Meredith Webberová KOUZLO POUŠTĚ. & HARLEQUIN Cas jen pro mě

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Meredith Webberová KOUZLO POUŠTĚ. & HARLEQUIN Cas jen pro mě"

Transkript

1 Meredith Webberová KOUZLO POUŠTĚ & HARLEQUIN Cas jen pro mě Amsterdam Atény Budapešť Hamburk Londýn Madrid Milán New York Paříž Stockholm Sydney Tokio Toronto Varšava

2 PRVNÍ KAPITOLA Melissa vyhlížela z okna přistávajícího letadla. Pozdní odpolední slunce se jako v zrcadle odráželo ve skleněných stěnách nových vysokých budov rozmístěných mezi prostými obydlími s plochou střechou. Snoubilo se tu staré s novým. Zaheer! Země, která pro ni dosud představovala jen exotické jméno, se právě stala realitou. Země rudého pouštního písku a zelených oáz, velbloudů odpočívajících ve stínu masivních datlových palem; země strážců pouště, kteří sledovali turisty na jejich cestách od západu k východu a jejichž potomci ještě leckde žili životem nomádů. Moc rád bych ti ukázal poušť," říkal jí kdysi Arun. Leželi spolu v posteli, pozorovali východ slunce nad mořem a věděli, že se brzy budou muset navždy rozloučit a to kouzlo, které spolu objevili během čtrnáctidenního kardiologického sympozia na Havaji, zůstane vzpomínkou. Teď je tady, aby poznala poušť. Jistě, uvidí se s ním, protože její nejlepší přítelkyně se vdává za jeho bratra-dvojče, ale jak ji přijme? Zdvořile, to jistě - je to velmi zdvořilý muž. Formálně? Pravděpodobně, protože tohle je jeho země a on tady má významné postavení.

3 3 MEREDITH WEBBEROVÁ Ale Arun, tak jak ho znala ona, byl hlavně silný a velkorysý milenec, ne zdvořilý a formální šejk. Arun, tak jak ho znala Přitiskla si ruku na malou vybouleninu pod vše skrývajícím kaftanem, který měla na sobě. Jak ji přijme, to není důležité - hlavní bude jeho reakce! Pocítila téměř paniku, dlaně se jí zapotily a tělo rozechvělo. Měla mu to povědět dřív. Ale jak, když si sama vůbec nebyla jistá? Když dokonce i teď je naprosto vyvedená z míry dítětem, které nosí. Jaká ironie, že ona, silná a výkonná vedoucí pediatrického chirurgického týmu, žena, která dělá blesková rozhodnutí, jež mohou znamenat život nebo smrt, se najednou změnila v křehký uzlíček nervů, protože neví, co si počít s něčím tak normálním a přirozeným jako je těhotenství. Měla mu to říct dřív. Arun stál za skleněnou přepážkou a sledoval, jak se otevírají dveře letadla a vysouvají se schody. Za pár měsíců bude uvedeno do provozu nové letiště a cestující budou procházet tunelem, ale zatím ještě musí používat schůdky. Nakonec on a jeho dvojče Kam při těch řídkých příležitostech kdy se vraceli z Anglie na prázdniny, byli také očekáváni pod těmito schůdky. Teď měl povoleno čekat v celním prostoru, aby pomohl rodičům nastávající choti vládnoucího šejka přejít po rudém koberci v zemi pro ně cizí. To všechno mu vířilo hlavou a schody byly mezitím připraveny. Zabýval se takovými detaily, aby odpoutal myšlenky od ženy, s níž se setkal? Nebylo na tom vlastně nic divného. Když se Melissa dověděla, že je ze Zaheeru, sama se k němu na sympoziu před čtyřmi měsíci připojila. Chtěla se dovědět něco o zemi, kde pracuje její kamarádka. Nejprve ho upoutal její úsměv - jako by jí rozsvítil celý obličej - a její rudozlaté vlasy jí divoce vlály kolem hlavy. Rázem mezi nimi vzplanulo kouzlo přitažlivosti; dva lidé, kteří nestáli o závazky, podlehli žhavé vášni v krátkém, ale velmi uspokojujícím milostném vztahu. Že se Melissina nejlepší kamarádka právě vdává za Arunova bratra, to byla jen shoda okolností.

4 KOUZLO POUŠTĚ 4 Nebo to byl osud? I když jeho předkové z pouště věřili, že jsou jejich životy ovládány osudem, on byl moderní muž vědy a odmítal s nimi souhlasit. Ale je to zvláštní, že se s Melissou znovu setkává pomyslel si. Zvláštní a vzrušující, napovídalo mu jeho tělo. Ale pokračovat v něčem, o čem se dohodli, že začne i skončí se sympoziem, to nešlo. Ona přijela na svatbu Jenny a Kama - a jistě chce trávit čas s kamarádkou. Nebo by to bylo možné? Když se dověděl, že přijede, požádal ji mailem o poradenskou činnost v nemocnici. Snad opravdu existuje něco jako osud, připustil. Právě ve chvíli, kdy se v nemocnici rozhodl založit pediatrickou chirurgii, přijede specialista v tomto oboru. Melissa mu bude schopna na základě svých zkušeností poradit, jaké zařízení bude nutné, jak nejlépe rozmístit jednotlivé vyšetřovny, rentgeny a laboratoře a jakou úroveň personálu má vyžadovat. Nebyl v tom tak trochu skrytý motiv? Nedoufal náhodou, že by si mohla prodloužit pobyt? A že by obnovili svůj vztah? To jistě ne, protože ta část jeho mysli, která se právě nezabývala nemocnicí a jeho prací, se soustředila na slib, jenž dal Jenny a Kamovi - že si najde ženu a založí rodinu. Melissa mu odpověděla okamžitě - moc ráda mu poskytne jakékoliv rady. Nesdělila však, jak dlouho může zůstat v Zaheeru, a tak měl v úmyslu vyzpovídat Jenny, jaké jsou Melissiny plány pro případ, že by jejich krátký vztah překročil rámec náhodné známosti. Z letadla se vynořila první cestující. Jeho tělo ji poznalo dřív než oči a vzrušilo se stejně jako v divokých snech, pronásledujících ho poslední čtyři měsíce. Nezkrotné rudozlaté kudrny zakrýval modrý šátek, ale místy se prodraly ven a vlnily se jí kolem obličeje, i na dálku viděl její široký úsměv, který dodal jejím pravidelným, i když nenápadným rysům neuvěřitelný půvab. Melissa! Napřímil ramena, stáhl břišní svaly, poručil svému tělu, aby se chovalo slušně a vydal se přivítat trojici, již letuška převáděla přes ranvej směrem k soukromému vchodu celnice.

