6.číslo Únor 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "6.číslo Únor 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno"

Transkript

1 6.číslo Únor 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno

2 Copak budeme dělat v únoru? :-) DA Hmmm Benning jak se asi družině v chatičce líbilo? :) 7.2. Oddílovka Opárno Podroužkovi nás zvou na výjimečnou akci za výjimečnými krásami Opárenského údolí :-) ; odjezd 8.2. v 17 hod od klubovny, návrat v 18 hod. tamtéž, cena 350,- Kč (více info jsme dostali během lednových družinovek v tištěné podobě) Promítání filmu z Přejezdu 2003! od 18 hod Uzlařská regata Klapka festival amatérských filmů DA Skopový hlavy aneb po boulderu zkusme stěnu :) Info dostanou děti na družinovkách, kdo se chce přidat, bude vítán :-) Parlament od 16 hod premiér Skup školení pro vedoucí oddílu Kaménka, info u Skupa ZEX, pořádá kofólík, info v časopise :-) Zážitkový kurz pro starší 15+, nutno brzo se přihlásit! Info u Skupa Oddílovka!!pozor, o týden posunuta kvůli ZEX!! Velikonoce, info v časopise

3 Zimní Expedice Pojedeme do malebných Rychlebských hor, ovšem nebudeme ubytovaní v nějaké chatě či hotelu, ale projdeme si hory pěkně s batohy a stany na zádech. Odjíždět budeme v sobotu ráno 2. března a to z kladenského vlakového nádraží v 9 hodin 29 minut. Dojedeme do Horní Lipové a vyrazíme poznat kousek hor a najdeme naše tábořiště. Další trasa se pak bude odvíjet dále do Rychlebských hor. Nechte se překvapit. Cena: 1 000,- (možno platit z OKA) Sraz: v 9:15 na ČD Kladno, odjezd 9:29 Návrat: v 16:26 (za splnění všech podmínek) na ČD Kladno Doporučený seznam věcí s sebou: kletr spacák (s holkou teplejší s klukem nejteplejší) karimatku teplou bundu mikina na ven oteplovačky termo prádlo čepici dvoje rukavice čtvery silné ponožky návleky(kdo má, kdo nemá silně doporučuji sehnat) pohorky (naimpregnovat!) sluneční brýle šátek kapesníky termoska nůž, lžíci, hrneček čelovku (s novými baterkami) kopie průkazky pojištěnce léky pokud užívá kapesné zápisník, propiska, KPZ, uzlovačka ručník, mýdlo, zubní pasta, kartáček, smotek toaletního papíru plavky 2l lahev na vodu Závaznou přihlášku je potřeba odevzdat nejpozději Vašim rádcům. V případě dotazů mne neváhejte kontaktovat. KoFólík ( ) Přihláška : Já:.. se přihlašuji na ZEX 2013 od 2. do Datum narození: Podpis rodičů:. Výběr z OKA: Ano/Ne (nehodící se škrtněte)

4 Pulčický Hobitci Ahoj rohatí, Jak jste si určitě všichni všimli, minulý měsíc se tento článek v Horáci neobjevil. Chtěla bych to napravit a napíšu vám, co se dělo v prosinci, ale i v lednu u nejmladší družiny. V měsíci prosinci jsme měli pouze tři družinovky, na kterých jsme se věnovali malování PFek a přípravě na Vánoce. Jednu družinovku jsme se s Vaškem vydali na bazén, kde jsme si pěkně zařádili. Poslední prosincovou družinovku jsme měli společnou s družinou Skopový hlavy a připomněli jsme si Vánoce na Hrádku. Z oddílových akcí se jako každý měsíc konala oddílovka, na kterou zavítal i Mikuláš se svými pomocníky čertem a andělem. Na oddílovce jsme si procvičily naučené uzle a zahráli spoustu her. Další velkou akcí byly tradiční Vánoce na Hrádku, z nejmladší družiny se jich zúčastnila Anička se Sébou. Na Vánocích jsme potkali spoustu starších členů oddílu, ochutnali jsme švýcarská jablíčka (za která by určitě chtělo poděkovat Ferdovi) a v neděli jsme byli vyděšeni zlým a naštvaným Konrádem, který nám dal jasně najevo, že máme zmizet. A co leden? Jako tradičně jsme nový měsíc a nový rok začali oddílovkou. Na oddílovce jsme se dozvěděli, že každé úterý jsou tréninky, na kterých si můžeme zvýšit svou kondičku a připravit se na blížící se Přejezd Československa. První letošní trénink se konal už 8.1. a z naší družiny se tam objevila Anička. A co jsme dělali? A kolik jsme měli družinovek v lednu? Lednové téma bylo stopy a lyže. Celkem jsme měli 4 družinovky. Naučili jsme se poznávat některé stopy a sami jsme je namalovali a pověsili na nástěnku, aby se i ostatní mohli nějaké stopy naučit. Také jsme obkreslovali a vybarvovali vlastní stopy, které taky můžete najít na nástěnce. A co jsme si pověděli o lyžích? Jen to nejdůležitější... A to už je asi všechno co mě napadá. Tak ahoj všichni Lucka V. PS: Poznáte, komu patří tato stopa? :-)

5 :-) Stránka Hmmmmm :-) Po dlouhé odmlce jsem se opět dostal k tomu napsat něco o tom, co se děje ve družině Hmmmmm :-) Jsme hráli pexeso se stopami zvířat, hráli hry v klubovně (např. pták ohnivák-knoflíčky) pak jsme si povídali o dárcích a poslepu jsme hledali boty Jsme opět hráli ono slavné pexeso se stopami zvířat, pokoušeli jsme se dělat venku sádrové odlitky stop, nosili chipsy na jazyku, hrály jsme kyselý úsměv (s citronem v puse) pak mrkacího vraha a na upíra Jsme šli sáňkovat do blízké Bažantnice, poté co nás přestalo bavit sáňkování jsme hráli vzájemnou honičku a mrazíka; poté nám už byla venku zima tak jsme se přesunuli a zde jsme ještě hráli hru Mravenci. a nakonec jsme opět sáňkovali, poté, co nás to s příchodem tmy přestalo bavit, jsem si zahráli ještě hru Vlci a lovci, poté jsme se přesunuli kde jsem ještě vybírali běžky na nadcházející DA Bening. V následujícím měsíci nás hned čeká velká DA na Beningu v Brdských lesích v hojném počtu 4 lidí. :-) a dál už nevím, co se bude dít. Více info zase až za měsíc na naší stránce Hmmm. :-) Honza M.

