Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383"

Transkript

1 Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Projekt OP VK oblast podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu: EU Peníze školám Název vzdělávacího materiálu Číslo vzdělávacího materiálu Číslo šablony Autor Ročník Vyučovaný předmět dle ŠVP Téma Očekávaný výstup Anotace (způsob použití) Ekosystém potok a řeka III/2 Jana Stolá, Mgr. 4. dle zařazení v ŠVP Přírodověda Živá příroda od jara do léta Žák rozeznává druhy prostředí pro život různých organizmů, orientuje se ve vzájemných vztazích mezi organizmy Inovovaný výukový materiál slouží k seznámení žáků s jednotlivými druhy ekosystémů a organizmy v nich žijící Datum vytvoření Leden 2013 Druh výukového materiálu Klíčová slova Pracovní list Pstruh potoční, vydra říční Rozvíjené klíčové kompetence Kompetence k učení, řešení problémů Použitá literatura a zdroje Viz poslední stránka

2 EKOSYSTÉM POTOK A ŘEKA 1. NÁŠ POTOK, NAŠE ŘEKA KARVINSKÝ POTOK MLÝNKA Protéká téměř celou Karvinou. Někde je sveden do podzemního koridoru, místy teče po povrchu. Za městem se vlévá do řeky Olše. Je to poměrně malý tok, který je dosti znečištěn. Občas v něm bývají vidět ryby, na březích sedívají žáby, kolem poletují vážky a jiný hmyz. Na březích potoka roste tráva, kopřivy a plevelné rostliny pod vodou vodní řasy. Místy je tok sveden do koryta zpevněného výdřevou. Voda v potoce bývá kalná, pod vodou je občas vidět vyhozený odpad.

3 ŘEKA OLŠE - (polsky a v těšínském nářečí Olza podle staroslovanštiny oliga, což znamená řeka bohatá na vodu ) pramení nedaleko polské vesnice Istebna ve Slezských Beskydách v nadmořské výšce m. V horní části toku od Jablunkova po Třinec tvoří hranici mezi Slezskými a Moravskoslezskými Beskydy, od Těšína ke Karviné a od Závady k ústí do řeky Odry u Bohumína (nadmořská výška 195 m) tvoří česko-polskou hranici. Patří do povodí řeky Odry, do úmoří Baltského moře (pro děti s řekou Odrou se vlévá do Baltského moře část Atlantského oceánu). Průměrný průtok ve Věřňovicích je 13,7 m 3 /s, 7 km od ústí. Délka toku je 65 km. Na řece Olši leží několik významných měst, z nichž největší je Karviná. Na řece je mnoho jezů, které jsou pro vodáky nesjízdné. Voda protéká krajinou s lesy a lesíky, tok lemují olše, vrby a topoly. Břehy řeky jsou travnaté, na jaře a v létě zde roste mnoho běžných rostlin. V křovinách kolem řeky hnízdí vodní ptáci kachny, čírky, volavky, čápi. Dno řeky je kamenité, v době menšího průtoku vody místy obnažené. V řece můžeme vidět ryby žijí zde pstruzi (obecný a duhový), ostroretky, parmy, lipani, jelci, hrouzci, střevle, podhoustev, vranky. Veškerý život u řeky závisí na čistotě vody.