5 5 MEREDITH WEBBEROVÁ Když Melissa vystupovala z letadla, střídavě se jí zmocňovalo vzrušení a obavy. Je tady, v zemi, o níž Arun mluvil s takovým zanícením, že téměř cítila suchý pouštní vzduch a živě si představovala oázy, třebaže se nacházeli na vodou obklopené Havaji. Teď je tu, aby se setkala se svou nejlepší kamarádkou při té radostné události, Jennyině svatbě. Je tady, ve čtvrtém měsíci těhotenství, o němž neví nikdo na světě, kromě ní Po pravdě řečeno, věděl o tom i její lékař Doprovázela Jennyiny rodiče přes ranvej. Jane Stepletonová zřejmě z nervozity stále něco povídala, měla starost o Jenny a spekulovala o muži, který uzdravil dceřino zlomené srdce. Mel jí klidně mohla o tom muži leccos prozradit aspoň o jeho vzhledu - protože Arun a Kam byli jednovaječná dvojčata. Ovšem ani identická dvojčata nemívají stejnou povahu, zatímco Kam se rozhodl oženit, Arun, jak sám přiznal, neměl vůbec v úmyslu se znovu ženit - dokonce nestál ani o dlouhodobý vztah. Fobie ze závazků," žertovala Mel, když jí to na Havaji prozradil. Perfektně to sedí." Jak mohl osud dopustit, že počali dítě? A jak si s tím ona, která o mateřství neví zhola nic, poradí? Byla to teď její největší starost. Její noční můra! Popravdě řečeno, jedna z mnoha. Porod byla další, i když si říkala, že je to nesmysl - prostě až přijde její čas, nějak to zvládne - ale jak se jí podaří skloubit výchovu dítěte se svým povoláním, z toho měla opravdu strach. Byl tu i problém matky samoživitelky. Nezaslouží si každé dítě oba rodiče - když už ne jako miminko, docela určitě až povyroste a hlavně až se z něj stane teenager? Arun byl skálopevně přesvědčený, že v jeho budoucnosti se děti nebudou vyskytovat. Jako byla donedávna přesvědčená i ona Za sklem budovy terminálu zahlédla pohyb a zadívala se tam, šťastná, že přijde na jiné myšlenky. To je Kamův bratr, jeho dvojče - s tím už jste se setkala, že? Přišel nás uvítat, protože Kam tady není," švitořila Jane vzrušeně. Nečekala jsem ty jejich bílé róby, vy ano?"

6 KOUZLO POUŠTĚ 6 Mel si nebyla jista, co čekala. Určitě ale netušila, že se jí všechno sevře a že jí srdce nebezpečně vypadne z rytmu. Určitě to bude tím dítětem - ne tím, že zase uvidí Aruna. Znovu se s ním setká Dotkne se ho Mozek jí vynechával. Potlačila nutkání položit si ruku na břicho, protože Jane a Bob Stapletonovi už mířili skleněnými dveřmi do haly, kde jim vyšel vstříc muž ve sněhobílé róbě - přesně jako šejk z fantazie o poušti, až se Mel podlomila kolena. Paní doktorko Stapletonová, doktore Stapletone - já jsem Arun Rahman al Kawali." Mel se na něj zadívala - na toho cizince v bílé róbě, který stěží vnímal, jak ho Stapletonovi srdečně zdraví. Melisso, tak se zase setkáváme." Světlezelené oči, o nichž si myslela, že už je neuvidí, se zahleděly do jejích. Jestlipak bude mít miminko také tak průzračné nefritové oči? Je pro mě velkou ctí uvítat tě v mé zemi." Vzal ji za ruku a chvilku ji svíral, jeho teplá ruka probudila v jejím těle žár. Potom se usmál, věděla, že si všiml její reakce - a že ho to potěšilo, protože tím potvrdila, že kouzlo mezi nimi stále ještě působí. Bezpochyby předpokládal, že jejich vztah bude pokračovat Panebože! Znovu se musela ovládnout, aby se nedotkla lehce vzdutého bříška, hlavu měla plnou neutěšených myšlenek. Pořád mu připadám atraktivní. Měla bych mu povědět o dítěti, říkala si. Ale co si pomyslí - a co na to řekne? Bože! Doufám, že ti budu moci ukázat krásy pouště, dokud jsi tady." Při řeči si ji zkoumavě prohlížel a Mel uvažovala, jak moc je na ní znát její nejistota. Ale ať už si v její tváři přečetl cokoliv, jí se v té jeho nepodařilo přečíst nic. Obrátil se znovu ke Stapletonovým. Když jsme se setkali na Havaji, kolem dokola obklopené vodou, prozradila mi Melissa, jak miluje oceán.

7 7 MEREDITH WEBBEROVÁ A já jsem se jí snažil popsat poušť jako něco obdobného, ale vím, že pro toho, kdo ji nepoznal, je těžké pochopit podobnost." Mluvil tak přirozeně, hlas měl jako hedvábí. Tohle je jeho země, je tady králem - aspoň polovičním. Jenny jí v u psala, že vládnou spolu s bratrem. Ale v jeho poznámce, že jí ukáže krásy pouště, se skrývalo něco, co Mel znepokojilo - vzkaz, že když je osud znovu svedl dohromady, není důvod, proč ve vztahu nepokračovat. A co bylo ještě horší, její tělo ten vzkaz přijalo, a okamžitě na něj odpovídalo, takže celá jen hořela. Už na to musíš přestat myslet, kárala se. Je to slabošské a naprosto nesmyslné! Jenomže na co měla myslet, když ho měla plnou hlavu? Dokonce ji napadla bláhová myšlenka otočit se a vrátit se do letadla. A uletět někam - kamkoliv - dokud jednou provždy nevyřeší, jak mu sdělit, co jí leží na srdci. Utíkat je zbabělé a ona nikdy nebyla zbabělec, a tak se napřímila, sebrala odvahu a pohlédla mu zpříma do očí. Moc ráda si prohlédnu poušť," zareagovala trochu opožděně. A Jane, a Bob se na to určitě také těší." Sklouzl po ní pohledem a ústa mu zkroutil lehký úsměv. Dokonce, i když se setkali na Havaji, kde byl oblečený v západním stylu, jeden specialista mezi mnoha, vyzařovala z něj aura moci, výjimečnost, jež ho odlišovala od ostatních. Mluvil klidně, a přesto dokázal upoutat pozornost, číšníci se mohli přetrhnout, aby ho obsloužili jako prvního, hotelový personál byl šťastný, když mu mohl posloužit, lidé se těšili z pouhé jeho přítomnosti. Jestlipak je on sám všechny tři provede pouští? Zřejmě ano, vždycky byl tak úzkostlivě zdvořilý. Ale uvidí Mel v jeho společnosti opravdu jen poušť? Nemyslela si to. Mohla by odmítnout - odmítnout jeho doprovod kamkoliv. Aspoň by byla v bezpečí před tou bouří, kterou působí na její smysly a dlouhý hábit rozhodně nezakrývá jeho přitažlivost. Ale jak si mohou promluvit o dítěti, když s ním nebude sama? Ale zatraceně

8 KOUZLO POUŠTĚ 8 Kdybyste teď šli tudy," ukázal Bobovi směrem k celnímu úředníkovi. Dostanete tam svá zavazadla a pak můžeme jít ven k vozu, je u postranního vchodu, vyhneme se davům." Davy by mohly pomoct, napadlo Mel. Mohla bych se v nich ztratit a už by mě nikdy nikdo nenašel. Ale připravit Jenny o jednu družičku? To nejde. Prostě bude muset utajit, jak její tělo znovu reaguje na jeho přítomnost, jak jí mozek přestává fungovat, bude muset skrýt ten malý důkaz těhotenství - díkybohu se oblékla podle zdejších tradic - dokud si s ním nepromluví v soukromí. A zatím se bude muset chovat tak, jako kdyby Arun nebyl ničím víc než kolegou, s nímž se náhodně setkala na lékařské konferenci. Pokud to dokáže on, zvládne to i ona. Její rozhodnutí se vytratilo, když dovedl Stapletonovy k celnímu úředníkovi a okamžitě se objevil po jejím boku. Máš se dobře? Nedokážu ti ani povědět, jak jsem nadšený, že jsi tady, v mé zemi. Tolik bych ti toho chtěl ukázat, chtěl bych, aby sis to tu užila." Zastřený hlas neskrývající potěšení, tak podmanivý, znovu oslabil její rozhodnutí, ale odmítla se nechat svádět jeho lákavým podtónem - i divokou reakcí svého těla. Nemusíš se kvůli mně tak namáhat," namítla. Já přece vím, kolik máš práce se všemi těmi změnami v nemocnici. Vím, že se čas od času uvidíme, ale -" Aha, nepřeješ si, aby náš vztah pokračoval? To jsi mi chtěla říct?" Už neměl zastřený hlas, v jeho slovech zaslechla zvuk oceli. Mel s velkým, opravdu obrovským úsilím netečně pokrčila rameny a doufala, že se jí to podařilo. Nejsem tady na dlouho, tak to ani nemá smysl." Aha!" řekl znovu. Jestli to tak cítíš, Melisso Kdyby jí aspoň neřekl jménem. A kdyby tím nevyvolal vzpomínky. Jak s jemným sykáním šeptal její jméno a přitom laskal její tělo, nebo jak je vítězně vykřikl ve vrcholném okamžiku milování. Co to mělo znamenat? zvažoval Arun a sledoval, jak celník otvírá první zavazadlo. Jistě, rozuměl, co mu tím chtěla říct - nebudou pokračovat ve vztahu - ale rozhodně tu byl nějaký skrytý

