LÉTO Sluníčko jde létu k duhu, s deštíkem si nechce hrát. Na oblohu kreslí duhu, ta teď bude kralovat.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "LÉTO Sluníčko jde létu k duhu, s deštíkem si nechce hrát. Na oblohu kreslí duhu, ta teď bude kralovat."

Transkript

1 ŠKOLNÍ ZPRAVODAJ letní číslo (ročník 8, číslo 4) LÉTO Sluníčko jde létu k duhu, s deštíkem si nechce hrát. Na oblohu kreslí duhu, ta teď bude kralovat. (omalovánka) Vymaluj barvy duhy.

2 Kulturní a společenské akce ve IV. čtvrtletí Byli jsme v muzeu navštívili všichni žáci 2. stupně ZŠP se svými učiteli výstavu v Muzeu Boskovicka K. Absolon fotografie z evropských jeskyní a krasů s doprovodným programem Jak byl objevován Moravský kras. Výstava připomněla loňské 50-té výročí úmrtí slavného krasového badatele, boskovického rodáka, jehož zásluhou byla zpřístupněna propast Macocha a objeveny jeskyně Punkevní a Kateřinská. Roku 1920 objevil také podzemní tok říčky Punkvy, po němž byla díky jeho úsilí o 13 let později umožněna plavba. Výstava byla motivační aktivitou pro všechny žáky, kteří se rozhodli v letošním školním roce navštívit Moravský kras v rámci školy v přírodě, aby si mohli na vlastní oči prohlédnout krasové území, jehož výzkumu věnoval K. Absolon celý svůj život. Partnerská návštěva z MŠ, ZŠ a PrŠ Hustopeče Ve dnech a proběhlo na naší škole už třetí přátelské setkání dětí a pedagogů. 14 osob (11 žáků a 3 učitelé) bylo ubytováno v prostorách školního internátu. Oba dny byly naplněny sportovními utkáními a bohatým kulturním programem. Nechyběl ani táborák s opékáním špekáčků a se zpěvem trampských písní. Už se těšíme na další společné setkání, které se bude za rok konat na půdě MŠ, ZŠ a PrŠ v Hustopečích. Divadelní představení Sněhurka a už jen 5 trpaslíků Že je v názvu chyba? Ale kdepak! Jak to bylo se Sněhurkou a 7 trpaslíky vědí už malé děti v mateřské škole, ale příběh o 5trpaslících je úplnou novinkou. Jedná se o integrační pohádkový muzikál, který zhlédli naši žáci v dopoledních hodinách. Skleník v Boskovicích hostil žákovské amatérské herce, zpěváky a hudebníky z Boskovic a Letovic, kteří pojali národní pohádku velmi netradičně a s humorem. Že bylo trpaslíků jen 5, mladý princ byl i se svým sluhou otráven jablkovou buchtou a Sněhurka se provdala za vodníka? Proč ne? Vždyť v pohádkách je možné úplně všechno! Více už nechceme prozrazovat. Pro zvídavou veřejnost byl muzikál opakován stejný den v odpoledních hodinách s volným vstupem.

3 Mezinárodní den dětí Oslavy MDD proběhly na naší škole hned 3 aktivitami. Dětský den oslavili žáci nižšího stupně a PrŠ společně již Pro děti byla připravena stanoviště, na kterých plnily nejrůznější úkoly. Další část dopoledne byla pojata výtvarně. Žáci soutěžili, kdo nakreslí nejhezčí obrázek na téma Nejkrásnější sluníčko. Všichni pracovali s nadšením a výsledné práce byly opravdu zdařilé. Netradiční dopoledne se všem líbilo a bylo zakončeno odměnami, diplomy a polárkovým překvapením. Žáci 2. stupně ZŠP slavili svůj svátek Soutěže na stanovištích byly opravdu velmi náročné a prokázaly stmelenost všech 3 třídních kolektivů. Žáci si vzájemně pomáhali, povzbuzovali se a dbali na správné sčítání bodů ve svých hracích kartách. Výsledné skóre jednotlivých tříd bylo natolik vyrovnané, že všichni žáci získali pro svoji třídu diplom, sladkosti a buchtu jako od maminky. Někteří žáci naší školy oslavili Den dětí společně ještě akcí Noc snů, kterou pořádala ZOO BRNO. Nahlášení účastníci obdrželi lístky zdarma a společně s rodiči strávili letní večer v zoo. Ivana Staffová Pruhovaný kabátek, na neděli, na svátek, v tom já běhám celý den, řekni, dítě, kdo já jsem! (zebra) Poznáš zvířátka z hádanek? Dlouhé nohy, dlouhý krček, nejsem, děti, žádný šprček, jsem nejvyšší mezi všemi zvířátky na naší zemi. (žirafa) Na větvích se houpám ráda, šikovná jsem velice, a když zlobím, podobám se malým dětem nejvíce. (opice) Na bříšku mám velkou kapsu, své děti v ní nosívám, když spěchám, tak hopsám, k tomu silné nohy mám. (klokan) Nohy pevné jako sloupy, také velké uši mám, nosánek mám pěkně dlouhý i zatroubit na něj znám. (slon) Říkají mi, že jsem zvířat král, velká hlava, zlatá hříva, každý by se bál. (lev)

4 Dívej se a porovnej. Pozorně si prohlédni tyto obrázky. Nebudeš tomu věřit, ale jsou mezi nimi 4 rozdíly. Najdeš je? (zvířata v ZOO - obrázky k vymalování a hledání rozdílů)