6 Heraldika IV 2) Obecné figury Obecné figury mají ještě další složitější dělení. I) Figury přirozené 1) Životné A) Člověk = Celé tělo nebo jeho části. B) Zvířata = Celá nebo jejich části. Nikdy se nekreslí podle své zoologické podoby, ale vždy stylizovaně. C) Rostliny = Stromy, keře, květiny, buď celé, nebo jejich části či plody. 2) Neživé A) Pozemské = Hory, oheň, řeky, mraky, blesky a podobné. B) Astronomické = Slunce, měsíc, hvězdy, II) Figury nadpřirozené 1) Bytosti nadpřirozené A) Bůh, světci a jejich atributy = Bůh Otec, sv. Jiří, hlava Jana Křtitele, B) Biblické bytosti = Ďáblové, andělé, Adam, Eva, C) Antická a pohanská božstva = Neptun, Hermes, Aténa, 2) Monstra a obludy A) Z těl lidských a zvířecích = Kentaur, mořská pana, satyr, harpie, midas, B) Z těl zvířat = Okřídlená ryba, lev sv. Marka, alerion, 3) Bájná zvířata = Drak, grif, pegas, fénix, jednorožec, III) Figury umělé 1) Zbraně a zbroj = Meč, štít, přilba, dřevec, 2) Oděvy a jejich součásti = Klobouk, přeska, 3) Pracovní nástroje = Hrábě, vidle, sekera, rýč, 4) Domácí, hospodářské nebo řemeslné výrobky = Kolo, bota, hřeben, 5) Hudební nástroje = Buben, loutna, roh, 6) Stavby a jejich části = Hradby, sloup, věž, 7) Odznaky světské a církevní důstojnosti = Koruna, kalich, žezlo, berla 8) Předměty, písmena a znamení neurčitého tvaru a původu

7 Lucka Hraběnka z Althanu Rod z Althanu má v erbu nakloněný kolčí štít, jež nese stříbrné břevno doplněné spojením verzálky A a T na rudém poli. Vpravo natočenou turnajovou přilbu, zakrytou rudo-stříbrnými přikryvadly a knížecí korunou. Jako klenot pak mají vzrostlou jedli. Althannové jsou starým německým rodem. Podle zachovaných dokumentů sahá tento rod až do 10. století. V roce 1216 se Dietmar z Thannu zúčastnil křižácké výpravy a byl pasován na rytíře. Jeho přezdívka der alte Thann ( stará jedle ) se stala rodovým jménem a v podobě klenotu a písmen na štítu se dostala i do erbu. V roce 1575 byl rod povýšen do říšského panského stavu a 1608 do říšského hraběcího stavu. Obdrželi do dědičného držení úřad nejvyšších říšských číšníků, o sto let později úřad nejvyššího kráječe i soudce nad zápasy. V 17. století přišel rod do českých zemí. Jeho jméno bylo počeštěno na Althan. Na Moravě byl rod vlastníkem panství Jaroslavice a Vranov nad Dyjí, kde podnikl nákladné přestavby. V Čechách byl od roku 1647 nebo 1650 vlastníkem panství Králíky a brzy na to získal dědičný úřad štítonoše rakouských zemí. Vranov drželi Althanové do konce 18. století. V 19. století vyženil Michal Robert panství Lipník nad Bečvou, které spolu s Králíky patřilo rodu do roku Mezi rodovými jmény se často objevuje jméno Michal, a to proto, že Michal Adolf se při svém přestupu ke katolické víře zavázal do budoucnosti pro celý rod užívat jméno tohoto světce.

8 Pravidla CODEXu KUCHTĚNÍ (barva červená, heslo:"co sis uvařil, to si taky sněz") Nos a jazyk Rozpoznej bez ochutnání sůl od cukru. Rozpoznej čichem 5 druhů koření vylučovacím způsobem. Rozpoznej 10 druhů poživatin podle chuti. Najdi na zdi česnekovou čáru Nůž Rozkrájej nožem bochník chleba na krajíce a namaž je. Oloupej a nakrájej 1 kg brambor (10) Oloupej a nakrájej 1/2 kg cibule (7) Otvírák Za 5 minut otevři plechovou konzervu 250 g. Otevři za sebou 5 malých konzerv (paštika) Oheň Třemi zápalkami rozdělej oheň tak, abys bez užití papíru a chemikálií přepálil provázek 30 cm vysoko nad ohništěm, nebo uvedl do varu 1 litr vody Vařič Ohřej na lihovém vařiči konzervu 250 g. Uvař na vařiči těstoviny v 1 litru. Uvař na vařiči 1 l čaje nebo polévky Zpověď (tajná podmínka vybraná nebo losovaná) Naše hry 1. Pavoučí hvozd Autor : Dan F. Cíl hry: Dostat předmět ven z pavučiny a nebýt při tom chycen. Pomůcky: celofán, předmět na ukrytí Počet hráčů: cca 6 30 Denní doba: v noci (musí být opravdu tma, ne večer; v dohledu by nemělo být žádné světlo) Místo: venku v lese Časová spotřeba: minut Příprava hry: V lese mezi stromy se natáhne celofán, zhruba do tvaru pavučiny, ne třeba moc důkladně, mezi jednotlivými pruhy celofánu můžou (musí) být škvíry. Do středu se ukryje předmět, který se bude hledat. Průběh hry: Určí se pavouci, kteří budou chytat ostatní. Ti se budou snažit přeskočit, přelézt, podlézt, protrhnout nebo udělat cokoliv jiného s pavučinou a získat ukrytý předmět. Pokud pavouk řekne, že vás chytil, nic nenamítáte.

