Viry a další počítačová havěť

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Viry a další počítačová havěť"

Transkript

1 Viry a další počítačová havěť Bude-li evoluce počítačových virů pokračovat dosavadním tempem, budou se brzy šířit i šroubovákem. Murphyho zákon Ing. Simona Martínková Masarykovo gymnázium, Plzeň

2 Obsah Počítačová infiltrace Základní dělení Prevence a léčení Z historie počítačové infiltrace A ještě něco navíc Užitečné adresy a zdroje informací

3 Počítačová infiltrace Jakýkoliv neoprávněný vstup do počítačového systému. Malware MALicious software, škodlivý (zákeřný) software. Souhrnné označení pro počítačové viry, trojské koně, spyware, adware = počítačová nečistota.

4 Základní dělení

5 Počítačový virus Program napadající obvykle spustitelné soubory (EXE, COM, ) nebo systémové oblasti disku. Neexistuje jako samostatný soubor připojuje svůj kód k jiným programům. Je schopen se množit a dál se bez vědomí uživatele šířit na další spustitelné soubory.

6 Makrovirus Napadá dokumenty, které obsahují tzv. makra (makro program napsaný v programovacím jazyce, který je součástí příslušné aplikace, např. MS Office využívá VBA = Visual Basic for Aplications). Úspěšné šíření makroviru vyžaduje několik podmínek: Příslušná aplikace musí být široce používána (např. MS Word, Excel, PowerPoint, Outlook) často napadaným souborem bývá šablona NORMAL.DOT, virus je tak kopírován do každého nového dokumentu. Musí docházet k výměně dat včetně maker mezi jednotlivými uživateli a počítači.

7 Trojský kůň Je samostatně existující program. Na rozdíl od virů není tento typ škodlivého kódu schopen sebe-replikace (množení) a infekce souborů. Může se maskovat jako užitečný program a na pozadí provádět nějakou škodlivou činnost například otevřít zadní vrátka do našeho počítače a umožnit tak jeho vzdálenou správu. Nejčastěji jako spustitelný soubor typu EXE.

8 Červ (worm) Šíření červa je postaveno na zneužívaní konkrétních bezpečnostních děr operačního systému. Poté, co infikuje systém, převezme kontrolu nad prostředky zodpovědnými za síťovou komunikaci a využívá je ke svému vlastnímu šíření. Např. rozesílá kopie sebe sama na ové adresy nalezené v počítači. Vedlejším efektem může být kompletní zahlcení sítě.

9 Spyware Je program, který využívá internetu k odesílání dat z počítače bez vědomí jeho uživatele. Na rozdíl od backdooru jsou odcizována pouze statistická data jako přehled navštívených stránek či nainstalovaných programů. Tato činnost bývá odůvodňována snahou zjistit potřeby nebo zájmy uživatele a tyto informace využít pro cílenou reklamu.

10 Adware Program, který znepříjemňuje práci s počítačem reklamou (ADvertisement software). Typickým příznakem jsou vyskakující pop-up reklamní okna během surfování společně s vnucováním stránek, o které nemá uživatel zájem. Část adware je doprovázena tzv. EULA End User License Agreement licenčním ujednáním. Uživatel tak v řadě případů musí souhlasit s instalací. Adware může být součástí některých, např. sharewarových, programů.

11 Hoax Označuje poplašnou, lavinovitě se šířící zprávu, která obvykle varuje před neexistujícím nebezpečím (např. nebezpečným virem). Šíření je zcela závislé na uživatelích, kteří takovou zprávu em obdrží. Ve většině případů se pisatel poplašné zprávy snaží přesvědčit, že varování přišlo od důvěryhodných zdrojů (např. firmy IBM, Microsoft). Nechybí výzva k dalšímu rozeslání. Patří sem i tzv. řetězové dopisy.

