OZDRAVKA!!! LÉTO 2014

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OZDRAVKA!!! LÉTO 2014"

Transkript

1 OZDRAVKA!!! LÉTO 2014

2 Milí čtenáři, sluníčko praží do oken, léto je tady! Nabízíme Vám poslední číslo našeho časopisu v tomto školním roce. Zatímco se někteří naši studenti učí lyžovat nebojte se neposlali jsme je k ledu (vlastně ani na ledovec), jen do Těrlic, kde se mají na vodních prknech jistě skvěle, ostatní netrpělivě vyhlížejí prázdniny. Nabízíme Vám typy na letní festivaly a snad i trochu příjemného čtení. Mějte se krásně a užívejte skvělého počasí. Spoustu nezapomenutelných zážitků doma i na cestách přeje redakce

3 Hudební festivaly začínají! Známe 12 těch NEJ! Poradíme, kam vyrazit! Hudební festivaly jsou oblíbenou letní zábavou. Vyberte si nějaký i Vy! Již víte, co budete dělat v létě? A co třeba vyrazit za hudbou na některý z letních festivalů? Přinášíme vám tipy na ty nejlepší z nich. Vybere si doslova každý: od příznivce jamajského reggae, přes metalistu až po posluchače jazzu. Přijdou vám festivaly drahé? Víme i o těch, co jsou zadarmo.

4 United Islande Počet návštěvníků 2013: Místo: Praha Termín: 19. až 21. června Vstupné: zdarma, pouze v Kinského zahradě 250 Kč Největší hvězdy: DJ Shodo, Ella Egre, Bajafondo, Childhood, Ohm Square, 123, 3logit Pivo: Gambrinus Festival ovládne několik ostrovů v centru Prahy. Hudební scény najdete i v některých hudebních klubech nebo Kinského zahradě. Na většinu koncertů je vstup zdarma. Platí se jen vstupné do Kinského zahrady a na afterparty v Meet Factory. Slezská noc Počet návštěvníků 2013: Místo: Vendryně Termín: 28. června Vstupné (předprodej): 250 Kč Největší hvězdy: Horkýže Slíže, Doga, BijouTerrier, Gate crasher, Elis Pivo: Radegast Slezská noc navazuje na historii festivalu Noc plná hvězd. Klade důraz na hvězdy česko-slovensko-polské scény s prostorem pro úspěšná jména slezského regionu. Součástí hudebního festivalu jsou i zápasy a exhibice thajského boxu, od profesionálů až po amatéry z řad příchozích návštěvníků.

5 Rock for People Počet návštěvníků 2013: Místo: Hradec Králové Termín: 3. až 5. července Vstupné (předprodej): Kč Největší hvězdy: Manu Chao La Ventura, Biffy Clyro, Lucie, Madness, Chase & Status, The Naked and Famous, Steven Seagal s Blues Band Pivo: Staropramen Festival na 50 hektarech plochy na letišti v Hradci Králové slaví 20 let existence. Speciální festivalové pivo Staropramen 11, bezbariérový festival a speciální zázemí pro vozíčkáře, festivalová pláž. Masters of Rock Počet návštěvníků 2013: Místo: Vizovice Termín: 10. až 13. července Vstupné (předprodej): Kč Největší hvězdy: Dream Theater, Anthrax, Helloween, The Exploited, Sebastian Bach, Arch Enemy, Airbourne, Behemoth Pivo: Radegast, Plzeňský Prazdroj Festival s největším počtem zahraničních hvězd se odehrává v areálu vizovické likérky. Pořadatel kromě hvězd, které zde hrají často, na letošek slibuje i dvacet známých kapel, které na festivalu nikdy nehrály. Speciální vystoupení, při němž rockové a metalové hity zahraje Zlínská filharmonie.

6 Mighty Sounds Počet návštěvníků 2013: Místo: Tábor Termín: července Vstupné (předprodej): Kč Největší hvězdy: The Real Mckenzies, Dropkick Murphys, Irire Révoltés, Nekromantix, Perkele, Everlast, The Slackers Pivo: Budějovický Budvar Na festivalu hraje hlavně punk, ska, reggae, punkrock, rockabilly, rock n roll, hardcore, indie rock a to jak v podání světových hvězd, tak i domácích kapel. Čtyři pětiny ze 150 účinkujících kapel tvoří zahraniční skupiny. Součástí festivalu je i sbírka projektu Světlo pro svět na operace očí v Africe. Hrady CZ Počet návštěvníků 2013: Místo: 8 českých a moravských hradů Termín: 11. července až 30. srpna Vstupné (předprodej): 460 Kč na 1 víkend Největší hvězdy: Wanastowi Vjecy, Tomáš Klus, No Name, Monkey Business, Rytmus, Olympic, Miro Žbirka Pivo: Staropramen Festival se odehrává na 8 českých a moravských hradech: Točník , Švihov , Kunětická hora , Rožmberk nad Vltavou , Veveří , Hradec nad Moravicí , Bezděz , Bouzov Součástí vstupenky na festival je i vstupné na konkrétní hrad včetně prohlídkových tras.

7 Bohemia Jazz Fest Počet návštěvníků 2013: Místo: 9 českých a moravských měst Termín: července Vstupné (předprodej): zdarma Největší hvězdy: program není znám Pivo: různé Festival se koná v devíti městech Čech a Moravy: Praha, , Domažlice , Tábor , Plzeň , Liberec , Zlín , Brno , Písek , Prachatice Na festivalu nezazní jen jazz, ale i blues, funk a world music v podání umělců z řady zemí světa. Colours Of Ostrava Počet návštěvníků 2013: Místo: Ostrava Termín: 17. až 20. července Vstupné (předprodej): Kč Největší hvězdy: Robert Plant, Zaz, John Newman, The National, MGMT, John Butler Trio, Dan Bárta, Anna K., Monkey Bussiness Pivo: Radegast Colours of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival, který se koná v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic - bývalém areálu hutí, dolů a železáren. Kromě hudby, divadel, workshopů či filmů dostane letos velký prostor poezie v nejrůznějších podobách. Jak na speciálních scénách, tak formou guerilla poetringu i celý festivalový areál.

8 Benátská noc Počet návštěvníků 2013: Místo: Liberec Termín: 25. až 27. července Vstupné (předprodej): Kč Největší hvězdy: Him, Palo Habera, Ivan Král, Acca dacca, Kiss forever band, Horkýže slíže, Tublatanka Pivo: Gambrinus Festival se koná od roku Svůj vinyl zde pokřtí britská kapela Suzerain. Festival slibuje i jediný letošní koncert Ivana Krále a luxusní VIP zónu s klimatizací, plazmovými obrazovkami, vlastní aparaturou, světelnými efekty, rautem a možností setkat se s hvězdami. Sázavafest Počet návštěvníků 2013: Místo: Světlá nad Sázavou Termín: 31. července až 2. srpna Vstupné (předprodej): 850 Kč Největší hvězdy: Lucie Bílá, Chinaski, Mňága a Žďorp, Bart & Baker, Dan Bárta, Monkey Bussiness Pivo: Gambrinus Festival se odehrává v areálu zámku v Světlé nad Sázavou. Při koupi vstupenky v červnu získáte další vstupenku zdarma. První festivalový den je takzvaný Zvířecí den. Vystoupí v něm kapely, které mají v názvu nějaké zvíře, třeba Škwor, Sto zvířat nebo Rybičky 48. Výtěžek z prvního dne připadne ZOO v Jihlavě.