9 9 MEREDITH WEBBEROVÁ smysl, soudě i podle toho, jak skrývala své svěží, dobře tvarované tělo pod jemnými faldy neforemného, vše zakrývajícího kaftanu. Třeba byla v rozpacích z přítomnosti Stapletonových -a díky tomu mu nemohla pořádně odpovědět. Ale ne, řekla to přímo - nemá to smysl Sledoval ji, když otevírala kufr a všiml si jemných vrásek v její bledé tváři, značících napětí. Je to únavou z letu nebo něčím jiným? Divil se sám sobě, proč o tom tak přemýšlí - proč se vlastně stará, jestli je unavená nebo stresovaná Je to tím, že vzpomínky na jejich společně strávený čas ho po celé čtyři měsíce pronásledovaly ve snech? Nebo proto, že o ni měl větší zájem, než sám sobě přiznal? To je nemožné! Byla to jen úžasná aférka, nic víc. Moc úžasná aférka Usadili se ve velké limuzíně, všichni tři hosté vzadu, zatímco Arun se posadil vedle řidiče. Cestou je upozorňoval na zajímavosti města, jmenoval nové hotely, které zde vyrostly, aby hostily nejdřív naftaře a teď i turisty, kteří přijeli obdivovat poušť a všechny vymoženosti, které se dají pořídit za peníze. Och!" Melissino zvolání ho přimělo otočit hlavu; viděl, jak s široce rozevřenýma očima ukazuje tam, kde zapadající slunce odráželo na obloze rudou barvu pouště, takže vypadalo jako roztavená zlatá koule v rudém moři. V popředí se černě proti rudé záři rýsovaly siluety kopule i vysokého minaretu citadely a Arun tak mohl očima návštěvníků znovu vychutnávat každodenní kouzlo západu slunce nad pouští. Tiše promluvil k řidiči, který odbočil z dálnice a zastavil na vhodném místě, odkud mohli sledovat tu nádheru. Neuměla jsem si představit, jaká je to krása," zašeptala Melissa spíš k sobě než k ostatním. Vždycky jsem si myslela, že nejkrásnější je západ slunce nad řekou, kde jsem vyrůstala. Nikdy mě nenapadlo, že západ slunce nad pouští může být tak fantastický." Obrátila se od okna k Arunovi. A máš pravdu, připomíná mi to oceán."

10 KOUZLO POUŠTĚ 10 Z úžasu byl náhle její hlas vřelejší a Arunovo tělo se zase napjalo. Tak výborně si rozuměli, tak se těšili ze vzájemné blízkosti, že to sahalo daleko mimo sex, i když oba věděli od začátku, že to je vše, co mohou očekávat. Vysvětlil jí, že nemá rozhodně v úmyslu se znovu oženit - dokonce jí vyprávěl o Husse, své ženě i o tragédii, která tuto jemnou a krásnou ženu připravila o život - zatímco Melissa přiznala, že je vlastně vdaná za své povolání, že nachází veškeré uspokojení, které potřebuje pro život, v záchraně křehkých dětských životů. Proč by ale nemohli být přáteli, když ne milenci? Nepřítomně se zasmál. Jako by to bylo možné, když mezi nimi doutnal takový oheň. Byl ochoten se vsadit, že by stačil jeden dotek a znovu by vzplál. Jen jeden dotek Co Jenny?" Jemná připomínka Jane Stapletonové ho přiměla si uvědomit, že představení skončilo, nebe přešlo z rudé barvy do zlaté a pak do růžovopurpurové a teď tmavlo do modra. Zase něco řekl řidiči a pak už pokračovali k rodinnému sídlu. Melissa, celá rozechvělá z té krásy, jejímž byla svědkem, seděla tiše. Jak by mohla zůstat netečná ke všemu kolem, když to bylo pro ni nové a vzrušující a tak nečekaně krásné? Nenápadně na něj pohlédla. Jeho tradiční bílý šátek, který mu zakrýval hlavu, přidržovaly dva černé copánky propletené zlatou nitkou. Vepředu mu šátek v obou rozích spadal do tváře a zakrýval ji, takže když se otočil ke Stapletonovým, viděla jen jeho profil - silný zahnutý nos, pevné čelisti a mezi nimi rty, které dokázaly roznítit v jejím těle takový žár. Když byl oblečený v západním stylu, byl to ten nejúžasnější muž, jakého kdy poznala, ale v tradiční róbě -jako by se kolem něj rozprostírala aura velitele, znamení síly, a... Ovládané, skryté sexuality? Tak už o něm nepřemýšlej! Soustřeď se na cestu, přikazovala si. Alej vedoucí od hlavní třídy byla vlastně tržištěm - což vysvětlovalo ty spousty lidí pohybující se po úzké cestě. Sem zajdeme zítra," sliboval. Ve dne tu není tolik lidí, budete se cítit příjemněji. A už jsme na místě."

11 11 MEREDITH WEBBEROVÁ Jeli podél vysoké zdi, až přijeli k velikým vratům, která dva muži dosud dřímající u zdi bleskurychle otevřeli. Uvnitř se ocitli v jiném světě; nádvoří bylo osvětlené jako ve dne, takže mohli spatřit krásně upravené zahrady s dekorativními jezírky. Určitě se chcete co nejdřív setkat s dcerou," prohlásil Arun. Bydlela v ženském domě, ale už se přestěhovala do domu, kde bude po svatbě žít s Kamem, takže teď budete všichni tři bydlet s ní." Ženský dům?" zareagovala Melissa a Arun se k ní obrátil, aby mu viděla do tváře. Je to zvyk," vysvětloval. Pro cizince sice zvláštní, ale fungovalo to tak tisíce let, i když samozřejmě původně to byly stany a ne domy." Jeho neutrální vysvětlení napovědělo Mel, že vzal na vědomí, že to, co mezi nimi bylo, je definitivně minulostí. Byl vůči ní tak odtažitý, jako bylo jeho tělo zakryté volným oděvem. Proč tedy cítí takové zklamání? Vůz se zastavil před jednou z mnoha velkých budov lemujících nádvoří. Dlouhé nevysoké schody vedly k zastřešenému vchodu, kde byly podle zvyku země vyrovnány sandály. Mel následovala Stepletonovy po schodišti, ale nahoře, když se skláněla, aby si zula boty, se Arun dotkl její paže. Možná, že by chtěli být chvíli o samotě jako rodina. Pokud máš zájem, provedl bych tě zahradami." Chvíli si ho prohlížela a cítila, že zřejmě přesně vystihl situaci - Jen určitě uvítá chvíli soukromí s rodiči - ale také měla z jeho nabídky obavy. Projdeme tudy ke stájím. Jak vidíš, je tady kolem spousta lidí, takže není pravděpodobné, že bych se - jak je ten správný výraz? - na tebe vrhl." Pocítila vzrušení, ale nebylo v něm zklamání. Spíš vzpomínky na ty chvíle, kdy se na ni vrhl", okamžitě ucítila, jak jí hoří tváře a honem si přitáhla šátek pevněji k obličeji a přitom doufala, že si ničeho nevšiml. Přijal její mlčení jako souhlas a vedl ji zpět dolů po schodech, pak odbočili po štěrkové cestě, uhrabané do důmyslných spirál a

