Seniorský zpravodaj. Jaro 2011 č. 21. Vážení obyvatelé, Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Seniorský zpravodaj. Jaro 2011 č. 21. Vážení obyvatelé, Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec"

Transkript

1 Seniorský zpravodaj Jaro 2011 č. 21 Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec Vážení obyvatelé, Nový rok máme za námi, a proto se plní síly, všichni vrháme do roku nového. Jako každý rok si spousta z Nás dala různá předsevzetí a my se je v průběhu roku budeme snažit plnit. A protože i my, redakční rada, jsme si slíbili dále Vás bavit čtením našeho Seniorského zpravodaje, předkládáme první číslo roku V tomto čísle nebudou chybět Vaše oblíbené rubriky, a také již budou některé příspěvky vonět jarem a Velikonocemi. Přejeme Vám všem pohodové čtení, a články či postřehy kohokoli z našich čtenářů rádi přivítáme. Vaše redakční rada

2 Seniorský zpravodaj 21 2 Obsah Informace z našeho Domova str. 2 Co jsme společně prožili str. 4 Ach, ta paměť?!... str. 9 Rozhovor. str. 12 Naši uživatelé píší str. 14 Vaše příběhy.. str. 23 Informace z našeho Domova Multifunkční místnost V prosinci minulého roku, byla slavnostně otevřena Naše nově zrekonstruovaná jídelna. Jistě mi dají všichni za pravdu, že oprava stála opravdu zato. Rázem zde máme místnost, která září barvami a je vybavena moderní technikou. Krásné prostředí nám jistě zpříjemní společné akce, které se budou v Naší nové multifunkční místnosti pořádat. A proč multifunkční? Jednoduše proto, že její využitelnost je veliká. Prostory je možno využít jako jídelnu, konferenční místnost, promítací sál a jiné. Prostory si také mohou pronajmout firmy, školy atd., k pořádání svých akcí. (S. K.)

3 Seniorský zpravodaj 21 3 Dotazníkové šetření spokojenosti uživatelů za rok 2010 Dotazníkové šetření bylo zaměřeno na spokojenost uživatelů s poskytovanými službami v Domově pro seniory Kamenec. Otázky byly koncipovány tak, aby bylo možno zjistit, zda je plněn veřejný závazek (poslání organizace, cíle organizace a zásady práce), který je stanoven a zda je v souladu s potřebami uživatelů. Dotazníkové šetření se připravovalo již od roku 2010 a zapojilo se 83 respondentů, (S. K.) kteří vyplňovali 26 otázek. Dotazníky byly anonymní. Z dotazníkového šetření byla jednoznačně zjištěna spokojenost uživatelů s poskytovanými službami. Z vyhodnocení dotazníkového šetření nevyplynulo žádné závažné porušování poslání organizace, cíle organizace a zásady práce, s kterými by se uživatelé setkávali. Cíle, zásady a poslání organizace jsou dle uživatelů plněny. Velikonoční jarmark Dne 19.4 v našem zařízení proběhne velikonoční jarmark, který bude přístupný také veřejnosti. Celá akce bude probíhat po celý den, a to od 10:00 do 16:00 hod. A na co se můžete těšit? Můžete si sami vyrobit různé velikonoční dekorace, které si můžete odnést domů a použít na výzdobu svého pokoje. Bude se jednat o barvení vajíček, zdobení perníčků a pletení košíčků. Akci přijdou podpořit svým vystoupením tanečnice historického tance a zájemci mohou využít našeho karaoke. Těšíme se na Vaši účast a zveme tímto také rodinné příslušníky a širokou veřejnost. (S. K.).

4 Seniorský zpravodaj 21 4 Finanční referent Od 1. března nastoupila nová pracovnice na pozici finančního referenta. Jmenuje se Jaroslava Polášková a má na starosti depozitní pokladnu. Nahradila tímto paní Kateřinu Milevovou, které přejeme mnoho úspěchů jak v životě, tak také v novém zaměstnání. Úřední hodiny finančního referenta najdete na každém patře na nástěnce. Přejeme nové pracovnici paní Poláškové, ať se jí u Nás líbí a také mnoho pracovních úspěchů. (S. K.) Co jsme společně prožili Ocenění uživatelů s karaoke Dne jsme Nový rok zahájili akcí, která u Nás v Domově proběhla poprvé, a máme v úmyslu z ní udělat tradici. Jednalo se o ocenění těch uživatelů, kteří v průběhu roku reprezentovali náš domov například při veřejných akcích, nebo jinak přispěli ke kvalitě života v Našem Domově. Mezi oceněnými byla p. Vavračová, p. Nemeškalová, p. Brašová, p. Venclová, p. Hlubocká, p. Beneš, p. Trač a p. Miček. Ještě jednou gratulujeme. Při této akci bylo uživatelům představeno karaoke. Jedná se o zpívání písniček, jejichž text vidíme před sebou na plátně. Je velmi náročné udržet tempo s hudbou, ale všichni uživatelé i pracovníci, kteří zpěv vyzkoušeli, to zvládli skvěle. (S. K.)

5 Seniorský zpravodaj 21 5 Přednáška Procházka okolím Ostravy V lednu jsme také mohli vyslechnout přednášku o okolí Ostravy, kterou pro nás připravilo občanské sdružení Senior servis. Přednášela paní Rolčíková. Slovem i obrazem jsme si mohli užít popis míst v okolí našeho města, které stojí za zmínku a vzácnou flóru, která se v okolí Ostravy nachází. Děkujeme o. s. Senior servis a doufáme v pravidelnou spolupráci. (S. K.) Přednáška Zdravý životní styl V sobotu 19. února 2011 se uskutečnila zajímavá přednáška pod názvem: Jiný pohled na podporu zdraví. Přednášejícím byl MUDr. Dalibor Ostrý, který pracuje jako ortoped v Kopřivnici. Hlavním tématem byla péče jednak o celkový stav našeho těla udržení hmotnosti a jak se stravovat a také jaký má dopad špatná životospráva a nadbytečné kila na naše klouby. Popsal a ukázal deformace páteře a kloubů a různé nemoci. A samozřejmě následovaly rady a doporučení,jak se těmto potížím lze vyhnout anebo alespoň zlepšit dosavadní zdravotní stav. Odpovídal i na dotazy seniorů. Přednáška zaujala a líbila se. (D. M.)

6 Seniorský zpravodaj 21 6 Turnaj - Člověče nezlob se Celkem dvanáct uživatelů našeho domova se přihlásilo do turnaje ve společenské hře, která je jistě všem známa, a to Člověče nezlob se. Soutěžící byli rozděleni na tři skupinky po čtyřech. Ke každému stolu byl přidělen rozhodčí, který měl za úkol kontrolovat regulérnost hry. Všichni soutěžící dali do hry celé své srdce, ale přesto mohl vyhrát jen jeden. Vítězem tohoto klání se stala paní L. Hlubocká, která za první místo získala sladkou odměnu. Gratulujeme. Věříme, že příštího turnaje se zúčastní ještě více soutěžících. (S. K.) Přednáška - Kolumbie Dne nám slečna Mgr. Veronika Foltýnková obohatila odpoledne svou přednáškou o Kolumbii. Poutavé vyprávění doplňovala fotografiemi, a protože sama tuto zemi navštívila, bylo její povídání o to zajímavější. Celou přednášku doplňovala příběhy, které zažila při své cestě. Je vidět, že nejen odborník může nabídnout velmi poutavou a přínosnou zábavu. Slečně Veronice děkujeme. (S. K.)