12 Phishing Podvodné y sloužící k získávání důvěrných údajů. Na první pohled vypadají jako informace od významné instituce (nejčastěji banky). Příjemce je informován o údajné nutnosti vyplnit údaje v připraveném formuláři (bývá uveden odkaz), jinak mu může být zablokován jeho účet, popřípadě může být jinak znevýhodněn.

13 Spam Nevyžádané masově šířené obchodní sdělení (reklama). V drtivé většině případů rozesílají roboti. Získání adresy ochrana proti sběru adres. Jednou z možností, jak se bránit, je uvádět ovou adresu v nečitelné podobě (obrázek, at, zavináč). Například: novak (at) seznam (dot) cz novak(zavináč)seznam.cz

14 Spam Filtrace spamu podle obsahu pravidla (odhad, co je typické pro spam), učení filtru (vyhodnocování skóre, označování spamů umělá inteligence). Blacklist seznamy IP adres serverů, ze kterých není vhodné přijímat y kvůli tomu, že často slouží k rozesílání spamu. Greylist sw odešle SMTP serveru odesílatele odpověď ve smyslu v tuto chvíli nemohu zprávu přijmout, zkus to prosím později.

15 Prevence a léčení

16 Čím malware škodí Relativně neškodný lehce nepříjemný, popřípadě pouze obtěžující (efekty na obrazovce, zvuky ) dříve. Cíleně ničí např. maže soubory na disku, zneprovozní počítač nebo jeho části, špionáž Zatěžuje počítačové systémy a plýtvá jejich zdroji (výkon počítače, OP ).

17 Jak se malware šíří Síť internet (web, ) Paměťové médium (autorun.inf) Čeho využívá k šíření: Bezpečnostní chyby v operačním systému Bezpečností chyby v programech (internetový prohlížeč, , icq ) Nezodpovědné chování uživatelů (vypínání firewallu, navštěvování nedůvěryhodných stránek s cracky, keygeny )

18 Prevence Pravidelná aktualizace operačního systému. Pravidelná aktualizace internetových programů (prohlížečů, ových klientů, chatovacích programů apod.) odstranění bezpečnostních děr. Originální software jednak neobsahuje virus od výrobce, jednak při napadení jej lze reinstalovat z originálních médií. Zálohování důležitých dat.

19 Používat zdravý rozum Neklikat na vše co vidím, nepotvrzovat dotazy, kterým nerozumím, nenavštěvovat pochybné stránky, nespouštět odkazy na neznámé/podezřelé stránky a ani se po těchto webech nepohybovat, nestahovat sdílený nelegální obsah, nespouštět podezřelé programy, neotvírat přílohy ů s neočekávaným typem přiložených souborů (pozor na dvojitou příponu např. obrazek.jpg.exe, bílé znaky, interní ikonu souboru), používat antivirový a ideálně i antispamový software, používat firewall.

20 Antivirové programy Poskytují kombinované služby detekce, odstranění, ochrana antivirové skenery (vyhledávání virů) heuristická analýza (hledání příznaků a činností typických pro viry, i neznámé viry) může docházet k falešným poplachům kontrola integrity (porovnávání stavu souborů a oblastí na disku s informacemi, které si kontrolní program uschoval při posledním spuštění) automatická spolupráce s ovým programem Aktualizace programu Průběžná aktualizace virové databáze

21 Antivirové programy Plánované skenování počítače program se spustí ve vhodné době provede se kompletní prohlédnutí počítače nevýhoda virus se v mezidobí již může namnožit Rezidentní štít program je trvale spuštěn monitoruje veškeré otevírání souborů nevýhoda může velmi zatěžovat procesor u starších počítačů

22 Některé antivirové programy ESET program NOD32 Grisoft program AVG nebo Alwil Software program Avast! MS Security Essentials Kaspersky Lab program Kaspersky Antivirus McAfee VirusScan Symantec program Norton Antivirus