5 Svět sportu se uskutečnilo okresní kolo ve sportovních hrách mládeže (SHM), do kterého byli vybráni nejlepší sportovci školního kola. Tato atletická soutěž vyvrcholila krajským kolem, organizovaným 1.6. v Brně hostila naše škola přátele z MŠ, ZŠ a PrŠ Hustopeče. Na programu byl turnaj v bowlingu i přátelské utkání mezi chlapci v kopané. O 5 dnů později, 25.5., se konalo fotbalové utkání ZŠP Boskovice a ZŠP Blansko. Na přelomu května a června měli možnost se do soutěžení zapojit také děti, pro něž není sport koníčkem číslo jedna. U příležitosti oslav MDD učitelé pořádali pro všechny žáky bez rozdílu věku a pohlaví zábavná dopoledne s plněním úkolů z různých oblastí ve venkovním areálu školy. Sladká odměna neminula žádného soutěžícího a nechybělo ani ocenění v podobě diplomů. Jízda na kole patří k oblíbeným sportům snad všech generací. Žáci z cyklistického kroužku se vypravili na kolech na odpolední výlet do Vísek, který spojili v parném odpoledni s koupáním v tamním bazénu. Cyklistickou jízdu zručnosti si vyzkoušeli všichni žáci školy. Byla spojena s ukázkami a nácvikem poskytování 1. pomoci, neboť kdo z nás může s jistotou tvrdit, že jej žádné zranění ani úraz nikdy nepotká? Nejlepší cyklojezdci odjeli měřit svoje síly s konkurencí do Blanska, kde se konalo okresní kolo jízdy zručnosti se uskutečnily již tradiční sportovní hry pro handicapované v areálu Červené zahrady v Boskovicích. Žáci naší školy se pilně připravovali na všechny sportovní disciplíny: skok do dálky, skok z místa, běh, hod kriketovým míčkem, štafetu i jízdu zručnosti na vozíčku. Trénink byl důkladný, což se potom odrazilo ve výborných výsledcích našeho týmu. Také turistice je ve škole věnována velká pozornost. Děti chodí pravidelně na vycházky do přírody, na školní výlety, cvičení CO si bez několika kilometrů pěší chůze náročným terénem se zdoláváním překážek ani neumíme představit. Nejlepší turisté ušli několik desítek kilometrů na škole v přírodě, kde byl také prostor pro netradiční sportovní disciplíny: lukostřelbu, ruské kuželky aj. S blížícím se létem se magnetem pro děti stala voda. Žáci si zaplavali v blanenském krytém bazénu, v rámci hodin Tv několikrát

6 navštívili městské lázně, kde se kromě plavání a otužování věnovali také vodním hrám a sportům. Po uzavření lázní se žáci 8. a 9. ročníku vypravili na boskovické koupaliště Červenka, které má letos v souvislosti se zvýšeným vstupným předehřívanou vodu a nabízí nové atrakce i služby. A co tolik oblíbené míčové hry? Děti ze ZŠS a PrŠ se pravidelně 1x za 14 dnů setkávají v tělocvičně, kde soutěží a hlavně se baví při hrách s míčem i jiných činnostech. A co dodat na závěr? Pokud je sport pro děti zábavou a oblíbenou volnočasovou aktivitou, nelze si přát nic lepšího. Proto máme také na letní prázdniny připraven již 2. týdenní pobyt na Suchým, kde nebude chybět sportování, cestování a také prázdninové lenošení. Těšíme se na všechny kamarády! Dagmar Žáčková Vtipy na téma KOUPÁNÍ Koupají se 2 kluci v řece. Ta voda je ale studená, cvaká zuby jeden, kdyby mi to doma nezakázali, nekoupal bych se! Žena koupila psa a nutila manžela, aby s ním chodil každé ráno k řece, kde se měl pejsek proplavat. Ale řeka byla daleko a manžel si úkol usnadnil psa postříkal hadicí. To jsem blázen, jak to ten pes plave-nahoře je mokrý a dole suchý! To máš tak, miláčku, vysvětluje jí, to je kuriózní pes, nejraději plave naznak! Žena vítá muže z práce: Mám pro tebe 2 zprávy. Ta špatná je, že nás zase vytopil soused! A ta dobrá? Náš Pepíček se při tom konečně naučil plavat! Na pláži přistoupí strážník k mladé dívce v bikinách a říká jí: Co by asi říkala Vaše matka, kdyby Vás viděla v těchto plavkách? Moc by se zlobila, ty jsou totiž její! (kreslený vtip)