7 Seniorský zpravodaj 21 7 MDŽ K mezinárodnímu Dni žen, nám přišly zahrát a zazpívat děti z mateřské školky z Kamence. Děti si připravily moc hezké vystoupení, které nebylo dlouhé, přesto je obdivuhodné, kolik se toho takové malé děti dokážou naučit. Vystoupení dětí, jistě nejen ženám zvedlo náladu. Po vystoupení jsme pokračovali ve skupinovém zpívání, které může kdokoliv navštívit, a to každý čtvrtek od půl desáté. (S. K.) Za samotou do kanadské pustiny Ve čtvrtek 10. března 2011 nás navštívil cestovatel PhDr. Radim Ptáček s přednáškou na téma Za samotou do kanadské pustiny. Projekce nás zavedla do kraje medvědů a sobů, na řeky plné táhnoucích lososů, mezi zlatokopy i původní obyvatele, a taky do rozlehlých oblastí, kde bychom nepotkali stovky kilometrů všemi směry ani živáčka. Společně jsme projeli legendární trans-kanadskou dálnicí, navštívili města z dob zlaté horečky, spluli Malou a Velkou lososí řeku, pádlem zbrázdili vody zlatonosného Yukonu a zamrzající Forty Mile River, pomyslně ochutnali lososa čerstvě uloveného v peřejích, pohlédli do očí grizzlymu, obdivovali majestátného losího býka a za zvuku tam-tamů si vychutnali důstojnou atmosféru

8 Seniorský zpravodaj 21 8 totemových polí a dávných kultur. Přednáška byla velmi zajímavá a už se všichni společně těšíme na další. Videoprojekce, tentokrát na téma Za kajmany a coro-coro do orinocké delty, proběhne v pátek 22. dubna od 14. hodin v multifunkční místnosti (velká jídelna v přízemí). (L. H.) Vystoupení dětí 16.3 nám zpříjemnily dopoledne děti ze základní školy z Ostravy-Vítkovic, které si připravily hodinové vystoupení. Své dovednosti nám ukázala děvčata z tanečního souboru Šeherezáda a hudební kroužek základní školy. dodávaly celému vystoupení správný ráz. Všem divákům se vystoupení líbilo a děti byly odměňovány hojným potleskem. Děvčata předváděla tance orientální i moderní, jako např. Zumbu. Dojem umocňovaly kostýmy, které Členové hudebního kroužku zpívali a hráli na klavír, buben, kytaru a flétnu. Všem dětem i jejich pedagogům děkujeme za příjemné strávené dopoledne. (S. K.)

9 Seniorský zpravodaj 21 9 Ach, ta paměť?! 19 lekce - Velikonoce Protože je toto číslo z větší části věnováno velikonočním svátkům, objeví se téma také v oblíbené rubrice Trénování paměti. Každý z Vás jistě zná velikonoční tradice a zvyky s tímto svátkem spojené, proto si v tomto vydání tyto tradice a zvyky zopakujeme pomocí dnešního trénování paměti. Bohužel jsou v dnešní době Velikonoce poněkud zanedbávány na úkor Vánoc. Proto je dobré udržovat v paměti podstatu velikonočních svátků. Lekce trénování paměti probíhají v pravidelných intervalech na každém patře našeho domova jak skupinovou, tak individuální formou. (Správné odpovědi naleznete na str. 22) (S. K.) Velikonoční kvíz Odpovězte na následující otázky: 1. Co znamená řecké slovo pascha? a) Probuzení b) Utrpení c) Oslavy 2. Co se Velikonocemi oslavuje? a) Příchod jara b) Zmrtvýchvstání Ježíše Krista c) První jarní neděli 3. Co je to pomlázka? a) Vrbové proutí, které je ozdobeno pletenou rukojetí a barevnými stužkami b) Řehtačka nahrazující zvuk zvonů c) Druh velikonočního pečiva 4. Kdy vítáme první jarní den? a) 8. března b) 21. března c) 24. Března

10 Seniorský zpravodaj Co nepatří mezi tradiční velikonoční pochoutky? a) Jidáši b) Beránci c) Kapr 6. Co je to paškál? a) Nadávka b) Velká svíce, která se obřadně zapaluje u kostelů na Bílou sobotu c) Jiný název pro pomlázku 7. Jakou květinu můžeme označit za první jarní? a) Kopretinu b) Růži c) Sněženku Doplňovačka Doplňte do následujícího textu známé velikonoční koledy správná slova Panímámo..., darujte nám.,.. vajíčka, uteče vám. do. rybníčka a z do louže, kdo jí odtud..?

11 Seniorský zpravodaj Velikonoční bludiště Pomozte zajíčkovi najít cestu k vajíčku.

12 Seniorský zpravodaj Rozhovor V tomto čísle Seniorského zpravodaje uvádíme rubriku, která je věnována paní Vlastě Venclové, která již v našem zařízení žije 30 let. Proto bylo na místě, že s paní Venclovou byl udělán rozhovor, ve kterém vzpomíná na časy minulé a hodnotí časy současné. Tato rubrika nebude pravidelnou součástí Seniorského zpravodaje, bude zařazena pouze při významné události jak uživatelů, tak pracovníků domova. Rozhovor s paní Vlastou Venclovou Jak dlouho užíváte naše služby? Bude tomu už 30 let, co jsem nastoupila spolu s manželem do tehdejšího Penzionu pro důchodce. Vzpomínám si na vedení penzionu - pí. Jarošovou, pí. Sýkorovou, pí. Vantuchovou, p. Zapletala, p. Barana, p. Henycha a nyní p. Chomiče. V čem a jak Vám naše služby pomáhají? Nejsem schopna samostatně bydlet a nemám žádné přímé příbuzné, kteří by se o mě postarali. Služby mi pomáhají zajistit veškerou péči, kterou potřebuji. Když porovnáte minulost se současností, v čem spatřujete rozdíl? Když jsme tehdy s manželem do penzionu nastoupili, byli jsme ještě zdraví, dostatečně pohybliví a dokázali jsme se o sebe postarat sami. Po 30. letech je to jiné: přišly zdravotní problémy, dostavilo se stáří. Vždyť když jsem nastoupila do penzionu, bylo mi 59 a teď je mi 89 let. Jste spokojena s životem v zařízení? Dříve to tu bylo více rodinné. Když měl někdo narozeniny, tak jsme se společně sešli a oslavili je. Dobou se mnohé změnilo, všichni jsme více zestárli, ale já si na nic nestěžuji. Čeho si v zařízení nejvíce ceníte? Poskytované služby jsou pro mě neocenitelné, protože se již hůře pohybuji. Moje aktivity se omezují na domov. Co Vám zde naopak vadí, a chtěla byste změnit? Přála bych si, aby to tu bylo rodinnější a přátelštější. Chtěla bych se častěji dostávat ven, ať už na vycházky, menší výlety nebo na nákupy do centra Ostravy. Jaké volnočasové aktivity v zařízení nejvíce využíváte?

13 Seniorský zpravodaj Mám radost z rukodělné dílny. Práce mě tam moc baví, hodně jsem se tam naučila. Nejraději mám keramiku, malbu na sklo a na hedvábí, výrobu různých sušených dekorací. Jaké další služby nebo aktivity byste uvítala? Uvítala bych, kdyby v domově byl větší zájem ze strany obyvatel o poslech oper z DVD, abych je nemusela sdílet sama. Jaké služby pro seniory ještě využíváte? Kromě služeb v domově využívám navíc služeb spol. Aldio k přepravě a služeb Senior servisu. Jednu dobu mi dělala společnost dobrovolnice, se kterou jsem navázala přátelský vztah. Ta se mi však odstěhovala mimo Ostravu. Na novou bych si zvykala těžko. Napadá Vás nějaká další služba mimo domov, která by pro Vás byla užitečná? Zvenčí už žádnou další službu nepotřebuji. V případě, kdy nemohu využít služby zařízení (např. nákupy), pomáhá mi synovec, který mě pravidelně navštěvuje. Na co z minulosti ráda vzpomínáte? Na každoroční plesy až do rána, na spousty zájezdů - procestovali jsme Beskydy, Jeseníky, navštívili jsme Oravskou přehradu, Chopok, Trenčín, Lednici, Safari v Hradci Králové. Jezdili jsme na houbařské zájezdy. Pravidelně jsme navštěvovali divadla. Vše jsme si byli schopni uhradit sami. Zažila jste tu po dobu svého pobytu něco zajímavého? Za tu dobu se tu staly 3 sebevraždy, pak jedna obyvatelka odešla na procházku a už se nevrátila, nikdy se nenašla. Pamatuji se, že 3krát došlo k požáru, dvakrát z neopatrnosti obyvatele a jednou z důvodu poruchy televizoru. Měli jsme tu také jednu svatbu. Jakou jste měla představu o vlastním stáří? O stáří jsem vůbec nepřemýšlela. Já to beru tak, že stáří je stáří a já se s tím musím smířit. Jako věřící člověk jsem vděčná, za to co ještě ve svém věku zvládám.