9 Trutnoff Počet návštěvníků 2013: nezveřejňuje se Místo: Trutnov Termín: 14. až 17. srpna Vstupné (předprodej): Kč Největší hvězdy: Patti Smith, Ska-P, Plastic People of the Universe, Petr Spálený, David Koller, Polemic, Monkey Bussiness Pivo: Gambrinus Kultovní festival přezdívaný jako Český Woodstock. Jeho vznik se datuje k rokům 1984 a 1987, kdy jeho první ročníky rozehnala komunistická Státní bezpečnost. V minulosti ho podporoval Václav Havel. Letošní festival je věnován obětem u Sand Creeku a ideálům 17. listopadu Hip Hop Kemp Počet návštěvníků 2013: Místo: Hradec Králové Termín: 21. až 23. srpna Vstupné (předprodej): Kč Největší hvězdy: Crazy Ceelo Green, Onyx, RAPSODY & 9th WONDER, Samy Deluxe, Prago Union, Rasmentalism, Action Bronson, Řezník Pivo: Zlatopramen Největší hiphopová událost ve střední a východní Evropě. Kromě hudby nabízí fotbálky, poker, break dance, zápasy v bazénku. Speciální VIP zóna se samostatným vstupem, nonstop sprchami, pevnými toaletami a vyvýšenou tribunou. tech-nej-poradime-kam-vyrazit.html

10 Změny v prodeji dlouhodobých časových jízdenek pro žáky a studenty od 15 do 26 let Dne bude ukončen prodej kuponů k průkazům ODIS a celostátně platným žákovským průkazům. Od si budete moci nové kupony zakoupit pouze na bezkontaktní čipovou kartu ODISka. Průkaz ODIS se od nebude vydávat a celostátně platný žákovský průkaz bude sloužit v IDS ODIS jen pro nákup jednotlivého jízdného. ODISku si můžete již nyní pořídit u jednoho z vydavatelů, kterými jsou dopravci: Dopravní podnik Ostrava, a.s., ARRIVA MORAVA, a.s., TQM holding, s.r.o., Městský dopravní podnik Opava, a.s. (ode dne vyhlášení), ČSAD Karviná, a.s. (ode dne vyhlášení), ČSAD Havířov, a.s. (ode dne vyhlášení), Osoblažská dopravní společnost, s.r.o. (ode dne vyhlášení). Kupony na ODISku si můžete, vyjma uvedených dopravců, zakoupit také u dopravců České dráhy, a.s., a GW Train Regio, a.s.podmínkou pro poskytnutí slevy je předložení školou ověřeného potvrzení o studiu nebo průkazu ISIC, případně celostátně platného žákovského průkazu. Více informací o ODISce naleznete na webových stránkách

11 Shrnutí možnosti vyřízení slevových průkazů pro žáky a studenty (15-26 let) v ODIS Stav do Průkaz lze využít: - pro nákup dlouhodobé časové jízdenky na jakékoliv zóny s platností nejpozději do Průkaz nelze využít: - pro nákup jednotlivé studentské jízdenky s 25 % slevou Stav od Průkazy lze využít: - pro nákup jednotlivé žákovské jízdenky s 25 % slevou (ne v červenci, srpnu) a pro nákup dlouhodobé časové jízdenky pro trasu bydliště - škola (ne v červenci, srpnu) Průkazy nelze využít: - pro nákup předplatní jízdenky na jakékoliv zóny Průkaz již nelze získat a nelze již k němu zakoupit dlouhodobou časovou jízdenku ODISka od Průkazy lze využít: - pro nákup jednotlivé žákovské jízdenky s 25 % slevou (ne v červenci, srpnu) Průkazy nelze využít: - pro nákup dlouhodobé časové jízdenky Bezkontaktní čipovou kartu ODISka lze využít: - jako nosič dlouhodobého časového jízdného (po celý rok) a pro nákup jednotlivého nebo krátkodobého časového jízdného (u jednotlivého žákovského jízdného nutno předložit celostátně platný žákovský průkaz) platbou z elektronické peněženky, při níž je cestující odbaven za zvýhodněnou cenu oproti platbě v hotovosti Držitel karty je při vybraných přestupech v ODIS odbaven za zvýhodněnou cenu.

12 Práce našich studentů Dívka mých snů Má partnerka musí být nadpřirozeně hodná a shovívavá, neboť jsem ztřeštěné tele se svými mouchami. Ve znamení dávám přednost Pannám, jelikož máma, taktéž Panna, je velmi moudrá. Její inteligence by měla být aspoň průměrná. Síla mé ideální partnerky nesmí převažovat tu moji, ať se neztrapním například při otevírání okurek. Temperament? Rozhodně flegmatik, nikdo nechce nerváka v manželství. Humor jí taktéž nesmí chybět, rád totiž vtipkuji, tak musí chápat mé nevinné vtípky. Ve společnosti by se měla chovat moudře, chytře, rozvážně a jako milující partnerka, před ostatními muži nedostupně a v posteli jako nymfomanka. Rodina, děti a já bychom měli být na prvním místě, protože kamarádky ve vztahu na prvním místě dokáží udělat pěknou neplechu. Čistý trestní rejstřík, dobře placenou práci a nevázanost na mých penězích nesmí chybět. Nemíním jí platit leasing, benzín, kosmetiku a šaty, až tedy na nějaké prádélko. Měla by mít stejný vkus na filmy a hudbu, názor na politiky a problémy světa přesně tak, jako mám já, strašně rád si s holkou povídám o věcech, které baví oba. Bohužel si troufnu říct, že takovou přítelkyni, jakou já si představuji, v Číně ještě nevyrobili. Martin Křikava, LY3 Žena podle mých představ Představuji si mladou, přibližně stejně starou dívku. Nikoliv hubené, ale štíhlé postavy, středně vysokého těla s typicky ženskými rysy. Vlasy by měla mít delší, přírodně blonďaté barvy, rovné, nebo kadeře Měla by se mnou chodit nakupovat, jezdit na dovolené, také sportovat, bavit se s přáteli, v budoucnu nezanedbávat děti. Aby náš vztah byl dynamický, měla by reagovat cholericky, protože já bych jí vždy uklidnil Doufám, že mě někdy spatří, nepůjde dále, ale zastaví se. Já půjdu k ní a seznámíme se. Po několika schůzkách se spolu sblížíme, zamilujeme se a založíme rodinu. To ona by byla ta, která by mě vedla životem a žili bychom šťastně až do smrti. Kéž se tento sen stane skutečností. R. M., LY2