9 ČLENSTVÍ V ASOCIACI-TOM A KČT V ROCE 2013 Náš turistický oddíl je jednak zájmovým kroužkem začleněným v činnosti SVČVS Labyrint Kladno, jednak je organizační jednotkou Asociace turistických oddílů mládeže ČR (Asociace TOM) a současně Klubu českých turistů (KČT). Všichni řádně přihlášení v letošním roce do zájmového kroužku v Labyrintu jsou oddílem registrováni také do Asociace TOM a KČT jako mimoškolní činnost s dětmi a mládeží. Tuto registraci (120,- Kč a 20,-/50,- Kč za rok) hradí v plné výši oddíl. Na základě registrace jsou oddílu poskytovány dotace na činnost, nájmy kluboven, akce pro členy i veřejnost, kterých je během roku celá řada, ať už ve spolupráci s Labyrintem nebo KČT, či jinými organizacemi. Pokud se zajímáte více o turistiku, pak Vám nabízíme možnost předplacení např. slevové karty nebo časopisu Turista. Pro přihlášené děti do zájmového útvaru Roháči Labyrint na školní rok 2012/13 lze nejpozději do objednat: + slevovou kartu Eurobeds pro jednotlivce 20,- (karta je platná s průkazem KČT) + časopis Turista 366,- na rok 2013 Podrobnosti najdete na stránkách - podrobnosti, výhody členství - slevový systém Eurobeds - časopis Turista turista.nacestu.cz, Držitel modré slevové karty EUROBEDS má právo žádat slevu na zboží nebo služby tam, kde byly pro dané období tyto výhody sjednány. Tato místa jsou označena samolepkou a zveřejněna na výše uvedených www stránkách. V roce 2013 budou uvedena i v kapesní brožuře uživatelů slevových karet. Slevový partner nabízí slevy na zboží, nebo služby, o které se mohou zajímat turisté. Držitel karty se může také zúčastnit soutěže držitelů slevových karet. Časopis TURISTA vychází 10x ročně - na začátku každého měsíce kromě ledna a srpna. Cena za 1 výtisk je 48 Kč, předplatné stojí 480 Kč/rok. Členové Klubu českých turistů si mohou časopis předplatit tak, že si ho objednají se slevou, tj. za 366 Kč prostřednictvím svého odboru KČT. Časopis Vám bude zasílán na adresu bydliště. TURISTA je k dispozici též v elektronické (placené) podobě na a na Jedno ze starších čísel si zde můžete pročíst celé zdarma. Na publero.com je také možnost zakoupení elektronické podoby celého loňského ročníku za velmi zvýhodněnou cenu. Bližší info získáte také u předsedy našeho odboru KČT Terky Wyderky (

10 Způsob placení je přes oddíl, buď mě osobně do (nebo rádci, Skupikovi) nebo na účet (č.ú /0300, v.s. datum narození, do zprávy pro příjemce jméno přihlášeného a za co hradíte příspěvek, př. Lucie Tučková Eurobeds+Turista). Způsob placení, případně výši částky upřesním při kontaktování na nebo telefon. V případě jakýchkoli dotazů, se neváhejte na mne obrátit, případně kontaktujte rádce družin. Lucie Tučková hospodář oddílu Seznam přihlášených do ZÚ Roháči Labyrint na školní rok 2012/2013 Csabová Martina Podroužek Kamil Činčura Přemysl Podroužek Vojtěch Čtrnáctý Martin Podroužková Helena Divišová Michaela Řehánková Emma Dlouhý Jakub Snížková Vendula Fiedlerová Lucie Soukup Petr Fól Tomáš Sýkora Jan Franěk Daniel Synková Martina Hajníková Anna Marie Šalé Jan Holakovský Jáchym Šíma Jaroslav Horáková Eva Škodák Josef Jambor Vašek Škodáková Petra Kvarda Rostislav Škodáková Běla Lukacko Jan Šrámek Martin Machač Tomáš Trunc Sebastian Malečková Lucie Tučková Lucie Myšička Jan Veinerová Marcela Pavienský Lukáš Veinerová Lucie Pavlíček Martin Větrovec Jaroslav Peška Ladislav Viduna Adam

11 Slaňovací osma JIŠTĚNÍ V HOROLEZECTVÍ Jistící pomůcky Slaňovací osma nebo také osmička, či slaňovací klíč je prostředek, který byl sestrojen za účelem slaňování, tedy sestupu po laně směrem dolů. Někteří lezci využívají osmu pro jištění. Z hlediska jištění můžeme osmu akceptovat v prostoru umělé stěny, maximálně při sportovním lezení a jištění TR. Současně však musíme počítat s tím, že její brzdné síly jsou velmi nízké. Kbelík Jedná se o jistící a slaňovací mechanismus, který umožňuje současnou manipulaci s dvěma lany, kdy každé je možno ovládat zvlášť, ale samozřejmě lze použít pouze jedno lano. Umožňuje používat lana o průměru 9 až 11 mm. Použití je jednoduché, neblokuje se automaticky. Některé z těchto jistících pomůcek mají rozdílnou velikost tření podle způsobu založení lana. HMS karabina Jedná se o karabinu, která je konstruována především pro jištění pomocí polovičního lodního uzlu - HMS. Svým otevřeným hruškovitým tvarem bez ostrých ohybů zaručuje spolehlivou funkci. Samozřejmostí HMS karabiny pro jištění polovičním lodním uzlem je pojistka zámku. GriGri a jiná poloautomatické jistící pomůcky Jsou to jistící pomůcky, které při zatížení jistícího lana automaticky sevřou brzdné lano. Brzdné lano při správné pozici rukou není nutné držet, přesto je to vhodné jako pojistka špatného založení, proklouznutí, apod. Používají se pro lezení v pozici prvolezce i jištění druholezce. Jištění pomocí osmy nebo kbelíku - Palec brzdící ruky míří vždy na kbelík/osmu - Při povolování lana držíme brzdící ruku stále pod kyblíkem/osmou, ani na okamžik nepouštíme lano z ruky. - Při dobírání lana se brzdící ruka pohybuje krátce nahoru a dopředu a pak se okamžitě vrátí zpět, přičemž lano ani na okamžik nepustí a sklouzne po laně do výchozí pozice pod kyblík/osmu. - Při spouštění obě ruce svírají pramen brzděného lana pod kyblíkem/osmou