14 Seniorský zpravodaj Naši uživatelé píší Bazaly V Domově seniorů na Kamenci bydlím ve 3. patře nad rušnou křižovatkou Bohumínské ulice. Okno i balkon směřují přímo na Bazaly. Stráň vlevo je porostlá vysokými stromy a zprava pulzuje život v části zástavby. Během roku se mění jako čtvero ročních období. Krásná je svou jarní zelení. Kouzelná zalitým vycházejícím sluncem a azurovou oblohou. Plující mračna jsou zajímavá měnící se formou a barvou. Od bílé až k těžkým černým mrakům. Ani v jediném okamžiku nejsou stejná. Přijde večer, zešeří se a celé panorama prosvítí množství pouličního osvětlení i světla oken z lidských příbytků. Jsem dalekozraká a každé světýlko vidím jako šesticípou hvězdičku. Když je spočítám tak dojdu k číslu 88. Připomíná mi to louku s bílými sedmikráskami. Když opadne listí stromů, stráň se stává průhlednou mezi větvemi a otevře se další část vilové čtvrti v ulici Bukovanského. A světýlek opět přibývá. Ráno, když se probouzím říkám: dobrý den a jim patří můj první pohled. Již 12 let tomu tak je, patří to do mého života. Jsem v pohodě a spokojená, co si mohu více přát snad zdraví. (Z. N.) Bazaly v minulosti Jak je krásný a rozmanitý současný pohled na Bazaly zvenku, stejně krásné je i nitro Bazalů. Bazaly tvoří vlastně hřeben pohoří mezi Ostravou a Karvinou. Je složen z vrstev pravěkých hornin tvořených pískovci, břidlicemi i zbytky pravěkých rostlin dnes přeměněných v uhelné bohatství, které jsme necelých 250 let vytěžili, zatímco ukládání trvalo několik desítek milionů roků. Země však v minulých dobách nebyla vždy tak klidná jako dnes. Někdy se dokázala pořádně rozzlobit a vyplivnout ze svého nitra

15 Seniorský zpravodaj žhavou lávu. To se stalo právě tady na Bazalech. Láva se dokázala prokousat z několika kilometrové hloubky až na povrch, kde se rozlila a vytvořila souvislý lávový příkrov. Protože toto vše se odehrávalo na pobřeží moře, jehož zbytkem je dnes Středozemní moře, silný příboj tohoto moře zvaného Tethys, dokázal lávový příkrov rozbít a drobné úlomky obrousit na valouny, které na pobřeží vytvořily několikametrovou vrstvu. Když moře ustoupilo asi 1000 km na jih k dnešnímu Jadranu, přišla doba ledová. Ze Skandinávie se k nám přisunula masa ledu asi 400 m mocná, jež měla v sobě zarostlé valounky červené švédské žuly, štěrk, písek a hlínu. Po roztátí ledu, zde tento materiál zůstal a spolu se spraší, což byla jemná hlína navátá větrem, vytvořil dnešní povrch. Valounky čedičové lávy různých velikostí, zde rovněž zůstaly. Při úpravě stadionu na Bazalech, byly nalezeny čedičové balvany o velikosti až 1 m 3 a jsou vystaveny u křižovatky silnic Českobratrská a Bohumínská. Drobné valounky čediče byly ukryty pod spraší na svahu Hladnovského kopce, kde se později těžily v jámách. Poněvadž se čedič řekne německy der Basalt, místu, kde se tyto valounky těžily, se začalo říkat Bazaly a říká se jim tak dosud. Důkazy o krásách nitra Hladnovského kopce a tedy i Bazalů, můžeme dnes spatřit v sálech Staré radnice jako exponáty Muzea. Kdo jste tam ještě nebyli, zajděte se podívat, stojí to za prohlídku. Nebo že bychom se tam vypravili na organizovanou exkursi? (J. K.) Měsíc březen (r. 1939) ve světle našich dějin Vraťme se však víc než ½ roku před toto datum. Politický obzor se zatahuje černými mraky, dochází k Anschlussu Rakouska připojení k Německu. Počátkem října 1938 opuštěni a zrazeni západními spojenci, kterým jsme věřili a kteří měli být zárukou naší státní samostatnosti, jsme vyklidili pohraniční pevnosti a předali území Němcům, kteří si tak hojili komplex národa poraženého v první světové válce. K tomuto roztrhání našeho státu se ochotně připojili Poláci záborem Těšínska a Maďaři záborem jižního Slovenska a Podkarpatské Rusi. Slovensko dostalo autonomii a z Československa se stalo Česko Slovensko. Vojáci propuštění z armády

16 Seniorský zpravodaj byli nasazeni v pracovních četách na výstavbu dálnice zhruba v trase dnešní D1, která však nebyla dokončena. President Beneš se vzdává úřadu a odjíždí do Anglie s mnoha českými politiky. Do čela státu je zvolen president Nejvyššího soudu, Dr. Emil Hácha. Dne 14. března 1939 povolává Hitler do Berlína presidenta Háchu, kde tvrdými vyhrůžkami diktuje presidentu Háchovi své podmínky, kterému nezbývá, než je přijmout. 15. března ráno pak vstupují německá vojska na naše území, z Česko Slovenska se stává Protektorát. Do Ostravy vtrhli Němci už 14. března večer. 15. březen 1939 jsem prožíval u svého dědečka a babičky ve Valašském Meziříčí. Dědeček v 7:00 hod. ráno pustil zprávy, které jenom německy ohlašovaly, že Vůdce a Říšský kancléř Adolf Hitler zabral naše území pod svou ochranu a zřizuje na něm Protektorát Böhmen und Mähren Protektorát Čechy a Moravu. Slovensko vyhlašuje Slovenský štát a stává se samostatným. Podkarpatskou Rus obsazují Maďaři, i když na její obranu padlo od našich vojáků několik výstřelů. Na veřejných místech byly vylepeny červené vyhlášky velitele německých vojsk generála Blaskovitze o zachování klidu, psané velice špatnou češtinou. Brzy nato se ukázaly stinné stránky okupace.

17 Seniorský zpravodaj Židovští právníci a lékaři byli zbaveni svého povolání, jejich majetky byly zabírány, osobnosti našeho národního života byly zavírány a popravovány, později byly dvě vesnice Lidice a Ležáky, vypáleny a srovnány se zemí, lidé vyvražděni. V září 1939 začíná druhá světová válka přepadením Polska, kterému vpadl do zad Sovětský svaz obsazením bývalé Haliče. Za Polsko se však postavila Anglie a Francie. V červnu 1940 Německo vtrhne do Francie, nastává 40 denní válka /la guére drolle podivná válka/, v níž je Francie poražena. Brzy přijde na řadu Belgie, Holandsko, Dánsko, Norsko, Jugoslávie, Řecko a Sovětský svaz. Nakonec soustředěným náporem Spojenců - SSSR, Anglie, Francie, USA a partyzánských bojů na obsazených územích Evropy je Německo poraženo, v Norimberském procesu byli tvrdě potrestáni němečtí vojenští i civilní představitelé tohoto zrůdného režimu. Hitler i několik jiných pohlavárů spáchali v dubnu 1945 sebevraždu. A i když potom mezi bývalými spojenci docházelo občas k nedorozumění nebo ke stavu studená válka, žijeme teď více jak 60 let v míru. Ve válečném ovzduší jsme žili až do 8. května 1945, kdy jsme po více jak šesti letech mohli zase svobodně vydechnout. Ve válce padlo víc jak 20 milionů lidí. Podkarpatská Rus se však k nám už nevrátila. My a zejména mladší generace si můžeme 15. březen 1939 jen připomínat jako smutnou episodu našich národních dějin, která však netrvala dlouho a nakonec šťastně skončila. Kéž by si i z této historie vzali ponaučení naši potomci, kterým naznačené připomenutí se jeví jako pohádka o Červené Karkulce. (J. K.) Hrušov zašlá sláva, dobrá budoucnost Městská část Hrušov bývala výstavnou lokalitou. Kostel sv. Františka (vysvěcen v roce 1893) je jednou z mála zachovaných budov. Byla tam hornická kolonie dolu Stachanov, ve které jsem bydlela s rodiči od svých 6-ti let a začala jsem tam chodit do bývalé obecné školy. Byly tam 3 obecné školy a jedna bývalá měšťanská od 6. do 9. třídy. Tohle bylo v dolní části Hrušova a nahoře za železničním mostem byla obytná kolonie z chemické továrny, která byla naproti.

