Vánoce,vánoční zvyky a tradice Vánoční móda. Reportáže. Anglický koutek. Ftípky a křížovky. Vánoční povídání. Něco o redakci. ???Co vy na to???

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vánoce,vánoční zvyky a tradice Vánoční móda. Reportáže. Anglický koutek. Ftípky a křížovky. Vánoční povídání. Něco o redakci. ???Co vy na to???"

Transkript

1 Vánoce,vánoční zvyky a tradice Vánoční móda Reportáže Anglický koutek Vánoční povídání Ftípky a křížovky???co vy na to??? Něco o redakci

2 ÚVODNÍK Na úvod bychom Vás chtěli pozdravit a přivítat se s Vámi! Časopis vydáváme v rámci kroužku mediální výchovy! Budeme se snažit přinášet co nejvíce zajímavých reportáží a článků o dění v naší škole, ale i spoustu jiných zpráviček a informací! Naším časopisem se Vám pokusíme zpříjemnit čas, který trávíte ve škole. Doufáme, že se Vám všem bude líbit, a přejeme pěknou zábavu při jeho čtení!!!

3 ???Co nesmí chybět v šatníku letošních Vánoc??? (pantofle)

4 Říká se, že každé Vánoce jsou něčím zvláštní. Ty, co jsem zažil já v 8 letech, byly opravdu zajímavé! Když k nám ráno přišel soused, jestli by máma byla ochotná zabít mu kapra, že on sám to nezvládne, v tu chvíli ještě nikdo netušil, co všechno z toho vznikne. No, a já šel s mámou. Vzala si paličku na maso, na několikátý pokus chytla kapra a praštila ho do hlavy. Poté už se kapr jen několikrát zamrskal a bylo to..! Pak máma vzala nůž, a ve dřezu v kuchyni začala vyndávat vnitřnosti kapra. Když mu uřízla hlavu, zdálo se, že je vše OK. Ale nebylo! Máma kaprovi omylem sáhla na nějaký sval a to jste měli vidět! Nastal opravdový cirkus Humberto! Bezhlavý kapr začal skákat u sousedů ve dřezu. No řeknu vám, že to byl nezapomenutelný pohled......! (friťa) Přání do roku 2009 Lžičku hrdosti, hrníček radosti, kotlík úspěchu, jezírko peněz, moře štěstí, oceán zdraví a celý vesmír lásky do nového roku 2009!!!

5 Redakce se představuje: Ahojky! Já jsem Adéla a ráda poslouchám pop. Čawec!!! Jmenuji se Verča a ráda kreslím. Čaw! Jmenuji se Jana a ráda bruslím. Zdar! Mé jméno je Jakub a mám rád PC hry. Ahoj! Jmenuji se Viktor a rád jím koblížky.=) Zdravíčko! Mé jméno je Lukáš a žiju fotbalem. Nazdár! Mé jméno je Radek a mám rád psy! Čest! Jmenuji se Monika a ráda zpívám. Čus bus! Mé jméno je David a rád sportuji. Čauky! Jmenuji se Lucka a ráda tancuji. Čus! Mé jméno je Jana a mám ráda zvířata. Ahooj! Mé jméno je Nikol. Mám ráda zvířata a ráda kreslím. Čawec! Mé jméno je Monča a ráda tancuji. Ahoj! Mé jméno je Ilča a ráda kreslím a tancuji.

6 Mikuláš, andílci a čerti Dne se Mikuláš vydal za dětmi do mateřské školky. Tady andílci rozdali sladkou odměnu všem dětem, které jim řekly básničku nebo zazpívaly písničku. Neposlušní museli čertům slíbit, že už nebudou zlobit. Některé děti i s čerty zatancovaly Mikuláši svůj taneček. Potom se Mikuláš, andílci a čerti objevili na naší škole a pěkně se tu vyřádili! Nešetřili ani učitele! Nakonec byli čerti smutní, že si nikoho s sebou do pekla neodnesli. (niki,ili)

7 Vítězky krajského kola soutěže základních škol ve stolním tenise a účastnice Republikového finále v Litomyšli. Michaela Brokešová a Veronika Balharová Rozhovor s oběma dívkami uvedeme v příštím čísle! (pantofle)