12 Jištění HMS karabinou - Povolování lana: Brzdící ruka zůstává stále na brzděném lanu a klouzavým pohybem jezdí po laně směrem vzhůru do výchozí polohy V. Rakouská škola upřednostňuje stejné držení, jaké se používá u kyblíku, tedy brzdící ruku pod karabinou. Důvodem jednotného držení je možnost vyloučení chybného držení při přechodu z jištění HMS karabinou na jištění kyblíkem. - Dobírání lana / horní jištění. Každá ruka drží stále jeden pramen lana. - Zastavení lana je možné v jakékoli situaci. Dojde-li k déle trvajícímu visu lezce, stiskneme po zatažení uzlu pohodlně oba prameny k sobě. - Spouštění: Obě ruce jsou na brzděném laně, které necháme prokluzovat dlaněmi přiměřenou rychlostí. Jištění pomůckou GriGri Ve švýcarském Curychu vymyšlena metoda jištění, která umožňuje jištění přes Grigri zcela bezpečně. Brzdící ruka zde plní dva úkoly současně: jednak palcem zabraňuje nechtěnému blokování Grigri, a jednak zůstává brzděné lano důsledně pod kontrolou. Tím je zaručeno držení lana

13 i během rychlého povolování. Při tomto základním držení blokuje Grigri při každém pádu okamžitě, i když palec zůstává na uvolňovací páce. Při spouštění drží brzdící ruka (u praváka pravá) lano pod Grigri, druhá ruka táhne uvolňovací páku pomalu k tělu. Výhody správné metody jištění přes Grigri: - Umožňuje snadnější protahování i tlustšího lana jisticí pomůckou. - Špatné založení lana je okamžitě odhaleno. Palec brzdící ruky může trvale tlačit na uvolňovací páku, neboť když zbývající čtyři prsty v případě potřeby stisknou lano, stačí tento impuls ke spuštění automatického brzdícího mechanismu přístroje, a tím k zastavení lana.

14 Pátek nás bude čekat výlet po okolí po skupinách. V sobotu odpoledne budou rozřazovací testy na Přejezd. VELIKONOCE Možná se to podle počasí venku nezdá, ale Velikonoce, svátky ukřižování našeho pána Ježíše Krista, se už blíží. Letos se vypravíme v rámci tréninku na Přejezd na kolech a pojedeme do úpatí Brd, poblíž hradu Karlštejn. Ubytováni budeme v tělocvičně ve škole obci Všenory. Vyjedeme ve čtvrtek ráno z Kladna na kolech, podíváme se po okolí a zakončíme náš první den pod Brdskými horami. V neděli si hned následně během dne zkusíme tzv. Přejezd nanečisto po přejezdových skupinách. Najdeme si také proutky na pomlázky, omalujeme vajíčka a zkusíme si nějaké další zvyky. V pondělí uklidíme a pomalu se budeme vracet nazpátek na Kladno. Cena akce je 600,- Kč, sourozenecká sleva 300,- Kč Přesné časy odjezdu a příjezdu a doporučené vybavení budou upřesněny v příštím časopise. Přihlášku spolu s penězi odevzdejte svému rádci nebo mě nejpozději do Skupik Přihláška na akci VELIKONOCE Jméno:.. Datum narození: Souhlasím s účastí výše jmenovaného na akci VELIKONOCE 2013 pořádanou oddílem TOM 2713 Roháči Kladno. Zůstatek z akce bude použit na financování činnosti oddílu. Podpis zákonného zástupce:

15 PŘEJEZD ČESKOSLOVENSKA 2013 Na této stránce oslovuji hlavně sportovně založené Roháče. Mám pro ně pár nových informací k akci, na kterou se já rozhodně těším a doufám, že nejsem sám. V prvé řadě informace o papírech všichni, kdo se zúčastní, budou potřebovat pas nebo občanský průkaz, protože jedeme do zahraničí. Druhá informace je o cenách - po dlouhých úvahách nad cenou přejezdu, jsme s pomocí Lucky Boule a ostatních dospěli k těmto cenám: Přihlášen do oddílu, děti do 16-ti let nebo sponzor Přihlášen do oddílu, starší 16-ti let, něco pro oddíl dělá 1800,- Kč 2300,- Kč Přijatý do oddílu, nezaplacené zápisné, nic v oddíle nedělá 3300,- Kč Veřejnost 4000,- Kč Z těchto cen je možné získat slevu a to za splnění následujících podmínek: Účast na družinových a oddílových akcích v únoru a březnu alespoň 70 % => sleva 10 % z ceny Účast na trénincích v měsíci lednu, únoru a březnu - alespoň 70 % => sleva 10 % z ceny Vyplněný tréninkový plán tabulka za měsíc leden, únor, březen =>sleva 3 % z ceny Sponzorský dar = > sleva z ceny ve velikosti 3 % ze sponzorského daru Ceny se zdají na první pohled docela vysoké, je to způsobeno jednak vysokými náklady na dopravu a zvyšujícími se cenami ostatního potřebného materiálu a potravin. Celkové ideální náklady na akci se pohybují kolem 130 až 140 tisíci korun. Pokud si tedy spočítáte účastnické poplatky, které se vyberou od účastníků, a porovnáte s náklady, zjistíte, že chybí cca Kč, které je nutné získat od sponzorů. Tímto Vás prosím o každý nápad, kde by se dali peníze na tuto akci sehnat a trochu aktivity v jejich shánění. V tuto chvíli probíhají jednání s firmami Mao, Sambarsport, Uniservis Hašek, Bisnode, Etnetera, víte o nějaké další firmě? Ozvete se mi, prosím, co nejdříve. Předběžnou přihlášku prosím dejte svému rádci nebo mě do Skupik Předběžná přihláška na Cyklopřejezd Československa Jméno: Datum narození:.... Cena:. Podpis zákonného zástupce:...

