Adax Zařazení: třída savci, řád sudokopytníci, čeleď turovití Zeměpisné rozšíření: Afrika (kdysi celá Sahara, dnes malé území v S Nigeru)

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Adax Zařazení: třída savci, řád sudokopytníci, čeleď turovití Zeměpisné rozšíření: Afrika (kdysi celá Sahara, dnes malé území v S Nigeru)"

Transkript

1

2

3

4 Adax Zařazení: třída savci, řád sudokopytníci, čeleď turovití Zeměpisné rozšíření: Afrika (kdysi celá Sahara, dnes malé území v S Nigeru) Potrava: tráva, byliny, listy keřů Adax žije v nehostinné a vyprahlé krajině pouští a polopouští. K životu v tomto prostředí je ale výborně přizpůsoben světlé zbarvení srsti mu pomáhá lépe snášet sluneční světlo a také dokáže perfektně hospodařit s vodou. Nemusí totiž každý den pít a vystačí mu tekutiny obsažené v potravě trávě a bylinách, které sní. Také pro pohyb v písku je skvěle přizpůsoben má široká kopyta, která brání proboření. Adaxové žijí v málo početných skupinkách, ve volné přírodě jsou na pokraji vyhubení. Hroznýšek pestrý Zařazení: třída plazi, řád šupinatí, čeleď hroznýšovití Zeměpisné rozšíření: Afrika (Egypt až severní Tanzanie), Jemen Potrava: malí savci a ještěrky (mláďata se živí hmyzem) Hroznýšek dosahuje délky 1 m a je tak menším příbuzným hroznýšů, kteří žijí v Americe, Africe i Asii. Je to jeden z nejvýrazněji zbarvených zástupců hroznýšovitých má žlutavou základní barvu a hnědé až rezavé skvrny. Není jedovatý. Dny tráví hroznýšek pod zemí a v noci vylézá za potravou. Daman skalní Zařazení: třída savci, řád damani, čeleď damanovití Zeměpisné rozšíření: jižní Afrika Potrava: části rostlin (tráva, byliny, listy) Damani tvoří samostatnou skupinu, která má vývojově blízko ke slonům. Vypovídá o tom stavba mozku, drápů podobných kopýtkům a chrup s horními řezáky přeměněnými v krátké kly. Damani jsou velice obratná zvířata dokážou se mrštně pohybovat po stromech i skalách. Špatně regulují svou tělesnou tepotu, a tak se v noci, když je chladno, všichni namačkají do jedné nory a ráno se zase rádi vyhřívají na slunci. Rodinné skupiny damanů jsou poměrně početné čítají až 80 členů. Vedoucí samec často hlídkuje opodál rodiny a ostrým hlasem upozorňuje zbytek skupiny na případné nebezpečí. Jeřáb panenský Zařazení: třída ptáci, řád krátkokřídlí, čeleď jeřábovití Zeměpisné rozšíření: Afrika, Asie (Střední Asie od Černého moře po SV Čínu, zimuje v jižní Asii a severní Africe) Potrava: rostliny i živočichové (semena, měkkýši a další bezobratlí) Jeřábi mají štíhlé tělo, dlouhý krk a nohy, ostrý a rovný zobák. Jeřáb panenský má prodloužená ocasní pera a splývavá pera na hrudi a v týle. Jeřábi žijí v trvalých párech. Při cestách za potravou se jeřábi sdružují do hejn. Během migrace bývají loveni sportovními střelci. Jsou známí svými svatebními tanci v době námluv.

