Souhrnná teritoriální informace Bahamy

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Souhrnná teritoriální informace Bahamy"

Transkript

1 Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Havaně ke dni Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická charakteristika 3. Zahraničně-politická orientace 4. Ekonomická charakteristika země 5. Finanční a daňový sektor 6. Zahraniční obchod země 7. Obchodní a ekonomická spolupráce s ČR 8. Základní podmínky pro uplatnění českého zboží na trhu 9. Investiční klima 10. Očekávaný vývoj v teritoriu 1/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

2 1. Základní informace o teritoriu Bahamské společenství je ostrovní stát v Atlantickém oceánu. Tvoří jej asi 700 větších ostrovů (z toho 29 obydlených) a více než 2000 drobných ostrůvků, které se táhnou od pobřeží Floridy směrem ke Kubě a Haiti. Nejbližší bod je vzdálen od Floridy 80 km, nejvzdálenější 1200 km. Hlavní ostrovy jsou Abaco, Andros, Cat Island, Eleuthera, Grand Bahama, Inagua, Long Island a New Providence Oficiální název státu Bahamské společenství - The Commonwealth of The Bahamas zkratka: BS 1.2. Rozloha Celkem: km Počet obyvatel, hustota na km², podíl ekonomicky činného obyvatelstva Celkem: (odhad, r. 2010) Hustota osídlení: 56 obyvatel/km2 (r. 2010), obyvatel/km2 na Grand Bahama a v New Providence Podíl ekonomicky činného obyvatelstva: , tj. 60 % Největší imigrantskou komunitu na Bahamách tvoří Haiťané, jejichž počet se odhaduje mezi tisíci, většinou v oblastech New Providence, Abaco a Eleuthera Průměrný roční přírůstek obyvatelstva a jeho demografické složení Porodnost: 17,4 na 1000 obyv. Úmrtnost: 5,3 na 1000 obyv. Průměrná délka života: 65,7 let Roční přírustek: 1,8 % 1.5. Národnostní složení Černoši (85 %), běloši (12 %), míšenci (3 %) Náboženské složení Baptisté 35 %, anglikáni 15 %, řím. katolíci 14 % Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky angličtina 2/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

3 1.8. Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města Hlavní město: Nassau (222 tis. obyvatel) Správní uspořádání: 21 ostrovů a souostroví 1.9. Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn Bahamský dolar = 100 centů Směnný kurs: 1 USD = 1 Bahamský dolar (zcela běžně používaný, paralelně k bahamskému dolaru) Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Státní svátky: Nový rok Good Friday Easter (velikonoce) Whit Monday (7 týdnů po velikonocích) Labour Day (první pátek v červnu) Independence Day července - Den nezávislosti (1973) Emancipation Day (první pondělí v srpnu) Discovery Day října Vánoce a 26. prosince svátky, které připadnou na sobotu či neděli, se obvykle nahrazují v pátek či pondělí Pracovní doba: ministerstva a podniky: Po-Pá 9:00-16:00 obchody: Po - So: 10:00-17:00 až 18: Místní zvyklosti důležité pro obchodní kontakty Obchodníci nosí formální a konzervativní stylové oblečení, nošení kalhotových kostýmů u žen v klasickém stylu je přijatelné Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Zdravotní péče pro občany ČR není smluvně upravena. Existují dvě státní nemocnice, na ostrově New Providence/Nassau a na Grand Bahama. Státní kliniky jsou k dispozici na New Providence, Grand Bahama a Out Islands. Zdravotní péči je nutno hradit. Za tímto účelem na Bahamách působí místní i mezinárodní pojišťovací společnosti. 3/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

4 1.13. Víza, poplatky, specifické podmínky cestování do teritoria Pro občany České republiky cestující na není povinné vízum. K cestě na potřebujete platný cestovní doklad, zpáteční letenku a prokázat dostatečné množství finančních prostředků. Na Bahamách zatím nepůsobí honorární konzul pro ČR. V případě ztráty pasu je třeba se obrátit na bahamské MZV, které vystaví potvrzení umožňující vycestovat do nejbližší země, kde se nachází sídlo ZÚ. Na Bahamách se nachází velvyslanectví Číny, Kuby, Haiti, Brazílie a USA Oblasti se zvýšeným rizikem pro cizince vhodnost návštěvy s ohledem na politickou či jinou situaci v zemi jsou považovány za relativně bezpečnou zemi se standardní úrovní běžné kriminality. ZÚ nicméně nemá k dispozici informace o situaci na odlehlejších ostrovech Společenství Kontakty na zastupitelské úřady ČR v teritoriu (včetně generálních či honorárních konzulátů) popis spojení z letiště a z centra města Velvyslanectví ČR na Kubě Ave Kohly 259, entre 41 y 43 Nuevo Vedado La Habana, CUBA tel.: fax: Kontaktní osoby: Mgr. Milan Jakobec, velvyslanec Mgr. Petra Jacinová, obchodně-ekonomický úsek, kultura Ing. Mgr. František Fleišman, konzulární a politický úsek Kontakty na zastoupení ostatních českých institucí (Česká centra, CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism) Na Bahamském souostroví nejsou zastoupeny žádné české instituce Praktická telefonní čísla v teritoriu (záchranka, dopravní policie, požárníci, infolinky apod.) První pomoc/ambulance nebo První pomoc/letecky nebo 911 4/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