18 Seniorský zpravodaj V Hrušově byly všechny obchody tj. potraviny - Budoucnost, řeznictví, textilní obchod s látkami a prádlem a obchod s oděvy. Dále tam bylo papírnictví, Baťa, cukrárna, hračky. Do těchto obchodů jezdili lidé z okolních obcí Koblova, Vrbice, Muglinova a Heřmanic. Pro sportování vybudovali pracovití a podnikaví obyvatelé Hrušova fotbalové hřiště, koupaliště a tenisové kurty. Bylo tam také nádraží pro osobní a nákladní vlaky, které jezdí dodnes na Přerov a na Slovensko. Zastupitelé rozhodli asi v roce 1954, že most přes železnici je nízký, jelikož železnice se elektrifikovaly a proto se postavil nový most vyšší a přitom se rozšířila silnice (v Hrušově) a přibralo se i kousek náměstí. Tím začal Hrušov upadat. Zbourala se obecná škola, rodinné domky se zahrádkami na náměstí a obchody. Zkázu zástavby z bývalých rodinných domků a hornické kolonie uspíšila katastrofální povodeň v roce Území je také postiženo bývalou důlní činností, která způsobila jeho propad zhruba o 4 metry. V červnu 2010 město požádalo o dotaci přes 1,5 mld. Kč. Dotace je určena na přípravu technické infrastruktury a především na navýšení terénu o 3,5m. Rozvojová zóna Hrušov nabídne po dokončení dokumentace plochu o rozloze 40 hektarů. Při nedostatku místa v již existujících průmyslových zónách jde o významnou lokalitu vhodnou pro podnikání malých a středních firem. (V. Š.) Zákony profesora Parkinsona Máme spoustu různých zákonů. Jednak oficielní, přijaté v Parlamentu a uveřejněné ve Sbírce zákonů a nařízení a druhé jsou ty neveřejné, které se však s železnou pravidelností objevují, když je člověk nejméně očekává. Mezi ně patří třeba utržená tkanička u bot, které si ve spěchu obouváme, abychom stihli autobus. Nebo třeba telefon zazvoní v okamžiku, když jsme ve vaně. Ty patří mezi série tzv. zákonů schválnosti. Další zákony už vymysleli lidé, kteří je vyhmátli ze života a zveřejnili. Mezi ně patří tzv. Murphyho zákony, více méně známé a taky zákony profesora Parkinsona. Podotýkám, že s tzv. Parkinsonovou chorobou nemají nic společného. Profesor Parkinson, který je sestavil, byl před druhou světovou válkou profesorem na universitě v Singapuru

19 Seniorský zpravodaj v Malajsii, která byla britskou kolonií. Když ve čtyřicátých letech vstoupili Japonci do války proti Americe a Velké Británii, profesor Parkinson se octl jako britský občan v armádě. Jako ekonom se v bojových složkách nemohl uplatnit, proto ho dali do štábu, kde měl vyhodnocovat letecké snímky nepřátelského území. Za dva dny zdůvodnil veliteli, že na to nestačí a potřebuje pomocníka. Dostal jej a s ním první povýšení. Po třech měsících vedl Parkinson skupinu 85. lidí a dostal hodnost podplukovníka. Od té doby neviděl jedinou fotografii a byl plně vytížen administrativními záležitostmi skupiny. To plně odpovídá slovenskému rčení: Každý robí to čo nevie. V civilu se vrátil profesor Parkinson ke své původní profesi ekonoma a svých znalostí a zkušeností využil k tomu, že zevšeobecnil některé jevy z běžného života, sepsal je a vydal jako Parkinsonovy zákony. Soudil o nich, že mají všeobecnou platnost a dalo by se říci, že ani naši zemi se nevyhýbají. Mezi počtem úředníků a množstvím práce neexistuje žádný vztah. Politikové i daňoví poplatníci předpokládají, že je stoupající počet státních zaměstnanců zřejmě nutný vzhledem k stálému růstu jejich úkolů. Vzrůst počtu úředníků je víceméně neměnný bez ohledu na to, je-li práce více nebo méně nebo není-li vůbec žádná. Ale i růst počtu zaměstnanců má své zákony: 1. Úředník chce rozmnožovat své podřízené a nikoliv konkurenty. 2. Úředníci si vzájemně přidělávají práci. V konečném důsledku pak úředník usiluje o přidělení dvou zaměstnanců. Každého z nich zasvětí pouze do poloviny své práce. Jsou udržování v kázni a pořádku jedině strachem z povýšení druhého. Navrhne-li později vedoucí přijetí dvou dalších pomocníků, je jeho povýšení prakticky zajištěno, takže nakonec pak sedm zaměstnanců vykonává práci původně jednoho. Těch sedm lidí si vzájemně přidělává tolik práce, že jsou plně vytíženi. Všichni se činí, jak nejlépe dovedou. Nelze přitom zapomínat ani na odchod šéfa do důchodu, kde platí jednoznačná rovnice. Čím má šéf více

20 Seniorský zpravodaj zaměstnanců, tím vyšší má plat. Čím vyšší plat. Tím vyšší důchod. Množství práce je pak otázkou naprosto nepodstatnou, ba téměř zanedbatelnou. Vysoké finance: Správní rada se má vyjádřit k částce 10 mil. liber na postavení atomového reaktoru. Po krátké debatě trvající 2,5 min. je náklad schválen. Této složité technické záležitosti téměř nikdo nerozumí a nechce se před druhými zbytečně shodit. Proto všeobecný souhlas. Na pořadu je další bod, opravna střechy pro kůlnu na kola za 350 liber. Debata o tomto bodu trvá 45 minut, částka je snížena na 300 liber. Závěr: Částku 10 mil. liber si nikdo neumí představit a diskuse o technických záležitostech by byla nanejvýš trapná. Zato částka 350 liber je každému jasná. Krytině na střechu a ceně za pokrytí rozumí každý a může k ní bez obav pronést kritickou připomínku. Z historie je prokázáno, že nejlépe prosperující firma je ta, která pracuje v kůlně na dvoře. Začne-li budovat paláce, je to známka úpadku a v konečné fázi i krachu. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Stačí podívat se na 25tiletý skelet vedle Krajského hejtmanství. Pakliže v tomto článku někomu něco připomíná třeba i poměry u nás, místopřísežně prohlašuji, že se jedná o podobnost čistě náhodnou. (J. K.) Poděkování Novoroční poděkování Za všechny seniory bych chtěla moc poděkovat našim PSS pracovnicím, které nám vydávají jídlo a hlavně všem ostatním kolem nás, kteří odvádějí výbornou práci. Hlavně Pavlínce Děcké, že vždy když za ní přijdeme, tak se nám snaží vyhovět a pomoci. Dále děkujeme paní Radce Řezaninové, protože je velmi šikovná a výborně odvádí práci volnočasových