7 Cestování a turistika na naší škole Škola v přírodě Veselice v Moravském krasu Ozdravný pobyt s výukou v přírodě probíhal v tomto školním roce od do Zúčastnilo se ho 12 žáků ze ZŠS, ZŠP a PrŠ, 2 učitelé a 1 asistentka pedagoga. Doprava tam i zpět byla autobusová, ubytováni jsme byli v rekreačním areálu Pod rozhlednou. Jednalo se o objekt bývalých vojenských kasáren, které byly letos převedeny do soukromého vlastnictví a jejich vybavení včetně kamerového systému odpovídalo své původní funkci. Činnosti, tematicky podřízené celotýdenní hře Putování po Moravském krasu, byly přizpůsobeny věku dětí i jejich kondici. Počasí nám tentokráte velmi přálo, a tak jsme mohli podnikat výlety do jeskyní i s plavbou na lodičkách a jízdou lanovkou+ ekovláčkem, hledat poklad v troskách starobylé zříceniny hradu Blanseka, vylézt na rozhlednu Podvrší, prohlédnout si zblízka větrný mlýn v Petrovicích, věnovat se přírodovědným aktivitám, rukodělným činnostem (vyráběli jsme lucerničky a originální trička) i zábavě (dělali jsme táborák s opékáním špekáčků a zpěvem trampských písní za doprovodu kytary, měli jsme karneval, diskotéku, pyžamopárty i noční hru). Součástí školy v přírodě byly také sportovní aktivity, a to plavání v blanenském krytém bazénu, lukostřelba na pevný cíl, jízda na koni v areálu ZD Petrovice spojená s exkurzí do místních stájí, venkovní ruské kuželky, míčové hry, cvičení s náčiním. A protože má tento typ pobytu ve svém názvu slovo škola, nesmělo chybět ani učení. Ale buďte bez obav, na této škole se neznámkovalo. Každý účastník si vedl svoji kroniku, kam zaznamenával největší zážitky uplynulého dne, lepil razítka z navštívených míst a obrázky, plnil úkoly z pracovních listů. Měli jsme také přednášky o přírodních a kulturních zajímavostech Moravského krasu, velký úspěch měla přednáška našeho domácího pana Juraje Surinčaka o činnosti armády v Moravském krasu, doplněná o praktické ukázky vojenského vybavení. Děti se stravovaly formou plné penze s pitným režimem, měly možnost nakupování cukrovinek a nanuků přímo v areálu, který sloužil pouze pro naše účely. Pro všechny účastníky je i letos připraveno CD s fotografiemi z pobytu, aby se mohli do Moravského krasu ve vzpomínkách opakovaně vracet. J. Kiršnerová

8 Školní výlety jsou tu! Červen je již tradičně časem školních výletů. V letošním roce se jich zúčastnily všechny třídy naší školy. Každá třída si zvolila lokalitu, kterou by chtěla navštívit, některé třídy se do terénu vypravily společně. A kam směřovaly naše kroky? Třída Předpokládaný Navštívené místo termín I.třída Šebetov - ÚSP, Kozolend II.třída Šebetov - Kozolend III. třída Letovice IV. třída Šebetov - Kozolend V. třída Boskovice -Westernové městečko VI.třída Olešnice - Muzeum strašidel VII.třída Máchův památník, Nový hrad VIII.třída Doubravice - Pštrosí farma IX.třída Olešnice - Muzeum strašidel Sláva nazdar výletu Ilona Růžičková

9 Závěrečné zkoušky v Praktické škole jednoleté Tak jako každý rok v červnu, i letos se v Praktické škole jednoleté studijní obor Domácí práce a pomocné zahradnické práce, konaly závěrečné zkoušky. Velmi dobře se na ně připravili Nina Fadrná a Miroslav Vrána. 3. června se konala praktická část. Nina a Míra připravovali jednoduché pokrmy (polévku, pomazánky, různé druhy chuťovek, moučník). Dokázali, že zvládají základy péče o domácnost (stolování, používání elektrospotřebičů, žehlení prádla, úklidové práce). Na své děti se přišly podívat i paní Fadrná a paní Vránová. Teoretická část zkoušky se konala 10. června. Nina a Míra prokazovali své znalosti z rodinné a občanské výchovy, matematiky a českého jazyka. Všichni přítomní si mohli po oba dny prohlédnout i výstavku prací a sešity s probíraným učivem. Složení zkušební komise: PaedDr. Jiří Staněk (ředitel MŠ, ZŠ a PrŠ v Hustopečích), Mgr. Jana Bousková, Mgr. Milada Stloukalová, Mgr. Ivana Staffová, Mgr. Jitka Kiršnerová. Průběh závěrečných zkoušek sledoval i ředitel školy Mgr. Antonín Petrů. Nina Fadrná a Miroslav Vrána zkoušky úspěšně absolvovali a získali vysvědčení o závěrečné zkoušce. Přejeme jim, aby v životě mohli dobře zúročit vše, co se v Praktické škole naučili. M. Stloukalová, tř. učitelka PrŠJ (omalovánka)

10 Vycházející žáci ve školním roce 2010/2011 jméno a příjmení škola, zařízení učební obor 1.Marie Adlerová VU, SŠ, I a ŠJ Cukrářské ZŠP Olešnice na M. práce 2.Robin Dolník MŠ, ZŠ a PrŠ Praktická škola ZŠP Boskovice jednoletá 3.Anna Chládková SŠ Charbulova Kadeřnice ZŠP Brno 4.Renata Kočí MŠ, ZŠ a PrŠ Praktická škola ZŠP Boskovice jednoletá 5.Tereza Koudelková OU a PrŠ Lomená Cukrářské ZŠP Brno práce 6.Dana Pivodová MŠ, ZŠ a PrŠ Praktická škola ZŠP Boskovice jednoletá 7.Michal Réda MŠ, ZŠ a PrŠ Praktická škola ZŠP Boskovice jednoletá 8.Tomáš Totušek Domácí péče ZŠS 9.Lucie Kadlecová MŠ, ZŠ a PrŠ Praktická škola ZŠS Boskovice jednoletá 10.Marie Charvátová MŠ, ZŠ a PrŠ Praktická škola ZŠS Boskovice jednoletá 11.Martin Knídl MŠ, ZŠ a PrŠ Praktická škola ZŠS Boskovice jednoletá 12.Nina Fadrná Absolventka PrŠJ Boskovice 13.Miroslav Vrána Absolvent PrŠJ Boskovice M. Stloukalová, výchovná poradkyně (kreslený vtip)