5 Požární pomoc nebo 911 Policie Internetové informační zdroje vládní stránky - centrální banka - statistiky - Mezinárodní investiční centrum - Bahamská obchodní komora - Association of International Banks and Trusts - tisk - The Nassau Guardian Adresy významných institucí Generální guvernér P.O. Box N-8301, Nassau Tel.: (001242) , Fax: (001242) Úřad vlády Caraway Bldg, West Atlantic Dr P.O.Box F Tel.: ) , fax: (001242) Předseda vlády P.O.Box F-60137, Nassau Tel.: (001242) /6, Fax: (001242) Kancelář nejvyššího soudce Office of the Attorney-General Regent Centre North, Suites 2 and 3 P.O. Box F Tel.: (001242) , Fax: (001242) Bahamská rozvojová banka P.O.Box F Tel.: (001242) /26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

6 Fax: (001242) Bahamské informační služby P.O.Box F Tel.: (001242) Fax: (001242) Bahamský úřad pro investice P.O.Box F Tel.: (001242) Fax: (001242) /26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

7 2. Vnitropolitická charakteristika Bahamské společenství je nezávislý stát, konstituční monarchie a členská země britského Společenství národů. Hlavou státu je britská královna, kterou zastupuje generální guvernér. Současným generálním guvernérem je Arthur A. Foulkes (jmenován do funkce dne 14. dubna 2010). Dne se v Bahamském společenství uskutečnily v pořadí osmé parlamentní volby od získání nezávislosti na Velké Británii v r. 1973, které vrátily hlavní opoziční stranu PLP (Progressive Liberal Party) zpět k moci..liberální strana PLP získala 29 křesel v parlamentu. Předsedou vlády Bahamského společenství se stal Perry Christie, který byl již ve funkci v letech Prioritou nové vlády je zlepšení bezpečnostní situace v zemi Stručná charakteristika politického systému Státní zřízení: Konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem Platná ústava: 10. července 1973 Výkonný systém: Výkonná moc je v rukou vlády. Vládu tvoří nejméně 9 členů, včetně předsedy a generálního prokurátora. Předseda vlády a ministr financí musí být členy parlamentu. Vláda je vybírána parlamentem a nejméně tři z ministrů jsou určeni senátem. Legislativní systém: Dvoukomorový parlament Poslanecká sněmovna minimálně 38 křesel. Poslanci jsou voleni občany. Senát - 16 křesel, 9 senátorů je jmenováno generálním guvernérem po poradě s předsedou vlády, 4 na doporučení předsedy opoziční strany a tři po poradě předsedy vlády s předsedou opoziční strany. Soudní systém: Nejvyšší soud Hlavní politické strany: Pokroková liberální strana (Progressive Liberal Party, PLP), tato politická strana vznikla r z bývalé Sjednocené bahamské strany (UBP - United Bahamian Party) z důvodů nespokojenosti s její politikou a vedením, které bylo pod vlivem anglických obchodníků a společností. Pod vedením Lynden Pindlinga se PLP poprvé v r dostala do vlády a přivedla k úplné nezávislosti v r PLP vyhrála i předposlední parlamentní volby v květnu 2002 a její předseda Perry Christie se stal zároveň předsedou bahamské vlády. Svobodné národní hnutí (FNM Free National Movement). Tato politická strana vznikla v r a její vznik iniciovala koalice odpadlíků z PLP a bývalých členů UBP. V r se jejím předsedou stal Hubert Ingraham, bývalý ministr za PLP a poslanec. Pod jeho vedením strana FNM vyhrála volby v r. 1992, 1997 a Hlava státu (jméno, kompetence) Hlava státu: Britská královna Alžběta II. V Bahamském společenství je zastupována generálním guvernérem a jedná na základě doporučení vlády. Jmenuje předsedu vlády z vítězné strany vzešlé z voleb. Podobně jako královna, generální guvernér nevyslovuje svoje názory či mínění. Generálním guvernérem je Arthur A. Foulkes. 7/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

8 2.3. Složení vlády Vláda Bahamského společenství: Předsedou vlády se dne stal Perry Christie. Premiér a ministr financí: Perry Christie Místopředseda vlády a ministr veřejných prací a dopravy: Philip Brave Davis Ministryně spravedlnosti: Allyson Maynard Gibson Ministr zahraničních věcí a inmigrace: Fredrick A. Mitchell Ministr pro národní bezpečnost: Bernard J. Nottage Ministr školství, mládeže, sportu a kultury: Jerome Fiztgerald Ministr cestovního ruchu: Obediah Wilchcombe Ministr zdravotnictví a sociálního rozvoje: Hubert Minnis Státní ministr financí: Ryan Pinder Státní ministr pro právní záležitosti: Damian Gomez Státní ministr pro imigraci: William A. Branville Státní ministr pro národní bezpečnost: Keith Bell Státní ministryně pro sociální rozvoj: Loretta R. Butler-Turner 8/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