13 Když vypadne proud Spor, který řeší naše generace a řešily ho i generace našich rodičů a prarodičů: Je lepší být měšťákem, či vidlákem? Já osobně mám tu výhodu, že jsem odmalička vyrůstala v malém městečku a na střední školu jsem se vydala do velké, zadýmané a neznámé Ostravy, takže se mi dostalo možnosti život na vesnici a ve městě srovnat. Vesnice co si představit? Zná nás doslova každý obyvatel (pokud ne osobně, tak jistě chodí s vaším dědou do hospody), často vás probouzí zvuk cirkulárky či sekačky na trávu a neustále potkáváte hloučky starších paní postávajících jen tak nenápadně a šuškajících si, co se kde stalo, kdo s kým byl spatřen a kolik stála ta nová plastová okna paní Sýčkové. Hrozné, že ano? Ale má to i své výhody. Nemusíte se bát jít si zaběhat po setmění, vždy se najde nějaká sousedka, která vám půjčí mouku, nebo to, co vám zrovna došlo, nikdy neztratíte kontakt na své bývalé spolužáky, protože je potkáváte každé ráno na autobusové zastávce. Když vám muž řekne, že jde do hospody, víte, do které šel, protože ve vesnici je pouze jedna, a hlavně, i když to bude znít otřepaně, na vesnici jste se všemi jedna velká rodina. Ale někdo nepotřebuje takovou rodinu. Někdo vyhledává anonymitu, kterou mu jistě poskytne město. Ve městě přece nejdete po chodníku a zničehonic nepozdravíte kolemjdoucího. Ale zato se nikdy nenudíte. Nestane se vám, že vypadl proud, budete sedět při svíčkách a tlouct špačky. Ve městě vyrazíte do kina, na bazén, do nákupního centra. Ale co z toho, když si nemáte s kým povídat? K čemu vám bude kino, když nemáte s kým jít? Na vesnici by se to nestalo. Vždy tam najdete někoho, s kým si dáte kávu, zajdete na procházku či na houby. Město žije díky nešťastným osamoceným lidem, kteří hledají zábavu v nakupování a Na vesnici nás spojuje přátelství, bližší vztahy, které v městských ulicích jen tak neutvoříte. Petra Czudková, NA4

14 Po stopách Jánošíka Nezapomeň si pohorky! křičí na mě maminka ze schodů, protože se chystám vyrazit do Jánošíkových dier na Slovensko. Jako vždy se čeká jen na mě. Přátelé už sedí ve vypůjčené dodávce a troubí, ať si pospíším. Do přeplněného auta házím batoh a spacák. Můžeme vyrazit, prohlásil Michal a zabouchl dveře. Ani ne po pěti minutách jsme zjistili, že stará dodávka začíná zlobit. Venku pražilo slunce, zadní okna nešla otevřít, takže jsme si připadali jako sardinky ve vlastní šťávě. Cesta se zdála nekonečná, plná ostrých horských zatáček a nejednomu z nás se dělalo mdlo. Po necelých dvou hodinách jsme konečně mohli vystoupit. Vyrazili jsme na Velký Rozsutec. Cestou jsme viděli železnou sochu Jánošíka, která připomínala jeho slavnou minulost. Šli jsme lesem, přeskakovali říčky a malé louže, až jsme došli na kolibu, kde nás místní bača pohostil čerstvým ovčím sýrem, a povídá: Kamarádi, jdu zahnat ovce, udělejte si pohodlí, venku to vypadá na déšť. Ale, bačo, vždyť je teplo jako v pekle a na obloze není mráčku, půjdeme dál, řekl náš vedoucí skupiny Richard. Bača se jen usmál a cosi zamumlal pod vousy. Konečně jsme se zdolali první skálu, pod kterou tekla řeka. Kameny byly kluzké, žebříky na skalách dost staré a nevypadaly dvakrát věrohodně. Vtom jsme si všimli, že se nad námi začínají stahovat mračna, lehký letní vánek se proměnil na chladný vítr. Byli jsme už téměř na štítu, když najednou prásk! Rána jako z děla. Začalo hřmít a blýskat se, když vtom prohlásila Alice: Naštěstí neprší, možná nás ty mraky obejdou. Pozdě. Byli jsme přímo pod nimi. Alice to nejspíš celé zakřikla, nejenže začalo pršet, ale po chvíli už nás bily i ledové kroupy. Úžasné, prohlásil skepticky Michal, teď tady můžeme trčet celý den. Situace vůbec nevypadala dobře, během několika minut jsme byli úplně promočení a zmrzlí na kost. Když tu si najednou vždy veselá Julie vytáhla deštník a řekla: Jak je skvělé, že jsem ho nezapomněla. Prásk! Blesk ji málem srazil k zemi. Ono vytáhnout si deštník v bouřce na štítu hory asi nebyl nejlepší nápad. Naštěstí jen utrpěla menší šok. Bouře odešla tak rychle, jak přišla. Na památku jsme se všichni podepsali do turistického deníku na vrcholu, stránku ozdobili karikaturou Julie, jak stojí s deštníkem na štítu a vedle ní létají zběsilé blesky. R. Gorylová, LY 4

15 Mé oblíbené místo - les Když potřebuji v letních měsících načerpat trochu energie, vydám se do lesa v mém městě, který na mne dýchá svou pohádkovou atmosférou, protože zrovna v této době je nejkrásnější. Pohled na tuto krásu mě vždy udiví. Léto vykouzlí v lesích takové divy, že máte pocit jako byste tančili s lesními vílami. Všude kolem stojí rozkvetlé duby a celá cestička je obklopen a květinami různých barev, které vyrůstají z té nejzelenější trávy, na které svítí paprsky zlatého sluníčka. Bílé kamení se vám hroutí pod nohama. Bublající potůček vám hraje do kroku a při každém hlubokém nádechu vás naplní vůně lesa a cítíte potřebu se pohodlně usadit na pařez, který má podestýlku z mechu. Pod starými honosnými duby, po kterých radostně skáčou veverky, se hrdě červenají maliny a dozrávají drobné ostružiny a borůvky. Šumění koruny je doprovázeno ťukáním datlů, zpěvem různých barevných ptáčků, kteří si jen tak lítají. Můžete vidět i srny, které se zde pasou a čumákem hledají sladké plody lesa. Les si vždy žil svým vlastním úchvatným životem, který jsem jenom se závistí pozorovala. A bude to tak stále, po létu přijde podzim a les zčervená, po podzimu přijde zima a les potemní, přijde jaro a les znovu ožívá. Ale kouzlo Slečny léta je nezapomenutelné. N. Récká, LY2