23 Scareware Falešný bezpečnostní software antivirové a antispamové programy tváří se, že vám pomůže (optimalizace rychlosti počítače) může např. zakódovat soubory na disku a odkódovat je jen tehdy, pokud si uživatel pořídí za peníze další program například Anivirus XP 2008, Antivirus 360

24 Firewall Slouží k ochraně počítačů připojených k internetu nebo k jiným sítím před útoky zvenčí. Za útok se v zásadě považuje jakákoliv komunikace, příchozí i odchozí, která není v souladu s nastavenými pravidly. Firewall kontroluje veškerý pohyb dat dovnitř a ven a podle nastavených pravidel tento pohyb dat řídí. Pokud je komunikace pro daný program povolena, propustí firewall data, pokud zakázána, tak firewall komunikaci nepovolí. Jestliže neexistuje pravidlo pro danou komunikaci, tak se firewall může zeptat, jestli chceme komunikaci povolit, nebo zakázat, nebo může být nastaven tak, že co není povoleno, to je automaticky zakázáno.

25 Z historie počítačové infiltrace

26 První zmínka o počítačovém viru Rok 1972 první zmínka v románu Davida Gerrolda When H.A.R.L.I.E. Was One počítačový program nazvaný VIRUS, sám sebe kopíruje, šíří se, skrývá se a dovede ničit je zničen programem VACCINE, tedy románovým předchůdcem antivirů

27 První virus Rok 1986 vznik prvního viru Brain Napsali ho dva bratři z Pakistánu (Asit a Amjat Farooq Alviovi). Údajně ho dávali jako bonus cizincům, kteří si u nich v obchodě kupovali nelegální software (nedestruktivní, obsahoval pouze reklamu v boot sektoru zanechal text, obsahující copyright týkající se viru a informace o jeho autorech). Brain byl boot virus šířící se přes disketu zapomenutou při startu počítače v mechanice. Rok 1988 zahájil éru antivirových programů jedním z nejstarších je McAfee VirusScan.

28 Jeden z nejrozšířenějších Rok 1987 Jeruzalémský virus Každou aplikaci obohatil o 2 kb sebe sama. Pátek třináctého byl každý spuštěný program smazán. Mimo pátek třináctého po půl hodině provozu zpomalil počítač, pozměnil systémová hlášení a čas od času odpojil uživatele od sítě nebo tiskárny. Virus patřil ve své době k nejrozšířenějším.

29 Jeden legendární Během roku 1994 se objevila jedna z legend, virus One_Half.3544.A. One_Half postupně kódoval obsah pevného disku podle určitého klíče, který si s sebou nesl. Pokud operační systém potřeboval zapsat nějaká data na disk, virus převzal kontrolu a tato data nejdříve svým algoritmem zašifroval a až poté je nechal zapsat na disk. Při požadavku ke čtení je naopak dešifroval a předal dál operačnímu systému. Pokud byl One_Half neodborně odstraněn (včetně tohoto klíče), znamenalo to i ztrátu zakódované části dat.

30 A ještě něco navíc

31 Kdo jsou tvůrci virů? Cíl uškodit naprostá většina dříve rozšířených virů pocházela právě od této skupiny lidí. Snaha o nalezení vzrušení a získání uznání a slávy v rámci hackerské komunity, překonání intelektuálních výzev dnes už též v pozadí. Pomsta propuštěného programátora poškodit zaměstnavatele, zničit svoji dřívější práci snad. Dnes hlavně snaha odcizit údaje nebo zneužít cizí počítač pro odesílání spamů.

32 Hacker Počítačový specialista či programátor s detailními znalostmi fungování systému. Dnes se toto označení obecně používá pro osoby nabourávající se (pronikající) do cizích počítačových systémů za účelem vykrádání dat (například prostřednictvím trojského koně) nebo jinak škodící (třeba zneužití vašeho počítače k útokům na jiné počítače, k rozesílání spamů apod.).

