Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu"

Transkript

1 Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt MŠMT ČR EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu I nejvyšší věž byla začata od základů Klíčová aktivita III/2 (zkráceně NV) Sada č. 6 IDENTIFIKÁTOR: VY_32_INOVACE_SADA_6_Z, č.57 Klíčová aktivita III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Zeměpis Tematický okruh ČR - kraje Téma Liberecký kraj Období tvorby VM Ročník 8. Autor PhDr. Renata Kubická Anotace o možnosti využití VM DUM umožňuje seznámit žáky s krajem se správním členěním, charakteristikou, průmyslem i památkami, PL slouží k procvičení učiva Ověření (dle TK)

2 LIBERECKÝ KRAJ symbol českého lva redernovskékolo převzaté ze znaku Liberce dominanta krajesilueta Ještědu symbol českého lva

3 Poloha Libereckého kraje v ČR

4 Okresy a okresní města v Libereckém kraji

5 Charakteristika Libereckého kraje rozlohou nejmenší kraj (kromě Prahy) hornatý ráz lesy poškozeny emisemi z tepelných elektráren v Podkrušnohoří, z Německa i Polska časté povodně v posledních letech (odlesněné Jizerské hory)- Frýdlantsko významný je cestovní ruch-harrachov v Krkonoších, Jizerské hory, Lužické hory kvalitní sklářské písky (Střeleč) a stavební suroviny (u Liberce) dlouhou tradici má sklářství (lustry, bižuterie, užitkové sklo) a textilní výroba (deky) dřívější chemická těžba uranu na Českolipsku narušila životní prostředí (spodní vody) pro zemědělství nemá kraj vhodné podmínky zásobárna pitné a užitkové vody

6 Národní park a CHKOv Libereckém kraji NP Krkonoše- nejstarší NP na území ČR (zal.1963) Harrachov-významné turistické středisko rozkládající se pod Čertovou horou v údolí říčky Mumlavy, město je známé svým pivovarem, sklárnou, která pochází z počátku 18. století a je druhou nejstarší v českých zemích, dále Harrachov proslul skokanským můstkem K-185, který patří k největším na světě Mumlavskývodopád-jedná se o 12 metrů vysoký vodopád vytvářený řekou Mumlavou, řečiště řeky je žulové a můžeme v něm nalézt tzv. obří hrnceprohlubně vytvářené pohybem vody a kamínků mezi CHKO patří: Jizerské hory- nejvyšší hora Smrk (1124 m.n.m.) Lužické hory-nejvyšší hora Luž(793 m.n.m.) České středohoří- sopečného původu Kokořínsko- pískovcové skály Český ráj- pískovcová skalní města

7 Harrachov Krkonoše s pohledem na Sněžku Mumlavský vodopád pískovcové skály- Český ráj

8 Karel Hynek Mácha úryvek z Máje: Byl pozdní večer první máj Večerní máj byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, Kde borový zaváněl háj. O lásce šeptal tichý mech; Květoucí strom lhal lásky žel, Svou lásku slavík růži pěl, Růžinu jevil vonný vzdech. Jezero hladké v křovích stinných Zvučelo temně tajný bol, Břeh je objímal kol a kol; A slunce jasná světů jiných Bloudila blankytnými pásky, Planoucí tam co slzy lásky. K.H Mácha je významný český básník, proslulý zejména svou lyrickoepickou básní Máj. Přestože se Mácha narodil roku 1810 v Praze, často vyrážel na toulky českou krajinou, kde hledal inspiraci pro svou uměleckou tvorbu. Navštívil například Doksy, hrady Trosky, Kost a Bezděz. Do krajiny kolem Bezdězu je taktéž zasazen příběh Máje, který vypráví o loupežníku Vilémovi, který zabil svého soka v lásce, ale nevěděl,že je to jeho vlastní otec. Za vraždu otce je Vilém odsouzen k smrti a při čekání na popravu, vzpomíná na svou milou Jarmilu. V závěrečném zpěvu přichází popravu navštívit taktéž poutník Hynek, který je zosobněním samotného autora. Mácha kromě svého vrcholného díla napsal taktéž cyklus s autobiografickými prvky Obrazy ze života mého. Co se týče osobního života, Mácha nikdy nebyl ženatý, ale dlouhodobě žil s Eleonorou Šomkovou, řečenou Lori, se kterou měl syna. Zemřel velmi mlád, krátce poté, co se při hašení požáru napil vody, která však byla infikovaná. Pohřben je na Vyšehradě.