12 KOUZLO POUŠTĚ 12 vzorů, k perfektně upravenému živému plotu, který lemoval klidnou vodní nádrž uprostřed dvora. Budovy na obou stranách se v něm odrážely, vypadalo to, že jsou úplně všude, ale hlavně ze všeho vyzařoval klid a mír. Tak úžasný klid, že si Mel netroufala ho narušit sdělením o svém těhotenství. Jenomže jednou mu to bude muset povědět, a čím dřív, tím líp. Vysvětlíš mi to?" Arun ji vzal za paži a vedl ji na postranní cestičku mezi dva třpytící se bazény a zpomalil. Copak jí čte myšlenky? Ví snad, že mu potřebuje něco říct? Polovina její mysli se toho obávala, druhá na ni křičela: Tady ne, ještě ne. Jsi teď unavená, zmatená Druhá polovina vyhrála! Vysvětlím?" Je ti to nepříjemné - že jsme se znovu setkali? Trapné?" Mohla mu zalhat - jen kývnout - aby věřil, že je to důvod, proč na něj tak reaguje? Ovšemže ne. Ze lží pak vznikají komplikace. Není mi to nepříjemné," vyhrkla, pak si ale uvědomila, že nemá pro své chování žádné vysvětlení. Alespoň teď - dokud si to všechno nesrovná v hlavě. Jestli se jí to vůbec podaří. Je ve tvém životě nějaký nový muž?" naléhal Arun, bezpochyby hledal nějaký rozumný důvod, proč to kouzlo, které je spojilo, najednou u ní docela zmizelo. Kdyby tak tušil, jak je daleko od pravdy! Jak je její pleť citlivá, jak jí nervy skáčou jako bleší cirkus. Ne," podařilo se jí vyslovit a doprovodit to jakýms takýms úsměvem. Fobie ze závazků, vzpomínáš?" Arun přikývl, ale zjevně ho to neuspokojilo. Nebo je to zaměstnáním? Doufalas, že dostaneš místo v týmu v Bostonu, říkalas, že jsi udělala dobře a teď jsi sem přiletěla z Austrálie. Tak jsi to místo nedostala? A jsi zklamaná?" Musí pro to být nějaký důvod?" Zastavila se u klidné nádrže a posadila se na okraj, aby si mohla máčet ruce ve vodě - aby jí zchladla krev. Tvá pýcha vyžaduje solidní výmluvu, proč žena odmítá znovu s tebou padnout do postele?"

13 13 MEREDITH WEBBEROVÁ Šíp se trefil přímo do středu a Arun nebyl schopen slova - ale jen na chvilku. Nejsem si vědom, že bych tě lákal do postele," prohlásil a potlačil projevy svého těla, které pociťoval od chvíle, kdy vystoupila z letadla. Spíš jsem měl na mysli přátelství. Ale pokud tvá nechuť k závazkům zahrnuje i přátelství, tak se ti omlouvám." Bylo tady dost světla, aby viděl, jak se jí ztratila barva z tváří a jak jí z očí, hledících do jeho, zmizel třpyt. Natáhla ruku a dotkla se jeho paže, její mokré prsty mu tam zanechaly stopy. Ne, Arune, to já se ti omlouvám. To je jen Její oči se teď dívaly prosebně. Aby ji pochopil? Jak by mohl, když nemá vůbec tušení, o co jde. Jak by mohl pochopit, že ta silná žena, již si pamatoval, náhle vypadá tak - křehce? Zranitelně? To jistě ne! Potom se znovu usmála, jen nepatrně, ale stejně se jí celá tvář rozsvítila. Mohu poprosit o malý odklad, protože v téhle chvíli se nějak nedokážu chovat logicky?" Mohla by, ale asi by jí nevěřil. Tahle žena dokázala myslet velmi logicky - dokonce byla schopna na sympoziu na vysoké úrovni přednést vynikající přednášku, a to po noci plné vášně, kdy neměla ani pomyšlení na spánek. Určitě by pochyboval, že ji trápí něco takového. Posadil se vedle ní na nízké zábradlí a naklonil se k ní, protože věděl, že na tomto místě jsou docela sami a že by ji mohl i políbit. To je vážně všechno, co si přeješ?" Vzpomněl si tak živě na jejich milování, že cítil, jak mu tuhne celé tělo. V téhle chvíli ano," připustila. Ale později, zítra anebo po svatbě, si spolu promluvíme." Je to slib?" Naklonil se k ní blíž a ona se neodtáhla, jen přikývla. Tady v Zaheeru stvrzujeme sliby polibkem," zašeptal. Nenechal jí čas na protesty, sklonil hlavu o pár centimetrů, aby dosáhl na její rty, aby cítil, jak otevřela ústa a znovu ji ochutnal, okusil její žár - aby ji přesvědčil polibkem.

14 DRUHÁ KAPITOLA Šejkové přece takové věci nedělají, natož na svém vlastním nádvoří! To bylo první, co Mel napadlo. Díkybohu oba sedí, takže ten malý kopeček se skryl v jejím klíně. To ji napadlo hned nato. Žár Arunových polibků v ní okamžitě vznítil oheň, poddala se té vášni. Ňadra jí ztuhla, kosti se změnily v rosol a uvnitř všechno roztálo, chvěla se touhou, kterou v ní dokázal probudit jedině on. Zatraceně, to je to poslední, co se mělo stát, a obzvlášť tady, vždyť bude vypadat jako nějaká sexuchtivá panna. No, ne zrovna panna, ale rozhodně sexuchtivá Vracela mu polibky, třebaže věděla, že by neměla, nechala volně proudit svou touhu, přiznávala, jakou má nad ní moc. I když podle jeho sípavého dýchání usoudila, že je na tom stejně. Sdílená vášeň! Před těmi čtyřmi měsíci to pro ni bylo něco tak nového a vzrušujícího, jako by objevovala nové kraje. Jen kdyby Její vlhké, od polibků nateklé rty náhle ovanul chladný vzduch a ona si uvědomila, že se odtáhl. Nejen odtáhl, stál nad ní a prohlížel si ji. Tak ta přitažlivost není mrtvá," pronesl potichu a třebaže