5 Manul Zařazení: třída savci, řád šelmy, čeleď kočkovití Zeměpisné rozšíření: Asie Potrava: hlodavci a jiní drobní obratlovci Manul je jediná divoká kočka s dlouhou srstí. Barva srsti je žlutohnědá s řídkými tmavými pruhy na hřbetě a ocasu. Vzrůstem je menší než běžná kočka domácí. Manul je skvěle přizpůsoben k pohybu v hlubokém sněhu, a to hustou a dlouhou srstí na břiše (2x delší než na hřbetě). V minulosti byli manuli loveni pro svou krásnou kožešinu. Dnes jsou zařazeni do Červeného seznamu ohrožených druhů. Manuli jsou samotářští. Během dne spí a v noci loví. Někdy přebývají i v opuštěných norách jiných zvířat. Bércoun africký Zařazení: třída savci, řád bércouni, čeleď bércounovití Zeměpisné rozšíření: JZ Afrika Potrava: rostliny i živočichové (bezobratlí hmyz) Toto malé zvířátko není, jak by se mohlo zdát, příbuzné s hlodavci. Patří do samostatného řádu afrických savců, kteří mají vývojově blízko k chobotnatcům. Bércouni žijí samotářsky. Čiperní jsou hlavně ve dne, kdy hledají potravu. K tomu používají svůj pohyblivý čenich, který slouží jako citlivý čichový nástroj. V noci se bércouni skrývají v mělkých podzemních chodbách. Pštros dvouprstý Zařazení: třída ptáci, řád pštrosi, čeleď pštrosovití Zeměpisné rozšíření: rovníková Afrika a západ jižní Afriky, vysazen v J Austrálii Potrava: převážně tráva, semena a listy, občas hmyz a malí obratlovci Pštros dvouprstý je největší žijící pták na světě. Je nelétavý, ale o to lépe je vybaven pro rychlý a vytrvalý běh. Dokáže vyvinout rychlost až 70 km/h, na delší vzdálenost vydrží běžet rychlostí 50 km/h. Pštrosi hnízdí na zemi, o vejce se stará samice se samcem společně. Vejce pštrosa dvouprstého jsou veliká kolem 15 centimetrů a váží až dva kilogramy. Fenek Zařazení: třída savci, řád šelmy, čeleď psovití Zeměpisné rozšíření: Afrika, Malá Asie Potrava: především malí savci (hlodavci), ptačí i plazí vejce a hmyz Fenek bývá nazýván také pouštní liškou. Je velice dobře přizpůsoben k životu v poušti. Nejnápadnější jsou jeho velké uši, které slouží k regulaci tělesné teploty. Jeho světlé zbarvení mu pomáhá odrážet sluneční záření. Aktivní je v noci a za soumraku, kdy se věnuje lovu kořisti. Fenkové žijí v početných skupinách, které čítají až několik desítek jedinců. Každá skupina zpravidla obývá jednu noru.

6 Ibis skalní Zařazení: třída ptáci, řád brodiví, čeleď ibisovití Zeměpisné rozšíření: Afrika, Střední východ Potrava: rostliny i živočichové (sarančata, brouci a další hmyz, malé ještěrky, mláďata ptáků, výhonky vodních rostlin, semena) Typickým znakem všech ibisů je dlouhý, mírně dolů ohnutý zobák, který používají k obstarávání potravy. Ibis skalní se od ostatních ibisů liší červenou kůží na obličeji a čepicí z dlouhých per na hlavě. Dnes je ibis skalní na hranici úplného vymření, jeho populace se odhaduje na 250 jedinců. V 17. století hnízdil dokonce i v Alpách, dnes žije většina ibisů skalních v Maroku. Hromadné vymizení těchto ibisů v Evropě bylo pravděpodobně způsobeno klimatickými změnami a přeměnou krajiny. Medojed Zařazení: třída savci, řád šelmy, čeleď kunovití Zeměpisné rozšíření: celá Afrika, Arabský poloostrov, Přední Asie Potrava: ptáci, menší savci, hadi, mršiny zvířat, ovoce, hlízy, med a larvy včel Medojed je malá šelma, která používá zajímavé obranné praktiky. Její dlouhé drápy jí pomáhají při potřebě se rychle zahrabat. Má volnou a silnou kůži s hustou drsnou srstí, která ji chrání před hadím uštknutím, včelím bodnutím, rohy antilop nebo zuby predátorů. Třetí obranou jsou nesnesitelně páchnoucí výměšky análních žláz. Zajímavostí je soužití medojeda s medozvěstkou malým ptáčkem, který se živí hlavně voskem a larvami divokých včel. Když medozvěstka objeví včelí hnízdo, křikem k němu zavede medojeda, který hnízdo rozhrabe a pochutná si na medu a hmyzu. Mangusta liščí Zařazení: třída savci, řád šelmy, čeleď promykovití Zeměpisné rozšíření: jižní Afrika Potrava: hlavně bezobratlí živočichové, občas i malí savci nebo ještěrky Mangusty mají dlouhé štíhlé tělo, krátké nohy a malé uši. Svou podobou připomínají spíše lasičku než lišku, jejíž název se objevuje v jejich druhovém jménu. Mangusty mění srst v závislosti na ročním období v létě mají srst krátkou a zabarvenou do červena, v zimním období světlejší a delší. Mangusty žijí v rodinných skupinách a obývají stálá území. Jsou aktivní ve dne, kdy se vyhřívají na sluníčku, a (podobně jako surikaty) vztyčeny na zadních končetinách pozorují okolí. Před nebezpečím se ukrývají v norách. Surikata Zařazení: třída savci, řád šelmy, čeleď promykovití Zeměpisné rozšíření: jižní Afrika Potrava: hmyz (všekazi, sarančata, kobylky), štíři, hadi, ještěrky, hlodavci Surikaty jsou společenská zvířata, která žijí v početných skupinách. V noci přebývají v podzemních norách namačkány jedna na druhou, aby zamezily ztrátě tepla. Během dne vždy několik členů kolonie vztyčeně na zadních hlídkuje, zatímco ostatní shánějí potravu.