9 Průmysl v Libereckém kraji Jablobijoux- Jablonec- bižuterie Crystalex Nový Bor- užitkové sklo Preciosa Kamenický Šenov- lustry Fabona Liberec- deky Narex Česká Lípa- elektronářadí

10 Jablobijoux-Jablonex Společnost Jablobijouxs.r.o. byla založena vzáří 2009 jako jedna znástupnických firem po ukončení činnosti Jablonex Groupa.s. se sídlem v Jablonci nad Nisou. Zabývá se výrobou bižuterie.

11 CrystalexNový Bor Společnost zaměřující se na výrobu skla pro domácí použití vznikla již v 19.století. Po znárodnění v roce 1948 podnik připadl státu, po revoluci je společnost privatizována a dostává se do rukou soukromníků. Mezi sortiment společnosti patří skleničky na vína, likéry, sekty, pivní sklenice, dále také vázy, džbány a karafy.

12 Preciosa Kamenický Šenov Preciosa je jeden z největších světových výrobců křišťálových lustrů i moderních svítidel, jejichž výroba se datuje už od roku Dodává na zakázku kompletní osvětlení interiérů pro prestižní stavby, ať už jsou to soukromé vily a paláce nebo veřejné stavby jako hotely, divadla, kongresová centra nebo církevní stavby.

13 FabonaLiberec Firma Fabonaa.s. je pokračovatelem tradice textilní výroby v severních Čechách a v současné době patří k výrobcům přikrývek a plyšů ze 100% akrylových vláken značky Larisa. Původní firma byla založena v roce 1905.

14 NarexČeská Lípa Společnost Narexs.r.o. patří mezi přední dodavatele ručního elektronářadís dlouholetou tradicí, která začala před 70 lety výrobou elektromotorů a elektronářadí. Mezi sortiment společnosti patří vrtačky, kladiva, pily, míchadla, brusky, hoblíky nebo také nůžky a prostřihovače.

15 Památky a přírodní zajímavosti hrad Bezděz zřícenina hradu Trosky zámek Sychrov zámek Frýdlant Bozkovské dolomitové jeskyně Máchovo jezero Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou věž na Ještědu Panská skála

16 hrad Bezděz Hrad Bezděz byl založen v polovině 13.stoletíza vlády Přemysla Otakara II., v té době sloužil jako správní centrum rozsáhlého královského panství. Po smrti Přemysla zde byl vězněn jeho syn Václav II. se svojí matkou Kunhutou. V pozdějších dobách na hradu pobýval kupříkladu Karel IV. a v 19.stoletíse zřícenina stala zdrojem inspirace pro romantické umělce jako byli K.H.Mácha nebo B. Smetana. Trosky Zřícenina hradu Trosky leží v Českém ráji na čedičových sloupech, které se nazývají Panna a Baba. Hrad byl založen na konci 14.stoletíČeňkem z Vartenberka, později připadl do vlastnictví krále Václava IV.

17 zámek Sychrov Zámek Sychrovje novogotická stavba z 2. poloviny 19. století. Sychrov sloužil jako letní reprezentační sídlo francouzského šlechtického rodu Rohan. Kromě zámku zde můžeme obdivovat rozsáhlý zámecký park. V současnosti se zde každoročně koná hudební festival Dvořákův Turnov a Sychrov.

18 zámek Frýdlant Zámek Frýdlant je novorenesanční stavba zdobená sgrafity, vedle zámku se nachází taktéž starší hrad z 13. století. Asi nejznámější majitel zámku je Albrecht z Valdštejna, který toužil zámek získat už od roku 1621 a nakonec jej získal jako zástavu na půjčené peníze císaři. Hrad je unikátní tím, že již roku 1801 byl zpřístupněn pro turisty, čímž se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě.

19 Bozkovské dolomitové jeskyně Bozkovskéjeskyně nedaleko obce Semily jsou tvořeny dolomitem, což je chemicky uhličitan vápenatohořečnatý. Jeskynní prostory byly objeveny roku 1947 skupinou místních nadšenců po odstřelu vápence ve zdejším lomu, teplota v jeskyních se pohybuje okolo 7,3 stupňů Celsia. Výzdobu jeskyně kromě krápníků zajišťuje taktéž modrozelený Jezerní dómnejvětší podzemní jezero v Čechách. Máchovo jezero Máchovo jezero, známé taktéž pod názvem Velký Rybník, je rybník o rozloze 284 ha a o hloubce 12 m. Rybník byl založen Karlem IV. již ve 14. století. Po smrti K.H.Mácha, který jej mnohokrát navštívil, chtěla česká veřejnost vyzdvihnout Máchovu památku tím, že rybník pojmenuje po něm, což vedlo ke sporům s Němci. Až od roku 1961 nese rybník oficiální název Máchovo jezero.