8 English corner Christmas Father Christmas / baby Jesus Christmas card Christmas tree bell star stocking present /gift candle carol mistletoe gingerbread carp sweets /cookies decorations glass ball wreath reindeer Christmas Eve Christmas Day Boxing Day New Year s Eve Vánoce Ježíšek Vánoční přání Vánoční stomeček zvonek hvězda punčocha dárek svíčka koleda jmelí perník kapr cukroví dekorace, výzdoba baňka věnec sob Štědrý den Boží hod vánoční 26. prosinec ( Štěpán ) Silvestr Merry Christmas and a Happy New Year!!! (adííík)

9 V 8:04 začal náš výlet do Prahy na 18. narozeniny hnutí Stonožka. Jeli jsme autobusem na nádraží do Zábřeha, odkud jsme putovali dále vlakem do hlavního města. Na Václavském náměstí jsme dostali rozchod i možnost podívat se po různých obchodech. Jedním z nich bylo knihkupectví, výjimečné tím, že je největší a nejlevnější v Praze, ale také jsme tam viděli spoustu zajímavých knih. Potom už nás čekala Lucerna, kde se odehrávala celá oslava Stonožky. Moderoval ji Vojta Kotek a jako hosté přišli Zbyňek Drda, Josef Vágner, Ewa Farna a Sandra Bell. Na oslavě nesměla chybět ani Běla Jensen, která je zakladatelkou Stonožky. Když vše skončilo, procházeli jsme se chvilku ve tříposchoďovém hračkářství, kde nám z té spousty spousta krásných hraček šla hlava kolem. Podívali jsme se i na Staroměstské náměstí, ale bylo tam tolik lidí, že už jsme radši šli na vlak domů. A tím náš výlet skončil. Na Štědrý den, 24. prosince po obědě ve 12:10 na ČT 1, se podívejte, jak Stonožka ty své narozeniny oslavila! (ili,niki)

10 Vánoce Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista. Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům, slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu. 25. prosinec jako datum Kristova narození uvádějí někteří křesťanští teologové již ve 3. století a oslava tohoto narození je dosvědčena poprvé v Římě kolem roku 336.Všeobecně se Vánoce v církvi slaví od 7. století. V Česku je však za vrchol Vánoc považován Štědrý den, 24. prosinec, coby předvečer samotné slavnosti, do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází. K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví; některé z těchto tradic pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslovou slunovratu, který na tyto dny též připadá. V současné době se však původní, náboženský význam Vánoc vytrácí a Vánoce se považují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků. Jak se slaví Vánoce v jiných zemích Vánoce se slaví na mnoha místech po celém světě a to i tam, kde křesťanství nemá silnou tradici či stoupence; slaví se zvláště v Evropě, Americe, Austrálii, Africe a částečně i Asii. Samotná oslava Vánoc se však značně liší s ohledem na historické tradice či víru obyvatel. Západní Evropa a Severní Amerika Podrobnější informace naleznete v článku Santa Claus. V západní Evropě a v Severní Americe jsou Vánoce slaveny v duchu náboženské tradice, spojené s obdarováváním bližních dárky, jež jsou rozbalovány 25. prosince ráno (v USA jsou dokonce Vánoce slaveny jen v tento den). Jako ústřední postava se v anglosaských zemích vyskytuje starší mužská postava jménem Santa Claus (ve Velké Británii, Austrálii a jinde též nazývaný Father Christmas, tj. Otec Vánoc), který vozí dárky na saních. V jiných zemích nosí dárky vánoční skřítci. Pravoslavné Vánoce Narození Krista od Andreje Rubleva z roku 1405Vánoce se v pravoslaví začínají slavit až 6. a 7. ledna na svátek Zjevení Páně čili Epifanie. V historii byly Vánoce spojeny s velkým množstvím tradic, které upadly z velké části do zapomnění po oficiálním zákazu Vánoc v Sovětském svazu v roce V současném Rusku jsou oslavy tak spojeny spíše s Novým rokem s jolkou. Ústřední postavou je Děda Mráz. Polsko V Polsku je zvykem prostírat u štědrovečerní večeře jeden talíř navíc, pro případného hosta. Havaj Na Havaji prý panuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Domorodé jméno této ryby je humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a. (omyl)