9 3. Zahraničně-politická orientace V zahraniční politice země dominují vztahy s USA, dále s Velkou Británií a zeměmi karibské oblasti a Střední Ameriky. Bahamské společenství se zaměřuje na regionální integraci v rámci Karibského společenství (CARICOM). patří mezi země ACP, tudíž se na ně vztahují dohody z Cotonou a EPAs, upravující politické a obchodní vztahy mezi EU a zeměmi ACP. V Nassau má zastupitelský úřad 5 zemí. Je zde velvyslanectví USA, Haiti, Číny, Kuby a Brazílie. udržovaly 7 let styky s Tchajwanem, v roce 1997 navázaly diplomatické styky s Čínou a s Tajwanem je ukončily. Řada zemí má na Bahamách honorární konzuláty, např. Rakousko, Německo, Švýcarsko, Belgie a Dánsko. V letech došlo k podstatnému zlepšení vzájemných vztahů s Kubou, jež vedlo v r k otevření bahamské ambasády v Havaně. Recipročně Kuba otevřela na Bahamách svůj zastupitelský úřad a generální konzulát. Kuba během posledních dvou let umožnila zdarma v rámci programu Operace Zázrak oční operace pro více než 300 Bahamců na svých klinikách. Na Kubu také ročně míří zhruba 20 tisíc turistů z Baham Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních Bahamské společenství je členskou zemí OSN, OAS, BIRD, MMF, UNESCO, FAO, BID, CARICOM. Ve WTO mají od r statut pozorovatele a v r požádaly o přistoupení k organizaci. Formální jednání na toto téma ještě nebyly zahájeny Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách patří mezi země ACP (Afrika-Karibik-Pacifik), tudíž se na ně vztahují dohody z Cotonou a EPA s upravující politické i obchodní vztahy EU-ACP Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) mimo smluv dle kap.7.1. Dodatková úmluva o civilním řízení soudním mezi Republikou československou a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska z r (právní pomoc, BS) Smlouva mezi republikou Československou a Spojeným královstvím Velké Britanie a Irska o vzájemném vydávání zločinců změněná Protokolem podepsaným v Londýně dne 4. června 1926 (právní pomoc, extradice, BS) Smlouva mezi republikou Československou a Spojeným královstvím Velké Britanie a Irska o právní pomoci ve věcech občanských z r (právní pomoc, BS) 9/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

10 4. Ekonomická charakteristika země Bahamské společenství je stát s nejvyšší úrovní hrubého domácího produktu (HDP) na 1 obyvatele v karibské oblasti. Základem ekonomiky je turistický ruch produkující 50 % HDP a zaměstnávající 50 % činného obyvatelstva. Na 80 % návštěvníků (3,5 mil. ročně) přijíždí z USA. V posledních letech se staly významným bankovním a offshorovým centrem. Bankovní a finanční sektor se podílejí 20 % na HDP. Ekonomika Bahamského společenství značně závisí na ekonomikách USA a Kanady. nabízejí pro zahraniční investory stabilní demokratické prostředí, výhody na podílech ze zisku, malou vzdálenost od USA s možnostmi četných leteckých a ostatních komunikačních spojení, dobré zázemí kvalifikovaných sil a preferenční přístup na větší trhy Zhodnocení hospodářského vývoje za minulý rok, předpověď dalšího vývoje Hospodářský růst v r dosáhl 0,5 %. Po velmi špatném roce 2009 (-4,9 %) se tedy jedná o mírné zlepšení. Prioritou vlády je držet stávající hospodářskou orientaci země, zjednodušit celní sazebník a sjednotit ho s daní na dovozové povolení. Vzhledem k prioritě lákat zahraniční investory bylo rozhodnuto, že se nebude měnit stávající systém bez důchodové daně. Vláda má také za cíl zvýšit počet turistů o 40% a dosáhnout mety 7 mil. turistů v následujících letech. Počet turistů však v posledních letech spíše klesá. Zemědělství spolu s rybolovem tvoří 10 % HDP a přes snahy vlády vykazují jen nepatrný růst. Rozpočtový deficit se zvýšil na 5,3 % i přes střednědobý cíl vlády snížit veřejný dluh na 30% HDP. Ten se v současnosti pohybuje kolem 46,9 % HDP. Investice do turistické infrastruktury se promítly do růstu ve stavebnictví 25,2%. Nezaměstnanost se mírně zvýšila na 15%. Inflace v roce 2010 byla 1,7 %. Platební bilance v r byla mírně pozitivní a úroveň mezinárodních rezerv se mírně zvýšila. Deficit obchodní bilance se mírně snížil Základní makroekonomické ukazatele za posledních 5 let (HDP/ obyv., vývoj objemu HDP, podíl odvětví na tvorbě HDP, míra inflace, míra nezaměstnanosti) Objem HDP (v mld. USD) HDP/obyv. (v USD) Vývoj objemu HDP (v %) Vývoj základních makroekonomických ukazatelů za posledních 5 let ,659 7,381 7,309 7,423 7, ,4-1,7-4,3 0,5 1,5 Inflace (v %) 2,3 2,4 4,5 2,1 1,7 Nezaměstnanost 7,6 7,9 8,7 14,2 15 (v %) 10/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