20 Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Muzeum bylo založeno roku 1904 a je dodnes jediným muzeem v České republice specializovaným na sklo a bižuterii.

21 Ještěd Na vrcholu hory Ještěd se tyčí stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu architekta Karla Hubáčka postavená v letech Stavba slouží jako televizní vysílač a zároveň hotel. Karel Hubáček získal za svůj návrh Cenu Auguste Perreta, která je nejvýznamnějším oceněním ve světě architektury. Budova je zatím národní kulturní památkou, ale taktéž je uvedena na kandidátní listině památek, ze kterých se následně vybírají památky UNESCO za Českou republiku.

22 Panská skála Kamenné varhany Panské skály ve své současné podobě vznikly sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu, který byl obnažen vlivem lidské těžební činnosti, místy tyto varhany dosahují výšky až 12 metrů.

23 Všechny uveřejněné odkazy [cit ] px-Cesky_Raj.JPG _Karel_Hynek_M%C3%A1cha.jpg -CRYSTALEX-a.jpg 1.jpg

24 px-Frydlant3_(js).jpg y_press/383/je_t_d_slav kulat narozeniny_48bbbc39ea.jpg

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt MŠMT ČR EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3349 Název projektu I nejvyšší věž

Více

23. K. H. Mácha: Máj Vypracovala: PhDr. Miroslava Zajíčková, červenec 2013

23. K. H. Mácha: Máj Vypracovala: PhDr. Miroslava Zajíčková, červenec 2013 23. K. H. Mácha: Máj Vypracovala: PhDr. Miroslava Zajíčková, červenec 2013 Název školy Obchodní akademie a Střední odborné učiliště Veselí nad Moravou Název a číslo OP OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost,

Více

Narozen 1810 v Praze Básník, prozaik, ochotník (jako ochotník se seznámil s Eleonorou Šomkovou - Lori) Nejvýznamnější představitel českého romantismu

Narozen 1810 v Praze Básník, prozaik, ochotník (jako ochotník se seznámil s Eleonorou Šomkovou - Lori) Nejvýznamnější představitel českého romantismu Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 23.01.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_20_CJL_L Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací oblast: Jazykové vzdělávání a komunikace, Estetické vzdělávání

Více

www.meetinliberec.cz Program: Po jednání na golf

www.meetinliberec.cz Program: Po jednání na golf Program: Po jednání na golf Golfové hřiště: Golf Club Semily Golf Club Semily, byl založen v roce 1963. V roce 1970 byla zahájena výstavba hřiště na levém břehu Jizery za semilskou nemocnicí. Původní šestijamkové

Více

Turistické cíle České a Slovenské republiky 2012

Turistické cíle České a Slovenské republiky 2012 Turistické cíle České a Slovenské republiky 2012 infoglobe Informační cestovatelský portál Infoglobe vám opět přináší zajímavý katalog, tentokrát zaměřený na Turistické cíle České a Slovenské republiky

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Geografie pro průvodce v cestovním ruchu

Geografie pro průvodce v cestovním ruchu Geografie pro průvodce v cestovním ruchu PaedDr. František Popelka Vysoká škola polytechnická Jihlava Praha 2007 1 Geografie pro průvodce v cestovním ruchu Vydalo: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Praha,

Více

BĚLÁ POD BEZDĚZEM WEISERWASSER ZÁKLADNÍ INFORMACE. Město Bělá pod Bezdězem leží na okraji Středočeského kraje přibližně

BĚLÁ POD BEZDĚZEM WEISERWASSER ZÁKLADNÍ INFORMACE. Město Bělá pod Bezdězem leží na okraji Středočeského kraje přibližně Město Bělá pod Bezdězem leží na okraji Středočeského kraje přibližně 15 km od Mladé Boleslavi směrem na Doksy a Českou Lípu. Rozprostírá se mezi lesy v nadmořské výšce 300 m. Ve svém názvu má město horu

Více

1. Kdo se zabývá propagací České republiky jako ideální destinace pro trávení dovolené?

1. Kdo se zabývá propagací České republiky jako ideální destinace pro trávení dovolené? 2.4 Otázky a odpovědi 1. Kdo se zabývá propagací České republiky jako ideální destinace pro trávení dovolené? Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism je státní příspěvkovou organizací Ministerstva

