podivnému a podezřelému chlapíkovi a sedli

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Teodor Pravický. Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba

Teodor Pravický. Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba Teodor Pravický Tajná služba s.r.o. - Jak vznikla nová služba OBSAH Úvod Kapitola 1 - U Tří Prasátek Kapitola 2 - Renáta Kapitola 3 - Kryštof má novou basu Kapitola 4 - Odstřihnout internet Kapitola 5

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce Bible pro děti představuje První Velikonoce Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Janie Forest Upravili: Lyn Doerksen Přeložila: Jana Jersakova Vydala: Bible for Children www.m1914.org BFC PO Box 3 Winnipeg,

Více

Změna života v sedmi dnech. Den druhý OBDIV

Změna života v sedmi dnech. Den druhý OBDIV Změna života v sedmi dnech Den druhý OBDIV 19 Stanislav Šlenc Ráno mě probudili ptáci. Otevřel jsem oči a uviděl nad sebou mezi korunami borovic, které se kolébaly, modrou oblohu zalitou sluncem. Mé včerejší

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v HASIČI VE ŠKOLE Dne 28. 5. 2010 to vypadalo, jakoby v naší škole hořelo. Uslyšeli jsme sirénu, do tříd přišli hasiči v maskách a vyváděli nás ven. Před školou stojí hasičské auto. Co se děje? Snad nehoří?!

Více

Kristýna Gavurová. Cathrine. Nakladatelství: ProSeries

Kristýna Gavurová. Cathrine. Nakladatelství: ProSeries Kristýna Gavurová Cathrine Nakladatelství: ProSeries Kapitola První S rodiči jsme se minulý týden přistěhovali do Mystic Falls. Začala jsem chodit do místní školy, ale nikdo se se mnou nechce kamarádit.

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov. Autor: Téma sady: Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1

Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov. Autor: Téma sady: Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1 Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov Autor: Téma sady: Dagmar Pospíšilová Český jazyk pro 5. ročník - literatura Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1 Datum vytvoření:

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný Zklidňuj ující dýchání MUDr.Petr Možný Příznaky hyperventilace Bušení srdce, zrychlená činnost srdce, pálení u srdce Závratě, točení hlavy; zhoršená koncentrace; rozostřené vidění; mravenčení nebo necitlivost

Více

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a Čarodějná hodina Sofie nemohla spát. Škvírou mezi záclonami procházel zářivý paprsek měsíčního světla a dopadal přímo na její polštář. Ostatní děti v sirotčinci už dávno spaly. Sofie zavřela oči a ležela

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i Hleděli dva vězni z okna ven, jeden viděl hvězdy, druhý bláto jen. Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Pusinka Pohádka o malém delfínovi

Pusinka Pohádka o malém delfínovi Petra Dobrovolny www.dolphinkissis.ch Pusinka Pohádka o malém delfínovi Byl jednou jeden malý delfín. Rodiče mu říkali Pusinka, protože měl špičatější čumáček než ostatní delfíni. Když si chtěl Pusinka

Více

FLEET. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

FLEET. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz FLEET Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Moje temné srdce Antti Tuomainen MOJE TEMNÉ SRDCE Antti Tuomainen This work has been published with the financial assistance of FILI Finnish

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

brian's story /1/ psych-out

brian's story /1/ psych-out brian's story /1/ psych-out nemůžu vysvětlit jak jsem strávil léto pokud se nevrátím zpátky mají ti bratři společný pokoj? uklízeli jsme s Timem pokoj když jsem ten časopis našel otec se nikdy nenaučil

Více

Jak se v parku narodil dráček

Jak se v parku narodil dráček Jak se v parku narodil dráček Klárka a Matýsek jsou dobří kamarádi. Nejradši chodí ven do parku. Hrají si s dalšími kamarády na schovku SCHOVKA POD DEKOU, na honěnou HONIČKA SE ZÁCHRANOU nebo si jen tak

Více

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit.

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit. nevídaně chytrá dívka se spoustou energie a krásným hlasem, který zdědila po své mámě. Je upřímná, spontánní a romantická a hlavně neobvykle inteligentní. A podobně jako snad každý teenager stále hledá

Více

Fantazie a realita Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita.

Fantazie a realita Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita. Tý 11 Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita. 1 2 3 4 5 Řekněte: Tento týden budeme určovat rozdíl mezi tím, co je smyšlené, a tím, co se může opravdu stát. Tomu,

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Řeka s rozpuštěnými vlasy (pohádky pro velké děti a malé rodiče)

Řeka s rozpuštěnými vlasy (pohádky pro velké děti a malé rodiče) Řeka s rozpuštěnými vlasy (pohádky pro velké děti a malé rodiče) H:o)nza Vojtko Malá holčička seděla na schodech a ukusovala maličké kousky kulaté sušenky. Byla to velká sušenka s čokoládovými kousky a