15 15 MEREDITH WEBBEROVÁ měl obličej ve stínu, věděla, že si ji jeho zelené oči, tak světlé a jasné, pečlivě prohlížejí a snaží se z výrazu v její tváři vyčíst, co za tím vězí. Co cítí Nebo si to jen namlouvá? Zajímají ho vůbec její pocity? Ne," zodpověděla jeho otázku, ale ne tu svou, protože je to citlivý muž a asi ho zajímá, co cítí. Tak dobře." Arun ji vzal za ruku a pomohl jí vstát. Teď tě zavedu za Jenny. Máš pravdu. Budeš mít napilno. Svatební šílenství panuje v ženském domě už celý týden." Vedl ji zpět do velké budovy, kde nechal Stapletonovy, představil ji mladé ženě, která je uvítala ve dveřích, sdělil Mel, že její zavazadla už má v pokoji a Keira jí ukáže, kde to je. Ale Keiry nebylo třeba, protože z postranního pokoje se do široké chodby vyřítila Jenny. Mel! Už jsem myslela, že tě Arun unesl na velbloudu a že už se svou zajatkyní uhání přes poušť jako pravý válečník." Než se Mel dostala ke své kamarádce, ještě pohlédla na Aruna. Dnes v něm opravdu spatřila pouštního válečníka - a nechat se jím unést do pouště zase nebyla tak nelákavá představa Sakra! Musíš mít konečně rozum! okřikla se v duchu. Já jsem muž na koni, Jenny," řekl a vřele se usmál, jako by Jenny byla už teď někým významným v jeho životě. Mel jezdí na koni," oznámila mu Jenny. Mel, měla bys vidět zdejší stáje a koně. Jsou nádherní. Určitě se ti zalíbí. Arun jezdí skoro každé ráno, nemám pravdu, Arune?" Konečně k sobě doběhly, políbily se na tváře, Mel ovšem opatrně, aby se moc nepřitiskla, i když její bříško ještě nevypadalo moc těhotně. Jenny teď stála a objímala Mel kolem ramen a její dohazování bylo tak nápadné, až Mel zčervenala. Přejela pohledem z Arunovy tváře bez výrazu ke tváři své kamarádky zářící štěstím a vzrušením. Pochybuju, že budu mít v nejbližších několika dnech čas na ježdění," prohlásila Mel schválně před Arunem, i když by se asi těžko nabídl, že ji vezme na vyjížďku. Máme připravovat svatbu, vzpomínáš?" Pokud by sis chtěla vyjet -" začal Arun a Mel se rozesmála.

16 KOUZLO POUŠTĚ 16 Tvá nabídka přišla dost pozdě," žertovala a byla ráda, že řeč o koních uvolnila napětí. A já to chápu, opravdu. Když jsem žila u babičky, hodně jsem jezdila a třebaže se mnou často jezdili přátelé nebo bratranci, nikdy to nebylo takové jako vyjet si sama. Obzvlášť časně ráno, když je v trávě ještě rosa a celý svět voní novotou a čistotou. Jen já, kůň a krajina kolem. Chápu, že nestojíš o společnost." Usmál se a ona litovala, že přestala být ostražitá, protože jeho uličnický úsměv ji zasáhl po celém těle. U mě je to zase kůň a poušť," přiznal tiše. A je to způsob, jak řeším problémy světa, když se můj mozek probouzí a svými smysly vnímám všechno kolem. Jeho úsměv se ještě rozšířil, když dodal: No, vlastně spíš myslím na problémy kolem nemocnice a některé týkající se naší země - ne úplně celého světa." Ale toho tvého světa, který je pro tebe důležitý," připomněla mu Mel a potěšilo ji, když uviděla jeho překvapení; dlouze si ji prohlížel, pak přikývl na souhlas. Já vás teď opustím," prohlásil Arun a obrátil se k odchodu. Nejenže ho Melissa Cartwrightová přitahuje fyzicky, ale uchvátila ho i svým bystrým úsudkem a pronikavou inteligencí, stejně jako svým tělem. Ale nelíbilo se mu, že tak ovládla jeho emoce a vloudila se mu do jeho mysli. Takové intimní blízkosti se vyhýbal od Hussiny smrti. Jenny zavedla Mel do veliké místnosti, vyzdobené starými tapiseriemi, koberečky v jasných barvách a zařízené měkkými pohovkami a těžkými závěsy. Největší dojem ale vyvolávaly barvy - rudá a zlatá, růžová a purpurová, v geometrických i květinových vzorech, rohy zakryté draperiemi. Vypadalo to tam jako v pohádce a Mel oněměla, jak se snažila to všechno vnímat. Bob a Jane Stapletonovi seděli na dlouhém koženém otomanu a studovali nějakou mapu. Před nimi na nízkém stolku byly podnosy s ovocem, ořechy, sýrem, chlebem a delikatesami. Tak pojď," pobídla ji Jenny. Potřebuješ něco sníst a napít se a já už jsem celá žhavá vypovědět ti všechny zážitky. Potom, až si maminka s tátou půjdou lehnout, mi povíš všechno o sobě." Odmlčela se, zadívala se na Mel a pohladila ji po tváři.

17 17 MEREDITH WEBBEROVÁ Je ti dobře? Je všechno v pořádku?" Mel věděla, že zkoumá, zda není zklamaná - proč nepracuje v nemocnici v Bostonu, o níž snila. Ale odpověď není v její tváři, spíš ve změněném tvaru jejího těla Pak si o tom promluvíme," slíbila Mel, i když věděla, že si nemůže s Jenny promluvit - otevřeně - dokud to nepoví Arunovi. Jak mu to má ale povědět? Jak mu vysvětlí, proč mu to neřekla dřív? Šla za Jenny pokojem, naslouchala štěstí v jejím hlase a radovala se z něj, protože jestli si někdo zasloužil být šťastný, byla to Jenny. Mel se posadila ke Stapletonovým na otoman, vzala si vlhký ubrousek od dívky stojící za ní a otřela si ruce, pak si na talířek vybrala několik exotických lahůdek. Nemám vlastně hlad," protestovala, když ji Jenny pobízela. Ale měla by ses aspoň napít, abys měla správnou hladinu tekutin. Zkus tenhle džus, je datlový. Bude ti chutnat." Když přiměla kamarádku nabrat si jídlo a pití, posadila se a začala vyprávět. I když jsem Kama moc milovala, myslela jsem si, že prostě není možné si ho vzít," přicházela Jenny ke konci své romantické ságy. Byl novým vládcem země, potřebuje dědice a já jsem nevěděla Přitiskla si ruku na bříško a všichni tři to gesto pochopili - vzpomněli si na bolest, kterou Jenny prožila, když při automobilové nehodě ztratila manžela a nenarozeného syna. Ještě horší bylo, co jí řekli lékaři, kteří ji dávali dohromady. Že pochybují, že bude moci mít další dítě. Ale Jen dál zářily tváře - a teď se vdává za Kama - takže možnost, že neporodí dědice, ji už netrápí. A v té chvíli přišel Arun se svou nabídkou," dokončila vítězně a naklonila se k posluchačům, jako by právě to byla ta nejlepší zpráva, kterou pro ně má. Omlouvám se. Vy mi nerozumíte. Kam mi prozradil něco z Arunovy minulosti, víte. Arun se ještě mladý oženil - jeho ženou byla krásná dívka jménem Hussa. Pracoval ve městě, zatímco ona, jak bylo v té době zvykem, zůstala v odděleném ženském domě. Byla velice mladá a stydlivá, a když začala mít bolesti v

18 KOUZLO POUŠTĚ 18 břiše, nikomu nic neřekla. Až po nějaké době zjistili, že je nemocná a mezitím jí prasklo slepé střevo, dostala zánět pobřišnice, a než ji mohli zachránit, zemřela." To je hrozné, ale i v této době se to ještě stává," pronesla, Jane. Dokonce i u nás doma, lidé přikládají bolesti břicha tomu, že něco špatného snědli, následná infekce, která je odolná vůči lékům, mívá tragické konce." Arun byl přirozeně naprosto zničený," pokračovala Jenny, - a přísahal, že se víckrát neožení. Je tak podobný Kamovi a přece tak jiný. Kam mu říká, že je plejboj, ale jsem si jistá, že to není tak hrozné, velmi ho chápu, proč se nechtěl znovu oženit." Mel celá dychtivá dovědět se o Arunovi něco víc, sledovala zaujatě celý příběh, který zjevně ještě neskončil. No a ta Arunova nabídka?" pospíšila si Mel a Jane se zářivě usmála. Řekl, abychom se nestrachovali, že se ožení a bude mít děti, aby tu byli dědici, takže mé důvody proč jsem se nechtěla za Kama provdat byly tytam." Panebože!" To ale nebylo dost silné slovo. Mel by bývala nejradši opravdu zaklela, ale její babička byla extrémně staromódní, pokud jde o takové výrazy a třebaže jich Mel vyslechla hodně během studií i v divadle, nedokázala se přimět, aby je používala. Dokonce ani v duchu! Tohle byla ale katastrofa. Těžko může sdělit Arunovi svou zprávu, když právě hledá novou ženu a snad už zařizuje svatbu. Chce ale dítě Jejich dítě? Nemožné! Jenny stále ještě vyprávěla a Mel se snažila soustředit na to, co říká. Aby se mohla rozhodnout, co dál. Musíte pochopit, že tady je všechno jiné," vysvětlovala Jenny. Lidé pořád dodržují stovky let staré tradice, takže nejsou neobvyklé dohodnuté sňatky, jak navrhl Arun." A už pro sebe nějaký zorganizoval?" Mel doufala, že její hlas zněl dost pevně, protože jí nějak vypovídaly hlasivky. A také doufala, že to znělo dost nezúčastněně. Zjevně ano, protože se Jenny usmívala.