11 (ili)

12 PANÍ UČITELKA BAUEROVÁ: Hraje s rodinou neobvyklé hry, každý den chodí na procházky, pouští si koledy a nejí kapra... PANÍ UČITELKA BRÁZDOVÁ: Štědrý večer tráví v úzkém rodinném kruhu, 25. prosinec si užívá s příbuzenstvem u babičky, kde se sejde vždy minimálně 20 lidí. Jinak odpočívá, dívá se na pohádky, lyžuje nebo chodí na procházky, poslouchá bezva hudbu a věnuje se svým koníčkům a přátelům,... PANÍ UČITELKA HORÁČKOVÁ: Slaví Vánoce v rodinném kruhu, odpočívá od školy... PANÍ UČITELKA VAŘEKOVÁ: O Vánocích uklízí, peče, chodí na procházky se psem a s manželem... PAN UČITEL ROCH: Vánoce slaví u stromečku se svou dcerkou a s přítelkyní... PAN UČITEL ŽAITLÍK: O Vánocích se připravuje do zaměstnání, jezdí na hory, chodí do sauny a tráví Vánoce v rodinném kruhu, 24. prosince jde na půlnoční mši do kostela, rozbaluje dárky... (jejna) Neodkládej nic na zvláštní okamžik. Každý den, který žiješ, je zvláštní okamžik. Na hodinách času je jen jediné slovo TEĎ!

13 Vánoční,,ftípků Veverka sedí na stromě a louská oříšky. První oříšek: stříbrné šaty, druhý oříšek: zlaté šaty, třetí oříšek: diamantové šaty. Veverka se rozpláče, schoulí se na větvičku a naříká: Já se asi kvůli té pitomé pohádce nikdy nenažeru. Byly Vánoce a soudce byl v příjemné náladě. Zeptal se předvedeného muže: Za co jste tady? Za předčasné vánoční nákupy. To přece není žádný přestupek. Jak brzy jste nakupoval? Dvě hodiny před začátkem otvírací doby. O Vánocích říká maminka Pepíčkovi: Pepíčku, zapal vánoční stromeček! Za chvíli přijde Pepíček a říká: A svíčky taky? Koupil jsem snoubence pod stromeček briliantový prsten. To s jí nemohl koupit něco levnějšího, třeba televizor? A ty už jsi viděl falešný televizor? Malý chlapec píše Ježíškovi:,,Pošli mi bratříčka! Ježíšek odepisuje:,,pošli mi svoji maminku! Tati, celý den jsem nejedl maso, abych viděl zlaté prasátko, tak proč jsem ho neviděl?, stěžuje si o Štědrém večeru Filípek., To víš, chlapče, dnešní doba. Jak je něco ze zlata, hned ti to ukradnou. Jak jsi mohla předem vědět, že jsem Ti koupil pod stromeček zrovna hodinky?, ptá se o Vánocích své ženy udivený policajt. Protože mě o půlnoci vzbudily. Upozorňuje doktora před Vánocemi manželka: A né, že zase jako minulej rok projdeš den předem všechny dárky pod rentgenem! Baví se dvě sousedky. Co Ti dal manžel k Vánocům? Norkový kožich. A sedí? Jo, sedí, měli tam totiž průmyslovou kameru. (niki,adííík)

14 Vánoční luštění (ili)

15 Vánoční zvyky Proč se dodržují? Protože na Štědrý den připadá narození Ježíše Krista, přikládali tomuto dni naši předkové velký význam - považovali jej za den zázraků. A to znamenalo, že se člověku mohla splnit přání. Pomocí různých věštících technik člověk hledal odpovědi na otázky ohledně své budoucnosti. Tato tradice se dochovala dodnes. Lodičky Do poloviny ořechové skořápky se přichytí svíčka a zapálí se. Položí se do nádoby s vodou tak, aby se nepotopila. Říká se, že když se lodička dostane na druhou stranu nádoby, tak člověk odjede někam daleko, a když se pohybuje stále u kraje, tak člověk zůstane tam, kde je. Jablečné hvězdičky Rozřízneme vodorovně jablko a když se nám objeví hvězdička ve středu jablka, říká se, že do příštích Vánoc budeme mít štěstí. Objeví-li se tvar kříže, někdo z rodiny těžce onemocní. Lití olova Opatrně roztavíme kousek olova a vlijeme ho do nádoby se studenou vodou. Odlitek olova dotyčnému předpoví budoucnost. Například, když bude odlitek do tvaru hvězdy, znamená uznání. Střevíc Dívka otočená zády ke dveřím hodí za sebe botu. Když bota dopadne špičkou ke dveřím, tak odejde z domu. Tohle však platí jenom o Vánocích. 1 talíř navíc Na prostřený vánoční stůl by se měl položit 1 talíř navíc, kdyby nás někdo přišel v době večeře navštívit. (Moňa,Jejna)