16 Návrh na letní expedici 2013! Pololetí máme za sebou, zimní expedice je těsně před námi a než se nadějeme, budeme tu mít i oblíbené velké prázdniny. K těm neodmyslitelně patří i naše letní expedice, a protože už jistě chcete začít plánovat, máme tu první návrh: Po několika letech stálých táborů jsme se rozhodli, že je potřeba zažít zase nějakou pořádnou makačku :-) Baťoh na zádech, v něm stan a spoustu dalších těžkých krámů a úsměv na tváři takhle nějak by mohla vypadat letošní expedice :-) Po krátkém (či dlouhém?) váhání jsme se rozhodli pro tuto variantu: v termínu bychom vyrazili v pátek večer posledním nočním vlakem směr Slovensko, kde bychom strávili krásných deset dní přechodem pohoří Polana a zamířili bychom až k Nízkým Tatrám! Protože si i svoje obydlí poneseme hezky s sebou, cena by byla velice příznivá (určitě bychom se vešli do 2 500,- Kč) a kdo pojede, přiveze si sebou kromě pár puchýřů i spoustu nezapomenutelných zážitků! Nechte si náš návrh projít hlavou, příští měsíc ho snad budeme moci porovnat i s dalšími možnostmi, a třeba si i nakonec odhlasujeme, kam že to vlastně pojedeme. Tak zatím bolavým nohám zdar! Weasy & Láďa

17 OKO aneb Osobní Konto Chceš jezdit na co nejvíc akcí s oddílem? Zdají se ti některé akce drahé nebo ti je rodiče nezaplatí? Můžeš si vydělat sám a oddíl ti přispěje. Jak? Roháči během roku pořádají nebo připravují akce pro veřejnost, na kterých můžeš pomoci a vydělat si peníze. Jsou to např. Čertoviny, Den dětí, Narozeniny Labyrintu, Lego a další - sleduj program akcí v časopise, v klubovně, na vývěsce, na stránkách oddílu Každý měsíc také můžeš roznášet noviny Kladenský deník (informace na webu, v klubovně a u kofólíka). Vždy na oddílovce kofólíkovi nahlásíš, kolik balíků novin rozneseš příští měsíc. Termíny roznosu jsou na webu, je to vždy jeden čtvrtek v měsíci. Takto vydělané peníze vložíš do oddílové pokladny na 1 měsíc. Po této době se tvé vložené peníze zdvojnásobí, a potom je můžeš použít na jakoukoli akci pořádanou oddílem. Nevěříš? Například Dan nebo Weasy téměř každý měsíc vydělá na roznosu novin kolem 250,- Kč, které odevzdá Bouli. Za další měsíc mají na svém OKu už 500,- Kč. Když pojedou na Jarmark na Hrádku, který stojí 180,- Kč, tak jim na osobním kontu zbude ještě třeba na úhradu družinové akce nebo částečnou úhradu jarních velikonoc. Pro zopakování 3 jednoduchá pravidla OKA 1) Na OKO se dají vložit peníze vydělané na roznosu novin nebo jiných akcích připravovaných oddílem. 2) Peníze z OKA si můžeš vybrat nejdřív za měsíc po brigádě, vykonané práci. Pokud máš zaplacené roční zápisné, oddíl ti přispěje na OKO jednou tolik, kolik si tam vložíš. 3) Peníze z OKA můžeš použít na akce konané oddílem Roháči. Pravidla pro roznos novin 1) Na oddílovce respektive po ní nahlásíš počet novin a zdali chceš peníze na ruku či na OKO. Je potřeba hlásit i ulice, kde budeš roznášet, abyste se někde nepotkali či si nevyfoukli ulice. 2) Poté v termínu, který je uveden na webu, noviny rozneseš, ty jsou uloženy buď v ICM v přízemí Spirály nebo ve Spirále. 3) Po roznosu ohlásíš na vzkazník (na oddílovém webu), kde jsi roznášel (ulice, čísla popisná), případně přineseš papírovou hlášenku na další oddílovku a budou ti vyplaceny peníze na ruku či na OKO. A ještě drobnost.. pokud chceš vložit peníze na OKO, tak mi to prosím zavolej nebo napiš, možná mě potkáš na nějaké akci nebo na oddílovce. Každý měsíc se v časopise na zadní stránce dovíš, kolik máš právě na svém OKu. Tomáš kofólik Lúca Boule tel tel

18 Vtipná stránka Rychlé kuře: Jede automobilista, když tu ho předběhne kuře. Automobilista přidá, ale nedokáže jej dohonit, pouze vidí, jak zaběhlo do statku. Dojede tam a ptá se statkáře, zda je to pravda, že má tak rychlé kuře. "Ano, mám, je speciálně vyšlechtěné, aby mělo velká stehýnka" - "A neprojevuje se to na chuti?" - "Nevím, ještě jsme žádné nechytili!" Netopýři: Na telegrafním drátě visí několik netopýrů hlavou dolů, a tu z ničeho nic jeden prudce otočí a zůstane hlavou nahoru. Hele, co je s ním? ptá se jeden. Nevím, asi omdlel. Zajíc na poušti: Jde zajíc po poušti, potká ho žirafa a ptá se: Zajíci, proč za sebou táhneš ty dveře od auta? A zajíc na to: Kdyby mi bylo horko, tak si otevřu okýnko.