21 Seniorský zpravodaj pracovnic. Taktéž VČA pracovnice Petra Šlachtová a Renata Rychlíková nám velmi pomáhají. Paní Rychlíková nám velmi chyběla, a všichni jsme ji přáli brzké uzdravení. Diplomovaným sestrám Soni, Yvě, Marcelce, Janě a Majce chceme za celý rok poděkovat, protože se nám vždy snaží v naší bolesti ulehčit a pomoci nám. Diplomovaná sestra Jana zaslouží dík za svou všímavost, kterou téměř každé ráno vyjádří a tím udělá radost a dobrou náladu po celý den. Je to maličkost, ale vždy potěší. Ze srdce děkujeme sestrám na noční službě. Tyto sestry jsou velmi vnímavé a přívětivé. Obrovské dík patří paní Alence Bestové, která s námi cvičí a je opravdu milá na všechny obyvatele domova. I našim uklizečkám na D3 i z ostatních pater chceme poděkovat, jelikož jsou k nám vždy velice vstřícné a ohleduplné. Nesmím zapomenout ani na pracovníky kuchyně, kteří připravují velmi chutnou stravu a pracovnicím prádelny, díky nimž máme prádlo vždy voňavé a nažehlené. Za seniory děkuje i nové paní vedoucí Veronice Foltýnkové, že je vždycky usměvavá a vždy nás zdraví a hlásí se k nám. Díky patří taktéž paní Tomšů, která vždy, pokud mohla, nám vyhověla a pomohla nám ve vyřizování našich přání a žádostí. Také panu řediteli děkujeme za celkové vedení domova a za trpělivost s uživateli. (L.H.) Poděkování Vážení přátelé a všichni klienti z Domova seniorů. Chtěla bych tímto poděkovat za ocenění, které nám udělili volnočasové pracovnice za naši aktivitu a zájem s nimi spolupracovat. Já osobně se různých aktivit a prací či cvičení paměti zúčastňuji velmi ráda. Alespoň se nenudím. Ráda se zúčastňuji i všech společenských akcí. Také chci poděkovat panu řediteli Ing. Juraji Chomiči, že upravil velkou jídelnu tak, že se tam mohou konat

22 Seniorský zpravodaj různé schůze, zpěv či koncerty a koupil zařízení ke čtení. S jeho použitím se může pořádat i pro nás nová zábava Karaoke. Tak si může každý zkusit zpívat do mikrofonu. A také chci poděkovat obětavé a vstřícné osobě a to naši paní Mgr. Ilonce Nemeškalové, naši paní knihovnici, která nás naučila ovat. Je to velmi zajímavé a člověk má radost, že může poslat zprávu např. bratranci až do Prahy, nebo přítelkyni až do Rožnova a ušetří i 10,- Kč za známku na dopis. Chodím na hodinu na internet moc ráda každý čtvrtek. Umí velmi vše vysvětlit nebo i opravit. Ale myslím, že mi to jde už čím dále lépe. Tímto paní Nemeškalové z celého srdce děkuji. (E. B.) Vzpomínka Ráda bych tímto způsobem vyjádřila soustrast za zemřelého pana vrátného Miroslava Slaměnu. Byl vždy příjemný a vykonával perfektně svou práci. Budeme na něj jistě všichni vzpomínat jen v dobrém. (L. H.) Správné odpovědi velikonočního trénování paměti: Kvíz: 1b,2b,3a,4b,5c,6b,7c. Koleda: zlatíčka, vajíčka, nedáte-li, slepička, rybníčka, pomůže. Bludiště:

23 Seniorský zpravodaj Vaše příběhy Moje první housle Můj otec hrál krásně na housle. Ráda jsem ho poslouchala a chtěla se to naučit. Když mi bylo 10 let, tak mne otec dal do hudební školy vedené paní profesorkou Staňkovou. Dostala jsem tedy první housle ¾, protože jsem prsty nedosáhla na hmatník. Po dvou letech jsem dostala celé. Vždy koncem roku jsme měli veřejné vystoupení, abychom předvedli, co jsme se naučili. Teorie i hra mi docela šla. Po dvou letech mi paní profesorka k vystoupení vybrala Serenádu Nicóla Paganiniho. Líbila se mi a já pilně cvičila, měla i slova, tak se lépe pamatovala. Zahrála jsem ji bez not a slyšela první potlesk. Otec byl spokojený. Paní profesorka měla tři děti a začala učit doma. Otci se to nelíbilo, tak mne přihlásil k panu dirigentu Pešatovi. Byl přísným učitelem a neposlušné prsty káral smyčcem. To mi bylo 14 let a stala se nemilá věc. Na hodinu před a po mně chodili dva bratři. Já před nimi dostala napomenutí smyčcem a mne se to dotklo. Přestala jsem chodit do hodin. To se otec po dvou měsících dověděl a s učením byl konec. Já na housle nikdy nezanevřela a pro radost si s otcem zahrála. (Z. N.) Velikonoční svátky Těšíme se vždy všichni na svátky vánoční, ale také na svátky velikonoční. To už jsme kupovali, nebo kdo umí, dělali kraslice, nebo jen barvou obarvovali vajíčka a těšili se, kdo z kamarádů či spolužáků přijdou polít nás vodou, pokapat voňavkou a vyšvihat karabáčem zadek, aby prý jsme nebyly líné. Měly jsme s maminkou ve zvyku dávat sousedovic dětem pětikorunu, nějaké

2015 LEDEN BŘEZEN. Písek

2015 LEDEN BŘEZEN. Písek 2015 LEDEN BŘEZEN Písek 1 SLOVO ŘEDITELKY Vážení a milí, ráda bych Vám představila další číslo našeho zpravodaje. V tomto čísle představíme různé akce za období leden-březen 2015. Letošní zima je již za

Více

PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014

PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014 PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014 15. 2. a 26. 2. 2014 TVOŘIVÉ ODPOLEDNE PRO SENIORY Pro seniory DPS Hladnovská, Ostrava Muglinov a DPS Heřmanická, Slezská Ostrava jsme přichystali tvořivé odpoledne, ve kterém

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Velikonoční kvíz ověřuje znalosti z prezentace o Velikonocích.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Velikonoční kvíz ověřuje znalosti z prezentace o Velikonocích. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast České svátky, vy_32_inovace_ma_36_19 Autor Mgr. Kateřina

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: 1.,, Vnitřní řád školní družiny (příloha) 2. Zápisní lístek 3. Pokyny pro zájemce ŠD 4.

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: Zápisní lístek (u zápisu) Pokyny pro zájemce ŠD Notýsek školní družiny,,vnitřní řád školní

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Září Cestička do školy Odpočinková činnost- volné rozhovory s dětmi o nových zážitcích,poslech

Více

MAMINKA MOJÍ BABIČKY Z VYPRÁVĚNÍ NAD STARÝMI FOTOGRAFIEMI

MAMINKA MOJÍ BABIČKY Z VYPRÁVĚNÍ NAD STARÝMI FOTOGRAFIEMI MAMINKA MOJÍ BABIČKY * Z VYPRÁVĚNÍ NAD STARÝMI FOTOGRAFIEMI LUKÁŠ URBAN 2013-2014 OBSAH ÚVOD 3 ŽIVOT 4 POVOLÁNÍ 4 STĚHOVÁNÍ 4 NÁŠ DŮM 5 ZDROJE 6 PŘÍLOHY ÚVOD Každou neděli k nám chodí na odpoledne babiččina

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou Dodatek k ŠVP Tematický plán Putování s Machem a Šebestovou ZÁŘÍ Naše družina Představujeme si Macha a Šebestovou Cíl: Děti zdokonalily vzájemnou komunikaci a vyjadřovací schopnosti. seznámení s řádem,

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky Projekt Těšíme se na Vánoce III. třída Veverky III. třída Veverky školní rok 2013/ 2014 Projekt: Těšíme se na Vánoce Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Svátky, tradice a lidové

Více

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ Bělostná pokrývka krajinu tiše zahalila, nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Všechna srdce se vánoční náladou naplnila Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ LYŽAŘSKÝ KURZ 24. 28. 1. 2011

Více

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ. Duben 2012 ČÍSLO ZDARMA. Z pyžamové párty v Bakově

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ. Duben 2012 ČÍSLO ZDARMA. Z pyžamové párty v Bakově ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ ČÍSLO ZDARMA Z pyžamové párty v Bakově Rákos nad zlato V pohádkách se sice vypráví sůl nad zlato, ale rákos živil i zdejší obyvatele. Takže by se dalo říct rákos nad zlato.