4 2. PŘÍRODOVĚDNÁ VYCHÁZKA V blízkém a vzdálenějším okolí naší školy se nachází několik typů vodních prostředí. Je to Mlýnský potok, který teče v samotné blízkosti naší školy a vlévá se do řeky Olše. Vydejme se tedy tyto přírodní vodní cesty prozkoumat. úkol: získej vzorky vody z potoka a z řeky (naber do PET lahve). Budeme je potřebovat k dalším srovnávacím pokusům. úkol: při vycházce pozoruj přírodu kolem sebe a výsledky pozorování průběžně zapisuj do pracovního listu. 3. SROVNÁVACÍ POKUSY Ve třídě prozkoumáme vzorky vody z potoka a z řeky. Pracujeme ve skupinách. Každá skupina pracuje s oběma vzorky, porovnává výsledky, zaznamenává. Po skončení práce skupiny srovnávají výsledky zkoumání. 1. POKUS: Do misky nalij odměrkou 2 dcl vody z potoka a nechej vodu odstát do konce hodiny na radiátoru ústředního topení. Pak sleduj usazeniny a jejich množství na misce. Popiš. Totéž proveď s vodou z řeky. 2. POKUS: Na sklenici polož drátěné sítko a pomalu nalij asi 2 dcl vody z potoka (z řeky). Zachytilo se něco na sítku? 3. POKUS: Na sklenici nasaď kávový filtr a pomalu nalévej asi 2 dcl vody z potoka (z řeky). Pod lupou nebo v mikroskopu sleduj, co se na filtru zachytilo. 4. POKUS: Zjisti ph vzorku vody z potoka (z řeky). Do odměrného válce nalij asi 1 dcl vody. Vezmi indikační papírek ph, aniž by ses prsty dotýkal barevných čtverečků a ponoř ho na 2 minuty do vody tak, aby všechny barevné čtverečky byly ponořené. Vyndej ho a porovnej barvy s těmi na indikační škále ph. 5. POKUS: Vylij vodu ze všech vzorků do vaničky a změř ph. Změnilo se? Přilij do vody 2 dcl octa a znovu změř ph.

5 4. PŘÍRODOVĚDNÉ POZOROVÁNÍ PRACOVNÍ LIST JMÉNO: Odhadni, jak daleko od naší školy je sledovaná lokalita (zakroužkuj odpověď): Potok Mlýnka: 300m 3 000m 5 000m 8 000m Řeka Olše 300m 3 000m 5 000m 8 000m Jakým směrem od naší školy jsme šli? Urči pomocí kompasu, příp. jiným způsobem, který znáš: Potok Mlýnka Řeka Olše POTOK MLÝNKA: 1. stanoviště: Zakresli tvar vodního díla. 2. stanoviště: Mezi obrázkovými kartami najdi stromy, které rostou na břehu, nakresli je a pojmenuj je:

6 3. stanoviště: Najdi rostliny, které rostou na břehu, vyhledej je mezi kartami a zapiš jejich název. 4. stanoviště: Mezi obrázkovými kartami najdi živočichy, které jsi u potoka viděl, a napiš názvy. 5. stanoviště: Napiš, jak vypadají břehy potoka. 6. stanoviště: Sleduj čistotu vody. Popiš ji (vzhled, barva, znečištění, proudící nebo stojatá voda apod.). 7. stanoviště: Co tě nejvíce zaujalo (dobrého nebo špatného)?

7 ŘEKA OLŠE: 1. stanoviště: Zakresli tvar vodního díla. 2. stanoviště: Mezi obrázkovými kartami najdi stromy, které rostou na břehu, nakresli je a pojmenuj je: 3. stanoviště: Najdi rostliny, které rostou na břehu, vyhledej je mezi kartami a zapiš jejich název. 4. stanoviště: Mezi obrázkovými kartami najdi živočichy, které jsi u potoka viděl, a napiš názvy. 5. stanoviště: Napiš, jak vypadají břehy potoka.

8 6. stanoviště: Sleduj čistotu vody. Popiš ji (vzhled, barva, znečištění, proudící nebo stojatá voda apod.). 7. stanoviště: Co tě nejvíce zaujalo (dobrého nebo špatného)?

9 5. ŘEŠENÍ Odhadni, jak daleko od naší školy je sledovaná lokalita (zakroužkuj odpověď): Potok Mlýnka: 300m 3 000m 5 000m 8 000m Řeka Olše 300m 3 000m 5 000m 8 000m Jakým směrem od naší školy jsme šli? Urči pomocí kompasu, příp. jiným způsobem, který znáš: Potok Mlýnka na západ Řeka Olše na jihozápad určeno pomocí buzoly POTOK MLÝNKA: 1. stanoviště: Zakresli tvar vodního díla. Vytéká z potrubí pod mostem 2. stanoviště: Mezi obrázkovými kartami najdi stromy, které rostou na břehu, nakresli je a pojmenuj je: vrba, topol, olše, jíva 3. stanoviště: Najdi rostliny, které rostou na břehu, vyhledej je mezi kartami a zapiš jejich název. Tráva, pýr plazivý, kopřiva dvoudomá, jílek vytrvalý, sedmikráska, pampeliška, lopuch 4. stanoviště: Mezi obrázkovými kartami najdi živočichy, které jsi u potoka viděl, a napiš názvy. Skokan zelený, vážka, malé rybičky, komáři, brouci