11 Vývoj v jednotlivých odvětvích ekonomiky (v %) Zemědělství 20,7-4,8-11,7-9,3 0,9 Těžba 0,2 13,5 3,8 15,8 16 Strojírenství 2,2-0,6-3,2 5,2 0,9 Elektřina, voda, 3,6 5,7 2,4 4,3 6,8 plyn Stavebnictví 6,2 2,5-7,4 6,2 13,5 Obchod -8,7 3,1-0,3 2,7 5,3 Doprava a 3,8 1,0 0,6-0,3 5,1 komunikace Finanční služby 1,1 3,8 4,0 3,5 7,6 Sociální služby 4,7 9,4 1,3 3,5 3,3 Největší podíl na tvorbě HDP má turistika s podílem přes 50%, dále jsou finanční služby s 20 %. Zemědělství a rybolov tvoří dohromady 10 % HDP. Průmysl má podíl přibližně na 8% HDP Průmysl struktura, tempo růstu, nosné obory Průmysl vytváří přibližně 8 % HDP a zaznamenává trvalý růst. Z nerostného bohatství se v zemi vyskytují aragonit, sůl a dřevo. Sůl, rum a aragonit (korálový písek používaný pro výrobu skla a pro kultivování pláží) jsou spolu s farmaceutickými výrobky a chemikáliemi hlavními exportními položkami. Vyváží se také bahamské pivo. Dalším odvětvím je zpracovávání dovážené ropy na ostrově Grand Bahama, výroba cementu, lihu, piva, rumu, léčiv a plastů. Hlavním průmyslovým městem je Freeport na ostrově Grand Bahama, kde je i hlavní zóna volného obchodu. Průmyslový komplex na ostrově New Providence, podporovaný vládou, vyrábí široký sortiment výrobků pro vnitřní potřebu. Jedná se o papír, barvy, obuv a domácí potřeby jako například bělicí přípravky, prášky na praní apod. Ve spolupráci s Tchajwanem se vyrábějí šperky a upomínkové předměty z mořských mušlí. Vláda vytváří podmínky pro přímé zahraniční investice do výrobního sektoru. Vládními zákony eliminuje dovozní přirážky na stavební materiály, suroviny a vybavení a odstraňuje daně z vlastnictví Stavebnictví Stavebnictví je v posledních letech v růstu i přes krizi v roce V r byl sektorový růst ve stavebnictví 15,5%. Buduje se turistická infrastruktura a nové hotely. Hotelový komplex Atlantis (ostrov Paraíso) je považován za největší v Latinské Americe a Karibiku a patří společnosti Kerzner International Ltd. USA. Skupina investorů v čele s S.Kerznerem, hotelovým magnátem jihoafrické národnosti a prezidentem společnosti, koupila akcie za 3 mld. USD. Jednalo se o největší FDI v regionu. Dále se vybudovaly hotely Ritz-Carlton na Rose Island v hodnotě 750 mil. USD, South Ocean Golf and Beach Resort v hlavním městě Nassau v hodnotě 1 mld. USD a projekt Baha Mar v hodnotě 2,4 mld. USD, jehož cílem je konsolidovat stávající velké hotely v oblasti Cable Beach do jednoho uceleného komplexu Zemědělství vývoj, struktura Zemědělství a rybolov vytváří dohromady 10 % HDP a zaměstnává 5 % pracovních sil na plný úvazek. Obdělává se necelých 10 % půdy (z toho pouze 1 % činí orná půda). Hlavními plodinami jsou cukrová třtina, ananas a různé druhy tropického ovoce a zeleniny. Vláda usiluje o rozšíření citrusových plantáží. V zemi je snaha zvyšovat výrobu potravin a snižovat dovoz potravin. Vláda vytváří podmínky pro zahraniční investice s cílem zvyšovat export zemědělských a mořských produktů. Zemědělství je silně 11/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

12 ovlivňováno škodami, které způsobují četné hurikány. Předpokládá se, že nehledě na tyto skutečnosti, je v možnostech rybolovného sektoru dosahovat ročního výnosu 150 mil. USD a zaměstnat více jak lidí. V současnosti je pro rybolov využíváno méně než 30 % mořského teritoria Baham měřícího 100 tisíc čtverečních mil. Výčet oblastí, ve kterých je možné na Bahamách investovat, zahrnuje výrobu a zpracování hovězího a vepřového masa, ovoce a ořechy, mlékárenství, zimní ovoce a využití moře. O investice ve vodním hospodářství projevuje zájem Čína Služby Finanční služby představují druhý nejdůležitější sektor pro tvorbu HDP. Podílejí se na jeho tvorbě 20 %. patří mezi hlavní offshore centra. Zákon o mezinárodních obchodních společnostech (The International Business Companies Act IBC) slouží k zjednodušování a snižování nákladů pro zahraniční společnosti hodlajících se usadit na Bahamách. Na Bahamách je v současnosti registrováno na 150 tisíc offshore společností. Pro ochranu peněz před jejich praním a ostatními nežádoucími operacemi byl ustaven Bahamský výbor pro finanční služby. Ten například spolupracuje s USA a Velkou Británií na omezení pašování drog přes bahamské území. Bahamské společenství má dnes více jak 400 bank s majetkem představujícím přes 260 miliard USD. Pro zahraniční investory vláda umožňuje osvobození od osobních a podnikových vstupních poplatků. Neplatí se daně z kapitálových výnosů, dividend, zisků osobních a zisků společností. Jedinou přímou daní je daň z nemovitosti. Investovat je možné v potravinářském průmyslu, leteckých službách, peněžnictví, pojišťovnictví, mezinárodních obchodních střediscích, rybolovu, výrobě léků, turistice, zpracování dat, montážích, opravách lodí,opravárenství, stavebnictví. Bahamský lodní registr zahrnuje zhruba 1500 lodí (o celkové tonáži 25 mil. BRT), řadí ho na čtvrté místo na světě a loďstvo je jedním z nejrychleji rostoucích. Cestovní ruch Bahamská ekonomika je orientována na dovoz a spoléhá na cestovní ruch jako na hlavního tvůrce HDP s podílem 50 %. Přes polovinu ekonomicky aktivního obyvatelstva je zaměstnáno v turistickém sektoru. Počet turistů na vykazuje stále rostoucí trend, roční průměr je 4,3 mil. návštěvníků. K dispozici je jim hotelových pokojů. Turistické kapacity také zvyšují četné velké výletní lodě, lodní společnosti si vytvořily vlastní resorty na Family Islands, Abacu, Half Moon Cay a Eleuthera. V současné době budovaná turistická infrastruktura a nové hotelové kapacity by měly na přilákat více turistů letecky. Cílem je dosáhnout počtu 7 mil. turistů v příštích letech Infrastruktura (doprava, telekomunikace, energetika z toho jaderná) Na území Baham není železnice. Silnice měří km, 1350 km je s pevným povrchem, zbytek zpevněný přírodní povrch. Silnice s pevným povrchem jsou na ostrovech New Providence, Family Islands, Abaco,Cat Island, Eleuthera, Exuma, Grand Bahama a Long Island. Dva hlavní námořní přístavy jsou Nassau a Freeport. Mají doky pro střední a velké lodě, celkem stop dlouhé. V přístavu Freeport je možné odbavovat největší kontejnerové lodě na světě. Karibská rozvojová banka poskytla fondy na rozšíření přístavu Marsh Harbor na Abacu, aby bylo možné provozovat mezinárodní námořní operace. Lodní společnosti operující na Bahamách jsou Crowley American Transport, P & O Nedlloyd a Tropical Shipping. Letecká doprava má k dispozici 25 mezinárodních letišť včetně Nassau International, Freeport International, Exuma International, Governors Harbour International. První dvě jmenovaná letiště mají dráhy o délce stop, Exuma 7000 stop a Governors 6500 stop. Letecké kargo obstarávají společnosti Air Canada Cargo, Bahamasair Domestic Cargo, Delta Airlines Inc. Cargo, Nassau Air Dispatch, Sky Freight International Airlines, Ltd. 12/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

