Katalog výletů na rok 2015

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Katalog výletů na rok 2015"

Transkript

1 Katalog výletů na rok 2015

2 Vážení přátelé, cestovní a vzdělávací agentura Porta Praga si Vám dovoluje nabídnout výlety po České republice a blízkém okolí na rok Jedná se o akce, které mají objevovat krásy nejen naší republiky, připomenout významná díla architektury a zavést nás i na zajímavé přírodní lokality. Doufáme, že společně strávíme mnoho příjemných chvil při objevování právě těchto nových koutů nejen naší vlasti. Během roku podle zájmu přidáme ještě další výlety, budeme Vás o nich informovat prostřednictvím programu vycházek a u, jistě to budou výlety na advent Těšíme se na setkání s Vámi v roce 2015 PhDr. Eva Havlovcová a kolektiv průvodců agentury Porta Praga Zaměření našich výletů. Výlety jsou zaměřeny vlastivědně, na poznávání architektury, historie a přírodních zajímavostí dané lokality. Zařadili jsme nejen některá velká města a turisticky exponovaná místa, ale zajímají nás i drobné stavby, vesničky či místa, která jsou turisticky opomíjena, kde ale nalezneme o to vzácnější ukázky původní architektury a další zajímavosti. Kdo jsou naši průvodci? Průvodci našich výletů mají za sebou mnohaletou praxi v historických či obdobných kulturních institucích a budou se snažit přiblížit Vám daný region a jeho historii. Jsou to profesionálové, kteří pro Vás výlety sami vymysleli, a tak doufáme, že si z jejich nabídky těch nejzajímavějších míst u nás i v zahraničí jistě vyberete. Odkud odjíždíme? Odjezdové stání se nachází v ul. Na Florenci naproti č.p. 1332/23 v zatáčce pod magistrálou blíže směrem k autobusovému nádraží Praha-Florenc. Jak se na výlet přihlásit? Zájemci se mohou hlásit na ových adresách: Nebo telefonicky na číslech: nebo Po přihlášení budou sděleny další podrobnosti ohledně zaplacení výletu. Výlety rovněž naleznete na našich stránkách: www. portapraga.cz Co zahrnuje cena výletu? Cena zahrnuje dopravu a odborného průvodce. V ceně není zahrnuto vstupné do objektů ani pojištění (a to ani na výlety mimo území ČR). V případě, že jsou v ceně výletu zahrnuty i další služby, je to vždy u výletu uvedeno. Kdy se výlet ruší? Vyhrazujeme si právo v případě malého počtu zájemců výlet zrušit. Rovněž v případě absolutně nepříznivých přírodních či jiných podmínek si vyhrazujeme právo výlet zrušit, nabídnout náhradní termín nebo změnit jeho trasu. Těm, kteří zaplatili, budou peníze poslány zpět poštou nebo na uvedený účet, popř. převedeny na jiný výlet s částečným doplacením nebo vrácením ceny. Vyhrazujeme si rovněž právo úpravy ceny výletu pro případ výrazného vzestupu ceny nafty.

3 Storno podmínky: Účast na výletu lze zrušit em, osobně nebo telefonicky, a to za těchto podmínek: V době více než 30 kalendářních dnů před konáním storno poplatek 15 % ceny výletu kalendářních dnů před konáním storno poplatek 25 % ceny výletu 14 8 kalendářních dnů před konáním storno poplatek 50 % ceny výletu 7 0 kalendářních dnů před konáním storno poplatek 100 % ceny výletu Pod pojmem kalendářní den se rozumí i dny pracovního klidu a volna. Na výlet si lze zajistit náhradníka, který přijde na místo odjezdu s původním dokladem o zaplacení a změnu osoby nahlásí průvodci. Přehled výletů na rok 2015 Výlet č.1/ sobota Po stopách starých pověstí českých Ctiněves Říp Peruc Vlastislav Stadice Vydáme nejen do Ctiněvsi, kde je údajně hrob legendárního praotce Čecha, ale i na Říp, kam podle pověstí bylo přivedeno tímto vladykou budoucí obyvatelstvo. Na Peruci si prohlédneme Boženinu studánku a Oldřichův dub. Navštívíme i zdejší zámek a připomeneme si osobnost malíř E. Filly. Pak nás již čeká Vlastislav, místo pověstmi spojené s Lučany a Luckou válkou. Ze Stadic údajně pocházel Přemysl Oráč, sem vyslala své posly kněžna Libuše, aby tohoto muže dosadila na knížecí stolec. Nalezneme zde pomník z r. 1841, který tuto událost připomíná. Číslo výletu: č.1/2015 Datum: sobota Odjezd: 7.00 hod. Cena: 560 Kč Výlet č.2/ neděle Českolipsko Mimoň - Zákupy - Česká Lípa - Benešov nad Ploučnicí Prohlédneme si město Mimoň s poutní cestou - kostel sv. Petra a Pavla, Boží hrob, Kalvárie. Pak přejedeme do Zákup k renovovanému zámku s rozsáhlým parkem, kde se kdysi konala svatba Žofie Chotkové a následníka rakouského trůnu Ferdinanda d Este. V České Lípě si prohlédneme historické centrum města, které ve středověku bylo spjaté s mocným rodem Ronovců a z jeho historických památek si prohlédneme vodní hrad Lipý, augustiniánský klášter, kostel Narození P.Marie. V Benešově nad Ploučnicí se zachoval jedinečný soubor renesanční architektury obou zámků s kostelem Narození Panny Marie, které jsou spjaty se stavební aktivitou saského rodu Salhausenů v 16. století. Číslo výletu: č.2 /2015 Datum: neděle Odjezd: 7:00 hod. Cena: 530 Kč Těší se na Vás průvodkyně PhDr. J. Škochová!