19 Bařtipán Barel Rock F#mi E D F#mi D D Byl vám jeden pán Bařtipán, podle svého břicha takto nazýván A E A E F#mi Ve svém okolí neblaze znám, a to se ví, že byl pořádně zazobán Čím míň dělal, tím líp si žil, ve šplhání vzhůru břich mu nevadil Snažil se stanout na příčce nejvyšší, ve vlastním zájmu předstíral, že neslyší Potrpěl si na dobré pití a jídlo, v těchhle jeho moresech se pár lidí shlídlo Nejvěrnější pozval na své sídlo a Bařtipán byl za krále pak povolán RF.: A E D A Sláva, ať žije Bařtipán, náš pan král, lid ho zvolil, lid ho na trůn povolal E D A Všichni spolu sledujeme jeden cíl - ať nám Bařtipán vydrží co nejdýl F#mi E D F#mi E D Ale z jedný věci Bařtipán strach měl, co kdyby mu ten břich někdo záviděl A E A E F#mi Aby udržel si ten svůj stát, vybudoval policejní aparát V království šlo všechno od desíti k pěti, prázdný krámy a hladový děti Oficiálně pak všechno v pořádku, i když ten stát vlastně lezl pozpátku Lidi pod sebou si držel zkrátka, místo vlídnýho slova bič a oprátka Kriminály naplněný po okraj, každý se bál, proto radši zavolal: RF.: Sláva, ať žije Bařtipán, náš pan král... Ami G F Ami G F Lidi tlustý měli Bařtipána rádi, hubený zas plný zuby vlády C G C G Ami Do čela se pan Hubeňour postavil, Bařtipána svrhnul, čímž se proslavil Lidi byli šťastný a národ jásal, sláva, ať žije Hubeňour, naše spása Všichni byli radostí jak opilí, ale přitom stihli sklidit obilí Hmi A G Hmi A G Ale po čase se divný věci děly, začal tloustnout pan Hubeňour, kdysi skvělý D A D A Hmi Narostlo mu bříško a pak druhá brada, no a lidi zas museli ohnout záda RF.: D A G D Sláva, ať žije Hubeňour, náš pan král, lid ho zvolil, lid ho na trůn povolal A G D Všichni spolu sledujeme jeden cíl -,ať nám Hubeňour vydrží co nejdýl A G D Von se ten svět zase tak moc nemění, tloustnou lidi, co byli dřív hubený!

20 Oslavenci v únoru 3.2. slavila Martina Csabová 6.2. se stane šestnáctiletým Dan Franěk oslavuje Michal Tydýt se stal svět bohatším o Cipise :-) Ještě někdo další? Pokud zjistíte, že jsem na vás zapomněla (a to čistě z toho důvodu, že vás prostě nemám v žadném ze seznamů), dejte mi vědět, ať se tak neděje každý rok :-) Dan Franěk 1266,- Weasy 1042,- Pepa 20,- Eva H. 450,- Honza L. 1220,- Boule 400,- Lucka V. 820,- Martin ,- Jára 2400,- Lukáš P. 1150,- Honza M. 1440,- Míša D. 530,- Lúca Boule tel.: HORÁC měsíčník Turistického oddílu mládeže 2713 Roháči Kladno. Redakce: Lucka Weasy Malečková ) Do tohoto čísla svou prací přispěli: Weasy, Lucka V., Skup, Veverčák, Honza L., Honza M., kofólík, Lucka Boule Toto číslo vychází v nákladu 40 výtisků. Internetové stránky oddílu: Internetové stránky Asociace:

9.číslo Květen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno

9.číslo Květen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno 9.číslo Květen 2013 Ročník XXIV. Měsíčník turistického oddílu mládeže Roháči 2713 Kladno Fotka z NON-STOP Cyklopřejezdu Československa kdo uhádne čí to kolo je? :) Plán akcí 2.5. Oddílovka 10. - 11.5.

Více

BEROUNSKÝ KATOLICKÝ ZPRAVODAJ

BEROUNSKÝ KATOLICKÝ ZPRAVODAJ BEROUNSKÝ KATOLICKÝ ZPRAVODAJ Květen 2013 Duchovní plodnost Proč je na světě dosti věřících lidí, kteří vynikají zbožností, a přesto se zdají být jaksi nevýrazní, nepůsobiví, neužiteční nebo nezajímaví,

Více

Rádcovský zápisník. Junák svaz skautů a skautek ČR Tiskové a distribuční centrum Junáka ISBN 978-80-86825-85-4

Rádcovský zápisník. Junák svaz skautů a skautek ČR Tiskové a distribuční centrum Junáka ISBN 978-80-86825-85-4 Rádcovský zápisník Junák svaz skautů a skautek ČR Tiskové a distribuční centrum Junáka ISBN 978-80-86825-85-4 Rádcovský zápisník Obsah Můj rádcovský zápisník Role rádce v družině Postavení rádce v oddílové

Více

Z P RAVODAJ VYDÁNÍ 2., BEZPLATNÝ VÝTISK VYDAL ÚŘAD MĚSTYSE KŘIŽANOVA, ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: MARIE SMEJKALOVÁ

Z P RAVODAJ VYDÁNÍ 2., BEZPLATNÝ VÝTISK VYDAL ÚŘAD MĚSTYSE KŘIŽANOVA, ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: MARIE SMEJKALOVÁ ŘIŽANOVSKÝ K Z P RAVODAJ VYDÁNÍ 2., BEZPLATNÝ VÝTISK VYDAL ÚŘAD MĚSTYSE KŘIŽANOVA, ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: MARIE SMEJKALOVÁ 24.4.2008 E. ČÍSLO: MK ČR E11295 Den Země aktuálně Jak jej slaví děti? Kreslí obrázky

Více

ÚNOR 2010. Sněhová kalamita ve Slatiňanech. Vítání občánků. Něco pro naše čtenáře. adresa internetových stránek: www. slatinany.

ÚNOR 2010. Sněhová kalamita ve Slatiňanech. Vítání občánků. Něco pro naše čtenáře. adresa internetových stránek: www. slatinany. ÚNOR 2010 adresa internetových stránek: www. slatinany. cz Sněhová kalamita ve Slatiňanech SCÉNICKÉ ČTENÍ NA 70. LASKAVÉM VEČERU Při LV už toho diváci viděli a slyšeli hodně, ale scénické čtení bude mít

Více

PIONÝRA 9. Akce! Až 20 % obsahu navíc zdarma. Díky Pionýru se republika stává menší, vzdálenosti jsou kratší a přátelství silnější.

PIONÝRA 9. Akce! Až 20 % obsahu navíc zdarma. Díky Pionýru se republika stává menší, vzdálenosti jsou kratší a přátelství silnější. PIONÝRA 9 Akce! Až 20 % obsahu navíc zdarma. Mimořádné odhalení! Díky Pionýru se republika stává menší, vzdálenosti jsou kratší a přátelství silnější. ANKETA květen 2013 DĚTSKÉ PUBLIKUM MÁM HROZNĚ RÁD!