33 Hesla Diskrétní a soukromá věc střežit jako oko v hlavně. Nepsat do mobilu nebo do volně přístupného dokumentu v počítači. Nepoužívat jedno heslo všude používat tzv. silná hesla (malá i velká písmena, číslice, jiné znaky). Používat virtuální klávesnici (například na stránkách

34 Užitečné adresy a zdroje informací Informování uživatelů o nástrahách el. pošty a mnohých dalších Aktuální informace o virech a podobné havěti a o tom, co s tím Ukázky využití sociálního inženýrství oblbnutí" uživatele za využití přesvědčivě vypadající grafiky či textu

Základní dělení. 3. červi

Základní dělení. 3. červi Počítačová infiltrace jakýkoliv neoprávněný vstup do počítačového systému dále uváděné typy počítačové infiltrace lze označit i názvem MALWARE MALicious software, škodlivý software Základní dělení 1. viry

Více

Počítačové viry, antivirová ochrana a bezpečnost na internetu

Počítačové viry, antivirová ochrana a bezpečnost na internetu Počítačové viry, antivirová ochrana a bezpečnost na internetu Počítačové viry Počítačový vir není nic jiného než pouhý program. Na rozdíl od většiny programů, které se snaží uživatelům zjednodušovat a

Více

Tematický celek: Základy hardware a sítí. Učivo (téma): Hrozby internetu škodlivé programy

Tematický celek: Základy hardware a sítí. Učivo (téma): Hrozby internetu škodlivé programy Označení materiálu: VY_32_INOVACE_IKT_K_55 Autor: Jaromír Škrabal Tematický celek: Základy hardware a sítí Učivo (téma): Hrozby internetu škodlivé programy www.zlinskedumy.cz Stručná charakteristika Materiál

Více

Počítačové infiltrace

Počítačové infiltrace Počítačové infiltrace Počítačovou infiltrací nazveme jakýkoliv neoprávněný vstup do počítačového systému. Jde o termín s velice širokým významem. Pojem virus se zapsal do podvědomí lidí nejvíce a proto

Více

Malware. -Malware je počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému.

Malware. -Malware je počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému. Malware -Malware je počítačový program určený ke vniknutí nebo poškození počítačového systému. Výraz malware vznikl složením anglických slov malicious (zákeřný) a software a popisuje záměr autora takového

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Jiří Pešek Srovnávací analýza bezpečnostního softwaru pro ochranu počítačových dat Bakalářská

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky. Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky. Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Jiří Navrátil Software pro zabezpečení pracovních stanic s operačním systémem Windows v

Více

1 Ochrana dat. 1.1 Možnosti ochrany. Ochrana dat

1 Ochrana dat. 1.1 Možnosti ochrany. Ochrana dat Ochrana dat 1 Ochrana dat Ochrana dat je jednou z nejdůležitějších činností uživatele výpočetní techniky. Vaše data, uložená v počítači, jsou různě důležitá. Od souborů, které jste jednou uložili a dnes

Více

Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů. Škodlivý kód

Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů. Škodlivý kód ! Počítačové viry a bezpečnost počítačových systémů Škodlivý kód prof. Ing. Ivan Zelinka, Ph.D. Department of Computer Science Faculty of Electrical Engineering and Computer Science VŠB-TUO 17. listopadu

Více

Západočeská univerzita v Plzni Fakulta pedagogická. Bakalářská práce SOFTWAROVÉ ZABEZPEČENÍ OSOBNÍHO POČÍTAČE V SYSTÉMECH WINDOWS.