11 Svět výpočetní techniky Týden internetu Týden internetu je aktivita, jejímž cílem bylo upozornit především na rizika, která se na internetu objevují a ohrožují hlavně děti. Cesta zákazů a příkazů může fungovat pouze pod přísným dohledem, ale tudy cesta určitě nevede. Nejdůležitější je poznat to, co děti na internetu baví a dát jim pravidla, aby internet používaly po dobu, která je rozumná. Je s podivem, že žákům, kteří zápasí se čtením a psaním, nedělá problém se dostat na počítači k tomu, co je nějakým způsobem oslovuje. Jako pravidel bylo využito Desatero bezpečného chování na internetu, které vytvořily děti ze Základní školy Kunratice. Každý žák byl s desaterem seznámen a následně si jednotlivé body opsal a uložil do své složky. Starší a počítačově zdatnější žáci měli možnost si vyzkoušet svoje technické znalosti prostřednictvím Supertestu. DESATERO BEZPEČNÉHO CHOVÁNÍ NA INTERNETU 1. NEZAPOMEŇ: OPATRNÝ INTERNETOVÝ SERFAŘ JE INTELIGENTNÍ SERFAŘ! 2. NEDÁVEJ NIKOMU ADRESU ANI TELEFON! NEVÍŠ, KDO SE SKRÝVÁ ZA OBRAZOVKOU! 3. NEPOSÍLEJ NIKOMU PO INTERNETU SVOJI FOTOGRAFII, NESDĚLUJ SVŮJ VĚK! 4. UDRŽUJ HESLO SVÉ INTERNETOVÉ SCHRÁNKY V TAJNOSTI, NESDĚLUJ HO ANI KAMARÁDOVI! 5. NIKDY NEODPOVÍDEJ NA NESLUŠNÉ, HRUBÉ NEBO VULGÁRNÍ Y! 6. NEDOMLOUVEJ SI SCHŮZKU PO INTERNETU, ANIŽ BYS O TOM ŘEKL ALESPOŇ JEDNOMU Z RODIČŮ! 7. POKUD TĚ NĚJAKÝ OBRÁZEK NEBO ŠOKUJE, OKAMŽITĚ OPUSŤ WEBOVOU STRÁNKU! 8. SVĚŘ SE DOSPĚLÉMU, POKUD TĚ INTERNET VYDĚSÍ NEBO PŘIVEDE DO ROZPAKŮ! 9. NEDEJ ŠANCI VIRŮM. NEOTVÍREJ PŘÍLOHU ZPRÁVY, KTERÁ PŘIŠLA Z NEZNÁMÉ ADRESY! 10. NEVĚŘ KAŽDÉ INFORMACI, KTEROU NA INTERNETU ZÍSKÁŠ! zdroj: P. Janík, ICT

12 Napiš, ulož a odešli V rámci kroužku informatiky (soutěže se mohli zúčastnit i žáci nenavštěvující kroužek) proběhla soutěž Napiš, ulož a odešli. Její první část spočívala ve znalosti psaní, formátování a uložení textu do určené složky. Dalším úkolem bylo otevření uživatelského účtu přiložení vytvořeného souboru k u a odeslání na danou adresu s předmětem SOUTĚŽ. Nejsprávněji a nejrychleji pracovala Tereza Koudelková z 9. ročníku (5 min. 6 s.) následována žáky 8. ročníku Jakubem Tauberem (5 min. 39 s.) a Julií Svobodovou (7 min. 45 s.). A jak jste na tom s prací na počítači vy? Pokud byste si chtěli vyzkoušet svoje schopnosti, nabízíme vám k vlastnímu otestování soutěžní úkoly. A teď už nezbývá než zasednout k počítači, zapnout vhodný měřicí přístroj a hurá do akce! A nezapomeňte, čas odměřuje všem stejně... Ve WORDU můžeme změnit velikost, typ a barvu písma. Nesmíme však zapomenout, že před každou úpravou musíme text označit. Calibri: škola (11) Times New Roman: škola (14) Arial Black: škola (16) Napsaný text můžeme také rozmnožit nakopírovat pomocí pravého tlačítka myši. Napsaný text můžeme také rozmnožit nakopírovat pomocí pravého tlačítka myši. Text můžeme také zpřehlednit a uspořádat vložením tabulky. Novák Petr Pospíšil Adam Zázvora Jan P. Janík. ICT

13 Okénko koordinátora dopravní výchovy Konec školního roku je vždy spojen s ohlédnutím za celoroční prací a jejími výsledky. Přestože není dopravní výchova samostatným vyučovacím předmětem, prolíná mnoha hodinami ve všech třídách. Je realizována formou her i učení, neboť je nezbytnou součástí našeho života. V čase před letními prázdninami, které jsou rizikovým obdobím se zvýšenou četností dětských úrazů, jsme se se žáky naší školy zaměřili na opakování základních pravidel silničního provozu pro chodce a cyklisty. Děti si vyzkoušely testy z dopravní výchovy, svoje znalosti si měly možnost ověřit i prakticky. 26. května proběhla na naší škole jízda zručnosti žáků vyššího stupně. Soutěžilo se ve dvou kategoriích - dívčí a chlapecké. Tomu předcházela teoretická příprava v podobě trénování dopravních značek a předpisů. Své znalosti si děti ověřily formou testů. A v čem vlastně jízda zručnosti spočívala? No přece v obratnosti při jízdě na kole. Hodnotil se však i celkový čas. Nejdříve bylo úkolem žáků přejet přes úzkou lávku, potom měli přemístit pohárek s vodou z jednoho stolečku na druhý a přitom vodu nevylít. Po tomto náročném úkolu objížděli pomyslný rybník ze svinutého lana a projížděli slalom mezi kuželi. Do cíle zbývalo už jen projetí úzké cesty a na závěr přesné zastavení. Na dětské výkony dohlížela dopravní policie z řad spolužáků i odborná komise, složená ze zástupců učitelského sboru. Jízda se všem podařila, obešla se i bez zranění a dopravních nehod. Po sečtení výsledků byli vyhodnoceni nejlepší cyklisté, z nichž někteří odjeli reprezentovat naši školu do okresní soutěže v Blansku. V kategorii dívek byly nejúspěšnější: 1. Anna Chládková (9.r.) 2. Michaela Maňoušková (8.r.) 3. Tereza Koudelková (9.r.) V kategorii chlapců si nejlépe vedli: 1. Martin Malach (7.r.) 2. Štěpán Zedníček (8.r.) 3. Martin Bednář (6.r.) V závěru školního roku bych chtěla popřát všem našim žákům i zaměstnancům školy příjemně strávené prázdniny bez dopravních nehod a úrazů! Jana Kovářová