Více

2 /2015 ZDARMA. Téma: Ať žije masopust! Rozhovor se spisovatelkou Ludmilou Vaňkovou. Vydejte se za krásami skla

2 /2015 ZDARMA. Téma: Ať žije masopust! Rozhovor se spisovatelkou Ludmilou Vaňkovou. Vydejte se za krásami skla 2 /2015 ZDARMA ROČNÍK 9 Rozhovor se spisovatelkou Ludmilou Vaňkovou Téma: Ať žije masopust! Vydejte se za krásami skla + více zpráv z regionu, kultury a ze sportu www.idobnet.cz 1 DOBNETINZERCE v Hlásné

Více

Veverky Police nad Metují Linoryt

Veverky Police nad Metují Linoryt Barevný rádcovský kurz Postavme školu v africe O poklad hradeckých měšťanů Drakiáda Krakonošův kerpálek Roverské akce Ringo Frisbee cup Petra Školoudová ČLK Pračolek Putování po Retezatu Open air festival

Více

PIONÝRA JINDŘICHŮV HRADEC NA TÁBOŘE V LONDÝNĚ ŘÍJEN. geopozvánka (8) VESELÁ TUŽKA. rukodělky (20) zahraničí (7)

PIONÝRA JINDŘICHŮV HRADEC NA TÁBOŘE V LONDÝNĚ ŘÍJEN. geopozvánka (8) VESELÁ TUŽKA. rukodělky (20) zahraničí (7) PIONÝRA 2 ŘÍJEN 2013 NA TÁBOŘE V LONDÝNĚ zahraničí (7) JINDŘICHŮV HRADEC geopozvánka (8) VESELÁ TUŽKA rukodělky (20) Kdo si hraje, nezlobí Integrace romských obyvatel do společnosti je velkým problémem.

Více

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová

Michal Novotný OBSAH Jubilanti 91 let v roce 2013 Maškarní arneval Paní Adéla Raschová Paní Hedvika Grigarková Paní Anežka Kubesová 02 ÚVOD, OBSAH Vážení čtenáři, možná jste si nedávno položili otázku, co se stalo s Vaším zpravodajem Komárek, jakto, že jste ho během podzimu nenašli ve Vašich schránkách. Vězte, že poslední vydání letošního

Více

HORECKÝ ZPRAVODAJ PF 2015 12/2014. Vážení a milí spoluobčané, AKCE BOHOSLUŽBY

HORECKÝ ZPRAVODAJ PF 2015 12/2014. Vážení a milí spoluobčané, AKCE BOHOSLUŽBY HORECKÝ ZPRAVODAJ 12/2014 Vážení a milí spoluobčané, před čtyřmi lety jsem se stala novou starostkou Horky nad Moravou. Tehdy jsem vstupovala do komunální politiky jako nováček. S velkým odhodláním, elánem

Více

Zimu na Jižňáku si užívají hlavně ti nejmenší V tomto čísle najdete info k zápisům do mateřských škol. Více na str 15, 22 a 23

Zimu na Jižňáku si užívají hlavně ti nejmenší V tomto čísle najdete info k zápisům do mateřských škol. Více na str 15, 22 a 23 Ročník XXI Měsíčník městské části Praha 11 31. ledna 2013 ZDARMA 2 www. praha11.cz www.jizak.info Městská část Praha 11 Zimu na Jižňáku si užívají hlavně ti nejmenší V tomto čísle najdete info k zápisům

Více

REZERVACE NA TEL. Č. RECEPCE: 721 518 248 Najdete nás: ul. Žabovřeská 1227, Praha 5 Zbraslav více na www.pexeso.org. Vážení Klínečtí občané,

REZERVACE NA TEL. Č. RECEPCE: 721 518 248 Najdete nás: ul. Žabovřeská 1227, Praha 5 Zbraslav více na www.pexeso.org. Vážení Klínečtí občané, Akce pro celou rodinu PŘEDVÁNOČNÍ VESELICE Neděle 20.12 od 15:00 do 18:00 hod., v tanečním sále Restaurace U Přístavu Zkraťme si čekání na Vánoce a sejděme se na již tradiční maškarní Veselici! Takže neváhejte,

Více

4 / 2015 DUBEN. Aleluja Pán z mrtvých vstal. aby namalovali obraz na paletu, kterou. žije. Ukázal se nejprve Marii Magdalské a

4 / 2015 DUBEN. Aleluja Pán z mrtvých vstal. aby namalovali obraz na paletu, kterou. žije. Ukázal se nejprve Marii Magdalské a DUBEN 4 / 2015 Aleluja Pán z mrtvých vstal V katedrále sv. Bartoloměje byla krásná výstava Na paletě. Umělci byli vyzváni, aby namalovali obraz na paletu, kterou užívají malíři ke své práci. Zaujal mě

Více

DĚTSKÝ DEN LETNÍ DĚTSKÉ TÁBORY JIŽ BRZY. Realitní kancelář KONTAKT- servis KLUB JUNIOR. JUDr. Jan Šimáček & JUDr. Jana Šimáčková

DĚTSKÝ DEN LETNÍ DĚTSKÉ TÁBORY JIŽ BRZY. Realitní kancelář KONTAKT- servis KLUB JUNIOR. JUDr. Jan Šimáček & JUDr. Jana Šimáčková 5 LIBUŠ a PÍSNICE 2 0 0 8 LIBUŠSKO-PÍSNICKÝ JARMARK 17. KVĚTNA 2008 SBÍRKA BRÝLÍ PRO AFRICKÉ DĚTI ODPALOVÁNÍ ZÁBAVNÉ PYROTECHNIKY DVAADVACET CENTIMETRŮ NĚŽNOSTÍ ATD. PŘÍLOHA: TŘETÍ HOSPODA VÝSADNÍ Ulice

Více

Březolupský zpravodaj

Březolupský zpravodaj Poločas Užívám podobný titulek jako v roce 2000 a 2004. To proto, že zase uplynula polovina funkčního období zastupitelstva a není marné provést jistou rekapitulaci. Jestliže byl rok 2007 označen jako

Více

Pět let činnosti regionálních pracovišť TyfloCentra

Pět let činnosti regionálních pracovišť TyfloCentra ročník XII / číslo 1 (březen 2012) časopis pro zrakově postižené z Brna a Jihomoravského kraje vychází ve zvětšeném tisku, ve slepeckém tisku, v digitální podobě a jako audionahrávka. Vydává: TyfloCentrum