10 5. stanoviště: Napiš, jak vypadají břehy potoka. Potok je široký asi 2 m, břehy jsou strmé, asi 2 m hluboké, vysoká tráva, neposečená, kopřivy a keře. Kousek břehu je zpevněn dřevěnými kmeny. 6. stanoviště: Sleduj čistotu vody. Popiš ji (vzhled, barva, znečištění, proudící nebo stojatá voda apod.). Voda tekoucí, proudící, u břehu stojatá, na pohled hnědá, bylo vidět trávu, řasy a malé rybky, plechovky. Ve sklenici byla voda šedá s kousky špíny. Ve vodě se válely odpadky plechovka, PET lahve, krabice od počítače. 7. stanoviště: Co tě nejvíce zaujalo (dobrého nebo špatného)? Nepořádek a odpadky. ŘEKA OLŠE: 1. stanoviště: Zakresli tvar vodního díla. Splav šířka asi 20 m 2. stanoviště: Mezi obrázkovými kartami najdi stromy, které rostou na břehu, nakresli je a pojmenuj je: Líska obecná, topol, olše lepkavá, černý bez, jíva 3. stanoviště: Najdi rostliny, které rostou na břehu, vyhledej je mezi kartami a zapiš jejich název. Tráva (pýr plazivý, jílek vytrvalý, ostřice hnědá, bika ladní), lopuch, pelyněk, černobýl, starček obecný, řebříček obecný, vratič obecný 4. stanoviště: Mezi obrázkovými kartami najdi živočichy, které jsi u potoka viděl, a napiš názvy.

11 Kachna divoká, hmyz, komáři, vážky, malé a větší rybky, volavka popelavá, labuť bílá, racci 5. stanoviště: Napiš, jak vypadají břehy řeky. Málo vody, na dně byly vidět kameny, u splavu kameny na břehu, jinde byla na břehu posekaná tráva. U řeky jsou protipovodňové valy 6. stanoviště: Sleduj čistotu vody. Popiš ji (vzhled, barva, znečištění, proudící nebo stojatá voda apod.). Voda tekla rychle, bílá pěna, voda byla čistá, u břehu odpad 7. stanoviště: Co tě nejvíce zaujalo (dobrého nebo špatného)? U řeky bylo ticho, voda nahlas hučela 6. HODNOCENÍ, ROZBOR Hodnocení provedeme shrnutím poznatků a srovnáním s učebnicí, rozbor pokusů s vodou a její čistotou provedeme rovněž ústně. ZDROJE: Microsoft Word klipart Autorem fotografií je Mgr. Jana Stolá. Projekt Jak se čistí voda, Jana Stolá, 4. ročník, kombinované studium Učitelství pro 1. Stupeň, 2009/2010 [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/voda (licence Creative Commons) (autor: Ludek)>

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Projekt OP VK oblast podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3526 Název projektu:

Více

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14 MĚL BYCH ZNÁT: - Rozumět základním zeměpisným termínům - Umět pojmenovat různé typy krajin a jejich

Více

VODNÍ SVĚT. celoroční celoškolní tematický projekt. školní rok: 2014/2015. Mateřská škola, Základní škola a Dětský domov, Ivančice

VODNÍ SVĚT. celoroční celoškolní tematický projekt. školní rok: 2014/2015. Mateřská škola, Základní škola a Dětský domov, Ivančice VODNÍ SVĚT celoroční celoškolní tematický projekt školní rok: 2014/2015 Mateřská škola, Základní škola a Dětský domov, Ivančice MŠ, ZŠ a DD, Ivančice Stránka 1 VODNÍ SVĚT je celoroční celoškolní tematický