Exkurze ZOO Lešná metodika exkurze

Exkurze ZOO Lešná metodika exkurze Exkurze ZOO Lešná metodika exkurze Cílová skupina : žáci 3. - 4. ročníku Učivo : Prvouka Druhy živočichů dělení na obratlovce ( savci, ptáci, ryby, plazi, obojživelníci ) a bezobratlé; potravní řetězce

Více

Trojské trumfy. pražským školám INSPEKCE V ZOO. Pracovní list č.1 řešení. projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND

Trojské trumfy. pražským školám INSPEKCE V ZOO. Pracovní list č.1 řešení. projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND PRAHA & EU INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI Pracovní list č.1 řešení Trojské trumfy pražským školám projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 INSPEKCE V ZOO A B? doplňte domácí úkol napište?!

Více

(dimorfismem - velikost, osvalení, parohy, zbarvení

(dimorfismem - velikost, osvalení, parohy, zbarvení Laboratorní práce 8 SAVCI Teorie: Spojujících znaků savců je několik, ten základní představuje schopnost krmit svá mláďata (kojit) výměšky speciálních kožních orgánů mléčných žláz. Mezi další znaky patří:

Více

Návod a správné odpovědi

Návod a správné odpovědi Návod a správné odpovědi Co kde najdete? Herní návod strana 3 Co znamenají jednotlivé vlastnosti na kartičkách? strana 11 16 hracích žetonů ( žluté, zelené, modré, červené) Herní návod Zábavná a napínavá

Více

Pavián. Pavián čakma. Pavián pláštíkový. Pavián guinejský. babuin

Pavián. Pavián čakma. Pavián pláštíkový. Pavián guinejský. babuin ŽIRAFA Žirafa je moje oblíbené zvíře. Je to SUDOKOPYTNÍK a SAVEC.Je nejvyšší zvíře na Zemi.Samci dosahují délky od 4,8 až do5,5 metrů a váží asi 900 kilogramů.samice jsou obecně menší a lehčí.žirafy žijí

Více

Gepard štíhlý. Hmotnost: 38 43 kg Délka: 110 150 cm + 65 90 ocas Výška: 70 94 cm

Gepard štíhlý. Hmotnost: 38 43 kg Délka: 110 150 cm + 65 90 ocas Výška: 70 94 cm KOČKOVITÉ ŠELMY Gepard štíhlý Hmotnost: 38 43 kg Délka: 110 150 cm + 65 90 ocas Výška: 70 94 cm Gepard je nejrychlejší suchozemské zvíře. Může běžet rychlostí přes 110 km/h. Krátkodobě dokonce až 130km/h.

Více

NEJVĚTŠÍ ZABIJÁCI NAŠÍ PLANETY

NEJVĚTŠÍ ZABIJÁCI NAŠÍ PLANETY NEJVĚTŠÍ ZABIJÁCI NAŠÍ PLANETY NEJVĚTŠÍ ZABIJÁCI NAŠÍ PLANETY Mnoho různých zvířat může být nějakým způsobem velmi nebezpečných pro člověka. V této kapitole se pokusíme najít ty druhy živočichů, kteří

Více

Historie Zoologické zahrady

Historie Zoologické zahrady Zoologická zahrada Historie Zoologické zahrady 1881 V novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka k zřízení zoologické zahrady v Praze 1904 Jiří Janda začal připravovat zoo na Štvanici 1922 Velkostatkář

Více

STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ. Hradecká 1250, 500 03 Hradec Králové http://www.svkhk.cz

STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ. Hradecká 1250, 500 03 Hradec Králové http://www.svkhk.cz STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ Hradecká 1250, 500 03 Hradec Králové http://www.svkhk.cz 52. setkání volného cyklu Pojďme si povídat Konferenční sál, 5. podlaží (nová budova, Hradecká 1250)