Západočeská univerzita v Plzni Fakulta pedagogická. Bakalářská práce SOFTWAROVÉ ZABEZPEČENÍ OSOBNÍHO POČÍTAČE V SYSTÉMECH WINDOWS. Západočeská univerzita v Plzni Fakulta pedagogická Bakalářská práce SOFTWAROVÉ ZABEZPEČENÍ OSOBNÍHO POČÍTAČE V SYSTÉMECH WINDOWS Veronika Staňková Plzeň 2012 Prohlašuji, že jsem práci vypracovala samostatně

Více

Počítačové viry. Způsoby projevu jednotlivých virů

Počítačové viry. Způsoby projevu jednotlivých virů 1 Počítačové viry. Způsoby projevu jednotlivých virů Počítačové viry jsou programy, které se šíří v poč. prostředí a mohou mít různou formu projevu. Vznikají od 80-tých let. Na začátku 90- tých let - 340

Více

České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická

České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Zadání práce České vysoké učení technické v Praze Fakulta elektrotechnická Bakalářská práce Bezpečnost osobních počítačů a webových stránek Vedoucí práce Ing. Radek Dobiáš Studijní program: Elektrotechnika

Více

Modul 7 Práce s Internetem a komunikace

Modul 7 Práce s Internetem a komunikace Práce s Internetem a komunikace Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Obsah generován automaticky, díky použití stylů Internet... 4 Základní pojmy...

Více

Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávání v informačních a komunikačních technologií

Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávání v informačních a komunikačních technologií VY_32_INOVACE_31_19 Škola Název projektu, reg. č. Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Tematická oblast Název Autor Vytvořeno, pro obor, ročník Anotace Přínos/cílové kompetence Střední

Více

Technická certifikace v3 Studijní materiál k produktu ESET Smart Security v4, ESET NOD32 Antivirus v4

Technická certifikace v3 Studijní materiál k produktu ESET Smart Security v4, ESET NOD32 Antivirus v4 Technická certifikace v3 Studijní materiál k produktu ESET Smart Security v4, ESET NOD32 Antivirus v4 OBECNÉ VLASTNOSTI PRODUKTŮ ESET... 3 ThreatSense Technology... 3 Technologie Antistealth... 3 Technologie

Více

Přehled soudobých hrozeb počítačové bezpečnosti

Přehled soudobých hrozeb počítačové bezpečnosti 21. Klasifikace bezpečnostních hrozeb pro počítače, možnosti ochrany PC. Etické zásady a právní normy související s informatikou (autorské právo, správné citace, typy licencí počítačových programů). Problematika

Více

Ochrana a bezpečnost dat a informací

Ochrana a bezpečnost dat a informací Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra informačních technologií Ochrana a bezpečnost dat a informací Bakalářská práce Autor: Petr Tesař Informační technologie, správce IS Vedoucí práce: Ing. Vladimír

Více

Důležitou věcí je také aktualizace OS.

Důležitou věcí je také aktualizace OS. Michal Kos 1 2 Man-in-the-middle (Muž uprostřed) se používá pro označení typu útoku, kde útočník je schopen zachytávat, číst a upravovat komunikaci mezi dvěma komunikujícími uzly, aniž ty by toto poznaly.

Více

a počítačové technologie

a počítačové technologie 4. a počítačové technologie 4.1 Bezpečný počítač Bezpečný počítač pro práci je takový počítač, který neobsahuje žádný nežádoucí software a který není napadnutelný z Internetu. Část bezpečnosti zajišťují

Více

Bezpečnost na Internetu

Bezpečnost na Internetu 150 milionů uživatelů na Internetu viry, největší nebezpečí - změnily svůj charakter dříve mazaly soubory, šířily se hlavně na disketách dnes se snaží co nejvíce rozšířit, využívají poštu a bezpečnostní

Více

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Uživatelská příručka (platná pro produkty verze 8.0 a vyšší) Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Klikněte sem pro stažení nejnovější

Více

Co ohrožuje naše data? Milan Hála SVŠES, s. r. o. v Praze

Co ohrožuje naše data? Milan Hála SVŠES, s. r. o. v Praze Co ohrožuje naše data? Milan Hála SVŠES, s. r. o. v Praze O významu vedení účetnictví nemá jistě cenu ani hovořit. Stejně tak nebude třeba zdůrazňovat, jakou hodnotu mají shromážděná data. Málo která organizace,