13 Komunikace: Noviny - The Nassau Guardian (15 tis. výtisků denně), The Tribune (15 tis. denně), The Freeport News (5 tis. denně), The Punch (25 tis. 1x týdně), The Bahama Journal (5 tis. 1x týdně) Radio a televize - v současnosti fungují 3 státní rozhlasové stanice a 1 televizní. Jsou provozovány společností Broadcasting Corporation of The Bahamas. Kromě státních rozhlasových stanic působí 4. Telekomunikace - systém je plně digitalizován, má telefonních linek. Telekomunikační služby zajišťuje Bahamas Telecommunications Corporation BATELCO, která je vládou určena pro privatizaci Přijímaná a poskytovaná rozvojová pomoc EU poskytuje rozvojovou pomoc Bahamám v rámci EDF. Během posledních třiceti let EU poskytla Bahamám v rámci EDF přes 75 milionů EUR. Na období byla schválena pomoc v hodnotě 4,4 mil. EUR. Většina této pomoci byla zaměřena na projekty rozvoje Family Islands, socioekonomický rozvoj, podporu malých a středních podniků a údržbu infrastruktury. Evropská investiční banka poskytla Bahamám půjčky 51,6 mil. EUR jako dodatečnou podporu malým a středním podnikům na základě dohod z Cotonou. Pomoc Bahamám ze strany USA je nejnižší v karibském regionu (0,84 mil. USD/rok). Na druhé straně existuje rozsáhlá spolupráce policejních složek. USA tak ochraňují před organizovaným zločinem a nelegální migrací. 13/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

14 5. Finanční a daňový sektor 5.1. Státní rozpočet příjmy, výdaje, saldo za posledních 5 let Fin. rok 2006/2007 Státní rozpočet (v tis. USD) Fin. rok 2007/2008 Fin. rok 2008/2009 Skutečný Schválený Čerpaný Schválený Předběžný odhad Vládní příjmy 1.039, , , , ,071 Vládní výdaje 1.214, , , , ,036 i. Běžné výdaje 1.053, , , , ,859 ii. Kapitálové 90, , , ,356 65,499 výdaje iii. Čisté půjčky 71,434 31,500 54,489 32,405 27,678 Deficit 175, , , ,350 49, Platební bilance (běžný, kapitálový, finanční účet), devizové rezervy (za posledních 5 let) Platební bilance (v mil. USD) Běžný účet Obchodní bilance Bilance služeb Kapitálový účet Devizové rezervy Zahraniční zadluženost, dluhová služba Zadluženost veřejného sektoru (v mil. USD) Zahraniční dluh 342,8 335,1 349,5 Vnitřní zadluženost 236,5 215,9 396,4 Celkový dluh 579,3 551,0 745,9 Dluhová služba (v %) 3,4 3,3 2,6 Rozpočtový deficit se zvýšil na 5,337 % v r a veřejný dluh se zvýšil na 46,89 % HDP. Podíl dluhu u komerčních bank tvoří 47,6%, soukromý kapitálový trh 35,8% a mezinárodní instituce 16,6% Bankovní systém (hlavní banky a pojišťovny) Hlavní město Nassau se řadí mezi 10 nejvýznamnějších celosvětových offshore destinací a je nejdůležitější na západní polokouli. Většina bank se zaměřuje na privátní bankovnictví. Důvodem pro rozvoj tohoto sektoru a atraktivitu Baham pro offshore banking je existující politická stabilita a absence 14/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