16 Moře Kráčím po rozsáhlé písečné pláži zdobené rozpálenými kameny a lasturami uhynulých korýšů. V dáli spatřím nikde nekončící hranici mezi pevninou a mořem, jako by celý svět byl rozdělen na dvě poloviny. Já však pokračuji, moře upoutává můj zrak. Blankytně modrá plocha posetá jiskřičkami perel, které se ve svitu slunce neuvěřitelně třpytí. Musím přivřít oči, abych z té záře neoslepl. Moře, domov záhad a neporozumění. Skrývá se v něm tolik tajemna, až jde z něho strach. Když slunce zapadá za obzor, moře umírá. Pak už jen tiše šplouchá a je ztraceno ve tmě. Ráno slunce otevře víčka a opět šplhá na oblohu. Moře se probouzí spolu s ním, oplývá krásou a veselím. Tiše šplouchá, jako by nám něco vyprávělo. Příběh života, který v sobě ukrývá. Nad hladinou krouží rackové a zuřivě skřehotají. Jakmile se potápím pod hladinu, žádný zvuk neslyším. To ticho doráží na mé smysly jako smrt. Zahlédnu ladné pohyby hejna malých barevných rybiček. Rozproudí mi krev v žilách, ale sami se rozprchnou při jakékoliv plachém pohybu. Písek pod vodou se zvlní a začne zase pomalu a neslyšně padat zpátky ke dnu. Jako by se čas zastavil. Neskutečně pestré korálové útesy plné mušlí lákají nejen mě, ale všechny živočichy v nedalekém okolí. Jsou to doslova poklady podmořského světa, nebezpečné pro každého vetřelce, ale rájem pro ty, co zde žijí. Moře začíná být neklidné a vlny mě nekompromisně vyhazují pryč, je čas odejít. Dávám sbohem moři. Dávám sbohem rozdováděným vlnám, které se se mnou řádně rozloučily. Dávám sbohem mušlím, které mi vždy měly co říct a dávám sbohem všemu živému, co tvoří budoucnost mořské přírody. Kéž se tu zase setkáme. R. M., LY 2

MULTIŽÁNROVÝ KULTURNÍ FESTIVAL FESTIVAL, který kulturně a společensky spojí celou Vysočinu. Je to multižánrové setkání měst a obyvatel Kraje Vysočina. S přesahem do celé České republiky. 2 FESTIVAL, který

Více

Projekty a projektové záměry

Projekty a projektové záměry Projekty a projektové záměry 1. ODISka naše vlajková loď Co je ODISka? ODISka je jediným vzájemně uznávaným elektronickým platebním prostředkem u dopravců zajišťujících veřejnou osobní dopravu v rámci

Více

Problematika odbavovacích systémů založených na BČK z pohledu organizátorů IDS

Problematika odbavovacích systémů založených na BČK z pohledu organizátorů IDS Problematika odbavovacích systémů založených na BČK z pohledu organizátorů IDS Standardizace cesta k interoperabilitě Dopravní telematika v praxi Katowice 28. 9. 2010 Aleš Stejskal ČAOVD Čipové karetní

Více

Projekt - Plzeňská karta Představení systému

Projekt - Plzeňská karta Představení systému Projekt - Plzeňská karta Představení systému Zbyněk Proška Plzeňské městské dopravní podniky, a.s. Strana 1 Co je Plzeňská karta? Bezkontaktní čipová karta vybavená čipem firmy Philips typu Mifare standard

Více

T a r i f n í a p ř e p r a v n í p o d m í n k y

T a r i f n í a p ř e p r a v n í p o d m í n k y T a r i f n í a p ř e p r a v n í p o d m í n k y platné v obvodu integrovaného dopravního systému (IDS) MHD Orlová od 1.7.2014 A. Linky městské hromadné dopravy (MHD) číslo 878501-505 I. Ceny jízdného

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

Návštěvnost turistických cílů v ČR 2009

Návštěvnost turistických cílů v ČR 2009 TOP 10 (20) nejnavštěvovanějších turistických cílů v ČR pořadí turistický cíl počet pořadí návštěvníků 2008 1. ZOO Praha 1,3 milionu (2.) 2. Pražský hrad 1,21milionu (1.) 3. Aquapalace Praha 760 tisíc

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Tarif VYDIS - dopravní integrovaný systém. I. Úvodní ustanovení

Tarif VYDIS - dopravní integrovaný systém. I. Úvodní ustanovení Tarif VYDIS - dopravní integrovaný systém I. Úvodní ustanovení 1. Tarif VYDIS - dopravního integrovaného systému (dále jen Tarif VYDIS) stanovuje ceny jízdného a způsob uplatňování jízdného v přepravách

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

Návštěvnost turistických cílů v ČR 2008

Návštěvnost turistických cílů v ČR 2008 TOP 10 (20) nejnavštěvovanějších turistických cílů v ČR pořadí turistický cíl počet pořadí návštěvníků 2007 1. Pražský hrad 1,34 milionu (1.) 2. Zoo Praha 1,20 milionu (2.) 3. Židovské muzeum, Praha 612

Více

DOPRAVA V REGIÓNE VÝCHODNÉ SLOVENSKO 2014 2020. ISBN 978-80-971246-4-9 Košice, 24. - 25. júna 2015

DOPRAVA V REGIÓNE VÝCHODNÉ SLOVENSKO 2014 2020. ISBN 978-80-971246-4-9 Košice, 24. - 25. júna 2015 DOPRAVA V REGIÓNE VÝCHODNÉ SLOVENSKO 2014 2020 ISBN 978-80-971246-4-9 Košice, 24. - 25. júna 2015 Tarifní a odbavovací systém IDS Moravskoslezského kraje ODIS realita v roce 2015 Single tariff and check-in

Více

Tarif jízdného MHD v Jihlavě platný od 1. 9. 2013

Tarif jízdného MHD v Jihlavě platný od 1. 9. 2013 Tarif jízdného MHD v Jihlavě platný od 1. 9. 2013 Tarif, tarifní podmínky a bezplatná přeprava v MHD Dopravní podnik města Jihlavy, a.s. Cestující v MHD v Jihlavě může k tarifnímu odbavení ve vozidle použít

Více

Návod pro pořízení a využívání bezkontaktní čipové karty ODISka

Návod pro pořízení a využívání bezkontaktní čipové karty ODISka Návod pro pořízení a využívání bezkontaktní čipové karty ODISka Platnost od 1. ledna 2015 Úvod ODISka je jediným vzájemně uznávaným elektronickým platebním prostředkem u dopravců zajišťujících veřejnou

Více

PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE. Jméno Datum. 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě.

PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE. Jméno Datum. 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě. PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE Jméno Datum 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě. 2. Vyhledej ve větách předložky a barevně je podtrhni. V rybníku se proháněli

Více

Týden 7. 12. - 13. 12. 2013

Týden 7. 12. - 13. 12. 2013 správný cíl Vaší cesty Týden 7. 12. - 13. 12. 2013 Hradecké lyžaře odveze do Deštného v Orlických horách přímou linkou skibus. Provoz skibusu, který vznikl v roce 2011 jako společný projekt dopravního

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Zkušenosti z regionálních clearingů

Zkušenosti z regionálních clearingů Zkušenosti z regionálních clearingů pro konferenci Platební karty v dopravě pořádanou SDT na MD 1.3.2007 RNDr. Jan Kotík, jednatel RNDr. Jiří Zdobnický, jednatel Mgr. Bohumír Bartušek, poradce ředitele

Více

Návod pro pořízení a využívání bezkontaktní čipové karty ODISka

Návod pro pořízení a využívání bezkontaktní čipové karty ODISka Návod pro pořízení a využívání bezkontaktní čipové karty ODISka Platnost: od 1. ledna 2014 Úvod ODISka je jediným vzájemně uznávaným elektronickým platebním prostředkem u dopravců zajišťujících veřejnou

Více

platná časová jízdenka na Městské kartě nebo jízdenka zakoupená za hotové u řidiče a papírová jízdenka zakoupená v předprodeji.

platná časová jízdenka na Městské kartě nebo jízdenka zakoupená za hotové u řidiče a papírová jízdenka zakoupená v předprodeji. Jak správně používat městskou elektronickou kartu dotykový displej pro volbu dalších možností čtecí zóna telefon: 495 533 313 www.dpmhk.cz Časová jízdenka v elektronické podobě pouze dobou platnosti, nikoli

Více

cardsession 2014 Bankovní karty ve veřejné dopravě update podzim 2014 Martin Procházka

cardsession 2014 Bankovní karty ve veřejné dopravě update podzim 2014 Martin Procházka cardsession 2014 Bankovní karty ve veřejné dopravě update podzim 2014 Martin Procházka Pracovní skupina pro použití bankovních bezkontaktních karet ve veřejné dopravě Update 11/2014 obsah: proč ještě ne......