4 Výlet č.3/ sobota Putování se Zdislavou z Lemberka Mohelnice Český Dub Lemberk Jablonné v Podještědí Sloní skály Ranní zastavení bude patřit románskému kostelíku P. Marie v Mohelnici nad Jizerou ze 12. století. Zdislava z Lemberka žila ve st.13, dožila se asi 33 let a známe jen dva kronikářské záznamy s jejím jménem, ale i tak se pokusíme rekonstruovat její životní pouť. S manželem Havlem založili komendu johanitského řádu v Českém Dubu, která byla r znovuobjevena ve sklepení navenek obyčejného nájemního domu uprostřed městečka. Na nový hrad Lemberk se za svým chotěm přistěhovala z Brněnska nejspíš r Na hradě a zámku s bohatými interiéry byla v době baroka vybudována tzv. Zdislavina komůrka, u potoka pak stojí Zdislavina studánka, ke které také zajdeme. A pak ještě Zdislavin hrob v Jablonném v Podještědí, nad nímž časem vznikla bazilika sv. Vavřince, vystavěná podle projektu slavného J. L. Hildebrandta. Bude-li nám přát počasí, turistickou část našeho programu zpestříme zastávkou u pozoruhodných Bílých kamenů, známých rovněž pod názvem Sloní skály. Číslo výletu: č.3/2015 Datum: sobota Odjezd: 7:00 hod. Cena: 590 Kč Těší se na Vás průvodce Mgr. J. Kvirenc! Výlet č.4/ neděle Za Hliníkem do Humpolce Želiv Ledeč nad Sázavou Orlík - Humpolec Založení kláštera v Želivě je spojeno s knížetem Soběslavem a rokem Další dějiny ovlivňoval strahovský premonstrátský klášter. K významným stavbám klášterního areálu patří mariánský kostel, který byl přestavěn podle projektu Jana Blažeje Santiniho. V 50. letech se klášter stal internačním táborem pro duchovní a později psychiatrickou léčebnou. V 90. letech se vrátil řádu premonstrátů. Původně gotický hrad Ledeč, který se nachází nad tratí proslulého Posázavského Pacifiku, byl poprvé zmíněn v r V 18. st. za vlastnictví rodu Thunů se stává nejprve kasárnami jezdeckého oddílu a v r darovala Marie Terezie zámek Ústavu šlechtičen v Praze. První zmínka o hradu Orlík pochází z konce 14. st. Za nejasných okolností byl opuštěn a k r je připomínán jako pustý. Dosud zůstala zřícenina, kterou navštívíme. Na závěr si prohlédneme Humpolec, jehož historie sahá do začátku 13. st. Město je spojeno řadou osobností, např. místními rodáky jsou lékař a antropolog Aleš Hrdlička, statistik a právník Dobroslav Krejčí nebo jeden z představitelů undergroundu Ivan Martin Jirous. Básník a prozaik Jan Zábrana zde chodil do školy. Najdeme zde také pamětní desku, věnovanou Hliníkovi - fiktivní postavě z filmové komedie Marečku, podejte mi pero! Číslo výletu: č.4/2015 Datum: neděle Odjezd: 7:00 hod. Cena: 590 Kč Těší se na Vás průvodkyně ing. L.Prokůpková!

5 Výlet č.5/ sobota Třeboň- města Petra Voka aneb cesta nejen kolem Světa Třeboň hráz rybníka Rožmberk Třeboň je městem, které okouzlí a přinutí k dalším a dalším návštěvám. Projdeme si městskou památkovou rezervací, prohlédneme si náměstí s krásnými domy. Navštívíme rovněž jedno z nejstarších městských divadel divadlo J. K. Tyla. Projdeme jednu ze zámeckých tras a seznámíme se rovněž s historií a interiéry zdejšího augustiniánského kostela a kláštera. Naši návštěvu si zpestříme vyjížďkou po rybníku Svět a na závěr našeho pobytu v Třeboni ještě navštívíme Schwarzenberskou hrobku. Po cestě zpět se na chvilku zastavíme u největšího rybníka Rožmberk. Číslo výletu: č.5/2015 Datum: sobota Odjezd: 6:30 hod. Cena: 650 Kč (+vedle vstupného do objektů si ještě budete muset individuálně zaplatit lodní lístek) Výlet č.6/ sobota Příroda a památky Ašského výběžku Pramen Bílého Halštrova Goethova skalka Háj u Aše Podhradí Libá Pojem Ašský výběžek zná snad každý Čech, málokdo ho ale osobně navštívil, přestože nabízí bezpočet pozoruhodných přírodních i kulturních atraktivit. Zvlášť v posledních letech tam bylo mnoho míst nově upraveno. Bylo těžké vybírat, ale v rámci tohoto výletu navštívíme jeden z nejudržovanějších a nejvíce upravených pramenů v Česku, který má význam hlavně pro naše západní sousedy, dále skalní hřeben nazývaný Goethova skalka a nejvyšší horu české části pohoří Smrčiny s Bismarckovou rozhlednou. Neunikne nám ani obec Podhradí u Aše se zříceninou hradu a zámku, a zejména jedinečným evangelickým kostelem. Úplnou novinkou je pak zpřístupnění areálu monumentálního hradu a zámku v Libé, který je největší památkou svého druhu v regionu. Pozn.: V rámci výletu není žádná delší pěší túra, ale počítejte se 2 kratšími trasami (max. 3 km) po různě upravených lesních cestách, proto doporučuji pevnou obuv. Číslo výletu: č.6/2015 Datum: sobota Odjezd: 6:00 hod. Cena: 730 Kč Těší se na Vás průvodce bc. L.Nekolný!