15 daní. Offshore banking je vedle turistiky druhým největším zdrojem přílivu finančních prostředků na a vytváří přes 15% HDP. Na Bahamách působí přes 250 institucí s bankovními licencemi. Jejich působení upravuje "The Banks and Trust Companies Regulation Act" (http://laws.bahamas.gov.bs/statutes/statute_chapter_316.html). Podle aktuálních informací na Bahamách působí nyní přes 400 bank a finančních institucí, např. Barclays Bank, Royal Bank of Canada, Bank of The Bahamas, Citibank, Commonwealth Bank, Fidelity Bank, Finance Corp of Bahamas, First Caribbean Intl Bank, Scotiabank, Ansbacher, Bank of Nova Scotia Trust Co, Bank of the Bahamas Trust, Butterfield Bank, CIBC Trust, Cititrust, Fidelity Merchant Bank, Latin American Investment Bank Bahamas, Pictet Overseas Trust Corp, Royal Bank of Canada, SG Hambros Bank, UBS Trustees, atd Daňový systém patří mezi daňové ráje a pro evropské společnosti i jednotlivce existuje mnoho příležitostí tohoto druhu v mezích daných zákony země původu. Mezi nejdůležitější investiční nástroje patří offshore holdingy, které slouží k daňovým i nedaňovým účelům. Nejčastější je ochrana zisku před zdaněním. Holding se sídlem na Bahamách sice nemůže získávat výhody z dohod zamezujících dvojímu zdanění, neboť nejsou signatářem žádné takové dohody, nicméně centralizace akciových podílů přináší administrativní zjednodušení a potenciální úspory. Na druhou stranu je potřeba brát v úvahu legislativu platící v rámci EU zamezující zneužívání těchto daňových rájů. 15/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

16 6. Zahraniční obchod země 6.1. Obchodní bilance za posledních 5 let vývoz, dovoz, saldo tabulka Obchodní bilance v mil. USD Vývoz Dovoz Saldo Zdroj: IMF Teritoriální struktura postavení v (k) EU Obchod -EU (v mil. EUR) Dovoz z EU Meziroční změna -2,1-49,1 94,6-12,2 11,3 v % Vývoz do EU Meziroční změna -9 7,1 71,1-11,2-27,2 v % Saldo Zdroj: EUROSTAT Hlavní obchodní partneři Baham (v mil. USD) Dovoz 2010 Vývoz 2010 Saldo 2010 USA 641,68 137, ,184 Jižní Korea 338, ,54 Japonsko 324,135 0,92-323,215 EU Singapur 30 0,92-29 Švýcarsko Zdroj: IMF. Hlavním obchodním partnerem jsou Spojené státy. Na dalších místech jsou Jižní Korea, Japonsko a EU (zejména Německo, Polsko a Španělsko) Komoditní struktura Z hlediska komoditní struktury 22% celkových dovozů tvoří stroje a dopravní zařízení o objemu 567 mil. USD, následuje ropa a pohonné hmoty s 20% a objemem 508 mil. USD. V poslední době tato kategorie velmi stoupla, nicméně zejména z důvodů růstu cen na světových trzích. Dále se potom dováží dřevo, kovy, ocel, konstrukční materiál, textil a oděvy s 15% a objemem 400 mil. USD. Následují potraviny a živá zvířata o objemu 330 mil. USD a 13%. Mezi hlavní položky vývozu patří chemikálie 53%, raci, rum a mořská sůl. 16/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

17 Mezi hlavní produkty dovážené z USA patří potraviny (285 mil. USD), stroje a strojní zařízení (140 mil. USD), palivo a ropa (256 mil. USD), umělecká díla a starožitnosti (97 mil. USD), elektrické stroje a zařízení (160 mil. USD) aautomobily (117 mil. USD). Do USA se vyváží především polystyren (94 mil. USD), raci (38 mil. USD), mořská sůl (14,6 mil. USD) a rum (1,1 mil. USD). Z hlediska EU jsou hlavním obchodním partnerem pro lodě a čluny (SITC793) Dovozní podmínky a dokumenty (po vstupu do EU), celní systém, kontrola vývozu Velká část vládních příjmů plyne z celních poplatků a z toho 70% se týká dovozů. Nařízení upravující dovoz jsou z tohoto důvodu značně komplexní. Obecně však uplatňují liberální obchodní politiku. Neplatí žádné specifické zákony upravující zahraniční obchod. Bahamské vývozy do EU požívají výhod vyplývajících z Loméských dohod. Pokud jde o dovoz, na Bahamách nejsou dovozní kvóty, pouze ochranné clo uplatňované na některé druhy zemědělských výrobků v sezóně. Pro většinu dovozů je potřeba pouze povolení devizové kontroly k zaplacení předmětného zboží. Hrací automaty a střelné zbraně nemohou být dovezeny bez dovozní licence. Stejně tak je zakázán dovoz infekčního dobytka, zkaženého masa apod. Neexistují žádná dovozní omezení s ohledem na zemi původu. Pro účely klasifikace dovozu a clo platí zákon z r Harmonized Commodity Description and Coding System. Clo se stanovuje na základě bahamských nařízení. Obecně, clo ad valorem na dovážené zboží je 35 %, oblečení 25 % a spodní prádlo 15 %. Pro celní účely hodnota zahrnuje cenu zboží, náklady na přepravu, pojištění (CIF) a další poplatky spojené s dovozem. Na některé druhy dováženého zboží, jako např. tabák je clo 160 %, kulečníkové stoly 100 %, automobily %, součástky a náhradní díly do aut 50%, cigarety obsahující tabák 210 %. Jiné zboží pro změnu má nižší tarif jako např. sýry 10%, těstoviny 10%. U potravin se vedle cla platí i kolková daň 2 %. Na nejpopulárnější turistické artikly není žádná daň, jako např. na porcelán, sklo, šperky, kůže a kožené zboží, alkohol, parfémy, fotografické přístroje a vybavení a hodinky. Na základě různých nařízení na podporu investic, zejména v oblasti dovozu stavebních materiálů a vybavení, je možné uplatňovat vynětí z celní povinnosti. Jednotlivé oblasti upravuje bahamské zákonodárství (viz The Industries Encouragement Act, The Tariff Act, The Hotels Encouragement Act, The Free Trade Zone Act, The Spirits and Beer Manufacturers Act a The Agricultural Manufacturers Act - Poplatky a daně uplatňované Celní správou: Daň z odjezdu - každá osoba starší 6-ti let opouštějící přístav - 15 USD Daň z jízdného - z každé jízdenky osoby cestující do zahraničního přístavu Přístavní cla Kolková daň Celní poplatky - od 0% do 210%, v průměru 30-35% Nástupní poplatky - 150/300 USD za loď Spotřební daň - aktuálně uplatňovaná na alkohol, pivo a slad Poplatky za vývoz raků, lastur a dalších mořských plodů ,8/libru Přistávací poplatky Poplatky z kontejneru - 50 USD 17/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