Více

Petr Nábor ÚLET DO NEW YORKU

Petr Nábor ÚLET DO NEW YORKU Petr Nábor ÚLET DO NEW YORKU část první Příběh dospívajícího chlapce, který se snaží pochopit svět kolem sebe svérázným a netradičním způsobem. Text Petr Nábor, 2015 Návrh obálky Lukáš Vik, 2015 Grafická

Více

Kurz Sociální a komunikační dovednosti

Kurz Sociální a komunikační dovednosti Kurz Sociální a komunikační dovednosti Lektorka, autorka materiálů: Mgr. Kateřina Obsah kurzu: 1. Pravidla a cíle kurzu 2. Seznamovací rozhovory teorie a nácvik, témata vhodná k vedení rozhovoru seznamovacího,

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY zadání: 1. Do sešitu na literaturu napiš nadpis. 2. Najdi si obrázek spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho, případně další (maximálně 2) obrázky,

Více

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné Druhy vedlejších vět Souvětí podřadné Podmětná vyjadřuje podmět věty řídící. Bývá připojena vztažným zájmenem kdo nebo co nebo spojkami že, aby apod., např.: Je pozoruhodné, že se poměrně málo otázek týkalo

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl

Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Upozornění pro čtenáře a uživatele této knihy Všechna práva vyhrazena. Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být reprodukována

Více

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika 1 2 Taťana Březinová Tanec na paletě Eroika 3 Taťana Březinová, 2007 Eroika, 2007 ISBN 978-80-86337-70-8 4 Taťana Březinová Tanec na paletě 5 6 Poznámka autorky Knihou Tanec na paletě jsem se vyznala ze

Více

EŠIT Žena CO UŽ NEMUSÍ 30+ 30+ ena Co už nemusí řešit

EŠIT Žena CO UŽ NEMUSÍ 30+ 30+ ena Co už nemusí řešit Žena 30+ Co už nemusí řešit ž Co už Co už Co už Co už o už Co už Co už Co už Co o už Co už Co už Co už C Co už Co už Co už Co už C Co už Co už Co už Co už C musí řešit nemusí řešit šit nemusí řešit nemusí

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny:

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny: Tělo a stres garant: Radovan Faktor členové expertní skupiny: Martina Miňhová Bára Stoláriková Nikola Žůrková Marek Hanuš Zdeněk Lerch Jan Čížek Michal Kdolský Daniel Punčochář Zdeněk Janoušek Filip Wágner

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

Dospívání jednoho mladíka

Dospívání jednoho mladíka Dospívání jednoho mladíka Osobité a věrné svědectví o dobrodružstvích, radostech a strastech života jednoho dozrávajícího chlapce (se sklony pro hašteřivost) Jak je zachytil a sepsal André Daim S věnováním

Více

PoznejBibli. Už jsi byl/a někdy na svatbě? Jestliže ano, pak určitě víš, jak je to radostná událost. Ovšem pokud nenastane nějaká nepříjemná situace!

PoznejBibli. Už jsi byl/a někdy na svatbě? Jestliže ano, pak určitě víš, jak je to radostná událost. Ovšem pokud nenastane nějaká nepříjemná situace! Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. příběh: Ježíš mění vodu ve víno Jan 2,1-11 Klíčový verš: Přečti si: Jan 2,5 Popros

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ZŠ SLOVAN slaví 40. výročí ze Slovanu 2013/2014 Třetí číslo k oslavám ZŠ Slovan Pár řádků k zamyšlení..od patnáctileté žákyně naší školy Dětství a dospělost. Co bylo ve škole,

Více

Zájmena - test DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_ST_01-06_CJ-6. autor Jaroslava Staňková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace

Zájmena - test DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_ST_01-06_CJ-6. autor Jaroslava Staňková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Zájmena

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s Pak už všichni napjatě čekali, kdy se konečně objeví Laurio a začnou si spolu hrát. Ahoj, kamarádi! pozdravila Laurio, když konečně dorazila na Území kamarádů. Ahoj, Laurio! odpověděli všichni sborově

Více

Náš zpravodaj Květen 2015

Náš zpravodaj Květen 2015 Květen 2015 5. a poslední vydání Poslední úvodní slovo Nastal květen, ten básní proslulý máj a zároveň lásky čas... A my vám s malou lítostí na srdci oznamujeme, že vydání, které si právě pročítáte, je

Více

Obsah. Bez přestání se modlete 5

Obsah. Bez přestání se modlete 5 Obsah Bez přestání se modlete 5 MODLITBA ŽALMY 7 Blaze tomu, kdo nechodí, jak mu radí bezbožní 8 Vyslechni mě, když volám 9 Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám 10 Jen v Bohu odpočívá má duše 11 Bože,

Více

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače.