14 Žlutý čtverec našišato s bílým rámem poznám, táto! Jsme na hlavní silnici. Když odbočíš k vesnici, je přes značku černá čára. Končí hlavní, říká Jára. (dopravní omalovánka)

15 Okénko metodika prevence Během celého školního roku jsme plnili cíle, které byly stanoveny v Minimálním preventivním programu. Ten jsem vypracovala na začátku školního roku. Během celého roku byli rodiče i žáci seznamováni s činnostmi a cíli našeho MPP. Nyní bych se tedy zmínila jen o posledních akcích. Tématem na měsíc květen byly Sekty a sociálně patologická náboženská hnutí. V červnu jsme se potom věnovali tématu Ohrožení mravnosti a sociálně patologické jevy. Během školního roku proběhly také projektové dny: * Záškoláctví * Agrese a násilí kolem nás * Zdravý životní styl a kultura stolování na naší škole Cíle MPP jsou také plněny v rámci mimoškolních aktivit, jako jsou zájmové kroužky a škola v přírodě. V době letních prázdnin se mohou žáci zúčastnit připravovaného pobytu na Suchým pod názvem Společně to zvládneme, a to v termínu od do Cíle našeho MPP se nám v tomto školním roce podařilo splnit. Za pilnou práci si tedy zasloužíme odměnu v podobě prázdnin. Přeji všem, aby byly tyto dny plné slunce, pohody a odpočinku. L. Nárožná, metodik prevence (Cesta za sluníčkem. Dojdete bludištěm až ke sluníčku?)

16 Okénko koordinátora EVVO I ve 4. čtvrtletí tohoto školního roku pokračujeme v ekologické výchově jak v rámci ŠVP, tak i při samostatných akcích z doplňujícího celoročního plánu EVVO. Jednotlivé třídy pracovaly na realizaci celoškolního a celoročního projektu Čtvero ročních období tématy: Rostliny se probouzejí duben Mláďata květen Byliny - červen. Pokračovali jsme ve třídění odpadu, sběru baterií a nepotřebných elektrospotřebičů v rámci celostátního projektu Recyklohraní. Na našich pravidelných školních sběrových akcích děti i pracovníci školy odevzdali celkem kilogramů starého papíru, za který jsme utržili 4 278,- Kč. Tyto peníze budou použity na nákup potřeb pro práci dětí v hodinách výtvarné výchovy. Za část prostředků budou zakoupeny knihy do žákovské knihovny. V dubnu jsme si také připomněli Den Země. Děti vyrazily do přírody v okolí Boskovic, plnily úkoly a odpovídaly na testové otázky z oblasti ochrany přírody. Pěknou akcí byla též návštěva zařízení pro ekologickou výchovu Lipka v Brně, kde jsme měli objednaný výukový program Nech brouka žít, který hravou formou seznamoval žáky se životem hmyzu a pavoukovců. Děti hrály divadlo, sledovaly film, kuklily se jako larva, soutěžily Program se všem líbil. V oblasti zdravotní výchovy jsme uspořádali týden mléčných aktivit, a to při příležitosti Mezinárodního dne mléka. Žáci jednotlivých tříd se pod vedením vyučujících věnovali osvětě v oblasti racionální stravy s důrazem na význam mléka a mléčných výrobků pro zdravý vývoj dítěte. Nechyběla ani příprava mléčné zdravé svačinky například koktejl, puding, ochucený tvaroh. Vše podpořeno pěkně výtvarně zpracovaným receptem. Na závěr si žáci mohli vyplnit znalostní kvíz. Jitka Hrnčířová, koordinátor EVVO

17 Čáp, ryba, pavouk, myška. Najdi domeček každému zvířátku a spoj čarou obrázky, které k sobě patří.

18 Internát A je tu konec školního roku. Všichni se těšíme na dva měsíce prázdnin, na odpočinek od školních povinností. Pěkné jarní počasí nám umožnilo trávit většinu volného času v přírodě. Kromě her na školní zahradě a různě dlouhých vycházek, jsme uskutečnili tyto akce: - výroba a pálení čarodějnic (společná akce s DD Brno) - Moje rodina (týdenní projekt) - turistická vycházka k Otylce (společná akce s DD Brno) - tradiční kreslení na chodníku Kouzelná křída - Je nám dobře na světě (odpoledne plné her a soutěží) - ukončení celoroční hry Staré pověsti české - Poklad z Blaníku (stezka odvahy s hledáním pokladu) Výroba a pálení čarodějnic Ve středu 27. dubna probíhalo na internátě odpoledne ve znamení očisty od zlých čarodějných mocností. Každý si pro svoji vyrobenou čarodějničku vymyslel jméno. Nejpodařenější byla zlá čarodějka Hubatice. K jejich upálení nám posloužila pečlivě postavená hranice na školní zahradě. Ta byla dílem našeho pana školníka. Kromě nás a našich kamarádů z brněnského dětského domova, kteří v současné době pobývají v naší škole, dorazilo i několik opravdu vzácných hostů. Plápolající ohýnek jsme všichni společně využili k opékání párků. Jsme přesvědčeni, že pálení čarodějnic proběhlo úspěšně a o Filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května nepoletovala nad naší školou Hubatice ani jí podobné zlé čarodějky. M. Hejlová a J. Kovářová, vychovatelky (omalovánka s čarodějnicemi)