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

Ž E N K L A V S K É INFORMACE PRO OB

Ž E N K L A V S K É INFORMACE PRO OB OBECNÍ ŽENKLAVSKÝ ÚŘAD ZPRAVODAJ ŽENKLAVA VYDÁVÁ Ž E N K L A V S K É INFORMACE PRO OBČANY PROSINEC 2014 Keramická dílna s rodiči v MŠ Štrůdlování v ZŠ INFORMACE Z OBECNÍHO ÚŘADU 1. Složení obecního zastupitelstva

Více

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli

Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli Vánoce se kvapem blíží, takže výtvarný den, který se konal 1. prosince 2014 byl opět zaměřen na vánoční téma. Naši klienti - výtvarníci vyráběli vánoční přáníčka - stříhali, lepili, vyšívali a za pomoci

Více

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, IČO 750 111 91, ČSOB 220196017/0300 SOCIÁLNÍ SLUŽBY ČESKÁ Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, Česká republika DOTAZNÍK

Více

Vyhodnocování potřeb dětí. Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová

Vyhodnocování potřeb dětí. Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová Vyhodnocování potřeb dětí Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová Principy vyhodnocování Vyhodnocování je založeno na informacích/znalostech - vývoj dítěte, teorie citové vazby, podpůrné faktory, rizikové

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105. Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30

Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105. Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30 Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105 Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30 Ověření ve výuce: dějepis Třída: IX. Datum: 13. 02. 2011 Předmět: dějepis Ročník: IX. Klíčová slova: Protektorát Čechy

Více

Základní škola U Lesa 713, Karviná Ráj www.ulesakarvina.cz. leden 2009

Základní škola U Lesa 713, Karviná Ráj www.ulesakarvina.cz. leden 2009 Základní škola U Lesa 713, Karviná Ráj www.ulesakarvina.cz leden 2009 výuka podle Školního vzdělávacího programu, který umožňuje všestranný rozvoj žákovy osobnosti a respektuje jeho individualitu vytváření

Více

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015

Projekt Technické školky. MŠ Ostrovačice, květen 2015 Projekt Technické školky MŠ Ostrovačice, květen 2015 V tomto domě je umístěna naše mateřská škola, obecní úřad a také zde sídlí pan starosta Tomáš Hájek, který nás má rád a často se za námi chodí podívat.

Více

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě.

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 13.7. 2012 Burza oblečení Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 17.7.2012 Setkání s paní psycholožkou a individuálně jim pomohla s jiným pohledem na problémy,

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více

Informace pro rodiče

Informace pro rodiče Informace pro rodiče časopis MŠ Brouček duben 2015 Vydává: Mateřská škola Brouček Prackovice nad Labem Tel: 416 539 112 http://www.msbroucek.eu e-mail: msbroucek@seznam.cz Platby v MŠ Platbu inkasem provedeme

Více

Ž E N K L A V S K Ý Z P R A V O D A J

Ž E N K L A V S K Ý Z P R A V O D A J ŠKOLSKÁ KULTURNÍ KOMISE VYDÁVÁ Ž E N K L A V S K Ý Z P R A V O D A J ČERVEN - SRPEN 2013 Sportovní den Rozloučení s předškoláky INFORMACE Z OBECNÍHO ÚŘADU 1. ZO Ženklava oznamuje, že 16. zasedání zastupitelstva

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ Přivítali jsme opět mezi nás své kamarády z lesa, vody a vůbec z celé přírody. VÁŽENÍ RODIČE, V MĚSÍCI ŘÍJNU JSME VÁS NESVOLALI,

Více

Zpracovala Nová Milena - - Ortmanová Kateřina webmaster Vlach Jaroslav

Zpracovala Nová Milena - - Ortmanová Kateřina webmaster Vlach Jaroslav Vánoční Betlémská světýlka nesou se tmou, na stromech září s oblohou, šedý mráz přírodě korunu strojí, na oknech ledové obrazce zdobí. V červeném jablíčku uvidíš hvězdičku, po vodě pustíš z oříšku lodičku,

Více

PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Plán je rozvržen do 4 bloků na 4 roční období: podzim, zima, jaro, léto. Náměty činností v průběhu jednotlivých ročních období Všechny výchovné

Více

Gymnázium a obchodní akademie Chodov

Gymnázium a obchodní akademie Chodov Gymnázium a obchodní akademie Chodov Smetanova 738, 357 35 Chodov Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0367 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitňování výuky prostřednictvím ICT Pořadí šablony a sada: 19. Rozvoj

Více

Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín. Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 2014

Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín. Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 2014 Základní škola Olomouc, příspěvková org. Gagarinova 19, Olomouc Droždín Vyhodnocení dotazníku pro rodiče Listopad 214 Rozdaných dotazníků: 76 Odevzdaných dotazníků: 7 Z toho: Počet odevzdaných dotazníků

Více

VY_32_INOVACE_D5_20_10. Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

VY_32_INOVACE_D5_20_10. Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_D5_20_10 Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT I. SVĚTOV TOVÁ VÁLKA VY_32_INOVACE_D5_20_10 Anotace: materiál obsahuje 3 úvodní listy, 11 listů prezentace Šablona:

Více

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice Odloučené pracoviště: Mateřská škola Tyršova 304 Tetčice 664 17 Názvy měsíčních tematických celků

Více

Projekty školní družiny na školní rok 2011/2012. ZŠ V Zahrádkách 48. Praha 3

Projekty školní družiny na školní rok 2011/2012. ZŠ V Zahrádkách 48. Praha 3 Projekty školní družiny na školní rok 2011/2012 ZŠ V Zahrádkách 48 Praha 3 19. 9. 30. 9. pí. Toufarová 3. 10. 11. 11. pí. Kamenská 14. 11. 22. 12. pí. Maskaluková 3. 1. 18. 2. 2012 pí. Lišková 22. 2. 30.

Více

PROGRAMY. občanského sdružení. pro děti, mládež, rodinu a komunitu VOLNOČASOVÉ SOCIÁLNÍ VZDĚLÁVACÍ

PROGRAMY. občanského sdružení. pro děti, mládež, rodinu a komunitu VOLNOČASOVÉ SOCIÁLNÍ VZDĚLÁVACÍ 02/09 občanské sdružení Posláním o. s. Neposeda je napomáhat svou činností k rozvoji občanské společnosti na území Prahy 21 a okolí, zejména podporováním aktivit pro děti, mládež a rodinu. Naším cílem

Více

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15.

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. První zápas se ZŠ Nad Přehradou prohrála naše děvčata 0:2 po setech 12:15

Více

Velikonoce I. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 VY_32_INOVACE_PRV_490

Velikonoce I. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 VY_32_INOVACE_PRV_490 VY_32_INOVACE_PRV_490 S2 Velikonoce I. Autor: Irena Paulová, Mgr. Použití: 2. ročník Datum vypracování:10. 3. 2013 Datum pilotáže: 21. 3. 2013 Metodika: Žáci si společně s učitelem prohlížejí prezentaci,

Více

Otevřené brány. Vážení spoluobčané,

Otevřené brány. Vážení spoluobčané, Vážení spoluobčané, přinášíme Vám desáté a poslední číslo Obecního zpravodaje v letošním roce. Advent jsme zahájili akcí Rozvěcování vánočního stromku. Tato akce se konala 29. 11. 2014 a nutno podotknout,

Více

Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi.

Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi. 7.1. 2013 PEČENÍ ČOKOLÁDOVÝCH MUFFINŮ Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi. 7. 2. 2013 NÁVŠTĚVA NÍZKOPRAHOVÉHO ZAŘÍZENÍ Společně s dětmi jsme navštívili

Více

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Tento Vánoční strom tu stojí nejen jako symbol nejkrásnějších svátků roku, Vánoc, ale připomíná nám všem také tradici, která se začala odvíjet

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2011/2012. Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 4. ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2011/2012. Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 4. ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2011/2012 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 4. ročník Září Obec v níž žijeme,jak žijeme Odpočinková činnost-stolní hry,hry s hračkami,poslech písniček,povídání

Více

Vyhodnocení dotazníkového šetření

Vyhodnocení dotazníkového šetření Vyhodnocení dotazníkového šetření V měsíci březnu roku 2012 bylo provedeno oddělením sociálních služeb, odboru sociálních věcí Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava dotazníkové šetření zjišťující spokojenost

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015 Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem Září 2015 O čem si přečtete: Zahájení školního roku 2015/2016 Plavání Návštěva útulku

Více

Děti a tety z našeho Domova:

Děti a tety z našeho Domova: Všichni jsme prožívali vánoční svátky se svými blízkými, ať už doma nebo na našem Domově. Mnozí z vás o svých Vánocích napsali a namalovali hezké příspěvky: Děti a tety z našeho Domova: Na Štědrý den se

Více

DON BOSKO HAVÍŘOV o. s. Následně byla tato změna povolena a vzata na vědomí Ministerstvem vnitra dne 15. 11.2012

DON BOSKO HAVÍŘOV o. s. Následně byla tato změna povolena a vzata na vědomí Ministerstvem vnitra dne 15. 11.2012 Název sdružení: Sdružení Laiků Don Boska Sídlo sdružení: Haškova 3, Havířov Město, 73601 IČO: 630 24 730 Změna názvu sdružení 2 Dne 3. října 2012 byla na členské schůzi SLDB schválena změna názvu sdružení

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor: Mgr. Alena Hynčicová Tematický celek: 20. století Cílová skupina: I. ročník SŠ Anotace: Materiál má podobu pracovního listu s úlohami, pomocí nichž se žáci seznámí s životem českých lidí během druhé

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

Vyhodnocení dotazníkového šetření

Vyhodnocení dotazníkového šetření Statutární město Ostrava městský obvod Slezská Ostrava Odbor sociálních věcí Vyhodnocení dotazníkového šetření Na oddělení sociálních služeb odboru sociálních věcí Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava

Více

Kronika školní rok 2006/2007

Kronika školní rok 2006/2007 Kronika školní rok 2006/2007 Střední škola a Základní škola Pionýrů 767, Frýdek Místek 738 02 pracoviště Pržno Odloučené pracoviště Pržno, Ústav sociální péče Náš Svět. Začal nám Nový školní rok 2006/2007

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

1.9. Světový den míru 7.9. Den otevřených dveří památek 22.9. Evropský den bez aut

1.9. Světový den míru 7.9. Den otevřených dveří památek 22.9. Evropský den bez aut 1.9. Světový den míru 7.9. Den otevřených dveří památek 22.9. Evropský den bez aut Vzájemné seznámení, seznámení s režimem a programy školní družiny Seznámení s provozem ŠJ, stolování Podvodní svět Ilustrace,pohádky,

Více

Salesiánský dům dětí a mládeže. Co nabízíme ve školním roce 2013/2014

Salesiánský dům dětí a mládeže. Co nabízíme ve školním roce 2013/2014 Salesiánský dům dětí a mládeže Klub SHM Ostrava-Zábřeh Volgogradská 2, 700 30 Ostrava - Zábřeh telefon: 596 751 697 Co nabízíme ve školním roce 2013/2014 VOLNÁ ORATOŘ ( OTEVŘENÝ KLUB) Hry všeho druhu,

Více

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA

INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ KLUBU POHÁDKA ROUSÍNOV Březen duben 2008 Pravidelné schůzky se konají na adrese: Skálova 35 (nad Salonem Kleopatra) v tyto dny: Pondělí: 15:30 17:30 herna od května pouze za nepříznivého

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Cvičná prezentace. Společný postup tvorby prezentace v MS PowerPoint 2003

Cvičná prezentace. Společný postup tvorby prezentace v MS PowerPoint 2003 Cvičná prezentace Společný postup tvorby prezentace v MS PowerPoint 2003 č. 12 název anotace očekávaný výstup druh učebního materiálu druh interaktivity Cvičná prezentace - společný postup tvorby prezentace

Více

CHARITNÍ LISTY. ročník 1 číslo 4 červen 2008 PROJEKT REKONSTRUKCE VÍCEÚČELOVÉHO CHARITNÍHO DOMU V HALENKOVĚ

CHARITNÍ LISTY. ročník 1 číslo 4 červen 2008 PROJEKT REKONSTRUKCE VÍCEÚČELOVÉHO CHARITNÍHO DOMU V HALENKOVĚ CHARITNÍ LISTY ročník 1 číslo 4 červen 2008 PROJEKT REKONSTRUKCE VÍCEÚČELOVÉHO CHARITNÍHO DOMU V HALENKOVĚ Vzhledem k tomu, že se blíží ukončení rekonstrukce charitního domu v Halenkově, dovolte mi krátkou

Více

V Ř E S K O V Á K leden 2010

V Ř E S K O V Á K leden 2010 V Ř E S K O V Á K leden 2010 Úvodní slovo Vážení spoluobčané, dočkali jsme se přívalu sněhu a tak okusili zase po dlouhé době pravou zimu. Největší radost mají samozřejmě děti, ale dospělým sníh přidělává

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ze Slovanu 2013/2014 VÁNOCE OČIMA ŽÁKŮ Matyáš Třasoň, IX. B ŠTĚDRÝ VEČER U NÁS DOMA Letos stejně jako loni začínáme na hřbitově. Dáme věnce, svíčky na hrob, modlíme se jenom

Více

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII Poznáváme své děti V červnu 2014 jsme získaly finanční prostředky z dotace v oblasti výchovy a vzdělávání Městského úřadu v Příbrami na projekt s názvem Poznáváme své děti. V rámci této dotace na naší

Více

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Cíl projektu Jazykové vědomosti jsou důležitou investicí do budoucnosti dítěte, které hrají velkou roli nejen při

Více

(Vánoce) Vánoce ve Francii. Vánoce v Austrálii Vánoce v Číně v Rusku. v Německu ve Španělsku. v Grónsku. v USA

(Vánoce) Vánoce ve Francii. Vánoce v Austrálii Vánoce v Číně v Rusku. v Německu ve Španělsku. v Grónsku. v USA (Vánoce) Zjisti jak a kdy se slaví Vánoce nebo konec roku u vás, v Brazílii. Vyrob pozvánku k vám pro děti z Česka. Napiš na ni, co je pro vaši zemi zajímavé a typické. Vánoce ve Francii Vánoce v Austrálii

Více

Březen 2014. Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz. Školní ples

Březen 2014. Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz. Školní ples Březen 2014 Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz Školní ples Tak trochu jinak jsme letos pojali školní ples, který se konal ve stylu hudby 80. a 90. let. O zahájení se postaraly děti z

Více

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače.

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače. Celá dnešní hodina byla věnována evaluaci kurzu někteří klienti svá hodnocení nadiktovali, někteří je dokázali napsat sami většinou ve wordu, někteří zvládli i sami poslat emailem: Tito klienti svá hodnocení

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 48

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 48 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 48 Obsah: Slovo ředitele školy. Zahájení školního roku. vystoupení v domově důchodců vyhodnocení sběru, bludiště a malování.

Více

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow.

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow. Základní škola Ořech a její KFOŠ A je tu zase prosinec. Prý měsíc klidu, pohody a radostného očekávání vánoc. No, mnozí z nás dobře víme, že umí být občas pořádně hektický a náročný. I když vždy krásný.

Více

Výroční zpráva ZŠ a MŠ Hamry nad Sázavou za školní rok

Výroční zpráva ZŠ a MŠ Hamry nad Sázavou za školní rok Výroční zpráva ZŠ a MŠ Hamry nad Sázavou za školní rok 2013 2014 Základní škola a Mateřská škola Hamry nad Sázavou, příspěvková organizace Hamry nad Sázavou 133 591 01 Žďár nad Sázavou tel.: 775 99 44

Více

Vyhodnocení dotazníkového šetření mezi klienty Centra sociálních služeb Kojetín, p. o.