6 Výlet č.7/ neděle Poznejte Lednicko-valtický areál památku UNESCO Lednice - Valtice Náš dnešní výlet nás zavede na místo, které patří k turisticky nejvyhledávanějším místům Moravy. Prohlédneme si Lednický zámek a vydáme se pěšky půvabnou zahradou směrem k minaretu. Tam nasedneme na lodičky a projedeme se k dalšímu z míst Janovu hradu. Odtud se pěšky vrátíme k zámku a po cestě ještě navštívíme krásný skleník, chloubu zdejší zahrady. Součástí našeho výletu bude i návštěva Valtického zámku. Pozor vedle vstupného do objektů si ještě budete muset individuálně zaplatit lodní lístek. Číslo výletu: č.7/2015 Datum: neděle Odjezd: 6:00 hod. Cena: 890 Kč + jízdné na loď v roce 2014 bylo 140 Kč (není zahrnuto v ceně výletu a bude vybráno na jeho začátku v autobuse) Výlet č.8/ sobota Barokním Karlovarskem Krásný Dvůr Valeč Andělská Hora Horní hrad Ostrov nad Ohří Představíme si méně známé kouty západních Čech spojené především s dobou baroka. Černínský zámek Krásný Dvůr od slavného architekta F. M. Kaňky znáte nejspíš jako filmovou kulisu; kromě interiérů projdeme rozlehlý přírodně krajinářský park s romantickými stavbami. Působivou dominantou malebně rozložené Valče je znovuožívající zámek s parkem se sochami z Braunovy dílny, kromě toho tu ale najdeme barokní kostely či pozůstatky lidové architektury. Nově opravený poutní kostel Nejsvětější Trojice v Andělské Hoře také souvisí s rodem Černínů, architektem byl G. B. Alliprandi. Ostrovský Posvátný okrsek tvoří klášter a zvláštní trojkaplí, budete si moci prohlédnout též zbytky proslaveného barokního parku nebo historické centrum města. Jen zřícenina Horního hradu, zvaného rovněž Hauenštejn, nás přivede především do doby romantismu. A navíc také k současnosti, protože ruiny rozlehlého hradozámeckého sídla vzkřísilo nadšení soukromého majitele. Číslo výletu: č.8/2015 Datum: sobota Odjezd: 6:45 hod. Cena: 650 Kč Těší se na Vás průvodce Mgr. J. Kvirenc!

7 Výlet č.9/ sobota Zadumaná krajina Broumovska Broumov Šonov Otovice Božanov Hvězda Počátky Broumova jsou spojeny s působením nejstaršího mužského řeholního řádu v Čechách břevnovskými benediktýny, kteří r.1213 získali darem od Přemysla Otakara I. právě toto území. Prohlídka broumovského kláštera bude hlavní náplní našeho pobytu ve městě. Zcela ojedinělá, stavebně i historicky velice zajímavá a cenná, je skupina tzv. broumovských kostelů, které jsou svým vznikem spojeny s dobou baroka, rodinou Dientzenhoferů a s benediktýny, na jejichž přání byly v okolí Broumova postaveny. Některé z nich si prohlédneme. A na závěr trochu lehké turistiky: projdeme se nenáročným terénem okolo Hvězdy. Číslo výletu: č.9/2015 Datum: sobota Odjezd: hod. Cena: 750 Kč Výlet č.10/ neděle Novohradská mozaika Dolní Dvořiště Dobrá Voda Cuknštejn Nové Hrady Mandelstein Pokračování úspěšného zájezdu z dubna 2014 na základě zájmu spokojených účastníků. Nejen pro ty, kterým se líbil loňský zájezd do Novohradských hor, a přáli si jeho pokračování, máme dobrou zprávu čeká nás další společné putování tímto nejjižnějším českým pohořím, které bude tentokrát zaměřeno hlavně na církevní památky (Svatý Kámen, ), ale pokud to počasí dovolí, čeká nás ve větší míře i příroda (někde s dalekými výhledy) nejen v Česku (horní část Terčina údolí), ale také v Rakousku! Nebude chybět návštěva tvrze Cuknštejn, jedné z nejzachovalejších památek svého druhu v Čechách, ani tradiční překvapení Číslo výletu: č.10/2015 Datum: neděle Odjezd: 6:00 hod. Cena: 790 Kč Těší se na Vás průvodce bc. L.Nekolný! Výlet č.11/ sobota Za prezidenty první republiky Kožlany-hrad Krakovec- Rakovník- Lány Náš výlet začneme v Kožlanech, rodném městě druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, kde navštívíme muzeum, uvidíme rodný dům a hrob jeho rodiny. Cestou do královského města Rakovníka navštívíme gotický hrad Krakovec, ukázku vrcholné gotické architektury a poslední útočiště Mistra Jana Husa. V Rakovníku je k vidění děkanský kostel sv.bartoloměje - nejvýznamnější stavba pozdní gotiky v Čechách, dům plaských cisterciáků, synagoga (dnes sídlo Rabasovy galerie) a také tzv. Lexova vila dílo známého architekta Otakara Novotného. Poslední zastávkou bude návštěva