19 MŠ Jihomoravské dětské centrum specializované péče Školní rok končí a my se připravujeme na prázdniny Poslední dva měsíce školního roku přinesly dětem ve třídě MŠ v JDC plno zajímavých akcí. Na začátku května jsme vyráběli dárečky a přáníčka pro maminky k jejich svátku. V jarní přírodě naší zahrady jsme zpívali písničky za doprovodu kytary, MDD jsme oslavili soutěžemi a hrami. Na výletě do Western parku se nám velice líbilo představení Koně, dary bohů a při prohlídce areálu jsme pozorovali různá domácí zvířata a krásně barevného páva. Navštívili jsme také solnou jeskyni a na vycházce do cukrárny si pochutnali na výborné zmrzlině. Čas rychle uběhl a už tu byl tradiční táborák na rozloučenou se školním rokem a našimi kamarády, kteří již po prázdninách půjdou do školy. Protože v naší třídě s koncem školního roku provoz nekončí a dětí nám na prázdniny ještě přibude, chystáme pro ně prázdninový program, který se letos bude jmenovat Po stopách indiánů. Zahájíme jej stopovanou a pokud počasí dovolí i přenocováním ve stanu na zahradě léčebny. Jako každý rok jistě navštívíme také boskovickou pouť, znovu se podíváme i do Western parku a na zahradě budeme dělat táboráky s opékáním párků a zpěvem při kytaře. Budeme se snažit, aby si děti z prázdnin, strávených rehabilitací v léčebně, odvezly spoustu pěkných zážitků. J. Nejezová a J. Chlubná, učitelky MŠ (Otík stavěl věže ze žluté, červené a modré kostky. Pokaždé použil všechny tři a vždy byla věž jinak zbarvená. Zkus to také a věže si zároveň vybarvi na obrázcích.)

20 Třída MŠ při nemocnici Květen Rozkvetlá louka koláž, společná práce dětí při hudbě Přednáška v rámci EVVO na téma životní prostředí Šaty pro stromy recyklované tvoření Virtuální vycházka ke kvetoucí louce v rámci EVVO, práce s encyklopedií (poznávání květin, barev, tvarů, chráněných rostlin) Den vody Třída plná pohody soutěživé odpoledne Kouzlo květiny, Ptáčkové na stromech Červen Dětský den 1.6. karneval, soutěže Květiny společná práce dětí při hudbě, malování anilinovými barvami, solí, prostřihávání Obrázky z vršků od PET lahví výtvarná činnosti v rámci EVVO Pěstování kytiček, Žádné nové nebezpečí, Cestička po kamenech soutěživá odpoledne (Spočítej si kytičky v oknech a zakroužkuj příslušnou číslici k počtu.)

21 Červnové povídání z Betany Uběhlo to jako voda a zase se blíží konec školního roku, je tady měsíc červen. Hned, jakmile se po zimě oteplilo, vyrazili jsme na turistickou vycházku okruhem přes Pilské údolí, cestou Pod oborou a kolem Skleníku zpět. Pozorovali jsme jarní kytičky a těšili se z hřejivého sluníčka. V dubnu jsme se zúčastnili oblíbené akce s bezpečnostní a dopravní tematikou Zastav se a přemýšlej. Po Velikonocích jsme šli zjistit, co vše se dá zakoupit v zahrádkářské prodejně a jak vypadají různé přísady. Krásné pocity v nás zanechalo dopoledne s muzikoterapií. Poslouchali jsme zvuky zajímavých neznámých hudebních nástrojů, sami jsme na některé hráli a tančili jsme v rytmu bubnů. V květnu jsme byli v kině na Westernstory, filmu, který se natáčel v Boskovicích. Den dětí jsme oslavili na výletě v Olešnici. V modrotiskové dílně jsme poznali staré způsoby barvení plátna, občerstvili se a koupili si drobné dárky domů. Do arboreta na Šmelcovně jsme se moc těšili a nebyli jsme zklamaní. Nejvíce se nám líbilo jezírko s vodníkem a s žábou a babiččin dvoreček s domácími zvířaty. Sportovní hry se letos opět vydařily. Počasí nám přálo celou dobu her, pršelo až po jejich ukončení. Všichni si odnesli krásné sportovní zážitky a měli radost ze soutěžení a z pěkných cen. Zapojili jsme se do výtvarných soutěží Svět mých radostí, Květy očima dětí a Úžasné vynálezy starých časů. Celoroční spolupráci s rodiči završíme odpoledním grilováním. Už se nemůžeme dočkat týdenního pobytu v Praze, kterým ukončíme tento školní rok. Přejeme všem krásné prázdninové zážitky! L. Turečková, M.Švábová a žáci z Betany (omalovánka)

22 (Děti dostaly vysvědčení. Dokresli jim obličeje podle toho, jakou mají radost ze svých známek.)

23 (Dokresli paprsky vycházejícího sluníčka.) Přejeme vám vydařené letní prázdniny, spoustu slunečných dnů, hezkých zážitků z cest do přírody i za poznáním, vodních radovánek a bezstarostných chvil s vašimi nejbližšími. Kolektiv zaměstnanců MŠ, ZŠ a PrŠ.