Více

travez cestovní agentura pro děti 21. s ezón a www.travez.cz e-mail: travez.veselkova@seznam.cz telefon: 272 952 528, mobil: 602 827 341 ZDARMA

travez cestovní agentura pro děti 21. s ezón a www.travez.cz e-mail: travez.veselkova@seznam.cz telefon: 272 952 528, mobil: 602 827 341 ZDARMA travez cestovní agentura pro děti ZDARMA Fotodokumentace výletu blíže na str. 4 V Ý L E T Y Na objednávku blíže na str. 27 21. s ezón a jaro 2015 www.travez.cz e-mail: travez.veselkova@seznam.cz telefon:

Více

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko.

Česko německá ekologická vodní turistika. Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko. Projekt č. 101 Česko německá ekologická vodní turistika Technicko marketingová studie vodních toků a ploch v přeshraniční oblasti Česko-Bavorsko Prosinec 2010 1 PARTNEŘI PROJEKTU HLAVNÍ PARTNEŘI : DALŠÍ

Více

Město Šluknov. Strategický plán rozvoje města Šluknov

Město Šluknov. Strategický plán rozvoje města Šluknov Město Šluknov Strategický plán rozvoje města Šluknov 2007 2015 Zpracovatelé: Ing. Kučera Ladislav, tel. 774032601 Srbská Kamenice 12 407 15 Srbská Kamenice Ing. Petrášek Jiří, tel.774032600 Duben červenec

Více

LÉTO 2011. Liberecké podzemí. Zažijte jablonecké kostely s koncertem i prohlídkou. Frýdlantsko v zajetí historie. Nechte se unášet Zubačkou

LÉTO 2011. Liberecké podzemí. Zažijte jablonecké kostely s koncertem i prohlídkou. Frýdlantsko v zajetí historie. Nechte se unášet Zubačkou LÉTO 2011 NEPRODEJNÉ ZDARMA ČESKY»»»» Liberecké podzemí Je v létě otevřeno pro veřejnost. Statutární město Liberec vás zve k návštěvě stálé výstavy věnované historii a současnosti civilní ochrany (CO).

Více

sv. Martina s vysokou novogotickou věží. Bylo bezvětří, teplota kolem bodu mrazu, sněhová pokrývka 15 35 cm, mlha. Začal jsem příjemnou, skoro

sv. Martina s vysokou novogotickou věží. Bylo bezvětří, teplota kolem bodu mrazu, sněhová pokrývka 15 35 cm, mlha. Začal jsem příjemnou, skoro K.H.Mácha Máj Byl pozdní večer první máj večerní máj byl lásky čas. Hrdličin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. O lásce šeptal tichý mech; květoucí strom lhal lásky žel, svou lásku slavík růži

Více

Libereckem od Lužických hor po Krkonoše Aktuální problémy lesního školkařství

Libereckem od Lužických hor po Krkonoše Aktuální problémy lesního školkařství Adresa redakce: Silva Bohemica, Staropramenná 17, 150 00 Praha 5, tel./fax 257 327 829, mobil 721 500 495, e-mail: silva@bohemica.cz, www.bohemica.cz Český les - měsíčník o lese a zvěři Libereckem od Lužických

Více

ROMANTISMUS VE SVĚTOVÉ A ČESKÉ LITERATUŘE

ROMANTISMUS VE SVĚTOVÉ A ČESKÉ LITERATUŘE ROMANTISMUS VE SVĚTOVÉ A ČESKÉ LITERATUŘE Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Hrnčířová. Dostupné z Metodického portálu www.sstrnb.cz/sablony, financovaného z ESF

Více

Brány královských věnných měst otevřené...

Brány královských věnných měst otevřené... Brány královských věnných měst otevřené... Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad Labem, připomene se vám

Více

Služby (obslužná sféra)

Služby (obslužná sféra) Služby (obslužná sféra) - většina velkoprodejen je součástí obchodních center, nabízejících i další sluţby (opravny, kina, restaurace, jsou specializované (např. hobby, sport nebo elektromarkety) nebo

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRAJ VYSOČINA JIHOMORAVSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O.