8 zámeckého parku v Lánech a především hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Číslo výletu: č.11/2015 Datum: sobota Odjezd: 7:00 hod. Cena: 490 Kč Těší se na Vás průvodce Mgr. P. Musil! Výlet č.12/ sobota Saské Švýcarsko Bad Schandau - Hinterhermsdorf Vstupní branou do Zadního Saského Švýcarska je pěkně obnovená obec Hinterhermsdorf s lidovou architekturou, kostelem, hřbitovem, muzeem a rozhlednou, které si prohlédneme. Poté se vydáme do jedné z nejkrásnějších a nejdivočejších částí Národního parku do povodí hraniční říčky Křinice (Kirnitzsch). Neporušenou přírodou se během lehkého sedmikilometrového okruhu ve skalnatém terénu dostaneme k nádrži a odtud následuje cca 20minutová plavba na pramicí v Obere Schleuse (3 eura). Pak se již autobusem vrátíme zpět do Bad Schandau, projdeme se lázněmi, po nábřeží Labe i botanickou zahradou. V podvečer pak osvěžíme unavená těla ve vyhlášených termálních lázních Toskana (vstupné na 2 hodiny stojí 15 Euro, plavky s sebou). Nekoupající se budou relaxovat v pohostinských zařízeních nebo parcích. Do Prahy se vrátíme do 21 hod. Číslo výletu: č.12/2015 Datum: sobota Odjezd:7:00 hod. Cena: 650 Kč (+ s sebou vstupné do lázní a na plavbu pramicí dohromady cca 20 Euro, není zahrnuto v ceně výletu a bude vybíráno na jeho začátku v autobuse ) Těší se na Vás průvodkyně M. Gášková! Výlet č.13/ Údolí Plakánek Přírodní rezervace Údolí Plakánek- hrad Kost- zámeček Humprecht Navštívíme jedno z nejmalebnějších míst chráněné krajinné oblasti Český ráj. Na své si přijdou zejména milovníci procházek přírodou, kde se vyskytují i vzácné rostliny (např. orchideje) nebo chráněný rak, který je důkazem čistých vod. Milovníkům historie se jistě zalíbí mohutný hrad Kost nebo nezvyklý zámeček Humprecht u Sobotky. Na ty, kteří mají rádi drobné výletní radosti, jistě udělají dojem roubené domky, ale i skalní obydlí "Barušky" a další zajímavosti. Výlet bude vyžadovat turistickou obuv (počítáme s chůzí cca 6-8 km), jídlo a pití na občerstvení s sebou a zejména dobrou náladu. V případě celodenní nepřízně počasí zařadíme místo pěší vycházky návštěvu zámku v Benátkách nad Jizerou. Číslo výletu: č.13/2015 Datum: neděle Odjezd: 7:30 hod. Cena: 490 Kč Těší se na Vás průvodkyně Mgr. J. Náprstková!

9 Výlet č.14/ sobota Zaháň a Lehnice Zaháň Lehnice Lehnické Pole (Polsko) Zájezd nás zavede do dvou historických dolnoslezských měst Zaháň a Lehnice, která ve středověku byla součástí zemí Koruny české a kde narazíme na mnoho společných historických i uměleckých styčných bodů s tehdejším českým státem. V Zaháni, která je úzce spojena s osobnostmi Albrechta z Valdštejna, Václava Eusebia Popela z Lobkovic i astronoma Johanna Keplera, si prohlédneme historické centrum a zastavíme se u rozlehlého zámku s parkem, který kdysi patřil vévodkyni Kateřině Zaháňské paní kněžně z Babičky Boženy Němcové. Dalším cílem bude Lehnice, kde poznáme místní památky středověký rozlehlý hrad, renesanční měšťanské domy na rynku, kostely i prvky středověkého opevnění. Poslední zastávkou bude obec Lehnické Pole, kde došlo v roce 1241 k bitvě evropské rytířské reprezentace s Mongoly. Zde si prohlédneme dva kostely - středověký i barokní, který vznikl na základě projektu Dientzenhofera a je vyzdoben malířskými díly Reinera a Asama a tím nám připomene výzdobu pražského břevnovského kláštera. Číslo výletu: č.14/2015 Datum: sobota Odjezd: 6:00 hod. Cena: 960 Kč Těší se na Vás průvodkyně PhDr. J. Škochová! Výlet č.15/ sobota Tachovská zastavení Tachov Bor u Tachova Světce Chodová Planá Tachov byl založen ve druhé polovině 13. století. Město disponovalo mohutným opevněním, ze kterého se dodnes zachovaly značné úseky hradebních zdí a věží. Odehrála se tady jedna z bitev husitských válek. My si město prohlédneme a navštívíme i zdejší muzeum, které sídlí v prostorách bývalého františkánského kláštera. Hrad v Boru u Tachova je příkladnou ukázkou raně gotického vodního hradu. Objekt byl na počátku 16. století v době vlády pánů ze Švamberka nákladně pozdně goticky přestaven. V areálu se zachovala celá řada hodnotných stavebních prvků. Podíváme se i do zdejší lorety, která byla postavená po r Ve Světcích byla nedávno zrekonstruována obrovská jízdárna, bude naším dalším cílem. A na závěr Chodová Planá, město je proslulé výrobou piva. Navštívíme zdejší pivovar a prohlédneme si originální prostory, které jsou vytesány do skály. Provázet nás bude pomyslný maskot pivovaru pes Albi. Číslo výletu: č.15/2015 Datum: sobota Odjezd: 6.30 hod. Cena: 690 Kč