Více

Savci (třída) - teplokrevní - srst - většina živorodí - sají mateřské mléko - línání pravidelné vyměňování srsti

Savci (třída) - teplokrevní - srst - většina živorodí - sají mateřské mléko - línání pravidelné vyměňování srsti Savci (třída) - teplokrevní - srst - většina živorodí - sají mateřské mléko - línání pravidelné vyměňování srsti řád: Šelmy - špičáky, trháky silně vyvinuté - masožravci a, psovité nezatažitelné drápy

Více

Mexiko. MEXIKO = Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos)

Mexiko. MEXIKO = Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos) Mexiko MEXIKO = Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos) Rozloha: 2.000.000 km2 tj. 25krát větší než ČR; 15. největší stát světa Počet obyvatel: 115 miliónů; 11. nejlidnatější stát světa Hustota

Více

Rozmanitá skupina živočichů, která se přizpůsobila nejrůznějšímu prostředí. Až 5000 druhů na Zemi.

Rozmanitá skupina živočichů, která se přizpůsobila nejrůznějšímu prostředí. Až 5000 druhů na Zemi. Savci nejvyvinutější obratlovci - MAMMALIA - Různá velikost - Tvar těla - Způsob života Rozmanitá skupina živočichů, která se přizpůsobila nejrůznějšímu prostředí. Až 5000 druhů na Zemi. Znaky: mají stálou

Více

NĚCO MÁLO ZE ŽIVOTA BLANOKŘÍDLÉHO HMYZU

NĚCO MÁLO ZE ŽIVOTA BLANOKŘÍDLÉHO HMYZU NĚCO MÁLO ZE ŽIVOTA BLANOKŘÍDLÉHO HMYZU Systematické zařazení říše ŽIVOČICHOVÉ - ANIMALIA kmen ČLENOVCI - ARTHROPODA třída HMYZ - INSECTA řád BLANOKŘÍDLÍ - HYMENOPTERA podřád ŠIROPASÍ - SYMPHYTA příklady

Více

Střední škola a Základní škola Lipník nad Bečvou, Osecká 301

Střední škola a Základní škola Lipník nad Bečvou, Osecká 301 Střední škola a Základní škola Lipník nad Bečvou, Osecká 301 Dotační program na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2014 ( č.j. MŠMT 33220/2013 ) Číslo rozhodnutí

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3149 Šablona: V/2 č. materiálu: Jméno autora: VY_52_INOVACE_008 Irena Prexlová Třída/ročník: IV.(4.)

Více

Charakteristika a využití chovu živočichů v zájmových kroužcích Domu dětí a mládeže Písek

Charakteristika a využití chovu živočichů v zájmových kroužcích Domu dětí a mládeže Písek JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA BIOLOGIE Bakalářská práce Charakteristika a využití chovu živočichů v zájmových kroužcích Domu dětí a mládeže Písek Edita Prokopcová

Více

Kde se vzala lada. Kde se vzala lada Lado významný krajinný prvek Lazecký mlýn Pro děti

Kde se vzala lada. Kde se vzala lada Lado významný krajinný prvek Lazecký mlýn Pro děti o projektu napište nám mapa ke stažení Kde se vzala lada Lado významný krajinný prvek Lazecký mlýn Pro děti Lado u Lazeckého mlýna patří mezi jedno z posledních kvalitních lučních společenstev v celém

Více

3/14. Prokleté žabí princezny S Kryštofem skončil starý amfiteátr Čápi ptáci letošního roku Hotové plazí safari

3/14. Prokleté žabí princezny S Kryštofem skončil starý amfiteátr Čápi ptáci letošního roku Hotové plazí safari ROČNÍK 12 / ČÍSLO 3 LÉTO / PODZIM 2014 neprodejné ČTVRTLETNÍK O ZOOLOGICKÉ A BOTANICKÉ ZAHRADĚ MĚSTA PLZNĚ, PŘÍRODĚ A EKOLOGII 3/14 Prokleté žabí princezny S Kryštofem skončil starý amfiteátr Čápi ptáci

Více

Jezera,řekyamokřady. Norek evropský

Jezera,řekyamokřady. Norek evropský EVROPA Jezera,řekyamokřady Jezera,řekyamokřady Kromě pralesů ničili lidé důkladně a vytrvale především jezera, řeky a mokřady na celém území Evropy. Rašeliniště byla vysušena, řeky přestavěny na vodní

Více

Projekt Dravci Termín konání (předběžný): podzim 2009 Dominantní průřezové téma: Environmentální výchova (tematické okruhy Základní podmínky života