Výroční zpráva základní školy

Výroční zpráva základní školy 1. Základní údaje o škole 1.1 Škola Název školy Základní škola Český Těšín Slezská 1740 okres Karviná Adresa školy Slezská 1740, Český Těšín Právní forma příspěvková organizace IČO 48004685 IZO 048004685

Více

Část I. Základní charakteristika školy

Část I. Základní charakteristika školy Část I. Základní charakteristika školy Základní škola Břeclav, Na Valtické 31 A, 691 41 Zřizovatel školy: Město Břeclav Ředitel školy: Mgr. Dagmar Krystíková Telefon: 519 334 211 e-mail: reditel@zsvalticka.cz

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY Základní škola Zdice, okres Beroun se sídlem Komenského 72, 267 51 Zdice www.zszdice.cz 1.st./Žižkova 589/email: zs1.zdice@zszdice.cz, tel. 311685158 2.st./Komenského 72/email: zs.zdice@zszdice.cz, tel.

Více

Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka. Výroční zpráva

Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka. Výroční zpráva Základní škola a Mateřská škola Dolní Rožínka 592 51 Dolní Rožínka Výroční zpráva školní rok 2009-2010 Obsah 1. Základní údaje o škole... 4 Charakteristika školy... 5 Vybavení školy... 5 2. Obory vzdělání

Více

Ve čtvrtek 1. září nastoupili žáci do těchto tříd:

Ve čtvrtek 1. září nastoupili žáci do těchto tříd: Ve čtvrtek 1. září nastoupili žáci do těchto tříd: 1. ročník přípravného stupně základní školy speciální 1 žákyně 1. ročník 2 žáci 2. ročník 1 žákyně 5. ročník speciální školy 1 žák 9. ročník rehabilitačního

Více

e-mail: reditel 7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 fax/sekr.: 312 681 165 č.j.:1216/08 Kladno: 6.8.2008 Magistrát města Kladna oddělení školství

e-mail: reditel 7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 fax/sekr.: 312 681 165 č.j.:1216/08 Kladno: 6.8.2008 Magistrát města Kladna oddělení školství e-mail: reditel 7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 fax/sekr.: 312 681 165 č.j.:1216/08 Kladno: 6.8.2008 Magistrát města Kladna oddělení školství nám. 17.listopadu 2840 K L A D N O 272 63 Obsah: 1) Základní

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem šk. rok 2012 2013 / č. 41 / vydáno 15. listopadu 2012 Vážení rodiče, přinášíme další číslo Zpravodaje, ve kterém najdete nejdůležitější informace

Více

O B S A H. Údaje o zápisu k povinné školní docházce a následném přijetí do školy. Údaje o zapojení školy do rozvojových a mezinárodních programů

O B S A H. Údaje o zápisu k povinné školní docházce a následném přijetí do školy. Údaje o zapojení školy do rozvojových a mezinárodních programů O B S A H I. Základní charakteristika školy II. III. IV. Přehled oborů vzdělávání, které škola vyučuje v souladu se zápisem ve školském rejstříku Rámcový popis personálního zabezpečení činnosti školy Údaje

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ŠKOLY

VÝROČNÍ ZPRÁVA ŠKOLY VÝROČNÍ ZPRÁVA ŠKOLY školní rok 2013/2014 U 11.14 ZÁKLADNÍ ŠKOLA ČESKÁ TŘEBOVÁ, HABRMANOVA ULICE Habrmanova 1500, Česká Třebová IZO 600104141 Česká Třebová dne: 29. 9. 2014 Zpracoval: PaedDr. Zbyněk Slavík

Více

Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Jiříkov, Čapkova 5. Výroční zpráva

Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Jiříkov, Čapkova 5. Výroční zpráva Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Jiříkov, Čapkova 5 Výroční zpráva za školní rok 2013/2014 Obsah: str. 1. Charakteristika DDŠ... 3 2. Personální obsazení DDŠ. 3 3. Zpráva o činnosti

Více

E K O Š K O L A (ECO SCHOOLS) ZAPOJENA DO ŠKOL PODPORUJÍCÍCH ZDRAVÍ

E K O Š K O L A (ECO SCHOOLS) ZAPOJENA DO ŠKOL PODPORUJÍCÍCH ZDRAVÍ Základní škola a Mateřská škola Černovice, příspěvková organizace Bělohrobského 367, PSČ 394 94 tel.: 565 492 127, e-mail: zs.cernovice@worldonline.cz E K O Š K O L A (ECO SCHOOLS) ZAPOJENA DO ŠKOL PODPORUJÍCÍCH

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY za školní rok 2013/2014

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY za školní rok 2013/2014 VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY za školní rok 2013/2014 Zpracoval ředitel školy Mgr. Milan Procházka V Budišově dne 10.9.2014 podpis a razítko: OBSAH 1. Základní informace a charakteristika školy... 3

Více

Základní škola Koryčanské Paseky, Rožnov p. R.

Základní škola Koryčanské Paseky, Rožnov p. R. Základní škola Koryčanské Paseky, Rožnov p. R. Zpracovala: Výroční zpráva o činnosti školy ve školním roce 2013/2014 Mgr. Radmila Máchová ředitelka školy 9. 9. 2014 Obsah Obsah... 1 Charakteristika školy...

