VÝROBA TRAVNÍHO BOJLERU



Podobné dokumenty
VÝROBA SLUNEČNÍHO BOJLERU

Cíl(e): Vyrobit jednoduchou solární troubu, která bude důkazem, že slunce lze použít jako obnovitelný zdroj energie. Ilustrovat skleníkový efekt.

INSPEKTOR VOZIDLO. Potřebné pomůcky: tužky archy pro sběr dat (viz Přílohy) tvrdé podkladové desky na psaní

MALÉ KAPKY, VELKÉ PLÝTVÁNÍ VODOU

Jeden Den Bez Elektřiny

Cíl(e): Pozorovat dráhu slunce po obloze, jak se mění podle denní doby a ročního období. V konečném důsledku se žáci učí o solární energii.

HÁZENÍ PENĚZ DO KANÁLU

OPRAVDU VYPNUTO? ANEB STAND-BY U NÁS DOMA

PÁTRÁNÍ PO ENERGETICKÝCH ŠTÍTCÍCH

ZPŮSOBY CESTOVÁNÍ V MINULOSTI A DNES

Ostatní; 5% Sušička; 3% Vaření; 4%

ZVLÁŠTNÍ AGENTI PRO ENERGETIKU

STRÁŽCE SVĚTLA. Potřebné pomůcky: Stopky Tabulky na zapisování dat

ENERGETICKÝ DŮM Cíl(e): Obecný popis aktivity: Potřebné pomůcky:

POSTAVTE SI SVOJE VLASTNÍ VOZIDLO

Politika ochrany klimatu v České republice. Návrh Ministerstva životního prostředí České republiky

Příprava na vyučování Přírodopisu s cíli v oblasti EV

Člověk a energie domácí projekt pro 2. ročník

I. Definice energie, příklady, kdy člověk energii spotřebovává, rozlišení obnovitelných a neobnovitelných zdrojů energie

EKOLOGICKÁ STOPA ANEB JAKÉ MNOŽSTVÍ CO 2 SE SPOTŘEBUJE PŘI NAŠÍ CESTĚ DO ŠKOLY?

edí inovace radim machů

VYTÁPĚNÍ A ENERGETICKY ÚSPORNÁ OPATŘENÍ PŘI PROVOZU BUDOV

VÝVOJ LEGISLATIVY A NAVRHOVÁNÍ ENERGETICKY ÚSPORNÝCH BUDOV

MAS Opavsko směřuje k energetické nezávislosti

Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica Budoucnost, jakou chceme RIO + 20 Praha, 15. března 2012

DOTAZNÍK PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Politika ochrany klimatu

ZELENÁ ÚSPORÁM PRO RODINNÉ DOMY DOTACE POUŽITO MATERIÁLŮ Z: WWW. ZELENAUSPORAM.CZ

ENERGETICKÁ AGENTURA VYSOČINY. Zbyněk Bouda


LEGISLATIVNÍ ZMĚNY A JEJICH DOPADY DO ČINNOSTI EAZK PODPOROVANÉ EKOLOGICKÉ A EKONOMICKÉ PROJEKTY VE ZLÍNSKÉM KRAJI

MONITOROVÁNÍ A ÚSPORA ENERGIÍ. Panorama Business Center Škrétova 12/490, , Praha 2

Zkušenosti s doplněným požadavkem na nucené větrání v rámci OPŽP

Třída: ENERGIE SPOTŘEBA ENERGIE A JEJÍ ÚSPORA V ČÍSLECH

Politika ochrany klimatu

Co bychom dělali bez energie

Druhy energie a jejich vlastnosti Pracovní list

Program Čistá energie Praha 2018

Představení projektu. Podpora lokáln. Ing. Jan Koloničný, ný, Ph.D.

Pokřivená ekologie biopaliva

Školní vzdělávací program Základní škola Olomouc, Heyrovského 33, příspěvková organizace

Vzdělávací a interdisciplinární potenciál projektů udržitelného regionálního rozvoje v Hostětíně

ENERGETICKÉ HODNOCENÍ BUDOV

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA ENVIROS, s.r.o. - LEDEN 2004 ZLÍNSKÝ KRAJ ÚZEMNÍ ENERGETICKÁ KONCEPCE ZLÍNSKÉHO KRAJE ANALÝZA VÝCHOZÍHO STAVU

ŠETŘETE DÍKY MĚDI ENERGII REKUPERACE TEPLA Z VODY VE SPRŠE POMOCÍ MĚDĚNÝCH TRUBEK SÉRIE/ 1

Můžeme se obejít bez jaderné energetiky? Máme na vybranou?

Motivační problémy & domácí projekty Tomáš Nečas, necas@jaroska.cz

Charakteristika vyučovacího předmětu Fyzika ŠVP LMP

ŠETŘENÍ ENERGIÍ. Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Člověk a příroda 7.ročník červenec 2011

Teplárenství jako klíč k efektivnímu využití obnovitelných zdrojů v ČR

3. výzva pro rodinné domy - obecné informace

Školní vzdělávací program Základní škola Olomouc, Heyrovského 33, příspěvková organizace. 6. roč.