10 Výlet č.16/ neděle Za Haškem na Lipnici Polná Žižkova mohyla Přibyslav Lipnice Městská práva získala Polná už v r Během husitských válek ji vyženil Viktorín z Poděbrad, syn krále Jiřího. Později zde s manželem žila Božena Němcová a právě tady se poprvé setkala s česky psanou knihou. Ale město je rovněž neblaze spojeno s tzv. hilsneriádou z r. 1899, tedy vraždou Anežky Hrůzové, ze které byl ovlivněn židovský mladík Leopold Hilsner. Dále navštívíme Přibyslav, jedno z nejstarších měst na Vysočině, s kostelem sv. Jana Křtitele a gotickou věží. Toto místo je spojeno s osobnostmi Jana Otty, architekta Stanislava Bechyně, popř. sochaře Romana Podrázského. Zastavíme se u Žižkovy mohyly, která připomíná místo, kde měl v říjnu 1424 zemřít husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Další zastávkou bude hrad Lipnice založený na začátku 14. st. Třicetiletá válka přivedla pod hrad švédské vojsko, které 1639 vydrancovalo městečko v podhradí a později obsadilo i hrad. Ten Švédové opustili až po uzavření Vestfálského míru. Po požáru koupil zříceninu v r Český klub turistů a pracoval na záchraně zbytků hradu, v jehož kapli sv. Vavřince bylo v r vysvěceno prvních 20 husitských kněží. Přímo pod hradem stojí domek, který na sklonku života obýval Jaroslav Hašek a kde vznikla část Osudů dobrého vojáka Švejka. Autor zde také zemřel a je pochován na místním hřbitově. Číslo výletu: č.16/2015 Datum: neděle Odjezd: 6:30 hod. Cena: 650 Kč Těší se na Vás průvodkyně ing. L.Prokůpková! Výlet č.17/ sobota Za Barunkou a paní kněžnou Česká Skalice - Babiččino údolí Ratibořice - Chvalkovice Dětství spisovatelky Boženy Němcové je spojeno s půvabnými Ratibořicemi a Českou Skalicí. My se do těchto míst vydáme, abychom obdivovali malebné východní Čechy. V České Skalici navštívíme muzeum B. Němcové, procházkou Babiččiným údolím zavzpomínáme na její nejvýznamnější dílo a navštívíme i zámek v Ratibořicích. Nakonec se ještě na chvilku zastavíme ve Chvalkovicích. Naučnou stezkou Babiččino údolí půjdeme nenáročným terénem cca 5 km. Číslo výletu: č.17/2015 Datum: sobota Odjezd: 6.30 hod. Cena: 650 Kč