Více

Projekt: Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505

Projekt: Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Moravou Metodický list Zařazení materiálu: Šablona:Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti (I/2) Sada:1 Číslo: EU-OPVK-ČIG-2ST-08

Více

ČSAD SVT Praha, s.r.o.

ČSAD SVT Praha, s.r.o. ČSAD SVT Praha, s.r.o. Budování celostátních informačních a odbavovacích systémů RNDr. Jan Kotík, jednatel Obsah O společnosti ČSAD SVT Praha, s.r.o. Celostátní systém předprodeje autobusových jízdenek

Více

Samoobslužné odbavení čipových karet

Samoobslužné odbavení čipových karet Samoobslužné odbavení čipových karet Odbavovací a informační systém samoobslužných zón projektu Plzeňská karta Mgr. Martin Chval Plzeňské městské dopravní podniky, a. s. Plzeňské městské dopravní podniky,

Více

Návod pro využívání ODISky

Návod pro využívání ODISky Návod pro využívání ODISky ODISka je jediným vzájemně uznávaným elektronickým platebním prostředkem u dopravců zajišťujících veřejnou osobní dopravu v rámci integrovaného dopravního systému Moravskoslezského

Více

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSE LADA ČESKÁ TELEVIZE blahopřání do obálky pohlednice balicí papíry dárkové tašky dárkové krabičky rozety a stuhy omalovánky pexesa vystřihovánky dopisní papíry diplomy lampiony

Více

Jak předpovídat počasí?

Jak předpovídat počasí? Jak předpovídat počasí? Umění předpovídat počasí je jednou z důležitých schopností všech zálesáků. Předpovídání počasí vyžaduje trochu postřeh a musíte vědět, kam a na co se dívat, pak ovšem snadno tuto

Více

Současný stav využívání BČK v oblastech ČR a clearing. RNDr. Jan Kotík, obchodní ředitel ČSAD SVT Praha s.r.o.

Současný stav využívání BČK v oblastech ČR a clearing. RNDr. Jan Kotík, obchodní ředitel ČSAD SVT Praha s.r.o. Současný stav využívání BČK v oblastech ČR a clearing RNDr. Jan Kotík, obchodní ředitel ČSAD SVT Praha s.r.o. BČK Středočeský kraj Mifare Standard, Mifare DESFire Vydává většina dopravců Aplikace Časové

Více

1 z 5 24.7.2013 14:22

1 z 5 24.7.2013 14:22 1 z 5 24.7.2013 14:22 Česky English Česká republika Česká republika - památky, kultura, kina, galerie, výstavy, zábava, příroda, sport, Unesco Úvod Česká republika Praha Aktuálně Města a obce Ubytování

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Tarif. Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. Dodatek č. 2 (úplné znění)

Tarif. Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. Dodatek č. 2 (úplné znění) Tarif Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS Dodatek č. 2 (úplné znění) Platnost: od 1. září 2014 1 Obsah: I. Úvodní ustanovení... 3 II. Základní pojmy... 4 III. Platnost a pravidla

Více

Tarif Středočeské integrované dopravy platný od 1. 1. 2012

Tarif Středočeské integrované dopravy platný od 1. 1. 2012 Počet zón Zlevněné 25% Zavazadlo Počet zón Zlevněné 25% Zavazadlo Tarif Středočeské integrované dopravy platný od 1. 1. 2012 Ceník jednotlivého SID Platba v hotovosti Kč Kč Kč Kč Kč Kč 1 12 9 6 4 3 6 2

Více

První den má každá společnice nájem zdarma a další tři dny je pro Vás připraven zvýhodněný nájem.

První den má každá společnice nájem zdarma a další tři dny je pro Vás připraven zvýhodněný nájem. VYDĚLEJTE SI Show Park má otevřeno každý den 12:00 06:00. Práce v erotice Vám umožní vysoký výdělek. První den má každá společnice nájem zdarma a další tři dny je pro Vás připraven zvýhodněný nájem. Místnosti

Více

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary 1. Identifikační údaje Oficiální název : Školní vzdělávací program pro

Více

ZASTÁVKA NÁDRAŽÍ NEMOCNICE BANKA KINO RESTAURACE OBCHOD HOTEL POŠTA LETIŠTĚ PARK ŠKOLA

ZASTÁVKA NÁDRAŽÍ NEMOCNICE BANKA KINO RESTAURACE OBCHOD HOTEL POŠTA LETIŠTĚ PARK ŠKOLA BANKA HOTEL POŠTA NEMOCNICE OBCHOD ŠKOLA NÁDRAŽÍ ZASTÁVKA RESTAURACE KINO PARK LETIŠTĚ KDE? V / VE / NA ŠKOLA, POŠTA...ŠKOLE, POŠTĚ NEMOCNICE, OBCHOD KINO NÁDRAŽÍ LETIŠTĚ...NEMOCNICI, LETIŠTI...OBCHODĚ...KINĚ...NÁDRAŽÍ

Více

Všeobecné obchodní podmínky společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s. pro online prodej vstupenek na prohlídkové trasy

Všeobecné obchodní podmínky společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s. pro online prodej vstupenek na prohlídkové trasy Všeobecné obchodní podmínky společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s. pro online prodej vstupenek na prohlídkové trasy 1. VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ A VYMEZENÍ POJMŮ 1.1. PPAS je obchodní společnost Plzeňský Prazdroj,

Více

správný cíl Vaší cesty

správný cíl Vaší cesty správný cíl Vaší cesty KULTURNÍ AKCE HRADECKO ČERVEN 2014 31. května - 1. června, sobota - neděle 9:00 ZA PRVNÍMI ZEMĚDĚLCI DO MLADŠÍ DOBY KAMENNÉ Archeopark pravěku Všestary Pokud si chcete pravěk zažít

Více

KUBA Varadero. Zpravodaj 4/2009. Sol Sirenas Coral, all inclusive. Paradisus Princesa del Mar, all inclusive. hotel. hotel

KUBA Varadero. Zpravodaj 4/2009. Sol Sirenas Coral, all inclusive. Paradisus Princesa del Mar, all inclusive. hotel. hotel Vážení členové Alexandria bonus klubu, léto je za námi a na dveře pomalu klepe zima. Pokud se Vám však stýská po teple a slunci, nezoufejte. Opět jsme pro Vás připravili speciální nabídku leteckých zájezdů

Více

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice Odloučené pracoviště: Mateřská škola Tyršova 304 Tetčice 664 17 Názvy měsíčních tematických celků

Více

Tarifní a přepravní podmínky platné v obvodu integrovaného dopravního systému veřejné dopravy ve statutárním městě Karviná s účinností od 01.06.