EKO-ENERGI G E M r. r Mi M lan Ky K s y elák Odb d o b r o e le l ktroe o ne n rge g tik i y k, y, M P M O

lní vývoj a další směr r v energetickém Mgr. Veronika Bogoczová

POLITIKA OCHRANY KLIMATU V ČESKÉ REPUBLICE

S l eznam ana ý yzovan ch t opa ř í en a j ji e ch l ik og a výbě ýb ru Petr Vogel Kolektiv výzkumného úkolu V AV- VAV SP- SP 3g5-3g

energetice Olga Svitáková Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

lní vývoj v ČR Biomasa aktuáln pevnými palivy 2010 Ing. Jan Koloničný, ný, Ph.D. Mgr. Veronika Hase v Hotelu Skalní mlýn

Dotační program Zelená úsporám. Program podpory obnovitelných zdrojů a úspor energie v obytných budovách

Nadpis: Zásoby zemního plynu

SSOS_ZE_3.05 Přírodní zdroje

Výukový modul BIOMASA PRO ENERGII

Konstrukce modelů domů s různě barevnými povrchy

Manažer pro energetiku European EnergyManager

TROUBY. Návod k obsluze

ZELENÁ ÚSPORÁM. Dotační program. Dotace žadatel obdrží až po ukončení projektu a předložení požadované dokumentace.

TEPELNÁ ČERPADLA CENY, TYPY A KAPACITY. Základní informace Aplikace Výhody a přednosti Kapacity a ceny

Hostětín. Udržitelný rozvoj v cestovním ruchu. ZO ČSOP Veronica Brno, Hostětín. Zelená inspirace z Bílých Karpat

Metodické pokyny k pracovnímu listu č. 10 OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE VYUŽÍVANÉ ČLOVĚKEM 9. ročník

Město Rakovica (Chorvatsko) Souhrn RAKOVICA USKUTEČNĚNÍ VIZE O OZE (VIZE O VYUŽÍVÁNÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE)

HODNOTICÍ KRITÉRIA SPECIFICKÉHO CÍLE 5.1 OPERAČNÍHO PROGRAMU ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Česká energetika a ekonomika Martin Sedlák, , Ústí nad Labem Čistá energetika v Ústeckém kraji

Indikátory udržitelné energetiky jako součást EM PORSENNA o.p.s.

Učební plán - 1. stupeň

Podpora využívání obnovitelných zdrojů energie v ČR. Juraj Krivošík / Tomáš Chadim SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

Jak učit o změně klimatu?

Jak dosáhnout povinného požadavku na budovy s téměř nulovou spotřebou energie s pomocí dotačních titulů NZÚ a OPŽP

Životní prostředí. ochrana životního prostředí Forma vzdělávání: Platnost: od do

Hospodaření s energiemi. Domácnost, výrobní a nevýrobní sektor

PŘÍPADOVÁ STUDIE CASE STUDY

Energeticky soběstačná obec. Miroslav Šafařík a kol. CZ BIOM České sdružení pro biomasu

Životní prostředí. Učební osnova předmětu. Pojetí vyučovacího předmětu. Studijní obor: Aplikovaná chemie. Zaměření:

AUDIT V OBLASTI UDRŽITELNÉ ENERGIE

Možnosti větrání tepelnými čerpadly v obytných budovách

Výsledek ekostopy školy za rok 2012

PŘÍPADOVÁ STUDIE CASE STUDY

Využívání nízkoemisních zdrojů energie v EU. Praha, 20. září 2010

Slunce # Energie budoucnosti

Ondřej Pašek. Evropské fondy: Návrhy nevládních organizací

Tento výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu MatemaTech Matematickou cestou k technice

PROSUN BIOPLYNOVÉ STANICE BIOFERM. alternative energy systems s.r.o.

Akumulační nádrže a zásobníkové ohřívače teplé vody

Vyučovací hodiny mohou probíhat v multimediální učebně, odborné učebně chemie a fyziky, ve venkovních prostorách školy a formou exkurzí.

Termodynamické panely = úspora energie

Nová evropská směrnice o energetické náročnosti budov očima architekta.. PRAHA MARTINICKÝ PALÁC 20.září 2010

Vize udržitelné energetiky pro Brno

Očekávaný vývoj energetiky do roku 2040

Základní charakteristiky možného vývoje české energetiky. prezentace na tiskové konferenci NEK Praha,

FOND ÚSPOR ENERGIE A OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ. verze 2

Buy Smart+ Zelené nakupování je správná volba. Budovy a jejich prvky/součásti

Transkript:

VÝROBA TRAVNÍHO BOJLERU Cíl(e): Prostřednictvím vlastní výroby jednoduchého travního bojleru odhalí žáci velký potenciál obnovitelných zdrojů energie. Toto téma může být rozvinuto do dalších složitějších aplikací. Obecný popis aktivity: Jedna skupina může vyrobit travní bojler, zatímco další skupina vyrábí bojler sluneční (viz další pracovní list), tak je možné porovnat oba způsoby ohřevu vody pomocí obnovitelných zdrojů energie. Kompletní návod jak bojlery sestavit je uveden v ilustrovaným pracovních listech, přiložených k oběma aktivitám (viz Přílohy níže). Potřebné pomůcky: velký kýbl, alespoň 20 litrů; hadice nebo umělohmotná trubka asi 2 metry dlouhá, k dostání v zahradnických nebo akvarijních potřebách; uzávěr nebo svorka; trychtýř; teploměr; hromada čerstvě posečené trávy k fermentaci. Požadované dovednosti žáků: Znalost základních metrických jednotek - litry, metry a pojmu biomasy. Zařazení aktivita do učebního plánu: Biologie, fyzika, chemie, matematika, mluvení a naslouchání a práce ve skupině. Otázka bezpečnosti: Žáci by měli vědět, že voda v bojleru může být velmi horká.

Postup: 1. Vysvětlete záměr experimentu. Zmiňte se o využití obnovitelných zdrojů energie a biomasy v obecné rovině. Vysvětlete jejich význam v boji proti změnám klimatu a vyčerpání fosilních paliv. 2. Popište různé formy obnovitelných zdrojů a jejich aplikací, tj. ohřev vody, výroba elektřiny, atd. 3. Uveďte příklady výroby energie fermentací biomasy. Ve většině zemí je možné požádat o pomoc soukromé a nevládní organizace nebo energetické agentury, které se specializující na obnovitelné zdroje energie, které často disponují výukovými modely pro školy. Děti je mohou vyhledat na internetu. 4. Začněte sbírat materiál na modely. Rozdejte pracovní listy, aby žáci mohli začít s výrobou modelů (viz Příloha 1). Pracovní listy kompletně popisují a ilustrují výrobu obou bojlerů travního i slunečního. Výroba jednoho či druhého je velmi jednoduchá a zábavná, nejlepší je vyrobit oba! 5. Voda v travním bojleru se začne ohřívat pomaleji než ve slunečním, nicméně jeho výhodou je, že produkce tepla v travním bojleru nezávisí na počasí. Lze ho dokonce nechat ve třídě, pokud je to tak jednodušší, ačkoli může být trochu cítit rozkládající se tráva. Po týdnu byste měli zaznamenat první nárůst teploty. Pak můžete teplotu měřit každý následující den. 6. Prodiskutujte výsledky, porovnejte a analyzujte změny teploty. Experiment můžete srovnat s příklady sofistikovanějšího a více rozšířeného použití obnovitelných zdrojů energie k ohřevu vody. Potřebný čas: Úvod a příprava materiálu 1 vyučovací hodina Výroba, experiment a analýza 1 nebo 2 vyučovací hodiny (záleží na tom, zda se staví jeden nebo dva typy bojlerů) Možnosti propojení s dalšími aktivitami Active Learning: Malé kapky, velké plýtvání vodou Měření plýtvání vodou v důsledku kapajících kohoutků ve škole. Házení peněz do kanálu Úspora vody ve škole Výroba sluneční trouby Využití jiné formy solární energie Obměny: Složitější experiment: Zaznamenávejte změnu teploty vody v travním bojleru každý den a porovnávejte ji s venkovní a vnitřní teplotou (zaznamenávejte denní dobu). Kompostování: Podobný experiment s měřením teploty jako u travního bojleru lze provést, pokud má škola kompost. Můžeme tak poukázat na podobnost kompostování a fermentace biomasy (biomasa je odpadní produkt ze zahrad a zemědělství). 2

Přílohy: Příloha 1 Ilustrovaný návod k výrobě Příloha 2 Tabulka pro záznam změny teploty Příloha 3 Seznam webových stránek s výukovými modely a materiály 3

Výroba travního bojleru Příloha 1 Ilustrovaný návod k výrobě

Výroba travního bojleru Příloha 2 Tabulka pro záznam změny teploty Datum Venkovní/vnitřní teplota Teplota vody Poznámky

Výroba travního bojleru Aid 4 Seznam webových stránek s výukovými modely a materiály Belgie www.apere.org www.biom.cz http://www.essentia.cz/index.php?obsah=6&id=72 Kategorie pro vyhledávání: Využití energie Obecná témata Předměty Věková skupina Doprava Vytápění a klimatizace Ohřev vody Osvětlení Elektrické spotřebiče Trvale udržitelný rozvoj Obnovitelné zdroje energie Úspory energie a energetická účinnost Ekologická doprava (snižování emisí CO 2 ) Biologie Matematika Fyzika Chemie Výtvarná výchova Občanská výchova 6-8 let 9-10 let 11-12 let Pozn.: Text neprošel jazykovou korekturou 6