18 Pro celní odbavení dováženého zboží je třeba vyplnit jeden ze šesti standardních formulářů v souladu s bahamskými zákony: C-13 - pro vstup zboží pro domácí spotřebu C-14 - pro vstup zboží dováženého v režimu duty free v rámci "Hawksbill Creek Agreement" - viz. kap ZVO C-15 - provizorní vstup C-16 - vstup pro uskladnění na vázané zboží C-35 - překládka C-41 - přechodný vstup pro dovoz Většina zboží vstupuje na s formulářem C Ochrana domácího trhu Na je zakázán dovoz následujícího zboží: maso, ovoce, zelenina a další věci určené, nicméně nevhodné pro lidskou spotřebu nevhodné či obscénní tisky, kresby, fotografie, knihy, litografie, atd. podvodní zbraně zboží s imitujícím designem měny používané na Bahamách či jinde kopie děl s ohledem na autorská práva s nimi spojená, pokud na to majitel práv specificky upozornil. Omezení dovozu se týkají následujícího zboží: zboží dovezené za účelem podnikání - nutno předložit povolení k podnikání výbušniny, ohňostroje, střelné zbraně - třeba speciální povolení Policie vlečná vozidla či karavany užívané pro obývání, kanceláře, dílny a další účely - povolení ministra 6.6. Zóny volného obchodu V oblasti ostrova Grand Bahama se nachází 230 čtverečných mil velká zóna volného obchodu Freeport. Tato ZVO byla založena v r ZVO spadá pod Grand Bahama Port Authority (GBPA), jež je hlavním poskytovatelem služeb v rámci GBPA. Tato ZVO je vstupní branou na americký kontinent. Leží 35 minut letecky od Floridy. Daňové úlevy v rámci ZVO upravuje Hawksbill Creek Agreement - laws.bahamas.gov.bs/statutes/statute_chapter_261.html - společnosti v ZVO neplatí daně ze zisku, kapitálových zisků, z příjmu, dědictví, darů či dovezeného či vyvezeného zboží. Nadto dovozní cla a daně z nemovitostí byly suspendovány do r Další zákon upravující ZVO - The Bahamas Free Trade Zone Act - statutes/statute_chapter_325.html 18/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

19 7. Obchodní a ekonomická spolupráce s ČR 7.1. Smluvní základna Mezi ČR a Bahamským společenstvím nebyla doposud podepsána žádná smlouva v oblasti obchodu a ekonomické spolupráce Bilance vzájemné obchodní výměny za posledních 5 let tabulka ROK Vývoz Dovoz Obrat Saldo /I-V Komoditní struktura českého vývozu/dovozu Hlavní vývozní komodity ČR: sklo nápojové, kuchyňské nádobí, skleněné zboží, křišťál, sklo stolní. Hlavní dovozní komodity ČR: rum, kolotoče a houpačky, části motocyklů, ethylalkohol a destiláty Perspektivní položky českého exportu (velikost trhu, podíl domácí výroby a dovozu) jsou z geografického hlediska hlavním partnerem pro dovoz z USA. Současně se bahamská vláda snaží snižovat bahamské dovozy. jsou však na dovozech primárně závislé, což vytváří celou řadu možností pro zahraniční exportéry. Mezi hlavní dovozní zboží na patří IT technika, elektronika, zařízení pro hotely a restaurace, součástky do automobilů a potraviny. V rámci snahy vlády o snižování dovozů existuje podpora podnikatelských návrhů a snah o zřizování továren na výrobu zboží určeného pro vývoz Firmy a joint-ventures ve vzájemném obchodu a v ostatních oblastech ekonomické spolupráce ZÚ nejsou dostupné informace existenci firem či joint-ventures ve vzájemném obchodu a ostatních oblastech ekonomické spolupráce. 19/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

20 7.6. Vyhodnocení poptávek v teritoriu po českém zboží, výrobní kooperaci ZÚ v současné době neregistruje poptávky z teritoria po českém zboží či výrobní kooperaci Zahraniční rozvojová spolupráce V roce 2010 ČR neposkytovala Bahamskému společenství žádnou rozvojovou pomoc Vzájemná výměna v oblasti služeb Statistické informace týkající vzájemné výměny v oblasti služeb včetně její struktury nejsou k dispozici. V podstatě lze konstatovat, že k vzájemné výměně v oblasti služeb přispívá zatím pouze individuální cestovní ruch. Potenciál v této oblasti se týká případných českých investic v oblasti cestovního ruchu, který je hlavním tvůrcem bahamského HDP a tento sektor je stále na vzestupu Podmínky pro zaměstnávání občanů z ČR Stejné jako pro ostatní cizince (viz kapitola 8.2.). 20/26 Zastupitelský úřad Havana (Kuba)

Souhrnná teritoriální informace Malta

Souhrnná teritoriální informace Malta Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Římě (Itálie) ke dni 30.03.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2.