19 19 MEREDITH WEBBEROVÁ Nic neřekl, ale vím, jak on i Kam jednají - něco vymyslí a okamžitě se podle toho zařídí - takže to má asi pevně v rukou. Vlastně by mě nepřekvapilo, kdyby navrhl dvojitou svatbu." Och, jsem si jistá, že ti nebude chtít pokazit tvůj velký den," prohlásila Jane a Jenny se zasmála. Mami, vlastně nejde o žádný velký den. Kam a já se už cítíme jako manželé. Tohle je jen ceremoniál pro rodinu a příležitost pro místní, aby mohli oslavovat. I když se mi to Kam snažil vysvětlit a já už rozumím pár slovům místního jazyka, stejně to my čtyři těžko pochopíme." Jane se dívala zmateně, ale Bob byl z tvrdšího materiálu. Pokud jsi šťastná," pronesl chraplavě, - a já vidím, že opravdu jsi, tak na ničem jiném nezáleží. Tak kdy se setkáme s tím tvým mužem?" Mel sledovala, jak se Jenny barví tváře a cítila, že to Bob řekl správně. Jenny opravdu byla šťastná. Zítra večer. Budeme pořádat velkou večeři. Je to tradice v den před svatbou, já bych se jí vlastně neměla zúčastnit. Ale časy se mění, a tak tam budu. Kam se vrátí z uprchlického tábora." Obrátila se k Mel. Před pár dny tam vezl nového lékaře a zůstal tam, dokud se nezapracuje. Všichni se s ním setkáte zítra." Byl to signál k odchodu, Stapletonovi si potřebovali odpočinout a Jenny se zvedla, aby jim ukázala jejich pokoj. Ty zůstaň tady," připomněla Mel. Musíme si promluvit." Když si ale Mel uvědomila, o čem budou mluvit, zavrtěla hlavou. Lepší je takový menší podvod než ten větší. Myslím, že náš rozhovor může počkat, Jen. Jsem úplně hotová. Musíme to odložit." Jen na ni nedůvěřivě pohlédla, ale neoponovala jí, odvedla je všechny tři zpět k širokému vchodu, rodiče zavedla do jednoho pokoje a pak ukázala Mel další dál na chodbě. Tak tenhle malý domeček bude tvým a Kamovým domovem?" žertovala Mel. Měla jsem trousit drobečky, abych našla cestu ke vchodovým dveřím." Keira ti ukáže, kudy máš jít. Bude tvou osobní služebnou, dokud budeš tady, a bude spát v malém předpokoji u tvého pokoje, takže když budeš cokoliv chtít, stačí jí říct."

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová O knize Léčebný kód Od: Ing. Jaroslava Švajcrová Léčebný kód = převratná léčba vlastní bioenergií Úvod Jeden z autorů, původním povoláním kněz a poté lékař (psychiatr) měl svoji rodinu, kterou hluboce

Více

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné Druhy vedlejších vět Souvětí podřadné Podmětná vyjadřuje podmět věty řídící. Bývá připojena vztažným zájmenem kdo nebo co nebo spojkami že, aby apod., např.: Je pozoruhodné, že se poměrně málo otázek týkalo

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách.

1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách. 1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách. 2 Vyprávěj příběh a podle obrázků doplň slova ve správném tvaru. Svítilo a šli do. Cesta vedla kolem, pak po a kousek

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého.

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. Pomůcky: pracovní list, DUHA 9/2014 2015. Přivítání Přivítáme se, přeptáme se dětí, jak se jim daří, a rozdáme si pracovní listy

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Jak se modlit za nevěřícího manžela

Jak se modlit za nevěřícího manžela Jak se modlit za nevěřícího manžela Mo Tizzardová Poděkování Z celého srdce děkuji Jan Hodgeové, která se stala mou přítelkyní, pomohla mi uvědomit si, jak moc mě Bůh miluje, a stála při mně a modlila

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Motto: Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole R.Fulghum (americký psycholog a spisovatel) JARO 2013 Jaro! Jaro!

Více

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let KIDSCREEN-27 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let Page 1 of 5 Dobrý den, Datum: Měsíc Rok Jak se ti daří? Jak se cítíš? Rádi bychom se to od tebe dozvěděli. Přečti

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Příběh Makulky. Jana Svobodová

Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Příběh Makulky. Jana Svobodová Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Příběh Makulky Jana Svobodová Radim Bačuvčík VeRBuM, 2012 2 :. Diagnóza EBD: Život s motýlími křídly Jana Svobodová, 2012 Radim Bačuvčík VeRBuM, 2012 ISBN 978-80-87500-25-5

Více

Dospívání jednoho mladíka

Dospívání jednoho mladíka Dospívání jednoho mladíka Osobité a věrné svědectví o dobrodružstvích, radostech a strastech života jednoho dozrávajícího chlapce (se sklony pro hašteřivost) Jak je zachytil a sepsal André Daim S věnováním

Více

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI Když nemůžeš zůstat doma se svou vlastní rodinou, je stát odpovědný za to, aby o Tebe bylo řádně postaráno a abys měl/a všechny věci, které potřebuješ ke svému životu.

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně?

Reagujete ukvapeně, nebo promyšleně? Reagujete Co byste v podobných situacích řekli a udělali vy? Když nebudete svoje reakce procvičovat, nikdy se nezměníte. Váš kolega prezentuje projekt, který jste spolu zrovna dokončili. Čekáte, až se

Více

"50+ v Evropě" SHARE

50+ v Evropě SHARE Číslo domácnosti 2 8 0 6 2 0 0 č. Resp. Datum rozhovoru: Tazatel č.: Křestní jméno respondenta: "50+ v Evropě" SHARE Písemný dotazník pro respondenty, kterým je méně než 65 let B Hlavní studie 2006 / 2007

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 %

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Počet odpovědí: 76 Souhrn Uveď své pohlaví Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Uveď třídu 1A 10 13 % 1B 8 11 % 2A 11 15 % 3A 10 13 % 3B 14 19 % 4A 13 17 % 4B 9 12 % Měli by přednášku Sex, AIDS, Vztahy slyšet i

Více

mladší žáci PoznejBibli / 6 / 4 O: Jak se jmenovali dva rybáři? p a O O: Co Ježíš řekl dvěma rybářům? Doplň chybějící písmena:

mladší žáci PoznejBibli / 6 / 4 O: Jak se jmenovali dva rybáři? p a O O: Co Ježíš řekl dvěma rybářům? Doplň chybějící písmena: Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro děti PoznejBibli 1. PŘÍBĚH: Pán Ježíš povolává Petra Máš nějakého nejlepšího přítele? Ježíš věděl, že