Více

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Projekt OP VK oblast podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3526 Název projektu:

Více

Výukové listy nejen pro střední školy

Výukové listy nejen pro střední školy Výukové listy nejen pro střední školy Kameny Hory Podnebí Voda 1 Voda 2 Trávy a květiny 1 Trávy a květiny 2 Trávy a květiny 3 Stromy 1 Stromy 2 Chráněná příroda 1 Chráněná příroda 2 Krajina 1 Krajina 2

Více

Studijní opora k projektu CZ.1.07/1.3.05/03.0030. Název projektu: Zeměpis v nové perspektivě aneb tudy cesta vede. Celkový počet stran: 98

Studijní opora k projektu CZ.1.07/1.3.05/03.0030. Název projektu: Zeměpis v nové perspektivě aneb tudy cesta vede. Celkový počet stran: 98 1.1 RVP ZV od cílů vzdělávání přes klíčové kompetence k očekávaným výstupům předmětu a hodnocení zeměpisu, Zeměpis (Geografie) v učebních plánech a osnovách na ZŠ a SŠ, evaluace výsledků učebních činností

Více

Biologická olympiáda

Biologická olympiáda Česká zemědělská univerzita v Praze Ústřední komise Biologické olympiády Biologická olympiáda 49. ročník školní rok 2014 2015 ZADÁNÍ VSTUPNÍCH ÚKOLŮ kategorie C a D Marcela Zajíčková, Stanislav Urban,

Více

POODŘÍ REALIZACE DOMU PŘÍRODY

POODŘÍ REALIZACE DOMU PŘÍRODY POODŘÍ REALIZACE DOMU PŘÍRODY 1 2 POODŘÍ REALIZACE DOMU PŘÍRODY Obsah ÚVOD... 4 MANUÁL... 6 Situace, letecký pohled... 9 VSTUP... 10 ZAHRADA... 17 Půdorys, stavební prvky... 20 EXPOZICE... 25 Půdorys...

Více

Pozorování přírody Pozorování a popis organismů v jejich celkovém zapojení a eko-vazbách

Pozorování přírody Pozorování a popis organismů v jejich celkovém zapojení a eko-vazbách Pozorování přírody Pozorování a popis organismů v jejich celkovém zapojení a eko-vazbách Základní škola Waldorfská Pardubice, Gorkého 867 Obsah Obsah... 2 Úvod... 3 Návaznost na ŠVP... 7 Vztah produktu

Více

Úvod a cíle naučných stezek Cílem

Úvod a cíle naučných stezek Cílem Obsah: strana Úvod a cíle... 4 Teoretická a metodická část... 5 1. Pojem Naučné stezky... 6 2. Druhy naučných stezek... 6 3. Pravidla chování na naučných stezkách... 7 4. Historie... 7 5. Délka naučné

Více

PL č. 1 Zelenina Spoj čarou název s obrázkem zeleniny.

PL č. 1 Zelenina Spoj čarou název s obrázkem zeleniny. PL č. 1 Zelenina Spoj čarou název s obrázkem zeleniny. BRAMBORY CIBULE MRKEV HRÁŠEK ŘEDKVIČKA 87 SALÁT ČESNEK PAPRIKA OKURKA BROKOLICE 88 PL č. 2 Zdraví z bylin 1. přečti text 2. škrtni špatné odpovědi

Více

ŽIVOT S ŘEKOU. projekt VODA SPOJUJE ZŠ VRANÉ NAD VLTAVOU 7. A

ŽIVOT S ŘEKOU. projekt VODA SPOJUJE ZŠ VRANÉ NAD VLTAVOU 7. A ŽIVOT S ŘEKOU projekt VODA SPOJUJE ZŠ VRANÉ NAD VLTAVOU 7. A 2014 Obsah Cíle a metodika - 3 A) Základní charakteristika Vltavy a Vraného nad Vltavou - 3 B) Proměny Vltavy v našem okolí v čase - 4 1. Regulace