Více

Souhrnná teritoriální informace Zimbabwe

Souhrnná teritoriální informace Zimbabwe Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Harare ke dni 01.06.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace San Marino

Souhrnná teritoriální informace San Marino Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci ke dni 01.10.2009 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Samoa

Souhrnná teritoriální informace Samoa Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno GK Sydney ve spolupráci se ZÚ Canberra (Austrálie) ke dni 07.10.2010 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Souhrnná teritoriální informace Kongo (Brazzaville)

Souhrnná teritoriální informace Kongo (Brazzaville) Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Abuji (Nigérie) ke dni 19.06.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Souhrnná teritoriální informace Katar

Souhrnná teritoriální informace Katar Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Kuvajtu (Kuvajt) ke dni 24.07.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Velvyslanectví ČR Canberra & Generální konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E

Velvyslanectví ČR Canberra & Generální konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E Velvyslanectví ČR Canberra & Generální konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E N O V Ý Z É L A N D aktualizace k 1. 10. 2009 O B S A H 2 Strana 1. Základní informace

Více

Souhrnná teritoriální informace Kuvajt

Souhrnná teritoriální informace Kuvajt Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v u ke dni 24.07.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Vietnam

Souhrnná teritoriální informace Vietnam Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Hanoji ke dni 02.04.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Kapverdy

Souhrnná teritoriální informace Kapverdy Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Lisabonu (Portugalsko) ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika

Více

Velvyslanectví ČR Canberra & Konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E A U S T R Á L I E

Velvyslanectví ČR Canberra & Konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E A U S T R Á L I E Velvyslanectví ČR Canberra & Konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E A U S T R Á L I E aktualizace k 1.10.2014 I. Základní informace o teritoriu I.1 OFICIÁLNÍ NÁZEV

Více

Souhrnná teritoriální informace Šalamounovy ostrovy

Souhrnná teritoriální informace Šalamounovy ostrovy Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno GK Sydney ve spolupráci se ZÚ Canberra (Austrálie) ke dni 07.10.2010 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Bělorusko Souhrnná teritoriální informace (10/2013)

Bělorusko Souhrnná teritoriální informace (10/2013) Bělorusko Souhrnná teritoriální informace (10/2013) 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická charakteristika 3. Zahraničně-politická orientace 4. Ekonomická charakteristika země 5. Finanční

Více

Souhrnná teritoriální informace Súdán

Souhrnná teritoriální informace Súdán Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Egyptě ke dni 28.09.2010 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Spojené arabské emiráty

Souhrnná teritoriální informace Spojené arabské emiráty Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Abu Dhabi ke dni 15.04.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Kongo (Kinshasa)

Souhrnná teritoriální informace Kongo (Kinshasa) Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Abuji ke dni 30.06.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Kuba

Souhrnná teritoriální informace Kuba Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Havaně ke dni 17.02.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Indonésie

Souhrnná teritoriální informace Indonésie Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Jakartě ke dni 25.03.2010 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Slovensko

Souhrnná teritoriální informace Slovensko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Bratislavě () ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika teritoria,

Více

Souhrnná teritoriální informace Kosovo

Souhrnná teritoriální informace Kosovo Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Prištině ke dni 16.01.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Polsko

Souhrnná teritoriální informace Polsko Souhrnná teritoriální informace 18.06.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická charakteristika 3. Zahraničně-politická orientace 4. Ekonomická

Více

Souhrnná teritoriální informace Itálie

Souhrnná teritoriální informace Itálie Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Římě ke dni 30.03.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Polsko

Souhrnná teritoriální informace Polsko Souhrnná teritoriální informace 26.10.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická charakteristika 3. Zahraničně-politická orientace 4. Ekonomická

Více

Souhrnná teritoriální informace Uzbekistán

Souhrnná teritoriální informace Uzbekistán Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Taškentu ke dni 01.01.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

ÍRÁNSKÁ ISLÁMSKÁ REPUBLIKA. Souhrnná teritoriální informace vypracovaná a aktualizovaná Zastupitelským úřadem ČR v Teheránu ke dni 31.

ÍRÁNSKÁ ISLÁMSKÁ REPUBLIKA. Souhrnná teritoriální informace vypracovaná a aktualizovaná Zastupitelským úřadem ČR v Teheránu ke dni 31. ÍRÁNSKÁ ISLÁMSKÁ REPUBLIKA Souhrnná teritoriální informace vypracovaná a aktualizovaná Zastupitelským úřadem ČR v Teheránu ke dni 31. března 2009 Zpracoval: Ing. Jan Kouřil VOEÚ ZÚ ČR v Teheránu Zodpovědná

Více

Souhrnná teritoriální informace Rakousko

Souhrnná teritoriální informace Rakousko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR ve Vídni () ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika teritoria,

Více

Souhrnná teritoriální informace Rakousko

Souhrnná teritoriální informace Rakousko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR ve Vídni () ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika teritoria,

Více

Souhrnná teritoriální informace Egypt

Souhrnná teritoriální informace Egypt Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Káhiře ke dni 01.04.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Venezuela

Souhrnná teritoriální informace Venezuela Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Brasílii (Brazílie) ke dni 28.09.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Souhrnná teritoriální informace Velká Británie

Souhrnná teritoriální informace Velká Británie Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Londýně ke dni 02.04.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více