Projekt Dravci Termín konání (předběžný): podzim 2009 Dominantní průřezové téma: Environmentální výchova (tematické okruhy Základní podmínky života Projekt Dravci Termín konání (předběžný): podzim 2009 Dominantní průřezové téma: Environmentální výchova (tematické okruhy Základní podmínky života příčiny ohrožení některých druhů dravců; Vztah člověka

Více

Tygr Indický. Samice měří 1,5-2 m bez ocasu a 2,5-3 m s ocasem. Váží 100-200 kg. V kohoutku měří zhruba 75 cm, délka hlavy je 20-30 cm.

Tygr Indický. Samice měří 1,5-2 m bez ocasu a 2,5-3 m s ocasem. Váží 100-200 kg. V kohoutku měří zhruba 75 cm, délka hlavy je 20-30 cm. Marek Hák 25.1.2013 Popis Tygr indický je kočkovitá šelma (Panthera tigris tigris) také zvaný tygr bengálský je nejpočetnější poddruh tygra. Vyskytuje se převážně v okolí ústí řeky Gangy, Indii a Bangladéši.

Více

Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku. Miroslav Kutal, Josef Suchomel a kol.

Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku. Miroslav Kutal, Josef Suchomel a kol. Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku Miroslav Kutal, Josef Suchomel a kol. Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku Univerzita Palackého v Olomouci Olomouc 2014 Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku Miroslav Kutal,

Více

Mammalogie Eva Jozífková

Mammalogie Eva Jozífková Mammalogie Eva Jozífková Studijní opora předmětu vymezuje přehledným způsobem nejdůležitější pojmy a odkazuje na další výukové materiály. Spolu s poznámkami z přednášek je základním materiálem ke studiu.

Více

Amur bílý celoroční lov 50 cm. pásmo:

Amur bílý celoroční lov 50 cm. pásmo: Amur bílý celoroční lov 50 cm Latinský název: Ctenopharyngodon idella průměrná délka: 120-150 cm věk: 15 20 let pohlavní dospělost: 3-11 let Kaprovitá ryba, pochází z čínských řek a z řeky Amuru; odtud

Více

Afrika uprostřed Evropy

Afrika uprostřed Evropy 16 Kč WORLD ASSOCIATION OF ZOOS AND AQUARIUMS Ročník 19 2010 www.pardubickykuryr.cz MIT DEM EINKAUF ZEITUNG KURÝR UNTERSTÜTZEN SIE UNSER ZOO BUYING THIS SAFARI KURÝR EDITION YOU SUPPORT OUR ZOO ZAKOUPENÍM

Více

Přehled peruánské flory a fauny

Přehled peruánské flory a fauny Přehled peruánské flory a fauny Můj přehled se týká pouze oblastí, které v Peru plánujeme navštívit, vůbec jsem se tedy nezabýval pestrou florou a faunou peruánské Amazonie. Zvláštní pozornost jsem věnoval

Více

Dobrodružství v přírodě

Dobrodružství v přírodě Dobrodružství v přírodě Včelky pomáhají, hnízdečka stavějí Včely a vosy nejsou jenom jeden druh není to jen včela medonosná a pověstná vosa obecná. Včel divokých je ve střední Evropě přes 550 různých druhů

Více

Práce kolektivu žáků 4.A (18- dětí)

Práce kolektivu žáků 4.A (18- dětí) Práce kolektivu žáků 4.A (18- dětí) Zapsaly a namalovaly: Jana Hopjanová, Eliška Stejskalová, Veronika Koudelová a spol. Čolek horský- silně ohrožený druh Jednou na vycházce v horách s rodiči jsem v tůni

Více

Obrázky a základ textu: http://www.guh.cz/edu/bi/biologie_obratlovci/

Obrázky a základ textu: http://www.guh.cz/edu/bi/biologie_obratlovci/ 1 Patří do skupiny lososovitých, pro které je typická tzv. tuková ploutvička. Vytvořil stálé sladkovodní populace, které přestaly táhnout do moře. Dosahují délky 500 mm hmotnosti až 2 kg. Vyhovují jim

Více

ochrana velkých šelem v České republice

ochrana velkých šelem v České republice Metodika Českého svazu ochránců přírody č. 32 32 ochrana velkých šelem v České republice ISBN: 80-86770-09-5 ochrana velkých šelem v České republice Metodika Českého svazu ochránců přírody č. 32 ochrana

Více