16 ???Co vy na to??? Co pro Vás znamenají Vánoce? D. Březinová: Nejhezčí svátky v roce, pohodovou atmosféru, blízkost mezi lidmi, dobré jídlo, lyžování. p. Stejskalová: Klid s rodinou. Žaitlík: Přípravu do školy, ježdění na hory, saunu, kostel ( SMÍCH ) Kapr nebo filé? p.uč. B.: kapr p. S.: ani jedno p.uč. Ž.: mořská štika ( ne, fakt ) Bramborový salát nebo hranolky? p.uč B.: bramborový salát p. S.: bramborový salát p.uč. Ž.: bramborový salát Telka nebo lyže/snowboard? p.uč. B.: lyže p. S.: lyže p.uč. Ž.: snowboard Živý stromeček nebo umělý? p.uč. B.: živý p. S.: živý p.uč. Ž.: umělý, živý smrdí přírodou ( SMÍCH ) Moderní hudba nebo koledy? p.uč.b.: koledy p. S.: koledy p.uč.ž.: když do kostela, tak s koledama Ovoce nebo cukroví? p.uč. B.: cukroví p. S.: ovoce p.uč.ž.: chlebíčky Ježíšek nebo Santa Klaus? p.uč.b.: Ježíšek p.s.: Ježíšek p.uč.: Ježíšek Mrazík nebo Popelka? p.uč.b.: Popelka p.s.: Popelka p.uč.ž.: Popelka Červenozlatý nebo modrostříbrný stromeček? p.uč.b.: červenozlatý p.s.: červenozlatý p.uč.ž.: zelený (lucinka,janulla,werinka)

17 ???Co vy na to??? Co pro Tebe znamenají Vánoce? Štěpánka ( 1.A ) : Dárky! Štěpán ( 5.B ) : Dárky a radost! Jirka ( 9.A ) : Nejdůležitější svátek v roce! Kapr nebo filé? Kapr. Kapr. Kapr. Bramborový salát nebo hranolky? Bramborový salát. Bramborový salát. Bramborový salát. Telka nebo lyže/snowboard? Bobovat! Lyžovat! Lyže! Živý stromeček nebo umělý? Umělý stromeček. Živý stromeček! Umělý. Moderní hudba nebo koledy? Moderní hudba. Koledy! Moderní hudba! Ovoce nebo cukroví? Ovoce. Ovoce. Obojí! Ježíšek nebo Santa Klaus? Ježíšek přece! Ježíšek! Ježíšek! Mrazík nebo Popelka? Mrazík. Mrazík. Popelka!! Červenozlatý nebo modrostříbrný stromeček? Červenozlatý. Modrostříbrný. Modrostříbrnej!! (lucinka, janulla, werinka)