Tarifní a přepravní podmínky platné v obvodu integrovaného dopravního systému veřejné dopravy ve statutárním městě Karviná s účinností od 01.06. Tarifní a přepravní podmínky platné v obvodu integrovaného dopravního systému veřejné dopravy ve statutárním městě Karviná s účinností od 01.06.2013 A. Linky městské autobusové dopravy (MAD) číslo 877511

Více

Městské karty - úspěšná služba občanům regionů

Městské karty - úspěšná služba občanům regionů Městské karty - úspěšná služba občanům regionů Plzeňská karta a bezobslužné odbavení čipovou kartou Mgr. Martin Chval Plzeňské městské dopravní podniky, a. s. Plzeňské městské dopravní podniky, a. s. Strana

Více

Vesnice ve století služeb

Vesnice ve století služeb O čem to dnes bude? Vesnice ve století služeb Ing. Zdenka Nosková 17.5.2013 Venkovský cestovní ruch u nás a v zahraničí Včelí farma Nosek Projekt Prázdniny na venkově Úspěch závisí na mnoha faktorech.

Více

Dopřejte si dovolenou snů

Dopřejte si dovolenou snů Dopřejte si dovolenou snů na letním koupališti termálních lázní Laa Od 26. května do 1. září 2013 Resort skupiny VAMED Vitality World Dopřejte Léto plné slunce si d V termálních lázních Laa si užijete

Více

Půjčovny kol Českých drah jsou v provozu každoročně od 1. dubna do 31. října.

Půjčovny kol Českých drah jsou v provozu každoročně od 1. dubna do 31. října. Půjčovny jízdních kol Českých drah České dráhy zavedly v turisticky atraktivních regionech novou službu půjčovnu jízdních kol. Jednoduše a bez starostí o své kolo přijedete vlakem do centra oblíbených

Více

Návod pro pořízení a využívání bezkontaktní čipové karty ODISka

Návod pro pořízení a využívání bezkontaktní čipové karty ODISka Návod pro pořízení a využívání bezkontaktní čipové karty ODISka Úvod ODISka je jediným vzájemně uznávaným elektronickým platebním prostředkem u dopravců zajišťujících veřejnou osobní dopravu v rámci integrovaného

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Návštěvnické trasy Plzeňského Prazdroje Významné destinace cestovního ruchu v ČR

Návštěvnické trasy Plzeňského Prazdroje Významné destinace cestovního ruchu v ČR Návštěvnické trasy Plzeňského Prazdroje Významné destinace cestovního ruchu v ČR 15. 3. 2011 Hlásíme rekordní návštěvnost za rok 2010! V roce 2010 překročila poprvé návštěvnost všech turistických destinací

Více

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ PRACOVNÍ LISTY Inspirace a témata pro MŠ každý den si můžeš cvaknout... Spojování Rozebírání Když spojujete dva dílky k sobě, cvaknutím se přesvědčíte, že jsou pevně spojeny. Pokud chcete rozebrat dva

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Časopis všech chytrých holčiček a kluků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově ČASOPIS PĚTILÍSTEK. 8. ročník 2014/2015. 1. stupeň

Časopis všech chytrých holčiček a kluků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově ČASOPIS PĚTILÍSTEK. 8. ročník 2014/2015. 1. stupeň Časopis všech chytrých holčiček a kluků Základní školy bratří Fričů v Ondřejově ČASOPIS PĚTILÍSTEK 8. ročník 2014/2015 1. stupeň TÉMA: VesmírTříd 1. A - návštěva planetária v Praze Jednou z komet ve velkém

Více

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak EU 4 24 Slovní druhy neohebné 1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou daleko brzy vesele zítra tam KDY? Kde? JAK? modře tady hned včera smutně 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce

Více

ZÁKLADNÍ PRINCIPY IDS. Jednotný přepravně - tarifní systém, umožňující. Jednotný regionální dopravní systém, založený na

ZÁKLADNÍ PRINCIPY IDS. Jednotný přepravně - tarifní systém, umožňující. Jednotný regionální dopravní systém, založený na 7.12.2010 ZÁKLADNÍ PRINCIPY IDS Jednotný regionální dopravní systém, založený na preferenci páteřní kolejové dopravy (železnice, metro, tramvaje), autobusová doprava je organizována především jako návazná

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011)

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 8.4.2011) Brožury Adršpašsko-Teplické skály Anenské slatinné lázně, Lázně Bělohrad Brány Orlických hor Cesta kamene turistický produkt Cestujeme po

Více

Tarif. Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. Dodatek č. 1 (úplné znění)

Tarif. Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. Dodatek č. 1 (úplné znění) Tarif Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS Dodatek č. 1 (úplné znění) Platnost: od 1. února 2015 Obsah I. Úvodní ustanovení... 3 II. Základní pojmy... 4 III. Platnost a pravidla

Více

V rámci projektu EU Peníze školám byly vytvořeny následující materiály, které jsou k dispozici v naší škole, a na vyžádání je zašleme.

V rámci projektu EU Peníze školám byly vytvořeny následující materiály, které jsou k dispozici v naší škole, a na vyžádání je zašleme. V rámci projektu EU Peníze školám byly vytvořeny následující materiály, které jsou k dispozici v naší škole, a na vyžádání je zašleme. Práce s počítačem 1. MOTIVAČNÍ KURZ 2. POČÍTAČ A JEHO PŘÍSLUŠENSTVÍ

Více

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince.

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince. Tbilisi Doprava z letiště centrum Tbilisi Taxík - 15-35 GEL Vlak 0,5 GEL/osoba, vlakové nádraží je přímo naproti letišti. Cílová stanice ve městě je Station Square. Další důležité nádraží je Didube. Točené

Více

HERO SURVIVAL COOL CAMP 2015

HERO SURVIVAL COOL CAMP 2015 HERO SURVIVAL COOL CAMP 2015 představení akce FESTIVALPARK PRODUCTION s.r.o. M.Krásové 923/9, Praha 9 marek@festivalpark.cz www.festivalpark.cz Představujeme zcela nový adrenalinový víkend s překážkovým

Více

Brno. Liberec. Karlovy Vary

Brno. Liberec. Karlovy Vary Brno Největší moravské město leží na soutoku Svitavy a Svratky. Jeho dominantou je hrad Špilberk. Je významným průmyslovým a kulturním centrem, městem veletrhů. Otázka: Které město leží pod horou Ještěd?