Vyhodnocení dotazníkového šetření mezi klienty Centra sociálních služeb Kojetín, p. o. Vyhodnocení dotazníkového šetření z listopadu 2014 V listopadu 2014 jsme uskutečnili dotazníkové šetření mezi klienty Centra sociálních služeb Kojetín, p. o. a mezi jejich rodinnými příslušníky. Cílem

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

VY_32_INOVACE_D5_20_17. Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT II. SVĚTOV

VY_32_INOVACE_D5_20_17. Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT II. SVĚTOV VY_32_INOVACE_D5_20_17 Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT II. SVĚTOV TOVÁ VÁLKA 1. část VY_32_INOVACE_D5_20_17 Anotace: materiál obsahuje 3 úvodní listy, 13 listů prezentace

Více

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání

Mateřská škola Oáza v Praze 12. Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Mateřská škola Oáza v Praze 12 Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Název: Zvídálkovo putování Naše motto: JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA Jaro chystá radovánky, pro naše kluky i holky Léto sluncem

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj Co je u nás nového a co chystáme Naši milí přátelé, leden 2015 vítáme vás v novém roce a doufáme, že jste první měsíc prožili v poklidu a ve zdraví. My jsme po Novém roce navázali na naši práci

Více

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI představuje letní adaptační kurz pro žáky z Vietnamu i z Čech PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI 11. 8. 15. 8. 2014 Jizerské hory penzion U Kačáka Obsah: 1. Cíl projektu 2. Realizace projektu Přípravná

Více

VÝUKA JAZYKŮ ZÁJMOVÁ ČINNOST ORGANIZACE 1. ROČNÍKU DESATERO PRO PRVŇÁČKY

VÝUKA JAZYKŮ ZÁJMOVÁ ČINNOST ORGANIZACE 1. ROČNÍKU DESATERO PRO PRVŇÁČKY VÝUKA JAZYKŮ Od třetí třídy začíná výuka cizího jazyka. Angličtinu mohou děti navštěvovat i v kroužku, který na naší škole probíhá v odpoledních hodinách. Od 7. ročníku vyučujeme 2. cizí jazyk ( Nj, Fj,

Více

Básnička o mandarince. Mandarinka je opravdu dobrá, barva její je oranžová. Vitamíny má, proto mi tak chutná. Básnička o mrkvi

Básnička o mandarince. Mandarinka je opravdu dobrá, barva její je oranžová. Vitamíny má, proto mi tak chutná. Básnička o mrkvi Básnička o mandarince Básnička o mrkvi U nás doma na zahradě, vedle sebe v jedné řadě, mrkvička si v zemi leží, šťavnatá a krásně svěží. Oranžová se zelenými vlasy, kandidátka na královnu krásy, křupavá

Více

ZPRÁVA O DOTAZNÍKU PÉČE O SENIORY

ZPRÁVA O DOTAZNÍKU PÉČE O SENIORY ZPRÁVA O DOTAZNÍKU PÉČE O SENIORY Jménem TDN si vážíme dotázaných, kteří se věnovali svůj čas vyplněním dotazníku buď formou osobního setkání v bytě či organizaci nebo elektronického dotazníku http://www.survio.com/survey/f/a8q3e2p9w4k0p2j9m

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 Březen 2013 1 ZŠ Jarní 4 5 6 7 8 Téma: MOJE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA 11 Téma: Z POHÁDKY DO POHÁDKY 12 13 14 15 DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 18 19 20 21 22 Téma: CESTUJEME ZA ZVÍŘÁTKY Z CELÉHO SVĚTA Dráčci

Více

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Za výborné výkony ji získali: ročník 2004 Tomáš Trunda 1. místo ročník 2003 Vojta Procházka 3. místo Tomáš Strachota 2. místo Honza Trunda

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MŠ SPOJENCŮ PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Dívej se a poznávej barevný svět kolem nás

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MŠ SPOJENCŮ PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Dívej se a poznávej barevný svět kolem nás ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MŠ SPOJENCŮ PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ Dívej se a poznávej barevný svět kolem nás Na kluky a na holčičky čeká dráček u školičky. Učí se tu barvičky, zpívají se písničky, ještě

Více

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. Sladký domov. (SWEET HOME) 17. číslo červen 2013

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. Sladký domov. (SWEET HOME) 17. číslo červen 2013 Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00 Sladký domov (SWEET HOME) 17. číslo červen 2013 Tak už to máme skoro všichni za sebou. Co, že máme za sebou? No přece školní rok

Více

STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST

STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST ŠKOLNÍ ROK 2009/2010 O projektu DOTEK Dům obnovy tradice, ekologie a kultury je projekt Střediska ekologické výchovy

Více

ŘECKÉ OLYMPIJSKÉ HRY WALDORFSKÝCH ŠKOL PARDUBICE 2014

ŘECKÉ OLYMPIJSKÉ HRY WALDORFSKÝCH ŠKOL PARDUBICE 2014 ŘECKÉ OLYMPIJSKÉ HRY WALDORFSKÝCH ŠKOL PARDUBICE 2014 V letošním školním roce se naše ZŠW Pardubice s podporou Magistrátu města Pardubic stala organizátorem tradičních olympijských her pro žáky pátých

Více

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými.

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. Celoroční projekt MŠ Sluníčko na rok 2010-2011 Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. ŠVP usiluje v souladu RVP o vytváření klíčových kompetencí: - Kompetence k učení

Více

MĚSTO KRNOV a třetí věk Program Zdraví 21

MĚSTO KRNOV a třetí věk Program Zdraví 21 MĚSTO KRNOV a třetí věk Program Zdraví 21 Vlasta Patíková MěÚ Krnov, odbor sociální Tel.: 554 697 252 E-mail:vpatikova@mukrnov.cz Cíl 5 Zdravé stárnutí Do roku 2020 by měli mít lidé nad 65 let možnost

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

Školní časopis 3/1.ročník

Školní časopis 3/1.ročník Školní časopis 3/1.ročník 6.6.2013 Obsah NAŠE ŠKOLA Schůze Školního parlamentu 1 Interiéry tříd I. stupně 2 Fotosoutěž 3 Rekonstrukce školy 4 PŘÍRODA Kur domácí 5 SPORT A ZDRAVÍ Fotbal 6 KULTURA Verše

Více

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov

Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Přehled akcí za rok 2010, pořádaných pro uživatele DS Lukov Každý týden pravidelně probíhá: -PO-PÁ - každé ráno od 8 hod rozcvička, po rozcvičce zpěv na oddělení -PO-ČT - pracovnice soc. péče - práce s

Více

Domov. Srdce v dlaních

Domov. Srdce v dlaních Domov Srdce v dlaních 12.číslo Zpravodaj Listopad 2014 Horoskop Štír Lidé narození ve znamení Štíra mají velmi jasné myšlení, bystrý úsudek a přesný odhad situace. Nemají jen dobrou paměť, ale mají i aktivní

Více

ŠKOLNÍ DRUŽINA. příloha ŠVP pro školní rok 2012/2013

ŠKOLNÍ DRUŽINA. příloha ŠVP pro školní rok 2012/2013 Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice, příspěvková organizace Hlavní 103, 742 83 Zbyslavice, tel.: 558 955 722, IČO: 70 98 13 96 www.zszbyslavice.cz ŠKOLNÍ DRUŽINA příloha ŠVP pro školní rok

Více

Výsledky dotazníkového šetření 2013 dotazník pro rodiče

Výsledky dotazníkového šetření 2013 dotazník pro rodiče Výsledky dotazníkového šetření 2013 dotazník pro rodiče Zákonní zástupci žáků naší školy byli vyzváni k vyplnění anonymních dotazníků, týkajících se vztahů (v souvislosti se školou), výchovy a vzdělání,

Více