18 V době, kdy jsou Vánoce, si mnoho lidí nenechá ujít zimní radosti. Ať už někdo rád lyžuje, bruslí nebo po sobě jen hází sníh. Je každého věc, jak se bude o Vánocích bavit. Mě asi nejvíce baví lyžování. Jezdím s rodiči, stejně jako někteří z vás, na svah do Branné. Ale když na to přijde, tak si klidně obuji brusle a jdu si třeba na Vlčák zabruslit. S rodiči, kamarády nebo sám. Možná si myslíte, že pořád povídám jen o sobě, ale to byl jen takový úvod. Následuje malý seznam některých zimních sportů či zábavy: Curling, lyžování, bruslení, koulování se, skákání do sněhu, snowboarding, snowkiting, atd. Pokud si chcete jít zabruslit a bude mrznout, vydejte se na Vlčák. Je to nejblíž a asi nikdy jsem nezažil, že by tam byl tenký nebo žádný led, navíc je to ZADARMO!! Na lyže vám doporučím svah v Branné nebo na Červeňáku, ani v Olšanech to není k zahození. Ale pokud se vám nechce platit za svezení na vleku, hoďte lyže na rameno a vyškrábejte se na první kopec, který uvidíte. Koulovat nebo se válet ve sněhu můžete snad všude, i doma na zahradě. A nejlepší to je s kamarády! Ovšem ke curlingu se asi jen tak nedostanete. Pokud vám název nic neříká, koukněte na obrázek. Jitra jasná a obloha čistá, úroda příští rok jistá. Když na Štědrý večer sněží, na pytle se chmel těží. Na Adama a Evu čekejte oblevu. (friťa)

19 Milý Ježíšku... Lukáš- auto Tomáš- bubny Adam- hry na PSP Šťěpán- hra na PC Klára- kůň Míša- snowboard Jirka- snowboard Jana- zlatá rybička Jirka-MP4 Eliška- notebook Šimon- mobil Kuba- mobil Dalibor- mobil Nikola- barbie Aneta- panenka-bratz Alexandr- Počítač Lucka- kolo Kateřina- kouzelnická sada Vojta- hasičská přilba sbíječka (werinka,janulla)

20 ZŠkoláček školní časopis ZŠ Karla staršího ze Žerotína Bludov měsíčník speciální Vánoční číslo vychází zdarma titulní strana: David Zaoral adresa redakce ZŠkoláček Nová Dědina Bludov redakce projektový manažer Mgr. Ivana Brázdová šéfredaktorka Lucie Daňková zástupce šéfredaktorky David Zaoral grafický design David Zaoral, Nikola Kočí editoři Lukáš Breckl Viktor Horký Veronika Schnaubertová foto Ilona Chalupová, Radek Jelínek spolupracovníci Adéla Kvapilová Jakub Matějček Jana Muroňová Monika Ignačáková Jana Kotrlá Monika Durchánková Veronika Krejčí

ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ ŠKOLNÍ BRAVÍČKO

ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ ŠKOLNÍ BRAVÍČKO ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ Prosinec 2013 leden 2014 ŠKOLNÍ BRAVÍČKO Milí čtenáři, kamarádi, přátelé, tak zase po roce máme tu Vánoce. Pokusíme se vás naladit vánočně laděným

Více

DOMINIK. Vánoční. speciál. Vtipy KVÍZY ANKETY ANKETY. SLOVO otce Josefa ROZHOVORY Křeslo pro hosta ŠKOLNÍ ČASOPIS V LONDÝNĚ. 2.

DOMINIK. Vánoční. speciál. Vtipy KVÍZY ANKETY ANKETY. SLOVO otce Josefa ROZHOVORY Křeslo pro hosta ŠKOLNÍ ČASOPIS V LONDÝNĚ. 2. ANKETY ANKETY 2. číslo Vánoce 2014 DOMINIK ŠKOLNÍ ČASOPIS KATOLICKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY V UHERSKÉM BRODĚ SLOVO otce Josefa ROZHOVORY Křeslo pro hosta Se školou nejen V LONDÝNĚ Vtipy Vánoční KVÍZY speciál 2

Více

Co se staví ze sněhu?...

Co se staví ze sněhu?... ŠKOLNÍ ČASOPIS č. 3 2009/2010 1. Usušená tráva e 2. Poslední den v týdnu n 3. Polední jídlo d h y a o r 5. Psí domek 6. Zvíře s chobotem l a 4. Svítí v noci na obloze 7. Otec princezny o 8. Ovoce Co se

Více

Školní časopis žáků MZŠ Ždánice

Školní časopis žáků MZŠ Ždánice Školní časopis žáků MZŠ Ždánice 2. číslo prosinec 2010 Sněhové vločky k zemi se snáší, mráz si s okny pohrává, chybí jen pár stran v kalendáři, vánoční čas nastává. Stromek se těší na nový kabát, do něhož