11 Výlet č.18/ neděle Netolicko Vodňany Chelčice Lomec Zbudovská blata Kratochvíle Helfenburk Zahájíme prohlídkou městské památkové zóny ve Vodňanech, v centru města zaujme mj. kostel Narození P. Marie, zachovaný v historizující úpravě J. Mockera a M. Alše. Nedaleké Chelčice nám připomenout svébytného myslitele husitské epochy zemana Petra, navíc se pokusíme rozkrýt tajemství jeho poněkud záhadné identity. Dominantou kraje je poutní místo Lomec či zdomácněle Lomeček, kde nás překvapí vskutku netradiční barokní církevní architektura. Znáte rčení: Kubata dal hlavu za blata? Jižní Čechy jsou doménou selského či lidového baroka, my se projedeme jednou z jeho oblastí (hlubocká blata) a navštívíme dvě blatské vesnice. Unikátní projekt Renesance renesance završil v minulých letech proměnu letohrádku Kratochvíle u Netolic v exkluzivní aristokratické sídlo konce 16. století. Autenticita celého prostředí a neobyčejně bohaté interiéry vás nenechají na pochybách, že jsme se octli přímo v době posledních Rožmberků Viléma a Petra Voka. A pak kolem Bavorova zamíříme k dalšímu rožmberskému paláci, tentokrát však dochovanému v podobě rozlehlé zříceniny hradu Helfenburka. Číslo výletu: č.18/2015 Datum: neděle Odjezd: 7:00 hod. Cena: 650 Kč Těší se na Vás průvodce Mgr. J. Kvirenc! Výlet č.19/ sobota Franky Coburg Rosenau - Vierzehnheiligen Historie města Coburg je úzce spjata s historií rodu vévodů Sasko-Cobursko-Gothajských, kteří úspěšnou sňatkovou politikou obsadili významné královské trůny v Evropě, nejslavnější byl sňatek prince Alberta s britskou královnou Viktorií v roce Nad městem se vypíná jeden z největších německých hradů Veste Coburg, kde sídlí sbírka umění. Ve městě si prohlédneme zámek Ehrenburg, obkroužíme centrum a pochutnáme si i na místní specialitě - vyhlášených párcích. V letním sídle vévodů, v novogotickém zámku Rosenau, se narodil již zmiňovaný princ Albert. Kostel Čtrnácti svatých pomocníků nad údolím Mohanu je pozdně barokní stavba geniálního Balthasara Neumanna. Po jeho prohlídce se vypravíme zpátky do Prahy, kam dorazíme kolem 22. hodiny. Číslo výletu: č.19/2015 Datum: sobota Odjezd: 6:00 hod. Cena: 990 Kč (+ s sebou na vstupné 15 Euro, není zahnuto v ceně výletu a bude vybíráno na jeho začátku v autobusu) Těší se na Vás průvodkyně M. Gášková!

12 Výlet č.20/ neděle V erbu zubří hlava Pernštejnové Pernštejn Černvír Doubravník Zubštejn Vitochov Dalečín Naše putování za tímto významným šlechtickým rodem začneme prohlídkou jednoho z nejobdivovanějších moravských hradů Pernštejna, který za celou dobu své existence nebyl dobyt.v Černvíru uvidíme nejstarší krytý dřevěný most na Moravě. Doubravník se nám připomene jako místo rodinné hrobky Pernštejnů v místním kostele. Zřícenina Zubštejna dokládá hrad, který tady existoval již kolem r Kostel sv. Michala ve Vitochově je údajně jedním z nejstarších kostelů na Moravě. V Dalečíně nalezneme zbytky pozoruhodného hradu, který byl umístěn na strategickém místě a vznikl asi v době Lucemburků. Číslo výletu: č.20/2015 Datum: neděle Odjezd: hod. Cena: 770 Kč Výlety, vycházky Prahou a námi pořádané kurzy rovněž naleznete na našich stránkách: www. portapraga.cz Na výlety se můžete hlásit již nyní na ových kontaktech: Nebo telefonicky na číslech: (mobil) (pevná linka) Těšíme se na Vás!

24. sezóna. 1.vydání. Odjezdy vlaků a autobusů u vycházek, prosíme zkontrolujte dle aktuálních jízdních řádů.

24. sezóna. 1.vydání. Odjezdy vlaků a autobusů u vycházek, prosíme zkontrolujte dle aktuálních jízdních řádů. Objednávat, platit, dotazovat se na všech uvedených adresách, CA UNISMA - Marie Abrahámová 728 151 965, unisma@volny.cz Jiřina Urbanová 603 469 515, mail jizera.urbanová@seznam.cz Ilona Jouzová 777 227

Více

travez cestovní agentura pro děti 21. s ezón a www.travez.cz e-mail: travez.veselkova@seznam.cz telefon: 272 952 528, mobil: 602 827 341 ZDARMA

travez cestovní agentura pro děti 21. s ezón a www.travez.cz e-mail: travez.veselkova@seznam.cz telefon: 272 952 528, mobil: 602 827 341 ZDARMA travez cestovní agentura pro děti ZDARMA Fotodokumentace výletu blíže na str. 4 V Ý L E T Y Na objednávku blíže na str. 27 21. s ezón a jaro 2015 www.travez.cz e-mail: travez.veselkova@seznam.cz telefon:

Více

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz Č E S K É D Ě D I C T V Í U N E S C O nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz České dědictví UNESCO Brno 4 Český Krumlov 8 Holašovice 12 Kroměříž 16 Kutná Hora 20 Lednicko valtický areál

Více

Pohádková romantika jižních Čech

Pohádková romantika jižních Čech Červená Lhota Restaurant Červená Lhota Restaurant se nachází v objektu, který leží přímo naproti zámku Červená Lhota. Restaurace je umístěna v budově, která je památkově chráněna a to nabízí klientům možnost

Více

Brány královských věnných měst otevřené...