Více

časopis TŘEbechovických SKautů Přemek slaňuje - Ostroměř 18. číslo leden - únor 2014

časopis TŘEbechovických SKautů Přemek slaňuje - Ostroměř 18. číslo leden - únor 2014 třesk časopis TŘEbechovických SKautů 18. číslo Přemek slaňuje - Ostroměř leden - únor 2014 Úvodní Slovo Nazdar. Právě pročítáte nové číslo našeho střediskového časopisu. Rok se sešel s rokem a tak opět

Více

střediska Junáka Křtiny sobota 21. 3. 2015

střediska Junáka Křtiny sobota 21. 3. 2015 Skautský měsíčník střediska Junáka Křtiny http://www.skautkrtiny.weebly.com http://www.facebook.com/skaut.krtiny číslo 168 duben 2015 Výroční oheň k 25 letům od obnovení střediska Junáka Křtiny sobota

Více

Děti v Českém bratru. Obsah 2015/1

Děti v Českém bratru. Obsah 2015/1 1 2015 Bratr Kálef Horácký seniorát ČCE Bratr Kálef má nové internetové stránky! Sledujete je pravidelně? www.kalef.evangnet.cz A víte, že je také na facebooku? Lajkněte ho! Jméno má jednoduché: Bratr

Více

Českokamenické noviny

Českokamenické noviny Českokamenické noviny Ve dnech 12. - 15. 1. 2012 se na brněnském výstavišti uskutečnil 21. mezinárodní veletrh turistických možností v regionech s názvem GO - REGIONTOUR, na němž se v rámci stánku Ústeckého

Více

Zastupitelstvo obce jednalo

Zastupitelstvo obce jednalo Z obecního úřadu Zastupitelstvo obce jednalo Usnesení č. 32 ze zasedání zastupitelstva obce Deštné v Orlických horách ze dne 27. října 2009 Zastupitelstvo obce vzalo na vědomí: zprávu o činnosti rady obce,

Více

číslo 7 8 červenec srpen 2015 www.novy liskovec.cz e mail: liskacek@nliskovec.brno.cz zdarma

číslo 7 8 červenec srpen 2015 www.novy liskovec.cz e mail: liskacek@nliskovec.brno.cz zdarma číslo 7 8 červenec srpen 2015 www.novy liskovec.cz e mail: liskacek@nliskovec.brno.cz zdarma Z obsahu tohoto čísla: strana 2 Fotosoutěž strana 3 6 Informace z radnice strana 8 Ze života naší čtvrti strana

Více

Prušánský zpravodaj Prušánečtí hasiči... Prušánečtí hasiči......a jejich nová Ta...a jejich nová T tra atra Číslo 1/2015 strana 1

Prušánský zpravodaj Prušánečtí hasiči... Prušánečtí hasiči......a jejich nová Ta...a jejich nová T tra atra Číslo 1/2015 strana 1 Prušánský zpravodaj Prušánečtí hasiči......a jejich nová Tatra strana 1 Slovo starosty Hospodaření Obce Prušánky za rok 2014 Rozpočet Obce Prušánky na rok 2015 Poplatky v roce 2015 Aktuálně Z naší knihovny

Více

PIONÝRA 8. Pojeďte s námi sbírat korálky. duben. Brněnští pionýři pomáhali přírodě. Slané keškování. geopozvánka (12) pozvánka na LTŠ (15)

PIONÝRA 8. Pojeďte s námi sbírat korálky. duben. Brněnští pionýři pomáhali přírodě. Slané keškování. geopozvánka (12) pozvánka na LTŠ (15) PIONÝRA 8 duben 2013 Brněnští pionýři pomáhali přírodě reportáž (6) Slané keškování geopozvánka (12) Pojeďte s námi sbírat korálky pozvánka na LTŠ (15) Dali jsme zimě vale Pobřežní lýtka aneb Dejme zimě

Více

květen 2011 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13

květen 2011 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 květen 2011 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 FOTO: EVA ČERNÁ Sdělení úřadu a městské části Hole na minigolf se půjčují ve Mlejně Veřejné minigolfové hřiště v blízkosti ulic K Zahrádkám

Více

Loreta Golf Club Pyšely nebojte se golfu!

Loreta Golf Club Pyšely nebojte se golfu! leden, únor, březen 2014 111 5,- Kč Zpravodaj městského úřadu též na http://www.pysely.cz Mateřská škola Pyšely, Na Prádle 252, 251 67 Pyšely IČ : 75031671 tel. 323/647 380 e-mail: MSPysely@seznam.cz www.mspysely.cz

Více

PIONÝRA 7 VYPALOVANÍ DO DŘEVA. březen PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK SAMI O SOBĚ. 2 reportáž (8 a 9) zprávy ze sdružení (12) námět na rukodělnou činnost (24)

PIONÝRA 7 VYPALOVANÍ DO DŘEVA. březen PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK SAMI O SOBĚ. 2 reportáž (8 a 9) zprávy ze sdružení (12) námět na rukodělnou činnost (24) PIONÝRA 7 březen PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK SAMI O SOBĚ VYPALOVANÍ DO DŘEVA 2013 2 reportáž (8 a 9) zprávy ze sdružení (12) námět na rukodělnou činnost (24) Pionýři na Ledovce Když jsem v minulém čísle Mozaiky

Více

BAZÉNY STAVBY ZAHRADY

BAZÉNY STAVBY ZAHRADY Ročník 51. / Březen 2012 / ZDARMA / www.cesbrod.cz Českobrodský ZPRAVODAJ Co nového? Potřebuji zařídit... Ze společnosti Reportáž psaná na přechodu Píšete nám Úspěchy v matematice Podnikáme Jablečné tablety

Více

TAK Poradníky 2002. PORADNÍK leden 2002

TAK Poradníky 2002. PORADNÍK leden 2002 Pouze pro vnitřní potřebu vydává Turistický akademický klub Praha IČ: 00199214 Adresa: pošt.př. 398, 111 20 Praha 1 Klubovna: Mikulova 1574, Praha 4 - Jižní Město PORADNÍK leden 2002 SCHŮZE - bude v pondělí

Více