Více

Počítačová bezpečnost

Počítačová bezpečnost Počítačová bezpečnost Stručný nástin problematiky Sestavil : Ing. Jiří Franc Zdroj informací: http://www.bolekvrany.cz/downloads/security_cz.pdf 1. Pravidla jsou vlastně jasná 1. Nikdy nikam neposílejte

Více

Bezpečnostní řešení IT společnosti. Libor Housírek

Bezpečnostní řešení IT společnosti. Libor Housírek Bezpečnostní řešení IT společnosti Libor Housírek Bakalářská práce 2006 ABSTRAKT Cílem této práce je základní seznámení s použitím a využitím bezpečnostních informačních technologií jako základního prostředku

Více

Uživatelská příručka. TrustPort Antivirus 2013. TrustPort Internet Security 2013. TrustPort Total Protection 2013. Určená pro produkty

Uživatelská příručka. TrustPort Antivirus 2013. TrustPort Internet Security 2013. TrustPort Total Protection 2013. Určená pro produkty Uživatelská příručka Určená pro produkty TrustPort Antivirus 2013 TrustPort Internet Security 2013 TrustPort Total Protection 2013 Datum revize: 19. 10. 2012 Copyright 2012, TrustPort, a.s., Všechna práva

Více

Zabezpečení systému Windows

Zabezpečení systému Windows Zabezpečení systému Windows Windows Security Protection Filip Hujer Bakalářská práce 2010 UTB ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky, 2010 4 ABSTRAKT Tématem bakalářské práce je zabezpečení operačních

Více

OFICIÁLNÍ WWW PREZENTACE OBCE JÍLOVICE BEZPEČNOSTNÍ ASPEKTY INTERNETU JIHOČESKÁ UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA RADEK FILIP KATEDRA INFORMATIKY

OFICIÁLNÍ WWW PREZENTACE OBCE JÍLOVICE BEZPEČNOSTNÍ ASPEKTY INTERNETU JIHOČESKÁ UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA RADEK FILIP KATEDRA INFORMATIKY JIHOČESKÁ UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA INFORMATIKY OFICIÁLNÍ WWW PREZENTACE OBCE JÍLOVICE BEZPEČNOSTNÍ ASPEKTY INTERNETU BAKALÁŘSKÁ PRÁCE RADEK FILIP ČESKÉ BUDĚJOVICE 2003 Anotace: Tato práce

Více

S cílem dát co největšímu počtu uživatelů počítačů do ruky co nejsilnější zbraň v podobě vědomostí a znalostí pořádala AEC ve spolupráci s

S cílem dát co největšímu počtu uživatelů počítačů do ruky co nejsilnější zbraň v podobě vědomostí a znalostí pořádala AEC ve spolupráci s Vážení přátelé, S cílem dát co největšímu počtu uživatelů počítačů do ruky co nejsilnější zbraň v podobě vědomostí a znalostí pořádala AEC ve spolupráci s vydavatelstvím a nakladatelstvím VOGEL Publishing

Více

ESET NOD32 ANTIVIRUS 5

ESET NOD32 ANTIVIRUS 5 ESET NOD32 ANTIVIRUS 5 Uživatelská příručka (platná pro verzi produktu 5.0 a vyšší) Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / Home Server / NT4 (SP6) Pro stáhnutí nejnovější verze dokumentu klikněte zde

Více

Bezpečnost, ochrana dat a autorských práv

Bezpečnost, ochrana dat a autorských práv Kapitola sedmá Bezpečnost, ochrana dat a autorských práv Mgr. Radek Hoszowski Učební text Bezpečnost, ochrana dat a autorských práv Bezpečnost počítače Za bezpečný počítač považujeme ten počítač, který

Více