Více

A je to tady!! Ta dlouho očekávaná doba Vánoc. Ani není možné, jak ten rok rychle utekl a už je u konce. Ještě před nedávnem jsme se začínali

A je to tady!! Ta dlouho očekávaná doba Vánoc. Ani není možné, jak ten rok rychle utekl a už je u konce. Ještě před nedávnem jsme se začínali Vánoce 2010 A je to tady!! Ta dlouho očekávaná doba Vánoc. Ani není možné, jak ten rok rychle utekl a už je u konce. Ještě před nedávnem jsme se začínali rozkoukávat v nové sestavě redakce a teď? Máme

Více

časopis žáků Mateřské školy a Základní školy Želešice

časopis žáků Mateřské školy a Základní školy Želešice časopis žáků Mateřské školy a Základní školy Želešice ROČNÍK 1 4. PROSINEC 201 3 číslo: ČTYŘI České Vánoce Vánoce jsou u nás považovány za nejdůležitější svátek. Jsou slaveny 24., 25. a 26. prosince, ale

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učíme se pro život aktivně a interaktivně (reg. č.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učíme se pro život aktivně a interaktivně (reg. č. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Učíme se pro život aktivně a interaktivně (reg. č. CZ.1.07/1.1.36/03.0004) - 1 - - 2 - Milí spolužáci, učitelé

Více

CHEMTEX (Ne)tradiční Vánoce Jak se slaví ve světě?

CHEMTEX (Ne)tradiční Vánoce Jak se slaví ve světě? i v i Vanocni 11-12/2012 CHEMTEX (Ne)tradiční Vánoce Jak se slaví ve světě? Co způsobuje tu hořkou pachuť? Vánoční kýč! V Brně je víc koloběžkářů než bikerů! Bude vůbec akademie? Stužkovačka aneb Žádný

Více

Jak se slaví Vánoce v ostatních zemích?

Jak se slaví Vánoce v ostatních zemích? 2010-2011 Vánoce Dostáváte rádi dárky? Nezáleží na věku, ať jsi mladý,starý,velký nebo malý, všichni se určitě těšíme na Vánoce. Už jako malá holčička jsem toužebně očekávala příchod Ježíška. Věřila jsem

Více

Vánoce v Anglii. Vánoce u nás doma. Vánoční básně. Vánoční vtipy

Vánoce v Anglii. Vánoce u nás doma. Vánoční básně. Vánoční vtipy Vánoce u nás doma Ráno vstanu a s tátou jedeme pro sestru. Přijedeme domů a jdeme k vánočnímu stromečku pro dárky. Potom koukáme na televizi na pohádky. K obědu máme vinnou 1Sklobásu. Jdeme za babičkou,

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Vánoční čas

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Vánoční čas ŠKOLÁK Číslo 2 Ročník čtvrtý 2010 Vánoční čas Zázraky a kouzla se neustále, aniž bychom o tom věděli, vkrádají do našich všedních životů. Dělají dny krásnějšími i pohádkovějšími. Ovšem existuje jeden v

Více

Kluci: Malík Tomáš (7.A) Strejc Filip (6.A) Havlíček Robin (9.A) Sagan Šimon (6.A)

Kluci: Malík Tomáš (7.A) Strejc Filip (6.A) Havlíček Robin (9.A) Sagan Šimon (6.A) STOLNÍ TENIS 21. října se na naší škole konal turnaj ve stolním tenise, kterého se zúčastnili naši spolužáci.ti, kteří postoupili, jeli 27. října reprezentovat naši školu na Stochov. Zúčastnili se: Děvčata:

Více

Číslo 3. prosinec 2010. Ročník 6

Číslo 3. prosinec 2010. Ročník 6 Číslo 3 prosinec 2010 Ročník 6 Úvod Vítejte u speciálního Vánočníko čísla Klády. Za prvé bych za tohle číslo bych chtěla předvším poděkovat Aničce Soukupové z 8.A, která ho v podstatě celé napsala. Doufám,

Více

Rok: 2013 Číslo: 4. Karolína Hloušová, 8. A

Rok: 2013 Číslo: 4. Karolína Hloušová, 8. A Číslo: 4 Karolína Hloušová, 8. A Úvodník Rok 2013 Slovo šéfredaktorky Stránka 2 Čauko, to nám ten čas rychle utíká. Vánoce už klepou na dveře, a my jsme stále ve škole. Však si těch prázdnin užijeme dost!