Více

KROK ZA KROKEM CELÝM ROKEM POMÁHÁME P

KROK ZA KROKEM CELÝM ROKEM POMÁHÁME P Projekt KROK ZA KROKEM CELÝM ROKEM POMÁHÁME PŘÍRODĚ (k průřezovému tématu Enviromentální výchova ) Příloha školního vzdělávacího programu Oáza Autor projektu : Garant projektu: Přílohy: Schválil dne: Mgr.Věra

Více

Geografie Frýdecko-Místecka učební text pro střední školy

Geografie Frýdecko-Místecka učební text pro střední školy UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA GEOGRAFIE Bc. Lukáš BOČEK Geografie Frýdecko-Místecka učební text pro střední školy Diplomová práce Vedoucí práce: Mgr. Jan HERCIK Olomouc

Více

Úvodem. Za realizační tým Josef Bláhovec předseda sdružení o.s. Chance in Nature - LAG. www.su-ma-va.cz

Úvodem. Za realizační tým Josef Bláhovec předseda sdružení o.s. Chance in Nature - LAG. www.su-ma-va.cz Šance pro venkovské školy znalosti, schopnosti, dovednosti SU-MA-VA.CZ Úvodem Šance pro venkovské školy znalosti, schopnosti, dovednosti je společným projektem místní akční skupiny Chance in nature local

Více

školní vzdělávací program ŠVP ZŠ Český Krumlov, Plešivec 249 RVP ZV Základní vzdělávání Člověk a jeho svět Základní škola Český Krumlov, Plešivec 249

školní vzdělávací program ŠVP ZŠ Český Krumlov, Plešivec 249 RVP ZV Základní vzdělávání Člověk a jeho svět Základní škola Český Krumlov, Plešivec 249 školní vzdělávací program ŠVP ZŠ Český Krumlov, Plešivec 249 PLACE HERE ŠVP ZŠ Český Krumlov, Plešivec 249 Název školy Adresa Název ŠVP Plešivec 249, 381 01 Český Krumlov ŠVP ZŠ Český Krumlov, Plešivec

Více

Projekty vodní výzvy se představují

Projekty vodní výzvy se představují Projekty vodní výzvy se představují Jaké problémy s vodou žáci řešili a jak se jim je podařilo vyřešit? Představujeme výstupy, které jste nám poslali do Vodní výzvy a zároveň i projekty řešící vodní problémy,

Více

ARNIKA, Program Ochrana přírody. Labské příběhy. IV. Etapa: Jarní řeka (březen květen 2011)

ARNIKA, Program Ochrana přírody. Labské příběhy. IV. Etapa: Jarní řeka (březen květen 2011) ARNIKA, Program Ochrana přírody Labské příběhy IV. Etapa: Jarní řeka (březen květen 2011) Gymnázium Dvůr Králové nad Labem Náměstí Odboje 304, Dvůr Králové nad Labem 544 01 Vedoucí práce: Mgr. Lucie Pírková

Více

C) Oblast kvality vod

C) Oblast kvality vod C) Oblast kvality vod 1 Obsah části C) str. 1. Úvod 3 1.1. Základní pojmy 3 1.2 Legislativní vymezení na úseku kvality vod 4 2. Popis současného stavu jakosti vod v MS kraji 7 2.1 Monitoring jakosti vod

Více

Školní program environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na ZŠ Řevnice

Školní program environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na ZŠ Řevnice Školní program environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na ZŠ Řevnice Zpracovala: Mgr. Petra Flemrová Charakteristika školy: úplná základní škola s devíti postupujícími ročníky Počet žáků: 353 Počet

Více

nabídka Střediska ekologické výchovy Sever v Litoměřicích

nabídka Střediska ekologické výchovy Sever v Litoměřicích nabídka Střediska ekologické výchovy Sever v Litoměřicích školní rok 2014/2015 nabídka Střediska ekologické výchovy Sever v Litoměřicích Vážení pedagogičtí pracovníci, Na následujících stránkách naleznete