Brány královských věnných měst otevřené... Brány královských věnných měst otevřené... Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad Labem, připomene se vám

Více

Výletní trasy Výletní trasy Liberec Vimperk Jablonec nad Nisou Strakonice Semily Vimperk Česká Lípa Prachatice Strakonice Český Krumlov Děčín

Výletní trasy Výletní trasy Liberec Vimperk Jablonec nad Nisou Strakonice Semily Vimperk Česká Lípa Prachatice Strakonice Český Krumlov Děčín Výletní trasy Liberec 1 Do romantického frýdlantského výběžku... 10 2 Za kouzlem Lužických hor... 12 3 Malebným Podještědím... 14 Jablonec nad Nisou 4 Rozhledny Jizerských hor... 16 Semily 5 Krajem zapadlých

Více

Text Jiří Peltan, Martin Ježek / Photo Aleš Motejl

Text Jiří Peltan, Martin Ježek / Photo Aleš Motejl Text Jiří Peltan, Martin Ježek / Photo Aleš Motejl Vážení návštěvníci, právě jste dostali do ruky brožuru, která vás spolehlivě provede po okolí Českých Budějovic. Naleznete v ní 10 tipů na výlety, jež

Více

Příští stanice jaro! ZDARMA. Velikonoce aneb legálně na holou Krajinou Českého středohoří Šlapací kolo přežilo století. Turistický magazín

Příští stanice jaro! ZDARMA. Velikonoce aneb legálně na holou Krajinou Českého středohoří Šlapací kolo přežilo století. Turistický magazín ZDARMA Turistický magazín ročník 2, březen 2008 Příští stanice jaro! Velikonoce aneb legálně na holou Krajinou Českého středohoří Šlapací kolo přežilo století Ústecký kraj, brána do Čech Uvnitř časopisu

Více

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-14.09.2008 09.00-12.00 a 12.30

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-14.09.2008 09.00-12.00 a 12.30 Lešetice, Lešetice 52 MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Památník Vojna u Příbrami - Muzeum obětí komunismu 13.09.2008-14.09.2008 09.00-17.00 hod. Autenticky dochovaný bývalý zajatecký

Více

Brány královských věnných měst otevřené... královským prarodičům

Brány královských věnných měst otevřené... královským prarodičům Brány královských věnných měst otevřené... královským prarodičům Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř 1 KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov, Benešov 1 Benešov, Malé náměstí 74 Konopiště - státní zámek Muzeum Podblanicka - pobočka Benešov 08.09.2012-09.09.2012 10.00-16.00

Více

Děčín a okolí. Turistické informace. Památky a tipy na výlety. Přírodní zajímavosti. Restaur ace a ubytování. Orientační plánek města.

Děčín a okolí. Turistické informace. Památky a tipy na výlety. Přírodní zajímavosti. Restaur ace a ubytování. Orientační plánek města. Děčín a okolí Turistické informace Památky a tipy na výlety Přírodní zajímavosti Restaur ace a ubytování Orientační plánek města Nákupní centr a Sport a rekreace Půjčovny aut Důležitá telefonní čísla Děčín

Více

PRAŽSKÝ 08*2015. přehled KULTURNÍCH POŘADŮ. soutěž o kalendáře s ilustracemi Alfonse Muchy, 8 slevových kuponů. 30 Kč www.prazskyprehled.

PRAŽSKÝ 08*2015. přehled KULTURNÍCH POŘADŮ. soutěž o kalendáře s ilustracemi Alfonse Muchy, 8 slevových kuponů. 30 Kč www.prazskyprehled. PRAŽSKÝ 08*2015 přehled KULTURNÍCH POŘADŮ soutěž o kalendáře s ilustracemi Alfonse Muchy, 8 slevových kuponů 30 Kč www.prazskyprehled.cz na Harfě O víkendech letní kino na střeše VSTUP ZDARMA vedle areny

Více

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy

GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY. Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy GEOGRAFIE CESTOVNÍHO RUCHU ČESKÉ REPUBLIKY Studijní materiály pro posluchače Vyšší obchodně-podnikatelské školy Sestavil: PhDr. Slavomír Horák s pomocí internetové stránky www.vokno.cz/lexikon aktualizace:

Více

cestujeme na vlastní pěst

cestujeme na vlastní pěst SEVEROZÁPADNÍ ČECHY na vlastní pěst turistický průvodce Jozef Petro cestujeme na vlastní pěst www.petro.cz Obsah Místo úvodu 2 Ústí nad Labem 4 Teplice 6 Děčín a České Švýcarsko 9 Říp 12 Litoměřice 13

Více

ZPRAVODAJ Pro své členy a přátele zdarma

ZPRAVODAJ Pro své členy a přátele zdarma Klub stomiků Brno, Pavlovská 9, 623 00 B r n o www.stomici-brno.webgarden.cz ZPRAVODAJ Pro své členy a přátele zdarma Srpen 2011 č. 81 POZVÁNKA na členskou schůzi která se koná 12. září 2011 ve 13 hod.

Více

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU BŘEZEN 2013 REGION JIŽNÍ ČECHY Jihočeská centrála cestovního ruchu B. Němcové 12/2 370 76 České Budějovice Telefon: +420 387 201 283 e-mail: info@jccr.cz www.jiznicechy.cz

Více

Praha zblízka. Školní výlety. Exkurze. Zahraničí. Ozdravné pobyty. Mateřské školky

Praha zblízka. Školní výlety. Exkurze. Zahraničí. Ozdravné pobyty. Mateřské školky Praha zblízka Školní výlety Exkurze Zahraničí Ozdravné pobyty Mateřské školky Praha zblízka Praha je čítankou historických slohů. Najdeme tu románskou rotundu, gotickou katedrálu, souhvězdí barokních

Více

Cestovní agentura Pentalog Tour. K arlov y Var y

Cestovní agentura Pentalog Tour. K arlov y Var y Cestovní agentura Pentalog Tour K arlov y Var y Poznejte s námi krásy západočeských lázní. +420 353 203 112 Dovolte, abychom Vás jménem cestovní agentury Pentalog Tour, která je součástí akciové společnosti

Více

Poznejte krásy Benešova a okolí

Poznejte krásy Benešova a okolí Chcete-li prožít příjemné chvíle v blízkosti hlavního města Prahy, přírody a kulturních památek, navštivte náš hotel - Bellevue hotel Karlov, Member of Asten Hotels. Najdete nás v historickém jádru Benešova.