Více

Sabina Stloukalová, 7. B

Sabina Stloukalová, 7. B Sabina Stloukalová, 7. B Úvodník Ahoj všichni, cítíte tu vánoční atmosféru? Já teda pořádně, hodně to na mě padlo. Nazdobené a nasvícené ulice, vánoční slevy, natěšené děti, prostě všechno, co k adventnímu

Více

TORNÁDO 2/2012 2/2012

TORNÁDO 2/2012 2/2012 2/202 OBSAH Slovo úvodem... 3 Vánoční výstavam v domě zahrádkářů... 4 Dramika... 4 Rozhovor s Erikou... 5 Hvězda z naší školy... 6 Z tvorby našich žáků... 7 Anglické okénko... 8 Zajímavá data... 9 Dopis

Více

Občasník žáků ZŠ Chrudim, U Stadionu PROSINEC VÁNOCE 2012

Občasník žáků ZŠ Chrudim, U Stadionu PROSINEC VÁNOCE 2012 Občasník žáků ZŠ Chrudim, U Stadionu PROSINEC VÁNOCE 2012 Přicházíme v tomto kalendářním roce naposled chceme popřát Všem krásné pohádkové Vánoce a v roce 2013 kopici zdraví. Studentíci, užijte si volných

Více

Vánoční číslo Školního zpravodaje

Vánoční číslo Školního zpravodaje listopad, prosinec 2014 ZŠ Jana Šoupala Vánoční číslo Školního zpravodaje Listopad: v té době i poslední listí padá se stromů. Prosinec: jméno tohoto měsíce pochází od prosa (od prosné kaše), která za

Více

KID NEWS. aneb novinky do každé rodinky 1. číslo. http://www.tymycentrum.cz/mladireporteri/

KID NEWS. aneb novinky do každé rodinky 1. číslo. http://www.tymycentrum.cz/mladireporteri/ KID NEWS aneb novinky do každé rodinky 1. číslo Czech English Spanish Italian Ahoj Hello Hola Ciao Dobré ráno Good morning Buenos días Buongiorno Dobrý večer Good evening Buenas noches Buonasera Nashledanou

Více

Z oblohy se sypou hvězdičky, slyšet jsou koledy z dáli. Zvěstuje anděl maličký, ať splní se vše, co jste si přáli.

Z oblohy se sypou hvězdičky, slyšet jsou koledy z dáli. Zvěstuje anděl maličký, ať splní se vše, co jste si přáli. Z oblohy se sypou hvězdičky, slyšet jsou koledy z dáli. Zvěstuje anděl maličký, ať splní se vše, co jste si přáli. Veselé Vánoce a šťastný nový rok přejí redaktoři školního časopisu Milí čtenáři, Jak jistě

Více

POD LAVICÍ ŠKOLNÍ ČASOPIS ŽÁKŮ ZŠ MASARYKOVA KLÁŠTEREC NAD ORLICÍ CENA

POD LAVICÍ ŠKOLNÍ ČASOPIS ŽÁKŮ ZŠ MASARYKOVA KLÁŠTEREC NAD ORLICÍ CENA Zimní číslo listopad - prosinec 2011 Test: Poznáte stopy zvířat ve sněhu? Rozhovory s učiteli o Vánocích Povídání o myslivosti Proměna v princeznu Klášterecká koleda Zážitky ze školních akcí Kdo v cizích

Více

Buď COOL, čti school! 12/2014. Časopis pro Vás připravili žáci a žákyně PVP Mediální výchova. E-mail redakce: redakce.zs-komenskeho@seznam.