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. Bc. Radka Malá Třebíčsko jako potenciální destinace (nejen) pro české turisty Diplomová práce 2014 Diplomová práce Třebíčsko jako potenciální destinace (nejen)

Více

Praha zblízka. Školní výlety. Exkurze. Zahraničí. Ozdravné pobyty. Mateřské školky

Praha zblízka. Školní výlety. Exkurze. Zahraničí. Ozdravné pobyty. Mateřské školky Praha zblízka Školní výlety Exkurze Zahraničí Ozdravné pobyty Mateřské školky Praha zblízka Praha je čítankou historických slohů. Najdeme tu románskou rotundu, gotickou katedrálu, souhvězdí barokních

Více

výlety Úvodník současnosti Obsah

výlety Úvodník současnosti Obsah Úvodník Výlety jarní přírodou mám nejraději a vůbec nevadí, že se občas vracím promočený nečekaným deštěm. Barevné květy, svěží tráva na loukách a nejrůznější tóny zelených listů jsou po zimě pohlazením

Více

Resort životního prostředí a zemědělství. Libereckého kraje. Kalendář. vzdělávacích akcí. Liberecký kraj a Regionální agrární rada.

Resort životního prostředí a zemědělství. Libereckého kraje. Kalendář. vzdělávacích akcí. Liberecký kraj a Regionální agrární rada. Resort životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje 2015 Kalendář vzdělávacích akcí Liberecký kraj a Regionální agrární rada Libereckého kraje Vážená čtenářko, vážený čtenáři, dostává se Vám do

Více

Vážení hosté Hotelu Duo,

Vážení hosté Hotelu Duo, Vážení hosté Hotelu Duo, velice si ceníme Vašeho rozhodnutí, že jste si pro svou dovolenou vybrali právě náš hotel. Abychom Vám trošku usnadnili rozhodování kam na výlety, připravili jsme pro Vás malého

Více

ÚZEMNĚ ANALYTICKÉ PODKLADY PRO ÚZEMÍ OBCE S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ NOVÝ BOR

ÚZEMNĚ ANALYTICKÉ PODKLADY PRO ÚZEMÍ OBCE S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ NOVÝ BOR P R U R Ú - ÚAP ORP NOVÝ BOR ÚZEMNĚ ANALYTICKÉ PODKLADY PRO ÚZEMÍ OBCE S ROZŠÍŘENOU PŮSOBNOSTÍ NOVÝ BOR Textová dokumentace Grafická dokumentace výkresy LIMITY HODNOTY ZÁMĚRY Ú AP O R P NOVÝ BOR Pořizovatel:

Více

Poznejte krásy Českého Krumlova a okolí

Poznejte krásy Českého Krumlova a okolí Poznejte krásy Českého Krumlova a okolí Hotel Bellevue Přijeďte objevit středověkou atmosféru středověkého města rozprostřeného v meandrech řeky Vltavy a navštivte náš hotel - Bellevue hotel Český Krumlov,

Více

Resort životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje. Kalendář. vzdělávacích akcí. Liberecký kraj a Regionální agrární rada Libereckého kraje

Resort životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje. Kalendář. vzdělávacích akcí. Liberecký kraj a Regionální agrární rada Libereckého kraje Resort životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje Kalendář vzdělávacích akcí 2013 Liberecký kraj a Regionální agrární rada Libereckého kraje Vážená čtenářko, vážený čtenáři, dostává se Vám do

Více

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy Sestavil: PhDr. Slavomír Horák s pomocí internetové stránky www.vokno.cz/lexikon aktualizace:

Více

Volný čas Spoustu zajímavostí a míst k navštívení najdete také zde : http://virtualpanorama.cz/lk/

Volný čas Spoustu zajímavostí a míst k navštívení najdete také zde : http://virtualpanorama.cz/lk/ Volný čas Spoustu zajímavostí a míst k navštívení najdete také zde : http://virtualpanorama.cz/lk/ Za přírodou Český ráj http://www.cesky-raj.info/ V tomto romantickém kraji ležícím na středním toku Jizery

Více

Technická univerzita v Liberci FAKULTA PEDAGOGICKÁ. Tělesné výchovy Ekonomika a management

Technická univerzita v Liberci FAKULTA PEDAGOGICKÁ. Tělesné výchovy Ekonomika a management Technická univerzita v Liberci FAKULTA PEDAGOGICKÁ Katedra: Studijní program: Kombinace: Tělesné výchovy Ekonomika a management VÝVOJ AGROTURISTIKY ORIENTOVANÉ NA JEZDECTVÍ V LIBERECKÉM KRAJI DEVELOPMENT

Více