Více

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013 ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE Strašnice Středa 3.dubna 2013 Univerzální vlastnosti lidstva VE VŠECH KULTURÁCH V KAŽDÉM ČLOVĚKU Touha po životě Obava z budoucna Strach ze smrti Tajemno co je po smrti? Je nějaká

Více

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice

ODVAHU! Knížka o přežití. Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice Dr. med. Claudia Croos-Müller ODVAHU! Knížka o přežití Okamžitá pomoc při strachu, úzkosti a panice 12 a ½ cvičení pro okamžitou pomoc pro získání klidu a odvahy V této knize najdeš následující cvičení:

Více

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících datum narození: bydliště: pohlaví druh postižení: rodina: postižení v rodině: psycholog, jiný odborník): probírali jste otázku sexuálního

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Jak se v parku narodil dráček

Jak se v parku narodil dráček Jak se v parku narodil dráček Klárka a Matýsek jsou dobří kamarádi. Nejradši chodí ven do parku. Hrají si s dalšími kamarády na schovku SCHOVKA POD DEKOU, na honěnou HONIČKA SE ZÁCHRANOU nebo si jen tak

Více

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce Bible pro děti představuje První Velikonoce Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Janie Forest Upravili: Lyn Doerksen Přeložila: Jana Jersakova Vydala: Bible for Children www.m1914.org BFC PO Box 3 Winnipeg,

Více

DALŠÍ TOMOVA DOBRODRUŽSTVÍ

DALŠÍ TOMOVA DOBRODRUŽSTVÍ DALŠÍ TOMOVA DOBRODRUŽSTVÍ Vypráví: Ursula Marcová Ilustroval: German Frank 1. kapitola: Takový úkol? Maličkost! Tak brzy po ránu všichni bývalí loupežníci ještě spali. Tom už to v posteli nevydržel. Odpovědnost

Více

1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL PŘÍKLAD: Libor slíbil, že pojede do Brna svou služební dodávkou a sveze svého kamaráda, který potřeboval z Brna odvézt

1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL PŘÍKLAD: Libor slíbil, že pojede do Brna svou služební dodávkou a sveze svého kamaráda, který potřeboval z Brna odvézt 1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL zakoupené zboží. Mezitím se situace změnila. Libor do Brna Libor trpí, má výčitky svědomí, přece to slíbil. Cítí povinnost kamaráda svézt, přestože se mu to nehodí. Naznačí

Více

Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY zadání: 1. Do sešitu na literaturu napiš nadpis. 2. Najdi si obrázek spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho, případně další (maximálně 2) obrázky,

Více

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit.

je kámoška do nepohody. Je neuvěřitelně inteligentní a oddaná svým blízkým přátelům. Taková kamarádka je hotový poklad Violetta na ni nedá dopustit. nevídaně chytrá dívka se spoustou energie a krásným hlasem, který zdědila po své mámě. Je upřímná, spontánní a romantická a hlavně neobvykle inteligentní. A podobně jako snad každý teenager stále hledá

Více

Jak překonat rozchod. Radek Šíra

Jak překonat rozchod. Radek Šíra Jak překonat rozchod Radek Šíra 2 Radek Šíra, 2013 OBSAH Úvod... 4 1. Typy rozchodů... 5 1.1. Navrhovatel a obránce... 5 1.2. Délka vztahu... 6 2. Měsíc nové naděje... 8 2.1. Týden zármutku... 8 2.2. Týden

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Mgr. Vlasta Hrádelová. ŠKOLA: ZŠ Pohůrecká 16, České Budějovice PŘEDMĚT: Český jazyk VY_32_INOVACE_ČJ.7.64 DATUM: 10. října 2013

Mgr. Vlasta Hrádelová. ŠKOLA: ZŠ Pohůrecká 16, České Budějovice PŘEDMĚT: Český jazyk VY_32_INOVACE_ČJ.7.64 DATUM: 10. října 2013 AUTOR: Mgr. Vlasta Hrádelová ŠKOLA: ZŠ Pohůrecká 16, České Budějovice PŘEDMĚT: Český jazyk VY_32_INOVACE_ČJ.7.64 DATUM: 10. října 2013 Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a

Více

NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE A. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE A. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE A Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje Září 2010 Mgr.Olga Čadilová NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE A Komunikace vzájemná výměna

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

Kód VM: VY_32_INOVACE_5PAU32 Projekt: Zlepšení výuky na ZŠ Schulzovy sady registrační číslo: CZ.1.07./1.4.00/21.2581

Kód VM: VY_32_INOVACE_5PAU32 Projekt: Zlepšení výuky na ZŠ Schulzovy sady registrační číslo: CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Kód VM: VY_32_INOVACE_5PAU32 Projekt: Zlepšení výuky na ZŠ Schulzovy sady registrační číslo: CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Autor: Jana Paulusová Fišerová Datum: 28.10. 2012 Ročník: 6. 9. Vzdělávací oblast: Umění

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA úvodní stránka strana - 1 - CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA NĚKTERÁ PROROCTVÍ A NĚKTERÉ OBRAZY se zdůrazněním toho: kým je co pro nás vykonal a co z toho pro nás vyplývá použit... ekumenický a kralický

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika

Taťana Březinová Tanec na paletě. Eroika 1 2 Taťana Březinová Tanec na paletě Eroika 3 Taťana Březinová, 2007 Eroika, 2007 ISBN 978-80-86337-70-8 4 Taťana Březinová Tanec na paletě 5 6 Poznámka autorky Knihou Tanec na paletě jsem se vyznala ze

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_366 Jméno autora: Třída/ročník: Mgr. Tomáš Vaculík

Více

Abraham Hicks Jak přichází Donald Trump na své myšlenky?

Abraham Hicks Jak přichází Donald Trump na své myšlenky? Abraham Hicks Jak přichází Donald Trump na své myšlenky? Host: Mnoho z těchto věcí je pro mě nových, hodně je starých. Takto jdu svým životem a je to úžasné. A teď jsem ve svém životě na místě, kde se

Více

FLEET. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

FLEET. Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz FLEET Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Moje temné srdce Antti Tuomainen MOJE TEMNÉ SRDCE Antti Tuomainen This work has been published with the financial assistance of FILI Finnish

Více

Čekání na DUPV příběh pana P.P. Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Univerzita Karlova v Praze Lékařská fakulta v Hradci Králové Fakultní nemocnice Hradec Králové Autoři:Veronika

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

Popisy staveb Název budovy: Dům pro seniory SWOT ANALÝZA. Nedávno zrekonstruováno V okolí: - obchody - knihovna - zastávka MHD - přírodní prostředí

Popisy staveb Název budovy: Dům pro seniory SWOT ANALÝZA. Nedávno zrekonstruováno V okolí: - obchody - knihovna - zastávka MHD - přírodní prostředí ZŠ Laštůvkova Mapa Popisy staveb Název budovy: Dům pro seniory Byty pro seniory 12 let Nedávno zrekonstruováno V okolí: - obchody - knihovna - zastávka MHD - přírodní prostředí Rozšíření Hluk ze silnice

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ZŠ SLOVAN slaví 40. výročí ze Slovanu 2013/2014 Třetí číslo k oslavám ZŠ Slovan Pár řádků k zamyšlení..od patnáctileté žákyně naší školy Dětství a dospělost. Co bylo ve škole,

Více

Příprava na vyučování oborů Český jazyk a literatura a Člověk a jeho svět s cíli v oblastech OSV a čtenářství. Co je lepší.