Více

Nové trendy v odbavení cestujících s využitím aplikací chytrých telefonů 20.5.2014

Nové trendy v odbavení cestujících s využitím aplikací chytrých telefonů 20.5.2014 softwarová řešení pro osobní dopravu Nové trendy v odbavení cestujících s využitím aplikací chytrých telefonů 20.5.2014 O společnosti CHAPS Produkty MD ČD DP IDS : CIS JŘ, IDOS : pokladní systém, In-karta,

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2007/2008 číslo: 7

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2007/2008 číslo: 7 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2007/2008 číslo: 7 Obsah: Slovo ředitele školy, akce v uplynulém měsíci, dětská tvorba, vyhodnocení sběru Červen 2008 TOCHOVICE 76 262

Více

Magická síla přírody a lidského umu

Magická síla přírody a lidského umu Luhačovice Město Luhačovice, cestovní agentura Luha Info Městské informační středisko Masarykova 950, 763 26 Luhačovice tel./fax: 577 133 980, tel.: 577 132 341 e-mail: luhainfo@mesto.luhacovice.cz Magická

Více

Přijměte pozvání pro vaši dovolenou 2013 do Chorvatska, oblasti střední Dalmácie na Omišskou riviéru

Přijměte pozvání pro vaši dovolenou 2013 do Chorvatska, oblasti střední Dalmácie na Omišskou riviéru Přijměte pozvání pro vaši dovolenou 2013 do Chorvatska, oblasti střední Dalmácie na Omišskou riviéru Nejbližším městem a centrem kulturního dění je malebný Omiš s ústím řeky Cetiny do moře. Pro návštěvu

Více

Očekávaný výstup Žák rozvíjí čtenářskou gramotnost. Vyhledává a doplňuje informace v přiměřeně náročném odborném textu. Speciální vzdělávací Žádné

Očekávaný výstup Žák rozvíjí čtenářskou gramotnost. Vyhledává a doplňuje informace v přiměřeně náročném odborném textu. Speciální vzdělávací Žádné Název projektu Život jako leporelo Registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor Mgr. Anna Šálková Datum 10. 6. 2014 Ročník 2. Vzdělávací oblast* Jazyka a jazyková komunikace Vzdělávací obor* Český jazyk

Více

ŠKOLNÍČEK MŠ NOVÝ HRÁDEK

ŠKOLNÍČEK MŠ NOVÝ HRÁDEK ŠKOLNÍČEK MŠ NOVÝ HRÁDEK PODZIM Vážení rodiče, v letošním školním roce Vám nabízíme, pro naši školku novou formu, předávání informací Vám, rodičům. K nástěnkám v šatně, informacím ve vývěsce na náměstí,

Více

Dívčí Kámen. Nabídka na využití prostor zříceniny hradu. platná od 26. 5. 2014 do 31. 12. 2014. Určeno veškerým kulturním vystoupením

Dívčí Kámen. Nabídka na využití prostor zříceniny hradu. platná od 26. 5. 2014 do 31. 12. 2014. Určeno veškerým kulturním vystoupením Nabídka na využití prostor zříceniny hradu Dívčí Kámen platná od 26. 5. 2014 do 31. 12. 2014 Určeno veškerým kulturním vystoupením Foto: Petr Znachoř Nabízíme možnost prezentace uměleckých aktivit v netradičním

Více

...festival folkové hudby. 8. ročník

...festival folkové hudby. 8. ročník ...festival folkové hudby 8. ročník 2014 Vážení obchodní partneři, v sobotu 30. srpna 2014 se bude konat v Brně-Útěchově pod záštitou starosty městské části PhDr. Zdeňka Drahoše již osmý ročník festivalu

Více

Sladký domov. (SWEET HOME) 13. číslo - červen 2012. Poznáváme svět ale doma je také krásně. Letem světem. Poznávat horkou černou afriku

Sladký domov. (SWEET HOME) 13. číslo - červen 2012. Poznáváme svět ale doma je také krásně. Letem světem. Poznávat horkou černou afriku Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00 Sladký domov (SWEET HOME) 13. číslo - červen 2012 Poznáváme svět ale doma je také krásně Letem světem Poznávat horkou černou afriku

Více

Calypso Ladyboys Cabaret

Calypso Ladyboys Cabaret Kulturní fenomén, nákupní ráj a turistické poklady. Vítejte v Bangkoku, v jednom z nejvíce kosmopolitních, kontrastních a lákavých měst Asie. Přijeďte nalézt impozantní chrámy, hotely pro každou kapsu

Více

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MATEŘSKÁ ŠKOLA NOVÁ VES Je zpracován v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání. Každé podtéma TVP rozvíjí všech pět oblastí předškolního vzdělávání: biologickou,

Více

možnost vystavení mezinárodní studentské karty ISIC přímo ve škole! Vysoká škola zdravotnická, o.p.s.

možnost vystavení mezinárodní studentské karty ISIC přímo ve škole! Vysoká škola zdravotnická, o.p.s. možnost vystavení mezinárodní studentské karty ISIC přímo ve škole! Vysoká škola zdravotnická, o.p.s. Preview Co je to ISIC? Výhody pro studenty Summary; Otázky a odpovědi International Student Identity

Více

Sárvár křišťálově čistý zážitek

Sárvár křišťálově čistý zážitek Sárvár křišťálově čistý zážitek Přivítaná Sárvár kvalita za každou cenu Sárvár si každý oblíbí. Každý v něm může nalézt to, co hledá. Za každým záchvěvem města je skryta nenápadná, kompromisy neznající

Více

I. ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

I. ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ Příloha č. 2 ke Smluvním přepravním podmínkám Tarif, tarifní podmínky a bezplatná přeprava v MHD Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice, s.r.o. Zlín úplné znění s platností k datu 1. 7. 2014 I. ZÁKLADNÍ

Více

Červenec 1t - Počasí a znaky léta - Sluníčko Dokresli druhou půlku sluníčka, potom sluníčko vybarvi. Tereza Bartošová

Červenec 1t - Počasí a znaky léta - Sluníčko Dokresli druhou půlku sluníčka, potom sluníčko vybarvi. Tereza Bartošová Červenec 1t - Počasí a znaky léta - Sluníčko Dokresli druhou půlku sluníčka, potom sluníčko vybarvi. Tereza Bartošová Červenec 1t - Počasí a znaky léta - Deštníky Najdi dva stejné deštníky a vybarvi je

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

Číslo 7/2014, ročník LXX. PŘEPRAVNÍ A TARIFNÍ VĚSTNÍK Povinně zveřejňované informace na základě právních předpisů. 18. dubna 2014 ISSN 1805-9864

Číslo 7/2014, ročník LXX. PŘEPRAVNÍ A TARIFNÍ VĚSTNÍK Povinně zveřejňované informace na základě právních předpisů. 18. dubna 2014 ISSN 1805-9864 PŘEPRAVNÍ A TARIFNÍ VĚSTNÍK Povinně zveřejňované informace na základě právních předpisů Číslo 7/2014, ročník LXX 18. dubna 2014 Vydává Ministerstvo dopravy ISSN 1805-9864 Obsah Oddíl A: Železnice věci

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace. Název školy: Elena Kolarovská. Období: duben 2012 VY_32_INOVACE_30_ČJ2

Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace. Název školy: Elena Kolarovská. Období: duben 2012 VY_32_INOVACE_30_ČJ2 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Velké Albrechtice, příspěvková organizace Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2557 Autor: Elena Kolarovská Období: duben 2012 Název: VY_32_INOVACE_30_ČJ2 Vzdělávací