Více

Číslo 6. 7., ročník XIV, Červen, Červenec 2009

Číslo 6. 7., ročník XIV, Červen, Červenec 2009 informační měsíčník obce velké losiny Číslo 6. 7., ročník XIV, Červen, Červenec 2009 OBEC SI ZAKOUPÍ KOMERČNÍ PROSTOR V LÁZEŇSKÉM DOMĚ Výstavba lázeňského domu na Lázeňské ulici značně pokročila a dnes

Více

ROČENKA O ČINNOSTI ŠKOLY. Základní škola Kojetín Svatopluka Čecha

ROČENKA O ČINNOSTI ŠKOLY. Základní škola Kojetín Svatopluka Čecha ROČENKA O ČINNOSTI ŠKOLY Základní škola Kojetín Svatopluka Čecha Školní rok 2009/2010 Školní rok 2009-2010 na Základní škole Kojetín Svatopluka Čecha Jaký byl? Ročenka 2009/2010 Za velké pozitivum tohoto

Více

Výroční zpráva ředitelky školy

Výroční zpráva ředitelky školy Výroční zpráva za školní rok 2013/2014 Základní škola, Litovel Jungmannova 655, okres Olomouc Výroční zpráva ředitelky školy školní rok 2013 2014 V Litovli 21. září 2014 Obsah 1 Základní údaje o škole...

Více

Číslo 6 červen 2001. Kojetínská poliklinika má novou rehabilitaci. Z obsahu:

Číslo 6 červen 2001. Kojetínská poliklinika má novou rehabilitaci. Z obsahu: Číslo 6 červen 2001 Kojetínská poliklinika má novou rehabilitaci Z obsahu: * Informace pro občany * Rozhovor s Ing. Droběnou * Významné osobnosti města * Zprávy z mikroregionu - Záříčí a Uhřičice * Anketa

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY www.zsvysluni.cz Základní škola, Uherský Brod, Na Výsluní 2047, okres Uherské Hradiště VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2007-2008 SESTAVILA: PAEDDR. DAGMAR BISTRÁ OBSAH Část I. ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Více

Základní škola praktická a Základní škola speciální Mělník, příspěvková organizace

Základní škola praktická a Základní škola speciální Mělník, příspěvková organizace ************************************************* V ý r o č n í z p r á v a š k o l y Základní škola praktická a Základní škola speciální Mělník, příspěvková organizace ul. J.Seiferta 179 276 01 Mělník

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA OLOMOUC, ŘEZNÍČKOVA 1, příspěvková organizace VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY školní rok 2013 2014 Zpracoval: Mgr. Miloslav Palát ředitel školy Dne: 18. 9. 2014 OBSAH 1.

Více

ČÍSLO 11 / ROČNÍK XV LISTOPAD 2013 Cena 8 Kč

ČÍSLO 11 / ROČNÍK XV LISTOPAD 2013 Cena 8 Kč www.mesto-lipnik.cz ČÍSLO 11 / ROČNÍK XV LISTOPAD 2013 Cena 8 Kč V galerii Konírna byla ve čtvrtek 24. října zahájena poslední letošní výstava. Potrvá až do 5. ledna 2014, jmenuje se NOE 20, nejvíc se

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 Z Mateřské školy Vlčnov Můj den se čtvrťáky Je pondělí 6. ledna. Po čtrnáctidenním volnu se již těším na moje děti ze čtvrté třídy mateřské

Více

z v n e k školní rok 2008/2009

z v n e k školní rok 2008/2009 sedmnáctý s v i b i c k ý z v n e k školní rok 2008/2009 Děkujeme sponzorům: TORAS Marketing, s. r. o. Čapkova 13/12 737 01 Český Těšín MONT Karviná, a. s. Areál EDě, č. p. 1260 736 71 Dětmarovice Ing.

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZÁKLADNÍ ŠKOLY MIKULOVA

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZÁKLADNÍ ŠKOLY MIKULOVA Základní škola, Praha 4, Mikulova 1594 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZÁKLADNÍ ŠKOLY MIKULOVA 2009-2010 V Praze dne 19.9.2010 Zpracoval: Mgr. Radek Pulkert ředitel školy Projednáno a schváleno školskou radou dne 20.9.

Více

Škola se specializací na estetiku a tvořivost

Škola se specializací na estetiku a tvořivost Základní škola Liberec, Aloisina výšina 642, příspěvková organizace Aloisina výšina 642/51, Liberec 15, 460 15; www.zs-aloisinavysina.cz Tel.: 482 751 233, e-mail: info@zs-aloisinavysina.cz Škola se specializací

Více

Zpracovala: Mgr. Lada Flachsová, ředitelka školy

Zpracovala: Mgr. Lada Flachsová, ředitelka školy Školská 112, 289 23 Milovice, tel.: +420 325 577 221, fax: +420 325 577 418 Komenského 581, ZŠ-tel.: +420 325 575153, e-mail: zsmilovice@zsmilovice.cz MŠ-tel.: +420 325 575 163, e-mail: msmilovice@zsmilovice.cz

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA LIBCHAVY DOLNÍ LIBCHAVY 153 561 16 LIBCHAVY

ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA LIBCHAVY DOLNÍ LIBCHAVY 153 561 16 LIBCHAVY ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA LIBCHAVY DOLNÍ LIBCHAVY 153 561 16 LIBCHAVY VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠKOLNÍ ROK 2011 / 2012 1 Údaje o zařízení Druh školy : základní a mateřská Právní forma : příspěvková organizace

Více

Základní škola, Praktická škola a Dětský domov, Brno, Vídeňská 26/28. pro školní rok 2013/2014. Zpracovala: Mgr. Anna Sedláčková, ředitelka

Základní škola, Praktická škola a Dětský domov, Brno, Vídeňská 26/28. pro školní rok 2013/2014. Zpracovala: Mgr. Anna Sedláčková, ředitelka Základní škola, Praktická škola a Dětský domov, Brno, Vídeňská 26/28 VÝROČNÍ ZPRÁVA pro školní rok 2013/2014 Zpracovala: Mgr. Anna Sedláčková, ředitelka Základní charakteristika školy Název: Právní forma:

Více