Buď COOL, čti school! 12/2014. Časopis pro Vás připravili žáci a žákyně PVP Mediální výchova. E-mail redakce: redakce.zs-komenskeho@seznam. Časopis pro Vás připravili žáci a žákyně PVP Mediální výchova. E-mail redakce: redakce.zs-komenskeho@seznam.cz Nástěnka redakce: 1. patro budovy ZŠ Komenského 589 Nymburk Kontaktní osoba: Alena Pavlíčková,

Více

Časopis žáků ZŠ Česká Lípa, Pátova Prosinec/2011 5Kč. Exkluzivní rozhovor s mistryní ČR, Klárkou

Časopis žáků ZŠ Česká Lípa, Pátova Prosinec/2011 5Kč. Exkluzivní rozhovor s mistryní ČR, Klárkou Časopis žáků ZŠ Česká Lípa, Pátova Prosinec/2011 5Kč Exkluzivní rozhovor s mistryní ČR, Klárkou obálka: Kučerová Kristýna, 2011 a obrázek kapra: Stratilová Lucie, 2011 Slovo šéfredaktora Ahoj Pátováci!

Více

- 1 - Vaše redakce. Z Š U h e r s k ý B r o d, P o d V i n o h r a d y 1 4 2 0 ROČNÍK2 ČÍSLO1 WWW.ZSVIN.CZ PROSINEC 2004

- 1 - Vaše redakce. Z Š U h e r s k ý B r o d, P o d V i n o h r a d y 1 4 2 0 ROČNÍK2 ČÍSLO1 WWW.ZSVIN.CZ PROSINEC 2004 Z Š U h e r s k ý B r o d, P o d V i n o h r a d y 1 4 2 0 ROČNÍK2 ČÍSLO1 WWW.ZSVIN.CZ PROSINEC 2004 Co najdete v našem časopise??? co se děje aktuální informace pro deváťáky anketa s druháky interview

Více

ŠKOLÁK. Co? To uţ jsou Vánoce? Michaela Horváthová. Vánoce jsou tady Katka Adamová. Číslo 2 Ročník pátý 2011

ŠKOLÁK. Co? To uţ jsou Vánoce? Michaela Horváthová. Vánoce jsou tady Katka Adamová. Číslo 2 Ročník pátý 2011 ŠKOLÁK Číslo 2 Ročník pátý 2011 ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov Co? To uţ jsou Vánoce? Michaela Horváthová Co? To uţ jsou Vánoce? Zase na nás po roce přijdou kladné emoce? Leze na mě vánoční nálada

Více

Návštěva 9. A Neviditelné výstavy v Praze. Co se dá vlastně dělat v zimě?

Návštěva 9. A Neviditelné výstavy v Praze. Co se dá vlastně dělat v zimě? Milé a milí, opět držíte v rukou skvost, kterému my říkáme školní časopis V tomto čísle jsme se zaměřili na nadcházející událost - Vánoce! Dozvíte se, co si přejí pod stromeček Vaši spolužáci a učitelé.

Více

SBÍRÁŠ, SBÍRÁM, SBÍRÁME

SBÍRÁŠ, SBÍRÁM, SBÍRÁME ročník 7/ číslo 1 (13) Základní škola Mokrá únor 2014 strana 1 Opět vás zdravíme, neuvěřitelně po třinácté. Co k tomu dodat? Že by dneska stručně? Tady to máte rovnou horké z tiskárny, tak lehce pofoukat

Více

Mikuláš ve škole. listopad prosinec 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem

Mikuláš ve škole. listopad prosinec 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Mikuláš ve škole listopad prosinec 2013 Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Obsah Jen tak na okraj... 3 Na slovíčko... 4 Anketa... 5 Pod lupou... 6 Ekostránky... 8 Ekotým 2014...

Více

Číslo 1. prosinec 2010 Ročník 2. Časopis žáků ZŠ TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí

Číslo 1. prosinec 2010 Ročník 2. Časopis žáků ZŠ TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí Číslo 1. prosinec 2010 Ročník 2. Časopis žáků ZŠ TGM ve Frýdlantu nad Ostravicí Ahojda! Tamtam je zpět! Po několika měsících, kdy se vám po nás jistě stýskalo, jsme se vrátili v plné síle, se spoustou

Více

Základní škola Březolupy ŠKOLÁK. Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014. Mikulášská družina

Základní škola Březolupy ŠKOLÁK. Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014. Mikulášská družina Základní škola Březolupy ŠKOLÁK Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014 Mikulášská družina Milé čtenářky a milí čtenáři, do rukou se Vám dostává další číslo našeho časopisu a věříme, že Vám přinese

Více