Více

Moravskoslezské 1/2015

Moravskoslezské 1/2015 Moravskoslezské 1/2015 Občasník Moravskoslezského kraje zaměřený na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu v kraji ročník V, číslo 1, červen 2015 Milé čtenářky, milí čtenáři, vítáme vás u předprázdninového

Více

POBYTOVÉ EKOLOGICKÉ VÝUKOVÉ PROGRAMY

POBYTOVÉ EKOLOGICKÉ VÝUKOVÉ PROGRAMY POBYTOVÉ EKOLOGICKÉ VÝUKOVÉ PROGRAMY Pobytový výukový program je vzdělávací akce pro školní kolektivy, která probíhá na pracovišti Lipky Jezírko a v okolních lesích. Programu se můžete zúčastnit během

Více

Individualizace v práci učitelky mateřské školy. Jana Kargerová & Juliana Gardošová

Individualizace v práci učitelky mateřské školy. Jana Kargerová & Juliana Gardošová Individualizace v práci učitelky mateřské školy Jana Kargerová & Juliana Gardošová Obsah Úvod 1 1 Co se rozumí pojmem individualizace 3 2 Individualizace a temperament dítěte 4 3 Individualizace a styly

Více

Kapka. Úvodní slovo redakce Z P R Á V Y Z A J Í M A V O S T I N O V I N K Y I N F O R M A C E. Zpravodaj státního podniku Povodí Odry 4/2005

Kapka. Úvodní slovo redakce Z P R Á V Y Z A J Í M A V O S T I N O V I N K Y I N F O R M A C E. Zpravodaj státního podniku Povodí Odry 4/2005 Z P R Á V Y Z A J Í M A V O S T I N O V I N K Y I N F O R M A C E Kapka Zpravodaj státního podniku Povodí Odry 4/2005 Úvodní slovo generálního ředitele Vážení spolupracovníci, čtenáři našeho podnikového

Více

PŮDA Č ASOPIS PRO EKOGRAMOTNOST

PŮDA Č ASOPIS PRO EKOGRAMOTNOST Č ASOPIS PRO EKOGRAMOTNOST Č ÍSLO 2 ROČ NÍK 7 DUBEN 2009 BIOZAHRADA V BÍLÉM DOMĚ FANTASTICKÝ SVĚT PŮDY A KAMENÍ NA JEZÍRKU STRUČNÝ PRŮVODCE BIOTEXTILEM BŮH UPLÁCAL ČLOVĚKA Z HLÍNY EMILKA STREJČKOVÁ: Z

Více

REVITALIZACE ÚZEMÍ A ZALOŽENÍ LESOPARKU V LOUČNÉ SRPEN 2014

REVITALIZACE ÚZEMÍ A ZALOŽENÍ LESOPARKU V LOUČNÉ SRPEN 2014 REVITALIZACE ÚZEMÍ A ZALOŽENÍ LESOPARKU V LOUČNÉ K O N C E P T SRPEN 2014 OBSAH 1. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE...2 2. PODKLADY...3 3. ÚVOD...3 4. INFORMACE O OBCI, ŠIRŠÍ VZTAHY, VLASTNICKÉ VZTAHY HISTORIE ŘEŠENÉHO

Více

Očekávaný výstup. Znalost vlastností zemského tělesa. Druh učebního materiálu. Pracovní list

Očekávaný výstup. Znalost vlastností zemského tělesa. Druh učebního materiálu. Pracovní list Škola ZŠ Zbraslav, Komenského 280, 664 84 Zastávka u Brna Autor Mgr. Jan Šrámek Číslo VY_52_INOVACE_Ze6_01 Název Tvar, rozměry a pohyby Země Téma hodiny Země jako vesmírné těleso Předmět Zeměpis Ročník/y/

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA. Tvorba pracovních listů pro integrovaná přírodovědná témata

MASARYKOVA UNIVERZITA. Tvorba pracovních listů pro integrovaná přírodovědná témata MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra chemie Tvorba pracovních listů pro integrovaná přírodovědná témata Diplomová práce Brno 2010 Vedoucí diplomové práce: Mgr. Irena Plucková, Ph.D. Autor

Více

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Projekt OP VK oblast podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3526 Název projektu:

Více