Více

PÍSECKO. sobot a. den. Kontakt: Informační centrum Písek Heydukova 97 397 01 Písek, tel.: 382 213 592 e-mail: icpisek@mupisek.cz www.icpisek.

PÍSECKO. sobot a. den. Kontakt: Informační centrum Písek Heydukova 97 397 01 Písek, tel.: 382 213 592 e-mail: icpisek@mupisek.cz www.icpisek. 1.V Í K E N D PÍSECKO PÍSEK PÍSECKÉ HORY PUTIM ORLICKÁ PŘEHRADA ZVÍKOV MILEVSKO Z rozhledny na vrchu Jarníku, ale i z dalších míst na tomto vrchu a v okolních Píseckých horách se otvírá široký výhled na

Více

SVĚT NA DOSAH poznávací zájezdy 2015

SVĚT NA DOSAH poznávací zájezdy 2015 SVĚT NA DOSAH poznávací zájezdy 2015 Již 25. sezónu je s vámi CK SLAN tour 25 letuplynulo od prvního zájezdu cestovní kanceláře SLAN tour. V červnu 1990 náš první zahraničí zájezd vedl do italských Benátek.

Více

Historické a církevní památky Euroregionu Glacensis

Historické a církevní památky Euroregionu Glacensis Historické a církevní památky Euroregionu Glacensis CZ Historické a církevní památky Euroregionu Glacensis Několik slov úvodem Území, na kterém se rozkládá Euroregion Glacensis, tzn. území severovýchodních

Více

Cykloprůvodce jižní Moravou. a Trnavským samosprávným krajem

Cykloprůvodce jižní Moravou. a Trnavským samosprávným krajem Cykloprůvodce jižní Moravou a Trnavským samosprávným krajem Cykloturistika spojuje relaxační a sportovní aktivitu s návštěvou zajímavých míst. Odpočinek na kole a poznávání nových oblastí a zvyklostí,

Více

Zachovalé náhrobky na židovském hřbitově v obci Podbřezí

Zachovalé náhrobky na židovském hřbitově v obci Podbřezí Arkády opočenského zámku obrazárna. Součástí zámeckého areálu je i park a obora. Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně byl založen L. Colloredem z Wallsee roku 1673. Raně barokní stavba z let 1676-78

Více

SVĚT NA DOSAH poznávací zájezdy 2014

SVĚT NA DOSAH poznávací zájezdy 2014 SVĚT NA DOSAH poznávací zájezdy 2014 Již 24. sezónu je s vámi CK SLAN tour 24 letuplynulo od prvního zájezdu cestovní kanceláře SLAN tour. V červnu 1990 náš první zahraničí zájezd vedl do italských Benátek.

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov nad Ploučnicí, Zámecká 51 Státní zámek Benešov nad Ploučnicí 08.09.2012-09.09.2012 10.00-17.00 hod. Zámecký areál v Benešově nad

Více

Praha 22. ledna 2015 21. února 2015

Praha 22. ledna 2015 21. února 2015 PRAŽSKÝ 12*2014 přehled KULTURNÍCH POŘADŮ soutěž o vstupenky do Divadla ABC a o mapy Kartografie Praha Praha 22. ledna 2015 21. února 2015 28 Kč www.prazskyprehled.cz Milí čtenáři, zimní čas nám klepe

Více

Speciál. Praha. Praha. jak ji neznáte ZDARMA. www.kampocesku.cz www.travel-eye.eu www.openczechia.eu. Turistický magazín ročník III.

Speciál. Praha. Praha. jak ji neznáte ZDARMA. www.kampocesku.cz www.travel-eye.eu www.openczechia.eu. Turistický magazín ročník III. Turistický magazín ročník III., říjen 2013 ročník V., vydání duben 2011 Speciál ZDARMA Praha Praha jak ji neznáte www.kampocesku.cz www.travel-eye.eu www.openczechia.eu T U R IS T IC KÁ INFORM AČNÍ CENTRA

Více

29. Ebicykl. Moravský džbánek. Memoriál Kosmasky Ing. Evy Krchové (24.11.1953-1.4.2012) planetka č. 29456 28. 7. 4. 8. 2012

29. Ebicykl. Moravský džbánek. Memoriál Kosmasky Ing. Evy Krchové (24.11.1953-1.4.2012) planetka č. 29456 28. 7. 4. 8. 2012 2012 29. Ebicykl Moravský džbánek Memoriál Kosmasky Ing. Evy Krchové (24.11.1953-1.4.2012) planetka č. 29456 28. 7. 4. 8. 2012 Litomyšl Boskovice Třebíč Mikulov Veselí nad Moravou Prostějov Zlín Blatnice

Více