Více

www.tvslovacko.cz DVANÁCT KROKŮ DO ROKU 2012 TELEVIZE SLOVÁCKO PERIODICKÉ TISKOVINY AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBA PRODUKČNÍ ČINNOST DÉČKO - VAŠE DIGITÁLNÍ TV

www.tvslovacko.cz DVANÁCT KROKŮ DO ROKU 2012 TELEVIZE SLOVÁCKO PERIODICKÉ TISKOVINY AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBA PRODUKČNÍ ČINNOST DÉČKO - VAŠE DIGITÁLNÍ TV DVANÁCT KROKŮ DO ROKU 2012 Rok 2000 Rok 2002 Rok 2004 Rok 2005 Rok 2006 Rok 2006 Rok 2007 Rok 2007 Rok 2008 Rok 2009 Rok 2010 Rok 2011 založení společnosti, provoz regionálního TV studia v Uh. Hradišti

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Evidenční číslo materiálu: 466 Autor: Jan Smija Datum: 17. 4. 2013 Ročník: 8. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Zeměpis Tematický okruh: Česká republika Téma:

Více

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Mateřská škola Oáza v Praze 12 Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Název: Zvídálkovo putování Naše motto: JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA Jaro chystá radovánky, pro naše kluky i holky Léto sluncem

Více

ISCHIA TERMÁLNÍ RÁJ. 4* hotel, polopenze a výlety na ostrově v ceně!

ISCHIA TERMÁLNÍ RÁJ. 4* hotel, polopenze a výlety na ostrově v ceně! ISCHIA TERMÁLNÍ RÁJ 4* hotel, polopenze a výlety na ostrově v ceně! VLAKOVÝ POZNÁVACÍ ZÁJEZD PRO ŽELEZNIČÁŘE s jízdenkou FIP: ÖBB a FS TERMÍN: 20.9. - 28.9.2014 CENA: 6 990 Kč Program 1. den Odjezd vlakem

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Šablona III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

M33-034 M33-033 M33-036 M33-041 M33-032 PRANI H 52 PRANI H 44. Tato přání jsou balena po 10 kusech. Krásné šaty, rudé vlasy, kdopak to sem míří asi.

M33-034 M33-033 M33-036 M33-041 M33-032 PRANI H 52 PRANI H 44. Tato přání jsou balena po 10 kusech. Krásné šaty, rudé vlasy, kdopak to sem míří asi. Blahopřání M33-031 Krásné šaty, rudé vlasy, kdopak to sem míří asi. Modré očka, hebká líčka, zaťukala princeznička. Hodně štěstí moje malá, hlavně ať jsi vždycky zdravá, veselá a usměvavá. Všechno nejlepší

Více

Integrace řešení pro mobilitu zítřka

Integrace řešení pro mobilitu zítřka Integrace řešení pro mobilitu zítřka Konference: Inteligence procesní infrastruktury jako podpora čisté mobility ve městech Dr. Martina Mannová Praha, 20. září 2012 Integrace řešení pro mobilitu zítřka_0001-2012

Více

VY_32_INOVACE_ZE_ŠT_03 Digitální učební materiál Sada: Evropa Téma: Okresní města ČR Autor: Mgr. Benešová Šustrová Helena Předmět: Zeměpis Ročník: 3.

VY_32_INOVACE_ZE_ŠT_03 Digitální učební materiál Sada: Evropa Téma: Okresní města ČR Autor: Mgr. Benešová Šustrová Helena Předmět: Zeměpis Ročník: 3. Okresní města ČR VY_32_INOVACE_ZE_ŠT_03 Digitální učební materiál Sada: Evropa Téma: Okresní města ČR Autor: Mgr. Benešová Šustrová Helena Předmět: Zeměpis Ročník: 3. roč. NG Využití: Učební materiál pro

Více

SVATEBNÍ SEN. v hotelu Savannah****deluxe

SVATEBNÍ SEN. v hotelu Savannah****deluxe SVATEBNÍ SEN v hotelu Savannah****deluxe NEJPOVOLANĚJŠÍ PARTNER PRO VAŠI SVATBU SNŮ Toužíte po nezapomenutelných momentech? Rádi byste si užili vysněnou svatbu, uvolněnou atmosféru a spokojené hosty?

Více

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 1. 1. 2014)

Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 1. 1. 2014) Brožury (větší letáky) Adršpašsko-Teplické skály Anenské slatinné lázně, Lázně Bělohrad Brány Orlických hor Cesta kamene turistický produkt Seznam prospektů v Bílých Poličanech (aktualizován k 1. 1. 2014)

Více

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Každý týden pravidelně probíhá: -PO-PÁ - každé ráno od 8 hod rozcvička, po rozcvičce zpěv na oddělení -PO-ČT - pracovnice soc. péče - práce s

Více

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních

Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních 14. ZJEDNODUŠENÍ DENNÍHO REŽIMU Během několika minulých let jsem objevil kouzlo jednoduchých rutinních návyků zvláště ráno a večer. Takové pravidelné návyky vás mohou nabít energií pro celý den a zároveň

Více

Vyhláška PTV. 030/13/2015 AKVIZIČNÍ SLEVY, ČD Šumava 2015, změna č. 1.

Vyhláška PTV. 030/13/2015 AKVIZIČNÍ SLEVY, ČD Šumava 2015, změna č. 1. Vyhláška PTV 030/13/2015 AKVIZIČNÍ SLEVY, ČD Šumava 2015, změna č. 1. S platností od 3. 7. 2015 vstupuje v účinnost změna č. 1 akční nabídky ČD Šumava 2015 v Jihočeském kraji za těchto podmínek: 1. ČD

Více

ŘECKO ostrov KOS LETOVISKO Marmari. LETOVISKO Lambi. ( polopenze ) Ubytování v tomto letovisku: Hotel BLUE JAY BEACH**+

ŘECKO ostrov KOS LETOVISKO Marmari. LETOVISKO Lambi. ( polopenze ) Ubytování v tomto letovisku: Hotel BLUE JAY BEACH**+ ŘECKO ostrov KOS LETOVISKO Marmari Oblíbené letovisko Marmari, vybudované v 80. letech 20. století, leží na severozápadním pobřeží ostrova cca 15 km od hlavního města Kos. Na rozdíl od toho Marmari poskytuje

Více

Ceník předplatních časových jízdenek - stručný přehled

Ceník předplatních časových jízdenek - stručný přehled http://www.ropid.cz/article.php?doit=print&aid=0&sid=89&lang=cs Page of Ceník předplatních časových jízdenek - stručný přehled platí od..0 Obsah Ceny předplatních jízdenek pro cestování po Praze - nepřenosné

Více

Úvod. Jakéjsou naše vzpomínky z dětství? Co nás v dětství nejvíc zajímalo, bavilo, co v nás zanechalo nejhlubší stopy?

Úvod. Jakéjsou naše vzpomínky z dětství? Co nás v dětství nejvíc zajímalo, bavilo, co v nás zanechalo nejhlubší stopy? Děti v obci Úvod Jakéjsou naše vzpomínky z dětství? Co nás v dětství nejvíc zajímalo, bavilo, co v nás zanechalo nejhlubší stopy? Při plánováníprostor pro děti zkusme sami nejdřív zavzpomínat, potom promluvme

Více

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Název projektu: EU Peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_140 Jméno autora: Jana Lanková Třída/ročník: 2. stupeň ZŠ praktické - výuka

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více