Příprava na vyučování oborů Český jazyk a literatura a Člověk a jeho svět s cíli v oblastech OSV a čtenářství. Co je lepší. Příprava na vyučování oborů Český jazyk a literatura a Člověk a jeho svět s cíli v oblastech OSV a čtenářství Název (téma) Co je lepší Stručná anotace Pomocí příběhu si žáci uvědomují význam spolupráce

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/21.O288 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_57 Jméno autora: Pischová Třída/ročník: PVS 1

Více

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne z nebe, většinou v nás zraje delší dobu. Po loňských

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov. Autor: Téma sady: Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1

Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov. Autor: Téma sady: Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1 Základní škola Habartov, Karla Čapka 119, okres Sokolov Autor: Téma sady: Dagmar Pospíšilová Český jazyk pro 5. ročník - literatura Název výstupu: VY_32_INOVACE_ČJ5-L_13_TO JE JÍZDA 1 Datum vytvoření:

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET ZKOPÍRUJTE IDENTIFIKČNÍ ČÍSLO Z KONTKTNÍHO LISTU ČÍSLO ZEMĚ ČÍSLO STRTOVNÍH O BODU ČÍSLO DRESY JMÉNO TZTELE ČÍSLO DRES PSČ TELEFONNÍ ČÍSLO EU Děti Online II (31/03/2010) JK VYPLNIT TUTO ČÁST DOTZNÍKU Věk

Více

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu.

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Od: Jan Rudzinskyj O létání sním od malička co si pamatuji. Za komunistů jsem se dozvěděl, že nejsem vhodný kandidát pro létání (asi bych jim s tím Blaníkem

Více

JINÝ SVĚT. Zárybákov. Kateřina Macháčková. Zvláštní den

JINÝ SVĚT. Zárybákov. Kateřina Macháčková. Zvláštní den JINÝ SVĚT Kateřina Macháčková Zárybákov Zvláštní den Psal se rok 2024 a Majka Prokopová ležela v porodnici. Čekala miminko. Konečně se narodilo. Byla to holčička. Dala jí jméno Sára. Když byly Sáře 3 roky,

Více

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny:

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny: Tělo a stres garant: Radovan Faktor členové expertní skupiny: Martina Miňhová Bára Stoláriková Nikola Žůrková Marek Hanuš Zdeněk Lerch Jan Čížek Michal Kdolský Daniel Punčochář Zdeněk Janoušek Filip Wágner

Více

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli,

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, dovolujeme si Vás oslovit jménem organizace ABATOP a nabídnout Vaší škole v rámci projektu S úctou k životu přednášky na téma: 1) Co se to se mnou děje? (pro

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 ZŠ Rudná ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 Můj milý deníčku... 8. A na horách Autoři: Žactvo Korektor: Martin Isoz 8. června 2011 1 Pondělí 6. 6. 2011 1.1 MI & VI Pondělní den byl dnem úvodním. V osm hodin

Více

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA,

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA, pracovní list Mgr. Michaela Holubová Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Michaela Holubová. FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VÝVOJ ČLOVĚKA 1. Uveďte,

Více

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY

Chemie 8. ročník, FRAUS AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY AROMATICKÉ UHLOVODÍKY ARENY ARENY Učebnice str. 58 Uhlovodíky obsahující v molekulách alespoň jedno benzenové jádro Vlastnosti: zapáchají, jsou jedovaté, mají karcinogenní účinky, hořlavé Benzenové jádro

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Stěhuji se Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Vzkaz dětem Tato knížka je tvoje. Kresli a zapisuj si do ní vše, co tě napadne a na co se chceš zeptat. Vzkaz rodičům a

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

Srbsko po deseti letech: směřování k EU co se očekává od Srbska jako kandidátské země?

Srbsko po deseti letech: směřování k EU co se očekává od Srbska jako kandidátské země? SPEECH/10/446 Štefan Füle Evropský komisař pro rozšíření a politiku sousedství Srbsko po deseti letech: směřování k EU co se očekává od Srbska jako kandidátské země? Veřejné slyšení, Evropský parlament

Více

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v HASIČI VE ŠKOLE Dne 28. 5. 2010 to vypadalo, jakoby v naší škole hořelo. Uslyšeli jsme sirénu, do tříd přišli hasiči v maskách a vyváděli nás ven. Před školou stojí hasičské auto. Co se děje? Snad nehoří?!

Více

Informace ze světa nedobrovolných dražeb.

Informace ze světa nedobrovolných dražeb. Informace ze světa nedobrovolných dražeb. Zúčastnili jsme se stovek nedobrovolných dražeb po celém Česku. Ukážeme vám skrytá místa s dražebními vyhláškami. Ukážeme vám na co si dát pozor, když dražíte

Více

Exotický nádech studia na FEKT VUT v Brně

Exotický nádech studia na FEKT VUT v Brně Exotický nádech studia na FEKT (FEKT) má za sebou dlouholetou spolupráci se zahraničními univerzitami z celého světa. Jednou z hlavních partnerských zemí je Sýrie, tato země z Blízkého východu posílá do

Více

Časopis všech chytrých holčiček a kluků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově ČASOPIS PĚTILÍSTEK. 8. ročník 2014/2015. 1. stupeň

Časopis všech chytrých holčiček a kluků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově ČASOPIS PĚTILÍSTEK. 8. ročník 2014/2015. 1. stupeň Časopis všech chytrých holčiček a kluků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově ČASOPIS PĚTILÍSTEK 8. ročník 2014/2015 1. stupeň TÉMA: VesmírTříd 1. A - návštěva planetária v Praze Jednou z komet ve velkém

Více

Ženy v korintském sboru

Ženy v korintském sboru Ženy v korintském sboru 1. Ježíši krásný, panovníku jasný, Boží i lidský synu, tebe milovat a oslavovat žádám každou hodinu. 2. Krásné jsou kraje, pole, luhy, háje, zavítá-li jarní čas: nad vše vezdejší

Více

VY_32_INOVACE_CH8SA_01_01_01. VY_32_INOVACE_CJ678JO_09_03_17 materiál č. šablony/č. sady/č. materiálu: Hana Johánková Vzdělávací oblast předmět:

VY_32_INOVACE_CH8SA_01_01_01. VY_32_INOVACE_CJ678JO_09_03_17 materiál č. šablony/č. sady/č. materiálu: Hana Johánková Vzdělávací oblast předmět: Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185, 339 01 Klatovy; 376312154, fax 376326089 E-mail: skola@maszskt.investtel.cz; internet: www.maszskt.investtel.cz Kód přílohy vzdělávací VY_32_INOVACE_CH8SA_01_01_01

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor: Mgr. Alena Hynčicová Tematický celek: Literární teorie Cílová skupina: žáci SŠ Anotace: Materiál má podobu pracovního listu s úlohami, pomocí nichž si žáci při práci s uměleckým textem zopakují

Více

PoznejBibli. Už jsi byl/a někdy na svatbě? Jestliže ano, pak určitě víš, jak je to radostná událost. Ovšem pokud nenastane nějaká nepříjemná situace!

PoznejBibli. Už jsi byl/a někdy na svatbě? Jestliže ano, pak určitě víš, jak je to radostná událost. Ovšem pokud nenastane nějaká nepříjemná situace! Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. příběh: Ježíš mění vodu ve víno Jan 2,1-11 Klíčový verš: Přečti si: Jan 2,5 Popros

Více

Karel Vejchodský s Aspen4 v Brazílii

Karel Vejchodský s Aspen4 v Brazílii Karel Vejchodský si letos již druhý rok po sobě vylítal s Aspen4 v Brazílii slušný bodový náskok před ostatními XC piloty světového žebříčku (serial class). Brazílie a zejména její severní část je příhodná

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Téma oborové Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Práce s textem Český jazyk a literatura 1. ročník 2 hodiny Hlavní

Více