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače. Celá dnešní hodina byla věnována evaluaci kurzu někteří klienti svá hodnocení nadiktovali, někteří je dokázali napsat sami většinou ve wordu, někteří zvládli i sami poslat emailem: Tito klienti svá hodnocení

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak EU 4 24 Slovní druhy neohebné 1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou daleko brzy vesele zítra tam KDY? Kde? JAK? modře tady hned včera smutně 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce

Více

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice Dr. med. Claudia Croos-Müller ODVAHU! Knížka o přežití Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice 12 a ½ cvičení pro okamžitou pomoc pro získání klidu a odvahy V této knize najdeš následující cvičení:

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

KAPITOLA. Vee Skyová řekla: A to je jeden z důvodů, proč škola zakázala mobily s foťáky. Fotky tohohle ve školním ezinu by byly dostateč-

KAPITOLA. Vee Skyová řekla: A to je jeden z důvodů, proč škola zakázala mobily s foťáky. Fotky tohohle ve školním ezinu by byly dostateč- KAPITOLA COLDWATER, MAINE SOUČASNOST A PRAHU UČEBNY BIOLOGIE MI POKLESLA ČELIST. Na tabuli bok po boku viseli panenka Barbie s Kenem. Nějaký dobrák jim spojil ruce a oba byli nazí, až na pár umělohmotných

Více

Kolektiv dětí z Dětského domova Vizovice Můj podělaný svět 2

Kolektiv dětí z Dětského domova Vizovice Můj podělaný svět 2 Můj podělaný svět 2 Kolektiv dětí z Dětského domova Vizovice Můj podělaný svět 2 Básně, fotografie, kresby dětí v básnické sbírce vznikly za podpory Nadace OKD. Děkujeme Vážený čtenáři, dostává se Ti do

Více

Hudba z chatrče. Paulo Coelho. Argo Vánoční povídka

Hudba z chatrče. Paulo Coelho. Argo Vánoční povídka Hudba z chatrče Paulo Coelho coelho2.indd 1 Argo Vánoční povídka coelho2.indd 2 Paulo Coelho coelho2.indd 3 coelho2.indd 4 Paulo Coelho Hudba z chatrče coelho2.indd 5 Argo, 2008 Copyright 2008 by Paulo

Více

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 ZŠ Rudná ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 Můj milý deníčku... 8. A na horách Autoři: Žactvo Korektor: Martin Isoz 8. června 2011 1 Pondělí 6. 6. 2011 1.1 MI & VI Pondělní den byl dnem úvodním. V osm hodin

Více

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA úvodní stránka strana - 1 - CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA NĚKTERÁ PROROCTVÍ A NĚKTERÉ OBRAZY se zdůrazněním toho: kým je co pro nás vykonal a co z toho pro nás vyplývá použit... ekumenický a kralický

Více

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK Tréninkový deník na prázdniny 2014 Milý ragbisto, DOBŘE O SEBE PEČUJ Správný trénink jde ruku v ruce se správnou životosprávou a výživou. máš před sebou úžasné dva měsíce prázdnin. Zažiješ určitě spoustu

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

2013 "Jdi za světlem" All Rights Reserved

2013 Jdi za světlem All Rights Reserved Obsah Slovo úvodem Kartářská etika 4 Zavírací karta 5 Stínová karta 5 Kvintesence 5 Nesrozumitelná karta. 5 Určení času. 6 Výklad bez otázky Andělské výklady Výklad na otázku ANO/NE.. Triangl (tři karty)

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 11-16 let

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 11-16 let ZKOPÍRUJTE IDENTIFIKČNÍ ČÍSLO Z KONTKTNÍHO LISTU ČÍSLO ZEMĚ ČÍSLO STRTOVNÍH O BODU ČÍSLO DRESY JMÉNO TZTELE ČÍSLO DRES PSČ TELEFONNÍ ČÍSLO EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 11-16 let JK VYPLNIT TUTO ČÁST

Více

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Stěhuji se Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Vzkaz dětem Tato knížka je tvoje. Kresli a zapisuj si do ní vše, co tě napadne a na co se chceš zeptat. Vzkaz rodičům a

Více

Téma: NERVY V KÝBLU. Téma: JE TO NA TOBĚ (UMÍME SE ROZHODOVAT?) Téma: JE TŘEBA BÝT IN? (aneb CO SE SVÝM VZHLEDEM?)

Téma: NERVY V KÝBLU. Téma: JE TO NA TOBĚ (UMÍME SE ROZHODOVAT?) Téma: JE TŘEBA BÝT IN? (aneb CO SE SVÝM VZHLEDEM?) Téma: NERVY V KÝBLU úvaha na biblický text Filipským 4, 6-7 Jak mi Bůh dal sílu překonat těžkou situaci (strach)? Proč prožíváme strach (úzkost) a jak s tím bojovat? Izaiáš 43, 1-2 1) Strach a obavy jsou

Více

Nejkrásnější české pohádky

Nejkrásnější české pohádky Nejkrásnější české pohádky také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz Vybrala a upravila Jana Eislerová Ilustrovala Edita Plicková Nejkrásnější české pohádky e-kniha Copyright Fragment, 2013

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více